המשך התרשמות מדוגמיות הטעימה עיוורת

yaron avisar

New member
המשך התרשמות מדוגמיות הטעימה עיוורת

היו לנו (לי ולאשתי) שתי ערכות וכך יכולתי להשאיר מנה קטנה מכול דוגמית ולא להרגיש שהיא קטנה מדי

אני טועם את השאריות של הדוגמיות ומתרשם שוב ללא ה"לחץ" של התחרות והניסיון לאפיין וכשאני יודע מה אני טועם וההתרשמות היא:
מה שלא אהבתי אני עדין לא אוהב פרט לשניים:

1. אולד פאלטני 21, אני חושב שפסלתי אותו יותר מדי, הוא לא בדיוק הטעם שלי אבל הוא די טעים
2. הפתעה גדולה עבורי הוויסקי שלטעמי היה הכי גרוע הקרייגאלאכי 7 הזמן בבקבוק שנפתח עשה לו רק טוב, הוא מאוד התעדן והיה די טעים, לא מובן לי כלל השינוי, תוצאה של החימצון ?

מבין מה שאהבתי הגלנליווט נאדורה 16 והארדבג 15 קצת סבלו מהשהיה בבקבוק שנפתח, הם היו עדין טעימים מאוד אבל הסיומת הייתה מרירה במקצת

ירון

navefire

New member
הי ירון,

כאחד שלעתים " סובל" מבעיית החמצון של ווסקי ,מחוייב להתיחסות.
האיוורור-חמצון של הווסקי משפיעים מאוד על הטעם.
לעיתים לטובה- כשפותחים בקבוק חדש- במשך דק' ארוכות ולעיתים גם יותר הטעמים "נפתחים" והווסקי כמו יין , מרגיש טעים יותר.
&nbsp
דוגמא נוספת להשפעה טובה של איוורור( ודי ספציפית) היא ווסקים עם השפעה עודפת של טעם עץ מהחבית - או טעמי גופרית מחביות שרי..אלו טעמים ש"מתאוורררים" די מהר, ולכן הבקוק באמצע הדרך עשוי להיות טעים יותר.(גלנדרונאך למשל)
&nbsp
אבל לרב לצערי הזמן עושה את שלו ולא לטובה. ווסקי מאוורר מדי נהיה שטוח מבחינת הטעם ומאבד מהזהר. כמו כל משקה בעצם, אבל לאט.
אני למשל נזהר מלהזמין ווסקי במסעדות\ברים אלא אם רואה את הבקבוק וכמה יש בו.
&nbsp
ווסקים מעושנים נוטים לאבד מהר את הטעם האופיני של העשן , ויכול להיות שזה מה שהרגשת בארדבג האגדי מהטעימה.
באופן אישי , הכי קשה לי עם החמצון של מעושנים בחוזק חבית- העשן הנעלם חושף את האלכהל והאיזון הולך לו.
&nbsp
כאמור, אחד בחוזק חבית הרגיש לך טעים יותר והשני פחות ככה שהרבה מזה , בתכלס, עיניין אישי של טעם וריח
CHEERS
&nbsp
&nbsp
&nbsp

אדבוסט

New member
כל בקבוק ויסקי שאני פותח

אני תמיד מרגיש שהויסקי מגיע לשיאו כחודש אחרי הפתיחה אחרי קצת אוורור.

דוגמה מאוד בולטת אצלי היה הטאליסקר 18. כשפצחתי חשבתי שהוא טעים. אין לתאר את מה שגיליתי בחצי האחרון של הבקבוק חודש-חודשיים הזה : טירוף חושים. טעמים שאתה לא מרגיש כשהויסקי חזק מדי משתחררים.

השינוי הזה בטעם זה נושא מוכר

הדעה הרווחת היא שויסקי זה משקה ׳קפוא בזמן׳, מרגע שבוקבק זהו. אבל המציאות שונה מאוד, ויסקי לא שונה מיין רק בסקאלת זמן של חודשים (לפעמים שנים מעטות) במקום ימים.
&nbsp
מרגע שהבקבוק נפתח הויסקי נחשף לחמצן ומתחיל להגיב איתו. ככל שיש יותר אוויר בבקבוק התהליך מהיר יותר.
וגם כמו יין, התהליך יכול לשפר ע״י נידוף ריחות פחות טובים, או חיזוק של תווים רצויים.
אבל לבסוף החימצון פוגע בויסקי, מחליש את הטעמים והופך את המשקה לשטוח.
&nbsp
כמו שאמרו קודם, הניחוחות המעושנים הם יותר פגיעים, והויסקים האלה ישתנו מהר יותר. יש כאלו שמעדיפים את האיזון שמתקבל, בו קל יותר להבחין בעושר הפרטים שמתחת לעשן (ארדבג 10 למשל).
ויסקים מחביות שרי גם לדעתי תמיד טובים יותר חודש - חודשיים לאחר הפתיחה.
&nbsp
בגלל זה אני לא מיד פותח כל בקבוק שאני קונה, אני אוהב לעקוב אחרי בקבוק שפתחתי ולהנות מהשינויים וההתפתחות שלו.

yaron avisar

New member
אני מרגיש הבדל גדול בין תחילת בקבוק לסופו

אבל עם הקרייגאלאכי ההבדל היה כל כך גדול שינוי מוויסקי "נוראי" לוויסקי טעים, אולי אם הייתי משאיר אותו בכוס שעה הטעם היה מקבל אפקט דומה ?
&nbsp
ירון

ShaneG

New member
תודה שפרסמת

ממש כיף לקרוא כאלה דברים אותי תמיד מעניין ההבדלים ברשומות שטועמים משהו על עיוור ואז בגלוי.

שמח לשמוע ששינת את דעתך לגבי האולד פאלטני, תנסה את ה17 בהזדמנות, הוא שונה קצת בסגנון (יש לי בקבוק בבית, אשמח לתת לל דוגמית אם אתה באזור המרכז)

yaron avisar

New member
מה ההבדל בין ה21 ל17 ?

ה17 פחות סמיך/שמנוני ?
&nbsp
אזור המרכז הוא די גדול, אני מרחובות.
&nbsp
ירון

ShaneG

New member
חביות

ה17 עובר שילוב קצת שונה של חביות, לא זוכר בדיוק איזה וכמה אבל ב21 יש יותר חביות שרי וב17 מעורב גם PX. לכל אחד יש את הfavourite שלו, אני אוהב את ה17 יותר.

אני גר ברעננה אבל עובד (בנתיים) בתל אביב אז שלח לי לפרטי אם תרצה לארגן החלפת דוגמיות.

למעלה