לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. הנהלת הפורום הנכנסת רוצה להודות למנהלת הפורום היוצאת, ולאחל לה הצלחה.
 בהזדמנות זו, רק נזכיר כי הפרסום בפורום אסור ויש לשמור על כללי שיח נאות ולאפשר לכל אחד להשמיע את דעותיו.
המשך >>

לצפיה ב-'אירוח בנושא נכויות ותאונות'
אירוח בנושא נכויות ותאונות
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2016 | 11:20
 תמיד רציתם לדעת מהן הזכויות שלכם בביטוח הלאומי, וכיצד יש למצות את הזכויות האלה באופן עצמאי, בקלות ובפשטות?

ביום ג' נארח בפורום ביטוח לאומי - סיוע את מומחי ביטוח לאומי שיענו על שאלותיכם בנושא!
 אתם מוזמנים להעלות שאלות כבר עכשיו:

לצפיה ב-'האם אפשר לעבור ממחוננים למצטיינים'
האם אפשר לעבור ממחוננים למצטיינים
19/09/2016 | 18:06
14
84
שלום, בני עבר את המבחן המחוננים. אחרי שהיינו בפגישה היכרות, הבנו שהתכניות של המחוננים והמצטיינים לגמרי זהות, רק בשעות שונות (מחוננים בבוקר על חשבון הלימודים, ומצטיינים אחר הצהריים, ובנוסף למצטיינים דואגים להסעה שתאסוף את הילדים מבתי ספר, להבדיל מהמחוננים שצריך לדאוג להסעות). האם מישהו יודע לגבי המעבר בין התכניות?
לצפיה ב-'מעבר ממחוננים למצטיינים'
מעבר ממחוננים למצטיינים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/09/2016 | 21:55
102
יתכן שזה אפשרי (בכיוון ההפוך זה בלתי אפשרי) כדאי לפנות להנהלת מרכז המחוננים בו הבן אמור להתחיל ללמוד שם ולבדוק את האפשרות לעשות זאת, הם בהחלט יכולים לאשר זאת. אם זאת כדאי לזכור שלמרות שהקורסים הינם אותם קורסים ואותם מורים, הרמה בכיתת מחוננים עולה, בדרך כלל, על הרמה בכיתת המצטיינים (ההערות של התלמידים ורמת הדיונים הקיימת במסגרת שיעור זה או אחר).
לצפיה ב-'מסכימה עם התשובה שמעליי, ובנוסף - '
מסכימה עם התשובה שמעליי, ובנוסף -
21/09/2016 | 08:22
12
74
אצלנו אפשר ללכת גם וגם. בבוקר ליום שליפה, ואחהצ -  לחוגי המצטיינים. ככה שיכולתי לראות עד כמה ההבדל ברמה משמעותי. ביום השליפה היו לימודים רציניים, ילדים שבאמת רצו ולמדו והשקיעו. חוגי המצטיינים - בחלקם היה בלגן, הסינון בהם פחות קפדני מה שאומר שילד אחד שלא בא לו (וכנראה הגיע לחוג כי ההורים לחצו) מפריע לכולם. 

ובנוסף - יום ההעדרות מבית הספר הוא ערך בפני עצמו. כבר כתבתי כאן עשרות הודעות בנושא.... עד כמה הלימודים בבית הספר הרגיל הם משמימים. כיתות א וב עוד בסדר. בכיתה ו, התלמידים הבאמת מצטיינים כבר יוצאים מדעתם מרוב שעמום... בית הספר לא מעניין, לא מאתגר, שיטת לימוד ישנה של 35 ילדים יושבים מול מורה, ולא זזים במשך 5 שעות... (כי אסור לזוז, כי אסור לדבר, כי ״אתה כבר ענית אז תתן לעוד מישהו להתבטא״ )

תני לילד שלך את המתנה של יום אחד בשבוע, שבו הוא ייהנה מהלימודים
לצפיה ב-'יש בתי ספר אחרים, אבל מעט.'
יש בתי ספר אחרים, אבל מעט.
( לעמוד שלי בתפוז )
21/09/2016 | 16:13
11
69
ישנם מספר בתי ספר בארץ שמה שהתלמידים מקבלים שם עולה על מה שהתלמידים המחוננים מקבלים ביום השליפה במרכז המחוננים. לכן, באותם בתי ספר, התלמידים המחוננים אינם ששים לקחת חלק בימי שליפה במרכזי המחוננים הקיימים שם ומעדיפים להיות בבית הספר (מסיבות למידה ועניין). זה קיים מעט מאוד אולם, זה קיים.
לצפיה ב-'ממלכתיים / עירונים? אני שמחה לשמוע'
ממלכתיים / עירונים? אני שמחה לשמוע
21/09/2016 | 16:34
6
46
כי עד היום שמעתי רק על בתי ספר פרטיים שהם כלכך משובחים, לא על ממלכתיים
לצפיה ב-'אכן, ממלכתיים - ייחודיים'
אכן, ממלכתיים - ייחודיים
( לעמוד שלי בתפוז )
21/09/2016 | 23:14
21
לצפיה ב-'אכן ייחודיים'
אכן ייחודיים
22/09/2016 | 08:35
4
58
אצלנו התחיל תהליך של ייחודיות בבית הספר.
יש קורסי בחירה שמבוססים על תהליכי חקר ולמידה מתוך התנסות.
הילדים מאוד אוהבים אותם ולאט לאט הם תופסים יותר נתח ביום הלימודים.
יש מגוון קורסים כאלה מתוכם הילד בוחר מה מעניין אותו ומתחייב לסיים את הקורס שהתחיל (כל אחד כשלושה חודשים). בכיתה ג' כבר בוחרים בשנת הלימודים 3 קורסים בכל סמסטר (סהכ 6) והכמות עולה עם הגיל.

אני לא יודעת אם זה עולה על מה שנעשה במרכזי המחוננים. אני כן יודעת שזה לא משמים ומאפיר כמו אופניי הלימוד הישנים והמוכרים.
לצפיה ב-'מותר לשאול באיזו עיר בית הספר? '
מותר לשאול באיזו עיר בית הספר?
22/09/2016 | 14:38
21
לצפיה ב-'קורסים לבחירה ושאינם לבחירה'
קורסים לבחירה ושאינם לבחירה
( לעמוד שלי בתפוז )
22/09/2016 | 16:12
56
כתומכן למידת הליבה במתמטיקה במסגרת מערכת השעות הבית סיפרית מכיתה א' ועד ל-ו': לוגיקה (מילולית, צורנית ושל המתמטיקה), איסטרטגיות למידה במתמטיקה, - שילוב חשיבה מתמטית עם קישורים לאמנות על כל תחומיה, ההסטוריה של המתמטיקה.
כמו כן, כימיה, ביוטכנולוגיה ופיזיקה (מחוץ למדעים הרגיל שמשתלב) מכיתה א' ועד ל-ו'. בנוסף, שעורי אמנות בשעות המערכת וכן, קורסי חקר שנתיים ודו-שנתיים לבחירה (עם מבט לכיוון האקדמיה). וכמובן שתלמידים מחוננים מרגישים מצויין בבית ספר שכזה מכל הבחינות.
מרכז המחוננים באזור אינו יכול להתמודד עם בית ספר שכזה ואכן, זה בא לידי ביטוי. 
לצפיה ב-'נשמע מקסים. '
נשמע מקסים.
23/09/2016 | 09:10
1
18
לצפיה ב-'אכן כך. בהתאם למוטו של בית הספר הנ"ל, '
אכן כך. בהתאם למוטו של בית הספר הנ"ל,
( לעמוד שלי בתפוז )
23/09/2016 | 11:22
45
"השמיים אינם הגבול אלא, רק מדרגה"
לצפיה ב-'יכול לספר איזה בתי ספר,'
יכול לספר איזה בתי ספר,
25/09/2016 | 10:03
3
20
ואיפה הם ממוקמים?
אנחנו שוקלים מעבר מהיישוב שלנו, ואינפורמציה כזאת יכולה לעזור לכוון אותנו למקומות שכדאי לעבור אליהם.
לצפיה ב-'שני בתי"ס ייחודיים'
שני בתי"ס ייחודיים
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2016 | 16:15
2
23
בי"ס "שזר" הייחודי העל אזורי למדעים בשילוב אמנויות ובי"ס "צמח" הייחודי העל אזורי לאמנות - שניהם באשדוד. בשזר (הנמצא באחוזון הארצי העליון במתמטיקה) מתבצעים כל הפעילויות אותן כבר ציינתי. התלמידים לומדים במשך חמישה ימים בשבוע עד השעה 15:20. בשני ביה"ס מלמדים מורים-מומחים (שלא שייכים לקרן קרב אלא- בנוסף למורי קרב) לתחומם בצמוד למורים של משרד החינוך כשיש אינטרקציה בין המורים. בשזר, התלמידים והמורים משתמשים באופן טבעי בשפה המדעית ולא רק במהלך שיעור- זהו ה- DNA של ביה"ס- אלא גם בינם לבין עצמם. גם תכניות קרב המועטות שקיימות שם מחוייבות, לא רק בשעורים חוויתיים אלא, ביצירת עבודות חקר ע"פ כל הכללים באקדמיה, כלומר, הדרישה מהפעלות קרב היא שילוב של החוויה עם "למידה משמעותית". כל התכניות הן ספירליות ומתפתחות באופן מובנה עם הפעלת הדגשים של "למידה עצמית" מצד התלמידים.
לצפיה ב-'אשדוד הפתעת אותי.'
אשדוד הפתעת אותי.
25/09/2016 | 20:27
1
7
זאת עיר שלא חשבנו עליה בכלל.
מעניין.
לצפיה ב-'נו, הפתעות חיוביות. . . . שתהיינה רק כאלה.'
נו, הפתעות חיוביות. . . . שתהיינה רק כאלה.
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2016 | 21:19
3
לצפיה ב-'מתי מומלץ לעשות מבחן לדוגמא באתר מיחונן?'
מתי מומלץ לעשות מבחן לדוגמא באתר מיחונן?
20/09/2016 | 21:47
4
118
רכשתי אתמול מבחן לדוגמא של אתר מיחונן ואני מתלבטת מתי לתת לילד לעשות אותו.
האם כדאי כבר עכשיו?.. או שעדיף לחכות עוד חודש וחצי, כלומר במועד צמוד יותר למבחן עצמו?
הסיבה שאני שואלת היא שהבנתי שלא ניתן לעשות את המבחן שרוכשים יותר מפעם אחת (כי זה מעוות להם את הדאטא בייס...)
אני מתלבטת מה לעשות כי מצד אחד אני כן רוצה להכין את הילד בצורה מינמלית אבל לא הולכת לרכוש כל מני תוכנות הכנה  (נראה לי מוגזם).
אז רציתי לדעת - מתי יהיה הכי אפקטיבי לחשוף את הילד למבחן לדוגמא?
לצפיה ב-'יכולת הקריאה שלו היום טובה?'
יכולת הקריאה שלו היום טובה?
21/09/2016 | 08:14
69
יש ילדים שבכיתה ב יכולת הקריאה שלהם עדיין בהתפתחות, ויש הבדל גדול בין היום לעוד חודש וחצי. 

אבל אם הוא קורא היטב, אני חושבת שאין בעיה לתת לו להתנסות במבחן כבר עכשו.

יש ברשת כמה וכמה דוגמאות חינמיות למבחנים, ככה שאת יכולה לתת לו עוד כמה דוגמאות, כשזמן הבחינה יתקרב.
 אם הוא מחונן, הוא יסתדר לא רע גם עם מבחנים שכתוב עליהם שהם מיועדים לכיתה ה. לא יידע הכל, אבל הרי לא זו המטרה בהתנסות.

לצפיה ב-'שווה לדעתי לעשות את המבחן לדוגמא שרכשת כעת..'
שווה לדעתי לעשות את המבחן לדוגמא שרכשת כעת..
21/09/2016 | 12:39
2
90
כי הרי כמה כבר נשאר עד המבחן?
אוטוטו החגים, ואני מניחה שאם את מתעניינת בנושא המחוננים אז כנראה שהילד שלך הוא ילד חכם וכבר קורא היטב.
תני לו לעשות את המבחן של מיחונן, הוא טוב ומייצג...ואחרי ניתוח התוצאות שתקבלי כבר תדעי אם לחפש עוד מבחנים לדוגמא ברשת לצורך תרגול נוסף או לא....

לצפיה ב-'מייצג? ?????'
מייצג? ?????
21/09/2016 | 12:47
1
74
הבת שלי עברה את שני המבחנים שלב א ושלב ב שלמכון סולד ולא עברה את המיבחן של מיחונן.
לצפיה ב-'מעניין...אנחנו דווקא יצאנו מרוצים'
מעניין...אנחנו דווקא יצאנו מרוצים
22/09/2016 | 12:02
54
אנחנו רכשנו את המבחן של מיחונן, והילד עבר גם את מיחונן וגם את שלב ב'...
דווקא הרגשתי שזה מייצג כי הילד גם אמר שהשאלות היו בדומות ( כלומר ברמה) למבחן.
יכול להיות שהבת שלך היתה ביום פחות טוב כשעשתה את מיחונן או שהיו כל מני גירוייים מסביב (בכל זאת בבית לא תמיד יש שקט כמו בתנאי מבחן אמיתיים)..?

לצפיה ב-'קורס מקוון לפיתוח משחקים '
קורס מקוון לפיתוח משחקים
20/09/2016 | 08:51
1
79
קורס לפיתוח משחקים המיועד לילדים מגיל 9 ומעלה
לצפיה ב-'זה נראה נחמד'
זה נראה נחמד
( לעמוד שלי בתפוז )
20/09/2016 | 17:47
42
אבל בוא לא נהפוך את הפורום לבמת פירסום, הופיעו 2 הודעות על האתר ונראה שזה יספיק. תודה
לצפיה ב-'הילדה חזרה מפגישת הכרות עם מערכת השעות. ואני מאוכזת.'
הילדה חזרה מפגישת הכרות עם מערכת השעות. ואני מאוכזת.
15/09/2016 | 13:41
11
163
הבת שלי מתחילה ללמוד בתוכנית של יום שליפה למחוננים לכתה ג.
היא חזרה עם מערכת שעות שהשעתיים הראשונות הם אומנות והשעה הרביעת היא דרמה.
אני מאד מאוכזבת, אני שולחת את הילדה לבית-ספר למחוננים ,לא לבית ספר לאומנות. אנחנו מתעסקים במשפחה באומנות אין לי שום צורך שתצא ליום שחצי ממנו זה אומנות.
הילדה אהבה את הבית ספר לא לשלוח אתה  לשם זה לא אפשרי ,היא מחכה  מאד לתחילת הלימודים.
לא היצלחתי לקבל תשובה עינינית מהמנהלת.
יצרתי קשר עם אחד ההורים שאמר לי שלא זה לא מפריעה.

לצפיה ב-'מה את רוצה שהיא תלמד?'
מה את רוצה שהיא תלמד?
15/09/2016 | 15:55
112
יש לה 3 קורסים כל מחצית, 6 קורסים כל שנה, כפול 4 שנים. 24 קורסים שונים.
הקורסים עוסקים במגוון הבטים שונים - אומנות לא יהיה בואו לצייר לב וילד. אני מבטיחה לך. הם ידברו על אומנים, על סגנונות, יתנסו בחומרים שונים, יתעסקו ברגש מאחורי האומנות וכו.
בשיעורי דרמה הם לומדים על התפקידים השונים בתיאטרון, יוצרים יחד את ההצגה, את הטקסט, מביימים את עצמם, עוסקים בהבטים הרגשיים.
בכל קורס יש המון אלמנטים והבטים, וזה יהיה מאד שונה מכל דבר שפגשתם במערכת עד כה.
זה בסדר לא לאהוב את אחת הבחירות. הבן שלי שנא אומנות. שונא אומנות. אבל מה לעשות? החיים מלאים גם בדברים שלא אוהבים, וגם ממה שלא מתחברים אליו אפשר ללמוד ולהגיע לתוצרים מדהימים ומרגשים.
ואם לא, אז בפברואר הכל משתנה שוב.
הסבירו לנו שיש דגש על ההבטים השונים של המחוננות, גם אומנות, גם רגשי, גם חברתי, וגם קוגניטיבי. אני מניחה שרוב הילדים לא חשופים לזה בבית ולהם זה חשוב.
לצפיה ב-'קורסים בימי שליפה'
קורסים בימי שליפה
( לעמוד שלי בתפוז )
15/09/2016 | 16:12
107
כל מרכז מחוננים משתדל לגוון עד כמה שאפשר את האפשרויות הקיימות בו ולתת ללומדים קשת רחבה של נושאים - הבעיה היא שבדרך כלל אין קישורים בין התחומים השונים כשדווקא הקישורים הללו חשובים מאוד ובמיוחד למחוננים. הקורסים הם קורסים חצי שנתיים וברוב המקרים, הם יותר כחוגים שאינם מחייבים (מטלות וכו') מאשר קורסים על כל המשתמע מכך. יש לקחת בחשבון את החשיפה לתחומים רבים, את האפשרויות החברתיות הקיימות במקום ובכלל, את האוירה המאוד מיוחדת במהלך הלמידה. מעבר לזה, לא כדאי לפתח ציפיות רבות מידי.
לצפיה ב-'אולי את מאוכזבת, אבל הילדה אוהבת. וזה מה שחשוב.'
אולי את מאוכזבת, אבל הילדה אוהבת. וזה מה שחשוב.
16/09/2016 | 08:38
6
72
הרעיון הוא להעשיר את הילדים בכמה שיותר תחומים.

ולדעת לבטא את עצמם בכל מיני דרכים, ולכן אמנות ודרמה כלכך חשובות.

תגידי תודה על ההזדמנות. רוב הילדים בחינוך הממלכתי לא זוכים לא לשיעורי אמנות ולא לשיעורי דרמה.

ביום השליפה יש יחסית הרבה מקום ליצירתיות ופעילות בקבוצה, וקצת פחות ״אתגר חשיבתי קלאסי״ (כלומר - לא פותרים שם תרגילים בחשבון). אתגר חשיבתי מסויים היא תקבל מעצם זה שהיא תצטרך להשלים בכוחות עצמה מה שלמדו בבית הספר באותו היום

מנסיון - לא רק שזה לא ״לא מפריע״, אלא זה נפלא. זה היום שהילדים האלה הכי אוהבים ללכת בו לבית הספר. ולפעמים - היום היחיד בשבוע שהם קמים בבוקר בשמחה.
לצפיה ב-'הבת שלי קמה כל יום בשמחה ללכת לבית ספר.'
הבת שלי קמה כל יום בשמחה ללכת לבית ספר.
16/09/2016 | 11:26
5
80
הבת שלי קמה כל יום בשמחה לבית-ספר. היא מאד אוהבת ללילמוד ומאד צמאה לידע בתחומים רבים.
אמא שלי מורה לאומנות,אני לא זקוקה שיאשירו אותה באומנות. יותר חשוב  לי האשרה בתחומים אחרים  או סביב נושאים אחרים.
ומימה שבדקתי בכיתות אחרות של מחוננים אין כזו היתעסקות סביב האומנות.

לצפיה ב-'״היא צמאה לידע בתחומים רבים״ ו״קמה בשמחה״'
״היא צמאה לידע בתחומים רבים״ ו״קמה בשמחה״
16/09/2016 | 15:26
2
75
זה צירוף כמעט אוקסימורוני.
זה אולי קורה בכיתות א וב. פחות בג׳. כמעט ולא בה׳ וו׳.
הילדים של רובנו צמאים לידע. והעשרה. והם כמעט ולא מקבלים את זה בבית הספר הממלכתי. אני לא מדברת על כיתות א וב, שם הם עוד מתרגשים מהחידוש. 
אני מדברת על הכיתות היותר מתקדמות. שם הם פשוט נובלים. אין לי מילים אחרות לתאר את זה. כואב לי הלב לראות את מערכת החינוך האפרורית והבינונית שלנו. לילדים שלנו לפחות יש פתח מילוט בדמות המסגרות למחוננים.

השנה רק התחילה. קיבלת מערכת לחצי שנה. תני להם קצת צ׳אנס, ואז תחליטי מה דעתך על התכנים.
לצפיה ב-'אני לא הולכת לשנות שום דבר.'
אני לא הולכת לשנות שום דבר.
17/09/2016 | 07:03
81
הבת שלי רק בתחילת כתה ג, היא נהנת להיות אכי טובה בלימודים בכתה. התחום החברתי מאד מעסיק אותה. בלימודים נותנים לה להתקדם בחומר.
אני מקווה מאד שיש שוני בין לבית ספר והיא לא תגיע למצב שהיא נובלת.

הילדה מאד התרשמה מהבית ספר למחוננים ולא רוצה לעבור כתה, (היא משובצת בכתה עם חברה שלה)כך שאני  לא הולכת לשנות שום דבר.
אני ציפיתי לתוכנית איחודית שתאשיר אותה ותחסוך את החוגים אחרי הלימודים,וזה לא קרה.

לצפיה ב-'מסכים לכל מילת ביקורת על המערכת הכללית, אפורה ומשמימה.'
מסכים לכל מילת ביקורת על המערכת הכללית, אפורה ומשמימה.
( לעמוד שלי בתפוז )
17/09/2016 | 13:01
24
לצפיה ב-'פיזור נושאים שונים במרכז מחוננים'
פיזור נושאים שונים במרכז מחוננים
( לעמוד שלי בתפוז )
17/09/2016 | 13:00
70
השאלה היא האם בכיתות אחרות באותו מרכז אין כזו התעסקות סביב אומנות, או שזה במקרה יצאה כך החלוקה של הכיתות? יש לקחת בחשבון שהנושאים הנלמדים במרכז הם (בדרך כלל) סימסטריאליים כך שבמחצית הבאה היא תלמד כבר תחומי דעת אחרים ושונים. מנסיוני שלי בהוראה במרכזי מחוננים שונים דווקא בגלל חוסר הספירליות של הנושאים הנלמדים, רוב הסיכויים שבמחצית הבאה תחומי הדעת שהיא תחווה, יהיו שונים בתכלית השינוי - זה הפלוס והמינוס בלמידה במרכז המחוננים. יש לקחת בחשבון שלא כל כך פשוט למצוא ולאתר צוות הוראה איכותי כנדרש במרכז מחוננים, לא כל איש הוראה יכול/ה ללמד במרכז מחוננים ולכן, יש להתייחס גם למצוי באותה תקופה בנושא זה. מכיוון שיכול להיות מעבר של אנשי הוראה ממרכז אחד למישנהו, יש להניח שבשלב זה או אחר יגיעו אנשי הוראה בתחומים אחרים/נוספים ואז, תיפתר בעיה זו (שבכל מקרה, קשה להתייחס לכך כאל בעיה). בהצלחה. 
לצפיה ב-'בכיתת מחוננים שלנו, כיתה ז''
בכיתת מחוננים שלנו, כיתה ז'
21/09/2016 | 12:51
27
הוסיפו שעתיים של אומנות למערכת.
מתוך אמונה שצריך לתת להעשרה במגוון תחומים, ושרוב הילדים נוטים לכיוון המקצועות האקדמיים יותר, ולא לרגשי או לאומנות.
זה גם היה בתקופות בימי שליפה של הילדים שלי, אז זה בהחלט קיים במקומות אחרים
לצפיה ב-'מטרת יום השליפה היא העשרה'
מטרת יום השליפה היא העשרה
18/09/2016 | 10:32
1
61
והרחבת אופקים, לא לימוד נושאים שנילמדים או ילמדו בבית הספר בעתיד.
לתפיסתי כל הגישה שלך שגויה. מדובר בפתיחת אופקים חדשים ולא בשינון עוד חומר. הערך של הכרות עם תחומי ידע חדשים הוא רב. באמנות למשל אני בטוח שיש הרבה מעבר למה שהיא מקבלת בבית או בבית הספר: זרמים באמנות, סימליות, הקשר בין פוליטיקה, דת ואמנות, יוצרים ויצירות מפורסמים, מדע ואמנות (אמנות קינטית, המשמעות הגיאוטרית מתמטית של האסתטיקה) ועוד ועוד. ולכל זה מצטרפים לימוד ויצירה עם מורים בסגנון אחר וברמה אחרת. אינטראקציה עם ילדים דומים לה.
תרפי, תני לזה זמן, לא כל דבר מדיד בכמויות חומר ובציונים. על אחת כמה וכמה אם בתך התחברה ואוהבת את זה.
לצפיה ב-'"העשרה"? מה זה בעצם?'
"העשרה"? מה זה בעצם?
( לעמוד שלי בתפוז )
19/09/2016 | 07:49
52
ההבדל בין "העשרה" לבין "הלמידה הפורמלית" הוא מלאכותי מעיקרו. הקביעה מה יילמד וכיצד במערכת החינוך, היא קביעה פורמלית ומיושנת שאינה עומדת בקנה אחד עם הצרכים הקיימים היום בחיים המודרנים. למעשה, התפיסות החדשות בחינוך ובלמידה הקיימות היום בעולם מדברות על גישה כוללנית המציגה בפני התלמיד את הקישורים בין התחומים השונים כשתפקיד המורה הופך להיות תפקיד של מנחה המכוון את התלמיד ל"כיצד לומדים" כלומר, "מיומנויות למידה". ולכן, בתכנית לימודים פורמלית אפשר לכלול למשל, את הטכניקה המתמטית בשילוב ההסטוריה של המתמטיקה והקשר של המתמטיקה לאמנות בכלל ובפרט ומכאן הדרך לנושאים נוספים, קצרה מאוד. אם במרכזי המחוננים בימי השליפה ובכיתות המחוננים הקבועות היו נוהגים בדרך זו (ובהדרגה, גם לשאר התלמידים) היה מתקיים שינוי ענק בכל מה שקשור לגישת התלמידים ללמידה ומכאן, גם להישגיהם. חבל מאוד שאת הרעיונות הנ"ל אנו מוצאים במקומות בודדים וספורים כשהיוזמה לכך היא מקומית ונקודתית.

לצפיה ב-'רעיונות לבית מארח - כיתה ג'
רעיונות לבית מארח - כיתה ג
17/09/2016 | 09:48
2
59
שלום רב,
בתי עברה השנה לכיתת מחוננים, כיתה ג'.
קיבלנו משימה ל"בית מארח" לקבוצה של 6 ילדים.
אשמח מאד לרעיונות לפעילות שאפשר לעשות עם הילדים, זו פעם ראשונה בכלל שאנו מתבקשים לעשות דבר כזה, בבית הספר הקודם לא היתה פעילות של בית מארח.
תודה!
לצפיה ב-'הכי טוב - חפשו את המטמון'
הכי טוב - חפשו את המטמון
17/09/2016 | 11:11
1
62
ילדים אוהבים חידות, סימני דרך, ״חפשו את המטמון״. 
בכל תחנה יכול להיות כתב סתרים (אתב״ש, מורס. לא צריך להיות משהו מאד מסובך). כתב חידה. משימה (״אספו חמישה עלים מסוגים שונים״ ). אם למי מהילדים יש טלפון נייד - המשימה יכולה לכלול משימות צילום.

המטמון יכול להיות כיבוד כלשהו. אפשר שהרמז האחרון יהיה להגיע למטבח. וגם הכיבוד יכול לכלול משימה, כמו להכין פיצה אישית, לקשט קאפקייק....

תיהני!
לצפיה ב-'באותו כוון אפשר גם'
באותו כוון אפשר גם
17/09/2016 | 17:44
55
scavenger hunt - להכין רשימה של חפצים שהילדים צריכים למצוא ולהביא/לצלם. יכול להיות מתוך הבית (למשל: לבנת לגו בצבע כתום), בחוץ (לדוגמה עלי שלכת).
אפשר לבחור נושא מסוים שכל החפצים יהיו קשורים אליו. יש המון דוגמאות ברשת (בעיקר באנגלית)

דורש יותר השקעה: מיני אסקייפ רום

לצפיה ב-'האם קיימת תוכנית אקדמית לנוער (כיתה ח') במדעי המחשב?'
האם קיימת תוכנית אקדמית לנוער (כיתה ח') במדעי המחשב?
13/09/2016 | 11:12
5
49
שלום, האם קיימת תוכנית אקדמית לנוער (כיתה ח') במדעי המחשב?
תודה
לצפיה ב-'תכניות אקדמיות לנוער'
תכניות אקדמיות לנוער
( לעמוד שלי בתפוז )
13/09/2016 | 15:02
1
59
אפשר לבדוק זאת באתרים של האוניברסיטאות השונות, יתכן שקיימות תכניות המקבילות למה שכונה בזמנו "נוער שוחר מדע" שיכולות, אולי, לתת מענה.
לצפיה ב-'יש מסלול סיייבר בתכנית הנשיא'
יש מסלול סיייבר בתכנית הנשיא
15/09/2016 | 00:01
44
מסלול סייבר בתכנית הנשיא לטיפוח מדעני וממציאי העתיד - החל מכתה ט', המיונים בכתה ח' . לפרטים אפשר ללחוץ כאן
לצפיה ב-'יש את "אקדמיה בתיכון"'
יש את "אקדמיה בתיכון"
14/09/2016 | 15:56
1
50
תוכנית מדהימה שמאפשרת לימוד של קורסים לקראת תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה והמרה של הציון בהם לציון בגרות. אפשרי גם במדעי המחשב.
אם בית הספר הוא שש שנתי ולא רק חטיבה יתכן כי הדבר אפשרי גם בכיתה ח'. שווה בדיקה
לצפיה ב-'בנו ארבל: עוד תכנית שיכולה להיות רלוונטית'
בנו ארבל: עוד תכנית שיכולה להיות רלוונטית
15/09/2016 | 09:49
43
בעקבות הפוסט הקודם הפנו את תשומת ליבי לתוכנית בנו ארבל לתלמידים צעירים מצטיינים במתמטיקה של אוניברסיטת תל אביב.
אינני מכיר את התוכנית אך ממה ששמעתי וקראתי נראית מתאימה למה שאת מחפשת. שווה בדיקה:

בתאריך 26/9/16 בשעה 17:00 יתקיים מפגש היכרות עם התכנית, להורים ולתלמידים. המפגש יתקיים באולם לב בבניין פיזיקה-שנקר באוניברסיטת תל אביב.
לצפיה ב-'אתר Maker Lab מספק קורסים מקוונים בנושאי תכנות '
אתר Maker Lab מספק קורסים מקוונים בנושאי תכנות
20/09/2016 | 08:55
10
באתר www.makerlab.co.il ישנם מספר קורסים המלמדים את נושא התכנות בצורה חוויתית  - פיתוח אפליקציות , פיתוח משחקים ועוד.

שווה בדיקה
לצפיה ב-'האם קיימת הכנה למבחן בחינם?'
האם קיימת הכנה למבחן בחינם?
13/09/2016 | 21:06
8
89
משהו בסיסי.. הילדים שלי לא עשו מבחן מעולם, לא יודעים מה זה מבחן אמריקאי מן הסתם, ולשלוח אותם על עיוור נראה לי פשוט לא נכון.
מצד שני לא מעוניינת להוציא מאות שקלים להכנה. אבל לא מצאתי ממש דוגמאות באינטרנט
לצפיה ב-' לדעתי, רק הורה שהשתמש בערכה קנויה יוכל להעביר אלייך'
לדעתי, רק הורה שהשתמש בערכה קנויה יוכל להעביר אלייך
( לעמוד שלי בתפוז )
14/09/2016 | 07:05
83
או גוף מסחרי שיהיה מוכן לעשות זאת למרות שזה לא נראה סביר.
בהצלחה
לצפיה ב-'יש ברשת דוגמאות למבחנים'
יש ברשת דוגמאות למבחנים
14/09/2016 | 08:15
2
86
אני חושבת שאת יכולה למצוא כמה עשרות עמודים עם דוגמאות, ככה שהילדים יוכלו להתאמן על לענות על שאלות בסגנון של מבחן אמריקאי

חפשי, למשל ״דוגמאות מבחן איתור מחוננים"
לצפיה ב-'"כמה עשרות עמודים עם דוגמאות" זו הגזמה'
"כמה עשרות עמודים עם דוגמאות" זו הגזמה
14/09/2016 | 09:25
1
95
תוכלי למצוא דוגמאות בודדות שמשוחררות כדגימה על ידי נותני השירות בתשלום.
לצפיה ב-'מאחר ובכל דוגמא יש כמה עמודים, מגיעים לעשרות עמודים.'
מאחר ובכל דוגמא יש כמה עמודים, מגיעים לעשרות עמודים.
14/09/2016 | 15:48
29
לצפיה ב-'בשביל להסביר מה זה מבחן אמריקאי, את לא צריכה דוגמאות של '
בשביל להסביר מה זה מבחן אמריקאי, את לא צריכה דוגמאות של
14/09/2016 | 14:58
60
מבחנים, אלא פשוט תמציאי שאלות, כמו לדוגמה ?=1+1
א. 0
ב. 1
ג. 2
ד. 3

הוא בסה"כ צריך להבין את הרעיון מאחורי מבחן אמריקאי ותו לא.
לצפיה ב-'לא קימת הכנה חינמית. דוגמאות לסוגי שאלות שמופיעות בד"כ בפנים'
לא קימת הכנה חינמית. דוגמאות לסוגי שאלות שמופיעות בד"כ בפנים
14/09/2016 | 15:47
87
את יכולה לקבל מושג על סוגי השאלות ומבנה הבחינה בקובץ שניתן להוריד כאן:

כולל גם חומר שיווקי, מי שזה מפריע לו לא חייב להוריד :)
לצפיה ב-'דף הפייסבוק של אתר מיחונן מפרסם שאלות לדוגמא וללא כל עלות'
דף הפייסבוק של אתר מיחונן מפרסם שאלות לדוגמא וללא כל עלות
18/09/2016 | 13:00
47
מיועד למי לא רוצה להוציא כסף אלא רק לחשוף את הילד שלו לשאלות בסגנון אמריקאי, סדרות חשבוניות וכו' .
זה נחמד כי הם מפרסמים שאלה חדשה בכל יום או יומיים
לצפיה ב-'ראיתי שהפרופסור הוציאו עכשיו מבחן לדוגמא בחינם'
ראיתי שהפרופסור הוציאו עכשיו מבחן לדוגמא בחינם
22/09/2016 | 12:18
23
לצפיה ב-'המלצות על ספר לפעילות לגיל הרך'
המלצות על ספר לפעילות לגיל הרך
( לעמוד שלי בתפוז )
13/09/2016 | 02:12
54
פירסמתי תגובה לאחת האמהות בפורום לגבי ספר המיועד לפעילות יצירתית לגיל הרך ובכלל. לצערי, הקישור שנתתי אינו פעיל ולכן, אני מפרסם את הפרטים על הספר ועל המחברת כשאני מציג כאן קישור נוסף.
שם הספר הוא "מפגשים עם יצירתיות" והמחברת היא יעל שדה- שהיא בעלת נסיון עשיר בעבודה עם הגיל הרך הן בתחילת דרכה כגננת ודרך, הקמה וניהול מרכז מחוננים ומצטיינים במכללת אחווה, יועצת בכירה בגף ניסויים של משרד החינוך, מזכירת הוועדה הארצית לבתי ספר ייחודיים, מפתחת תחום ה"קוגניטוריקה" והיום, יועצת פרטית בשיטת "רביב" ושיטותיה שלה. אפשר למצוא את הפרטים שלה להתקשרות באינטרנט.
הקישור החלופי המוצע כאן הוא:
בהצלחה
לצפיה ב-'מפגש מידע בנושא תכנית בנו ארבל והבגרות במתמטיקה'
מפגש מידע בנושא תכנית בנו ארבל והבגרות במתמטיקה
12/09/2016 | 17:02
42
ידידינו מ"תוכנית בנו ארבל לתלמידים צעירים מצטיינים במתמטיקה" באוניברסיטת תל-אביב מקיימים מפגש הסברה בנוגע לתכנית ובאופן ההכרה בלימודים כציון לבגרות.  לפרטים נוספים לחצו כאן
לצפיה ב-'האם חוברות הכנה מלפני 3 שנים שוות משהו או שמבחני האיתור שלב '
האם חוברות הכנה מלפני 3 שנים שוות משהו או שמבחני האיתור שלב
10/09/2016 | 03:21
10
95
א+ב כבר השתנו מאוד מאז?

ב. אתם יודעים עם כותבים על טופס הבחינה (בשלב א' וב') או שיש דף תשובות ועליו מסמנים א' ב' ג' או ד'?

ג. מוזר לי שהמבחנים בתחילת כיתה ב'. הרבה תלמידים עוד נאבקים בכתיבה וקריאה, ונראה שמי שלמי שהתקדם מאוד בזה יהיה יתרון. בכיתה ג' מגיעים עם רמה טובה יותר של קריאה, וכמובן כבר מכירים טוב את נושא המבחנים. ואז המבחן בודק באמת יותר יכולות. מה דעתכם?

לצפיה ב-'שינויים? לא כל כך'
שינויים? לא כל כך
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2016 | 07:22
3
86
בפרק זמן כזה גם אם קיימים שינויים הם אינם יכולים להיות גדולים. לבנות פורמט חדש למבחן זה ממש לא פשוט. ישנם חומרים שונים שנכתבו לפני למעלה מ- 20 שנים ועדיין רלוונטים (לגילאים גדולים יותר), כשהנושאים לא כל כך משתנים - מה אפשר כבר לבצע כשינוי דרסטי במבנה השפה? באוצר המילים? בבעיות הגיון מתמטיות?
לצפיה ב-'לפני 3 שנים היו 3 נושאים. סדרות בעיות מילוליות וקטע קריאה. ז'
לפני 3 שנים היו 3 נושאים. סדרות בעיות מילוליות וקטע קריאה. ז
10/09/2016 | 11:05
2
81
זה המצב גם היום?
לצפיה ב-'קרוב לודאי שכן. . . .'
קרוב לודאי שכן. . . .
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2016 | 20:30
1
81
מכיוון ששלב א' ניתן לכל תלמיד כיתות ב' באשר הם, מכון סאלד חייב לקחת בחשבון את כלל הנבחנים ולכן, המבחן מתמקד בסופו של דבר בחלקים המילוליים יותר ומעט חשיבה מתמטית ברמה ממוצעת. לכן יש להניח שגם אם יהיו שינויים ביחס לשנים עברו, הם יהיו מינוריים ומכאן, האפשרות שהנושאים יהיו אותם נושאים נראית סבירה לחלוטין ולדעתי, בנושאים הנ"ל יש להתמקד. בהצלחה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
10/09/2016 | 20:41
16
לצפיה ב-'רמת קריאה וכתיבה? בעיה'
רמת קריאה וכתיבה? בעיה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2016 | 07:29
103
הרעה החולה היום של מערכת החינוך זה התחום האורייני. דלות השפה באופן כללי אצל התלמידים יוצר בעיות הבאות לידי ביטוי בכל התחומים כמו גם בתחום המתמטיקה. ככל שהתלמיד מקבל בבית עידוד לקריאה, היכולת שלו להשתמש בשפה יותר טוב (בכל התחומים) עולה וגוברת. אצל תלמידים רבים אני בודק את הרמה האוריינית שלהם באופן ראשוני כשאני בודק את אוצר המילים שלהם. הפכי מילים זה השלב הנמוך ביותר כשיש פערים בין הפכי מילים לבין מילים נרדפות שזה השלב הגבוה יותר. תעודדו את הילדים לקרוא וכמה שיותר, התוצאות יכולות להיות מדהימות והרווח יהיה כולו שלהם (ושלכם). 
לצפיה ב-'בשלב א היו שינויים מהותיים. בשלב ב פחות.'
בשלב א היו שינויים מהותיים. בשלב ב פחות.
14/09/2016 | 16:08
4
68
לשאלותייך:
א. בשלב א יש שינויים כל שנה, בעיקר בחלק הכמותי. לדוגמא בשנתיים האחרונות לא מופיעות סדרות. במקום זה מופיעות יותר שאלות הבנה חשבוניות "מתחכמות". החלק המילולי לא השתנה הרבה אם כי כעת הוא ארוך יותר וכולל 2-3 קטעי קריאה מסוגים שונים (אך עדיין מהווה רק 50% מהציון)
אם במקרה רכשת מאיתנו (mehunan.com) לפני שלוש שנים, אתה זכאי לגרסה מעודכנת ללא תשלום נוסף.

ב. בכיתה ב מסמנים את התשובות על המבחן עצמו ולא בדף נפרד.

ג. מסכים איתך לחלוטין, ילדים שלא קוראים שותף, ויש רבים כאלו בתחילת כיתה ב', נפגעים מכך. גם חלק הכמותי הפך עם השנים ליותר מילולי ודורש קריאה רבה ולא טריויאלית. לפי המדגם (הלגמרי לא מייצג) של ילדים שאני מכיר, דווקא מחוננים בעלי כישוריים חשבונים חזקים קוראים פחות שותף והםאלו שנפגעים בצורה הקשה ביותר עקב כך. 
לצפיה ב-'באמת רכשתי מכם. איזה פרטים מזהים אתם צריכים כדי לשלוח לי עדכ'
באמת רכשתי מכם. איזה פרטים מזהים אתם צריכים כדי לשלוח לי עדכ
14/09/2016 | 20:53
1
34
ון? תודה. לא ידעתי
לצפיה ב-'פנה אלינו דרך האתר '
פנה אלינו דרך האתר
15/09/2016 | 09:39
27
ציין את כתובת המייל איתה רכשת בעבר כך שנוכל לזהות אותך.
לצפיה ב-'תודה. מה זה שאלות מתחכמות?'
תודה. מה זה שאלות מתחכמות?
14/09/2016 | 21:44
1
23
לצפיה ב-'שאלות שדורשות גם הבנת הנקרא ויכולת ניתוח לוגית'
שאלות שדורשות גם הבנת הנקרא ויכולת ניתוח לוגית
15/09/2016 | 09:45
43
לעומת סדרות למשל או אפילו בעיות חשבוניות "רגילות". בשנים האחרונות מנסים מחברי הבחינה לגוון למצוא דרכים חדשות לשאול שאלות חשבוניות: שאלות על מחירון, שאלות שדורשות סיכום של שטרות ומטבעות על מנת להגיע לתשובה הנכונה וכדומה.
אנחנו מנסים לחשוב באותה צורה ולחזות את הדרכים בהן יכולות השאלות להופיע במבחן. בשנים האחרונות לפחות הצלחנו בכך לא רע.
לצפיה ב-'מבחן שלב א יתקיים השנה ביום חמישי 3 בנובמבר'
מבחן שלב א יתקיים השנה ביום חמישי 3 בנובמבר
05/09/2016 | 16:41
4
151
המבחן ייערך בכל בתי הספר בכל המגזרים בכיתה ב' או בכיתה ג' ביום חמישי, ב' בחשוון התשע"ז, 3.11.2016.  ההודעה להורים תשלח בשבועות הקרובים (לא יאוחר מיום ראשון 25.9.2016.
חשוב לציין שמבחן שלב א נערך בכיתות הרגילות, על ידי צוות בית הספר (להורים יש את הזכות לדרוש שילדהם לא יבחנו). 
התשובות יתקבלו מספר ימים לאחר מכן, גם לגבי 15% מתלמידי השכבה שימשיכו לשלב ב' וגם לגבי אלו שלא. להורים עומדת הזכות לערער בפני הצוות החינוכי ומנהל בית הספר על ההחלטה עד יום חמישי, ט"ז בחשוון התשע"ז, 17.11.2016.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מצורף למי שרוצה להעמיק

בהצלחה לכולם
לצפיה ב-'תודה רבה. חפשתי את המידע הזה (בבית הספר לא ידעו'
תודה רבה. חפשתי את המידע הזה (בבית הספר לא ידעו
07/09/2016 | 21:59
3
72
לומר לי).
לצפיה ב-'מה זה נותן לך שאת יודעת את התאריך?'
מה זה נותן לך שאת יודעת את התאריך?
08/09/2016 | 14:05
2
76
אל דאגה, תקבלי, כשבוע לפני המבחן, הודעה מסודרת מבי"ס מתי המבחן והדבר היחידי שאת צריכה להערך אליו הוא שילדך יהיה בבריאות תקינה ולא יעדר באותו יום מבי"ס.
לצפיה ב-'הרבה. הבכור שלי נבחן כשהיה בכיתה ג', ואי אפשר להשוות את רמת'
הרבה. הבכור שלי נבחן כשהיה בכיתה ג', ואי אפשר להשוות את רמת
08/09/2016 | 16:33
1
158
המוכנות של ילדי ג' לילדי ב'. לא מבחינת חומר לימודי כלשהו, אלא מבחינת עצם ההבנה של מה זה בכלל מבחן, איך מתמודדים עם דבר כזה מבחינה רגשית, מה זה שאלות "אמריקאיות", אסטרטגיות חשיבה שקשורות בהתמודדות עם שאלות מהסוג הזה וכו'.
חשוב לי לדעת כדי להתחיל לעבוד איתו על העניין הזה. לא רוצה להתחיל מוקדם מדי כדי לא להלחיץ, וגם לא רוצה להתחיל מאוחר מדי כי גם זה עלול להלחיץ.
באסיפת ההורים (שלשום) למחנכת לא היה מושג מתי הבחינה, והיא אמרה לי מפורשות שאין שום עבודה מקדימה בכיתה כדי להכין אותם להתמודדות הזו. שוב - לא ברמה של ללמד אותם דברים שיופיעו בבחינה, אלא ברמה של מה זה בכלל מבחן. אין להם מושג, כי עד היום לא הייתה להם אף לא בחינה אחת, וכמובן שלא צפויה להם כזו בקרוב.
אני יודעת שהוא מאוד מחכה לבחינה ושזה מאוד חשוב לו, כי אח שלו ביום שליפה והוא באופן טבעי חושב שגם הוא צריך להצליח. הוא ילד מאוד חכם, ואין לי שום ספק שיש לו יכולת קוגניטיבית לעבור את שני החלקים בקלות רבה. אבל הוא גם ילד רגיש מאוד ובנקודה הזו חשוב לי לתת לו כלים להתמודדות.  
זה הכול...
לצפיה ב-'חותמת על כל מלה שלך. כרגיל. '
חותמת על כל מלה שלך. כרגיל.
12/09/2016 | 22:42
19
לצפיה ב-'האם מבחן מחוננים לכתה ה' גם כולל 2 שלבים?'
האם מבחן מחוננים לכתה ה' גם כולל 2 שלבים?
05/09/2016 | 15:15
17
74
מה הפורמט של המבחן?
הבנתי שיש שם מטריצת רייבן.
מה יש עוד?
לצפיה ב-'על איזה מבחן אתה מדבר? מטעם מי?'
על איזה מבחן אתה מדבר? מטעם מי?
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2016 | 15:59
16
34
לצפיה ב-'מבחן שקובע אם הילד יילמד במסלול בר-אילן'
מבחן שקובע אם הילד יילמד במסלול בר-אילן
06/09/2016 | 01:36
15
97
האם זה לא אותו מבחן שנעשה במכון קרני?
לצפיה ב-'אין שום קשר. זה מבחן פנימי של תכנית בר אילן.'
אין שום קשר. זה מבחן פנימי של תכנית בר אילן.
06/09/2016 | 09:33
6
97
מבוצע בפעם אחת וכולל כל מיני תרגילי חשבון ושאלות חשיבה.
ילד קצת חכם מהממוצע עובר אותו בלי שום בעייה.

לצפיה ב-'% המעבר הם 3% (אולי אפילו 2%) כך שזה לא כזה קל'
% המעבר הם 3% (אולי אפילו 2%) כך שזה לא כזה קל
06/09/2016 | 15:21
5
69
יש באיזה מקום דוגמא לשאלות?
לצפיה ב-'?? לכיתה ו זה יותר בסביבות ה50%'
?? לכיתה ו זה יותר בסביבות ה50%
06/09/2016 | 17:51
81
אפילו מכון נועם, שמפרסם שהם עושים קורסי הכנה למבחנים האלה, כותב שהקבלה היא 20%-40%.
אצלנו זה נראה כאילו התקבלו 80% מאלה שנבחנו
כנראה זה תלוי כמה מועמדים יש וכמה כיתות בא לבר אילן לפתוח. 

לגבי רמת הידע -מסכימה עם קודמתי. החומר שהם למדו בכיתה, לא ממש מעבר לזה.

לצפיה ב-'תכנית בר אילן-הסבר'
תכנית בר אילן-הסבר
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2016 | 20:42
2
95
השנתיים הראשונות הן בגדר העשרה בחשיבה מתמטית שזה נינוח ונחמד ומעשיר. הבחינה לתקופה זו אינה קשה במיוחד ומקבילה פחות או יותר לתכנית הלימודים בבית הספר, כשלפעמים, יש מעט יותר אבל, לא רציני.
לאחר השנתיים הראשונות, התלמידים נבחנים במבחן שהוא נחשב ללא קל אבל סביר ואז, הם מתחילים ללמוד שלוש שנים לקראת  5 יחידות בגרות במתמטיקה. במידה והם עוברים את מבחן הבגרות הם יכולים להתחיל ללמוד במח' למתמטיקה באונ' בר אילן כסטודנטים  מן המניין.
חוות הדעת של אלו שעשו את המסלול הנ"ל מעורבת ואפשר לשמוע דעות חיוביות ושליליות. ישנם מסלולים חלופיים דומים שיתכן שאפילו עולים על תכנית בר אילן.
לצפיה ב-'תוכל, , לפרט על מסלולים חלופיים?'
תוכל, , לפרט על מסלולים חלופיים?
07/09/2016 | 15:30
1
22
לצפיה ב-'מסלולים חלופיים'
מסלולים חלופיים
( לעמוד שלי בתפוז )
07/09/2016 | 16:35
61
למיטב ידיעתי יש לאונ' ת"א מסלולים חלופיים ויתכן שגם במכון וייצמן. שווה לבדוק את הנושא.
לצפיה ב-'מה פתאום. לתכנית של כיתה ו מתקבלים איזה 40% מהנבחנים'
מה פתאום. לתכנית של כיתה ו מתקבלים איזה 40% מהנבחנים
07/09/2016 | 09:20
55
ואצל הילדים שלי בכיתת מחוננים אני חושבת שכל מי שניגש למבחן גם עבר.
לתכנית של כיתה ח כבר האחוזים הרבה יותר נמוכים (אבל גם לא מתקרבים ל-2-3% שאת מדברת עליהם. זו לא כיתת מחוננים).
לצפיה ב-'מסלול בר אילן'
מסלול בר אילן
( לעמוד שלי בתפוז )
06/09/2016 | 14:32
7
87
המבחן למסלול בר אילן נערך בידי אוניברסיטת בר אילן, אין הם זקוקים למכונים חיצוניים שיבחנו את המועמדים אליהם, הם יודעים לעשות זאת מצויין. המבחן של מכון קרני מתבצע בכיתה ו' ומיועד לאלו הרוצים ללמוד בכיתת מחוננים מכיתה ז' ועד לכיתה יב' במסגרת חט' ביניים וחט' עליונה.
לצפיה ב-'האם אתה יודע את התאריך של המבחן?'
האם אתה יודע את התאריך של המבחן?
07/09/2016 | 15:32
6
30
האם התחלת הלימודים היא בכיתה ו' או כבר ב-ה' לאחר המעבר של הבחינה?
לצפיה ב-'התחלה במסלול בר אילן'
התחלה במסלול בר אילן
( לעמוד שלי בתפוז )
07/09/2016 | 16:40
5
60
אישית אני מכיר לא מעט תלמידים שהחלו ללמוד בכיתה ה' (בתחילת שנה"ל) אולם הרוב, מתחילים בכיתה ו', זה המקובל. יתכן מאוד שבמקרים ממש ממש מיוחדים (תלמיד שהיכולות שלו הן מעל ומעבר) תהיה אפשרות להתחיל גם ב- ד' אבל זה באמת במקרים מאוד מאוד מאוד מיוחדים. 
לצפיה ב-'מתי מתחילה שנת הלימודים במסלול בר אילן?'
מתי מתחילה שנת הלימודים במסלול בר אילן?
07/09/2016 | 20:39
4
41
האם המסלול זהה בכל הארץ?
לצפיה ב-'המסלול זהה. שנה"ל החלה השבוע.'
המסלול זהה. שנה"ל החלה השבוע.
( לעמוד שלי בתפוז )
07/09/2016 | 21:11
3
27
לצפיה ב-'האמת, דיי הפתעת אותי'
האמת, דיי הפתעת אותי
08/09/2016 | 14:08
2
62
שנת הלימודים האקדמאית מתחילה לאחר החגים בסוף אוקטובר וגם ימי השליפה של המחוננים מתחילים בעוד שבוע ולא התחילו ישר עם תחילת הלימודים בבי"ס.
לצפיה ב-'מה הקשר?'
מה הקשר?
( לעמוד שלי בתפוז )
08/09/2016 | 15:55
43
אין קשר בין מסלול בר אילן ואגף המחוננים ופתיחת הקורסים לנוער בקמפוס אינה קשורה לתחילת השנה האקדמית. ימי השליפה במרכזי המחוננים התחילו מאז ומתמיד מאוחר יותר ולא במקביל למועדי פתיחת שנה"ל בבתי הספר. כך שאין כאן כל הפתעה שהיא.
לצפיה ב-'זה חוג. חוג נחמד, מאתגר, מעניין, אבל חוג. '
זה חוג. חוג נחמד, מאתגר, מעניין, אבל חוג.
12/09/2016 | 22:47
35
השבוע היה השיעור הראשון שלהם.
מבין הילדים שנבחנו מהכיתה של הבן שלי (שנה שעברה, השנה כבר בכיתה ז') 2 לא עברו. אגב, הם ערערו וקיבלו אותם.
הילד מאד נהנה, יושב ומסביר לנו את הפילנדרומים וצפנים וחידות הגיון, אבל זה חוג. אין כאן מטרות לימודיות.
מסלול ההמשך, התלת שנתי של ח-י כבר מאתגר בהרבה. הם עובדים על החומר לבגרות בצורה מואצת. הבת שלי עשתה את כיתה ח' בבר אילן (ואז עברה לתכנית הנשיא שזה מתמטיקה ומחשבים, שיותר עניין אותה). עכשיו, בתחילת כיתה י' הם עוד לא הגיעו לחומר שהיא למדה בבר אילן בכיתה ח'.
לצפיה ב-'ערכת הכנה מומלצת למבחן לאיתור מחוננים בכתה ז'
ערכת הכנה מומלצת למבחן לאיתור מחוננים בכתה ז
05/09/2016 | 11:16
4
93
בוקר טוב,
בתי מעוניינת להתקבל לכתת מחוננים בבי"ס לאובק בחיפה (כתה ז). אשמח לשמוע המלצות לגבי לומדה אינטרנטית מומלצת להכנה, מנסיונם של הורים של ילדים שעברו את המבחנים בכתה ו'. 
תודה רבה מראש!
לצפיה ב-'מה גם בכיתה ו' יש? את לא מתבלבלת עם כיתה ה'?'
מה גם בכיתה ו' יש? את לא מתבלבלת עם כיתה ה'?
05/09/2016 | 15:17
1
37
לצפיה ב-'מחוננים לחט' ביניים'
מחוננים לחט' ביניים
( לעמוד שלי בתפוז )
05/09/2016 | 15:58
102
מבחן לאיתור מחוננים לחט' הביניים מתקיים בכיתה ו' והמבצע הוא מכון קרני. המבחן נערך בדרך כלל בחודש דצמבר. לכיתה ה' אין מבחן לאיתור מחוננים אלא, אם זה מקרה מיוחד שנכנס לקטגוריה של איתור מחוננים לחט' היסוד.
לצפיה ב-'אשמח אם למישהו יש מידע לגבי השאלה ששאלתי'
אשמח אם למישהו יש מידע לגבי השאלה ששאלתי
09/09/2016 | 09:48
1
26
תודה רבה וסופשבוע נפלא!
לצפיה ב-'ערכות הכנה למבחן קרני'
ערכות הכנה למבחן קרני
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2016 | 12:40
53
ישנם ספקים לא מעטים שמספקים ערכות הכנה למבחן קרני לחט' הביניים. הרמה של כלל הערכות היא מקבילה כך שכדאי לבדוק האם יש נילוות לקבלת הערכה כגון: תמיכה מקוונת, תמיכה במפגש ממשי וכן, את העלויות. בהצלחה
לצפיה ב-'איבחון'
איבחון
03/09/2016 | 17:52
10
177
שלום לכולם,
כאשר הילד שלי היה בן 4 ו3חודשים ביצענו אבחון דידקטי והוא נמצא באחוזון ה-90. יחד עם זאת במבחן השלמת הצורות הביצועים שלו תאמו יכולת של בן 7 (ההעתק אמור להגיע אליי בקרוב ואז אוכל לפרט). הוא גם הובחן עם הפרעות קשב וריכוז.

ידוע לי שאחוזון זה הינו הרף הנמוך להחשב לתלמיד מצטיין, ובכל זאת...
* האם סביר לבצע איבחון לגילוי מחוננות (כי אנחנו שוקלים חוגי העזרה של מכון אריקה לנדאו)?
*האם ילד יכול להצטיין בתחום אחד בלבד (שבוטה במבחן השלמת הצורות) ועדיין להחשב מצטיין\מחונן?
*האם הפרעת הקשב והריכוז משפיעה על האבחון?
*האם תוצאות האבחון היו יכולות להיות שונות אם היה נבחן בתנאים מתאימים להפרעות קשב וריכוז?

תודה מראש
טלי
לצפיה ב-'אנחנו שוקלים חוגי העשרה*** של מכון אריקה לנדאו'
אנחנו שוקלים חוגי העשרה*** של מכון אריקה לנדאו
03/09/2016 | 17:57
75
לצפיה ב-'מה מטרתך, ובן כמה הילד?'
מה מטרתך, ובן כמה הילד?
05/09/2016 | 08:36
1
106
נדמה לי שלחוגי ההעשרה יש מבחנים ייעודיים. אתם יכולים לשלוח למבחנים האלה.

האם הוא יכול להצטיין בתחום אחד ולהחשב מחונן? תוכלו לאמר שהוא מצטיין בהשלמת צורות. אבל אין לזה משמעות מעשית. אלא אם כן תמצאו חוגים שבהם תנאי הקבלה הם רק מבחנים בהשלמת צורות, אבל לא בדברים אחרים. נכון להיום, במסגרות ההעשרה, תנאי הקבלה הם הציון של המבחן כולו ולא רק פרק אחד ממנו.

האם הפרעת קשב משפיעה? כן, עשויה. ולכן פה משנה בן כמה הילד. אם אתם רוצים לשלוח אותו לכיתת מחוננים, כדאי שהוא יעשה את המבחן בתנאים אידיאלים עבורו. אם יש אינדקציה שיש לו קשב וריכוז, ואתם חושבים שזה מפריע לו - אולי כדאי להתחיל לבדוק את הנושא.
לצפיה ב-'עניתי להלן ראה שרשור, אשמח להתייחסותך'
עניתי להלן ראה שרשור, אשמח להתייחסותך
09/09/2016 | 23:31
32
בן 4.5

לצפיה ב-'המידע שהבאת מאוד לא ברור. לאבחון דידקטי אין תוצאה אחת ויחידה'
המידע שהבאת מאוד לא ברור. לאבחון דידקטי אין תוצאה אחת ויחידה
07/09/2016 | 21:59
6
57
של אחוזונים. יש מטלות שונות בתחומים שונים (שפה, חשיבה בלתי מילולית, זיכרון וכדומה), והאבחון הדידקטי אינו בודק מנת משכל (אינטליגנציה או IQ).
הפרעת קשב וריכוז יכולה להשפיע על תפקוד, אך אין אפשרות להיבחן בתנאים שמתאימים להפרעות קשב וריכוז באבחונים דידקטיים.
(אני מאבחנת לקויות למידה מזה 13 שנים)
את בטוחה שעשיתם לו אבחון דידקטי? לא נהוג בגיל 4 לעשות אבחונים מהסוג הזה.

לצפיה ב-'סוף סוף קיבלתי את התוצאות :)'
סוף סוף קיבלתי את התוצאות :)
09/09/2016 | 18:20
5
88
הוא עשה מבחן קאופמן לילדים K-ABC. (מה זה אמור לאתר???)
כתוב שמכלול העיבוד המנטלי אחוזון 98. (שזה הסיכום...).
בפרט אדגיש כי " גרעין אנטלגנציה גבוהה אשר בא לידי ביטוי במשימות הדורשות גמישות של תפיסה וחשיבה וערנות לסביבה (גשטאלט אחוזון 99).
במכון אריקה עושים אבחון לילדי גן טרום חובה (גילו של בני) ומי שמתקבל יכול להכנס ל"חשיבה יצירתית" בגן חובה.
יש איזושהי קורלציה בין תוצאות האבחון למסגרת אליה אנו רוצים לפנות?
תודה מראש!!!
לצפיה ב-'אני לא חושבת שעשיתם אבחון דידקטי'
אני לא חושבת שעשיתם אבחון דידקטי
09/09/2016 | 18:29
4
67
מבחן קאופמן הוא מבחן אינטליגנציה לילדים צעירים, והוא כלי אבחוני שרק פסיכולוגים משתמשים בו.
מי שעשה לכם את האבחון אמור לא רק לתת לכם תוצאות כתובות בדוח, אלא להיפגש אתכם אישית ולהסביר לכם מה בדיוק נבדק באבחון, מה היו התוצאות ומה המשמעות שלהן.
מאחר ואין לי מושג מה בודקים במכון אריקה, אין לי אפשרות לדעת איך זה יהיה קשור למבחן האינטליגנציה שבנך עבר. ניתן רק לשער שאם הוא הגיע להישג כל כך גבוה במבחן קאופמן, הוא יוכל להגיע להישגים גבוהים גם במבדקים של המכון.
הייתי מפנה את כל השאלות ספציפית אל מי שערך לבן את האבחון.
לצפיה ב-'מבחן דידקטי מאבחן מחוננות?'
מבחן דידקטי מאבחן מחוננות?
09/09/2016 | 21:48
3
60
ונפגשנו עם מי שעשה את המבחן, ס"ה אמרו רק שהילד לא בספקטרום, שמזה הכי חששתי, והוא על גבול הפרעת קשב וריכוז. אמרו לעקוב אחרי עניין זה בגן חובה או כיתה א... המילה מחוננות או הצטיינות לא הוזכרה. כל מטרתי כאן הינה למצוא לילד מסגרת מתאימה לאור כל האמור כאן, אפילו אם זה רק חוג אחה"צ... יש משהו נוסף שאתם יכולים להמליץ בשביל שיהיה לו עיסוק שאיננו פאזלים או One T Draw?
שוב המון תודות על התגובות המועילות
לצפיה ב-'אבחון דידקטי לא יכול לקבוע מחוננות'
אבחון דידקטי לא יכול לקבוע מחוננות
10/09/2016 | 10:08
52
בקאופמן רק לפסיכולוגים מותר להשתמש, ואם מישהו שהוא לא פסיכולוג השתמש בו, אפשר להטיל ספק בממצאים שלו מאחר ולא בטוח שהוא קיבל הכשרה מתאימה להעברה ולהבנה של ממצאי המבחן.
על האבחון עצמו אמור להיות רשום לכם מה מקצועו של מי שאבחן את הילד. כך תוכלי לדעת.
אגב, אבחון דידקטי גם לא יכול לקבוע אם ילד נמצא על ספקטרום אוטיסטי או לא.
לצפיה ב-'המלצות על עיסוקים'
המלצות על עיסוקים
12/09/2016 | 08:22
1
48
לדעתי, צריך ללכת עם הילד. מה הוא אוהב? אם הוא נהנה מפאזלים - תעשו פאזלים. אפשר לעבור לפאזלים יותר מיוחדים, אם זה מה שמושך אותו.

אבל זה שהוא מוכשר בתחום מסויים, לא אומר שחובה לעשות פעילויות רק בתחום הזה. וכמו שאמרת - בטח לא כדאי לעשות 24 שעות רק פעילות מסוג אחד...

פעילויות לגיל 4.5:

לשחק עם חברים בגינה. פעילות לא מאורגנת, בלי שההורים יגידו איזה משחק לשחק. שהילדים יפעילו את הדמיון בהמצאת משחקים.
לתת לו להתנסות בכל מיני חומרים משעשעים (הילדים שלי מאד אהבו לעשות ״ניסויים״ עם צבעי מאכל... )
לצאת לטייל קצת בטבע (אפילו טבע עירוני) ולאסוף דברים (מקלות, אבנים, עלים... מה שהוא רוצה)
להמשיך עם כיוון כמו פאזלים - לגו, או כל מיני משחקים דומים שמרכיבים בהם דברים. 

בעקרון אני לא כלכך בעד חוגים, אלא יותר בעד פעילות בבית, עם ההורים. הילדים המסכנים גם ככה כל הבוקר בתוך מסגרת, לפעמים עד שעה 4. אני בעד ששאר היום יהיה באווירה קצת יותר משוחררת, בלי עמידה בלוחות זמנים וישיבה מול מורה.
לצפיה ב-'המלצה על ספר לפעילות יצירתית עם ילדים בגיל הרך וחט' היסוד'
המלצה על ספר לפעילות יצירתית עם ילדים בגיל הרך וחט' היסוד
( לעמוד שלי בתפוז )
13/09/2016 | 01:53
28
מצ"ב קישור לצורך קבלת פרטים על סיפרה של יעל שדה שניתן לרכישה במחיר שווה לכל נפש כשהספר כולו מכיל פעילויות מאתגרות ויצירתיות לכל הילדים. יעל שדה עוסקת בחינוך שנים רבות כשאת דרכה החלה כגננת והיום היא משמשת כיועצת למוסדות חינוך. יעל עסקה ועוסקת בפיתוח תכניות לימודים יצירתיות לילדים (בנוסף, היא הקימה וניהלה בזמנו את מרכז המחוננים במכללת אחווה). להלן הקישור:
הספר מומלץ בחום לכולם.
לצפיה ב-'מסרב לקפוץ כיתה'
מסרב לקפוץ כיתה
31/08/2016 | 11:10
7
340
אני כבר מיואשת ואני אשמח לכמה עצות שיעזרו לי במצב הבעייתי..

יש לי בן בכיתה ח' הוא בן 14 הוא תמיד היה נער מאוד חכם בעל אינטליגנציה גבוהה ויכולת להבין דברים שמעל הרמה שלו.

לפני כמה שנים עשינו לו מבחן ואכן אמרו לנו שיש לו מנת משכל מאוד גבוהה
רצו להקפיץ אותו מספר כיתות אך הוא סירב לזה בתקיפות בטענה שהוא רוצה להיות כמו שאר הילדים. עזבנו אותו במנוחה ואמרנו לו שהבחירה בידיו והוא בחר בסוף שלא.

אך עכשיו מתחילת הלימודים הוא לא מפסיק להתעצבן ולומר שהבית ספר "משעמם אותו" שנמאס לו ללמוד עם מורים וילדים שהידע שלהם מוגבל
שנמאס לו ללמוד חומר מיותר שלא מעניין אותו נמאס לילד מהכול..

הוא באמת ילד חכם.. אך לאחרונה יש המון תלונות ממורות בבית הספר שהוא לא מקשיב בשיעורים ולא מכין שיעורי בית ואף מפריע במהלך השיעור לאחרים.
אך הוא עדיין מקבל ציונים גבוהים למרות זאת

עירבו את היועצת ואת המנהלת ואין שום פתרון

הפתרון היחידי זה להקפיץ אותו כמה כיתות אך הוא שוב פעם חוזר על אותו תקליט שבור אך עם טענה חדשה. הוא אומר שאפילו החומר של כיתות י"א ו-"יב" קלים לו מדי ופשוט נמאס לו..אני חייבת להגיד שהילד באמת גאון.
הוא יכול בקלות לפתור דברים ברמה גבוהה לגילו וכל דבר קל לו מדי.
הוא יכול ימים שלמים לא לבוא לבית ספר ועדיין להבין בקלות על מה הם מדברים ולהוציא מאה בלי להזיע אפילו..

אני לא יודע מה עליי לעשות..
אשמח לעצות!
לצפיה ב-'תשובה למיואשת'
תשובה למיואשת
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2016 | 13:21
162
האם הוא נמצא נמצא במסגרת נוספת לבית הספר שמאפשרת לו להתקדם עם החומר בהתאם ליכולות שלו ומאתגרת אותו? מה בדבר כיתות מחוננים באזורכם, האם יש בית ספר עם כיתות מחוננים? האם ישנן מסגרות אקדמיות באזורכם שיכולות לתת מענה ולו גם חלקי? ישנן היום אפשרויות לא מעטות למציאת פתרונות מלאים או חלקיים בנושא שכזה. השאלה היא, מה קיים באזור בו אתם מתגוררים? במידה ואין שום מסגרת אולי אפשר לחשוב על למידה פרטנית עם מורה מכוון ומנחה גם במסגרת בית הספר, למידה שתעסוק בחומרים מתקדמים מאוד. אם תבדקו את הנקודות שהעליתי יש סיכוי שתמצאו פתרון. אשמח מאוד אם תעדכנו אותי בהמשך כדי שאוכל אולי לעזור לכם. בברכת הצלחה.
לצפיה ב-'אם אין באזורכם, כיתה לתואר ראשון, אז הוא יכול לקחת קורסים '
אם אין באזורכם, כיתה לתואר ראשון, אז הוא יכול לקחת קורסים
31/08/2016 | 18:27
118
באוניברסיטה הפתוחה ולהוציא תואר.
לצפיה ב-'לא כתבת מה הוא רוצה ולא התייחסת לפן החברתי'
לא כתבת מה הוא רוצה ולא התייחסת לפן החברתי
01/09/2016 | 11:56
1
101
אם החלק החברתי משמעותי וחשוב לו להשאר עם החברים כדאי לנסות ולחפש פתרון במסגרת בית הספר. כמו שהציעו לך ניתן לשלב לימודים באוניברסיטה הפתוחה, יש מסלולים מואצים לבגרות (למשל בבר-אילן מסלול המתמטיקה) וכדומה.
אם גם החלק החברתי בעייתי או פחות קריטי והוא לא מעוניין להשאר בבית הספר לא הייתי פוסל מעבר ללימודים אקסטרניים, התמקדות בסיום מוקדם של בחינות הבגרות וא"כ מציאת מסגרת לימוד אקדמית מתאימה.
לא מתאים לכל אחד, חשוב שתהיה לילד מוטיבציה פנימית גבוהה.

בהצלחה
לצפיה ב-'פן חברתי? פועל יוצא, כפי הנראה, מרמת הלמידה בבית הספר'
פן חברתי? פועל יוצא, כפי הנראה, מרמת הלמידה בבית הספר
( לעמוד שלי בתפוז )
01/09/2016 | 19:35
94
לדבריה של האם נראה שהקשיים החברתיים החלו לאחר שהבן השתעמם בכיתה ובבית הספר מפני שרמת הלימודים שם, נמוכה לטעמו. יתכן שברגע שתהיה לו המסגרת שמתאימה לו, רוב הסיכויים שהוא ישתלב עם אלו המקבילים לו. 
לצפיה ב-'הגעתי מהראשי'
הגעתי מהראשי
02/09/2016 | 09:37
1
131
קראתי את ההודעה שלך ופשוט נשבר לי הלב, כי אני הייתי בדיוק איפה שהבן שלך היום. לי עוד ביסודי עשו את כל המבחנים והציעו לאמא שלי להעביר אותי לבית ספר למחוננים.
רק שאצלי זו הייתה אמא שלא רצתה להעביר לבית ספר אחר. אצלי גם הייתה מסתבר בעיה של הפרעת קשב וריכוז שלא אובחנה (אני בת 30 ורק לפני 3.5 שנים סוף סוף אובחנתי), ובעקבות זה גם בעיות חברתיות שנוצרו בשנים שלפני המבחנים.
במקרה שלי נפלטתי בסוף מהמערכת בגיל קצת פחות צעיר משל הבן שלך, את הבגרויות השלמתי באקסטרני.

תראי, אין מה לעשות זכית בילד חכם יותר מהרגיל, מערכת החינוך הרגילה לא תמיד מוכנה ומסוגלת להכיל ילדים שכאלו, מערכת החינוך הרגילה שואפת לבינוניות, זו עובדה. מי שלא מצליח לעמוד בקצב או שרץ בקצב מהיר יותר בד״כ מוצא עצמו או משתעמם או נפלט מהמערכת, או שניהם.
אני באמת חושבת שבטווח הרחוק יהיה לו הכי טוב אם תחפשו בית ספר אחר, לא חייב למחוננים, אבל כן כזה שיוכל להגמיש את עצמו ובכך לאתגר את בנך. אני בטוחה שאפשר לעשות זאת גם בלי לקפוץ כיתות. אבל יכול להיות שזה כן יחייב מעבר לבית ספר אחר.

אני חושבת שזה יהיה מאד חבל שבנך יבלה את שנות התיכון שלו מתוסכל כי אין לו אתגרים מנטלים. בין אם בבית הספר או בשעות שמחוץ להן.
לצפיה ב-'זה עצוב אבל זו האמת '
זה עצוב אבל זו האמת
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2016 | 18:51
95
אכן, הבינוניות שלטת במערכת ורק במקומות בודדים יש נקודות אור זעירות. פה ושם יש מוסדות חינוך שבאמת עושים את המקסימום ומעבר לו, כדי שגם תלמידים בעלי היכולות היוצאות מן הכלל יוכלו למצוא את מקומם במסגרת הכללית. אבל לצער כולנו, זה בהחלט לא מספיק מכיוון שכל התפיסה היא כזו.
לצפיה ב-'תכנית הנשיא לטיפוח מדעני וממציאי העתיד'
תכנית הנשיא לטיפוח מדעני וממציאי העתיד
04/09/2016 | 19:05
69
במהלך חודש פברואר אמורים להפתח המיונים, לתלמידי כתה ח', לתכנית הנשיא לטיפוח מדעני וממציאי העתיד באוניברסיטאות ברחבי הארץ. זו תוכנית שמיועדת לתלמידים מצטיינים בעלי כישורים יוצאי דופן ויכולת ללמוד מקצועות מדעיים-טכנולוגים ברמה של אקדמית. התיאור שלך בהחלט מזכיר סיפורים של חלק ניכר מהתלמידים בפרוייקט ואני מבטיחה לך שהיום אף אחד מהם לא מתלונן שקל לו מדי ...
היתרון של התוכנית מבחינתכם היא שהוא יכול להמשיך ולהשתייך למסגרת החברתית שלו ועדיין לזכות באתגר שהוא זקוק לו.
אני כן חייבת לציין שלפחות אצלנו (אוניברסיטת תל-אביב) בד"כ לא יראו בעין יפה הערות על התנהגות בתעודה וזה עלול לפגוע בסיכויי הקבלה שלו; התלמידים האלה הולכים תוך זמן קצר לשבת בהרצאות, להכנס למעבדות ואף להשתתף בכנסים ואירועים והם צריכים לדעת (ויודעים) להתנהג בצורה בוגרת אחראית ומכבדת ולא כמו ילדים שובבים (כך שאם התוכנית מעניינת אותו, אולי כדאי לו לשקול שוב את ההפרעות בשיעורים ). 
מידע על התוכנית באוניברסיטת תל-אביב (כאמור יש בעוד מקומות ברחבי הארץ) אפשר למצוא כאן. ניתן גם לעקוב אחרי עמוד הפייסבוק של נוער שוחר מדע כדי לדעת מתי המיונים נפתחים.
לצפיה ב-'לציבור ההורים והתלמידים'
לציבור ההורים והתלמידים
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2016 | 13:14
218
איחולים לפתיחת שנת לימודים מוצלחת, פוריה ורגועה. בתקווה שכל שתשאפו לו, לו יהי.
לצפיה ב-'יום שליפה בתל אביב '
יום שליפה בתל אביב
30/08/2016 | 23:56
117
שלום,
למרות שאנו תל אביבים, בני שעולה לכיתה ג׳ לומד בבי״ס ברמת השרון, ולכן גם רשמו אותו אוטומטית ליום שליפה למחוננים ברמ״ה שברמת השרון. חשבתי להעביר אותו ליום שליפה בתל אביב... האם מישהו יכול להגיב לגבי הרמה של שתי התוכניות הללו: במה״ש ובתל אביב. האם אחת מהן עדיפה על האחרת? 
מבחינה חברתית הוא לא יכיר אף ילד הן ברמ״ש והן בתל אביב, ולכן השיקול החברתי לא רלוונטי הפעם. 
לצפיה ב-'רון ורדי'
רון ורדי
30/08/2016 | 14:14
2
162
שלום, האם משהו מילדי תכנית מצטיינים קיבל לאחרונה מכתב/מייל עדכון בנוגע לליום לימוד/תאריך האסיפה/תכנים של החוג?
במכתב תשובה ראשון מלפני חודשיים דובר על יום רביעי, אך לאחרונה היו שמועות שזה השתנה.
לצפיה ב-'רון ורדי'
רון ורדי
30/08/2016 | 22:02
1
113
התחלפה שם ההנהלה לפני כמה ימים, מניחה שיקח להם עוד כמה ימים להתארגן ואז תהיינה תשובות לכל התהיות שעולות
לצפיה ב-'תודה. זה בהחלט מסביר את העיכוב.'
תודה. זה בהחלט מסביר את העיכוב.
30/08/2016 | 22:12
30
לצפיה ב-'הכנה למבחן'
הכנה למבחן
23/08/2016 | 15:43
25
254
שלום,
אשמח לקבל המלצה על חוברות הכנה למבחן לאיתור מחוננים (שלב ב'). ישנם מספר מכונים שמציעים חומר הכנה ואני מתקשה להבין איזה מהם נחשב איכותי ויעיל.
אני יודעת שנושא "ההכנה למבחן בעד ונגד" נידון בפורום בהרחבה. אין בכוונתי להיכנס לדיון זה ולכן אודה לקבלת המלצה מהורים שהתנסו בנושא.
תודה מראש
לצפיה ב-'הכנה'
הכנה
24/08/2016 | 09:04
2
194
אנחנו השתמשנו בהכנה של מכון נעם (תרגולים במחשב ומבחני סימולציה להדפסה) לילדה זה היה כיף, והיא עשתה את התרגולים בשמחה
לצפיה ב-'המון תודות על תשובתך!'
המון תודות על תשובתך!
24/08/2016 | 09:16
1
129
האם הערכה שלהם גם כוללת הסברים איך לגשת למבחנים מוגבלים בזמן, מבחנים אמריקאיים? בני אף פעם לא עשה מבחנים מסוג כלשהו ולכן חשוב לי שהוא יבין איך מתנהלים במהלך המבחן...
לצפיה ב-'הכנה'
הכנה
24/08/2016 | 13:29
139
יש להם סירטונים חמודים(לדעתי אפשר למצוא אותם בחינם ביוטיוב) שמסבירים טכניקות למענה על מבחנים, דילוג על שאלות, ניחוש וכו'. 
לצפיה ב-'מצטרף להמלצות על החומר של מכון נועם.'
מצטרף להמלצות על החומר של מכון נועם.
( לעמוד שלי בתפוז )
25/08/2016 | 00:48
1
98
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
25/08/2016 | 07:40
41
לצפיה ב-'הפרופסור הלא מפוזר'
הפרופסור הלא מפוזר
25/08/2016 | 08:06
2
199
שלום,
אחרי בדיקות והשוואות שונות, אנחנו בחרנו בתוכנה של הפרופסור הלא מפוזר,
שלפי הבנתי הם הותיקים בשוק בנושא זה, והעדפתי אותם משום שהם מתמחים ספציפית בזה (בשונה ממכונים מסויימים שמכינים לעוד מליון דברים שונים).
מבחינתי זה הוכיח את עצמו יפה מאד משני הבטים:
1. הילדה הגיעה מוכנה למבחן והתקבלה למחוננים.
2. הילדה חוותה למידה משמעותית ומהנה במהלך התרגולים.
ואגב, גם אני נהניתי מאד מהתוכנה שלהם, שבנויה בצורה מאד אסתטית, מזמינה,
ברורה, מעשירה ומהנה. יש להם גם קטע נחמד כזה שהילד מתקדם בשלבים ומקבל תעודות הצטיינות עם השם שלו במהלך התרגולים, גימיק חמוד כזה....
אנחנו רכשנו את התוכנה חודשיים וחצי לפני המבחן וזה בהחלט נראה לי זמן מספיק לתרגל בכיף. הרעיון הוא שהילד ייחשף לפורמט, יתנסה בו וגם יעשיר עצמו על הדרך.
אם תתחילי עכשיו יתכן שימאס לו מזה חודשים לפני הבחינה, וזה גם משדר לילד לחץ מיותר חצי שנה מראש ללא סיבה אמיתית.
הקו המוביל שלי היה שרכשתי לה את התוכנה כדי להעשיר אותה, ועל הדרך זה גם יעזור לה להתנסות בסוג השאלות שתהיינה במבחן.
הדגשנו שללא קשר לתוצאת המבחן (שהיא ידעה שזה נמדד יחסית לאחרים),
היא כבר הרוויחה כי הרחיבה את ההשכלה ונהנתה מהתרגולים.
ככה הורדנו לחץ ונכנסנו לזה יחסית בכיף, ובסוף גם הופתענו ושמחנו שעברה.
בכל מקרה שיהיה בהצלחה רבה.

לצפיה ב-'העדפת מקורות להכנה'
העדפת מקורות להכנה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/08/2016 | 21:40
162
  ראיתי את החומרים של הפרופסור הלא מפוזר ואת החומרים של מכון נועם וע"ס ידיעתי, הבנתי ונסיוני, החומר של מכון נועם עדיף. אבל זו דעתי בלבד.   הלמידה חייבת להכין ולפתח   נקודות נוספות שבסופו של דבר מצטרפות לחומר הנקודתי במבחן כשלמידה זו, יוצרת בסיס ללמידה והבנה מתקדמות יותר בהמשך הדרך. רצוי שההכנה למבחן תפתח גם יכולות שיבואו לידי ביטוי גם בהמשך, כגון כלי עבודה שלא כל כך מקובלים במסגרות הפורמליות הקיימות היום. בכל אופן, טוב לקרוא שהבת צלחה את המשוכה והתקבלה למסגרת המחוננים, איחולי הצלחה חמים בהמשך הדרך ושנת לימודים מוצלחת.
לצפיה ב-'נחמד מצדך להירשם לתפוז במיוחד כדי לענות על השאלה '
נחמד מצדך להירשם לתפוז במיוחד כדי לענות על השאלה
27/08/2016 | 18:44
65
לצפיה ב-'מה ההיגיון שלך לקנות הכנה לשלב ב' אם עדיין לא עבר את שלב א'?'
מה ההיגיון שלך לקנות הכנה לשלב ב' אם עדיין לא עבר את שלב א'?
26/08/2016 | 15:10
15
114
מתי בכלל המבחן? יש כבר תאריכים?

לצפיה ב-'תאריכים למבחן'
תאריכים למבחן
( לעמוד שלי בתפוז )
26/08/2016 | 20:36
14
116
אין עדיין תאריכים למבחנים מפני ששנת הלימודים עדיין לא החלה. אפשר להניח שמספר ימים לאחר פתיחת שנה"ל יפורסמו התאריכים של שלב א' לפחות.
לצפיה ב-'האם התאריך לשלב א' לא זהה לאשתקד ולשנים קודמות?'
האם התאריך לשלב א' לא זהה לאשתקד ולשנים קודמות?
27/08/2016 | 02:11
11
68
חשבתי שזה תאריך קבוע.
לצפיה ב-'מבחן שלב א'-מועד'
מבחן שלב א'-מועד
( לעמוד שלי בתפוז )
27/08/2016 | 06:46
10
103
להלן הציטוט מחוזר מנכ"ל ביחס למבחני איתור מחוננים שלב א':
"בראשית שנת הלימודים נשלחות הודעות לבתי הספר ונקבע מועד אחיד למבחן הסינון בכל המערכת. נוהל זה מתפרסם בחוזר מנכ"ל בתחילת כל שנת לימודים".
קרוב לודאי שתאריכים יכולים להשתנות בהתאם ללו"ז בתחילת השנה. השנה החגים מתקיימים באוקטובר ואילו בספטמבר, הלמידה רצופה.
לצפיה ב-'אז ייתכן שהמבחן יהיה השנה בספטמבר?'
אז ייתכן שהמבחן יהיה השנה בספטמבר?
27/08/2016 | 11:40
9
38
לצפיה ב-'מועד שלב א''
מועד שלב א'
( לעמוד שלי בתפוז )
27/08/2016 | 15:31
8
100
אני אוכל לענות על השאלה באמצע השבוע הבא עלינו לטובה (אני מקווה) אני אשתדל לברר זאת עד הראשון לספטמבר. ברגע שאדע משהו בנושא זה, אעלה זאת בפורום.
שבוע טוב ושנ"ל מוצלחת ופוריה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
27/08/2016 | 21:07
2
19
לצפיה ב-'שלב א'-מועד'
שלב א'-מועד
( לעמוד שלי בתפוז )
30/08/2016 | 19:19
1
53
לצערי אני עדיין לא איש בשורות. התחלתי לבדוק היום בקרב מנהלי בתי ספר האם קיבלו כבר את ההתראה לגבי המועד ועדיין לא. אני מניח שכפי שאחד המשיבים כאן ציין יש סיכוי שהמבחן יתקיים או באוקטובר ואולי כבר לקראת סוף ספטמבר. החגים השנה באוקטובר משבשים את כולם. בכל אופן, ברגע שתהיה לי תשובה אעלה אותה בפורום.

לצפיה ב-' עוד אין תאריך?'
עוד אין תאריך?
04/09/2016 | 20:52
4
לצפיה ב-'עוד שאלה ברשותך, האם שלב א' הוא שא' פתוחות או מבחן אמריקאי?'
עוד שאלה ברשותך, האם שלב א' הוא שא' פתוחות או מבחן אמריקאי?
29/08/2016 | 14:48
4
29
לצפיה ב-'אין שאלות פתוחות'
אין שאלות פתוחות
29/08/2016 | 16:25
1
62
השאלות הן אמריקאיות, אם כי לפני שנתיים היו שתי שאלות חשבוניות בשלב א' בהן היה צריך לכתוב את התשובה המספרית במקום שיועד לכך.
לצפיה ב-'לכתוב מלל לא היה צריך?'
לכתוב מלל לא היה צריך?
29/08/2016 | 17:10
42
מה שנקרא, להבין את הדברים בין השורות מבלי שהתשובות יהיו מול העיניים.
לצפיה ב-'המבחנים הם מבחנים אמריקאים'
המבחנים הם מבחנים אמריקאים
( לעמוד שלי בתפוז )
29/08/2016 | 21:09
1
55
לעיתים מאוד רחוקות קרה מקרה ששאלות בודדות מאוד היו פתוחות וגם אז, לא היה מדובר בכתיבה מרובה. בעקרון, המבחן אמריקאי! (קל יותר לבדוק מבחן כזה מאשר להתחיל "לפענח" כתב יד של מישהו)
לצפיה ב-'תודה'
תודה
30/08/2016 | 00:09
9
לצפיה ב-'עדיין לא פורסם תאריך, סביר שיתקיים מיד לאחר סוכות'
עדיין לא פורסם תאריך, סביר שיתקיים מיד לאחר סוכות
29/08/2016 | 16:30
1
32
לצפיה ב-'התפרסם התאריך: יום חמישי 3.11.2016'
התפרסם התאריך: יום חמישי 3.11.2016
05/09/2016 | 15:45
11
לצפיה ב-'אתר mehunan.info מרכז מידע וערך השוואה'
אתר mehunan.info מרכז מידע וערך השוואה
18/09/2016 | 13:49
12
אתר www.mehunan.info  מרכז את כל המידע הרלוונטי וגם ערך השוואה רצינית בנוגע ללומדות המומלצות. 
(בעלת האתר ידועה בהתנגדות שלה להכנה ואף התראיינה על כך בעבר, אך בכל זאת ערכה השוואה לטובת מי שבוחר אחרת)

מנהל/ת הפורום

אודות:
יורה נחושתן, הנו הבעלים של "דעת יורה", מפעילת תוכנית לימודי ההעשרה לילדים בשכבות הגיל של כיתות ב' - ה', אם בהוראה יחידנית ואם בקבוצות קטנות ובכיתות גד
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא גירושין בשיתוף פעולה
אירוח בנושא גירושין...
עו``ד אלונה לוי תענה על שאלותיכם בנושא גירושין...
אירוח בנושא גירושין בשיתוף פעולה
אירוח בנושא גירושין...
עו``ד אלונה לוי תענה על שאלותיכם בנושא גירושין...
אירוח בנושא נכויות...
מומחי ביטוח לאומי כאן כדי לענות לכם על כל השאלות...
אירוח בנושא נכויות...
מומחי ביטוח לאומי כאן כדי לענות לכם על כל השאלות...
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

ד
ד"ר מיכה אלטמן
יורה נחושתן- מנהל פורום הורים למחוננים
מנהל פורום הורים למחוננים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה