שרשור תצפיות , צילומים ועזרה בזיהוי 29.4.17

זהבן מחלל, נץ קצר אצבעות ,עורבני צד סבכי שח"כ
,ועוד

ביום חמישי ערכנו אני ושלמה תצפיות באלקנה.
הגענו לעץ התות בגינה ציבורית במרכז הישוב . מיד עם הגיענו התגלה זהבן מחלל זכר נמלט מהעץ ומגיע לסביבת עץ תות אחר לא הרחק ונעלם בתוכו. כעבור זמן מה חזר המחזה על עצמו וניתן היה להבין שהזהבן מתצפת מעץ התות השני על סביבת העץ הראשון. נקודת התצפית שלו אותרה מזווית מרוחקת ורק חלק קטן מגופו נראה בה. כעבור זמן מה החליט הזהבן שהוא יכול לחזור לעץ הראשון ואז נתן תצפית מדהימה שבה נראה אוכל מהתות במבט קדמי. לאחר מכן הפך כיוון ונראה מאחור בזוית בה נראה כל יופיו , במלוא הדרו!
בעוד אנו צופים בהמוני הסבכים שחורי הכיפה הבאים והולכים אל עץ התות נשמעו קריאות אזהרה ותעופה תזזיתית של סבכים אחדים. ולפתע נראה נץ קצר אצבעות עולה מהעצים הסמוכים, לא ברור אם לאחר נסיון ציד סבכים או מחנייה ללינה בגינה. הנץ נרדף ע"י בז מצוי שלא היה שונה בהרבה בגודלו ממנו.
באחד מרגעי התצפית בעץ התות התגלה מחזה מדהים ובו עורבני שחור כיפה אוחז במקורו ציפור. העורבני בחוכמתו יודע שעץ התות מזמין אליו כגורם משיכה בלתי רגיל עשרות סבכים שחורי כיפה. כל מה שנותר לו זה " לקטוף" אותם מענפי העץ.
הציפור התגלתה כסבכי שחור כיפה נקבה. העורבני עף איתה לעץ אחר, נרדף ע"י בולבול. הבולבול גירש אותו והעורבני נחת עם הטרף על אחד המבנים. משם המשיך הלאה.
קנית קטנה התגלתה באחת מפינות החורש בגינה.
קולות שריקרוק הסגירו שרקרקים בנדידה שהופיעו לפתע ממערב לגינה.
עשרות סנוניות מערות נראו מעל וחלקן ירדו לאסוף בוץ או לשתות משלולית שנקוותה ליד מדשאת הגן.
מלבד זאת נראו באזור מטעי הזיתים חטפית אפורה ו-2 חנקנים נוביים.

ביום ו' במרכז הארץ נראו בתצפיות עם איתן בזים אדומים במושבה שנראית הולכת ומתאוששת , כחל הגיע בתעופה ונחת על עץ, פיפיוני הרים נראו עומדים על הסלעים, פיפיון אדום גרון עמד על שיח, 7-8 חנקנים אדומי ראש נראו בשטח , עקב חורף / מזרחי עמד מותש על סלע, נדידה / המראה נראתה של 30-40 חסידות ו-2-3 עקבים. 1-2 חיוויאים נראו מעל.

היום (שבת, 29.4.17) עברו כ-20 שרקרקים בנדידה במזרח פתח תקווה.

מצ"ב תמונות מהתצפיות הנ"ל.

קרדיט צילום:
תמונות העורבני עם סבכי שחור כיפה
במקורו צולמו ע"י שלמה.
תמונות כחל, זוג בז אדום, פיפיון הרים,חסידה לבנה, עקב (לא ברור אם חורף או מזרחי?) על סלע, פיפיון אדום גרון צולמו ע"י איתן.

silikiy

New member
איזה כיף לך יהודית הזהבנים שלי (בבית בחיפה) עוד לא באו...

silikiy

New member
זהוא. ! כן ראיתי אחד היום בסביבות 18:20 ... לא הספקתי לצלם.

ממחר אני בתצפיות צמודות...

יופי , מאחלת לך הצלחה!

שיהיו גם תצפיות וגם צילומים ואל תשכח לעדכן...

עדנה4

New member
הצילום של העורבני פשוט מדהים.

איך הצלחת לתפוס אותו ככה? אין דברים כאלה.
דייויד אטנבורו היה מקנא.
נהדר.
ותודה על החוויה

הי עדנה תודה אבל לא אני צילמתי

אני בסך הכל מצאתי את העורבני בתוך עץ התות עם הציד, מי שצילם זה שותפי לתצפית שלמה. קרדיט צילום רשמתי בסוף ההודעה שלי והשם המלא מוטבע בתמונה.

עדנה4

New member
אז כל הקרדיט בתודה לשלמה, ולך ששיתפת אותנו ברגע נדיר

למעלה