לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
99199,919 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'ילדי המהפכה'
ילדי המהפכה
16/08/2018 | 14:36
5
22
אנה הפכה לאניה, כי הגננת שלה החליטה שזה נשמע יותר עברי | כשלורה לובשת בגד פרחוני אומרים לה שהיא נראית "נורא רוסייה" | ובלה נזכרת דווקא פה ש"רצית להיות כל כך ישראלי, עד ששכחת מה אתה עוד" | יהודה נוריאל הצטרף למסע לסנט–פטרבורג של "הבריגדה התרבותית", צעירים בני העלייה של שנות ה–90, שמבקשים להפוך את מורשתם לחלק מהתרבות הישראלית, בלי למחוק ובלי להתנצל | בין חיפוש השורשים להתמודדות עם פצעי העבר הם רקדו את "תל–אביב בלילה" של עדן בן זקן בבר הומה במרכז העיר

יהודה נוריאל, סנט-פטרסבורג | צילומים: שירז גרינבאום

כדורגל
שלחו אותנו לרוסיה שבוע בדיוק אחרי המונדיאל. הכישלון הישראלי, קווים לדמותו. כדורגל הוא מקום טוב להתחיל בו, גם את המסע שלנו. המשחק הפופולרי בעולם ובארץ הוא מעין ברומטר, נייר לקמוס, לבחון תמורות פוליטיות ומוביליות חברתית. ובישראל אין כמעט שחקני כדורגל בני עליית שנות ה־90. זו תעלומה. ספורט ותרבות כמובן אינם זרים ליוצאי חבר העמים, עם החינוך הסובייטי של שיעור פסנתר וחוג ספורט כלשהו. גם הידיעה המוכחת שהשקעה בספורט ובתרבות, כמעט תמיד, תוביל להישגים. ועדיין, אין כדורגלנים פה. שטילוב, אברבוך, קלגנוב, טומרקין או נבחרת ההתעמלות האמנותית העדיפו להביא לנו מדליות במקום אחר.

זה לא בגלל שרוסים לא אוהבים כדורגל. אוהבים ועוד איך, מהמסד העממי ועד לשפיץ האוליגרכי של אברמוביץ' וגאידמק. הסיבה לבדלנות היא בגלל שהקוד החברתי של הכדורגל הישראלי הוא ברובו מזרחי, בעיקר מרוקאים, רקע סוציו־אקונומי בינוני ומטה, השתלבות מזהירה ודמיונית של ערבים, גם אתיופים. האליטה האשכנזית הוותיקה, שפעם כיכבו בה שפיגל ושפיגלר, מפגינה מזמן נוכחות זהירה. והעלייה הרוסית? נעלמה. העדיפה להבריח את בניה, או שנדחתה בבוז בשער הכניסה של גיל 14 וההורים הישראלים האגרסיבים על הגדר.

איזו החמצה. עולה שנות ה־90 הוא עכשיו בן 28, גיל הפריים של הספורטאי. זה אומר שבגלגול אחר של הקוביות, כוכבי נבחרת ישראל בכדורגל היום היו בוגוסלבסקי, טלינובסקי, וובנובוי, אלכסנדרוב ושרונוב. אולי אפילו היו מובילים אותה למונדיאל, על אדמת רוסיה עצמה. זה לא קרה. הכישלון הישראלי, קווים לדמותו.

נבחרת
במקום זה אני מגיע עם בוגוסלבסקי, טלינובסקי, וובנובוי, אלכסנדרוב ושרונוב לשבוע בסנט־פטרבורג. הם, ועוד כ־20 צעירות וצעירים. משלחת תרבות, בחסות קרן שוסטרמן וקרן ג'נסיס. מחצית מהם אמנים, שבאו לשאוב השראה לטובת פסטיבל "סנט־פטרבורג־ישראל" שיתקיים בארץ בנובמבר. החצי השני הם ישראלים חברי קהילת ROI, רשת בינלאומית של אקטיביסטים, השמנת של מנהיגות יהודית צעירה. לא כוחות: הם רבים ואני אחד. הם קוראים א.ב. קירילי, ואני לכל היותר את א.ב. יהושע.

תמונה אחת שאולי מתארת הכי טוב את הדינמיקה עם המקום: מרכז השדרה הראשית המפוארת, נבסקי פרוספקט, בצהרי יום. מגרש ביתי. היה חם רצח. על המדרכה מנגנת להקת רוקבילי מקומית מחולטרת, מזכרת מימי המרדנות של פעם, עם גיטרה מאולתרת מפח של זיתים. או כרוב. הקהל המקומי מוחא כפיים בנימוס אדיש. עד שהחבר'ה שלנו פשוט פורצים פנימה, ספונטני, ולתדהמת הקהל מתחילים לרקוד בסגנון הישראלי משולח הרסן. יצואנים מצטיינים.

היוזמה למסע היא של "הבריגדה התרבותית", צעירים דוברי רוסית בני עליית שנות ה־90. "דור 1.5", הם קוראים לעצמם. מי שנמצאים בין לבין – בין העלייה הוותיקה יותר לחדשה והחשודה מלידתה. בין ברית־המועצות שנתלשו ממנה, לישראל האכזרית, שכפתה עליהם "רוסיות" – שבעצם לא הכירו לעומקה מעולם. הבריגדה מבקשת להפוך את התרבות של יוצאי ברה"מ לשעבר לחלק מהתרבות הישראלית, בלי למחוק ובלי להתנצל. פרויקטים קודמים כללו למשל "נובי גוד" ישראלי, "טוסובקה" (שירת מהגרים) ופסטיבל אודסה.

מייסדת הבריגדה היא אלקס ריף המרשימה, 31, שעלתה ארצה בגיל חמש מטשרנוביץ באוקראינה. היא החלה בערבי השירה של "דור 1.5", שם החלה לנבור בפצע, כולל עבודת אמה בניקיון. "אמא שלי סיפרה לי שכשעלינו לארץ והמצב הכלכלי היה קשה, היא מכרה את גופה לגברים", כתבה באחד משיריה. העניין הנשי דומיננטי. מבלי לפגוע בכמה בחורים נהדרים באמת – כמעט כל המשלחת נשית. הפנתרים השחורים של "דור 1.5" הם קודם כל נשים, יותר מדויק לביאות. אלפא פימיילס.

לכל אחת מהן קורות חיים שגורמים לך להצטנף במבוכה, כמה לא הספקת. סיפורים של קצוות. מי שנחתו בבת אחת מהשפיץ האורבני של האימפריה לירוחם. מי שנולדו כשהם יודעים לקרוא את פושקין במקור, אבל הבינו שהחוסן התרבותי והמורשת לא יספיקו בזמן רעב. מי שהפנימו את הדיכוי של כור ההיתוך, ועשו את כל המסלול הישראלי בהצטיינות, כדי להתעורר יום אחד עם חור גדול בנשמה, שסלט האוליבייה לבדו לא יוכל לסתום.

למשל פולי שרונוב, המעצבת האמנותית של הבריגדה, פוסטר של סלאבית בלונדינית, שעלתה ממרכז אסיה. "לא היה לי שום קשר לטג'יקיסטן. רדפו אותי גם שם. ואז בארץ, כמובן הכחשתי קשר לרוסיה כל השנים", היא מספרת. "כשאבא שלי הגיע בזמנו לסנט־פטרבורג, הוא ממש עלה לרגל, מבחינתו זה היה המעיין של המים הקדושים. ואני? כל כך שנאתי את ההורים שלי, על הרוסיות שלי, על המקום הזה". המסע שלנו, גם מבחינתה, הוא המשכו של תיקון גדול.

לורה טלינובסקי
33, נשואה + 2, תושבת חיפה. ממייסדי "דור 1.5", ראש מכינת רבין בחיפה. נולדה בקייב לבית יהודי מכל הצדדים, סבתא רופאה ידועה, תנאי חיים מעולים, אפילו הייתה להם דאצ'ה, בית קיט. לא ברור כמה הייתה תודעה ציונית, אם בכלל, בבית ההורים. אבל נפילת האימפריה עוררה סנטימנט אנטישמי מסביב, אז הם הגיעו עם כל המשפחה לבית בגבעת־שמואל, באזור הפחות טוב. הרוסים היחידים בשכונה, שבעה אנשים בדירה.

"סבא וסבתא עבדו בניקיון. אמא ניקתה בניינים של ילדים שלמדו איתי, שראו אותי עוזרת לה. המורה בבית ספר הייתה מביאה לי את הבגדים של הבנות שלה. זה מאוד צרב אותי, לעשיית צדק ולתודעה פוליטית. הייתי גם צריכה לשקר או לנרמל המון דברים. עד כיתה ו', אנשים חוזרים מחופשת חנוכה ומספרים על הפסטיגל. הייתי משקרת שאני גם. ומשם זה היה חד־משמעי: להצטיין ולהיות מאוד ישראלי.

"הדומיננטיות הנשית בקבוצה ובכלל בפירוש לא מקרית. נשים מובילות את האקטיביזם של דוברי הרוסית בארץ. זה מאוד מאפיין את 'דור 1.5', 'הבריגדה התרבותית', קבוצת 'רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן'. אפשר להציע הסבר פסיכולוגיסטי של עולם בלי גברים ואמהות חד־הוריות. אבל הרבה פעמים זה משולב גם באג'נדה מגדרית. הרבה מהשיח הפמיניסטי הוא של נשים רוסיות.

"הציפייה לשינוי הגדול בחברה הישראלית הדמוקרטית־ליברלית, שיבוא מעולי שנות ה־90, נבעה מחוסר היכרות מוחלט עם התרבות הרוסית. לדוברי רוסית יש תרבות פוליטית פסיבית, שמאמינה בכוח. כשאני פניתי לפעילות פוליטית ההורים שלי חשבו שאני נאיבית וזה יזיק לי, כי שינוי עושים מלמעלה למטה. מעט מאוד מהם מנענעים את הסירה. איפה זה כן עבד? בהקמה מהירה של מפלגת עולים, רשת חינוך, תיאטרון. מצב דיכוטומי. מצד אחד התרסקות מוחלטת, ומצד שני כמה הצלחות.

"אחרי שנות הצבא והישראליות עשיתי פניית פרסה. כי חוויית ההגירה לא מתיישבת אף פעם. ואני מרגישה את המבט האנתרופולוגי עליי. לא, אני לא אוהבת שבאים אליי חברים הביתה, ואם לבשתי בגד פרחוני, אז אני פתאום 'נורא רוסייה'. נותרתי נפש מסוכסכת, שסועה בקונפליקט שלא ייפתר, והביקור פה החריף את הכאב.

"לא מזמן ראיתי ראיון עם נטע אלקיים, שאמרה, 'יש לי את כל העולם הערבי לכבוש'. אז מצד אחד, יאללה, באמת יש לי עוד מיליוני אנשים לדבר איתם! אבל מצד שני, אני כל כך ישראלית מקומית! והוויכוח, 'כן נובי גוד או לא', לא מעניין איש ברוסיה. רק ההקשר הישראלי מעניק לו – ולי - את המשמעות".

לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:42
2
12
סנט־פטרבורג
סנט־פטרבורג, "פיטר" בפי המקומיים, היא מפגן ראווה של כל העוצמה התרבותית הרוסית. היא יבגני אונייגין של פושקין, רסקולניקוב של דוסטויבסקי, החוטם של גוגול, הביצים של פברז'ה. היא אנה קרנינה, הטבלה המחזורית של מנדלייב והריבוע השחור של מלביץ', נורייב וברישניקוב. נבוקוב ערך שם את עיתון בית הספר, רספוטין הושלך אל מותו (?) בנהר הנייבה, וצ'ייקובסקי התאבד (?) בבליעת רעל. עונש על היותו הומו. אבל פוטין אומר שבכל זאת הרוסים אוהבים אותו.

באחד הרחובות בעיר יש לוח קיר קטן, ועליו ציטטה שהקדיש המשורר אלכסנדר וידונסקי לחברו כותב האבסורד דניאיל חארמס: "אל תלך בלעדיי לבאר, מנוול! אני מת פה מגעגועים, שיעמום, ועוד כל מיני תחושות של תרד". ברוסית זה נשמע יותר טוב.

סנט־פטרבורג היא גם זיוף אחד גדול. נכון, זה יהיה מאוד יומרני לקבוע דברים כה נחרצים מביקור חטוף של אורח צפוף פיגמנטים, יתוש שמנסה לתאר מנקודה אקראית על גב הדב. ובכלל, זו רוסיה, ר־ו־ס־י־ה העצומה. עליה כזכור אמר צ'רצ'יל – אחד שמכיר קצת יותר, כן – "רוסיה היא חידה, עטופה במסתורין, בתוך תעלומה".

ובכל זאת, העיר המרהיבה היא מלאכת מחשבת של רמייה. "פסאדה", דימוי פופולרי. היא נוסדה ב־1703 באופן מלאכותי משיגעון הגדלות של הצאר פיוטר הגדול. לא לשכוח: רוסיה תמיד ראתה עצמה כיורשת האימפריה הביזנטית, ו"צאר" הוא "קיסר", כן? זה, והתאווה של פיוטר להיראות כמו המערב. "חלון לאירופה". אוסף של להיטי כל הזמנים, מעמודי ניצחון נוסח רומא הקיסרית ועד תעלות של ונציה, פארקים ירוקים וגשרים, רחובות סימטריים מושלמים א־לה רנסנס וחזיתות בתים מרהיבות בצבעי פסטל צרפתי. אינסטנט אימפריה. "ויטרינה של עליונות רוסית", קורא לזה המוזיקאי מיקי שביב, המתלווה למשלחת. ככזו, היא גם מהווה תפאורה ומטאפורה מושלמת לרוח השלטון הרוסי של היום: אנחנו אימפריה, גם אם הכל רקוב בפנים.

בפינת רחוב רובינשטיין תמצאו בר קוויאר במחירי קוויאר. מוכרים שם גם בובת מזכרת מפלסטיק של דג חידקן מכוער. בפינה השנייה בר "הרוסים האורתודוקסים", המתמחה בקוקטיילים הנושאים שמות של יצירות רוסיות מפורסמות. לא קראתי צ'כוב, אבל לפחות שתיתי את "הדוד וניה". זה המקום האהוב על מדריך הקבוצה, שלום בוגוסלבסקי. אף הוא "דור 1.5", גם בדרך שבה יש לראות היום את העולם. ברנש יהודי־סיבירי קשוח ובעל עיניים מחייכות, אינטלקטואל וידען עצום, ואחד הכותבים החריפים שיש פה (חפשו את "תניח את המספריים ובוא נדבר על זה").

בכיכר הגדולה הוא קורא את המונולוג של סריוז'ה השיכור מ"המבול" של שלום עליכם. ובוחר במפגיע שלא לקחת אותנו לארמון שמשקיף מעל. הארמיטאז', המאסט התרבותי מספר 1 של העיר, מוזיאון עצום ובו אוספים דמיוניים, שנותן פייט לכל לובר בעולם. וגם מקום מת, כוזב, שאליו בוגוסלבסקי לא נכנס מעולם. "פי אלף יותר יאכטה של שייח' סעודי", הוא קורא לזה.

במקום זה הוא בא לפרק את מסכת הצביעות. לדבר על "דיבינוסטיי", שנות ה־90. השם הזה שעצם אזכורו מטיל אימה בגו כל רוסי; על הביזה הגדולה של האימפריה וימי שלטון הפחד, כאשר - כמאמר אילף ופטרוב ב"12 כיסאות" - "הצלתם של טובעים, הייתה עניינם של הטובעים בלבד"; על בן המקום, נוכל ממולח ואיש קג"ב בינוני, ולדימיר פוטין שמו; על מדינה עם פרנויה מפלישה, שמחרחרת מהומות בכל פינה וכורתת בריתות תועלתניות עם מנוולים. ומבפנים, זה רקוב. מערכות חברתיות קורסות, שיחות פוליטיות בחדרי־חדרים, חשש ממעצר או שיקראו לך במילה שגם עשתה עלייה לארץ, "בוגד". הרבה עוני, השכר הממוצע קטן פי 4 מישראל, הרובל בקריסה. בואו לסנט־פטרבורג, לא תאמינו איזה מחירים.

במקום הארמיטאז' הוא שולח אותנו עצמאית לבלוקים הסובייטיים המוזנחים, שנותרו אותו דבר, ולשוק הגנבים הקווקזי, אפרקסין. גם לעוני יש היררכיות. "הזונה הרוסייה" היא בכלל קזחית, לבושה כתום, מבוהלת. קוראים לה ז'אן. המוכרים בשוק מהגרים מטג'יקיסטן. סופסוף צליל של שפה מוכרת. "רחמאת!", אני מברך אותם לשלום ורוכש אדידס מזויף, לגמרי לא רע. אפילו לא קוראים לזה "אדידוס" כמו פעם. עלה לי 40 שקל. עדיין רימו אותי, אבל בכל זאת יצאתי מבסוט. כאן לפחות הזיוף לא מוסתר.

בית הכנסת
לעיר היסטוריה יהודית מתעתעת. בין אליטה חילונית משכילה, ליהדות הזו שנדבקת אליך. לפעמים המקור לפגיעה, לפעמים קרש ההצלה. בין הנאמנות והגיוס הכפוי לצבא הצאר, מושג ה"חאפר" - חוטפי הילדים - שנולד שם, לטרומפלדור שעבר בה, ההתעוררות הציונית, ועד משפטי לנינגרד, וליל הסדר המחתרתי של שנות ה־70, שהניע את "דור 1.0". חוץ מזה, שתי הדמויות הנערצות ברוסיה, לנין ופוטין, באות מפיטר, וכולם טוענים שהם בעצם יהודים. האחרון כבר הצהיר שהוא ממש אוהב מצות.

אנחנו מבקרים בבית הכנסת הכוראלי הגדול. מונומנט די מטורף, למען האמת: בלב סנט־פטרבורג ניצב בית כנסת בסגנון מורי – ממש פיסה שנתלשה מגרנדה או קורדובה. כמו להגיד לשכנים מהדתות האחרות, בתחרות על ליבו של אלוהים: בוא נראה לכם את עברנו המפואר – תור הזהב באנדלוסיה. אם אתה מזרחי, זה מחמם לב. בית כנסת עצום, בוהק משיש, כ־1,500 מושבים. ביקרנו בערב שישי חגיגי. נמנו כ־50 איש.

פיטר הייתה פעם העיר הכי יהודית־חילונית־מעורבת שיש. בבית הכנסת ניגנו בעוגב. היום במקומו יש פעילי חב"ד. וגם בחור מקומי שבא לתת לנו הרצאת רקע, אביגדור אמזי שמו. נראה כמו הכלאה ממזרית בין "היהודי האדום" של שאגאל, לליאון טרוצקי, עם הקסקט והזקנקן והברק המהפכני בעיניים. אמזי מספר על עליית שנות ה־90, שבחלקה לא הייתה ציונית בכלל. רק להציל את הנפש. ובעצם, האם זו אינה בדיוק הציונות? וגם מדבר על יציבות חיי היהודים היום ברוסיה. מפרגן למשטר הנוכחי. "פוטין טוב ליהודים", הוא אומר, ומצטט עיתונאי שקרא לבני עמנו, בזמן המהומה של רוסיה בחצי האי קרים: "היודנראט של פוטין".

מצד שני, הסנטימנט האנטישמי אולי טמון בקרקע, אבל קיים ועוד איך. לא רק בגלל העבר הרחוק, אלא גם ההווה האוליגרכי, והעובדה – למשל - שמתוך 200 המיליארדרים ברוסיה, 48 הם יהודים. אמזי תוהה בקול, עד כמה יישארו היהודים מוגנים במקרה של חילופי שלטון. כן, "דור 1.5" הוא גם דיבורים ברוסיה על החשש משינוי השלטון בפינה מוסתרת של בית הכנסת.

אליזה פרנקל, ממשתתפי המשלחת ובעצמה ילידת המקום, מצביעה על לוחות מתכת קטנים בכמה קירות בניינים בעיר. עניין חצי מחתרתי, מתחת לרדאר: סימון הכתובת האחרונה של יהודים שנשלחו מביתם, בעת הטיהורים הגדולים של סטלין. אני לא מבין את השפה, רק השנה חוזרת על עצמה, 1937. אני מתקרב לצלם ואליזה אומרת את המשפט, שכל יהודי אמר מתישהו: "רק תהיו בשקט. שהשכנים לא ישמעו".
לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:45
1
9
אניה שני
28, בזוגיות, תושבת ירושלים, מנהלת תרבות ואירועים בימק"א הבינלאומית בירושלים, וגם מנהלת שני עדרי בקר בצפון. נולדה "אנה", על שם אנה אחמטובה, בסטברופול, אזור הקווקז, למשפחה אמידה. סבא היה מנהל בית חולים עם נהג צמוד, אמא סיימה לימודי רפואה. אבא לא היה מעולם בתמונה. "ממילא אחרי מלחמת העולם השנייה, כש־20 מיליון גברים נעלמו, מצב של אם יחידנית היה נפוץ". חתכה באופן מוחלט מהמולדת ומאבא שנותר שם. הוא יודע על קיומה, היא על קיומו, מעולם לא התעורר בה רצון להיפגש. "כי אין לו את הזכות להכיר אותי".

עם נפילת החומה אמא האיצה לעלות והתגלגלו לקרוואן ביבנאל. אחרי כמה חודשים שידכו לאמא שלה בעל, וממנו אימצה את שם המשפחה "שני", במקום לדז'בסקי. הגננת הכריחה אותה להיקרא "אניה" במקום "אנה", מתוך מחשבה שזה יותר ישראלי. היא הפנימה ודיכאה את הרוסיות שלה. "התביישתי נורא. הטראומה הגדולה של חיי, אמא שולחת אותי לבית ספר עם סנדוויץ' נקניק וחמאה. ואז זה מגיע, 'רוסייה מסריחה' וכל היתר. יום למחרת, אבא היה מכין כיכר שלמה של לחם מטוגן, לחלק לכל הילדים. פיצוי".

עשתה את מסלול הישראליות המלא, כדורי, פרויקט נעל"ה של הסוכנות, שם החל באקראי מסע לחקר עברה הרוסי האבוד. "הגעתי למחנה באמריקה, היינו שמונה מדריכים, שישה מתוכם לא הכרנו את האבות שלנו. אמרתי, יש פה קטע גדול יותר. אני לימדתי אותם מה זה יהדות, הם לימדו אותי מה זה רוסיות".

עשתה תואר ראשון בבן־גוריון, הקימה קבוצת תיאטרון לנשים ככלי טיפולי בשכונה ד' בבאר־שבע, עוד תואר שני בחו"ל, הכל לבד. השתקעה בירושלים כבחירה בפריפריה התרבותית. באחד הערבים ב"ישיבה החילונית" ראתה את אלקס ריף מהבריגדה התרבותית, שרה על הבמה ברוסית. "פעם ראשונה שאני רואה את השבר שלי על הבמה. מתרגשת, בוכה. רק אחרי זה התחלתי לספר על טראומות הילדות המודחקות שלי. הבנתי שגם לי יש מקום לחשוף את זה".

המלחמה הגדולה
אפשר לנחש שהמספרים הבאים אינם מוכרים לרוב הישראלים. בלי לבדוק, נסו לענות על השאלה הבאה: כמה יהודים שירתו בצבא האדום במלחמת העולם השנייה? וכמה מתוכם נפלו בקרב? לא אזרחים שהושמדו בשואה – לוחמים של ממש. קחו לעצמכם כמה שניות.

המספרים מדהימים. חצי מיליון לוחמים יהודים, לא כולם על פי ההלכה אבל הכי יהודים, לחמו במדי ברית־המועצות, בחזית המפלצתית ביותר שידע המין האנושי. 200 אלף מתוכם נהרגו בקרבות. 200 אלף לוחמים יהודים הרוגים!

בסוף הכל מגיע לשם, לחור השחור של היהדות והישראליות. למלחמת העולם השנייה, השואה, והנרטיב הלאומי המכונן. זה אולי הפצע הכואב ביותר בזהות היהודית־רוסית החדשה. מצד אחד זה נרטיב הגבורה, שנדחה אצלנו כמעט לחלוטין. לכל היותר כמה תמונות של הווטרנים האלה, מתישהו במאי על הטיילת בבת־ים, עם המדליות המצחיקות. הם, שרואים עצמם – די בצדק – כמי שניצחו את הקרב הגדול ביותר להצלת המין האנושי. ההפך הגמור מ"כצאן לטבח".

ומצד שני, נרטיב השואה. פה העסק נעשה ממש מכוער. בהכללה גסה, ניתן לומר שניטש עליו קרב רוסיה־פולין. על המספר הקדוש של הקורבנות ממש, ה־6 מיליון נורא ההוד. לטענת היסטוריונים רוסים, מספר יהודי ברה"מ שנספו בשואה מתקרב ל־3 מיליון. בפולין טוענים: "רק" 2 מיליון. ובמרכז המידע של יד ושם: מיליון אחד בלבד. אלה לא רק המספרים, אלא עיצוב הסיפור – ובישראל רובו־ככולו פולני.

אלה האייקונים הצרובים בתודעה: אושוויץ, מספר מקועקע, רכבות, גטו ורשה, מסעות של בתי ספר, אפילו הסרט "שואה" של לנצמן נעצר בגבולות פולין. שואת יהודי ברה"מ נדחקת פיזית למסדרונות צרים מדי ביד ושם, ותודעתית, לקבר האחים של באבי־יאר, בלא להגיע לעוד אלפי באבי־יארים.

ההשכחה היחסית של שואת יהודי ברה"מ לא נובעת רק מישראל, אלא גם מהמולדת עצמה. מעולם לא היה שם מקום לסיפור הייחודי של שואת היהודים, מחשש ללאומנות בלתי רצויה. "הזיכרון הפרטיקולרי" כמו שקוראים לזה היום פה. על פניו הועדף "הזיכרון האוניברסלי" בלבד. היהודים חוסלו כמו הבולשביקים והיו חלק מהמלחמה ההרואית של העם כולו, "המלחמה הפטריוטית הגדולה", שבה מצאו את מותם כ־22 מיליון אזרחי ברית־המועצות (ויש האומרים קרוב ל־30).

פיטר, היא לנינגרד הסובייטית, היא מקום מאלף להתחיל בלימוד השיעור האוניברסלי. המצור הגרמני על לנינגרד, אם תרצו, הוא המקבילה האזרחית לקרב סטלינגראד. במערכת לנינגרד לבדה ספגו הסובייטים אבידות יותר מאלה של הכוחות הבריטיים והאמריקאיים במלחמה כולה. חנק מוחלט, היעדר מקורות חימום, אנרגיה ומזון בכפור הצפוני.

אנשים גססו למוות מקור, חיות המחמד נאכלו ראשונות, אחר כך החולדות, ואז אכילת הגוויות עצמן, ומשם לאכילת טיח, עור, טפטים וטירוף הדעת. 640 אלף אזרחים (לפחות) נספו ב־872 ימי מצור, ההרעבה הגדולה בהיסטוריה, שתחילתה בהוראה מס' 1601 של היטלר, ב־22 בספטמבר 1941: "סנט־פטרבורג חייבת להימחות מעל פני האדמה. אין בנו שום רצון להציל את חיי תושביה". ועידת ואנזה ו"הפתרון הסופי לשאלת היהודים באירופה" באו רק ב־1942. אבל זה לא מאוד רחוק משם.

וודקה היפסטר
בסוף הערב הראשון, הידרדרנו ל"נחלת שבעה" של פיטר. אתם יודעים, המתחם הזה שיש בכל עיר גדולה. כאן הוא נקרא "אוליטסה דומסקאיה", אוסף דחוס של ברים צועקים בניאון ורוד וסגול, צעירים שתויים מתגלגלים ממדרכה אחת לשנייה, נתקלים בפנים החתומות של המאבטח. "רק צריך שתהיה פה מוזיקה מזרחית", צחקנו בישראלית. דקה אחרי, נשבע שאני לא ממציא, נשמע מאיפשהו "תל־אביב בלילה" של עדן בן זקן.

אז דווקא בגלל כל ה"בדיוק כמו אצלנו" הזה, דווקא בגלל הקלות, ההשטחה וההאחדה שהעולם הגלובלי־טכנולוגי כופה עלינו – מתחזק עוד יותר הצורך למצוא את "הקול שלך". את הזהות, את השורשים, את ה"משהו" שעדיין מייחד. כי מה זה אומר בעצם, אני ישראלי, אני מזרחי, אני רוסי.

נו, בטח שנכנסנו פנימה. כמה שוטים מאוחר מדי של וודקה "מדבייד", "וודקה דב" נו מה, הושלכנו הביתה – תודה לאל על גט טקסי – להתנחם בהמשך הלילה בזרועות אדווילה נורופנה. אין מה לעשות, ברוסיה כולם יוצאים בסוף מובסים. זה החורף הרוסי, שניצח גם את נפוליאון והיטלר. ובקיץ? בקיץ יש וודקה.

אז בואו נדבר רגע על וודקה. על סטריאוטיפים. על ה־סטריאוטיפ הרוסי, הרי זה הטוקבק הפופולרי, "מה הבאתם לנו, תרבות של זונות ושיכורים". פי אלף יותר "הערק של סאלח שבתי". האמת היא שוודקה אכן זורמת בדם האומה הרוסית. יש סיפור קלאסי על ולדימיר הראשון, מלך "רוס של קייב", הערש של רוסיה. כמו בספר הכוזרי, המלך הזמין אליו את נציגי שלוש הדתות האברהמיות, לבחור את אמונת הממלכה החדשה. את היהודים דחה, בגלל שאי־אפשר בלי חזיר. ולמוסלמים אמר: "אלכוהול הוא העונג של הרוסים. לא נוכל לחיות בלעדיו". האמת? התשובה הכי נחמדה, והגיונית, לסלק את הדת הזו או כל אחת דומה, שגזרה את האיסור הזה.

הוודקה גם מסלקת מפניה את העם הרוסי. מדובר במגפה לאומית. הנתונים בלתי נתפסים. למשל: גבר רוסי שותה, לוגם כ־35 ליטר אלכוהול בשנה, פי חמישה מגבר ישראלי, ואישה רוסייה שותה פי שניים. כל מקרה מוות חמישי במדינה קשור לנזקי אלכוהול. רבע מהגברים הרוסים מתים לפני אמצע שנות ה־50 לחייהם בגלל בעיית שתייה. תוחלת החיים הממוצעת קצרה ב־12 שנה מהגבר האמריקאי.

נורא זול לשתות. במסעדות עממיות, "סטלובאיה", מגישים עד היום על אוטומט "סטו גראם", 100 גרם וודקה, מנה כפולה ורצחנית הנמזגת לכוס דורלקס פשוטה, במחיר של חמישה שקלים לערך. ולמי שאין גם את זה, מסתדרים עם מה שיש. המצב כל כך קיצוני שנדרש חוק כדי לציין את תכולת האלכוהול בכל מוצרי הצריכה. זאת לאחר ש־72 איש מאירקוטסק, בעיקר הומלסים, נספו לפני שנה מלגימת תחליב אמבטיה שהכיל מתנול, רק כדי להתחמם.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:48
12
המצב החמור גורר צעדים חמורים. תסמכו על פוטין, הפוסטר הרוסי של גבר חזק, נפש בריאה בגוף בריא. בעשור האחרון נחקקו חוקים נוקשים ביותר לצמצום צריכת האלכוהול. בשלב מסוים אפילו הורידו את כמות האלכוהול המותרת לנהג לאפס, לא טיפה אחת. לשוטרים ניתנה סמכות – במקרה שהרכב החשוד בשכרות אינו עוצר – לירות על מנת להרוג. מיתרונות הדיקטטורה.

אנחנו יוצאים בחצות לחגוג עם כל העיר את טקס הרמת גשרי הנייבה, לאור זרקורים, ברקע מוזיקה של עוד מוזיקאי מקומי עם פוטנציאל, שוסטקוביץ', אווירה של יום העצמאות, לחגוג את עברנו המפואר. ואף טיפה. לא דוכן אחד. אפילו לא מרשים לך לצאת מהבר עם כוסית וסיגריה. גם עם סיגריות יש לפוטין תוכניות. לפני שנה הציע לאסור עישון, בכלל, על מי שנולד מ־2015. ובכך לחסל בהדרגה את העישון. תמר זנדברג, אגב, אימצה את ההצעה הזו. טוב שלמנהיגים דגולים יש המשך.

אבל השינוי העמוק יותר הוא תודעתי. התנכרות לוודקה כמבטאת מחלה מן העולם הישן. העתיד הוא ההיפסטרים. בדיוק אלה, עם הזקן הרך והמדובלל, יפרקו את הכוח המצ'ואיסטי הישן. בפיטר נפוץ כבר שנים מוסד שנקרא "אנטי־קפה" – בית קפה שבו אתה משלם על הזמן שאתה נמצא בו, לא על מוצרי הצריכה. הגיוני. ויותר מעניין: ברים היפסטריים בעיר הם אנטי־וודקה. לא שותים אלכוהול קשה בכלל, וודקה בפרט.

במתחם אמנות חלוד ומעניין בשם "קו־אופ גראז'" אני מתמקם בין הלפטופים. מאיפשהו מזהה אותי אנטון וזובסקי, על פי קופסת הנובלס שלי. איכות מזהה איכות. ממושקף, חייכן, בן להורים שעשו עלייה למגדל־העמק לפני כעשור. מגמגם קצת עברית. האחיות שלו חזרו בינתיים למוסקבה. והוא על הקו, תל־אביב סנט־פטרבורג. מיתרונות העולם החדש והדרכון הכפול, חיים כמו ציפורים נודדות. אנחנו מדברים קצת על החיים שם וכאן ומגיעים גם לשתייה. "אני שונא וודקה. חבריי לא שותים וודקה. ומה שמדהים אותי – בישראל כולם שותים", הוא אומר. "שותים רע מאוד. ובמחירים מטורפים! בכלל, מה פתאום וודקה בתל־אביב?" "דור 1.5", אפוא, הוא גם היפסטרים. משפט שלא חשבתי שאגיד בחיים: תודה לאל על קיומם.

רוסטלגיה
בסנט־פטרבורג מספר תלת־ספרתי של מוזיאונים. הכי מגניב מתוכם הוא "מוזיאון מכונות המשחק הסובייטיות". מקום מתוק, כל מיני משחקי ארקייד של פעם, רק מהצד ההוא של המלחמה הקרה. פולשים מהחלל (או מכיוון אלסקה), ירי צלפים בחיות האחו הרוסי (או מתנגדי המשטר), בעיצוב כל כך מיושן שזה מקסים.

זמן מה אחרי נפילת הגוש המזרחי, התעורר בצד ההוא של החומה גל של נוסטלגיה. אתם אולי מכירים את זה מגרמניה, ומסרטים כמו "להתראות לנין", המבכים את ימי היציבות של המפלגה האחת. קראו לזה "אוסטלגיה", נוסטלגיה למזרח. אז אני חיפשתי רוסטלגיה. רק שההבדל תהומי. גרמניה הפכה למעצמה מאוחדת ומשגשגת. רוסיה מעצמה מפורקת ומחרחרת.

רוחות ברית־המועצות בכל פינה. מין געגוע לימי התום, לגביע גלידת השמנת, "פלומביר", שקורע גלידה אמריקאית בהליכה. "זה הזיכרון שלי מסבתא וסבא, בחופש", אומרת פרנקל, "כל יום הייתי אוכלת פלומביר אחד. היינו קוראים לזה סטקנצ'יק, 'גביע קטן'". געגוע לימים של תקווה.

עמוק בליל שישי אנחנו מגיעים אל הכיכר המרכזית. אלפי "גופניקים", ערסים רוסים בטרנינג, רוקדים בטירוף. סופסוף אתה רואה חיוך של רוסים, האומה שמתפארת בצדק בהיותה הקשוחה בעולם – אכלו שלג לבוקר, אחד את השני לצהריים, ואת הראש של היטלר לקינוח. אז ראיתי גופניקים מחייכים, המכוניות מנגנות מסביב, דלתות פתוחות, פול ווליום, טראנס גרוע במיוחד. מה שקראו לו פעם במערב, Reclaim The Streets. רק ממי יתבעו את הרחוב עכשיו?

המשטרה מסביב בנוכחות מוגברת. מאז המונדיאל הכוחות שולשו. אז אולי זה מוגזם לצפות מהצעירים האלה לעוד מהפכה אחת. עם שעבר רק במאה האחרונה שלוש הפיכות, מלחמת אזרחים והטרור הגדול, הטיהורים, המלחמה הפטריוטית הגדולה, הדיכוי הקומוניסטי, השוד האוליגרכי – אולי זה לא פייר לצפות לעוד מפץ גדול, מאנשים כל כך מותשים, מרוסקים. מזל שנשאר להם כוח לטראנס. אני בכל אופן יצאתי מאוד פוסי, לא ריוט.

בלה אלכסנדרוב
34, נשואה + 2, תושבת באר־שבע, מנכ"לית עמותת "ארץעיר", לקידום איכות החיים הקהילתית בפריפריה. נולדה בריגה לאם יחידנית, האבא־בנפרד גם נפטר שם. תחילת שנות ה־90 ונפילת מסך הברזל סימנו קושי קיומי גדול מאוד. האמא פוטרה, התקיימו על לחם ומרגרינה, בערך. בהיותה בת שמונה הן עלו לבאר־שבע, שכונה ד'. ניקו ביחד אולמות בתי קולנוע, ספגו את ההשמצות הרגילות. מפעלים שבהם עבדה האם נסגרו. "ועד היום מצבה לא מזהיר", היא מצמצמת במיוחד. "הבנתי שאין ברירה. או שאני יוצאת מפה או שאני חיה בעוני. וינגייט. שפיים. שנת שירות, מקפצה מאוד משמעותית. עניין הישרדותי, שנובע מהצד הסובייטי, צריך לעבוד קשה כדי להצליח.

"אין בי תסביכים של רוסייה־ישראלית, אבל הביקור העיר בי דובים מתים. הוא מותיר אותי כואבת. כי אתה רוצה להיות כל כך ישראלי, עד ששכחת מה אתה עוד. הרוסית שלי כבר לא טובה. אני לא יודעת מספיק היסטוריה. יצאתי בתחושת פספוס, שאני לא מכירה את המקורות שלי, הלאומיים, האישיים. רק כותרות ריקות מִתוכֶן, 'סבתא הייתה פרטיזנית': מה זה בעצם אומר? זה מבלבל, זה מעציב. בארץ אני אוהבת להשוויץ בתרבות, בכבוד לסבא וסבתא – ופתאום לראות את הצדדים המכוערים של רוסיה. ולהבין, כמה העם שבאתי ממנו קשה. וכמה כאב יש בו".

בערב האחרון, אלקס ריף נטלה את הגיטרה והחלה לשיר ברכות. אניה, לורה, בלה וכל החבורה הזו, הקשיבה בדממה. לא הבנתי אף מילה. ובכיתי יחד איתם.

---------------------------------------------------------------------------------
מקור:
לצפיה ב-'נוריאל הוא זהותן ידוע'
נוריאל הוא זהותן ידוע
16/08/2018 | 16:47
1
19
שמרייר על השורשים המזרחיים האבודים של עצמו ומדברן אחרים להתלונן על "קיפוח"
לצפיה ב-'אפשר היה להבין את זה מהכתבה'
אפשר היה להבין את זה מהכתבה
17/08/2018 | 00:16
9
גם תפס אותי המשפט:
"יצאתי בתחושת פספוס, שאני לא מכירה את המקורות שלי, הלאומיים, האישיים."

"ולהבין, כמה העם שבאתי ממנו קשה. וכמה כאב יש בו"."

היא באמת רוסיה או שיהודיה שהזהות שלה רוסית לחלוטין ?
לצפיה ב-'נפטר אדוארד אוספנסקי'
נפטר אדוארד אוספנסקי
15/08/2018 | 16:32
1
13
סופר ויוצר דמויות רבות של תוכניות ילדים.

1937- 2018
לצפיה ב-''
15/08/2018 | 19:22
3
לצפיה ב-'ספרים אנטישמיים במשרד נציג "הליכוד" העולמית'
ספרים אנטישמיים במשרד נציג "הליכוד" העולמית
11/08/2018 | 20:49
7
32
לצפיה ב-'מי שחושב שהשתילו לו את זה ,שירים את היד. '
מי שחושב שהשתילו לו את זה ,שירים את היד.
11/08/2018 | 21:03
4
10
לצפיה ב-'אני לא מוצא סיבה מיוחדת לקנות ספרות אנטישמית ולאגור אותה...'
אני לא מוצא סיבה מיוחדת לקנות ספרות אנטישמית ולאגור אותה...
11/08/2018 | 21:19
3
20
בבית כנסת דווקא (אין לו בית?). מה שכן, אני גם לא מוצא סיבה מיוחדת לשתול ספרות אנטישמית בחדרו של פעיל יהודי כדי להאשים אותו בקיצוניות, היה מספיק להחדיר לשם את הרומן התמים מאת מרקוס להמן:
לצפיה ב-'אין לנו את כל המידע במקרה הנ"ל..'
אין לנו את כל המידע במקרה הנ"ל..
11/08/2018 | 21:59
2
22
1. לא ידוע לנו מי הוא ומה היה פועלו ברוסיה (יכול להיות שהוא דרך על אצבעות של מישהו שם).

2. לא ידוע לנו  מה יחס הרשויות אליו.

בכל מקרה, כדי להביך את האיש ואת ישראל באופן כללי לא צריך תחכום רב (כולל זה שפרטים בסיפור די תואמים להבנה השטחית הכוללת של הפס"ב לגבי יהודים ויהדות).
לצפיה ב-'אדרבה, אם הוא דרך למישהו על אצבעות...'
אדרבה, אם הוא דרך למישהו על אצבעות...
11/08/2018 | 22:14
1
19
המשטרה הייתה "מגלה" חומר הרבה יותר מביך, כגון סרטי פורנו בכיכובם של קטינים.
לצפיה ב-'לא תמיד.. לפעמים רק "מזהירים".'
לא תמיד.. לפעמים רק "מזהירים".
11/08/2018 | 22:20
4
לצפיה ב-''
12/08/2018 | 09:25
1
4
לצפיה ב-'הסיפור הולך ומסתבך'
הסיפור הולך ומסתבך
14/08/2018 | 23:14
8
לצפיה ב-'בקשה לעזרה במילוי שאלון ללימודים'
בקשה לעזרה במילוי שאלון ללימודים
10/08/2018 | 19:57
1
13
שלום לכולם,
אני צריך עזרה במילוי שאלון שאני צריך ללימודים שלי. השאלון הוא על נושאי בריאות וכלכלה ועורך כרבע שעה. 
יעזור לי מאוד אם תמלאו את השאלון. 
תודה רבה ושבת שלום!
לצפיה ב-'זה קשור איכשהו לנושא פורום ?'
זה קשור איכשהו לנושא פורום ?
11/08/2018 | 01:00
10
יש שם קריטריון ליוצאי בריה"מ לשעבר ?
לצפיה ב-'חוק הלאום'
חוק הלאום
25/07/2018 | 11:00
22
46

מה דעתכם על החוק ?
לצפיה ב-'מבחינתי החוק הוא חיובי ביסודו'
מבחינתי החוק הוא חיובי ביסודו
25/07/2018 | 12:01
4
35
אנחנו כמדינה וחברה מספיק חזקים כדי להכריז כבל עם ועדה שזו הארץ שלנו, והמדינה היא מדינת הלאום היהודי. 
ברשת הדעות על החוק חלוקות לכאן ולכאן, ודווקא מצאתי לא מעט תמיכה בו, לצד התנגדות, כמובן. 
מה שכן, שמתי לב לתופעב מעניינת. הצטרפתי לקבוצה בשם ""השיח החילוני" -"Светская дискуссия"" שפתחה מישהי בשם Diana Kostyuk. הרבוצה אמורה להיות חלופה ל"השיח החילוני", רק שבה יש אפשרות לכתוב ברוסית, והמייסדת מפרסמת בה פוסטים ברוסית ועברית לסרוגין. אז על הפוסטים בעברית בד"כ יש ממש מעט תגובות, ובד"כ נשמרת בהן רוח מתונה. אבל תגובות על הפוסטים ברוסית מגיעות לפעמים למספרים תלת-ספרתיים, וב99,9% הן רוויות רוח שמאל מובהקת. הן לא רק נוטפות שנאה לדת היהודית, אלא המגיבים שם רואים סכנה גם בביטויי הלאומיות כגון חוק הלאום. עכשיו, לכל אורך השנים שעברו מאז תחילת העליה רוסית הגדולה, כלל האצבע היה שילידי הארץ נוטים שמאלה ואילו הרוסים רק הקיר יותר ימינה מהם. ועכשיו אני עד לתופעה של התהפכות היוצרות, כאשר אפשר לכתוב בקבוצות פוליטיות בעברית דברי ימין ציצוני ללא חשש לבלוט יותר מידי, ודווקא קבוצות רוסיות נוטפות שמאלניות במובן של אנטי-דתיות ואנטי-לאומיות מובהקת. 
עוד אחת התצפיות שלי מהחיים: למרות כל השנים שעברו מאז העליה הגדולה, המגזר הרוסי לא מתכוון ללכת לשום מקום, ואיתו גם כל השסעים בין ה"רוסים" לשאר הישראלים. 
לצפיה ב-'יש קבוצה בפייסבוק בעברית "השיח החילוני" ?'
יש קבוצה בפייסבוק בעברית "השיח החילוני" ?
26/07/2018 | 08:33
3
17
וזאת הגרסה ברוסית ?

אילו אנשים כותבים שם ?
צעירים ?   מבוגרים ?

בגדול גם קבוצות כמו 'רוסיות בלי חוש הומור' ו'דור 1.5' מלאות ביוצאי בריה"מ לשעבר שמאלנים ואנטי דתיים.

הייתי מחלק את יוצאי בריה"מ לשעבר ל-3 קבוצות עיקריות:

1.) הקבוצה הגדולה ביותר - ימניים מתונים עד מובהקים בתחום הביטחון.
מוכנים לפשרות מסוימות בנושא המדיני, אבל לא לצאת פראיירים בשום פנים ואופן!
יחס בין אדיש עד עויין קלות לדת.
חלק יזדהו יותר כ'רוסים', חלק כ'יהודים רוסים', חלק כ'ישראלים רוסים', אולי גם תערובת אחרת כלשהי.
מתאים לליברמן.

2.) קבוצה יותר קטנה - ימניים מובהקים מבחינה ביטחונית ומדינית, חלק מכבדים את הדת לכל הפחות וחלק דתיים במגוון וריאציות.
מזדהים ברוב המקרים כ'יהודים' דבר ראשון ובחלק מהמקרים וריאציות שונות.
מתאים ל: יולי אדלשטיין, זאב אלקין.

3.) גם קבוצה קטנה יותר מהראשונה - שמאלנים מתונים עד מובהקים בוריאציות שונות בכלל הנושאים: ביטחוני, מדיני, דתי.
ברוב המקרים יזדהו כ'רוסים', 'רוסים ישראלים' או וריאציה כלשהי של מדינת מוצא אחרת.
מתאים ל: יואל רזבוזוב, קסניה סבטלובה.

קשה לי להעריך איזו קבוצה גדולה יותר 2 או 3.
לצפיה ב-'התבלבלתי, שם הקבוצה הדומה בעברית הוא "הרוב החילוני"'
התבלבלתי, שם הקבוצה הדומה בעברית הוא "הרוב החילוני"
26/07/2018 | 11:54
2
20
בקבוצה של גיאנה קוסטיוק אפשר לכתוב בשתי השפות, והיא פתוחה לא רק לרוסים, אבל פוסטים ברוסית מניבים בערך פי עשר עד פי מאה יותר תגובות. קשה לי לשפוט על גיל המגיבים, נראה לי יש גם הרבה מבוגרים אבל הרוב הוא בערך כמו הגים הממוצע של דור ה-1.5, אם כי אי אפשר לדעת כמה עולים חדשים יש ביניהם.

אז לפי הערכתך, אין רוסים שמזדהים בראש ובראשונה כישראלים ויהודים (או להיפך, יהודים וישראלים), והמרכים הרוסי בא אצלם בתור תיבול מסוים של מוצא, או שכמותם קטנה כל-כך שיש להזניחם בכל הערכה סטטיסטית? 

האם לדעתך עדיין שריר המצב שכל איש ציבור שמוצאו היא רוסית לא יכול למצב את עצמו כפוליטיקאי או פעיל חברתי כלל-ישראלי וחייב לבנות ולהישען על בני עדתו, כי מוצאו תהווה סיבה בגינה בני עדתו לרוב יתמכו בו, ומאותה הסיבה התמיכה של חלקי החברה האחרים בו תהייה מוגבלת?

לצפיה ב-'יש שלל וריאציות של הזדהות'
יש שלל וריאציות של הזדהות
26/07/2018 | 22:19
14
בהחלט לא חסר כאלה שמזדהים כיהודים וישראלים ביחד בוריאציות שונות.
שייכים בד"כ לקבוצה 2, ולעיתים ל-1.

לגבי השאלה האחרונה, קשה להעריך, אבל יש כנראה צדק מסויים בדבריך.
הציבור הישראלי די מפולג לפי עדות ומגזרים והרבה אנשים מקובעים לפי סטריאוטיפים.
לצפיה ב-'זאת הקבוצה ?'
זאת הקבוצה ?
27/07/2018 | 08:10
15

נראה שאין שם יותר מידי תגובות, לא לכתבות בעברית ולא לכתבות ברוסית.
עיינתי בכמה פוסטים אחרונים ובד"כ לא יותר מ-10 תגובות או שאין כלל.
לפי השמות אני רואה שיש שם גם צברים וגם יוצאי בריה"מ בעלי שמות משפחה יהודיים שספוגים באוטו-אנטישמיות.
לצפיה ב-'חוק מטומטם, מביך'
חוק מטומטם, מביך
25/07/2018 | 20:44
2
36
לא מועיל ולא משנה בכלום את המצב בפועל. הדבר היחיד שהחוק עושה זה ליצור קונפליקטים מיותרים ולפגוע בתדמית המדינה.

לצפיה ב-'היה צריך לנהל שיח עם הדרוזים לפני העברת החוק'
היה צריך לנהל שיח עם הדרוזים לפני העברת החוק
25/07/2018 | 23:16
1
25
ולהוסיף סעיף שיבטיח את זכויות המיעוטים.
לצפיה ב-'זה לא קשור רק לדרוזים'
זה לא קשור רק לדרוזים
25/07/2018 | 23:27
30
העניין איתם רק מוכיח שהחוק מקורו בפופוליזם זול שאמור לכסות על כשלונותיו של ביבי ולא במחשבה מעמיקה.
לצפיה ב-'סה"כ חוק טוב, אבל היה אפשר לשנות/להוסיף סעיפים'
סה"כ חוק טוב, אבל היה אפשר לשנות/להוסיף סעיפים
26/07/2018 | 08:42
1
23
דבר ראשון זאת בלימה ראויה לכל אלה הרוצים לבטל את המדינה היהודית ולעשות כאן מדינה איסלמית חבלנית או תוהו ובוהו בסגנון אחר.
זאת הסיבה האמיתית והמרכזית לחקיקת החוק.

עדיף היה להשאיר את הסעיף המדבר על אפשרות התיישבות סגורה ע"פ בסיס משותף כלשהו (לאום, דת, השקפות שונות וכו'), מה שמתרחש בפועל כיום והיה קיים תמיד כמו ישובים ערביים, דרוזיים, קיבוצים וכו'.
הסעיף היה מנטרל מקרים של נסיונות כפיית קבלה לישוב כלשהו בניגוד לדעת חבריו.

צריך היה להוסיף סעיף שמבחינה אזרחית כלל האזרחים יהיו שווים בחובות ובזכויות ללא הבדלי דת, לאום ומין.
והזכות לאוטונומיה דתית, תרבותית, לשונית לא תפגע משאר הסעיפים בחוק הלאום.
לצפיה ב-'סיכום מתאים של הנושא'
סיכום מתאים של הנושא
26/07/2018 | 20:41
19
לצפיה ב-'הרע במיעוטו'
הרע במיעוטו
27/07/2018 | 13:51
4
28
חוק טוב ונחוץ שבא אחרי שנים של צעידה בכיוון ההפוך של פוליטקלי קורקט, התרפסות לעולם ולערבים.
אבל לא מפה תבוא הישועה. היא תבוא כשעם ישראל יתקדש ויתאחד ויהפוך באמת לאור לגויים, ואז כבר תצא כל הרוח מהמפרשים של אלו שמנסים לפגוע בו.
אני מסכים עם טענות הדתיים שבורא העולם הוא ששולח את הטרוריסטים הערבים לפגוע בעם ישראל כדי לאותת לו שהוא סוטה מהדרך שלו. סוטה בגלל כל הטומאה והחולי שעדיין שולטים פה בתרבות. הטרור הוא גם מאותו סוג של הילד שמורד באביו ועושה בעיות כשהאב לא ממלא את תפקיד ראש המשפחה, הילד לא מודע למניעיו אלא פועל בכפוף לחוקי היקום. הערבים שבתור עם הם פרימיטיביים, כביכול דורשים מעם ישראל להנהיג אותם, וכל עוד הוא מסרב ולא ראוי להנהיג הוא חוטף מהם.
לגבי מהי המשמעות והדרך של עם ישראל להתקדשות, כאן כבר יש פערים ביני לדתיים. 

תגובה טיפוסית שלי
לצפיה ב-'איזו דרך אתה מציע ?'
איזו דרך אתה מציע ?
27/07/2018 | 18:12
3
6
לצפיה ב-'לעבור מטומאה לקדושה'
לעבור מטומאה לקדושה
29/07/2018 | 10:12
2
23
טומאה: התמכרות לסמים, תרופות, מחשב סלולר, מזון מת וכל החוליים.
קדושה: מזון בריא, מודעות, מדיטציה, תרבות, טבע, ספרים ולימוד ממקורות טובים.
לצפיה ב-''
29/07/2018 | 19:11
3
לצפיה ב-'אתה בטוח ? '
אתה בטוח ?
30/07/2018 | 00:02
18
מזון בריא ? בלי מינרלים ועם חומרי הדברה ?

מודעות ? מודעות כמה דברים רעים בעולם יש וטיפשות ?

מדיטציה ? עירות בלי לחשוב על כלום מועיל ? הדיפת המחשבות מסעיף מודעות ?

תרבות ? פוסטמודרנית ?

טבע ? התחממות גלובלית ?

ספרים ולימוד ממקורות טובים ? הבל הבלים הכל הבל מוסיף ידע מוסיף מכאוב (וגם קוהלת "ודברתי בלבי שגם זה הבל") ?

התמכרות לסמים מביאה הרגשה טובה , וממילא אנשים מכורים למים ואויר.

תרופות מרפאות חולי (או רק תסמינים וגם זה עדיף)

מחשב סלולר איתם אנשים קוראים/כותבים בתפוז !

מזון מת עדיף מזון שזז ? עדיף בלי משהו שילחם בנו אחרי שאכלנו.

וכל החוליים סותר את סעיף תרופות

לצפיה ב-'טור של דרוזי שתומך בחוק הלאום '
טור של דרוזי שתומך בחוק הלאום
30/07/2018 | 08:02
3
32
השמאל משתמש בדרוזים כדי לחזור לשלטון
מאז קום המדינה אנחנו מחנכים את הנוער שלנו לציונות, עושים פרויקטים ציוניים ומטיילים בארץ • מותר שיהיו גם דעות שונות, אך לצערי הקרן החדשה לישראל והארגונים שלה עוזרים לגורמים מסוימים במגזר להעצים את המחאה • דעה

סרן (מיל') שאדי חלול,
(פורסם ב: 30.07.2018  01:13)

גורמים אנטי־ציוניים ואנשי שמאל קיצוני, בראשותה ובמימונה של הקרן החדשה, עושים שימוש בעדה הדרוזית לצורך פגיעה בתדמית מדינת ישראל. מותר שיהיו גם דעות שונות, אך לצערי הקרן החדשה לישראל והארגונים שלה עוזרים לגורמים מסוימים במגזר להעצים את המחאה. השמאל רוצה לחזור לשלטון, ולכן גורמים קיצוניים משתמשים בעדה הדרוזית, שכן קל לנגח את הממשלה בנושא הדרוזים. מדוע חברי הכנסת הערבים וחברי הכנסת של הרשימה הערבית המשותפת שותקים? כי הדרוזים ונציגי הציבור של העדה שקוראים נגד חוק הלאום עושים להם את העבודה. 

מאז קום המדינה אנחנו מחנכים את הנוער שלנו לציונות, עושים פרויקטים ציוניים ומטיילים בארץ. הרוב הדומם של העדה הדרוזית בישראל אוהב את המדינה הזו. היינו שותפים לעם ישראל מאז ימי משה רבנו, עברנו דרך התנועה הציונית והקמת המדינה ונמשיך להיות שותפים כאלה. 

חברי כנסת רבים נבחרו על גבם של האנשים התמימים שהפגינו בתל אביב על מחירי הקוטג'. זה המשיך לשחיתות כביכול של ראש הממשלה וכעת מוביל למחאה של העדה הדרוזית. חבל שהשמאל מוכן להרוס את המדינה היהודית בשביל תאוות השלטון.

בארץ ישראל יש זכויות לאומיות רק לעם היהודי, וחוק הלאום לא מגדיר אי־שוויון אזרחי, אלא את זהות המדינה.

כעדה, אין לנו שאיפות לאומיות. אנחנו רוצים לחיות יחד עם היהודים. כבר לפני 2,000 שנה היהודים בגלות שרו את שיר המעלות וחלמו על ציון. עם ישראל יכול היה להגיע לאוגנדה ולא לכאן, אך יש לו קשר הדוק לאדמה הזו. אין לי בעיה עם חוק הלאום, כי הוא לא מגדיר זכויות אלא מגדיר את זהות המדינה, ההמנון, הדגל, הסמלים והחגים הרשמיים. חוק היסוד שחוקק בא להשלים את חוק כבוד האדם וחירותו, שכבר חוקק, ואם אנחנו כאזרחים נדרוש להכניס לחוק הלאום עדה נוספת - החוק ייפול וישראל תפסיק להיות יהודית. באותו רגע מדינת ישראל תהפוך להיות מדינת כל אזרחיה - מהלך שעלול לסכן אותנו כמיעוט. מספיק לראות את מה שקורה למיעוטים בסוריה.

-------------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'שאדי חלול לא דרוזי, הוא ארמי נוצרי'
שאדי חלול לא דרוזי, הוא ארמי נוצרי
03/08/2018 | 17:53
1
27
כדאי לבדוק לפני שמפרסמים.
לצפיה ב-'טעות של ישראל היום, שינו מאוחר יותר.'
טעות של ישראל היום, שינו מאוחר יותר.
04/08/2018 | 02:24
6
לצפיה ב-'תיקון שם הכותב: עטא פרחאת'
תיקון שם הכותב: עטא פרחאת
04/08/2018 | 02:22
19
ולא סרן שאדי חלול.
לצפיה ב-'חוק מיותר'
חוק מיותר
31/07/2018 | 23:39
23
כל מה שצריך כבר כתוב במגילת העצמאות, שהינה בעלת מעמד של חוק יסוד.
לצפיה ב-'מתווה לעיגון בחוק של מעמד בני מיעוטים והעדה הדרוזית '
מתווה לעיגון בחוק של מעמד בני מיעוטים והעדה הדרוזית
01/08/2018 | 20:45
1
22
והצ'רקסית.

ציטוט דברי רה"מ:

"השגנו היום מתווה היסטורי שמביא מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית.

אני מודה למנהיג העדה הדרוזית השייח' מוואפק טריף על שבירך את הצוות על העבודה המהירה והרצינית.

עיקרי המתווה:

1. עיגון בחוק של מעמד העדה הדרוזית, וכן של מעמד העדה הצ'רקסית. החוק יוקיר את תרומתה של העדה הדרוזית למדינת ישראל בבניין הארץ, בחיזוק הביטחון ובעיצוב פני החברה הישראלית כחברה שוויונית ומגוונת, ויכלול:

תמיכה במוסדות העדה (דת, חינוך, תרבות); חיזוק היישובים הדרוזים, כולל פתרונות לבניה למגורים, והקמת יישובים חדשים לפי הצורך; ושימור המורשת הדרוזית והנחלתה.

2. עיגון בחוק של זכאותם להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, להשגת שוויון חברתי.

3. עיגון בחוק יסוד להכרה בתרומתם של אלו הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות, בהם בני העדה הדרוזית.

כמו כן תוקם ועדת שרים בראשותי לנושא העדה הדרוזית, אשר תפעל – בין היתר – לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו.

תודה לכל השותפים למהלך: מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ, השייח' מוואפק טריף, השרים איוב קרא ויריב לוין, ח"כ חמד עמאר, ח"כ לשעבר שכיב שנאן, ראשי הרשויות המקומיות הדרוזיות ופורום הקצינים הבכירים במילואים."
לצפיה ב-'תשעה באב'
תשעה באב
22/07/2018 | 08:10
30
30
סרטון מעניין על חורבן בית ראשון:

לצפיה ב-'ובינתיים בארץ הקודש, קהילת הלהט"ב מנסה לטמא כל פינה בארץ'
ובינתיים בארץ הקודש, קהילת הלהט"ב מנסה לטמא כל פינה בארץ
22/07/2018 | 14:57
29
35
בחסות התקשורת והתאגידים שזה משרת את רצונם, מביאים לכאן את סדום ועמורה של העידן המודרני.
לצפיה ב-'מעניין שאתה אתאיסט אבל משתמש במשגים דתיים'
מעניין שאתה אתאיסט אבל משתמש במשגים דתיים
22/07/2018 | 15:54
22
15
לצפיה ב-'אם תקרא את הבלוג שלו תבין'
אם תקרא את הבלוג שלו תבין
22/07/2018 | 18:11
30
הוא לא קונסיסטנטי בשום דבר, כל רעיון שהעלה הוא סתר לאחר מכן.
לצפיה ב-'הוא נוצרי'
הוא נוצרי
22/07/2018 | 18:42
20
7
לצפיה ב-'איפה קראת את זה?'
איפה קראת את זה?
22/07/2018 | 18:44
2
6
לצפיה ב-'הוא כתב כאן לא פעם שהוא מאמין בישו'
הוא כתב כאן לא פעם שהוא מאמין בישו
22/07/2018 | 18:47
1
9
לצפיה ב-'פספסתי הרבה בתקופה שלא הייתי בפורום כנראה'
פספסתי הרבה בתקופה שלא הייתי בפורום כנראה
22/07/2018 | 18:49
7
לצפיה ב-'עכשיו מובן למה הוא סבור '
עכשיו מובן למה הוא סבור
22/07/2018 | 22:13
16
29
שרוסים הם ברמה גבוהה יותר מישראלים
לצפיה ב-'בכלל לא, הוא לא רוסי'
בכלל לא, הוא לא רוסי
22/07/2018 | 22:22
7
לצפיה ב-'אגב, הוא כתב לא פעם שפרבוסלבים נמצאים ברמת התפתחות '
אגב, הוא כתב לא פעם שפרבוסלבים נמצאים ברמת התפתחות
23/07/2018 | 08:16
30
רוחנית גבוהה.
לצפיה ב-'נא לדייק, כתבתם פה עליי הרבה דברים שרחוקים מהאמת'
נא לדייק, כתבתם פה עליי הרבה דברים שרחוקים מהאמת
23/07/2018 | 10:57
13
33
אני לא נוצרי. מי שמאמין שישוע היה קדוש וייתכן שאפילו משיח, הוא עדיין לא נוצרי. הנצרות היא דת שאני מתעב, שסילפה את דברי ישוע, הברית החדשה נגועה באנטישמיות ובסילופים. זה עלבון בשבילי להיקרא נוצרי ואני מבקש שזה לא יחזור. ואפילו בברית החדשה ישוע אומר שהוא מייעד את עצמו לעם ישראל בלבד, או משהו דומה לזה.
-אתאיסט אני כבר הרבה שנים לא, תודה לאל. גם זה תואר לא מכובד בעיניי.

הדבר היחיד שנכון זה שאני מעריך את הגזע הסלאבי מפותח, בינתיים הוא עדיין נוטה למטריאליזם אבל הפוטנציאל שלו רק ילך ויתממש עד שיקבל לידיו את לפיד הנהגת האנושות מאירופה השוקעת, כך לפחות מנבאים.
זה מבלי לגרוע ממעמדו המיוחד של עם ישראל. יהודים-רוסים זה מתנה ענקית לעם ישראל.
כשלא מבינים מספיק ולא מתעמקים, הדברים נראים כסתירות אבל אין שום סתירה.
יום טוב

לצפיה ב-'מדוע בעצם אמונה בישו אינה נצרות ?'
מדוע בעצם אמונה בישו אינה נצרות ?
24/07/2018 | 07:57
12
26
מה מגדיר את הנצרות אם לא אמונה באותו האיש ?
הברית החדשה נגועה באנטישמיות ?
יש נוצרים (אוונגליסטים) שמאמינים שיש להם משימה לתמוך בעם ישראל, בשביל שיחיה בארץ ישראל, ישלוט בה ולבסוף יאמין בישו וכך תבוא הגאולה.

מה בדיוק מפותח ב"גזע" (יש בכלל דבר כזה?) הסלאבי ?

מה מיוחד במה שכינית יהודי-רוסי ?
אני למשל יהודי שלא רואה עצמו שונה יותר מידי מאף יהודי אחר, יש אולי תבלין גאוגרפי-היסטורי של יהודי אשכנזי 'ליטאי' שמשפחתו התקיימה בברית המועצות.
לצפיה ב-'תשובה מפורטת'
תשובה מפורטת
24/07/2018 | 12:09
10
26
הגדרות זה דבר חמקמק, נוצרי זה מי שמקבל את רוח הברית החדשה, שאפשר לסכם אותה ככה: ישוע האדם היה אלוהים. העם שלו עם ישראל, דחה אותו ולכן העם הזה ארור. אדם יכול לפשוע כמה שהוא רוצה, אבל אם הוא מקבל את ישוע כמשיח וכאלוהים אז מקומו בגן עדן מובטח. מי שלא מקבל מקומו בגיהינום לנצח.

המצב כמו שאני מאמין בו: עם ישראל נושא בשליחות עבור האנושות. בתקופת ישוע העם לא התפתח במסלול הראוי לו, נתפס לקליפה של התורה במקום לקיום המהות האמיתית שלה, ישוע היה איש קדוש שבא לתקן את זה ולהעלות את עם ישראל לדרגה יותר גבוהה שתתאים להנהגת כל האנושות. כשהתורה ניתנה האדם היה פרימיטיבי יותר ולכן נדרש לציות עיוור של חוקים, עבר זמן האדם התקדם ונדרש לפתח את האני האלוהי שבו (בתורה: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם") שינחה אותו בכל מצב. כי ספר חוקים לא נותן מענה לכל מצב.
לפי רודולף שטיינר ישוע היה התגשמות בגוף של ישות אלוהית (אוואתר), ב 3 שנות חייו האחרונות. בזכות פעילותו על האדמה אותה ישות אלוהית שהוא קורא לה "קרייסט" התקרבה לפלנטה שלנו וזמינה לכל אדם שמחפש את האלוהות ואת הטוב, ללא תיווך של הדת ונציגיה כמו שהיה עד אז.
אני לא מקבל את כל מה ששטיינר אומר, אבל בנושא הזה אני יכול להאמין לו. הברית החדשה חוץ מהסילוף האנטישמי והשקרים מכילה בוודאי גם כמה דברים חשובים שישוע באמת אמר.

היהודים הדתיים שממשיכים לדבוק בקליפה של התורה במקום בתוכן, וגם מעכבים את האינדיוידואליות שכל אדם צריך לפתח - כיום הם עובדים לא רק את אלוהים אלא גם את לוציפר ללא ידיעתם, כי זה בדיוק מה שהוא רוצה וזאת ההשפעה שלו שמושגת דרך דתות.
הדתיים הנוצרים קיבלו את האימפולס של עבודה ישירה של האלוהים, אבל בגלל שרובם עוד ברמה נמוכה הם לגמרי איבדו כיוון ומשרתים את לוציפר שמהתל בהם ומתחזה לאלוהים, כמו שהוא תמיד מנסה לעשות.
יוצא שמעט מאוד אנשים מצליחים באמת לעבוד את אלוהים, אנשים קדושים שהפכו את עצמם למשכן לאלוהים. האנשים המתקדמים מכל עם עוסקים יותר בתורת הנסתר ופחות בדת.
כמובן כל זה נכתב בהכללה, יש דתיים שמקיימים את רצון האלוהים, בהתאם לדרגת ההתפתחות שלהם מסגרת הדת אולי עדיין מתאימה להם, וגם נוצרים יש.

בקשר לגזע, בטח שיש דבר כזה. לכל עם יש ייחודיות שמתבטאת במנטליות, בנטיות ובכישורים שלו. לכל עם יש גם שליחות כלשהי לאנושות, איזשהו אימפולס שהוא צריך להעניק לאנושות. יש עמים מתקדמים ויש מפגרים, יש שהיו מתקדמים והתנוונו וסיימו את תפקידם ונעלמים מהעולם.
יהודי-רוסי זה אחת הקומבינציות, אני לא יודע מה התפקיד של כל דבר, אבל תפוצת ישראל באומות העולם נועדה כנראה לשדרג את כל האומות ואולי גם את עם ישראל, הכל במסגרת ניסויי הגנטיקה שה"אלים" עושים על האנושות.

לצפיה ב-'מה הכוונה "נתפס לקליפה של התורה" ?'
מה הכוונה "נתפס לקליפה של התורה" ?
24/07/2018 | 13:16
5
21
לאיזו דרגה יש להעלות את עם ישראל ?
ה' נתן לנו את התורה וציווה איך לנהוג ע"פ התורה והנחיות בע"פ, אין שום דבר מעבר לזה.

בברית החדשה יש אנטישמיות ?

כיצד יהודי שומר מצוות עובד את 'לוציפר' ?

גזע זה יותר מתאים לסוגים של כלבים, מה שתיארת זה אפיון מנטלי והתפתחותי.

"אלים" ?
אז אתה מאמין במספר אלים ?
לצפיה ב-'קליפה'
קליפה
24/07/2018 | 15:44
3
22
זה מה שחיצוני, לא המהות עצמה. כמו להקפיד מאוד על זמן כניסת שבת ועל כל החוקים, מבלי ליהנות מהמהות האמיתית של השבת, שאם משיגים אותה אז כל פסקי ההלכה שתפקידם שמירת השבת, מיותרים כי האדם כבר שומר את השבת מרצונו. בקבלה יש משמעות נוספת ומורחבת למושג הקליפה. בתהליך טבעי כל דבר שלא משכיל לשמור על החיות שלו מתעבה ומתקשה והופך לקליפה.

-קראתי את כל הברית החדשה וזה הרושם שנותר בי, ההסתכלות בזכוכית מגדלת על עם ישראל בתקופה מסוימת שלו, כאשר הייתה שחיתות בהנהגה הדתית, במיוחד באיגרות של פאולוס, ובמקרה של ישוע בר-אבא (בין אם הוא אמיתי, מסולף או מומצא). העם יוצא עם תדמית לא טובה משם. עד היום יש עמים שמאוד מדקדקים עם ישראל, למרות שבעצמם ביצעו מעשים נפשעים פי אלף, אפשר לראות בזה המשך המגמה שהתחילה בברית החדשה.

עבודת השטן- לוציפר שואף להשאיר את האנושות בלתי מפותחת, ברוחניות פרימיטיבית. הוא משיג את זה כיום באמצעות דתות שמעכבות את ההתפתחות האינדיוידואלית של האדם ואת רצונו לחקור וללמוד. במדינות ערב אפשר לראות היטב את הפעילות הזאת. השטן השני, שמכונה בפרסית אהרימן, שואף בדיוק להיפך מזה, לפרק לגורמים, להשקיע את האנושות עמוק לתוך החומר, רחוק מרוחניות ומאלוהים. להפוך את האדם לאתאיסט מפוחד. התרבות המערבית המטריאליסטית היא תוצאת הפעילות שלו. רק מי שמתחבר לאלוהים יכול למצוא את השביל הצר שבין רוחניות לחומרנות.

בקשר לאלים בסופו של דבר יש רק אלוהים אחד בורא ויוצר הכל. יש היררכיה שלימה של שליחים שהם כביכול מבצעים את דברו אבל למעשה הכל בעולם הזה זה חלק מהאלוהים, ביהדות זה מלאכים בהודו קראו להם אלים-למחצה, זה לא חשוב. יש כרובים ושרפים ישויות נעלות ביותר אבל כולם משרתים את האלוהים.
לצפיה ב-'ישוע בר-אבא הוא מייצג היהודים לשיטתך? למה?'
ישוע בר-אבא הוא מייצג היהודים לשיטתך? למה?
03/08/2018 | 18:31
2
19
למה אינך מקבל את העובדה שהדין הוא אישי, לא כללי?

רוצה דוגמאות ליהודים טובים? לא חסר: ישוע בן יוסף, יוחנן המטביל, יעקב בן זבדי, יוחנן בן זבדי, מתי בן חלפי, תומאס, יעקב בן חלפי, תדאוס, שמעון הקנאי, מרקוס, יוסף בר-נבא, לוקאס, וכו'

לגבי מה שטענתי קודם, שלא די להכיר בישוע כמשיח כדי להיגאל אלא יש גם ללכת בדרכו, מתי פרק 7 פסוקים 21-23:
21 "לֹא כָּל הָאוֹמֵר לִי 'אֲדוֹנִי, אֲדוֹנִי' יִכָּנֵס לְמַלְכוּת הַשָּׁמַיִם, אֶלָּא הָעוֹשֶׂה אֶת רְצוֹן אָבִי שֶׁבַּשָּׁמַיִם. 22 רַבִּים יֹאמְרוּ אֵלַי בַּיּוֹם הַהוּא: 'אֲדוֹנִי, אֲדוֹנִי', הֲלֹא בְּשִׁמְךָ נִבֵּאנוּ וּבְשִׁמְךָ גֵּרַשְׁנוּ שֵׁדִים וּבְשִׁמְךָ עָשִׂינוּ נִפְלָאוֹת רַבּוֹת'. 23 אָז אוֹדִיעַ לָהֶם: 'מֵעוֹלָם לֹא הִכַּרְתִּי אֶתְכֶם, סוּרוּ מִמֶּנִּי עוֹשֵׂי רֶשַׁע'."
לצפיה ב-'כן,'
כן,
05/08/2018 | 21:29
1
12
זה לא משנה לצורך העניין שהשליחים וישוע בעצמו יהודים, משנה יותר איך מוצג העם היהודי באמצעות דמויות מסוימות כמו בר-אבא, ויהודה איש-קריות שהוא האבטיפוס היהודי המושמץ והשנוא ע"י העולם הנוצרי.

-את הפסוק שציטטת ממתי פרק 7 אני זוכר, אבל להרבה נוצרים כולל מטיפים נוח לשכוח אותו. כמו עוד כמה פסוקים מהברית החדשה.
לצפיה ב-'לא הסברת למה לדעתך רק היהודים הרעים מייצגים את היהודים'
לא הסברת למה לדעתך רק היהודים הרעים מייצגים את היהודים
06/08/2018 | 18:00
12
גם לא הבנתי למה אתה מכליל את כל "העולם הנוצרי", את האינקוויזיציה עשו הקתולים ואת הנאציזם ייסד היטלר שהיה חילוני. הוא השתמש בברית החדשה כדי לתת דוגמאות ליהודים מזיקים אבל באותה מידה גם בפרוטוקולים של זקני ציון אשר הם כידוע מזויפים ובחלק מהשקפת עולמו השתמש גם במוטיבים מהדת הטאואטונית העתיקה (ששלטה בנסיכויות הגרמניות לפני הנצרות). העולם הנוצרי אינו מקשה אחת ומעולם לא היה מקשה אחת, אפילו בתוך זרמים ספציפיים אין אחידות, למשל הפרובוסלבים באוקראינה מאוד אנטישמים ולעומתם הפרובוסלבים בבולגריה לא אנטישמים בכלל. נראה מדבריך שבניגוד למה שכתבת לא פעם אתה כן טיפוס של שחור ולבן ומתקשה לראות שיש גם אפור ואפילו הרבה אפור. 
לצפיה ב-'הקליפה של התורה היא ביצוע ללא הבנה'
הקליפה של התורה היא ביצוע ללא הבנה
03/08/2018 | 18:46
9
וכשעושים דברים מבלי להבין את משמעותם מחמיצים את המטרה. המטרה היא העיקר, הדרך היא התפל ואפשר ללמוד מהתורה מהי המטרה. כמו כן מה שנכתב בתורה התאים לאותה תקופה ולמבנה החברה האנושית באותה תקופה, לכן, המטרה נשארה כשהייתה אך האמצעים והדרך השתנו בהתאם לשינויים שחלו בחברות אנושיות מאז ועד היום וכך זה ימשך כי במהלך הזמן נצבר עוד ועוד ידע.
לצפיה ב-'נסה להסביר את הגדרתך לנצרות לנוצרי פרסביטריאני'
נסה להסביר את הגדרתך לנצרות לנוצרי פרסביטריאני
03/08/2018 | 18:06
3
18
אחרי שיסיים לצחוק עליך הוא יוכיח לך מהברית החדשה שאין די באמונה (או בקבלת ישוע כמשיח) כדי להיגאל אלא צריך גם להתוודות על כל חטא (בפני אלוהים, לא בפני כומר), להתחרט ולהשתדל לא לחזור על החטא. אין לי בעיה לעשות את זה בעצמי אם תרצה כי אני בקיא בזרם הפרסביטריאני של הנצרות. בנוסף, מי שאינו נוהג כפי שלימד ישוע אינו נחשב למי שקיבל אותו כמשיח.

אין בברית החדשה אנטישמיות למרות שמספר יהודים מואשמים במעשים רעים שביצעו, אין שום רמז לכך ש"כל היהודים רעים" או ש"צריך לשנוא יהודים", בדיוק כפי שניתנו דוגמאות ליהודים רעים ניתנו גם דוגמאות ליהודים טובים.

אם קראת את הברית החדשה ומסקנתך מסתכמת ב"זה ספר אנטישמי" אז לא הבנת מה שקראת. בברית החדשה יש ביקורת על אנשים רבים שלא נוהגים כראוי, יהודים ולא יהודים כאחד וגם דברים שאמר ישוע עצמו לאותם אנשים מושחתים. לא קראת בעיון.
לצפיה ב-'לא חידשת דבר'
לא חידשת דבר
05/08/2018 | 21:40
2
15
אני לא מכיר את הזרם הזה של הנצרות שהזכרת ושאתה אולי משתייך אליו.
את הברית החדשה דווקא קראתי בגישה של קירוב לבבות והתנגדות לדעה קדומה, ובכל זאת הבחנתי בדקויות שכנראה חמקו ממך. מכיוון שכנראה לא היית מספיק רגיש, או היית תמים, או כמו נוצרים רבים שהדת שלהם מאפשרת להם לגונן על פינה אפילה בלבם.

אני לא בא ללעוג לך אבל כנראה עבדו עליך עם המניפולציות הישנות והמוכרות של דתות וכתות. כי את האימפולס של הקרייסט לא ניתן לקבל מתוך דת, מקבלים אותו רק מתוך התמסרות לאלוהים ולנביאים קדושים שהולכים בדרכו, לא משנה מאיזו דת או עם. זה גם היה תפקידו העיקרי של ישוע לעם ישראל ולאנושות.
הברית החדשה הביאה בשורת שקר מהסוג הגרוע ביותר: שקר עטוף באמת, שמפיל בפח את האדם הפשוט.
וגם זה כמדומני לקוח משם, בוודאי ישוע באמת אמר: "בחן את העץ לפי פריו", לא?
אז מה הביאה הנצרות לעולם? אינקוויזיציה, אנטישמיות, צביעות, רציחות ועוד רציחות.
לצפיה ב-'אני לא משתייך לשום זרם של הנצרות אני חילוני ואף חסר דת'
אני לא משתייך לשום זרם של הנצרות אני חילוני ואף חסר דת
06/08/2018 | 18:11
1
15
אני דאיסט, דהיינו אני מאמין באלוהים אך אין לי שום ריטואלים או פולחן דאיזם הוא אמונה לא דתית.

מבחינתי ישוע היה נביא/פילוסוף שניסה להדריך אנשים בדרך שהייתה ישרה בעיניו אם כי קרה מספר פעמים שסתר את עצמו (אני מניח שאתה יודע על מה אני מדבר, יש סתירות בין דבריו של ישוע במקומות שונים בברית החדשה) ואני לא מבין איך אפשר להאמין בישוע כמשיח מבלי להסתמך על הברית החדשה. מה הביא אותך להאמין בישוע כמשיח?

ישוע אמר "בחן את העץ לפי פריו" אך מכיוון שאין אחידות בין הנוצרים אי אפשר לשפוט את כל הנוצרים אותו דבר ואפילו לא כל זרם בנפרד כפי שהסברתי בהודעה אחרת. אם תבחר בקריטריון יחס ליהודים, שהזכרת בדבריך, אז יצא שהזרם האוונג'ליסטי מחזיק באמת, הרי הם יותר מיטיבים עם היהודים מאשר היהודים עצמם.
לצפיה ב-'טוב,'
טוב,
11/08/2018 | 22:42
5
אני סבור שישוע היה קדוש, באיזו דרגה ואם היה משיח זה כבר קטונתי מלדעת. אני מתייחס ברצינות לדעתו של רודולף שטיינר שתאר את ישוע באופן שהזכרתי. ידוע לך שהנצרות התחילה כמה מאות שנים אחרי חייו של ישוע, ועד אז היא עברה כל מיני גלגולים ושינויים, אבל מטבע הדברים ככל שהייתה קרובה יותר למקור בזמן, כך היא אותנטית יותר. הברית החדשה, לא בדקתי בדיוק מתי פורסמה לראשונה ונפוצה, אבל זה בוודאי היה די הרבה אחרי ישוע והיא כבר מחילה עיוותים וסילופים רבים. היו כל מיני מגילות ועדויות שהיוו את המקורות לברית החדשה, ויש גם הרבה בשורות שלא נכללו בה לפי שיקול דעתם של העורכים.
אני שמח שאתה מאמין באלוהים בדרך חופשית, מקווה שאתה מצליח למצוא אותו בתוכך, כי זאת המורשת האמיתית והחשובה שישוע בוודאי רצה להנחיל לאנושות.

כמובן אתה צודק שאין להכליל, כל אדם ששייך לדת בוחר בדרך שלו מה לקחת ממנה, או אם הוא פרימיטיבי אז הוא נותן יותר לאחרים לעצב את מחשבתו.
כיום אחוז זעום ביותר ואולי אפסי מבין הנוצרים מקבלים את האימפולס של ישוע דרך הדת שלהם. נפוצים הרבה יותר מהם אנשים בעלי דעות משובשות וידע חסר ומעוות שחושבים שהאדם חי על האדמה רק גלגול חיים אחד (זה משותף כמדומני לכל זרמי הנצרות, פרט לרוזנקרויצריזם שהוא נצרות אזוטרית שכדאי לבחון לעומק.
נפוצים מאוד הנוצרים שחושבים שברגע שקיבלת את ישוע כל חטאיך מחולים כי הוא כבר סבל בשביל כולם. חולני ככל שזה נשמע, הם באמת מאמינים בזה כי זה מאוד נוח ומפתה. מאותו פסוק 21 ממתי 7, הם מעדיפים להתעלם, שלא יפריע.
לצפיה ב-'סיבה נוספת'
סיבה נוספת
03/08/2018 | 18:51
14
פרט לנצרות יש עוד דתות שמאמינות בישוע, למשל: יהדות משיחית, עדי יהוה, הדת המנדעית ויש שיאמרו אף איסלאם, אך עיסא שבקוראן אינו ישוע הנוצרי אלא אחיינו של משה (ואימו היא מרים אחותו של משה) ולכן לא מדובר באותו אדם והאיסלאם אינו מאמין בישוע הנוצרי.
לצפיה ב-'ולא סתם בחסותם, אלא תוך איומים ולחץ רב'
ולא סתם בחסותם, אלא תוך איומים ולחץ רב
22/07/2018 | 18:38
3
33
ככה יוצרים מחאה: מאחורי הקלעים של מחאת הפונדקאות
היסודות לשביתת הלהט"בים שהגיעה לשיאה היום ברחבי הארץ ניטעו לפני כמעט שנה ● משרדי פרסום הוכנסו לסוד העניין, יועצי תקשורת ועיתונאים פעלו להפעיל לחץ על חברות במשק, "לעתים גם איימו" ● בדרך עמדו בעיות פנימיות - תתי ארגונים של הקהיליה שלא מדברים בשפה אחת ומורכבים מאג'נדות שונות

למי שלא עוקב אחרי מאבק הקהילה הלהט"בית - נראה כאילו בבת אחת התפרצה כמעט משום מקום מחאה עוצמתית. מחאה שהוצתה עם חוק הפונדקאות ששבר את גב הגמל. אבל היסודות לשביתה שמתרחשת היום הונחו לפני חודשים רבים.

הרעיון לקיים יום שביתה הועלה אחרי אירועי קיץ 2017 שהוציאו לרחובות 15 אלף איש מהקהילה הגאה כמחאה נגד נייר העמדה שהציג משרד הפנים לבית המשפט לפיה משפחות חד מיניות הן חריגות ולכן לא יוכלו לשמש כמשפחות מאמצות. "אנחנו מדברים על השביתה הזאת כבר כמה חודשים", אומרת ל"גלובס" חן אריאלי, יו"ר איגוד הלהט"ב "נערכנו לקיץ של מחאה כי היה ברור לנו שכל מה שהובטח לנו בקיץ הקודם לא קרה. נערכנו לקיץ שבו יש לנו שני בג"צים, וסוגיית הפונדקאות נכנסה כמעט באופן בלתי מתוכנן".

הרעיון החל מתגלגל במפגשים של חברי האגודה עם משרד הפרסום באומן בר ריבנאי שמלווה אותם בחודשים האחרונים. בבאומן הציעו שכל אנשי הקהילה יצאו לשביתה שתהיה מבוססת על ימי חופש שייקחו. בארגונים פחות אהבו את רעיון יום המחלה. "אנחנו לא חולים. אנחנו יוצאים לרחובות בריאים וזועמים", אומרת אריאלי. אנשי האיגוד התייעצו עם ארגונים בקהילה וגם עם גורמים בתקשורת. "כולם אמרו לנו זה לא יעבוד, והייתה סקפטיות גדולה לגבי שביתה. הבנו שהשטח מוכן ויצאנו כנגד כל העצות שקיבלנו מארגונים שעוסקים בזכויות עובדים ואחרים שמבינים. הקשבנו לקול פנימי שהבין שזה המומנטום ושצריך לתפוס את זה בשתי ידיים".

הטיימינג לשביתה לא היה ברור. לפני פחות משבועיים כשברקע ההצבעה על חוק הפונדקאות והבג"ץ שצפוי להתקיים מחר, התקשרו חברי האגודה למספר חברות היי-טק כדי לבחון אם יילכו איתם במקרה של שביתה. התגובות לא היו נלהבות. רק ביום רביעי, כשהתברר שראש הממשלה הפיל את הצעת תיקון החוק נשלפה תוכנית המגרה והארגונים הודיעו מיד על שביתה ביום ראשון. הכעס נתן דחיפה אחרונה, ולצד הפעילות המאורגנת קמו התארגנויות ספונטניות של חברי קהילה.

אחת החשובות בהן הייתה קבוצת ווטסאפ שהקים מור שובבו, בעלי חברת יחסי הציבור ג'ינג'ר שמשמש גם כיחצ"ן של חודש הגאווה בתל אביב. הקבוצה כללה 80 אנשים משפיעים בתחומי התקשורת, הפרסום ההיי-טק הקולינריה, עיתונאים, יועצים - רובם חברי הקהילה שהחליטו לרתום כמה שיותר חברות במשק. "כשהבנתי שנתניהו הפיל את החוק רעדתי מכעס והבנתי שאני הולך להילחם על החיים שלי", מספר שובבו "בכל בית בישראל יש מישהו מהקהילה הגאה ובכל חברה עסקית. כאיש תקשורת הומו החלטתי שאני הולך לעשות שינוי במה שאני יכול. רצינו לקבל הצהרה מכל החברות לא רק על זה שהם לא מורידים כסף למי שייעדר מהעבודה, אלא שהם יוצאים בהצהרה פומבית שהם תומכים בקהילה הגאה. עידו, פלנר ממקאן, דפק לעמית משיח (מנכ"ל מקאן) בדלת באמצע ישיבת הנהלה ואמר 'תצא בהצהרה'. משיח יצא בהצהרה והוא ואנשי ההנהלה שלו הקימו חמ"ל ופנו בעצמם ללקוחות אחד אחד ובקשו שיצטרפו. אחריהם הצטרפו עוד משרדי פרסום. רוב החברות הסכימו.

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100...
לצפיה ב-'כן, הם פועלים לפי תוכנית'
כן, הם פועלים לפי תוכנית
23/07/2018 | 10:39
2
26
כנראה של המאפיה העולמית, אנשי הסדר העולמי החדש.
לצפיה ב-'ג'ורג' סורוס ?'
ג'ורג' סורוס ?
24/07/2018 | 08:03
1
20
מי עוד ?
לצפיה ב-'לא יודע..'
לא יודע..
24/07/2018 | 12:14
23
לפי מה שהבנתי אנשים כמו סורוס והפוליטיקאים הם רק עושי דברם של שליטי העולם האמיתיים, שפועלים בחשאי והציבור לא מכיר אותם.
מי שחושב שמדובר בקונספירציות הזויות, כדאי שיתחיל לחקור ולדעת מה באמת קורה בעולם. בשביל התחלה כדאי לקרוא על "קבוצת בילדרברג".
לצפיה ב-'יוזמה חרדית לחרם חברות: 'מתייצבות לצד ארגוני התועבה''
יוזמה חרדית לחרם חברות: 'מתייצבות לצד ארגוני התועבה'
24/07/2018 | 12:47
1
33
עשרות חברות ישראליות, מהמובילות במשק, שהודיעו לאחרונה כי יצטרפו בצורה זו או אחרת למאבק ארגוני התועבה על רקע חוק הפונדקאות, נמצאות בסכנת חרם חרדי חדש • חשיפה (אקטואליה)

לדברי אישי חינוך, מדובר בחברות מסחריות שבחלקן מתפרנסות מהציבור החרדי, וכעת עושות סיבוב על גבו ופוגעים בגסות ברגשותיהם של רבבות שומרי מסורת. כפי שדווח בכלי התקשורת, בכוונת חלק מהחברות אף להעניק יום חופש לעובדיהם שיבקשו זאת ביום ראשון הקרוב, על רקע המאבק המדובר.

מדובר בלא מעט חברות, חלקן מובילות בתחומן, שהודיעו לאחרונה על הצטרפותן למאבק בכך שיאפשרו לעובדיהן להיעדר או להחסיר מהעבודה, ביניהן קבוצת סלקום, שופרסל, ישראכרט, קסטרו, ישראייר, משרדי הפרסום מקאן וגיתם; פרוקטור אנד גמבל, חברת מטב דש, סודה-סטרים וחברת האופנה קום איל פו.

"את תשעה באב אף אחד לא זוכר", אומר ל'כיכר השבת' בכעס אחד מיוזמי החרם, "אבל בשביל איזה מאבק של אנשים בעייתיים - כולם מתגייסים".

לדבריו, "כולם זוכרים מה עשה החרם החרדי לחברת אל על לפני 12 שנה, איך שרק לאחר שספגה הפסדים כספיים עצומים בגל חילולי השבת, היא הגיע להסדר שהוסכם על הרבנים. רוצים שידור חוזר של זה? אני לא מבין...".

עסקן אחר, המעורב ביוזמה זו מוסיף: "מי שיתייצב לצד ארגוני התועבה, שיידע שישלם על כך מחיר. הציבור החרדי לא יוותר ויגיש את הלחי השניה. מי שיתמוך בהם, יפסיד אותנו", אומרים העסקנים.

לצפיה ב-'רשימת החברות'
רשימת החברות
24/07/2018 | 12:55
14
לצפיה ב-'רב קונסרבטיבי עוכב לחקירה משום שערך חופות'
רב קונסרבטיבי עוכב לחקירה משום שערך חופות
19/07/2018 | 10:24
23
36
לצפיה ב-'לא הבנתי מה הבעיה'
לא הבנתי מה הבעיה
19/07/2018 | 12:57
25
הרי רפורמים וקונ' עורכים חופות לפי דתם בצורה קבועה זה הרבה שנים.
החוק אוסר לקיים חופה פרטית ע"פ ההלכה, כאן לא מדובר בסוג זה של חופה.
לצפיה ב-'מה יקרה לעו"ד ולרופא שאין להם רישיון ישראלי?'
מה יקרה לעו"ד ולרופא שאין להם רישיון ישראלי?
19/07/2018 | 14:49
14
28
התשובה: חקירה וקנס. אם היית אומר "אני נגד המונופול האורתודוקסי", מילא. אבל במצב הנתון רב שלא הוסמך ע"י הרבנות הראשית משול למדריך טיולים שלא הוסמך ע"י משרד התיירות משול לעו"ד שלא עבר את מבחני הלשכה.
לצפיה ב-'הדוגמה שלך לא נכונה'
הדוגמה שלך לא נכונה
19/07/2018 | 19:14
11
28
הרב הנ"ל איננו מתחזה לרב אורתודוקסי מטעם הרבנות.
אנשים שעורכים חופה אצלו מודעים לכך שעליהם גם לערוך טקס אזרחי בחו"ל או להיחשב כידועים בציבור.
לפי ההגיון שלך גם אברי גלעד שעורך חופות חילוניות אמור להיעצר.
לצפיה ב-'היא בהחלט נכונה'
היא בהחלט נכונה
19/07/2018 | 19:22
10
26
ראשית, הוא בכלל ביצע עבירה הלכתית - חיתן ממזרה עם מי שאינו ממזר, ראה קובץ מצורף.

שנית, ככה נשמעת לשון החוק:
לצפיה ב-'מסתבר שהוא בעצם ביצע חופה ע"פ ההלכה'
מסתבר שהוא בעצם ביצע חופה ע"פ ההלכה
19/07/2018 | 19:31
8
25
וחיתן ממזר.
ולא טקס חתונה קונסרבטיבי שאז לא היתה בעצם שום בעיה, כי טקסים כאלה הם עורכים חופשי.
לצפיה ב-'מה השטויות האלה'
מה השטויות האלה
19/07/2018 | 20:13
7
26
החתונות הקונסרבטיביות הן חתונות לפי ההלכה. הקונסרבטיביות מכירים בהלכה, אבל פחות מחמירים.
לצפיה ב-'לא'
לא
20/07/2018 | 06:56
6
13
הקונסרבטיבים משנים את ההלכה ולא פחות מחמירים.
החתונות ושאר המצוות שלהם חורגים מהגדרות בסיסיות של ההלכה.

גם אם תיקח כיפות סרוגות בגירסת הלייט או דתיים לא לאומיים ולא חרדים (כמו חלק מיוצאי תימן או הודו או צרפת של היום) אז תראה שהם עומדים בסטנדרטים בסיסיים ולא מחמירים בד"כ מעבר.
אבל קונסרבטיביים שינו ומשנים את ההלכה בצורה שאף יהודי נאמן למקור ('אורתודוקסי') לא יסכים עליה.

במקרה הנוכחי, כפי שהבנתי האדון הוסמך לרבנות (אורתודקסית) ולאחר מכן הפך לקונסרבטיבי , הוא ערך חתונה הלכתית בדיוק ע"פ הכללים ומבלי שיש לו אישור מהרבנות לערוך אותה והוא חיתן ממזר, דבר שמנוגד להלכה.
על בסיס זה מדובר בעבירה על החוק.
לצפיה ב-'מה ההבדל בין חתונה קונסרבטיבית'
מה ההבדל בין חתונה קונסרבטיבית
20/07/2018 | 09:33
5
22
לחתונה לפי ההלכה בדיוק? בשתיהן עומדים מתחת לחופה, אומרים אם ישכחך ואומרים מקודשת ויש שני עדים.

המשטרה כפופה ליועץ המשפטי לממשלה, ואם הוא קבע שאין לעצור רבנים קונסרבטיבים או רפורמים על עריכת חופות מטעמי חופש פולחן, אז אין לעשות זאת.
לצפיה ב-'הקונסרבטיבים שינו כמה דברים'
הקונסרבטיבים שינו כמה דברים
20/07/2018 | 20:48
4
12
כמו ביטול כתובה והכנסת תכן שלא מבדיל בין המינים למשל.

תפקיד היועץ הוא לייעץ ולא לחוקק חוקים.
המשטרה פועלת ע"פ החוק.
לצפיה ב-'לא בטוח שאצל כולם יש כתובה, ולא בטוח שבכולן'
לא בטוח שאצל כולם יש כתובה, ולא בטוח שבכולן
22/07/2018 | 00:35
1
10
היא כתובה ע"פ ההלכה ולא איזו המצאה קונסרבטיבית כמו "כתובה שיוויונית".
לצפיה ב-'בחתונה קונסרבטיבית תמיד יש כתובה'
בחתונה קונסרבטיבית תמיד יש כתובה
22/07/2018 | 04:12
15
והכתובה שונה מהכתובה האורתודוכסית במספר דברים:
1) היא כתובה בשפה המובנת ומוסכמת על שני בני הזוג (לא ארמית מן הסתם).
2) היא כתובה על פי ההלכה הקונסרבטיבית ומקורותיה בתורה.
3) היא לא לגמרי שוויונית אך בניגוד לכתובה האורתודוכסית היא לא מגדירה את האישה כרכוש הבעל.
לצפיה ב-'מה פתאום? מאיפה הבאת את השטויות האלה?'
מה פתאום? מאיפה הבאת את השטויות האלה?
22/07/2018 | 04:16
18
בחתונה קונסרבטיבית יש כתובה תמיד.
בהחלט יש בכתובה הקונסרבטיבית תוכן שמבדיל בין המינים, גם בה בדיוק כמו בכתובה האורתודוכסית רק הבעל משלם לאישה קנס על כך שהוא מגרשה למרות שהכתובה לא מגדירה אותה כרכושו. בשונה מהכתובה האורתודוכסית בכתובה הקונסרבטיבית יש גם התחייבויות הדדיות.
לצפיה ב-'ממתי המשטרה מטפלת בעבירות הלכתיות?'
ממתי המשטרה מטפלת בעבירות הלכתיות?
19/07/2018 | 20:11
22
אנחנו עוד לא מדינת הלכה ואין עדיין סנהדרין.
לצפיה ב-'A lawyer or a guide that haven't received a license '
A lawyer or a guide that haven't received a license
19/07/2018 | 22:15
1
22
is not the same as a rabbi whom works without reference of the Chief Rabbinate of Israel. In the first case, we got a human-risk situation.
לצפיה ב-'מדריך טיולים שלא הוסמך על ידי משרד התיירות'
מדריך טיולים שלא הוסמך על ידי משרד התיירות
20/07/2018 | 08:37
13
ברוב המקרים לא גורם שום נזק. אלא מה, החוק מחייב קורסים ותעודה רשמית.
לצפיה ב-'מעט פרטים:'
מעט פרטים:
19/07/2018 | 19:19
3
19
בתי הדין הרבניים מגיבים לסערת חקירת הרב הקונסרבטיבי בחיפה וטוענים כי היא ההנחיה למשטרה לחקור אותו ניתנה לאחר שבדיון שנערך בבית הדין התברר שהוא חיתן כדת משה וישראל אדם שהוגדר על פי ההלכה באותה שעה - ממזר.

"מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון שבאותה העת היו ממזרים, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק - דבר שכל יהודי יירא שמים מגנה. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק", נמסר מהנהלת בתי הדין.

נציין כי חתונה שכזו אשר מנוגדת להלכה ולחוק ועלולה להכניס לעם ישראל פסולי חיתון ובפועל ליצור מכשלה הלכתית לרבים בעם היהודי. עריכת חופה לפסולי חיתון אסורה לא רק על פי פקודת רישום הנישואין והגירושין אלא גם על פי חוק העונשין.

חיון נחקר בחשד לעבירה על סעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין, האוסר על קיום נישואין וגירושין פרטיים וקובע עונש מאסר של שנתיים על עריכת נישואין או גירושין ללא רישום וכן בחשד לעבירה על חוק העונשין.

מקור:בשבע
לצפיה ב-'יש לי תחושה שהחיון הזה לא בקו השפיות, בלשון המעטה'
יש לי תחושה שהחיון הזה לא בקו השפיות, בלשון המעטה
19/07/2018 | 19:28
1
12
ראיתי פוסט שבו הוא סיפר על עצמו בסגנון הבא: "הייתי אורתודוקסי וגם חילוני, וגם קיבלתי הסמכה לרבנות משני המחנות הללו". כאילו דה, רב חילוני? אהממממ...
לצפיה ב-''
19/07/2018 | 19:30
1
לצפיה ב-'מה זה משנה את מי חיתן?'
מה זה משנה את מי חיתן?
19/07/2018 | 20:10
28
הרי ממילא החתונות שערך אינן מוכרות ע"י המדינה וע"י הרבנות הראשית. כמו כן, המעצר מנוגד להוראת היועץ המשפטי לממשלה שלא לאכוף את החוק הנ"ל כלפי רבנים רפורמים וקונסרבטיבים.
לצפיה ב-'מעניין איך המשטרה פעלה בכזאת נחישות'
מעניין איך המשטרה פעלה בכזאת נחישות
19/07/2018 | 20:32
2
26
במקרה הזה. חבל רק שהנחישות הזאת חסרה בהתמודדות מול הפושעים החרדים מבית שמש.
לצפיה ב-'לא עוצרים אותם גם ?'
לא עוצרים אותם גם ?
20/07/2018 | 07:06
1
6
לצפיה ב-'תעודת לידה ואפוסטיל - מקרה מאתגר'
תעודת לידה ואפוסטיל - מקרה מאתגר
16/07/2018 | 14:12
26
86
שלום לכל באי הפורום,

אשתי נולדה במוסקבה ב-1987. יחד עם זאת, היא הייתה תושבת אזרבייג'ן עד שעלתה ארצה ב-1997. הלידה במוסקבה הייתה מקרית. באותה התקופה, כידוע, רוסיה ואזרבייג'אן היו אותה מדינה - ברית המועצות. כעת, יש לנו צורך בתעודת לידה של אשתי עם חותמת אפוסטיל של משרד החוץ של המדינה המתאימה. השאלה היא: מי היא המדינה המתאימה? אזרבייג'ן או רוסיה? אל מי פונים כדי לקבל תעודת לידה וחותמת אפוסטיל.

תודה!
לצפיה ב-'רוסיה, תעודת הלידה היא הקובעת'
רוסיה, תעודת הלידה היא הקובעת
16/07/2018 | 15:30
4
22
לצפיה ב-'אז פונים לשגרירות רוסיה?'
אז פונים לשגרירות רוסיה?
16/07/2018 | 15:45
3
44
מישהו פה בפורום התנסה בתהליך? אני יודע שיש להם גם קונוסליה, בנוסף לשגרירות, בתל-אביב. למי פונים? יעשו לנו חיים קשים כי היא לא אזרחית של אף אחד מהמדינות? אנחנו לא רוצים אזרחות של רוסיה, רק תעודת לידה (יש לנו את המקורית שאנו רוצים לשמור ולא למסור) ואפוסטיל. אשמח לקבל מידע לגבי, הליכים, מחירים ממי שעבר את התהליך ו/או תהליך דומה. גוגל ממש אובד עצות.

תודה!
לצפיה ב-'לא התנסיתי אך אכתוב לך מידע שקיבלתי'
לא התנסיתי אך אכתוב לך מידע שקיבלתי
16/07/2018 | 15:54
1
25
אשתך זכאית לאזרחות רוסית (במידה ולא ויתרה עליה) ואם תבקשו תעודת לידה מרוסיה של אשתך (ורק מרוסיה אפשר לבקש מכיוון שנולדה במוסקבה, ששייכת היום לרוסיה) ירשמו את אשתך במרשם האזרחים של רוסיה (אם לא רשמו ממילא ויכול להיות שהיא כבר רשומה ואינך יודע, אפילו סביר להניח שהיא רשומה), יכול להיות שיכריחו אותה להזמין דרכון רוסי (ולשלם עליו כמובן).

במידה ואשתך ויתרה על אזרחותה הרוסית או אזרחות ברה"מ כשהיגרה לישראל (תלוי מתי היגרה לישראל) אז יכולים לעשות לכם בעיות, אם היא מעולם לא ויתרה על אזרחות ברה"מ או אזרחותה הרוסית לא סביר שיעשו לכם בעיות.
לצפיה ב-'תיקון טעות'
תיקון טעות
16/07/2018 | 15:57
20
קראתי שוב את הודעתך וכתבת שאשתך היגרה לישראל בשנת 1997, לכן מדובר חד משמעית באזרחות רוסית ולא באזרחות ברה"מ. כמו כן בנושאים אלה פונים לקונסוליה, לא לשגרירות.
לצפיה ב-'אני לא מבין מה בדיוק הבעיה'
אני לא מבין מה בדיוק הבעיה
16/07/2018 | 16:09
28
ע"פ מה שכתבת אשתך מעולם לא הייתה אזרחית רוסיה וגם אין לה זכאות לכך. אם היא עלתה ב-1997 אזי היא אזרחית אזרביג'אן ( אלא אם כן ויתרה על אזרחותה).

שנית, לצורך מה אתה צריך את האישור הנוטריוני? מי דרש את זה? היכן נמצא המקור של תעודת הלידה שלה?
לצפיה ב-'מאחר והיא אזרחית אזרביג'אן'
מאחר והיא אזרחית אזרביג'אן
16/07/2018 | 15:55
5
28
ורישום האוכלוסין שלה נעשה שם אזי האישור צריך להיות מאזרביג'אן.

שאלה- אני מבין מדבריך שמה שאתה צריך זה תרגום נוטריוני למקוריות המסמך. אם כך, אם יש לאשתך את המקור ( ואמור להיות לה) אז למה לא לפנות לנוטריון דובר רוסית בישראל?
לצפיה ב-'היא אינה אזרחית אזרביג'אן - בוודאות'
היא אינה אזרחית אזרביג'אן - בוודאות
16/07/2018 | 16:15
4
24
תעודת הלידה שלה, מאחר והיא נולדה ב-1987, היא סובייטית. הלידה עצמה, התרחשה בבית חולים במוסקבה, קרי, ברוסיה. זה מה שהופך את העניין לכ"כ מורכב. מכל מקום, אין לנו כל עניין באזרחות רוסית/אזרית. רק בעותק נאמן למקור של תעודת הלידה (את המקור נשמור לעצמנו ואת ההעתק נמסור לגורם צד שלישי) בצרוף חותמת אפוסטיל.  אני זקוק לתרגום נוטריוני מרוסית לפורטוגזית. מאתגר, אני יודע  אבל זה כבר עניין אחר. אני מניח שמאחר ואין תשובה חד-משמעית בעניין, אנסה את מזלי עם הקונסוליה הרוסית לפני שאפנה לאזרים.  
לצפיה ב-'העניין הוא לא מסובך'
העניין הוא לא מסובך
16/07/2018 | 16:23
3
27
היא נולדה במוסקבה אך לא חייה שם, משמע רישום האוכלוסין שלה ( וכך נקבע שיוכו של אדם למקום ספציפי בברה"מ) היה באזרביג'אן. היא עזבה את אזרביג'אן בשנת 1997- 5 שנים לאחר קבלת העצמאות ומכאן שהיא אזרחית אזרביג'אן (יכול להיות שעזבה כאשר הייתה קטינה ואז היא לא מודעת להיותה אזרחית המדינה).
שלישית, אני מבין מדבריך שהדרישה היא מצד רשות כלשהי בפורטוגל ומה שהם מבקשים זה אישור על מקוריות המסמך. היכן נמצאת תעודת הלידה המקורית? אצל אשתך? אם כך אין צורך לפנות לאף מדינה. מה שאתה צריך זה נוטריון שיכול לתרגם לשתי השפות. יש בישראל מספר חברות תרגום עם אישור נוטריוני. מציע לך לפנות לאחת מהן.

רביעית, אני ממליץ לך, לאור היכרותי עם מקרים דומים, לא לבזבז את זמנך בפנייה לרוסים. במקרה הטוב הם ישלחו אותך לחפש. במקרה הרע הם יתעלמו ממך.

לצפיה ב-'רישום אוכלוסין שונה מרישום אזרחים'
רישום אוכלוסין שונה מרישום אזרחים
16/07/2018 | 16:32
206
מכיוון שהייתה בת 10 כשעזבה את אזרבייג'אן היא מעולם לא ביקשה תעודת זהות אזרית או תעודה מזהה כלשהי מאזרבייג'אן, לא היו מסמכים ממשלתיים שהונפקו לה לאחר לידתה, כך שהמצב פחות סבוך מכפי שהוא נראה.
לצפיה ב-'ומה לגבי אפוסטיל על תעודת הלידה?'
ומה לגבי אפוסטיל על תעודת הלידה?
16/07/2018 | 16:58
1
19
בשביל זה אני כן צריך את הרוסים/אזרים. מנצל"ש - מכיר נוטריון בארץ שמתרגם מרוסית לפורטוגזית?
לצפיה ב-'שוב,אם המקור נמצא אצלכם'
שוב,אם המקור נמצא אצלכם
16/07/2018 | 17:05
24
למה אתה צריך את האזרים?!

לא מכיר אבל תעשה חיפוש באינטרנט על חברות תרגום. לחלקן יש אישור נוטריון.
לצפיה ב-'מציע לפנות ל"שורשים" שמכירים את הביורוקרטיה '
מציע לפנות ל"שורשים" שמכירים את הביורוקרטיה
16/07/2018 | 17:36
2
31
לצפיה ב-'תודה! את הרוסים/אזרים צריך בכל מקרה כי...'
תודה! את הרוסים/אזרים צריך בכל מקרה כי...
17/07/2018 | 07:28
1
25
על אף שתעודת הלידה המקורית נמצאת ברשותנו, רשויות פורטוגל דורשות שתהיה עליה חותמת אפוסטיל. חותמת שכזו ניתן לקבל רק ממשרד החוץ של המדינה הרלוונטית. ובשביל זה, צריך לדעת לאיזה מדינה לפנות. גם אני עברתי את התהליך שאשתי עוברת כעת, וגם אני, כאזרח ישראלי יליד ישראל, נדרשתי להמציא תעודת לידה מקורית עם חותמת אפוסטיל של משרד החוץ הישראלי.
לצפיה ב-'איך ממציאים תעודת לידה ?'
איך ממציאים תעודת לידה ?
17/07/2018 | 08:09
20
אני לא יודע אם יש לי בכלל.
לצפיה ב-'אם יש לה תעודת לידה מקורית מרוסיה'
אם יש לה תעודת לידה מקורית מרוסיה
17/07/2018 | 08:24
11
24
אז יש לפנות עם התעודה לשגרירות רוסיה ולבקש אפוסטיל.
לצפיה ב-'רק שהיא לא הייתה אי פעם אזרחית רוסיה'
רק שהיא לא הייתה אי פעם אזרחית רוסיה
17/07/2018 | 09:03
10
18
לצפיה ב-'אין קשר לאזרחות'
אין קשר לאזרחות
17/07/2018 | 18:34
9
21
מה שחשוב הוא איפה הופקה התעודה
לצפיה ב-'בברית המועצות'
בברית המועצות
17/07/2018 | 18:43
8
22
אז לאן היא אמורה לפנות אם הייתה וכנראה עודנה אזרחית אזרביגאן.
לצפיה ב-'התעודה הופקה כנראה ב-РСФСР'
התעודה הופקה כנראה ב-РСФСР
17/07/2018 | 20:44
7
23
רוסיה היא היורשת החוקית
לצפיה ב-'מי שאמור להנפיק את האפוסטיל'
מי שאמור להנפיק את האפוסטיל
17/07/2018 | 20:48
6
26
זאת מדינת אזרחותו של האדם. הנ"ל אינה אזרחית רוסיה ומעולם לא הייתה. מקום לידתה לא רלוונטי מאחר ו-שוב- היא לא הייתה אי פעם אזרחית המדינה בה נולדה. בהקבלה- כאשר מבקשים מישראלי, יליד ברה"מ שעלה לפני 1992, תרגום נוטריוני של תעודת הלידה שלו לא שולחים אותו לקונסוליה הרוסית/אוקראינית/בלרוסית/אוזבקית.
לצפיה ב-'סיבכתם אותי אז לפנות לאזרים?'
סיבכתם אותי אז לפנות לאזרים?
19/07/2018 | 12:37
5
14

אגב, לא הבנתי מה הקשר לתרגום נוטריוני? תרגום נוטריוני יכול לעשות כל נוטריון מוסמך עם שליטה בשתי השפות בכל מקום בעולם ללא קשר ללאום/אזרחות המדינה של האדם שבשבילו הוא מתרגם.

לצפיה ב-'חסר לי מידע בסיפור שלך'
חסר לי מידע בסיפור שלך
19/07/2018 | 13:36
4
14
למה הפורטוגזים שולחים אותך לאישור ממדינה אחרת אם אשתך היא בעלת אזרחות ישראלית?
לצפיה ב-'כי אין קשר, וגם לא סתירה, בין הדברים'
כי אין קשר, וגם לא סתירה, בין הדברים
19/07/2018 | 14:08
3
15
הם רוצים, מצד אחד, לדעת היכן היא נולדה ודורשים מסמוך רשמי המעיד על כך. מצד שני, הם גם רוצים לדעת באיזה אזרחות היא מחזיקה כעת, וגם כאן, הם דורשים מסמכים המעידים על כך.
לצפיה ב-'עכשיו יותר ברור'
עכשיו יותר ברור
19/07/2018 | 14:28
2
16
1. על תעודת לידה אתם צריכים תרגום נוטריוני. זאת ניתן לבצע בישראל ללא בעיה.

2. באם היא מחזיקה באזרחות ישראלית בלבד- זאת ניתן לקבל במשרד הפנים. באם היא מחזיקה גם באזרחות אזרית אז צריך לפנות אליהם. היא עזבה כקטינה (לדבריך בגיל 10) ואם הוריה לא ביקשו בפועל לבטל את אזרחותה האזרית יש מקום להניח שהיא עדיין אזרחית אזרית (מה שנקרא- אזרח בעל כורחו). האם אשתך פנתה אי פעם לשגרירות אזרביג'אן בנושא?
לצפיה ב-'היא יכולה לקבל תעודת לידה ממשרד הפנים הישראלי?!'
היא יכולה לקבל תעודת לידה ממשרד הפנים הישראלי?!
19/07/2018 | 14:41
1
13
זה חידוש. טוב, אבדוק. זה יכול ממש להקל עם החיים.
לצפיה ב-'לא, היא יכולה לקבל רישום'
לא, היא יכולה לקבל רישום
19/07/2018 | 14:47
21
אוכלוסין וזה מסמך המעיד על אזרחות. תעודת לידה יש לתרגם וזה לא קשור למ.הפנים.
לצפיה ב-'מה כבר ההבדל בין רוסים גויים ומבקשי מקלט מאפריקה?'
מה כבר ההבדל בין רוסים גויים ומבקשי מקלט מאפריקה?
08/07/2018 | 07:36
158
235
מבקשי המקלט באפריקה הם עבדים שחורים. אם הם עושים צרות, נביא עבדים אחרים. מה הבעיה?
23.01.2018 14:05
ניסן שור

בתחילת שנות ה–90, אחרי העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, אמא שלי טענה שבין יותר ממיליון מהגרים שהגיעו...
המשך>>
מבקשי המקלט באפריקה הם עבדים שחורים. אם הם עושים צרות, נביא עבדים אחרים. מה הבעיה?
23.01.2018 14:05
ניסן שור

בתחילת שנות ה–90, אחרי העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, אמא שלי טענה שבין יותר ממיליון מהגרים שהגיעו זה עתה לישראל היא יכולה לזהות, באופן מדויק ומוחלט, מיהו גוי ומי יהודי. מספיק לה מבט אחד. היא לא צריכה יותר מזה. "מי שחי איתם, יודע איך הם נראים", הסבירה לי בזמנו. כשהיינו הולכים ברחוב, היא היתה סורקת את העוברים והשבים ומסננת בשקט — "זה גוי, זו גויה, זה גוי, זו גויה, עוד גויה, עוד גויה. זו יהודייה". זה היה התחביב המוזר של אמא שלי. הוא הסב לה עונג משונה. כאילו שבכל פעם שזיהתה מישהו בתור "גוי" נוספו לה עוד כמה סנטימטרים לתחושת העליונות היהודית שלה.

היא נהגה להצביע על מנקי רחוב — "זה בטוח גוי. תראה איך הוא עומד עם המטאטא כמו איזה קוזאק". על קופאיות בסופר — "יש לה אף של יהודייה, אבל שיער של גויה. מאה אחוז שהיא גויה מצד האמא. צריך לבדוק שהיא לא רימתה אותנו בחשבון". על אחיות בקופת חולים — "היא לא יודעת לקחת דם. יש לה אצבעות של גויה". על רופאים — "רק לגוי יש כזה ביטחון עצמי". על בחורות צעירות — "רק גויות מתלבשות ככה. אין להן בושה של יהודיות". כך היתה מסמנת אותם אחד־אחד. מי שייך למחנה שלנו, ומי הגיע לכאן בטעות. מי ציוני ומי תפס טרמפ. מי ראוי ומי פרזיט.

השנים עברו ואמא שלי למדה לקבל את הרוסים הגויים שמספרם, בוודאי נאמד בעשרות, אם לא מאות אלפים. היא התגברה על הטראומה שהסבה לה האנטישמיות בנעוריה, וצלם המאיים של הגויים כבר לא רודף אותה ומשגע לה ת'שכל. בנוסף, התברר שיש לנו לא מעט קרובי משפחה רחוקים שהתחתנו עם כל מיני שיקס'ז, אבל על זה לא מדברים. על זה שותקים ומעלימים עין. אמא שלי אמרה שלרוסים שעלו בניינטיז יש מנטליות אחרת מאשר לעולים ותיקים וטהורי דם ואידיאולוגיה כמוה וכמו אבא שלי, וחוץ מזה — "הגויים הם כבר בסדר גמור. יש להם מוסר עבודה. אפילו לצבא הם מתגייסים". בקיצור, אמרתי לה, הם עבדים. "למה עבדים? יש יהודים חכמים ויש גויים. לא יזיק להם לשרת אותנו, עכשיו שיש לנו מדינה משלנו. מה קרה? לא נאה להם? רק אנחנו היינו צריכים להתכופף בשבילם?"

שאלתי אותה השבוע מה היא חושבת על התוכנית לגרש בכוח את מבקשי המקלט שמגיעים מאפריקה. צריך לזכור שגם הרוסים הגויים שהגיעו מברית המועצות לשעבר לא באו לכאן מאהבת הארץ. הם נסו על נפשם אחרי נפילת מסך הברזל. לא נותרו להם הרבה ברירות. ישראל היתה עבורם מקום מפלט, והם הסתננו הנה בכל מיני דרכים שונות ומשונות, חלקן כשרות וחלקן לא. העובדה היא שהרבה רוסים גויים הסתפחו לתוך הישראליוּת, גם אם במעמד נמוך יותר, כשואבי מים וחוטבי עצים. אחרי יותר מ–20 שנה שחלפו מאז שהגיעו הנה, קשה לומר אם זהו מעמד קבוע או זמני. מה שבטוח זה שבישראל מעדיפים שהמסכנים יישארו מסכנים והעבדים יישארו עבדים במשרה מלאה, ללא אפשרות חנינה.

"אתה משווה בין כושים לרוסים?" שאלה אמא שלי בעלבון נורא. "כן", אמרתי לה. "הכושים עושים צרות", היא ענתה, "רוסים גויים לא עושים צרות". אמרתי לאמא שלי שזו לא טענה סטטיסטית. אין הוכחה שמבקשי מפלט אפריקאים מעורבים ביותר מעשי אלימות מגויים רוסים. "כושי מאפריקה זה כושי מאפריקה", היא אמרה. אני חושב שזו השורה התחתונה בסופו של דבר. לא הדיבורים היפים על לקחי השואה, שהפכו פופולריים בחודש האחרון אצל אנשי רוח וחותמי עצומות. ישראלים ממש לא מתעניינים בגלגל ההיסטוריה. זה לא נראה להם רלוונטי והם לא מזהים את עצמם עם מבקשי המקלט, ובוודאי שלא עם הנאצים, אף על פי שיש קווי דמיון עם שתי הקבוצות גם יחד.

העניין בסך הכל פשוט מאוד. מבקשי המקלט עושים יותר מדי צרות. ה"צרה" הכי גדולה שהם עשו זה לבלוט בשטח. הם שחורים והמדינה שאליה הגיעו חושבת בטעות שהיא לבנה. הדבר הכי גרוע שאתה יכול לעשות בישראל זה לבלוט. לא אוהבים כאן אנשים בולטים. לא בגישה, לא בתרבות, לא בצבע. מבקשי המקלט בולטים בשטח, ומכיוון שריכזו אותם במקום אחד בדרום תל אביב, אז הם עושים יותר מדי שחור בעיניים, במקום להתפזר ברחבי ישראל ולעשות קצת שחור בהרבה מקומות. יותר מעניין מוסרי, מדובר כאן בעניין ויזואלי.

הצרה של צבע העור מובילה לצרות אחרות, שעליהן דובר כבר מיליוני פעמים, אבל בשורה התחתונה — עבדים שעושים צרות הם עבדים שמאבדים מיעילותם, ועל כן הלקוחות זועמים. הישראלים רואים את עצמם כגזע של אדונים. אין בכוונתם להעסיק ולשעבד עבדים שמהווים איום אופציונלי או סכנה מוחשית. הרי לא מדובר ברוסים גויים או במזרחים בעיירות פיתוח שלמדו להוריד את הראש ולהנמיך קומתם. זה משהו שחור־שחור. אפילו לא שחור־לייט או חום כהה. והשחור השחור הזה לוחץ על יותר מדי נקודות רגישות: על פחדים קמאיים, חששות מוצדקים ופרנויות מופרכות. זה לא באמת משנה מה הסיבה האמיתית לתסבוכת שנוצרה — אם זו הסכנה האפריקאית או הגזענות המקומית. בסופו של דבר, הישראלים חושבים במושגים של פריון עבודה. כמו בעלי מטעים, הם מתמקדים בתכלס. עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים. מה הבעיה הגדולה? תעיפו לכל הרוחות את השחורים־שחורים האלה ותביאו עבדים חדשים במקומם.

מבקשי המקלט יילכו מפה בסופו של דבר. למרבה הצער, עושה רושם שזה יקרה בכוח. במקומם יביאו פלסטינים, ואם הם יתחילו עוד פעם עם האינתיפאדות שלהם — נביא במקומם פיליפינים או מלוכסני עיניים כנועים אחרים. תאילנדים? יאללה, שיהיה תאילנדים. ואם גם הם לא יספקו את הסחורה או יתחצפו ויחשבו שיש להם זכויות או איזו שטות אחרת, נייבא עבדים מטורקיה, מצרים, ערב הסעודית או בנגלדש. מאיפה שצריך נביא אותם. ואם תהיה בעיה בכוח אדם, נשיג רובוטים. נייבא אותם מאמריקה, ונקווה שלא יקפוץ להם איזה פיוז בתוכנה, כדי שהשר לביטחון פנים לא ייתן הוראה לשבור להם את העצמות בפטיש.

ואיך אמא שלי אומרת — "היהודים החכמים יעשו הכל, העיקר לא לעבוד קשה בעצמם". "נכון שאת מתכוונת לאשכנזים?" "אל תתחיל עוד פעם", היא ענתה. "ראית פעם אשכנזי שוטף כלים במסעדה? מנקה את הביוב? סוחב על הגב מקרר? מסדר סחורה במכולת?" שאלתי. היא השתתקה.

---------------------------------------------------------------------------
https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.5759...
לצפיה ב-'דרגות בכירות בצה"ל ועליית שנות ה-90'
דרגות בכירות בצה"ל ועליית שנות ה-90
04/07/2018 | 13:37
95
453
כרגע קראתי שתא"ל מנליס, דובר צה"ל, התגייס ב-1998. 
בין 1992 ו-1999 כ-20% מכלל המתגייסים היו עולים מברית המועצות.
היום יש רק אל"מ אחד מקרבם, אין אף תת-אלוף או אלוף. מה ששוב מביא אותי לחשד שקיימת הפליה לפי מוצא בצה"ל בקידום לדרגות קצונה ומינוי לתפקידים....
המשך>>
כרגע קראתי שתא"ל מנליס, דובר צה"ל, התגייס ב-1998. 
בין 1992 ו-1999 כ-20% מכלל המתגייסים היו עולים מברית המועצות.
היום יש רק אל"מ אחד מקרבם, אין אף תת-אלוף או אלוף. מה ששוב מביא אותי לחשד שקיימת הפליה לפי מוצא בצה"ל בקידום לדרגות קצונה ומינוי לתפקידים. מה דעתכם?
לצפיה ב-'מתקפה גזענית על ח"כ רוברט אילטוב'
מתקפה גזענית על ח"כ רוברט אילטוב
25/06/2018 | 18:40
33
54
אתמול בתכנית הרדיו של דב גיל-הר ברשת ב׳, מר גיל-הר העביר ביקורת על הצעת החוק שלי ״איסור צילום ותיעוד של חיילי צה״ל״ ומצא לנכון להדגיש בפני המאזינים את ארץ מוצאי בהקשר להצעת החוק, ואף רמז שאם אני מבקש לאסור צילום של לוחמים שנשלחו למשימה, הרי ואני ארצה גם לאסור תיעוד של ילדים אשר הופרדו מהוריהם, מבלי לברר בכלל את עמדתי בנושא.

מר גיל-הר המשיך במונולוג הגזעני שלו ורמז שאולי יש לי עוד רעיונות להביא מברית המועצות, אולי אני רוצה להביא את ה"אמת" שלי, את ה-״פרבדה״ שלי (עיתון תעמולה סובייטי), תוך שהוא עושה דה לגיטימציה והכללה לציבור של כ-1.4 מיליון אזרחים בישראל אשר נולדו בברית המועצות ועלו לארץ ישראל.

מדובר באמירות גזעניות ומסיתות. הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן לציין את מדינת מוצאם של חברי כנסת, באשר הם, ללא כל קשר לדיון, אלא רק כאשר אין הסכמה עם הצעת חוק כלשהי שהם מקדמים, היא בלתי נסבלת. קל וחומר, כאשר מדובר בשדרן רדיו בשידור הציבור.

על כן, פניתי אתמול לראשי התאגיד בדרישה להשעות מיד את מר גיל-הר מכל פעילות בתחנת הרדיו ובשידור הציבורי, בכפוף להתנצלותו על הדברים החמורים שנאמרו. אין מקום לגזענות בשידור הציבורי, וחשוב כי ראשי התאגיד יביעו את הדעה הזאת באופן נחרץ.

הוידאו באדיבות ערוץ 20
אנא שתפו והביעו את דעתכם בתגובות

לצפיה ב-'מעניין, פליטות הפה של דב גיל-הר, וקודם, גידי גוב, '
מעניין, פליטות הפה של דב גיל-הר, וקודם, גידי גוב,
27/06/2018 | 09:58
32
44
נחשבות להתגרבזות או שגרבוז זה רק נגד מזרחים? 
רוברט אילטוב צריך לטבוע טת השמאלן הגזעני לדין. אגב, גזענות בוטה כלי העדה שלנו אופיינית מאוד לשמאל האחוס"לי הוותיק, ובד"כ יוצאת מהשק בשיח פוליטי, כאשר העמדות הימניות של "רוסי" פלוני מייד נקשרות למוצאו. אני בטוח שאם החכ' אילטוב היה יליד ארה"ב, מרוקו או כל מדינה שרוסית אינה מדוברת בה, מר דב גיל-הר הלא מכובד לא היה מעלה על דעתו להפיק מפיו מרגליות גזעניות. מעניין, כל אותם ה"רוסים" השמאלנים שהתפלחו להגמוניה האחוס"לית, לא מפריע להם שישראליותם מותנית בדעותיהם הפוליטיות ה"נכונות"?
לצפיה ב-'זו כמובן לא גזענות אלא קסנופוביה'
זו כמובן לא גזענות אלא קסנופוביה
27/06/2018 | 19:47
38
הרוסים מוצאים מן הכלל, מסומנים בתור האחר הזר והלא-שייך.
אם היו מתייחסים לצבע העור שלהם, צורת הפנים או מאפיינים פיזיים אחרים, אפשר היה לדבר על גזענות. כמו הח"כ טיבי שטען שלערביי ישראל יש עור בצבע האדמה המקומית ולליברמן יש עור בצבע של השלג במולדובה. אלה דברי גזענות קלאסיים. היתה פי גם גולשת ממוצא מרוקאי שטענה שלרוסים יש עור חיוור חולני. גם זו גזענות.
לצפיה ב-'גם אותם "רוסים" שמאלנים נחשבים כזרים ע"י השמאל האחו"סלי'
גם אותם "רוסים" שמאלנים נחשבים כזרים ע"י השמאל האחו"סלי
27/06/2018 | 23:11
30
39
לא פעם קיבלו מהם סטירות, למרות שינקו מהם את האידיאולוגיה הפוסט-מודרנית טיפה אחר טיפה.
לצפיה ב-'הימין לא יותר טובים'
הימין לא יותר טובים
28/06/2018 | 23:14
8
46
יש לי חבר שהיה פעיל במפלגה ימנית מסויימת ואפילו עזר להקים סניף של המפלגה בעיר מסויימת עם אוכלוסייה גדולה של עולי בריה"מ.
אחרי זמן מה נתנו לו להרגיש שהרוסים לא רצויים במפלגה, וגם אם כן, אז לא בתפקידי מנהיגות.
לצפיה ב-'תלוי איזה ימין'
תלוי איזה ימין
29/06/2018 | 07:07
7
43
תן לנחש, מדובר ביוצאי עדות ה"מזרח" ?

בקרב ימין ז'בוטינסקאי קלאסי או הציונות הדתית(דגש על מתיישבי יו"ש) זה לא היה קורה.
לצפיה ב-'מולדת'
מולדת
29/06/2018 | 08:37
10
לצפיה ב-'תלוי גם באיזה שמאל'
תלוי גם באיזה שמאל
29/06/2018 | 15:02
1
32
ומטריף לראות שכשבחרת לבקר פלג ימני, הגדרת אותו לפי ארץ מוצא. אתה עיוור?
לצפיה ב-'בהחלט תלוי איזה שמאל'
בהחלט תלוי איזה שמאל
30/06/2018 | 10:15
27
אני לא עיוור, 90% ממקרי הגזענות כלפי יוצאי בריה"מ לשעבר מגיעים מיוצאי צפון אפריקה.
לצפיה ב-'אתה מבין שמשהו לא בסדר כאן אם אנחנו "משלנו" '
אתה מבין שמשהו לא בסדר כאן אם אנחנו "משלנו"
29/06/2018 | 18:33
3
26
רק בסביבות מסוימות, ולא על אוטומט.
לצפיה ב-'בוודאי, אבל זה לא רק בעיה שלנו'
בוודאי, אבל זה לא רק בעיה שלנו
30/06/2018 | 10:20
24
לכל "מגזר" או מחנה במדינה יש קונפליקטים עם האחרים.
לצפיה ב-'נראה לך שאם המרואיין היה ממצוא מרחי, '
נראה לך שאם המרואיין היה ממצוא מרחי,
30/06/2018 | 20:21
1
24
מראיין היה מרשה לעצמו להעלות לגלי האתר דברי לעג וזלזול כאלה כלפי מוצאו? ואם כן, האם היה ממשיך את הקריירה שלו כאילו לא קרה כלום?
לצפיה ב-'זו בדיוק הבעיה'
זו בדיוק הבעיה
01/07/2018 | 06:45
29
הפוליטקלי קורקט הישראלי רואה ביוצאי עדות המזרח מעין נסכנים שנפגעו ואסור אפילו להזכיר את מוצאם בתור כפרה על איזה חטא קדמון,בדומה ליחס לשחורים בארה"ב.
אבל כלפי שאר האוכלוסיות מותר לשפוך זבל ובחופשיות: "רוסים", דתיים, חרדים, מתיישבי יו"ש, אתיופים וכו'.
גם פה בפורום זה קרה לא פעם ואף בשרשור זה.
לצפיה ב-'למה רוסים שמאלנים הם "רוסים"?'
למה רוסים שמאלנים הם "רוסים"?
29/06/2018 | 15:04
20
47
חובה להיות פאשיסט אלים כדי להיות "רוסי אמיתי"?

הגזענות בהתכתבות הזו גואה, זה אירוני.
לצפיה ב-'הוא התכוון ליהודים ממוצא סובייטי'
הוא התכוון ליהודים ממוצא סובייטי
29/06/2018 | 15:14
39
ולא לרוסים אתניים, מכאן המרכאות
לצפיה ב-'ברוכה המצטרפת'
ברוכה המצטרפת
30/06/2018 | 10:42
18
65
המטרה במרכאות במילה "רוסים" היא לציין שהכוונה למי שבארץ מקוטלג רוסי, כלומר לאו דווקא אזרח רוסיה או בן העם הרוסי, אלא כל מי שעלה ארצה ממדינות בריה"מ לשעבר.
מה הקשר בין פאשיזם ל"רוסי אמיתי" ?
אם כבר להאשים את כל מי שהגיע מבריה"מ בטוטאליטריות אז בקומוניזם ולא בפאשיזם.
תסתכלי במילון מה זה פאשיזם.

אין כאן שום גזענות.
לצפיה ב-'זו אחת ההאשמות האהובות על שמאלנים כלפי יוצאי ברה"מ/לשעבר.'
זו אחת ההאשמות האהובות על שמאלנים כלפי יוצאי ברה"מ/לשעבר.
30/06/2018 | 20:10
17
28
יש גם האשמות שאהובות על הצד הימין של המפה הפוליטית, למשל, גוים.
לצפיה ב-'הזן האנרכיסטי השמאלני'
הזן האנרכיסטי השמאלני
01/07/2018 | 06:49
16
25
שהיום רובו מיוצג ע"י הפוסט מודרנים שהם אנרכיסטים לכל דבר, מאשימים בערך את כל מי שלא מוכן להתיישר עמם ב"פאשיזם".

מי שמאשים בכינוי גויים, הם דתיים בעיקר.
זה שעלו הרבה גויים זה נכון הרי, אם מציינים עובדה זו, אין טעות.
הבעיה כאשר יש טמבלים שחושבים שכולנו גויים וזייפני מסמכים.
לצפיה ב-'הרבנות חושבת שכולנו זייפני מסמכים'
הרבנות חושבת שכולנו זייפני מסמכים
01/07/2018 | 07:53
15
36
העמדה הרשמית של הרבנות הראשית היא שכל עולי חבר העמים הם מתחזים, אלא אם יוכיחו אחרת.
מדובר במוסד ממשלתי רשמי, ולא בכמה "טמבלים" כפי שהגדרת את זה.
לצפיה ב-'בולשיט'
בולשיט
01/07/2018 | 13:14
14
13
לצפיה ב-'באמת'
באמת
01/07/2018 | 23:59
12
29
יהודים שנרשמו לנישואין בישראל, ואין בידיהם תעודת נישואין או כתובה של הוריהם מהרבנות בארץ.

איך זה קשור לזיופי מסמכים ??
לצפיה ב-'שזה בערך כל עולי בריה"מ'
שזה בערך כל עולי בריה"מ
02/07/2018 | 15:26
11
21
הם צריכים להוכיח יהדות, כלומר חשודים כמתחזים.

לצפיה ב-'לא, כל אחד צריך להוכיח יהדות'
לא, כל אחד צריך להוכיח יהדות
02/07/2018 | 20:52
10
22
מי שהוריו נישאו נישואים יהודיים ויש להם כתובה, זאת ההוכחה הטובה ביותר.
בגלל שבערך כל יהודי בריה"מ נעקרו מהיהדות וההורים נישאו נישואים אזרחיים, אנחנו נדפקנו.
רק מסביר כמה חשוב להינשא נישואים יהודיים מסודרים, גם במידה ומדובר בחילוניים.
כיום במדינת ישראל אאל"ט רק הרבנות מאפשרת זאת.
לצפיה ב-'למה בכלל צריך להוכיח משהו?'
למה בכלל צריך להוכיח משהו?
02/07/2018 | 23:29
9
36
בבית משפט פלילי החשוד לא צריך להוכיח שהוא לא אשם, אלא התביעה צריכה להוכיח שהוא אשם. אם הרבנות טוענת שפלוני לא יהודי, שתוכיח את זה. ולמה בן אדם שומר חוק ולא עבר פלילי בכלל אמור להיות בחזקת חשוד? זה מבזה ומשפיל.
לצפיה ב-'כי אין איך לדעת האם האדם יהודי או לא'
כי אין איך לדעת האם האדם יהודי או לא
03/07/2018 | 08:23
5
19
במיוחד אם אינו שומר מצוות ולא חלק מקהילה יהודית דתית.

ההשוואה לחשוד בבית משפט פלילי אינה נכונה, כי להיות יהודי אינו תלוי במעשה כלשהו שעשית או לא שאפשר להוכיח אם ביצעת אותו או לא.
יהדות הולכת לפי אילן יוחסין משפחתי.
לצפיה ב-'קל מאוד לדעת האם אדם יהודי או לא'
קל מאוד לדעת האם אדם יהודי או לא
03/07/2018 | 08:57
4
25
כאשר פלוני עושה עלייה עליו להוכיח את יהדותו או זכאות ע"פ חוק השבות. מכאן שכאשר אותו פלוני עולה לארץ הרשויות כבר יודעות האם הוא יהודי או לא יהודי ע"פ ההלכה. לכן תמוה מדוע הרבנות צריכה לעשות שוב את אותה העבודה ולאמלל אנשים בלי שום סיבה.

האמת היא שהתשובה פשוטה- הרבנות לא רוצה לוותר על כוח פוליטי וגם לא מכירה, בין היתר, בסמכות המדינה. כמו למשל העובדה שהרבנות מפרה בשיטתיות את החוק בכל הנוגע לגיורים אשר נעשו בחו"ל.
לצפיה ב-'בגלל שהרבנות היא גוף עצמאי שלא סומך על משרד הפנים'
בגלל שהרבנות היא גוף עצמאי שלא סומך על משרד הפנים
03/07/2018 | 17:57
3
18
היו אף מקרים של זיופי מסמכים שהצליחו להערים על הרשויות ולהגר לישראל.

הפתרון צריך להיות איחוד בירור היהדות של משרד הפנים/סוכנות/נתיב עם הרבנות, כך כל מי שעולה ארצה יוכיח יהדות גם עבור נישואין וכפל הבירורים ימנע.
לצפיה ב-'בירור היהדות המחמיר זו פרקטיקה חדשה'
בירור היהדות המחמיר זו פרקטיקה חדשה
03/07/2018 | 20:35
1
24
שהומצאה במיוחד עבור עליית שנות ה-90. כבר סיפרתי פה בעבר על משפחות שאני מכיר שעלו מפולין וצ'כיה בקום המדינה כשבנות הזוג לא היו יהודיות. ילדיהם נרשמו כאן כיהודים והתחתנו ברבנות ללא בעיה.
לצפיה ב-'רק בשנות ה-90 ?'
רק בשנות ה-90 ?
04/07/2018 | 07:13
18
לפני זה לא היה בירור יהדות ?

הפאשלות מתקופת קום המדינה ידועות.
לצפיה ב-'הרבנות היא לא גוף עצמאי'
הרבנות היא לא גוף עצמאי
03/07/2018 | 20:41
27
אלא גוף ציבורי המקבל משכורת מהמדינה ונתון לביקורת בהתאם.
שנית, המסמכים המוגשים לרבנות זהים למסמכים הנמצאים בידי מ. הפנים והקליטה. מכאן שהכפילות מיותרת.
שלישית, ברבנות לרוב יושבים אנשים ללא שום ידע או הכנה על קהילות יהודיות בחול והניואנסים הרלוונטים לכל קהילה. יתר על כן- לקונסולים הבוחנים את נושא העלייה יש הרבה יותר ידע וניסיון ומכאן שהבדיקה שלהם מהימנה ומקצועית בהרבה.
לצפיה ב-'סוף-סוף מישהו עם דעה צלולה'
סוף-סוף מישהו עם דעה צלולה
04/07/2018 | 11:43
2
30
תודה.
לצפיה ב-'דעה צלולה היא דעה'
דעה צלולה היא דעה
04/07/2018 | 12:11
1
24
שעולה בקנה אחד עם הדעה שלך?
לצפיה ב-'על פי דעתה'
על פי דעתה
04/07/2018 | 19:44
6
לצפיה ב-'יו"ר הסוכנות החדש נגד נישואי תערובת'
יו"ר הסוכנות החדש נגד נישואי תערובת
24/06/2018 | 20:00
35
84
הרצוג נבחר ליו"ר הסוכנות החדש ומייד פתח את הפה. לטענתו, קיימת מגפת נישואי תערובת בקרב היהודים בעולם ויש להיאבק בתופעה. מעניין איך הוא מתכוון להיאבק בזה? לספק לכל גבר יהודי כלה יהודיה? לפתוח שירות שידוכים מטעם הסוכנות? http://m.ynet.co.il/Articles/5295221

לצפיה ב-'באמת מעניין'
באמת מעניין
24/06/2018 | 20:28
25
12
לצפיה ב-'מה דעתך בעניין?'
מה דעתך בעניין?
24/06/2018 | 21:56
24
43
נניח אתה רווק שמתקשה למצוא זוגיות ופתאום מכיר בחורה שמוצאת חן בעיניך, שאינה יהודיה. האם היית פוסל אותה ומסתכן בכך שתישאר לבד להרבה זמן?
האם ישראל והסוכנות היהודית צריכות להתערב בחייהם הפרטיים של היהודים?
לצפיה ב-'בהחלט, נישואי תערובת אינן אופציה'
בהחלט, נישואי תערובת אינן אופציה
25/06/2018 | 08:44
23
37
זאת לא זוגיות יהודית, לא ילדים יהודים.
האם מדינה או ארגון צריכים להתערב בחייהם הפרטיים של אנשים ?  לא.
אבל כאשר יש הרבה פרטים שנוהגים בדרך מסויימת שנותנת ביטוי בכלל הציבור ומשפיעה על המדינה, אז המדינה יכולה לבחור במדיניות כלשהי שתשמור על האינטרסים של המדינה ועל האינטרסים של העם.

איך היא יכולה לבצע את זה ?  לא יודע, בדיוק כפי שמעניין לדעת איך הרצוג מתכנן להילחם בעניין.

מה שבטוח, לדת יש משקל קריטי בשמירת זהות יהודית ומשפחה יהודית, כפי שלחוסר ו/או אנטי דת יש משקל קריטי בהתבוללות.
לצפיה ב-'ז"א'
ז"א
25/06/2018 | 10:03
22
47
אתה מעדיף להיות לבד ולא להיות עם בת זוג שאינה יהודיה?
לצפיה ב-'אכן'
אכן
25/06/2018 | 18:38
21
38
אתה לא ?
לצפיה ב-'ברור שלא'
ברור שלא
25/06/2018 | 19:36
5
50
אני חי פעם אחת והנשים לא עומדות אצלי בתור
לצפיה ב-'אני זוכר לפני כעשור דעתך היתה שונה'
אני זוכר לפני כעשור דעתך היתה שונה
25/06/2018 | 22:32
4
30
לא כך ?
לצפיה ב-'יכול להיות, לא זכור לי'
יכול להיות, לא זכור לי
25/06/2018 | 23:10
3
49
בכל אופן, כרגע דעתי היא שהחיים קצרים ואין טעם לבזבז אותם על המתנה לאיזו נסיכה יהודיה מהאגדות. זה לא אומר שצריך לקפוץ על האשה הראשונה שנקרית בדרכך, אבל גם לא לפסול על שטויות כמו לאום.
לצפיה ב-'לא מחכה לנסיכה מהאגדות'
לא מחכה לנסיכה מהאגדות
26/06/2018 | 07:26
2
35
לאום זוהי לא שטות עבורי.
זה גם לא סתם לאום כפי שבעמים אחרים מתייחסים אליו כיום.
זה לאום המבוסס על דת שמנחה לנהוג בדרך מסויימת.
לצפיה ב-'באיזו דרך? '
באיזו דרך?
29/06/2018 | 23:06
1
5
לצפיה ב-'תורה'
תורה
30/06/2018 | 10:18
5
לצפיה ב-'אם כך הינך קסנופוב טהור '
אם כך הינך קסנופוב טהור
29/06/2018 | 23:05
14
22
זהות יהודית, לדידך, מעל לכל... מעל יחסי-אנוש. מממ... אכן רוב יהודי ישראל קסנופובים.
לצפיה ב-'לא גבירתי'
לא גבירתי
30/06/2018 | 10:27
13
22
קסנופוביה זה פחד מזרים, איני פוחד מזרים.

אני יהודי שרוצה בסה"כ לשמור על זהותי ועל יעודי כיהודי ע"פ האמונה היהודית.

הזהות היהודית ויחסי האנוש כלל לא מפריעים זה לזה ולא צריכים לבוא האחד על חשבון השני, אפשר לחיות בשלום עם שאר העמים ולכבד אחד את השני ותוך כדי לשמור על היחודיות.
את פוסט מודרנית שדוגלת באנרכיה לאומית בין היתר ולפיכך אין אצלך לגיטימציה לשמירת זהות של קבוצה כלשהי.
אצלך קיים רק "אני", לעם אין שום ערך.
אדם לא נולד לעולם הזה בעצמו, יש לו משפחה(אבא ואמא דבר ראשון) שהוא חלק ממנה, יש לו עם שהוא ומשפחתו הם חלק ממנו.
למחוק את כל זה ולשים רק את ה"אני" במרכז זה אגואיזם ואנרכיזם.
לצפיה ב-'פוחד וגם פוחד'
פוחד וגם פוחד
30/06/2018 | 14:01
12
19
הינך חושש מקבוצת חוץ ומעוניין להיסתגר בקבוצתך.
לצפיה ב-'זה לא פחד'
זה לא פחד
30/06/2018 | 15:03
11
28
זאת היבדלות.
המטרה של עם ישראל היא להיות נפרד משאר העמים, לשמור על יחודו ולמלא את תפקידו.
מה גם שאני וגם את קיימים כיום כיהודים בזכות אותה שמירה על זהות יהודית של אבותינו.
אם את תוקפת את העיקרון הזה, את בעצם יורקת לבאר שבזכותה את קיימת.
לצפיה ב-'בחייאת'
בחייאת
04/07/2018 | 11:38
10
33
קיומי אינו מותנה בזהותי הלאומית, אלא בתהליכים כימיים וביולוגיים בין הביצית והזרע.

"...ולמלא את תפקידו", כלומר?

היבדלותך הינה מושתתת על חשש היחדרותם של גנים נוכריים אל גנומך. היא, למעשה, בנויה על הבדלי אידיאולוגיה, לא על גנום, לכן היסתגרות הנ"ל נובעת מהאימה להיחשפות לאידיאולוגיה אחרת.

".We share the same biology, regardless of ideology"

לצפיה ב-'קיומך בתור בן אדם'
קיומך בתור בן אדם
04/07/2018 | 19:47
8
24
אבל קיומי בתור יהודי בהחלט תלוי בשיוכי לעם ישראל.

תפקידו = למלא אחר מצוות התורה ולהראות לשאר העמים את הדרך הנכונה לקיום האנושי.

יהדות היא רכיב רוחני ולא גנים, שוב נפלת אל טעות שנבעה מהסקת מסקנות שגויות בשל בורות.
לצפיה ב-'מנין לך שיש לך בכלל תפקיד?'
מנין לך שיש לך בכלל תפקיד?
15/07/2018 | 00:06
7
8
לצפיה ב-'הסיבה שאני קיים'
הסיבה שאני קיים
16/07/2018 | 08:49
6
15
לצפיה ב-'הסיבה שאתה קיים היא שהוריך הביאו אותך לעולם'
הסיבה שאתה קיים היא שהוריך הביאו אותך לעולם
16/07/2018 | 15:20
5
11
מטרה וסיבה אינן אותו הדבר, מה מטרת קיומך אתה מחליט.

ייעוד זה דבר אחר ויש מקרים שהוא קיים ויש מקרים שהוא לא, אם יש לך ייעוד תגלה אותו בדרכים שלא תלויות בך ואם לא אז לא נורא, אתה בחברה טובה, לרוב בני האדם אין ייעוד, הם חיים ומתים ואף אחד לא זוכר אותם אחר כך למעט מי שהכירו אותם אישית.
לצפיה ב-'מישהו גם החליט שיהיו הורים ויהיה עולם'
מישהו גם החליט שיהיו הורים ויהיה עולם
16/07/2018 | 20:42
4
12
לצפיה ב-'אבל הוא לא דיבר איתך'
אבל הוא לא דיבר איתך
18/07/2018 | 17:18
3
5
ומכיוון שלא דיבר איתך לא נתן לך תפקיד. כפי שאתה יודע יש לך בחירה חופשית, אם בחרת לך תפקיד אז אתה בחרת, לא הוא.
לצפיה ב-'הוא נתן תפקיד לאדם.'
הוא נתן תפקיד לאדם.
19/07/2018 | 00:07
2
9
ולעם ישראל בין היתר.
לצפיה ב-'טענה חסרת בסיס'
טענה חסרת בסיס
22/07/2018 | 15:51
1
3
לצפיה ב-'יש בסיס, תורה.'
יש בסיס, תורה.
23/07/2018 | 09:18
2
לצפיה ב-'בחייאת'
בחייאת
08/07/2018 | 13:34
22
מתי תביני שאדם הוא יצור קצת יותר מורכב מעכבר, ובהתנהלותו כבן מינו הביולוגי (homo sapiens), לאידאולוגיה יש משקל רב שלא נופל מהביולוגיה. אנשים בד"כ נותים לאהוב את המרכיבים המנטליים המעצבים שלהם (האידאולוגיות, האמונות, הזהויות וכד') ומעדיפים שקבוצת אנשים בעלי מרכיבים מנטליים מעצבים הדומים לשלהם עצמם תהייה רחבה כמה שיותר ותתקיים כמה שיותר לאורך זמן. אי אפשר לגמד את כל ההוויה האנושים לביולוגיה גרידא.
לצפיה ב-'הרצוג הוא זיקית'
הרצוג הוא זיקית
25/06/2018 | 21:33
6
33
שמחליפה את הצבעים בהתאם למה שרוצים לשמוע ולראות.
לצפיה ב-'וזה בדיוק מה שנדרש מאדם כדי להיות פוליטיקאי מצליח'
וזה בדיוק מה שנדרש מאדם כדי להיות פוליטיקאי מצליח
26/06/2018 | 10:01
5
29
כל עקרון באשר הוא עלול ברוב המקרים למנוע או לעכב את ההתקדמות האישית של דמות ציבורית, חוץ מהעקרון האחד והיחיד, והוא ההצלחה האישית בכל מחיר.
לצפיה ב-'נראה שטראמפ הוא לא כזה'
נראה שטראמפ הוא לא כזה
26/06/2018 | 13:51
4
36
אני לא מחבב את האיש, אבל כל מה שהבטיח בבחירות הוא מנסה לקיים.
לצפיה ב-'אחד הדינוזאורים האחרונים עם חינוך ג'נטלמני ליושרה'
אחד הדינוזאורים האחרונים עם חינוך ג'נטלמני ליושרה
27/06/2018 | 09:18
8
לצפיה ב-'אגב אתה רוצה להיות חבר בקהילה רפורמית'
אגב אתה רוצה להיות חבר בקהילה רפורמית
27/06/2018 | 09:45
2
36
האם לא מפריע לך שרובעי קווינס וברונקס של ניו-יורק, שרפורמים הם חלק משמעותי מאוכלוסייתן, הדיחו חבר קונגרס וותיק אוהד ישראל והכניסו במקומו צעירה היספנית בעלת עמדות אנטי-ישראליות מובהקות, ובאופן כללי, הקהילה הרפורמית בארה"ב (עיקר הרפורמים בעולם) מזוהה עם שמאל קיצוני ועמדות אניטי-ישראליות?
לצפיה ב-'לא, קונסרבטיבית'
לא, קונסרבטיבית
27/06/2018 | 19:52
1
31
קח בחשבון ש-80 אחוז מיהודי ארה"ב הם רפורמים או קונסרבטיבים. אז אם אתה מייחס לרפורמים אנטי-ציונות אז אתה בעצם טוען שרוב יהודי ארה"ב הם אוייבי ישראל.
לצפיה ב-'בטוח ש-80% ?'
בטוח ש-80% ?
27/06/2018 | 23:05
28
חלק נכבד מיהודי ארה"ב אכן בעל עמדות לא אוהדות כלפי ישראל, במיוחד בקרב רפורמים למיניהם.
זה ד"א פוסל את הטענות על ה"לובי היהודי" שיכול ללחוץ על השלטון לטובת ישראל.
בפועל יש לובי אוונגליסטי-רפובליקני שתומך בנו בצורה איתנה.
לצפיה ב-'הסיפור הרבה יותר פשוט'
הסיפור הרבה יותר פשוט
27/06/2018 | 14:11
1
26
לצפיה ב-'אחד בפה ואחד בלב'
אחד בפה ואחד בלב
27/06/2018 | 23:07
13
לצפיה ב-'חופש דת בישראל - האמנם?'
חופש דת בישראל - האמנם?
12/06/2018 | 21:05
179
473
בעליית שנות ה-90 עלו לישראל כ-100 אלף נוצרים פראבוסלאביים (רוסים אורתודוקסים). רובם השתקנו במקומות כמו אשדוד, בת ים, פתח תקווה וכו'.
הכיצד באף אחת מהערים האלה לא הוקמה אף כנסיה ב-25 השנים האחרונות? איפה כל הנוצרים האורתודוקסים האלה מתפללים? האם חופש הדת חל רק על ערביי ישראל ועל יהודים?

המשך>>
בעליית שנות ה-90 עלו לישראל כ-100 אלף נוצרים פראבוסלאביים (רוסים אורתודוקסים). רובם השתקנו במקומות כמו אשדוד, בת ים, פתח תקווה וכו'.
הכיצד באף אחת מהערים האלה לא הוקמה אף כנסיה ב-25 השנים האחרונות? איפה כל הנוצרים האורתודוקסים האלה מתפללים? האם חופש הדת חל רק על ערביי ישראל ועל יהודים?

לצפיה ב-'מוכרת בזארה ללקוחות: "רוסיות מטומטמות"'
מוכרת בזארה ללקוחות: "רוסיות מטומטמות"
13/06/2018 | 10:21
44
הלקוחות עמדו בתור לקופה בסניף זארה בקניון רננים. לאחר שנפגעו מדבריה של המוכרת, העירה לה אחת מהן בעדינות, אולם המוכרת המשיכה והטיחה לעברן מילים קשות. קבוצת זארה: "כולם שווים ללא הבדל דת גזע ומין, נבדוק את המקרה לגופו"

יעל געתון
יום רביעי, 13 ביוני 2018, 07:41

נלי מרעננה בסך הכול ביקשה לבלות את היום החופשי שלה עם חברתה הטובה אינה. הן ניגשו לסניף זארה בקניון רננים בעיר אתמול בשעות הבוקר ורכשו פריטים רבים בסכום של כ-1,000 שקל. נלי ואינה הן עולות ותיקות מרוסיה, לכן שוחחו ברוסית בשעה שהמתינו לתורן. כשהתקרבו אל הקופה שמעה נלי את המוכרת מדברת עם לקוחה אחרת, צוחקת לעומתן ואומרת "רוסיות מטומטמות". בתחילה, החליטה נלי לא להגיב, אולם כשהגיע תורה לשלם, העירה בעדינות למוכרת לא לדבר כך על לקוחות.
"אחרי ששילמתי, אמרתי למוכרת 'את יודעת, לדבר ככה עם הקליינטים, לידם, לצחוק על קליינטים אחרים זה קצת לא יפה'", סיפרה נלי בשיחה עם וואלה! עסקים. "המוכרת ענתה לי 'מה, אני צוחקת על מי שאני רוצה ואומרת מה שאני רוצה'. המשכתי לדבר אליה בשקט, ועניתי לה, 'את רואה? קניתי ב-1,000 שקל, ההפסד הוא שלך ושל כל החנות אם אני לא אבוא'".
לדבריה, בסך הכל רצתה להגיד ששמעה את הדברים ונפגעה, ולא רצתה לעורר מהומה. "כאב לי הלב לשמוע דברים כאלה, ודיברתי בשקט אבל הבחורה התחילה להיות אגרסיבית, עומדת מולי, היא צעירה, ואני כבר לא בת 16", סיפרה נלי. לדבריה, בנקודה זו העניינים יצאו מכלל שליטה והחלו להתפתח חילופי דברים בין העומדים בתור למוכר נוסף שהצטרף. רק כשהגיע מנהלת המשמרת, המוכרת הוצאה מהמקום.
"ילדתי כאן שני ילדים, למדתי כאן, הבת שלי השתחררה מהצבא, והילד תכף מתגייס, אני לא מאמינה ששמעתי מילים כאלה, במרכז הארץ, דווקא איתי. לא מאמינה שיכול לקרות דבר כזה, מילים כאלה קשות", אמרה נלי. עוד הוסיפה שאיננה מחפשת נקמה ולא פיצוי, "אני רק לא רוצה שיפטרו את הבחורה, ומקווה שבסך הכל עבר עליה יום קשה, אולי קרה לה משהו, לא יכול להיות שאדם יהיה נגד מישהו שהוא לא מכיר, רק בגלל השפה שלו, או מבטא. אני מקווה שזה לא מה שהיא חושבת תמיד".

"בסך הכול רצינו לבלות יום נעים יחד", הוסיפה אינה, חברתה של נלי. "נלי העירה למוכרת בשקט, אבל המוכרת צעקה עליה 'אם לא מתאים לך, תעופי מפה' ועוד דברים שאני לא רוצה לחזור עליהם". בהמשך, סיפרה, הגיע איש צוות נוסף, אבל גם הוא לא סייע למהומה שנוצרה. "הוא נתן תחושה כאילו אנחנו מפריעות לעבוד ואפילו לא ביקש סליחה, הייתי בשוק, פעם ראשונה שזה קורה לי, כל היום היית נסערת".
לצדן בתור לקופה עמדה שרית, לקוחה נוספת, שצפתה במתרחש. "שמעתי את המוכרת מדברת בצורה בוטה ומגעילה כלפי הלקוחה וזה צרם לי", סיפרה. בשלב מסוים היא החליטה להתערב. "אמרתי לקופאית שבתור נותנת שירות היא לא יכולה לדבר ככה, אז היא ענתה לי 'מה את מדברת, יאללה תעופי מפה', זה היה מחריד". בסופו של דבר המוכרת עזבה את המקום, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. "הלקוחה הושפלה, היא הייתה כזו חסרת אונים, לא מגיע למישהו יחס כזה, אנחנו בני אדם, בטח כשאתה נותן שירות".

"אמא שלי 25 שנה בארץ, היא יודעת לעמוד על שלה", הוסיפה בתה של נלי, דניאלה. "היא פיתחה את העור העבה של עולה חדשה בישראל, זו מדינה קשה, בתור ובכבישים, וצריך לדעת לעמוד על שלך, אבל לזה, היא לא ציפתה".
לאחר ששוחחה עם האם, העלתה את הדברים לפוסט בקבוצת הפייסבוק "רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן": "אחת העובדות החליטה להריץ דאחקות עם עובדת אחרת על אימא שלי וחברה שלה כי 'הרוסיות' שלהן לא באה לה טוב בעין", כתבה. "היא אמרה לחברתה 'איזה רוסיה דפוקה' ודברים נוספים בסגנון הזה. אמא שלי מחליטה לא להרים סצנה, סה"כ מצב הרוח טוב ואם אפשר להעיר בשקט, עדיף".
היא גוללה את שאירע והוסיפה, "אמרתי שאני אעשה הכל כדי שהנושא הזה לא יעבור על סדר היום. היום זאת אמא שלי, מחר זאת מישהי אחרת שהעזה ברוב חוצפתה לדבר ברוסית". הפוסט זכה לתגובות רבות ושיתופים, בהם גולשים שביקשו להחרים את הרשת, ואחרים שעודדו את דניאלה להגיש תלונה במשטרה או תביעה. "אמא שלי סיפרה לי את הסיפור עם דמעות בעיניים, החלטתי שאני לא יכולה לשתוק ולא יכולה להבליג", סיכמה.

מקבוצת זארה נמסר בתגובה: "אנו מאמינים בלב שלם כי כל בני האדם שווים ללא הבדל דת, גזע ומין. הן הלקוחות והן עובדי הקבוצה. המקרה המצוין אינו מייצג את קבוצת זארה, אנו נבדוק את המקרה לגופו בסניף המדובר".

לצפיה ב-'חדשה משמחת: יאנדקס פותחת מכללה באוניברסיטת ת"א '
חדשה משמחת: יאנדקס פותחת מכללה באוניברסיטת ת"א
07/06/2018 | 12:47
2
48
קראתי, שמחתי, והנה אני משתף:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5280201,0...

אקווה שהיזמה תתרום לפריחה ולשגשוג של כל המעורבים, ולקידום תחום הבינה המלאכותית בישראל.
לצפיה ב-'כיצד ממשלת רוסיה כופפה את האלגוליתמים של יאנדקס'
כיצד ממשלת רוסיה כופפה את האלגוליתמים של יאנדקס
07/06/2018 | 16:03
39

בשורה התחתונה, לא ברור מה בדיוק יש ליאנדקס להציע. גוגל הם לא, רק העתק חיוור. 
לצפיה ב-'לא ברור מה זה המכללה הזאת'
לא ברור מה זה המכללה הזאת
12/06/2018 | 20:59
33
ובשביל מה יאנדקס צריכה את זה
לצפיה ב-'מכירים את בוריס דוברוב מאשדוד? הצייר הטוב בישראל'
מכירים את בוריס דוברוב מאשדוד? הצייר הטוב בישראל
03/06/2018 | 21:33
12
64
-לפחות לדעתי.
יכולים להתרשם בעצמכם באתר שלו:

למיטב ידיעתי הוא לא ממש זכה להכרה בישראל.

מי כן זכה? אפשר לראות למשל באתר מוזיאון ישראל:
אומנות זבל.

זאת הוכחה לכך שהרוע השקר והכיעור שולטים.
עדיין אבל לא לעולם, בינתיים מחכים שוב לילד שיצעק שהמלך הוא עירום.

לצפיה ב-'באמת יפה'
באמת יפה
03/06/2018 | 23:28
7
לצפיה ב-'די קיטשי'
די קיטשי
04/06/2018 | 09:37
10
42
במיוחד הסדרה היהודית, עם כל סממן נפוץ ונדוש שאפשר להעלות על הדעת: כינור, סנדלרים, שטריימלים וכו'
לצפיה ב-'לא קיטש, יפה.'
לא קיטש, יפה.
04/06/2018 | 12:27
9
34
כולל גם נושא היהדות שכינית פה "נדוש". צריך לברך על כך שסופסוף הגיע לפה כישרון ענק שיכול לצייר את הנושאים האלה ברמה הגבוהה ביותר, שעד עכשיו צוירו בידי חובבנים (במחילה גם ממעריציו של מארק שאגאל האהוב) כי למרבה הצער חוש ליופי לא נמנה עם כשרונותיו של העם היהודי.
לצפיה ב-'אין בציורים שלו שום חידוש אומנותי'
אין בציורים שלו שום חידוש אומנותי
04/06/2018 | 12:38
8
34
אז כן, הוא צייר דיוקנאות ריאליסטיים, זה הכול. שום טאץ' אישי.
לצפיה ב-'תפקידו של הצייר הוא לבטא יופי ביצירה, לא את עצמו.'
תפקידו של הצייר הוא לבטא יופי ביצירה, לא את עצמו.
04/06/2018 | 13:05
7
33
כשהוא נאמן ליצירה והופך את עצמו לצינור לכוחות שמימיים, גם עצמיותו וסגנונו האישי באים לביטוי כאפקט נלווה, גם בנושאים נדושים. אצל דוברוב הסגנון מופיע בנושאים האחרים, ומותר לו גם לצייר נושאים נדושים זה עניין שולי. היום כמעט אין עוד ציירים ריאליסטיים כי זה דורש עבודה קשה, הציירים המודרניים עלו על גל הפוסטמודרניזם שטוען שהיופי הוא רק בעין המתבונן, כי רובם חסרי כישרון ועצלנים. אז הם יצרו את הדעות המשובשות האלה שיוצר חייב כביכול לחדש ושזה יותר חשוב מאיכות היצירה. לכן הבאתי כדוגמא את התערוכות ממוזיאון ישראל, כל אמן שם מחדש ללא ספק, אבל הכל זבל חסר תוכן ויופי.
לצפיה ב-'מאז שהומצאה המצלמה הראשונה...'
מאז שהומצאה המצלמה הראשונה...
04/06/2018 | 13:16
6
44
אין יותר מדי משמעות לציורים ריאליסטיים. בקצה השני ניצבת האומנות המודרנית סטייל האסלה של מרסל דושאן. אבל בין לבין יש לא מעט מקום לחידושים אמיתיים, מה שלא קיים אצל הצייר הנ"ל.

כל תחום בחיים עובר תהליך אבולוציוני. אני קורא עם ילדיי לא מעט ספרי ילדים, והמגמה ניכרת לעין: לפני 30-40 שנה האיורים היו "בול בפוני", אם מסופר על ארנב וזאב, מציירים ארנב וזאב כפי שהם נראים בטבע. היום המגמה היא להאניש את הדמויות, לצייר ארנב העומד על שתיים, לבוש ג'ינס, עם מזוודה ביד. גם הקוראים הצעירים נהנים בהתאם.

אם יבוא צייר שימשיך להנציח ארנבים כפי שהם, בשם כישורי הציור שלו, הוא לא יעניין את אף אחד, ובצדק. אגב, יש בארץ עשרות ציירים ממוצא סובייטי שעושים את מה שדוברוב עושה (וזאת הסיבה לכך שהם לא מעניינים איש). לדוג'

לצפיה ב-'כל מה שכתבת הוא אמנם מה שמקובל כיום, '
כל מה שכתבת הוא אמנם מה שמקובל כיום,
04/06/2018 | 14:47
32
והוא גם הסיבה להרס התרבות ולרמה הירודה של היצירות כיום.
הציור הריאליסטי והשועל והארנב שצוירו כהלכה מעטרים ספרים קלאסיים במשך מאות שנים והם ימשיכו לעשות זאת, בזמן שהשועל עם הג'ינס שעורר צחוק חולף ייעלם מהתודעה כעלה נידף.
מה שמציל את האומנות הוא מבחן הזמן, שמיטיב רק עם איכות אמיתית.
שים לב מה קורה למשל עם סדרת STARWAR, אמנם זה סרטים אבל פועל פה אותו עיקרון. אנשים ימשיכו ליהנות מההסדרה הישנה של שנות ה70, לעומת הסרטים החדשים העלובים עתירי התקציב והטכנולוגיה שגם נחשבים למוצלחים כשבוחנים רק הכנסות ומתעלמים ממבחן הזמן. החדשים האלה ייעלמו במהירות מבלי להותיר כל רושם עמוק, איש לא ייזכור אותם. אותו דבר עם הצלמים והאנשים שאתה מחשבים ליוצרים.

ייתכן שאם היית יותר מעורה באומנות היית יודע להעריך ציור ריאליסטי משובח, לדעת שהוא מכיל יופי שלא עובר בשום צילום ואין אפילו מקום להשוואה ביניהם. אתה עומד מול ציור והוא מקרין אליך גלים של יופי, אפשר לומר.
יש רק אספקט אחד שאני רואה בו חיסרון בציור הריאליסטי, שרוב הציירים מעתיקים מתמונות וממודלים וזה מפחית הרבה מערך היצירה בעיניי, מוריד את הצייר לרמה של טכנאי במובן מסוים. כך שציור אימפרסיוניסטי שצויר מהדמיון עשוי להכיל יותר יופי מציור ריאליסטי שהועתק מתמונה או נוף. אני גם צייר ואני מנסה לצייר ריאליסטי מהדמיון. בוריס דוברוב בנושאים האחרים שלו, נראה לי שמצייר מהדמיון ועושה זאת יפה מאוד ובמקוריות.
לצפיה ב-'תראה למשל את ציוריו של ארתור רקהאם'
תראה למשל את ציוריו של ארתור רקהאם
04/06/2018 | 15:17
4
32
אחד האהובים עליי, ציוריו מעטרים ספרים רבים שנכנסו לקלאסיקה, בזכות קסמם המיוחד.
לצפיה ב-'"קלאסיקה" = התרפקות סנטימנטלית על העבר'
"קלאסיקה" = התרפקות סנטימנטלית על העבר
04/06/2018 | 15:26
3
31
למשל, ציוריה של לאה גולדברג שמעטרים את "המפוזר מכפר אז"ר" הם בלתי מקצועיים בעליל, אבל נחשבים לקלאסיקה. למה? ככה, כי הספר יצא בכמה מהדורות עם אותם הציורים הפשטניים, הקוראים התרגלו, והרי נהוג לחשוב כי "פעם הכול היה הרבה יותר טוב".

אז זהו, שלא. שוב, כל תחום בחיים עובר אבולוציה. המכוניות של פעם הן גרוטאות לעומת המכוניות של היום, וגם הציורים הריאליסטיים של פעם, או איוריו של שפרד ל"פו הדב" נראים היום חיוורים למדי.

גם מי שירצה לחקות את מארק שאגאל, אף הוא לא יחדש הרבה.
לצפיה ב-'אתה מבלבל בין קלאסיקה לנוסטלגיה'
אתה מבלבל בין קלאסיקה לנוסטלגיה
04/06/2018 | 15:36
2
26
קלאסי הוא דבר איכותי שעבר בהצלחה את מבחן הזמן על פני תקופות ואופנות חולפות
לצפיה ב-'איכות זו הגדרה סובייקטיבית'
איכות זו הגדרה סובייקטיבית
04/06/2018 | 15:38
1
30
ביאליק נחשב לקלאסיקאן ולמשורר איכותי. אלא ששירי הילדים שלו, למשל, פשטניים למדי ונופלים בערכם לעומת שיריה של לאה גולדברג. ומי נחשב לקלאסיקן בתקופתו של פושקין? בטח, איזשהו משורר משעמם כמו טרדייקובסקי שהיום מעניין את הקוראים כשלג דאשתקד.
לצפיה ב-'זה מחזיר אותנו לרפש הפוסט-מודרני של הבינוניות'
זה מחזיר אותנו לרפש הפוסט-מודרני של הבינוניות
05/06/2018 | 18:18
32
ולבגדי המלך הישנים-חדשים
לצפיה ב-'קטגוריית יוצאי בריה"מ לשעבר בסקרים'
קטגוריית יוצאי בריה"מ לשעבר בסקרים
05/06/2018 | 10:33
37
באחוז לא קטן מהסקרים שיוצא לי לענות עליהם קיימת השאלה היכן נולדתי ולרוב יש אפשרות של: ישראל, בריה"מ לשעבר, מדינות אחרות.
ואז שאלה באיזו שנה עליתי: 1989/1990 ואילך או לפני.

כלומר, מכוני הסקרים מדגישים בנפרד את יוצאי בריה"מ שעלו בגל הגדול 1989+
לצפיה ב-'ועדת החקירה לגבי הפלת המטוס המלזי '
ועדת החקירה לגבי הפלת המטוס המלזי
29/05/2018 | 11:09
8
39
פרסמה את מסקנותיה, לפיהם, כמה מפתיע, המטוס הופל עי טיל רוסי מבריגדת הנמ מס 53 של צבא רוסיה.
לצפיה ב-'עכשיו יבוא לכאן טלמון'
עכשיו יבוא לכאן טלמון
29/05/2018 | 20:18
1
35
ויסביר באותות ובמופתים שהאימפריאליסטים והפאשיסטים שוב העלילו על אימא רוסיה את עלילותיהם הנלוזות.
לצפיה ב-'שששש'
שששש
29/05/2018 | 21:15
24
הוא לא משתתף.. רק צופה בנו בזעם מהצד..  
לצפיה ב-'שמעתי בערוץ הרוסי שמדובר בדגם מיושן של הטיל'
שמעתי בערוץ הרוסי שמדובר בדגם מיושן של הטיל
30/05/2018 | 07:13
5
28
שלא נמצא בשירות ההגנה האווירית הרוסית מזה שנים.
לצפיה ב-'שמעתי באותו משדר חדשות את אותן הטענות'
שמעתי באותו משדר חדשות את אותן הטענות
30/05/2018 | 20:13
3
18
והטענה הרוסית היתה שהצבא הרוסי לא משתמש (וגם לא השתמש כבר ב-2014) בטילים מסדרה זו.
לצפיה ב-'הרוסים העלו מספר תיאוריות'
הרוסים העלו מספר תיאוריות
30/05/2018 | 20:30
2
23
כולם נדחו ע"י ועדת החקירה ונמצא כי לא היה להן בסיס עובדתי. מערכת "בוק" שאחראית לאסון נמצאת בשימוש צבא רוסיה.

לצפיה ב-'המערכת בהחלט כן'
המערכת בהחלט כן
31/05/2018 | 08:56
1
26
לפי טענת הרוסים, אותו טיל ספציפית שזוהה בועדת החקירה, לא נמצא בשירות הכוחות הרוסיים כבר מספר שנים.

איך לדעת מי דובר אמת ?
לצפיה ב-'זה מאוד פשוט'
זה מאוד פשוט
04/06/2018 | 15:44
21
מדינה אוטוריטרית משקרת בד"כ, מדינה דמוקרטית בד"כ דוברת אמת, ע"ע ישראל ופאליווד.
לצפיה ב-'ספר התהילים שהציל את נתן שרנסקי בכלא הסובייטי'
ספר התהילים שהציל את נתן שרנסקי בכלא הסובייטי
28/05/2018 | 08:26
24
סיפורו של ספר התהילים הקטנטן שייצג עבור אסיר הציון את הקשר עם אשתו אביטל ואת הקשר עם ארץ ישראל והפיח בו אור גדול בימים של אפילה
נתי גבאי | 11.02.18

"ב-20 בינואר 1980, יום הולדתי חיכיתי בקוצר רוח למברק ברכה מהבית… ביום הבא זכיתי להפתעה לא צפויה – מתנת יום הולדת של ממש! – כאשר אחד מפקידי הכלא המופקד על המחסן שבו אוחסנו חפצי האסירים הביא לי ספר קטן עם כריכה שחורה, ספר התהילים שלי!"
(מתוך: לא אירא רע מאת נתן שרנסקי. הוצאת עידנים/ ידיעות אחרונות, 1988. תרגום: אביעזר גולן)

כך מתאר נתן שרנסקי את אותו הרגע ב-21 בינואר 1980, שבו החזירו לו מנהלי הכלא הסובייטי את ספר התהילים שלו. הספר הזה, כך מספר שרנסקי, היה אחד הדברים שהחזיקו אותו באותן השנים הקשות כאסיר ציון. מהספר הזה, הוא כבר לא ייפרד לעולם.

ספר התהילים הקטן והשחור ליווה את שרנסקי בשנים הקשות ביותר שלו בכלא. בספרו האוטוביוגרפי לא אירא רע מספר שרנסקי כי הספר, אותו העניקה לו אשתו אביטל ערב מעצרו, הוחרם ממנו כיוון שהיה ספר דתי שנדפס מחוץ לברית המועצות. כשהספר היה בחזקתו בעת מעבר מכלא לכלא, הוא תלש את העמוד בו היה כתוב שהודפס בישראל, ותיאר אותו כספר "עממי". רק בעקבות זה, הסכימו לבסוף שלטונות הכלא להחזיר אותו אליו.

"ספר התהילים היה ההוכחה החומרית היחידה לקשר המיסטי שלי עם אביטל. מה גרם לה לשלוח אותו אלי ערב מעצרי? וכיצד אירע שקיבלתיו דווקא ביום פטירת אבי? קריאת המזמורים לא רק חיזקה את הקשר בינינו, אלא אף הוציאה את מחברם ממסתוריותו. המלך דוד נגלה עתה לפני לא כגיבור אגדי או יצור על מיסטי, כי אם כנפש חיה, בלתי נכנעת – רדופת ספקות, מתקוממת על הרשע וסובלת בזוכרה את חטאיה."

בשנת 2014, ביקר נתן שרנסקי בספרייה הלאומית. בין היתר הוא פגש את מנהלת מחלקת השימור והשיקום תימנה אלפר.

"התרגשתי מאוד לראות את שרנסקי", מספרת אלפר, "אמרתי לו כמה נגע ללבי סיפורו של ספר התהילים הקטן שמוזכר בספרו האוטוביוגרפי שלו". שרנסקי בתגובה שלף את התהילים מכיסו. חברי הנהלת הספרייה שהתלוו לביקור, הציעו לו שהספרייה תנסה לשקם את הספר, שכמובן לא היה במצב מזהיר.

ספר התהילים עבר טיפול יסודי בספרייה. הכריכה שנפגעה מאוד שוקמה, קרעים בדפים אוחו בחומרים מחזקים, פינות הדפים שנשחקו במרוץ השנים עברו טיפול מיוחד, וב-8 במאי 2014, קיבל שרנסקי בהתרגשות את הספר המתוקן.

לקראת סוף ספרו האוטוביוגרפי, מספר שרנסקי כי ממש רגעים לפני שעלה על המטוס שהוציא אותו מברית המועצות לחופשי, לא התכוונו השלטונות הסובייטיים לתת לו את הספר:

'היכן ספר התהילים שלי?'
'קיבלת את כל מה שאתה זכאי לקבל', ענה האינטלקטואל בטון שהפתיע בגסותו. הוא סימן לעוקבים לקחת אותי משם.
מיד נשכבתי על השלג. 'לא אזוז עד שתחזירו לי את ספר התהילים שלי!' משלא התרחש דבר, התחלתי לצעוק: 'החזירו לי את ספר התהילים שלי!'
הצלמים נראו כנדהמים וכיוונו את מצלמותיהם אל השמים.
לאחר התייעצות קצרה, נתן לי הממונה את ספר התהילים. מיד קמתי ועליתי בכבש המדרגות."

בתוך עולם אפל של תופת ואי צדק, הצליח ספר תהילים שחור וקטנטן לתת אור בחייו של שרנסקי. להזכיר לו את משפחתו, להזכיר לו את מורשתו היהודית ואת ארץ ישראל. ספר תהילים זה, ימשיך ללוות את שרנסקי עוד שנים רבות.

-----------------------------------------------------------------
תמונות בכתבה:
לצפיה ב-'תמונות נדירות: האיש שתיעד את אסירי ציון בכלא הסובייטי '
תמונות נדירות: האיש שתיעד את אסירי ציון בכלא הסובייטי
28/05/2018 | 08:20
21
חשיפה ראשונה מארכיונו של הצלם, הצלף והפעיל הציוני במחתרת יוסף שניידר שנתרם לאחרונה לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי
חן מלול | 16.05.18 

בשנת 1944 התגייס הנער יוסף שניידר לשירות הצבא האדום. בתור יליד ריגה, וכמי שנמלט מהכיבוש הנאצי בלטביה עם אמו ובני משפחה נוספים שלוש שנים קודם לכן, סופח החייל הצעיר אל דיוויזית לטביה עד לפירוקה. הוא ביקש לשרת בלטביה, בקרבת אמו שחזרה אל ביתה עם התקדמות הצבא האדום, אך בקשתו נדחתה.

חוויות המלחמה וגילוי ממדי השואה לאחריה שכנעו אותו להקדיש את חייו לנושא ההגנה היהודית, והוא גייס את יכולותיו לשם מטרה זו. בתום שירותו הצבאי, בשנת 1951, התמחה ברובה צלפים וסיים את בית הספר הגבוה למאמני קליעה כעבור מספר שנים. חזרה בעיר מולדתו ריגה, אירגן שניידר קבוצה שמנתה כ-70 איש למועדון ירי. מועדון הירי היה למעשה כיסוי, ובמסווה של אימון בקליעה ספורטיבית, אימן שניידר את החברים היהודים במועדון להגנה עצמית. חברי הקבוצה, שלה הוענק השם "נקמה", עמלו להגן על מבני הקהילה היהודית בחגים ובמועדים שונים, ובכל עת שיעלה הצורך.

רעיון ההגנה היהודית והרצון של שניידר וחבריו לטפח את התרבות היהודית הנרדפת, הובילו אותם לזרועות הציונות. התמיכה הנלהבת במדינת ישראל סימנה את שניידר ואת חבריו בעיניי המשטר הסובייטי כגורמים חתרניים העוינים את ברית המועצות, שהשתלטה סופית על המדינות הבלטיות (וביניהן לטביה) בתום מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1955 פנה שניידר לאנשי השגרירות הישראלית בריגה וקיבל מהם חומרי הסברה, בהם ספרי לימוד עברית, תנ"ך ועיתונים ישראליים דוגמת 'במחנה'. שניידר החזיק סטודיו לצילום במרכז ריגה. סטודיו זה שימש מקור פרנסה, אך גם מקום מפגש לפעילות מחתרתית. אנשי קשר ופעילים ציוניים מרחבי ברית המועצות היו מגיעים אל הסטודיו במסווה של לקוחות, מקבלים משניידר חומר תעמולה ויוצאים להפיץ אותו בקהילותיהם. שנתיים לאחר מכן, כשידפקו על דלתו סוכני ק.ג.ב ויערכו חיפוש בביתו – ישתמשו בחומרים אלה כהוכחה להיותו של שניידר פעיל מחתרת אנטי-סובייטית.

יממה לפני מעצרו ב-23 באפריל 1957, קיבל שניידר בדואר חבילה מקרוב משפחתו, מנצח תזמורת משטרת ישראל הפקד נפתלי גריבוב. בתוך החבילה ארז גריבוב מדים של משטרת ישראל וכשפרצו סוכני הק.ג.ב לביתו, הם מצאו אותו לבוש במדים אלה.

בתום כארבעה חודשי מעצר וחקירה, נשפט שניידר לארבע שנות מאסר עם עבודות פרך במורדוביה. ההאשמות שהועלו במשפט כללו תעמולה ציונית, קשר עם השגרירות הישראלית, השמצת ברית המועצות, ניסיון לחטוף אנייה סובייטית כדי להימלט למדינת ישראל, החזקת נשק ללא רישיון והכנות לרציחתו של נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר. בבית הכלא הכיר שניידר פעילים ציונים רבים, פעילים שלאחר שחרורם ישמרו על קשר ויסייעו בהקמת תאים ציוניים ברחבי ברית המועצות.

השמועה על יכולות הצילום של שניידר נפוצה במחנה העבודה. אחד הסוהרים, שקיבל משימה לתעד את המחנה לצרכים פנימיים, כרת עם שניידר עסקה בחשאי: שניידר ילמד את הסוהר לצלם ובתמורה יזכה להשתמש בשני פריימים של כל סרט צילום. בזכות עסקה זו הצליח שניידר לתעד את האסירים הפוליטיים היהודיים ואת החיים במחנה העבודה הסובייטי. את התמונות החביא ככל הנראה בתחתית כפולה של מראה.

בשנת 1969, לאחר שאושרה לבסוף עלייתו ארצה, העביר שניידר את התמונות מהמחנה לגורם ציוני לא ידוע – ייתכן שעובד השגרירות הישראלית בריגה או עובד מוסד. בווינה קיבל את התמונות בחזרה, והעלה אותן יחד עם בני משפחתו ארצה.

ארכיונו האישי של יוסף שניידר נתרם לאחרונה בידי בנו, אורי שניידר, לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. אהבתו הגדולה של שניידר לצילום העשירה את ארכיון זה רבות, ובעזרת אלבומי התמונות שבארכיון נוכל לשחזר חלק מהפעילות המחתרת-ציונית שהתקיימה בלטביה בפרט, וברחבי ברית המועצות בכלל, לאחר מלחמת העולם השנייה.

הארכיון מלמד שגם לאחר מאסרו המשיך שניידר בפעילות ציונית קדחתנית. אחרי שהשתחרר בשנת 1961, ועל אף היותו אסיר פוליטי לשעבר, הסתכן שניידר ועזב את ריגה לתקופות ממושכות. הוא נסע ברחבי ברית המועצות ותיעד בין השאר קברים יהודים שחוללו בלטביה, קישינב, אודסה, מוסקבה ומינסק לפני ובעיקר אחרי מלחמת ששת הימים – גם את התשלילים האלה הצליח להבריח לישראל.

------------------------------------------------------------------------

חם בפורומים של תפוז

אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
אירוח וידאו - תמ``א 38
אירוח וידאו - תמ``א 38
עו``ד עפר שחל, מנהל הפורום ומומחה לבתים משותפים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה