מאין הגיעה האות בי"ת למלה בלשנות?

תודה. ושאלה: מדוע לא הצעת את אותה הצעה לזה

שקדם לי בהבאת הקישור?

והערה לגופו של בלשן. לפי ההיגיון הקובע כי "בַּלְשָׁן" הוא שורש בל"ש (חוקר) במשקל קַטְלָן, היה צריך לקרוא
בלשן לביולוג, חוקר תלמוד, פיזיקאי, כימאי וכל מי שחוקר משהו עלי אדמות.
לדעתי, (ולדעת אבן שושן,למשל), זוהי סברה שאין לה על מה שתסמוך.

trilliane

Well-known member
מנהל
זו המלצה כללית, לא אישית אליך

ולגבי הנקודה שמילה מסוימת יכולה להתאים להרבה משמעויות אחרות מבחינה סמנטית-צורנית, יש לא מעט דוגמאות כאלה בשפה (לא עולות לי כרגע בראש, אבל נדונו בעבר בפורום), אז זה לא חריג (אני לא טוענת שזה מחזק את הסברה, אבל זה לא מחליש אותה).

מעניין!

fedele

New member
ההרגשה שלי מכל הדיון המעניין הזה

היא שהבי"ת באמת רק נספחת איכשהו ל- ל.ש.ן
אני מעדיף את אבן שושן ואת ההסברים העתיקים, גם אם הם צולעים במקצת על פני הסבר הבלשות של מילון ההווה.
ובאותו עניין, השימוש למילה בלשן כחוקר השפה הוא קדום למדי. האם באותן תקופות לערך כבר מצוי השימוש במילה בלש?

ושוב, האם יש מי שיכול להביא מה אומר קליין על המילה בלשן?

trilliane

Well-known member
מנהל
ביקשת, קיבלת:

Based on the interpretation of the names מָרְדְּכַי, בִּלְשָׁן (Ez. 2:2) as 'Mordecai who knew seventy languages'. בַּלְשָׁן was folk-etymologically regarded as contracted from בַּעַל לָשׁוֹן (= a man of the tongue).

קליין עמ' 76, ההדגשות במקור.

וקליין אומר...

קליין מביא את הגירסה שהמילה מבוססת על הפרשנות לשמו של אותו מרדכי בִּלשן, ומזכיר את "בעל לשון" כאטימולוגיה עממית.

המובן המקורי של "בלש" הוא "לחקור, לחפש", והוא קרוב לשורש פ-ל-ש, שלפני שעסק בענייני צבא וטיפולים פולשניים מובנו היה פשוט "לחפור, לפתוח פתח".
מכאן נותר לנו שם התואר "מפולש" שצץ מעת לעת בכתבות על ארכיטקטורה (למבוכת מרבית הקוראים שמתביישים להודות שאין להם מושג מה זה), שמציין חלל פתוח בלי קירות, או חלל שפתוח לחלל אחד.

כך שהמובן של חקר והעמקה היה קיים כבר אצל הבלש המקורי, ולכן היה קל לשדך אותו לחקר המילים בסיוע של אותו מרדכי בילינגואלי.

כך או כך, גם אליבא דקליין המובן הבלשני

של בלשן היה חבור למילה זו בשל האותיות 'לשן' שהעלו במוחם של הבלשנים והדרשנים קשר ל'לשון', ומכאן לפוליגלוסיה ומכאן לבלשנות.
משמע, זה ששידכו למילה קיימת ובעלת משמעות שלא נבעה ולא היה לה שום קשר לענייני בילוש ובלשות את הקשר והשורש ל־בלש, ועוד הגדילו עשות וקבעו ששורשה של בלשן הוא בלש, זהו אבי אבות האטימולוגיה העממית.

לא זאת אף זאת, במה נופלת אמִתותה של אטימולוגיית ה-'בעל־לשון' מזו של ה-'בלש' - צר לי, אך לא אבינה.

למעלה