לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
95519,551 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים למחוננים

ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים
הפורום הזה הוא בשבילכם.
כאן תוכלו להתייעץ, להעלות לבטים ושאלות הקשורות בילדים מחוננים, במבחני איתור מחוננים ובמיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד באשר הוא. 
אשמח לענות על שאלותיכם.

זכרו: השמיים הם לא גבול, הם רק מדרגה. 
תהנו.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים לפורום הורים למחוננים. הנהלת הפורום הנכנסת רוצה להודות למנהלת הפורום היוצאת, ולאחל לה הצלחה.
 בהזדמנות זו, רק נזכיר כי הפרסום בפורום אסור ויש לשמור על כללי שיח נאות ולאפשר לכל אחד להשמיע את דעותיו.
המשך >>

לצפיה ב-'מבחן סינון'
מבחן סינון
20/10/2018 | 09:10
3
האם במבחן הסינון נתן לחזור לפרק המילולי לאחר סיום פרק החשבון? (בהנחה ונשאר זמן?)
לצפיה ב-'הרהור על ערעור'
הרהור על ערעור
14/10/2018 | 00:51
7
106
שלום,
יש לי ארבעה ילדים. שלושת הגדולים אותרו כמחוננים.
הבת הצעירה שלי כיום בכיתה ה'. היא אותרה כשהייתה בכיתה ג' כמצוינת. ערערנו היות והיא דיסלקטית. בקיץ קיבלנו מכתב קבלה למחוננים ללא שם הילדה. כשפנינו, הודיעו לנו שהמכתב נשלח בטעות והיא נשארת בתכנית המצויינות. פנינו לאגף למחוננים ואמרו לנו שלמרות ששלחו לנו מכתב, הילדה נשארת בתכנית המציינות.
אני מתלבטת האם לנסות ולערער שוב? האם לבדוקת אם היא מחוננת ע"י מבחן ייעודי (למשל מבחן נוירופסיכולוגי) זה יכול לעזור? אשמח לשמוע מה דעתכם.
לצפיה ב-'לא כל כך הבנתי איך ערערתם.'
לא כל כך הבנתי איך ערערתם.
14/10/2018 | 10:50
3
82
ביקשתם מבחן חוזר/מותאם או שפשוט ערערתם על התוצאה? ביררתם אם יש מבחן מותאם לדיסלקטים או נוהל ספציפי עבורם? או שכל מה שקרה זה שביקשתם לערער, קיבלתם את המכתב ההוא, וכו'?
לצפיה ב-'ערעור לפי הנהלים והיבחנות בבחינה מותאמת.'
ערעור לפי הנהלים והיבחנות בבחינה מותאמת.
14/10/2018 | 17:06
2
81
לאחר שהילדה אותרה כמצויינת, פנינו דרך האתר וביקשנו מבחן מותאם. הילדה נבחנה ואז קיבלנו מכתב ממכון סאלד המודיע על קבלה לתכנית המחוננים למייל ללא ציון שם הילדה. אח"כ הודיעו לנו שההודעה נשלחה בטעות והילדה נשארת בתכנית המצויינים. אני מתלבטת האם לקבל את התשובה שלהם? האם לנסות לערער שוב? האם יש טעם לעשות לילדה מבחן אינטליגנציה? מבחן האיתור הוא לא מבחן שמיועד לבחון האם הילד מחונן אלא מבחן שבודק יכולת לימודית.
לצפיה ב-'הבנתי. לפי מה שכתוב אפשר להיבחן שוב רק פעם אחת.'
הבנתי. לפי מה שכתוב אפשר להיבחן שוב רק פעם אחת.
14/10/2018 | 17:40
75
בכל מקרה, אם היא ב-ה', היא כבר עוד מעט נכנסת לחטיבה - ואמורה לעשות כבר מבחן קרני, שהוא מבחן שונה (ואותו היא יכולה לעשות בכיתה ו' בלי שום ערעור, כחלק ממבחני הכניסה לחטיבות). 
לגבי מבחן אינטליגנציה - לפי מה שכתוב באתר של משרד החינוך (אותו מקום שבו כתוב שאפשר להיבחן רק פעם אחת נוספת) (http://edu.gov.il/owlHeb/Yesodi/OchlusiyotYechudiyot/MechunanimVemitstaynim/Pages/IturMechunanim.aspx) ;;מבחן אינטליגנציה יכול רק להוות שיקול בהחלטה אם לעשות מבחן חוזר (שכבר עשיתם) - אי אפשר להתקבל ישירות על סמך מבחן האינטליגנציה (אם אני לא טועה - פעם זה כן היה אפשרי, אבל בשלב מסוים הפסיקו לקבל אבחונים חיצוניים).
מבחן האיתור הוא מבחן האיתור, וכדי להתקבל צריך לעבור אותו - לא ממש משנה מה הוא בדיוק מודד - זה התנאי. כמו שאמרת זה לא מבחן אינטליגנציה ואף אחד לא אומר שלמי שמתקבל יש IQ כך וכך - רק שהוא התקבל.
אם בכל זאת חשוב לך לערער עכשיו - יכול להיות שיש פתח למבחן חוזר אם תטעני שמלכתחילה היא בעצם הייתה צריכה לעשות מבחן מותאם, כך שבעצם היא עשתה רק מבחן אחד כמו שהיא הייתה אמורה לעשות - והערעור הוא כדי לקבל מבחן מותאם נוסף (כשרק המבחן המותאם רלוונטי במקרה שלה, ואפשר להתעלם מהראשון שלא היה רלוונטי במקרה שלה). אבל מאחר שיש אפקט ידוע של עלייה בציון עקב חזרה על המבחן, יכול להיות שהם לא יסכימו שהיא תיבחן פעם שלישית, בהנחה שיש דמיון לא קטן בין המבחן המותאם למבחן הרגיל (אין לי מושג מה ההבדל בין המבחן המותאם לרגיל).

לצפיה ב-'לא לערער שוב'
לא לערער שוב
14/10/2018 | 21:19
72
נראה לי קצת מוגזם לעשות 3 פעמים את אותו המבחן ובשנה הבאה שוב לקראת כיתה ז'. זה משדר משהו מאד שגוי לילד.
מצד שני, אם חשוב לכם, הייתי בודק קצת יותר את עניין המייל ה"שגוי". אולי כשיבדקו שוב יגלו שדווקא התשובה המאוחרת היא השגויה.
לצפיה ב-'הרהור על ערעור - תגובה'
הרהור על ערעור - תגובה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2018 | 13:10
2
43
מכיוון שהבת כבר בכיתה ה' ובסופו של דבר היא תעבור בשנה הבאה את מבחן קרני אז מדוע בעצם לטלטל אותה כל כך בעצם זה שתיגש שוב למבחן סאלד כדי שיתכן שתוכר כמוחוננת? מה הטעם בכך? האם היא היתה אמורה כמחוננת ללמוד בכיתת מחוננים שישה ימים בשבוע או שבכל מקרה, כמחוננת ו/או כמצטיינת היא לומדת במסגרת של יום שליפה? במשך כל השנים בהן לימדתי ואני מלמד מחוננים ומצטיינים במסגרת ימי שליפה אני יכול לומר לך שההבדלים בתכניות הלימודים לקבוצה זו או אחרת, אינם קיימים בעצם. בכיתת מחוננים האוירה שונה מעט, ויתכן שרמת הדיון גבוהה יותר אולם לא הרבה מעבר לכך. כך שלדעתי, מכיוון שבעצם נותרה רק שנה אחת להתמודדות במבחן קרני (והכרה כמחוננת ע"פ מבחן סאלד אינה מוסיפה כהוא זה להתמודדות במבחן קרני) כדאי להרפות מהעניין ולהתכונן (לפחות נפשית וריגשית) למבחן קרני.
בהצלחה
לצפיה ב-'מעניין מה שכתבת על ההבדל בין המסגרות'
מעניין מה שכתבת על ההבדל בין המסגרות
18/10/2018 | 10:55
1
33
אצלנו פער של שמים וארץ בין יום שליפה לתוכנית המצטיינים אחר הצהריים למרות שעל הנייר באמת לא אמור להיות הבדל כזה. כנראה בגלל שהעיריה אחראית על חוגי אהחצ ואין לה דריסת רגל ביום השליפה.
לצפיה ב-'אצלנו אין הבדל מהותי אלא כמותי - ביום השליפה מקבלים 4 '
אצלנו אין הבדל מהותי אלא כמותי - ביום השליפה מקבלים 4
18/10/2018 | 16:54
24
שיעורים ובתוכנית המצטיינים רק 2. מדובר באותם מורים ולרוב גם באותם הקורסים.
לצפיה ב-'ערעור של ב - קריטריונים'
ערעור של ב - קריטריונים
12/10/2018 | 16:44
102

אם ילדכם עומד בקריטריונים הבאים הוא עשוי להיות זכאי למבחן חוזר:
-  הישגים: הישגיו של ילדכם במבחן היו רחוקים עד סטיית תקן אחת מנקודת החתך שנקבעה כסף הקבלה לתכניות המחוננים.
-  נסיבות אישיות: ילדכם היה חולה בעת הבחינה או איחר אליה באופן משמעותי; יש לכם נסיבות משפחתיות מיוחדות; ילדכם הוא אח תאום של תלמיד שהתקבל לתכנית; ילדכם קיבל ציון משכל של 140 ויותר בבחינה של פסיכולוג חינוכי מומחה.

איך אפשר לדעת אם ההישגים היו בטווח של סטיית תקן אחת מנקודת החתך ?
לצפיה ב-'מחונן בכיתה ד' שמשתעמם למוות...'
מחונן בכיתה ד' שמשתעמם למוות...
03/10/2018 | 15:49
35
299
הצעיר בכיתה ד'. עבר מבחן סאלד, החל משנה שעברה משתתף אחת לשבוע ב"יום שליפה".
במהלך כיתה ג' עבר אבחון פסיכולוגי פרטי (בשל קשיים רגשיים), אובחן עם IQ שהוגדר כגבוה באופן חריג מהנורמה (145). האבחון מאוד עזר לנו להבין חלק מהקשיים הרגשיים והחברתיים שהיו בבית הספר, בית הספר נרתם לתמוך מבחינה רגשית, הוא התחיל טיפול רגשי ויש שיפור מסוים.
כשהבנו עד כמה הוא מחונן הצענו לו לעבור לכיתת מחוננים. אנחנו מהקריות וכיתת מחוננים יש רק בחיפה. לא שינה לנו, מוכנים להסיע הלוך ושוב כל יום, מצידי להתפטר מהעבודה ולהסיע אותו, העיקר שיהיה מאושר. סירב בתוקף, ובהתייעצות עם התראפיסט ירדנו מהרעיון באותו שלב.
עכשיו יש לי קצת ספקות אם עשינו נכון. הוא חוזר מבית הספר השנה מתוסכל מאוד. קורא ומבין טקסטים באנגלית ברמת כיתה ח' (קרא בקלילות את הספר שקיבל הבן הבכור - תלמיד כיתת מופ"ת! - לקרוא בחופש סוכות) אבל עדיין מכריחים אותו לכתוב שורות של כל האותיות (טרם דברתי עם המורה באנגלית, חדשה בכיתה...), יש לו ידע עולם נרחב מאוד, הוא קולט כל מה שמלמדים בכיתה מהחשיפה הראשונה, ואחר כך מתחרפן כשחוזרים על כל דבר שוב ושוב כי הוא לא מבין "מה יש פה לא להבין".
היום חזר הביתה ממש בבכי כי "היה משעמם וכל דקה עברה לי כמו שעה". הוא לוקח ספר קריאה לכיתה ולא מעירים לו על זה, יש לו מחברת ציורים (הוא אוהב לצייר קומיקסים) וגם על זה לא מעירים לו, אבל יש תחושה שהוא הולך לבית ספר ממש כדי לחמם את הכיסא.
מרגישה קצת אובדת עצות כרגע. בשנה שעברה היו אינספור מפגשים רב-צוותיים, רב-מערכתיים, רב- מה שתרצו בבית הספר, בעיקר סביב מצבו הרגשי והחברתי. המחנכת, המנהלת, היועצת, פסיכולוגית בית הספר - כולם מודעים לרמתו הקוגניטיבית אבל לא נראה שיש להם יכולת/רצון לעשות משהו עם זה.
והכי גרוע? בשבוע הבא מתחיל בבית הספר פרוייקט מיל"ת. 3 פעמים בשבוע נשארים עוד שעתיים מעבר לשעות הלימודים כדי להכין ש"ב (הוא מכין במהלך השיעורים) ולקבל חיזוקים. החלטתי לתת לזה הזדמנות לפני שאני רצה לריב עם המנהלת שישחררו אותו מהעונש הזה, כי הובטח לי בשיחות עם כל העולם ש"תהיה חלוקת קבוצות על פי היכולת".
רעיונות מישהו?...

לצפיה ב-'חינוך ביתי או פרטי'
חינוך ביתי או פרטי
03/10/2018 | 19:43
148
היות וילד בגילו צריך מסגרת חברתית לרוב, מצאו בית ספר דמוקרטי/ פתוח/ אנתרופוסופי- מה שמדבר אליכם יותר. הוא ממש לא זקוק לבית הספר כדי ללמוד, רק להתחברת. יש מצב שגם כיתת מחוננים תהיה קטנה עליו בכמה מידות
לצפיה ב-'אל תבני על "חלוקת קבוצות ע"פ יכולת".'
אל תבני על "חלוקת קבוצות ע"פ יכולת".
04/10/2018 | 08:10
11
143
הבן שלי מצא את עצמו יושב עם כמה חברים ומשחק משחקי קופסה שהפסיקו לעניין אותו כבר כמה שנים קודם.
לא יודעת איך תצליחו לשכנע אותו לעבור לכיתת מחוננים, אבל אני ממליצה בחום על המעבר.
משום מה כל ילד מחונן שדיברתי איתו לפני ההחלטה לעבור לכיתת מחוננים, היה בטוח שהכיתה תהיה מלאה בחכמולוגים חנונים, והוא ימצא את עצמו בתחרות אינטלקטואלית תמידית. תוך שבוע הם מגלים שהגיעו אל קבוצת ילדים דומים להם, שמקבלים כל אחד על מוזרויותיו ותחביביו.
מנסיון של ארבעה ילדים במערכת החינוך, חוץ מאחד שבמקרה היו שבעה ילדים מחוננים בכיתה וזה עזר מאוד, אף פעם לא הצליחו למצוא מענה אמיתי לצרכים שלהם. אפילו מורים עם הרבה רצון טוב, לא ידעו איך להתמודד ולעזור.
לצפיה ב-'נכנסתי לקבוצה דומה בפייסבוק, וכולם המליצו לי - על גבול הדחקו'
נכנסתי לקבוצה דומה בפייסבוק, וכולם המליצו לי - על גבול הדחקו
04/10/2018 | 13:31
10
161
בי - להעביר אותו במיידי לכיתת המחוננים בדוד ילין. תכלס אני ממש ממש מתחרטת עכשיו שלא דחפתי אותו יותר בשנה שעברה, אבל הסירוב שלו היה כל כך נחרץ. לא יודעת אם יש לך איזשהו ניסיון עם מקרים דומים, אבל האם יש לדעתך איזשהו סיכוי שיסכימו להעביר אותו עכשיו?...
לצפיה ב-'צריך לדבר איתם.'
צריך לדבר איתם.
04/10/2018 | 14:52
9
101
לוודא שיש מקום בכיתה. אמורה להיות רכזת מחוננים בבית הספר, היא הכתובת.

לצפיה ב-'אמרו לי היום שיש. מחר ארים טלפון לבית הספר, אבל אני באמת לא'
אמרו לי היום שיש. מחר ארים טלפון לבית הספר, אבל אני באמת לא
04/10/2018 | 17:44
8
109
יודעת אם זה יתקדם לאנשהו, כי אם הוא ימשיך להביע כזו התנגדות נחרצת וחד משמעית אז אנחנו בבעיה.
מה שכן, דברתי היום עם המנהלת של מרכז המחוננים בעיר. היא אמרה שבקרוב הם נכנסים לכל בתי הספר היסודיים, וינסו לעזור בכל מה שקשור להבנה של מהות הילדים המחוננים, דרכים לקדם אותם מעבר לכיתה וכו. בסך הכול יש לנו מנהלת טובה (וכמה מורות קקי, שלצערי מקבלות ממנה גיבוי כי היא לא באמת מבינה שהן בני אדם מגעילים) כך שגם אם הוא לא יסכים לעבור, אני מקווה שיהיה איזשהו שינוי.
בינתיים הוא ישב היום לכתוב אותיות באנגלית, אחרי שעשיתי לו מסאז' מרגיע ברגליים (הצעה מהמטפלת בפרחי באך שלנו. תכלס ההצעה היחידה שלה שעוזרת, כי אני לא מתרשמת שפרחי הבאך עוזרים באופן כלשהו...)
לצפיה ב-'שיהיה בהצלחה!'
שיהיה בהצלחה!
04/10/2018 | 17:53
5
84
האמת שעד היום לא שמעתי מאף אחד שפרחי באך עזרו לו.
לצפיה ב-'נוירולוגית (שהיא גם רופאה להתפתחות הילד!) המליצה. אני ממש לא'
נוירולוגית (שהיא גם רופאה להתפתחות הילד!) המליצה. אני ממש לא
04/10/2018 | 18:01
4
129
הייתי בכיוון, אבל הילד אמר שמוכן לנסות כל דבר שיעזור לו. לנו ממש לא אכפת לשלם 50 ש"ח לבקבוק (+150 למפגש הראשון) אם זה יעבוד, אפילו אם זה יעבוד רק בשל אפקט הפלסבו. רק הטיפול הרגשי שלו עולה 300 ש"ח לשבוע, אז מה זה 50 ש"ח לבקבוק מים? תכלס בינתיים נראה שזה באמת רק מים. אבל היא נתנה לי את הרעיון הגאוני של מסאז' בכפות הרגליים כשהוא נכנס לסטרס, וזה באמת עובד! אז רק בשביל זה היה שווה
לצפיה ב-'מסאז' בכפות רגליים זה מעולה. כשהייתי בהריון עם הבת הבכורה'
מסאז' בכפות רגליים זה מעולה. כשהייתי בהריון עם הבת הבכורה
05/10/2018 | 11:35
3
73
ואסור היה לעשות מסאז' (כי זה בעייתי בהריון או משהו - לא התעמקנו), בעלי הבטיח לי שהוא יעשה לי מסאז' בכפות הרגליים כל יום אחרי שהיא תיוולד.

פחחחחחחחחח... הוא לא ממש עמד בהבטחה...
לצפיה ב-'חחחחח הבטחות של בעלים זה לא שוס. האמת שמסאז' בכפות הרגליים'
חחחחח הבטחות של בעלים זה לא שוס. האמת שמסאז' בכפות הרגליים
05/10/2018 | 11:42
2
62
מרגיע אותו תוך 5 דקות. ממש. הבעיה שלא כל פעם שיש לו התקף חרדה אני שם כדי לעשות לו מסאז'  אבל בבית אני מוכנה למסז' אותו כמה שרק צריך....
לצפיה ב-'רוצה להתחתן איתי? '
רוצה להתחתן איתי?
05/10/2018 | 12:05
1
21
לצפיה ב-'תפוסה, סורי '
תפוסה, סורי
05/10/2018 | 12:29
16
לצפיה ב-'מה ששכנע את הבת שלי,'
מה ששכנע את הבת שלי,
04/10/2018 | 18:01
1
104
זה שמחויבים לקלוט אותה בחזרה, במידה וכיתת המחוננים לא תתאים לה. הדרך ההפוכה בעייתית יותר.
לצפיה ב-'אחד הדברים שמטרידים אותי זה תחושת כשלון מצידו אם המעבר'
אחד הדברים שמטרידים אותי זה תחושת כשלון מצידו אם המעבר
04/10/2018 | 18:02
99
לא יהיה חיובי. לחזור בחזרה לכיתה בה הוא נמצא כרגע לא יהיה משהו קל עבורו.
אבל פרה פרה. קודם נראה אם זה בכלל על הפרק מבחינת בית ספר.
לצפיה ב-'איך הוא מבחינה חברתית? למה כ"כ חשוב לו להישאר בכיתה הזו?'
איך הוא מבחינה חברתית? למה כ"כ חשוב לו להישאר בכיתה הזו?
04/10/2018 | 14:58
5
43
לצפיה ב-'לא להיט. בגדול יש לו 3 בכיתה חברים (בן ושתי בנות)'
לא להיט. בגדול יש לו 3 בכיתה חברים (בן ושתי בנות)
04/10/2018 | 17:40
4
115
ועוד כמה חברים מיום השליפה (שלא לומדים איתו בבית הספר).
לדעתי זה מאוד נובע מפחד. הוא טוען שהוא לא רוצה לעזוב את החברים שלו.
לצפיה ב-'3 חברים זה לא מעט בכלל לילד מחונן בכיתה רגילה'
3 חברים זה לא מעט בכלל לילד מחונן בכיתה רגילה
05/10/2018 | 13:26
3
96
החברים מהיום שליפה לא נחשבים, כי איתם הוא יכול להמשיך גם אם יעבור לכיתת מחוננים.

את צריכה להסביר לו שיותר קל לו לרכוש חברים ביום השליפה, כי אלו ילדים שיש לו שפה משותפת עימם ואילו בכיתה הרגילה צריך למצוא אותם בפינצטה.
תסבירי לו שבכיתת מחוננים אלו ילדים באותה האיכות של אלו שלומדים איתו ביום השליפה ושם יהיה לו יותר קל חברתית.
לצפיה ב-'הוא לגמרי הבין את זה. עד עכשיו הוא סירב ללכת בגלל פחד'
הוא לגמרי הבין את זה. עד עכשיו הוא סירב ללכת בגלל פחד
05/10/2018 | 19:40
2
75
לצערי היום הגענו לנקודה שבה הסבל שלו גובר על הפחד. עכשיו רק צריך לקוות שזה לא מאוחר מדי
אגב, עם החברים מיום השליפה הוא לא ימשיך אם יעבור לכיתת מחוננים, כי אז אין יום שליפה.
לצפיה ב-'הלימודים בכיתת מחוננים אצלכם כוללים את יום שישי?'
הלימודים בכיתת מחוננים אצלכם כוללים את יום שישי?
05/10/2018 | 20:18
1
26
לצפיה ב-'כן'
כן
05/10/2018 | 22:18
15
לצפיה ב-' בינתיים - תנסו שיעשה כמה שיותר עבודה עצמית'
בינתיים - תנסו שיעשה כמה שיותר עבודה עצמית
05/10/2018 | 10:48
3
84
מצויין שלא מעירים לו על זה שהוא קורא בכיתה.

גם עם המורה לאנגלית הייתי מציעה לדבר איתה בהקדם האפשרי - להציע שהוא יקרא ספר בזמן השיעור ויכין יומן קריאה. 

ותנסו להגיע להסכמים דומים עם מורות אחרות
לצפיה ב-'דברתי איתה. הייתה שיחה מזעזעת. ההרגשה הייתה כמו להיכנס'
דברתי איתה. הייתה שיחה מזעזעת. ההרגשה הייתה כמו להיכנס
05/10/2018 | 11:41
2
113
בתוך קיר בטון תוך כדי נסיעה ב200 קמ"ש.
ציטוטים נבחרים:
"זה שהוא קרא ספר של רמת כיתה ח' זה את אומרת, אני לא יודעת את זה"
"זה השיעורים שאני נתתי וזה השיעורים שהוא יכין, כמו כולם. אז ייקח לו 2 דקות, מה הסיפור הגדול"
"הכיתה מאוד הטרוגנית, ואני לא יכולה להתאים את עצמי לכל אחד"
"אם את רוצה, את (בדגש על את) יכולה לקנות לו ספרים"
אחד משיאי השיחה - "תקני לו ספרים של כיתה ה'. אם יהיה לו קל, תקני לו של כיתה ו' ". הרגע ספרתי לך שהילד קרא ספר קריאה של אחיו הבכור, שלומד בכיתה ח' מופת ואת שולחת אותי לקנות לו ספרים ברמת כיתה ה'??
נשארתי מפורקת אחרי השיחה הזו. ממש.
לצפיה ב-'בגלל זה הצעתי שתנדבי את הילד לכתוב יומן קריאה'
בגלל זה הצעתי שתנדבי את הילד לכתוב יומן קריאה
06/10/2018 | 13:59
1
68
גישת ה"אל תאמיני לי. נעמיד את הילד במבחן, ותיווכחי בעצמך".

אבל באמת מורה שבעצם אומרת לך שאת שקרנית, זה ממש מרגיז.

מקווה שתצליחו להעביר אותו לכיתת המחוננים
לצפיה ב-'אותי שברו האטימות וחוסר האמפתיה המוחלט שלה. ספרתי לה '
אותי שברו האטימות וחוסר האמפתיה המוחלט שלה. ספרתי לה
06/10/2018 | 15:05
84
כל מה שעברנו איתו וזה היה כמו לדבר לאיזה עציץ. אותה רמת רגישות ואכפתיות.
ממש עשתה לי טובה שהפנתה אותי לאיזו הוצאת ספרים. אבל סליחה, עם כל הכבוד, אין למורה שום אחריות אישית על הילדים שהיא מלמדת?... אפס רצון לראות מעבר ל"אני נתתי שיעורים". זה אחד הדברים ששכנעו אותי שאם אני נותנת לילד שלי להמשיך עוד 3 שנים בבית הספר הזה, אני ממש עושה לו עוול.
מחר אני מרימה טלפון לבית הספר שבו יש כיתת מחוננים. מאוד מתלבטת מה להגיד ואיך בכלל לפתוח. כולי בחרדות מטורפות שהדלת סגורה בפנינו ושאנחנו סתם מפנטזים.
לצפיה ב-'רק כיתת מחוננים. לא אמרו שפותחים שתיים בחיפה?'
רק כיתת מחוננים. לא אמרו שפותחים שתיים בחיפה?
05/10/2018 | 11:32
1
97
אם כן, אולי כן יתנו לכם להיכנס גם עכשיו. ואם יש רק אחת - שווה לברר בכל מקרה.

לא שכיתת מחוננים כל כך מעניינת, אבל לפחות הקצב לא איטי, לא מסבירים דברים שוב ושוב, וכו'. הבעייה העיקרית לילד מחונן לא בכיתת מחוננים היא הקצב האיטי, לדעתי. 
לצפיה ב-'אכן פתחו. אני בבירורים....'
אכן פתחו. אני בבירורים....
05/10/2018 | 11:42
32
לצפיה ב-'תשובה על קצה המזלג'
תשובה על קצה המזלג
06/10/2018 | 16:17
7
129
שלום,
מספר אפשרויות:
1. נהלי שיחה עם בנך אודות התנסות לשבוע בכיתת מחוננים. בכדי להשיג זאת עליך לפנות ליועצת תוכנית המחוננים להסביר את המצב ולבקש לאפשר לו את ההתנסות. מנסיון, בר ביצוע ומוצלח מאוד! 
2. בעקבות ההתנסות  בכיתת המחוננים ובהשוואה לכיתתו הנוכחית, לנהל  איתו שיחה  במהלכה הוא יבין את משמעות הבחירה בין שתי הכיתות והוא יקבל אחריות משותפת איתכם על הבחירה ותוצאותיה.
3. אם הבחירה נופלת על בית הספר השכונתי תוכלי לעשות מספר דברים:
א. פנייה לרכזות המתמטיקה, אנגלית ושפה לצורך בניית תוכנית לימודים משותפת. תוכלי לעשות זאת מתוך שיתוף פעולה וגיוסן. קיימות חוברות לימוד להקניית חשיבה מתמטית, חוברות מורכבות ומאתגרות.
ב. תוכלי לרשום אותו לתוכניות בהתכתבות במכון דווידסון - מדע ומתמטיקה. מדובר בתוכניות מעולות והוא יוכל לבצע את המטלות בסיום המטלות השגרתיות או כאלטרנטיבה להן, בתיאום עם המורה.
ג. הייתי נותנת לו לערוך עבודת חקר אותה יהיה עליו לכתוב בנושא המעניין אותו - עבודה מולטידיסיפלינארית.
ד. באנגלית הייתי מבקשת שיתוף פעולה עם ביה"ס מקביל בחו"ל, מציאת חבר להתכתבות בשפה האנגלית. או פונה למרכז תרבות, ברח' החילזון, משוחחת עם הלן על בניית תוכנית עם ילדים שרמת האנגלית שלהם תואמת לגילו.
ה. בניית תוכנית שבועית בכיתה 60 דקות על, במהלכה כל ילד מרצה אודות נושא שמעניין אותו. החל מההסטוריה של מוסיקת הנשמה וכלה בדרקונים מפלצות ועוד.
יש עוד פעולות רבות שביכולתך לעשות, גייסי אותו והוא יקבל כלים חדשים להתמודדות ולקבלת אחריות.
בהצלחה
לצפיה ב-'וואו, איזו תשובה מפורטת ומושקעת. מעריכה את זה מאוד. בינתיים'
וואו, איזו תשובה מפורטת ומושקעת. מעריכה את זה מאוד. בינתיים
06/10/2018 | 16:31
5
97
היו התפתחויות. הבן הגיע ממש למצב משבר בבית הספר, והגיעה הנקודה שבה רמת הסבל גברה על רמת הפחד והוא מביע עניין מוצהר וגלוי במעבר לכיתת מחוננים. ביום ראשון אתחיל בטלפונים כדי לברר איך בדיוק עושים את זה, מתוך תקווה שלא אחרנו את המועד.
לדעתך עליי להתקשר לרכזת התוכנית בבית הספר (הוא לא בעיר שלנו, אצלנו אין כיתת מחוננים) או לסגנית מנהל בית הספר?
לצפיה ב-'אצלנו (חטיבה) הרכזת היא '
אצלנו (חטיבה) הרכזת היא
07/10/2018 | 08:53
2
82
זאת שמטפלת בכל ענייני הקבלה והמעבר. אח"כ היא מפנה בהתאם לצורך לבעלי תפקידים אחרים.
לצפיה ב-'דברתי הבוקר עם היועצת (מקסימה. באמת). תקבע פגישה איתה,'
דברתי הבוקר עם היועצת (מקסימה. באמת). תקבע פגישה איתה,
07/10/2018 | 11:18
1
93
עם הרכזת ועם פסיכו' בי"ס. מקווה שיהיה בסדר. הילד אומלל.
לצפיה ב-' נחזיק אצבעות שהכל יסתדר לטובה.'
נחזיק אצבעות שהכל יסתדר לטובה.
07/10/2018 | 12:42
16
לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
07/10/2018 | 10:39
1
75
בוקר טוב לפני המענה לשאלתך עוד שאלה וחומר למחשבה: מספר הילדים בכל אחת מכיתות המחוננים השנה.
באם הכיתה לא מלאה לא תתעורר כל בעיה להכניס את בנך לכיתה לאחר פרוצדורה קצרה מאוד.
תוכלי לפנות תחילה לרכז/ת המחוננים, שתזמין אתכם לפגישת התרשמות.
הייתי בודקת היטב את ההבדלים בין הרכב הילדים בין שתי כיתות  המחוננים ויש הבדלים רבים!!! (לבקר בבית הספר, לשוחח עם הילדים עצמם ולהתרשם, תוכלי לשתף בהחלטה את בנך וכך הוא יהיה מעורב ויחוש אחריות לבחירתו, עוד שלב בהתפתחות הרגשית!).
באם נאמר לך שהכיתות מלאות ואין אפשרות לשלבו. העלי זאת כאן ואנחה אותך למי לפנות וכיצד.
חשוב לציין שכיתת המחוננים אינה פתרון לכל הבעיות, תחומי העניין של הילדים המחוננים שונים וייתכן שחלק מהשיעורים ייתפסו על ידו כמשעממים מאוד, חלק מהילדים מפגינים בעיות רגשיות והתנהגויות שונות, חלקן קיצוניות מאוד!!
עוד דבר, בנך הוא ילד בעל יכולות גבוהות, אולם תהיה לו זו הזדמנות ראשונה להפגש עם ילדים בעלי יכולות דומות או אף גבוהות משלו, לעיתים בחלק מהמקצועות הוא עשוי לחוש "פחות חכם", חוויה חדשה עבורו.
העצימי אותו דווקא מהנקודה הזו, החל במעבר בנו תוכנית עבודה משותפת להתשתלבות.

בהצלחה
לצפיה ב-'הכיתות לא מלאות. הבן כבר שוחח עם מספר ילדים שלומדים בכיתות'
הכיתות לא מלאות. הבן כבר שוחח עם מספר ילדים שלומדים בכיתות
07/10/2018 | 11:22
98
המחוננים בבית הספר, שאל שאלות, שמע מהם וזה רק חיזק אצלו את הרצון למעבר. לדעתי רמת האומללות שלו כרגע כל כך גבוהה, וזה מה שהביא גם אותו סוף סוף להבין שאי אפשר להמשיך את המצב הקיים.
עיקר הקושי שלו כיום הוא חברתי. "ההתנגשויות" עם המורות על רקע הקושי שלהן להפגין קצת גמישות מחשבתית רק מוסיפות שמן למדורה. הוא חריג בכיתה וכך הוא בהחלט מרגיש. ביום השליפה, בו הוא מוקף ילדים יותר "כמוהו" הוא מרגיש הרבה הרבה יותר טוב. הוא ילד חברתי מאוד, עם צרכים חברתיים חזקים שלא מקבלים מענה.
אני מאוד מאוד מקווה שנצליח לסדר את זה.
תודה
לצפיה ב-'אני בספק אם רכזות המתמטיקה, האנגלית והשפה יתחילו לעסוק'
אני בספק אם רכזות המתמטיקה, האנגלית והשפה יתחילו לעסוק
( לעמוד שלי בתפוז )
07/10/2018 | 20:26
92
בבניית תכנית לימודים שכזו לתלמיד אחד. כמפתח תכניות לימודים בעל נסיון, אני מדגיש כאן את הקשיים ואת הצורך בזמן פנוי לאותן דמויות לבצע זאת כשאני מטיל ספק בדבר המיומנויות שלהן לעשות זאת. לא מספיק רצון טוב לכך. זה מצער אולם זה המצב בדרך כלל.
לצפיה ב-'נראה שכדאי שיתחיל לעבוד במסגרת למידה פרטית'
נראה שכדאי שיתחיל לעבוד במסגרת למידה פרטית
( לעמוד שלי בתפוז )
07/10/2018 | 20:16
82
כדאי לנסות למצוא לו מנטור שיוכל להתמודד עם היכולות של הבן. אם אפשר להגיע לאיזה שהם סיכומים עם בית הספר בקשר לשעות ופעילויות שבהן לא יהיה חייב להיות נוכח, אז אולי יהיה כדאי לעשות זאת. שילמד עם מישהו שיכול לאתגר אותו.
לא בטוח שישנן מסגרות פורמליות לתלמידים שכאלו, זו בעיה.
לצפיה ב-'כיתת מחוננים'
כיתת מחוננים
15/10/2018 | 17:20
46
כהורה לילדה מחוננת רב תחומית, וכחלק ממשפחה שכל ילדיה היו מחוננים בתחום אחד או יותר,  המסגרת הרגילה לא יודעת להתמודד ואין לה את האנרגיות. כל רגע שהילד שלך בכיתה רגילה הוא בזבוז משווע ולוקח אותו אחורה. ואני לא מתכוון ל"ידע" שאמורים לרכוש בבי"ס, אלא ליכולות הלמידה ולתסכול ממוסדות החינוך.

כל המחוננים שאני מכיר פרחו ברגע שהגיעו למסגרת שהתאימה להם. לא רק לימודית, אלא גם חברתית. הסוציולוגים מדברים על "חברת השווים" שהילדים אמורים לגדול בה בגיל העשרה, ילד מחונן יידרש להתאמץ מאוד כדי להרגיש שווה עם ילדים שאינם מחוננים. בין אם הוא מחונן רק בתחום בודד ובין אם הוא מחונן רב-תחומי, הוא מתעניין בדברים אחרים מהיתר, וחושב אחרת מהם. ואז בקלות הוא לא מרגיש ילד בין ילדים או נער בין נערים, אלא אאוטסיידר.

אישית, שכנעתי את הבת לנסות כיתת מחוננים לשנה, הבטחנו לה שאם לא תהיה מרוצה תוכל לחזור. עד אמצע השנה היא אפילו התייחסה לאפשרות הזו כברירת המחדל, ודיברה על הכיתה בבי"ס הרגיל כעל "הכיתה שלי".  אז שאלנו אותה אם היא באמת רוצה לחזור?  די מהר היה ברור שלא, טוב לה מדי בכיתת המחוננים, חברתית לא פחות מלימודית. רק, שבדומה לבן שלך וחשיבתו על הכיתה המקורית, היה נדמה לה שהיא הבטיחה לילדים שתחזור, ומכאן ההבנה שהיא נשארת היתה מהירה ופשוטה. 

לצפיה ב-'קשיי התנהגות בכיתה א לילד מחונן'
קשיי התנהגות בכיתה א לילד מחונן
05/10/2018 | 00:05
4
123
 שלום 

הבכור שלנו אובחן באופן פרטי כמחונן, דיבר מאוחר ולכן עשינו אבחון והדבר התגלה. הוא מאוד ילדותי לגילו ועם סף תסכול נמוך יחסית. מצד שני ילד מקסים, יצירתי וחכם עם ידע כללי מדהים. הערב המורה התקשרה ודיווחה לי שהוא מתנהג באופן חריג בכיתה, יוצא ממנה ללא רשות, מתחבא מתחת לשולחן, חולץ נעליים וזורק, בוכה,... לדעתה זה כבר לא הסתגלות וזה חריג. 
הסברתי לה שהוא מחונן ורגיש מאוד אבל היא לא נשמעת סימפטית ככ ונראה שהיא חושבת שאני מסבנת אותה...
האם יש לכם המלצות איך לעזור לילד לחדול מההתנהגויות האלו? זה לא משהו חדש, קרה בעבר בכן אבל חשבנו שאנחנו אחריי... וגם המלצות איך להתמודד עם המערכת, אני מניחה שעכשיו יבקשו מאיתנו עוד אבחון אבל עשיתי לילד כבר 3 אבחונים לאורך השנים כדי למדוד את ההתקדמות השפתית והרגשית שלו וממש לא נראה לי רלוונטי לעשות שוב... עשינו כבר טיפולים מכל הסוגים כדי לחזק אותו אבל נראה שרגשית הוא עדיין מתקשה. 
אשמח לעצתכם, נורא מתסכל לגדל ילד גאון ושהמסגרת לא רואה אותו...
לצפיה ב-'הבעיות הרגשיות שלו מטופלות?'
הבעיות הרגשיות שלו מטופלות?
05/10/2018 | 10:44
60
בחודש השני של כיתה א, המחוננות היא קצת פחות מעניינת. יותר חשוב ודחוף לטפל בבעיות הרגשיות ו/או התנהגותיות של הילד

זה לא נכון שהמסגרת לא רואה את הילד. היא רואה ילד עם בעיות ורוצה לטפל בו. האמירה שהוא גאון לא תורמת לטיפול
לצפיה ב-'למה את מקשרת בין ההתנהגות שלו לבין המחוננות?'
למה את מקשרת בין ההתנהגות שלו לבין המחוננות?
05/10/2018 | 13:53
74
אם יש לו קשיי התנהגות צריך איכשהו לטפל בהם. קודם כל צריך לוודא שהוא יודע את הכללים (למשל שאסור לצאת מהכיתה) - נראה טריוויאלי אבל לפעמים מה שברור לנו כי אנחנו יודעים את הכללים לא ברור לילדים. דבר שני, אם הוא בוכה - צריך לבדוק למה הוא בוכה. אם הוא מתקשה רגשית - צריך לעזור לו. אני דווקא לא חושבת שיש קשר מיוחד למחוננות שלו פר סה (כלומר, יכול להיות שיש קשר עקיף, נניח גורם שגורם לו גם להיות מחונן וגם בעל אותם קשיים) - זה לא שהוא עושה את הדברים האלה כי הוא מבין מהר או החומר משעמם אותו, וכו' - אלא אלה בעיות התנהגותיות רגשיות שצריך לטפל בהן בלי קשר.
לצפיה ב-'כדאי לפנות למישהו שזו המומחיות שלו.'
כדאי לפנות למישהו שזו המומחיות שלו.
( לעמוד שלי בתפוז )
07/10/2018 | 20:28
16
לצפיה ב-'גם אם יש קשר למחוננות של הילד אתם ההורים אלו שזקוקים להדרכה'
גם אם יש קשר למחוננות של הילד אתם ההורים אלו שזקוקים להדרכה
15/10/2018 | 15:35
25
המחוננות היא לא תירוץ להתנהגות.
חשוב לקבל הדרכה הורית איך להתנהל נכונה מול הילד ומול המערכת
לצפיה ב-'מועד שלב ב'
מועד שלב ב
25/09/2018 | 22:40
1
133
שלום
בתי בכיתה ג תיבחן השנה לשלב ב
מתי המבחן? 
תודה מראש
לצפיה ב-'כדאי לפנות למכון סאלד בעניין זה.'
כדאי לפנות למכון סאלד בעניין זה.
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 10:59
25
לצפיה ב-'הנהלת הפורום מאחלת לכל הצמים צום קל, וגמר חתימה טובה לכולם.'
הנהלת הפורום מאחלת לכל הצמים צום קל, וגמר חתימה טובה לכולם.
( לעמוד שלי בתפוז )
15/09/2018 | 20:00
13
לצפיה ב-'ערב הורים ראשון בכיתת מחוננים (חטיבה)'
ערב הורים ראשון בכיתת מחוננים (חטיבה)
12/09/2018 | 08:22
22
334
הערב נפגוש בפעם הראשונה את המחנכת ושאר ההורים.
אני תוהה מה הגיוני לבקש ולהציע. אין אצלינו כיתת מחוננים ביסודי, ואני לא רוצה להעלות נושאים חסרי סיכוי.
אני בטוח מתכוונת לדבר על זה שקבוצת בנים מכיתה אחרת הגיעו לכיתה שלהם בהפסקה, כדי "להציק לחנונים". הם הצליחו להדוף אותם החוצה, אבל הופתעתי לגלות שלא דיווחו על המקרה למחנכת.
מתלבטת בנושא האנגלית.
מסתבר שכמחצית מילדי הכיתה, דוברי אנגלית. המורה הציעה להם להביא ספרי קריאה (באנגלית, כמובן) לשיעורים. זה בדיוק מה שהבת שלי עשתה בביה"ס היסודי. שם היא היתה דוברת האנגלית היחידה, והיה ברור לי שהמורה לא יכולה ללמד אותה ברמתה.
קיוויתי שבכיתה קטנה, בלי בעיות משמעת, ועם כמות גדולה של ילדים שיודעים אנגלית- יהיה אחרת.
אני מצפה ליותר מידי? מה אפשר לבקש?
אם יש רעיונות לנושאים נוספים, אשמח.
לצפיה ב-'שני הנושאים שהעלית הם די והותר, לדעתי'
שני הנושאים שהעלית הם די והותר, לדעתי
12/09/2018 | 10:47
2
145
העלית שני נושאים מאד חשובים. כנראה יגיעו עוד כמה הורים עם נושאים משלהם, ככה שלא צפוי להיות קצר.

לגבי ההצקות של הכיתות האחרות - זה מאד חשוב. ואל תתני להם למרוח אתכם ב"הילדים המחוננים צריכים ללמוד להתמודד ולפתח כישורים חברתיים". הם צריכים לדעת להתמודד, אבל בסביבה מוגנת למדי. 

גם לגבי האנגלית הציפיה שלך נכונה. מצד שני - המורה צריכה להיות יצירתית, כי גם אי אפשר לאתגר יותר מדי את מחצית הכיתה שאינם דוברי אנגלית. אפשר למשל לעשות  קבוצות משותפות עם כיתות אחרות בשכבה - יש ילדים דוברי אנגלית גם בכיתות אחרות (שיכולים ללמוד עם דוברי האנגלית שלכם) ויש ילדים מוכשרים שיכולים ללמוד עם מחצית הכיתה שאינם דוברי אנגלית.

נושא נוסף - לי היה חשוב לשמוע שבית הספר מדבר על העשרה ולא האצה. לא צריכה שהילדה שלי תעשה בגרות בגיל 16. אני כן רוצה שהיא תלמד יותר - יותר לעומק, יותר להרחיב בנושאים שמעבר לנושאי הלימוד של משרד החינוך.
לצפיה ב-'תודה. אולי זה מראה שהמערכת כבר שחקה אותי עד דק,'
תודה. אולי זה מראה שהמערכת כבר שחקה אותי עד דק,
12/09/2018 | 14:17
1
126
אבל אני לא מאמינה שמורים ישנו את מערכי השיעור שלהם לבקשתנו.
רובם עברו השתלמות להוראת מחוננים, והבנתי שברוב המקצועות מתנהל בכיתה דיון ער והרבה פחות הוראה פרונטלית. אני מקווה שזה אומר שהם באמת ילמדו יותר לעומק ובהרחבה, אבל נצטרך לחכות ולראות.
מקווה מאוד שבגלל שמדובר בחצי כיתה, יהיו מספיק הורים שילחצו, ואולי נצליח לשנות את הגישה של המורה לאנגלית. אני חושבת שבנסיבות הנוכחיות קיים סיכוי קטן להצלחה.
הבת שלי קמה בבקרים בשמחה שלא ראיתי בשנים הקודמות. אולי גם אני אופתע לטובה.
לצפיה ב-'אחזיק אצבעות למענכם '
אחזיק אצבעות למענכם
12/09/2018 | 15:28
87
אושר גדול לראות את הילדים נהנים מהלימודים

לצפיה ב-'למה את קוראת כיתה קטנה?'
למה את קוראת כיתה קטנה?
17/09/2018 | 19:46
18
86
בד"כ, כיתות מחוננים בחטיבה מגיעות ל-32 ילדים שזה, לדעתי, רחוק מהגדרה של כיתה קטנה.
לצפיה ב-'20 ילדים.'
20 ילדים.
17/09/2018 | 20:54
1
31
לצפיה ב-'זכיתם'
זכיתם
18/09/2018 | 13:28
78
אפילו ליסודי זה נחשב מעט.
לצפיה ב-'התקן הוא 26 תלמידים'
התקן הוא 26 תלמידים
19/09/2018 | 01:37
1
90
יש לך אסמכתא לכך שבדרך כלל לא עומדים בתקן?
לצפיה ב-'אתה מדבר על יסודי וגם שם התקן, אם אני זוכר נכון, הוא 27'
אתה מדבר על יסודי וגם שם התקן, אם אני זוכר נכון, הוא 27
19/09/2018 | 10:15
67
בחטיבות, הן הביניים והן התיכון, התקן הוא 32.
לצפיה ב-'אם כיתת מחוננים מגיעה ל-32 תלמידים היא אינה תיקנית'
אם כיתת מחוננים מגיעה ל-32 תלמידים היא אינה תיקנית
( לעמוד שלי בתפוז )
20/09/2018 | 19:20
13
103
אגף המחוננים שייך לחינוך המיוחד ובמסגרות של החינוך המיוחד יש מיגבלות על גודל הכיתות. הגודל המקסימלי האפשרי הוא כ- 25 תלמידים בכיתה. אני יודע בוודאות על כיתת מחוננים מסויימת בחט"ב המונה כיום 12 תלמידים ולאף אחד אין כוונה לפרק אותה ולפזר את התלמידים לכיתות אחרות.
לצפיה ב-'אשמח לקישור'
אשמח לקישור
21/09/2018 | 13:15
6
71
אני יודע על מספרים אחרים.
לצפיה ב-'כמויות אחרות למחוננים.'
כמויות אחרות למחוננים.
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 10:40
5
36
מצד אחד אתה מציין גודל תיקני של כיתת מחוננים כ- 27 תלמידים בכיתה בו בזמן שכיתה ממוצעת רגילה מתקרבת ל- 40 תלמידים בכיתה ומצד שני, אתה מתקשה לקבל את העובדה שכיתת מחוננים, כציבור שמשתייך לחינוך המיוחד (מבלי כמובן לשייך אותם לצד הנגדי של הסקאלה) ולכן, כמות התלמידים אמורה להיות מאוד מצומצמת. זה תלוי כמובן בבית הספר בו נמצאת כיתת המחוננים וכמו תמיד, בכמות חדרי הכיתות בבית הספר. במקיף ג' באשדוד, כיתה י' 4, שזו כיתת מחוננים, החלה את החט"ב עם 20 תלמידים והיום הם 12. בכיתה ט' 4 (מחוננים) החלו עם 30 תלמידים כשבית הספר דואג שכל הכיתה לא תלמד יחד אלא בחדרים מקבילים.
לצפיה ב-'תגובה זו שלך סותרת את קודמתה שבה כתבת שהגודל המקסימלי האפשרי'
תגובה זו שלך סותרת את קודמתה שבה כתבת שהגודל המקסימלי האפשרי
02/10/2018 | 11:36
4
33
הוא כ- 25 תלמידים בכיתה.

המספרים בתגובתך החדשה הם נכונים, אבל בחט"ב ובתיכון לרוב מותחים את זה גם ל-32 תלמידים מבלי שמישהו יצעק שמותר רק 30.
לצפיה ב-'מהיכן הנתונים?'
מהיכן הנתונים?
04/10/2018 | 14:13
6
לצפיה ב-'ממליץ לך לבדוק את הנתונים בשטח ולא את מה שכתוב'
ממליץ לך לבדוק את הנתונים בשטח ולא את מה שכתוב
( לעמוד שלי בתפוז )
07/10/2018 | 20:11
2
85
אם הדברים היו מתבצעים לפי מה שכתוב. . .נו. . . תבדוק את הנתונים בבתי הספר עצמם ותראה כיצד משחקים עם כמויות ונתונים בהתאם לנוחות בית הספר. אם הפיקוח מתפקד כמו שצריך אז הדברים יהיו לפי הספר. אם לא? אשאיר לך את מציאת התשובה.
לצפיה ב-'אני כותב מהשטח'
אני כותב מהשטח
07/10/2018 | 22:19
1
3
לצפיה ב-'כותב מהשטח? גם אני!'
כותב מהשטח? גם אני!
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2018 | 13:12
4
לצפיה ב-'מה? זה טירוף! מה הקשר'
מה? זה טירוף! מה הקשר
21/09/2018 | 15:16
5
113
בין גודל הכיתות ביתר החינוך המיוחד לבין גודל כיתות מחוננים? הזוי.
לצפיה ב-'מחוננים שייכים בעקרון לחינוך המיוחד, הם הצד השני של הסקאלה.'
מחוננים שייכים בעקרון לחינוך המיוחד, הם הצד השני של הסקאלה.
( לעמוד שלי בתפוז )
02/10/2018 | 10:33
4
48
ולכן, המיגבלות הקיימות ביחס לגודל כיתת המחוננים. אם היו מתייחסים לגודל כיתת המחוננים כאל כיתת לימוד רגילה, כמות התלמידים הממוצעת בכיתה היתה בסביבות 40 תלמידים. 
לצפיה ב-'לא צריך להתייחס אליהם כאל כיתה רגילה,'
לא צריך להתייחס אליהם כאל כיתה רגילה,
02/10/2018 | 11:20
3
49
אבל להטיל עליהן מגבלות על גודל הכיתה שנובעות מהמגבלות שיש בחינוך המיוחד (אם הבנתי נכון וזה מה שאתה טוען) - זה ממש טירוף! זה כמו לדבר על "מוגבלות גובה" ולתת כסאות מוגבהים גם לילדים נמוכים במיוחד וגם לילדים גבוהים במיוחד. מה הקשר? זה שמדובר בשתי אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים לא אומר שיש קשר בין הצרכים המיוחדים שלהן או בין האמצעים שצריך לספק כדי לטפל בהם. "זה חינוך מיוחד, ובחינוך מיוחד יש כיתות קטנות" לא יכול להיות נימוק לכיתת מחוננים קטנה. גם בחינוך מיוחד הכיתות הן קטנות מסיבות מסוימות (והכיתות גם מותאמות לצרכים הספציפיים של הילדים ולא רק קטנות - למשל, לפעמים יש התאמה אקוסטית. למה אין התאמה כזאת בכיתת מחוננים? כי זה לא קשור!).
לצפיה ב-'גודל הכיתה בחינוך מיוחד הוא כ-10 תלמידים, שזה קצת יותר משליש'
גודל הכיתה בחינוך מיוחד הוא כ-10 תלמידים, שזה קצת יותר משליש
02/10/2018 | 11:33
1
89
מכיתת מחוננים ביסודי ובחט"ב ותיכון זה כשליש, כך שלא ניתן להשוות בין הכיתות.
לצפיה ב-'תלוי איזו כיתה ואיפה היא ממוקמת.'
תלוי איזו כיתה ואיפה היא ממוקמת.
02/10/2018 | 11:42
41
בכל מקרה, אין שום קשר בין המגבלות על גודל כיתה בחינוך מיוחד לבין מגבלות על גודל כיתה בכיתת מחוננים.
לצפיה ב-'הצרכים של תלמידים מחוננים שונים מצרכי התלמידים הממוצעים'
הצרכים של תלמידים מחוננים שונים מצרכי התלמידים הממוצעים
( לעמוד שלי בתפוז )
07/10/2018 | 20:21
28
ולכן, כמות התלמידים בכיתה קטנה בהשוואה לתלמידים ממוצעים. כמובן שהסיבות שונות מכיתות חינוך מיוחד מהקצה הנגדי למחוננים אולם, בהחלט ישנה התחשבות בתלמידים שכאלו והמגמה היא חיובית. לגבי התאמה אקוסטית נוכחתי בכיתות בעלות התאמה אקוסטית כשהיה תלמיד עם בעיות שמיעה ולאו דווקא בכיתה המשוייכת לחינוך המיוחד.
לצפיה ב-'ערעור על שלב ב''
ערעור על שלב ב'
04/09/2018 | 16:30
5
249
שלום,
אשמח לדעת כיצד אני מגישה ערעור על תוצאות שלב ב'. הילדה בכיתה ג' כעת אך הודלגה מטרום חובה לכיתה א' (קטנה בשנה מבני גילה) ונראה לי שזה השפיע על תוצאות הבחינה. היא מאוד מעוניינת בזה, בייחוד כי אחיה הגדול ממנה התקבל לתוכנית (וויתר...).
אשמח לשמוע מכם:
1. האם יש סיכוי לערעור?
2. כיצד מגישים?
3. עד מתי ניתן להגיש?
תודה ושנה טובה,
יעל
לצפיה ב-'אפשר בהחלט לערער'
אפשר בהחלט לערער
06/09/2018 | 18:18
1
181
והפרטים פה:
למיטב ידיעתי דווקא העובדה שהיא הודלגה לא אמורה להוות הצדקה לכשלון בבחינה ולערעור - בעקרון ילדים נבחנים עם בני כיתתם, לא לפי הגיל. כן יש שם שלל סיבות אחרות שיכולות להצדיק בחינה חוזרת, ואת יכולה לבחור אחת מהן. בהצלחה!
לצפיה ב-'מתוך האתר - קריטריונים לערעור'
מתוך האתר - קריטריונים לערעור
12/10/2018 | 16:30
14
אם ילדכם עומד בקריטריונים הבאים הוא עשוי להיות זכאי למבחן חוזר:
-  הישגים: הישגיו של ילדכם במבחן היו רחוקים עד סטיית תקן אחת מנקודת החתך שנקבעה כסף הקבלה לתכניות המחוננים.
-  נסיבות אישיות: ילדכם היה חולה בעת הבחינה או איחר אליה באופן משמעותי; יש לכם נסיבות משפחתיות מיוחדות; ילדכם הוא אח תאום של תלמיד שהתקבל לתכנית; ילדכם קיבל ציון משכל של 140 ויותר בבחינה של פסיכולוג חינוכי מומחה.

איך אפשר לדעת אם ההישגים היו בטווח של סטיית תקן אחת מנקודת החתך ?
לצפיה ב-'ערעור על תוצאות שלב ב' ובקשה למבחן חוזר'
ערעור על תוצאות שלב ב' ובקשה למבחן חוזר
( לעמוד שלי בתפוז )
14/09/2018 | 00:00
2
133
פני אל הרפרנטית המחוזית ממשרד החינוך האחראית על תחום המחוננים והעבירי אליה בקשה למבחן חוזר. ברוב המקרים יש נכונות מצד המשרד לאשר מבחן חוזר ואפילו יותר מפעם אחת. בדרך כלל המבחנים החוזרים נערכים בסמוך למועדי המבחנים הרגילים ומקום המבחן יהיה בהתאם להחלטת המשרד. (לאו דווקא בישוב בו אתם מתגוררים)
בהצלחה
לצפיה ב-'מסכן הילד שעושה את המבחן כל כך הרבה פעמים'
מסכן הילד שעושה את המבחן כל כך הרבה פעמים
13/10/2018 | 22:21
1
19
אני לא מבין למה משרד החינוך משתף פעולה עם ההורים שמבקשים שהילד שלהם ייבחן שוב ושוב.
לצפיה ב-'שאלה טובה. לאלוהים, למשרד החינוך ולהורים התשובה'
שאלה טובה. לאלוהים, למשרד החינוך ולהורים התשובה
( לעמוד שלי בתפוז )
17/10/2018 | 13:14
4
לצפיה ב-'רכזי השתלבות בית ספריים'
רכזי השתלבות בית ספריים
02/09/2018 | 16:43
9
397
הורים יקרים שלום,
שנת הלימודים התחילה היום,
להלן נקודות חשובות, שעלו באגרת שכתב משרד החינוך לרכזי השתלבות.
חשוב מאוד לקבוע פגישה עם ״רכזי ההשתלבות״ בבית ספרכם.
להלן עיקרים:
1. ״משאב שעות פרטניות בבית הספר: על צוות בית הספר לייעד שעות פרטניות גם למתן מענה לצרכים של תלמידים מחוננים- לבד או בקבוצה של הדומים להם״!
2. ״תפירת ״חליפה אישית״ לכל תלמיד לפי צרכיו לפי משאבי המערכת ובתיאום עם התלמיד״.
3.בית הספר צריך לקיים קשר קבוע עם המנהלים והיועצות של מרכז המחוננים בו לומד התלמיד המחונן.
חשוב מאוד לקבוע אופני התקשרות ושגרות עבודה בין המרכז לבין בית הספר ולהקפיד על דיווח הדדי, העברת מידע רגשי/לימודי וכדומה.
5. יש להימנע מתכנון טיולים או אירועים חברתיים ביום הלימודים במרכז. השתתפות התלמיד המחונן באירועים ובטיולים הבית ספריים חיונית ביותר, וחשוב לתאם את המערכות ככל שניתן.
6. יש לנסות להימנע מלשבץ ביום השליפה, תחום דעת הנלמד רק שעה בשבוע.
7. יש לעשות מאמץ לחבר את התלמיד לכל עשייה שנעשתה בכיתה ולא רק בתחום הפדגוגי-לימודי.!
8. אין לצפות מתלמיד מחונן, שישלים בכוחות עצמו את כל המשימות הלימודיות שהתבצעו ביום שהחסיר.
9. יש לדאוג למערך ידוע עבור התלמיד לגבי הנושאים שנלמדו ומומלץ לאפשר לו להתמקד במשימות המרכזיות, ולמצוא דרכים לסייע לו להשלים את החומר הדרוש.
10. מומלץ להתעניין בחברים שהתלמיד רכש ביום השליפה, ולהזמין אותו לשתף את הכיתה בחוויות ובתובנות.
בהצלחה לכולם
לצפיה ב-'מה זה רכז השתלבות? '
מה זה רכז השתלבות?
02/09/2018 | 16:48
2
48
לצפיה ב-'רכז השתלבות חובה שיהיה בכל בית ספר, אם כי זה גדול על המערכת'
רכז השתלבות חובה שיהיה בכל בית ספר, אם כי זה גדול על המערכת
02/09/2018 | 17:39
1
147
התפיסה ‏החינוכית ‏המנחה ‏את ‏משרד החינוך היא ‏שמקומו ‏של ‏כל ‏תלמיד ‏בחינוך ‏הרגיל, ‏ללא‏ תלות ‏בצרכיו, ‏ובכלל ‏זה ‏תלמיד ‏מחונן ‏ומצטיין, ‏תלמיד ‏בסיכון, ‏תלמיד ‏עם‏ קשיים‏ שונים,‏תלמיד‏ עם ‏לקויות ‏למידה,‏תלמיד‏ הזכא י‏לתקציבי‏ חינוך ‏מיוחד‏ וכו׳.. ‏
תפיסה ‏‏זו ‏דורשת ‏התמודדות מורכבת למערכת, ‏מתן ‏מענה ‏לכל ‏תלמיד ‏בהתייחס ‏לצרכיו‏ הייחודיים,‏גם‏ במסגרת‏ השיעורים‏ הנלמדים ‏בכיתה ‏הרגילה, הוא אתגר גדול עבור המערכת.
רכז השתלבות אחראי על כל האוכלוסיות הנ״ל והוא אמור לתת ‏מענים מתאימים להתמודד עם סוגיית ההטרוגניות ועם היכולת לתת מענה לכל פרט בכיתה בהתאם לצרכיו.‏ ‏
לצערנו בתי הספר לא מפנימים את גודל התפקיד ואת חשיבותו.
בפועל הוא תפקיד זניח וחסר, לצערי הרב.
לצפיה ב-'ושנה מוצלחת ושלווה לכולם'
ושנה מוצלחת ושלווה לכולם
02/09/2018 | 17:41
34
לצפיה ב-'מישהו יכול להעלות קישור/ מקור של חוזר מנכל?'
מישהו יכול להעלות קישור/ מקור של חוזר מנכל?
08/09/2018 | 15:27
1
22
לצפיה ב-'מצטרף לבקשה'
מצטרף לבקשה
12/09/2018 | 12:31
11
לצפיה ב-'אגרת מטעם משרד החינוך לרכזי השתלבות- לינק'
אגרת מטעם משרד החינוך לרכזי השתלבות- לינק
12/09/2018 | 12:36
1
162
לצפיה ב-'http://meyda.education.gov.il/files/gifted/Letter-to-%20inte'
http://meyda.education.gov.il/files/gifted/Letter-to-%20inte
12/09/2018 | 12:37
14
לצפיה ב-'אצלנו לא יודעים בכלל על רכז השתלבות, אין עם מי לדבר'
אצלנו לא יודעים בכלל על רכז השתלבות, אין עם מי לדבר
14/09/2018 | 12:01
1
13
לצפיה ב-'אין כזאת חיה. לא מכירים ולא שמענו.'
אין כזאת חיה. לא מכירים ולא שמענו.
18/09/2018 | 09:53
7
לצפיה ב-'מנהל הפורום מאחל לכל התלמידים וההורים התחלה חדשה ומוצלחת.'
מנהל הפורום מאחל לכל התלמידים וההורים התחלה חדשה ומוצלחת.
( לעמוד שלי בתפוז )
02/09/2018 | 14:55
18
לצפיה ב-'ילד עם בעיות בבה"ס'
ילד עם בעיות בבה"ס
29/08/2018 | 03:18
6
221
מתנצלת מראש על האורך!!!!  בני עולה לכיתה ב', עדיין לא נבחן במבחן המחוננים אך באבחונים שעשה באופן פרטי בגלל בעיות התנהגות בבהס נמצא לו IQ136, ו-IQ142 ( במערכת המילולית)
במהלך כיתה א השתעמם במהלך השיעורים ואף בשיעורי ההעשרה בחשבון שהיו קלים לו מידי והחל להפריע. כל התקדמות שלו בחוברת העבודה גררה אחריה נזיפות ועונשים מצד המורה דבר שהגביר את התסכול שלו ושנאתו לבה"ס.
בתחילה סברו בבית הספר שהוא סובל מבעיות קשב וריכוז אך במהלך החופש הגדול ערכתי לו מס' אבחונים והתברר שהילד הוא ילד ללא כל הפרעה והדבר היחידי שבולט אצלו הוא אי שקט פנימי ותנועתיות(לי זה ברור שהוא פשוט חושב מהר יותר ורוצה לבלוע את העולם).הפסיכיאטר שאבחן אותו אמר שהדבר הוא פעוט ואיננו מצריך שום טיפול וההמלצה היחידה שלו למניעת חיכוכים בבה"ס היא לבקש סייעת שגם תוכל לאתגר אותו ולתת לו משימות נוספות מעבר לשאר ילדי הכיתה. לשם כך רשם הפסיכיאטר הפרעה F41.1 כדי ליאשרו לו סייעת.
בבה"ס קפצו על המציאה וישר ניגשו להגיש בקשה לועדת חריגים. אולם כשגיששתי קצת באתרים ראיתי שכל פנייה לועדת חריגים משמע הילד הופך להיות  ילד השייך לחינוך מיוחד ואשר סובל מהפרעה נפשית.
האם פנייה של בה"ס למת"י על סמך נפשי מתייגת את הילד כבעל הפרעה נפשית? האם הדבר נכתב ונשמר בתיקו האישי? האם ההפניה ע"ס הפרעה נפשית היא משהו שיכולה להפריע לו בדרכו הלימודית/מקצועית בעתיד?
האם בה"ס יכול להחליט שהוא מסלק את הילד(שימשיך להפריע ,כי ישעמם לו)על סמך הפרעה נפשית?
אני משתגעת ואין לא יודעת מה לעשות. מדובר על ילד רגיל שכל פשעו הוא שהוא חכם מידי, ילד חברותי, טוב לב, עוזר לזולת, סקרן, בעל זכרון יוצא דופן , אך לעיתים קצת חסר סבלנות וקופצני
האם לבקש מבה"ס לבטל את ההפניה לועדת חריגים ולרדת מעניין הסייעת????? התיוג של החינוך המיוחד איננו קשור במקרה הזה
תודה מראש למי שקרא עד כאן
לצפיה ב-'נשמע לי שכדאי להתייעץ עם עוד איש מקצוע'
נשמע לי שכדאי להתייעץ עם עוד איש מקצוע
29/08/2018 | 17:10
1
116
מוזר בעיני שאתם חושבים שהילד סבבה לגמרי, רק קצת חכם מדי
והפסיכיאטר חושב שלילד יש הפרעה נפשית שמצדיקה סייעת.

מאחר ואתם הלכתם לאבחונים, ומאחר ואת חוששת שבית הספר ינסה לסלק את הילד - אני מבינה שיש איזו בעיה. 
ולכן - כדאי לזהות אותה כמה שיותר מוקדם
לצפיה ב-'אני גם לא הבנתי את עניין הסייעת'
אני גם לא הבנתי את עניין הסייעת
29/08/2018 | 23:56
131
מה הבעיה לתת לילד חוברת מתקדמת באמצעות המורה, למה צריך סייעת לשם כך?

מה גם שהסייעות הן באמה פחותה מהמורה.
לצפיה ב-'בהצלחה'
בהצלחה
30/08/2018 | 03:32
3
119
ככל שידוע לי, בישראל לא מוצמדת סייעת מקדמת לילדים מחוננים שלא ניתן להם מענה במסגרת בית הספר.

מדבריך עולה, כי הפסיכיאטר זייף את תוצאות האבחון ורשם את הילד תחת סעיף F41- הפרעות חרדה, על מנת לכופף את המערכת. עניין חמור. במידה ואת פונה לדרך הזו, עליך לקבל את כל דרישות המערכת (חריגים וכו') וכן לקחת בחשבון שבעתיד יהיה יותר קשה להסיר את האבחון. אני ממליצה לך לזנוח את העניין, לעבוד מול בית הספר בשיתוף פעולה לקידום הילד ולהתמקד במבחני האיתור השנה.
יחד עם זאת, בין השורות עולה כי יתכן ולילד אכן ישנה בעיה שמקשה עליו להשתלב במסגרת בית הספר. במידה והפסיכיאטר אכן אבחן בעיות חרדה ורק לא המליץ על טיפול תרופתי - כמובן שכדאי לעבור את כל ה'מסלול' על מנת שייקבל את כל הסיוע הנדרש על מנת שיצליח, כולל חוות דעת שניה מאבחון נוסף אם יש צורך.
לצפיה ב-'תודה על התגובות'
תודה על התגובות
30/08/2018 | 08:38
2
140
תודה לכולם. לילד אין בעיה כלל והאבחון חרדה שקיבל מהפסיכיאטר הוא רק על מנת לקדם את עניין הסייעת(כי סייעת מקבלים רק ילדים עם צרכים מיוחדים). לילד משעמם ובהס טוען שאין לו את הכלים לספק לילד את מה שהוא צריך בנושא העשרה. שנה שעברה קניתי לילד חוברות במהלך השנה בחשבון ועברית ונראה שאצטרך לעשות זאת גם השנה .
מטרת הסייעת היא לקדם אותו בחומר ולדחוף אותו קדימה מעבר לחומר הלימוד הקיים. לא נראה לי שבכלל יאשרו לו את זה אולם אעשה בכל יכולתי כדי לספק לו את כל הגירויים והאתגרים שהוא צריך כדי שלא יפריע.
חלילה אם אכן היו לו בעיות נפשיות כלשהן הייתי מיד מטפלת בנושא ולא הייתי חושבת לרגע להתעלם מהן ולתרץ את זה ב"חוכמה" של הילד
עצוב וכואב לי שבתי הספר לא מסוגלים להכיל ולראות את כל הילדים המיוחדים הללו שנמצאים בקצוות ובמקרה שלי בקצה הגבוה. הרי יש להם זהב בידייים ועם הכוונה נכונה הילדים הללו יכולים להגיע כגם לירח
לצפיה ב-'אין בנמצא סייעות מהסוג שאת מתארת. ומתוך הכרות עם המערכת, '
אין בנמצא סייעות מהסוג שאת מתארת. ומתוך הכרות עם המערכת,
30/08/2018 | 10:43
142
מאוד קשה באופן כללי לקבל סייעת צמודה. חרדה הוא לא סעיף שבאופן אוטומטי מקנה סייעת, וגם אם היה כזה - את מתארת סייעת שמבינה דבר או שניים בילדים מחוננים, ויודעת כיצד לקדם אותם מבחינת הלמידה. זה לא משהו שבכלל קיים במערכת.
באופן כללי זהו כיוון שגוי. מה שנכון יהיה לעשות הוא לבקש פגישה רב מערכתית בבית הספר, שתכלול את המנהלת, מחנכת, יועצת, פסיכולוגית בית הספר ואם כבר מינו גורם כזה בבית הספר, אז גם את מי שאחראי על ילדים עם צרכים מיוחדים (מבחינת משרד החינוך, ילדים מחוננים מוגדרים כילדים עם צרכים מיוחדים, וזו לא הגדרה זהה לחינוך מיוחד). המטרה של פגישה כזו תהיה גם להעביר לכל הגורמים את המידע הרלוונטי לגבי בנך, וגם לעשות חשיבה משותפת מה ניתן לעשות - גם כדי לקדם אותו וגם כדי להביא למצב שיהיה לו טוב בכיתה והוא לא יפריע. אפשר לתת לו תפקידים, אפשר לאפשר לו לקרוא ספר כשמשעמם לו מאוד, אפשר לתת לו חוברות ודפים מתקדמים בתחומי הלימוד השונים. הכול עניין של רצון טוב ומוכנות, וחשוב שתגיעי לפגישה כזו בגישה חיובית, מתוך מקום של בקשת עזרה וגיוס המערכת, ולא מתוך מקום של ביקורת ואנטי (ואת זה אני אומרת לגמרי מתוך ניסיון אישי כאמא לילד מחונן).
לצפיה ב-'למה יש לך טענות לבית הספר?'
למה יש לך טענות לבית הספר?
07/09/2018 | 23:53
74
את הבאת אבחנה שגויה (כנראה בכוונה), אז למה שבית הספר יבוא לקראתך?
לצפיה ב-'מחוננים - שלב א' בכיתה ב' - מבנה בחינה'
מחוננים - שלב א' בכיתה ב' - מבנה בחינה
26/08/2018 | 15:56
1
232
היי,

רציתי לשאול (כי לא מצאתי מידע ברשת) לגבי מבנה הבחינה של שלב א' שבכיתה ב'. אני מבין שיש חלק כמותי וחלק מילולי, אבל מישהו יכול בבקשה לפרט קצת פרטים: כמה זמן מוקצב לכל חלק, כמה שאלות בערך יש בכל חלק וכמה טקסטים לקריאה יש?

תודה
לצפיה ב-'בהצלחה'
בהצלחה
27/08/2018 | 02:12
202
בשנה שעברה, למיטב ידיעתי וזכרוני, היו שלשה קטעי קריאה: סיפור, מודעה וקטע מידעי. 6-7 שאלות אמריקאיות לכל קטע. סה"כ 40-45 דקות.
השאלות היו ברובן שאלות הבנה שדרשו אינטגרציה של כמה חלקים בטקסט. על מנת להצליח בבחינה הילד צריך לקרוא יחסית מהר ומאד מאד טוב, הרבה מעבר לרמת ילד שסיים עתה כיתה א. ההכנה הכי טוב היא לקרוא הרבה ספרים.
בחשבון היו תרגילים בארבע פעולות חשבון, 8-10 תרגילים, דקה לכל תרגיל. תשובות פתוחות. ושאלות מילולויות, 8-10, בדרגות קושי משתנות, תשובות פתוחות, מוגבל בזמן.
לצפיה ב-'היי לכם. מישהו יודע מתי מתקיימים מבחני המיון לכיתת מחוננים'
היי לכם. מישהו יודע מתי מתקיימים מבחני המיון לכיתת מחוננים
17/08/2018 | 00:34
2
182
בחטיבות הביניים?
אנחנו מהצפון.
לצפיה ב-'מועד משוער למבחן קרני'
מועד משוער למבחן קרני
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2018 | 09:29
220
המבחנים נערכים בסביבות דצמבר (במרוצת החודש) לעיתים, יש החלטה להקדים את המועד ובכל מקרה, רצוי להתעדכן דרך מכון קרני או אגף המחוננים במשרד החינוך או במוסדות החינוך שקיימות בהם כיתות מחוננים.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
22/08/2018 | 10:27
26
לצפיה ב-'ילד מחונן שנכשל בלימודים'
ילד מחונן שנכשל בלימודים
16/08/2018 | 10:37
4
235
ממוצע הציונים של בן ה12 שלנו נע סביבות ה60. לקחנו אותו לאבחון פסיכודידקטי כדי לבדוק אם הוא סובל מקשיי למידה, והוא אובחן כמחונן עם IQ מעל 135. המאבחן טוען כי הכשלונות הלימודיים שלו נובעים מבעיות רגשיות או מבעיית תקשורת לא מאובחנת. אנחנו מתלבטים לאן ולמי צריך לפנות עכשיו כדי לעזור לו. אשמח לעצות ולהכוונה

לצפיה ב-'ייתכן גם שזה מעצלנות'
ייתכן גם שזה מעצלנות
16/08/2018 | 20:39
159
אני משער שהוא לא עושה שיעורים, לא מקשיב בשיעורים ומזלזל בחומר הנלמד.
לצפיה ב-'יתכן שהגב' פרגר - מאור תוכל לעזור לכם במציאת פתרון'
יתכן שהגב' פרגר - מאור תוכל לעזור לכם במציאת פתרון
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2018 | 09:37
2
141
הגב' פרגר-מאור התארחה בפורום לפני מספר שבועות והיא מתמחה במחוננים, פנו אליה לפי הפרטים המצ"ב ויתכן שהיא תוכל לעזור לכם.
בהצלחה
רותי פרגר-מאור
פסיכולוגית חינוכית מומחית בכירה
054-4306079

לצפיה ב-'נשארו שאלות ללא מענה באירוח שלה'
נשארו שאלות ללא מענה באירוח שלה
21/08/2018 | 19:15
1
112
אודה לך, אם תוכל, בבקשה, לבקש ממנה להשלים אותן.
לצפיה ב-'אשתדל לפנות אליה לצורך השלמת התשובות'
אשתדל לפנות אליה לצורך השלמת התשובות
( לעמוד שלי בתפוז )
31/08/2018 | 00:57
27
לצפיה ב-'מסלול מחוננים פתח תקווה'
מסלול מחוננים פתח תקווה
02/08/2018 | 22:01
4
212
היי,

הבת שלי - עולה לכיתה ו'.
בכיתה ב' אותרה כמחוננת ע"י מכון סאלד. החלטנו אז לא לשלוח אותה לעין גנים. היום הילדה גדלה וממש מבקשת ללכת למסלול למחוננים ואנו חושבים שאולי טעינו.
כיום היא בכיתה רגילה - מצטיינת בלימודים...
שאלתי היא - האם קיימת אפשרות במעבר לחטיבה להיבחן שוב ולהתקבל למסלול למחוננים?
האם רלוונטית העובדה שבכיתה ב' אותרה כמחוננת ואם זה אפשרי למי פונים?
תודה רבה
לצפיה ב-'בדרך כלל יש מבחנים בכיתה ו'
בדרך כלל יש מבחנים בכיתה ו
05/08/2018 | 09:15
143
בדרך כלל בכיתה ו יש אבחון לקראת קבלה לחטיבה

אבל כנראה אף אחד כאן לא מפתח תקווה, ולכן לא יודע מה המצב אצלכם

אני מציעה לך לפנות למחלקת החינוך בעיריה, או ישירות אל בית הספר שבו מתנהלת כיתת המחוננים ולשאול
לצפיה ב-'רצוי לקרוא שרשורים קודמים לפני שישר שואלים'
רצוי לקרוא שרשורים קודמים לפני שישר שואלים
05/08/2018 | 14:02
129
השבתי על כך בשרשור קודם
לצפיה ב-'יש אפשרות - דורש בחינה'
יש אפשרות - דורש בחינה
05/08/2018 | 17:07
131
גם אם עברה בכבר היא תדרש לעבור את בחינת המחוננים שוב. ההרשמה לבחינה נעשית דרך משרד החינוך האגף למחוננים (חפשי בגוגל), בדרך כלל ניתן להרשם עד אמצע/סוף דצמבר
בפתח תקוה יש לדעתי במחזור הזה כבר שתי כיתות (אולי רק משנה אחרי, אינני סגור על זה), כך שתאורתית יש יותר מקומות פנויים, ושווה לנסות גם אם מספר המקומות מוגבל והסיכויים אינם גדולים.

בהצלחה
לצפיה ב-'כן, יש אפשרות להיבחן שוב (הפעם במכון קרני)'
כן, יש אפשרות להיבחן שוב (הפעם במכון קרני)
21/08/2018 | 13:44
63
ולהתקבל לכיתת מחוננים בחטיבה על בסיס מעבר המבחן ומקום פנוי בכיתה.
לצערי בגלל שהיא לא למדה בכיתת מחוננים ביסודי, היא לא תוכל להתקבל לכיתת המחוננים על סמך המבחן שעברה בכיתה ב, ותצטרך לעבור מבחן נוסף.
חשוב לבדוק מול רכזת המחוננים בחטיבת רשיש (הגב' יפה גלוסקא), או מול מכון קרני ולהירשם מראש למבחן של שנה הבאה (שבדרך כלל מתקיים סביב דצמבר), כדי שתוכל להתקבל לשנה שלאחר מכן.
(אני אמא ל-3 מחוננים שלומדים/בוגרי מסלול המחוננים בפתח תקווה).

בהצלחה!

נטלי
לצפיה ב-'מבחני אלברטו'
מבחני אלברטו
25/07/2018 | 15:00
1
253
שלום לכולם

מישהו כאן מכיר את המבחן שלהם לעולים לד' ?
באיזה נושאים הוא ? מה זמן המענה לכל תשובה ?
יש איפהשהוא דפי הכנה או שאלון

אשמח לעזרה

תודה
לצפיה ב-'ממליץ לפנות ישירות לאתר שלהם. הם בדרך כלל משתדלים לעזור. '
ממליץ לפנות ישירות לאתר שלהם. הם בדרך כלל משתדלים לעזור.
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2018 | 09:38
26
לצפיה ב-'שאלות לגבי הכפר הירוק'
שאלות לגבי הכפר הירוק
23/07/2018 | 11:33
4
256
שלום רב לכולם.

מדובר בתאומים, האחד היה במצטיינים במהלך היסודי (עבר את שלב א, כמובן ואת שלב ב' בטווח המצטיינים) והשני בכלל לא נבחן בבחינות של מכון סאלד (סירב בכל תוקף).
שניהם מעוניינים לנסות ולהתקבל לכיתת המחוננים בכפר הירוק, האם הם יכולים לנסות ומהם תנאי הקבלה? האם יש עדיפות לזה שהיה במצטיינים?

דבר נוסף, מהו "אישור ממשרד החינוך ללימודים בכיתת מחוננים" שכתוב עליו פה ושם...

אשמח אם מישהו יאיר את עיניי.
תודה.

לצפיה ב-'שניהם יכולים להיבחן במבחן קרני ולפיו יקבע אם הם מחוננים'
שניהם יכולים להיבחן במבחן קרני ולפיו יקבע אם הם מחוננים
23/07/2018 | 12:30
2
192
מי שיעבור, יצטרך בנוסף לעבור את תהליך הקבלה של הכפר, אך זה בינתיים רחוק מכם
לצפיה ב-'שאלה נוספת'
שאלה נוספת
24/07/2018 | 15:18
1
170
תודה תודה על תשובתך דיברגנט.
האם המבחן של מכון קרני מתקיים לאחר ראיון הקבלה בכפר?
הרי יש מבחן שכל המועמדים מבצעים מטעם הכפר הירוק עצמו אבל לאחר הראיון, כך הבנתי, אז מתי מבצעים את המבחן של קרני?

לצפיה ב-'תלוי'
תלוי
24/07/2018 | 15:46
139
יש כאלו שעושים 2 ראיונות, אחד לפני ואחד אחרי בכדי להבטיח להם קבלה לכפר, גם במקרה שלא יעברו את קרני.

אם לא עברו את קרני, יש להם בכפר את מופ"ת, רפואה ועוד ...
לצפיה ב-'יכול להיות שמה שראית לגבי אישור ממשרד החינוך'
יכול להיות שמה שראית לגבי אישור ממשרד החינוך
24/07/2018 | 20:16
159
זו התשובה שמקבלים אם עוברים את מבחן קרני - טופס שכתוב עליו שהילד יכול ללמוד במסגרות של מחוננים.
לצפיה ב-'תל אביב - קיבלתם תשובה היום?'
תל אביב - קיבלתם תשובה היום?
17/07/2018 | 21:07
2
212
שאלה לתל אביבים- קיבלתם היום תשובה?
זומנתם לראיון?
לצפיה ב-'רק אחרי שפניתי טלפונית..'
רק אחרי שפניתי טלפונית..
18/07/2018 | 10:34
1
182
אחרי שהתקשרתי וביקשתי לקבל תשובה הבטיחו לשלוח לי תשובה במייל. קיבלתי מייל שבו כתוב שהבקשה לשיבוץ ברוקח אושרה ושאם לא התקשרו לתאם איתנו ריאיון שניצור קשר עם בית הספר. כל ההתנהלות די מוזרה ולא בסדר...
לצפיה ב-'הצלחתם לתפוס את רוקח?'
הצלחתם לתפוס את רוקח?
18/07/2018 | 12:15
78
לצפיה ב-'כיתות מחוננים ארציות יסודי'
כיתות מחוננים ארציות יסודי
16/07/2018 | 10:58
6
372
משפחות יקרות,
מהדיונים כאן מסתבר כי קיים צורך ממשי בכיתות מחוננים נוספות (יסודי כל הארץ) וכי הורים רבים סבורים כאמור.
לשם נוחות ויעילות השיח ובנושא זה בלבד, מציעה להתאחד כקבוצת whatsApp ומתנדבת לרכזה.
נא לפנות בהקדם למייל yachelb@gmail.com ולציין בנושא ״כיתת מחוננים״.
בבקשה, מוזמנים לקבוצה (בלבד ואך ורק בלבד) הורים אשר חשים מחוייבות לקדם את הנושא בפועל.
תודה על שיתוף הפעולה
לצפיה ב-'יוזמה מבורכת! ממליץ בכל פה לבצע זאת ומקווה שאכן הרעיון יצלח.'
יוזמה מבורכת! ממליץ בכל פה לבצע זאת ומקווה שאכן הרעיון יצלח.
( לעמוד שלי בתפוז )
22/07/2018 | 20:04
67
לצפיה ב-'מספר סימני שאלה ?????'
מספר סימני שאלה ?????
23/07/2018 | 08:55
2
221
האם כיתת מחוננים היא פתרון?
האם מחוננות היא מחוננות מתמטית? הומאנית? מוסיקלית? האם כל תחומי העניין של הילדים המחוננים זהים? האם התנהגותם של כל הילדים המחוננים זהה? האם מבחני המחוננים בודקים מוטיבציה, התמדה, אישיות ?
האם אי פעם בדקת את הרכב הכיתות הללו? מציעה בחום ללכת  לפגוש את הילדים שמרכיבים כיתות מחוננים. מה המאפיינים שלהם, מדברת על המאפיינים האחרים לא הקוגניטביים ...., פגשי את הילדים שמתחילים ללמוד ולאחר מכן את הבוגרים שבחבורה, מה קרה להם במשך השנים ... מבחינה חברתית, רגשית....
מהכרות מעמיקה הן כאשת מקצוע  והן כאם רוצה לספר שבכיתות אלו לא מושם 
דגש על ההיבט החשוב ביותר להתפתחות הילד והוא ההיבט הרגשי.

ההורים לילדים שלומדים בכיתות אלה גאים מאוד, בכך אין ספק ...

לצפיה ב-'נכון אבל'
נכון אבל
28/07/2018 | 12:01
1
120
מסכימה לגמרי. העניין הוא שגם בכיתה רגילה אין (כמעט) שום התייחסות להיבטים רגשיים וחברתיים. בדיוק מתלבטים לגבי כיתת מחוננים בדיוק מהסיבה הזאת- שמרגישים שאין הבדל וחשיבה אמיתית מאחורי חינוך המחוננים והתפתחותם, בדיוק כמו שאין חשיבה כזו ביחס לחינוך ה"רגיל". התקווה שלנו היא שאולי כמות הילדים  הקטנה יותר אולי הם בכל זאת מקבלים קצת יותר תשומת לב ויחס טוב. 
לצפיה ב-'התייחסות למחוננים בארץ'
התייחסות למחוננים בארץ
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2018 | 09:52
64
ראשית, הגדרת המחוננים בארץ (הפורמלית) מתייחסת למחוננות בתחום צר יחסית - מדעים מדוייקים וכו'. בארה"ב קשת המחוננים הינה רחבה מאוד וכוללת גם את תחומי האמנות, מדעי רו"ח, ספורט, תקשורת בין אישית וכו'. הסיבות להתייחסות זו בארץ נעוצות בגורם הבסיסי ביותר, תקציבים. משם זה מתחיל ומסתעף לנקודות נוספות. מנסיוני האישי נוכחתי לדעת שההתייחסות להיבטים רגשיים וחברתיים מצד המערכת תלויה, בדרך כלל, באדם עצמו הנמצא בתפקיד של יועץ חינוכי במוסד המלמד את המחוננים. ככל שהוא רגיש ומודע יותר לנושא, כך ההתייחסות תהיה טובה יותר. בדרך כלל, אנשי הוראת מחוננים עוברים השתלמויות שבאות לעזור להם להגיב באופן הנכון לילדים מחוננים (ברמה מאוד בסיסית כמובן) ושוב, זה תלוי באדם עצמו.
לצפיה ב-'האם ניתן לשלב גם ילדים מקב' מצטיינים בתוצאות מבחן סאלד?'
האם ניתן לשלב גם ילדים מקב' מצטיינים בתוצאות מבחן סאלד?
29/07/2018 | 18:46
1
126
כוונתי, ילדים שקיבלו ציון המתאים לקב' מצטיינים, אך ייתכן מאוד בגלל בעיית ריכוז, הצליחו ונקלטו לקב' מצטיינים ולא מחוננים? היות ותכני הלימוד בכיתה מכירים/משעממים/לא מאתגרים אותם?
היכן עיתדים לפתוח כיתות כאלו?

googit
לצפיה ב-'מצטיינים ומחוננים'
מצטיינים ומחוננים
( לעמוד שלי בתפוז )
21/08/2018 | 09:45
89
אלו שקיבלו ציון המתאים למצטיינים בלבד לא ישולבו בכיתת מחוננים. אם תלמיד ניגש לבחינה ומאובחנת אצלו בעיית ריכוז, הוא עשוי לקבל הקלות ותנאים המותאמים למצבו. במקרה זה כדאי לפנות למכון סאלד ו/או לרפרנטית המחוזית ולהמשיך משם. היכן ייפתחו כיתות מחוננים נוספות? לאלוהים ולאגף המחוננים במשרד החינוך התשובות.
בהצלחה

מנהל/ת הפורום

אודות:
יורה נחושתן, הנו הבעלים של "דעת יורה", מפעילת תוכנית לימודי ההעשרה לילדים בשכבות הגיל של כיתות ב' - ה', אם בהוראה יחידנית ואם בקבוצות קטנות ובכיתות גד
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

יורה נחושתן- מנהל פורום הורים למחוננים
מנהל פורום הורים למחוננים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו