מילים עם מספר משמעויות שונות

darlin1

New member
מילים עם מספר משמעויות שונות

הי,
לפתע הבנתי שהמילה אח בעלת מספר משמעויות: קרבה משפחתית, מקצוע, תנור חימום, הבעת כאב והבעת קרבה רגשית כלפי אדם אחר.

ואז התחלתי לחפש אחר המילה בעברית שיש לה הכי הרבה משמעויות. למישהו ידוע מה המילה?

Assiduous

New member
ראשית כל יש צורך באבחנה בין פוליסמיה להומונימיה

בהודעה שלך יש עירוב בין השניים הנ"ל.
יש מילים הומונימיות שמספר המשמעויות של המילים הוא מקרי לחלוטין.
יש מילים פוליסמיות שמספר המשמעויות של המילים הוא נגזרת של השדה הסמנטי.
&nbsp
לדעתי, יהיה קל יותר למצוא מילים פוליסמיות עם מספר משמעויות רב יותר מאשר מילים הומונימיות עם משמעויות שונות.
&nbsp
אני מציע לך גם כן לאתגר את האקדמיה ללשון העברית בעמוד הפייסבוק שלהם, מכיון שהעורכים בעמוד שם אוהבים לעסוק בשאלות מעין אלה מידי פעם. (זכור לי הדיון שהיה שם לאחרונה על המילה הארוכה בעברית).

darlin1

New member
תודה רבה, השכלתי

trilliane

Well-known member
מנהל
רק חידודים לגבי שני הניסוחים

"יש מילים הומונימיות שמספר המשמעויות של המילים הוא מקרי לחלוטין"
לא מספר המשמעויות אלא מספר המילים. מילים הומונימיות הן מילים שונות עם "שם" זהה. מספר המילים שחולקות את אותו שם אך לא קשורות זו לזו אכן יכול להיות מקרי (אם כי יש לציין שלפעמים אין הסכמה בין מילונים האם מדובר בהומונימיה או בפוליסמיה).
&nbsp
"יש מילים פוליסמיות שמספר המשמעויות של המילים הוא נגזרת של השדה הסמנטי" – אם הבנתי אותך נכון, התשובה שלילית; אין תלות בשדה הסמנטי המקורי. בד"כ מספר המשמעויות גדל כתוצאה מתהליכים סמנטיים כמו מטונימיה ובעיקר מטאפורה, ובמטאפורה אין שדה סמנטי אחד אלא להפך, מעבר בין שדות סמנטיים (כל משמעות מוסיפה שדה סמנטי חדש, בד"כ).

Assiduous

New member
אני לא בטוח

שהבנת אותי נכון.
ברצוני לומר שמספר המילים הפוליסמיות הוא תלוי ברחבו של השדה הסמנטי הקיים כיום בספרות המילונית. לכן לא כל כך הבנתי למה לקחת את דבריי לכיוון שאליו כתבת.

trilliane

Well-known member
מנהל
עכשיו אני מבינה אותך עוד פחות... מה המשפט הזה אומר?

Assiduous

New member
יכול להיות שמשהו שגוי בניסוחי. אנסה שוב.

כמות / מספר המילים הנגזרות ממילה פוליסמית נגזר/ת באופן ישיר ממספר המשמעויות הקיימות כיום* בשדה הסמנטי של אותה מילה.
&nbsp
*תמיד המעגל הסמנטי עשוי להתרחב ובכך עשויות להיווצר משמעויות נוספות לערכים המילוניים.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא, עדיין לא ברורה לי כוונתך.

ראשית, למה הכוונה ב"כמות / מספר המילים הנגזרות ממילה פוליסמית"?
למה אתה מתכוון ב"מילים נגזרות"?
מה הקשר לגזירה או למילים?
&nbsp
ולמה הכוונה ב"מספר המשמעויות הקיימות כיום* בשדה הסמנטי של אותה מילה"?
למילה פוליסמית יש יותר משדה סמנטי אחד, יכול להיות אפילו שדה שונה לכל משמעות
. כלומר לא יהיו בהכרח מספר משמעויות באותו שדה סמנטי.
&nbsp
למילה פוליסמית יש הרבה משמעויות (אבל היא עצמה מילה אחת), וכאמור, רוב המשמעויות האלה התווספו מטאפורית, ומטאפורות בד"כ מביאות איתן שדה סמנטי שונה.
&nbsp
אני באמת לא מצליחה להבין את מה שאתה כותב ולאן אתה חותר.

Assiduous

New member
אנסה להחליף מילים

"כמות / מספר המילים הנגזרות ממילה פוליסמית נגזר/ת באופן ישיר ממספר המשמעויות הקיימות כיום* בשדה הסמנטי של אותה מילה."
&nbsp
כמות / מספר המילים (=מספר המילים הדומות עם המשמעויות השונות) ממילה פוליסמית נגזר/ת (=תוצאה של) באופן ישיר (=הוא בעקומה ישירה עם) ממספר המשמעויות הקיימות כיום* בשדה הסמנטי של אותה מילה.
&nbsp
למשל, למילה אח (הפוליסמית) נניח שיש חמש משמעויות, חמש משמעויות אלה הן תוצאה של השדה הסמנטי שכיום הוא רחב ברמה של חמש משמעויות. ייתכן שהוא יתרחב בעתיד. למשל, ייתכן שהמילה אח תציין תאום של חלק אחר, ואז השדה הסמנטי יתרחב ויהיה בעל שש משמעויות.
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
אני חוששת שאתה לא עושה שימוש נכון במונחים

מספר מילים זהות בעלות משמעויות שונות = הומונימים. כמות ההומונימים (כלומר מספר המילים השונות החולקות שם זהה) לא תלויה בפרמטר מסוים אלא בצירוף מקרים. למשל במקרה של "אח", מילה הקריאה היא תוצאה של אונומטופיאה, חיקוי של קריאת כאב.
&nbsp
מספר המשמעויות השונות של מילה פוליסמית (אותה מילה) אינן תוצאה של שדה סמנטי אחד. כשיש חמש משמעויות יהיו בד"כ חמישה שדות סמנטיים שונים.
&nbsp
לדוגמה, המשמעות הבסיסית של "אח" היא בשדה סמנטי של "משפחה". המשמעות של אדם קרוב היא בשדה סמנטי של "קרבה" או "חברות". המשמעות של אח בבי"ח היא בשדה סמנטי של "רפואה" או של "סיעוד". המשמעות של נזיר תהיה בשדה סמנטי של "דת" או אולי בהכללה ב"התאגדות" או "מוסדות".
&nbsp
למילה "שורש" למשל יש משמעויות בשדות סמנטיים של בוטניקה, זואולוגיה, גנאולוגיה, בלשנות, מתמטיקה... אם יהיו לה משמעויות נוספות, הן לא בהכרח נגזרות של כמות השדות הסמנטיים הקיימים היום... לפעמים יש קשר, לפעמים לא. המשמעות בתחום המתמטיקה, למשל, לא נולדה בעברית.

Assiduous

New member
כלומר, כל משמעות שווה לשדה סמנטי אחד?

זכרתי משום מה שמילה פוליסמית מכילה שדה סמנטי אחד (אם תרצי "חלל משמעות אחד") הנתון לתתי אותו שדה סמנטי. כלומר, אם ניקח את המילה "אח" (במשמעות המשפחתית) נמצא בו שדה סמנטי אחד שבו משמעויות שונות לאותה מילה, אבל כולם שייכים לאותו שדה סמנטי.
&nbsp
אם זו טעות טרמינולוגית, איתי תלין משוגתי.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא בהכרח, אבל במקרים רבים זה המצב

לדוגמה, למילה "שורש" שהזכרתי, יש שלוש משמעויות בתחום הזואולוגיה (גוף האדם או גופם של יונקים באופן כללי) בהקשר לשיער, שיניים וציפורניים (בכולם זו אותה מטאפורה, למעשה). אבל כאמור, יש משמעויות שאינן קשורות כלל, בשדות סמנטיים אחרים, כפי שציינתי.
&nbsp
הרי זו מהותה של מטאפורה: העברה של מילה משדה סמנטי אחד לאחר ע"ס דמיון, דימוי כלשהו. לכן כשמרחיבים משמעות בדרך מטאפורית, המשמעות החדשה תביא איתה את השדה הסמנטי החדש.
&nbsp
האם עכשיו אתה רוצה לנסח את דבריך מחדש או שהם כבר לא רלוונטיים?

Assiduous

New member
בכולם זו אותה מטפאורה כמו שציינת אם כן לא ברור לי

באיזה מקרים רבים מדובר. אם תציגי דוגמה אחת זה כבר יספיק לסתור את שכתבתי. עד כה לא הצלחתי למצוא דוגמה כזאת.

trilliane

Well-known member
מנהל
ואם משהו לא ברור בהודעה הקודמת, שאל; אשמח לספק שפע דוגמאות

אף35

New member
ריבוי משמעויות להומוגרף

אפתח בכך שלמחצית מהמילים בטקסט (לא לערכים במילון) יש יותר ממשמעות אחת. בשימוש במילון הממוחשב של רב מילים נאמר לי כי ההומוגרפים רבי המשמעות הם: "לבנה" ו"שמנו". כל טוב

trilliane

Well-known member
מנהל
בהמשך למה שכתב לך Assiduous, יש כמה מילים בשם "אח"

מדובר בהומונימיה, כלומר מילים שונות עם שם זהה (כמו כיתה שרצה הגורל ויש בה כמה ילדים באותו שם). הכמות יכולה להשתנות בין מילונים, כי ההכרעה לא תמיד פשוטה; מילון ספיר מציג שלוש מילים בשם "אח" (משום מה בגרסה הממוחשבת איכשהו יצאו 5, אבל זה באג להערכתי; 4 זהה ל-3 ו-5 שייכת ל-1).
https://goo.gl/V7kGLK
&nbsp
1. קרוב משפחה (בן לאותו הורה)
2. תנור
3. מילת קריאה
&nbsp
שלוש אלה לא קשורות זו לזו (למיטב ידיעתנו). אבל אם נכנסים להגדרות של כל אחת, רואים שהמילה "אח" הראשונה ספחה משמעויות נוספות עם הזמן והיא מילה פוליסמית; המילונאי מונה לה 8 משמעויות (שנובעות מהמשמעות הבסיסית של הקרבה המשפחתית). כלומר המילה "אח" הראשונה היא גם הומונימית (יש לה עוד שתי "חברות" שאינן קשורות אליה) והיא גם פוליסמית (היא עצמה מרובת משמעויות).
&nbsp
כפי שכתבתי ל-Assiduous, מכיוון שמילים נוטות להרחיב את משמעויותיהן מתוך תהליכים סמנטיים ובראשם מטאפורה, ומכיוון שמטאפורות הן לרוב מהמוחשי למופשט (ומהקרוב לרחוק), למילים מוחשיות בסיסיות כמו איברי גוף (למשל) אפשר למנות משמעויות רבות.
&nbsp
לדוגמה, למילה 'ראש' מונה מילון ספיר 13 משמעויות:
https://goo.gl/ckFhY5
לא בדקתי אם אין לו כפילויות (המילון המקוון עדיין בתהליכי בדיקה ותיקון) וכמו כן הוא מצא גם הומונים, אבל לדעתי אלה משמעויות ששייכות לאותה מילה ולא מילה נפרדת (כלומר לא הומונימיה אלא עדיין פוליסמיה). מילונים אחרים יכולים לספור אחרת.
&nbsp
וכך גם למילה 'עין' (+ שני הומונימים: מעיין ועוני).
https://goo.gl/Mqnhdm
&nbsp
למילה 'אב' יש במילון 14 משמעויות (+ הומונים – שם החודש)
https://goo.gl/a2TVFf
אבל אני לא בטוחה שאנחנו נחשיב את כולן כמשמעויות נבדלות; למשל 3 ו-7 דומות מאוד בעיניי (וגם 6 קרובה) ו-14 נובעת ישירות מ-1 ולא הייתי מחשיבה אותה כמשמעות נפרדת.
&nbsp
אני מסכימה עם Assiduous שבאקדמיה ללשון יכולים לתת לך תשובה או לפחות כיוון טוב יותר (אם תקבל אל תשכח לשתף
), כי הם ממיינים לפי משמעויות בפרויקט "המילון ההיסטורי" (ואולי יש להם כבר תשובה בשלוף).

darlin1

New member
תודה! פניתי לאקדמיה ללשון ואם אקבל תשובה אדאג לעדכן כמובן!:)

darlin1

New member
התשובה של האקדמיה ללשון

"יש שני סוגים של מילים בעלות משמעויות שונות: מילים הנכתבות ונשמעות אותו הדבר אבל מוצאן שונה (כך למשל אח 'קרוב משפחה' ואח 'תנור') ומילים שמשמעויותיהן השונות התפצלו מאותה המילה (למשל קשת בשמים, קשת אבן, קשת הכינור וקשת השיער). השאלה היא לאיזה סוג כוונתך. לעיתים גם קשה לדעת. האם למשל ברור שעדשה של המצלמה קשורה לעדשה שאוכלים (צורת היחיד של עדשים) בגלל צורתן ובגלל מקבילותיהן בלעז?
אי אפשר להשיב לך תשובה ודאית. אוכל רק לומר שלמילה בר יש לא מעט משמעויות. גם השורש ער"ב ידוע במגוון משמעויותיו."

trilliane

Well-known member
מנהל
אגב, רוב המשמעויות של "בר" נובעות מהומונימיה

בין היתר בשל העובדה שזו מילה הקיימת גם בארמית (בן) ובאנגלית (מוט).

למעלה