"אחאים" - תשובת האקדמיה

"אחאים" - תשובת האקדמיה

לאחרונה נדונה מילה זו כאן בפורום. הבטחתי לשאול באקדמיה ללשון העברית. ובכן, לעיונכם:

שאלה:
שלום רב, אחאים - מילה חדשה יחסית בעברית, ואני מתקשה להבין את משמעותה. היא מייצגת גם אחים "מלאים" וגם אחים "חלקיים". אם כן היא אינה בעלת משמעות ספציפית. נוטים להשתמש בה היום כדי להגדיר "אחים" שנוצרו מתרומת זרע. כלומר מתורם אחד ואימהות רבות, אנונימיות זו לזו. אבל גם כדי לתאר ילדים במשפחות "מורכבות". וגם כדי לתאר "אחים" בעולם החי, אם כי קשה לדבר על רגש של אחווה בין צפרדעים, לטאות וכו'. ובכל זאת, יש מחקרים על התנהגויות שונות כלפי 'אחאים' בטבע. בסופו של דבר לא הבנתי מה הייחוד בביטוי זה, מה כוונתו המדויקת.
ובנוסף: אחאי > אחאים
האם: אחאית > אחאיות ?
אשמח להבהרות.

תשובת האקדמיה:
שלום וברכה,
האקדמיה כשהיא לעצמה אינה עוסקת בהגדרות של מילים, ולכן - אם אין לנו הגדרה של המונח במאגר המונחים של האקדמיה - אין לנו יתרון על המילונים הכלליים ועל אנשי המקצוע בעניין ההגדרה.
מה שאוכל לומר הוא שבמילוני האקדמיה המילה אחאי נקבעה כתרגום למילה sibling. לכן אפשר לבדוק את משמעות או המשמעויות של המילה האנגלית במילונים באנגלית - למשל ובסטר ואוקספורד - ולהחיל אותה על המילה העברית.
אני מביאה לפנייך את ההגדרה המוצעת במילון רב-מילים המקוון: "אחד משני צאצאים או יותר (בנים או בנות) מאותו הורה או מאותם הורים".
אעיר עוד כי בגלל ההתפתחויות במבני המשפחה יכולה לחול התפתחות גם בשימושי המילה.
בברכה
רונית גדיש

ערב צח,
עלה אדום

trilliane

Well-known member
מנהל
אני חוששת שהיא פספסה את שאלת הנטייה...

תודה רבה, עלה אדום

אכן, כפי שהעירה טריליאן, לא קיבלת מענה לשאלת הנטייה.
ובעצם, השאלה בסיסית יותר: האם יש צורת נקבה למילה "אחאי"?
האם "תקוה היא האחאית של דני" או שמא "תקוה היא האחאי של דני" על משקל: תקוה היא התנאי ההכרחי לשלוות הנפש (ואין אומרים: תקוה היא התנאית ההכרחית לשלוות הנפש")?

חברים, הבאתי דברים בשם אומרם.

התכוונתי לשגר את שאלותיכם המתבקשות והנבונות אל גב' גדיש, להמשך דיון ובירור.
אבל האתר של האקדמיה נסגר לרגל יציאה לחופשה מרוכזת, והוא ישוב וייפתח בסוף החודש.
נחכה בסבלנות.

fedele

New member
אין אחאית ואחאיות בנקבה

ולא צריך להיות ,
כמו שהן הורית והוריות.
הרי זו הייתה בדיוק הכוונה בהמצאת המילה אחאים. ליצור את שם העצם הכללי ביותר ללא התחשבות במין או בהורים.
לכן אחאים יכולים להיות : בן להורים מסוימים ואחותו המאומצת
או בן לאב ואם , ובן שני לאותו אב אך לאם אחרת
וכו' וכו'

בדיוק כפי שהמילים הורה/הורים היא מאד כללית ויכולה לתאר אחד מבני הזוג ללא קשר למינו ויכולה לתאר גם סוגים שונים (ביולוגיים, מאמצים, תרומת זרע וכו') כך גם המילה אחאים.

דווקא

האב הוא ההורֶה והאם היא ההורָה (אמִּי הורתי) וביחד הם ההורים.
ייתכן שאתה צודק לגבי אחאי ואחאית.

fedele

New member
תודה

אתה צודק בהחלט
אך לא נראה לי שבעברית המודרנית יש מי שמשתמש במלה הורָה לציון אם

למעלה