"זה מרגיש לי" - מה הרגשתכם כלפי זה?

GnomeBubble

New member
בוא נעשה לרגע ניסוי מחשבתי

לפעמים אינך בונה את המכונית שלך בעצמך? ואז היא עדיין ראויה להיקרא "המכונית שלי"? כן, לפעמים שלי סתם מציין שייכות. נדמה לי שאם הוא קנה לחם אחיד בסופר, הוא בהחלט יכול, על פי חוקי הרכוש הליברליים של מדינת ישראל, לקרוא לו "הלחם שלי".

הרהוט

New member
יורד הים כתב כך:

"לפחות חלק מהדגנים בלחם שלי בריאים יותר, כשאני אופה אותו בעצמי (לא כל יום)". משהו מפריע לי כאן. האם חלק מהדגנים בלחם שלו בריאים פחות כשהוא אינו אופה אותו בעצמו? תעזור לי. בטח כבר עשית ניסוי מחשבתי על זה.

sailor

New member
כשאני אופה אותו בעצמי אני יודע איזה דגנים

יש בו, כשאני קונה לא. קומפרנדו?

הרהוט

New member
ידעתי שאסור לוותר לך; בסוף - תצליח!

הרהוט

New member
נסי את "ההרגשה שלי היא..."

ובמקום "זה נראה לי..." או "זה נשמע לי..." נסי בלי "זה": "נראה לי...", "נשמע לי...".

sailor

New member
אם נראה לי, נשמע לי נשמעים מצוין לכל דובר

עברית (או שמא רק לרובם הגדול), מרגיש לי זה רק המשך הגיוני של אותו תחביר.

sailor

New member
והשמטת זה משפרת

מרגיש לי יותר טוב לשמוע כך מאשר לשמוע "זה מרגיש לי".

הרהוט

New member
צצצ... אינו דומה שונה!

שים לב ש"נראה" ו"נשמע" הם פעלים סבילים, ואילו "מרגיש" - פעיל.

sailor

New member
כל עוד אין תחליף

התחביר החסכוני הזה ילך ויתפשט. כמו שחזלינו שאלו מארמית ומיונית וסבותינו ואבותינו מיידיש, גרמנית, רוסית ועוד, כיום שואלים (או שמא גונבים, כי אין כונה להחזיר) בעיקר מאנגלית. ועם התפתחות תת תרבות הטלנובלות נראה ודאי יותר שאילות מלטינית בגלגולה האיברי/לטינו אמריקאי.

לשונאי10

New member
למה אין תחליף?

העברית עשירה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב, הנה כמה אפשרויות: ההרגשה היא... מורגש (לי)... התחושה היא... ועוד...

sailor

New member
ממש לא

הם דורשים המשך ארוך ומורכב. אני משער שאתה לא אוהב ששואלים "איך המרגש" שאולי פחות פופולרי היום מאשר לפני 30 שנה אבל תמציתי ויעיל.

לשונאי10

New member
לא ממש

הנה כמה דוגמאות: זה מרגיש נפלא לשמור על הגזרה = מרגישים נפלא לשמור על הגזרה זה מרגיש לי לא טוב = אני מרגיש לא טוב (עם...) זה מרגיש מוזר = זו הרגשה מוזרה ועוד... מה ארוך ומורכב בזה יותר מ"המקור"? להפך, זה אפילו פשוט יותר ומובן יותר.

GnomeBubble

New member
כמובן

אבל מה רע בלתת גם לאחרים (אנשי "זה מרגיש לי") להמציא ביטויים מדי פעם?

לשונאי10

New member
על איש הישר בעיניו יעשה שמעת? ../images/Emo6.gif

וברצינות: כל עוד מי ש"ממציא" מילה/ביטוי עושה זאת לפי רוח העברית ולא לפי רוח האנגלוז או אחרת, אין כל בעיה עם זה ואפילו זה מבורך.

GnomeBubble

New member
לצערי הרב, רוח העברית לא מדברת אלי בחלומות

אני מקווה שיום אחד היא תופיע, אבל בינתיים היא איננה.

למעלה