לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1400114,001 עוקבים אודות עסקים

פורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום השפה העברית

ברוכים הבאים לפורום הַשָּׂפָה הָעִבְרִית בתפוז! כאן אנו שואלים, עונים, דנים ומתעדכנים בכל הנוגע לשפה העברית.
מומלץ להיעזר ב"כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד. 
 ¿ מה זה...?  לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו!

תוכני הפורום ומטרותיו
הפורום עוסק בכל הקשור לשפה העברית. ניתן לקבל עזרה בשיעורי הבית בלשון וגם לנהל דיונים מעניינים על שינויים בשפה העברית, מילים חדשות, כללי ניקוד וכדומה. איננו מציגים "אקדמיה חלופית" (שהיא ברוכה וחשובה, ללא כל ספק), אלא מעדיפים את האקדמיה עצמה.

תקנון הפורום
יש לקרוא את התקנון ואת כללי הכתיבה בפורום.

יצירת קשר עם הנהלת הפורום
כל שאלה, בקשה, עצה והערה ניתן להפנות אל מנהלי הפורום במסרים האישיים.

שהייה נעימה בפורום "השפה העברית"!
x
הודעה מהנהלת הפורום
לפני כתיבת הודעה נא לקרוא את  תקנון הפורום ואת  כללי הכתיבה.  תודה!
מומלץ להיעזר בלשונית "כלים ומידע": קישורים, הודעות נבחרות, שאלות נפוצות, מאמרים ועוד.
¿ מה זה ... ? לשימושכם: מילון ספיר, ויקיפדיה, גוגל. לא מצאתם? שאלו אותנו! :-)
המשך >>

לצפיה ב-'עוד פעם ושוב פעם'
עוד פעם ושוב פעם
<< ההודעה הנוכחית
03/10/2011 | 16:51
35
404
ספר "ודייק" שברשותי מכריז על הביטוי "שוב פעם" כשגיאה סגנונית עקב היותה כפילות...

מאידך, נראה שהמונח היה שגור בשפה העברית עוד בימי חז"ל (לפי הכתוב במילון אבן שושן) ...

מה הנכון? אשמח לסימוכין ...

תודה לעוזרים!
השפה העברית >>
לצפיה ב-'קח את ודייק'
קח את ודייק
03/10/2011 | 17:12
5
81
ארוז אותו יפה (בניר בלבד) והשלך למיכל מחזור הניר הקרוב.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'תודה על התגובה המלומדת...אשמח לסימוכין '
תודה על התגובה המלומדת...אשמח לסימוכין
03/10/2011 | 17:40
4
56
לצפיה ב-'לאיזה סימוכין אתה מצפה'
לאיזה סימוכין אתה מצפה
03/10/2011 | 17:48
50
לגבי ספר שזכה לתפוצה רק בגלל שהשתחל לרשימה של משרד החנוך לפני עשרות שנים וכבר המון שנים שהוא לא שם?
בדוק "איסורים" שם מול מופעים בגוגל ומול האתרים המופיעים בקשורי פורום זה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ודייק הוא ספר לא מדעי'
ודייק הוא ספר לא מדעי
05/10/2011 | 12:20
2
363
זה הריאליטי והאינסטנט של שנות ה-60. הפאלפ פיקשן של והפטריק קים של ספרי העריכה והתקינה הלשונית. המקבילה ל"למד סינית מסורתית קלאסית ב-4 ימים" מהכיוון הזה.

יש לי השגות רבות על ספרי "עשה ואל תעשה" מכל הסוגים, אבל יש הבדל עצום בין "ודייק" ל"יד הלשון" של אבינרי (שיצא בערך באותה התקופה אאל"ט). כשאבינרי דן בדברים הוא נותן נימוקים ומביא מובאות היסטוריות ורק לבסוף פוסק. בהט ורון (מחברי ודייק) פשוט אומרים: "אמור כך ולא אחרת. למה? כי ככה אמרנו, מה זאת אומרת?"

עצוב לי שאנשים שלכאורה מטיפים נגד רדידות התרבות מעריצים את הספר הזה שהוא הרדידות בהתגלמותה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'יד הלשון אינו ספר "עשה ואל תעשה"'
יד הלשון אינו ספר "עשה ואל תעשה"
05/10/2011 | 12:25
1
49
למרות שיש בו גם קביעות כאלה בחלק מהמקרים.
הוא מחקר לשוני שאתה יכול לבחון את מסקנותיו ולהחליט לקבל או לדחות כל אחת ממסקנותיו.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני אבהיר את עצמי יותר טוב'
אני אבהיר את עצמי יותר טוב
05/10/2011 | 12:30
52
יד הלשון הוא ספר שמסקנותיו הן "עשה ואל תעשה". מחקר לשוני שמלכתחילה מחפש מסקנות לגבי ה"ראוי". הטענה שלי היא נגד החיפוש של המסקנות, לא נגד המחקר של אבינרי עצמו.

ודייק, מצד שני, הוא ספר ש"עשה ואל תעשה" הוא כל מהותו, משום שהוא מכיל מסקנות בלבד, בלי שום טיעונים ובלי שום מחקר.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ערב טוב'
ערב טוב
03/10/2011 | 18:29
41
הצירוף "שוב פעם אחת" מופיע בתוספתא וכמה פעמים בתלמוד. ראה כאן.
אבל יש שטענו שצריך לקראו: "שוב,  פעם אחת...", ולא "שוב־פעם".  וזו טענה מסתברת.

נדמה לי שהביטוי "שוב פעם" נחשב למשלב דיבורי, ושגוי בעיני חלק מהמדקדקים הנמנעים מלהשתמש בו בשפה הכתובה.
(וכמובן בכתיבה הבלתי ערוכה, כמו בלשון הדיבור, תוכל למצוא צירוף זה לא מעט. ראה גוגל).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'כפילות של מה, בעצם? '
כפילות של מה, בעצם?
03/10/2011 | 18:41
50
"פעם" מציינת היקרות אחת, ו"שוב" מציינת את החזרה. לכאורה החזרה כוללת את ה"פעמיות" (כי כל חזרה היא פעם נוספת) אבל זה תאורטי ותלוי בשימוש. בשימוש כתואר הפועל זה אכן מיותר, כי אני יכולה לומר למישהו "אל תעשה זאת שוב" או "עשה זאת שוב" ובאמת ה"פעם" מובלעת, מן הסתם, ולכן די מיותרת (ומצלצלת לי פחות טוב, אבל זה בעיקר עניין משלבי).

אבל פעמים רבות "שוב פעם" מקבילה ל"פעם נוספת" או ל"עוד פעם" ולומר רק "שוב" למישהו (כשמן הסתם ל"שוב" יש גם משמעות פועלית) זה "חסר" מדי. למשל, אם אני לא רוצה לומר "עשה זאת שוב" אלא לא לציין את הפועל בכלל, אני יכולה לומר לו רק "שוב פעם" והכוונה היא ל"פעם נוספת" כמו שבאנגלית אומרים once more ולא רק again.

לסיכום, אני מכירה את התיעוב של מדקדקים כאלה ואחרים מ"שוב פעם" אבל לא מתרגשת... זה אכן צירוף שנחשב למשלב דיבורי, ולכן ממש לא מטריד אותי לפגוש בו בדיבור. חשוב שתזכור ש"ודיק" אינו אורים ותומים; הוא לא משקף את דעתה של האקדמיה ואפילו לא את דעתם של מדקדקים אחרים בהכרח, אלא בראש ובראשונה את דעת מחבריו. אם תחפש בספרים אחרים כמו "הלקסיקון לשיפור הלשון" של ד"ר ראובן סיוון או "יד הלשון" של יצחק אבינרי תמצא שהם מסתייגים לא מעט מהוראות שמופיעות בו (הספרים הנ"ל נמצאים על המדף שלי, אבל אני לא בבית כרגע; אולי בלילה יהיה לי זמן).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'תודה רבה לכולכם. לטריליאן-'
תודה רבה לכולכם. לטריליאן-
03/10/2011 | 19:49
25
37
אשמח אם תוכלי להסתכל על הספרים שלך בערב ולעדכן אותי

תודה !
השפה העברית >>
לצפיה ב-'דיבורית - רב מילים.'
דיבורית - רב מילים.
03/10/2011 | 20:59
33
הסבר מלא לצירוף שוב פעם  

בלשון הדיבור פעם נוספת, עוד פעם, שוב.
• הוא לא הבין, תסביר לו שוב פעם.
• שוב פעם שכחת את המחברת בבית? מה יהיה הסוף איתך?

השפה העברית >>
לצפיה ב-'הנה חזרתי הביתה, בבקשה:'
הנה חזרתי הביתה, בבקשה:
04/10/2011 | 01:53
23
42
ראובן סיוון קצת אכזב אותי הפעם, והוא הולך עם "ודיק":
שוב פעם?
הביטוי שוב מביע את כל מה שאתה רוצה לומר ב'שוב פעם'. אמור איפוא שוב [ואל תאמר שוב פעם].

אבל אבינרי לא:
שוב פעם. – צירוף זה נראה כפסול בעיני מדקדקים, כי לא ידעו על מציאותו בתלמוד כמה פעמים (שבת קלד. פסחים פח: סנהדרין יא. מכות כד.). הפסול המדומה שבו היה מצד יתורה של פעם, שהרי שוב עניינו עוד פעם. אך יש הרבה כיוצא בזה, כגון "כל העולם כולו" (ע"ע חזרה). בתלמוד יש לרוב "שוב פעם אחת" ובספרי (עקב מג) "שוב פעם". גם מכאן פתח של התר לפעם במובן פעם אחת בדרך ספור.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'תודה לכולם! '
תודה לכולם!
04/10/2011 | 10:21
13
לצפיה ב-'הבעיה'
הבעיה
04/10/2011 | 10:59
21
32
נדמה לי שהבעייתיות ב"שוב פעם" אינה רק הכפילות והייתור, שלגביהן צודק אבינרי שזהו עניין תלוי-סגנון כמו "כל העולם כולו". לכן לומר "עוד פעם נוספת" אין בעיה למרות הכפילות ("עוד...נוספת"), ולכל היותר יש כאן לעתים פגם סגנוני.
אבל "שוב פעם" הוא צירוף תמוה. המילה "שוב" אינה תואר לשה"ע "פעם", והמילה "פעם" ללא תואר היא חסרת משמעות בהקשר זה. אם ננסה להשמיט את המילה "שוב" ולהישאר רק עם "פעם", נקבל משפט חסר מובן.
[ובאשר לראיות מהתלמוד שהביא אבינרי, כבר ציינתי למעלה שניתן לקרוא באופן שונה את המקורות].

השפה העברית >>
לצפיה ב-'למה תמוה? ראה את דבריי בהודעתי הראשונה'
למה תמוה? ראה את דבריי בהודעתי הראשונה
04/10/2011 | 12:31
26
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...
"שוב" נתפסת בימינו כמילה שמביעה חזרה, כמו "עוד" או "נוספת". למיטב הבנתי, מבחינת רוב הדוברים הצירוף "שוב פעם" שקול ל"פעם נוספת".
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני לא רואה כל הבדל בין שוב ועוד'
אני לא רואה כל הבדל בין שוב ועוד
04/10/2011 | 12:40
19
21
לענין פעם למרות שעוד הוא תאר ושוב הוא פעל. למעשה שוב משמש כתאר זהה כמעט לעוד ואין כל הבדל בין הבטויים "עוד ועוד" ו"שוב ושוב" למשל.
העובדה שבצרופים אחרים עוד הוא כמת לא מעידה על מקרה זה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'למלח ולטריליאן'
למלח ולטריליאן
04/10/2011 | 13:41
18
21
את ההבדל בין "שוב" ל"עוד" תוכלו לראות באמצעות העובדה הבאה:
המילה "עוד" מקבלת מילית יחס לפניה "חשבתי על עוד דבר", אבל המילה "שוב" אינה מקבלת מילית יחס: "חשבתי על פעם נוספת" ואין אומרים  "חשבתי על שוב פעם", "נזכרתי בעוד פעם" ולא :"נזכרתי בשוב פעם".
והבדל זה מעיד על כך שמדובר בצירוף כבול (שמתפקד כתואר הפועל, גם כשהפועל מושמט מהמשפט), ושפירוקו מכבילותו לגורמים, מביא לרצף מילים חסר משמעות, ולכן הוא מופיע רק במקומות ספציפיים במשפט.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לפי אברם'
לפי אברם
04/10/2011 | 14:13
6
14
שוב = עוד. זה המובן העקרי של שוב במלון חדש.

וכפי שכתבתי שוב פעם אינו הצרוף היחיד, קים גם שוב ושוב הזהה לבטוי עוד ועוד.

גם לעוד יש משמעות שהיא חריגה בעברית מודרנית ומשמשת רק בבטויים כבולים כמו "אני ואפסי עוד".
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אבל'
אבל
04/10/2011 | 16:28
5
12
אבל  למילה "עוד" יש כמה תפקידים.
כתואר הפועל המילה "עוד" והמילה "שוב" אכן קרובות. הלכתי לשם עוד= הלכתי לשם שוב.
אבל לא על תפקיד כזה הדיון כאן.  
השפה העברית >>
לצפיה ב-'זהו עצם הענין'
זהו עצם הענין
04/10/2011 | 17:26
4
12
שהדיון היה בדיוק על התפקיד הזה של המלים.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא נראה לי'
לא נראה לי
04/10/2011 | 17:43
3
11
הדיון הוא על "שוב" כלוואי למילה "פעם".
וכבר ציינתי בתגובה לטריליאן שלא מצאנו את "שוב" בתפקיד לוואי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אתה מתעקש להסטות את הדיון'
אתה מתעקש להסטות את הדיון
04/10/2011 | 17:55
2
14
לתפדידים אחרים של המלה עוד שאינם רלונטיים לדיון זב.
אני מרים ידים.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ערב טוב'
ערב טוב
04/10/2011 | 18:08
1
10
כנראה כשלתי מלהסביר בבהירות את דבריי, ומקבל את זה שנמאס לך ואתה פורש מהדיון.
אבל לא הסטתי את הדיון. הדיון נסוב על צירוף של "שוב" לשם עצם (למשל לשם העצם "פעם"- שוב פעם) ולא על שימושים אחרים של המילה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אבל על צירוף מסוים ולא על אפשרות כללית '
אבל על צירוף מסוים ולא על אפשרות כללית
04/10/2011 | 18:23
10
לצפיה ב-'אז מה בכך? הדגמה כזאת ניתן לעשות במקרים רבים'
אז מה בכך? הדגמה כזאת ניתן לעשות במקרים רבים
04/10/2011 | 14:21
9
23
כשאין נרדפות מלאה או כשמילים מקבילות במשמעות ובמקרים מסוימים בשימוש, אבל לא בכולם.

למשל "כאן" ו"פה" הן מילים נרדפות, אני יכולה לומר "בוא לכאן" או "בוא לפה" באותה המידה; אבל לא אומרים "עד פה שידורינו להיום".

וגם "אל" או "ל" נרדפות במקרים רבים; אני יכולה לומר "דיברתי אל יוסי" וגם "דיברתי ליוסי"; עם זאת, במקרה הראשון אני יכולה לומר "דיברתי אליו" ובמקרה השני אני לא יכולה לומר "דיברתי לו".

עכשיו אולי תגיד לי ש"ל" היא לא מילת היחס התקנית וכו'... אבל זו לא הנקודה; הנקודה היא (וגם אתה יודע אותה, אין לי ספק) שהשפה לא מתנהגת "לפי הספר" ואם שתי צורות הבעה מקבילות במקרה א' זה ממש לא מחייב שהן יקבילו גם במקרה ב'.

כאמור, בצירוף "שוב פעם" המילה 'שוב' מתפקדת כמו 'עוד', והעובדה שיש לה תפקוד שונה בנסיבות אחרות לא מעלה ולא מורידה בעיניי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אין הדברים דומים'
אין הדברים דומים
04/10/2011 | 16:25
8
13
הדוגמא של מילות היחס נועדה רק להראות ש"שוב פעם" לעולם אינו מופיע כמושא במשפט.
העובדה שלמילים נרדפות יש חפיפה חלקית בלבד אינה רלוונטית לנדון. כאן מדובר בתפקיד תחבירי מוגבל שאינו מובן אם חושבים על "שוב" כממלא תפקיד הדומה לזה של "עוד" מבחינת חלקי הדיבר.
שימי לבך עוד לכך שהמילה "שוב" מופיעה בשפה המדוברת רק לאחר המילה "פעם", ואם הייתה לה משמעות עצמית
[נכון, אם תגגלי תמצאי הרבה משפטים כדוגמת : "שוב מקרה של אלימות בבית החולים", "שוב נפילה ליד הבית" וכיו"ב, אך בכל המקרים האלה ניתן להוסיף את  המילה "היה"  לאחר "שוב"- שוב היה מקרה של אלימות, שוב הייתה נפילה].
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא שוכנעתי...'
לא שוכנעתי...
04/10/2011 | 16:39
7
17
גם "עוד" וגם "שוב" מתפקדות כתואר הפועל:
"אל תדבר עוד", "אל תדבר שוב". כאן המשמעות יכולה להיות קצת שונה, אבל עדיין, תחבירית – אין בעיה.
בשני המקרים אני יכולה גם להוסיף את המילה "פעם" לסוף המשפט; זה יוריד את המשלב, אבל לא יישמע מוזר או מפתיע לדובר העברית הממוצע.

אני מבינה שמבחינה היסטורית "שוב" מכילה בתוכה את "פעם" אבל זה לא בהכרח המצב בעברית בת ימינו; האם אתה מערער על כך ש"שוב" נתפסת כמקבילה ל"עוד" וש"שוב פעם" = "עוד פעם" / "פעם נוספת"?
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא מדויק'
לא מדויק
04/10/2011 | 16:50
6
12
המילה "עוד" אכן משמשת כתואר הפועל, אך לא רק כתואר הפועל, היא יכולה גם להיות לוואי לשם עצם: "הבא לי עוד ספר", כאן המילה "עוד" אינה תואר הפועל.
לעומת זאת המילה "שוב" מתפקדת כתואר הפועל בדומה ל"עוד", אבל לעולם אינה משמשת כלוואי.
לעולם -מלבד בצירוף התמוה "שוב פעם" .

להבנתי, הצירוף "שוב פעם" אינו אלא תוצאה של התפתחות  של המשפט "שוב, פעם...."  ואין למילה "פעם" בצירוף החדש כל משמעות עצמית.
אלא שהצירוף השתרש מאד בלשון הדיבור ו'עובד האקדמיה' הצביע על קיומו גם בספרות המודרנית.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'או, סוף סוף הבנתי מה מפריע לך! '
או, סוף סוף הבנתי מה מפריע לך!
04/10/2011 | 16:57
5
12
כל מה שהיית צריך לומר זה את מילת הקסם "לוואי".

ובכן, אני מסכימה שהשימוש כלוואי קיים רק בצירוף "שוב פעם" (עד כמה שאני מצליחה לחשוב כרגע; אולי יבוא מישהו ויוכיח לנו אחרת), אבל אני חושבת שזה לא המקרה הראשון בשפה שבו יש צירוף כבול שמכיל מילה שקיימת במשמעות או בשימוש מסוים בו ורק בו, אז זה עדיין לא בעייתי בעיניי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אלא'
אלא
04/10/2011 | 17:41
4
10
אלא שאם הוא היה נתפס כלוואי לשם העצם (גם אילו הייתי מקבל את דברייך לגבי לוואי המוגבל לשם עצם ספציפי בלבד) הייתי מצפה למוצאו, כאמור, גם כששם העצם (הספציפי) מופיע בתפקידים תחביריים שונים, למשל מושא,
בדיוק כפי שהמילה "עוד" יכולה להילוות לשם העצם בכל מיקום תחבירי שהוא.
העובדה שאין זה כך מעידה, לדעתי, שאנחנו תופשים את "שוב פעם" כצירוף אחיד שלא ניתן לנתחו לשם עצם וללוואי.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ולזה בדיוק טריליאן התכוונה ב"צירוף כבול"'
ולזה בדיוק טריליאן התכוונה ב"צירוף כבול"
05/10/2011 | 12:32
3
14
זה קצת מבאס, אבל ככה זה בכל שפה: יש צירופים שאי אפשר לנתח אותם על ידי פירוק. אנחנו פשוט צריכים להרים ידיים ולהתמודד עם זה.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'לא כך התרשמתי'
לא כך התרשמתי
05/10/2011 | 12:44
2
11
אבל ההבדל אינו גדול. הרושם שלי שטריליאן בכל זאת רואה את "שוב" כלוואי של שם העצם "פעם" (כאשר לדבריה "שוב" יכול להיות לוואי רק של שם העצם "פעם" ולא של שם עצם אחר), ואילו לטענתי ניתוח כזה אינו נכון ואי אפשר להפריד את הביטוי למרכיבים ( מה עוד שמבחינת ההיסטוריה של הביטוי הוא נוצר כנראה מקריאה מהירה והשמטת הפסיק שבמשפט "שוב, פעם אחת...", ולא כש"ע+לוואי).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'ההתייחסות שלי הייתה סמנטית, לא תחבירית.'
ההתייחסות שלי הייתה סמנטית, לא תחבירית.
05/10/2011 | 14:31
1
15
ובצירוף הכבול "שוב פעם" המילה "שוב" מעניקה ל"פעם" את האלמנט של החזרה, והיא מקבילה ל"עוד" ב"עוד פעם" או ל"נוספת" ב"פעם נוספת". אז אתה יכול לטעון שזה לא באמת לוואי, או מקרה חריג, או מה שתרצה; החלוקה התחבירית ממש לא רלוונטית לי; הטענה שלי הייתה שפונקציונלית, זה מה שהיא עושה שם.
השפה העברית >>
לצפיה ב-'א"כ'
א"כ
05/10/2011 | 17:46
11
אם כן יתכן שאנחנו אכן קרובים למדיי בהבנת הצירוף.
ועכשיו מובן שטיעוניו של אבינרי לא בהכרח ישכנעו את מי שרואה פסול בצירוף, כי בוודאי שהצירוף חריג (כפי שהסכמת בעצמך).
קל להבין שצירוף חריג שהתפתח מקריאה שגויה לא ימצא חן בעיני חלק מהדוגלים באידאולוגיה של 'שפה נכונה'.
[כמובן, מי שלא מחזיק באידאולוגיה של 'שפה נכונה' יקבל כל מה שרווח בשפה המדוברת, וכבר הרבה פיקסלים נדלקו בפורום בדיונים בנושא, ונאמר כנראה כמעט כל מה שיכול להיאמר].

*לתיקוני הלשון של ו"דייק" ואחרים הייתה כנראה השפעה משמעותית על הדירוג המשלבי של הביטוי. הצירוף הנדון בהחלט נחשב פחות גבוה מסתם "שוב" אע"פ שהוא מופיע בכתבי סופרים נחשבים (ונדמה שידם של "ודייק" ומתקנים אחרים מעורבת בכך).
השפה העברית >>
לצפיה ב-'בעיקרון אתה צודק'
בעיקרון אתה צודק
05/10/2011 | 12:26
16
שוב היא מילה שבשאר המקרים מתפקדת כתואר הפועל ולא כתואר. אלא שכאן יש לנו ביטוי קפוא שאין טעם לפרק אותו ולנתח אותו לפי רכיביו. זה מה שנקרא "השלם עולה על סך חלקיו".
השפה העברית >>
לצפיה ב-'אני רק הערה.'
אני רק הערה.
04/10/2011 | 15:10
32
הצירוף "שוב פעם" (לא "שוב פעם אחת") מתועד במאגר המילון ההיסטורי 35 פעמים
אצל סופרים כמו ש"י עגנון, אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ' (אז"ר), אביגדור המאירי וחיים הזז.

עובד האקדמיה
השפה העברית >>

הודעות אחרונות

20:43 | 18.08.19 Assiduous
17:42 | 18.08.19 הקוסמת הורודה
03:01 | 18.08.19 100W
17:51 | 16.08.19 information10
13:28 | 15.08.19 100W
06:49 | 13.08.19 Assiduous
17:39 | 12.08.19 100W
15:59 | 10.08.19 הקוסמת הורודה
15:00 | 10.08.19 VIK האחד

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ