מקור המילה "זכר" במשמעות גבר

ויש פה שורש אח נוסף: דגר.

ומשמעותו - ישר את האיברים והתכונן לקפוץ (ז"א, למעשה, להזדקר). חולין נא ע"א: דגר נפל מאגרא. (מילון יהודה גור).

ותרשה לי השערה נועזת: בצרפתית המילה

dague משמעה לדקור, וזוהי המילה dag באנגלית תיכונה (Middle English). ומכאן המילה האנגלית dagger (חנית).

אגב ייתכן שהשורש העברי ד.ק.ר קרוב לז.ק.ר /ז.כ.ר ושוב מדובר על כלי זין (סליחה על דו המשמעות) מחודדים.

ייתכן שהשורש סכר/סגר הוא אמנם ממשפחתו

של זקר. אבל זאת צריך להוכיח. ייתכן שהזכר הוא גם סגור, אטום, וגם, בהמשך הגיוני, מזדקר.

trilliane

Well-known member
מנהל
כאן נמחקו הודעות. אני רוצה להזכיר

לכולם שתקנון הכתיבה בפורום וכללי הכתיבה נמצאים בראש הפורום ויש לקרוא אותם בטרם מגיבים. בפורום הזה מגיבים לגופו של עניין ולא לגופו של אדם, לא משנה עד כמה לא מסכימים איתו. אני לא מתכוונת להתפשר על שמירה על כבוד הדדי לגולשים האחרים וכל הודעה שתזלזל בגולש כלשהו או תביע דעה אישית כלפיו תימחק. מי שמעוניין לכתוב לגולש מה הוא חושב עליו מוזמן לפנות אליו במסר.

trilliane

Well-known member
מנהל
לצערי נאלצתי למחוק כאן הודעות נוספות

שהתעלמו מבקשתי והמשיכו לעבור על כללי הפורום. אין לי כוונה לאפשר התגוששויות אישיות בין גולשים, ואני חוזרת ומזכירה שהודעות שמנסות לעשות דווקא, להתסיס או לפגוע במכוון, הודעות שיכילו מסרים שיפוטיים לגופו של גולש כזה או אחר יימחקו ללא היסוס. זה פורום השפה העברית ואנחנו דנים בלשון העברית ולא בלשונם של גולשי הפורום וגם לא באופיים וכו'. תריבו במסרים, לא על גבי הפורום.

היו בשרשור גם הודעות עם תוכן רלוונטי שנמחקו כולן יחד, מי שמעוניין בתוכן הודעותיו (כדי לפרסמן שוב) מוזמן לפנות אליי במסר ואשלח לו אותן (ולהבא, אם אתם רואים הודעות מסוג זה, קחו בחשבון שהן עלולות להימחק בסבירות גבוהה ולכן חבל לטרוח להגיב להן).

כבר ראיתי מאמר זה

אבל סביר שאילו היה קשר בין דקר לזכר גם הדלי"ת בדקר היה הופך לזי"ן.

לא פתחתי את הקישור

קראתי פעם איזה "משוררון" או גרופי של משוררים שהשתולל עם ה"דקר" כשם לאיבר המין הזיכרי. (כמובן הילל בכל פה).
בכל מקרה נראה לי הגיוני, מבחינה מושגית, שז.ק.ר וד.ק.ר קרובות. think for yourself.

ככל שהולכים אחורה

רואים שהשורש זכ"ר במובן הגברי משותף למרבית השפות השמיות, בעוד שהשורש זכ"ר במובן זיכרון, וכן ההצעות שהועלו כגון דק"ר, זק"ר וכד', אינם כה נפוצים.
יתכן שמדובר במושג קדום ואפילו בשאילה משפה אחרת, כגון שומרית.
מצאתי למשל מילה אכדית לסוג של מעשה כשפים zikurudu, שמקורה בשומרית והיא מקבילה ל-napistu (נפש, חיים, נשימה), אבל זה כבר ממש השערת הדיוט פרועה.

אבל אנחנו שואלים מה משמעות השורש הזה, זכר,

וההצעה שלי (שאני עומדת מאחוריה) היא שזו מילת-אחות לז.ק.ר

במחשבה נוספת

נראה לי סביר יותר להניח שיש קשר בין זכר (גבר) לזכר (זיכרון, משהו שנשאר, כמו "להותיר זכר"), ושיש איזה מקור קדום משותף במובן של המשכיות משפחתית, שבעולם הקדום התבססה על הזכרים.

מהמילון האכדי:

zikaru: man, male
•Proto-Semitic : *ðikar «man, phallus»
•Arabic : ðakar ذَكَر
•Syriac : dekrā ܕܸܟܪܵܐ
•Hebrew : zākār זָכָר
•Ugaritic : ðkr

zakāru: to speak, say ; to name ; to swear
•Proto-Semitic : *ðakāru
•Arabic : ðakara ذَكَرَ «to mention»
•Hebrew : zākar זָכַר «to remind»

נראה ששני השורשים הנ"ל חולקים עיצורים והיסטוריה דומה, בעוד zaqāru שממנו נגזרה הזיגוראת המזדקרת, נכתב וכנראה נהגה אחרת:
zaqāru: to build high : to be high, protrude . to boil up ; to build very high

לדעתי לzikaru ולzakaru אין כל קשר

ובכלל מאד מאד לא סביר שיש קשר בין "זָכָר" ל"זֵכֶר". העברית מנגידה בפירוש בין "זכר" ל"נקבה", ואין ספק שהכוונה לניגוד בין איברי המין.
מאד מאד לא סביר שהזָכָר ייחשב ל"שומר הזכרון" ואילו הנקבה מסומנת כבעלת איבר מין מסוים... (פתח). הרבה הרבה יותר סביר שיש פה ביטויים המבוססים על משמעות אחת: הניגוד בין איברי המין.

דווקא zakaru ממנו כפי שאתה כותב נגזר הזיקורַת נראה, הגיונית, מאד שייך לכאן.

ולסיום: אפילו אתה מביא את המקור הפרוטושמי של "זכר": פאלוס. מה ברור יותר?

אביתר30

New member
זכר ההיפך מנקבה

זכר = בולט (חוץ) , נקבה (פנים)
זכרון ההיפך משכחה
שכחה (נסתר / נעלם) , זכרון (גלוי / בולט)
כך שלא מדובר בהתפתחות זכר מזכרון
אלא שניהם התפתחו במקביל ומסמלים אותו רעיון

הוזכר

כבר בשרשור שבהודעתה הראשונה של טריליאן.
השערה (השערה לא רעה, אך פחות שקופה ופחות הכרחית, מהקשר שבין נקב ונקבה).

ממש לא. אין שום קשר בין זכרון למין הזיכרי.

(אולי יש קשר לזכר דרך השורש ז.ק.ר ).ובוודאי ובוודאי שאין שום קשר כלל בין נקבה לשכחה......

אגב, יש רגליים לדעתי להשערה שזכר אינו אלא נקבה שהשתנתה. העובר באדם, אם לא חל בו שינוי תוך כדי ההריון, מתפתח תמיד לנקבה. זו ברירת המחדל של הטבע, לפי ביטויו של ביולוג בכיר מסוים. קיימים לא מעט בעלי חיים בהם יש נקבות בלבד (ההיפך לא קיים ולא יכול להיות קיים. זכרים אינם יכולים להתרבות מעצמם. הם המסייעים.) הזכר הוא "המחשבה השניה של הטבע", אם להשתמש במטאפורה. וזהו בדיוק ההיפך הגמור מהאגדה האוילית והמרושעת בבראשית על חווה כ"עזר כנגד" לאדם, חחחחחח. יוצרי האגדה הראו חוצפה זיכרית עצומה ובערות גמורה באשר לטבע החיים.
לי אישית אין ספק שהואגינה (ולפניה , צינור ההטלה) היא המבנה הפיזיולוגי הראשוני, היסודי. הפין התפתח רק כתגובה לואגינה, כהתפתחות מאוחרת, וצורתו אכן מלמדת על כך. סיבת ההתפתחות של פין - גידול העובר בתוך גוף הנקבה הצריך העברת הזרע לתוך גופה.

למעלה