שאלות נוספות

trilliane

Well-known member
מנהל
אתה טועה, כי התנ"ך בהחלט נחשב בעיניי

כקורפוס לשוני מצוין וכיצירה תרבותית מרתקת, ועם זאת, אנחנו לא דוברים את שפת התנ"ך ולא כל צורה שמופיעה בתנ"ך נחשבת לתקנית בימינו (בלי שום קשר אליי, אני לא קובעת תקנים ולא פוסקת הלכות לשוניות).

sailor

New member
כבר הצהרתי ששפת התיקנים ושומרי חומותיה

מענינים אותי כקליפת השום, וכמו שמאיר שלו קרא לספרו האחרון "שתים דובים" וגם הבקורת הקטלנית ביותר לא טענה שהשם לא נכון, פסילה של צורה תנכית, ככל שתהיה לא מקובלת כיום, מקומה בסל האשפה.

trilliane

Well-known member
מנהל
שוב, לא מדובר ב"פסילה" של צורה תנ"כית

וזו גם לא פסילה שלי. העברית החדשה אינה העברית המקראית ולא כל צורה שמופיעה במקרא (קל וחומר נדירה ולא סדורה) הפכה להיות חלק מהדקדוק הרשמי.

אני גם לא ממש מבינה את האג'נדה שלך, בהתחשב בכך שלא מפריע לך "להמשיך לרכב" אף שהצורה "לִרְכֹּב" מתועדת במקרא (יותר מפעם אחת). אם בלאו הכי חשוב לך מה שמקובל כיום בלשון הדיבור (בין אם זה "לרכב" ובין אם זה "לנגן על") מה אכפת לך מה כתוב בתנ"ך?

מיכי 10

Member
סליחה סליחה. טעיתי לגמרי בפנייה אליךָ.

התבלבלתי ובטעות חשבתי שאני ממשיכה לענות ל"כמהאפשר".
מתנצלת בפניךָ, mays1594.
כי אותי מאד מעצבן כשכותבים לי בטעות בלשון זכר.
לכן אפילו חותמת לפעמים,
מיכל.

יאקים2

New member
א.מנגנים בכלי נגינה שונים.בטעות משתמשים

במילת היחס "על", כנראה בהשפעת הפועל לפרוט על מיתרי הגיטרה, הכינור, הנבל...
ב. איזשהו = מישהו (כמובן, סתמי), וכן איזושהי = מישהי;
ג. לגור אצל/עם ההורים - במבע הזה אין אמורה להיות התייחסות למימון, וזה תלוי המצב הנתון.
תלוי בתנאים, אך בהכירי הורים רבים, הרי הם רמנים בני רחמנים, ולמרות שילדים בגרו ויכלו
לכלכל את עצמם, רובם נוטלים על עצמם את מימון כלכלת ילדיהם.

מיכי 10

Member
ברצוני לעמוד מאחורי הדברים שכתבתי.

לשאלה מס' 1 שלךָ: כתבתי קודם שמנגנים בחליל, בפסנתר, בגיטרה וכיו"ב, אבל אפשר גם לומר שמנגנים על כלי נגינה.

אז עכשיו בדקתי ב"תנ"ך, שלי, הלא הוא מילון אבן שושן, וההדגשה שאציין במילה "על", היא שלי:

כְּלִי נגינה - מכשיר הֶעשוי לנגן עליו: הכינור, הפסנתר, הֶחליל - כלֵי נגינה הם.

mays1594

New member
תודה לשניכם

יאקים, בשאלה השנייה שלי לא שאלתי מה הפירוש של המילה "איזשהו".
השאלה השלישית שלי עם דוגמות מסוימות, אבל שאלתי באופן כללי האם קיים הבדל במשמעות של "לגור עם X" לבין "לגור אצל X", למשל שותף.
מיכל, אני מבולבל, האם השימוש במילות היחס "ב" ו"על" תלוי בכלי הנגינה?

herouth

New member
קיים הבדל בין "לגור עם" ו"לגור אצל".

"עם" מביע רק את העובדה שצד א' וצד ב' גרים באותו בית. "אצל" מביע את העובדה שהמחזיק הרשמי בבית הוא צד א', וצד ב' מתגורר שם בלא שיש לו חזקה במקום.

יאקים2

New member
הצדק אתך, חרות. אכן, יש הבדל

כפי שציינת, אך בין אם מדובר בלגור עם ובין אם מדובר בלגור אצל - אין זה רלוונטי לעניין המימון של המגורים.

herouth

New member

מיכי 10

Member
mays1594, הדבר האחרון שאני רוצה,

הוא לבלבל אותך. ואכן, גם השאלה הזאת שלך היא בהחלט במקומה.

אבל אחרי מה שכתבו יאקים וטריליאן, שאין עוררין על מומחיותם בשפה העברית, אני לא יודעת מה לומר.
לא נראה לי שהשימוש במילת יחס זו או אחרת, תלוי בסוג כלי הנגינה.

אבל כשאבן שושן, בהסבר שלו ל"כְּלִי נגינה", אומר שזה "מכשיר הֶעשוי לנגן עליו", אני מבינה שהוא מתכוון שכלי נגינה, הוא מכשיר שעשוי כדי שינגנו עליו. הוא יכול היה באותה מידה לכתוב שזהו כלי שעשוי כדי שינגנו בו. אבל הוא לא כתב כך. למה? אני לא יודעת. חושבת שאפשר גם לנגן "על".

יאקים2

New member
זכותך לעמוד מאחורי הדברים שכתבת,

דא עקא, חוששני שצורת "ניגן על" אינה תקנית ואין לה רגליים במקורותינו, אלא אם כן את מתכוונת
ללשון הדיבור העממית.
יש לי גם רושם שבמקרא מופיע הפועל בתוספת ההצרכה ב בלבד.
בדקתי במילון אא"ש שלי, שהוא התנ"ך שלך וכן במילון ספיר, ובשניהם מופיע הפועל "ניגן ב".
שבוע טוב לך.

mays1594

New member
שאלה נוספת

אם יש אפשרות עדיפה, איזו עדיפה ומדוע: "תמונה עם אופי מיני" או "תמונה בעלת אופי מיני"?

יאקים2

New member
בעלת אופי מיני!

אדם בעל מוגבלויות, ולא עם מוגבלויות. מילת היחס "עם" משמשת למשמעות אחרת של "ביחד":
יוסי הגיע עם שולה למסיבה;
ערבבתי תפו"א עם תבלינים פיקנטיים.

mays1594

New member
אז כשכתבתי

"השאלה השלישית שלי עם דוגמות מסוימות"- טעיתי?

mays1594

New member
ועוד שאלה

לפי מילון ספיר המקוון:
בִּלְתִּי:
1. לא - בצירוף שם תואר.
לפי הגדרה זו, ניתן לומר "איש בלתי יפה". השאלה שלי היא למה במקרים כאלו, אנו נוהגים לומר "איש לא יפה" או "איש מכוער", אבל לא אומרים כלל "איש בלתי יפה". (שוב, לפעמים אני נותן דוגמות מסוימות, אבל זה לא הופך את השאלה למסוימת; זו שאלה כללית.)

mays1594

New member
ועוד אחת

שמתי לב שבאחת ההודעות שלי כתבתי: "הבנתי את זה", אבל באותה המידה יכולתי לכתוב "הבנתי זאת"- מה ההבדל ומתי שימוש רק באחד מהכינויים הרומזים הללו תקני?

למעלה