שרשור שאלות חדש של basenew‬

basenew

New member
קצת רכילות

מה פירוש שמו של רני רהב?
מעניין אותי לדעת מה זה רני...

basenew

New member
רינה

לפי בדיקה במילון שונים רינה היא שירה, או יותר מכך שירה בשמחה.
השאלה שלי האם רינה יכולה להיות שמחה (ללא שירה) או שמא הרעיון של המילה מבוסס על שיר/ה?

trilliane

Well-known member
מנהל
רני הוא בד"כ שם חיבה של רן (= שר)

אם כי במקרים רבים ניתן למצוא הורים שקראו לילדיהם מלכתחילה בשם מקוצר (למשל 'אבי' שהוא במקורו קיצור ל'אברהם'). לא יודעת מה כתוב לו בתעודת הזהות, ואנחנו כמובן לא נדון באדם עצמו.
&nbsp
אגב, תודה על השרשור, אבל איך צורך להעמיס עד אין סוף על שרשור אחד... שרשור שאלות נועד לרכז שאלות בטווח של יום-יומיים (גג שלושה) כשהוא עוד קופץ וכל עוד לא התארך; השרשור הזה נפתח כבר לפני עשרה ימים, אנא פתח חדש לשאלותיך הבאות
.

trilliane

Well-known member
מנהל
ראה פסקה רלוונטית מתוך הסבר באתר האקדמיה ללשון: מרבים בשמחה

מקצת מילות השמחה קשורות להשמעת קול. כך הוא הפועל צָהַל, המציין בין השאר את קולו של הסוס. גם השורש רנ"ן מציין השמעת קולות מסוגים שונים: אדם שהבריות מְרַנְּנוֹת אחריו הוא אדם שמפיצים שמועות נגדו, והמילה רִנָּה יכולה לציין גם תפילה וצעקה: "שִׁמְעָה אֱלֹהִים רִנָּתִי, הַקְשִׁיבָה תְּפִלָּתִי" (תהלים סא, ב). אך שימושם העיקרי של צהל ורנן היה לציון קולות של שמחה, ומכאן הם קיבלו משמעות של שמחה גם בלי קשר להשמעת קול. במגילת אסתר נאמר: "וְהָעִיר שׁוּשָׁן צָהֲלָה וְשָׂמֵחָה" (ח, טו), ובישעיהו: "צַהֲלִי וָרֹנִּי יוֹשֶׁבֶת צִיּוֹן כִּי גָדוֹל בְּקִרְבֵּךְ קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל" (יב, ו).
http://hebrew-academy.org.il/2011/03/06/מרבים-בשמחה/

trilliane

Well-known member
מנהל
לא מוכרים לי הבדלים; זהו תצליל (אונומטופֵּאה)

"מילה או צירוף מילים שצלילם מזכיר את הדבר שהם מסמנים."
http://hebrew-academy.org.il/2012/11/11/ספרות-עברית/

בעברית מקובל שהשעון מתקתק (תיק-תק) ולכן השורש הוא ת-ק-ת-ק וכך גם שם הפעולה (תקתוק), והכתיב המקובל התקבע בתי"ו, אבל נתקלים גם בטי"ת (ולהפתעתי מצאתי לה אף תיעוד במילון ספיר
) אולי בהשפעת האנגלית, שבה השעון מתקתק tick-tock (ולפעמים tik tok או tic toc, כך שגם הם לא לגמרי סגורים על הכתיב...). למיטב ידיעתי אחת ההנצחות הראשונות (או הראשונה?) היא של לוין קיפניס ("שעון בן חיל") ואצלו השעון תקתק תיק-תק [מתוך אתר הספרייה הלאומית] אבל כיום אפשר למצוא את מילות השיר נכתבות טיק-טק...

אבו זקן

New member
בשולי הדברים

עמנואל לוטם נוהג לתרגם לצורה "טיקטוק", וזה צורם לי בעין כל פעם מחדש (צורם בעין? בדיוק כך!).

basenew

New member
ייתור לשון

האם אפשר להגיד - היכן צריך להשקיע?
במקום להגיד היכן צריך להשקיע מאמץ?
הרי ברור שמשקיעים מאמץ או אם זה בכלכלה - כסף?
לא?!

trilliane

Well-known member
מנהל
אפשר להגיד הכול; קשה לשפוט ללא הקשר

השקעה יכולה להיות זמן / כסף / מאמץ / מחשבה ועוד.
הקביעה האם מידע "מיותר" מבחינה פרגמטית תלויה בהקשר – בנסיבות השיח, בדובר ובמאזין, מה כבר נאמר ומה עדיין לא ידוע או מצריך הבהרה וכו'.

basenew

New member
מצוינות במתמטיקה

מישהו יכול להגדיר לי מה מצויונות במתמטיקה.
אני חושב שאין הסכמה כללית מה מצוינות.
אבל בכל זאת, אם אפשר איזשהי הגדרה [ושתהיה בעברית צחה, בבקשה] מהי מצוינות מתמטית?
הבנתי שמשרד החינוך מגדיר את זה.
גם האמריקנים ה-NCTM שלהם מגדיר את אחרת.
מהי מצוינות ומהי מצוינות מתמטית?
תודה לעונים.
אני צריך בשביל להסביר [או איך אומרים לסבר את האוזן] לחבר שלי. ואני רוצה בבקשה בבקשה להיעזר בפורום.
תודה מראש!!!!
basenew

trilliane

Well-known member
מנהל
אין קשר לפורום הזה... לא מדובר בהגדרה מילונית אלא מקצועית

ולכן תוכל למצוא גורמי חינוך מקצועיים שמגדירים מה נחשב מבחינתם למצוינות במתמטיקה, כל אחד והקריטריונים שלו. אתה יכול להיעזר בפורום מתמטיקה או בפורומים העוסקים בהוראה/חינוך.

basenew

New member
תודה. על התמריץ.

אני כבר אשאל בפורומים מתאימים. כנראה הם יהיו בשפה האנגלית, כמות המידע שיש להם הרבה יותר גדולה באנגלית מאשר עברית.
אני מבין גם את מצוקת ההבנה. חבל שהפורום לא ממש נועד להגדיר מונחים מתמטיים.
כנראה, למשל אני לומד משפטים ואני נתקלתי במושג "שחקן חזק". עכשיו, יש לי הגדרה. אבל אין ויקיפדיה, אין אינטרנט ולדעתי זה עצוב שאתה מחפש מושג ואין אותו, או כי יש מושג רשמי או שהמושג בכלל לא רשמי. מאוד חסר לי שאין אותו בויקיפידה. [אם הייתי יודע, הייתי כותב בעצמי את הערך, אבל מי אני בכלל...]

trilliane

Well-known member
מנהל
זה לא קשור לכמות מידע או לוויקיפדיה כי זו לא הגדרה גורפת...

trilliane

Well-known member
מנהל
זה לא מונח מתמטי ואתה מבין את המושג; היישום משתנה

אתה מבין מהי "מצוינות" ומהי "מתמטיקה" (וכל מילון יספק לך הגדרות) אבל מה נחשב ל"מצוינות במתמטיקה" הוא עניין יחסי, נתון להחלטה. בדיוק כמו כל מילה יחסית אחרת.
&nbsp
מה זה "טוב"? אתה מבין את הרעיון, אבל אין בהכרח הסכמה על דברים טובים. מה שטוב לי לא בהכרח טוב לך ולהפך.
&nbsp
אם אשאל אותך מהו "תו תקן לתנור" אתה מבין כל מילה ומבין את הרעיון, אבל התוכן נתון להחלטת מכון התקנים. הוא יכול להשתנות בין מדינות או במהלך הזמן.

basenew

New member
תודה. לא חשבתי על כך...

ובכל זאת, אם אני רוצה הגדרה טובה. מה עליי לעשות? האם ללכת להגדרה הכי "עדכנית" או דווקא לחפש הגדרה "קלאסית"?

trilliane

Well-known member
מנהל
אין משמעות להגדרה "טובה"... למעשה זו אינה "הגדרה"

והשימוש במילה מבלבל אותך. זה בערך כמו שתשאל מהי ה"הגדרה הטובה" לרף קבלה לאוניברסיטה. מה הקשר ל"הגדרה" ומה הקשר ל"טובה"? יש קריטריונים שנקבעים ע"י אנשי מקצוע בהתאם להיצע ולביקוש, והם משתנים בין אוניברסיטאות שונות, חוגי לימוד, שנים...
&nbsp
אתה יודע מהי "מצוינות", נכון? הרעיון מובן. לכן ברור שמצוינות במתמטיקה = הישגים גבוהים בתחום. עד כמה גבוהים? מה הקריטריון? זה משתנה בהתאם לכל מה שכתבתי.
&nbsp
לסיכום: תפריד בין הגדרה לשונית של מילים לבין התוכן שלהן, האופן שבו קובעים איך ליישם את הרעיון בפועל.

למעלה