גישה למאמר מכתב העת "לשוננו"

klavtulit

New member
גישה למאמר מכתב העת "לשוננו"

שלום, מישהו יודע אם מאמרים מתוך "לשוננו" נמצאים ברשת ? בתור סטודנטית באונ ת"א, יש לי גישה למאגרי מידע, אך מעבר לפרטי המאמר, לא מוצאת טקסט מלא שלו. פספסתי משהו או שפשוט אין גישה ? תודה מראש.

klavtulit

New member
למישהו יש את המילון של סוקולוב ושורצולד ?

צריכה הגדרה של מילה אחת משם ("הסגר"). אם יש למישהו גישה, זה מאד יעזור לי. תודה וחג שמח.

הנה:

מילה או קבוצת מילים במשפט, הבאה לציין רעיון צדדי, שאינו שייך לגוף המשפט. לדוגמה: בקיצור, שמחתם לא ארכה זמן רב. חג (חירות) שמח, עובד האקדמיה

klavtulit

New member
תודה לך. שאלה:

חשוב לי לוודא: ההגדרה היא מהמילון של שורצוולד או ממקור אחר ?

מוגג

New member
לשוננו

אינו מתפרסם ברשת (למיטב ידיעניותי). אולי מאמרים בודדים. חפשי בספריית האוניברסיטה.

klavtulit

New member
תודה רבה !

כנראה המאמר שלי ותיק מידי לרשת... (אם רלוונטי, מדובר במאמר הזה: טרומר, פ' (תשמ"ז). מעמדו של ה"הסגר" במשפט על יסוד עקרונות תאוריית פעולות-הדיבור. לשוננו, נא, עמ' 171-187)

IDAN30

New member
../images/Emo207.gif

באמריקה יש כלל, שכל מחקר שמתבצע במימון ממשלתי, חוקריו מתחייבים להנגיש אותו לציבור - בדרך כלל על ידי פרסומו באינטרנט. בישראל אנחנו מהבחינה הזאת די מפגרים. אני לא מבין מדוע כתב עת שמוציא גוף ממשלתי, ושאת שכר עורכיו, מגיהיו, ודסק-טופ-פבלישריו מממן משלם המיסים, לא יכול לעמוד לרשות הציבור. אותו כנ"ל לגבי הפרוטוקולים של האקדמיה. ככל שאני יודע לאקדמיה יש מתכנתת פנימית שלה, וממילא מוצאים את כל המאמרים גם ב-PDF (לכותבים). מה הבעיה לשים את העסק על האינטרנט?! לא צריך תוספת כסף, לא צריך תוספת כוח אדם. אתם חוששים מפגיעה במנויים? תעלו רק שנתיים אחורה ואילך. אולי יש לזה קשר לעובדה, שנשיא האקדמיה הוא בן 70, וכבר עשרים שנה לא החליפו אותו? ומי יודע אם גם הבא בתור לא יהיה הרבה יותר צעיר, ומן הסתם גם הוא יישאר עשרים שנה... חבל. אני מאוד אוהב את האקדמיה, ומעריך את פועלה, וכל פעם מאכזב אותי לראות עד כמה הם מנותקים מהציבור, שאותו לכאורה הם באים לשרת. ~עד כאן פינת הקיטור של עידן~

trilliane

Well-known member
מנהל
החוק האמריקני שהזכרת מתייחס למחקר ולא לפרסום

(לפי מה שכתבת) ומנסיוני מאמרים רבים (רוב אלה שחיפשתי עד היום) לא פתוחים לצפייה בחינם באינטרנט (אלא רק כשאתה יושב בספרייה של האוניברסיטה ושם יש מנוי לכל כתבי העת... בבית זה חסום ורואים רק את האבסטרקט). ובחזרה לישראל: למיטב הבנתי (ואם אני טועה אשמח אם יתקנוני) חברי האקדמיה לא מקבלים שכר מהאקדמיה (הם לא עובדיה) והם גם לא מבצעים את מחקריהם דרך האקדמיה או במימונה, אלא הם חוקרים במוסדות אקדמיים אחרים (איש איש ואוניברסיטתו). במקרה כזה האקדמיה רק מעניקה להם במה לפרסום בכתב העת שלה, כמו כל כתב עת מקצועי אחר, אם תרצה. אפשר לטעון שגם האוניברסיטאות בישראל ממומנות (לפחות חלקית) מכספי המסים, ועדיין, לא כל מחקר נגיש לציבור באינטרנט (בספריות כן, למי שהולך ומחפש שם). אני יכולה רק להניח שמכירת הספרים וכתבי העת עוזרת לממן את הפקתם, אולי זה לא אפשרי רק באמצעות התקציב שמגיע ממסים? (אני מנסה להעלות השערות). באותה מידה אתה יכול לשאול מדוע בערוץ הראשון גובים כסף עבור חומרים מהארכיון, או DVD שהם מוכרים עם תכניות שלהם, אם הוא ערוץ ציבורי שממומן מכספי האגרה? ומדוע לא כל התכנים מועלים לאתר האינטרנט של רשות השידור? לסיום אציין שאני מבינה את השאלה שלך ומזדהה עם הרצון, אבל למדתי שזכויות יוצרים הן תחום מורכב, אז אני לא ממהרת לשפוט בלי לבדוק מה כמה למה, ואני לא חושבת שלעובדה שנשיא האקדמיה בן 70 יש קשר לעניין המסוים הזה.

IDAN30

New member
כמה נקודות

כל עניין זכויות יוצרים לא קשור לדיון. אין בעיה לשמור על זכויות יוצרים גם כאשר המאמרים נמצאים על הרשת, כל עוד הורדת מאמר מותנית באישור תנאי הסכם, כמו שעושים ב-JSTOR. ואם זה יותר נוח, אז שיכניסו את לשוננו ל- JSTOR (אם כי לדעתי יהיה יותר פשוט לשים את זה על הסרבר של האקדמיה). מה שאני אומר זה שלשוננו איננו כתב עת רגיל, מהבחינה שהאקדמיה ללשון (לפחות תיאורטית) היא גוף ממשלתי ולא ת"פ של האוניברסיטה. מי שמפיק בפועל את לשוננו - המגיה הסדר וכו' - אינם חברי אקדמיה אלא עובדי אקדמיה, ומשכורתם משולמת מכספי משלם המיסים. וכמו שדו"ח מבקר המדינה מתפרסם ברשת, וכמו שהצעות החוק מתפרסמת ברשת, ככה גם לשוננו צריך להתפרסם. חוקר שזה לא מתאים לו, שלא יפרסם שם. ואדרבא, אני חושב שזה אינטרס של כולם - של האקדמיה ושל הממשלה ושל החוקרים עצמם - שהמאמרים יהיו כמה שיותר נגישים. הרי מחבר מאמר לא מקבל כסף על המאמר שלו. אני חושש מאוד שהביעה היא לא מהותית, אלא טקטית: מישהו פשוט צריך להניע את זה, ואין מישהו כזה כרגע. כל אחד עסוק בענייניו...

trilliane

Well-known member
מנהל
אולי לא הבהרתי את עצמי כראוי

הקשר לזכויות יוצרים הוא שלא כל מה שממומן מכספי המסים שייך אוטומטית לציבור. גם העובדה שהצוות שלוקח את התכנים ומתקין אותם לפרסום שייך לגוף שממומן מכספי ציבור לא הופכת את התכנים האלה לשייכים לציבור. אולי זה אומר שאותם חוקרים מוכנים לכתוב בהתנדבות לכתב העת של האקדמיה, כי הוא לא למטרות רווח, נגיד, ומי שמשלם עליו בעצם משלם את עלויות ההתקנה שלו (ואלמלא כן אותם עובדי אקדמיה לא היו יכולים לעשות זאת, נגיד, כי לא היה די תקציב לכך). מה שאני מנסה לומר זה שאני לא יודעת מבחינה תקציבית איך זה עובד ומי נותן את הזכויות למי ולמי שייכים התכנים בסופו של דבר. אם אלה תכנים של האקדמיה עצמה, היא באמת יכולה לפרסם אותם – כיום פרסומי האקדמיה לגבי פעילותה השוטפת (החלטות בוועדות הדקדוק והמינוח, מענה לשאלות ועוד) אכן מפורסמים באתרה; אבל לגבי פרסומים של חוקרים חיצוניים, גם אם הם יוצאים במסגרת האקדמיה, אני לא יודעת אם לאקדמיה עצמה יש זכויות עליהם, ואם היא רוצה להציב תנאים שכל מי שמפרסם בהם יצטרך לשחרר את המאמרים גם לאינטרנט. אני לא טוענת שזה לא אפשרי או שזה לא נכון, אלא שאולי זה מורכב יותר מכפי שנדמה מבחוץ. ואם זה לא, ובאמת אין שום מניעה, אז שירימו את הכפפה, למה לא.

IDAN30

New member
נסכים שלא להסכים ../images/Emo13.gif

זכויות יוצרים מתקיימות בלי קשר לשאלה אם שמים משהו על האינטרנט או לא. יצירה ממשיכה להיות מוגנת בזכויות יוצרים גם אם היא נגישה באינטרנט. לכן אני אומר: לדיון כאן פשוט אין קשר לזכויות יוצרים.

trilliane

Well-known member
מנהל
אני יודעת, אבל שוב, לא זו הנקודה... ../images/Emo13.gif

"לשוננו" במרשתת – תגובת האקדמיה ללשון העברית

מנכ"לית האקדמיה ללשון העברית, הגב' טלי בן-יהודה, ביקשה ממני לפרסם את תגובתה לשאלתך, ואלה דבריה: "לשוננו" נכלל בכתבי-העת האקדמיים שיועלו למאגר מקוון במסגרת מיזם משותף לספרייה הלאומית ולאתר JSTOR. בזמן האחרון נסרקו והועלו למאגר 4 כתבי עת בעברית, ו"לשוננו" הבא בתור. זה זמן רב שהאקדמיה מחכה להעלאת "לשוננו" למאגר. אני מקווה שלא יהיו עוד עיכובים בהתקדמות המיזם החשוב הזה. פרטים על המיזם ראו כאן. עד הנה תגובתה של טלי בן-יהודה. בברכת שבת שלום ומועדים לשמחה, עובד האקדמיה

klavtulit

New member
מעולה, תודה רבה !

אני מניחה שהגיליונות החדשים יועלו ולא יסרקו את כל הגיליונות הקודמים. בכל מקרה זה הוא מיזם מבורך.

trilliane

Well-known member
מנהל
../images/Emo51.gif על התגובה והמידע, בשורות משמחות ../images/Emo140.gif

למעלה