שרשור תצפיות, צילומים ועזרה בזיהוי 7.1.17

שחף סיבירי (יוגליני) ועוד

השבוע בשלולית החורף הראשונית בבפטיסטים נראה פרט אחד של שחף ממין HEUGLIN'S GULL (Larus heuglini) שהוא למעשה שחף סיבירי המגיע מצפון רוסיה. דוגר בטונדרה הרוסית ובאיים ימיים שבין הים הלבן / חצי האי קולה למערב טאימיר וחצי האי גידן / ימל בצפון סיביר. השחף הסיבירי הוא חורף לא שכיח בחופי הים התיכון ואילת. הוא למעשה תת מין של שחף שחור אך יש הרואים בו מין בפני עצמו.
תודה לאמיר בן דב על הסיוע בזיהוי הסופי.
3 פרטים נוספים הם ככל הנראה צהובי רגל (לפי יואב פרלמן)
כמו כן נראה לידם פרט אחד של שחף ארמני ARMENIAN GULL (Larus armenicus) שהוא חורף מצוי ביותר בארץ , המגיע אלינו ממזרח טורקיה וארמניה.
מלבדם נראו:
מעל ל-20 חרטומיות ביצה
עשרות זרעיות השדה
ביצנית שחורת כנף
ביצנית מנומרת
כחולי חזה
פרושים מצויים
עקב חורף
חוחיות אחדות.
חכלילית סלעים זכר.

בשדות פ"ת:
נראה סוף סוף הבז הנודד ער, בחלונו הקבוע. כעבור כשעתיים עמד על עץ על גדות נחל שילה.
עקב עיטי נראה על עץ

ביום חמישי נצפתה במרפסת נדידה, אחת המאוחרות ביותר, עם שקנאים, עגורים, ודיות שחורות.

בסוף השבוע נראו בכפר הבפטיסטים גבתונים עפרוניים ששינו מיקום ביחס לשנים קודמות , וקבוצה של פיפיוני מים. בנוסף לרגילים למקום.
שלולית חורף שנייה נוצרה כבר ובינתיים נמצאים בה ברכיות ושרשירים.
כמות חרטומיות הביצות הולכת ועולה וגם כמות השחפים . השחף הסיבירי עדיין נצפה שם.

בתמונות : השחפים, פיפיון מים וגבתון עפרוני מכפר הבפטיסטים.
עקב עיטי, פיפיון שדות בגבעת השלושה
שקנאים, עגורים - במרפסת.
קרדיט צילום: פיפיון מים - איתן. השאר תמונות שלי.

silikiy

New member
גם אני חושב כך, פפיון מים עם רגליים כהות עד שחור.

שלום לך,השחף היוגליני נראה בדיוק כשחף שחור איך מבדילים? תודה

שלום יהודית,
הסתכלתי בספר שיש לי (צפורי ישראל והמזרח התיכון) והשחף בתמונה שלך נראה בדיוק! כמו השחף השחור שם. מעניין אותי כיצד את והצפר הנוסף מבדילים, ומסוגלים לדעת שזה שחף יוגליני? תודה.

שלום לצפר החובב,

ראשית , הפניתי את הזיהוי הסופי למי שהוא ידוע כמומחה בזיהוי שחפים - אמיר בן דב - זאת לאחר שצבע הכנפיים של השחף נראה לי כהה אך לא שחור אלא סוג של אפור כהה.
הצבע לא הסתדר לי לא עם שחף צהוב רגל מצד אחד (שהוא אפור בהיר יותר) מצד אחד, ולא עם שחף שחור מהנפוצים יותר (שהם כהים יותר) מצד שני.
זיהוי שחפים הוא מלאכה די מסובכת ומורכבת בזיהוי בוגרים ועוד יותר בזיהוי צעירים.
במגדיר "הציפורים המדריך השלם לציפורי אירופה וישראל" רשומים כל תתי המין של השחף השחור הנמצאים בישראל, וישנו הסבר על כל אחד מהם כולל היוגליני.

באופן עקרוני ליוגליני צבע אפור צפחה ממעלה, קצת גדול יותר וכבד יותר , ראש עגול יותר ומקור כבד יותר. אבל ההבדלים הם אינדיבידואליים. לשחף השחור ולשחף הסיבירי אזורי תפוצה שונים: השחף השחור נמצא בצפון אירופה באזורים מערביים יותר והיוגליני באזורים המזרחיים יותר של צפון אירופה. הבדלי הגודל מתאימים לנטייה של עופות מזרחיים יותר להיות גדולים יותר מעופות מערביים. אבל אני פחות מתמצאת בנושא ההבדלים הדקים בין השחפים השונים , כפי שכתבתי לעיל יש גדולים ממני בתחום.
אני יכולה להמליץ לך על ספרים נוספים בנושא:

GULLS OF EUROPE, ASIA, AND NORTH AMERICA ( KLAUS MALLING OLSEN, HELM IDENTIFICATION GUIDES)

FLIGHT IDENTIFICATION OF EUROPEAN SEABIRDS ( ANDERS BLOMDAHL - BERTIL BREIFE - NIKOLAS HOMSTROM, CHRISTOPHER HELM LONDON)

תודה על התשובה המפורטת

תודה רבה על ההסברים הארוכים, וההמלצות של הספרים

silikiy

New member
עזרה: אני פסקתי שהוא חופזי זהוב. אך....

שכן, צפר צעיר חושב שזה חופזי מנומר...
מה אתם אומרים?

silikiy

New member
תודה. גם אני שמח שהצעיר צודק... למרות זאת שהמקור...

של החופזי שלי לא נראה כבד. והוא נראה לא גדול ?
טוב מה לעשות...

למעלה