מגה בביוב עידן שרשיר אדום מקור. העם רוצה תמונות

gimel123

New member
מין ברווז אפריקאי, מזדמן נדיר ביותר

red billed teal נקרא באנגלית.

aetos

New member
'שרשיר אדום מקור ' בשפת הנצח . שם לא מסובך .

(למרות שהוא די דומה לברווז משוייש ..)

שאלה שמסקרנת אותי

למה שרשיר אדום מקור ולא ברווז אדום מקור? רק בגלל שבאנגלית הוא נקרא teal? בלטינית הוא נקרא anas כמו כל שאר הברווזים השוחים שמגיעים לארץ.

Kookabara

New member
עידן השרשיר אדום המקור

black bamba

New member
העם רוצה, שהעם ייסע לצלם

אני מאמין שהברווז ברווז כלוב הוא, אבל אין לי הוכחות. הוא התנהג כמו יתר הברווזים בביוב. שהשופטים ישפטו.

warbler

New member
שחר, במה אמונתך טובה מזו של מוסלמי אדוק אחר? מעט מידע שאספתי

אני מאמין שיש לבדוק לעומק
1. האם יש פרטים בשבי בפינות חי בארץ
2. האם ידוע על פרטים שנראו במדינות שכנות ?
3. מה הסטוריית השוטטות / חריפה של המין מעבר לארצות מוצאו

מעבר לכך מדובר בפרט שנראה שלם, מעופף, ללא טבעת, חששן, ללא סימני נוצות של cross breeding (כלומר נקי מהכלאות)

מבדיקות שעשיתי:
1. המין שבעיקר מגודל בשבי הוא Anas bahamensis או white cheeked teal , מין דומה אך כמובן שהפרט שנראה בארץ הוא מהמין Red Billed
[URL]https://www.google.co.il/search?q=anas+bahamensis&rlz=1C1GGGE_iw___IL450&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=DfXLVOjMK4rzaof8gcgP&ved=0CHkQiR4&biw=1920&bih=955[/URL]
2. בקובץ PDF המצורף מתואר המין ככזה שאינו נודד אך כן משוטט ולא מעט פרטים מטובעים נראו בטווחים של מעל 1000 ק"מ (אנחנו כ 1500-2000 ק"מ מסודאן וכ 2500 ק"מ מאתיופיה בהם הוא נפוץ )
כמשוטט תאריך ההגעה לארץ אינו מחייב נדידת אביב או סתיו, כלומר מועד ההגעה אינו מבטל את האפשרות שמדובר בפרט טבעי.
3. מפת תפוצה [URL]http://www.birdlife.org/datazone/speciesfactsheet.php?id=455&m=2&cid=156&v=p#map[/URL]
4. ככל שהצלחתי למצוא מידע, עד כה נראה מחוץ לשטחי המחייה הטבעיים שלו - רק בישראל, כלומר ישראל היא המקום היחיד ב WP שהמין נראה
[URL]http://www.birdlife.org/datazone/species/factsheet/22680290/additional[/URL]
5. שרשיר אדום מקור אינו מופיע בקטגוריה E של בריטניה, כן מופיע בקטגוריה E של בלגיה (יש לחפש בעוד מדינות)

ברק Granit

New member
צריך רק להוסיף את התצפית המצולמת של טוביה ואלון גור
מופיעה בפייסבוק ולא הבנתי אם זה מאוגוסט 2013 או מה 13 לאוגוסט השנה (2014). תצפית מביוב אשלים שהצופים (אולי באופן פזיז מדי) החליטו שהציפור ברחה. זה פותח עוד כמה אפשרויות:
&nbsp
1. השרשיר מאשלים והשרשיר מעידן הוא אותו הפרט שמשוטט במרחבי צפון הנגב והערבה.
2. מדובר בשתי ציפורים שונות שזה גם מעורר תהיות
&nbsp
כדאי גם לזכור שתאריך גילוי ציפור אינו אומר דבר על מועד הגעתה, בוודאי בארץ שעדין מצופרת מעט כשלנו (אם כי המצב במגמת נסיקה). דוגמא: החרמשון ההודסוני שהתגלה בנחשולים בפברואר, למעשה צולם כבר ע"י ליאור כסלו באוגוסט, חצי שנה קודם - לאמור - מגה נדיר יכול לשהות גם חצי שנה בישראל מבלי שיתגלה.
&nbsp
לגבי השרשיר מעידן ברח או לא:
אין לי מושג. קשה מאוד לדעת דברים כאלה. לעובדה שהוא עף מצויין וחששן מעט אין בה כדי להצביע על כיוון כזה או אחר. ראה למשל את ה Fulvus Whisling Duck שהתגלה בשפד"ן עי אהוד ואני ב 1994, עף מצויין, היה חששן ושהה בשפד"ן מעל שנה וחצי (התנהגות שבד"כ איננו מצפים מציפור בר אך כן מצפים מציפור כלוב אף שגם על זה אפשר להתווכח ולתהות, למשל - הפלמינגו הזוטר הראשון או הקורמורן הימי הראשון והאחרון, שתי ציפורים שכמדומני שהו זמן ניכר ביותר).
&nbsp
בקיצור - פתרונים לאלוהים

Fulltimebirder

New member
בשביל הדיוק

אילון (לבדו) צפה בברווז הזה באוגוסט 2013, אני רק קיבלתי את התמונות, מודה שלא הייתי ער לאפשרות של מין מזדמן שכזה.
אני כן אומר דבר מה, אני זוכר במאורפל שראיתי ברווז דומה לזה באיזה פינת חי איפה שהוא, על סמך הזיכרות הזה הגעתי
לאחלטה שהעגתי בזמנו, אותו ברווז לא נצפה ביום לאחר מכן ולא אותר שנית.

warbler

New member
הי ברק - מסכים עם כל מה שכתבת

מחר אבדוק עם סיימון האם המין מגודל בפינות חי
בכל מקרה מתי שהוא הועדה צריכה להחליט משהו

אולי קטגוריה A עם כוכבית הסתייגות
או להפך

ברק Granit

New member
יש עוד משהו
שגם לא מכריע אבל אולי מצביע על כוון.
&nbsp
לנדירים אפריקאים בארץ יש בד"כ סדר הופעה באביב, החל ממרץ ואילך (קוקית דידריק, חסידנים, שקנאי קטן, צולל דרומי ועוד) המשך בקיץ וכלה בסתיו שאז זה בעיקר אנפות (אנפה שחורה, אנפת שחורת ראש לבנית בינונית). בחורף כמעט לא היו פה מזדמנים אפריקאים. רק ששוב, לגבי שתי התצפיות מאגוסט 2013 אשלים (תודה לטוביה על העדכון) והנוכחית, לא ניתן לדעת מתי הציפורים הגיעו לארץ, אם הן הגיעו באופן טבעי.

ברק Granit

New member
הבעייה הגדולה בלהחליט האם ציפור היא טבעית או לא:
בריחה מארצות אחרות. כולל אירופה. באנגליה למשל רשימת המינים הבורחים היא אסטרונומית כלל מינים שלא היינו מעלים על דעתנו שאנשים מחזיקים דברים כאלה. הבעייה הגדולה שציפורים שבורחות, גם אם הן לא מתנהגות כמו בנות מינן, הן עדין יכולות לנדוד ולשוטט על פני מרחקים אדירים, לחצות גבולות וארצות.

warbler

New member
על פי המודל הזה כל ציפור יכולה להיות חשודה כציפור כלוב

לפני מספר שנים אני ראיתי אדמון מוחזק בכלוב בארץ

בעניין מועד הגעתם של מינים אפריקנים - כפי שכתבת בפוסט שלפני, לא ברור מתי הגיע הפרט ויתכן
שהגיע חודשים קודם לכן ו״נכלא״ בישראל בשוטטות מתמשכת

כאמור, הפלמינגו הזוטר שאינו מין נודד (אלא משוטט) מגודל בגני חיות ובספארי באירופה בהמוניו, איך קובעים שהפרטי/ים
מאילת ״נחשבים״ , כיצד ניתן להחליט שהפרט הנוכחי הינו פרט נוסף על הקודם
בשני המקרים הפלמינגו האפריקאי נשאר בשטח זמן רב ביותר

עיטי הסוואנות האפריקאים אגב הגיעו לחרוף בישראל וסביר שהגיעו מאפריקה

ומה לגבי מינים שמוחזקים בגנים זואולוגים ?
מינים שמוברחים דרך מדינות ערב משם לשם

על פי הגישה המחמירה יש לבטל את נוכחותו של אווז אפור בישראל לחלוטין

אני חושב שעלינו לבדוק האם המין מגודל בישראל כחיית מחמד ובמידה ולא יש לקבוע שהגיע כמזדמן עם כוכבית
שמתארת את החששות, תצפיות עבר וכל מידע רלוונטי אחר

אגב עמדתי זהה בנוגע לברווז האחר שלך
וכך לגבי העקעק של רמי מזרחי וכיוצא באלה

בדקתי במאגר המידע העולמי של גני החיות

בספארי ובתנ"כי מעולם לא גידו את השרשיר הזה
זה לא אומר שהוא לא מגודל על ידי מגדלים פרטיים, אבל מאוד מקטין את הסבירות
במאגר הנתונים מדווחים נכון להיום בסך הכל כ- 140 פרטים בכל העולם.
&nbsp

warbler

New member
הי קרן, תודה רבה, מי מרכז מידע מה קורה אצל מגדלים פרטיים ?

למעלה