שלום לפורום המלומד, מה בן כיוון וכיוונן?

שלום לפורום המלומד, מה בן כיוון וכיוונן?

הבנתי שיש צורך להבדיל בין כיוון (לך ישר, תפנה שמאלה ותמשיך לצפון), לבין דיוק המכשיר והתאמתו (לכוון את הרדיו). בדומה להבחנה באנגלית בין direct לבין tune.
אבל - האם ההבחנה היא על בסיס קנה מידה (לכוון בדברים גדולים ולכוונן בדברים קטנים)?
וגם - מעולם המוזיקה אני יודעת שלא מכווננים את הכלים אלא מכוונים אותם (למרות שזה כמובן tune בלעז).
יש למישהו תובנות בעניין?

trilliane

Well-known member
מנהל
גם את השעון אתה מכוון ולא מכוונן
ובאנגלית set ולא tune

ועוד פועל באנגלית שמשמש בהקשרים האלה הוא adjust.
&nbsp
כיוון הוא בראש ובראשונה שם פעולה (במשקל קיטול, שם הפעולה של בניין פיעל, כמו טיפול, חיבור, סיפור, חישוב וכו') והמשמעות המקורית שלו היא הכוונה. המשמעות של מגמה / מסלול / לאיזו מרוחות השמיים פונים (כלומר שם עצם שאינו שם פעולה) חדשה יותר, והיא תופעה נפוצה בשמות פעולה – במקרים רבים הם מייצגים גם את התוצר/תוצאה (או משהו דומה) של הפעולה ולא רק את העשייה שלה (כפי שתוכל לראות גם בדוגמאות האחרות שהזכרתי).
&nbsp
נוסף על הפניית/הדרכת אנשים למסלול הנכון (הן פיזית הן מטאפורית), יש לו גם משמעות של התאמה, כיול של כלי (והקשר הסמנטי הגיוני). כוונון הוא כבר פעולה בעלת משמעות מצומצמת יותר המתייחסת לכלים בלבד, ולעיתים במשמעות fine tuning, בהשוואה לכיוון (ולפעמים לא).
&nbsp
כ-ו-נ-ן הוא שורש מרובע חדש שנוצר משורש כ-ו-ן בהכפלת לה"פ, ולהכפלה בעברית יש לעיתים משמעות של הקטנה (בשורשים כמו צ-ח-ק-ק, ל-ח-ש-ש ובשמות כמו חלקיק, זמריר, סמליל, טיפ-טיפה, דגיג, כלבלב , חתלתול וכו'). בימינו יש יותר כלים ומכשירים, כורסאות מתכווננות וכיו"ב, אבל אני מעריכה שאולי כלים ותיקים יותר כמו שעונים וכלי נגינה החלו לכוון (גם בעברית) לפני שכוונון בא לעולם.

לו היה לי שעון הייתי מכוונת אותו כנראה

לא הבנתי באיזה הקשר הצעת set. אפשר גם - adjusment, אבל איך זה קשור?
שאלתי מתי משתמשים בעברית בכיוון ומתי בכיוונון. בעיקר לא ברור לי הכוונון.
ההשערה שלך היא שכיוון היה קודם ולכן כיוונון מתייחס לכלים חדשים יותר?
ושההכפלה מצמצמת את הפעולה לכלים או מכשירים עדינים יותר כי היא במשמעות הקטנה?
גם בכלים חדשים יחסית מדברים על כיוון - כיוון פרונט, כיוון מנוע... לא?

תודה.

אני מכירה את המונחים, אבל מחפשת הבחנה ברורה שתחול על תחומים שונים.
&nbsp

מה שהתכוונתי

בקישורים הנ"ל, זה להפנות את תשומת הלב לכך שרשמית, על פי האקדמיה, גם בתחום המוזיקה וכלי הנגינה המונח הוא כִּוְנוּן.
בפועל מה שהשתרש הוא שכיוונון משמש יותר לכיוון עדין -fine tuning כמו שכתבה טריליאן.

trilliane

Well-known member
מנהל
באנגלית משתמשים גם בפועל set לשעון ובעברית ב"לכוון"

ניסיתי להראות לך שהפועל "לכוון" הוא פועל כללי ושהוא לא מקביל רק לפועל אחד ויחיד באנגלית, כדי להבהיר שזה לא חד-חד ערכי.
&nbsp
בעברית משתמשים בכוונון עבור כיוון עדין או עבור כלים שבהם לא משתמשים בכיוון. זה תלוי הקשר, קשה לי להתייחס באוויר. אני חושבת שדוברי עברית יכולים להרגיש מתי כל פועל מתאים (ואם לא, בודקים בגוגל
). אם תתני הקשר שאת מתלבטת לגביו אפשר יהיה להתייחס נקודתית.

תודה.

זה בדיוק העניין - שאני דוברת עברית, ומכירה את האפשרויות השונות, וגם יכולה להרגיש מתי זה מתאים ומתי לא. אלא שחיפשתי כלל שאינו הרגשה.
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
בשפה טבעית אין "כלל". יש כללי אצבע, יש הרגשה, יש הקשר

זו בדיוק המיומנות שקשה ללומדי שפה זרה ולמתרגמים, להשתמש במילה הנכונה בהקשר המתאים. העברית אינה שונה, אם כי יש לנו אקדמיה ללשון ולכן יש כאן גם תקן (חלקי) שהוא מונחי האקדמיה (אם כי הם לא בהכרח מיושמים בפועל).

א. הקלק על הקישור הבא (באתר האקדמיה):

http://hebrew-terms.huji.ac.il
בתיבת הטקסט שתופיע בחלון שייפתח, הקלד את המילה 'כונון'.
בטקסט שייפתח לחץ על הלחצן 'הצג מונחים'.
תקבל שפע של מונחים הכוללים את המילה כוונון ולצד כולם תרגומם לאנגלית ולצד חלק מהם גם הסבר קצר.
כל זה עשוי לעזור לך לקבל תחושה לשונית ביחס למשמעות המילה ולדרך השימוש בה.
ב. בנוסף לכך, הנה הגדרת מילון רב מילים, וגם היא עשויה לעזור.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
הסבר מלא למילה כִּוְנוּן שֵם ז'

כיוון מדויק, הבאת מכשיר למצב שבו הוא מכוּון ומותאם בדיוק להפעלה נכונה ונאותה.
• לשם כוונון הפסנתר באולם הקונצרטים הגדול הוזמן מומחה לדבר, שכן נדרש כיוון עדין ומדויק ביותר של המנענעים.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ג. אבל אני חייב להוסיף אזהרה. כנראה שגם מילון רב מילים אינו בטוח כל כך בדרך השימוש במילה כוונון, ומתי יש להשתמש בה ומתי במילה כיוון.
אפשר לראות זאת בהגדרתו את המילה כיוון ובדוגמה השנייה שהוא מביא במשמע מספר 5.
הנה:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
הסבר מלא למילה כִּוּוּן שֵם ז'

1. הנקודה או הצד שאליהם פונה תנועה מסוימת או שאליהם מופנה חפץ מסוים; הקו או הדרך שלאורכם נע או ממוקם משהו או שהם מוליכים למקום מסוים; הנקודה או הצד שמהם אדם או דבר מה נעים, פונים או מתבוננים.
• החץ מראה לאיזה כיוון צריך להמשיך ללכת.
• כשאני מביט על השמש הזורחת בבוקר, אני מביט לכיוון מזרח.
• כוחותינו פשטו דרומה לכיוון עיר הבירה.
• אין לדעת מאיזה כיוון תגיע ההתקפה.

2. זווית ראייה או נקודת מבט שמהן ניתן להתבונן או לעיין במשהו או לגשת אליו.
• אפשר להסתכל על הנושא הזה מכמה וכמה כיוונים.
• שלושת החוקרים עוסקים באותה בעיה משלושה כיוונים שונים.

3. קו פעולה או התנהגות; מהלך התפתחותם של מחשבה, מאמץ או פעולה; מגמה או נטייה מובחנת; תכלית; אוריינטציה.
• שאלת השאלות היא עתה: מה הכיוון שהאנושות צועדת אליו - שלום או מלחמה?
• הדיווחים על ההתפתחויות אינם חד-משמעיים ומצביעים על כיוונים של שיפור לעומת כיוונים של התדרדרות.
• לחקירה אין בשלב זה כיוון מוגדר.
• המצאתו מהווה פריצת דרך ומעניקה כיוון חדש ושונה לכל תחום חקר הגרעין.

4. פעולתו של מי שמכוון משהו, הפניה לצד מסוים, הטיה לצד הרצוי, הכוונה.
• הקַלָּע עסק דקות ארוכות בכיוון הרובה אל המטרה.
• שוטרים רבים גויסו לכיוון התנועה בכבישים.

5. הבאת כפתור, התקן מכאני או קפיץ למצב הנכון, המתאים או הרצוי.
• כיוון שעון הקיר העתיק נעשה בידי שען מומחה.
• ביקשתי לדאוג לכיוון הפסנתר לפני הקונצרט.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

לסיכום, הייתי אומר כך:
ההגדרה שמביא רב מילים למילה 'כוונון' טובה וראוי להשתמש בה. יחד עם זאת, לגבי מכשירים או כלי נגינה שכבר השתרש השימוש לגביהם ב'כיוון' ניתן לכתוב גם כיוון וגם כוונון, ולגבי מכשירים שלא השתרש בעניינם השימוש ב'כיוון' ואשר רוצים לעשות בהם כיוון מדויק, עדיף להשתמש ב'כוונון'.

trilliane

Well-known member
מנהל
הקישור מוביל למאגר המונחים הישן, מומלץ להשתמש בחדש

https://terms.hebrew-academy.org.il/
&nbsp
ואנא, אם אין הכרח אל תצטט ערכים שלמים ממקורות המוגנים בזכויות יוצרים שיש להם חלופות פתוחות. יש כיום במרשתת מילונים בחינם כמו מילון ספיר (וגם ויקימילון, וכמובן מאגר המונחים). אני מבינה שאתה אוהב את מילון רב-מילים, אבל זו כבר בעיה להעדביק ממנו כזאת כמות של מלל בקביעות.

תודה על הערתך בדבר המאגר החדש.

אך הפניתי את השואל למאגר הישן בכוונת מכוון.
לפני ששלחתי את הודעתי דלעיל בדקתי בשני מאגרי המונחים. אינני יודע מה הסיבה, אך העובדה היא שכשחיפשתי במאגר הישן (כפי שהנחיתי את השואל) קיבלתי הרבה יותר ערכים, ולצידם הרבה יותר פירוט, לעומת התוצאות שקיבלתי באותו חיפוש במאגר החדש. כך שמתוצאות המאגר הישן ניתן להפיק תובנות די ברורות לגבי המשמעות של המילה כוונון, מה שאין כן מתוצאות המאגר החדש. נסי והיווכחי.

ובעניין הציטוט ממילון רב מילים. א. אין כאן עניין של אהבה-שנאה, וניתן לתמצת זאת בצורה קיצונית במימרת חז"ל (שאינה מתארת את המציאות, אך ניתן לחוש באמצעותה את רוח המציאות): רופא חינם שווה חינם.
ב. הבאתי את כל המשמעויות כדי שהשואל יוכל לעיין בכולן וכך לא יחשוש שהוא מפספס משהו (לו הייתי מביא רק את משמעות הייתי מביא רק את משמעות 5). עם זאת, אשתדל להבא לצמצם באורך המובאה, במידת האפשר.

trilliane

Well-known member
מנהל
כל 41 הערכים מופיעים גם במאגר החדש, צריך פשוט ללחוץ על הערך

(המלבן בצד שמאל) לאחר החיפוש, וזה מה שמקבלים:
https://terms.hebrew-academy.org.il/munnah?kodErekhIvrit=9014
כפי שאתה רואה, במאגר החדש לא דרושה הנחיה מה לחפש, אפשר לקשר ישירות לתוצאות החיפוש

&nbsp
אני מכירה היטב את רב-מילים ויתרונותיו ברורים לי, אבל זה מילון שפתוח למנויים בלבד ולתפוז אין מינוי ואין הסכם עם המילון. אפשר להיעזר בו, כמובן, אבל לא להעדביק כאן ערכים שלמים באופן קבוע כברירת מחדל. אנא הבא ממנו במשורה ורק כשהמידע לא מופיע במקורות הפתוחים.

למעלה