שאלה בדבר הגהה.

נהורית1

New member
שאלה בדבר הגהה.

מקווה שמישהו יודע לענות לי.

נאמר לי על ידי המגיהה שכבר לא משתמשים ברווח של שורה כפולה כשעוברים לנושא אחר אלא רק ברווח רגיל. לדוגמא:

רווח כפול-

הוא הלך לישון....

למחרת בבוקר....

רווח רגיל:
הוא הלך לישון...
למחרת בבוקר...

מה הנכון?

ותודה למשיבים

chello20

New member
נראה לי שהשאלה לא מספיק ברורה. הכוונה למעבר בין פסקאות??

נהורית1

New member
ייתכן שמדובר במעבר בין פסקאות.

לא כל כך מבינה בזה.
הכוונה אם יש ארוע שמסתיים ומתחיל ארוע אחר.
האם הרווח בשורה החדשה זה בסדר שיהיה רווח של שורה אחת או שתי שורות?
(ככה למדתי בשעורי ספרות, שצריך רווח של שתי שורות).

chello20

New member
אני מכיר רק כללים לגבי מעבר בין פסקאות, שהן בדרך כלל גם מעבר

בין נושאים. לא מכיר כללים לגבי "סתם" כל מעבר של נושא או אירוע.

trilliane

Well-known member
מנהל
בכתב יד מקובל להשאיר שורת רווח (שורה ריקה) בין פסקאות

זו כמובן שיטה בזבזנית מאוד ולכן בדפוסים משתמשים בזיח (או "הזחה") – השורה הראשונה בכל פסקה (למעט פסקה ראשונה או פסקה אחרי תמונה וכו') מוזחת פנימה.

מעבר לכך לא הצלחתי להבין את שאלתך.

נהורית1

New member
להלן דוגמא מתוך הבלוג שלי

קטע מתוך הספר:
"...אשר יקנה אותם. בראשם מנקרת המחשבה המטרידה האם האדון יהיה רחום, או שמא עריץ ובעל לב רע?

פה אתה רואה דוכן כבמה מוגבהת, ועליה נערים שחורי עור ויפי תואר, חסונים ושריריהם משורגים, שיערם מקורזל ושחור כפחם, עירומים, ורק איזור חלציים לגופם-אשר הובאו מלוביה-עיניהם מושפלות מבושה וצער. שם אתה רואה במה..."

יש כאן מרווח של 2 שורות. המגיהה אומרת שלא צריך 2 שורות אלא מספיק מרווח רגיל:
"...אשר יקנה אותם. בראשם מנקרת המחשבה המטרידה האם האדון יהיה רחום, או שמא עריץ ובעל לב רע?
פה אתה רואה דוכן כבמה מוגבהת, ועליה נערים שחורי עור ויפי תואר, חסונים ושריריהם משורגים, שיערם מקורזל ושחור כפחם, עירומים, ורק איזור חלציים לגופם-אשר הובאו מלוביה-עיניהם מושפלות מבושה וצער. שם אתה רואה במה..."

לכן שאלתי האם היאצודקת.

נראה לי

שזה עניין של טעם. כאשר נראה למחבר שפסקה חדשה מהווה המשך "טבעי" לקודמתה, הוא כותב את שתי הפסקאות ברצף, בלי שורה ריקה ביניהן. כאשר קיימת קפיצה לנושא אחרת, המחבר מדגיש אותה בצורה הנראית לו, למשל שורה ריקה בין הפסקאות, או מעבר לפרק חדש.

נהורית1

New member
זו הבעיה.

אני יודעת להבדיל בין נושא חדש או המשך לנושא. היא טוענת שעל כל מקרה לא צריך מרווח בין השורות. אלא מספיקה שורה חדשה.

מן הסתם,

יצירה אחת היא כולה "באותו נושא", וקיים רצף הגיוני בין הפסקאות. אכן בספרים המודפסים רוב הפסקאות מודפסות ברצף, בלי שורות ריקות ביניהן.
"המעברים הגדולים" מסומנים בצורות שונות. למשל, חלוקה לפרקים, כאשר לכל פרק יש כותרת ו/או מספר, והוא מתחיל בעמוד חדש, או באותו העמוד לאחר ירידת מספר שורות. אבל לפעמים "מעבר גדול" מסומן בצורה אחרת, למשל בהדפסת מספר רווחים בין פסקאות: שורות ריקות, ולפעמים שורה המכילה כוכבית אחת, או מספר כוכביות, באמצע השורה.

כלומר, אם היצירה אינה מחולקת לפרקים מסומנים, הרי רוב הפסקאות מודפסות ברצף בלי ירידת שורה מיותרת, ורק במקרים מעטים, בהם המחבר רוצה להבליט "קפיצה", אפשר להוסיף שורה ריקה לפני פסקה חדשה.

נהורית1

New member
ההגדרה 'קפיצה' מתאימה לשאלה שלי.

אבל מסתבר, לפי דברי המגיהה, שגם בקפיצות לא צריך הפרדה של שורה. אלא שורה חדשה רגילה.
טוב, העניין כבר לא בשליטתי. מקווה שזה לא יפגום בקריאה של הקוראים.

תודה לתשובתך.

trilliane

Well-known member
מנהל
נכון, עצם ירידת השורה מספיקה. הקוראים רגילים לכך בכל הספרים

פתחי כל ספר שיש לך על המדף והיווכחי. האם היה לך קושי בקריאתו?

אם תשאירי שורות ריקות בספר (מלבד פה ושם) הן יצטברו לעמודים שלמים שיצטברו לספרים שלמים בהדפסה. זה גם לא סביבתי וגם יגדיל את עלויות ההדפסה.

נהורית1

New member
או קיי הבנתי.

אם כך, זה גם עניין של חסכון בנייר. דבר שאני מסכימה איתו.

תודה להסבר.

tomerrose

Member
מסכימה עם שתי קודמותי -

רק במעבר משמעותי של נושא, הכותב יכול לבחור לשים רווח של שורה שלמה ולפעמים אפילו רוצה לשים בו כוכבית או איזה סלסול...
בד"כ לא שמים שורה שלמה ריקה
אלא מה? מה שכן עושים לפעמים, בוודאי במסמכים ולעתים גם בספרים, זה שבעימוד, מגדירים את הפיסקה כמכילה רווח קצת מוגדל אחריה, כך שברגע שתעברי פיסקה ייווצר רווח קצת גדול יותר, בכמה "נקודות" (ככה זה מוגדר).
הגדרה כזו מאפשרת תמונה קצת יותר "מאווררת" בעת הקריאה, היא באה עם או בלי הזחה ולא עושה בעיות בעימוד כמו שהייתה עושה תוספת קבועה של שורה שלמה.
אבל אלה נפלאות הדפוס הדיגיטלי, ובימי מכונות הכתיבה זה בוודאי שלא היה אפשרי ולכן אולי עשו אז רווח של שורה שלמה.

tomerrose

Member
מסכימה עם שתי קודמותי -

לפעמים מוסיפים בדפוס דיגיטלי רווח אוטומטי קצת מוגדל אחרי הפיסקה. אבל בוודאי שלא משאירים שורת רווח שלמה אלא במקומות של מעבר נושא חד כמו שקודמתי הדגימה.

נהורית1

New member
דוגמה מצויינת

רווח כפול בשורה 'לאור הירח'. הבעיה שגם כאן המגיהה החליטה על רווח רגיל.

chello20

New member
בהחלט יכול להיות שבספרות יפה זה יותר מקובל. בכתיבה עיונית

ממה שאני מכיר זה לא מקובל.
נדמה לי שגם בספרות יפה עושים את במינון נמוך, אחרת זה מאבד מהאפקט של זה.

למעלה