שאלות נוספות

mays1594

New member
שאלות נוספות

1. האם קיים הבדל בין "מנגן ב" לבין "מנגן על"?
2. כשמדובר במשהו/מישהו סתמי, ניתן לומר "איזה" במקום "איזשהו"?
3. הבדל במשמעות: כשאתה אומר שאתה גר אצל ההורים, לדוגמה, הכוונה היא שאתה חי על חשבונם? וכשאתה גר עם ההורים, הכוונה היא שאתה שותף להוצאות הבית?

מיכי 10

Member
יש לך שאלות מעניינות,

ולא בכוונה, את גורמת לי לא לבצע את נמוטל עלי, אבל קשה לי לא לנסות לענות עליהן.

והפעם לא לפי מילון, אלא מתוך ידע אישי ו"תחושת השפה" שלי.

1. מנגנים בחליל, בפסנתר, בגיטרה. אבל אני חושבת שאפשר גם לומר שמנגנים על כלי הנגינה, וזאת לא תהיה שגיאה.

2. לדעתי כן. כלומר, אפשר להשתמש במקרים כאלה ב"איזה", ולא חייבים "איזשהו" "איזשהם" איזושהי" וכד'.

3. לדעתי אין הבדל במשמעות בין לגור עם ההורים או לגור אצל ההורים. ואם כבר להבדיל, הייתי חושבת שלגור "אצל" מישהו, יותר מכוון להשתתפות בהוצאות. אבל, כאמור, לדעתי אין הבדל במשמעות.

(ועצה קטנה וידידותית: אם יהיו לך עוד שאלות, עדיף שתשרשרי אותן לאחד השרשורים שכבר פתחת. כי בפורום זה, המנהלת מעדיפה כך, כדי שהשרשורים החדשים, לא ידחקו את הקודמים לדף האחורי).

trilliane

Well-known member
מנהל
מנגנים "ב" כי זו הצרכה של תיאור האופן, הכלי

"ב" דנן אינה מילת יחס מוצרכת שמגיעה עם הפועל לנגן אלא אות היחס שמתווספת בעברית לכלים ולמכשירים, והניתוח הוא של תיאור אופן ולא מושא.
כפי שאוכלים במזלג ובסכין, חותרים במשוט, כותבים בעט, חופרים באת, נוסעים במכונית, טסים במטוס, שטים בסירה, מטאטאים במטאטא, פותחים במפתח, מכים בפטיש... מנגנים בגיטרה, בפסנתר, בתופים או במצילתיים.
שנאמר: "יוסי בכינור, פסי בתוף, משה בחצוצרה והמה הרחוב".

אפשר לפרוט על הגיטרה מכיוון שיש לה מיתרים, אבל אם תנגני עליה ייתכן שתיאלצי להחליף אותם...

mays1594

New member
אני אאתגר אותך

גולשים ברשת אלחוטית או גולשים על רשת אלחוטית? (הרי גולשים על גלשן.)

trilliane

Well-known member
מנהל
גולשים ברשת, גולשים בגלשן על הגלים

אם תגלוש על הגלשן מהר מאוד הוא ייגמר לך ותצלול לים...

sailor

New member
הגולש גולש כשהוא על הגלשן ולא בתוכו

בנגוד לגלישה ברשת.

trilliane

Well-known member
מנהל
הוא גולש באמצעות הגלשן על הגלים

הוא גולש על הגלים, לא על הגלשן עצמו, אלא באמצעות הגלשן כשהוא נמצא עליו.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא, בפורום יש הרבה טענות שלך, זה הכול

ארכיון הפורום מלמד שמרבית הזמן אתה הוא יוצא הדופן, זה שמחזיק בעמדת מיעוט בניגוד למילונים, לסימוכין, לאקדמיה וגם ליתר גולשי הפורום. אין לי כוונה להפוך את השרשור הזה לניגוחים אישיים אז לא אמשיך מעבר לכך, מי שחושב שאני ממציאה ומעוניין מוזמן לפנות אליי במסר ולקבל שלל קישורים לדוגמה.

תקני או לא תקני, בעברית העכשווית גולשים על

גלשן ,ורוכבים או מגיעים על אופנוע או אופניים, והנה מה שאומר על זה מר גוגל:
"גלש על גלשן" - 781, "גלש בגלשן" - 9.
"רכב על אופנוע" - 88600, "רכב באופנוע" - 827, כשרוב התוצאות מדברות על החלפת רכב באופנוע או פגיעת רכב באופנוע.
"הגיע על אופניים" - 3050, "הגיע באופניים" - 134.

העברית ממשיכה לחיות, אי אפשר לעצור אותה לפני 100 או 1000 שנה ולהתעלם מאופן השימוש בשפה של הדוברים העכשוויים שלה.

trilliane

Well-known member
מנהל
תקני, זו הייתה השאלה ולשמה נתכנסנו

אני מודעת למה נאמר בעברית המדוברת וכך גם השואל; לא צריך את גוגל וגם לא את הפורום לשם כך, אפשר פשוט לשמוע ולראות. בקיצור, אם מישהו שואל מה נכון, זה לא כי הוא חירש או עיוור, אלא כי הוא מבין שיש פער בין המקובל לתקני והוא רוצה לדעת את השני וזו התשובה שהוא יקבל. יש?

sailor

New member
לא הפעל, הפעולה הפיזית מצריכה זאת

את יכולה לרכוב, אני אמשיך לרכב כפי שאני עושה מילדותי ורוב עמישראל כמותי.

trilliane

Well-known member
מנהל
הפעולה ולכן הפועל; אך כידוע זה לא תמיד כך

לא כל שימוש ב"על" קשור ליחסים במרחב (למשל "לדבר על") ולא כל פעולה שנעשית פיזית "על" משהו משמשת במילת היחס הזאת (לעתים כי היא לא מגיעה עם הפועל אלא עם שם העצם). למשל, ישנים במיטה (ולאו דווקא עליה) ואני מקלידה כרגע במקלדת אף על פי שהאצבעות שלי ממוקמות מעליה...

גם מטאפורית, הוא עמד על דעתו אבל עמד בניסיון.

sailor

New member
את מקלידה על המקלדת

כמו שפסנתרנית מנגנת על [המקלדת של] הפסנתר, טוב, את אולי לא, אבל יתר עמישראל כן.
לישון אפשר במטה וגם עליה כי במטה אפשר לכלול גם את השמיכה, אז ההגיון הפיזי מחייב את שתי האפשרויות.
בשמוש מטפורי במלה על לגבי שמות עצם אבסטרקטיים אובד הקשר עם המציאות, אבל כשיש יחסים פיזיים הם מחיבים הגיונית ולכן, למעט אולי חריגים, השפה קשורה להגיון הפיזי.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא, אני מקלידה במקלדת, אני על הכיסא

ואני גם מנגנת בפסנתר (ולא עליו) אך לא ברגע זה.
יתר עמישראל ידבר כפי שהוא ידבר, כאן זה פורום השפה העברית, היי, מה נשמע?
מי שחשוב לו מקפיד (מתי כספי למשל) ומי שלא לא.

למעלה