המלצה על מילון

המלצה על מילון

יש לי בבית מילון ספיר, אך אני מוצא שפעמים רבות הוא לא מספק אותי,
אני קורא הרבה,והרבה מילים בספרות שאני רוצה לבאר פותח מילון ספיר ואין אותן....

יש לכם המלצה על מילון הרבה יותר מוצלח ממנו?

trilliane

Well-known member
מנהל
ראשית, כל הכבוד על ההשקעה ועל הטרחה, ממש לא מובן מאליו!

לצערי הרב מעטים טורחים כיום לפתוח מילון (או אפילו לחפש בגוגל...
) או להתייעץ... (לא חסרים מקרים שאנשים משקיעים כסף בעיצוב של שלט, פרסומת או כל דפוס/פרסום אחר ולא פעם כותבים/מנקדים בשגיאות
).
&nbsp
שנית, מילון ספיר קיים כיום בגרסה מקוונת פתוחה חינם לציבור (קישור בראש הפורום) וסביר להניח שיהיה לך קל יותר לחפש בה. הוא לא מושלם, יש באגים, אבל הם גם עונים ומתקנים כשמעירים.
&nbsp
נשמע לי מוזר שבמילון המודפס חסרות מילים, המילון השלם אמור להיות די רחב, אפילו אנציקלופדי, למיטב זיכרוני. לפני שאתה משקיע כסף במילון חדש, כדאי לבדוק מדוע והיכן נכשל הישן. תוכל לתת דוגמאות למילים שחיפשת ולא מצאת?

trilliane

Well-known member
מנהל
בדקתי במילון ספיר המקוון והן שם:

צקון,
צפרירים (מהן נגזר התואר המקורי "צפרירי", אני מניחה)
תובע (אין מצב שהמילה לא הופיעה במילון המודפס)
בית נכות (גם כן, ממש לא סביר בעיניי שהיא לא במילון, אלא אם זה מילון מקוצר כלשהו כמו מילון לתלמידים / מילון כיס וכו'; אולי צריך לחפשה גם תחת 'בית' וגם ב'נכות').
נפקות (לא יודעת אם לזו הכוונה בלי הקשר; ייתכן שזה ריבוי של נפקה).

שרי מאות ושרי אלפים הם מהמקרא, והם לא ביטויים כבולים בפני עצמם (בדומה לשר הכלכלה, שר המדע, שר הפנים וכו'). משמעותם הבסיסית היא המשמעות המקראית של שַׂר (משורש ש-ר-ר, שררה): מושל, פקיד בכיר, אדם שמופקד על תחום מסוים. התוספות "מאות" או "אלפים" רק מציינות את דרגתו בהיררכיה. תוכל לקרוא על כך בהסברים על פרשת יתרו:
https://he.wikipedia.org/wiki/פרשת_יתרו
https://he.chabad.org/library/article_cdo/aid/2458466

קח בחשבון שלא תמיד אפשר למצוא במילון כל צירוף באשר הוא או כל מילה כפי שהיא מופיעה בספר, כי לא פעם המחבר לא משתמש בצורה המקורית אלא מטה אותה או גוזר ממנה צורה חדשה.

מקווה שעזרתי...

תודה רבה

תודה רבה
1. אז להערתך הגרסה המקוונת עדיפה על פניי הגרסה הכתובה?
2. והאם יש מילונים כתובים/מקוונים עוד יותר מוצלחים ועשירים מספיר?

trilliane

Well-known member
מנהל
אני לא מכירה את הגרסה המודפסת

(אני חושבת שיש גם יותר מאחת; מה סוג המילון שברשותך?) ולכן לא יכולה להשוות בינה לבין מילונים אחרים. מפתיע אותי שכל המילים האלה לא כלולות בה, בפרט שהמקוונת מבוססת על אותו מאגר מידע (למיטב הבנתי) ולא מדובר כאן במילים חדשות שנוספו בינתיים. בכל מקרה אם הגרסה המקוונת מספקת מענה זמין, נוח ובחינם, נראה לי שהיא עדיפה, לא?

למעלה