לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1024910,249 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. הנהלת הפורום הנכנסת רוצה להודות למנהלת הפורום היוצאת, ולאחל לה הצלחה.
 בהזדמנות זו, רק נזכיר כי הפרסום בפורום אסור ויש לשמור על כללי שיח נאות ולאפשר לכל אחד להשמיע את דעותיו.
המשך >>

לצפיה ב-'תאריך למבחן מחוננים שלב ב''
תאריך למבחן מחוננים שלב ב'
07/02/2020 | 23:16
1
243
אנחנו גרים בגבעתיים ועדין לא קיבלנו מועד למבחן. האם הגיוני?
לצפיה ב-'ברור שהגיוני אם לא עברה את שלב א'
ברור שהגיוני אם לא עברה את שלב א
09/02/2020 | 11:29
169
גם אשה שלא נכנסה להריון ככל הנראה לא תלד
לצפיה ב-'דף סימון - מבחן שלב ב לכיתה ב'
דף סימון - מבחן שלב ב לכיתה ב
08/02/2020 | 16:17
2
170

כיצד עונים על המבחן? האם ישנו דף סימון נפרד ואם כן איך הוא נראה, אני רוצה להכין את בתי לכך שלא תופתע במבחן.
תודה מראש על העזרה
שבת שלום
לצפיה ב-'תלוי לאיזה כיתה'
תלוי לאיזה כיתה
08/02/2020 | 18:47
123
כיתה ב' עונים בדף המבחן ואלו שנבחנים בכיתה ג' מקבלים דף סימון.

אגב, אני מעודכן למבחנים של מכון סאלד ולא של קרני לכיתות האלו, כך שאולי זה השתנה.
לצפיה ב-'שמעתי ממי שביתו עשתה המבחן לפני כשבוע כי מקבלים דף נפרד'
שמעתי ממי שביתו עשתה המבחן לפני כשבוע כי מקבלים דף נפרד
09/02/2020 | 08:36
131
שבו ממלאים בתוך עיגול  את התשובה הנכונה ב X
לצפיה ב-'בקשה למבחן מחוננים מותאם - קיבלנו תשובות ואני תוהה'
בקשה למבחן מחוננים מותאם - קיבלנו תשובות ואני תוהה
02/02/2020 | 09:32
37
300
אם מישהו כאן קיבל התאמות אחרות בשנים עברו,
או טוב יותר - השנה (כי אולי עם שינוי המכון האחראי למבחן נוצרו גם הבדלים אחרים) - אשמח.

אנחנו פנינו בעיקר כדי לקבל הארכת זמן. לוקח לה זמן להתארגן ולהשיב. צירפנו מסמך מהנוירולוג וחוות דעת מהמורה לפי הטפסים המבוקשים. בחלק בו המורה יכלה בחופשיות לכתוב אלו התאמות נחוצות לדעתה, רשמה הארכת זמן וסביבה שקטה.

קיבלנו אישור למבחן מותאם,
קיבלה סימון בגוף המבחן (מכך אני מסיקה שהסימון הוא בטופס נפרד, לא ידעתי). בהחלט יכול לחסוך טעויות,
וקיבלה הפסקות בין חלקי המבחן - בהחלט יכול לסייע ולרענן.

א ב ל לא קיבלה הארכת זמן בעת המבחן, וזה בעצם מה שרצינו עבורה, ומה שגם הנוירולוג וגם המורה ממליצים עליו.

קרה למישהו כאן?
יש מישהו שכן קיבל הארכת זמן כהתאמה, או שזו אינה התאמה מקובלת במבחני מחוננים?

תודה
לצפיה ב-'חוצפה וקוצר רואי'
חוצפה וקוצר רואי
02/02/2020 | 09:59
2
190
כל אחד יכול לשלם כסף עבור אבחון וחוות דעת של נוירולוג שכמובן יתן חוו"ד תומכת תמורת 1000 זוזים. המטרה היא לייצר תחרות לא הוגנת במבחן מול ילדים אחרים וזה בזוי בעיני. אם הילד/ה איטית, הרי שזה בודאי יבוא לידי ביטוי גם בכיתת מחוננים שבה קצב הלימוד מהיר דרמטית.. ככה גם פוגעים בסיכויי נבחנים טובים יותר, וגם מייצרים תסכול אצל ילדה שזקוקה לקצב מותאם.
לצפיה ב-'איטיות במענה על מבחן לא קשורה לאיטיות בלמידה.'
איטיות במענה על מבחן לא קשורה לאיטיות בלמידה.
02/02/2020 | 11:08
1
139
וילד שיותר זריז במענה על מבחן מילד אחר, זה בהחלט לא אומר שהוא יותר חכם ממנו. (שלא לדבר על כך שאתה מדבר על קצב לימוד בכיתה - שם מדובר על למידה משמיעה ולא על מהירות כתיבה, או קריאה).
האדם הכי חכם שאי פעם היכרתי (שגם זכה להכרה בגאונותו על ידי פרס בינלאומי) הוא האדם שמדבר הכי לאט שאי פעם היכרתי. מה זה אומר עליו שהוא מדבר לאט? כלום. זה אומר שאין קשר בין כמה מהר אתה מביע את מה שאתה יודע ומבין לבין הכישורים הקוגניטיביים שלך. נכון שמבחני המחוננים מבוססים בין היתר על זריזות, אבל לדעתי זו טעות. אין קשר בין איטיות לבין אינטליגנציה (יתכן שיש קורלציה, אבל אין קשר לפחות במובן שאם אתה יותר איטי משכנך לבחינה, זה ממש ממש ממש לא אומר שהוא יותר חכם ממך, ולמעשה אתה יכול להיות פי 1000 יותר חכם ממנו). אפשר לומר שאלה "נבחנים טובים יותר" במובן שהם טובים יותר בהיבחנות במבחן מבחינת מהירות, אבל אי אפשר לומר שאלה "נבחנים טובים יותר" במובן שהם מחוננים יותר או חכמים יותר - כי הם פשוט לא.
לצפיה ב-'אין קשר בין דיבור איטי לחשיבה מהירה או לפיתרון מבחן בצורה '
אין קשר בין דיבור איטי לחשיבה מהירה או לפיתרון מבחן בצורה
03/02/2020 | 01:51
68
מהירה, כך שדוגמתך לא רלוונטית ולא מראה כלום.

אני אישית גם נגד כל אלו שמתכוננים למבחן וכך אי אפשר לבחון באמת את מחוננותם בהשוואה למי שהגיע פרייש למבחן כפי שמשרד החינוך רוצה שיקרה.
לצפיה ב-'זה ממש נהדר שהיא קיבלה סימון בגוף המבחן,'
זה ממש נהדר שהיא קיבלה סימון בגוף המבחן,
02/02/2020 | 12:22
132
ומעלה את השאלה למה זה לא כך לכולם. סימון בטופס אחר סתם מעלה את הסיכוי שילדים יפשלו בלי קשר ליכולות שלהם (נניח יפספסו שאלה, יתחילו לסמן בשורה הלא נכונה - והלך כל החלק הזה של המבחן).
לצפיה ב-'כל הקושי במבחן נובע מלחץ הזמן'
כל הקושי במבחן נובע מלחץ הזמן
02/02/2020 | 13:35
1
111
ההתקשקשות של מהו מחונן, ומדוע יש חכמים שהמבחן עושה להם עוול אינם רלבנטיים. זה המבחן שנקבע כמדד להתאמה בין אם זה מוצדק ובין אם זה מופרך.
אי אפשר לבוא לתחרות 100 מטר חתירה ולבקש תוספת זמן מול שחיינים אחרים כיוון שזה יוצר יתרון בלתי הוגן. מאידך, אין צורך בכלל להתחרות ב- 100 מטר חתירה מלכתחילה.

גם אני יכול ללכת לנוירולוג ולהוציר חוות דעת שמצדיקה תוספת זמן של 30% כיוון שלבני לוקח זמן לעבד את הנתונים או לקבל החלטות, אבל זו התנהגות של חנטריש. ככל שיותר אנשים ינקטו בדרך זו, זה יגרור גם אחרים לכך ואז מדובר בפארסה.
לצפיה ב-'זה לא נכון שכל הקושי במבחן נובע מלחץ הזמן.'
זה לא נכון שכל הקושי במבחן נובע מלחץ הזמן.
02/02/2020 | 14:15
104
גם עם אינסוף זמן לא תכיר פתאום מילה שאתה לא מכיר, למשל.
זה כן נכון שחלק מהקושי במבחן נובע מלחץ זמן, ולכן זה בעייתי לתת תוספת זמן לחלק מהאנשים (גם אם הם מאובחנים) ולא להתחשב בהשלכות האפשריות שלה על התוצאה. אם רוצים להוריד את מגבלת הזמן צריך למצוא דרך לעשות את זה בלי שזה יפגע בתקפות של התוצאות (למשל לשנות את המבחן לכזה שלא תלוי בזמן).
לצפיה ב-'איטיות דורשת כתה טיפולית ושעות פרטניות'
איטיות דורשת כתה טיפולית ושעות פרטניות
02/02/2020 | 16:47
4
93
התשובה לאיטיות היא ממש לא כיתת מחוננים, אלא כתה ייעודית שמתמחה בקשיי לימוד. אדם עם מוגבלות צריך להיות במסגרת תומכת, ולא במסגרת מאתגרת. זה לחלוטין לא מעיד על החוכמה של הילד, אבל זה כן מעיד על בעיה בהסתגלות למסגרת מאתגרת
לצפיה ב-'פחחח... אני מבינה שאתה עוסק בחינוך מיוחד'
פחחח... אני מבינה שאתה עוסק בחינוך מיוחד
02/02/2020 | 17:25
2
108
שאתה יודע למה בדיוק זקוקה הבת שלה? חבל שלא פגשת את זה שדיברתי עליו שכל כך כל כך הרבה יותר חכם ממך, ואז נראה אותך מדבר על מוגבלות.
לצפיה ב-'יודע גם למה את זקוקה...אבל אציע כבר בדיסקרטיות המתבקשת'
יודע גם למה את זקוקה...אבל אציע כבר בדיסקרטיות המתבקשת
02/02/2020 | 18:21
1
60
לצפיה ב-'אין לי סודות - אתה מוזמן להגיד גם פה,'
אין לי סודות - אתה מוזמן להגיד גם פה,
02/02/2020 | 18:36
89
שכולם יידעו למה אני זקוקה.
לצפיה ב-'רק בשביל אלה שקוראים כאן,'
רק בשביל אלה שקוראים כאן,
03/02/2020 | 08:49
121
כי אני ממש לא מעוניינת להתנצח איתך.
בכיתת המחוננים של הבת שלי, יש ילד שמקבל תוספת זמן בבחינות. זה ילד שבולט בחוכמה ובכריזמה שלו. אין לו שום צורך בחינוך מיוחד ובמסגרת תומכת.
יש בכיתה גם ילד על הספקטרום האוטיסטי, וגם הוא משתלב.
אז הורים לילדים עם לקויות למידה, אל תחששו. הילדים האלה נקלטים בכיתות מחוננים בלי בעיות מיוחדות.
לצפיה ב-'גם בר אילן לא נותן הארכות'
גם בר אילן לא נותן הארכות
02/02/2020 | 23:07
51
לצפיה ב-'מחונן עם גלגלי עזר? לא סביר'
מחונן עם גלגלי עזר? לא סביר
03/02/2020 | 09:50
18
114
מי שזקוק לזמן נוסף, יתכבד וישאר בחינוך הרגיל. יש מספיק ילדים סופר מוכשרים ללא צורך בתוספת זמן ושאר ירקות. אין סיבה למהול כתה מואצת בגורמים מאטים... שהרי זו הסיבה ששולחים אותם למסגרת חינוכית מואצת ומאתגרת יותר. נחמד שיש אוטיסט, דיסלקט דיסגרף ודיסקלקול במערכת לשם הפוליטקלי קורקט...אבל אפשר להסתדר גם בלעדיהם. אם הם אכן נבונים, לא זה מה שיפגע בעתידם
לצפיה ב-'וואו, הדיסגרף שהיה איתנו בתלפיות היה סופר-גאון,'
וואו, הדיסגרף שהיה איתנו בתלפיות היה סופר-גאון,
03/02/2020 | 10:54
5
126
הכניס למדינה מיליונים, ופיאר את שמה בעזרת ההמצאות שלו והסטארט-אפים שהקים (בנוסף לשירות הצבאי הארוך שלו שבו הוא תרם לה). לא להיות בכיתת מחוננים לא יפגע בעתיד של אף מחונן, אבל זה ינעים לו את ההווה. 
הטעות הכי גדולה שאפשר לעשות היא לקבל לתכניות מחוננים למיניהן רק ילדים "רגילים". מחוננים רבים הם לא רגילים, וזה כנראה גם לא במקרה - כנראה יש איזשהו קשר בין הבעיות האלה לבין המחוננות שלהם. אתה מבקש לסנן החוצה את הגאונים בשם ה"רגילים". העיקר שיפנו עוד קצת מקום לילדים שלך, גם אם הם לא ממש גאוני הדור (אבל "אין להם צורך בתוספת זמן ושאר ירקות". וואו! שמעתי שמקבלים על זה פרס נובל. בטח גם הכתב שלהם ממש יפה. עוד סימן לגאונות על...).
לצפיה ב-'לפעמים סיגר הוא רק סיגר'
לפעמים סיגר הוא רק סיגר
03/02/2020 | 11:01
4
86
לא כל דיסגרף הוא גאון ולא כל דיסלקט מבריק... היכולת לשבת מול דף, לקרוא מהר להבין מהר ולתת מענה מהיר יותר מ- 90% מהאחרים מעידה על משהו. ברור שאפשר לחשוב על מבחן השוואתי שונה, אבל זה הכי טוב שמצאו בעת הזו. מי שלא מסוגל להבריק במבחן לא מספיק טוב ביחס לפול הקיים. זה לא מגמד אותו, רק אומר שזה לא המקצה שלו
לצפיה ב-'אתה רוצה לסנן אותו אם הוא דיסגרף,'
אתה רוצה לסנן אותו אם הוא דיסגרף,
03/02/2020 | 11:14
2
74
בין אם הוא גאון ובין אם לא. לקרוא מהר מעיד על משהו? הצחקת אותי. יש קורסים לקריאה מהירה - כולם יוצאים משם גאונים?
המטרה בהתאמות היא להימנע מסינון על סמך גורמים לא רלבנטיים - למשל כמו מהירות קריאה. המטרה פה היא לא למצוא את מי שעושה את המבחן הנתון הכי מהר, אלא להשתמש במבחן כדי לאתר את מי שהכי חכם. אז למי שאספקט מסוים במבחן הופך אותו למבחן שאינו מתאים עבורו מנסים לתקן את האספקט הזה כך שהמבחן כן יהיה מתאים, זה הכל.
אין שום קשר בין הביצוע במבחן לבין מהירות ועומק הק-ל-י-ט-ה של הילד. מחונן הוא לא מי שכותב וקורא הכי מהר, אלא מי שקולט ומבין הכי טוב, ובהמשך יוכל להשתמש בקליטה וההבנה הזאת כדי להפיק תוצרים מקוריים שמבטאים את הידע וההבנה שלו.
אם הילדים שלך קוראים וכותבים מאוד מהר אני ממליצה להם לפנות לכיוונים כמו קצרנות, הקלדה, תמלול, וכו' - שם הכישורים האלה מאוד יועילו. אבל למחוננות אין קשר.
לצפיה ב-'על פניו תפיסה מהירה אינה הצד החזק שלך (גנטי ככל הנראה)'
על פניו תפיסה מהירה אינה הצד החזק שלך (גנטי ככל הנראה)
03/02/2020 | 11:26
1
67
המבחן לא מכיל שום משימות שדורשות העמקה, אלא משימות שדורשות הספק. אם תעניקי זמן בלתי מוגבל כמעט כל ילד יצליח בו ברמה גבוהה. הקונספט של המבחן הוא לבחון מי מסוגל לאתגרים לא מעמיקים אלה בזמן נתון. את לא מבסוטה מהרעיון הזה ואולי את גם צודקת, אבל זה המבחן לטוב ולרע. אם את סבורה שיש שיטה טובה יותר דסקסי את זה עם הגורמים הרלבנטיים. בנטרול גורם הזמן למבחן מסוג זה אין כל משמעות. הפסיכומטרי זהה למבחן זה וכפי שאת ודאי יודעת הוא 95% מבוסס על זמן
לצפיה ב-'הפסיכומטרי ל-א זהה למבחן הזה בכלל.'
הפסיכומטרי ל-א זהה למבחן הזה בכלל.
03/02/2020 | 11:36
95
אם המבחן לא היה מכיל שום משימות שדורשות העמקה, הוא לא היה מבחן מחוננים.
זה ל-א נכון שכמעט כל ילד יצליח אם יעניקו זמן בלתי מוגבל. השאלות הן שאלות חשיבה, כמו אנלוגיות בין מילים, וכו', שחלקן דורשות גם ידע, למשל אוצר מילים. אם אתה לא מצליח להבין את הקשר בין מילים (שדורש חשיבה) ולא מכיר את המילים (דורש ידע) גם אינסוף זמן לא יספיק לך כדי לענות נכון על השאלה. הקונספט של המבחן הוא לא מי מצליח בשאלות פשוטות מספיק מהר, אלא מקסימום מי מצליח בשאלות חשיבה וידע מספיק מהר.
הגורמים האחראים הם אלה שמחליטים אילו התאמות יקבלו כך שלא ייפגע התוקף של המבחן - וככל הנראה כנראה אכן לא נוטים לתת הארכת זמן, אולי כי הם לא יודעים איך לשקלל ציון עם הארכה. אבל אין ש-ו-ם קשר בין זה לבין "מחוננים עם גלגלי עזר" - אפשר להיות עם שלל לקויות ועדיין להיות מחונן. הבעייה שלי בהודעה שלך הייתה הפסילה שלך של האפשרות שאפשר להיות מחונן בכיתת מחוננים וגם עם לקויות כאלה או אחרות (שאף פירטת) - ואלה שטויות. (וכמו כן אין קשר בין התאמות שהם צריכים במבחנים לבין התפקוד שלהם בכיתה, מהירות הקליטה שלהם, וכו').

אין לי שמץ של מושג כמה הפקטור של הזמן בפסיכומטרי חשוב - עשיתי אותו לפני שנים, ולא זכור לי לחץ מיוחד של זמן. היה לי זמן לאכול בין פרקים, לצאת לשירותים וכו'.

לצפיה ב-'אגב, הבחינות לתלפיות אורכות 9 שעות,'
אגב, הבחינות לתלפיות אורכות 9 שעות,
03/02/2020 | 11:24
90
ובתואר (מתמטיקה ופיסיקה) נתנו לנו הארכות אינסופיות - עד שמסיימים את המבחן. ואתה יודע למה? כי מהירות פתרון המבחן היא פשוט לא רלוונטית ולא אומרת כלום. משנה אם פתרת את המבחן בשלוש שעות או ארבע שעות? יש לזה איזשהו קשר למשהו? התשובה היא לא.
במסגרות גדולות מטעמים לוגיסטיים מקצים זמן למבחנים - וזה חבל, כי זה אומר שהתוצאה במבחן לא משקפת את הידע והיכולת של חלק מהנבחנים, ואז מה עשית פה?

גילוי נאות - אני קוראת וכותבת מהר מאוד (ובין היתר אכן עסקתי בתרגום כתוביות ושם זה מועיל), ולא נזקקת להתאמות מיוחדות. ומה זה אומר? כלום.
לצפיה ב-'לא כל מי שדיסגרף זקוק לתוספת זמן בבחינה'
לא כל מי שדיסגרף זקוק לתוספת זמן בבחינה
03/02/2020 | 14:13
11
70
לעתים זה בדיוק הפוך, הם אלו שמגישים ראשונים את המבחן, אך עושים טעויות של חוסר תשומת לב (קשב).
לצפיה ב-'חבל שאתה מקשקש על דברים שאתה לא מבין בהם כלום'
חבל שאתה מקשקש על דברים שאתה לא מבין בהם כלום
05/02/2020 | 16:41
10
33
לצפיה ב-'השתכנעתי'
השתכנעתי
07/02/2020 | 00:51
27
לצפיה ב-'דווקא נראה לי שאתה לא מבין'
דווקא נראה לי שאתה לא מבין
08/02/2020 | 00:26
8
49
דיסגרפי/סלקציה/קלוקל ועוד לא קשור למהירות ולעתים ההפך הוא הנכון, הם יותר מהירים מהשאר, לרוב מגישים ראשונים את המבחנים, דבר אשר מגביר את הטעויות שלהם וחוסר תשומת הלב.

נ.ב. היום כבר לא קוראים לזה דיס... אלא לקויות למידה.
2) מצטער שנכנסתי ביניכם.
לצפיה ב-'אני מאבחנת לקויות למידה 16 שנים, בעלת תואר שני בלקויות למידה'
אני מאבחנת לקויות למידה 16 שנים, בעלת תואר שני בלקויות למידה
08/02/2020 | 10:35
7
79
אז כן, אני יודעת על מה אני מדברת.
וגם אתה אומר דברים שהם פשוט לא נכונים.
ועדיין קוראים לדיסלקציה דיסלקציה, ועדיין קוראים לדיסקלקוליה דיסקלקוליה.
כל קשר בין מה שאתה כתבת לבין המציאות פשוט לא קיים.
לצפיה ב-'אז את טוענת שניצן לא מבינים מהחיים שלהם?'
אז את טוענת שניצן לא מבינים מהחיים שלהם?
08/02/2020 | 14:31
6
47
המאבחנת שם אמרה שכבר לא משתמשים במונח הזה, אלא בלקויות למידה.

זה שאת כותבת שאת מאבחנת 16 שנים לא אומר לי כלום מאחר שאת עם כינוי ולא עם שמך האמיתי שאפשר לראות, אם את דוברת אמת.
אם לפחות, היית מוסיפה מלל במקום לכתוב 'שטויות' או 'דברים שהם פשוט לא נכונים' היה אפשר להתייחס יותר ברצינות לתגובתך.
לצפיה ב-'אני בעצמי מאבחנת גם בניצן. אין לי שום כוונה לעשות אאוטינג '
אני בעצמי מאבחנת גם בניצן. אין לי שום כוונה לעשות אאוטינג
08/02/2020 | 18:47
5
59
לעצמי.
ומה שהמאבחנת אמרה לכם לא נכון. אין מונח כללי "לקויות למידה". לקויות למידה הן מאוד ספציפיות - לקות קריאה (דיסלקציה), לקות שפה, לקות מתמטית (דיסקלקוליה). היום לא משתמשים יותר במונח דיסגרפיה, ומדברים על יעילות גרפו-מוטורית נמוכה. אלו לקויות הלמידה היחידות, ואי אפשר לדבר על "לקות למידה" באופן כללי. מי שאמר לכם דבר כזה טועה.
לצפיה ב-'תודה ומה לגבי טענתך שהם צריכים תוספת זמן על כך כאשר בפועל הם'
תודה ומה לגבי טענתך שהם צריכים תוספת זמן על כך כאשר בפועל הם
09/02/2020 | 14:16
4
38
המהירים מכיתתם?
לצפיה ב-'מי זה הם?'
מי זה הם?
09/02/2020 | 15:02
3
41
ילדים לקויי למידה הם לא המהירים מכיתתם. ההיפך הוא הנכון, בעיקר בגילאים האלו.
ילדים עם לקות קריאה קוראים בקצב מאוד איטי ביחס לילדים עם קריאה תקינה, והם זקוקים ליותר מקריאה אחת של שאלות והוראות כדי להבין אותן.
ילדים מחוננים בד"כ מעבדים מידע הרבה יותר מהר מאחרים, ולכן יכולות ההבנה שלהם מהירות יותר. אבל מבחני אינטליגנציה פורמליים לא דורשים מהם מיומנויות אורייניות של קריאה בכלל, כך שאין קשר בין איך שבודקים פורמלית אינטליגנציה לבין מבחני המחוננים שמתבצעים בכיתה ב/ג.
מאחר ולקויות למידה/הפרעות קשב וריכוז יכולות להופיע גם אצל ילדים מחוננים (ואין סיבה שלא), הארכת זמן לא סותרת, כשהיא ניתנת באופן מוצדק.
לצפיה ב-'מי שענית לגביהם (הדיס... למיניהם)'
מי שענית לגביהם (הדיס... למיניהם)
09/02/2020 | 17:26
2
38
אז זהו שהם לא קוראים לאט, אלא מחפפים בקריאה ומנחשים את אשר כתוב וע"ס זה משיבים.
לרוב, זה מצליח להם, אך לעתים זה גורם להם לטעות.
לצפיה ב-'זה מאוד נחמד שאתה מלמד אותי מה זה דיסלקציה'
זה מאוד נחמד שאתה מלמד אותי מה זה דיסלקציה
10/02/2020 | 07:29
1
39
ואיך דיסלקטים מתמודדים עם הקושי שלהם (וברור שכולם מתמודדים באותו אופן, נכון?).
היה נדמה לי ששני תארים שניים בתחום (אחד בפסיכולוגיה והשני בלקויות למידה)+16 שנים של ניסיון מקצועי (3-4 אבחונים בשבוע, כל שבוע, במשך 16 שנים)+כמה וכמה שנות ניסיון של לימוד קורסי דיאגנוסטיקה ואבחונים בחוגים המדוברים באוניברסיטה היו עוזרים לי להבין מה זה אומר. אבל אתה כנראה יודע יותר טוב, אז בזה סיימתי את הדיון.
לצפיה ב-'שוב, זה שאת כותבת שיש לך רזומה עם כינוי ולא עם שמך האמיתי לא'
שוב, זה שאת כותבת שיש לך רזומה עם כינוי ולא עם שמך האמיתי לא
10/02/2020 | 13:38
37
עושה עליי רושם.

אני לא בא ללמדך כלום, אלא לנהל עם דיון כפי שעושים בפורומים אלו שאין להם אף בשמיים ומתפארים בידע, שכנראה אין להם, אחרת היו כותבים מלל במקום לנפנף במשהו וירטואלי שכביכול יש לך.

אפילו, עם ההתנשאות שלך, מבלי ששמת לב, כתבת שאני צודק ויש כאלו שבהחלט מהירים למרות הדיס... שלהם.

בשורה תחתונה, היה יותר מכבד אותך עם היית מגיבה במלל במקום בהתנשאות והרושם הראשוני שעשית עליי הוא שלילי מאוד.
לצפיה ב-'וואו. מדהים מה זה הציף. תודה למי שענה עניינית לשאלה '
וואו. מדהים מה זה הציף. תודה למי שענה עניינית לשאלה
03/02/2020 | 11:09
4
54
לצפיה ב-'אז בעצם את לא מודה לאף אחד?'
אז בעצם את לא מודה לאף אחד?
03/02/2020 | 14:48
3
97
אף אחד פה לא נתן מידע לגבי אם כן או לא נותנים הארכות זמן. 

גיגלתי טיפה, ונראה שלטענת מכון נועם זה אפשרי:
https://www.machon-noam.co.il/תנאי-בחינה-מותאמים-למחוננים
"תלמידים אשר הוכרו כבעלי צרכים מיוחדים או לקות למידה, זכאים להגיש בקשה להיבחן במבחן שלב ב' של מבחן המחוננים בתנאים מותאמים.
התנאים המותאמים עשויים לכלול תוספת זמן, הקראה של השאלות או הגדלת גודל הכתב בו תופיע הבחינה בהתאם לאבחון שהוכר על ידי משרד החינוך."

וגם לפי המסמך הזה האפשרות קיימת:
"בשלב האיתור מתקיים אותו תהליך במגזר היהודי ובמגזר הלא-יהודי, אך המבחנים עצמם שונים.  בשני המגזרים יש תנאים המותאמים לתלמידים עם לקויות למידה, הפרעות קשב או צרכים מיוחדים ולתלמידים עולים או תושבים חוזרים. ההתאמה היא בתנאי המבחן, ולא במבחן עצמו, ובין התנאים המותאמים אפשריים תוספת זמן, סימון תשובות בגוף המבחן, תרגום ונוכחות סייעת." 

אבל באף אחד מהמקורות האלה לא מדברים על כמה באמת נוטים לתת את ההתאמה הזאת. יכול להיות שבאמת מעט מאוד אם בכלל.
לצפיה ב-'הערכת זמן'
הערכת זמן
03/02/2020 | 16:11
81
בקיצור, הצלחת כבר להיטיב את מצבה של הילדה, ותעריכי את הזמן שניתן לך... 
לצפיה ב-'הודיתי לכם, אלו שלא הפכו את השאלה שלי לבמה לפרוס עליה'
הודיתי לכם, אלו שלא הפכו את השאלה שלי לבמה לפרוס עליה
05/02/2020 | 08:46
1
84
את משנתם,
ושהגיבו לתוכן - גם אם לא היה להם מענה.

וספציפית תודה לך ראיתי את הכיתובים האלו, התהיה שלי היתה האם מישהו בפועל קיבל את ההארכה. אולי שינוי המכון הבודק משפיע על כך. קיבלנו התאמות מבורכות, שלא העליתי על דעתי לבקש, ולא הארכת זמן - שאני יודעת שתזדקק לה.
מה שיהיה - יהיה
ולגבי האחרים, לא ראיתי לנכון לענות. שני אחיה הגדולים מחוננים. האחת זקוקה לכל הארכת זמן והתאמה אפשרית, וזה לא סותר את העובדה שהיא מבריקה ולא מאטה את הכיתה שלה כהוא זה. ההיפך. רק במבחנים עצמם היא נזקקת לזמן רב יותר.
השני מהיר כברק. אולי מהיר מדי. מפספס בגלל זה דברים.

אפשר היה לפתוח את הדיון. הוא בהחלט יכול להיות מעניין ומפרה. אבל הלך הרוח של הכותבים היה ברור, ולא נראה שהוא מאפשר דיון כזה

תודה
לצפיה ב-' גם אני לגמרי איתך'
גם אני לגמרי איתך
05/02/2020 | 16:41
30
לצפיה ב-'מציע לפנות לרפרנטית המחוזית בתחום זה. יתכן שלה יהיו תשובות'
מציע לפנות לרפרנטית המחוזית בתחום זה. יתכן שלה יהיו תשובות
04/02/2020 | 06:21
37
לצפיה ב-'שאלות שלב ב קרני לכיתות ב'
שאלות שלב ב קרני לכיתות ב
30/01/2020 | 14:12
12
280
מישהו יודע אילו שאלות היו? הבת שלי לא זוכרת כלום ולא מספרת כלום... סקרנית
לצפיה ב-'הצלחנו להשיג טופס אחד... נראה מאוד לא פשוט'
הצלחנו להשיג טופס אחד... נראה מאוד לא פשוט
31/01/2020 | 10:52
3
307
הבן שלי הצליח משהו כמו 70% מהשאלות. מקווה שזה מספיק
לצפיה ב-'מהיכן השגת?'
מהיכן השגת?
02/02/2020 | 11:22
193
איזה סוג שאלות היו?
לצפיה ב-'גם אני מצאתי את הטופס בטלגרם, אם זה נכון המבחן יפסל'
גם אני מצאתי את הטופס בטלגרם, אם זה נכון המבחן יפסל
02/02/2020 | 21:07
1
214
גם בעבר דלפו הטפסים והמבחן נפסל...אם לא יפסלו את זה, כל המבחן הזה הפך לבדיחה. 

לצפיה ב-'איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?'
איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?
03/02/2020 | 15:22
104
לצפיה ב-'זה רץ בטלגרם'
זה רץ בטלגרם
02/02/2020 | 16:43
2
198
יש שם כל מיני סדרות של אותיות וספירת קוביות תלת מימדיות... ממש לא פשוט
גם אוצר המילים נראה לגמרי לא רלבנטי לילדים בכתה ב.
לצפיה ב-'איפה?'
איפה?
02/02/2020 | 18:22
151
באיזו קבוצה?
לצפיה ב-' איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?'
איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?
03/02/2020 | 15:20
85
לצפיה ב-'לא דלף עותק מהמבחן, יש שאלות כפי שמופיעות באינטרנט ובחוברות'
לא דלף עותק מהמבחן, יש שאלות כפי שמופיעות באינטרנט ובחוברות
03/02/2020 | 10:06
3
179
אנלוגיות, צורות, סדרות, בעיות חשבון מילוליות, עברית
לצפיה ב-'המבחן בצפון דלף ועובר בטלגרם'
המבחן בצפון דלף ועובר בטלגרם
03/02/2020 | 10:22
2
194
למה אתה משלה פה אנשים?
לצפיה ב-'יוסי איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?'
יוסי איפה בטלגרם? קבוצה? או שהועבר דרך אנשי קשר?
03/02/2020 | 15:19
1
93
לצפיה ב-'עזוב, מפיצים fake news, לא דלף שום שאלון'
עזוב, מפיצים fake news, לא דלף שום שאלון
04/02/2020 | 09:07
115
ב 10.2018 אכן דלף שאלון של שלב א'
במחזור הזה (עדיין) לא דלף שום שאלון
לצפיה ב-'מישהו קיבל טפסים נוספים שהודלפו?'
מישהו קיבל טפסים נוספים שהודלפו?
11/02/2020 | 12:06
100
שלחו לי את המבחן בצפון, אבל שמעתי שיש טפסים נוספים בקבוצות הטלגרם..

מישהו יכול להעלות אותם פה?

תודה
לצפיה ב-'תחושות לאחר המבחן - שלב ב'
תחושות לאחר המבחן - שלב ב
27/01/2020 | 11:02
17
300
היי, מישהו כבר עבר אתמול את מבחן שלב ב בצפון? הבן שלי
אמר שהיה לו ממש קשה ולא הספיק לסיים אף חלק, למרות שהתאמן היטב בעזרת תוכנת הכנה.

מישהו חווה מצב דומה?
לצפיה ב-'צר לי לאכזב אותך, אם אם הוא גם התאמן וגם לא צלח, תסיקו את'
צר לי לאכזב אותך, אם אם הוא גם התאמן וגם לא צלח, תסיקו את
27/01/2020 | 14:16
14
246
לצפיה ב-'לא יודעת מי אתה אבל הוא מוכשר מילדיך'
לא יודעת מי אתה אבל הוא מוכשר מילדיך
27/01/2020 | 18:38
13
207
תסיק מסקנות
לצפיה ב-'מ.ש.ל'
מ.ש.ל
28/01/2020 | 01:35
7
160
התפוח לא נופל רחוק מהעץ
לצפיה ב-'מאונן מקלדת שכמותך'
מאונן מקלדת שכמותך
28/01/2020 | 08:31
6
136
שאלתי אנשים שגרים בצפון מה חוו ילדיהם... למה אתה מתערב? מה זה עניינך אם אתה לא תורם לדיון?
לצפיה ב-'לדאבוני, במדינתנו צריכים ללמוד לחיות עם ערסים כמותך'
לדאבוני, במדינתנו צריכים ללמוד לחיות עם ערסים כמותך
28/01/2020 | 12:42
5
114
חבל שזה עובר בירושה ולא בגנטיקה אלא בחינוך.
לצפיה ב-'ממליצה לך בחום לפתור את הבעיה בקלילות'
ממליצה לך בחום לפתור את הבעיה בקלילות
28/01/2020 | 13:15
111

תסכול מיני מייצר המון עוינות. כך תפתור את הבעיה ותגאל את הסביבה מייסוריך
לצפיה ב-'אין קשר, ותתעלמי מהדפוק'
אין קשר, ותתעלמי מהדפוק
28/01/2020 | 13:17
108
מנסיוני אין קשר בין תחושות להצלחות, אלה שלא הצליחו בכיתה של הבן שלי הרגישו מעולה, והבן שלי לא הרגיש ממש טוב ועבר.
בקשר לדפוק, תכילי ותמשיכי הלאה בחיים, חבל על הזמן
לצפיה ב-'אני מבקש להפסיק את ההתנצחויות הללו וגם את השימוש בשפה זו'
אני מבקש להפסיק את ההתנצחויות הללו וגם את השימוש בשפה זו
28/01/2020 | 20:20
2
92
אין לזה מקום בפורום הזה. 
לצפיה ב-'אכן, אין מקום בפורום הזה של הורים למוחננים לכתוב בשפת ביב '
אכן, אין מקום בפורום הזה של הורים למוחננים לכתוב בשפת ביב
28/01/2020 | 21:50
1
99
מאונן מקלדת וכד' ...
לצפיה ב-'כן, ואתה דאגת רק להרגיע אותה, נכון? בפעם הבאה'
כן, ואתה דאגת רק להרגיע אותה, נכון? בפעם הבאה
29/01/2020 | 02:05
110
כל דיאלוג מסוג זה פשוט יעלם.
לצפיה ב-'המסקנה היא שאת יודעת מי הילדים שלו?'
המסקנה היא שאת יודעת מי הילדים שלו?
30/01/2020 | 12:27
4
96
מפחיד.
לצפיה ב-'היא מוסוג ההורים שדוחפים בכוח את ילדם ומורידים לו את הדימוי '
היא מוסוג ההורים שדוחפים בכוח את ילדם ומורידים לו את הדימוי
31/01/2020 | 19:37
3
90
העצמי
לצפיה ב-'וזה עניינה בלבד ואין זה קשור אליך'
וזה עניינה בלבד ואין זה קשור אליך
01/02/2020 | 16:22
42
לצפיה ב-'שמע, בכל זאת אפשר להבין למה היא מפקפקת'
שמע, בכל זאת אפשר להבין למה היא מפקפקת
02/02/2020 | 09:27
1
80
באפשרות שהילדים שלך מחוננים... ואת זה אני עוד אומרת בתור אחת שמאמינה שכל הילדים מחוננים... אתה כותב לא מעט שטויות.
לצפיה ב-'תני דוגמה ...'
תני דוגמה ...
02/02/2020 | 23:06
68
אני פשוט לא מתיפייף וכותב את האמת גם כשזה לא הכי נעים.
לצפיה ב-'אולי הוא היה במתח ובהתרגשות רבה שחסמה אותו'
אולי הוא היה במתח ובהתרגשות רבה שחסמה אותו
28/01/2020 | 20:22
137
זה קורה גם לטובים ביותר, ויש תמיד אפשרות לנסות שוב. בהצלחה
לצפיה ב-'לדעתי אין טעם בספקולציות.'
לדעתי אין טעם בספקולציות.
29/01/2020 | 09:24
128
פשוט חכי ותראי מה יהיה. בגדול המבחנים האלה אמורים להיות קשים, כדי שיאפשרו סינון, וזה לא אומר כלום לא שהיה לו קשה ולא שהוא לא הספיק לסיים - כי זה תלוי איך היה לאחרים (כי זה מבחן משווה). ילד פה ילד שם שיענו לך לגביהם - זה לא יגיד כלום. מה גם ששני ילדים שהלך להם בדיוק אותו דבר יכולים לראות את המצב אחרת. 
לצפיה ב-'תאריכי מבחנים שלב ב כתה ב'
תאריכי מבחנים שלב ב כתה ב
23/01/2020 | 12:08
1
124
קיבלנו תאריך 30.1 בתל אביב

מישהו קיבל תאריכים במקומות נוספים?
לצפיה ב-'תלמידים שלי באזור אשדוד ואשקלון קיבלו לאמצע פברואר'
תלמידים שלי באזור אשדוד ואשקלון קיבלו לאמצע פברואר
23/01/2020 | 22:25
63
לצפיה ב-'האדמין משמש כסוכן של חברות ההכנה'
האדמין משמש כסוכן של חברות ההכנה
15/01/2020 | 12:51
3
185
לא מאפשר החלפת תכנים (אין כאן זכויות יוצרים) ולא מאפשר חוות דעת על מוצרי הכנה. משרת את האינטרסים שלו בלבד. בושה
לצפיה ב-'אתה מציע תכנים וערכות הכנה של ספקים ולא חוות דעת '
אתה מציע תכנים וערכות הכנה של ספקים ולא חוות דעת
15/01/2020 | 20:12
140
על תכניות וערכות שאתה יכול לציין את דעתך האישית עליהן. אתה עובר על זכויות יוצרים כשאתה מציע להתחלף בערכות ותכנים של אלו שיוצרים זאת. הפורום לא יהיה שותף למעשה שכזה.
לצפיה ב-'האדמין איש הגון, '
האדמין איש הגון,
18/01/2020 | 11:00
96
האדמין מקפיד על "גילוי נאות", לא מסתיר מי הוא,
וומאפשר דיונים בעד ונגד חברות ההכנה למיניהן. הוא בהחלט לא משתיק ביקורת.

לצפיה ב-'לא צריך להיות מחונן בשביל להבין'
לא צריך להיות מחונן בשביל להבין
18/01/2020 | 21:48
132
שאם תפנה את האדמין למקום בו כתוב שמותר לך להעביר הלאה ("להחליף תכנים") את החומר שקנית, או אמירה מפורשת של מי שמכר לך שאין לו זכויות יוצרים על החומר, הבעיה תיפתר.
כן צריך להיות אדם ישר בשביל זה.
לצפיה ב-'ניתקלתי במקרה בכתבה הזו ואני מופתע לרעה, מה דעתכם?'
ניתקלתי במקרה בכתבה הזו ואני מופתע לרעה, מה דעתכם?
15/01/2020 | 00:21
3
238
לצפיה ב-'מישהו פישל בענק.'
מישהו פישל בענק.
15/01/2020 | 08:14
123
מדובר בבית ספר ברמה מאוד גבוהה. קשה להתקבל אליו, ולומדים בו הרבה בני נוער מחוננים ומצטיינים.
נראה לי ששמחו להזמין בוגר של בית הספר להרצות, ולא בדקו מה תוכן ההרצאה.
לצפיה ב-'חבל שהכתבה נותנת לקורא הרגשה שזה מה שמלמדים את הדתיים, כאשר'
חבל שהכתבה נותנת לקורא הרגשה שזה מה שמלמדים את הדתיים, כאשר
15/01/2020 | 13:15
78
בית הספר זכה במקום הראשון בארץ בין כל בתי הספר שלהם מגמות חמש יחידות במתמטיקה מחשבים ומדעים ותלמידיו הם מהמבוקשים ביותר בידי יחידות העילית הטכנולוגיות של צה"ל.
כמו כן, עובדתית, רוב זמן ההרצאה התלמידים התווכחו עם המרצה ולא קיבלו את התזה שלו.
לצפיה ב-'טוב שמזהירים את הציבור מפני נוכלים'
טוב שמזהירים את הציבור מפני נוכלים
18/01/2020 | 12:04
52
יש לי הרגשה שכאשר בית הספר הזמין את השרלטן, כותרת ההרצאה לא היתה "כל המדענים טועים. כדור הארץ שטוח", אלא משהו הרבה יותר מעורפל.
לצפיה ב-'שאלות לגבי מבחני קרני כיתה ו'
שאלות לגבי מבחני קרני כיתה ו
11/01/2020 | 23:18
7
187
הבן שלי ניגש למבחן קרני יחד עם...המון ילדים מוכשרים אחרים.

האם נכונה התחושה כי משנה לשנה ניגשים יותר ויותר ילדים ?
האם הציון במבחן הוא תלוי אזור או ארצי ?
אם לא ענה על כל השאלות (סהכ לא הספיק לענות על כ - 10 שאלות - שאותן ניחש) - אין לו סיכוי ?

תודה !

לצפיה ב-'הציון ארצי,'
הציון ארצי,
12/01/2020 | 08:09
1
167
והבת שלי עברה למרות שלא הספיקה לענות על כל השאלות.
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
12/01/2020 | 15:24
51
לצפיה ב-'יש המון שאלות. לא נראה לי שלא לענות'
יש המון שאלות. לא נראה לי שלא לענות
13/01/2020 | 12:33
4
138
על 10 שאלות אומר שאין לו סיכוי - אם כי אולי זה תלוי בסוג השאלות שהוא לא ענה עליהן - אם הן באותו תחום, אם התחום חשוב יותר מאחרים מבחינת קרני, וכו'. נניח, אולי אם הוא לא ענה על 10 שאלות בצורות, ויש רק 15 (אני סתם זורקת, לא יודעת כמה יש) מצבו באמת לא מאוד טוב, אבל אם הוא לא ענה על שאלה בתחום אחד, 2 בתחום אחר, וכו', הוא בסדר.
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
13/01/2020 | 20:57
3
114
תודה,
הוא לא ענה על 4-5 שאלון בשאלון השלמת משפטים (שאלון שהוקצב לו 6.5 דקות) וכן לא ענה על 4-5 שאלות באחד משאלוני המתמטיקה (שגם לו הוקצב 6.5 דקות)
נחכה ב(חוסר) סבלנות.
מישהו יודע מתי מגיעות התשובות ?
לצפיה ב-'אצל הבכורה שלי, לפני 3 שנים, '
אצל הבכורה שלי, לפני 3 שנים,
13/01/2020 | 21:10
150
המבחנים היו בינואר והתשובות הגיעו באפריל - אבל לבית הספר הן הגיעו לפני שהן הגיעו אלינו.
לצפיה ב-'אגב, אתה יודע אילו שאלונים נוספים היו וכמה זמן הוקצב להם?'
אגב, אתה יודע אילו שאלונים נוספים היו וכמה זמן הוקצב להם?
13/01/2020 | 21:11
1
110
6.5 דקות באמת נשמע מאוד קצר - אולי זה מכוון כדי שלא יענו על הכל.
לצפיה ב-'שאלונים'
שאלונים
13/01/2020 | 22:03
112
תודה על התשובות
6.5 דקות היו השאלונים הקצרים ביותר...היו גם שאלונים של 30 דקות ושל 20 דקות.
כשהוא יצא מהמבחן הוא דיקלם כמה שאלונים היו, באיזה נושאים, וכמה זמן היה כל שאלון (עודף פרטים זה כאן), אבל כמובן ששכחתי את כל המידע. רק את ה - 6.5 דקות זכרתי כי זה באמת נשמע מעט
לצפיה ב-'אייני יודע מה איתכם אבל אותי זה מרגיז!'
אייני יודע מה איתכם אבל אותי זה מרגיז!
10/01/2020 | 15:20
1
248
הקישור הבא יסביר זאת היטבhttps://www.yediot.co.il/articles/0,7340,L-5656636,00.html

לצפיה ב-'באמת מעצבן והזוי'
באמת מעצבן והזוי
10/01/2020 | 19:42
132
התכנית לתואר היא גם מוסדית, אז מה אכפת להם?
לצפיה ב-'שלום רב'
שלום רב
06/01/2020 | 09:38
5
249
המון תודה על עזרתכם. האם מחונן זכאי להיעדר מבית הספר ביום השליפה כאשר אין לימודים במכללה ביום זה ? תודה. בנוסף האם יש למישהו חוות דעת על כיתת המחוננים בחרנעם בחטיבה החדשה ? נפתחה כיתה בשנה שעברה...
לצפיה ב-'1. לא'
1. לא
06/01/2020 | 10:23
1
92
2. איפה זה חרנעם?
לצפיה ב-'2. '
2.
06/01/2020 | 12:51
76
יקנעם?
זהו, אני עוברת לגור בחרנעם.
לצפיה ב-'לא, אבל תכלס מי יידע... אצלנו בבית הספר אין להם מושג מה קורה'
לא, אבל תכלס מי יידע... אצלנו בבית הספר אין להם מושג מה קורה
06/01/2020 | 13:58
2
91
ביום השליפה. מתי הוא מתחיל, מתי שנת הלימודים שלהם מסתיימת, מתי יש חופש... לאף אחד לא באמת אכפת.
לצפיה ב-'אכן בית הספר לא מבצע מעקב'
אכן בית הספר לא מבצע מעקב
07/01/2020 | 11:32
1
74
אבל אם יש מספר ילדים שיוצאים ליום השליפה, צריך עמדה אחידה ביניהם. מעבר לכך שיחס גורר יחס. כפי שלנו יש ציפיות להתחשבות מבית הספר, מעבר ללשון חוזר המנכל, לדעתי ראוי לא לנצל לרעה את היציאה ליום שליפה.
לצפיה ב-'אוי, אתה צודק. שכחתי מזה לגמרי. בשנים האחרונות הצעיר שלי הוא'
אוי, אתה צודק. שכחתי מזה לגמרי. בשנים האחרונות הצעיר שלי הוא
07/01/2020 | 15:26
84
היחיד בשכבה שיוצא ליום שכבה, שכחתי שבד"כ מדובר בכמה ילדים... סורי.
לצפיה ב-'מבחן שלב ב' - מותאם. האם מישהו מילדכם עבר?'
מבחן שלב ב' - מותאם. האם מישהו מילדכם עבר?
05/01/2020 | 08:32
14
135
שלום לכולם,
לאחר לבטים שלנו, נשלח את הילדה לשלב ב' של מבחן המחוננים. הגשנו פניה לועדת התאמות למבחן מותאם, על מנת שתקבל תוספת זמן וסביבה שקטה ככל הניתן.
צרפנו מכתב שלנו, של המורה, ומסמך מהנוירולוג.

1. האם מישהו כאן הגיש בקשה למבחן מותאם לוועדה ו/או בקיא ויודע לומר האם יש אפשרות שלא תקבל למרות שמאובחנת ויש המלצות?

2. האם ילד/ה של מישהו כאן עבר מבחן מותאם, יודע לומר היכן ומתי מתקיים, באלו שעות (כי רטלין אחהצ זה דבר פחות בעייתי, השאלה האם המבחן המותאם מתקיים בשעות שונות) ומה הפורמט?

תודה לעונים

תודה
לצפיה ב-'*ילדיכם, רטלין אחה"צ זה דבר פחות *מומלץ ובעייתי (אין עריכה)'
*ילדיכם, רטלין אחה"צ זה דבר פחות *מומלץ ובעייתי (אין עריכה)
05/01/2020 | 08:33
8
55
לצפיה ב-'עד כמה שאני יודעת, מבחנים מותאמים הם לרוב בבוקר. לפחות כך'
עד כמה שאני יודעת, מבחנים מותאמים הם לרוב בבוקר. לפחות כך
05/01/2020 | 10:12
3
74
היה כשהמבחנים נערכו על ידי מכון סאלד. אין לדעת מה יהיה השנה, כשהבחינות עברו למכון קרני.
אגב, יש אפשרות עריכה להודעות תוך 15 דקות מפרסומן (לידיעה כללית )
לצפיה ב-'בשעות הבוקר? נחזיק אצבעות. זה באמת הכי הגיוני'
בשעות הבוקר? נחזיק אצבעות. זה באמת הכי הגיוני
06/01/2020 | 06:51
2
45
ולא מצאתי את אפשרות העריכה. אולי משום שאני לא במשתמש הרשום שלי (לא זוכרת את הסיסמא )
תודה!
לצפיה ב-'זה לפחות מה שהיה בשנים קודמות. מקווה בשבילכם שכך יהיה גם'
זה לפחות מה שהיה בשנים קודמות. מקווה בשבילכם שכך יהיה גם
06/01/2020 | 13:57
1
32
השנה.
ובאמת כנראה שלאורחים אין אפשרות עריכה. על זה לא חשבתי....
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
07/01/2020 | 07:24
12
לצפיה ב-'את יכולה לפרט למה ריטלין פחות מומלץ אחר הצהריים?'
את יכולה לפרט למה ריטלין פחות מומלץ אחר הצהריים?
05/01/2020 | 22:53
3
20
לצפיה ב-'רטלין עשוי ליצור קשיי הירדמות. נוטלים בשעות הבוקר. אחה"צ '
רטלין עשוי ליצור קשיי הירדמות. נוטלים בשעות הבוקר. אחה"צ
06/01/2020 | 06:54
51
עלול לגרום ללילה לבן לחלוטין לילד (ולהוריו....)
לצפיה ב-'רטאלין משפיע על השינה. אפשר לקחת רטאלין אחה"צ אבל לא באותו'
רטאלין משפיע על השינה. אפשר לקחת רטאלין אחה"צ אבל לא באותו
06/01/2020 | 13:56
1
43
מינון כמו בשעות הבוקר, וכדאי מאוד לעשות את זה בהתייעצות עם הרופא המטפל.
רטאלין ושאר בני המשפחה (קונצרטה וכיו"ב) הם למעשה תרופות מעוררות.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
07/01/2020 | 11:32
4
לצפיה ב-' האם מישהו מילדכם עבר מבחן מותאם למסלול בר אילן?'
האם מישהו מילדכם עבר מבחן מותאם למסלול בר אילן?
05/01/2020 | 20:18
4
48
אם כן, איך מבקשים?
לצפיה ב-'אין מבחן מותאם'
אין מבחן מותאם
05/01/2020 | 22:52
3
53
הם טוענים שנותנים פקטור מסויים למי שזכאי להתאמות (שיטה מוזרה ונשמעת לא שיוויונית בעליל)
לצפיה ב-'באמת??? קראתי היכנשהו שיש הארכת זמן וקבוצת היבחנות קטנה, אבל'
באמת??? קראתי היכנשהו שיש הארכת זמן וקבוצת היבחנות קטנה, אבל
06/01/2020 | 06:50
1
41
זה לא היה מקור עדכני, לכן אני שואלת.
נשמע מאד לא הגיוני שנותנים פקטור בציון.
לצפיה ב-'הוא התכוון לבר אילן '
הוא התכוון לבר אילן
06/01/2020 | 13:55
12
לצפיה ב-'או שהתכוונת לבר אילן. סליחה '
או שהתכוונת לבר אילן. סליחה
06/01/2020 | 06:56
16
לצפיה ב-'הבדלי זמנים במבחן קרני'
הבדלי זמנים במבחן קרני
05/01/2020 | 23:05
173
שלום. האם מישהו יודע אם מבחן קרני שנעשה בו זמנית לילדי כיתה ו', ח' וט' הוא זהה? והאם יש הבדלים בזמנים שמקדישים לכל חלק בבחינה, עבור כל גיל?
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
31/12/2019 | 11:53
2
154
שלום, הבן שלי לקראת שלב ב. הגדול עבר את המבחן ויוצא ליום שליפה. מכיוון שעבר השנה לבית ספר אנתרופוסופי בו קצב הלמידה איטי יותר, אני רוצה לרכוש לו מנוי להכנה אינטרנטית,
אשמח להמלצה לאיזה מכון כדאי- אני מכירה את מכון נועם, הפרופסור המפוזר ומיחונן. אם זה בעייתי לכתוב כאן- אשמח בפרטי.
תודה
<script></script>
לצפיה ב-'אחדד את השאלה.. יש אתר שהוא בגישה יותר משחקית?'
אחדד את השאלה.. יש אתר שהוא בגישה יותר משחקית?
31/12/2019 | 15:25
1
104
<script></script>
לצפיה ב-'את מתכוונת לאתר שהוא נוטה למשחקים ופחות ללמידה פורמלית?'
את מתכוונת לאתר שהוא נוטה למשחקים ופחות ללמידה פורמלית?
31/12/2019 | 23:06
74
לצפיה ב-'מבחן לאיתור מחוננים כתה ו''
מבחן לאיתור מחוננים כתה ו'
30/12/2019 | 18:02
1
145
הי, מבקש המלצה לערכת הכנה, למבחן לאיתור מחוננים לכיתה ו', שכדאי לרכוש. תודה
לצפיה ב-'מציע להכנס לאינטרנט ולבחור באופן עצמי לפי ראות עיניך'
מציע להכנס לאינטרנט ולבחור באופן עצמי לפי ראות עיניך
31/12/2019 | 08:00
80
בפורום אנו משתדלים שלא לפרסם ספקי ערכות למיניהם כדי שלא להפוך את הפורום ל"קיר פרסום" וגם כדי שלא תיווצרנה העדפות שתיפגענה גם בספקים עצמם.  מקווה שהנקודה מובנת. בהצלחה במבחן.
לצפיה ב-'מכירים מנסיון את התוכניות אודיסאה, אלפא או אידאה?'
מכירים מנסיון את התוכניות אודיסאה, אלפא או אידאה?
26/12/2019 | 09:29
39
143
הילדה בכיתה ח', ואנחנו מוצפים בהודעות על המיון לתוכנית אודיסאה, שמתחיל כבר השנה. לתוכניות הבאות המיונים יהיו בשנה הבאה.
היינו בערב להורים לילדים מחוננים בחטיבות הביניים, וקיבלנו הסברים כלליים על כל התוכניות. 
כרגע הילדה לא מתלהבת. בדיון משפחתי הסיכום היה שכל התוכניות מוסיפות הרבה מאוד לחץ, שכנראה לא שקול לתועלת שמפיקים מהן לטווח הארוך.
אשמח לתובנות נוספות לפני שנגיע להחלטה סופית.
לצפיה ב-'ילדים רבים בכיתה של הבת שלי הולכים,'
ילדים רבים בכיתה של הבת שלי הולכים,
26/12/2019 | 09:43
29
148
ונראה לי שאלה שהולכים נהנים מזה ועומדים בעומס, אבל הם מראש היו כאלה שמאוד רצו ללכת לזה, תחרותיים, וכו' (למשל החברה הכי טובה שלה). כמו כן בית הספר מאוד מתחשב במי שהולך לתכנית - והלו"ז שלהם אפילו משולב בלוח החודשי של השכבה בבית הספר. החברה שלה גם מגבירה פחות מקצועות ממנה בבית הספר (הבת שלי בעתודה מדעית טכנולוגית), אבל נראה לי שיש גם כאלה גם בעתודה וגם באודיסאה.
לצפיה ב-'יודעת ממה נובעת ההנאה?'
יודעת ממה נובעת ההנאה?
26/12/2019 | 10:14
28
104
שמעתי מהורים שהילדים מרגישים שהם חלק מקבוצה נבחרת, ושזה גם עונה להם על צורך חברתי (בעיקר באלפא). 
אף אחד משני אלה לא יתן מוטיבציה לבת שלי. היא בעיקר רוצה לדעת שההשקעה תישא פירות.
כרגע היא לא מרגישה לחוצה. חוץ מבתקופת מבחנים, יש לה זמן לכמה שעות יומיות של בהיה/ מחשב/ קריאה. היא אוהבת את הזמן הפנוי שלה, ותוותר עליו רק אם היא תשתכנע שהמאמץ יביא לה תועלת מוחשית. היא מאוד מרוצה חברתית, ולא מעוניינת בתחרות עם אף אחד.
היא אוהבת ללמוד תחומים חדשים, ולכן היא מתלבטת. מצד שני, היא יכולה לקחת קורס או שניים באוניברסיטה הפתוחה, וזה יאפשר לה ללמוד בקצב שלה.
לצפיה ב-'בדיוק לפני יומיים החברה שלה הייתה פה,'
בדיוק לפני יומיים החברה שלה הייתה פה,
26/12/2019 | 10:39
27
121
חבל שלא שאלת אז, הייתי יכולה להתעניין אצלה (היא באודיסאה, לא באלפא - לא יודעת אם יש כאלה באלפא). הבת שלי גם מצאה לעצמה חוג מתמטיקה שהיא אוהבת באוניברסיטה (שאפילו צריך להתקבל אליו, אז גם הצד התחרותי קצת קיבל מענה) - וזה רק כמה שעות בשבוע (פגישה אחת בשבוע) + שיעורים (שהם בעצם סוג של חידות מתמטיות) - פשוט חוג מאתגר בתחום שמעניין אותה. זה מתאים לה, מעניין לה, ולא מוסיף המון עומס. לה ממש לא אכפת מה "ייצא לה" מהדברים שהיא בוחרת - היא פשוט הולכת למה שמעניין אותה.

והערת אגב: אני ממש לא מבינה למה יש "תקופות מבחנים" בחטיבה - בניגוד לאוניברסיטה, הם לא מקבלים חופש בתקופת המבחנים ועדיין מקבלים שיעורים + עבודות בכל המקצועות, ואין שום סיבה לדחוס את כל המבחנים לתקופה קצרה, אם כל השאר ממשיך כרגיל.
לצפיה ב-'התייחסת למסלול בר אילן?'
התייחסת למסלול בר אילן?
26/12/2019 | 12:05
3
75
אם כן, מכיתה ח', זה אומנם רק פעם בשבוע, אך מפציצים אותם בש"ב.
לצפיה ב-'לא.'
לא.
26/12/2019 | 12:10
2
33
לצפיה ב-'אז לאיזה מסלול התייחסת?'
אז לאיזה מסלול התייחסת?
28/12/2019 | 19:11
1
24
לצפיה ב-'זה לא "מסלול" אלא חוג. חוג כמו שיש לילדים חוגים,'
זה לא "מסלול" אלא חוג. חוג כמו שיש לילדים חוגים,
28/12/2019 | 19:23
56
לא חוג כמו שיש באוניברסיטה מחלקה וחוג.
לצפיה ב-'מסכימה בעניין תקופת המבחנים,'
מסכימה בעניין תקופת המבחנים,
26/12/2019 | 12:54
22
65
אבל בפועל, זה מה שקורה.
היא הולכת לחוג בניית אתרים, מצד המעניין, ולחוג ריקוד, מצד אמא שלי מכריחה אותי לעסוק קצת בפעילות גופנית. פעילה בצופים, בעיקר מצד ביה"ס מכריח לעסוק בפעילות התנדבותית, וצופים ברשימה. גם חוג וירטואלי לכתיבה יצירתית, גם מצד המעניין.
היא הורידה חוג נגינה וחוג ציור, כדי שיהיה לה פנאי.
לא נתקלתי בחוגים שמסתיימים בכיתה ו'.
לצפיה ב-'ברצינות? אצלנו כמעט הכל נגמר ב-ו'.'
ברצינות? אצלנו כמעט הכל נגמר ב-ו'.
26/12/2019 | 13:26
21
81
באמת חוג ציור קצת יותר (ונגינה זה לא חוג אלא שיעור פרטי). אפילו חוג ריקוד נגמר אצלנו ב-ו'.
אצלי הגדולה הולכת לפסנתר ולמתמטיקה (ולדיבייט כחוג בתוך בית ספר - נרשמה גם לבניית מכונות או משהו כזה, אבל בסוף שיבצו את שני החוגים באותו זמן) - מוסיקה היא תחום עניין מרכזי שלה כרגע. כתיבה יצירתית יש לה באנגלית לדוברים, ומחשבים בשיעור מחשבים של העתודה (שכלל בשנה שעברה לפחות גם בניית אתרים). מבחינת ספורט, אני בגישה שלך של להכריח - לריקוד הצלחתי להכניס אותה בכיתה ו' (היא לא רקדה בכלל מאז שחזרנו מחו"ל - כשהיה קטנה כן רקדה בחוגים מעפנים יחסית), אבל שם זה נגמר כי החוג לא ממשיך לכיתה ז'. רשמתי אותה לטניס ב-ז' (גם אני מאסכולת אמא מכריחה ללכת לחוג ספורט) אבל היא כמעט לא הלכה. ב-ח' ו-ט' כבר אין מה לנסות - רק טניס פתוח לגיל שלה, וזה היא כבר הראתה שלא עובד.
אצלנו בחטיבה אין התנדבות, וגם אצלנו יש תקופות מבחנים בחטיבה.
לצפיה ב-'שכחתי דיבייט, גם בתוך ביה"ס.'
שכחתי דיבייט, גם בתוך ביה"ס.
26/12/2019 | 13:40
20
47
התעניינה גם ברובוטיקה, אבל הם באותה שעה, והיא היתה צריכה לבחור.
היא רוקדת פלמנקו בקבוצת הנשים, יש שם עוד נערה בגילה בערך.
יש בביה"ס כיתה מדעית טכנולוגית, וילדים מכיתת המחוננים לא יכולים להצטרף. אמרו לנו שהם לומדים לפחות כמו הכיתה המדעית טכנולוגית, אבל אני לא יכולה להיות בטוחה. בכיתה ז' הם למדו חומר של שנתיים במתמטיקה ובאנגלית, אבל עכשיו חזרו לקצב רגיל. הם יבחנו בבחינות הבגרות בשני המקצועות האלו שנה מוקדם יותר. מתגברים להם מדעים, אבל לא בצורה שמשנה הרבה או מאפשרת להבחן מוקדם. מה מקבלים אצלכם בעתודה המדעית טכנולוגית? אולי נוכל להתארגן וללחוץ על ביה"ס.
לצפיה ב-'אצלנו לומדים בעתודה טכנולוגית'
אצלנו לומדים בעתודה טכנולוגית
26/12/2019 | 14:09
19
54
בחטיבה מתמטיקה, פיסיקה, מחשבים ומקצוע מדעי נוסף שאני חושבת שמשתנה (שנה כימיה, שנה ביולוגיה, או משהו). אפשר ללמוד מתמטיקה מוגבר, פיסיקה מוגבר, ביולוגיה מוגבר (לא יודעת אם יש כימיה) גם בלי להיות בעתודה - אבל רק בעתודה לומדים מחשבים. לא יודעת שום דבר לגבי בגרויות אצלנו - רק שצריך לקבל ציונים טובים ב-ט' כדי להיות ב-5 יח"ל. לא בטוחה איזו בגרות, אם בכלל, עושים מוקדם, ואם כן, מתי, ומי עושה אותה מוקדם.
לצפיה ב-'כנראה שאין לי מה לעשות.'
כנראה שאין לי מה לעשות.
26/12/2019 | 14:20
18
43
דיברתי בתחילת השנה עם רכזת המחוננים על האפשרות שהם ילמדו מחשבים, והיא הודתה שאין לבביה"ס מורים מספיק מוצלחים ולכן וויתרה מראש.

לצפיה ב-'טיפה'לה מוזר, כי אם הבנתי נכון'
טיפה'לה מוזר, כי אם הבנתי נכון
26/12/2019 | 14:28
17
54
בעתודה בעצם התוכן מגיע ממשרד החינוך - צריך רק מישהו שיעביר אותו. וזו לא הנדסת טילים מה שהם לומדים שם. ומה זה אין מורים מספיק מוצלחים? הרי יש עתודה טכנולוגית - ושם יש מורה למחשבים. או שאצלכם אין מחשבים?

בפועל, נפגשתי פעם עם המורה למחשבים של ח', והוא הציג את עצמו (לא יודעת למה) ופירט את קורות החיים שלו, שלמיטב זכרוני היו מרשימים (אבל לא זוכרת מה היו בדיוק - עובד באיזו חברת מחשבים נחשבת? באקדמיה? לא יודעת).
לצפיה ב-'מוזר מאוד, '
מוזר מאוד,
26/12/2019 | 14:47
16
32
אבל היא עיקבית.
כשהגענו לראיון קבלה לכיתת המחוננים, לפני כיתה ז', הרכזת שאלה את הילדה אילו תחומים אהובים עליה.
כחלק מהשיחה שלנו, אם לילדה כדאי להעדיף כיתת מחוננים שצריך להגיע אליה בהסעה, ושהיא לא מכירה בה כמעט אף אחד, לעומת תיכון מצוין ליד הבית. היא  הסבירה לנו שיש בביה"ס מורים מצוינים למתמטיקה ומדעים, אבל הרבה פחות במחשבים. לדעת הרכזת, לילדים שתחום העניין העיקרי שלהם מחשבים, עדיף להשאר בביה"ס בישוב שלנו.
ידוע לי שאחוז נכבד מהמחוננים נבחנים בחמש יחידות מחשבים, ולא שמעתי על תלונות מיוחדות כלפי המורים. אני לא יודעת מה קורה שם בדיוק, ולמה היא מזלזלת במורים למחשבים, או סתם לא אוהבת אותם. 
הבנתי מהבנים הגדולים שלי, שכל החומר בחמש יחידות מחשבים, מאוד פשוט. לדבריהם זו בגרות מאוד קלה ומעלה ממוצע. אם זה נכון, ואין לי סיבה לא להאמין להם, אז באמת לא צריך מורה מוכשר במיוחד.
לצפיה ב-'לפחות שנה שעברה, המורה למחשבים'
לפחות שנה שעברה, המורה למחשבים
26/12/2019 | 15:10
15
46
נתן את כ-ל החומר הבייתה, כך שזה לא ממש משנה כמה הוא מורה טוב (מעבר ללכתוב את החוברת, בהנחה שהוא עשה את זה) - אפשר פשוט לקרוא את החומר, לעשות את התרגילים וזהו. גם בפיסיקה מקבלים ממשרד החינוך חוברת עם כל החומר. מבחינת החומר, מחשבים זה כמו מתמטיקה - אם יש לך הבנה מתמטית, זה באמת יהיה קל. אם אין לך - זה יהיה יותר קשה. לא מאוד תלוי במורה.

לצפיה ב-'יש לך את החוברת?'
יש לך את החוברת?
26/12/2019 | 20:32
14
35
יכול להיות נחמד ללמוד את החומר בבית, בלי מורה.
המליצו לי על תכנית בשם מגשימים. היא לא מטעם משרד החינוך, כך שלא הזכירו אותה בכנס. אני אחפש עליה מידע.
לצפיה ב-'איזו חוברת? בפיסיקה או במחשבים?'
איזו חוברת? בפיסיקה או במחשבים?
28/12/2019 | 08:31
7
17
לצפיה ב-'מחשבים.'
מחשבים.
28/12/2019 | 09:04
6
25
פיסיקה הם לומדים.
לצפיה ב-'כשנחזור הבייתה,'
כשנחזור הבייתה,
28/12/2019 | 13:19
5
24
אחפש. אם לא חזרתי אלייך תוך שבוע, בקשי שוב כי אולי שכחתי. אם אזכור אחזור אלייך בכל מקרה, גם אם זה כדי להגיד שלא מצאתי.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
28/12/2019 | 14:11
4
6
לצפיה ב-'שלחתי (לא ישירות). קיבלת?'
שלחתי (לא ישירות). קיבלת?
28/12/2019 | 19:34
3
14
לצפיה ב-'דווחתי שהגיעתודה!'
דווחתי שהגיעתודה!
28/12/2019 | 19:57
2
13
לצפיה ב-' רק נא לא להעביר הלאה.'
רק נא לא להעביר הלאה.
29/12/2019 | 08:18
1
15
לצפיה ב-''
29/12/2019 | 08:34
2
לצפיה ב-'מגשימים היא תכנית ממוקדת סייבר'
מגשימים היא תכנית ממוקדת סייבר
28/12/2019 | 19:04
5
32
לצפיה ב-'מכיר את התכנית?'
מכיר את התכנית?
28/12/2019 | 19:26
4
34
אשמח למידע.
לצפיה ב-'איזה מידע? תהיי יותר ממוקדת'
איזה מידע? תהיי יותר ממוקדת
29/12/2019 | 10:58
3
16
לצפיה ב-'כמה שיותר מקיף.'
כמה שיותר מקיף.
29/12/2019 | 11:19
1
27
על התוכניות שמוצעות מטעם אגף המחוננים קיבלנו ברושורים, מיילים, והרבה מאוד מלל של קידום מכירות. על מגשימים- כלום.
שני חברים של הבן שלי השתתפו בתוכנית, היום שניהם בקבע בתפקידי סייבר נחשבים ונחשקים. במידה וזה הכיוון המקצועי שהם מכוונים אליו, עתידם מובטח.
ניסיתי ליצור איתם קשר, אבל שניהם לא היו פנויים בזמן האחרון.
רוצה להבין את כמות ההשקעה, בעיקר. כמה ומה לומדים, עד כמה זה פוגע  בלימודים בביה"ס. האם זה מחליף בחינת בגרות, וכל מידע אחר שלא עולה בדעתי לשאול כרגע.
הגיעו אל הבת שלי לכיתה, בתחילת כיתה ז', נציגים משם שניסו לשכנע את הילדים להצטרף לתוכנית ניצני מגשימים. הם היו כנראה ממש לא משכנעים, כי אף אחד מילדי הכיתה לא הפגין עניין. הם גם קבעו את המפגשים לימי שלישי אחה"צ, בדיוק בזמן הפעילות בצופים.
רק אחרי כמה שבועות הילדה סיפרה בבית על הביקור ממגשימים בכיתה, עד כדי כך הם לא הצליחו להרשים.
כרגע אנחנו רוצים לאסוף מידע על כמה שיותר תוכניות אפשריות, כדי שהילדה תדע למה היא רוצה לנסות  להתמיין.
לצפיה ב-'זה לא מחליף בחינת בגרות והם מאוד נוקשים וגם חובת נוכחות'
זה לא מחליף בחינת בגרות והם מאוד נוקשים וגם חובת נוכחות
29/12/2019 | 15:12
37
יש הרבה עבודות, גוזלות זמן רב, כי להבדיל משיעורים רגילים, כאן זה על מחשב וכל התעסקות עם מחשב לוקחת יותר זמן.
בהקשר של הצבא, יש קאט'ש, כי מי שלא מתקבל ליחידת סייבר נזרק לגמרי מהמיונים למודיעין וכנראה, שני חבריו של בנך היו מאותם אלו שהתקבלו.

אגב, גם אני לא שמעתי מעולם על נייצני מגשימים ורוב אלו שהולכים למגשימים אלו תלמידים אשר לומדים בכיתות מצוינות של סייבר.
לצפיה ב-'כמובן שקראתי את המידע ברשת,'
כמובן שקראתי את המידע ברשת,
29/12/2019 | 11:28
22
מחפשת יותר פירוט מחוויה אישית.
לצפיה ב-'הלימודים שם הם פעמיים בשבוע משעה 4 עד 7'
הלימודים שם הם פעמיים בשבוע משעה 4 עד 7
26/12/2019 | 12:01
6
69
זה אומר שהילדים צריכים לחתוך באמצע יום הלימודים שלהם בכדי להגיע לשם, אלא אם כן אתם גרים בקירבת האוניברסיטה ומסיימים ללמוד עד אז.

ברגע שאת בתכנית, סביר להניח שזה יבוא על חשבון חוגים אחרים, לכן זה מאוד תלוי ילד, מה יותר כייף לו?
לצפיה ב-'נראה לי שלרוב הילדים אין כמעט חוגים בחטיבה.'
נראה לי שלרוב הילדים אין כמעט חוגים בחטיבה.
26/12/2019 | 12:12
3
61
חוג פה חוג שם (נניח צופים ונגינה או משהו). רוב החוגים פשוט לא פתוחים לגיל שלהם (השנייה שלי, בכיתה ו', תמיד לוקחת מיליון חוגים, ואוטוטו היא מבוגרת מדי בשביל כולם).
לצפיה ב-'ה-2 חוגים שציינת תופסים את כל השבוע'
ה-2 חוגים שציינת תופסים את כל השבוע
26/12/2019 | 17:27
2
41
צופים זה מינימום פעמיים בשבוע וככל שעולים בגיל, מס' הפעמים גדל.
נגינה זה גם לפחות פעמיים בשבוע + אימונים בבית.
לצפיה ב-'אצלנו נגינה זה פעם בשבוע,'
אצלנו נגינה זה פעם בשבוע,
26/12/2019 | 17:42
1
47
וצופים, למי שיש, זה בשלישי ושישי (לא יודעת מה קורה בהמשך ואם נוספות פגישות בהמשך). כך שמתוך חמשת ימי הלימודים בשבוע, יש חוגים ביומיים למי שהנגינה שלו פעם בשבוע. אימונים בנגינה בבית אפשר לעשות מתי שרוצים וזה לא תופס זמן כמו חוג.
הנקודה הייתה, בכל מקרה, שרוב החוגים בגיל הזה כבר לא קיימים (נגינה זה שיעור פרטי, לא חוג), כנראה כי ילדים בגיל הזה כבר לרוב לא רוצים ללכת לחוגים.

לצפיה ב-'גם אצלנו זה כך'
גם אצלנו זה כך
27/12/2019 | 16:28
33
הולכים למעט חוגים בחטיבה ומי שהולך, בדרך כלל כבר מדובר בעיסוק רציני יותר מאשר "חוג".
הסיבה היא גם מה שכתבת, שאכן פחות רוצים, וגם שמאחר שהחוגים היום מתחילים בגיל צעיר, אין אפשרות לצרף לקבוצות הקיימות מתחילים. ילד שמתאמין כבר 5 שנים בג'ודו והולך לתחרויות לא יכול להיות באותה קבוצה עם מי שבא לנסות בפעם הראשונה.
לצפיה ב-'תודה! הרבה חומר למחשבה.'
תודה! הרבה חומר למחשבה.
29/12/2019 | 18:09
28
לוחצים עליהם מכל הכיוונים לבחור תוכנית, ולהשקיע את הזמן הפנוי שלהם בלימודים.
אני תוהה עד כמה זה באמת כדאי.
לצפיה ב-'חברה של הבן יצרה קשר.'
חברה של הבן יצרה קשר.
30/12/2019 | 08:58
29
לדבריה השתתפות מצריכה תכנון זמן מדוקדק, כי בנוסף לכל מפגש יש עומס של כמה שעות עבודת בית.
יש אפשרות ללכת לחוג נוסף, אבל לא כזה שמצריך תרגול בבית, כמו נגינה.
החומר לא חופף לחומר של חמש יחידות מחשבים, אבל כל כך הרבה יותר מורכב ממה שלומדים בביה"ס, עד שהבגרות נראית ממש קלילה וזניחה.
בי"ב הם עושים פרויקט גדול, ואפשר להגיש אותו גם למשרד החינוך. נחשב כחמש יחידות סייבר.
מיונים לגאמה אכן חוסמים מיונים אחרים, ולכן אם רוצים להגיע למקום אחר במודיעין או בכלל, עדיף לחתום וויתור בשלב מוקדם.
צריך לאהוב את התחום כדי להשקיע כל כך הרבה. ההמלצה שלה, לקחת בשנה הקרובה  קורס וירטואלי בפייתון, כדי לראות אם באמת מעוניינים להצטרף לתוכנית.
חושבים שיש משהו משמעותי שלא שאלנו? נוכל לשלוח לה שאלות נוספות בווטסאפ, אז אשמח להערות ותוספות.
לצפיה ב-'לא מניסיון'
לא מניסיון
27/12/2019 | 16:26
1
52
הבן שלי החליט לא לגשת למבחן השני באודיסאה.
בימי החשיפה (אחד לפני השלב הראשון והשני לפני השני) דיברו על אחוז נשירה עצום ובשורה התחתונה אתה לומד לקראת תואר. בניגוד לאונ' הפתוחה, לא ברור כמה קרדיט נשאר לך אם אתה עוזב באמצע התוכנית.
מצד שני הם הבטיחו (אונ' תא) את המורים הכי טובים שיש, קבוצה של התוכנית שהולכת שנים יחד והרבה השקעה מצד האונ' בהעשרות נוספות.
העומס עצום. נדמה לי שדיברו על 10-15 שעות בשבוע בנוסף לשעות הלימוד באונ'.
לצפיה ב-'הרושם שלי, שמדובר '
הרושם שלי, שמדובר
28/12/2019 | 09:03
55
בפיתוח/ המשך / הרחבה של מה שנקרא תוכנית הנשיא.
בן של חברה שלי למד שם. הם עשו בערך שליש תואר. היה עמוס, אבל מהנה, ונתן להם תחושת גאווה והישג.
אחרי הצבא הוא החליט לשנות כיוון. במקום פיסיקה, מחשבים. קיבל פטורים רק מכמה קורסים מתמטיים, וטוען היום שעדיף למצוא תוכנית אחרת.
לצפיה ב-'רכז שילוב מחוננים- האם ביה"ס מחוייב למנות?'
רכז שילוב מחוננים- האם ביה"ס מחוייב למנות?
17/12/2019 | 11:01
23
113
שלום,
דברתי היום עם המנהל החדש של ביה"ס היסודי של ילדיי.
שאלתי מי רכז המחוננים אצלנו.
הוא קצת הופתע מהשאלה ואמר שאין לנו כזה.
אמרתי שלמיטב ידיעתי הם מחויבים למנות מישהו לתפקיד.
אמר שזה לא ידוע לו ושמשרד החינוך שולח הרבה דברים וכנראה לא את הכל ניתן לקרוא או ליישם. מין תשובה עמומה ומתחמקת.
בקיצור, אני מבינה שאין לביהס רצון להתעסק עם הנושא.
כיום המחוננים הספורים בביהס (ג-ו 7 ילדים מתוכם שניים שלי)
בעצם לא מקבלים שום העשרה פרטנית בביהס וגם אין רכז שילוב מחוננים שמתווך את הנושא לצוות או דואג להם.
היועצת אינה מתעניינת בנושא (ולא בשום דבר בעצם).
ילד אחד שלי מסיים כיתה ו' השנה- 6 שנות שעמום- כבר לא רלבנטי.
השני- מסיים כיתה ג'  ולפנינו עוד 3 שנים וחצי של ייאוש שם.
וכאן נכנסת השאלה:
1.האם יש למישהו לינק למקור לפיו ביהס מחוייב לדאוג למנות רכז שילוב מחוננים?
2. האם מותר לביהס להקצות 0 שעות פרטני לחזקים באופן עקבי?
הילדים נובלים משיעמום בביהס, 0 אתגר לימודי.
וחמור מכך- מפתחים דפוסי בטלנות שספק אם אפשר יהיה לשרש אותם בהמשך. זה הכי מפחיד אותי.
מתרגלים לא לעשות כלום. פשוט שומכלום.
הילד הצעיר כבר הודיע לי שזה בסדר מצדו כי הוא "אוהב לנוח".
אשמח לכל התייחסות בעניין הכאוב הזה.
תודה רבה.
לצפיה ב-'אני לא בטוחה שבית הספר מחויב לתת שעות העשרה למחוננים'
אני לא בטוחה שבית הספר מחויב לתת שעות העשרה למחוננים
17/12/2019 | 11:31
3
83
אצלנו אין רכזת מחוננים, יש רכזת צרכים מיוחדים, ותחת הכותרת הזו נכללים גם הילדים מחוננים. על הנייר.
בפועל אין אצלנו העשרות לילדים מחוננים במסגרת בית הספר בכלל.
רכזת הצרכים המיוחדים בבית הספר שלנו היא אישה מקסימה מאוד, תראפיסטית באומנות בהכשרתה, וכשהמחונן הפרטי שלי התמודד עם קשיים רגשיים משמעותיים, חלק מהתייחסות בית הספר לנושא הייתה לתת לו שעה אישית איתה בשבוע במשך שנה. מעבר לזה אין התייחסות לנושא המחוננות בבית הספר, לא באופן כללי ולא דרך הרכזת.
עם זאת, אני לא כל כך יודעת למה את מתכוונת כשאת אומרת "דפוסי בטלנות". זה נכון שהצעיר המחונן (כיתה ה') מגיע בלי שיעורים הביתה, אבל זה רק כי הוא מקפיד מאוד לסיים אותם כבר בכיתה. הוא כן לומד למבחנים, בעיקר כאלו שצריך לזכור בהם יותר חומר. זה נכון שרוב שעות אחה"צ הוא לא עושה דברים שקשורים ללמידה, אבל אני לא ממש רואה כאן בעיה. הוא עושה דברים אחרים ובעיניי גם עדיפים.
הבכור שלי (אותר ביסודי כ"רק" מצטיין, היום הוא בכיתה ט') גם היה מסיים ביסודי את שיעורי הבית כבר בכיתה, היה לומד עוד פחות מהצעיר לבחינות, ותמיד היה תלמיד מצטיין. דפוסי הלמידה שלו השתנו מקצה לקצה כשעלה לחטיבה, התקבל לכיתת מופ"ת, והיום הוא עדיין תלמיד מצטיין ביותר, אבל עובד מאוד קשה בשביל זה. הלימודים ביסודי פשוט לא הצריכו את זה ממנו.
לצפיה ב-'שעה אישית איתה בשבוע במשך שנה זה המון ומאוד מבורך'
שעה אישית איתה בשבוע במשך שנה זה המון ומאוד מבורך
17/12/2019 | 16:15
1
70
אגב, לגבי שאלתך על בטלנות, אנסה להשיב במקומה, שהילדים לא מפתחים הרגלי למידה ורגילים שהכל בא להם בקלות בלי להתאמץ, כך שבהינתן משהו קצת קשה, הם, אפילו, לא יטרחו לנסות לפתור וישר ירימו ידיים.
לצפיה ב-'כן, אבל זה לא היה מתוקף היותו מחונן. זה היה מתוקף קשיים '
כן, אבל זה לא היה מתוקף היותו מחונן. זה היה מתוקף קשיים
17/12/2019 | 18:17
64
חברתיים ורגשיים חמורים ביותר, מהם המערכת התעלמה במשך שנתיים עד שזה הגיע למצב קיצון, ממנו הם כבר לא יכלו יותר להרשות לעצמם להתעלם. האמת שזה לא היה שנה, זה היה בערך מינואר עד סוף שנה"ל. אח"כ גם זה הופסק.
ומצטערת לסתור לך את התיאוריה היפה לגבי הרגלי למידה. היא אמנם תקפה לגבי חלק מהילדים, אבל ממש ממש לא לגבי כולם. לראיה הבכור שלי, שבהחלט היה נטול הרגלי למידה במהלך היסודי, מהסיבה הפשוטה שלא נדרשה ממנו למידה. היה מכין את שיעורי הבית בבית הספר, לבחינות הייתה למידה מינימלית אם בכלל.
היום הוא בכיתה ט' מופ"ת והתמונה שונה לחלוטין. לא רק שפיתח מיומנויות והרגלי למידה בהצלחה, הוא גם משלב אותם עם 15 שעות שחייה בשבוע, ועדיין מצליח להגיע לממוצע של מעל 96 בכיתת מופ"ת, שנה שלישית ברציפות. אז הוא בהחלט הצליח לפתח הרגלי למידה יעילים, ודי בקלות, ברגע שהתנאים השתנו והצורך נוצר.
לצפיה ב-'הפוך, תודה רבה על המענה המפורט'
הפוך, תודה רבה על המענה המפורט
18/12/2019 | 17:20
19
לצפיה ב-'ההרגל לא להתאמץ לא קשור למחוננות'
ההרגל לא להתאמץ לא קשור למחוננות
20/12/2019 | 20:38
18
74
זה המצב במערכת החינוך, בוודאי ביסודי, אם כי יש הבדל בין בתי ספר ויש כאלו בהם לא דורשים כלום לעומת אחרים בהם לפחות בחלק מהמקצועות דורשים קצת השקעה. הבעיה במערכת, במורים וגם בהורים שברוב חוצפתם מבקשים "הנחות" כשלנסיך מעט קשה.
בעיני לנסוחת לשנות את המערכת לטובת הילדים שלך זו מלחמת דון קישוט וחבל על האנרגיה. את ההרגל להתאמץ צריך להקנות בפעילויות מחוץ לבית הספר.
אצל הבכור שלי (ט') עד השנה זה היה מוסיקה והשנה התחיל ללמוד מתמטיקה באונ' הפתוחה, מה שדורש ממנו מעט להשקיע.
לצפיה ב-'הבן שלך לא בתכנית ייחודית בחטיבה?'
הבן שלך לא בתכנית ייחודית בחטיבה?
24/12/2019 | 06:52
17
58
גם בה לא דורשים השקעה?
אצלנו בהחלט דורשים השקעה.
לצפיה ב-'גם לא דורש השקעה'
גם לא דורש השקעה
24/12/2019 | 16:04
12
29
לצפיה ב-'השאלה לא הופנתה אליך.'
השאלה לא הופנתה אליך.
24/12/2019 | 16:26
11
87
אבל אתה מוזמן לענות לגבי הילד שלך - באיזו תכנית הוא? 
לצפיה ב-'כשם הפורום '
כשם הפורום
25/12/2019 | 14:59
10
24
לצפיה ב-'הבן שלך לומד בכיתת המחוננים העירונית של עירכם?'
הבן שלך לומד בכיתת המחוננים העירונית של עירכם?
25/12/2019 | 17:25
9
33
לצפיה ב-'זה משנה, אם בעירי או לא?'
זה משנה, אם בעירי או לא?
26/12/2019 | 12:06
8
24
לצפיה ב-'לא הבנתי. אפשר ללמוד בכיתת מחוננים עירונית בעיר אחרת?'
לא הבנתי. אפשר ללמוד בכיתת מחוננים עירונית בעיר אחרת?
26/12/2019 | 12:15
7
46
או שהוא לומד בכיתת מחוננים לא עירונית?
לצפיה ב-'עד אשתקד היה אפשר'
עד אשתקד היה אפשר
26/12/2019 | 17:25
6
49
כיום, העיריות עושות בעיות
לצפיה ב-'לא מבינה איך זה התאפשר בעבר.'
לא מבינה איך זה התאפשר בעבר.
26/12/2019 | 17:58
5
53
לא היו מספיק ילדים מהעיר כדי למלא כיתת מחוננים? כי ברור שלילדים מהעיר יש עדיפות. או שזה התאפשר רק על ידי רמאות כמו רישום תושבות בעיר אחרת?
לצפיה ב-'ע"י רמאות גם אפשר היום'
ע"י רמאות גם אפשר היום
28/12/2019 | 19:09
4
51
עד אשתקד, אם הראת קבלה לבי"ס איזורי, העיריות לא עשו בעיות.
לצפיה ב-'מה זה "בית ספר אזורי"?'
מה זה "בית ספר אזורי"?
29/12/2019 | 10:09
3
21
לצפיה ב-'בי"ס שפתוח לכולם'
בי"ס שפתוח לכולם
29/12/2019 | 10:56
2
18
לצפיה ב-'זה לא על-אזורי?'
זה לא על-אזורי?
29/12/2019 | 11:38
1
16
לצפיה ב-'כן, התכוונתי לזה'
כן, התכוונתי לזה
29/12/2019 | 16:01
32
תודה על התיקון
לצפיה ב-'לא בטוח מה בדיוק דורשים'
לא בטוח מה בדיוק דורשים
24/12/2019 | 21:06
3
52
בפועל, הוא לא מתאמץ בכלל וכל זמן שהציונים גבוהים לא באים בטענות גם אם מעירים פה ושם.
אני בגילו, לא בכיתת מחוננים, למדתי הרבה יותר קשה.
לצפיה ב-'אצלנו יש עומס גדול של שיעורים ועבודות'
אצלנו יש עומס גדול של שיעורים ועבודות
25/12/2019 | 07:33
2
60
ואם לא עושים אותם, זה משפיע על הציונים.
גם הבת שלי עוסקת במוסיקה + השנה חוג מתמטיקה באוניברסיטה (שנה שעברה חוג וירטואלי בביולוגיה חישובית או משהו בסגנון) - אבל היא גם באמת לא עומדת בעומס, ומורידים לה ציונים. גם עכשיו כשהלכנו לשמוע על בית הספר לקראת עלייתה של השנייה לחטיבה, ילדים סיפרו איך הם לא עמדו בעומס (בחטיבה) והיו צריכים לוותר על שיעורי בחירה/מוגברים שהם בחרו בתחילת השנה, וכו'.
לצפיה ב-'לא יודע מה עדיף'
לא יודע מה עדיף
27/12/2019 | 16:20
1
41
ההעשרות יותר מעניינות ויותר תורמות, בעיני, מאשר השיעורים בבית הספר.
אבל אצלנו, לפחות במקרה הפרטי שלי, הוא לא מתרגל שצריך להתאמץ או אפילו להשקיע כדי להצטיין.
לטובת המסגרת, יש הרבה עבודות בקבוצות. גם לומדים לשתף פעולה ולהתנהל בקבוצה לצרכי עבודה, וגם משמש כמפגש חברתי למי שלא תמיד דואג לכך בעצמו.
לצפיה ב-'אני דווקא מתרשמת לטובה'
אני דווקא מתרשמת לטובה
27/12/2019 | 17:26
41
מרמת הלימודים (בלי קשר לעומס של שיעורים ועבודות, שנראה לי מיותר - אני מדברת על החומר הנלמד עצמו). מבחינתי זה אחד היתרונות של בית הספר.
לצפיה ב-'היכן ניתן לרכוש חוברות משומשות להכנה למבחן מחוננים כיתה ג?'
היכן ניתן לרכוש חוברות משומשות להכנה למבחן מחוננים כיתה ג?
17/12/2019 | 09:58
75
תודה לעונים.
לצפיה ב-'אשמח לרכוש חוברת משומשת של הכנה למבחן מחוננים לכיתה ג'
אשמח לרכוש חוברת משומשת של הכנה למבחן מחוננים לכיתה ג
17/12/2019 | 09:55
38
לצפיה ב-'מבחן קרני למחוננים VS מבחן קרני לכפר הירוק'
מבחן קרני למחוננים VS מבחן קרני לכפר הירוק
11/12/2019 | 09:34
2
149
שלום,

בני בכיתה ו'.
נרשם למבחן מחוננים של מכון קרני.
במקביל הגיש מועמדות לכפר הירוק. נדרש לבצע שם מבחן קרני.
מה בין שני המבחנים?
האם ביצוע המבחן בכפר הירוק לפני מבחן המחוננים מונע ביצוע מבחן קרני לאיתור מחוננים?
לצפיה ב-'מבחן מחוננים ומבחן הכפר הירוק'
מבחן מחוננים ומבחן הכפר הירוק
13/12/2019 | 14:51
1
139
שלום,
על פניו לכאורה אין קשר בין מבחן המחוננים לבין מבחן הכפר הירוק, למעט העובדה שמכון קרני נבחר להיות הגוף המבצע את שניהם. המבחנים בנויים כך שעונים על הקריטריונים שהגוף המזמין הציב (הכפר הירוק, אגף המחוננים).
בפועל נראה שישנן נקודות השקה וישנן נקודות שוני בין המבחנים.
סתם דוגמה קטנה, בשניהם יהיה חלק שבודק תפיסה צורנית. חשיבה מתמטית ומילולית. אולם הכפר הירוק מבקש לבחון את רמת האנגלית, בעוד שאגף המחוננים אינו בוחן זאת.
כל אחד מהם שם דגשים אחרים וניתן להניח שמבחן המחוננים יהיה יותר קשוח. בכל מקרה ניתן להבחן לשניהם ללא תלות זה בזה.
שיהיה בהצלחה רבה לילדון��
לצפיה ב-'לא יצאה הנחייה חדשה ממשרד החינוך שאסור לבחון באנגלית עבור '
לא יצאה הנחייה חדשה ממשרד החינוך שאסור לבחון באנגלית עבור
13/12/2019 | 20:36
89
קבלה לחטיבה?

אגב, ההנחייה הזאת כבר שנתיים.

מנהל/ת הפורום

אודות:
יורה נחושתן, הנו הבעלים של "דעת יורה", מפעילת תוכנית לימודי ההעשרה לילדים בשכבות הגיל של כיתות ב' - ה', אם בהוראה יחידנית ואם בקבוצות קטנות ובכיתות גד
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ