שרשור תצפיות 30/9/14

bee eater

New member
זרם נודדים נאה מעל לוטם
בסביבות השעה תשע - סה"כ כמה מאות פרטים: עיטים, איות, ניצי קצ"א

שכי - האם הבחנת בהם?

ניר

aetos

New member
פספוס אחד גדול היום ..
הזרם שאתה מתאר אמור אכן היה אמור להיות בציר מצפה ימים -כמון , מעבר מעל הצלמון בין הר כמון להר חזון .
בבוקר היו כמה עיטים ודיות בודדים מעל כמון ,אבל יצאתי ב08:00 לכיוון מצפה הימים . הגעתי לשם לאחר כמה עיכובים לקראת 09:00 ,כשאתה כבר צפית בנדידה .מהכביש (התצפית מעל אמירים) לא נראה שום דבר מיוחד והחלטתי להמשיך עוד 16 ק''מ להר יבנית - טעות חמורה ,כי הנקודה הזו טובה לאיות והרבה פחות לעיטים (קצ''אים איפשהו באמצע הסקאלה) . כשהגעתי לשם קיבלתי הרעלה חמורה של דיות ,כבר מעל צומת מירון ומעל איזור עין זיתים דלתון היו לפחות 300 .
עיטים בודדים בלבד ביבנית . זזתי מערבה לדלתון וגם שם רק דיות .נסעתי לכיוון מצפה הימים (אמירים שפר) ובהנחה שהציר יכול להיות עוד יותר מערבי עליתי לאיזור חמדת ימים מעל שפר (מרגלות הר הלל) - שם עברו איזה עשרה עיטים עם דיות במספר גדול יותר . אם כך , אין טוב מהבית - חזרתי אליו ב11:45 ואז כבר לא היה ממש כלום ,חוץ מכמה פסיקי עיטים שיהיו מן הסתם בכל הארץ ביום כזה .
כך בוזבז יום ''תפר '' יקר בין ספטמבר לאוקטובר .. מוסר השכל - להתמיד במקום אחד ..

בוקר חלש מאוד בבן שמן ומעולה באורנית אחר כך.
התחלתי כמו לא מעט צפרים טובים את הבוקר בבן שמן בציפיה למינימום כמה אלפים טובים של עיטים וקיבלנו -עיט חורש 1 בלבד....
כמה חיוויאים,כמה איות ,שני עיטים גמדים ,עקב מזרחי וזהו...
כשחזרתי הבייתה לאורנית לקראת נסיעה לעבודה ואחרי שעברו מערבית אלי כ2000 שקנאים שהמשיכו לנקודת הסקר בכפר קאסם ,התחילו להגיע מאות רבות של עיטים בזרימה מטורפת,להערכתי הגסה לא פחות מ5000 שנסחפו למזרח אבל אחר כך תיקנו כפי שצריך וחזרו לכיוון אורנית,בקיצור,בליץ...
עוד היו איתם לפחות 200 ניצים מספר איות ודיות.
לצערי נאלצתי לצאת לעבודה ומבחינתי נגמרה החגיגה....
איך אומר דודו-יאללה נדידה!!
נ.ב. בבדיקה בבוקר במאגר ג'לג'וליה -ביצניות לבנות כנף,לבנות בטן ,חרטומיות ועוד.

על הפנים בבן שמן
אחרי המעבר שהיה אתמול ציפיתי כמו כולם להתרוממות הבוקר ונאדה!!
כמה ניצים ושני עיטים וזהו
מקווה להמשך יותר טוב

קסם השקנאי
היום היה לי העונג להחליף את אלי לחצי יום בסקר בעמדת קסם, ולחכות בכיליון עיניים, לקבל ,ולצפות במעל ל-2,000 שקנאים שחלפו ממש בסמוך לקו העמדה. סה"כ כ-2,380 שקנאים עד לעזיבתי.
השקנאים יצרו הרכבים וצורות כפרי הדמיון בצבעי שח-מט, והעניקו לנו את קסם השקנאי הבלתי ניתן לערעור .
שמחו לצפות בהם ולצלמם יחד איתי: אלי ויהונתן בטרם יצאו, נתנאל קווה, ועוד זוג בשם בן דור שהגיעו לתצפיות בעמדה. בהמשך הגיעו גם משפ' שתיל עמיחי ובתו, ואהוד דוברת ששמחתי לפגוש בו לאחר שנה תמימה.
מעברי עיטים היו צנועים יותר בעמדה זו - שיא המעבר הרציף היה של כ-660 עיטים, והשאר הגיעו בתפזורות דלילות פחות או יותר , ועד לעזיבתי לא יותר מ- 1,000-1,500. סיכום סופי בהמשך התצפיות ע"י אלי. את הרוב המכריע של מעברי העיטים קיבלו העמדות המזרחיות ובעיקר עמדת ראש העין מזרח בראשות דודו.
בתמונה: המעבר העיקרי של השקנאים, בסביבות 2,000 ברצף אחד.
תמונות נוספות ממופע השקנאים בשרשור צילומים.
צילום: יהודית

lagopus

New member
יש ימים כאלה...
פתחנו את הבוקר בתחמס אירופי, עברנו לחטפית גמדית (ראשונה לסתיו הזה בארץ?), והמשכנו עם גל של חכליליות עצים יפהפיות.
&nbsp
פרטי התצפית מהמאגר:
&nbsp
טיבוע ותצפית של ירון צ'רקה (ביחד עם: דני לוי, יהודה שוורץ) בגן שיר השירים כפר עציון מיום 30/09/2014 משעה 05:30 עד שעה 12:30:
&nbsp
10 שרקרק מצוי
1 תחמס אירופי
22 חכלילית עצים
1 שחרור
29 סבכי שחור-כיפה
1 סבכי טוחנים
1 סבכי שחור-ראש
2 עלווית אפורה
3 חטפית אפורה
1 חטפית גמדית
4 חנקן אדום-גב
1 ירקון
&nbsp
פרטים נוספים במאגר המידע הלאומי לציפורי ישראל על-שם יהורז כשר:
http://www.birdsbase.com/bbis_test/heb/sub.jsp?id=48586

danysharon2

New member
טל שחר וחולדה עם רפאל ממן :
נתחיל מהסוף: באיזור חולדה בשעות בין ערביים נתקלנו ב16! זרוניי סוף-שניים מהם זכרים וזרון פס. אני משוכנע שהיו יותר אבל עקב בעיה ברכב נאלצנו לפרוש מוקדם-כמובן שמדובר בלינה.
לפני כן בטל שחר פגשנו את אביגדור שהסב את תשומת ליבנו שבשטח יש מעבר של עשרות דורסים במרחק של 2-2.5 ק"מ.
העייטים הניציים לא ניצפו לצערינו.
4 זרוניי סוף,2 ניצים מצויים שצדו ביחד בשיתוף פעולה והופלשו אחכ על ידי בז מצוי,דיה שחורה,2 סלעית ערבות, 3 דוחל חום גרון, 8 כחלים, גל עלוויות ועוד

בזי ערב בטל שחר.
שלום דן!
זמן קצר לאר שעזבתם, הבחנתי בלהקת בזי ערב(!) סביבות 16, צמוד ליישוב.
חבל לי שפספסתם!
להתראות!!

danysharon2

New member
יפה אביגדור
כמו שבטח הבנת המשכנו לחולדה וגם שם היה לא רע. נשתמע!

blackwingedkite

New member
היום בעמדת ראש העין השולטת על השפלה (פרט לקטע הצפוני נמוך של
עמדת קסם)
רחם צעיר
עיטי חורש: 5664
נץ קצ"א: 692
חיוויאי: 60
עיט גמדי: 8
עקב עיטי:2
דיות:85
איות: 24
זרון סוף זכר
בז ערב: 24
צפשי"פ נודדים:
סיס הרים: 70 + _
סיס גליל: 11 ( קטן, צידי ,על שת, וסנטר לבנים, כנפיים לא חרמשיות )
עלווית אפורה :2
כוכית גדות 38
סנונית רפתות: 9
שרקרק: 15
צפשי"ם מקמיים:
חיוויאי , ההפתעה בתמונה
בז מצוי: זכר
נקר סורי:זוג
סבכי ש ראש:זכר, ושאר המקומיים, ערב טוב,דודו

aetos

New member
יופי לך ,מקנא בך , הלוואי אצלי !
אז העיטים שלך ושל יגאל הם אותם עיטים ?

שאלה טובה שכי,וערב החג בדקתי את זה.
לפחות פעם אחת עידכנתי את מחסום אורנית על ניצים ואיתם שתי איות ואכן הם נראו שם אבל אחר כך להקה של 950 ניצים נראו רק בראש העין,כנראה שינויים קלים מזיזים את הדורסים ומכיוון שאני צפונית לסוקרים חלק מגיעים לראש העין,חלק למחסום אורנית ולעיתים גם ,כמו עם השקנאים הבוקר ,מגיעים לעמדת קסם,זה מה שיפה בעסק הזה,אתה אף פעם לא יודע מה תעשה הציפור בדיוק,נדמה לי שגם לך קרה משהו כזה הבוקר,לא?
(שלא לדבר על הבוקר המאכזב בבן שמן שכולנו ציפינו להפצצה שם...).

aetos

New member
פה הכל בצנוע וגם צריך לנדוד הרבה על ההרים .. נגעת נסעת ..
עזבת את ההר שלך להר אחר - יהיה קשה כבר לחזור אליו ..
אצלכם אוטוסטרדה עולמית שמצמצמת לרוחב 7 ק''מ מקסימום . נכון שבקצוות צריך לעבור גדר הפרדה ויש מחלפים שבטח קשה לרדת מהם או לעקוף אותם ,אבל זה יד האדם עשתה לנוף .
אם אראה מחר 300-400 עיטים לא אתלונן , יותר מזה זה כבר ''ארוע'' אצלנו בפריפריה ההררית ..

בנדל"ן חשוב-מיקום,מיקום,מיקום,לי חשוב דורסים
הספיקה לי שבת חול המועד סוכות אחת בשנת 92 באורנית כדי ששבועיים אחרי זה אקנה כאן מגרש למרות שאשתי החליטה שהיא לא מגיעה לכאן ,שלא לדבר על ההורים שלי...
לדעתי היה לי פשוט מזל,נפלתי על מקום לא רע בכלל...
מהמרפסת שלי ראיתי היום מה שראו בקסם,ומה שראו במחסום אורנית...וברור את מה שבאמצע...

ברק Granit

New member
היינו מתים
ברגיל החזית היא 18 ק"מ (צומת מורשה עד אלקנה) אבל אפשר לצמם ל 90% בין סגולה למחסום ואז זה 11-12 ק"מ.
&nbsp
היום המכם הראה בבירור מעבר חזק במקביל למעבר של עמדות ראש העין, שהתרחש 10 ק"מ מזרחה מראש העין (4-5 ק"מ מזרחה מאלקנה). לפי העובי מעבר זה היה חזק מן המעבר שנצפה באורנית/ראש העין. מעבר זה מתאים לעיטים שחולפים בבוקר בעמדת עפולה בצפון. בערך אחת לסקר יש בוקר כזה בעפולה עם אלפי עיטים. זה מגיע אחרי שיש אחה"צ חזק במזרח (שם).
&nbsp
בקיצור - גם כאן רוחב החזית המקסימלי יכול להגיע ל 20-22 ק"מ. (בעמקים זה 35 ברגיל - יגור עד גבע).

Fulltimebirder

New member
זכית

מסתמן שזה הסתיו הראשון שלי מזה עשור שאני הולך לפספס את המראות האלו

תהנו!

למעלה