בקשה לניקוד...

RachFan

New member
בקשה לניקוד...

היי, אני מקווה שזה המקום הנכון לבקש את זה - אני עומד להוציא ספר שירה ואני מנסה לנקד את השירים בעזרת תוכנות שונות, שרגע לפני שסיימתי לעבוד איתן - נגמרה להן תקופת הנסיון.

נשארו לי רק כמה מילים שאני לא בטוח איך לנקד אותן, ואני אשמח לעזרה.

- ושולח
- במסלולים ("הם מתחרים במסלולים שונים)
- מוקפד
- שייצרו ("כך שייצרו צורה מסוימת")
- שאפשר
- לראותה (לראות אותה)
- עולה (הוא עולה למעלה)
- שוכח
- דבר מה ("אדם ששוכח דבר מה בביתו") (צריך מקף בין המילים?)
- בילדיו (בתוך ילדיו)
- שמת ("האיש שמת לא יחזור לחיים")
- שבכוונת ("כמו מי שבכוונת תחילה
- משאיר
- אהובתו
- תירוץ
- במיטתי
- פוקח ("אני פוקח את עיניי")
- עיניי ("אני פוקח את עיניי")
- וכשאני
- ומוות ("חיים ומוות ביד הלשון")

תודה רבה!
עמית.

trilliane

Well-known member
מנהל
ממליצה מאוד להיעזר בעורך/מגיה מקצועי ולא לסמוך רק על תכנות

הן לא בהכרח מדייקות ואם אין לך רקע לא בהכרח תדע לזהות בעיות. כמו כן איש מקצוע יוכל להציף בפניך בעיות לשוניות אחרות ש(אולי) אינך מודע להן.
&nbsp
אין לי פנאי כרגע לעבור על הרשימה (זו לא מעט עבודה...) אבל אם לא יענו לך בהמשך אנסה במהלך הסופ"ש.

RachFan

New member
כן, ברור...

אני עובד עם מישהי שבודקת את הניקוד אחרי שהשירים מנוקדים, אבל היא לא מנקדת בעצמה, אז אני קודם מנקד הכל בעצמי בעזרת תוכנות ואז שולח לה...
&nbsp
&nbsp
&nbsp

ohadcarrington

New member
היי! אני לא מומחה בניקוד אבל אנקד בערב...

כפי שאמרה טרילי, מומלץ להיעזר באיש מקצוע, הרבה פעמים ישנן צורות מבלבלות (בּׂקֶר ולא בׂוקֵר) והתכונות אכן לא מדויקות בד"כ.

trilliane

Well-known member
מנהל
תשובות

- וְשׁוֹלֵחַ
- בְּמַסְלוּלִים ("הם מתחרים במסלולים שונים)
- מֻקְפָּד
- שֶׁיִּצְרוּ ("כך שייצרו צורה מסוימת")
- שֶׁאֶפְשָׁר
- לִרְאוֹתָהּ (לראות אותה)
- עוֹלֶה (הוא עולה למעלה)
- שׁוֹכֵחַ
- דְּבַר מָה ("אדם ששוכח דבר מה בביתו") (צריך מקף בין המילים?)
- בִּילָדָיו (בתוך ילדיו)
- שֶׁמֵּת ("האיש שמת לא יחזור לחיים")
- שֶׁבְּכַוָּנַת ("כמו מי שבכוונת תחילה
- מַשְׁאִיר
- אֲהוּבָתוֹ
- תֵּרוּץ
- בְּמִטָּתִי
- פּוֹקֵחַ ("אני פוקח את עיניי")
- עֵינַי ("אני פוקח את עיניי")
- וּכְשֶׁאֲנִי
- וּמָוֶת ("חיים ומוות ביד הלשון")
&nbsp
מקווה שלא פספסתי שום דבר.
&nbsp
כמה טיפים לסיום: לחיפוש מילים בצורת היסוד שלהן (תירוץ) או פעלים בהווה (שוכח, פוקח וכו') ניתן להיעזר במילון ספיר. קישור למילון מופיע קבוע בראש הפורום. לחיפוש מילים פעלים בנסתר עבר אפשר להיעזר במורפיקס (הוא מציג את כל תוצאות החיפוש מנוקדות). מורפיקס מתאים גם לחיפוש שמות בצורת היסוד, אך לא מילים לועזיות (במקרים רבים הניקוד אינו בהתאם לכללי האקדמיה ללשון). מונחים (גם לועזיים) ניתן לחפש במאגר המונחים של האקדמיה ללשון. כללי ניקוד באתר האקדמיה ללשון וקישורים נוספים בנושא ניקוד שמורים בקישורי הפורום (כלים ומידע >> קישורים >> ניקוד).

RachFan

New member
תודה רבה!

יש לי שאלה עם פוטנציאל להיחשב מטופשת מאוד:
&nbsp
נגיד יש את המילה "תֵּרוּץ" - אני יכול לבחור לנקד אותה כ"תְּירוּץ"? כלומר, אם אני מעדיף מילים בכתיב מלא ולא חסר - אני יכול לבחור שהן תהיינה כאלה?
&nbsp
&nbsp
שוב תודה

trilliane

Well-known member
מנהל
הניקוד השני אינו תקין ואינו אפשרי בעברית

אפשר לנקד (באופן מלא) מילים בכתיב מלא אך זה לא מקובל וצורם לעין. גם לא ממש ברורה לי הסיבה, הרי הכתיב המלא נועד לפצות על היעדר הניקוד, אז לשם מה גם וגם?

RachFan

New member
מהסיבה הפשוטה...

שקריאה היא עניין מאוד אינטואיטיבי, אנשים לא טורחים לקרוא את הניקוד בד"כ אלא אם כן הם לא מבינים את המילה או לא בטוחים במשמעות שלה, וכשאני כותב "בֹקר" אני צריך לסמוך על הנקודה הקטנטנה הזאת שרוב האנשים, פיזית, פשוט לא יראו, כדי להבחין אותה מ"בקר" (cattle). בגלל זה אני כמעט תמיד מעדיף כתיב מלא...

trilliane

Well-known member
מנהל
זה נכון באופן כללי, לא לגבי אנשים שאשכרה קוראים שירה

למעלה