זוג נעליים

Royi Namir

New member
זוג נעליים

יש לי קושי במשהו לכאורה פשוט
אם אני מראה לכם נעל , אתם אומרים לי נעל
אני מראה לכם את שניהם , אז זה כבר נעלים

אז לפי ההיגיון כשאומרים זוג נעליים , זה אמור להצביע על 4 נעליים
זוג = 2
אז זוג נעלים = 2( נעלים) = 2(נעל+נעל)
כלומר אין פה רק 2 נעלים
יותר הגיוני היה להגיד - זוג נעל
אתם מבינים מה אני אומר פה ?
איפה הטעות שלי?

אף35

New member
לעניות דעתי זו צורת הזוגי

נעליים בזוגי כמו משקפיים, מכנסיים (ודלתיים...) כך שזוג משקפיים, זוג מכנסיים וזוג נעליים

אף35

New member
צורת הזוגי

<p> </p> <p>צורת הריבוי של עצמים בעברית היא פשוטה:ספר-ספרים, בית-בתים, שכונה-שכונות.</p> <p> </p> <p>אך ישנן מילים שלהן צורה כפולה מכיוון שהן באות בזוגות. לדוגמא: מספריים, קומתיים, משקפיים. </p> <p>להבנתי גם נעליים נופלת בקטגוריה הזו.</p> <p> </p> <p>קישור לשני מאמרים קצרים:</p> <p><font>[URL]http://hebrew-academy.org.il/2010/06/13/%d7%91%d7%90%d7%a8%d7%91%d7%a2-%d7%a2%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%96%d7%95%d7%92%d7%99-%d7%91%d7%aa%d7%a4%d7%a7%d7%99%d7%93-%d7%a8%d7%99%d7%91%d7%95%d7%99</font&gt;<font>/</font>[/URL]</p> <p> </p> <p><font>[URL]https://www.safa-ivrit.org/irregulars/dual.php</font&gt;[/URL]</p>

על פי אותו היגיון היינו צריכים לומר, למשל, "זוג ילד". כי

זוג = 2,
ילדים = k(ילד); k >= 2
לכן,
זוג ילדים = 2k(ילד)
כלומר,
זוג ילדים = 4 או 6 או 8 וכן הלאה עד אין סוף ילדים (ובלבד שמספרם יהיה זוגי).

זוהי כמובן אינה כוונתנו באמרנו 'זוג ילדים' - כוונתנו הנה למספר אחד ויחיד של ילדים - המספר 2.
כלומר, יוצא שכדי שנדבק בכוונתנו ולא נחטא לה, אין לנו בררה אלא לומר "זוג ילד".

ומה 'זוג ילד' אינו קביל ואינו קיים בשפה, כך 'זוג נעל'.

והערת אגב: לא היית צריך להרחיק עד ל'זוג נעליים', שאלה זהה יכולת לשאול למשל על הצירוף 'שתי נעליים'; לשיטתך, שתי נעליים = (אינן אלא) ארבע נעליים. אופס. והלא ארבע נעליים = שמונה נעליים וכך עד אינסוף, ואנחנו אנה אנו באים?!

סוף דבר, שפות אנוש בנויות כך שכאשר רוצים לציין מספר עצמים (גדול מאחד) אנו מסמיכים לַמספר את הרבים של שם העצם, וכפי שציין קודמי וצוין באתר האקדמיה הרבים של 'נעל' צורתו זוגית - 'נעליים'.

פורטי40

New member
אז נמשיך הלאה: למה "שלוש נעליים"?

הרי כשאשר יש שלוש, זה כבר אינו זוג?
אולי שלוש נעלים?

כעיקרון אפשר גם "שלוש נעלים".

"מַה יָּפוּ פְעָמַיִךְ בַּנְּעָלִים בַּת נָדִיב" כתב המשורר.
אבל בדרך כלל משתמשים בצורת הזוגי גם לרבים.
רק במילים ספורות משתמשים בצורת רבים לצד צורת זוגי (בעיקר במילים הקשורות בזמן): יומיים-ימים, שעתיים-שעות, שבועיים-שבועות, שנתיים-שנים.

למעלה