אודה מאד עבור הפניה למאמר בסיסי בנושא היווצרות/היפרדות

hashoel

New member
אודה מאד עבור הפניה למאמר בסיסי בנושא היווצרות/היפרדות

אודה מאד עבור הפניה למאמר בסיסי בנושא היווצרות/היפרדות שפות אנוש באופן כללי, או השפות השמיות, או ההינדו-אירופיות.
הייתי שמח ומודה על הפניה למאמר מבוסס-מדעית אך קריא עבור אדם מן הישוב.
תודה מראש

trilliane

Well-known member
מנהל
ממליצה בחום על הספר "גלגולי לשון" מאתר הבלשן גיא דויטשר

אולי זה לא בדיוק מה שאתה מחפש, אבל הוא מרתק ומחכים, ונוגע במידת מה גם בנושאים האלה, וכתוב נפלא (מדע פופולרי).

hashoel

New member
תודה רבה! כתבת "מאתר" - זה נמצא ברשת?

אם אכן, אפשר קישור (וסליחה על העצלות)
תודה!

trilliane

Well-known member
מנהל
טעות הקלדה... מאתר >> מאת. זה ספר בהוצאת חרגול:

http://www.text.org.il/index.php?book=0705061

hashoel

New member
תודה רבה! אם בכל זאת יש משהו נגיש באופן מיידי, אודה מאד!

תודה!

trilliane

Well-known member
מנהל
צר לי, לא מכירה... אם אין לך בעיה עם אנגלית, חפש בגוגל סקולר

יכולה רק להבטיח לך שהספר זורם ומעניין, כתוב בעברית פשוטה ולפיכך נגיש הרבה יותר מרוב המאמרים הבלשניים שתמצא... ואני בטוחה שלא קשה להשיגו בחנויות ספרים או בספריות.

hashoel

New member
** לּנו - דגש ב-ל'

בבראשית י"א פסוק ד' מופיע פעמיים המילה "לנו" עם דגש ב-ל'.
יש לזה הסבר?
תודה!
" וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם, וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם, פֶּן-נָפוּץ עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ. "

זה נראה כמו דגש, אבל זה לא.

הסימן הזה נקרא 'דְחיק' או 'אתא מרחיק'.
הוא בא בראש מילה הפותחת בדרך כלל בהברה מוטעמת (בעיצור לא גרוני) שהמילה הקודמת לה מסתיימת בהברה פתוחה לא מוטעמת עם טעם מחבר (מסתיימת בקמץ או סגול).
המימוש של הדחיק שנוי במחלוקת: המסורת הספרדית מממשת אותו כמו דגש חזק (עיצור באורך כפול, ובמקרה של בג"ד כפ"ת גם מימוש כעיצור סותם), אבל יש מן החוקרים ששיערו שמימושו היה שונה, בעיקר משום שבמסורת הניקוד הארץ-ישראלית הוא היה מנוקד באות האחרונה של המילה הראשונה, ואילו בניקוד הבבלי הוא מנוקד בין המילים.
גם התפקיד שלו שנוי במחלוקת. כנראה הוא בא לסגור את ההברה הפתוחה הסופית שבמילה הראשונה כדי שההברה החלשה הזו המצויה בין שתי הטעמות מילים לא תיבלע או תישמט.

hashoel

New member
במספר משפטים השכלת לפתוח עבורי נושא שלם! תודה וברכה!

תודה

למעלה