מתקנים אותי

משכוכי

New member
לא יתחילו בלעדינו, כך לפחות הבטיח אריק איינשטיין, וגם לא

בלעדיהם. ראה תמונה.
לעומת זאת, אם תתקשר ללשונאי באמצע הלילה ותשאל אותו "אתה יושן?" הוא ישיב לך בכעס: לא, אני יָשֵׁן!
ואינני יודע על מה הוא כועס יותר, על שהערת אותו משנתו המתוקה, או שפנית אליו בעברית לא תקינה.
יָשֵׁן, יְשֵׁנָה, יְשֵׁנִים, יְשֵׁנוֹת
וכך כתב ריה"ל:
"יָשֵׁן, אַל תֵּרָדַם"

((ושאלה קטנטנה ושולית ל- trilliane : האמנם ניתן להבחין בשמיעה בין יְשֵׁנים התקין לבין יֵשֵׁנים הלא תקין?))

trilliane

Well-known member
מנהל
כפי שכבר כתבתי לך, לא ניתן להבחין בשמיעה בהבדל שאינו קיים...

זה כמו שתשאל אותי אם אפשר להבדיל בהגייה בין 'טלפון' התקני ל'תלפון' הלא תקני. אבל זה תקן של כתיבה, ההגייה של טי"ת ותי"ו בעברית בימינו זהה (בפיו של כל דובר ילידי מצוי; ואיני מתייחסת למקרי קצה ייחודיים). הסיבה שלא פעם אנשים לא יודעים איך לנקד היא בדיוק זו – מסיבות היסטוריות יש לנו יותר סימני ניקוד מתנועות, ולכן לא ניתן לדעת משמיעה בלבד איך לנקד מילה (צריך להכיר את החוקים).

Assiduous

New member
יָשֵן, בלעדיהם.

לגבי ישן ויושן זו טעות נפוצה. מה שעשוי להזכיר לך מה נכון זה דווקא פסוק משיר השירים (5,ב):
"אֲנִי יְשֵׁנָה, וְלִבִּי עֵר"
ולא "אני יושנת ולבי ער".

לגבי בלעדם ובלעדיהם,
אני זוכר שפעם ראיתי כלל (לא זוכר כרגע היכן) שכאשר מילת היחס בגוף ראשון יחיד מסתיימת בתנועה אִי (i) אז הסיומת לרבים נסתרים הופכת ל-אַם (am). לדוגמה:
בלעדי > בלעדם.
רצוני > רצונם
בעצמי > בעצמם
אצלי > אצלם
למעני< למינם
בעדי > בעדם
לצִדי > לצדם
בגללי > בגללם
לכן
מלבדי > מלבדם
(יוצא דופן: שלי > שלהם. ייתכן שזה נובע מסיבות היסטוריות של מילים לא מנוקדות שהיו עשויות לגרום להטעיה בין שלום (שלׂם או שָׁלֵם) לבין שֶלָם. בחיפוש חפוז במילון ההיסטורי לא מצאתי צורה כזאת (שֶלָם במקום שלהם).

אך כאשר התנועה מילית היחס בגוף ראשון יחיד מסתיימת בתנועה אַי (ai) אז צורת הנסתר ברבים מסתיימת ב-הֵם (hem). לדוגמה:
בלעדיי > בלעדיהם
לגביי > לגביהם
עלי > עליהם

שבוע טוב

Assiduous

New member
שגיאה. כמובן שהשני הוא הנכון.

ככה זה שאני נותן לאצבעות ללכת במקומי.

תודה הבנתי אלא ש.....

אני כבר אשאר כך
כותב
לומד
קורא
יושן
הולך
יושב.
וסולח
מקווה שגם נסלח

משכוכי

New member
מה לך ישן?? אומרים שאימוץ שינויים שומר על צעירות המוח...

לא כל כך חשוב אם על מזרן או על מזרון - העיקר שאתה יָשֵׁן

למעלה