שרשור תצפיות , צילומים ועזרה בזיהוי 9.12.16

עזרה בזיהוי ציפור מנחל עריף, היום

שללהציפור נראתה מרחוק כפיפיון הרים (הסתובבה על ראש מסלעה) אבל בתמונות נראה צבע צהוב בהיר בבטן תחתונה, תת שת נראה לבן וראש נראה כהה, אם כי יתכן שהסנטר בהיר. מקור ככל שנראה מהתמונה כנראה שייך לאוכלי חרקים, מבנה גוף נראה שייך לפיפיונים / נחליאלים. מלבד זאת לא נראה שיש פס גבה בהיר או פסי כנף מודגשים.

אמנם דומה לנחליאלי צהוב אך הרגליים נראות בהירות .
לא נראה לי גבתון שחור ראש מכיון שהמקור נראה לא שייך לגבתוניים.

Fulltimebirder

New member
בבריכות של חמדיה.

אבל יש כמה וכמה מהם עכשיו בעמק ובטח במקומות מתאימים נוסף בארץ.
לחפש בריכוזי פפיונים אחרים כמו מים ושדות, בדרך כלל צמוד לגוף מים (בריכות מרוקנות עם שלוליות) או שדות לחים.

ברק Granit

New member
ע"פ יוסף היחס בעמק בין ממושקף לשאר הפפיונים הוא
1:40. כלומר פפיומן ממושקף אחד על כל 40 פפיונים ממינים אחרים - זה בשדות אספסת.
&nbsp
אני מתרשם שבשל קולותיהם הקשים מאוד לזיהוי (דומים מאוד לקריאה בודדת של פפיון שדות), אנחנו לא מבינים את התמונה הכללית - מין שהנו מצוי בהרבה ממה שאנחנו חושבים.
&nbsp
למשל - לפני שבועים ראיתי 4 יחד בשדה חיטה נובט, מדרום מערב לכפר רופין.

Fulltimebirder

New member
או לחילופין בגופי מים מתאים לצד פפיוני מים

אני שם לב גם לשנות בין הפרטים, יש כאלה בעלי חלקים עליונים אפורים כהים
וכאלה יותר עם גוונים חומים, צפיתי עד כה העונה בשלוש פרטים שונים בשלוש אתרים שונים, כולם בבריכות חצי יבשות תמיד בשולי הבריכה הבוציים לצד פפיוני מים.
אני איתך לגביי שכיחותו של המין, אין ספק שלמדנו הרבה על זיהוי המין בשנים האחרונות וזה עושה את ההבדל.

ברק Granit

New member
פחות מכיר עם גוונים חומים
עד כה כל פפיון ממושקף שראיתי והסכמתי לזהותו ככזה (לא שזה קשה) היה אפור מאוד וחלק למדי בכיפה ובגב, פסי כנף ממש לבנים, פספוס שחור גדוש בצורת טיפות על הגחון עם פס שפם מודגש ביותר ורגלים אדמדמות.

bee eater

New member
נראה לי שיש שונות מסוימת גם בצבע הרגליים

יש פרטים עם רגליים כהות יחסית וכאלה עם רגליים יותר אדמדמות בהירות. אף פעם לא ורודות או שחורות.

למעלה