שרשור תצפיות 26.9.08

uncle litchi

New member
היום בבוקר - חוף עכו צפון ומט"ש שלומי

חוף עכו צפון: ביצנית לבנת כנף 5 חופית לבנה 6 חופית קטנה 1 חופמי צווארון 15~ חופמי חוף 1 ארנריה 20-309 חופזי מנומר 7 שחפית ים 15~ שחף ארמני 20~ שחף צרמ"ק 10~ אנפה אפורה 30~ לבנית גדולה 1 עם האפורות זרון סוף 1 נקבה בתוך הים בז עצים 1 נחל"צ בודדים מט"ש שלומי: נחליאלי לימוני 1 (טיק בשבילי) !!!!!!!!!!!!!!!!!! בז חופים 1 מופע כהה !!!!!!!!!!!!!!!!!!! בז עצים 1 ביצנית לבנת כנף 10+ ביצנית שחורת כנף 2 ביצנית מנומרת 5 ביצנית עדינה 2 ביצנית לבנת בטן 4 לוחם 3 תמירון 4 חרטוביצ 1 מגלן חום 14 נחליאלי לבן 5 מרית 200~ שרשיר בודדים ברכיה 10~ דוחל חום גרון 1 נקבה נחליאלי צהוב 6-7 חנקן אדום גב 2 צעירים מצובה: בז עצים 1

uncle litchi

New member
מתכחשת לחורף

חופית לבנה שבהתחלה לא הבנתי מה היא בכלל... הייתה נראית קטנה פיזית יחסית לחברותיה הלבנות והמנופחות לקראת החורף.

חרמשון גדול

אחה"צ בבריכות חימצון תימורים: חרמשון גדול-1, נתן תצוגה מהירה והתחפף. נחליאלי צהוב- כ-5, כולל זכר בוגר thunbergi. ועוד ועוד... שבת שלום, רע.

insomni

New member
בז חופים ושלוים מתאבדים...

היום גל נדידה חזק מן הים בבוקר, בחוף מעגן מיכאל. עשרות שלוים נראו מגיעים מן הים ונוחתים בהתרסקויות כאלו ואחרות, אחד פגע בעמוד עץ (עמוד טלפון) שלידו עמדנו ונפל מת בינינו... מיד לאחר שני התרסק על גדת בריכה ושבר כנף.(נאסף ויועבר לטיפול) בז חופים בהיר מעל מעגן מיכאל בבוקר, גל עלויות אפורות כמאה שקנאים בבריכות נחליאלי לימוני אחד בלבד הבוקר שני דוחלים חומי גרון טובעו הבוקר ומספר גדול של עלויות. ומאתמול, חניכי המכינה הקדם צבאית אספו מלכישליו שנלכד בפי חתול, החתול הצליח לסגור את לועו משני צידי הקודקוד וכך לעוור את הציפור בשתי עיניה... אם ישרוד עד שנארגן לו הסעה יועבר גם הוא לטיפול. שי

devra

New member
אחה"צ ביער קולה {גבעת כח}

16:15 4 בזים קטנים [מסתכן ואומר בזי ערב]ב מ עולים לגובה עצום תוך כדי שעשועי רוח 16:25עיט"ח 1 יחד עם 2 בזיםגדולים לא מזוהים [היו לצידי ו נראתה רק צללית]נמוכים מאד 16:25 עגב 1 בגובה הראש משחק עם הרוח וחותר[עם הכנפיים ועם הרוח] דרומהבנחישות בגובה נמוך מאד עד היעלמות בדרום כל הזמן נמוך מאד וגולש על הרוח 17:14עג"כ 1 ביחד עם ב מ בינוני1 [אולי עיט גמדי] 17:32 חסיד"ש1 כנראה מחפשת חניה נוטה לצפון מערב ומנמיכה באיטיות 17:45די"ש 2 18:10 4 דוחליםשחורי גרון באכילה על קוצים 18:38 נץ מצוי נוחת על האקליפטוסים מדרום לי סגרתי תצפית ב-18:45 במשך הזמן ראיתי מאות ואולי אלפי סנוניות מסביביובשלב מסויים לקראת השקיעה הן התקבצו באזור די קטן ובזי עצים הסתובבו לידן וניסו לצוד אני לא ראיתי ציד מעניין איפה הו ישנות בשנות ה-70 היתה לינה גדולה באיזור .אם יצא לי אברר העניין יותר לעומק בינתיים שבת שלום ושנה טובה לכולם

diomedea cauta

New member
devra בבקשה ממך..

קודם כל תצפיות נאות מאוד. דבר שני בשבילי ובשביל עוד אנשים שלא מבינים את כל ראשי התיבות שלך. בבקשה את ראשי התיבות שפחות משתמשים בהם, כמו עג"כ ועג"ב לרשום שבמם המלא אם אפשר.את עג"ב אני הבנתי אבל עדיין זה מבלבל מאוד. תודה רבה.

devra

New member
ראשי תיבות

לא תהיינה להבא[ אלו לא ראשי התיבות שלי אלא של הרבה צפרים שהשתתפו ואולי גם משתתפים היום בסקר נדידת הדורסים הדו שנתי] עגב =עיט גמד בהיר עגכ= עיט גמד כהה דיש= דיה שחורה או מצויה חסידש= חסידה שחורה לגבי לינת הסנוניות לא בשנות ה-70 אלא בתחילת שנות ה-80 אפילו גידרנו את המקום והיה מישהו שדאג שישקו את חלקת הקנים עד השריפה הגדולה שחיסלה את אתר הלינה הזה .זה היה מראה משגע ומלהיב ביותר לראות עשרות אלפי סנוניות צונחות אל מיטותיהן כן ממש צונחות מגובה רב [בין 20000 ל300000]ובזי עצים רודפים אחריהן ולפעמים מצליחים ללקט איזה חטיף פה ושם

diomedea cauta

New member
תודה רבה..

חסיד"ש ודי"ש אכן יותר מוכרים אבל העיטים פחות.... יהונתן.

Avocet

New member
פארק השרון המערבי-המעפיל

היום 23/09 בפארק השרון המערבי: עפרוננן קצר אצבעות-3 סלעית ערבות-כ20 סלעית אירופית-כ20 סלעית קיץ-כ5 דוחל חום גרון-כ10 חכלילית עצים-זכר חטפית אפורה-3 חנקן אדום גב-2, אדום ראש-צעיר תחמס אירופי-1 בתעופה מעל כפר ויתקין (ב19:00) אתמול 25/09 במעפיל: פורפריה עדיין שם קיווית מצויצת-1 חסידה שחורה-19 דיה שחורה-2 זרון שדות/פס-צעיר עיט גמדי-ג'ינג'י זרון סוף-2 בז עצים-בוגר כפן-4 ברודית קטנה-נקבה לימוזה-3, בינית אדומת רגל-2, לבנת כנף-כ40, לוחם כ50, חרטומית ביצות-כ30 חופית קטנה-כ25, חופמי צווארון-כ20 נחליאלי צהוב-כ30 סנונית רפת-מאות בתעופה ועל הרשתות יחד עם עשרות כוכיות

aetos

New member
הר מצפה הימים והסביבה - הבוקר וצפונה..

מצפה ימים בבוקר- 2 מטחי גשם וביניהם ,מ10:00 ,הזרם ההולך דרומה.. : עיט חורש 67 אית צרעים 41 (להקה של 25) נץ קצ''א 43 (להקה של 37) דיה שחורה 13 חוויאי 6 (אם לא כולם ,אז רובם- נודדים) עיט גמדי 4 בהירים זרון סוף 4 (1
בוגר) בז ערב 1 (זהוי קרוב לוודאי) חסידו''ש 7 מעל הכביש בין כפר שמאי ומירון -המסעף לשמורת נחל עמוד (עצרתי בצד..)12:20-12:30 : שקנאים כ 270 (עפו דרומה כנראה) עיט חורש 20 חוויאי 4 נודדים עיט גמדי 3-4 בהירים איה 1 דיה שחורה 2 זרון שדות 1(כנראה
) (הדורסים פנו לכיוון מערב \דרום מערב - מנצלים את 'נקודת התורפה' בחומת הרי מירון -איזור נ. מירון עליון \ שביל ישראל מחרבת שמע לעין זבד . משם הם ממשיכים לאיזור בית ג'אן ומשם דרומה להר כמון או אף מערבה יותר לכרמיאל . כנראה שהמטרה בכך היא להימנע מפרצי הרוח המערבית החזקים ,המתגלגלים ומועצמים כבקנה תותח -לאורך כל בקעת בית כרם מהר גמל במערב עד לאיזור מצפה הימים (אמירים) או מורדות הר הלל המערביים (שפר). מעבר במזג אוויר סוער לאורך נחל עמוד ומצפה הימים תחשוף אותם באופן פתאומי לרוח צד חזקה כזו. יכול להיות שבחציה בגובה רב יותר באיזור הר האר''י או חרשים(דרך בקעת פקיעין במקרה האחרון) אפשר להמנע מאפקט רוח צד וגם לסחוט עד הסוף איזה פירור טרמיקה המתאפשר ע''י הפרש גבהים או פשוט לגלוש גבוה מעל הרוח המתגלגלת בבקעה..) בהר כמון בצדו המערבי בכניסה ליישוב מכמנים , 15:20 : זרון שדות צעיר .

רעי רז

New member
גן שמואל הבוקר

מהקטן לגדול: דוחלים חומי-גרון,נחליאלים צהובים, חופיות קטנות וחופמים (גדות וצווארון), כמה חרמשיות, מגוון ביצניות (ירוקות רגל, לבנות כנף, אדומות רגל, עדינות ועוד...)- בעיקר בבריכה הדרום-מזרחית. היו גם לוחמים מספר. בז גדול אחד, כהה מאוד עם לחיים בהירות. דיות, שלך, זרוני סוף וזרון נוסף (תכול? 3 אצבעות ופס על-שת לבן צר מאוד, מבנה כללי דק) כפנים וחסידות שחורות, וכמובן כל הרגילים.

aetos

New member
לא מהיום אבל בכ''ז : נשר בבקעת סכנין ?

ילדה בת 8 (בת שלו..) הלומדת בבי''ס באשבל (בקעת סכנין) מספרת שראתה פעמיים נשר מעל בית הספר. השבוע ביום שלישי ולפני שבועיים. יודעת להבדיל נשר מדורסים אחרים ונבדק היטב עם המגדיר.. הערה : בהר כמון הגובל באיזור הנ''ל מצפון ,לא יצא לי לראות נשר.. נשרים נדירים למדי כעת בגליל ,למרבה הצער. לפני שנה אמנם צפיתי בלינה של 6 נשרים בסלע עכברה ,אבל כעת בהר מצפה הימים שאליו אני עולה כמעט כל יום - צפיתי פעם אחת בלבד בנשר (כתושב אמירים בעבר הייתי צופה כל יום \יומיים בנשר מקומי ) . כמובן שבהחלט יכול להיות שנשר מאיזור נחל עמוד תחתון (שם היו נצפים נשרים ,אבל מזמן (יותר משנה)לא הייתי..) מגיע לשוליים המערביים הדי קרובים של האיזור -לבקעת סכנין ..

diomedea cauta

New member
לך תדע...

דבר ראשון נשרים בגליל אכן יותר ויותר נדירים בשנים האחרונות, אבל כנראה שבסתיו הם זזים קצת ורואים אותם. לי יצא בשבועיים האחרונים לראות לפחות שני נשרים מאל איילת השחר, ולפני זה לא ראיתי שם נשר או בגליל כבר משהו כמו שנה פחות או יותר, אז לך תדע. יש מצב שהיא ראתה. אבל הייתי מברר אתה באיזה גובה, כי השניים שאני ראיתי היו בתהליך של צבירת גובה בטרמיקות עד לרמה שלא יכולתי לראות אותם.

למעלה