שרשור תצפיות, צילומים ועזרה בזיהוי 18.2.17

טבלן מצוייץ דוגמן בבריכות העוגן, סבראש באודים, ועוד מהאזור

בתצפיות ביום שלישי עם שלמה באזור העוגן , אודים וגעש ניראו בעיקר:
בהעוגן:
1 טבלן מצוייץ בתצפית קרובה
4 חופמי צווארון
1 חופית קטנה.
10-15 חסידות שחורות
1 ביצנית מנומרת
מספר ביצניות לבנות כנף
אנפות אפורות
לבניות גדולות אחדות
ביצנית שחורת כנף
1-2 עיטי צפרדעים
2-3 זרוני סוף
1עקב חורף
כ-200 שחפי אגמים, חלקם בלבוש קיץ מקסים
ברכיות - לא הרבה
מריות " "
מגלנים
קורמורנים
תן זהוב

באודים נראו:
1 סבראש! התגלה במפתיע בדיעבד בצילומים של שלמה.
2 קוקיות מצוייצות ביחד על עץ ובמרדף
להקת קיכלים רוננים בשירה ושריקות
כ-15 טסיות בתים
אדום חזה בקולות
ירקונים
אנפת לילה
זרון סוף
סופית
פרושים מצויים
כ-10 יאוריות מצריות לפחות
שרשירים,
מריות
ברכיות
אגמיות

בגעש:
הקוקיה המצויצת שנמצאה לפני שבועיים נראית בדיוק באותה נקודה!
זרון בשעת דמדומים, לא זוהה
כ-+5 ברווזים חדי זנב
מריות
ברכיות
שרשירים
אגמיות

כמו כן בתצפיות השבוע מחלון ביתי :
ניצפה שוב הנחליאלי הזנבתן באותה נקודה אליה הגיע לפני כשבועיים. אין לי יכולת לוודא שזהו אותו פרט, אולם בכל מיקרה כנראה מחליף את לבושו מלבוש חורף ללבוש אביב: הצבע בחזה שהיה לפני שבועיים צהבהב חיוור מקבל צבע צהוב חלמון יפהפה!

בהמשך תמונת נחליאלי עם כנפיים חומות לבירור.

האם נחליאלי לבן alba צעיר?

(בגלל הכנפיים החומות ) ניראה השבוע בכפר הבפטיסטים.

aetos

New member
יופי של תצפיות את מייצרת ! הסבראש אחלא מציאה ,אבל ״קורה״ ..

בחורף ..
דווקא הטסיות עושות עלי הרבה יותר רושם . הן לא אמורות לחרוף ,אלא רק לחלוף +לקנן במקומות קרים (מרגלות החרמון ) בצפון הארץ .
האם זו כבר נדידת האביב ?!
תקנו אותי אם טעיתי ..

תודה שכי

לגבי הסבראש המציאה לגמרי של שלמה ומצלמתו. יתכן שמדובר כבר בראשוני נדידת אביב (?)
לגבי קינון טסיות יש סיפור ארוך של קינון טסיות בפ"ת בשנים האחרונות , שתחילתו בקינון בבניין הקודם בו גרתי - רב קומות בן 14 קומות - בו הן קיננו בקומה 12. גיליתי לראשונה את זוג הטסיות מקנן שם בשנת 2012. כעבור שלוש שנים לערך נעלמו . כעבור שנה -שנתיים מהגילוי בבניין שלי, גילה אמיר בן דב טסיות רבות אוספות בוץ לקינון וב"מבצע" מעקב משותף שערכנו מצאתי את מקום הקינון באזור תעשייה סגולה פ"ת. מראה הטסיות עומדות על הקרקע, זוהרות באור כחול רויאל - הוא מראה שלא יישכח. אני מצרפת כאן את תמונות המעקב. נמצאו כ-16 קינים במתחם אחד. ככל הנראה הקינון אינו יציב במתחם זה והוא משתנה. כעבור שנה שנתיים נוספות קיבלתי מידע ממשתתף צעיר בחוג שלי שמתנדב בתחנת כיבוי האש בפ"ת על קינון של עשרות טסיות בתחנה. העדכון האחרון היה מאפריל 2016, כך שסביר להניח שגם השנה יגיעו לקינון. בתחנת הכיבוי הקינון יציב מאז הדיווח הראשוני. ראשוני הטסיות נראים כאן בפברואר, וגם כאן ליד ביתי נשמעה ואח"כ נראתה אתמול מעל ביתי טסית ראשונה.

בתמונות שרשרת גילויי קינון הטסיות בשנים האחרונות בפ"ת, מלבד תמונות מהתחנת כיבוי.
בתמונות:
3 תמונות ראשונות הן מהקינונים שהיו בבניין הקודם בו גרתי. התמונות הן מהשנים 2012, 2014. תמונה 2 היא של גוזל הממתין להורה שיגיע לתת לו מזון.
שאר התמונות הן מהמעקב המשותף שלי ושל אמיר בן דב אחר קינון הטסיות באזור תעשייה סגולה בפתח תקווה, ובהן: קבוצת טסיות בתים על הקרקע באיסוף בוץ והקינון המושבתי באחד המבנים באזור התעשייה.

בתחנה בפז ברעננה זה קינון של טסיות.

טסיות מקננות גם במרכז יכין סנטר בפ"ת.
גם בקרית גת באזור התעשיה יש כמה עשרות זוגות של טסיות מקננות
ואפילו בבאר שבע יש כמה זוגות שמקננות מתחת לאחד הגשרים...

oren1m

New member
תבדקי גם את תחנת פז באזוה״ת רעננה

יהודית,
ממליץ לך לבדוק באחד מסיורייך באזור את תחנת פז באזוה״ת רעננה (רחוב הנופר)
יש שם קינונים בגג התחנה.
כשחיפשתי עכשיו את הכתובת רואים את הקינים גם בגוגל מפות.
מומלץ בחום
אורן

למעלה