ההבדל שבין משפט מורכב למשפט מחובר, מהו?

daviduuu

New member
ההבדל שבין משפט מורכב למשפט מחובר, מהו?

מה ההבדל העיקרי המהותי והמחדד שבין משפט מורכב למורכב? למדנו על ההבדלים החיצוניים שבין משפט מאוחה ומורכב, ש' הזיקה ו' החיבור וכו', אבל את המהות שלהם אני לא יודע
אשמח לקבל הסברים, תודה

לשונאי10

New member
ההבדל המהותי:

במשפט מחובר יש לך משפטים (איברים) עצמאיים, וכל אחד מהם עומד בפני עצמו. במשפט מורכב יש לך משפט אחד לפחות שהוא תלוי במשפט העיקרי ואינו יכול לעמוד בפני עצמו. השווה: גשם זלעפות ירד בחוץ, אבל הקבוצה המשיכה במסעה. גשםם.. בחוץ - משפט עצמאי שעומד בפני עצמו, הקבוצה... במסעה - משפט עצמאי, ו"אך" (ניגוד) מחבר ביניהם. לעומת: הגיטרה שקניתי אתמול בחנות עלתה לי כסף רב. שקניתי אתמול בחנות = משפט טפל, פסוקית, שתלוי במשפט העיקר ואינו עצמאי.

daviduuu

New member
אממ

אני זוכר שלמדנו גם את הכלל הזה, אבל זה לא תמיד היה לי נהיר או בהיר
לדוגמה: במשפט הבא יש שני משפטים שיכולים לעמוד בפני עצמם? "כשהייתי שם, היה מהנה"
=משפט מורכב...
הייתי שם= משפט, לא כי? או שש' הזיקה 'מפריעה' לנו לראות אותו כמשפט
תודה על התשובה

לשונאי10

New member
כשהייתי שם = פסוקית, משפט טפל

"כשהייתי שם" לא עומד בפני עצמו ולכן זה פסוקית, כלומר זה משפט מורכב.

trilliane

Well-known member
מנהל
הסבר פשוט:

משפט מחובר הוא פשוט שרשור של משפטים בזה אחר זה באמצעות מילות קישור. במילים אחרות, במקום שיהיה "משפט 1. משפט 2." התוצאה היא "משפט 1, משפט 2." זה קצת סכמטי, אבל הנקודה היא שאני פשוט ממקמת מחדש את הנקודה. למשל: דני הלך לים. הים היה סוער. במקום לשים נקודה ביניהם, אני יכולה לחבר אותם יחד בקשר של הוספה: דני הלך לים והים היה סוער. עכשיו נוסיף משפט שלישי: דני הלך לים והים היה סוער. דני לא נכנס למים. ונשרשר אותו למשפט שלנו בקשר של סיבה ותוצאה: דני הלך לים והים היה סוער, לפיכך הוא לא נכנס למים. לפעמים בחיבור החלק השני אפשר להשמיט מידע, כמו השימוש בכינוי גוף או רמז במקום חזרה על שם העצם ("הוא" במקום "דני") אם כי זה נעשה גם בפסקה ולא רק בתוך אותו משפט; כמו כן אפשר לוותר על חזרה של חלק מסוים במשפט, למשל הפועל: דני הלך לים ויוסי [הלך] לקולנוע. לסיכום, ניתן לראות שמשפט מחובר (או מאוחה) הוא פשוט רצף של משפטים עצמאיים שהודבקו בקצוות אחד לשני. כולם שווי מעמד, ונמצאים באותה רמה. משפט מורכב, לעומת זאת, הוא משפט שאחד מחלקיו התחביריים התרחב לכדי משפט בפני עצמו, ולמשפט הזה אנחנו קוראים "פסוקית" או משפט "טפל" כי הוא תלוי במשפט העיקרי. ניקח לדוגמה משפט פשוט: פגשתי את הילד הגבוה אחרי הלימודים. נושא+נשוא, מושא, לוואי, תיאור זמן. אני יכולה להרחיב כל אחד מהחלקים התחביריים האלה למשפט, למשל: פגשתי את הילד הגבוה כשסיימנו ללמוד. "אחרי הלימודים" – לא משפט; "סיימנו ללמוד" – משפט. הפכתי את תיאור הזמן לפסוקית זמן. דוגמה אחרת: פגשתי את הילד שגובהו 1.65 אחרי הלימודים. "הגבוה" – לא משפט; "גובהו 1.65" – משפט. הפכתי לוואי לפסוקית לוואי. ואחרונה חביבה: פגשתי את מי שנחשב לילד הגבוה בכיתה אחרי הלימודים. "הילד הגבוה" – לא משפט; "נחשב לילד הגבוה בכיתה" – משפט. הפכתי את המושא לפסוקית מושא. אפשר גם פסוקית נושא, אבל לשם כך אבחר בדוגמה מתאימה: המתקשים בלימודים זכאים לשיעורי עזר. [משפט פשוט] מי שמתקשה בלימודים זכאי לשיעורי עזר. [משפט מורכב עם פסוקית נושא] לסיכום, משפט מורכב הוא משפט שאחד מחלקיו התחביריים הוא משפט בפני עצמו. יש כאן בעצם רמות שונות, אפשר לקנן פסוקיות זו בתוך זו (כלומר, גם הפסוקית יכולה להיות משפט מורכב בפני עצמה). למשל: ערכתי קניות בחנות המשופצת. [משפט פשוט] ערכתי קניות בחנות .............................שסיימו לשפץ בתחילת החופש. [משפט מורכב עם פסוקית לוואי פשוטה שיש בה תיאור זמן] ערכתי קניות בחנות .............................שסיימו לשפץ .................................................כשהתחיל החופש הגדול. [משפט מורכב עם פסוקית לוואי מורכבת שיש בה פסוקית זמן]

daviduuu

New member
אכן, תשובה מעולה! ../images/Emo106.gif

תודה על ההשקעה. אני מתכוון לקרוא שוב את ההודעה הזאת, עד שאפנים היטב את הדברים הכתובים בה.

למעלה