מה זה

מה זה

"בצל"?
וואלה: נתניהו נפגש עם נשיא גואטמלה בלשכתו בצל חניכת השגרירות
14:12
טל שלו
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (רביעי) עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס בלשכת ראש הממשלה, זאת בהמשך לפתיחת השגרירות בירושלים. נתניהו אמר כי "זהו יום גדול לישראל" והוסיף: "גואטמלה הייתה איתנו בהתחלה וגואטמלה איתנו היום, ואנחנו מברכים על פתיחת השגרירות בירושלים. תודה לך ידידי, עמדנו פה לפני שישה או שבעה חודשים ואני אמרתי לך 'בוא נפתח שגרירות כאן' ואתה קיימת. אני מאוד מעריך זאת".

אף35

New member
ארוע מרכזי וארוע פחות מרכזי שנלווה לו

הארוע המרכזי בדוגמא הוא חנוכת השגרירות. הארוע שחוסה בצל shadow שהוא מטיל הוא המפגש.

תודה,

ברור שלכך הכוונה. אבל האם אין בביטוי זה נימה שלילית מסוימת?
לעומת "על רקע" או "בעקבות" הנייטרליים, או "לאור" בעל הנימה החיובית, האם "בצל" אינו מרמז על יחס שלילי של הכותב?

trilliane

Well-known member
מנהל
אם זה ברור, מדוע שאלת? ולגבי נימת הכתב, אין לנו דרך לדעת

מה עבר לו בראש. ייתכן בהחלט שהמילה נתפסת כניטרלית, כפי שהשימוש ב"זכה" משמש לא פעם גם לתוצאות שליליות (לי זה צורם במשלב שאמור להיות רשמי יותר). אני יכולה רק להציע לך לחפש שימושים בלשון התקשורת (רצוי חיפוש ממוקד בגוגל, מן הסתם החיפוש "בצל" לא יהיה מדויק דיו). אפשר למקד חיפוש לידיעות חדשותיות בלבד:
https://www.google.co.il/search?q=ב...UlAKHR51CJwQ_AUIDSgE&biw=1242&bih=579&dpr=1.1
ממבט שטחי נראה שאומנם ברוב המקרים ההקשר שלילי (אבל זה גם כי אירועים דרמטיים בעולמנו, בעיקר כאלה שמבטלים או משפיעים על תוכניות אחרות הם לרוב שליליים) אבל לא בהכרח, לדוגמה:
בצל האירוויזיון: הכלכלה בפורטוגל קיבלה זריקת מרץ מאירופה
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001235020
&nbsp
נראה לי שכיום "בצל" מחליף לפעמים את "לאור" או את "לנוכח". אולי הוא פשוט המילה האופנתית העדכנית בלשונם של הכתבים, והיא נשלפת להם ביתר קלות ללא תלות...

תודה. השאלה שלי התייחסה לנימה.

היה נדמה לי שהכתב התכוון לנימה חיובית, או לפחות נייטרלית, ו"יצאה לו" שלילית.

לענ"ד ל "בצל" יש משמעות שלילית בעקבות הניגוד חושך-אור.
בנוסף יש משמעות כפי שציין אף 35 של חשיבות-שוליות.
&nbsp
&nbsp

לדעתי אתה צודק לחלוטין בתהייה שלך, המילה "בצל" רחוקה מאוד

מלהתאים למסר שאותו ביקש הכותב למסור. על רוח המסר ניתן ללמוד מגוף הכתבה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (רביעי) עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס בלשכת ראש הממשלה, זאת בהמשך לפתיחת השגרירות בירושלים."
כלומר יש פה התייחסות נייטרלית לקשר בין הפגישה לפתיחת השגרירות. להתייחסות כזו ראוי היה להשתמש ב-בהמשך, בעקבות, לרגל ודומיהן.
הייתי משתמש במילה 'בצל של משהו' כדי לתאר מאורע מאורע הקורה כשמעליו או ברקע שלו יש מאורע אחר, שלילי.

למעלה