איך לזהות איזו מילה היא מיודעת ?

SPONER

New member
איך לזהות איזו מילה היא מיודעת ?

אני לא מצליח לזהות מה מיודע ומה לא...
אשמח לעזרה בנושא.

trilliane

Well-known member
מנהל
באילו מילים מדובר? אם תיתן לנו דוגמאות שבהן אתה לא מזהה

נוכל לעזור בנושא.

בשלב זה אני יכולה להמליץ על קריאה הערך "יידוע" בוויקיפדיה. מופיעות בו דרכי היידוע בעברית ממש בהתחלה:
https://he.wikipedia.org/wiki/יידוע

trilliane

Well-known member
מנהל
אפשר כך או כך, מה ההקשר? צריך לבחון את המילה בתוך משפט

SPONER

New member
אה אוקיי

למקם את העיפרון בול באמצע

ba'emtza

ולא be'emtza

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן, כאן יש יידוע כי זה אמצע של משהו, לכן זה אמצע מסוים

אבל לו זה היה בצירוף סמיכות למשל, רק הסומך היה מיודע, והיינו מקבלים (לדוגמה):
למקם את העיפרון בְּאמצע השולחן.

SPONER

New member
היי , לא כל כך הבנתי תוכלי להפרט לי יותר בבקשה ?

אני לא הבנתי למה זזה מיודע.
תודה רבה

trilliane

Well-known member
מנהל
כי זה אמצע מסוים, של משהו, לא סתם אמצע כלשהו

זה הרעיון ביידוע. זה בא באופן די טבעי לדוברי השפה. אתה דובר רוסית?

SPONER

New member
לא ממש , אבל אם המטרה של השאלה היא לדעת האם אני דובר עברית

שפת אם , אז כן אני נולדתי בארץ. למרות שאני יודע לדבר קצת ברוסית ,אבל ממש כמו עליאג .

כשאני אומר "אני יושב בול ba'emtza השולחן ,
או אני יושב בול be'emtza. השולחן. אני פשוט לא חש בהבדל..

גם את זה אני לא מבין לצערי ..
babayit
לעומת
bebayit

חוש השפה שלי מזהה שההגיה babayit במשפט הבא נכונה : "אני בבית" =אני בבית שלי לעומת המשפט הבא "אני בבית כלשהו" שהיא נהגת בצורה השניה (bebayit) הלו מיודעת..

אבל אם אני הוגה רק את המילה בשתי הצורות השונות , אני לא חש בהבדל ..
אני לא מזהה מה מיודע ומה לא .

trilliane

Well-known member
מנהל
מטרת השאלה הייתה להבין את מקור הבעיה; לדוברי רוסית יש בד"כ

קושי ביידוע כי ברוסית אין תווית יידוע. לדוברי שפות שבהן היא קיימת, כמו עברית (כמו גם ערבית, אנגלית ושפות רבות אחרות) זו בד"כ לא בעיה, אף שהיידוע משתנה במידת מה בין שפה לשפה.
&nbsp
ייתכן שהקושי שלך לזהות את הצורך ביידוע קשור יותר בחוסר הדיוק בהגיית אותיות היחס בימינו ופחות בעצם היידוע עצמו. כמו כן בשנים האחרונות קיימת בעברית מגמה (בעיקר בקרב צעירים, אבל היא כבר התפשטה הלאה, אפילו לתקשורת) ליידע ללא צורך, גם שמות פרטיים למשל (של חברות, מותגים וכיו"ב).
&nbsp
אני שומעת תלמידים קוראים טקסט בקול ופעמים רבות הם אכן לא מיידעים נכון... לא יודעת למה, מודה.
&nbsp
בדוגמה הראשונה שנתת זה צריך להיות בדיוק הפוך:
אני יושב בול בְּאמצע השולחן (כפי שכבר כתבתי, בצירוף סמיכות מיידעים רק את הסומך).
אני יושב בול בַּאמצע (של השולחן).
&nbsp
אולי זה הטיפ שיכול לסייע לך, בדיוק מה שכתבת: בית מסוים (למשל של מישהו) לעומת בית כלשהו. אם אתה טוב באנגלית, אולי יעזור לך לחשוב מתי אתה מוסיף את התווית הסתמית a, למשל "ראיתי בית" I saw a house, לעומת בית מסוים – "ראיתי את ביתו" I saw his house (באנגלית לא מוסיפים יידוע כשיש שייכות, הוא כבר מיודע).
&nbsp
גם בעברית לא מוסיפים יידוע לשם עצם משויך (בכינוי קניין חברו) – אי אפשר "הביתו" כי "ביתו" כבר מיודע (=הבית שלו). אבל אם משתמשים במילית "של" מיידעים: הבית שלו. כאמור, בצירוף סמיכות רגיל מיידעים רק את הסומך (המילה השנייה).
&nbsp
לסיכום:
ראיתי בית. I saw a house (בית כלשהו)
ראיתי את הבית. I saw the house (בית מסוים)
ראיתי את בֵּית סבתי / את הבית של סבתא / את ביתה של סבתא (בית מסוים, סוגי סמיכויות שונים).

SPONER

New member
תודה רבה , מצטער על העיקוב בתגובה

כן אני אכן לא נראה לי הוגה נכון את אותיות היחס.
כל הנושא עדיין לא ברור לי (יידוע ) אך אני לא יודע איך להמשיך מכאן , אז אסיים לעת עתה את הדיון .
אך אשמח לדעת כשארצה להמשיך את הדיון , אוכל להגיב ואת תקבלי התראה על כך ? כי הדיון לא מוקפץ גם אחרי שאני מגיב.

trilliane

Well-known member
מנהל
אם תגיב לי ישירות אקבל התראה לדואל, אבל עדיף שתפתח שרשור חדש

ובכל מקרה לא ניתן להגיב בשרשור אחרי שהוא עובר לארכיון (הפורום הזה לא מאוד עמוס ולכן יכול לעבור זמן עד שזה יקרה, אבל אני לא יודעת מתי תרצה להמשיך בדיון...
).

SPONER

New member
תודה :) אני רוצה להמשיך כרגע פשוט אני

פשוט אני לא מבין בקלות את מה שאני קורא.. במיוחד משעות הערב המאוחרות.
וזה הזמן שיש לי חשק להיות על המחשב .
אבל עכשיו אחרי קריאה חוזרת של מה שכתבת זה יותר ברור לי ואני רוצה לשאול לגבי מה שכתבת לי בתור סיכום :

ראיתי את בֵּית סבתי / את הבית של סבתא / את ביתה של סבתא

בית סבתי זה מידוע וזה = הבית של סבתא נכון? אבל מה שאני כרגע לא מבין מה זה ביתה של סבתא?

אני מתנצל מראש אם תגובותי יגיעו מאוחר ,מכיוון שאני בתקופה האחרונה לא תמיד עם חשק או מצב רוח לשבת על המחשב ובמיוחד לא לשבת על המחשב ולאמץ את המוח לחשוב (להבין את ההסברים),בזמן שאין לי ממש חשק או מצב רוח..

למעלה