לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. הנהלת הפורום הנכנסת רוצה להודות למנהלת הפורום היוצאת, ולאחל לה הצלחה.
 בהזדמנות זו, רק נזכיר כי הפרסום בפורום אסור ויש לשמור על כללי שיח נאות ולאפשר לכל אחד להשמיע את דעותיו.
המשך >>

לצפיה ב-'הכנה למבחן'
הכנה למבחן
23/08/2016 | 15:43
4
48
שלום,
אשמח לקבל המלצה על חוברות הכנה למבחן לאיתור מחוננים (שלב ב'). ישנם מספר מכונים שמציעים חומר הכנה ואני מתקשה להבין איזה מהם נחשב איכותי ויעיל.
אני יודעת שנושא "ההכנה למבחן בעד ונגד" נידון בפורום בהרחבה. אין בכוונתי להיכנס לדיון זה ולכן אודה לקבלת המלצה מהורים שהתנסו בנושא.
תודה מראש
לצפיה ב-'הכנה'
הכנה
24/08/2016 | 09:04
2
30
אנחנו השתמשנו בהכנה של מכון נעם (תרגולים במחשב ומבחני סימולציה להדפסה) לילדה זה היה כיף, והיא עשתה את התרגולים בשמחה
לצפיה ב-'המון תודות על תשובתך!'
המון תודות על תשובתך!
24/08/2016 | 09:16
1
27
האם הערכה שלהם גם כוללת הסברים איך לגשת למבחנים מוגבלים בזמן, מבחנים אמריקאיים? בני אף פעם לא עשה מבחנים מסוג כלשהו ולכן חשוב לי שהוא יבין איך מתנהלים במהלך המבחן...
לצפיה ב-'הכנה'
הכנה
24/08/2016 | 13:29
20
יש להם סירטונים חמודים(לדעתי אפשר למצוא אותם בחינם ביוטיוב) שמסבירים טכניקות למענה על מבחנים, דילוג על שאלות, ניחוש וכו'. 
לצפיה ב-'מצטרף להמלצות על החומר של מכון נועם.'
מצטרף להמלצות על החומר של מכון נועם.
( לעמוד שלי בתפוז )
25/08/2016 | 00:48
לצפיה ב-'הסעות יום שליפה, סלולרי לילדה ואמא חרדה '
הסעות יום שליפה, סלולרי לילדה ואמא חרדה
22/08/2016 | 08:01
1
57
שלום לכולם,
אשמח להחכים מנסיונכם...
הילדה עולה לכתה ג' ותשתלב ביום שליפה שבועי בעירנו.
ביום השליפה יש הסעות הלוך וחזור (אוסף מביה"ס המקורי ומחזיר לשם לצהרון).
לצערי, היא היחידה בשכבה שאמורה לעלות על ההסעה מביהס שלנו ובחזרה.
בבוקר אנחנו נדאג שתעלה על ההסעה, ובצהריים צריך להתפלל שתדע לרדת בבית הספר שלה וכמובן שלא תשכח חלילה בהסעה.
מסתבר שאין בהסעה מבוגר מלווה, פרט לנהג עצמו כמובן.
הילדה המתוקה שלנו קצת מעופפת ולעיתים חולמת בהקיץ......
אשמח לחוות דעתכם המלומדה, כיצד אוכל להשיג שתי מטרות:
1. להוריד את רמת החרדה שלי מנושא ההסעות.
2. לעזור לילדה "לזכור" לרדת במקום הנכון בעיקר בנסיעה חזור.
האם לגיטימי לבקשה לעבור במזכירות ביה"ס בשעה 14:00 כדי להתקשר אלי לעדכן שהגיעה? האם הגיוני לעמוד בקשר עם מדריך הצהרון ביום השליפה כדי לוודא שהגיעה? או האם נכון לקנות לה טלפון סלולרי למטרה זו בלבד?
עד כה ביקשה טלפון וסרבתי, כי זה הרגיש לי מיותר (כולל עניין הקרינה וכד').
ואם לקנות סלולרי, האם ניתן לקנות מכשיר "טיפש" שמתאים רק לשיחות?
או שזה עלול להזיק לה חברתית?

אשמח לכל מה שיאיר את עיני בנושא.
תודה רבה

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
22/08/2016 | 14:47
47
1) כיתות ג' ו-ד' הם לרוב באותו יום ובאותם שעות, כך שאם אין בשכבה שלה, ייתכן שיהיה בשכבה של כיתה ד'.

2) את יכולה להגיד לה לבקש מנהג הסעות להודיע לה כאשר מגיעים.

3) מכשיר "טיפש" לא יכול להזיק לה חברתית יותר מאשר חוסר מכשיר ובין כה וכה, היא רק תפתח אותו בזמן זה ובשאר הזמן יהיה סגור.
לצפיה ב-'הסעות ליום שליפה'
הסעות ליום שליפה
06/08/2016 | 22:33
8
116
שלום, הבת שלי עולה לכיתה ג' ותלך בשנה הבאה ליום שליפה. אנחנו גרים בישוב יחסית חדש שבו עד כה לא היו ילדים שנסעו ליום הזה.
כשפניתי למועצה האזורית להודיע על השינוי ולוודא קיום של הסעות מהישוב שלנו, נאמר לי שיתכן וההורים יצטרכו להשתתף בעלויות ההסעה ליום השליפה (אך הם עוד לא החליטו סופית). האם זה מקובל? האם ישנן הנחיות ברורות ממשרד החינוך מי צריך לשאת בעלות ההסעות? תודה!

לצפיה ב-'הסעות ליום שליפה'
הסעות ליום שליפה
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2016 | 18:55
71
למיטב ידיעתי אין הנחיות ברורות מטעם משרד החינוך בנושא זה. אפשר להיכנס לאתרים הרלוונטים ולבדוק האם יש חוזרי מנכ"ל בנושא זה ולבדוק את תוכנם. בדרך כלל על ההורים לדאוג להסעה או שהרשות המקומית דואגת לכך, בהתאם ליכולתם ולרצונם להשקיע בכך.
לצפיה ב-'אצלנו העירייה מימנה ב-100% את ההסעה ליום שליפה'
אצלנו העירייה מימנה ב-100% את ההסעה ליום שליפה
08/08/2016 | 09:12
4
81
(במונית ספיישל מדלת לדלת), לאחר שהראיתי להם את חוזר מנכ"ל.

לצפיה ב-'חוזר מנכ"ל בנושא היסעים'
חוזר מנכ"ל בנושא היסעים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/08/2016 | 12:30
1
64
נראה לי שחוזר מנכ"ל הנ"ל פתוח לפרשנויות מכיוון שבסעיף המדבר על תלמידי החינוך המיוחד מצויין שנושא ההיסעים נתון לשיקולי הועדות המחוזיות. יתכן שאצלכם העירייה החליטה שאין טעם לפתוח במלחמה על נושא שהם יכולים להפסיד אותו והרעש שזה יגרום, יהיה שלילי מבחינתם. למיטב נסיוני זה בהחלט יקום או יפול בהתאם למי שנמצא מול ההורים ברשות המקומית. הכל אופן, טוב שכך עשיתם והרווח כולו שלכם.
לצפיה ב-'אכן, כתוב בסעיף ה3, שזה נתון למה שנהוג ברשות המקומית.'
אכן, כתוב בסעיף ה3, שזה נתון למה שנהוג ברשות המקומית.
09/08/2016 | 13:33
44
"השתתפות המשרד בהסעת מחוננים תהיה בהתאם לכללי ההשתתפות המקובלים, דהיינו בהתאם לשיטת ההתחשבנות המקובלת ברשות (לפי תלמיד ו/או לפי מסלול) ובהתאם לשיעור ההשתתפות המקובל ברשות."
לצפיה ב-'לגבי תלמידים מחוננים כתוב במפורש שהאגף למחוננים'
לגבי תלמידים מחוננים כתוב במפורש שהאגף למחוננים
09/08/2016 | 15:21
1
83
יממן - ראו סעיף 2.3, סעיף קטן ה 2)
ההשתתפות של המשרד היא בהתאם למרחק ממקום המגורים, בהתאם לסעיף 2.4.

אני אמרתי לעירייה שמצדי יתחשבנו עם האגף למחוננים אבל שמגיעה לנו הסעה, כי זה לא כאילו אני בחרתי על דעת עצמי לשלוח את הבן שלי ליום שליפה בעיר מרוחקת (הייתי מעדיפה שימצאו לו מקום בכיתת מחוננים בעיר שלנו כבר בכיתה ד כשעבר את המבחן).

לצפיה ב-'נראה שחוזר מנכ"ל קצת מבולבל'
נראה שחוזר מנכ"ל קצת מבולבל
( לעמוד שלי בתפוז )
10/08/2016 | 08:52
58
נכון, סעיף 2 בסעיף קטן ה2 מציין את מחוייבות המשרד בהסעות למחוננים ואז מגיע הסעיף שאחריו ומגביל זאת בהתאם למה שהרשות המקומית נוהגת לבצע. כלומר, מטילים את התפוד הלוהט לחיק הרשות המקומית ושהם יחליטו מה לעשות, זה "מוריד" כאב ראש ואחריות מהמשרד. ולכן, ברגע שישנה קבוצת הורים חזקה ומצד הרשות יש אדם אחד לפחות שמצדיק את העניין, האפשרות לקבלת היסעים גדולה יותר.
לצפיה ב-'אצלנו (כיתה ז ו-י) הם נותנים חופשי חודשי '
אצלנו (כיתה ז ו-י) הם נותנים חופשי חודשי
08/08/2016 | 09:46
1
87
ולא מוכנים לשמוע על מימון הסעות מעבר לזה. כן מוכנים לתת לי צ'ק בעלות של החופשי חודשי. שאין לי מושג כמה זה.

לצפיה ב-'תודה על התשובות '
תודה על התשובות
23/08/2016 | 20:09
11

תודה רבה על התשובות והפירוט!
אעדכן שאחרי לחץ קל על מחלקת החינוך במועצה שלנו קיבלנו תשובה שההסעות ימומנו באופן מלא. זה נכון רק ליסודי, בגיל חטיבת הביניים בו המרכז למחוננים נמצא בעיר אחרת רחוקה יותר אין מימון של המועצה.
באותו נושא- עלו היום לשידור בתכנית "יהיה בסדר" בגל"צ הורים שהעלו את בעיית ההסעות לכיתות המחוננים, היה מעניין לשמוע את תגובת משרד החינוך...

לצפיה ב-'כיתה א', איזו התרגשות...'
כיתה א', איזו התרגשות...
05/08/2016 | 13:41
127
לצפיה ב-'כיתה א', איזו התרגשות...'
כיתה א', איזו התרגשות...
05/08/2016 | 13:40
1
92
לצפיה ב-'הצלחה בכיתה א''
הצלחה בכיתה א'
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2016 | 18:56
31
לצפיה ב-'נפתח פורום אולימפיאדה ריו 2016'
נפתח פורום אולימפיאדה ריו 2016
( לעמוד שלי בתפוז )
03/08/2016 | 14:14
4
המשחקים האולימפיים של קיץ 2016 עוד רגע כאן, ואנחנו מזמינים אתכם לפורום אולימפיאדה ריו 2016 כדי להתעדכן ולדבר על כל מה שחם!

היכנסו כבר עכשיו:
לצפיה ב-'יום שליפה - הרצליה'
יום שליפה - הרצליה
02/08/2016 | 17:18
2
97
האם יש יום שליפה בהרצליה? ואם כן, אשמח לדעת היכן הוא מתקיים
לצפיה ב-'באשכול הפיס בחטיבת "זאב"'
באשכול הפיס בחטיבת "זאב"
02/08/2016 | 23:17
29
לצפיה ב-'כדאי לפנות לאגף המחוננים במשרד החינוך לקבלת המידע.'
כדאי לפנות לאגף המחוננים במשרד החינוך לקבלת המידע.
( לעמוד שלי בתפוז )
03/08/2016 | 02:21
28
לצפיה ב-'הילד לא אוהב ללמוד'
הילד לא אוהב ללמוד
31/07/2016 | 19:40
19
823
מה עושים כשילד בעל יכולות מסרב ללמוד? הגיע לבית ספר עשרים רמות מעל כולם, לאט לאט הפער הצטמצם. היום, בסוף ה',  כבר הגענו למצב שהילד לא מביא מאיות, לפעמים מגיע אפילו עם ציון 80 בחשבון. הוא עדיין טוב מהממוצע, אבל הציונים לא משקפים את היכולות ואת הידע. ויש לי תחושה שעוד שנה בכלל לא יהיה לו שום יתרון.
הוא נותר ילד סקרן שמתעניין בהמון דברים, שמח ללמוד נושאים חדשים. הידע שלו באמת רחב, במגוון תחומים, אבל שינון זה לא בשבילו.
אנחנו מתחילים להתייאש.
לצפיה ב-'האם הציונים הם חזות הכל?'
האם הציונים הם חזות הכל?
( לעמוד שלי בתפוז )
01/08/2016 | 13:09
4
222
בדרך כלל זו אשמת המערכת שלא יודעת להתמודד עם תלמידים בעלי יכולות גבוהות והרבה מאוד אנשי חינוך לא יודעים כיצד ליצור שיעורים שתהליך שינון החומר הופך למעניין ומרתק כך שהשיעמום נשבר.
כמה ספרים הוא קורא? קריאה מהווה היום נדבך חשוב בתהליכי למידה והבנה תוך גילוי סקרנות ומכאן, יצירתיות. בעזרת קריאה מרובה הוא בהחלט יוכל לשמור על יתרונותיו הטבעיים אם כי, זה בהחלט לא מספיק. האם הוא נמצא בפעילויות למידה מחוץ למסגרת הפורמלית הרגילה? האם יש בבית ספרו פעילויות של קבוצות מצטיינים מתקדמות? כדאי ורצוי לבדוק אפשרויות נוספות מכיוון שבשלב מסויים, במידה ולא יהיה שינוי, הוא ישאר מאחור מבחינת היכולת העתידית שלו להשתלב במסגרות הרגילות המהוות את העיקר. בעת הצורך הנכגם יכולים לפנות אלי ישירות כשאשמח לעזור לכם כמיטב יכולתי.
לצפיה ב-'הוא נמצא ביום שליפה'
הוא נמצא ביום שליפה
01/08/2016 | 15:31
3
250
אין כיתה קרוב אלינו. הוא קורא הרבה, בעיקר באנגלית, לא יודעת עד כמה הספרים ברמה כי סירב לקרוא קלסיקות. הוא עדיין אוהב בריינפופ ולומד משם המון.  כרגע, אני מודאגת מהציונים שלו בחשבון, מבחינת הידע הכללי אין לי דאגה.
לצפיה ב-'מתמטיקה באופן אחר'
מתמטיקה באופן אחר
( לעמוד שלי בתפוז )
02/08/2016 | 09:30
2
222
האם קיימת אפשרות באזורכם ללמידת מתמטיקה באופן אחר כגון, חשיבה מתמטית בסדר גבוה או, לוגיקה? במרכזי המחוננים זה תלוי אם יש שם מישהו שיכול ללמד זאת בדרך הנכונה (ובבתה"ס הרגילים זה כמעט בלתי אפשרי) או אפילו מישהו פרטי שמלמד באופן הזה? מה לגבי קורסים של אונ' בר אילן במתמטיקה לנוער או קורסים מקבילים באונ' תל אביב? האם יש באזור מגורכם פעילויות מסוג זה? כדאי לבדוק. באיזה אזור אתם נמצאים? אולי אוכל להפנות אתכם למישהו שאני מכיר או יודע עליו/עליה באזורכם?
לצפיה ב-'אנחנו מאזור חדרה'
אנחנו מאזור חדרה
05/08/2016 | 20:20
1
81
תכנית בר אילן רחוקה לנו גיאוגרפית,  בדקתי. למען האמת, אני בספק אם היה עובר את המבחנים. בשנה שעברה היה במתמטיקה ומדע בהתכתבות. החלק של לקרוא אהב, תרגילים לא עשה. טען שקשה, התייאש אחרי דקה, וגם כשבעלי ישב איתו הוא לא שרד זמן רב מדי. אני תוהה האם הוא באמת מחונן.
הוא היה תינוק סקרן, בן ונכד ראשון שהשקיעו המון בללמד אותו, במיוחד שראו תוצאות, ונראה היה שהוא נהנה מאד מזה. אבל כשהגיע לבית ספר,  החליט שאין צורך ללמוד מחוץ לבית הספר. ככה שזה התחיל כבר מזמן, רק שעד עכשיו הציונים היו גבוהים.
אגב, לפני 3 שנים עברנו לחוללשנה וחצי. תוך כלום זמן למד אנגלית, השתלב בבית ספר רגיל, ובמבחנים היה בין 3 הילדים בשכבה שקיבלו ציון מקסימלי בחשבון, וגם בין הבודדים שקיבלו מקסימום במדע. וזה כחצי שנה בחו'ל, כשהוא המהגר היחיד. ככה שיש לו פוטנציאל, רק שיש לו אפס יכולת להשקיע ולהתמיד.
מצד שני, תמיד היה חלש בספורט, ובשנים האחרונות עובד על זה מאד קשה, ודווקא לא מוותר למרות הקושי. אז מה הקטע?
לצפיה ב-'האם בררתם איתו את הדברים?'
האם בררתם איתו את הדברים?
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2016 | 19:04
32
מה הבן רוצה? מה מעניין אותו? מדוע הוא מוכן להשקיע בתחומים אלו ולא אחרים? האם ניסיתם לקיים איתו שיחות על הדברים הנ"ל לעומק? אולי כדאי שייפגש עם מישהו מקצועי יותר? חשוב לציין שבדרך כלל, חומרי הלימוד מועברים בבתי הספר באופן "לא מלהיב" הייתי מציין בעדינות. גם זו סיבה לאי רצון להשקיע בלמידה. כדאי לבדוק את מכלול הדברים.
לצפיה ב-'20 רמות מעל כולם!! מה את רוצה להגיד'
20 רמות מעל כולם!! מה את רוצה להגיד
05/08/2016 | 09:32
9
212
שכולם טיפשים והילד שלך חכם, מביא מאיות ירד ל 80, את באה לנשתחצן כאן על הילד שלך, כאילו הוא עילוי והשאר כלומניקים, תתביישי
לצפיה ב-'זה כל כך לא מה שהיא אמרה.....'
זה כל כך לא מה שהיא אמרה.....
07/08/2016 | 12:40
2
89
ומה לעשות? הרבה פעמים המחוננים מגיעים לכיתה א עם יכולות קריאה, ידע במתמטיקה ,ידע כללי. אין לי צל של ספק שהרמה של הילדים שלי גבוהה משמעותית מהממוצע הכללי בכיתה. זה לא קשור לזה ששאר הילדים טפשים, הילדים שלי פשוט חריגים ביכולות. ואם בפורום הזה אי אפשר להגיד את זה, אז איפה כן? איפה נאי אמורה להתייעץ על מה עושים עם הילדים עם היכולות החריגות האלו, אם לא כאן?
ויש משהו מדאיג בזה שילד עם יכולות חריגות, לא מוכן לעשות עם זה שום דבר. ובעיקר - צריך לראות ממה זה נובע. האם הוא מתקשה? לקות למידה? שעמום? חוסר רצון לשתף פעולה?
ילד שקורא שוטף בגיל 6 ופותר משוואות של כיתה ג', לא אמור להיתקע במקום 3 שנים. וחשוב לראות מה הסיבה, וכיצג ניתן לעורר שוב מוטבציה אצל הילד.
זה לא לדחוף. זה לא להיות לחוץ. זה לאפשר לילד להגיע למיצוי פוטנציאל, שזה תכלס מה הכל הורה רוצה מהילד שלו.  
לצפיה ב-'זה בדיוק מה שהיא אמרה!'
זה בדיוק מה שהיא אמרה!
07/08/2016 | 13:14
1
32
לצפיה ב-'טוב. whatever.'
טוב. whatever.
07/08/2016 | 13:28
28
לצפיה ב-'אין כאן איזכור למה שאת מציינת וחבל שהדברים יצאו מפרופורציה.'
אין כאן איזכור למה שאת מציינת וחבל שהדברים יצאו מפרופורציה.
( לעמוד שלי בתפוז )
07/08/2016 | 18:59
5
67
היא נשמעת כאם דואגת שמציינת מצב מסויים שבנה נמצא בו ושואלת על כך. מדוע זה צריך להיות טריגר להפעלת תגובה מעין זו?
לצפיה ב-'תקראי טוב טוב את מה שהיא כתבה ותנסי להבין'
תקראי טוב טוב את מה שהיא כתבה ותנסי להבין
07/08/2016 | 19:07
4
69
אין בעיה שתשבח את הילד שלה, דבר טבעי וכולם עושים זאת, אבל לא צריך לזלזל בילדים אחרים, (20 רמות מעל כולם, נו ,זה לא זלזול(
לצפיה ב-'20 רמות מעל כולם מבחינת הידע, לא היכולת'
20 רמות מעל כולם מבחינת הידע, לא היכולת
09/08/2016 | 07:40
3
72
(כי היא הרי אומרת שהפער הצטמצם - והכוונה שלה היא ודאי לא שהוא נעשה טיפש יותר, אלא שהפער בידע הצטמצם). וברור ש"עשרים" זה מספר שנועד לציין הגזמה והכוונה היא לא לעשרין בדיוק (כמו שאומרים "אמרתי לך מיליון פעם" או אפילו ממש "אמרתי לך עשרים פעם").
אם הילד הגיע קורא ברמה של כיתה ג' וחשבון ברמה של כיתה ה', נניח, אז סביר שהרמה שלו (שוב, מבחינת הידע, לא הפוטנציאל או החוכמה) באמת הייתה הרבה מעל זו של הילדים האחרים - ואין בזה שום זלזול כלפי הילדים האחרים, שפשוט נחשפו לדברים אחרים. אם האבא של ונוס וסרינה ויליאמס, שהתחילו לשחק טניס בגיל שנתיים, היה אומר בפורום שהן נכנסו לבית הספר כשהיכולת שלהן בטניס עשרים רמות מעל כולם, זה גם היה זלזול? לא, כי את הילדים האחרים אף אחד לא לימד טניס בכלל. בסופו של דבר הן המשיכו עם הטניס, ומיצו את הפוטנציאל שלהן (אבל אולי אם ההורים שלהן היו פועלים אחרת הן היו פורשות, ולא ממצות אותו). אנה החדשה רוצה לוודא שגם הילד שלה יגיע למצב של מיצוי הפוטנציאל, ולא יעבור ממצב של יתרון לדשדוש מאחור.
לצפיה ב-'את לא העו"ד שלה ולכן אינך יודעת למה כוונתה'
את לא העו"ד שלה ולכן אינך יודעת למה כוונתה
09/08/2016 | 08:42
2
54
כאן בפורום התייחסות שלי היא בדיוק למה שכתוב מבלי ספקולציות נוספות, כוונתה, לפי מה שקראתי הוא שהבן שלה שם בכיס הקטן את שאר התלמידים מבחינת הידע, כלומר, היא בחנה אותם והגיעה למסקנה זו - בקיצור, חרטא ברטא, חירי בירי , הילד שלי גאון והילדים שלכם אהבלים ואין צורך לתרגם את דבריה למשהו אחר כפי שעשית
לצפיה ב-'אבל אין בינינו מחלוקת לגבי מה שאמרה. גם אני'
אבל אין בינינו מחלוקת לגבי מה שאמרה. גם אני
09/08/2016 | 09:17
43
חושבת שהיא כתבה שהילד שלה שם בכיס הקטן את הילדים האחרים בכיתה מבחינת הידע. אני רק לא רואה מה מזלזל בזה. האם היא טועה ויש ילד אחר עם ידע כמו שלו, ואף יותר? יכול להיות.  אז מה? הביקורת שלך לא הייתה על כך שהיא טועה אלא על כך שהיא מזלזלת בילדים האחרים. אני לא רואה פה זלזול, אולי כי אני לא רואה בכך שלילד אחד יש ידע רב יותר מאשר לילד אחר משהו שצריך לעורר כבוד. כמו שאני לא רואה בללמד טניס בגיל שנתיים משהו מעורר כבוד. כל אחד מלמד את הילדים שלו מה שהוא רוצה ונותן להם את האמצעים שהוא רוצה לתת. זה לא אומר כלום לגבי היכולות של ילד כזה או אחר. כמו שאני לא חושבת שאם לילד יש כסא מסוים בחדר זה ראוי לכבוד כי זה כסא סופר משובח, כך אני לא רואה כבוד בידע שהילד הגיע איתו לבית הספר. מה שמשנה הוא מה הילד עושה בסופו של דבר עם הידע, ולאן הוא לוקח אותו - ועל זה אי אפשר לדעת כלום בכיתה א', ורק במקרים נדירים אפשר לדעת משהו בסוף היסודי.
לצפיה ב-'ושוב - ידע לא שווה אינטליגנציה.'
ושוב - ידע לא שווה אינטליגנציה.
09/08/2016 | 10:56
47
וילד עם הרבה ידע הוא לא גאון, כמו שילד עם מעט ידע הוא לא אהבל. 
לצפיה ב-'להפסיק להיות הורים לוחצים ודוחפים'
להפסיק להיות הורים לוחצים ודוחפים
05/08/2016 | 18:51
128
ולתת לילד למצוא את הדרך שלו, גם אם הציונים בבית הספר לא משקפים (לטעמך) את היכולת.
אם תלחצו עליו להגיע להישגים גבוהים, על אף שהוא כבר סקרן, חכם ומוצלח, את תגררי אותו או להפוך לאדם הישגי ותחרותי שלא יודע להתמודד עם כישלון, או שימרוד בכם ויסרב להשקיע והפוטנציאל יתבזבז.
פשוט תניחי לו לנפשו, תתמכו בו בכל דרך שיבחר ואל תעקמו פרצוף אם הוא הוציא "רק 80" במתמטיקה. אני זוכרת שהורי היקרים, תמכו בי ובאחי למרות שהישגינו היו שונים מאוד. אחי הבכור היה הישגי ותחרותי ממני והיה לו חשוב לרצות את ההורים ולהיות הכי טוב בהכל. זה הוביל להרבה מפלות לא בריאות בדרך. אני הייתי תלמידה ממוצעת למרות שהיה לי פוטנציאל להיות מצטיינת, זה לא היה מספיק חשוב לי, וההורים לא באו אלי בטענות, נתנתו לי למצוא את דרכי וזרחתי במקצועות ההומנים- ספרות, היסטוריה, תנ"ך והכי חשוב אומנות, מה שהוביל אותי להתפתח בתחום, להפוך למעצבת ולעבוד בעבודה מעניינת, מאתגרת ומכניסה יפה. מי יודע איפה הייתי אם היו לוחצים עלי להוציא 100 במתמטיקה.
לצפיה ב-'בתור מי שהיה במצב הזה וסובל עד היום'
בתור מי שהיה במצב הזה וסובל עד היום
05/08/2016 | 20:31
135
תקפידו להקנות לו הרגלי למידה בכל מחיר (אם עוד לא מאוחר מדי). לשבת, להתמודד עם תרגילים קשים ולהתמיד. לי הכל בא בקלות במשך שנים בבי"ס (עד הרבה אחרי היסודי), לא הייתי צריך להתאמץ בכלל, את השיעורי בית לא הייתי צריך להכין אף פעם והייתי פשוט פותר מהראש על המקום אם המורה היתה פונה אלי, וכשהתחיל להיות קצת יותר קשה במתמטיקה לקראת סוף החטיבה (מה זה קשה? בסך הכל הייתי צריך לשבת קצת ולעשות שיעורים במקום שזה ינזול לי מהראש אל הפה אוטומטית), פשוט לא היה לי מושג מה לעשות ואיך לשבת וללמוד, והדברים הכי פשוטים הפכו לסיוט. אמנם עשיתי קריירה מסויימת ויחסית הצלחתי על בסיס הכישורים הטבעיים, אבל כל פעם זה דופק אותי מחדש גם בעבודה כשצריך לעשות משהו יותר מורכב, אוניברסיטה לא סיימתי וכו' וכו'. זה לא שהילד בהכרח יהיה כשלון, אבל אם אתם יכולים לתפוס את זה בזמן שזה עוד טרי ואיכשהו להקנות משמעת והרגלי למידה והתמדה, אתם תעשו את החיים שלו הרבה הרבה יותר טובים
לצפיה ב-'למה שירצה ללמוד?'
למה שירצה ללמוד?
06/08/2016 | 17:09
91
הלימודים בביה"ס הם משעממים, לא מאתגרים, בקצב איטי. ללמוד למבחן ולחזור על חומר שלמדת פחות מעניין מללמוד חומר חדש.
שני המגיבים מעלי מדגימים שלכל הגישות יש הצלחות וכישלונות. יש הורים שיודעים איך ללחוץ או לדחוף את הילד, ויש ילדים שקורסים תחת הלחץ, או זקוקים לו וכל מיני שילובים כאלו ואחרים.

אבל בכל זאת, לכולם משעמם ורק הילד שלך לא לומד. אז השאלה שלך מעידה קודם כל על כך שאת לא מבינה את הילד שלך, מה מפריע לו ואיך להניע אותו (בעונשים, בפרסים, בעזרה וכו' וכו'). ואת זה אף אחד לא יתן לך כאן.
לצפיה ב-'גם אני לא אהבתי ללמוד....'
גם אני לא אהבתי ללמוד....
17/08/2016 | 11:06
29
השתעממתי... המורים לימדו בע"פ והכינו למבחנים....
וזה קרה, כשהייתי בכיתה ב'! אז, פשוט עזבתי את ביה"ס (הייתי בקיבוץ - ויכולתי).
בזמנו, היתה סדרת ספרים "אנציקלופדיה מעיין" - הייתי סקרן, אז ישבתי ולמדתי מהספרים.
היום יש טלוויזיה ואינטרנט ויש גם ספרים. מדוע שלא תשחררי את בנך מה"עונש" הזה הנקרא בי"ס? האם ניסיתם לבדוק את האפשרות שהילד יישב וילמד דברים שמענינים אותו? מתוך סקרנו? והלוא הילד נולד סקרן. מי שהורג את הסקרנות היא מערכת החינוך. מערכת שכל ענינה הם המבחנים והמדידות.
אתם, כהורים, יכולים לגרות את הסקרנות של הילד, לעודד אותו לערוך "מחקרים" בנושאים שמענינים אותו (ובטוח שיש כאלו למכביר), אתגרו אותו להכין "עבודה" על נושא כזה. שיכנס לאינטרנט ויאסוף חומר. יערוך את החומר ויוציא "ספר" על הנושא הנחקר.
ופתאום תראו כי הילד פורח. והנה, תראו כי לילד "כשרונות חבויים" שרק ביקשו לצאת החוצה.
ובשביל מה, בכלל, צריך את ביה"ס? לבגרות? האם מישהו מאמין כי הבגרות היא חזות הכל? (התשובה היא - כן. אבל, זוהי בדיוק הבעיה עם המערכת השמרנית והקפואה. מערכת חסרת מעוף. מערכת שהורסת במקום לבנות. מערכת, שלמרות האטימות שלה, כן למרות ולא בגלל - צמחו לנו זוכי פרסי נובל וצמחה לנו תעשיית ידע כה מפותחת.
אריאל אריאלי
(ובדרך אגב, ואני עובד כמהנדס אלקטרוניקה בחברה המספקת מוצרים לגופים ממשלתיים, מרצה במכללת הנגב בשדרות, מרצה בביה"ס לסעונד בתל אביב, בונה מטוסים וטייס חובב)
לצפיה ב-'ילדת הפלא הבריטית הפכה לירושלמית חרדית'
ילדת הפלא הבריטית הפכה לירושלמית חרדית
30/07/2016 | 16:52
85
רות לורנס התקבלה בגיל 10 לאוקספורד, נכללה ברשימת 10 החכמים בעולם - ולא הייתה יום אחד בבית הספר. זה הסיפור המדהים על "אינשטיין המודרנית" שעלתה לארץ לפני כ-20 שנה - ולא נפגשה מאז עם אביה שלימד אותה הכול
לצפיה ב-'נפתח פורום פוקימון GO'
נפתח פורום פוקימון GO
( לעמוד שלי בתפוז )
26/07/2016 | 11:59
16
 אם גם אתם נפלתם לטירוף החדש שמשגע את העולם, הפורום הזה נועד בדיוק בשבילכם!
היכנסו עכשיו לפורום פוקימון GO בתפוז, שם מחכים לכם פוקימונים נדירים ביותר:
לצפיה ב-'דרוש מישהו שיעזור לנערה בכיתה יא בשיעורי בית בתשלום!'
דרוש מישהו שיעזור לנערה בכיתה יא בשיעורי בית בתשלום!
25/07/2016 | 00:20
10
105
דרוש/ה מישהו שיכול/ה לעזור בשיעורי בית במתמטיקה לנערה שעולה לכיתה י״א-3 יחידות לימוד.
דרישות תפקיד: סיימ/ה לימודים במתמטיקה 5 יחידות.ממוצע בגרות גבוה.עדיפות לבעלי נסיון בהדרכה/לימוד.
אחריות,רצינות,זמינות לפחות פעמיים בשבוע(לפעמיים יותר)ולכמה שעות ברצף.
בנתניה.
ניתן לפנות למייל לפרטים נוספים:sharon_i4@walla.com
לצפיה ב-'האם אתה מתכוון לשיעורים פרטיים?'
האם אתה מתכוון לשיעורים פרטיים?
29/07/2016 | 19:04
9
24
לצפיה ב-'כן אבל'
כן אבל
29/07/2016 | 20:11
8
75
כן אבל,זה יותר עזרה בתרגול מאשר להסביר את החומר.מכיר מישהו/מישהי כזאת בנתניה?
אפלו תמיד י"ב ב5 יחידות מצטיין או משהו בסגנון....
לצפיה ב-'האם אתה רוצה תלמיד, כי אתה רוצה לחסוך בכסף?'
האם אתה רוצה תלמיד, כי אתה רוצה לחסוך בכסף?
30/07/2016 | 01:23
7
74
יכולות הסבר של תלמיד שונות מאשר מורה פרטי.
לצפיה ב-'אוקי'
אוקי
30/07/2016 | 02:17
6
79
אוקיי יש המלצה על מורה/תלמיד?
לצפיה ב-'תלוי כמה אתה מוכן לשלם'
תלוי כמה אתה מוכן לשלם
30/07/2016 | 02:46
5
77
יש מישהו טוב שלוקח יחסית מחיר סביר, אם אני לא טועה 120 ש"ח.
לצפיה ב-'הוא מורה?בנתניה?'
הוא מורה?בנתניה?
30/07/2016 | 12:28
4
21
לצפיה ב-'היה מורה במכללת אורט הרמלין'
היה מורה במכללת אורט הרמלין
30/07/2016 | 13:28
3
67
כעת, עובד בהייטק
לצפיה ב-'הבנתי...'
הבנתי...
30/07/2016 | 16:17
2
66
הבנתי.
האמת שזה קצת יקר.הרעיון היה תרגול כמה שעות ברצף נגיד 3 שעות ברצף ביום ולפחות 3 פעמיים בשבוע.במחיר הזה זה קצת קשה
לצפיה ב-'אם זה כזה אינטנסיבי, אולי ילך לקראתך ויוזיל לך את המחיר'
אם זה כזה אינטנסיבי, אולי ילך לקראתך ויוזיל לך את המחיר
30/07/2016 | 16:37
1
57
דבר איתו ותראה
לצפיה ב-'מה הטלפון מייל שלו?'
מה הטלפון מייל שלו?
30/07/2016 | 17:37
13
לצפיה ב-'נפתח פורום שמאות מקרקעין'
נפתח פורום שמאות מקרקעין
( לעמוד שלי בתפוז )
21/07/2016 | 09:57
7
 האם אתם לקראת רכישה או מכירה של נכס? נמצאים בהליך לקיחת משכנתא וזקוקים לסיוע או הכוונה בהתנהלות עם שמאי הבנק?

בפורום שמאות מקרקעין בתפוז תקבלו תשובות לכל השאלות:
לצפיה ב-'מתמטיקה בהתכתבות ותוכנית מצטיינים'
מתמטיקה בהתכתבות ותוכנית מצטיינים
18/07/2016 | 19:49
3
187
שלום,הבן שלי התחיל שנה שעברה תוכנית מצטיינים ודיי נהנה.
השנה יש לנו חוג אחר וחשוב שנופל בדיוק באותו זמן של מצטיינים.מישהו יודע אם "מוותרים" על מצטיינים לשנה אפשר להצטרף בשנה הבאה?
במקום זה חשבנו לשלב משהו אחר כמו מתמטיקה בהתכתבות של מכון ויצמן-מישהו מכיר את התוכנית? המלצות /די המלצות יתקבלו בברכה. תודה
לצפיה ב-'מתמטיקה בהתכתבות'
מתמטיקה בהתכתבות
( לעמוד שלי בתפוז )
19/07/2016 | 08:47
1
173
מהי העדפה של הבן שלך? בעקרון ולמיטב ידיעתי אין מניעה מלקחת פסק זמן מתכנית המצטיינים כשכמובן זה תלוי בעיקר בשאלה, "האם יהיה מקום פנוי בתכנית בשנה שלאחר מכן?". התכניות בימי השליפה הן ברוב המקרים והמרכזים, תכניות סמסטריאליות כשהקשר בין נושא אחד לשני מותנה במי שמלמד אותו (שמעתי שהחלו מעט בתכניות ספירליות אבל זו טיפה בים). לגבי מתמטיקה בהתכתבות, כשמה כן היא, תכנית בהתכתבות. ואם אינה מתקיימת במפגש עם בני נוער אחרים אלא בתלמיד עצמו מול מסך המחשב או בדומה לכך, אז חסרה גם האינטרקציה החברתית הקיימת בקבוצת המצטיינים, שזה מאוד חשוב ומעבר ללמידה גרידא. ממליץ להתייעץ עם הבן ולשקול את הדברים בכובד ראש. על התכניות של מכון וויצמן שמעתי רק דברים חיוביים כך שאולי כדאי אפילו לשקול השתתפות בתכנית אם זה אפשרי, ללא קשר לפעילויות הנוספות של הבן ושוב, לשקול ולהתייעץ איתו.
בהצלחה ושיהיה קיץ רגוע ומהנה.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
21/07/2016 | 15:13
30
לצפיה ב-'אין כל מניעה להצטרף בכל גיל לתכנית מצטיינים ללא קשר אם היית '
אין כל מניעה להצטרף בכל גיל לתכנית מצטיינים ללא קשר אם היית
22/07/2016 | 14:23
95
כבר או לא היית.
לצפיה ב-'הצגת נושא יום השליפה רשמית בתחילת שנה?'
הצגת נושא יום השליפה רשמית בתחילת שנה?
13/07/2016 | 10:22
5
195
שלום חברים,
תודה על התגובות שלכם, שעוזרות ומכוונות.
בעקבות מה שעלה כאן, רציתי לשאול משהו נוסף,
כאשר אני מבקשת להשיג שני דברים:
1. למזער את הסיכון להצקות (לקנאה וכד')
2. להקל בהשלמת החומר אחת לשבוע
בתי היא היחידה בכתה שתצא ליום שליפה (יש בשכבה עוד אחד)....
האם כדאי שהמורה תציג את הנושא מראש בפני הכיתה באופן רשמי?
או שדווקא עדיף להשתיק את זה ובהדרגה חלק יידעו וחלק לא?
והאם כדאי שהמורה תשאל מי מתנדב לסייע לה בעדכון מה למדו?
ואם כן, האם זה משתנה אחת לשבוע? לחודש? אני מתזכרת או המורה?
או שלעשות זאת בעצמי מול אחת האמהות או בקבוצת וואטסאפ כל שבוע מחדש?
כמו שניתן להבין, אני מחפשת את הפתרון שיסיט את הפרוז'קטור למקום אחר ויתן לעניין מינימום תשומת לב (וקנאה נלווית) מהילדים.
גם ככה יש לעיתים קצת הצקות, ולא הייתי רוצה לספק לאלה
"חומר גלם" נוסף...
אשמח לכל הערה והארה, מנסיון או סתם מהגיגי לבכם
תודה רבה.
לצפיה ב-'אני לא בעד להציג בפני כל הכיתה. מה קורה כשילד חולה?'
אני לא בעד להציג בפני כל הכיתה. מה קורה כשילד חולה?
13/07/2016 | 12:30
135
דברו עם המורה ותשאלו מה נהוג כשילד נעדר מכל סיבה שהיא.

את זה צריך לעשות עבור בתך כשהיא ביום שליפה.
מישהו רושם עבורו? רושמים ב״משוב״?

אם יש חברה טובה - זה יהיה מצויין אם בתך תרים אליה טלפון או ווטסאפ אחרה״צ או למחרת בבית הספר, ותשאל אם היה משהו חשוב. 

ובכל מקרה - לדבר עם המורה. לתאם ולבקש התחשבות שכנראה יהיו פעמים שהילדה תגיע לא מוכנה כי ישכחו להגיד לה שאמרו לעשות משהו, או כי היא לא הבינה מה היו השיעורים. 

לצפיה ב-'לא צריך להציג את הנושא לכיתה. צריך להציג את הנושא למחנכת.'
לא צריך להציג את הנושא לכיתה. צריך להציג את הנושא למחנכת.
13/07/2016 | 13:22
113
את קצת סותרת את עצמך מפחדת שיציקו לילדה בגלל המחוננות ורוצה להציג את זה מול כל הכיתה. לבת שלי יש חברות מצוינות מימי השליפה כך שאולי בתך תרוויח מבחינה חברתית מימי השליפה.
ן לגבי השלמת השיעורים מציעה בחום וחד משמעית שאת תבקשי ותפעלי להשיג את זה מאמהות אחרות. האחריות על העברת שיעורים לילדה אחרת היא גדולה מדי מנסיון עבור ילדה בכיתה ג או ד.גם עבור קבוצת ילדים.
בתי לפחות כמעט איבדה חברה טובה בגלל שהילדה התעייפה מלהעביר שיעורים.
מהר מאד הבנו שהאחריות צריכה להיות עלינו ודאגנו להיות בקשר עם אמהות אחרות ועם המחנכת(השנה הקטנה סיימה ה ובשלב זה היא היתה צריכה הרבה פחות את עזרתנו אבל עדיין אנחנו עם יד על הדופק ).
בהצלחה לבת שלנו התוכנית היתה שווה את המאמץ.
לצפיה ב-'לא צריך להמציא את החישוק מחדש'
לא צריך להמציא את החישוק מחדש
13/07/2016 | 15:30
139
ילדים יוצאים מבתי ספר למרכזי יום שליפה כבר לא מעט שנים. רק אצלך זו הפעם הראשונה והכל חדש. יש מי שיש לו ניסיון, וגם מכיר את הנסיבות. לא צריך להמציא את הגלגל מחדש....

דברי עם המורה. מה היא מציע לאור ניסיונה עם ילדי יום שליפה בשנים קודמות? עם הילדה? עם הכיתה? עם המקובל בבית הספר?

יש גורמים אחרים שמכירים את בתך? הכיתה? יום שליפה?
חפשי הורים לילדים "בוגרים" בבית הספר שיוצאים ליום שליפה. אולי בסיוע המרכז בו יתנהל יום השליפה. הם מכירים את המורה/מנהלת/יועצת/ביה"ס/שכונה וכו'

להירגע. הילדה יוצאת ליום שליפה, כמו עוד ילד בשכבה. כמעט בכל כיתה יש ילד אחד כזה. זה אולי מעט חריג, אבל לא מאוד חריג. היא תתרגל. גם את.

לצפיה ב-'אין צורך וזה יכול דווקא להחטיא את המטרה'
אין צורך וזה יכול דווקא להחטיא את המטרה
( לעמוד שלי בתפוז )
13/07/2016 | 18:04
111
ככל ששאר ילדי הכיתה יראו בהעדרות ביתך כארוע שמתקיים פעם בשבוע מבלי ש"עושים מזה עניין", כך הם יתייחסו לזה פחות (אם בכלל) כארוע חריג. חשוב לשוחח עם המחנכת ובעת הצורך גם עם היועצת בבית הספר. כדאי שביתך תבקש מחברה טובה שלה בכיתה לדאוג לה לשעורי הבית וכמובן ליידע את המחנכת מפני שהיא יכולה לבקש מהתלמידים לעשות זאת ואפשר אפילו בהתנדבות. אן יש לך קשר עם אמהות אחרות אפשר בהחלט לבקש מאחת מהן או יותר, להעביר אלייך את השעורים והחומר שהבת "תפסיד".
בהצלחה
לצפיה ב-'מצטרפת לכל ההמלצות מעליי - להציג את זה מול כל הכיתה בצורה'
מצטרפת לכל ההמלצות מעליי - להציג את זה מול כל הכיתה בצורה
17/07/2016 | 13:17
104
רשמית בתחילת השנה זה בדיוק לעשות עניין, ובעיניי ילדים זה גם יכול להתפס כמשהו מאוד מתנשא. מי שירצה לדעת למחרת למה היא נעדרה, ישאל אותה והיא תענה. מי שלא - לא.
מניסיוני, למרות שיש לנו מחנכת מקסימה וסופר מתחשבת, עד כיתה ה' הייתי האחראית המרכזית בהשלמת ש"ב דרך אמהות של ילדים מהכיתה. אמא אחת היא חברה שלי אז באופן קבוע הייתי מתקשרת אליה בסוף יום הלימודים, והיא הייתה מעדכנת אותי בשיעורים וגם שולחת לי בוואטסאפ צילומים של מה שכתבו בכיתה.
החל מכיתה ה' הבן אחראי על העניין, ובד"כ עד שאני מגיעה לאסוף אותו ב15 הוא כבר יודע בדיוק מה היה באותו היום.
לצפיה ב-'טיפול ריגשי'
טיפול ריגשי
07/07/2016 | 22:36
2
235
שלום רב!
מחפשת פסיכולוג או מטפלת ריגשית לילד בן 8 שאובחן כמחונן ועולה לכיתה ג'
רצוי מישהו עם התמחות במחוננים

תודה
לצפיה ב-'פסיכולוג למחוננים'
פסיכולוג למחוננים
( לעמוד שלי בתפוז )
08/07/2016 | 09:09
200
האם ניסית לבדוק באינטרנט? ואפשר גם לשאול במרכז מחוננים הנמצא באזורכם (אם נמצא)  או בי"ס שיש בו כיתת מחוננים. בהצלחה.
לצפיה ב-'באיזה איזור, אני מכירה כמה עם נסיון במחוננים'
באיזה איזור, אני מכירה כמה עם נסיון במחוננים
04/08/2016 | 22:36
26
מכירה ברחובות בחיפה ובירושלים
לצפיה ב-'יום שליפה והצקות-אשמח ואודה להתייחסות'
יום שליפה והצקות-אשמח ואודה להתייחסות
05/07/2016 | 14:51
9
311
שלום חברים,
אני יודעת שעוד לא התחילה השנה ושאני רותמת את העגלה לפני הסוסים..
אבל בכל זאת, מוצאת עצמי מוטרדת מהענין ואשמח לשתף.
הילדה עולה לג', היחידה בכיתה שהגיעה לסף הנדרש למחוננים
ותהיה ביום שליפה. בכל השכבה אולי יש עוד אחד.
שמעתי שיש מקרים רבים בהם ילדי הכיתה מציקים לילדי השליפה.
אני מוטרדת מזה כי ראשית, היא היחידה בכיתה שתשלף (וזה מחריג עוד יותר), ושנית, גם ככה יש כאלה שמדי פעם מציקים ולועגים לה שהיא קצת אחרת (קצת מעופפת, קצת חופרת, והרבה סקרנית ונבונה ושואלת שאלות נפלאות שלצערי לא מעניינות את שאר הבנות בכיתה).
אז יש לה את השתיים שלוש חברות שלה, אבל יש גם כאלה שמרשים לעצמם לדבר אליה לא יפה (כי היא עדינה ולא מחזירה להם).
עכשיו, כשזה מתקרב, אני נלחצת שההצקות יגברו עוד יותר,
שהרי ה"חריגות" מקבלת תו תקן וחותמת רשמית, ואולי תעורר קנאה.
ולגופו של ענין- אשמח לקבל טיפים להתמודדות עם הסוגיה.
האם יש משהו שכדאי לעשות מראש כדי למנוע הצקות?
לשוחח מראש עם המורה על העניין כדי לעורר מודעות שלה?
זו מחנכת חדשה שעדיין איני מכירה אותה...
או שפשוט לחכות ולראות מה יהיה (ואז לא יהיה קשה יותר לתקן?).
אולי אנסח את השאלה שלי בצורה אחרת-
האם יש דרך מניפולטיבית כלשהי לגרום לילדים האחרים לפרגן לה ולא לקנא ולא ללעוג לה על יום השליפה? איך עושים זאת?
אשמח לכל הערה והארה בנושא.
הנושא מאד מטריד אותי....
תודה רבה מראש לכל המתייחסים.

לצפיה ב-'החששות שלך במקומם ואין לך הרבה מה לעשות בנדון למעט על כל '
החששות שלך במקומם ואין לך הרבה מה לעשות בנדון למעט על כל
05/07/2016 | 17:08
180
הצקה להתלונן למחנכת, למנהלת ולהורי המציקים.
לצפיה ב-'התייחסות של תלמידים אחרים למחוננת'
התייחסות של תלמידים אחרים למחוננת
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2016 | 22:07
202
זוהי נקודה כאובה כשבדרך כלל אפשר לעשות מעט מאוד. השאלה היא כיצד נוהגים התלמידים בבית הספר הזה בדרך כלל למחוננים שנמצאים בימי שליפה. אם זה מוסד טוב כשבדרך כלל לא מעט תלמידים נמצאים בימי שליפה אז, הצוות הוותיק לפחות יודע כיצד לנהוג. חשוב לשוחח עם המחנכת ובעת הצורך, להעיר את תשומת לב של הנהלת בית הספר. חשוב מאוד לפנות ליועצת בית הספר ואם היא וותיקה וטובה, אזאי סביר שיהיו לה פתרונות כל שהם.
מאחל לבת הצלחה בהמשך הדרך
לצפיה ב-' ליבי לבתך'
ליבי לבתך
06/07/2016 | 10:29
145
אם יש שם ילדים שמציקים בגלל שילדה היא ״מעופפת״ או ״חרשנית״, זה מרגיז ומתסכל. ומי שיכולים להתמודד עם זה, זה רק בית הספר....

משהו שאת יכולה לנסות לעזור - לוודא שהילדה לא תשוויץ, לא תנופף בפניהם ״אני לא הולכת מחר לבית הספר ואתם כן״. למרבה הצער, אם אלה ילדים שלועגים לחנונים - היא אולי תיאלץ להתאפק ולא לשתף את כלל הכיתה בחוויות שהיא תצבור ביום השליפה.

מישהו יצטרך להביא לילדה שיעורים פעם בשבוע. אותו מישהו, זה האחד שתצטרכו לוודא שהוא מפרגן ולא נוטר. כלומר - שהילדה לא תתלונן עליו למורה כשהוא לא יביא את כל השיעורים, למשל. ולהגיד תודה יפה בכל פעם שהוא כן מביא את השיעורים.

בלי קשר ליום השליפה - למרבה הצער אין ברירה אלא לחזק את הילדה. אנחנו חיים במדינה ושולחים את הילדים למערכת שבה כשמישהו מציק, אז אומרים לקורבן שיתעלם ולא מטפלים במציק... ועד שאין אלימות פיסית, בית הספר חושב שהכל סבבה ו״שהילדה תתמודד״.

לצפיה ב-'יום שליפה לא אשם'
יום שליפה לא אשם
06/07/2016 | 15:13
1
142
אני נוטה להסכים עם קודמי בשירשור. זה לא בסדר, אבל זו המציאות. אין לי הרבה הצעות חוץ מלתמוך בילדה ולהפנים שהיא הקרבן והיא לא אשמה. יתכן וניתן להיוועץ עם צוות יום השליפה.

נקודה מהותית - כפי שכתבת, ההצקות התחילו לפני יום השליפה ולצערי ימשכו ללא קשר אליו. יום השליפה אינו אשם במצב.

אשמח לקשר בינך ובין נשים/נערות מחוננות שסבלו בילדותן מהצקות כאלו ואחרות. יתכן וניסיונן יהיה רלוונטי. אנא פני אלי בפרטי.
לצפיה ב-'... ואולי ביום השליפה היא תמצא חברות כמוה'
... ואולי ביום השליפה היא תמצא חברות כמוה
06/07/2016 | 15:43
102
צרת רבים - חצי נחמה
לצפיה ב-'לא הייתי מדברת מראש עם מחנכת חדשה'
לא הייתי מדברת מראש עם מחנכת חדשה
13/07/2016 | 09:41
72
מחשש שהשיחה שלי איתה תקבע אצלה את הילדה כ"ילדה שמציקים לה" - וזו עלולה להיות נבואה שמגשימה את עצמה.

הייתי פונה למחנכת רק אם אכן יופיעו הצקות.
קשה לתקן? נראה לי שיהיה קשה בין מראש ובין בדיעבד...

הדבר היחיד שאולי כדאי לחשוב עליו הוא השלמת הלימודים: אצלנו המחנכת ממנה ילדים לכתוב במהלך היום מה למדו ומה שיעורי הבית כדי להעביר אח"כ לילדים שיוצאים. אם את חוששת מקנאה - אולי כדאי לדבר עם המחנכת ולחשוב על דרך אחרת להשלמת הלימודים (בכל מקרה, על הנושא של השלמת לימודים כדאי לדבר עם המחנכת מראש).

אגב, הצקות זה דבר שקיים, אבל בהחלט לא הכרחי. אנחנו לא נתקלנו עד כה.
לצפיה ב-'תגובה מניסיון מעצבן (סיפור חיי... מצטער אם לא נראה קשור)'
תגובה מניסיון מעצבן (סיפור חיי... מצטער אם לא נראה קשור)
16/07/2016 | 16:02
1
121
היי שלומית,

אני מבין את החשש ועודיותר, כילד מחונן שעבר חרם והצקות בשל תכונה זו.
כפי שהגיבו שאר חברי הפורום הנפלא הזה-וגם אני טוען כך, לא בטוח אם דווקא יום השליפה הוא זה שעלול לגרום/לחזק חרם.

לצערי, כאחד שעבר זאת, די קשה למנוע את החרמות הללו וזוהי אחת הבעיות שאנו כמחוננים עלולים להתמודד איתם.

אשתף ב-מה שעברתי בעצמי:
אישית, עברתי זאת ברוב שנות לימודיי בביה"ס וההנהלה תמכה בצד המציק ולא בצד שסובל (כלומר, תמכו בפוצע ולא בנפצע...).

לצערי הרב, לדעתי,  הסיבה העיקרית היא, מכיוון שאני לומד בבי"ס רגיל (ולא מיוחד למחוננים... מתגורר באיזור הגליל-התחתון...) ולכן, לא היו להם את הכלים להתמודד עם הבעיה (ובנוסף, לאותו אחד החרים אותי היתה פרוטקציה בביה"ס ולכן, תמיד היו לצידו ופגעו בי).

מה שכן, יש הבדל בין חרם שיוצא מידי-שליטה לבין חרם, שבו פשוט לא מדברים עם הילד/ה.

החרם שעברתי היה מהסוג שיצא מידי שליטה (קיללו אותי, הפריעו לי ללמוד-בכוונה כדי שההצלחה תרד, צחקו על רמת הלשון הגבוהה שלי, צחקו על תחומי-העניין הבלתי-רגילים והמיוחדים שלי...).

ניסינו לפתור את הנושא מול המערכת (שכאמור, לקחה צד, תמכה בפוגע ועצרה את תהליך פתרון הבעיה) ואף נפגשנו עם הוריו (בזמנו, הייתי תלמיד כיתה ג'...).

כאמור, הפגישה ההיא לא עזרה וחוץ מזה שהמחרים זרק משפט ש"שאין מצב שיפסיק עם החרם, מחשש שאצליח על חשבונו" (לימודית וחברתית...)-לא יצא כלום והבלאגן רק המשך... עד לכדי-כך, שירדתי הלימודים והגעתי לציונים... לא כאלו שהתאימו לי.

ב-כיתה ח' (כיתה רגילה... מהלך תמוה) שוב למדתי עם אותו מחרים וכפי שחששתי (ושיתפתי את הוריי, שחשבו שלא יקרה דבר...), הדבר הזה אירגן חרם חדש (לא ישר בתחילת-השנה, אלא במחצית-כשקיבלנו את התעודות וממוצע ציוניי היה 85/90).

שוב אותו הסיוט...
חרם תמידי, הפריעו במבחנים, בלימודים, צחקו על רמת הלשון (ועוד המחנכת היתה מורה ללשון!) וטענו: "שהמצאתי מילים" כשבפועל, מדובר במילים גבוהות שאותם ילדים (ממוצעים) לא הכירו בזמנו (וספק אם גם עכשיו....).

שוב פנינו למערכת ושוב פעם-האשימו אותי (ב-מה בדיוק? שאני מחונן ותלמידים  מחרימים אותי? אם הייתי מצטיין-אפשר להאשים... אך אדם לא בוחר להיות מחונן, אלא נולד כך... להיפך ממצטיין...).

גם כשלקחו הוכחות/דיברו עם הצדדים כדי לברר מה העניין (היו גם הקנטות ב-WhatsApp...)-ביה"ס לקח את המידע מ... הצד המחרים (שמחק את הודעותיו)! ולא ממני... והאשים אותי.

רק כשעירבנו את המאבחן שלי, רק אז המערכת הסכימה להעביר אותי כיתה ("כפתרון"... תכלס, היו צריכים לפעול נגד המחרים...) ואז עברתי לכיתה שהיתה חלום חיי-העתודה המדעית הטכנולוגית/כיתת מופת.

רק כדי לחדד:
כבר ב-כיתה ז' ביקשתי מביה"ס לעבור לכיתת מופת (וטענתי, שזוהי הכיתה שמתאימה לי לימודית וחברתית). אך טענתם היתה, ש"ציוניי לא מצטיינים ושזוהי כיתת מצטיינים בלבד" (שקר... והרוב יודע שלא כך המצב ושיש הבדל בין מחוננות להצטיינות).

כשלמדתי שם, "פתאום" הכל היה שקט, הציון הכי נמוך שלי היה 85 (ולא מתחת ל-55...), כל הכיתה תמכה וחיבבה אותי, נעזרו בחוזקותיי כצוות וביה"ס אכל את הכובע (אך לא שינה את התנהלותו...).

איך הכיתה הזו שינתה אותי? (לפני ואחרי):
1. החרם ההוא גרם לי להיות חסר-ביטחון, לחשוב שעה אם אינני טועה (לפני מתן תשבה) ובקיצור, תקע את שליפת התשובה, שהיתה מוכנה בזכות החשיבה המהירה.
-מאז שאני לומד בכיתות הנכונות, אינני מגמגם (או לפחות-הרבה פחות... ), אינני חושש לענות (ואף, לעיתי-לטעות), והמהירות הפיזית חופפת למהירות השכלית.
2. חוסר הביטחון ירד (אך טרם נעלם... עדיין, הצקות של שש (6) שנים הן נזק...)
3. חזרתי להצטיין (סיימתי את אותה השנה עם ממוצע 90), להבדיל מהממוצע הנמוך שהיה במחצית השנייה של כיתה ח' (מחצית ראשונה של ח' עם 85, שנייה [עם החרם, שהתחיל מיד עם קבלת תעודה מחצית א] עם 65 ובמופת חזרתי ל-90).

מהן הסיבות שבגינן שיתפתי אתכם בסיפורי האישי?:
1) בשבילך שלומית.
כדי שתדעי, שבמידה וחס-וחלילה יהיה חרם כלשהו (ומקווה שילדתך נמצאת בחברה נורמלית ולא בזו שאני נמצא בה... שהיא ההיפך הגמור)-שתדעי, שכדאי לערב גורם חיצוני (פסיכולוג מהתחום), שיתמוך ויפעל במידת הצורך.
2) במידה ואתן מתגוררות באיזור הגיוני יותר (שיש בו כיתת מחוננים/בי"ס למחוננים ולא "רק" כיתת מופת), שתתעקשו שילדתכם תלמד שם/תשקלו זאת.
3) במידה וילדתכם לא חזקה במקצוע מסוים, שלא יאכילו אתכם בשקר שהאכילו את הוריי ושתדעו, שיש גם מחוננים שאינם מצטיינים/מצטיינים בהכל... יותר חשוב להיות מחונן, מאשר מצטיין סדרתי. (מחוננות זוהי המתנה האמיתית).

זהו מעין מיתוס (שמחונן תמיד מצטיין) והכל תלוי בהשקעה/תנאי הלמידה/תמיכה.

אישית, יש לי מוטיבציה במקצועות שאני אוהב (ונרדם באלו ששונא...), אך עדיין-אני די תלוי בסביבת הלמידה (שתהיה סביבת למידה.... ללא בעיות והפרעות... כמה שיותר שקטה). מעין הוכחה לנושא "מחוננות והתחום הריגשי"...

כלומר, -שימו אותי בכיתה בעייתית-אלך לאיבוד, אשתעמם ואתעסק בדברים אחרים...
-שימו אותי בכיתת לימודים-אשקיע, אצטיין והכל יהיה מצוין (כפי שהיה כשלמדתי בכיתות הנכונות).

לכן, אל תתפשרו ואל תעכבו דברים.
יש בעיה (אפילו קטנה...)? מיד צרו-קשר עם המערכת ובמידה ואין פתרון, ערבו גורם שיפתור אותה.

לסיכום, זה שיש ילדים קנאים/רעים לא אומר שאנו המחוננים צריכים לסבול ואף לא למצות את יכולותינו.
מקנאים בנו? זה דווקא מצוין... אם יש קנאה-רוב הסיכויים שיש על מה.

מקווה שעזרתי ושהייתי ברור ב-מה שרציתי להעביר.

בהצלחה!

לצפיה ב-'לתומר'
לתומר
( לעמוד שלי בתפוז )
18/07/2016 | 02:29
66
עצוב מאוד לקרוא  את כל שעברת וחווית וכיצד התנכלו לך תלמידים שלא הבינו אותך וקינאו בך. מכעיס מאוד לקרוא על צוות ההוראה והחינוך שלא ידע ו/או לא רצה לעמוד לצידך כשהיית כל כך זקוק להם ולהיפך, שיתפו פעולה עם המתנכלים ואתה חשת את הבדידות ואת הפגיעות. עצוב ומרגיז.
שמח לקרוא שידעת לעמוד על שלך והתמודדת עם המצב שנכפה עליך ואני מבין שכרגע אתה עושה חיל בלימודיך ונראה שאתה אוהב זאת, כל הכבוד.
במידה ותיזדקק לעצה ממני אל תהסס לפנות אלי, אשמח לעזור לך ככל שאוכל.
בברכת חופש נעים ורגוע.
יורה
לצפיה ב-'מעט מקומם לשמוע תשובות כמו "אין מה לעשות". לא מסכים'
מעט מקומם לשמוע תשובות כמו "אין מה לעשות". לא מסכים
18/07/2016 | 17:46
70
האם הם יסכימו לשמוע דבר כזה כשמדובר בילד שלהם? גם אז - זה מקומם. 
ייתכן שיש משהו באמירה שאין לפנות למחנכת חדשה. אני הייתי בודק מה האופציות להעברת בית ספר. לפעמים יש אפשרות לעשות זאת. במקרה כזה הייתי מאיים על ההנהלה, שאם המצב לא ישתפר, וכמובן אם העניין ידלוף מאיזושהי סיבה לידיעת הילדים, את תעבירי את הילדה בית ספר. 
אם אין אפשרות כזו או אם מסיבה אחרת אינך מעוניינת בכיוון הזה, שבי עם הורים אחרים שמציקים גם לילדים שלהם. דברים איתם ונסו יחד למצוא דרך, לחשוב מה לעשות. אל תוותרו. 
אני באופן אישי, מעט קיצוני בנקודה הזו, ולדעתי זה כי אני מבין את הנקודה קצת יותר מאחרים. ההתפתחות של הילדה בכיתה כל כך צעירה משפיעה כל כך רחוק על החיים שלה, אני הייתי שוקל לעבור מקום מגורים בגלל זה. מדובר בעתיד של הילדים. אנשים בוחרים מקום מגורים גם בגלל החינוך, וזה כולל את האקלים החינוכי והחברתי בבית הספר, לא רק בגלל המטראז' של הדירה ומקום העבודה. 
אל תוותרו. הילדה שלכם תגיד לכם תודה
לצפיה ב-'זקוקה להמלצות לגבי בית ספר שיתאים לבני בירושלים'
זקוקה להמלצות לגבי בית ספר שיתאים לבני בירושלים
06/07/2016 | 00:51
2
114
שלום לכולם
אני חדשה בתחום...כלומר ידענו תמיד שבננו מחונן אך רק עכשיו אנחנו מבינים שלא הכל ורוד...הילד מפריע ונזרק מהכיתה ומבית הספר על בסיס יום-יומי ואנחנו מתלבטים איך להמשיך. הוא לאמסתדר עם המורה אך אי אפשר להעביר לכיתה מקבילה (יש לו אחות תאומה) ואולי בכלל להעביר בית ספר? אבל לאן בירושלים?
וגם- מישהו מכיר  פסיכולוג חינוכי טוב שמבין בתחום המחוננים כי בית הספר דורש אבחון מסודר...
תודה מראש
לצפיה ב-'עוד נתונים בבקשה'
עוד נתונים בבקשה
( לעמוד שלי בתפוז )
06/07/2016 | 08:15
82
בן כמה הבן ובאיזה כיתה הוא נמצא? האם מדובר על בי"ס רגיל או ייחודי? מדוע הוא מפריע? שיעמום בכיתה או גורם אחר? האם עבר את מבחן סאלד? קרני?
לצפיה ב-'אשמח לעזור'
אשמח לעזור
04/08/2016 | 22:48
10
אני  מורה בבית ספר וגם במרכז מחוננים וגם אמא למחוננים אשמח לעזור מנסיוני. 
יש בתי ספר שיותר מעודדים מחוננים אבל ירושלים גדולה מאוד תגידי מאיזה איזור את כדי שנכוון אותך אלא אם את רוצה להסיע למרחקים.
בירושלים יש גם בית ספר סאדברי שהוא בית ספר דמוקרטי מלא כלומר אין בכלל שיעורים אלא הילדים יוזמים למידה והוא מהווה פתרון לילדים שהם אוטודידקטים ומסגרת נוקשה חיצונית לא מתאימה להם מגיל 5-18.
יש גם בתי ספר ניסויים אחד במרכז העיר ואחד ברחוב ארגנטינה וכן נפתח בית ספר ניסויי דתי השנה רק כיתה א' בארנונה. 
גם בית ספר קשת הוא סוג של בית ספר ניסויי אם כי יותר השגי. קשה להתקבל אבל אם מתפנה מקום אולי תוכלו. 
יש גם בית ספר מופת רמות שהוא לתלמידים השגיים יותר וכן יש הרבה מסגרות למחוננים ומצטיינים אחרי הצהרים שיכולים למלא את החסר:
אלברט"ו- מסחרי באיזור גילה
תכנית לברוכי כשרון בדוד ילין
מועדון ירושחמט
תנועת נוער תל"ם שהיא  מאוד מוגנת וחוגי סיירות שיכולי להתאים
יש בית ספר אנתרופוסופי שלאחונה מקבל יותר את ענין המחוננות אבל מצריך הורים גמישים 
יש תכניות אופקים אחרי הצהרים 
יש נוער שוחר מדע
יש חוגי אומנו במוזיאון ישראל
ואני בטוחה שיש עוד. 

לצפיה ב-'כמות מחוננים שעברו השנה את שלב ב''
כמות מחוננים שעברו השנה את שלב ב'
04/07/2016 | 08:36
11
371
שמתי לב שכמעט כל מי שאני מכירה עבר השנה את מבחן שלב ב' (בכיתה ב') כולל הבן שלי, זה יוצא כמות גדולה במיוחד, למשל, בכיתתו של בני חמישה ילדים מתוך שישה עברו את המבחן וילמדו בתכנית למחוננים שנה הבאה, כמו כן שמעתי על עוד המון ילדים שעברו. אנחנו מאזור חדרה ומופנים ליום שליפה באולגה.
האם יתכן שהורידו את רף המבחן, או שהוא היה קל במיוחד ולא סינן את האחוזון העליון של התלמידים?
לצפיה ב-'ריכוזי אוכלוסיה'
ריכוזי אוכלוסיה
04/07/2016 | 09:40
2
288
ראשית, ברכות.

שנית, כיתה של שישה? הכוונה לחמישה מתוך שישה שניגשו לשלב ב', נכון?

שלישית, ככלל, עוברים כ-2.5% מכלל הנבחנים. 2.5% אחוז זה אומנם מספר קטן, אך מתוך אוכלוסיית כלל ילדי ישראל מדובר באלפי ילדים בשנה (בכל הארץ). חלקם באיזור חדרה. עד לפני שנתיים-שלוש, כל רשות מקומית קבעה סף שונה להגדרת מחונן ויתכן שבחדרה בעבר הסף היה אחוז בודד. כיום הסף 2.5%.

יתרה מכך, הסף הינו זהה בכל הארץ. סביר שישנם איזורים בהם ריכוז המחוננים גבוה יותר ואיזורים אחרים בהם הוא נמוך יותר (תופעת "הלך זרזיר אצל עורב"). יתכן וחדרה הינו איזור "משיכה" למחוננים כך שבאיזור חדרה אכן למעלה מ-2.5% מהילדים אותרו.

רביעית, יתכן שהשיבוץ לכיתות א' "אחראי". האם השיבוץ היה מקרי? או שהמשבץ (רכזת/יועצת/מנהלת) שיבצו את הילדים בהתאם לכישוריהם? בקשות הורים?

חמישית, מניסיוני הקהילה "קטנה". יש נטייה לפגוש "דומים" (למשל בחוגי "מצטיינים" אחרי הצהריים). ההתרשמות, כאילו, המון עברו את המבחן, יתכן שהיא נכונה בסביבבה הקרובה, אך ברמה הארצית אחוז העוברים הינו כ-2.5%.

שישית, במקומות מסויימים (כולל חדרה) יש תוכניות מצטיינים הפונות לאחוזונים הבאים (בד"כ 2.5% האחוזים העוקבים). האם יתכן שחלק מהעוברים הם "רק" מצטיינים?

לצפיה ב-'ריכוז מחוננים'
ריכוז מחוננים
04/07/2016 | 10:44
1
212
כן הכוונה שמתוך 2 כיתות ב' בבית הספר שלנו ניגשו 6 למבחני שלב ב' ו5 עברו כמחוננים, לא כמצטיינים.
ברור לי ש2.5% זה הרבה ילדים פשוט ההרגשה שלי, שד"א גם אומתה ע"י הצוות בטכנודע (שאחראים של יום השליפה של כל האיזור בין חוף כרמל עד נתניה), גם הצוות הסכים שיש השנה כמות גדולה של ילדים במיוחד.
ורק תהיתי האם יכול להיות מצב עקרונית שעשו מבחן קל מדי, והמון ילדים ענו נכון על כל השאלות, ואז זה לא באמת 2.5% אלא כל מי שענה נכון?
לצפיה ב-'מבחן קל, לא משנה את האחוזים'
מבחן קל, לא משנה את האחוזים
04/07/2016 | 11:11
209
אכן אם המבחן "קל" אזי יהיו יותר תשובות נכונות. לא סביר ש-"המון ילדים ענו נכון על כל השאלות". כמעט כולם טועים, מעט, אפילו במבחן קל. ציון "עובר" ניתן רק ל-2.5% הראשונים. כלומר, ברמה הארצית, הגידול בכמות העוברים הינו פונקציה של גידול באוכלוסייה בשנתון הרלוונטי. כשדוגמים כל כך הרבה בתי ספר (או כיתות) צפוי שיהיו מקרים "קיצוניים" (חמישה, או לחילופין אפס, מאותרים מבית ספר אחד). עם זאת, יתכן שאכן באיזור חדרה היה השנה "פיצוץ" של עוברים. ככל שהיה "פיצוץ", יתכן שמדובר בסטייה סטטיסטית ויתכן שיש לכך גורם "מקומי" וחדרה הינה "מגנט" למחוננים.

השערה פרועה, מהיכרות עם המרכז בטכנודע, יתכן ויש קבוצה של הורים שבחרו "להתיישב" בסביבה רק על מנת להגיע אליו. אם עשרים משפחות "נכונות" יעשו את השיקול הנ"ל, זה מספיק כדי "לפוצץ" את המרכז ולעוות את הסטטיסטיקה.

הערה: נתקלתי בעבר בכיתה "רגילה" (בחינוך ממ"ד) בה אותרו 10 מחוננים מתוך 24 תלמידים.
לצפיה ב-'רף המבחנים בשנת תשע"ו'
רף המבחנים בשנת תשע"ו
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 09:47
1
268
ע"פ חוזר מנכ"ל לשנה זו, הרף למחוננים עומד על כ- 97.5 והרף למצטיינים עומד על כ- 93. למיטב ידיעתי ההתייחסות השנה היתה ארצית ולא מקומית/אזורית כפי שהיה נהוג קודם לכן. אם המבחן היה קל יותר ביחס לשנים עברו? יתכן. קיימת אפשרות נוספת שהורים החלו להיות מודעים יותר לעניין המבחן והחלו להכין את ילדיהם בין אם בעצמם ובין עם עזרה חיצונית, הכל יתכן. בכל אופן, בהצלחה לבן ומקווה ומאחל השתלבות קלה ביום השליפה והפקת מירב ההנאה והלמידה מהשתלבותו.
מצ"ב קישור לחוזר מנכ"ל לשנה זו.
לצפיה ב-'משרד החינוך'
משרד החינוך
04/07/2016 | 12:30
167
אני פשוט נתקלתי בכמות גדולה במיוחד של תלמידים שעברו השנה את שלב ב,
וחשבתי שמתאים למשרד החינוך ברשות נפתלי בנט לעודד גם את המצטיינים נניח אחוזון 95 ומעלה.  ופשוט להוריד קצת את רף הקבלה, אפילו שלא ציינו את זה...
אבל אולי זה באמת סתם צירוף מקרים....
בגלל זה העלתי את השאלה, לראות האם ישנם פה עוד שנתקלו בכמות מחוננים גדולה במיוחד השנה.

לצפיה ב-'יתכן שהיו נדיבים בשלב הערעורים'
יתכן שהיו נדיבים בשלב הערעורים
04/07/2016 | 11:43
2
189
עלות של הגדלת כיתה ביום שליפה קטנה יותר מאשר בכיתת מחוננים, ויתכן שהחליטו באופן מודע להיות יותר נדיבים השנה, להזמין יותר ילדים.

לפני כמה שנים הייתי עדה למקרה כזה, שבגלל לחצים של הרבה הורים - נפתחה עוד קבוצה ב״יום שליפה״.

לחלופין - אולי אתם בית ספר חזק במיוחד.

או - סתם צירוף מקרים
לצפיה ב-'מגמה כללית?'
מגמה כללית?
04/07/2016 | 11:56
1
166
לא בטוח. מהביהס שלנו רק שני ילדים עברו את המבחן. גם לא סביר שחל גידול אדיר פתאומי באוכלוסיה שמשקף עליית כמות הילדים שנכללים ב2.5 אחוזים. גם ההכנה לא משפיעה בכלל על הכמות אלא רק על מי יכלל באחוזונים. מה נשאר? כן עלייה בביקוש לכיתות, כפי שמשתקף בביקוש לפתיחת שתי כיתות.
לצפיה ב-'לא כללי, אלא יישובי'
לא כללי, אלא יישובי
04/07/2016 | 19:53
122
לא חושבת שזה מגיע ממשרד החינוך.

לצפיה ב-'מאיפה אתם?'
מאיפה אתם?
04/07/2016 | 14:11
1
139
גם אנחנו שייכים לגבעת אולגה.
אגב, אצלו עברו 2 מהכיתה, 1 מהכיתה המקבילה וזהו, נראה לי. אז אולי אתם בכיתה חכמה במיוחד
לצפיה ב-'חוף הכרמל'
חוף הכרמל
04/07/2016 | 14:29
71
לצפיה ב-'דווקא אצלנו לא עברו יחסית הרבה'
דווקא אצלנו לא עברו יחסית הרבה
08/07/2016 | 18:03
134
אבל בשכבות גבוהות יש כמה שכבות שבהן עברו 4-5 מאותה כיתה.
כך שזה לא עד כדי כך יוצא דופן. 
לצפיה ב-'באיזה גיל'
באיזה גיל
01/07/2016 | 17:20
2
283
שלום נחושתן
החל מאיזה כיתה לומדים במרכזי המחוננים
נושאים כגון: רפואה, זאולוגיה, משפטים, חשיבה מתמטית, אמנות, רובוטיקה, פיזיקה, כימיה וכו'.
בני התקבל למחוננים ועולה לג'. נראה לך שילמדו אותו את הנושאים הללו
או רק בגיל גדול יותר?
לצפיה ב-'מותאם לגיל'
מותאם לגיל
03/07/2016 | 15:14
141
אפשר ללמד את כל הנושאים שפירטת כבר בכיתה ג' (תלוי במנהל המרכז). החומר יהיה מותאם לגיל ולידע המקובל (לא פותרים משוואה ריבועית). ככלל, הפעילות ביום השליפה הינה מאוד חוויתית. למשל, באחד המרכזים העבירו קורס "בילוש" לתלמידי כיתות ג, כאשר המפעיל/מורה מתמחה בהובלת קבוצות מבוכים ודרקונים. לילדים זו הייתה חווית חסמב"ה, כולל תלבושות ומשחק תפקידים. בפועל בכל שיעור נלמד עיקרון מדעי אחר, בעיקר בתחום הכימיה (חומצה/בסיס, מסיסות, פחמימנים, מתכות/אל-מתכות/גזים אצילים). כתבי החידה בסוף חוג "הבילוש" התבססו על הבנת המבנה של הטבלה המחזורית של מנדליב, כאשר הילדים חשבו ותפסו את פועלם כתאטרון.

הפעילות במרכז מפוזרת על מגוון תחומי הדעת. קורס סמסטריאלי (15 מפגשים של שעתיים) לא יהפכו את הילד לרופא, זאולוג, עו"ד, מתמטיקאי, אומן, מהנדס, פיזיקאי, כימאי וכו'.
לצפיה ב-'התאמה גילית'
התאמה גילית
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 00:31
98
הנושאים, המועברים כחוגים במרכז המחוננים, עוברים שינויים קלים מקבוצת גיל אחת לבוגרת ממנה. ישנם נושאים שלא יועברו בקבוצות הגיל הצעירות יותר. בדרך כלל בשכבה ג' יש חלוקת נושאים חצי שנתית ברורה ואינה ניתנת לשינוי. בכיתה ד', הילדים מקבלים כבר אפשרות בחירה של קורס אחד מהקורסים שהם מקבלים כל חצי שנה. בכיתה ה' ובכיתה ו' - רוב הקורסים הם קורסי בחירה (חוץ מקורס אחד בדרך כלל). הקורסים מוצעים ומועברים במרכז בהתאם למה שהמורים יכולים להעביר כך שסוג הקורס והתחום בו הוא עוסק נקבעים בהתאם להיצע הנושאים שמביאים איתם המדריכים (ואני חוזר שאיכות המדריכים היא בדרך כלל, מאוד גבוהה). אפשר ללמוד קורס העוסק במשחק החשיבה "גו" מצד אחד ובמקביל לו, קורס העוסק באמנות פלסטית כל שהיא. היה רצוי אם היה ביניהם קשר (ואפשר שיהיה).  לצערי, אם זה קורה, זה במינון מאוד נמוך וחבל.
לצפיה ב-'שאלה לנחושתן'
שאלה לנחושתן
30/06/2016 | 18:57
26
284
שלום
רשמת
 יש החטאה רצינית בכל תהליך הלמידה במרכזי המחוננים מפני שלדעתי, חסרים כאן מרכיבי למידה משמעותיים שיכינו את המחוננן להמשך הדרך.
נא הסבר . מדוע?
דבר שני אלו חוגים מלמדים במרכזי מחוננים בימי השליפה 
ומה מטרתם אם לא להכינו להמשך הדרך?

תודה מראש
לצפיה ב-'החטאה'
החטאה
( לעמוד שלי בתפוז )
30/06/2016 | 19:36
22
180
תהליך הלמידה במרכזי מחוננים מתבסס על קורסים שונים ומאוד איכותיים- כל אחד בפני עצמו - אולם הפעילות היא כבחוגים, אין קשר וקישור בין הקורסים השונים והתכניות בדרך כלל, אינן ספירליות ואין התקדמות כל שהיא בנושא זה או אחר. בנוסף, נושא המטלות (שיכולות להיות מאוד מעניינות ומרתקות) אינו קיים חוץ ממטלות שעובדים עליהן תקופה מסויימת לצורך הצגתן בימי שיא כתערוכות. עבודות הכרוכות בכתיבה, אינן מקובלות בדרך כלל וכתיבה מדעית היא מושג שאינו קיים. בכל אופן, כערך החייב להילמד כדי להפנים ולהתמודד עם מטלות שונות. אחת הבעיות של מחוננים היא שלא פעם, הם נופלים בין הכיסאות. בבית הספר הרגיל, לא מקפידים שיבצעו מטלות הכרוכות הכתיבה "לשם מה הוא צריך לכתוב, הוא הרי מחונן. כך שבמילא הוא יודע". ובמרכז, לא מתייחסים לנושא, מפני ש"במילא הוא עושה זאת בבית הספר, אז למה צריך לשעמם אותו כאן?". וכך הילד המחונן מתרגל לכתוב מעט מאוד אם בכלל, וככל שהוא מתקדם ומתבגר הקושי ממשיך ללוות אותו עד שבשלב זה או אחר, הוא נכשל ושלא באשמתו. המערכת בחט' הגבוהה ובאקדמיה, מחייבת למידה הדרגתית של כתיבה המגיעה לכתיבה מדעית. המחונן, לא עובר זאת.
במרכזי מחוננים מלמדים חוגים שונים בנושאים שונים כשכל מנהל/ת מרכז, חופשי לבחור את הנראה לו (ע"ס התרשמותו האישית ממפתח התכנית והיום, יתכן שגם בלמידת הוראת מחוננים באקדמיה-קורס הנמשך שנתיים). נושאים כגון: רפואה, זאולוגיה, משפטים, חשיבה מתמטית, אמנות, רובוטיקה, פיזיקה, כימיה וכו'.
לצפיה ב-'חופש בחירה'
חופש בחירה
01/07/2016 | 00:15
21
121
יום שליפה כולל, בד"כ שלושה "חוגים" סמסטריאלים. ההנחייה של האגף הינה שרצוי לכלול חוגים משלושת "תחומי הדעת" - מדע, הומניסטיקה ואומנות. בחלק מהמרכזים מקפידים ובכל סמסטר אכן יש "חוג" אחד בכל תחום. אין לי היכרות אישית עם מרבית מרכזי המחוננים. במרכז בגבעתיים יש בהחלט תוכנית רב שנתית ולא מקבץ אקראי של "חוגים".

שש השעות השבועיות, 30 שבועות בשנה, הינה חלק קטן משעות הלימוד והחינוך של ילדינו. אין לי ספק שתרומת שעות אלו עולה לאין שיעור על חלקן ב-"עוגה".
לצפיה ב-'מרכזי מחוננים שונים'
מרכזי מחוננים שונים
( לעמוד שלי בתפוז )
02/07/2016 | 11:32
20
135
אישית לימדתי במרכזי המחוננים הבאים: מכללת ספיר, מרום באשדוד, המרכז באשקלון, המרכז בבאר שבע, בערד, ובנוסף, אני מלמד בשני בתי"ס ייחודיים שרמתם מאוד גבוהה ויש שם מחוננים רבים. הכרתי מורים שלימדו/מלמדים בגבעתיים. אז יתכן שהחלו לבנות שם תכניות ארוכות טווח אבל בכל מקרה, אלו ניצנים בודדים ואייני בטוח שאכן כך זה יימשך. מרבית המורים והמדריכים עובדים במספר מרכזים כשהקשר בין התכניות הוא בדרך כלל מקרי. אתה בהחלט יכול לחשוב שהתרומה רבה. אני משתדל לעקוב אחרי תלמידי ותלמידים אחרים ואני תעניין מה קורה באקדמיה עם כאלו שהוגדרו מחוננים בצעירותם, המצב, יחסית לפוטנציאל, לא טוב בלשון המעטה. אגב, לא מעט תלמידים שעברו את שלב ב' והחלו ללמוד במרכזי מחוננים בכיתות המחוננים, נכשלו במבחני מכון קרני כשניסו להתקבל לכיתות מחוננים בחטיבה. מדוע זה קורה? לא חושב שיש מישהו שיודע. אבל, זו עובדה שכדאי לקחת אותה בחשבון.
לצפיה ב-'יכולת זיהוי/ניבוי'
יכולת זיהוי/ניבוי
03/07/2016 | 10:43
15
116
מחקר שנעשה לפני כ-20 שנה מצא שהמדד הטוב ביותר (מתוך המדדים שנבדקו) לניבוי הצלחה בלימודים אקדמיים הינו ציוני בחינות הבגרות. עדיין המתאם בין המדד (ציוני בגרות) וההצלחה באקדמייה היה נמוך (כ-15%) בלבד. כלומר, לפעמים המדד הטוב ביותר הינו בעלת יכולת זיהוי מוגבלת ביותר והוא מניב לא מעט תיוגים שגויים. לעת עתה, המדד הטוב ביותר (כולל שיקולי עלות סבירה) הינו מבחני סולד. אין זאת אומרת שהמדד חף מתיוגים שגויים. נהפוך הוא, סביר שילדים מאוד מוכשרים "נפלו" במבחן ולא אותרו ואילו ילדים פחות מוכשרים "הבריקו" ואותרו. לכן, לא מפתיע שבטווח ארוך (מבחני קרני כיתה ו, ובודאי הצלחה אקדמית) המתאם עם הצלחה בשלב ב אינה גבוהה. אין בכך לפסול את מבחני סולד, אך יש להתייחס אליהם בספקנות הנדרשת.
לצפיה ב-'יכולת זיהוי/ניבוי'
יכולת זיהוי/ניבוי
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 00:14
14
92
לא מכיר את המחקר שנעשה לפני כ-20 שנים שמצא את המדד הטוב ביותר לניבוי הצלחה במבחנים אקדמיים, מעניין מטעם מי נעשה המחקר. בכל אופן, בחינות הבגרות אינן יכולות להוות מדד מכיוון שמדובר על לימוד חומר ושינונו (5 יחידות במתמטיקה זו נחלת מעטים). אבוי לנו אם שינון חומר יהווה מדד להצלחה באקדמיה אלא אם מדובר בקידוש הבינוניות. פעמים רבות נמצא שתלמידים הצליחו במבחני סאלד כשרמת השפה שלהם היתה גבוהה כשזהו מרכיב שהושג בזכות יצירת עניין בקריאת ספרים אצל הילדים. כלומר, ככל שילדים קראו יותר, הסיכוי שלהם להצלחה היה גבוה יותר. אם כך, אני יכול להסיק שמשפחה שתאפשר לילד יותר קריאה והרחבת הידע, תגדיל את סיכויו להצליח במבחן. ואז אני שואל את עצמי "מה בעצם נמדד כאן? והאם הרחבת יכולת הקריאה הופכת את הילד למחונן יותר?" אז מכאן אני יכול להסיק שמחונן אינו יכול להגיע ממקום בו לא יעודדו אצלו את הקריאה למשל (כמובן שיהיו מרכיבים נוספים המשפיעים על בדיקת רמת המחונן). כשאני רואה אחוז נכבד מאוד של ילדים שנכשלים במבחן קרני ולמרות זאת, הגיעו מכיתת מחוננים לאחר שהוכרו כמחוננים בדיקת סאלד, אייני יכול שלא להעלות את השאלות והספקות בעניין זה. אז יתכן שזהו המדד הטוב ביותר הקיים היום, אולם אין זה אומר שזהו מדד טוב.
ובקשר להצלחה באקדמיה. בזמנו ראיינתי את פרופ' יוסי צלגוב -שהתחום שלו הוא פסיכולוגיה קוגנטיבית ובמיוחד, מבחנים פסיכוטכניים ופסיכומטריים - אחת השאלות ששאלתי אותו היתה לגבי היכולת של הפסיכומטרי לנבא הצלחה באקדמיה. תשובתו הדהימה אותי מכיוון שהוא ענה ש"אם תיקח מטבע ותטיל אותו באויר ותהמר על עץ או ראש. התוצאה שתתקבל תהיה טובה יותר מתוצאת הבחינה בעניין זה" - וההסבר שלו היה חוסר משאבים חומריים לקבל את כל המבקשים ללמוד במחלקות מאוד מסויימות באקדמיה. אני מניח שבמקרה שלנו, יש גם חלק לנושא זה.
לצפיה ב-'מחקר לפני 20 שנה'
מחקר לפני 20 שנה
04/07/2016 | 08:44
83
מחקר פנימי של האוניברסיטה העברית. שיתוף פעולה של מרכז הרישום והמחלקה הסטטיסטית. המטרה הייתה לפתח מדד קבלה "אופטימלי" שיחליף את המדד שהיה נהוג (ועדיין מקובל) המשקלל את הבגרות והפסיכומטרי במשקלים זהים.
לצפיה ב-'שינון = כתפיים של ענקים'
שינון = כתפיים של ענקים
04/07/2016 | 08:48
5
94
להרחיק ראות, צריך להיות במקום גבוה. "ג'ירפות" נדירות בקרב בני האדם. הדרך היא לעמוד על כתפי הענקים.
לצפיה ב-'כתפיים של ענקים? בסדר, אבל. . .'
כתפיים של ענקים? בסדר, אבל. . .
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 12:48
4
67
את ה"להרחיק ראות" חשוב להתחיל מוקדם עד כמה שיותר. הראייה שלי היא שבעצם, אפשר להגיע לרמות גבוהות יותר של חשיבה ולמידה, כל אחד בהתאם ליכולותיו האישיות. אני בהחלט יכול לומר שתלמידי מגיעים רחוק - גם אם הרחוק של תלמיד אחד יכול להיות מאוד קרוב לתלמיד שני. אני בהחלט רואה את ההבדלים ברעיונות ובביצוע של תלמידים מחוננים, מצטיינים וממוצעים. אבל כולם מצליחים להגיע מעבר למה שהמערכת הרגילה מאפשרת.
לצפיה ב-'מה הסוד?'
מה הסוד?
04/07/2016 | 16:13
3
32
לצפיה ב-'סוד? איזה סוד. עושים את מה שצריך לעשות וזהו. שום סוד'
סוד? איזה סוד. עושים את מה שצריך לעשות וזהו. שום סוד
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 23:49
2
36
לצפיה ב-'אז מה צריך לעשות? במגבלות המשאבים הקיימים.'
אז מה צריך לעשות? במגבלות המשאבים הקיימים.
05/07/2016 | 13:10
1
41
כל שנה מאותרים כ-5000 מחוננים "חדשים". ביסודי הם מתחלקים בין כיתות מחוננים (כמאתיים ילדים) ומרכזי מחוננים (כמעט כל השאר). הערכתי היא שהתקציב הייעודי המוקצה לציבור זה הינו כ-1600 שעות שבועיות. בערך 20 דקות לילד.
לצפיה ב-'פתרונות? אולי. . .'
פתרונות? אולי. . .
( לעמוד שלי בתפוז )
05/07/2016 | 22:20
44
הפתרונות אינם יכולים להיות פתרונות "נשלפים". לדעתי מדובר כאן על תהליך שלם שאינו קצר כלל וכלל המחייב שינויים הדרגתיים ובראש ובראשונה, שינוי בגישה. ראשית, אם הלמידה באקדמיה מחייבת ידע מוקדם והתנסות בכתיבה מדעית, יש להתחיל בכך עוד ביסודי, באופן ספירלי. הלמידה ביסודי, בחטיבה ובעליונה חייבת להיות בעצם, הכנה לאקדמיה וכשמדובר במחוננים, על אחת כמה וכמה. המורים המלמדים מחוננים חייבים להיות בעלי יכולת לעבור מתחום לתחום ומנושא לנושא (מבלי להתפזר) בדיוק כפי שהמחוננים עושים בדרך כלל. הם חייבים להיות בעלי ידע כללי נרחב ובעלי יכולות לקשר בין הנושאים השונים - מאוד מאוד לא פשוט. אבל צריך להתחיל לעבוד על הכיוונים הללו. אולי  מורים חדשים שמגיעים לאחר שעשו כבר קריירה קודמת או כאלו שלומדים במיוחד לעסוק במצויינות. בזמנו העברתי פרוייקט העשרה משמעותי בבית ספר כל שהוא בחירת המורים שילמדו שם, היתה באחריותי. מורים שהגיעו עם תעודות ותארים היו בטוחים שזה מספיק. אחת השאלות שנהגתי לשאול אות המועמדים היתה: "איזה ספר קראת לאחרונה ומתי?" ושאלות דומות. המועמדים ברובם היו מאוד נבוכים מפני שלא ציפו לשאלות מסוג זה אלא, לשאלות הסטנדרטיות. נראה לי שזוהי גישה שיכולה לתת כיוון,(לא רק זה כמובן)  מהם ומיהם המורים/מורות שאנחנו רוצים לילדינו, הן במסגרת מחוננים ובודאי במסגרות ממוצעים.
לצפיה ב-'5 יחידות במתמטיקה = שינון'
5 יחידות במתמטיקה = שינון
04/07/2016 | 08:53
100
כמות התרגול לקראת 5 יחידות מתמטיקה הינה אדירה. חלקים נרחבים במבחן בוחנים שליטה טכנית גרידא.
לצפיה ב-'מתאם בין קריאה והצלחה במבחני סולד'
מתאם בין קריאה והצלחה במבחני סולד
04/07/2016 | 09:01
1
86
האם יתכן שההצלחה במבחני סולד אינה נובעת מהקריאה ?

להלן היפותיזה חלופית: מי שהינו "מחונן" נוטה לקרוא יותר וגם נוטה להצליח במבחן.

על מנת לזהות קוזאליות (א גורם את ב) אין די לזהות מתאם. צריך ניסוי, מבוקר, לפיו שינוי במינון הקריאה (ללא שינויים סביבתיים אחרים) משנה את ההצלחה במבחנים. הצעתך, לפיה הגברת הקריאה (אוריינות) תשפר את ההצלחה במבחן אינה מופרכת, ואף הגיונית. אך המתאם בין קריאה להצלחה אינה מוכיחה זאת.
לצפיה ב-'היפותיזות חלופיות'
היפותיזות חלופיות
( לעמוד שלי בתפוז )
04/07/2016 | 12:34
58
נכון לעכשיו, למיטב ידיעתי נושא הבנת הנקרא משפיע באופן משמעותי על הכרת המערכת במחונן. הקביעות הן של המערכת מתוך ועל סמך גורמים שונים שאייני בטוח שהם קשורים לאיבחון המחוננים. כשאני רואה מי הם התלמידים המוגדרים במערכת כ"מחוננים", אני בהחלט יכול לראות שהכף נוטה באופן ממשי לטובת אלו המיומנים יותר בהבנת הנקרא כשזה משפיע כמובן גם על אוריינות מתמטית (נושא כאוב בכל המערכת). אני מוצא את המערכת כמסורבלת, מיושנת, ומאוד לא מתמקדת במטרות בהתאם למה שנדרש היום ובודאי, בעתיד. אני בהחלט מסכים שנחוץ ניסוי מבוקר ארוך טווח להשגת תוצאות חד משמעיות יותר. לי ולידידי דר' גיא שיאון ישנם רעיונות לבניית ניסוי שכזה, נראה מה ימים יגידו.
לצפיה ב-'היכולת של הפסיכומטרי לנבא הצלחה באקדמיה'
היכולת של הפסיכומטרי לנבא הצלחה באקדמיה
04/07/2016 | 09:15
63
הפרופסור מעט הגזים. המדד הגרוע ביותר האפשרי הינו מטבע. בהכרח כל מדד אחר אינו מדד גרוע יותר. בכלל זה הפסיכומטרי אינו מדד גרוע יותר ממטבע. אכן, מן המפורסמות הוא שהפסיכומטרי הינו מדד חלש מאוד. בדרך כלל, חלש אף מציוני הבגרות (בשנים האחרונות ניתן להתקבל למוסדות אקדמיים רבים רק על בסיס הבגרות וללא פסיכומטרי, לא מוכר לי מוסד אקדמי המקבל רק על סמך פסיכומטרי וללא בגרות).

במקרים מסוימים ולתחומים מסוימים, הפסיכומטרי הוא המדד המוצלח ביותר (כולל שיקולי עלות מדידה). למשל, אדם שלא השלים בגרויות (או עשה זאת בעבר הרחוק ומאז "התבגר").
לצפיה ב-'נשמע לי מוזר, אז שאלתי את פרופ' יוסי צלגוב'
נשמע לי מוזר, אז שאלתי את פרופ' יוסי צלגוב
04/07/2016 | 13:36
1
78
לגבי דעתו על המבחנים הפסיכומטריים, ונראה לי שהיתה כאן אי הבנה.
הוא באמת לא מאוד מעריך אותם, אבל מציג אחרת את עניין הטלת המטבע-
"כאשר שואלים אותי לגבי הפסיכומטרי  ומדוע משתמשים בו תשובתי הסטנדרטית היא שהוא טוב מזריקת מטבע לניבוי הצלחה אקדמית ואני לא מכיר כלי אחר שמצליח יותר מזריקת מטבע. זה מעט ציני אבל קרוב מאד לאמת."
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/07/2016 | 15:17
15
לצפיה ב-'בשלב א' יש לקוראי ספרים, סיכוי גבוה יותר לעבור'
בשלב א' יש לקוראי ספרים, סיכוי גבוה יותר לעבור
04/07/2016 | 18:52
77
לעומת זאת, הם יפלו בשלב ב', אם אין להם שם כלום למעט אוצר מילים.
לצפיה ב-'זה לא מעבר אוטומטי?'
זה לא מעבר אוטומטי?
04/07/2016 | 18:46
3
42
לצפיה ב-'לא'
לא
05/07/2016 | 02:47
2
67
מתוך אתר האגף:

תנאי הקבלה לכיתות למחוננים בחינוך העל-יסודי (מצטבר):
  1. מבחן קבלה הנערך ע"י מכון קרני
  2. ראיון קבלה אישי ע"י צוות בית הספר
  3. מקום פנוי בכיתה.
תלמידים בוגרי כיתות מחוננים ביסודי (שלמדו בשנתיים האחרונות לכל הפחות) פטורים מהבחינה. תלמידים בוגרי תכניות המחוננים במרכזי יום העשרה (שהשתתפו במשך השנתיים האחרונות) אינן פטורים מהבחינה, אך מי שלא יגיע לאחוזון הנדרש, על בסיס מקום פנוי, יוכל להתקבל על בסיס חוות דעת של הצוות החינוכי במרכז שתשוקלל עם תוצאות הבחינה.

לצפיה ב-'לדעתי. ס'3 שלך הוא הכי רלוונטי כי הראיון זה סתם הכרות בדומה'
לדעתי. ס'3 שלך הוא הכי רלוונטי כי הראיון זה סתם הכרות בדומה
05/07/2016 | 17:16
51
לראיון בכיתה ג'.

עצם הפטור מקרני, זה הדבר המשמעותי ומכניס אותך כמעט (עכשיו, אני יותר מדויק) אוטומטית הלאה.
לצפיה ב-'מקום פנוי+חוות דעת של צוות המרכז+שיקלול'
מקום פנוי+חוות דעת של צוות המרכז+שיקלול
( לעמוד שלי בתפוז )
06/07/2016 | 00:08
50
וכל זאת עדיין לא תמיד זה עובד. היתרון של תלמידי מרכז שכזה הוא שאת מבחן קרני הם עוברים במסגרת המרכז, בשעות הבוקר עם חבריהם ולא במסגרת החטיבה בשעות אחה"צ בדרך כלל, עם סיכוי קלוש להכרת שאר המשתתפים וסביבה חדשה וזרה. כשכאן ישנו בהחלט יתרון. 
לצפיה ב-'על סמך מה כתבת שיש החטאה רצינית?'
על סמך מה כתבת שיש החטאה רצינית?
02/07/2016 | 14:16
2
91
מצד אחד קבעת שיש כאן החמצה רצינית
מצד שני - שאלת מה מלמדים שם

אם את לא יודעת מה מלמדים, איך את מסיקה שיש שם החטאה?

לצפיה ב-'לא אני רשמתי שיש החטאה. נחושתן קבע זאת. '
לא אני רשמתי שיש החטאה. נחושתן קבע זאת.
02/07/2016 | 15:52
1
75
תקראי באחד מתשובותיו למישהי רשם שיש החטאה. אני רק שאלתי אותו מדוע הוא חושב כך
לצפיה ב-'תודה על ההבהרה, לא הבנתי נכון'
תודה על ההבהרה, לא הבנתי נכון
02/07/2016 | 18:16
29

מנהל/ת הפורום

אודות:
יורה נחושתן, הנו הבעלים של "דעת יורה", מפעילת תוכנית לימודי ההעשרה לילדים בשכבות הגיל של כיתות ב' - ה', אם בהוראה יחידנית ואם בקבוצות קטנות ובכיתות גד
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה נחושתן- מנהל פורום הורים למחוננים
מנהל פורום הורים למחוננים
ד
ד"ר מיכה אלטמן

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה