עקבי

עקבי

מה פירוש המילה "עקבי"?
ראיתי את הפירושים "קוהרנטי, קונסטיסטנטי, קונסקוונהטי, רצוף".
האם הפירוש הוא "הגיוני, לוגיי" (נראה לי שלא).
ומה הקשר לשורש ע.ק.ב.?
תודה לעונים!!!!

trilliane

Well-known member
מנהל
מתמיד, קונסיסטנטי (כאילו "עוקב" אחרי עצמו)

סנסציה! עקבי זה לא בעברית!

בעקבות שאלה שהועלתה כאן, גיליתי כי האקדמיה ללשון אינה מכירה את המילים "עקבי" ו"עקביות", אלא נצמדת בעקשנות ל"עקיב" ו"עקיבות", חידושים של בן יהודה שלא נקלטו באף מקום - חוץ מאשר בפרסומי האקדמיה!

Mits Petel

New member
אם לא בעברית, אז באיזו שפה?

דרך אגב, אני השתמשתי הרבה פעמים ב"עקבי עם" במשמעות של "קומפטבילי עם" בספר של האוניברסיטה הפתוחה, ועורכת הלשון לא שינתה לי את זה...

trilliane

Well-known member
מנהל
חבל, אתה סתם מבלבל את הקוראים (ואולי גם את עורכת הלשון)

שאולי לא הייתה מתקנת ל"עקיב" אבל משנה את המילה למשמעות רלוונטית יותר לו הבינה את כוונתך. מה רע ב"תואם ל"? (יכול להיות גם מתאים, הולם, דר בכפיפה אחת וכו'). יכולות להיות אפשרויות נוספות (חסר הקשר) אבל "עקבי" אינו "קומפטבילי".

Mits Petel

New member
compatible with = consistent

תנוח דעתך, העורכת הלשונית היא לא היחידה שקראה את הספר לפני שהוא התפרסם...

trilliane

Well-known member
מנהל
לא מכירה משמעות כזאת באנגלית ובעיקר לא בעברית

בדקתי גם במילונים, הן בעברית והן באנגלית, ועדיין יש הבדל בין תאימות לעקביות (או עקיבות...). לדעתי חבל לבלבל בין שתיהן, אבל זו כבר בחירה שלך ושל עורכיך.

Mits Petel

New member
אכן יש הבדל בין תאימות לעקביות

אבל בז'רגון האקדמי הפירוש הנפוץ ביותר של "קומפטביליות עם משהו" הוא דווקא עקביות עם משהו ולא תאימות למשהו...

trilliane

Well-known member
מנהל
מה זה "עקביות עם משהו"? עקביות היא תכונה עצמית...

Mits Petel

New member
בלוגיקה: טענה א' עקבית עם קבוצת טענות ב' =

אף טענה ב-ב' לא סותרת את א'.

trilliane

Well-known member
מנהל
בעיניי זה ניסוח צורם... לא יודעת מי תרגם, חבל שכך התקבע

לא גרוע כמו השימוש המשפטי הקלוקל ב"נשוא"...

Mits Petel

New member
באוזני זה לא צורם, ולא רק מפני שכך למדתי

בדיוק כשם שמושג הסתירה יכול להיות גם תכונה וגם יחס (משפט יכול להיות סתירה, ושני משפטים יכולים לסתור זה את זה), כך גם מושג העקביות (שמוגדר באמצעות מושג הסתירה) יכול להיות גם תכונה וגם יחס.

trilliane

Well-known member
מנהל
סתירה היא אך ורק יחס; אם לא בין משפטים אז בין חלקי המשפט

או בין מילים בתוכו או בינו לבין המציאות/משהו שנאמר לפני כן וכו'. גם התאמה היא רק יחס, כי א' תואם ל-ב'. אבל עקביות היא עקשנות, התמדה, אחידות... היא לא יחס בין שני דברים בנקודת זמן אלא יחס בין אותו הדבר (לעצמו) בשתי נקודות זמן (או יותר). כלומר אם דבר הוא עקבי הוא חוזר על עצמו, הוא מתמיד, הוא אחיד, הוא עוקב אחרי אותו דפוס. הוא דיאכרוני, לא סינכרוני.

Mits Petel

New member
מערכת עקבית = מערכת חסרת סתירה

זה הפירוש המקובל במתמטיקה, לוגיקה, פילוסופיה אנאליטית ובלשנות.

trilliane

Well-known member
מנהל
זה בסדר, כי אתה מדבר על תכונה של המערכת עצמה

אם היא עקבית כי היא לא סותרת את עצמה, אין בזה שום בעיה (או סתירה לדבריי).

Mits Petel

New member
רציתי להסביר לך למה

זה טבעי לדבר על עקביות כיחס. המערכת לא מכילה סתירה = אין אלמנט שסותר אלמנט אחר בתוך המערכת.

trilliane

Well-known member
מנהל
אם אין סתירה יש תאימות, זה היחס בין האלמנטים הפנימיים

אם בתוך המערכת יש תאימות לאורך זמן, אז המערכת כמכלול היא עקבית. יש כאן היגיון, השאלה רק איך משתמשים במונח. כאמור, בהקשר הזה הוא מתאים, בהקשר שבו הדגמת אותו קודם הוא צורם. לי הוא נראה כמו ניסיון ליצור ניסוח מקוצר שיוצא מיש-מש
.

Mits Petel

New member
אני לא נתקלתי ב"תאימות" בשימוש כזה...

בהרצאות בעברית (ובחומר הכתוב המועט שקיים), בתחומי הידע שציינתי אומרים (וכותבים) "עקבי עם", ואני מניח שזה תרגום שאילה של consistent with...

trilliane

Well-known member
מנהל
בעיניי זה ניסוח צורם... לא יודעת מי תרגם, חבל שכך התקבע

אף35

New member
במדעי המחשב יש הבדל בין קומפטביליות-תאימות לקונסיסטנטיות-עקב

קומפיטבילי - תכונה שנתמכת בסביבות שונות. לדוגמא: תוכנה שפועלת בwindows10 וגם בwindows8. אומרים שהיא קומפיטבילי למערכת ההפעלה הקודמת. השימוש העברי הוא "תואם ל" והתכונה היא "תאימות". דוגמאות נוספות: תאימות לאחור ותאימות לעברית. קונסיסטנטיות - המצב שבו רצף אירועים זהה מוביל לאותה תוצאה. השימוש העברי הוא עקביות.

למעלה