מגה בביוב עידן שרשיר אדום מקור. העם רוצה תמונות

warbler

New member
בדיקה מפורטת שעשתה קרן מהן המדינות "הקרובות" שהמין בשביה:

סה"כ מדווחת קרן שהמין אינו נפוץ בגני חיות בעולם, להזכיר שמדובר בסה"כ בכ 140 פרטים בכל גני החיות בעולם.
גני חיות בארה"ב, דר' אפריקה וכיוצא באלה לא נרשמו כאן
באירופה המין מגודל בגני חיות (מסויימים) במדינות: ספרד, צרפת, אנגליה, מהם הסיכוי שיגיע נמוך מאד
וכן במדינות: גרמניה, צ'כיה, פולין, שוויץ, מוסקבה.
ברשימה לא מוזכרים גני חיות במדינות השכנות וכן כפי שכבר כתבה קרן בספארי ובתנכי אינו מגודל

נמשיך לבדוק

warbler

New member
בוצעה בדיקה נוספת עם סוחרי ציפורים - והחשובה מכולן,

קיימתי שיחה עם מגדל וסוחר ציפורים ישראלי - אחד הגדולים בישראל על מנת להבין מה ידוע לו על גידול המין וסחר בו
כמו כן עובד רט"ג שנאסר עלי לפרסם את שמו בדק עם סוחר מהרשות הפלסטינית שמייבא וסוחר בברווזים

בשני המקרים על מנת לא לייצר מידע שאינו אמין או מוטה נשלחו לכל אחד מהסוחרים 3 תמונות יחד מבלי לציין את שם המין ו/או מה נראה בישראל
השאלה הזהה הייתה: באיזה מהברווזים בתמונות סוחרים בישראל או ברשות הפלסטינית
כדי להקשות עוד יותר הקפדתי שהתמונה של הברווז מאזור חצבה יהיה התמונה האמצעית.
סדר התמונות שנשלחו מלמעלה למטה: שרשיר כף, שרשיר אדום מקור, בהמיני חד זהב (כך נקרא על ידי המגדלים) (ראו הודעה ראשונה שלי בשירשור בה ציינתי את הבהמיני כמין נסחר + יש לינק למין באינטרנט)

התמונות שנלשלחו לסוחרים מצורפות - שתי התמונות האחרות נלקחו מהאינטרנט ואין עליהן זכויות יוצרים אז נא לא לעשות בהן כל שימוש

תשובות הסוחרים:
1. היהודי - זיהה מייד את המין בהמיני כמין שנסחר בישראל ואמר יש לא מעט כאלו בפינות חי,
לאחר שזיהה ורק לאחר תחקיר קצר, שאלתי אותו לגבי התמונה שצילם רמי (מצורפת), תשובתו: "המין הזה לא מגודל בשבי"
2. הסוחר הערבי - זיהה מייד את המין בהמיני כמין שנסחר בישראל וצייו שהוא חושב שיש גם מהמין שרשיר כף בפינות חי,
אך התעלם מהמין אדום מקור + כשנשאל לאחר מכן אמר ש"אין כאלו אצל מגדלים"

ביקשתי לבדוק מה יודע סוחר 2 על סחר בברווזים בארצות ערב השכנות, טרם התקבלה תשובה
כמו כן טרם התקבלה תשובה מסיימון נמצוב

חשוב לציין מהיכרותי עם סוחרי ומגדלי ציפורים שקיימים מינים "מועדפים" / "מאושרים" לגידול ואלו הכי נסחרים
אין זה אומר שאין חריגות אבל קיים סוג של קיבעון מינים מוכרים אצל הסוחרים

הולך ומסתמן שמדובר במין טבעי או לפחות ככזה שיש להחשיבו כטבעי
נמשיך לבדוק

warbler

New member
התמונות שנשלחו והעליתי בתפוז לא עולות כראוי, מנסה שוב

צפוי

שני המינים אכן מגודלים בארץ
נראה לי שאפשר להגיע למסקנה..
נראה לי גם שעל זה כתב חנוך לוין "מה אכפת לציפור..."

warbler

New member
קרן רק למען הסר ספק, שני המינם הכוונה לבהמיני ולכף

האדום מקור ככל שידוע לנו אינו מגודל בארץ

warbler

New member
קיבלתי אישור להעלות חלק מהתכתבות בין איש רט"ג לסוחר הציפורים

מדובר בסוחר הציפורים הערבי, מופיע בשירשור מעל כסוחר 2
פרטי הסוחר ומידע מזהה אחר נמחק על פי דרישה, אבל ההתכתבות מראה כיוון מאד ממוקד למין טבעי

מידע מסיימן נמצוב יהיה רק לקראת סוף השבוע

מידע לגבי ארצות ערב עדיין נבדק עם זאת שמוליק לנדאו מביה"ח לחיות בר עשה בדיקה באינטרנט וכתב לי:
"באתרים בערבית שבהם יש מגדירי ברווזים המין נקרא בתרגום חופשי ברווז אדום מקור - البط ذو المنقار الأحمر
חיפשתי את השם הזה ובכל מקום זה מופיע רק בתוך מגדירי ציפורים ואני לא רואה בשום מקום שמוצע למכירה
מצד שני לפעמים למגדלים יש שמות נוספים, במיוחד בערבית..."

ברק Granit

New member
עולות שאלות רציניות על מקורו של השרשיר.
המצב הוא כזה, אייל שוחט ראה היום את ארבעת הברווזים המשונים שצולמו בסוף דצמבר, בעין יהב. לדעתו וכפי שעולה מהתמונות, הברווזים האלה הם ללא ספק הכלאה בין שרשיר אדום-מקור למשהו אחר, כנראה ברכיה.
&nbsp
כזכור לברווזים האלה יש כיפות כהות ומקורים אדומים, לחי בהירה וניצוי שדומה לאדום מקור. שני סימנים פחות מתאימים עד לא מתאימים:
1. יש להם גבות לבנות - דבר שגרם לי וליונתן לרדת מהאפשרות של אדום מקור עוד בדצמבר.
2. יש להם מקור פחות שטוח משל אדום-מקור ויותר ברכייתי.
&nbsp
שני הסימנים האלה מעידים על הכלאה בין שרשיר אדום-מקור לברכיה. הלאה:
&nbsp
ברכיות דוגרות כאן בסוף האביב וכיוון שהערכה שהשרשיר אדום-מקור הוא אחד ההורים, הרי שהשרשיר הזה שוהה כאן לפחות מחודש אפריל 2013. כלומר 10 חודשים. הלאה:
&nbsp
הצילום של אילון גור של שרשיר אדום-מקור מאשלים, מאוגוסט 2013 אינו כה רחוק מאפריל 2013 (עוד 8 חודשים אחורה), ואני מעריך שלמעשה מדובר באותה ציפור ששוהה כאן לפחות שנה וחצי, מאז אוגוסט 2013 או יותר מכך.
&nbsp
התנהגות זו כמובן אינה מאפיינת ציפור שהגיעה בר.
&nbsp
על כך אפשר לבוא ולומר בצדק:
גם עיט הסוואנות מאורים 2000 בנה שם קן, למרות שאין ספק שהוא ציפור טבעית. דוגמא נוספת: דאות שחורות כתף שככל הנראה הגיעו הנה דרך הטבע והחלו להתרבות כאן. ציפורים אכן עשויות להגיע כמזדמנות ולדגור בארץ אליה הם מזדמנים, ראה למשל סבכי מדבר באנגליה שבנה שם קן (די מזמן).
&nbsp
אף שטיעונים אלה נכונים, זה ברור שהאפשרות לפליט תרבות, גדולה הרבה יותר מקודם ויהיה הרבה יותר קשה להניח שמדובר בציפור בר מעבר לספק סביר. החשד גדול מדי.
&nbsp
ברק
&nbsp
&nbsp

gimel123

New member
אבל אז עולה השאלה איך הגיע לכאן השרשיר

המקורי? האם הגיע בדרך טבעית? אם כן, מדוע שגם האחרון שנצפה לא הגיע בדרך טבעית.
&nbsp
זה שיש כאן ברווז בודד וחרמן שמחפש חברה ומוכן להתפשר זה עובדה אם הברווזים האלה מוכלאים ללא ספק (כפי שמשתמע).
&nbsp
אם לא הגיע לכאן בצורה טבעית, אז היכן מוכרים ברווזים מוכלאים שכאלה?
&nbsp
עוד דבר מעניין, כמובן שבחלק הדרומי של אפריקה, תקופת ההתרבות שלהם היא בין דצמבר לאפריל..
&nbsp
בקיצור, זה רק מעלה עוד שאלות ועושה את העסק להרבה יותר מורכב.

black bamba

New member
אין דרך ודאית לשלול שהוא טבעי

אבל במינים כל כך נדירים, שזו הגיחה המערב-פליארקטית היחידה שלהם, עדיף להיות זהיר וספקני. בפרט כשמדובר בברווזים.
ולגבי הברווז המקורי, ששהה חודשיים לפחות במעגן מיכאל בקיץ 1958, גם כאן לא ברור מהיכן הביטחון שהוא טבעי. לעולם לא נדע, וזו בדיוק הנקודה.

abuRba

New member
אפשר קישור לתמונות? האם התבלבלת קצת בשנים בהודעה?

שרשיר עם ברכיה? לא נראה לי מינים רחוקים מדי

לא צריך לקשור את 4 המשונים בעין יהב לשרשיר.
ברכיות משונות יש כל הזמן לבנות או בכל מני מופעים שנוצרו עם ברווזי בית.
כדי ששרשיר יזדווג עם ברכיה צריכות להתקיים הרבה התאמות בין השניים, ברכיות עושות את זה עם ברווזים גדולים ולא עם שרשירים (אם כי שרשיר אדום מקור הוא גדול אבל קטן מהברכיה)
ברכיה 60 - 50 ס"מ
שרשיר אדום מקור 43 – 48 ס"מ
אני לא שדכן אבל לא מצאתי זיווגים בין השניים
וכל זה לא מונע ממנו להיות ציפור כלוב בעברה

warbler

New member
ברק - ההחלטה שהברווזים המוזרים מעין יהב הם הכלאה.....

בין ברכיה לבין שרשיר אדום מקור נראית לי ניחוש פראי שאינו מבוסס על כלום לבד ממקור אדום שיש להם
אפילו אינך יכול לקבוע אם קיימת במקום כלשהו בעולם הכלאה שכזו ומה תוצאותיה

ההגדרה "ללא ספק" אינה מבטלת את הספקות הרבים שיש באמירה
אינך יכול לבסס קביעה על צירוף מקרים שאינו בהכרח קשור

הבדיקות שעשיתי הן סיסטמטיות וכל המידע שהעלתי באתר הינו מידע שנבדק,
אין זה קובע שמדובר במין טבעי אבל לא מדובר בניחושים
כמו כן המידע מכוון במידה רבה למין שלא ניתן לקבוע שאינו טבעי

אני בודק בגוגל אפשרות להכלאה שכזו וטרם מצאתי מציע שתבדוק גם אתה
http://www.birds.cornell.edu/crows/domducks.htm
http://www.gobirding.eu/Photos/HybridDucks.php

אגב 1 - זה האינטרבידינג הכי קרוב שמצאתי בגוגל של ברכיה עם ברווז אחר
http://www.gobirding.eu/Photos/MallardxSpotbilledDuck.php

אגב 2 - יותר מעניין מכל הלינקים זו העובדה שהמין שרשיר אדום מקור כלל לא מופיע ברשימת המינים המוכלאים
אני ממליץ לא לפסול את האפשרות שזה מין טבעי

warbler

New member
ועוד משהו - מבקש הסבר על המידע המצורף

1. נניח שמדובר בצעירים של ברכיה X אדום מקור שנוצרו מתישהוא ב 2013 או אפילו נוצרו ב 2014
אז הפרטים מעין יהב אמורים להיות בניצוי בוגר, כלומר הם נראים כעת כפי שיראו עוד שנה
2. אבל לא לברכיה ולא לשרשיר אדום מקור יש גבה לבנה בניצוי בוגר או אפילו טרום בוגר

אנא הסבר את זה

ברק Granit

New member
לא אומר שזה לא בלתי אפשרי שהגיע הנה דרך הטבע
במקום זה, אני אומר שיש גם סימן שאלה גדול.

warbler

New member
מה שלא יהיה סע לראותו, לפחות תעשה חצי X

אגב, נראה מאז ?

למעלה