טיפים ודמי שירות

VIOLETT1

New member
חשוב שתביני..

גם הלקוח 'השקוף' זה שחייב להשאיר לך או למלצרים טיפ זה שאת אומרת שהוא מסכן כי בחר לא להשאיר טיפ-לא קוטף את הכסף מהעצים.גם הוא עובד קשה בשביל המשכורת הזו ואף אחד לא חושב שאולי מגיע גם לו טיפ,במקרה הכי טוב אולי אומרים לו 'תודה' אבל טיפ?למה מלצר כן יקבל טיפ ומוכר בחנות לא יקבל טיפ?מה מלצרים עושים עבודה קשה יותר?מי קובע מה זו עבודה קשה יותר?
גם אני בתור לקוחה לא מתלהבת מהעניין שאני צריכה להשלים למלצר את המשכורת.גם יש מקומות שהכסף של הטיפ הולך לבוס והוא משלים משכורות או אפילו מעלים את הכסף הזה (ואת זה אני אומרת ממקום שבדקתי אותו ובדקתי עם העובדים).
העניין הזה עם הטיפ זה עניין מעיק מאוד,גם אנחנו משלמים על ארוחה מחירים לא שפויים,הרי סטייק נורמלי במסעדה עולה בין 89 ל-140 ש"ח ואפילו יותר,וגם צריך לממן מלצרים,למה?
אני יוצאת לאכול לא לשלם לכם משכורות!

ואת טועה מאוד התופעה הזו לא נקראת תרבות זו חזירות!כי סטודנטים או חיילים משוחררים שרוצים להרוויח מהר כסף הולכים למלצרות,למה,כי הם מצפים שהלקוחות יעלו להם את המשכורות.

שמים1

New member
ברוכה הבאה לפורום שלנו

זו נורמה מקובלת בכל העולם להשאיר טיפ
לצערי בעלי המסעדות ניצלו א הנורמה הזו לנצל את העובדים שלהם ולהרוויח על חשבונם וחשבוננו .

NFN123

New member
זה ממש לא מקובל בכל העולם

זה מקובל בארה"ב, ומשם גם נלקח המנהג המגונה הזה. ברוב (לא יודעת אם בכל, אבל ברוב המוחלט) מדינות אירופה לא נהוג להשאיר טיפ, ושם גם להיות מלצר זו עבודה רצינית ומכובדת, לא עבודות זמניות של סטודנטים. אם משאירים שם טיפ זה באמת בגלל שירות טוב או היכרות עם המלצר (נגיד בבתי קפה קבועים) - וגם אז מדובר בכמה יורו-סנטים בודדים.
גם במדינות המזרח הרחוק לא מקובל להשאיר, ואני יודעת שבתאילנד למשל הישראלים (כן, כן, הישראלים) לימדו את המקומיים לצפות לטיפ מהם.

שמים1

New member
לא חושבת שזה מנהג מגונה

מותר לך לא להשאיר טיפ
אני אוהבת להשאיר
זה עושה לי הרגשה טובה .

NFN123

New member
צודקת, הוא לא מגונה אבל הפכו אותו לכזה

אם מלצרים היו מקבלים משכורת כמו שצריך והטיפ היה הולך אליהם, על שירות טוב במיוחד, הייתי משאירה טיפ הרבה יותר בכיף.

מותר לא להשאיר טיפ - נכון, אבל על זה בדיוק הדיון מתבסס. אם לא משאירים טיפ, המלצרים רודפים אחרי הלקוחות (במקרה הפחות נעים) ודורשים אותו, ובעצם אי השארה פוגעים להם במשכורת. זה לא אמור להיות ככה.

magicpie

New member
מבהירה שוב

זה לא "לכם",אני לא ממלצרת כבר הרבה שנים.
כשיוצאים למסעדה לוקחים בחשבון גם טיפ,כי ככה נהוג בארץ, זה שזה לא אידיאלי כבר אמרתי שאני מסכימה עם זה! אבל זה המצב.
ועם זה צריך להתמודד,גם הלקוח וגם המלצר.
גם אני יוצאת למסעדות ולפעמים לא בא לי להשאיר טיפ, לא התלהבתי מהשירות,אז אני משאירה 10% כי ככה מקובל.ואם כבר בטיפים עסקינן, יותר תמוהה בעיני לתת טיפ לשליח פיצה.הוא רק הביא פיצה לכתובת והלך, מלצר הביא,חזר אחכ לשאול אם הכל בסדר,טיפל בתקלות לו היו,ערך שולחן, ענה על שאלות מהתפריט וכו וכו...ואני בכל זאת משאירה טיפ גם לשליח פיצה.
זו השקפת עולם,של את מי את רואה מולך, בן אדם,או עובד ש"חייב לך משהו".

VIOLETT1

New member
פה הבעיה-ככה נהוג..

איפה נהוג?בארץ ישראל ואולי בארה"ב..
למה כשאני נותנת שירות ללקוח אני לא מרגישה שאני חייבת לו משהו ונותנת לו שירות מכל הלב ולא מצפה לטיפ?
לשליח נותנים כמה שקלים בודדים,כי אף שליח לעולם לא יגיע לבית הלקוח ויבקש טיפ,כמו בסיפור שיש לפנינו שמלצרית רדפה אחרי זוג כדי שישאירו לה טיפ.
הרבה פעמים יצא לי להזמין פיצה ולא היה לי כסף קטן לתת לו,אז נתתי מה שהיה,גם אם זה 5 ש"ח גם אם יותר וגם אם פחות גם קרו מקרים שלא היה לי בכלל לתת לו,זכותי!
ותאמיני לי שיש כל כך הרבה מלצרים שלא מגיע להם,יש יותר מלצרים שלא מגיע להם מאשר כאלו שכן מגיע להם.אבל הם הרי יודעים ש'ככה נהוג' ויתנו להם אז למה שיתאמצו בכלל?!

ונגיד שלזוג שבסיפור אין כסף לטיפ,הם יצאו לחגוג עם המשפחה או סתם ביחד ואין להם כסף להשאיר-אז מה לא יצאו למסעדות כי אין להם כסף לממן מלצרים?
למי שחושב שהשכר במלצרות לא ראוי מוזמן לעבוד בעבודה אחרת,הרי מה זה לא ראוי-מלצרים הרי מקבלים מינימום נכון?!ככה גם שאר העובדים בגילאים האלה,אז למה מלצר יקבל תוספת למשכורת ועובדת כמוני לא?גם אני חייה ממינימום וגם אני מממנת לעצמי לימודים ובילויים ועוד דברים,אז איך יצא שרק המלצרים מסכנים?

magicpie

New member
שוב

אין דבר כזה שאין להם כסף לממן מלצרים,כמו שכתבת,כי אם עד כדי כך המצב גרוע ואין 5 שקל,אז גם לא אמורים להיות 30 שקל לקפה זוגי ו25 לקינוח.מסעדות זה מותרות,ומי שמצבו כל כך "גרוע" לא ייכנס לשם מלכתחילה.
אני מרגישה שאני חוזרת על עצמי אז פה אני מסיימת את הדיון,זהו טיב פורומים,אי אפשר לשנות את דעתו של האחר,כל אחד מאיתנו רק מביע את המסקנות שאליו הגיע בחייו,וזהו.
המצב של המלצרים לא טוב,זה לא אשמת הלקוח,אבל הוא עדיין לא טוב.זה מצב במדינה שצריך להתמודד איתו,כי ככה זה.ואם זה הדבר היחיד שנראה לכם לא צודק במדינה-אשריכם.בחיי.
בואו נגיד שכשאני אשקול אם לרדת מהארץ ואחשוב על החסרונות פה, 5 שקל טיפ לא ייכנסו לחשבון הכללי.
אתם לא חייבים מבחינה חוקית הרבה בחיים שלכם, (פונה עכשיו לנבחרת הממורמרים פה שצעקו "אני לא חייב אני לא חייב") , אתם לא חייבים להגיד "סליחה" אם נתקלתם במישהו בדרך, או "חג שמח" לאדם שהוא לא מכר אישי שלכם, או "תודה" לנהג אוטובוס שנסעתם איתו.זה הכל עניין של אופי ואדיבות והדרך שלכם להתייחס לעולם סביבכם.אתם לא חייבים לתת טיפ.אבל זה בכל זאת,על אפכם ועל חמתכם (גם על חמתי,גם אני לקוחה לפעמים), נהוג.מה תעשו עם זה? כל אחד והחוקים שהוא קבע לעצמו.

VIOLETT1

New member
הטענה שלך לא צודקת!

ואולי לבנאדם שמולך יש 'רק' לקפה ועוגה,מאיפה את יודעת מה יש לאנשים בארנק מה מצבם הכלכלי,אולי הם לא עובדים והם יכולים להרשות לעצמם קפה ועוגה ב-30+25 ש"ח פעם בחצי שנה.
מה זה עניינם של המלצרים.מה את טוענת שאדם שלא מרוויח 'טוב' לא יצא למסעדה?אז הנה דוגמא בשבילך אני לא מיליונרית אבל אני מרשה לעצמי לשתות קפה,והעניין עם המלצרים פשוט מעצבן.
אני יכולה להגיד שאם המלצרים הזו הייתה רודפת אחריי ומעירה לי על הטיפ הייתי מודיעה לה חגיגית שכנראה לא הרוויחה זאת!

ולא רק המצב של המלצרים לא טוב,אם את כבר מדברת על המצב הכלכלי בארץ אז אולי תביני שהמצב הכלכלי של כולם לא טוב ולא רק של המלצרים המסכנים?!!?!?!
זה ממש לא קשור לאופי,זה עניין שהמלצרים המציאו כדי להעלות לעצמם את המשכורת ואנחנו צריכים להסכים לזה כי מלצרים ומלצרים לשעבר אומרים שככה נהוג!

magicpie

New member
הטענה שלך הזויה!

אם יש אדם שחי בעוני והעוגה במסעדה+קפה זה התפרעות בשבילו והוא בכל זאת עושה זאת- הוא צריך ייעוץ כלכלי דחוף.
לדוג,אני סטודנטית,ומתוך חוסר כסף מיותר ועקרון אני לא מוכנה לשלם 30 שקל לפרוסת עוגה, מה אני עושה במקום? (טריק מטורף),אם בא לי עוגה אני הולכת לסופר,קונה מצרכים בהרבה פחות כסף, ואוכלת לי עוגה,לא רק באותו יום אלא גם כמה ימים אחרי זה.כי לא בא לי ש"יגנבו" ממני סכום מופרז על חתיכת עוגה קטנה.לעומת זאת, על סטייק במסעדה טובה\משהו שאני עצמי לא יודעת איך להכין בבית אני בכיף אשלם,פעם ב, בתור התפנקות. (ותאמיני לי שהיכולות הקולינריות שלי לא מופלאות).
ועוד קטע?כשאני קמה בבוקר להרצאה ואני רוצה את הקפה שלי,אני מסרבת לשלם עליו 12 שקל באונ',12 שקל ל5 ימים בשבוע מצטבר לטיול קטן בסופר.אז קניתי לי כוס תרמית,אני מכינה קפה בדירה, בעלות של 2.5 שח בממוצע,עולה לאונ',ושותה את הקפה שלי בהרבה יותר זול.ככה עושים אנשים בלי כסף למותרות,אז אל תלמדי אותי על מצבים כלכליים לא נוחים.

ותתפלאי שלא כל המלצרים חוסכים לתאילנד, כשאני עבדתי חסכתי ללימודים באונ', ואני כבר 3 שנים אחרי שחרור ולא עשיתי טיול אחרי צבא כי יותר חשוב לי לסיים תואר ולא לעבוד יותר לעולם בעבודות בהן אני נתונה לחסדי קפריזות של לקוחות.ועבדה איתי חיילת שהמצב בבית שלה מאוד קשה ומה שהצבא הוסיף לה למשכורת לא הספיק (הורה אחד חולה+2 אחים קטנים יותר) אז היא נאלצה לעבוד במלצרות כדי לעזור להורים.איפה היא ואיפה הבטן גב?

ואת הקפה שלך,אם לא בא לך להשאיר 2 שקל טיפ,את יכולה לקנות במקום של שירות עצמי\פשוט לבוא לברמן,להזמין קפה, לחכות שיכין,לקחת, ולשבת בסבבה שלך בבית קפה.מודה שלפעמים אני עושה את זה כי אין לי עצבים לחכות למלצרית.למי שהטיפ ממש מפריע,יש פתרונות בשפע.אני לא רואה סיבה להתעצבן על זה כמו שאתם פה מתעצבנים..בכל מקרה,10% זה לא הרבה כסף.והרשו לי לעצבן אתכם עוד קצת-במדינת תל אביב,לפחות כשאני הייתי לפני 3 שנים, הרבה יטענו שהנורמה היא 20%.

NFN123

New member
את לא מבינה או רק עושה את עצמך?

כי אחרת אני לא מצליחה להבין את הטיעוניים ההזויים שלך. אז נעשה את זה קצת יותר ברור.

1. לאף אחד אין זכות להכנס לכיס של מישהו אחר. באף מסעדה לא כתוב שאם אין לך כסף לטיפ, אז אסור לך לאכול שם. לא הולכים לבית קפה כי האוכל שם זול, הולכים כי זה בילוי ואנשים נהנים מזה. לפעמים מותר לצאת מהחדר האפל ולהוציא 30 ש"ח על פרוסת עוגה.
2. אז מה אם נהוג כאן בארץ? הרגלים לא טובים יש לשנות.
3. אף אחד לא אומר שלמלצרים לא מגיעה משכורת. להפך, אומרים שמגיעה להם משכורת נורמלית! מהמעסיק. כן, משכורת מינימום כי זה בכל זאת לא הייטק. טיפ צריך להיות אקסטרה, אך ורק אם קיבלו שירות טוב במיוחד. מה שאומר, שאם לא משאירים טיפ, המשכורת של המלצר לא נפגעת.
4. אף אחד לא טען שכל מהמלצרים חוסכים לתאילנד. זו טענה שאת המצאת. וזה שאת חושבת שאת היחידה שקשה לה (סליחה, את וחיילת שעבדה איתך), זו בעיה נפרדת. תאמיני לי שגם אני עבדתי (ועדיין) בכל מיני עבודות מפוקפקות ואף אחד לא שילם לי תוספת רחמים, כמו שמישהי קראה לזה כאן קודם.
5. אני חיה במדינת תל אביב, מה זה מדינה - ממש חו"ל, כל החיים שלי. ולא, זה לא אומר שיש לי עודף כסף או שאני עשירה. ואף פעם לא ראיתי בשום מקום שהנורמה היא 20%. גם לא לפני 3 שנים וגם לא לפני 5 וגם לא היום. אל תגידי דברים שאת לא יודעת.

VIOLETT1

New member
תראי..

לא את תקבעי ובטח ובטח שלא המלצרים במסעדה יקבעו איך אנשים יבחרו לבלות..אם באלי לפנק את עצמי בקפה ועוגה ב-30 שח זו זכותי זו בחירתי גם אם לך זה נשמע מותרות,הבעיה היא שהמלצרים דורשים מאיתנו הלקוחות לשלם גם להם-על מה?על זה שהגישו לי לשולחן או חייכו,זו הרי העבודה שלהם ועל זה הם מקבלים כסף!
ופתרון הקליל שאת מציעה ללכת למסעדות שבהם השירות הוא שירות עצמי-אבל באיזור שלי אין,אז מה לא אצא למסעדות?!ודרך אגב גם במסעדות האלה תמיד יש כוס לטיפ.
וגם לא דיברתי על טיול לתאילנד את לקחת זה לשם,אמרתי שגם אני מממנת לעצמי לימודים ממשכורת מינימום ולא מבקשת מהלקוחות שקונים אצלי להשלים לי הכנסה..

עוד הערה קטנה-תפסיקי להגיד זה לא הרבה כסף ועוד כמה שקלים לא יפריעו עד שלא תדעי,אל תנסי לנחש מה מצבו הכלכלי של כל אחד מאיתנו כי זה מה שבאמת מעצבן!

obelina

New member
שחוץ מזה שזה זוג קמצן, הם לא יודעים שהטיפ

הוא אשכרה השכר של המלצרים.

מה הבעייה להשאיר טיפ קטן ? אפילו קצת פחות מעשרה אחוז.

Kasteel

New member
יש מלצרים שלא מגיע להם טיפ

והם לא יקבלו אותו רק כי אני צריכה לרחם עליהם שיש להם חרא של מעסיק. המשכורת לא טובה? תעבדי במקום אחר.

obelina

New member
אז תשאירי טיפ קטן. כבר הגעת למסעדה. זה לא

מה שירושש אותך.

Kasteel

New member
כנראה שעדיין לא הבנתן שלא מדובר פה בעקרון של

"אני רוצה לתת לכן טיפ אבל אין לי"
מדובר פה בעקרון של "אני לא חייבת לך שום דבר ואם אני אתן טיפ זה כי אני רוצה"
הכסף הוא לא ממש האישיו פה, מה שיותר מרגיז זה המנהג המטומטם הזה.
וחוצמזה, אם כבר אנחנו כן מתעסקים פה ומחטטים אחד לשני בתיק.
את לא יודעת איפה אני עובדת,אם אני עובדת,את לא יודעת כמה אני מרוויחה אם בכלל. את לא יודעת אם כל המשפחה שלי בחובות(ברוך השם לא,אבל הבנת את העקרון כן?) את לא יודעת עליי שום דבר.
אם אני יוצאת החוצה,רוצה לאכול בחוץ,בוחרת את המנה שאני מוכנה לשלם עליה סכום מסויים. אני אשלם עליה, אם אני ארצה לשים לך טיפ על זה שעשית את העבודה שלך זו כבר ההחלטה שלי.

obelina

New member
אני רואה שייקח לי הרבה זמן לשכנע אותך.

גם אני כמוך לא רוצה לשלם טיפ גבוה מהסיבות שלי.
את גם לא רוצה לשלם טיפ נמוך. אני הגעתי למסקנה שמכיוון שיש מסעדות שהשירות בהן יותר ממצויין ולכן מגיע למלצרים טיפ יפה, אז במסעדות שבהן השירות הוא רק סביר, אז אני אשלם טיפ נמוך חמישה שקלים במטבעות של שקל.
אני אתן דוגמא ממסעדה שיש בה שירות שלא קיים בשום מסעדה אחרת בארץ - מסעדת "הזקן והים" בנמל יפו. אחרי שמגישים את המנות המלצר נשאר לעמוד ליד השולחן של הסועדים כדי לבדוק אם חסר משהו או שאיזה צלחת של סלטים או בקבוק משקה מתרוקנים ומייד אץ רץ להביא מהמטבח מה שחסר. אחרי שאני רואה דבר כזה, אני חייבת לשלם טיפ יפה (עשרה אחוז), ולו רק כדי שיפנימו שעם הטיפ מגיע מסר שימשיכו לעשות את העבודה היפה שהם עושים.
ובמקום שהשירות הוא לא כזה מצויין, אני אשלם טיפ קטן, כדי שגם פה יקבלו מסר שאם הם רוצים טיפ גדול יותר שיעבדו יותר טוב.

Kasteel

New member
לא יקח לך הרבה זמן, את פשוט לא תצליחי.

בחיים לא תוכלי לשכנע אותי שזה בעיה שלי ועל המצפון שלי שאת מקבלת משכורת מינימום.
יש לך תפיסת עולם וראייה מאוד מעוותת שבה את חיה בבועה שכולם עשירים ורק את בקושי סוגרת את החודש.
את חיה בסרט שבו אנשים צריכים לשלם לך אישית על השירות שאת נותנת להם בנוסף למה שהבוס שלך משלם לך.
בגלל שברור לך שכולנו צודקים כאן,את מנסה לפתח מגננות וללכת לכיוונים אחרים של גיל 16 ולנסות לתקוף בצורה שתעליב ילדה בת 12 ולא אנשים בוגרים כמו "אתם קמצנים" או בדרך היותר יפה "הכמה שקלים האלה זה לא מה שירושש אותך"
את כנראה ממש לא מבינה אותי,אני דיי בטוחה שהבהרתי את עצמי כמו שצריך.
איך הגעת למסקנה של "הבנתי, את לא רוצה לשלם טיפ גבוה אבל את גם לא רוצה לשלם נמוך"?
אני אומרת בפירוש- לא רואה לנכון לתת טיפ למלצר שרק עשה את העבודה שלו.טיפים זה למקרים שבהם הייתי שמה את עצמי במקום המלצר ויורה לי בראש או שבאמת הוא היה מעל ומעבר.
את תפזרי את הכסף שלך איפה את רוצה, הכמה שקלים פה וכמה שקלים שם, זה בסופו של דבר כסף. כמו שאת עובדת קשה בשביל הכסף שלך גם אני עובדת קשה בשביל הכסף שלי ולא מבקשת עוד תוספת רחמים כי אני רק עושה את העבודה שלי.

obelina

New member
בואי נגיד שמלצרים מבחינה פיזית הם נותני

השירות שעובדים הכי קשה. מסכימה איתי ?
ואני לא מלצרית. אין שום סיכוי שאעבוד בעבודה הזאת שאני יודעת שכל הסיכויים שלא אצליח בה.

Kasteel

New member
לא, אני לא מסכימה איתך.

חדרניות בבתי מלון עובדות קשה לא פחות.
ובכלל, כל עסק הוא בעצם נותן שירות. גם מוסכניק הוא נותן שירות ותאמיני לי שהוא עובד פי 10 יותר קשה ברמה הפיזית.
בחורות שעובדות במשק בית גם עובדות יותר קשה ממלצרית.
שיפוצניקים עובדים הרבה יותר קשה וגם בשמש.... ואני יכולה לשלוף לך עוד הרבה...
חוץ מזה. מי קבע מה זה קשה ומה זה קל? זה הכל יחסי.
העבודה שלי לצורך העניין אולי לא קשה פיזית, אבל בהחלט קשה נפשית. בחיים לא קיבלתי על זה טיפ.

למעלה