לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1055010,550 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

 
פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.
 
אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

 
פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.
 
אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'פעילי הליכוד מפיצים פייק רוסופובי נגד ליברמן ברשת'
פעילי הליכוד מפיצים פייק רוסופובי נגד ליברמן ברשת
20/08/2019 | 14:10
1
12
https://m.maariv.co.il/elections2019/news/Article-...
שכביכול ישראל ביתנו קוראת לבטל את מנהג הברית מילה.

לצפיה ב-'גם כחול לבן יורדים על ביבי תוך כדי בורות'
גם כחול לבן יורדים על ביבי תוך כדי בורות
20/08/2019 | 20:58
8
כתבו אוקראינה ושמו דגל רוסיה.
 
לצפיה ב-'לא זוכר אם כבר עסקנו בזה - מה חשבתם על הסדרה "צ'רנוביל"?'
לא זוכר אם כבר עסקנו בזה - מה חשבתם על הסדרה "צ'רנוביל"?
17/08/2019 | 17:32
6
32
בין אם צפיתם בסדרה של HBO, או רק שמעתם עליה מכלי שני?

א. הכל שקרים, פרופגנדה מערבית מרושעת.
ב. חבל שמדברים על התקלה הטכנית ולא על ההקרבה ההירואית.
ג. הם היו עדינים, במציאות היה יותר גרוע.
ד. אף לא אחד מהאמורים לעיל.
לצפיה ב-'מעניין מי חשבת שיבחר ב-א' או ב' '
מעניין מי חשבת שיבחר ב-א' או ב'
18/08/2019 | 15:46
1
27
היתה לך איזו דמות מסויימת בדמיון כשניסחת את האופציות האלה?
 
 
לצפיה ב-'אכן, הייתה לי דמות מסוימת בדמיון לגבי תגובה א'.'
אכן, הייתה לי דמות מסוימת בדמיון לגבי תגובה א'.
19/08/2019 | 11:27
14
 
כשהסדרה עלתה, קראתי כתבות פרומו ב"ידיעות אחרונות" שעסקו באסון צ'רנוביל, ובהן נתקלתי בתגובות ב' וג'. לא היה לי מושג, ועדיין אין לי, מי מגולשי הפורום יזדהה עם שתי תגובות אלה.  
 
לצפיה ב-'לא ראיתי, ודעתי היא שכדאי שהאמריקאיים או הבריטים יתעסקו'
לא ראיתי, ודעתי היא שכדאי שהאמריקאיים או הבריטים יתעסקו
18/08/2019 | 18:53
3
36
בעניינם. מעניין מה היו חושבים אמריקאיים אם רוסיה הייתה מפיקה סדרה על מלחמת וייטנאם.
לצפיה ב-'ועוד איך'
ועוד איך
18/08/2019 | 21:34
16
המניעים שמאחורי מלחמת ויטנאם ובעצם של רוב המלחמות המודרניות (יום כיפור, האביב הערבי וכו') זה דבר שמצונזר באמצעי התקשורת הרגילים.
לצפיה ב-'צולמו מספר סרטי תעודה על מלחמת וייטנאם'
צולמו מספר סרטי תעודה על מלחמת וייטנאם
18/08/2019 | 22:09
27
גם בברית המועצות וגן ברוסיה המודרנית. תעשיית הטלוויזיה הרוסית פחות בקטע של מיני סדרות היסטוריות איכותיות, אין להם תקציב כנראה.
לצפיה ב-'זו תגובה שלא צפיתי, סחתיין. '
זו תגובה שלא צפיתי, סחתיין.
19/08/2019 | 11:35
15
על כך, שני דברים.
 
אחד, לאסון צ'רנוביל הייתה השפעה מעבר לגבולות ברה"מ, כך שזה עניינם של כל תושבי כדור הארץ. 
 
שניים, יש לי כמה ידידים ומכרים אמריקנים ובריטיים, ואני מתרשם שממש לא מעניין אותם מה אומרים עליהם בארצות אחרות, כל עוד לא נוקטים פעולות עוינות כלפי אזרחים אמריקאים ובריטיים, וכל עוד לא מערימים מכשולים בפני עסקים אמריקניים ובריטיים. זאת בשונה מאיתנו הישראלים, שנורא חשוב לנו מה חושבים עלינו בארצות אחרות (ובצדק), ואנחנו מאד רגשיים בקשר לזה (שלא בצדק). 
 
לצפיה ב-'הקול הרוסי לא בכיס של ליברמן: כך ייאבקו המפלגות על ליבם של'
הקול הרוסי לא בכיס של ליברמן: כך ייאבקו המפלגות על ליבם של
18/08/2019 | 12:33
1
20
דוברי הרוסית.
 
בליכוד מתמקדים ברצון של רוב דוברי הרוסית לראות את נתניהו ראש ממשלה • בעבודה בונים על תוכנית כלכלית • ובישראל ביתנו? מלגלגים
 
הקול הרוסי צפוי להיות לשון המאזניים בבחירות הקרובות, ובמטות המפלגות מתכוונים להסתער על המגזר. בדקנו כיצד הם מתכוונים לעשות זאת בפועל.
 
ליכוד
בליכוד ערכו אולי את השינוי הכי משמעותי ביחס לקול הרוסי במערכת הבחירות הנוכחית, והחליטו להשקיע רבות במגזר. בליכוד הקימו מטה עולים, צירפו שמות מוכרים והקימו מטות שטח עם רכזים ופעילים בערים עם ריכוז עולים גבוה כגון אשדוד ונתניה.
המסר העיקרי ש"מדבר" אל הקול הרוסי הוא הרצון שלהם לראות את נתניהו כראש הממשלה, ועל כן חוזרים המסרים על כך שליברמן מציב דרישה לא מעשית בכך שהוא אומר שימליץ על נתניהו רק אם יתחייב לשבת בממשלה ללא חרדים ודתיים. בליכוד מבהירים כי ליברמן יגרום לכך שהליכוד יפסיד את השלטון לטובת גנץ ולפיד.
 
כחול לבן
בכחול לבן חוששים לאבד את הקול הרוסי לליכוד ולישראל ביתנו, אך למרות זאת במפלגה לא טורחים להשקיע בתקציב קמפיין למגזר הרוסי לעומת המפלגות המתחרות, או להטיל את עבודת הקמפיין הרוסי על יותר מחבר כנסת אחד. מי שאחראי לכל עבודת המיזם הרוסי של כחול לבן הוא ח"כ יואל רזבוזוב, הממוקם במקום ה־18, והוא חבר הכנסת היחיד בכחול לבן שמגיע מהמגזר הרוסי. בבחירות הקודמות נראה כי רזבוזוב, שהגיע מיש עתיד, הצליח לגייס 3 מנדטים מהמגזר.
 
ישראל ביתנו
גם בבחירות האלה, בישראל ביתנו בונים, כמובן, כמו תמיד, על הקול הרוסי - הבסיס של המפלגה. במפלגה מלגלגים על נתניהו שפתאום נזכר בקול הרוסי ובעולים החדשים.
לפחות על פי המצע שלהם, בישראל ביתנו מנסים לקדם חוקים למען העולים וטוענים כעת, כחודש לפני הבחירות, כי בין הדרישות שלהם לכניסה לממשלה תהיה מציאת פתרון לבעיות המפריעות לעולים בעיקר בנושא דת ומדינה. לכן בישראל ביתנו ידרשו לבטל את המועצות הדתיות ולתת אפשרות לכל רב עיר לבצע גיור. "אם הוא טוב בשביל להיות רב עיר, אז הוא טוב לנהל תהליך גיור", אומרים בישראל ביתנו.
נוסף על כך, בישראל ביתנו מבטיחים הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים ופתיחת מרכולים בשבת. כל ההבטחות הללו חוזרות ביתר שאת רק כיוון שבבחירות האלה מדובר בקרב ראש בראש בין נתניהו לליברמן, ופרט להעלבות אישיות בין השניים, בישראל ביתנו מנסים לקרוץ לדור הצעיר של העולים, שרק כחמישית מהם הצביעו בבחירות האחרונות לישראל ביתנו.
 
העבודה-גשר
רשימת העבודה־גשר בראשות עמיר פרץ מעניקה דגש מיוחד לפריפריה ולמגוון מגזרים בחברה הישראלית, אך נראה כי המגזר הרוסי נדחק לשוליים בקמפיין. 
העבודה־גשר הציבה את ולדימיר סברדלוב, נציג דוברי הרוסית, רק במקום ה־25 ברשימה, שהוא כמובן לא ריאלי. גרוע מכך, היו"ר פרץ אף לא זכר את שם משפחתו של הנציג שלו ברשימה וכינה אותו בראיון לתחנת הרדיו "כאן רקע" "ולדימיר מנתניה", דבר שהמחיש את המקום הזניח שהעבודה־גשר והעומד בראשה מייחסים לקול הרוסי. 
בעבודה־גשר מתכוונים לנסות ולשפר כבר בימים הקרובים את נקודת התורפה הזו עם סרטונים של עמיר פרץ המופנים אל קהל דוברי הרוסית וראיון שלו בערוץ 9 וגם מפגש עם נציגי המגזר הרוסי, כדי להיכנס אל המגרש הרוסי בבחירות הקרובות. 
מזכ"ל מפלגת העבודה, עו"ד ערן חרמוני, אמר כי "אנו מעריכים שנזכה לתמיכה משמעותית מציבור דוברי הרוסית, מכיוון שהתוכנית הכלכלית־חברתית שלנו נוגעת באופן משמעותי לחיים של הרבה ישראלים דוברי רוסית בנושאים כגון פנסיית מינימום של 6,000 שקלים, העלאת שכר המינימום ל־40 שקלים לשעה, תוכנית לבניית דיור רחבת היקף על ידי המדינה ומודל חדשני של דירה בליסינג". 
 
המחנה הדמוקרטי
יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, שפועל בתחום החתונות האזרחיות (מחוץ לרבנות) יותר מעשור, הודיע כי יפעל להקמת רשות לנישואים אזרחיים, על מנת שכל זוג יוכל להינשא בישראל ונישואיו יוכרו על פי חוק. למפלגה פעילים ופעילות ישראלים דוברי רוסית ובנוסף היא משקיעה בפרסום בתקשורת הישראלית בשפה הרוסית, שולחת את בכיריה וחברי הרשימה להתראיין בתקשורת בשפה הרוסית ופונה עם המצע הנוגע לדת ולמדינה למצביעים. 
 
ימינה
רשימת ימינה לא הקימה מטה למיליון דוברי הרוסית החיים בישראל, לא משקיעה בפרסום במדיה לציבור זה ולא מקיימת כנסים או אירועים פוליטיים למגזר.
 
------------------------------------------------------------------------------
בהכנת הידיעה השתתפו דניאל רוט־אבנרי, דן לביא, יהודה שלזינגר, אבי כהן, יורי ילון ואריאל כהנא
לצפיה ב-'יש ביניהם ולו עיתונאי אחד שיודע רוסית?'
יש ביניהם ולו עיתונאי אחד שיודע רוסית?
18/08/2019 | 19:14
18
אולי יורי ילון.
לצפיה ב-'מה הסיפור מסביב לאיילת שקד? למה כל כך הרבה מתלהבים ממנה? '
מה הסיפור מסביב לאיילת שקד? למה כל כך הרבה מתלהבים ממנה?
14/08/2019 | 11:13
92
357
אז כשאתם פותחים חדשות אין מצב שתפספסו כתבה על שקד. חלק מהאנשים מגדירים אותה כפנומן וכאישה חכמה ואפילו כראש ממשלה הבא (מתישהו בעתיד). ניסיתי לחוות אותה, צפיתי כמעט בכל הראיונות שלה. שום דבר חדש. משפטים מכובסים ועושה רושם שהאישה הזאת, שגדלה בצפון תל אביב, פשוט הבינה שאפשר לעשות קריירה פוליטית על...
המשך>>
אז כשאתם פותחים חדשות אין מצב שתפספסו כתבה על שקד. חלק מהאנשים מגדירים אותה כפנומן וכאישה חכמה ואפילו כראש ממשלה הבא (מתישהו בעתיד). ניסיתי לחוות אותה, צפיתי כמעט בכל הראיונות שלה. שום דבר חדש. משפטים מכובסים ועושה רושם שהאישה הזאת, שגדלה בצפון תל אביב, פשוט הבינה שאפשר לעשות קריירה פוליטית על דעות ימין מובהקות. אני שואלת את עצמי מה ה"פנומן" הזה עשה במשך הכהונה שלה כשרת משפטים? 
 
יופי. כולם מתלהבים מהחזות שלה. אומרים שהיא מהממת. ושלא תחשבו שאני לא יכולה להעריך יופי נשי, אני מאוד אוהבת לחוות הרגשה אסתטית (אני לא לסבית), אבל לא ברור לי למה עושים מהחזות שלה כזה סיפור. לדעתי, מדובר באישה עם חזות ממוצעת מאוד. 
לצפיה ב-'הכחשת השואה ברוסטוב'
הכחשת השואה ברוסטוב
11/08/2019 | 20:48
28
לצפיה ב-'דעה: בסוף גם לדוברי הרוסית יימאס מליברמן'
דעה: בסוף גם לדוברי הרוסית יימאס מליברמן
04/08/2019 | 21:49
13
40
שלושים שנה אחרי ראשיתה של העלייה הגדולה מבריה"מ, הביא הסיבוב השני של בחירות 2019 ללידתו מחדש של "המגזר הרוסי". הציבור המגוון הזה גילה להפתעתו, שהמפלגה שהתיימרה להיות נציגתו בכנסת ובממשלה, זו שלכאורה דואגת לענייניו, עוסקת בפועל בעניינים אחרים לגמרי, ומתמסרת בעיקר לתעמולה נגד החרדים. הכל קרה, כאמור, בהפתעה. הקואליציה הקודמת הלוא נפלה בין השאר אחרי שאביגדור ליברמן פרש מהממשלה בגלל נושאים ביטחוניים, לפי גרסתו. והנה, במסגרת המו"מ להרכבת הקואליציה הבאה, הוא מקדיש את כל מרצו לסכסוך המלאכותי עם החרדים. 
 

שתי שאלות עולות מייד בהקשר הזה. ראשית, האם סוגיות כמו גיוס האברכים או שיעור התעסוקה במגזר החרדי הן באמת הבעיות הבוערות כרגע בחייהם של דוברי הרוסית? ושנית, האם מישהו מתכוון ברצינות לעסוק בנושאים האלה אחרי 17 בספטמבר? לשתי השאלות, התשובה שלילית.

יש לזכור שמאחורי הכינוי "המגזר הרוסי", יש אמנם לא מעט עולים שהגיעו ארצה מבריה"מ לשעבר, אך רובם עלו לישראל ממדינות עצמאיות ולעיתים אף מסוכסכות עם אמא־רוסיה. יש כאן ותיקים שמזמן השתלבו בחברה הישראלית, ולצידם עולים חדשים העושים את צעדיהם הראשונים בישראל. ויש גם את ילדיהם, בני דור שני או אפילו שלישי, שנולדו וגדלו בארץ, ועבורם הרוסית היא שפה שלמדו מהוריהם, אך הם אינם מרבים להשתמש בה מחוץ להקשר המשפחתי. חשוב מכך: המתח שבין דת ומדינה נוגע לחייהם במישור שונה לגמרי: הוא נוגע בעיקר להגדרת יהדותם - לצורכי נישואים, גיור, קבורה וכדומה - ולא פחות מכך, להיבט הרוחני והערכי של ההשתייכות לעם ישראל.

הקמפיין האנטי־חרדי של ישראל ביתנו מלבה אפוא שסע פנימי בתוך ציבור דוברי הרוסית. רובם לא מתחברים אליו ואף סולדים מתכניו ומסגנונו. אין ספק, רבים מזדהים עם ישראל ביתנו כמפלגה, אך גם הם מחפשים רמז קלוש לפתרון החידה: כיצד גיוסם של 3,000 תלמידי ישיבות "יגייר" 350 אלף עולים ויהפכם ליהודים כשרים. או איך יציאתם של החרדים לשוק העבודה תפתור את בעיית הביטוח הפנסיוני החסר - באופן חמור - של העולים המבוגרים. אגב - משבר זה בדיוק היה על סף פתרון במסגרת המו"מ הקואליציוני, ואם ליברמן לא היה גורר את המדינה לבחירות חדשות, הממשלה החדשה היתה עוסקת בסוגיה ברגע זה. 

סביר להניח שעוד לפני הבחירות תבוא ההתפכחות, ההבנה שאי אפשר לפתור בעיות לאומיות מהותיות בעזרת שיח מסכסך ומפלג. ציבור העולים מתחיל להבין שמנצלים את תמיכתו ה"אוטומטית" לצרכים ציניים, ולמעשה רוכבים על גבו בניסיון להרוויח את קולותיהם של ישראלים ותיקים מקרב מצביעי השמאל החילוני, תומכי לפיד־האב ולפיד־הבן ומלחמתם ב"רוח הקודש". 

ציבור דוברי הרוסית, שהביא בבחירות באפריל את ישראל ביתנו לצד החיובי של אחוז החסימה, מבין שעומדים "לעשות עליו סיבוב". אם על חשבון הצרכים שלו מלבים שסעים, מנהלים התחשבנות ומסכנים את שלטון הימין, ייתכן שסיבוב הבחירות הנוסף יהווה עבורו הזדמנות היסטורית לשים קץ לפוליטיקה המגזרית.
 
------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מעניין למה הוא חושב ככה..'
מעניין למה הוא חושב ככה..
04/08/2019 | 22:33
1
31
לצפיה ב-'אני חושב שהוא טועה'
אני חושב שהוא טועה
04/08/2019 | 22:47
25
רוב דוברי הרוסית דווקא די מסכימים עם ליברמן והקמפיין האנטי-דתי דווקא מאוד משך מנדטים נוספים, זה מסתבר אחד העניינים הכי חשובים לאותם מנדטים, אם לא החשוב ביותר.
לצפיה ב-'שיגיד תודה לדרעי ונאום האימים שלו'
שיגיד תודה לדרעי ונאום האימים שלו
04/08/2019 | 23:37
4
30
לפני הבחירות הקודמות, כשאמר שאזרחי המדינה ממוצא רוסי נמצאים כאן "לצערו הרב", ושבמשרדי הממשלה שומעים יותר מדי רוסית. "שיח מפלג" בת*ת שלי.
לצפיה ב-'נראה שליברמן ודרעי מתואמים'
נראה שליברמן ודרעי מתואמים
05/08/2019 | 09:49
3
5
לצפיה ב-'גם אני חשבתי כך'
גם אני חשבתי כך
05/08/2019 | 09:59
2
23
אבל לאחר שלא הצליחו להגיע לפשרה בהרכבת הקואליציה, נראה שלא כך הדבר.
לצפיה ב-'ליברמן לא מרוצה מ-5 מנדטים'
ליברמן לא מרוצה מ-5 מנדטים
05/08/2019 | 10:08
1
22
הוא רוצה להכניס עוד כמה חברים לכנסת.
אני לא אופתע אם אחרי ~10 מנדטים הוא יסכים להיכנס גם לממשלת ימין וחרדים, וכמובן ימצא זמן מתאים עם אחלה תירוץ להתפטרות.
לצפיה ב-'הוא מזמן היה צריך להתפטר'
הוא מזמן היה צריך להתפטר
06/08/2019 | 00:19
21
והצוות הרוסי שלו, שמעולם לא עשו שום דבר מועיל לדוברי רוסית בארץ. להפך, דווקא אותם הפוליטיקאים הרוסיים שיקרו לעולים.
לצפיה ב-'או שיקום "ליברמן חדש" ומסוכן הרבה יותר '
או שיקום "ליברמן חדש" ומסוכן הרבה יותר
05/08/2019 | 10:08
4
33
יש כאן מאות אלפי גויים שיזדהו עם איזה פופוליסט רהוט ומיליטנטי שבא מקרבם, מעין הכלאה בין סמיון גרפמן, רון קובי ואבי ילאו.
לצפיה ב-'מי מתוך גרפמן, קובי וילאו הוא גוי?'
מי מתוך גרפמן, קובי וילאו הוא גוי?
05/08/2019 | 10:27
2
31
אם 15% מהאוכלוסיה בקושי הכניסו מפלגה של 5 מנדטים לכנסת, אין סיכוי שרק 30% מתוכם (אלה שאינם יהודים לפי ההלכה) כן יצליחו להכניס מפלגה שתעבור את האחוז החסימה.
לצפיה ב-'ישראל ביתנו מיתגה את עצמה מחדש'
ישראל ביתנו מיתגה את עצמה מחדש
06/08/2019 | 14:53
1
15
בגלגול הקודם היא הייתה מפלגת נישה שהבטיחה הטבות נישתיות למצביעים, ולכן הבייס שלה עמד על 5 מנדטים. עכשיו היא עברה למגרש של מפלגת שינוי הידועה לשמצה, ומחרתיים תתקדם למחוזות של "מדינת כל אזרחיה", דבר שבהחלט יוסיף לה קולות של הגויים והשמאל.
לצפיה ב-'לא הייתה לליברמן ברירה'
לא הייתה לליברמן ברירה
07/08/2019 | 19:49
17
המיתוג הקודם נכשל, הנוכחי יכשל גם כן כנראה (כי הנישה כבר תפוסה ע"י כחול לבן), הבא עדיין לא יודעים, אם כי נחוץ, כי אלה שאינם ערבים ומעוניינים בכך לא יצביעו למפלגה ערבית שמתנגדת לעצם קיומה של מדינת ישראל והם מחפשים להצביע למפלגה שבעד מדינת כל אזרחיה אך נגד מדינה דו לאומית ונגד מדינה פלסטינאית ונגד פתרון שתי המדינות.
 
למרות כל הנ"ל, אני סבור שעבר זמנו של ליברמן מאז הצהיר שיתן להנייה 48 שעות לפני שהוא מחסל אותו וזה לא קרה. גם אם ליברמן היה מציע את המיתוג "הבא" אני סבור שבכל מקרה אי אפשר לסמוך עליו.
לצפיה ב-'גם חשבתי על זה'
גם חשבתי על זה
05/08/2019 | 12:40
29
למשל גרפמן לא הצליח למשוך קולות בחירות האחרונות.
אם היה מצליח למשוך קולות, אולי גם הוא וגם ליברמן לא היו עוברים את אחוז החסימה, או שמועמד כזה היה לוקח את מרבית הקולות אליו.
 
לא הייתי מתמקד רק בגויים, חלקם לא בהכרח חושבים בכיוון כזה, אלא יותר בכיוון מפלגות אחרות.
ומנגד יש ממש לא מעט יהודים שמחזיקים בדעות כאלה.
לצפיה ב-'קל להבין את אלה שנמאס להם מליברמן'
קל להבין את אלה שנמאס להם מליברמן
05/08/2019 | 21:06
28
בעיקר קל להבין את אלה שזוכרים לו שלא חיסל את הנייה.
 
נמר מנייר.
לצפיה ב-'בגלל פוטין או בשביל הדרכון הכחול? זינוק של 73 אחוזים בעלייה '
בגלל פוטין או בשביל הדרכון הכחול? זינוק של 73 אחוזים בעלייה
04/08/2019 | 22:32
15
31
מנכ"ל החברה לקידום עלייה "אופק ישראלי": "זה נובע גם מהעבודה הנכונה שלנו ברשתות החברתיות". העולים מגיעים מרוסיה בעיקר, בייחוד מהערים הגדולות, אך חלקם חוזרים למוסקבה ולסנט־פטרסבורג לאחר קבלת הדרכון
 
מאת  צביקה קליין  כ״ט בתמוז ה׳תשע״ט (01/08/2019)
 
התחזקות ניכרת נרשמת השנה בעלייה ממדינות בריה"מ לשעבר, בעיקר מרוסיה ואוקראינה. בסוכנות היהודית מדווחים שבחצי הראשון של 2019 עלו לישראל מהמדינות הללו 11,882 עולים בסך הכול – 42 אחוזים יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. הסיבות לעלייה עשויות להיות כלכליות ופוליטיות, אבל גם שינוי שנערך לפני שנתיים בחוק הדרכונים הישראלי.
 
העולים ממדינות בריה"מ לשעבר מנו 77 אחוזים מהעולים לארץ מכלל העולם בחודשים ינואר עד יוני 2019. רובם כאמור הגיעו מרוסיה – 7,894 עולים, 73 אחוזים יותר מבמחצית הראשונה של השנה שעברה. קבוצה גדולה נוספת הגיעה מאוקראינה: 3,005 עולים הגיעו ממנה, רק 6 אחוזים יותר ממספר העולים בינואר־יוני אשתקד. 396 עולים הגיעו מבלרוס, אך כאן חלה דווקא ירידה של 17 אחוזים לעומת התקופה המקבילה ב־2018.
 
כמובן, אין להשוות בין גל העלייה הנוכחי לגל העלייה של שנות ה-90: בחמש השנים האחרונות הגיעו ממדינות בריה"מ לישראל כ־36 אלף עולים, בערך מספר העולים בתוך חודש אחד בשנות ה-90.
 
גורמים רשמיים בישראל טוענים שהעלייה מרוסיה נובעת מסיבות פוליטיות בעיקר, ואילו העלייה מאוקראינה – מסיבות של ביטחון וכלכלה. במשרדי הממשלה הרלוונטיים העדיפו לא להתייחס רשמית לממצאים, שכן הדבר עלול לפגוע ביחסים עם רוסיה. "ברוסיה יש אי אמון לגבי עתיד המדינה, ובעיקר אי אמון בנשיא ולדימיר פוטין", טוען גורם ממשלתי. "זו בעצם העלייה של פוטין".
 
שני גורמים מנוגדים מעודדים את העלייה מרוסיה. מצד אחד, המצב הפוליטי בעייתי ומחמיר: "קיימים סכסוך עם אוקראינה ומתיחות מול ארה"ב ואירופה. זה משפיע כלכלית על מעמד הביניים, שרוב היהודים נמנים עליו. יש גם אי אמון בעתיד המדינה בגלל מדיניות הפנים", אומר המקור הממשלתי. מנגד, דווקא חופש הדת והאפשרות לחיות חיים דתיים ללא הפרעה, עם תשתית יהודית חזקה, מסייעים להתחזקות העלייה: "כיום יש בתי ספר יהודיים ומחנות קיץ ציוניים, ואם ילד גדל במסגרת כזו, אך טבעי שישקול לעלות לישראל".
 
בתחילת שנות ה־2000, לדבריו, עלו בעיקר זכאי חוק השבות מהפריפריה של רוסיה, ולא ממוסקבה הבירה או מסנט־פטרסבורג, אך בשנים האחרונות מגיעים העולים בעיקר משתי הערים הגדולות. העלייה כיום, כשיהודי רוסיה כבר מבוססים במדינה בעלת כלכלה מתפקדת, היא של אנשים שמבוססים כלכלית ומקצועית, ולא של אנשים שתלויים לחלוטין במדינה.
 
רבה של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה פנחס גולדשמידט מכיר היטב את התופעה, אך לדבריו לא כל העולים מגיעים כדי להישאר. "אפשר היום לקבל אזרחות מבלי לחכות יותר מדי זמן לדרכון כמו בעבר", הוא אומר. תיקון חוק הדרכונים שעבר בישראל לפני שנתיים אפשר לאזרחים לקבל דרכון מיד עם עלייתם, בלי להוכיח שהשתקעו בארץ למשך שנה. בעבר העולים היו מקבלים תעודת מעבר, שחלות עליה מגבלות רבות, אך החוק החדש קובע ש"שר הפנים לא יוכל לסרב לבקשתו של עולה, אשר הוענקה לו אזרחות מכוח חוק השבות, לקבל דרכון ראשון רק משום שטרם השתקע בישראל". לכן, מסביר הרב גולדשמידט, "יש הרבה יהודים או בעלי שורשים יהודיים שעולים כדי לקבל אזרחות ישראלית – וחוזרים מיד לרוסיה. במוסקבה קוראים לזה 'עליית דרכון'. ממה שאני שומע, יש היום עשרות אלפים במוסקבה שמסתובבים עם דרכון ישראלי".
 
לדברי הרב גולדשמידט, המצב הכלכלי ברוסיה הוא רק גורם משני לעלייה: "הוא לא מספיק כדי להביא את המאסות. הסיבה העיקרית היא קבלת דרכון ישראלי".
 
מומחים אחרים לעלייה טוענים שהקשיים ברוסיה הם שעומדים מאחורי התגברות העלייה. שמעון כהן, מנכ"ל "אופק ישראלי" – חברה לתועלת הציבור שהיא הגוף האחראי להשקעת כספי הממשלה בעלייה לארץ, באמצעות המוסדות הלאומיים – מעז לקחת קרדיט חלקי על התופעה. "זה נובע גם מהעבודה הנכונה שלנו ברשתות החברתיות. כשזכאי העלייה מבינים שיש להם הזדמנות, שהם מתאימים לחוק השבות, הם יעשו את הצעד הזה, כי הם מחפשים הגנה.
 
"יש לחץ ברוסיה, הם לא יודעים לאן המדינה שלהם הולכת, יש מעצרים של כל מיני אנשים, מכל הרקעים, והמצב אינו נעים. יש גם בעיות כלכליות. נוצרה בשנים האחרונות עבודה נכונה של הסוכנות וגורמים שפועלים בשטח להעלאת המודעות, וכדי להראות לזכאי חוק השבות שיש להם הזדמנות לעלות. זה חלון הזדמנויות. בסוף אנחנו מדינה טובה, והאופי של העולים מחבר העמים הוא אופי של שורדים, אנשי עבודה, ומדינת ישראל נותנת להם מענה".
 
לדבריו, מדינות אחרות כמו ארה"ב או קנדה מקבלות מהגרים מרוסיה במשורה. "אין הרבה מדינות שיקבלו אותם בידיים פתוחות. מדינת ישראל כן, והיא גם מדינה בעלת כלכלה יציבה".
 
טוענים שהסיבה היא שינוי חוק הדרכונים.
"מי שאומר זאת, מגזים. אם חלק מהעולים חוזרים, אלה בודדים, כמו מכל מדינה. הלוואי שכל זכאי שבות בעולם יקבל תעודה שאומרת לו שהוא זכאי לעלות לישראל. זה יכול להיות טוב, כי כך יהיו לנו נתונים שלהם להמשך, אבל הם גם ישמשו מעין שגרירים שלנו בעולם".
 
מיקי גיצין, המנכ"ל הישראלי של הקרן החדשה לישראל, שנולד להורים יוצאי בריה"מ לשעבר, מסכים עם כהן שהעולים של רוסיה מגיעים מסיבות של רדיפה פוליטית. "פעם היו עולים לישראל בגלל ביטחון אישי או כלכלי, אך כעת המצב שונה. העולים היום אמידים יותר, ויכולים להרשות לעצמם לחיות בתל-אביב או בחיפה. העולים מרוסיה של היום מגיעים בגלל צמצום המרחב הדמוקרטי. אלה אנטי־פוטיניסטים, בעלי אוריינטציה ליברלית יותר מאשר דור ההורים שלי".
 
גיצין גדל במשפחה ימנית מאוד מבחינה מדינית וחברתית, כמו רוב יוצאי בריה"מ לשעבר, אך בחר בדרך אחרת ולכן הוא נחשב לעוף מוזר בקהילת העולים. "ההורים שלי ברחו מבריה"מ כי רדפו יהודים, אך היום כבר רודפים שם אחרי כולם", הוא אומר. "בעיניי, לו השמאל בישראל היה חכם הוא היה מדבר עם העולים האלה מרוסיה".
 
למה לא עושים את זה?
"השמאל בישראל פשוט לא חכם. אין שום היגיון לא לפנות אליהם, בשמאל חושבים משום מה שכולם מצביעים ליברמן, אבל זה לא נכון, הרוב דווקא מצביעים לליכוד.
 
"תבין שליברמן הוא ממולדובה, כמו משפחתי, אבל יוצאי בריה"מ של היום צוחקים על המבטא שלו ועל הרוסית שלו, כי זה נחשב לפריפריה ברוסיה. יכול להיות שההליכה שלו לכיוון של שאלות דת ומדינה ופחות למלחמה בבתי המשפט קשורה לשאיפה שלו להגיע אליהם, ואל הדור הבא".
 
-----------------------------------------------------------
לצפיה ב-'עד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות'
עד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות
05/08/2019 | 14:57
14
48
יש אנשים מהערים הגדולות של רוסיה שבאים נטו כדי לקבל את הדרכון וחוזרים.
ויש אנשים מכל מיני עיירות בפריפריה של רוסיה ואוקראינה שעולים באמת כדי להשתקע כאן, אבל רבים מהם עוזבים תוך זמן קצר. זה שונה מאוד ממה שהיה בשנות ה-90. מוסקבה, סנט פטרסבורג ואפילו ערים כמו נובוסיבירסק וקאזאן הן ערים מודריניות, מושקעות ונקיות. לרוב העולים יש דיור בארץ מוצאם וכאן גורלם לגור בשכירות לנצח. לרוב הם לא ממהרים למכור את הדיור ברוסיה כדי לקנות כאן דירה. כמו כן רובם כבר אינם יהודים לפי ההלכה ומרגישים כאן לא שייכים.
לצפיה ב-'באמת הרבה חוזרים ?'
באמת הרבה חוזרים ?
05/08/2019 | 20:20
13
30
אני ראיתי ברשת ובטלויזיה עולים מרוסיה מהשנים האחרונות שהודו שהמניע העיקרי היה לברוח מפוטין, וכולם ד"א מחזיקים בעמדות פוסט-מודרניות ע"פ הסטנדרט האיחוד-אירופי, אופוזיציה שמאלנית קלאסית לפוטין.
לצפיה ב-'או חוזרים או ממשיכים הלאה. הנה לדוגמה'
או חוזרים או ממשיכים הלאה. הנה לדוגמה
05/08/2019 | 23:08
5
43
סרטון על בחורה צעירה שעלתה מבלרוס. היא אומרת בבירור שהתכוונה לגור כאן חצי שנה בתור חוויה ולחזור. אח"כ החליטה שאין ברצונה לחזור לבלרוס ונשארה. אחרי כשנה הגיעה למסקנה שגם ישראל לא מתאימה לה והיא מתכוונת להמשיך הלאה.
לצפיה ב-'כל הכבוד לה!'
כל הכבוד לה!
06/08/2019 | 00:09
4
43
שיהיה לה בהצלחה רבה. רק לא ברור לי עניין קטן. היא אמרה שהיא מתמחה בביולוגיה מלקולרית וחיפשה פה משרה והתקבלה. קצת הכעיס אותי הדבר אם זו האמת. מכירה רבים וטובים שסיימו פה תארים בביולוגיה וכימיה מטעם אוניברסיטאות או הטכניון ומתקשים למצוא עבודה, כי זה לא הכי נפוץ או שהניסיון שהמעסיקים דורשים הזוי.
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
06/08/2019 | 21:07
2
28
בוגרים חסרי ניסיון בארץ נדפקים במגוון מקצועות.
ואנשים מנוסים שמגיעים מחו"ל חוגגים חופשי.
לצפיה ב-'מי שרוצה למצוא עבודה בביוטק מתקשה'
מי שרוצה למצוא עבודה בביוטק מתקשה
07/08/2019 | 10:47
1
35
הדרישות הזויות,המשרות מצומצמות אחת הסיבות למה לא המשכתי לימודים.
לצפיה ב-'עשית טעות, יכולת לבחור ללמוד במדינה'
עשית טעות, יכולת לבחור ללמוד במדינה
07/08/2019 | 19:40
25
שבה ניתן למצוא התמחות במקצוע במהלך הלימודים ולסיים את הלימודים כבעלת ניסיון, סביר להניח שזה גם היה מקנה לך ויזת עבודה פתוחה עם תום הלימודים. לצערך גם בניו זילנד אין כמעט עבודה בזה.
לצפיה ב-'יש מקצועות שאפשר למצוא בהם עבודה לחסרי ניסיון רק במדינות'
יש מקצועות שאפשר למצוא בהם עבודה לחסרי ניסיון רק במדינות
07/08/2019 | 19:35
30
מעטות ובמדינות שבהן זה לא כך אין טעם ללמוד את המקצועות הללו, כי לא ניתנת בהן הזדמנות לצבור ניסיון. ביולוגיה מולקולרית אין טעם ללמוד בישראל, אבל בבלארוס, באסטוניה, בדנמרק, בארה"ב, בקנדה ובקוריאה דווקא כן, כי במדינות אלה מוצאים לסטודנטים במקצועות אלה מקומות להתמחות בהם עוד במהלך הלימודים, כך שהם מסיימים את הלימודים עם ניסיון.
לצפיה ב-'מי שמגיע למסקנה שישראל לא מתאימה לו'
מי שמגיע למסקנה שישראל לא מתאימה לו
08/08/2019 | 11:18
6
36
ומחליט לחזור לארץ מוצאו או להמשיך הלאה, כל הכבוד לו, הוא עושה טובה גם לעצמו וגם לאלו שנשארים כאן. בשנות ה-90 המוני עולים-מהגרים נתקעו כאן בעל כורחם וזה גרם לקליטה ממש לא בריאה וממושכת יותר מהצפוי של כמיליון איש, חבלי התאקלמות קשים ביותר ופצעים נפשיים לכל שארית חייהם, וגם מיתוג של כל הקבוצה כזרים נחותים שאף שנחלש מאוד בשנים האחרונות, סביר להניח שישאר עוד הרבה מאוד זמן אחרי לכתינו. כל זה היה נחסך מאיתנו אם כל מי מבני העליה של נות ה-90 שנפשו חפצה לעזוב הייתה לו אפשרות מעשית לעזוב, ובהסתכלות לאחור, גם הפתרון של ההתמודדות הדמוגרפית של ישראל ממש לא יגיע מהמוני הרוסים, ששיעור הילודה שלהם הוא נמוך ביותר, וגם אם הוא מיישר קו עם החברה הכללית לאחרונה, אין מה להשוות אותנו בפרמטר הזה לעליה המזרחית של אמצע המאה ה-20, שסביר להניח שהישועה הדמוגרפית טמונה דווקא בכוח הילודה שלה.
לצפיה ב-'אכן מזכיר את אלי צפון'
אכן מזכיר את אלי צפון
12/08/2019 | 21:40
5
6
לצפיה ב-''
13/08/2019 | 08:25
2
17
ל-2 אנשים לא יכולות להיות דעות דומות ?
 
אופן ההתבטאות לא דומה כלל לאלי.
לצפיה ב-'אגב כל ההשוואות האלה לאלי'
אגב כל ההשוואות האלה לאלי
13/08/2019 | 09:56
1
22
רק מזכירות לי כמה הדעות האלה מוקצות מחמת מיאוס בציבור הרחב עכשיו. עדיין יש הרבה אנשים ציוניים, במגזרים מסויימים יותר מהממוצע ובאחרים פחות, אבל בגדול, מבחינת הלכי הרוח השוררים הציונות די מתה, והעליה שלנו נתנה בזה יד רחבה לפוסטמודרניזם הצברי-אשכנזי, כך שלעליה שלנו אכן תרומה כענקית בעיצובה של פני ישראל המודרנית. כמובן אני לא מכליל, ולא מדבר בשל כולם, אלא רק מדגיש מגמות כלליות בקרב המיליון ורבע ששינו את המזה"ת.
לצפיה ב-'אתה מסתכל מנקודת מבט שמאלנית'
אתה מסתכל מנקודת מבט שמאלנית
13/08/2019 | 22:12
16
בציבור הימני הדעות האלה מאוד מקובלות ונחשבות מיינסטרים.
העליה שלנו תרמה לאנטי-דתיות והחלשת הצביון היהודי וכור ההיתוך, אבל לא לשאר האלמנטים של הפוסט-מודרניזם שהועתקו ע"י צברים אשכנזים מאוד חילוניים אחד לאחד מחבריהם לדעה מאירופה וארה"ב.
אם כבר ה'רוסי הכבד' הטיפוסי חופף איתם בדעה לגבי דת והדמוגרפיה היהודית בארץ, אך מתנגש לחלוטין בענייני הפמיניזם, להט"ב, צמחונות, סביבתנות וכו'.
לצפיה ב-'אולי הדעות שלי לא עומדות בתקן של תקינות פוליטית, '
אולי הדעות שלי לא עומדות בתקן של תקינות פוליטית,
13/08/2019 | 09:42
1
18
אבל מה לא נכון ממה שכתבתי? העליה הרוסית עודנה ממשיכה לסבול מהתדמית שסיגלה לעצמה בשנות ה-90, ותאר לעצמך מה היה יכול להיות מצבינו אם העליה הייתה לא כה מאסיבית, עם משקל גדול יותר של אנשים שלא סותרים באופן כה בוטה את תדמית העליה הרוסית שהתפתח בישראל עד שנות ה-80? הרי לעליה שלנו תרומה גדולה מאוד להפיכתה של ישראל, על כל פלחי החברה, ממה שהיא הייתה בשנות ה-80 למה שהיא כיום.
לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
13/08/2019 | 10:56
31
מוטב היה לרוב העולים להישאר בארצות מוצאם (חוץ מאלה שעלו מאיזורים שבהם התלקחה מלחמת אזרחים או מדינות אסיה התיכונה שבה הם היו מיעוט גזעי), או להגר לארה"ב או גרמניה. בשביל ההורים שלי העליה היתה אסון שהרס להם את החיים והפך אותם מאנשים בטוחים בעצמם ומקובלים חברתית לשבר כלי. בשבילי, העליה הרסה לי את התקופה הכי יפה בחיים, הנעורים.
אבל ישראל בתור מדינה רק הרוויחה מהעליה הגדולה.
לצפיה ב-'טייס יהודי בצבא האדום שהוכרז ע"י שלטונות בריה"מ כמשת"פ'
טייס יהודי בצבא האדום שהוכרז ע"י שלטונות בריה"מ כמשת"פ
06/08/2019 | 22:29
20
לצפיה ב-'פעם בשבוע עם תם אהרון: הקול הרוסי (סאטירה)'
פעם בשבוע עם תם אהרון: הקול הרוסי (סאטירה)
05/08/2019 | 10:51
1
30
לצפיה ב-'ליאור שליין לממש, אבל ממש עניים'
ליאור שליין לממש, אבל ממש עניים
06/08/2019 | 14:56
27
לא מבין מה הקסם של תם אהרון.  שנון הוא לא, מצחיק הוא גם לא (מקסימים, ברמה של גיחי גיחי). ערוץ 1 בהתגלמותו.
לצפיה ב-'אז מה באמת חושבים יוצאי חבר העמים על הכרזה של נתניהו ופוטין'
אז מה באמת חושבים יוצאי חבר העמים על הכרזה של נתניהו ופוטין
06/08/2019 | 09:33
24
לא בטוח בכלל שהשלט הגדול על מצודת זאב יוסיף קולות לראש הממשלה. ומהיכן מגיעים המנדטים החדשים של ליברמן? לא מאיפה שחשבתם
 
אנה ברסקי 02/08/2019 18:40
 
1. הכל התחיל מתמונה אחת. אומנם ענקית, אך עדיין לא יוצאת מהכלל בנוף הפוליטי חודש וחצי לפני הבחירות. גאוני זה לא, אך בהחלט מעביר את המסר. והמסר הוא בדיוק כמו במועד א' של הבחירות: "נתניהו הוא מדינאי־על, ידיד אישי של מנהיגי העולם החשובים ביותר. בחברת מי עוד חוץ מנתניהו ילך ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, על שפת הים יחף ונינוח? למי עוד חוץ מנתניהו יספר טראמפ את הבדיחות הלא תמיד פוליטיקלי קורקטיות שלו? למי עוד בישראל ילחץ פוטין יד בחיוך כזה פתוח ואמיתי? נתניהו. זו פשוט ליגה אחרת".
 
עד כאן הרעיון היחצני וביצועו האומנותי, שאת פירותיהם אפשר היה לראות מתחילת השבוע על שלטי החוצות המפוזרים ברחבי הארץ. אבל מה חושב אזרח מן השורה, שלא נמנה עם מעריצי הליכוד, כאשר הוא מביט בתמונה ענקית של נתניהו לוחץ את ידו של פוטין? "יאללה, בחירות". מה חושב מצביע של הליכוד? "אין על ביבי, כוווולם מכבדים אותו". ומה חושב עולה חדש, אחד שעלה מרוסיה או מאוקראינה בסביבות שנת 2010, נחשב לבעל דעות מערביות־ליברליות ועדיין שומר על קשר עם החברים במוסקבה, פטרבורג או קייב (לפי ההערכות יש כמה עשרות אלפי ישראלים שעונים על הקריטריונים האלה)? להלן הציטוטים (בתרגומי. הערוץ והצ'ט מתנהלים ברוסית) מקבוצה ברשת טלגרם השייכת בדיוק לצעירים כאלה:
 
28.7, יום א', בשעת צהריים: "אההההההההההה! (באותיות ענק) היום תלו על המטה הראשי של הליכוד שלט בחירות (כן, כן, שוב בחירות אצלנו). לפני כן הייתה תמונתם של נתניהו וטראמפ, הפעם הם בחרו לתלות את זה. נתניהו עם פוטין! למעלה כתוב 'נתניהו. ליגה אחרת'. כאילו נתניהו הוא הכי מלך מכולם כי יש לו יחסי ידידות עם פוטין. אחרי מה שקרה אתמול במוסקבה, התמונה הזאת... זה פשוט משהו 'נפלא'. שלא לדבר על כך שבין כל אלה שקוראים להם פה 'רוסים' יש המון יוצאי אוקראינה, שהיחס שלהם כלפי פוטין די ברור מאליו".
 
28.7, יום א', 14:00: "אמש טיילתי במדבר, ותוך כדי הטיול צפיתי בשידור חי מהפגנת הענק שהתרחשה במוסקבה. ראיתי איך במרחק של 3,000 קילומטרים ממני השוטרים מפוצצים את חברַי באלות! לאחד מהם שברו רגל, לשני גרמו לזעזוע מוח. לחשוב כי בסך הכל מה שאנשים במוסקבה ביקשו זה להשתתף בבחירות מוניציפליות! ביקשו וקיבלו מכות ומעצרים. וכעבור פחות מיממה אנשי הקמפיין של הליכוד החליטו לתלות את הכרזה הזאת. הערב בשעה 19:00 אנחנו מגיעים למצודת זאב למחות ולדרוש להוריד את הגועל הזה לאלתר!".
 
28.7, יום א', 14:30: "ועכשיו משהו מעניין יותר. מסתבר שאני מוזמן להשתתף בפגישת נתניהו עם הבלוגרים 'הרוסים'! זה קורה ביום שלישי בערב. בפאב בראשון לציון. אני יודע בוודאות איזו שאלה אני הולך לשאול אותו! יאללה תעבירו שאלות, אשתדל לשאול גם אותן!".
 
רומן גולדשטיין, הבעלים של ערוץ הטלגרם המדובר, הצליח לארגן הפגנה קטנה עוד באותו ערב. המפגינים - כ-30 איש, רובם חברים בערוץ - הגיעו עם שלטים, התמקמו מול בית ז'בוטינסקי, מחו נגד תליית הכרזה, צילמו תמונות סלפי, העבירו שידורים חיים בפייסבוק והתפזרו בלי שאף אחד שם לב. או שבכל זאת היה שם, מעבר לכביש, מי ששם לב והסיק מסקנות? למחרת ההפגנה הודיעו לרומן כי "בעקבות השינויים בלו"ז של רה"מ צומצמה הפגישה עם הבלוגרים".
 
2. יום שלישי, 30 ביולי, ערב סגירת הרשימות, הפך ליום שכולו "הרחוב הרוסי". יאיר לפיד ויואל רזבוזוב בחרו להזמין את הפעילים ה"רוסים" שלהם לפגישה בבריכת אביחיל בנתניה. על אף המיקום המבטיח כולם נשארו מחוץ למים, והתקשורת חיכתה לשווא לתמונות בבגדי הים. בעוד לפיד ורזבוזוב דיברו על לבם של אלה שעתידים לרדת לשטח לעשות מאמץ־על כדי למנוע "מהרוסים של כחול לבן לברוח בטרם עת", בעלי הבלוגים בשפה הרוסית (טוב, אלה מהם שלא מארגנים הפגנות מול מצודת זאב) התכנסו בפאב "יודל'ה" שבראשון לציון.
"היינו כ־50 איש", מספר אחד ממשתתפי הפגישה, לאוניד זלצמן, "הגענו בזמן וגילינו שנתניהו מתעכב. זה לא הפריע לאף אחד, כי היה שם כיבוד כיד המלך ובירה בשפע על חשבון המארגנים. פטפטנו, הצטלמנו, שתינו בירה. ביבי הגיע כעבור כשעה וחצי, ויחד איתו כל אנשי 'הסיירת הרוסית' שלו: טלי פלוסקוב, רוברט אילטוב, הספורטאי אלכס אברבוך והיועץ אריאל בולשטיין. שאלתי אותו אם הוא לא עייף משנותיו הארוכות בפוליטיקה ואם אינו שוקל ללכת לנוח.
"בתור תשובה פתח נתניהו בנאום שלם, דיבר ארוכות, היה שנון וחד, והרעיון המרכזי שקלטתי היה: 'אם לא אני, אז מי? על מי אפשר לסמוך, אם אעזוב?'. השאלה מן הסתם הייתה רטורית. מה אגיד לכם, חברים? ביבי הוא פשוט זמיר! כמה יפה הוא יודע לדבר, כמה משכנע! מצדי, שיהיה שגריר ישראל באו"ם לנצח נצחים, אמן. הגעתי למסקנה כי ביבי לא עייף בכלל, מלא אנרגיות, וכנראה לא יעזוב אותנו עוד הרבה זמן. לטובה או לרעה - ימים יגידו".
 
3. מוקד "רוסי" נוסף, אולי מרכזי יותר, היה באותו ערב: אירוע הצגת הרשימה של מפלגת ישראל ביתנו באקספו תל אביב. ליברמן הסתובב בין כולם, לחץ ידיים ונראה מבסוט מקבלת הפנים. האירוע נתפס כ"רוסי" בעיני אנשי התקשורת, אך כשמתבוננים ברשימה נראה כי גם הפעם היא נבנתה על פי עקרון הריצ'רץ': אם מס' 1 הוא דובר רוסית, אזי הבא אחריו אינו, וכן הלאה.
לפי הסקרים, ישראל ביתנו שומרת על כמות מנדטים הנעה בין 8 ל־10, ולדברי הסוקרים, את רוב כוחה היא שואבת דווקא מבוחרים שלא שייכים למגזר העולים. מי ששוקלים הפעם לשלשל את האות "ל" בקלפי הם ילידי הארץ בגילי 40־70, רובם חילונים מובהקים. האג'נדה של ליברמן בינתיים מדברת אליהם. זה גורם לישראל ביתנו לעלות בסקרים, להבטיח לנתניהו חיים קשים אחרי 17 בספטמבר, ולהכין אותו לדרישה של ארבעה תיקים חשובים (כולל משרד הבריאות ומשרד הפנים לצד הביטחון והקליטה - ד"ש חם לליצמן ולדרעי).
 
במצודת זאב (הכרזה עדיין תלויה שם) עוקבים בקפדנות אחרי היריב המר. המטה הרוסי פועל ללא הרף. לכל ראיון של ליברמן וחבריו מגיעה מיד תגובה חריפה. אנשי הקמפיין ממעטים לאשר לחברי הליכוד להתראיין בתקשורת הרוסית. בינתיים עיקר המלחמה מתרחש בזירה הווירטואלית ובא לידי ביטוי בסרטוני תעמולה. על כל סרטון חריף של הליכוד מיד באה תשובה הולמת מבית היוצר של ישראל ביתנו. כיצד הקרב הזה ייגמר - איש לא יודע. אך לפי כמות הסרטונים ואיכותם, נראה שאפשר כבר להתחיל לארגן פסטיבל סרטים פוליטיים. הרייטינג בטוח יהיה בשמיים. אפשר גם להזמין את הבלוגרים. רק בבקשה, בלי תמונות של נשיא רוסיה!
 
------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'סרטון קצר של כאן 11 על היחס שהעולים מרוסיה קיבלו בישראל'
סרטון קצר של כאן 11 על היחס שהעולים מרוסיה קיבלו בישראל
02/08/2019 | 10:24
29
111
https://youtu.be/hWFJD2nXn5Y

יש לציין שגיבורת הסרטון היא אשה יפה שהיתה כנראה בהרבה קשרים חברתיים ורומנטיים עם ילידי הארץ, ומכאן כנראה כל החוויות השליליות. המצב של גבר עולה גרוע בהרבה. סביר להניח שהוא מעולם לא הגיע למצב שילידת הארץ יוצאת איתו ואז הוריה מתנגדים. הוא נפסל מראש. הוא גם לא הגיע למצב שחבריו הצברים זורקים לו הערות כאלה ואחרות. פשוט לא היו לו חברים צברים.


לצפיה ב-''
02/08/2019 | 16:17
3
לצפיה ב-'היא נראית קווקזית'
היא נראית קווקזית
04/08/2019 | 00:04
12
36
יכול להיות שאיתרע מזלה, והיא גדלה בין אחינו המזרחים ששונאים זה את זה, שלא לדבר על שנאת הזר והשונה מהם.
 
דווקא יש המון נישואים בין עולות לצברים.
לצפיה ב-'גדלה בנתניה'
גדלה בנתניה
04/08/2019 | 08:34
10
57
כנראה בשכונה עם רוב מזרחי, לכן אימצה ג'סטות וצורת דיבור וליבוש של פרחה.
אבל זה נכון שיש הרבה קשרים זוגיים בין עולות לצברים, בעיקר העולות היותר יפות. הפחות יפות נשארות בתור שאריות לרוסים.
לצפיה ב-'מאיפה אתה מביא את זה? '
מאיפה אתה מביא את זה?
04/08/2019 | 13:42
8
30
אני לא יפה, אני ממוצעת כמו רוב הנשים בארץ ובעולם והיו לי יותר 4 מערכות יחסים עם צברים היתר היו עם דוברי רוסית. מה הקשר?
לצפיה ב-'כתבתי "בעיקר" ולא "רק"'
כתבתי "בעיקר" ולא "רק"
04/08/2019 | 14:42
7
46
ככל שהאישה יותר יפה כך היא תשאף לבני זוג ממעמד כמה שיותר גבוה, והרוסים אוטומטית משוייכים למעמד נמוך.
כמו כן, המקרה שלך עוד יותר מדגיש עד כמה הגברים נמצאים במצב גרוע יותר מנשים. מעולם לא פגשתי אף גבר עולה, גם כזה שנראה מעל הממוצע שהיו לו 4 מערכות יחסים עם צבריות. קל וחומר גבר שסובל מחרדות ודכאון, כפי שהעדת על עצמך, ברוב המקרים יתקשה למצוא זוגיות כלהיא בלי קשר למעמדו ומוצאו.


לצפיה ב-'גם גבר עשיר ישאף למצוא לעצמו אישה יותר יפה'
גם גבר עשיר ישאף למצוא לעצמו אישה יותר יפה
04/08/2019 | 15:18
6
42
האינטרסים תואמים במצב כזה. רוב הגברים בעלי הסטטוס לא ימצאו שום עניין בבחורה רגילה, אפילו אם הם עצמם נראים כמו טראמפ, כלומר מכוערים ולא אטרקטיביים.
 
למי שיש קשיים נפשיים נידון לחיי בדידות. כל בני הזוג שלי עזבו אותי בגלל הבעיות שלי. הסיכוי שתהיה לי מערכת יחסים ארוכה ויציבה שואף לאפס, לאו דווקא בגללי, אלא בגלל שכולם רוצים חיים קלים ושקטים בלי בן משפחה מעורער נפשית.
לצפיה ב-'אין קשר לעושר'
אין קשר לעושר
04/08/2019 | 15:50
3
48
המעמד לא נקבע לפי העושר,אלא אם מדובר בעשיר מופלג שגר בסביון ונוהג בפרארי.
גם רוסים שעובדים בגוגל ומרוויחים 50 אלף לחודש, נחשבים למעמד נמוך בעולם הדייטינג.
לצפיה ב-'איזו מן אישה תתנגד לצאת עם הייטקיסט?'
איזו מן אישה תתנגד לצאת עם הייטקיסט?
04/08/2019 | 16:23
2
30
ברגע שהיא אישתו של הייטקיסט, אז גם היחס אליה משתנה. פתאום המורים יותר סבלניים לילד שלהם, ההורים מזמינים את הילד למסיבות יום הולדת, זה אחד שכדאי להיות איתו בקשר אומרים ההורים לילד שלהם. אז אל מי אתה עובד? בטוח לא עליי.
 
בנות היום מחפשות כסף. אף אחת לא רוצה לגדול עם הגבר שלה, רוצה תוצר מוגמר. הרי אף אחת לא תשמח לצאת עם עובד סוציאלי שמביא משכורת רעב הביתה ובחברה הישראלית מתייחסים אליו כאל חרא, למרות שהוא תורם יותר מכל הייטקיסט ממוצע שמתקן קודים או מפתח אפליקציות מפגרות.
לצפיה ב-'איזה שטויות'
איזה שטויות
04/08/2019 | 16:56
1
49
אני היטקיסט וכל ההורים בכיתות של הילדים שלי לא רוצים שום קשר איתי או עם אשתי.
הם רק יודעים שאני רוסי, לא מעניין אותם המקצוע שלי. אני מבחינתם לא בן אדם בכלל.
אותו דבר עם בנות. כשהייתי בגיל הדייטינג כבר הייתי הייטקיסט. זה אולי עניין את הבנות הרוסיות אבל לא את הצבריות. עבורן אני כלל לא גבר ולכן המקצוע שלי מעניין אותן כשלג דאשתקד.
לצפיה ב-'כנראה הילדים שלך לומדים בבתי ספר אליטיסטיים'
כנראה הילדים שלך לומדים בבתי ספר אליטיסטיים
04/08/2019 | 21:22
33
איפה שכל הילדים מגיעים מרקע סוציו-אקונומי דומה. אילו היו לומדים בבית ספר מעורב, מיד היית שם לב להבדלים. אני לא צריכה שמישהו יסכים איתי, אני יודעת איך זה עובד. למדתי בבית ספר מעורב, המורים אפילו לא התייחסו לעובדה שאני צריכה לקבל הארכת זמן במבחנים. מי שקיבל הארכת זמן היו כמובן הילדים שגרו בשכונות טובות, לא בגלל שהם צריכים אותה אלא בגלל שההורים ביקשו והם קיבלו. כשאימי ביקשה אמרו לה ישר בפנים לכי לחפש את החברים שלך. למה? בוא נחשוב ביחד.
 
בקשר לבנות, אני לא יכולה לשפוט. אני לא מכירה אותן, אולי הן בעצמן מגיעות ממשפחות עמידות ומרגישות נסיכות לא מהעולם הזה. אני די בטוחה שאם היית מסתובב בקרב בנות רגילות, היו מספיק שהיו רוצות אותך, במיוחד המזרחיות (במידה ואתה לא מכוער כמו טראמפ, אין לך משקל עודף ואתה לא גמד או חד-קרן).
לצפיה ב-'אז למה שלא תשתמשי בהצעות שלך? ולא תצאי עם גבר'
אז למה שלא תשתמשי בהצעות שלך? ולא תצאי עם גבר
04/08/2019 | 17:05
1
32
מארגז החול שלך? מישהו שגם חולה נפשית? גם אז אפשר לבוא ולטעון שנפתרו כל הבעיות.
לצפיה ב-'כי זה לא מעשי'
כי זה לא מעשי
04/08/2019 | 21:27
22
ההצעה שלי לבחורה ההיא מאוד מעשית. יש הרבה דוברי רוסית בארץ. איך את בדיוק מצפה ממני למצוא מישהו פגוע נפש? אף אחד לא הולך עם תווית "שלום, אני פגוע נפשית" חוץ מזה, האחוז שלהם לא כזה גבוה בקרב האוכלוסייה אז זה לא מעשי. דבר שני וחשוב לא פחות, זה לא רעיון טוב. נניח שניכם סובלים מדיכאונות, במידה ואת ברמיסיה והוא לא, הוא יכול בקלות להכניס אותך למיטת חולי.
לצפיה ב-'אכן, המראה והדיבור מיד מסגירים שגדלה בסביבה פרחית.'
אכן, המראה והדיבור מיד מסגירים שגדלה בסביבה פרחית.
04/08/2019 | 22:34
4
לצפיה ב-'מה רצית להגיד בזה שהיא נראית קווקזית?'
מה רצית להגיד בזה שהיא נראית קווקזית?
04/08/2019 | 13:39
9
לצפיה ב-'שתצא עם דוברי רוסית'
שתצא עם דוברי רוסית
04/08/2019 | 13:49
9
38
הם יותר יבינו אותה. חוץ מזה, רוב דוברי רוסית האשכנזיים הרבה יותר מנומסים ולרוב מדובר באנשים שעשו את עצמם ולא חיים על חשבון שסבתא נתנה לו בירושה.
לצפיה ב-'זה לא העניין פה'
זה לא העניין פה
04/08/2019 | 14:48
8
33
היא לא התלוננה שקשה לה למצוא זוגיות.
אחת כזו יכולה להחליף בן זוג כל יום כמו גרביים.
לצפיה ב-'היא התלוננה שהישראלים מתגרים בה'
היא התלוננה שהישראלים מתגרים בה
04/08/2019 | 15:21
7
30
אז שתמצא מישהו לא ישראלי. הינה נפתרו כל הבעיות.
לצפיה ב-'אבל זו מטרת הסרטון'
אבל זו מטרת הסרטון
04/08/2019 | 15:47
6
40
להראות את הבריונות המילולית שמופנית כלפי העולים מברית המועצות לישראל. ולא לתת שיטות איך לברוח מהבריונות.
אני למשל כמעט ולא נתקלתי בשום דבר ממה שהאישה הזאת פירטה, מאז שהשתחררתי מצה"ל לפחות. פשוט לא יצא לי לנהל שיחות נפש עם גברים צברים (אני לא מעניין אותם) או לצאת עם אישה צברית.
לצפיה ב-'גם העולים מברית המועצות לא נשמות טהורות'
גם העולים מברית המועצות לא נשמות טהורות
04/08/2019 | 21:37
5
32
גם מהם יש גזענות.
לצפיה ב-'זה נכון'
זה נכון
04/08/2019 | 22:01
4
24
אבל הם מיעוט. זה טבעי כשמיעוט מדוכא חש ממורמר כלפי הרוב המדכא.
לצפיה ב-'לא נראה לי שזה בגלל זה'
לא נראה לי שזה בגלל זה
04/08/2019 | 22:09
3
29
הם תוצר של רוסיה, ברוסיה כל מי ש"שחור תחת" הוא תת רמה ישר. הינה בבקשה, שאול רצה בזה הרגע לרמוז לנו שהבחורה הזאת קווקזית בגלל ההתנהגות שלה. כלומר, אשכנזיות לא יתנהגו ככה. בולשיט.
לצפיה ב-'יהודים קווקזים ובוכריים '
יהודים קווקזים ובוכריים
04/08/2019 | 22:15
2
29
בד"כ רואים את עצמם בתור מזרחים ונוטים יותר לאמץ ג'סטות וצורת דיבור של מזרחים.
ראי ערך שרית חדד שאפילו שינתה את שם המשפחה למרוקאי. אבל לאחרונה שמתי לב שגם רוסים אשכנזים שגדלו בשכונות עם רוב מזרחי, נוטים "להתמזרח".
לצפיה ב-'בגלל שהם מזרחים'
בגלל שהם מזרחים
04/08/2019 | 22:31
1
27
התרבות יותר חמולתית, הם בדרך כלל יותר חמים. זה נכון לכל הקווקזים גם הנוצרים, אבל זה לא אומר שצריך להפלות אותם בגלל זה. אפשר לחשוב שהגופניקים הרוסיים הם בעלי גינונים בריטיים.
לצפיה ב-'מי אמר שצריך להפלות?'
מי אמר שצריך להפלות?
04/08/2019 | 22:41
26
לא אמרתי דבר כזה.
לצפיה ב-'היא לא טענה שלא רצו לצאת איתה'
היא לא טענה שלא רצו לצאת איתה
04/08/2019 | 17:48
3
38
היא טענה שההורים של בחור שיצאה איתו לא רצו להיפגש איתה כי היא רוסיה
לצפיה ב-'היא טענה שאחד הבחורים אמר לה שאם היה'
היא טענה שאחד הבחורים אמר לה שאם היה
05/08/2019 | 21:47
2
26
מבטא יותר מודגש, הוא לא היה יוצא איתה. נשמע כמו שקר, גם אם היה לה מבטא פקיסטני היו יוצאים איתה כי היא אטרקטיבית.
לצפיה ב-'צרות של עשירים'
צרות של עשירים
05/08/2019 | 22:31
1
27
בחור שיצא איתה אמר לה שכך וכך. לפחות הוא יצא איתה והתעניין בה בתור בן אדם בצורה מספקת כדי לנהל איתה שיחות נפש.
לצפיה ב-''
06/08/2019 | 21:11
2
לצפיה ב-'הנפלאות של "מוזאון השואה" באוקראינה'
הנפלאות של "מוזאון השואה" באוקראינה
01/08/2019 | 13:44
18
30
ב"מוזאון השואה" האוקראיני ששמו "התקומה" ישנו המיצג שמראה את היהודים הבולשביקים שרצחו אוקראינים במסגרת האירגונים היהודיים כגון נ.ק.ב.ד. הדברים נעשו בכדי שהבמקרים יפנימו את הסיבות האמתיות לשואת יהודי אוקראינה, שהוסברו בזמנו עוד ע"י רייכסמיניסטר לתעמולה יוזף גבלס.
 
לצפיה ב-'עכשיו תקרא את התגובה הזאת'
עכשיו תקרא את התגובה הזאת
01/08/2019 | 14:21
14
23
עם תיאור התצוגה (גילוי נאות: אין קשר משפחתי ביני לבין המגיב)
 
 
לצפיה ב-'מכיר את הבדיחה על он меня сукой обозвал?'
מכיר את הבדיחה על он меня сукой обозвал?
01/08/2019 | 15:59
12
27
 
צורת החשיבה שלך בהחלט זהה: געוואלד, במוזיאון היהודי יש חדר עם תמונה של יהודים ששירתו במשטרה החשאית, זה אומר שהמייסדים רוצים להשחיר את פניהם של כל היהודים באשר הם, זה אומר שהחונטה הבנדראית עוד מעט תציע פתרון סופי לבעיית היהודים, זה אומר שאני, טלמון סילבר הגדול, עליתי על המזימה שלהם ומגיע לי עיטור ע"ש לנין!
לצפיה ב-'חבל שאתה מתלוצץ'
חבל שאתה מתלוצץ
01/08/2019 | 16:52
11
28
זה לא זכרון הקינגורו באוסטרליה, אלה משפחתיך. וחבל שאתה מתחמק מאמת אחת פשוטה. ה"מוזיאון השואה" הזה מפיץ תעלומה נאצית. הרי בדיוק כך הנאצים הצדיקו את השואה.
לצפיה ב-'המוזיאון הזה משקף את חיי היהודים בברית המועצות'
המוזיאון הזה משקף את חיי היהודים בברית המועצות
01/08/2019 | 23:43
16
כולל חייהם של מהפכנים ואנשי המשטרה החשאית. אתם הקומוניסטים אוהבים לייפות ולזייף היסטוריה, אבל אנשים נורמטיביים נוהגים אחרת.
לצפיה ב-'מי שאשם בשואה הם לא האוקראינים'
מי שאשם בשואה הם לא האוקראינים
02/08/2019 | 00:21
9
29
אלה הארגונים היהודיים שיצרו פוגרומים ראשוניים ברחבי אירופה המזרחית על מנת ליצור מצב בלתי נסבל ולשכנע בכך יהודים שיש צורך במפעל הציוני. מה שהמצב יצר זה שהאירופאים לקחו דוגמה והמשיכו את מה שהתחילו יהודים. מה שנקרא אל תכניס רעיונות לראשם של אחרים, זה יכול לפעול כנגדך.
לצפיה ב-'האם תוכלי לספק מקורות לכך?'
האם תוכלי לספק מקורות לכך?
02/08/2019 | 01:07
3
לצפיה ב-'נו באמת ?'
נו באמת ?
02/08/2019 | 09:35
16
התחלת כבר להאמין שהפוגרומים הם פרי מזימה ציונית ??
שזה אפילו היה הגורם לשואה.
תלמדי מעט היסטוריה על פוגרומים ופרעות במהלך השנים.
 
אזהרה אחרונה מכתיבת שטויות כאלה
לצפיה ב-'מי שמאמינה שישראל ייבאה בשר תותחים, תאמין גם בשאר השטויות'
מי שמאמינה שישראל ייבאה בשר תותחים, תאמין גם בשאר השטויות
02/08/2019 | 10:03
1
24
את הפרוטוקולים של זקני ציון כבר הספקת לקרוא ולשנן?
לצפיה ב-'מעניין כיצד אנשים מגיעים לידי תמיכה בתאוריות הקשר'
מעניין כיצד אנשים מגיעים לידי תמיכה בתאוריות הקשר
03/08/2019 | 16:31
27
יש דעה שאומרת שמדובר דווקא באנשים אינטליגנטיים מעל הממוצע.
לצפיה ב-'עד כאן'
עד כאן
02/08/2019 | 10:17
4
25
אני מבין שנפגעת מהעלייה לישראל, אבל אל תגעי בנושא הזה
לצפיה ב-'אבל שאול רזניק הרי משרד פחות או יותר אותו דבר'
אבל שאול רזניק הרי משרד פחות או יותר אותו דבר
02/08/2019 | 11:18
3
24
אולי בצורה טיפה יותר מתוחכמת. וזה לא מקומם אותך...
לצפיה ב-'הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה מעניין אותי כשלג דאשתקד '
הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה מעניין אותי כשלג דאשתקד
02/08/2019 | 12:03
2
35
בגלל זה הפסקתי את המנוי לטלוויזיה הרוסית, כדי לא לשמוע כל הזמן "אוקראינה אוקראינה".
לצפיה ב-'אבל קורה דבר כזה'
אבל קורה דבר כזה
02/08/2019 | 14:09
1
22
במסגרת ה"קונפליקט" יוצא שיהודי דתי מוכן להלבין אפילו תעמולה גבלסית. עד לשם זה מגיע.
לצפיה ב-'בסדר, מה שתגיד'
בסדר, מה שתגיד
02/08/2019 | 15:13
1
לצפיה ב-'האשמת עם ישראל כולו בארגונים שרק חלק קטן מהם שחרגו '
האשמת עם ישראל כולו בארגונים שרק חלק קטן מהם שחרגו
02/08/2019 | 09:30
2
18
מדרכם לקחו בהם חלק.
לצפיה ב-'כפי שכבר כתבתי'
כפי שכבר כתבתי
02/08/2019 | 11:15
1
24
הדברים נולדו ברייכסמיניסטריום לתעמולה בראשות יוזף גבלס במהלך ההכנה למלחמה נגד ברית המועצות והשמדה של האוכלוסייה היהודית. הנאצים הבינו היטב שמעשי זוועה בקני מידה כה גדול לא ניתן להסתיר. לכן הם הטילו את המשימה על המקומיים, כאילו הנקמה העממית על "מעשי היהודים" ושהם רק יעמדו מהצד עם "ידיים נקיות". הלכה למעשה בנ.ק.ב.ד היו פחות מ-10% יהודים. הרוב היו רוסים, אוקראינים ויוצאי קווקז.
לצפיה ב-''
02/08/2019 | 15:33
1
לצפיה ב-'קרובת משפחה פרסמה בפייסבוק שלה את השיר הבא:'
קרובת משפחה פרסמה בפייסבוק שלה את השיר הבא:
30/07/2019 | 12:33
52
176
מה שעורר דיון מעניין בקרב דוברי רוסית. לצערי אני לא יכולה להביא לפה את הדיון, כי הוא שמור לחברים בלבד. אתם לא מזדהים? הזלתי דמעה. השיר כמובן לא נכתב על ישראל, אבל אין זה משנה. אני עדיין חושבת שנשארו מהגרים. עצוב לי. מזל שזה מסתיים עוד מעט עבורי. 
המשך>>
מה שעורר דיון מעניין בקרב דוברי רוסית. לצערי אני לא יכולה להביא לפה את הדיון, כי הוא שמור לחברים בלבד. אתם לא מזדהים? הזלתי דמעה. השיר כמובן לא נכתב על ישראל, אבל אין זה משנה. אני עדיין חושבת שנשארו מהגרים. עצוב לי. מזל שזה מסתיים עוד מעט עבורי. 
לצפיה ב-'סקר: 'כחול לבן' מאבדת את הקול הרוסי'
סקר: 'כחול לבן' מאבדת את הקול הרוסי
30/07/2019 | 10:51
1
27
סקר שהגיע לידי "ישראל היום": הרשימה מפסידה לפחות מנדט בקהל הרוסי. בכחול לבן מטילים את כל האחריות על ח"כ רזבוזוב.
 
ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תשע"ט 30/07/19 07:25
 
הקרב על הקול הרוסי: בכחול לבן נרשמת דאגה בעקבות מגמת ירידה של מצביעים דוברי רוסית. מנתוני סקר "הגל החדש" שהגיע לידי "ישראל היום", לרשימה יש סיבה לדאגה.
 
על פי דיווח המופיע היום בעיתון הסקר מאשש את הדאגות של הרשימה, לפיהן בכחול לבן מאבדים לטובת ישראל ביתנו והליכוד כשליש מקולות דוברי הרוסית שהיו ברשותם בבחירות האחרונות.
 
בבחירות אפריל 2019 הקול הרוסי היה שווה לרשימה שלושה מנדטים. כעת, עולה מהנתונים שהרשימה צפויה לאבד לפחות מנדט אחד, שיתחלק בעיקר בין בוחרי ישראל ביתנו והליכוד. בזמן שנתניהו התגאה לאחרונה להציג את מנהל הקמפיין הרוסי שלו, רוברט אילטוב, שהיה יד ימינו של ליברמן ואת האתלט האולימפי לשעבר, אלכס אברבוך, ניהול הקמפיין הרוסי של כחול לבן מוטל על כתפי חבר כנסת אחד בלבד - יואל רזבוזוב, שממוקם במקום ה־18 בלבד.
 
העיתון מציג נתון נוסף לפיו שמינית מהמצביעים דוברי הרוסית טוענים שאם ח"כ רזבוזוב ימוקם במקום גבוה יותר ברשימה, הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו לכחול לבן - נתון ששווה מספרית ל־40 אלף קולות, ויחזיר לרשימת כחול לבן את המנדט שהיא צפויה לאבד, ואף לשפר את מעמדה בקרב המצביעים במגזר בבחירות הקרובות.
 
עוד עולה מהסקר כי חמישית מהמצביעים דוברי הרוסית סבורים שאם ח"כ רזבוזוב יעזוב את כחול לבן ויצטרף ל"ישראל ביתנו", הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו למפלגה. בד בבד, בסקר מצוין כי שמינית מהקהל הרוסי סבורים שאם יצטרף לליכוד, הדבר יגדיל את הסיכוי שיצביעו למפלגת השלטון.
 
-------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'ביבי לוחץ לזרז את הקמת האנדרטה לזכר הרוגי מצור לנינגרד'
ביבי לוחץ לזרז את הקמת האנדרטה לזכר הרוגי מצור לנינגרד
29/07/2019 | 21:32
7
37
בירושלים וכנראה שואף להביא את פוטין לארץ.
בחדשות 12 כבר מסיקים ש"אין נשק יותר טוב על הקול הרוסי מאשר צילום של ביבי עם פוטין על רקע האנדרטה".
 
 
זה באמת ישפיע על מישהו מיוצאי בריה"מ בארץ ?
לצפיה ב-'מקס לוריא היטיב לבטא זאת'
מקס לוריא היטיב לבטא זאת
30/07/2019 | 00:06
4
35
"ולמה בוז’י הרצוג מתעקש לברך את ה"רוסים" לכבוד יום הצבא האדום? מה הקשר? שיברך את יוצאי איראן עם יום הקמתן של משמרות המהפכה וזהו"
לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
30/07/2019 | 09:24
1
23
מספר הת.ז מתחיל ב-3 רק אצל יוצאי בריה"מ ?
 
"חלקם נאלצו לעשות את זה בחו"ל, בגלל הרבנות" - מה הרבנות אשמה שחלקם לא יהודים ?
לצפיה ב-'מספרי ת.ז.'
מספרי ת.ז.
30/07/2019 | 09:54
30
עד כמה שאני יודע, כל מי שנולד החל מסוף שנות ה-90 בארץ, מס' ת.ז. שלו מתחיל ב-2 או 3. לפני כן רק לעולים היה מספר ת.ז. שהתחיל ב-3. כשלמדתי בתיכון, לכל בני כיתתי היה מס' זהות שהתחיל ב-0 ורק לעולים המספר התחיל ב-3.
לצפיה ב-'מקס לוריא סותר את עצמו'
מקס לוריא סותר את עצמו
30/07/2019 | 09:59
1
34
מצד אחד הוא טוען שהאינטרסים של "הרוסים" כבר לא שונים מאלה של ילידי הארץ, ושרובם כבר לא שולטים ברוסית כלל. מאידך, הוא מתלונן על תקרת זכוכית והמאמר שלו התפרסם ברוסית בעיתון וסטי.
לצפיה ב-''
30/07/2019 | 10:49
4
לצפיה ב-'הערכתי שביבי לא יצליח לשאוב מנדטים מליברמן'
הערכתי שביבי לא יצליח לשאוב מנדטים מליברמן
30/07/2019 | 09:50
23
הבסיס של ליברמן, 5 מנדטים, יצביע לו בכל מקרה.
שאר ה3-5 שמצטרפים אליו הם אלה שענייני דת ומדינה מעניינים אותם יותר מכל וליברמן מצא דרך לשאוב אותם אליו, כל עוד הליכוד לא יבטיח שלא יישב עם חרדים ודתיים, הם לא יצביעו ליכוד.
לצפיה ב-'על ניצולי שואה רוסים זה ישפיע ללא ספק'
על ניצולי שואה רוסים זה ישפיע ללא ספק
30/07/2019 | 18:39
18
על הצעירים הסיכוי שזה ישפיע קלוש.
לצפיה ב-'המשורר הלאומי האוקראיני שנלמד שם בבתי הספר'
המשורר הלאומי האוקראיני שנלמד שם בבתי הספר
24/07/2019 | 12:55
13
38
המשורר הלאומי האוקראיני אולג קנדיבה (ימ"ש) ששיריו נלמדים בבתי הספר הצטיין לא בהשראה, אלה במעשים. בתקופת הכיבוש הנאצי הוא ניהל עיתון שעידד את רצח היהודים.
 
לצפיה ב-'היוש, טלמון!'
היוש, טלמון!
24/07/2019 | 15:05
11
30
אתה מוזמן לשלוח תלונה לנשיא הנבחר ולדימיר זלנסקי. בשונה מאימא רוסיה, באוקראינה הנשיאים לא נדבקים לכיסא למשך 20 שנה.
לצפיה ב-'תגובתי מאוד הגיונית'
תגובתי מאוד הגיונית
25/07/2019 | 06:28
8
16
בארה"ב היה קו קלוקס קלאן, בברית המועצות לא. האם זה אומר שברית המועצות טובה יותר מארה"ב? לא, זה אומר שבמדינה טוטליטרית השלטון מחליט את מי לחסל ואת מי להלל. לעומת זאת, במדינה חופשית יש אינספור קבוצות של אזרחים בעד ונגד תופעה כזאת או אחרת, ואם פסל לזכרו של משת"פ לא מוצא חן בעיני מישהו, פונים לרשויות.
לצפיה ב-'על זה אומרים כך: в огороде бузина а в киеве дядька'
על זה אומרים כך: в огороде бузина а в киеве дядька
25/07/2019 | 07:35
7
16
אתם לא מסוגלים להתמודד עם עובדה שאוקראינה הפכה למדינה שמעלה על נס את הפושעים הנאציים. ובמקום לעשות זאת ולהסיק מסקנות מגיבים כי מגיבים "פוטין יושב כבר מעל 20 שנה", "רוסיה מדינה טוטאליטאית", "ארה"ב טובה מרסיה", וכו' מה בכלל הקשר לרוסיה או לכול מדינה אחרת? התגובות שלכם כ"כ מגוחכות.
לצפיה ב-'אתה לא מסוגל לחיות יום מבלי להתעניין а чё там у хохлов'
אתה לא מסוגל לחיות יום מבלי להתעניין а чё там у хохлов
25/07/2019 | 13:36
6
21
כבר הצעתי לך לחפש את אוקראינה בממד החירויות ולהיווכח שהיא ניצבת מעל רוסיה אהובתך. לא, היא לא "מעלה על נס את הפושעים הנאציים", אלא יש בה כל מיני גורמים שמציבים פסלים או לוחות זיכרון לאנשי OUN, לא משום שאלה היו משת"פים (חלקם היו), אלא משום שהם צידדו בעצמאותה של אוקראינה ופעלו בכיוון זה.
לצפיה ב-'אתה מצניע "כול מיני גורמים". זו הממשלה בכבידה ובעצמה'
אתה מצניע "כול מיני גורמים". זו הממשלה בכבידה ובעצמה
25/07/2019 | 14:01
5
20
אגב, הגיבורים הלאומיים הללו רצחו מין הסתם לא קנגורו באוסטרליה אלה משפחתי ויכול להיות גם משפחתיך.
 
לצפיה ב-'לא לחינם הצעתי לך לשלוח תלונה לוובה זלנסקי'
לא לחינם הצעתי לך לשלוח תלונה לוובה זלנסקי
26/07/2019 | 11:42
4
24
באוקראינה, בשונה מרוסיה, הממשלות והמדיניות שהן מובילות מתחלפות מדי כמה שנים.
לצפיה ב-'הפרצופים בממשל מתחלפים - המגמות נשארות. וגם יישארו.'
הפרצופים בממשל מתחלפים - המגמות נשארות. וגם יישארו.
26/07/2019 | 13:17
3
25
לצפיה ב-'אין שום מגמה'
אין שום מגמה
26/07/2019 | 14:18
2
19
יש קבוצות לאומניות שמנציחות את הגיבורים שלהן, במירכאות ובלעדיהן, ולהבדיל, יש קבוצות שמנציחות את קרבנות השואה וכו'.
לצפיה ב-'אתה מטעה'
אתה מטעה
26/07/2019 | 18:40
1
29
בבתי הספר הנרטיב הוא בנדראי. וישנה בורות מחרידה לגבי השואה.
לצפיה ב-'אתה מוזמן להביא צילומים של ספרי הלימוד השונים'
אתה מוזמן להביא צילומים של ספרי הלימוד השונים
30/07/2019 | 17:31
2
לצפיה ב-'קראתי אולג קנדידה'
קראתי אולג קנדידה
25/07/2019 | 16:24
24
זה יותר מדי דומה.
לצפיה ב-'יוצאי רוסיה שגדלו בצל מנהיגים כמו פוטין לא רואים בנתניהו'
יוצאי רוסיה שגדלו בצל מנהיגים כמו פוטין לא רואים בנתניהו
24/07/2019 | 11:56
5
42
מי שניתן לסמוך עליו.
 
ראש הממשלה מצוי בשפל חסר תקדים בקרב הציבור הרוסי ומישהו צריך לספר לו שהמאמצים הגדולים שהוא עושה בימים אלה כדי כדי להשיג תמיכתם - הם ברכה לבטלה
אפרים גנור 09:44 22/07/2019
 
כ־30 שנה חלפו מאז תחילת גלי העלייה הגדולים ממדינות חבר העמים, ומתברר שלקול הרוסי יש עדיין ערך סגולי חשוב במערכת הבחירות הישראלית. כך ניתן לפחות ללמוד מהמאמץ שמשקיע בימים אלה ראש הממשלה בנימין נתניהו בפנייה לקול זה. כמיליון וחצי העולים שהגיעו לכאן מברית המועצות לשעבר בתחילת שנות ה־90 ושנות האלפיים, הביאו איתם רוח פטריוטית ציונית, עם נטיות פוליטיות ימניות מובהקות, שתרמו תרומה גדולה לביסוס ממשלות הימין בראשות נתניהו ב־1996, בראשות אריק שרון ב־2001 ושוב נתניהו החל מ־2009.
 
הדור השני והשלישי של העלייה הזו שונים מ"דור המדבר", דהיינו המבוגרים שהגיעו לכאן עם פתיחת שערי מסך הברזל הסובייטי, רובם בוגרי מלחמת העולם השנייה, שחלקם כבר לא איתנו. צאצאיהם ברובם הגדול הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, והם מכהנים בשני צדי המתרס הפוליטיים, ממרצ ועד עוצמה יהודית.
 
לא מן הנמנע שראש הממשלה נתניהו מתקשה להשתחרר מהטראומה שעבר בגלל הקול הרוסי בבחירות לכנסת ה־15 ב־1999, כאשר התמודד מול אהוד ברק על ראשות הממשלה וספג תבוסה מוחצת: ציבור העולים העדיף את הרמטכ"ל ומפקד סיירת מטכ"ל לשעבר על נתניהו, שהעדיף אז את הקרבה לש"ס.
 
כמי שמכיר היטב את הציבור הרוסי, אני מעריך שבימים אלה נתניהו מצוי בשפל חסר תקדים בקרב ציבור זה, שיהיה קשה לשנותו לנוכח ההתנהלות של נתניהו מול חמאס בעזה, ובעקבות הקשר ההדוק של ראש הממשלה עם החרדים, שמאז ומתמיד מהווים סדין אדום עבור העולים. האחרונים מתקשים, כידוע, לשכוח לחרדים את קשיי הגיור המוערמים בפניהם והחיטוט ביהדותם. מעבר לכך, הציבור הגדול הזה, שגדל בצלם של מנהיגים כמו פוטין, לא רואה בנתניהו את המנהיג החזק שניתן לסמוך עליו. מנגד, נתניהו, שלא מחמיץ שום הזדמנות להאשים את אביגדור ליברמן בהכשלה של הקמת ממשלת ימין, לא מבין שזה פועל נגדו כמו בומרנג.
 
את מי יעדיפו ברגע האמת אותם עולים מבוגרים שמזוהים כ"קול הרוסי", ושבליכוד רואים בהם כיום קהל היעד? התשובה טמונה במה שאמר לי וטרן ישיש ערב מערכת הבחירות האחרונה: "בין נתניהו לליברמן, ברור שאני בוחר בליברמן. לפחות הוא מבין אותי כשאני מקלל אותו, ביבי רחוק מאיתנו כמו הירח". בניגוד למה שנדמה לנתניהו - שהקשר ההדוק שלו עם פוטין עושה רושם על הציבור הזה - אין כמו הציבור הזה כדי להבין שהשיחות והחיוכים בין פוטין לנתניהו הם עניין של אינטרסים נטו - של פוטין כמובן - שמחייך לנתניהו ומפנה במקביל את המבט לבית הלבן, לטראמפ.
 
במציאות הזו מישהו צריך לספר לנתניהו שהמאמצים הגדולים שהוא עושה בימים אלה כדי לגרום לקול הרוסי לתמוך בו הם ברכה לבטלה. זה מעט מדי, מאוחר מדי.
 
--------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'הוא מסתמך על תחושות ואנקדוטות ולא על סקרים ומחקרים'
הוא מסתמך על תחושות ואנקדוטות ולא על סקרים ומחקרים
24/07/2019 | 15:24
1
7
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
24/07/2019 | 18:45
18
מה הקשר בין "מנהיגים כמו פוטין" (למי בכלל הכוונה ?) לבין ביבי ?
 
דווקא יש לא מעט מנדטים של יוצאי בריה"מ בליכוד.
לצפיה ב-'מי גדל בצל מנהיגים כמו פוטין?'
מי גדל בצל מנהיגים כמו פוטין?
24/07/2019 | 21:13
2
35
"רוסים" מבוגרים בני 50+, קהל היעד של ליברמן? הם גדלו בתקופת חרושצ'וב וברז'נייב שאין ביניהם לבין פוטין שום דבר משותף. פוטין הגיע לשלטון בסוף שנות ה-90, כשרוב העולים כבר היו כאן.
לצפיה ב-'ככה זה כשרואים בנו "הרוסים האלה, לנין, פוטין".'
ככה זה כשרואים בנו "הרוסים האלה, לנין, פוטין".
25/07/2019 | 00:24
1
29
די צרות אופקים של הכותב.
לצפיה ב-''
25/07/2019 | 13:43
2
לצפיה ב-'"הקרב על הקול הרוסי בבחירות" - כתבת מאקו'
"הקרב על הקול הרוסי בבחירות" - כתבת מאקו
24/07/2019 | 11:41
24
לצפיה ב-'הפרדת דת מהמדינה'
הפרדת דת מהמדינה
21/07/2019 | 09:34
79
118
בעקבות גלישת דיון באשכול אחר לנושא הפרדת הדת מהמדינה, מה דעתכם בעד/נגד/נמנע ?
 
מה יקרה בפועל בשטח במידה והדת תנותק מהמדינה ?
מהן המשמעויות ממהלך כזה ?
המשך>>
בעקבות גלישת דיון באשכול אחר לנושא הפרדת הדת מהמדינה, מה דעתכם בעד/נגד/נמנע ?
 
מה יקרה בפועל בשטח במידה והדת תנותק מהמדינה ?
מהן המשמעויות ממהלך כזה ?
לצפיה ב-'מה עומד מאחורי הקול הרוסי בבחירות? (מחקר של פרופ' חנין)'
מה עומד מאחורי הקול הרוסי בבחירות? (מחקר של פרופ' חנין)
22/07/2019 | 20:30
5
24
12% מבעלי זכות הבחירה בישראל הם יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר בכ-770 אלף קולות, מתוך 6.3 מיליון בעלי זכות בחירה.
 
כל חמשת המנדטים של ישראל ביתנו בבחירות האחרונות הגיעו מעולים. יוצאי בריה"מ לשעבר העניקו 4 מנדטים לליכוד ו-2.5 לכחול לבן, כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת אריאל.
בבחירות האחרונות הבינו המפלגות כי יש לחזר אחר הקול הרוסי למרות שהם נמצאים בארץ כבר 30 שנה. עוד עולה מהמחקר כי העולים פחות מתעניינים בדת ומדינה, ויותר ביוקר המחיה.
לא בכדי הפכו העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר לקהל הכי מחוזר במערכת הבחירות הנוכחית.
לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 12% מבעלי זכות הבחירה בישראל הם יוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר בכ-770 אלף קולות, מתוך 6.3 מיליון בעלי זכות בחירה בישראל, ששווים 15-16 למנדטים.
פרופ' זאב חנין, מרצה באוניברסיטת אריאל ומדען ראשי במשרד הקליטה, מצא בסדרת מחקרים שערך כי בבחירות האחרונות הלכו 40.2% מהקולות של עולי מדינות ברית המועצות לשעבר – שהם קרוב לשישה מנדטים – למפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן.
כלומר, מהנתונים עולה שכל חמשת המנדטים שקיבל ליברמן בסופו של דבר, הגיעו מציבור העולים, והוא לא זכה לכל תמיכה אלקטורלית מישראלים ותיקים.
על פי חנין, 26.7% מקולות העולים, שהם כארבעה מנדטים, הלכו לליכוד; 15.1% למפלגת כחול לבן – כ-2.5 מנדטים; ו-5.8% למפלגת כולנו, קצת פחות ממנדט.
יתר הקולות התחלקו בין מפלגת העבודה (2.3%); הימין החדש (3.2%); ש"ס, שקיבלה תמיכה מיוצאי מדינות הקווקז ואסיה המרכזית (1.5%); ומפלגת זהות (4%), שקיבלה מהעולים הרבה יותר תמיכה מאשר מהציבור הכללי.
הסקרים שערך התבססו על מדגמים של 1,000 איש, והם נערכו בשיטת התשאול פנים מול פנים. מהנתונים עולה עוד כי אין הבדל גדול בין דפוסי ההצבעה של המגזר הרוסי בבחירות 2015 לעומת בחירות אפריל 2019.חלוקת קולות העולים בין ישראל ביתנו לליכוד בבחירות 2015 הייתה דומה.
מי שאיבדה קולות רוסים רבים בשנים האחרונות היא מפלגת העבודה, שבבחירות 2015 השיגה מהעולים 6.3% מהקולות (כמנדט) ובבחירות באפריל זכתה לתמיכה בשיעור של 2.3% בלבד.
מחקריו של חנין מגלים עוד כי למרות נטייתם ימינה, דפוסי ההצבעה של המגזר הרוסי דומים יחסית לדפוסי ההצבעה של המגזר היהודי בכללותו.
לפי הממצאים שאסף, 8% מהעולים ממדינות ברית המועצות לשעבר מצביעים לשמאל, בהשוואה ל-14% מהישראלים היהודים הוותיקים, 29% מגדירים עצמם כמצביעי מרכז, בהשוואה ל-26% מהאוכלוסייה היהודית הוותיקה; ואילו 54% מהעולים הם מצביעי ימין, בהשוואה ל-55% מהאוכלוסייה היהודית הוותיקה.
בנוסף, עולה כי שנת העלייה אינה משפיעה משמעותית על דפוסי ההצבעה. לפי פרופ' חנין, העלייה של השנים האחרונות, המכונה "העלייה של פוטין" – אנשים פרו מערביים וליברליים שהגיעו לישראל מהערים הגדולות – הייתה לתקווה הגדולה של השמאל הישראלי, אך גם הם הלכו ימינה. בנוסף, דפוסי ההצבעה והעמדה האידאולוגית של העולים הם דווקא תוצאה של ניסיון ישראלי – ולא תוצאה של ניסיון סובייטי.
בסקרים נמצא כי רובם המכריע של העולים מצפה מהמנהיגים להתרכז בנושאים של ביטחון לאומי, אך הנושאים שמעניינים את דוברי הרוסית הם רווחה וכלכלה, פתרונות דיור ומחירי שכירות, וכן שיפור רמת החינוך וההשכלה בישראל.
על פניו מדובר בנושאים שמעניינים את כלל החברה הישראלית, אך על פי חנין, עבור העולים מדובר בבעיות חמורות ואקוטיות הרבה יותר.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מה שמעניין הוא מספר המצביעים בפועל'
מה שמעניין הוא מספר המצביעים בפועל
22/07/2019 | 20:32
19
"מצא בסדרת מחקרים שערך כי בבחירות האחרונות הלכו 40.2% מהקולות של עולי מדינות ברית המועצות לשעבר – שהם קרוב לשישה מנדטים"
מפלגת 'ישראל ביתנו' קיבלה 173,004 קולות.
 
אם 173004 זה 40.2%
אז 430348 זה 100%
 
430348/770000 = 55.8%
 
כלומר אחוז ההצבעה בקרב יוצאי בריה"מ בארץ הוא בערך 56%, זה די מתאים למצב בשטח, הקלפיות היו די יבשות.
 
 
 
"מי שאיבדה קולות רוסים רבים בשנים האחרונות היא מפלגת העבודה, שבבחירות 2015 השיגה מהעולים 6.3% מהקולות (כמנדט) ובבחירות באפריל זכתה לתמיכה בשיעור של 2.3% בלבד."
- בבחירות 2015 היה איחוד אנטי ביבי של ה'מחנה הציוני', הקולות הלכו לשם ולא לעבודה ספציפית.
 
נושא הדת גם מאוד מעניין חלק נכבד מיוצאי בריה"מ, אצל חלק זה הדבר הכי חשוב.
לצפיה ב-'אז הטענה שהרוסים נוטים לימין היא אגדה אורבנית?'
אז הטענה שהרוסים נוטים לימין היא אגדה אורבנית?
23/07/2019 | 14:32
3
31
54% מהרוסים ימניים לעומת 55% מילידי הארץ.
לצפיה ב-'אכן'
אכן
23/07/2019 | 23:18
2
3
לצפיה ב-'האגדה הזאת נוצרה בשנות ה-90, '
האגדה הזאת נוצרה בשנות ה-90,
27/07/2019 | 23:18
1
13
כאשר בישראל הצברית שררו הלכי הרוח השמאליים ברוח הסכמי אוסלו ו"שלום עושים עם אוייב" מחד, ומאידך הרוב המוחלט הרוסים היו עולים חדשים עם מנטליות שהתגבשה באימפריה אדירת מימדים שלא מוותרת לעולם ולאף אחד על שאל אדמה, ולמעשה "גובלת עם מי שהיא רוצה". בשנים הרבות שחלפו מאז התרחשו שני תהליכים מקבילים, אחד הוא ההתפקחות שעברה החברה ה"צברית" מתפישות מוטעות לגבי השכנים המיידיים שלנו ושאיפותיהם האמיתיות לשלום אמת לצד ישראל ולא במקומה, והשני הוא השתחחרות של הרוסים מרעיונות אימפריאליים והשקפת עולם טריטוריאלית, והתמקדות לא בשלמות הטריטוריאלית של מולדתם החדשה הפיצית, אלא בסוגיות החברתיות (כולל שאלות זהות ותרבות) והכלכליות החשובות להם. לכן התרחש היפוך דעות מסויים, ועכשיו בקרב ילידי הארץ יש אפילו יותר ניצים ("ניצים" ו"יונים" אלה מונחים מדוייקים יותר ל"ימין" ו"שמאל" בהקשר הישראלי) מאשר בקרב המכונים "רוסים", שהם בעצמם כבר ילידי הארץ בחלקם.
לצפיה ב-'מעט אוסיף'
מעט אוסיף
28/07/2019 | 07:42
11
בבחירות 1992 הוריי למשל לא הבינו מי יודע מה בפוליטיקה הישראלית ובמצב בארץ.
מפלגת העבודה בראשות רבין ז"ל עשתה אז קמפיין נכבד בשפה הרוסית שפנה לעולים הטריים והבטיח עזרה רבה לעולים.
הוריי ורבים המונים אחרים קנו את זה ונהרו לקלפיות להצביע 'העבודה', וכך עזרו לה לנצח בבחירות.
אחרי שראו את תוצאות הסכם אוסלו, את הפיגועים הקשים, הבינו שאי אפשר ככה ואז חלק נכבד עבר לתמוך בביבי בבחירות 1996.
שים לב שמדובר בימניות רק בקריטריון ביטחוני אשר מתבטא בלא להתפשר עם טרור ולא לצאת פרייארים בשום פנים ואופן בהסכמים.
אין כאן שום חיבור מיוחד לארץ ישראל על חלקיה, תמורת שלום אמת אין בעיה לפנות ישובים יהודיים ולהעבירם לערבים.
זה גם הקו שליברמן נהג בו מאז ומעולם.
וזה גם הקו שבוחריו מחזיקים כיום.
אני מדבר כמובן על חלק(די גדול) מהעולים, ולא על כולם.
אותה מאסה פחות או יותר, למדה מרבים בארץ לדרוש תקציבים ולזעוק "גם לנו מגיע!" וזה מתבטא היום בדרישה לקצבאות שונות, כך שגם כלכלית זה כבר לא ימין מוצק.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

I-Immigrate
I-Immigrate
פורום  ויזה ואזרחות בארה
מעוניינים באזרחות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ