אירוח רונית גדיש היום ב-18:00

מיכי 10

Member
צודק../images/Emo70.gif יש כל כך הרבה טעויות

(או שגיאות) בכל כך הרבה שירים, כולל בשירי ילדים! וכך ילדים גדֵלים על טעויות, אשר לא תמיד קל לשרש אותן. בחלק גדול של השירים, התיקון אפילו לא ישנה את משקל השיר. כל מה שצריך זו מעט תשומת לב, והתייעצות של מי שאינם מתמצאים בעברית ובניקוד, במומחים לַדבר. גם ספרים עוברים הגהה (לא תמיד מספקת), אז למה ששירים ופזמנוים לא יעברו סינון כזה? {אגב, מפריע לי גם שתינוקות, אפילו לפני שהם נולדים, כבר צריכים לשמוע את המיילדת קוראת בהתלהבות ליולדת, שוב ושוב: "לִחְצי, לִחְצי!". אולי בגלל זה הם לא כל כך ממהרים לצאת
}.

trilliane

Well-known member
מנהל
אני מכירה רק "תלחצי". מי משתמשת בציווי? ../images/Emo12.gif

מיכי 10

Member
מיילדת.

כנראה כדי "לחסוך זמן", מיילדות משתמשות בלשון ציווי. הציווי התקני, עד כמה שידוע לי, הוא לַחֲצִי, אז הן מקצרות עוד יותר וקוראות שוב ושוב "לִחְצִי! לִחְצִי!". בואי אלינו, את מוזמנת לשמוע.
אבל חכי, התחלפו בינתיים (מזמן) האחיות האחראיות. אלך קודם כל בעצמי, לשמוע אם השתנה משהו מאז, ואדווח לך בהקדם.

trilliane

Well-known member
מנהל
אם את אומרת... נדיר שאני נתקלת בצורת ציווי

בימינו. ברוב הפעלים מגזרת השלמים נוטים להשתמש בצורת עתיד, ולהערכתי מיילדות אינן גרופיות נלהבות של אבשלום קור... אולי במגזר הדתי?

מיכי 10

Member
במגזר הדתי??? אין לי מושג מה קורה שם.

אפשר לברר ב"מענייני הישועה". לא היה לי זמן לברר היום. רק בסוף יום העבודה, לפני שיצאתי, שאלתי מיילדת אחת. היא אמרה שהיא אומרת "תלחצי" או "ללחוץ". ("ללחוץ" זה גם קצר, וגם טוב עבור גברים, לדעתי
). תני לי עוד כמה ימים, ונראה מה יהיו התוצאות.

מני אה

New member
זה כי הציווי נשמע מתנשא.

אם כי משתמשים לא מעט ב - שב, סתום. הכי גרוע אלו מילות הציווי שמקבלות ה' בהתחלה - ישר תקוטלג/י כחנונ/ית הכי גדול/ה

trilliane

Well-known member
מנהל
לאו דווקא מתנשא, אלא פשוט "מצווה" מדי, כשמו

כן הוא; אם כי בבניין קל בגזרות שאינן השלמים יש שימוש ניכר גם בימינו – רוץ, תן, קח, שב, לך, בוא וכו', ואני חושבת שגם בפיעל אין בעיה (עם השלמים) – שתף, ספר, קבל וכו'. ציווי שמתחיל בה"א קיים בבניינים נפעל, הפעיל והתפעל. בשני הראשונים הוא אכן נשמע גבוה (במיוחד בנפעל, אני חושבת) אבל ב"התפעל" הוא נדיר במיוחד, כך נדמה לי (אולי בגלל האופי של הבניין). נ.ב. אין לי שום בעיה עם קיטלוגי כחננה, אני מודה בכך בפה מלא ובריש גלי.

Orsp

New member
../images/Emo45.gif אפילו ספרים מוגים – אז למה לא שירים?

עדיף שיודפס ספר שכתבו בו "להכשל" (בלי יו"ד) מאשר שיר שבו יאמר הזמר "להיכֿשל".

sailor

New member
מה הספרים?

הידעת שיש סופרים שמפקחים על העריכה וההגהה של ספריהם ולא נותנים לשנות אף מלה ללא אשורם? רבי המכר כמובן.

Orsp

New member
מוגהים, תודה.

ודאי. בספרים אלה היא לרוב לשם יצירת כתיבה אחידה, ברורה וחפה משגיאות ("כול אחד", אשור->אישור; "מינהלת הבית" לעומת "מנהלת הבית").

GnomeBubble

New member
מוגהי לב, הספרים האלה, תאמין לי

מצד שני, תחשוב מה היה קורה אם תפוז היה מגיה את כל ההודעות שלך ולא נותן להודעות עם שגיעות כתיב להתפרסם.
בכל מקרה, ספרים מן הסתם עוברים הגהה מסיבית יותר בהוצאות הגדולות ו/או היוקרותיות, פחות הגהה בהוצאות הקטנות שלא מקפידות במיוחד על כך ועוד פחות הגהה בהוצאות החצי-מחתרתיות. נסה פעם לבדוק את כל הספרות הברסלבית שמודפסת ומופצת כמו לחמניות חמות - אני די בטוח שתמצא שם ים של דברים שאינם לרוחך. כך או כך, השאלה היא כמובן עניין של כפייה: אם סופר מתעקש לכתוב ספר בשגיאות כתיב, ההוצאה לא יכולה לומר לו "לא" (לפחות לא אם הוא סופר מפורסם
) ובוודאי שלאקדמיה אין שום שליטה על כך (הכתיב המונהג בספרים הוא לא בהכרח הכתיב המומלץ של האקדמיה בכל פרט ופרט). העניין הוא שרוב הסופרים אכן רוצים ודורשים הגהה.

Orsp

New member
ההבדל הגדול הוא שאפילו אם (וזו לא שגיאה)

נעשו "פשעי" שפה בספרים – אלה שגיאות שקטות. הן לא פגיעות אנושות ולא מגיעות לקהל בכפייה כמו בחתונות או בטקסים מכל סוג.

sailor

New member
גם לשונסקי אמר לאיזה נוקדן צעיר

כשהיית עוד במעי אמך אני תיניתי אהבים עם העברית והולדתי לה ממזרים.

sailor

New member
מה פתאום מלך? הוא היה סוציאליסט

מקסימום מזכ"ל או יו"ר.

GnomeBubble

New member
"אפילו אם" זאת כן שגיאה

הרי כך בדיוק אמרו יעקב אברונין-בהט ומרדכי רון-אברונין בספר הדקדוק החריף שלהם "ודייק"! זהו, תפסתי אותך. עשית פשע לשוני. עכשיו אנחנו צריכים להעלותך למשפט?

למעלה