לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
עדכן
פורום הורים למחוננים
ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. 
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. הנהלת הפורום הנכנסת רוצה להודות למנהלת הפורום היוצאת, ולאחל לה הצלחה.
 בהזדמנות זו, רק נזכיר כי הפרסום בפורום אסור ויש לשמור על כללי שיח נאות ולאפשר לכל אחד להשמיע את דעותיו.
המשך >>

מתכונת חדשה של תוכנית מחוננים
04/05/2016 | 18:39
3
45
האם פורסם מה תהיה המתכונת החדשה של תוכנית מחוננים?
על איזו שכבת גיל מדובר?
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2016 | 00:19
1
17
לילדים העולים לכיתה ג'
05/05/2016 | 08:48
11
מתכונת חדשה
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2016 | 11:29
27
אם יש פירסום בעניין זה הוא חייב להופיע בחוזר מנכל. אפשר לבדוק זאת כשנכנסים לאתר של משרד החינוך ובודקים את המידע בנושא זה. יש לזכור שגם כאשר מחליטים על שינויים כל שהם, זה לא קורה באופן מיידי. כמו למשל העובדה שמורים למחוננים חייבים לעבור השתלמות של 240 שעות בנושא הוראת מחוננים כשכבר לפני כמה שנים פורסם שמי שלא יעבור, לא יוכל ללמד מחוננים. בפועל זה מתקדם לאט מאוד וזה בהחלט עדיין לא מיושם באופן מלא.
תשובות אודות קבלה/אי קבלה
03/05/2016 | 13:40
3
76
איך מקבלים השנה את התשובות: דרך בית הספר, בדואר רגיל הביתה או דרך דוא"ל?
תשובות
( לעמוד שלי בתפוז )
03/05/2016 | 19:13
2
58
מכתבים נשלחים בדרך כלל הביתה וגם דרך הדוא"ל. בתי הספר לא מעורבים בקבלת התשובות (שלב ב').
תודה
03/05/2016 | 20:56
14
הם לא מעורבים, אך מקבלים את התשובות לפניך
04/05/2016 | 15:14
16
שאלה על המבחנים
02/05/2016 | 15:24
1
78
הבנתי שהמבחנים נערכים בתחילת כיתה ב נכון?
האם הילדים צריכים לקרוא לבד את השאלות והתשובות?
איך בנוי המבחן וכמה זמן הוא?
מבחני איתור מחוננים בכיתה ב'
( לעמוד שלי בתפוז )
02/05/2016 | 17:06
71
המבחן נערך בשני שלבים. בשלב א' הילד נבחן בכיתתו שבבית הספר יחד עם כל ילדי הכיתה ובהשגחת המורה שלו או איש צוות אחר בבית הספר. לא נהוג להקריא להם את הטקסט אלא אם ישנם קשיים מסויימים בהבנתו. שלב א' מתקיים בסביבות חודש לאחר תחילת שנה"ל.
שלב ב' נערך בסביבות מרץ כלומר, כחמישה-שישה חודשים לאחר שלב א' ואליו ניגשים רק אלו שעברו בהצלחה את שלב א'. מבחן שלב ב' מתקיים, בדרך כלל, במרכז מחוננים מקומי או בכל מבנה אחר בהתאם להחלטת וקביעת מכון סאלד, אגף המחוננים במשה"ח וברשות המקומית. מי שמשגיח את הנבחנים שם הם משגיחים מטעם מכון סאלד.
שלב א' מתבסס בעיקר על הבנת הנקרא, שאלות הגיון מילוליות וסיפרתיות. בשלב ב' מתקיימת הרחבה של הנושאים המופיעים בבחינה: לוגיקה מילולית וסימבולית, בעיות חשיבה מתמטיות, סדרות וחשבוניות בעיקר, ידע כללי וגם הבנת הנקרא. חלוקת הנושאים גמישה וניתנת לשינוי לפי החלטת מכון סאלד ואגף המחוננים במשה"ח. 
בקשה להתייעצות
28/04/2016 | 18:10
3
99
היי, הבת שלי לומדת בהלל כיתת מחוננים.
העיניין הוא שאנחנו שוקלים לעבור לפתח תקווה, אבל לא רוצים להעביר אותה מבית ספר כי היא מאוד אוהבת את הכיתה ומאוד מרוצה.
יש מצב להסעות עירייה מפתח-תקווה לרמת גן?
מגבעת שמואל הצמודה יש הסעות לרמת גן. לא יודעת מה לעשות!
(אגב המיקום של הדירה העתידית בגבול גבעת שמואל).
אף עירייה לא תסיע אותך לעיר אחרת אם בעיר שלה ישנה כיתה כזו
29/04/2016 | 13:05
29
מעבר לעיר אחרת
( לעמוד שלי בתפוז )
01/05/2016 | 08:10
55
הרשויות המקומיות מטפלות בנושא זה והוא באחריותן בלבד. כל רשות והחלטותיה שלה. יש לפנות למרכז המחוננים המקומי ולמחלקה לחינוך ברשות המקומית ולבדוק שם את הנושא.
היות וגם בפתח תקווה יש כיתת מחוננים שמן הסתם אינה
01/05/2016 | 13:26
51
דורשת הסעות לתלמידי פתח תקווה, סביר להניח שאף אחד לא יסכים לממן לכם הסעות ספיישל מפתח תקווה לרמת גן.
אבל כיתות המחוננים בפתח תקווה מקסימות (אני מכירה אישית את כיתות יא, ח ו-ה, וקצת פחות אישית כמה תלמידים מכיתות ז, ט ו-י). שווה לבדוק מצב להעביר אותה בכל זאת. זה יהיה עינוי לנסוע כל יום שעה בפקקים של הבוקר ועוד לפחות 45 דקות בחזור.
העשרה מתמטית בגיל הגן
27/04/2016 | 17:49
1
71
בני הצעיר כמעט בן חמש, בגן טרום חובה, מתוק וחכם, בעל תפיסה מהירה. קורא בשטף מגיל צעיר מאוד. רציתי להעשיר גם את יכולותיו המתמטיות, אבל אני לא בטוח איפה להתחיל. האם יש רעיונות? גם ללימוד חשבון "סטנדרטי" וגם להעשרה שמעבר.
יכולות מתמטיות לטרום חובה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/04/2016 | 22:37
74
אם הוא אכן קורא בשטף ומבין את הנקרא אני יכול להמליץ על סדרת החוברות "בוקר טוב חשיבה" מאת מכאל גרעין בהוצאת יסוד. נכון שהחוברות מיועדות לכיתות א' ומעלה אבל בהחלט שווה לנסות לפחות את החוברת הראשונה בסדרה. אם את מעוניינת בחומר "ליבתי" יותר את יכולה להשתמש בחומר הסטנדרטי המקובל בבית הספר לכיתות א' ולעשות זאת כאתגר חשיבה וביצוע וגם כמשחק וכשעשוע. אם הבן יוכיח שהוא מתמודד עם החומר הנלמד בהצלחה בהחלט יש מקום להמשיך איתו הלאה. אולם, יש לקחת בחשבון מה יהיה בהמשך, כשיגיע לבית הספר. מומלץ לעשות את המהלכים בזהירות וברגישות. בהצלחה.
פסח כשר ושמח
( לעמוד שלי בתפוז )
21/04/2016 | 10:50
14
גולשות וגולשים יקרים,
אנו רוצים לאחל לכם חג פסח כשר ושמח!
מי ייתן והאביב יביא עימו התחלות חדשות,
הנאות מתוקות והמון הפתעות מרגשות.

לקראת החג הכנו לכם מהדורה חגיגית וכשרה לפסח
של חם בתפוז.

את כל הקישורים לאייטמים בכתבה תוכלו למצוא (כמו בכל שבוע)
בעמוד הפייסבוק שלנו

חג פסח שמח!
זקוקה לעזרתכן :)
20/04/2016 | 19:14
111

שלום לכן, 
אני זקוקה לעזרתכן!
לקראת כנס הבריאות שייערך במהלך חודש הגאווה אנחנו עורכים סקר לבדוק את הרגלי הבריאות של נשים - ואנו זקוקים ל-2 דקות מזמנך! חשוב לנו שנשים רבות ומגוונות ככל שאפשר יענו על הסקר, ונשמח מאוד אם תוכלי לסייע לנו .

לינק לסקר - http://goo.gl/forms/7Hw1RCZwwP

תודה רבה! 
מוזמנים לקרוא את הבלוג שלי על דור הסייבר שגדל כאן
20/04/2016 | 08:59
58
שלום לכולם
אני מזמין אתכם לקרוא את הבלוג שלי על דור הסייבר ואיך אנו נוכל להתמודד איתו
http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/6790015

קריאה מהנה ואשמח אם תגיבו
על ילדה חכמה עם קש"ר
18/04/2016 | 11:09
1
129
שלום. בתי בת 7.5, בתהליכי אבחון של קש"ר , ברמה קלה. ילדה מאוד חכמה לגילה, אבל רק בכיתה א אז עוד לא עשינו עדיין מבחני מחוננים. השערתי היא שהיא תעבור לפחות שלב א בקלילות, על סמך חידות עבר שעשינו לה ופתרה בקלות.
השאלה שלי היא האם זה טיפוסי לילדים חכמים מאוד (מחוננים) לשחק רק עם גדולים מהם, או שזה בכלל מאפיין את הקש"ר שאנחנו מבררים בימים אלו.
בצהרון ובהפסקות בכלל , היא נמצאת רק עם ילדי כיתה ב , ולגמרי לא מתרועעת או מתחברת לבני גילה.
התשובות אינן חד משמעיות
( לעמוד שלי בתפוז )
18/04/2016 | 22:39
102
לא פעם מחוננים יוצרים קשר עם גדולים מהם אולם זה אינו חד משמעי. זה תלוי מאוד גם בתכונות נוספות של המחונן וגם כיצד הסביבה שלו מקבלת אותו, כילד מחונן בהיבט החיובי או כילד שונה בעל תגובות יוצאות דופן מבחינת האחרים, ואין כאן אפשרות להציג את הדברים בכיוון אחד בלבד. 
חשובה מאוד רמת הקריאה של הבת ומידת הסקרנות הטבועה בה שכן אלו תחומים מאוד חשובים  באופן כללי ובודאי לקראת מבחני שלב א' - ואם תהיה הצלחה, גם שלב ב'.
בכל אופן, בהצלחה בהמשך הדרך.
ערעור על שלב ב' במבחני סאלד
14/04/2016 | 21:34
10
172
בני עבר שלב א' והמורה סיפרה לי שהוא קיבל הכי גבוה בכיתה.

את שלב ב' לא עבר, אך המורה אומרת שמאד מתאים לו להיות במחוננים ואם אנו מעוניינים היא תכתוב מכתב המלצה וגם אנו מרגישים שחסר לו אתגר בביה"ס. (הוא בכיתה ג')

איך מערערים?
יש לבן שלי שגיאות כתיב רבות, אך הוא מאד חכם וזה לא מפריע לו בתיפקוד היומיומי,  האם יכול להיות שהוא נכשל בשל שגיאות הכתיב, או שהשאלות אמריקאיות?
ערעור על תוצאות שלב ב'
( לעמוד שלי בתפוז )
14/04/2016 | 22:50
144
ערב טוב
ראשית, המבחן מבוסס על שאלות אמריקאיות בלבד כך שכל מה שצריך זה לסמן את התשובה ולא יותר.
כדאי לפנות לאגף המחוננים במשרד החינוך ולבקש מבחן חוזר (תמיד אפשר לומר שהבן לא חש בטוב במבחן), אפשר לפנות גם לרפרנטית של משרד החינוך הקשורה לנושא זה במחוז אליו אתם שייכים. ישנו תמיד סיכוי שיאפשרו מבחן חוזר ובדרך כלל לאחר פרק זמן של שנה.
בהצלחה
אמריקאיות
15/04/2016 | 16:06
5
117
איך כבר קיבלת ציון לשלב ב' כאשר בד"כ מקבלים את התשובות לקראת יוני?
הוא בכיתה ג' והמבחנים היו בכיתה ב'
15/04/2016 | 17:50
4
114
אבל הרגשנו שחסר לו האתגר
ולכן אנו רוצים לשנה הבאה
אם כך, נראה לי שאיחרתם את מועד הערעורים
15/04/2016 | 17:51
45
ערעור על תוצאות המבחן
( לעמוד שלי בתפוז )
15/04/2016 | 21:02
2
110
אפשר בהחלט לערער את המבחן ואז הבן יעשה אותו בכיתה ד', ויתכן שזה דווקא יהיה לטובתו. בינתיים הוא גדל בשנה, יתכן שהבטחון העצמי שלו התפתח וכך גם רמת ידיעותיו. היו לי לא מעט תלמידים שהצליחו דווקא בכיתות ג' ו- ד' לאחר שנכשלו בכיתה ב'. כך שאם עדיין יהיה לו רצון ושאיפות לעבור את המבחן כדאי שינסה.
בהצלחה.
ברור שהמבחן החוזר יהיה בכיתה ג', אך הערעור צריך להתבצע מיד
15/04/2016 | 21:06
1
89
לאחר שמודיעים לו, אם עבר או נכשל.

אם אני לא טועה, ניתן לערער עד ספטמבר, כ-3 חודשים לאחר ההודעה.
אפשר לערער מתי שרוצים. גם שנתיים אחרי.
27/04/2016 | 11:30
43
ערעורים שמתקבלים עד תאריך מסויים בדצמבר (משתנה משנה לשנה ומפורסם באתר של האגף למחוננים) יישקלו באותה שנה. ערעורים שמתקבלים לאחר התאריך הקובע יישקלו רק בשנה שלאחר מכן.
לפני שמערערים- כדאי לבדוק קודם את הסיכויים לעבור את המבחן
25/04/2016 | 15:50
2
76
אני אחרוג ממנהגי ואמליץ על אתר "מיחונן"   ( http://www.mihonan.co.il  ) כי אני חושבת שהם עושים משהו חשוב.
מעבר למבחן סימולציה שניתן לרכוש, הם מנתחים את הסיכוי של הילד לעבור את המבחן. אני רכשתי מבחן לדוגמא ונאמר לי שהבת שלי אומנם באחוזון 90 אך הסיכויים שלה לעבור את המבחן הם לא מהגבוהים ביותר אז ויתרתי על הערעור ואני שמחה על כך.
אנחנו יודעים הרי שהילדים שלנו חכמים אך אנו לא יודעים להשוות אותם לילדים חכמים אחרים ולכן העובדה שמעבר למבחן לדוגמא הם גם יודעים לנתח מה הסיכוי של הילד לעבור את המבחן - זה אדיר בעיני.
(הרי מעל 90% מהילדים שעוברים את שלב א' לא עוברים את שלב ב')
אתר "מיחונן"- דעה
( לעמוד שלי בתפוז )
27/04/2016 | 00:21
1
74
אכן, כך נראה על פניו שהאתר נותן שירות נכון וחיובי לכל אלו ששואפים לחסוך את כל ההכנה האינטנסיבית כשלא בטוח שלבן או לבת, יש בכלל סיכוי להיכלל באחוזון המאפשר  למידה במרכז מחוננים. זהו בהחלט עוד גורם היכול ליצור הכוונה נכונה. אם הסיכוי קיים אזאי יתכן שבאמת כדאי להשקיע בקורסי הכנה ובערכות הכנה, במידה ולא, כדאי לוותר על המירוץ האינטנסיבי הזה. ישנם פתרונות חלופיים שאינם פחות טובים מלמידה במרכז המחוננים ובפחות לחץ.
מסכימה לגבי אתר מיחונן
02/05/2016 | 13:40
23
מסכימה לגמרי עם יורה נחושתן לגבי אתר מיחונן. כדאי לבדוק מה בכלל הסיכוי של הילד לעבור את המבחן (דרך אתר מיחונן) . אם לילד אין סיכוי להיכלל באחוזונים הרלוונטים - אז צריך להניח לילד ( למרות רצוננו העז לפעמים שילדינו יעברו את המבחן)
אם האתר מראה שלילד יש סיכוי טוב לעבור את המבחן - אז בהחלט כדאי להשקיע בהכנה  - מכל סוג שהיא.
חוג באלברטו
13/04/2016 | 13:27
3
159
שלום לכולם,
אשמח לקבל חוות דעתכם...המלצתכם
בני לומד בכיתה א' , בכיתתו קבוצת מתקדמים בעברית ובחשבון, בשתי הקבוצות לומד בני.
שמעתי שמתוך 5 תלמידים בקבוצתו בחשבון 3 קיבלו הפנייה לחוג מתמטיקה ורק לאחר מספר ימים בני ובת נוספת קיבלו... המורה אמרה שבתחילה קיבלה 3 מקומות ולאחר מכן נתנו לה עוד שניים...
האם זה מעיד שבני מצטיין?
והאם כדאי לי לשלוח אותו לבחינת מחוננים בכיתה ב'?
בני קורא מגיל4 כמובן שביקש ומורה לימדה אותו לקרוא נכון...שפתו עשירה מאד
ולדעת רופאת הילדים הוא מחונן...אני ממש לא בטוחה...
בכל מקרה הוא בולט בשפתו והתבטאותו...
אשמח לעצות...זה בני היחיד...
ברור, למה לא? שלב א' הוא במסגרת בי"ס והרוב המוחלט עושים אותו
14/04/2016 | 00:22
50
חוות דעת והמלצות
( לעמוד שלי בתפוז )
14/04/2016 | 15:20
1
124
לאלברטו נבחרים תלמידים הנחשבים כתלמידים מצטיינים ולכן, יש בהמלצת המורה אישוש לגבי היכולת הקוגנטיבית של הבן. (בדרך כלל אפשר לסמוך על המלצות מורים/ות אם הם/הן רציניים/רציניות).
בכיתה ב' הבן יעבור בכל מקרה (יחד עם כל התלמידים) את שלב א' של מכון סאלד לקביעה האם הוא מחונן או מצטיין. במידה ויעבור את שלב א' בהצלחה (שיתקיים במסגרת הלימודים הפורמליים שלו בבית הספר) הוא יוזמן לעבור את שלב ב' (בסביבות פברואר - מרץ 2017) שיתקיים במרכז המחוננים בישובכם (או בכל מקום שיוקצה לצורך זה).
ההחלטה לעודד את הקריאה של הבן היא החלטה נבונה ונכונה מאוד (אולי ההחלטה מהחשובות שקיבלתם ותקבלו בקשר אליו) מכיוון שקריאה רהוטה ושוטפת עם אוצר מילים נרחב ותובנות אורייאניות מפותחות יעזרו לו בכל התחומים ויקדמו אותו יותר מכל דבר אחר. יש וכדאי להמשיך ולעודד אותו לקרוא ואם לכוון אותו לנושאי הקריאה, מומלץ לעשות זאת בעדינות ולתת לו מרחב החלטה למה שירצה לקרוא.
בהצלחה וחג אביב שמח
המון תודה על התשובות.....
03/05/2016 | 12:25
2
חם בתפוז
( לעמוד שלי בתפוז )
14/04/2016 | 14:18
10
סופ"ש נעים!
את כל האייטמים שבכתבה תוכלו למצוא בעמוד הפייסבוק שלנו-
מחקר בנושא בנות מחוננות
12/04/2016 | 08:17
1
178
שלום לכולם,

אני אמא גאה לשני ילדים מחוננים בני 11 ו 13, בת ובן. במסגרת התואר השלישי שלי, נחשפתי למחקר מעניין בנושא העדפה מתקנת של בנות מחוננות. אני חושבת שזה רלוונטי כי ראיתי כאן דיונים בנושא לפני זמן מה. 

אכן, מחקר מקיף וממצה.
( לעמוד שלי בתפוז )
12/04/2016 | 12:09
42
כניסה לכיתת מחוננים אחרי שהסתיימה ההרשמה- התייעצות
08/04/2016 | 03:37
19
171
שלום רב
אנחנו מתלבטים בין כיתת מחוננים (שהבן שלנו התקבל אליה) לכיתה מדעית, ונוטים לבחור בכיתה מדעית, הבעיה שהתקבלנו לכיתת מחוננים אך עדין לא היו המבחנים לכיתה מדעית, ולכן אין לילד מקום מובטח. האם ידוע לכם אם אפשר להירשם לשני מקומות, או האם ניתן להיכנס לכיתת מחוננים אחרי שהסתיימה ההרשמה ?
חשוב לנו שהילד לא יהיה בכיתה רגילה (ממש לא מתאים לו)
תודה מראש לעונים
בין מחוננים למדעית
( לעמוד שלי בתפוז )
08/04/2016 | 11:04
133
שלום רב
האם מדובר בחטיבת הביניים? האם בדקתם את רמת הכיתה המדעית במוסד אליו התקבל הבן וזאת ביחס לכיתות אחרות כגון, מופת או אקדמית? בדרך כלל רמת כיתת המחוננים בחטיבה היא גבוהה יותר מרמת הכיתה המדעית אולם זה כבר תלוי במוסד עצמו וברמת המורים המלמדים שם. חשוב לזכור שאם מדובר בתלמיד מחונן הרי שישנו סיכוי שהמורים המלמדים בכיתה המחוננים עברו את ההכשרה המחייבת להוראת מחוננים באחד המוסדות האקדמים, השתלמות בת 240 שעות לתקופה של שנתיים. (הנחייה מחייבת ע"פ חוזר מנכ"ל בנושא). בדרך כלל בית הספר מאפשר כניסה לכיתת מחוננים עד שנה לאחר תחילת כיתה ז' (ולפעמים גם בתחילת כיתה ח') וכמובן שזה תלוי בכמות התלמידים מכיוון שלהבדיל מכל כיתה אחרת, כיתת מחוננים מוגבלת מאוד בכמות התלמידים (מחוננים נכנסים לקטגוריית החינוך המיוחד) למשל, באשדוד השנה, בכיתה ז'. כיתת המחוננים מונה 17 תלמידים בלבד (היו 19 ושניים העדיפו ללמוד במקומות אחרים) כך שכהכמות המצומצמת של תלמידים בכיתת מחוננים, מהווה נוחות למידה שאינה קיימת בכיתות אחרות לסוגיהן. כך שלדעתי, זהו שיקול שחשוב לבדוק אותו-כמות התלמידים בכיתת המחוננים בחטיבה.
בהצלחה.

תירשמו למחוננים
09/04/2016 | 18:29
108
כל מקום ייקח אתכם בכל זמן שתרצו.
ממליצה בחום להירשם לכיתת מחוננים ולשמור על המקום.
10/04/2016 | 09:14
16
106
בכיתת מחוננים בחטיבה ובתיכון יש מכסה של עד כ-30 תלמידים, והביקוש בדרך כלל עולה על ההיצע. אם לא יירשם לכיתת מחוננים ובסופו של דבר מסיבה כלשהיא לא יתקבל לכיתה מדעית - תצאו קרחים מכאן ומכאן.
הבן שלנו בזמנו גם עשה את המבחנים לכיתה המדעית, גם עשה את המכינה לכיתת מופת בחטיבה אחרת, וגם כמובן המשכנו בהליכים לקבלה לכיתת מחוננים. רק ברגע שקיבלנו אישור פורמלי שהתקבל לכיתת מחוננים - הודענו לשתי החטיבות האחרות שאנו מוותרים על המקום שנשמר לו בכיתה המדעית ובכיתת מופת.

בהצלחה!
אווירה בכיתות מחוננים-שאלה
10/04/2016 | 18:40
8
100
תודה על התגובות, 
גורמים שונים אמרו לי שהאווירה בכיתות האלה תחרותית
האם זה באמת כך? 
באיזו מידה הלימודים מואצים? הבן שלי מעולה בריאלי ולא משהו במקצועות ההומניים...
ואיך זה להיכנס לכיתה שכבר ביחד מהיסודי? לא עלול להיות קושי חברתי לפי דעתכם? והאם הילדים נפגשים אחה"צ? 
סליחה מראש על מבול השאלות...אני פשוט מבולבלת ולא יודעת מה לעשות 
מאד תלוי בכיתה ובילד
10/04/2016 | 20:31
4
102

יש כיתות שיש בהן יותר תחרות, ויש שלא.  

וזה גם תלוי בילד. כשיש תחרות, לא כל הילדים הם חלק ממנה. ילד שהוא עצמו תחרותי - ייכנס לתחרות. ילד שהוא לא כזה - לא ישים לב לתחרות. אז ילדים אחרים יגידו ״קיבלתי 98 במבחן״ והוא יגיד ״יופי״ ויילך לשחק במגרש.

גם חיי החברה - תלוי בילד. איך הוא עכשו? מנהל חיי חברה? יש לו חברים?

אם הוא צפוי להיכנס לכיתה שכבר ביחד מהיסודי - אני מציעה לך לנסות להכיר את הכיתה כבר עכשו. לבקש לדבר עם המחנכת שלהם, למשל. היא אולי תפנה אותך להורים מסויימים שיוכלו לתת לך פרטים. 

בכיתות המחוננים שאני מכירה יש חיי חברה נהדרים. כולל מפגשים אחרי הצהריים, הליכה משותפת לתנועת נוער, בילויים בערב. אבל - בכל כיתה, כיתה רגילה או כיתת מחוננים, יש גם ילדים שלא משתלבים. 

תודה זה רעיון, ואולי מישהו יודע כמה שעות לימוד
11/04/2016 | 07:16
3
59
כמה שעות לימוד לומדים בכיתת מחוננים בחטיבת ביניים, בהשוואה לכיתה מדעית? 
האם כל יום חוזרים בארבע (כמו שקורה במדעית אצלנו)? 

שעות לימוד-מחוננים מול מדעית
( לעמוד שלי בתפוז )
11/04/2016 | 08:21
76
האם באותו מוסד בו נמצאת הכיתה המדעית ישנה גם כיתת המחוננים? מפני שאז אפשר לעשות את ההשוואה. בכל אופן, בדרך כלל שעות הלימוד בכיתת מחוננים נעות בין 7 ל- 8 שעות לימוד ביום. אולם חשוב לזכור שכיתות מחוננים מקבלות בדרך כלל פעילויות שאותן לא מקבלת אף כיתה אחרת כגון: סיורים במוסדות שונים כגון אוניברסיטאות ומוזיאונים (מחוץ ובתוספת לסיורים שכבתיים אם מתקיימים), פעילות מקוונת המקושרת ישירות לאוניברסיטאות שונות, במידה והתלמיד המחונן לומד גם בקורס של בר אילן, הוא רשאי להתמקד במטלות של בר אילן שיש לו וזאת במסגרת שיעורי המתמטיקה בכיתה (שזו התחשבות שבדרך כלל לא קיימת), וחוגי העשרה מיוחדים הניתנים רק לכיתות המחוננים ושוב, כל הדברים הללו תלויים באותו מוסד חינוכי בו התלמיד נמצא.
בכיתת מחוננים אצלנו לומדים שעתיים או שלוש יותר
11/04/2016 | 13:05
68
מבכיתות הרגילות, כשרוב השעות הנוספות הן שעות העשרה כלומר לא נושאים לימודיים פרופר (רובוטיקה, דיבייט, משחקי חשיבה, קורס צילום וכו').
למשל השנה (כיתה ח) לומדים שלוש פעמים עד 14:30, פעם אחת עד 15:15, פעם אחת עד 16:00 (כולל שעתיים העשרה בסוף היום), , ובימי שישי עד 11:45.
בשנה שעברה (כיתה ז) למדו 3 פעמים עד 14:30, פעמיים עד 13:35, ובימי שישי עד 11:45.
באמת שהעומס לא נורא כל כך.
אצלנו המחוננים לומדים יותר שעות מהמדעית
12/04/2016 | 03:10
42
בממוצע, מסיימים כל יום ב3. והמדעית - פחות מזה.

חלק מהשעות במערכת הן סוגים שונים של תל״ן, ככה שבטח זה תלוי בית ספר (או רשות מקומית)

מצד שני - אצל המחוננים חלק מהשעות הן כיף גדול. יותר קייטנה מבית ספר. ככה שעל הנייר לומדים יותר שעות, אבל ממה שאני רואה - עובדים פחות קשה. כמה שזה נשמע אבסורדי. אצל המחוננים הרבה שעות זה ניסויים כיפים או סיורים מדעים - בלי שיעורי בית. לעומת זאת, בכיתה המדעת - כמעט אין שיעורים כיפים, ויש הרבה שיעורי בית.... 
תחרותיות בכיתת מחוננים
( לעמוד שלי בתפוז )
10/04/2016 | 22:52
71
אכן, לא פעם אפשר להיתקל בתחרותיות בין מחוננים אולם בסופו של דבר, הם נוהגים להתחבר ביניהם ובדרך כלל, חברות טובה מאוד אולי מכיוון שהם חשים כשווים בין שווים להם. מנסיוני כמורה למחוננים וגם מהתנסותי כאב למתבגרת מחוננת, אני יכול לומר שרב החיוב בנושא זה על השלילה וחשוב תמיד לזכור שמדובר בילדים על כל המשתמע מכך. לביתי המחוננת והלומדת בכיתת מחוננים יש חברות טובות בכיתה והן נפגשות אחה"צ ובערבים ולעיתים, ישנות אחת אצל השניה וזאת למרות שהן מכירות רק מתחילת שנה"ל הנוכחית. אגב, משאלתך לגבי כיתה שכבר יחד מהיסודי, האם מדובר כאן על כיתת מחוננים בבית ספר או במרכז מחוננים? האם מדובר כאן על כיתת מחוננים בחט' הביניים? אם מדובר על מתבגר, יש לקחת בחשבון גם את השינויים הטבעיים המתקיימים בכל אחד ובהחלט מטביעים את חותמם. בכל אופן, מייעץ לזרום עם הדברים ובסופו של דבר שהבן ישתלב ויהיה מרוצה, בהצלחה.
יש לי נסיון עם 3 כיתות מחוננים עכשוויות
11/04/2016 | 12:59
1
120
(ה, ח, יא), וזכרונות מכיתת מחוננים של פעם שאני למדתי בה. יש כיתות תחרותיות יותר ויש פחות, בדומה למה שקורה גם בכיתות מדעיות ובכיתות מופת.
2 הבנות שלי הצטרפו לכיתת מחוננים באיחור של שנה לאחר שהכיתה כבר נוצרה (הגדולה בכיתה ה כשהכיתה נוצרה בכיתה ד, והקטנה ב-ד כשהכיתה נוצרה בכיתה ג), והבן הצטרף בכיתה ז לכיתה שנוצרה כבר בכיתה ג. שלושתם השתלבו מצויין ומצליחים נהדר. לבן היה קצת יותר קשה להשלים רמה של אנגלית ובשאר הסתדר מהתחלה. השנה (כיתה ח) כבר השתתף בתחרות ארצית של דיבייטים באנגלית והשלישייה שלו לקחה את אחד המקומות הראשונים ואת הזכות לנסוע לתחרות הבינלאומית...
גם הבן שלי חזק יותר במקצועות הריאליים. בכיתת מחוננים יש האצה כלשהיא בריאליים במדעים ובאנגלית, אבל בעיקר יש העמקה ולמידה חווייתית בכל המקצועות. הרבה למידה דרך עבודות ויצירה, הרבה ימי העשרה מחוץ לבית הספר, הרבה חשיבה ועשייה מחוץ לקופסא.
שלושת הילדים שלי פשוט פורחים מאז שהצטרפו לכיתות מחוננים. גם אם היו מאוד מרוצים בכיתה הרגילה. זה פשוט עולם אחר. 
איזה כיף לשמוע
11/04/2016 | 18:36
51
אני גם חושבת שזה מקום יותר מתאים לבן שלי, אך הוא מעדיף כרגע
כיתה מדעית (בגלל שהחברים שלו הולכים לשם) ואני מנסה לשכנע...
נראה מה ייצא...
המכסה היא לא 27 תלמידים?
11/04/2016 | 23:58
2
28
ביסודי 26 תלמידים. בחטיבה זה עולה ל-30
12/04/2016 | 09:10
30
מכסה לכיתת מחוננים
( לעמוד שלי בתפוז )
12/04/2016 | 12:07
55
כפי שכבר ציינתי בפניות קודמות. ישנן מיגבלות בכמות התלמידים היכולים להיות בכיתת מחוננים מכיוון שמחוננים שייכים ע"פ הנהלים לחינוך המיוחד (הצד הגבוה של הסקאלה) כשאחד התנאים הבסיסיים בחינוך המיוחד הוא קיום של כיתות מצומצמות משתתפים. הכמות המקסימלית לא עולה - בדרך כלל - על 25 תלמידים כשתמיד קיימת אפשרות לקיום כיתה קטנה יותר כמו שהשנה באשדוד, כיתה ז' מחוננים. מונה 17 תלמידים בלבד. בדרך כלל אני ממליץ להורים לקחת גם את הנתון הזה בחשבון כשהם מתלבטים אם להפנות את הילדים לכיתת מחוננים או כיתה אחרת.
פרידה מחבר ילדות, חבר נפש
12/04/2016 | 07:02
3
89
תודה רבה על עצותיכם. 
קשה מאוד לבן שלי (ולנו) להיפרד מחבר ילדות, חבר נפש, שהולך לכיתה המדעית, 
ועל כן ההחלטה קשה מאוד בין מדעית למחוננים. 
לי ברור שמחוננים יותר מתאים לו לימודית, אך גם הצד הרגשי-חברתי מאוד מאוד חשוב לי. 
נסי לשכנע אותו שלפחות ינסה.
12/04/2016 | 09:14
2
66
עם החבר יוכל להמשיך להיפגש בשעות אחר הצהריים. הגדולה שלי עברה כאמור לכיתת מחוננים בכיתה ה, ובאמת ההתלבטות הכי גדולה שלה בזמנו היתה הפרידה מהחברות. אמרנו לה שלפחות תנסה, ואחרי יומיים בכיתה היא אמרה לנו שאין סיכוי שהיא חוזרת לכיתה הרגילה. היא המשיכה להיפגש עם החברות הוותיקות בשעות אחה"צ במשך לפחות 4 שנים לאחר מכן (במקביל כמובן ליצירת חברויות חדשות מהכיתה החדשה).

תודה נטלי, ושאלה
14/04/2016 | 14:38
1
44
זה לא פשוט לחזור, אם לא מסתדר. 
עד כמה הכיתות הללו מגובשות, האם יש הווי כיתתי, פעילות אחה"צ וכד'? 
או שמדובר על קבוצות קבוצות 
נראה לי ממש דומה לכיתות רגילות מהבחינה הזאת.
17/04/2016 | 09:04
43
יש חברויות (גם בנים-בנות), יש פגישות אחר הצהריים. הרבה פעמים הם נשארים בסיום שעות הלימודים כדי לשחק כולם יחד באיזה משחק כדור. המגבלה של הכיתה היא שכל אחד גר באזןר אחר של העיר, אז לפחות בגילאים הצעירים זה דורש יותר הסעות מאיתנו ההורים, אבל בגיל חטיבה הם כבר מסתדרים לבד. לפעמים הולכים יחד מייד לאחר בית הספר לבית של החבר ואז נשאר רק לדאוג להסעה בחזרה (או שחוזרים באוטובוס. ממש לא נורא).
ולגבי החזרה - אני יודעת שנער אחד שלא הצליח להשתלב בכיתת המחוננים של הבן שלי חזר בתחילת כיתה ח לכיתה מדעית יחד עם חבריו מהיסודי ולא היתה שום בעייה.
מבחן לתושבים חוזרים
07/04/2016 | 13:45
1
75
הבן שלי נבחן במבחן לתושבים חוזרים, שזה מבחן אחד ארצי. הבנתי שהתוצאות במבחן רגיל הן יחסיות לאזור המגורים. מה לגבי המבחן לתושבים חוזרים? האם משווים את בני לילדים שהוא נבחן איתם או לילדים באזור שלנו?
בני תושבים חוזרים
( לעמוד שלי בתפוז )
07/04/2016 | 17:27
66
למיטב ידיעתי, בנים (ובנות) לתושבים חוזרים שלמדו בארצות מהן באו במערכת החינוך המקומית זכאים לעשות מבחן המותאם להם (שפה וכו') אולם הקביעה על קבלת התלמיד למסגרות מחוננים ומצטיינים היא בהתאם לתוצאות המבחן ובהשוואה לשאר ילדי האזור - מכיוון שבכל מקרה האגף עושה את המירב להתאמת המבחן לנבחן. בכל אופן קיימת תמיד אפשרות לפנות למכון סאלד ו/או לאגף עצמו או לרפרנטים המחוזיים.
האם ישנם בארץ גנים למחוננים?
03/04/2016 | 09:48
2
126
אם לא איך מתמודדים כאשר יש לך ילד שבשלב אחר לחלוטין מבני גילו? 
מחוננים בגיל הרך
( לעמוד שלי בתפוז )
03/04/2016 | 10:53
144
מסתבר שישנן ארבע תכניות לגיל הרל הרך: ארבע התכניות הן: (א) "אופק" בירושלים (ב) גן "רמון" ברמת השרון (ג) מרכז "רון ורדי" בראשון לציון (ד) התכנית לטיפוח מצטיינים במודיעין. לקבלת פרטים על הנ"ל כדאי לפנות לקישור הבא:
http://gifted.cet.ac.il/ShowItem.aspx?ItemID=3883f... מחוץ למה שמופיע כאן ישנן תכניות בישובים שונים ביוזמות מקומיות, הן פרטיות והן בחסות הרשות המקומית.
למה ״בשלב אחר לגמרי מבני גילו״?
09/04/2016 | 06:51
97
אני משערת שאת מתכוונת שהוא מאד חכם, אולי כבר יודע לקרוא וחשבון, וכולי.

אבל גן ילדים, בניגוד לבית ספר, הוא לא ״מפוקס למידה״. בגן ילדים הם משחקים, מתאמנים בחיי חברה, עושים ריתמיקה ומוסיקה,. ... האם בכל התחומים האלה הילד הוא בשלב שונה לחלוטי מבני גילו? אם כן, אז כדאי לטפל בזה. כי זו בעיה. גם ילדים מחוננים צריכים לדעת לקיים חיי חברה, לעסוק קצת בפעילויות גופניות, להתאמן במשחקי ״דרמה״,

הכנה למבחני מחוננים
30/03/2016 | 13:57
3
136
היי
אני חדשה כאן ורוצה לשאול לגבי מבחני מחוננים.
הבנתי שאפשר לרשום את הילד למבחנים שיכינו אותו לקראת מבחני המחוננים.
עד כמה זה מומלץ? עד כמה זה באמת עשוי להועיל? זה גורם ללחץ מיותר על הילד?
למה צריך להכין אותו? אם הוא באמת מחונן הוא יעבור את המבחנים בכוחות עצמו, לא כן?
דעות חלוקות
( לעמוד שלי בתפוז )
30/03/2016 | 22:52
149
ישנם כאלו הטוענים שכדאי להכין את הילד למבחן - האם מדובר על מבחן סאלד לחט' היסוד או למבחן קרני לחט' הביניים, האם מדובר על שלב א' בלבד או גם על שלב ב' (מבחן סאלד) - וישנם כאלו הטוענים שאין מה להכין אותו למבחן ומחונן הוא מחונן והוא מחונן, ההחלטה היא סובייקטיבית לחלוטין ונתונה לשיקול דעתם של ההורים בלבד. גם המחקר המדעי אינו יודע להצביע על כיוונים חד משמעיים והגורמים להצלחת הילד (או לכשלון) במבחנים יכולים להיות שונים לחלוטין מילד אחד למישנהו. מה שיכול לעזור לנבחן הוא רקע תרבותי שהוא מקבל בסביבתו הקרובה. אם בתחום החשיבה המתמטית, הלוגיקה הצורנית והשפתית כן אפשר לקדם את הילד הרי שבתחום הידע הכללי יהיה זה כמעט בלתי אפשרי להכין מתמודד במידה והידע האישי שלו מצומצם. בכל אופן, איחולי הצלחה לילד ולכם בכל החלטה שתגיעו אליה. 
קורס הכנה -לא. מבחן לדוגמא -כן.
25/04/2016 | 15:04
1
34
מומלץ  לרכוש לילד מבחן לדוגמא, ממכון כמו "מיחונן " או מכון מוכר אחר בכדי לאפשר לילד להגיע למבחן רגוע וללא חרדות כשהוא כבר נחשף לשאלות דומות ולכן יכול למצות את מלוא הפוטנציאל שלו  - אבל ממש לא מומלץ לשלוח לקורס הכנה.
כל הפסיכולוגיים החינוכיים מתנגדים באופן חד משמעי לקורסי הכנה.
הם טוענים שהלחץ המופעל על הילדים הוא לא סביר יחסית לגילם הצעיר, וגם אם מנסים לשדר לילד שאין לחץ, הוא בכל זאת קולט את הרצון העז של ההורים. תחושת האכזבה של ילד שלא עבר את המבחן למרות שהיה בקורס הכנה היא גדולה מאוד.

מסכימה בהחלט
25/04/2016 | 15:52
11
הילד שלכם צרוד?
27/03/2016 | 19:50
76
שלום, אני צריכה עזרה קטנה... אני קלינאית תקשורת, ומחפשת הורים לילדים צרודים שיוכלו למלא שאלון (ממש קצר, 8 דק', ודרך האינטרנט).

זה ממש ממש יעזור לי..
תודה (: רבקה

העשרה בכיתה ב'
15/03/2016 | 10:13
5
176
שלום רב,
אשמח להמלצות, כיצד אוכל לתת מענה לילדה נבונה בכיתה ב' האוהבת מאד חשבון ומדע?
את תוצאות שלב ב' של מבחן סאלד נדע הרי רק בסוף השנה, ולפיכך תכנית המותאמת לצרכיה  תחל רק בכיתה ג'.
מה הייתם ממליצים בינתיים? אולי יש ספרים, או חוברות עבודה שאפשר לרכוש לה?
אשמח להמלצות.
תודה!
בזמנו קנינו את ״מחברת המתמטיקה שלי״ שהיתה נחמדה
15/03/2016 | 11:50
91
אנחנו קנינו בהמלצת המורה לחשבון
15/03/2016 | 12:58
167
את החוברת- "חוקרים חשבון". הילדה מאוד נהנתה ממנה.
חוקרים חשבון, ראש גדול, מחברת החשבון שלי,
15/03/2016 | 15:00
149
חשבון והנדסה מזווית אחרת, ועוד.
לבדוק את החוברת לפני שקונים, כי לפעמים צריך לקנות של כיתה מתקדמת יותר בהתאם לרמתו של הילד הספציפי.

המלצות לחוברות עבודה לשכבה ב'-ג'
( לעמוד שלי בתפוז )
15/03/2016 | 22:57
173
באופן כללי לפיתוח החשיבה הן המילולית, המתמטית והצורנית אני ממליץ על החוברות של מכאל גרעין "בוקר טוב חשיבה" שיצאו בהוצאת יסוד. יצאו לאור 6 חוברות, לכל שכבה חוברת, כאשר התלמיד יכול ללעלות באופן עצמי מרמה אחת לרמה מתקדמת יותר בהתאם ליכולותיו (בכלל החומר של מכאל גרעין הוא מצויין).
בנוסף, אני ממליץ בחום(בתחום המתמטיקה) על סדרת חוברות המיועדות לשכבות גיל שונות בסדר עוקב. החוברות הן של "האוניברסיטה העברית בירושלים - היחידה לחקר החינוך המתמטי". החוברות הללו מציגות בעיות מתמטיות המרתקות אל הלומדים מהן.
בהצלחה ובהנאה לבת הנבונה.
חפשו בגוגל "כיף עם ג'ף"
27/03/2016 | 16:20
37
נפתח פורום שי חי
( לעמוד שלי בתפוז )
15/03/2016 | 16:25
17
פחות מחודש אחרי שהחלה העונה הנוכחית של "האח הגדול" של זכיינית ערוץ 2 קשת, היה ברור כי מדובר בדמות ריאליטי שלא ראינו כמוה.
כשיצא בסופ"ש האחרון מבית האח הגדול העניין במתמודד השנוי במחלוקת הלך וגדל הרבה יותר מאשר בתוכנית עצמה.

אנחנו מזמינים אתכם להתעדכן במתמודד האהוב עכשיו בפורום שי חי:
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2563

ביקשתם - קיבלתם!

מנהל/ת הפורום

אודות:
יורה נחושתן, הנו הבעלים של "דעת יורה", מפעילת תוכנית לימודי ההעשרה לילדים בשכבות הגיל של כיתות ב' - ה', אם בהוראה יחידנית ואם בקבוצות קטנות ובכיתות גד
עוד...
חם בפורומים של תפוז
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
יורה נחושתן- מנהל פורום הורים למחוננים
מנהל פורום הורים למחוננים
ד
ד"ר מיכה אלטמן
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה