מתי החל השימוש בשׁוֹמֵרָה במשמעות של ביתן שמירה?

Assiduous

New member
כפי שכתבתי

המשמעות של 'שורץ' הייתה אצלי (כנראה בשגגה) במשמעות של המון. "המחסן ההוא שורץ בעכברים". "הבסיס ההוא שורץ יתושים", "השכונה ההיא שורצת במקקים".

trilliane

Well-known member
מנהל
עכשיו הבנתי. זו אכן אחת המשמעויות והיא מתועדת בערך...

אבל בכל מקרה מדובר בפועל ולא בכמת (לכן לא הבנתי אותך קודם). מה ההבדל בין "שורץ עכברים" לבין "מלא עכברים" לבין "הומה אדם" וכיו"ב? יש פעלים שיודעים לתפקד במשמעויות האלה. אם לכך התכוונת, פחות מקובל להשתמש ב"רוחש" בהקשר זה, אם כי אפשרי, למיטב הבנתי (אי-ההבנה בינינו היא אחת הסיבות לכך שאני מתעקשת על הקשר ועל הסבר, אחרת קשה להבין לאן אתה חותר... במחילה
).

Assiduous

New member
מצוין

אם כי במקרה הזה למרות שהבאתי דוגמאות עדיין האסימון לא נפל;) במחילה

trilliane

Well-known member
מנהל
חשבתי שהבאת דוגמה למשמעות, לא לשימוש במשפט נתון

Assiduous

New member
לתעות ולטעות - תמיד שני דברים שונים?

לפי הכתוב במילון ספיר, לפעמים הם עשוים להיות מילים נרדפות לאותה משמעות של טעות.
&nbsp
יחד עם כל ההגדרות המובאות שם, לא הצלחתי להבין במאה אחוז מה הכוונה של המילה "תועה" במשפט הבא: "הכבשים כונסו למכלאה כדי להגן עליהם מפני כלבים תועים".

Assiduous

New member
שלא בהכרח עולה בקנה אחד עם מה שאיתי הציג

לטעמי ההסבר שם הוא צר, כבר עדיפים ההגדרות התמציתיות אך הנוספות במילון ספיר.

trilliane

Well-known member
מנהל
עולה בהחלט; משוטט = הולך ללא כיוון, ללא מטרה. בקישור כתוב:

"לעומת זאת, כשתועים בדרך מסתובבים ללא כיוון, הולכים במקום הלא נכון – ולא מתקיים מצב של דרך אחת נכונה ואחרת לא נכונה."
זו ממש ההגדרה של שוטטות, ראה גם במילון ספיר:
1.[תנ] הולך ממָקום למָקום בלי מַטָרה, נָע ונָד: שוטטו בחוצות ירושלים וראו נע (ירמיה ה 1)
https://goo.gl/yweO4l

Assiduous

New member
תודה

חשבתי שלשוטט קשור לשורש שט"ה ושטות, ואז זה מביא אותי לידי אסוסיאציה עם שוטה שלא בהכרח הסתדר לי עם טועה או תועה. למרות שגם שוטה יכול לשוטט בלי מטרה או כיוון אך זה לא הכרחי שמי שפועל כך הוא שוטה.

trilliane

Well-known member
מנהל
כפי שראית בערך (אני מניחה) משוטט הוא משורש ש-ו-ט

ובכל מקרה לא יכול להיות שורש ש-ט-י, אז היה "משטה" בפיעל, פועל קיים (כמאמר השיר "אל תשטה באהבה"). פעלים בצורת מפולל (בניין פיעל) הם משורשי ע"ו (מרומם, מקומם, מעורר) או ע"ע (מפוצץ, מסובב, מדובב) אך לא ל"י.
&nbsp
מלבד ההסבר המורפולוגי, גם ברמה הסמנטית קורה לא פעם שמילים מאותו שורש לא בהכרח קרובות במשמעותן (בין אם מדובר בשורשים הומונימיים או בשורשים פוליסמיים שמשמעותם התפתחה הלאה).

למעלה