שאלה שנשאלתי בקבוצת וואטסאפ שבה אני חבר:

שאלה שנשאלתי בקבוצת וואטסאפ שבה אני חבר:

"האם יש מילה שמתארת את הפעולה של השרייה/יציקת מים קרים על מזון או לתוכו?
בדיוק כמו שיש חליטה- מזיגת מים חמים..."

trilliane

Well-known member
מנהל
אפשר למזוג או לצקת/ליצוק כל נוזל (גם מרק) ללא תלות בטמפרטורה

חליטה היא שיטת בישול מזון והיא מתייחסת למזון (או למשקה כמו תה) ולא למים עצמם. לא ידוע לי ש"מבשלים" מזון במים קרים כך שאיני מצליחה לחשוב על פעולת "בישול" כזאת... תוכל לתת דוגמה?

באופן אישי קורה לפעמים שאני מרטיבה קלות מזון יבש לפני חימום במיקרוגל/תנור, אבל במים רותחים בד"כ. אם זה הכיוון, הפעולה (לפחות מבחינתי) היא "הרטבה". אם מדובר במשהו אחר, דוגמה תעזור... (ואפשר גם לבדוק איך קוראים לפעולה באנגלית, אם מדובר בהליך מקצועי / פעולה מקובלת ולא בשיגעון פרטי
).

אף35

New member
אפשר גם להשתמש בפועל עירוי

לערות, לפי מילון רב מילים הוא בין כלים. אבל מצוי מאוד השימוש בעירוי גם שלא לתוך כלי ("לערות מים חמים על השיש"). אגב, את צודקת שאת מוסיפה מים (ללא קשר לטמפרטורה) כי נוזלים משפרים את החימום במיקרוגל. http://ptc.weizmann.ac.il/?CategoryID=1623&ArticleID=3959 שנה טובה

trilliane

Well-known member
מנהל
אני לא מוסיפה מים כדי לשפר את החימום אלא כדי להרטיב מזון יבש

שלא אמור להיות כזה (מאכלים פריכים לא מוכנסים למיקרוגל, כמובן). למשל מאכלים שיצאו מהמקרר או מהמקפיא והתייבשו קצת בתהליך (או עלולים להתייבש יותר בתהליך החימום, שאינו בהכרח במיקרוגל). לדוגמה, אני מוסיפה קצת מים לאורז שהיה במקרר לפני שאני מחממת אותו מחדש במחבת. השימוש במים רותחים פשוט יעיל יותר ומקצר את תהליך החימום (ונדרשות שניות כדי להרתיח כמות מים קטנה בקומקום חשמלי).

משכוכי

New member
אינני יודע איך לומר זאת בלי לחפור, אבל יש א-סימטרייה

ליציקת מים חמים מאד יש השפעה מעבר למים עצמם - יש השפעה של הטמפרטורה הגבוהה: הרס התאים ומיצוי החומרים מהם.
יציקת מים קרים היא לכן א-סימטרית. יש לה פחות פעולות: הרטבה אך לא מיצוי.
אם משתמשים בנוזל מאד קר, למשל חנקן נוזל, יש פעולה נוספת: הרטבה+הקפאה, למשל להקפאת רקמות, כמו הסרת יבלות.
תיתכן גם יציקת נוזל שהודות לתכונות הכימיות שלו עושה מיצוי גם כשהוא קר - למשל אלכוהול או אצטון. הרטבה+מיצוי.
בקיצור, בניגוד לטראמפ, לא תמיד יש סימטרייה, כולל לא בין מים חמים לקרים או בין ניאו-נאצים לאנטי-נאצים

בהכשרת בשר אנחנו מצווים להשרות את הבשר במים מחצית השעה

לא חלילה קרים.ובודאי לא חמים.
זאת כדי לרכך אותו לפני מליחה (המלחה)
צ'י

trilliane

Well-known member
מנהל
"השריה" (ללא תלות בטמפ') היא בד"כ פעולת טרום-בישול

לרוב כדי לגרום למזון לספוח נוזלים ולהתרכך. ממליצים להשרות קטניות, לפעמים גם אורז ואף שקדים.

משכוכי

New member
רק בגלל הסיכוי לזכות בתואר "נודניק מדופלם" אציין כי השריית

קטניות נועדה גם כדי לסלק מהן אל המים סוכרים בלתי מתעכלים שגורמים תחושת כבדות ומפח נפש (טוב, לא ממש מפח נפש...)

למעלה