שרשור תצפיות 27.09.08

nubijar

New member
נווה איתן - הביצנית עוד כאן

הבוקר יחד עם רע וצוות הסקר, הביצנית צהובת הרגל עדיין נמצאה באותה הבריכה, מאז יום חמישי. היא נעלמה מהבריכה לפרקים, אולי לבריכה אחרת סמוכה, אבל בסה"כ נראתה טוב. הבריכה מוסיפה להיות עמוסה בכל טוב. מלבד כמויות החופמאים הגדולות היו גם ברודית גדולה אחת וכחמישה נחליאלים לימוניים.

warbler

New member
והיה גם פפיון ארך רגליים בגשר

שאותו לא צילמתי בגלל נסיון מוגזם להתקרב קיווית - 15 פרטים, ברוך הבא לחורף הישראלי (או האפריקאי) שחף אגמים 2 ועוד..

devra

New member
גבעת השלושה והפתעה בסוף היום

סיכום תצפית עם nisim p ולאחר מכן הצטרף אדמון המקורי 2 דוחל חום גרון 3נחליאלי צהוב 1 סלעית ערבות עד כאן תוך כדי גשם כשהתבהר היו 3 דיות 6זרוני סוף 9 קיוויות מצויצות 20 בזי ערב כ-45 שרקרקים 4 כחלים 1 זרון שדות 1 נץ מצוי 1 חיוויאי 1בז חופים כהה כמו שכתבתי אתמול ראיתי המון סנוניות מתקבצות והיום חיפשתי את מקום הלינה שלהן ובינגו בפעם הראשונה ללא בזבוז ימי חיפוש[ כמו שקרה לי עם לינת הדיות לפני כמה שנים שלקח לי ימים עד שמצאתי את אתר הלינה]לאחר מעקב מרחוק על הסנוניות הבחנתי שהן חוזרות שוב ושוב לנקודה מסויימת והחלטתי להגיע אליה אחרי כמה דקות נסיעה החניתי את הרכב והמשכתי רגלית לנקודה ונפלתי על ריכוז של אלפי סנוניות שאוכלות בין הגבעות שמסביב סרקתי את המקום וראיתי שיש קרוב איזור של קנים והבנתי שזו הנקודה שאני מחפש הגעתי בשעה 17:16 והמתנתי ולאט לאט התכסו השמיים באלפי אלפי סנוניות לאן שלא הסתכלתי היו סנוניות [כל פעם שהרמתי משקפת אפילו שלא היה צריך זיהיתי סנונית רפתות]ב18:39 התחילה צניחה בכמויות עצומות לקנים שנמשכה כ-19 דקות כשהן נופלות ללא הפסקה ללינה בהערכה גסה היו בין 25000 ל30000סנוניות. אני לא מפרסם את מיקום הלינה מסיבות מובנות תוך כדי ראיתי 5 עיטי חורש נוחתים ביער קולה ללינה.

kobko1

New member
היו ימים שלינה במרכז הייתה מרכז למטבעים

ירון ואלון מטבעים בעבר הלא כל כך רחוק שהשקיעו מזמנם וטיבעו אלפי סנוניות באזור ברקת יחד עם עזרה מאחרים ועם לא מעט לכידות של פרטים מטובעים מחו''ל. תופעה אדירה גם לתצפית בלבד תופעות של לינת סנוניות בתאריכים אלו מתרחשות בארץ כמעט בכל אזור. כאשר הנחיתות על קנים, זה קורה בעמק החולה במספר מקומות באזור הכנרת ועמק בית-שאן במעגן מיכאל טובעו לינות בשנות ה-80 קצרה הריעה לפרט על השאר.

aetos

New member
יום שלם בהר מצפה הימים ( 09:30-17:30) :

מה היה לנו ? בעיקר פירורים ,חלקם איכותיים.. נדידה ממש ברמה של להקות גדולות -רק של שקנאים . וגשם זלעפות ב12:30.. רוח מערבית חזקה מאוד , וכל היום עננים כבדים ואפורים שכיסו את כל הצד הצפוני והמרכזי של השמיים.התבהרות רק ב16:00 שהביאה אכן להתאוששות מסוימת אבל אז כבר קר..התנועה בגובה בינוני או גבוה מאוד .ץ קצ''א עיט חורש 32 (פירורים שמלקטים אותם בקושי מתוך הקוצים.. בשעה הראשונה עד ל10:30 -מה שאמור להיות זמן שיא - 2 פרטים בלבד ) אית צרעים 30 'פירוריות' בלבד דיה שחורה 31 נץ קצ''א 57 (25 + 21+פירורים) עיט גמדי 7 (5 בהירים ,1כהה ,1 חלודי (''מופע ביניים'') -הדליק אורות..) בז עצים 1 נודד (לבד מהזוג המקומי) בז חופים 1 בהיר (פעם ראשונה שלי בסתיו ,וכמובן ממזרח לקו פרשת המיים. לפעמים כנראה שרוח מערבית חזקה ושתלטנית יכולה להביא גם תועלת ..) זרון סוף 2 (
+
.מעט מאוד מין הרגיל למין זה) חוויאי 3 נודדים עקב חורף 1 ssp. buteo רחם 1 בוגר נשר 1(מקומי ,עף ממזרח(נ.עמוד) למערב. פעם שנייה שנצפה שם נשר. יכול להיות אולי שהנדירות הזו היא עניין של שעה (14:30) שבה אינני נמצא שם..כנראה שזו תגובה על ההודעה בעניין מאתמול..) חסידו'''ש 1 שקנאים 1250 + . להקה של 1150 לפחות מטרמקת מעל נחל עמוד (ממזרח להר) בשעה 09:40 - 1000 (מס' מינימום) פונים הישר דרומה ; 150 פונים מערבה \דרום מערבה כנראה לעמק זבולון . עוד שתי להקות -40(14:30) ו 60 (15:30) . הרוח המערבית סחפה את השקנאים מזרחית להר ,מעל נחל עמוד או אפילו דרומית מזרחית לו.(בתנאים נורמאלים יותר הם מעדיפים לעבור במפתח המערבי מעל מושב שפר.) מה שמעניין הוא שב11:30 נראו 11 פרטים חוזרים מדרום צפונה - האם זו ' תקלה קשה בגלישה '(עם הרוח היום זה קל מאוד) או שנוי דעת ? [ ההר משמש במובן גם ציר נדידה לצפ''שים ,שעוברות לפעמים בגובה הראש או 5 מ' מעליו: שרקרקים -לפחות כ150 ,הלהקןת הגדולות- 45 ,34 , 21 ; סיסי הרים 10+ ; סיסי גליל 10+ ; להקות קטנות של סנוניות רפתות עם קצת כוכיות . פה ושם פפיון עצים .]

LLBuzzard

New member
הבוקר בבן שמן

הגשם והעננות נתנו אותותיהם והקימה היתה יחסית מאוחרת: 200-300 נץ קצ"א 150-200 עיטי חורש זרון סוף זכר+נקבה זרון ב"מ X2 עיט גמדי מופע כהה 3 חוויאים 15-20 איות ועדיין רביעיית בזי עצים שצועקת על כולם! (מחר אני מביא אטמי אוזניים) שנה טובה... גלעד

מערב מערב הנגב

כרם שלום: נחליאלי צהוב 5, עקב 1 מאתמול כל כל השטח רוחש עלויות מערבית לחולית: ב ז נ ו ד ד , שלושה כחלים ניר יצחק דוחל ח. גרון 2 בז ערב 3

TsachiF

New member
עלוית ירוקה- היום בגוש טלמונים

תצפית מדהימה, פשוט ישבתי, והיא התעופפה ונעמדה על שיח במרחק מטר ממני (ומזל כי הייתי בלי משקפיים!)

למעלה