נדידה חורפית

שמשון 41

New member
נדידה חורפית

הבוקר בטיבוע בשמורת עין אפק נלכדו 22 ציפורים
9 מהן סיבכי שחור כיפה עם המון שומן ובמשקלים מ 19 ג' - 23ג'
לא ברור אם זה סתיו מאוחר או אביב מוקדם
איתי

gimel123

New member
נועם וויס דיווח מאילת גם על סבכי שחור כיפה

שמתכונן לנדידה. ככל הנראה נדידת אביב מוקדמת

היה גם סבכי חורש אחד.

סבכי חורש הוא לא חורף אופייני באילת. אני די בטוח שמדובר בנדידה. זה לא אומר שזו הנדידה הגדולה חזרה לאירופה, אבל בהחלט נדידת חורף שמוכרת היטב גם בתוך אפריקה.
נועם

bee eater

New member
ואולי פשוט כי קר בחורף

טריסטרמיות באיזור מצדה, שהן יציבות, צוברות הרבה שומן בחורף למרות שהן חיות באקלים יחסית נוח. לכן, לא בטח שמדובר בנדידה - יכול להיות שפשוט זו תעודת ביטוח כנגד קור ותנאי שיחור מזון מוגבלים.

שמשון 41

New member
סבכי שחור כיפה

בדרך כלל ס' ש' כיפה נחשבים חולפים בארצנו הקטנה והם די נדירים בעונה זו

Frenzi

New member
העניין הוא גם הכמות (של השומן ושל הפרטים)

גם בירושלים ניכרה הבוקר עלייה בכמות שחורי הכיפה ובמשקלם, שקלו יותר מלפני שבוע (מיד לאחר הסערה ובשיא הקור).
אמנם צופיות ופשושים היו עם שומן בשבוע שעבר (והיום פחות) מה שמעיד על עמידה בקור בשבוע שעבר, אבל גם לאדומי החזה היום היה יותר שומן משבוע שעבר, מה ששוב מעיד על התכוננות לנדידה (?).

ברק Granit

New member
לפני התשובה של נדידה או לא נדידה צריך לנטרל מיסקונספציה:
סבכי שחור כיפה הנה ציפור נפוצה בחורף בישראל בצפון ומרכז הארץ וגם במקומות מתאימים בדרומה. למשל הוא חורף נפוץ מאוד בת"א בעצי פיקוסים ונפוץ ביותר בנופי חורש ים תיכוני שם אפשר לפעמים לראות עשרות פרטים על תא שטח קטן.
&nbsp
ועכשיו לשאלת הנדידה לא נדידה דומני שניתן לענות על השאלה בקלות יחסית אם נשאל: "לאן בדיוק הם נודדים עכשיו?" חזרה לאירופה הקפואה והדלה במזון בחורף? לא נראה לי.
&nbsp
&nbsp

bee eater

New member
אני גם חושב שאין להם לאן ללכת עכשיו

יהיה קל יחסית לבדוק אילו תנאים משרים צבירת שומן גבוהה בחורף - רון אתה כבר מכיר את התרגולת...

Frenzi

New member
אז בוא ננטרל עוד מיסקונספציות

1. נדידה לא חייבת להיות בפעם אחת, ציפורים יכולות לנדוד בחלקים
2. שומן גבוה יכול להימצא גם בקצה שלב הנדידה/ בהגעה ליעד הסופי
או במילים אחרות: יכול להיות שציפורים החלו בעלייה צפונה וישראל/ האזור שלנו הם עכשיו עצירה ארוכה בדרך צפונה של אלו שחרפו דרומה מכאן.
&nbsp
ולגבי התרגולת, תודה, אבל יש לי מספיק עבודה עם מהירויות של שקנאים ומליחויות של שחורי כיפה כרגע..
&nbsp
רון

ברק Granit

New member
אמת
עוד תרחיש אפשרי: אלו ציפורים שרק עכשיו הגיעו לארץ מהצפון (וגם זה בגלים). דוגמא טובה היא קכלי לבן גבה שמגיע לשיאים בארץ בפברואר. מובן שאלו לא פרטים שעושים כאן עצירה ממושכת בדרכם חזרה מאפריק כי הם לא מגיעים לאפריקה. יותר סביר שאלו קכלים שבילו את החודשים נובמבר-ינואר מצפון לנו ועושים עוד נגלה אחרונה דרומה קצרה, לפני נדידה אמיתית חזרה צפונה במרץ.
&nbsp
השערה בלבד, אין לי הסבר אחר. נדידה דרומה אקטיבית במהלך החורף נראית פשוטו כמשמעו, הכי טוב אצל שחף כוזרי כמובן. במקרה הזה כבר אין צורך לנחש מאיזה כיוון הם מגיעים (לשיאים של פברואר) כי פשוט רואים אותם מגיעים מהצפון.

למעלה