שרשור תצפיות 1/12/14

ברק Granit

New member
תצפית לילה מהמיטה
במהלך הלילה, עת ישנתי, צפיתי ב4 צלובי מקור בצפון הגולן שותים מאיזו שלולית. 3 זכרים ונקבה אחת. אין לי מושג מה זה אומר.
&nbsp
כדאי שמישהו ילך לבדוק את זה

דגמתי הבוקר את החנקן ערבות שמצא ניר חסון בפלמחים
היה טוויץ קצר אבל מהנה
החנקן לא ממש נתן אבל על מה אני מלין?

ברק Granit

New member
הכי "arenarius" שראיתי עד כה
מבחינת פס העין והגוונים כולל של המעט שרואים מהחלקים התחתונים. הכנף הקצרצרה גם מתאימה אבל אין לי מושג מה זה אומר שהזנב נמצא בחילוף.
&nbsp
בקיצור: יוסף?

פשוט צעיר בחילוף "חורף"
או pre-breeding moult.

חנקני הערבות שמגיעים אלינו ונשארים כאן לחורף מחליפים נוצות כמו שהם צריכים לעשות באתר החריפה שלהם (לרוב זה מזרח אפריקה), החילוף הזה מתרחש באוקטובר-ינואר, רובם מסיימים אותו במהלך דצמבר.
במקרה של צעיר זה חילוף כמעט מלא, מה שאומר שמבחינת זיהוי בשדה לאחר חילוף החורף הוא נראה בדיוק כמו בוגר.
הדבר הכי בולט בתמונה זה החילוף המתקדם בזנב, בשאר חלקי הניצוי קשה לראות באיזה שלב מדובר.

הזנב הזה מאפשר לקבוע את גיל החנקן, הנוצות הישנות הן החיצוניות יותר (החילוף מתקדם ממרכז הזנב כלפי חוץ). ניתן לראות כי הנוצות הישנות אינן בלויות כמו שהיה מצופה מפרט בוגר.

בציפורי שיר קיים רצף חילוף שהוא פחות או יותר קבוע והוא נקבע ע"פ אורח החיים של הציפור: מה כדאי להחליף במקביל למה מבחינה אנרגטית ותפקודית.
ע"פ הרצף הרגיל הזה, הזנב הוא אחד מחלקי הניצוי האחרונים להתחלף וכך גם נוצות הראש ואברות היד החיצוניות. מכאן אני מניח שדגם הראש הדהוי שנראה בתמונה (האופייני ל- arenarius), הוא דגם ראש הנגוע עדיין בנוצות מהניצוי הצעיר, ואורך הכנף הקצר הוא תוצאה של אברות היד החיצוניות הנתונות בצמיחה.

לעניין תת-המין, עד כמה שאני זוכר (ולא בטוח שאני זוכר מספיק טוב) דגם הראש הוא לא הסימן החשוב לזיהוי arenarius. הפרט מכפר רופין (המטובע) הוא נקבה בוגרת והוא בעל דגם ראש דהוי מאוד. הסימן החשוב הוא הגוון הכללי, ל- arenarius גוונים קרים יותר והוא חסר (או כמעט חסר) את הגוונים ה"חמים" בצידי הגוף. חוץ מזה, הסימן החשוב באמת שחילוף הנוצות שלו שונה מאוד...

מצרף (שוב) את המאמר לזיהוי חנקנים.

ברק Granit

New member
כן, אלה דברים שכבר אמרת לי בעבר. עם זאת:
משהו שאתה כותב על arenarius: שמה שמאפיין אותו זה הגוונים הקרים בצידי הגוף: לא זה מה שהתרשמתי שכתוב במאמרים. ההפך - שארנריוס מראה צידי גוף חמים הדומים בגוונם לחלקים העליונים. צבע אברות התעופה אמור להיות חום יותר מאשר אפור אצל תתי המין האחרים.
&nbsp
לגבי החילוף - גם פה הבנתי שהעניין אינו חותך (אלא אם כן לא הבנתי נכון). בקיצור - אפשר לזהות אותו בכלל? זכור לי שבעבר חשבת לאיזושהי תקופה שכל החורפים פה הם ארנריוס או שנראים כמו ארנריוס

זה נכון, יש קושי עם ה- arenarius
עם עניין הגוונים והצבעים אני כבר לא יוכל לעזור יותר, ממה שהבנתי הם צריכים להיות יותר חיוורים, אבל בכל מקור שמצאתי נראה שיש חוסר בהירות בקשר לתת-מין הזה.

אכן חשבתי כך, אבל ירדתי מזה מאוד מהר.
ה-DNA של החורפים מראה שהם isabellinus.
לגבי דגם החילוף, לדעתי זה חותך:
1. המידע במאמר בתחום הזה לוקה בחוסר דיוק, בלבול בין מושגים והסתמכות על מקורות מיושנים.
2. isabellinus כמו phoenicuroides הם תתי-מינים שרוב האוכלוסייה שלהם חורפת באיזורים טרופיים ולכן הם מחליפים נוצות באסטרטגיה המתאימה רק לחורפים באיזורים טרופיים (כמו אדום גב) - חילוף חורף נרחב. הפרטים החריגים שחורפים במזרח התיכון מחליפים כמו שתת-המין שלהם צריך להחליף ולא כמו שמצופה מהאיזור הגיאוגרפי בו הם חורפים (חילוף חורף).
3. לעומת זאת, arenarius אינו חורף בכלל באיזורים טרופיים ולכן מחליף נוצות כמו נודד קצר טווח שחורף בחצי הכדור הצפוני = חילוף קיץ באתרי הקינון. הצעיר מחליף חילוף חלקי שלא כולל אברות, ובתאריך מוקדם יותר.

nubijar

New member
גמאני
הגחתי לביקור קצר אצל החנקן. נכון שהתגעגעתם לבלוג שלי?

bee eater

New member
עוזי שלזינגר מדווח על עוזניה שחורה מעמק בית שאן
נמצאה בצהריים על הקרקע באזור מחסום נחל בזק והתעופפה לה לכיוון הגלבוע. הוא שלח לי כמה צילומים רחוקים ומטושטשים שמהם ניתן (בקושי) לזהות שמדובר במין זה.

ב1עוז

New member
תצפית מאגר כפר ברוך
פלמינגו 80
ברווזים, המון, מרית צפונית וכדומה
סייפן 1
קיווית מצויצית 10
שאר רגילים
האווז הקטן לא נראה (במשקפת בלבד)
בסביבה, עגורים 40
שלך 2
אנשי מקורות לא מתלהבים מהצפרים במאגר

danysharon2

New member
תל צפית אחה"צ:
שקנאי-70 בנדידה
עקב עייטי
עקב חורף
נץ מצוי-2
בז מצוי-5
כוס חורבות-ניצפו 7 נשמעו עוד שניים. אין ספק שהמקום הוא גן עדן לכוסי חורבות. לדעתי יש בכל התל לפחות 20.
סלעית חורף-במקום הקבוע
חכלילית סלעים-2
חנקן גדול-במקום הקבוע על שיח האטד
ארנבת
קאק-להקה ענקית ומפחידה של 300! עפים ללינה-ממש מפחיד-היצ'קוק!
ועוד ציפורים יפות

אורנית,אלקנה ,שדות כפר קאסם ועוד..
סיבוב בבוקר לפני העבודה ,לא היה יותר די מעניין ואציין רק את ה"מיוחדים" יחסית.
אורנית בשלולית נחל קנה באור ראשון-
קיכלי רונן 2
אדום חזה 5
דוחל ש.ג. 6
בזבוז 4
פרוש וירקון 40++
ועוד רגילים
ביוב אלקנה-
קיכלי רונן 8
תפוחית 5
כחול חזה 4
עלווית חורף 10
סבכי שחור ראש 4
צטיה,הפעם עם קולות אופיינים
פרוש 25
אלקנה דשא-
קיכלי רונן 2
פצחן 3 בלבד
פרוש 30
אלקנה מזרח -
גבתון עפרוני 6
בזבוז 5
פרוש 40
שדות כפר קאסם-
זרעית השדה 140
פפיון שדות 30
בזבוז 25
ירקון 200
פרוש 130
פרוש הרים 2
נץ 2
עקב חורף
עקב עיטי
סיבוב קצר בגן מאיר בתל אביב אחר הצהריים-שום כלום...
התמונות שכאן הם של קיכלי רונן ,2 במספר ממרחק אדיר בתעופה ,הם כל כך מהירים ובקושי נותנים לראות אותם באוויר.

למעלה