לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
99909,990 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה'
אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה
19/09/2018 | 22:18
10
70
אם עד עכשיו לא הייתי בטוח שההחלטה היתה נכונה, עכשיו, אחרי 28 שנים - כן.
אם עד היום פינטזתי מדי פעם על החזרת האזרחות הרוסית, לא עוד. 
לצפיה ב-'למה ?'
למה ?
20/09/2018 | 09:42
23
בגלל ההתבטאויות הקשות נגדנו של חלק מהרוסים על הפלת המטוס שלהם ע"י הסורים ?
לצפיה ב-'בגלל הפנינים האנטישמיות בטלוויזיה הפדרלית?'
בגלל הפנינים האנטישמיות בטלוויזיה הפדרלית?
20/09/2018 | 11:23
5
23
לצפיה ב-'אכן, זה משהו נוראי'
אכן, זה משהו נוראי
20/09/2018 | 14:03
4
42
וההיסטריה האנטישמית בטוקבקים של אתרי החדשות. הרוסים האתניים גילו את פרצופם האמיתי.
לצפיה ב-'הכללות זה דבר בעייתי'
הכללות זה דבר בעייתי
20/09/2018 | 15:21
1
19
אבל תמיד נוטים יותר לשים לב לתגובות רעות ומעצבנות מאשר לתגובות תומכות. 
לצפיה ב-'ודאי שלא כולם שם שונאינו'
ודאי שלא כולם שם שונאינו
20/09/2018 | 18:42
20
אבל הנקודה היא שיש שם הרבה אוייבים ולכן לא נעים ליהודי לגור שם בלשון המעטה.
לצפיה ב-'הפתיע אותך ?'
הפתיע אותך ?
20/09/2018 | 18:37
18
הרי התעלמת כל הזמן מהאנטישמיות ברוסיה בטיעון שאתה ומשפחתך לא חוויתם את זה כאשר גרתם שם.
לצפיה ב-'הם מעולם לא הסתירו אותו '
הם מעולם לא הסתירו אותו
20/09/2018 | 19:31
4
לצפיה ב-'למי שרוצה דוגמה למה שהתחולל הערוצי הטלוויזיה הרוסיים'
למי שרוצה דוגמה למה שהתחולל הערוצי הטלוויזיה הרוסיים
20/09/2018 | 19:32
2
18
לצפיה ב-'תודה'
תודה
20/09/2018 | 20:48
12
ראיתי בערוץ הרוסי הראשון איזו תוכנית ביום שני בערב והמגיש ממש רתח עלינו, חלק היו באותו קו ואחד דווקא אמר שיש לנו זכות להגנה עצמית ואין לנו אשמה בהפלת המטוס והמגיש תקף אותו חבל"ז.
לצפיה ב-'זו דווקא תכנית יחסית מאוזנת'
זו דווקא תכנית יחסית מאוזנת
20/09/2018 | 21:16
34
הופתעתי לטובה, יחסית למה שראיתי בערוץ הראשון הרוסי ובערוץ Россия.
לצפיה ב-'גמר חתימה טובה וצום קל'
גמר חתימה טובה וצום קל
18/09/2018 | 10:01
5
לצפיה ב-'מידע חדש שופך אור על יחסי ברה"מ ליהודים בזמן השואה'
מידע חדש שופך אור על יחסי ברה"מ ליהודים בזמן השואה
17/09/2018 | 19:43
22
http://www.polit.ru/article/2006/11/08/holokost/pr...

ע"פ הכתבה התגלה לאחרונה מסמך השופך אור על תוכנית לא ידועה עד כה לגרש את יהודי מרכז אירופה (אוסטריה וחלקים מפולין) לברה"מ לפני  1941 כאש היהודים היו אמורים להישלח למזרח הרחוק.  ע"פ המסמך ברה"מ סירבה לקלוט את היהודים.

בהערת אגב, כמו שאר התוכניות של אייכמן (המוזכרות פה) לדעתי התוכנית לזרוק על ברה"מ 2 מיליון יהודים גם היא לא הייתה ריאלית אך מנגד המסמך, על פניו, מורה לא לאפשר בכלל ליהודים להיכנס לשטח הסובייטי אלא רק לאוקראינים ובלרוסים.
לצפיה ב-'רדיו דמשק משדר בעברית'
רדיו דמשק משדר בעברית
12/09/2018 | 18:37
2
47
https://soundcloud.com/syrianforeignradios/11-9-20...

המבטא והתוכן די משעשעים
לצפיה ב-''
12/09/2018 | 22:55
6
לצפיה ב-'גם ישראל משדרת בערבית,'
גם ישראל משדרת בערבית,
15/09/2018 | 17:05
45
שידרה מאז ומתמיד: "סיידאתי וסאדאתי!..." ("גבירותיי ורבותיי!").
אני זוכר את שידורי קהיר בעברית בשנות ה-50: "אם יש לך ראש מסוכר, אל תלך בגשם".

בנוגע לדמשק בעברית - מעניין!
מבטא ערבי רגיל, כמו שניתן לשמוע בארץ, אמנם, כמו שאומרים "כבד".
לא אהבתי את החי"ת האשכנזית.
כידוע, אנשים שונים מדברים בעברית במבטאים שונים. לא כך?

בנוגע לתוכן, האזנתי עכשיו למבזק חדשות קצר, וזה היה בערך כמו החדשות בארץ, פחות או יותר אותו מבחר ואותו תוכן. כולל: "פלסטינים שעברו את הגדר מרצועת עזה והציתו צמיגים בשטח ישראל", שזה נשמע כמו "סוג של" הכרה בישראל.
לצפיה ב-'שנה טובה, מתוקה ומוצלחת'
שנה טובה, מתוקה ומוצלחת
09/09/2018 | 13:35
1
6
לצפיה ב-' שנה טובה'
שנה טובה
09/09/2018 | 18:16
4
לצפיה ב-'תקלה במסרים'
תקלה במסרים
06/09/2018 | 17:53
6
28
אני לא מצליח לשלוח מסר.
מישהו עוד חווה ?
לצפיה ב-'נראה לי שעכשיו זה הסתדר. לא?'
נראה לי שעכשיו זה הסתדר. לא?
06/09/2018 | 19:12
4
4
לצפיה ב-'אצלי לא'
אצלי לא
06/09/2018 | 23:24
2
לצפיה ב-'הקטע שדווקא לך אני לא יכול לשלוח'
הקטע שדווקא לך אני לא יכול לשלוח
09/09/2018 | 08:13
2
11
ולאחרים כן.
תבדוק אם אני לא חסום אצלך.
לצפיה ב-'בדקתי (בקושי מצאתי איפה זה).'
בדקתי (בקושי מצאתי איפה זה).
09/09/2018 | 08:57
1
14
לא, אתה לא נמצא ברשימת החסומים אצלי.
הרגע שלחתי לך מסר לניסיון - עבר בלי בעיות. לפני ימים אחדים לא הצלחתי לשלוח לך מסרים, ולא תלונות על תוכן פוגעני, אבל בסופו של דבר זה כן עבד.
הבוקר קיבלתי מסר ממישהי מהנהלת הפורומים, בו היא שאלה אותי אם אני מקבל מסרים. גם לה עניתי בלי בעיות.
כנראה יש להם בתפוז בעייה טכנית.
לפני זמן מה חסמה אותי הגולשת trillian, מנהלת פורום השפה העברית ופורום שאלה קטנה - בתיבת המסרים שלה. אולי זה השפיע איכשהו?
אולי זו סתם תקלה טכנית קטנה בתוכנה העוקבת אחר פרסומיהם של טיפוסים מפוקפקים כמוני?
לצפיה ב-'לא מבין מה הבעיה'
לא מבין מה הבעיה
09/09/2018 | 09:26
11
לפעמים נשלח ולפעמים לא
לצפיה ב-'כעת יש תקלה עם מסרים מהירים'
כעת יש תקלה עם מסרים מהירים
20/09/2018 | 18:43
5
לפעמים עובדים ולפעמים לא.
תשתמשו בינתיים בעורך ההודעות המלא.
מקווה שיטופל בהקדם.
לצפיה ב-'הסכת עם ד"ר קירה רדינסקי '
הסכת עם ד"ר קירה רדינסקי
06/09/2018 | 10:00
6
35
האזנתי השבוע להסכת (=פודקאסט) עם ד"ר קירה רדינסקי, והתרשמתי עמוקות ממנה ומסיפור חייה, אותו אפשר למצוא בויקיפדיה, יחד עם שורה ארוכה של תארים בהם היא נושאת - בגיל 32 בסך הכל.

מה שאין בויקיפדיה, והיה בהסכת, הוא עיסוק בסיפור העליה שלה מברית המועצות בגיל 4, עם אמה, סבתה ודודתה. סיפור שיכול לפרנס בקלות מיני-סדרה טלביזיונית. היות שזה לא היה הסכת מדעי אלא כזה שמיועד לציבור הרחב (בגלי צה"ל), העיסוק בסיפור האישי היה רחב יותר. אפשר לומר שהמראיינים משכו לשם בכח, וד"ר רדינסקי שתפה פעולה רק עד גבול מסוים. ועדיין, התרשמתי מאד.

אשה שכולנו יכולים להתגאות בה.  

שנה טובה.

לצפיה ב-'מהו שם ההסכת '
מהו שם ההסכת
06/09/2018 | 10:06
2
5
לצפיה ב-'"בטלים בששי" - עם אודיה קורן ונתן דטנר '
"בטלים בששי" - עם אודיה קורן ונתן דטנר
06/09/2018 | 11:59
1
5
לצפיה ב-'תודה'
תודה
06/09/2018 | 12:07
1
לצפיה ב-''
06/09/2018 | 14:46
3
לצפיה ב-'הם גם אירחו את אירה ויגדורצ'יק'
הם גם אירחו את אירה ויגדורצ'יק
06/09/2018 | 15:11
1
25
לצפיה ב-'האזנתי גם לזה '
האזנתי גם לזה
09/09/2018 | 08:30
16
לא עורר בי אותה מדה של התפעלות.
לצפיה ב-'יהודים במאה אחוז'
יהודים במאה אחוז
06/09/2018 | 17:23
2
43
למרות ש-97% מהניגשים לבירור יהדות מקבלים תשובה חיובית, כעת עולה דרישה כי במקרים שבהם תוצאת הבירור שלילית, בתיה"ד יעצמו עיניהם.

מרגריטה נולדה להורים יהודים ברוסיה לפני מלחמת העולם השנייה. בעקבות המלחמה משפחתה ברחה לאסיה, אלא שאז הוריה נפטרו והיא נשארה בודדה.

כיתומה מרגריטה התגלגלה מבית יתומים אחד למשנהו, ובאחד הצמתים היא כבר נרשמה כלא יהודייה. ב‑2018 עלתה מרגריטה ארצה כשבמסמכים שלה ושל ילדיה רשום שהלאום הוא לא יהודי, אך היא התעקשה שהיא גדלה כיהודייה.

בעקשנותה ניגשה מרגריטה לאגף לבירור יהדות בבתי הדין הרבניים, והם ניגשו למלאכה ברצינות. "מצאנו את כרטיס הפינוי שלה מרוסיה לאסיה בזמן מלחמת העולם השנייה. הרשימות הללו נשמרו במשרדי הצלב האדום במוסקבה, ואימתו במלואו את הסיפור שלה ואת היותם של הוריה יהודים, ובזה הוכחנו את יהדותה", אומר בהתרגשות הרב אלכסנדר דן, מברר יהדות בכיר בהנהלת בתי הדין הרבניים. ההשלכה של בירור זה קריטית: "למרגריטה יש בארץ צאצאים רבים, כולם רשומים כלא יהודים. עכשיו כולם ייגשו למשרד הפנים לתיקון רישום הלאום ליהודי".

סיפור תהליך בירור יהדותה של מרגריטה אינו מקרה בודד. במדינת ישראל מתבצעים מדי שנה כ‑4,000 בירורי יהדות, מרביתם ביחס לעולים מארצות חבר העמים, ממזרח אירופה ומהמזרח הרחוק. ההליך מתחיל בדרך כלל בעקבות פתיחת תיק נישואין. התהליך דומה למסע שורשים, והוא לעיתים כרוך בבדיקות בארכיונים מעבר לים ובחיפוש בארכיבים באינטרנט. "הנושא אקוטי ליהדותה של המדינה, שכן כ‑97 אחוזים מהבירורים מסתיימים באישור יהדות, כולל כאלה שאינם רשומים כיהודים בתמצית הרישום של משרד הפנים, ולמעשה מאפשר להכניס לעם ישראל כ‑3,800 יהודים מדי שנה. לשם השוואה, מערכת הגיור מגיירת כ‑1,500 איש בשנה", מסביר ל'בשבע' הרב אלי מימון, מנהל אגף העגונות בבתי הדין הרבניים.

בלי צד שלישי
עד עתה תהליכי בירור היהדות התנהלו כתקנם, אלא שלאחרונה מנסים כמה גופים לשנות את הכללים במערכת בתי הדין הרבניים. "ב‑97 אחוזים מהפניות אנחנו מצליחים לאשר את היהדות את הפונים, אבל יש שלושה אחוזים שלצערנו מתברר שהם אינם יהודיים, וכעת מבקשים מאיתנו בעצם לעצום עיניים, ואם הוא לא יהודי – שלא נספר על זה", אומר הרב מימון.

מתברר שדרישתם של הגופים היא מלכוד ידוע מראש: חלק מבירור היהדות, גם למי שפונה בעצמו, נעשה בהכרח על ידי פנייה לאמו, לאביו או לסביו וסבתו, כדי לבדוק אפשרות שאומץ כילד וכדומה. בהכרח כל בירור יהדות של אדם – נוגע לסביבתו. "עיקר הטענה שלנו היא בשאלה מדוע בית הדין הרבני ממשיך בהליך בירור יהדות של צדדים שלישיים, ומדוע משרד המשפטים ומשרד הדתות אינם עומדים מאחורי עמדתם שאין סמכות לבית הדין, ואוכפים את עמדתם שאין סמכות לפתוח הליכי בירור יהדות לצד שלישי", טוען יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה, שהוביל את הדיון המהיר שיזמו חברות הכנסת יוליה מלינובסקי, קסניה סבטלובה, עליזה לביא ומיכל רוזין.

"למעשה כל מי שבא לברר אצלנו, אנחנו עורכים בדיקה של המסמכים שלו וישנה טבלה של קרובי המשפחה שלו, אלא שאם וכאשר הוא מתברר כלא יהודי, אותם קרובי משפחה שהוא הביא כראיה ליהדותו מתבררים ככאלו שהיהדות שלהם בספק", מסביר הרב דן את מקור הבעיה. "על כך קמה צעקה בוועדת העלייה והקליטה בכנסת, כשהם טענו שאפשר להיעזר בקרובי משפחה לחיוב אבל לא לשלילה. הם רוצים שאנחנו נכניס לנתונים השליליים רק את מי שבירר יהדות, אבל לא את בני משפחתו".

"הם לא מתווכחים איתנו מבחינה מקצועית כי אין להם יכולות מקצועיות", ממשיך הרב מימון, "לא מעניינת אותם האמת ההלכתית, הם רוצים שאנחנו לא נסתכל על החלק הלא יהודי שנמצא במדינת ישראל. הניסיון של כמה מחברי הכנסת הוא לכבול את ידי המערכת, ולא לאפשר לנתונים השליליים להגיע למאגר החיתון, ובכך להכשיל יהודים רבים בנישואי תערובת ולגרום להתבוללות סמויה".

לסמוך על הרוב
אחד הגורמים המרכזיים שמנהלים את המאבק, ואף עתר לבג"ץ נגד בתי הדין הרבניים בנושא בירורי היהדות, הוא עמותת 'עיתים' בראשות הרב שאול פרבר. "נקודת ההנחה שלנו היא גם נקודת ההנחה של ההלכה - שכל היהודים בחזקת כשרים", אומר ל'בשבע' הרב פרבר. "היות שיש רוב מכריע ממבקשי האישורים שמתגלה שהם יהודים, אז אנחנו יכולים לסמוך על הרוב הזה. זו עמדה הלכתית שאנחנו מנסים לקדם אותה. לטענתנו, בשנים האחרונות, מכל מיני סיבות, המחלקה לבירור יהדות נכנסה לתמונה, והפסיקו לסמוך על עדויות של אנשים ונותנים הרבה יותר ערך למסמכים".

הרב מימון דוחה את הטענות: "הטענה הזאת נשמעה גם מקרב חברת כנסת שטענה בוועדה שלפי היהדות מי שבא לבית הדין ואומר 'יהודי אני', מאמינים לו. ידעתי שלהתווכח איתה הלכתית זה לא המקום, אז אמרתי לה: 'אני מוכן לקבל את עמדתך, אבל אני רוצה שהעמדה הזאת תהיה הלאה גם על הסוכנות יהודית. כל מי שיבוא ויגיד שהוא יהודי, תעלו אותו לארץ, בשביל מה בודקים? אמר שהוא יהודי, תקבלו אותו'. הדברים הרגיעו את הרוחות, והיא הבינה את משמעות הדבר".

בעיה נוספת שעלתה בדיונים היא בסוגיית קביעת מיהו יהודי במשרד הפנים. "אנשי משרד הפנים הופיעו בוועדה, וחברות הכנסת שאלו אותם: מה אתם עושים כשבית הדין קובע שאדם לא יהודי?", מספר הרב מימון. "ענו נציגי משרד הפנים: מי שבית הדין קובע שהוא לא יהודי, אני לא יכול לכתוב אותו כלא יהודי, אין לי סמכות. רק אם הוא אומר לי 'אני חותם לך ומאשר לך שתרשום אותי כלא יהודי', רק אז אני יכול לרשום אותו כלא יהודי. וכיום אף אדם לא יסכים שירשמו אותו כלא יהודי. למעשה מסתובב אדם שכולנו יודעים שהוא לא יהודי, והוא לא רשום כלא יהודי, ורשם נישואין שלא עשה בירור יכול לרשום אותו בטעות".

"צריך ללכת על פי ההלכה. אם הוא לא יהודי, אז הוא לא יהודי, זה שמשרד הפנים רושם אותו כיהודי אין לכך שום משמעות", טוען הרב יהושע מגנס, מבכירי הר"מים בישיבת מרכז הרב. "יש כאלו שרוצים שהכול יהיה הפקר, אבל רוב עם ישראל מבין שצריך אחריות וזה שאלות מאוד קשות. במקום לעשות פעולה קטנה שתפתור את הבעיה שלהם, אותו אדם יתחתן ובעתיד יהיו בעיות, בעיקר לדור שלם של ילדים שיתמודדו עם התוצאות. סתם גורמים צער לאנשים שלא לצורך. אדם שאומרים לו שאמא שלו גויה והוא אומר שלא מעניין אותו ומתחתן בנישואים אזרחיים, זה סיפור אחד, אבל להגיד שהוא יהודי?! הרי אין שום רב שיחתן אותו. מה הרווח שלו מכל הבלגן? הרי בסופו של דבר זה יתגלה, ויגרום אחר כך צרות לדורות שלמים".

הרב אלי מימון החליט לא להיכנע ובימים אלו החליט לצאת למאבק. "אנחנו מנהלים מלחמה מאוד קשה. מנכ"ל בתי הדין, דוד מלכא, והיועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים, שמעון יעקובי, מעורבים בכך, וכן הרבנים הראשיים וחברי מועצת הרבנות הראשית. חברי הכנסת מהמפלגות הדתיות תומכים בנו, אבל גורמים בכנסת ובפרקליטות מנסים למנוע מבתי הדין הרבניים לעשות את תפקידם. יש דיונים עם הפרקליטות, ואני מקווה שבקרוב נגיע להסכמה משותפת איתם על הצעה שמתאימה לשני הצדדים".

---------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מעבר לזה שה"כתבה" מלאה שקרים'
מעבר לזה שה"כתבה" מלאה שקרים
06/09/2018 | 20:15
28
אהבתי את המשפט הבא:

>"הם לא מתווכחים איתנו מבחינה מקצועית כי אין להם יכולות מקצועיות", ממשיך הרב מימון, "לא מעניינת אותם האמת ההלכתית.

מעניין איזה הסכמה (מקצועית כמובן) יש לכבוד הרב בעניין בדיקת מסמכים של פלונית ( כפי שתואר בכתבה) וקביעה מי זכאי חוק השבות (הרי, מבחינה מקצועית, הוא בעצמו לא מבחין בין שני המושגים).
לצפיה ב-'יש מכנה משותף לרבנות הראשית ול"עתים"'
יש מכנה משותף לרבנות הראשית ול"עתים"
06/09/2018 | 20:48
26
כל מיני רבנים ממוצא אמריקאי או מזרחי מנסים לאשר או לשלול את יהדותם של טעוני הברירור, מבלי להכיר את הלכי הרוח בברית המועצות. פעם לרבנות הראשית היה את ד"ר זאב רייס, מסורב עלייה מברית המועצות, שהכיר היטב את כל השטיקים והטריקים. היום - ככה לפחות שמעתי - הרמה המקצועית פחות גבוהה.
לצפיה ב-'"תהילה לאוקראינה! לגיבורים תהילה!"'
"תהילה לאוקראינה! לגיבורים תהילה!"
05/09/2018 | 12:43
3
31
מה בעצם רע במילים האלה? למה שמדינה כלשהי לא תאחל תהילה לעצמה ולגיבוריה?
תשובה: תלוי מה ההקשר.
אני מניח, שאין כאן צורך להזכיר את ההקשר, את המקור: הסיסמה של הארגונים הלאומניים שבמלחמת העולם השנייה שיתפו פעולה עם הנאצים, וכיום נחשבים לגיבורים לאומיים באוקראינה.

כל תומכי המשטר האוקראיני הנוכחי טוענים, שאני "מכנה את כל האוקראינים בנדראים", למרות שאני מתכוון רק לתומכי המשטר הנוכחי, הסוגד לאותם "הגיבורים". כל אותם "אוהבי אוקראינה" (לדעתם), מתעקשים להתעלם מהבנדריזציה המואצת של משטר זה.
עכשיו, בנוסף לאנדרטאות לכבוד בנדרה המתנוססות בכל רחבי אוקראינה, הוחלט לשנות את הברכה הצבאית "מאחל בריאות" (Здравие желаю) ל"תהילה לאוקראינה"!
והנה הוחלט להנציח מילים בנות-אלמוות אלו גם במדי נבחרת אוקראינה בכדורגל: https://www.eurosport.ru/football/uefa-nations-league/2018-2019/story_sto6918545.shtml 
לכאורה, מה לא בסדר? נו כדורגלני נבחרת ישראל ישאו על חולצותיהם "תחי מדינת ישראל", הרוסים - да здравствует Россия, והכדורגלנים הבריטיים: "אלוהים, שמור על המלכה שלנו"!

לצפיה ב-'אתה בטח היית מעדיף '
אתה בטח היית מעדיף
06/09/2018 | 10:37
2
22
משהו ישן וטוב, למשל סיסמה שליוותה אותי לאורך הילדות:
 "!Хай живе..." (תחי אוקראינה הסובייטית!)
לצפיה ב-'זה מה שיש לך לומר על הסיסמה הבנדראית? '
זה מה שיש לך לומר על הסיסמה הבנדראית?
06/09/2018 | 10:44
14
אני הייתי מעדיף שלא תהיה אף סיסמה "פטריוטית" על תלבושת כדורגלנים
לצפיה ב-'דרך אגב, אתה הוא זה שמתנגד לעצמאות אוקראינה'
דרך אגב, אתה הוא זה שמתנגד לעצמאות אוקראינה
06/09/2018 | 15:17
17
אתה מתנגד לבחירתם החופשית של אזרחי אוקראינה!
תקן אותי אם אני טועה: אתה מביע תמיכה בהפיכה האלימה, בה המיעוט, זה שהפסיד בבחירות לנשיאות, כופה את רצונו על רוב הבוחרים!

אני כבר לא מדבר על על השתתפותם (האישית!) של בכירים מערביים, כולל שר החוץ הגרמני ועוזרת מזכיר המדינה של ארה"ב (מְחַלקת הסנדוויצ'ים), בהפגנות בקייב נגד הנשיא המכהן!
אני כבר לא מדבר על השיחה של הגברת נולנד עם השגריר האמריקאי בקייב ("Fuck the EU") על... הרכב הממשל הזמני באוקראינה לאחר הדחת הנשיא המכהן!
אני כבר לא מדבר על הישיבה הראשונה של "המהפכנים" (כולל נציגי מפלגת סבובודה), כאשר ג'ו ביידן יושב על כיסא היושב ראש, ו"המהפכנים" יושבים משני צדדיו.
אני אפילו לא מדבר על כך שארה"ב מכתיבה ל"מהפכנים" באופן גלוי ופומבי, את מי צריך להחליף בצמרת הממשל.
או על הכרזתו של אובמה על כך, שארה"ב היתה זו ש"תיווכה בעיסקה להחלפת השלטון באוקראינה".

זכותך הפרטית לקרוא לכל זה "עצמאות", אבל מי נתן לך זכות לשלול את זכותם של הבוחרים האוקראינים לקבוע בקלפי איזו עצמאות רוצים הם?! הגזענות הרוסופובית הפרטית שלך?
לצפיה ב-'רצח זחרצ'נקו - אוקראינה איבדה סופית את דונבס'
רצח זחרצ'נקו - אוקראינה איבדה סופית את דונבס
02/09/2018 | 16:50
27
46
רבבות תושבי דונבס ליוו בדרכו האחרונה את מנהיגם, שנרצח בפיגוע טרור באזכרה ליוסיף קובזון, שנפטר יום לפני: https://ria.ru/world/20180902/1527680720.html
לצפיה ב-'מה הכוונה "איבדה סופית" ?'
מה הכוונה "איבדה סופית" ?
02/09/2018 | 20:35
4
6
לצפיה ב-'זאת אומרת שהסכמי מינסק מתו'
זאת אומרת שהסכמי מינסק מתו
02/09/2018 | 20:54
3
28
וש"הבדלנים הפרו רוסים" ורוסיה יבטלו את "המתכונת הנורמנדית" לשיחות עם משטר אוקראינה הטרוריסטי ובעלי חסותו המערביים.
עד עכשיו נמשכה הבדיחה הדבילית, שהמשטר האוקראיני מצפצף בקשת גבוהה על הסכמי מינסק, לא ממלא אפילו סעיף אחד מהם, מבצע את כל הצעדים האפשריים להתנתקות פיזית מהאזורים "הבדלניים" (כולל ניתוק קשרי התחבורה למשל), ובתגובה מדינות המערב מטילות על רוסיה סנקציות "על אי מילוי הסכמי מינסק". עכשיו יושם קץ לבדיחה זו. כלומר, הסנקציות כמובן יימשכו, אבל הבדלנים יוותרו רשמית וסופית על ההסכמים חסרי המשמעות עם המשטר האוקראיני הטרוריסטי, ועל "תיווך" האירופיות הצבועות, התומכות במשטר טרוריסטי זה.
לצפיה ב-'למה רק את דונבאס?'
למה רק את דונבאס?
02/09/2018 | 21:17
2
25
לרוסיה יש מספיק כוח צבאי פשוט לכבוש את כל אוקראינה ולהפכה למחוז פנימי שלה, וסופסוף לשים קץ לבדיחה הזאת אוקראינה העצמאית. ואין לה בעצם ממה לחשוש, רוסיה היא לא ישראל, אף אחד בעולם לא יעז להתערב, אפילו ארה"ב תסתפק בגינוי מילולי ואולי סנקציות חסרות תועלת שלרוסיה לא באמת אכפת מהן, אחרים לא יעזו אפילו לצייץ משהו לגנאי. אז שיעמידו סופסוף את החוחולים החצופים על מקומם.
לצפיה ב-'ולכן המשטר הטרוריסטי באוקראינה רצח את מנהיג דונייצק?'
ולכן המשטר הטרוריסטי באוקראינה רצח את מנהיג דונייצק?
02/09/2018 | 21:22
1
21
אתה בטוח שאתה מרוכז?
לצפיה ב-'מי חיסל אותו ?'
מי חיסל אותו ?
03/09/2018 | 00:36
2
לצפיה ב-'משתתף באבלך'
משתתף באבלך
02/09/2018 | 20:58
2
36
שתי אבידות ביומיים, קובזון וזכרצ'נקו, אוי אוי אוי. איך תחזיק מעמד? בעזרת קריאה מוגברת של Russia Today ושאר הבולשיט? החיים קשים.
לצפיה ב-'תגובה צפויה ממי ששמח בגלוי על רצח ראש הממשלה הנבחר בישראל'
תגובה צפויה ממי ששמח בגלוי על רצח ראש הממשלה הנבחר בישראל
02/09/2018 | 21:11
29
ועל רצח בני אדם בכלל.
לצפיה ב-'רבבות? מילאירדים! התקשורת הרוסית לא יכולה לשקר:'
רבבות? מילאירדים! התקשורת הרוסית לא יכולה לשקר:
04/09/2018 | 10:33
18
20
לצפיה ב-'נקרופיל נוסף: העיתונאי האוקראיני בבצ'נקו, ש"נרצח ע"י הרוסים"'
נקרופיל נוסף: העיתונאי האוקראיני בבצ'נקו, ש"נרצח ע"י הרוסים"
04/09/2018 | 13:59
11
19
הוא פרסם סרטון "שמח", בו יוסיף קובזון, שנפטר מסרטן, מנהיג דונבס אלכסנדר זחרצ'נקו, שנרצח בפיגוע טרור, וכן המקהלה על שם אלכסנדרוב, שרוב חבריה נהרגו בתאונת מטוס, מבצעים ביחד את השיר "אני אוהב אתכם, החיים" (Я люблю тебя жизнь).

האיחוד האירופי ו-OSCE סירבו לגנות את פיגוע הטרור ולהביע תנחומים לקרוביו של מנהיג דונייצק, ואף שחררו הודעה ש..."[עסקים כרגיל,] יש להמשיך למלא את הסכמי מינסק".
אליבא דהאיחוד האירופי, רצח מנהיג דונייצק זה "המשך מילוי הסכמי מינסק".
לצפיה ב-'יש מידע רציני לגבי זהות המתנקשים ?'
יש מידע רציני לגבי זהות המתנקשים ?
04/09/2018 | 16:42
10
6
לצפיה ב-'מובן מאליו, שאלה השירותים החשאיים של'
מובן מאליו, שאלה השירותים החשאיים של
04/09/2018 | 20:40
8
20
מונגוליה או אוגנדה.

התקשורת האוקראינית טוענת, שרצחו או "שלטונות רוסיה, או יריבים פנימיים".
בכל מקרה, האיחוד האירופי סירב להביע גינוי, ואפילו צער או תנחומים, מה שמאשר את ה"השערה" שמאחורי פיגוע הטרור עומדות מונגוליה ואוגנדה.

קיימת סבירות מסוימת לכך, שארה"ב תדחוף את המשטר האוקראיני לפתוח במתקפה צבאית על דונבס, בשביל לנסות את התגובה של רוסיה, כפי שהיא דחפה את גרוזיה לתקוף את דרום אוסטיה ואת המשקיפים הרוסיים שם.

בינתיים, חבר הפרלמנט האוקראיני מוסייצ'וק דורש משלטונות אוקראינה להפסיק את ההכחשה המגוחכת, ולהצהיר רשמית: "כן! אנחנו חיסלנו את הטרוריסט! וכך נחסל את שאר הטרוריסטים!"

כנ"ל, באוקראינה דוחים למעשה את הסכמי מינסק, כמעט רשמית. מעשית הם לא מילאו אפילו סעיף אחד. ההחלטות שמקבל הפרלמנט שלהם עומדות בסתירה להסכמים אלה. כל צעדיהם המעשיים מעידים באופן הפגנתי שהפתרון היחיד המקובל עליהם הוא דיכוי פיזי של "הבדלנים". ולאור זאת, מה שוות החתימות שלהם על הסכמים מול ה"בדלנים"?
לצפיה ב-'איזה ארה"ב תדחוף'
איזה ארה"ב תדחוף
04/09/2018 | 22:53
7
16
זה טראמפ ולא אובמה.
לצפיה ב-'ארה"ב היא אותה ארה"ב'
ארה"ב היא אותה ארה"ב
05/09/2018 | 09:25
6
21
שהאק  סיומה שלה היא, שארה"ב היא שליטת העולם הבלתי מעורערת, שעל פיה ישק כל דבר בעולם, שלא תסבול מתחרים בזירה העולמית.
בעניין זה אין בארה"ב חילוקי דעות. אובמה שיחק בהצגה, כאילו הפודלים האירופיים של אמריקה הם "שתפים שווי זכויות", וטראמפ אומר בגלוי שהם פודלים. אובמה שיחק בהצגה שהוא "תומך בהסדר פוליטי עם הפלסטינים", וטראמפ השליך לפח האשפה את ההצגה השקרית הזאת.
בתחילת אוגוסט 2008 קונדוליזה רייס ביקרה בטביליסי, וכעבור יומיים פתח סאאקשווילי במלחמה. אז כולם ניחשו, האם היא ניסתה להניא אותו מלפתוח בהרפתקה זו (כי לפני-כן אובמה אמר לו ש"צריך להידבר עם הבחורים האלה"), או להיפך, דחפה אותו לתקיפה. רק החשיפות של סנודן גילו, שההשערה השנייה היתה הנכונה: ארה"ב פשוט רצתה לבדוק את התגובה של רוסיה.
עכשיו אוקראינה מרכזת כוחות בקו העימות, הגיעו לשם גם אנשי צבא מקנדה ומארה"ב, ובוצע פיגוע הטרור בדונייצק שהביא לרצח מנהיג ה"בדלנים". יש נתונים על פתיחת מתקפה בערך ב-12 בספטמבר. אחת הסיבות האפשריות היא ההפסד המשוער של פורושנקו בבחירות הקרובות, וגם כוונה של האמריקאים לבדוק את התגובה של רוסיה למתקפה כזו.
לצפיה ב-'כמה בולשיט, כל כך סטייל מלחמה קרה'
כמה בולשיט, כל כך סטייל מלחמה קרה
05/09/2018 | 19:28
5
11
ארה"ב אינה אותה ארה"ב.
טראמפ שונה לחלוטין מאובמה.
אובמה היה אובססיבי עם האידיאולוגיה שלו להפיל שלטונות לא ממושמעים ולהפיץ את ה"דמוקרטיה" במדינות אלה.
כמו-כן, אהב לעשות שרירים מול פוטין בגאורגיה ובאוקראינה.
כמו-כן, דחף להקמת מדינה ערבית ביו"ש מתוך חיבתו למוסלמים ואמונה שזה יממש את האידיאולוגיה שלו בארץ.

טראמפ לא צריך את ההתערבויות המזיקות והלא בדיוק הוגנות האלה.
הוא דבר ראשון מתעסק בענייני פנים, לא מעוניין לריב עם פוטין ולא עם קים ג'ונג ומתערב רק במצבים קיצוניים.

איזה אנשי צבא קנדיים ואמריקאיים הגיעו לאוקראינה ?
יש שם כל מיני אנשים שבאים לאמן ולמכור/לתרום ציוד (לא משהו רציני בכל מקרה).
לצפיה ב-' לא נראה לי שאתה עוקב אחר החדשות.'
לא נראה לי שאתה עוקב אחר החדשות.
05/09/2018 | 21:17
4
14
בנוגע לאנשי הצבא האמריקאיים והקנדיים, תשאל אותם. זה הם עצמם פרסמו.

"טראמפ לא צריך את ההתערבויות" - את זה תגיד לו
לצפיה ב-'העיקר שטראמפ הוא ידיד ישראל '
העיקר שטראמפ הוא ידיד ישראל
06/09/2018 | 07:03
3
14
ואיתו יש איזשהי אפשרות פוטנציאלית לקדם את פטרון בעיית השטחים לכיוון הרצוי לנו. בהשוואה לזה לא משנה לי גם אם יאפשר לפוטין לכבוש את אוקראינה כולה.
לצפיה ב-''
06/09/2018 | 08:05
1
לצפיה ב-'איך הצלחת לדחוס כל כך הרבה הבלים בהודעה קצרה אחת '
איך הצלחת לדחוס כל כך הרבה הבלים בהודעה קצרה אחת
06/09/2018 | 10:26
1
14
כמה אפשר לחזור על הקשקוש ההזוי, כאילו פוטין זומם לכבוש את כל אוקראינה?
אז מה מפריע לו לעשות את זה? למה הוא מחכה? שהמערב יספק לבנדראֶיךָ נשק חדיש ויקבל אותם לנאט"ו?
אם לא ידוע לך, ב-2010 התקיימו באוקראינה בחירות דמוקרטיות חופשיות, בהן נבחר לנשיאות ינוקוביץ', אשר אחת ממטרותיו היתה לשמור, רחמנא ליצלן, על היחסים התקינים עם השכנה ממזרח.
אבל מתנגדי היחסים התקינים עם השכנה ממזרח תפסו את השלטון ב-2014 באמצעות הפיכה אלימה, ממש לא דמוקרטית.

עכשיו אתם משקרים במצח נחושה, וטוענים שמיליוני תושבי מזרח אוקראינה, כל אלה שהצביעו בעד המשך יחסים תקינים, רחמנא ליצלן, עם רוסיה, קיבלו בשקט ובכניעה את ה"סידור" הזה שכפו עליהם הבנדראים, ושזה רק הצבא הרוסי ביים את ההתנגדות שלהם למשטר הבנדראי!

ברוב "חוכמתך", אתה מחשיב את ההפיכה האנטי דמוקרטית האלימה נגד הנשיא הנבחר כ..."ביטוי ללאומיות האוקראינית"!
כלומר, קיום יחסי שכנות נורמליים עם רוסיה, בחירות דמוקרטיות - זה נגד הלאומיות, והרוסופוביה הרשמית והמוצהרת של אלה שאתה כביכול "מתעב אותם", זוהי ("לצערך") הלאומיות האוקראינית האמיתית

עכשיו בנוגע ל"ידיד ישראל". זו הנחה שטחית של תומכי הימין, תומכי המשך הכיבוש ודיכוי העם הפלסטיני. זוהי תפיסתך הפרטית, הפרימיטיבית, המסרבת להשקיף קדימה. שוחרי השלום והדמוקרטיה סבורים שהמשך הכיבוש ודיכוי העם הפלסטינ מזיק לאינטרסים של מדינת ישראל מכל הבחינות.
אינני יודע מה נותן לך אישית ולשאר חבריך בימין גזל הקרקעות של הפלסטינים והמשך הכיבוש, ההרג ההדדי הנמשך בלי סוף. לי אישית המשך הכיבוש והדיכוי וההרג ההדדי לא נותנים שום דבר, ומי שתומך בהנצחת מצב כזה לא נראה לי "ידיד ישראל".

בוא ננסה לנתח את מה שכתבת: "לקדם פתרון בעיית השטחים לכיוון הרצוי לנו".
נתחיל מהמילים "בעיית השטחים". אז בוא תגדיר קודם, איזו "בעייה" אתה רואה כאן?! שעדיין גרים בהם יותר מדיי הרבה פלסטינים? שיש להם קרקעות פרטיות? שקשה לך להגדיר את הסטטוס שלהם? שמישהו מותח ביקורת על המשך הכיבוש, ואפילו על השתלטות מתנחלים על אדמות פלסטיניות פרטיות ("בתום לב")?
ואחרי שתגדיר את הבעייה שיש לך בהמשך הכיבוש, אתה מוזזמן לספר על "פתרון בכיוון הרצוי". זה באמת מעניין מאוד לשמוע
למרות שאני די בטוח מראש, מהניסיון, שאפילו לא תבין את השאלות, קל וחומר אין מצב שתצליח להציג תשובות אדקווטיות.
לצפיה ב-'אכן, כפי שניחשתי: לעלאק אין תשובות '
אכן, כפי שניחשתי: לעלאק אין תשובות
09/09/2018 | 18:15
1
לצפיה ב-'אולי זה נכתב בסדר כרונולוגי לפי זמן הגעת האנשים'
אולי זה נכתב בסדר כרונולוגי לפי זמן הגעת האנשים
04/09/2018 | 16:40
5
6
לצפיה ב-'זה פשוט נכתב בתקשורת הרוסית שרמת האמינות שלה...'
זה פשוט נכתב בתקשורת הרוסית שרמת האמינות שלה...
04/09/2018 | 16:49
3
17
שוות ערך למדינה כה מפותחת כמו טג'יקיסטן
לצפיה ב-'ישראל לא משהו גם'
ישראל לא משהו גם
04/09/2018 | 17:04
2
20
אמנם לא כמו רוסיה, אבל המצב לא מזהיר.
לצפיה ב-'בגלל אקיבוש '
בגלל אקיבוש
04/09/2018 | 17:24
1
13
ראה את הערך המפורט:

The Israeli media are free to be outspoken
(...)
. The Israel Defense Forces often violate the rights of Palestinian and foreign journalists
לצפיה ב-'לאו דווקא'
לאו דווקא
04/09/2018 | 19:50
13
יש הגבלות תקשורתיות של כל מיני מועצות וכו'.
יש הטיה פוליטית שמאלה.

אבל מאז שפתחו את ערוץ 20 המצב מעט מתאזן.
לצפיה ב-'מה זה בכלל משנה? את העובדה שהיה פיגוע טרור, ושרבבות תושבי'
מה זה בכלל משנה? את העובדה שהיה פיגוע טרור, ושרבבות תושבי
04/09/2018 | 20:27
18
דונבס ליוו בדרכו האחרונה את זחרצ'נקו, שהיה אהוד במיוחד?
עובדה, שיריביו כל כך צוהלים.

דרך אגב, הנקרופילים מוזמנים לבדוק מה זה בעברית "רבבה".
ובינתיים, כלי התקשורת במערב החליט לצנזר את שידורי הלווייה בדונבס.
לצפיה ב-'עד מתי?!'
עד מתי?!
01/09/2018 | 21:46
82
138
עד מתי?!!!
המשך>>
עד מתי?!!!
לצפיה ב-'מקייב לקריות: מאשה ודאשה עולות לכיתה א''
מקייב לקריות: מאשה ודאשה עולות לכיתה א'
26/08/2018 | 08:42
14
45
פעמיים כי טוב: מאשה ודאשה גוסר, תאומות זהות מקייב, יגיעו מחר לישראל, ישתקעו בקריית מוצקין ויתחילו בקרוב ללמוד בכיתה א'. החלום של הוריהן: שיתגייסו בבוא היום לצה"ל
איתמר אייכנר    פורסם:  26.08.18 , 06:49

ישראל תקבל מחר (יום ב') חיזוק משמעותי במנה כפולה: התאומות הזהות מאשה ודאשה גוסר בנות השבע שעולות מקייב, בירת אוקראינה.

משפחת גוסר נמנית עם 400 עולים שתטיס לארץ מחר ומחרתיים הקרן לידידות. התאומות הקטנות מתרגשות מאוד גם מהמעבר לארץ חדשה וגם מהציפייה להתחיל כיתה א' בעיר החדשה שלהן: קריית מוצקין. "יש בישראל ים וחוף יפה, וגם ראינו שיש גן חיות יפה וגדול. הרבה מקומות יפים", אמרה דאשה.

התאומות מספרות שהן אוהבות התעמלות אמנותית וריקוד, ושהן ימשיכו לעסוק בתחומים אלה גם בארץ. הן לא רק תאומות זהות, אלא גם החברות הכי טובות. ילקוט לכיתה א', הן מספרות, כבר יש להן. אגב, לחברות בקייב הן לא סיפרו על העלייה לארץ מחשש לעין הרע. רק המורות יודעות.

ההורים, נטליה וולדיסלב, הקפידו ללמוד עברית לפני עלייתם ארצה. האב, שעובד בהיי טק, כבר יודע באיזה פרויקט הוא ישתלב בישראל. חששות? אין להם בכלל, למרות שמעולם לא ביקרו פה. "יש לנו לא מעט חברים בארץ", הם מספרים, "יש כאלה שעלו לישראל לפני שנים ספורות, וגם כאלה שעלו לארץ לפני 20 שנה ויותר בעלייה הגדולה. כולם אומרים שאם נלמד את השפה, אז נצליח. לכן הקפדנו ללכת לאולפן בשנה האחרונה, כדי שיהיה לנו בסיס טוב ללימודי השפה".

ההורים נלהבים מכך שבבוא היום שתי הבנות יתגייסו לצה"ל. המצב הביטחוני בישראל כלל לא מרתיע אותם. "גם באוקראינה יש מלחמה, אבל בארץ הכל ברור ויש הגנה", הם אומרים.

"לא הרגשנו אנטישמיות עד לאחרונה", מספר האב, "אבל לפני ארבע שנים התחלנו לשים לב לתופעה כללית. אם יש שיחה, בסוף תמיד איכשהו מזכירים שיהודים אשמים כי יש הרבה יהודים בפוליטיקה. זו אווירה כללית במדינה - שהיהודים אשמים. הסביבה שלנו אחרת. כולם באקדמיה, במקצועות חופשיים, לכן אין אנטישמיות".

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר: "בשנה האחרונה מסייעת הקרן לידידות לכ־5,300 יהודים לעלות לישראל. הם מגיעים מ־26 מדינות שונות, ביניהן אוקראינה, צרפת, ברזיל, טורקיה, אזרבייג'אן ועוד. אנחנו עושים מאמצים כבירים להעניק לכל עולה מעטפת סיוע בשנה הראשונה, הכוללת מענקים כספיים, הנגשה של מידע ותמיכה בהשתלבות בתעסוקה, בחינוך וכדומה".

--------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מאשה + דאשה'
מאשה + דאשה
26/08/2018 | 09:52
1
32
לצפיה ב-'בול'
בול
26/08/2018 | 20:09
4
לצפיה ב-'כן ירבו. אבל טעות להגיע לקריות'
כן ירבו. אבל טעות להגיע לקריות
27/08/2018 | 00:36
10
48
רק גוש דן, מה גם שהאב מתכנת
לצפיה ב-'אולי הדיור שם זול יותר'
אולי הדיור שם זול יותר
27/08/2018 | 06:34
9
30
ובאיזור חיפה יש מספיק עבודה בתכנות.

לגוש דן יש את החסרונות שלו.
לצפיה ב-'הסיפור פחות פרוזאי'
הסיפור פחות פרוזאי
27/08/2018 | 07:34
1
34
הם עולים עם הקרן לידידות. רוב הסיכויים שהגיעו לחיפה אחרי 'המלצת' הקרן והבטחות לתמיכה מהם. אחרי שיבינו מה עומד מאחורי זה הם יעזבו לבד.
לצפיה ב-'יש מצב'
יש מצב
27/08/2018 | 19:26
3
לצפיה ב-'אין בחיפה הרבה עבודה בתכנות'
אין בחיפה הרבה עבודה בתכנות
27/08/2018 | 15:02
2
37
יש אזור תעשיה אחד עם כמה חברות בודדות, שמעדיפות בצורה גורפת בוגרי טכניון. על כל משרה באזור חיפה יש אולי 50 משרות באזור המרכז.
לצפיה ב-'בודדות ?'
בודדות ?
27/08/2018 | 19:29
1
28
אני זוכר שראיתי שם לא מעט בניינים.
יש גם את יקנעם.
אולי ימצא עבודה שם.
את בוגרי הטכניון כולם מעדיפים...
לצפיה ב-'מת"מ זה אזור תעשיה אחד בסדר גודל '
מת"מ זה אזור תעשיה אחד בסדר גודל
27/08/2018 | 19:44
71
של א"ת רעננה. יש עוד שני א"ת קטנים ומרוחקים מחיפה, שהם יוקנעם ותפן. באזור המרכז יש לך את הרצליה פיתוח, רמת החייל, קרית אריה פ"ת, אזור הבורסה בר"ג, אזור יגאל אלון בת"א, אזור עזריאלי, אזור רוטשילד, קרית שדה התעופה, אזור תעשיה הוד השרון וכפר סבא, אזור תעשיה נתניה ועוד ועוד.
לצפיה ב-'עדיף לגור בדירת 3 חדרים בגוש דן'
עדיף לגור בדירת 3 חדרים בגוש דן
27/08/2018 | 19:51
3
35
מאשר בדירת 4 חדרים בקריות. זה פשוט עולם אחר של הזדמנויות.
לצפיה ב-'גם עולם אחר של מחירים, פקקים, מחסור חניה'
גם עולם אחר של מחירים, פקקים, מחסור חניה
27/08/2018 | 21:04
2
13
לצפיה ב-'בחיפה והקריות יש יופי של פקקים'
בחיפה והקריות יש יופי של פקקים
27/08/2018 | 21:17
1
37
וגם מחסור חניה. חוץ מזה, יש שם זיהום אוויר.
לצפיה ב-'ברמות של גוש דן ?'
ברמות של גוש דן ?
28/08/2018 | 19:52
26
לגבי זיהום אוויר, נכון, זה חיסרון בולט.
לצפיה ב-'Welcome to the jungle '
Welcome to the jungle
29/08/2018 | 10:17
6
לצפיה ב-'לאלה שטוענים שרוסיה היא מדינת כל אזרחיה'
לאלה שטוענים שרוסיה היא מדינת כל אזרחיה
26/08/2018 | 19:30
60
103
"ברוסיה צריך לחיות כמו רוסים. כל מיעוט, מכל מקום, אם הוא רוצה לחיות ברוסיה, לעבוד ולאכול ברוסיה, צריך לדבר רוסית וצריך לכבד את החוקים הרוסיים. אם הם מעדיפים חוק השריעה ורוצים לחיות כמוסלמים, אנו מייעצים להם ללכת למקומות, שבהם זה חוק המדינה. רוסיה לא צריכה מיעוטים מוסלמיים. המיעוטים הם שצריכים את רוסיה,... המשך>>
"ברוסיה צריך לחיות כמו רוסים. כל מיעוט, מכל מקום, אם הוא רוצה לחיות ברוסיה, לעבוד ולאכול ברוסיה, צריך לדבר רוסית וצריך לכבד את החוקים הרוסיים. אם הם מעדיפים חוק השריעה ורוצים לחיות כמוסלמים, אנו מייעצים להם ללכת למקומות, שבהם זה חוק המדינה. רוסיה לא צריכה מיעוטים מוסלמיים. המיעוטים הם שצריכים את רוסיה, ואנחנו לא נעניק להם זכויות מיוחדות או ננסה לשנות את החוקים שלנו, כדי שיתאימו לרצונות שלהם, לא משנה כמה שהם צועקים בקול רם 'אפליה'. אנו לא נסבול חוסר כבוד לתרבות הרוסית שלנו. אנחנו לומדים טוב יותר מההתאבדויות של אמריקה, אנגליה, הולנד וצרפת, אם ברצוננו לשרוד כאומה. המוסלמים משתלטים על מדינות אלה, והם לא ישתלטו על מנהגים רוסיים. רוסיה ומסורותיה אינן תואמות לחוסר התרבות או הדרכים הפרימיטיביות של השריעה – והמוסלמים. כאשר גוף מחוקק נכבד זה חושב על יצירת חוקים חדשים, הוא צריך קודם כול לזכור את האינטרס הלאומי הרוסי." פוטין, 2014.
לצפיה ב-'חבר'ה משלנו הקימו סטארט-אפ וגייסו מיליונים'
חבר'ה משלנו הקימו סטארט-אפ וגייסו מיליונים
24/08/2018 | 14:05
28
לצפיה ב-'עד כמה נפוץ השם סרגיי אצל יהודי רוסיה?'
עד כמה נפוץ השם סרגיי אצל יהודי רוסיה?
19/08/2018 | 07:26
17
32
של ילידי רוסיה?
לצפיה ב-'אני מכיר יהודי אחד בשם זה'
אני מכיר יהודי אחד בשם זה
19/08/2018 | 10:19
10
לצפיה ב-'פעם השם היה פחות נפוץ, היום כן'
פעם השם היה פחות נפוץ, היום כן
19/08/2018 | 11:16
9
44
פעם בחירת השמות נעשתה במטרה לשקף ולו במקצת את השמות היהודיים של הסביב והסבתות שהלכו לעולמם: דמיטרי על שם דוד, אנה על שם חנה, מיכאיל על שם משה, ולדימיר על שם וועלוועל. כמו כן, ליהודים הייתה חולשה לשמות בעלי ניחוח לועזי:  הרמן, אדוארד וכו'

לעומת זאת, סרגיי נחשב לשם "רוסי מדי", ולתחושתי, הוענק במקרים נדירים מאוד. היום המצב שונה לחלוטין, ואפשר לפגוש יהודים שנקראים סרגיי, קיריל, ניקיטה ואף איוואן, שם הכי-הכי-הכי רוסי שאפשר להעלות על הדעת.
לצפיה ב-'מעניין שאיוון הוא אכן שם הכי-הכי-הכי רוסי, '
מעניין שאיוון הוא אכן שם הכי-הכי-הכי רוסי,
19/08/2018 | 13:21
2
43
אבל כאשר צברים שלא היה להם מגע רב עם "רוסים" בחייהם ואין להם שום ידע בכל הקשור לרוסיה, יש להם תחושה שלשם יש דווקא ניחוח לועזי-אמריקאי והם נורא מופתעים שהשם הוא לא רק שם רוסי, אלא שם רוסי הכי סטריאטיפי שממש מגלם בו את הרוסיות עצמה.
לצפיה ב-'לכן אנשים בשם איוון מכנים עצמם Evan בארצות דוברות אנגלית'
לכן אנשים בשם איוון מכנים עצמם Evan בארצות דוברות אנגלית
21/08/2018 | 19:09
1
38
כי לIvan יש שתי קונוטציות ששתיהן גרועות, איוון האיום והעוזר של דוקטור פראנקנשטיין.
לצפיה ב-'העוזר של דר' פרנקנשטיין '
העוזר של דר' פרנקנשטיין
23/08/2018 | 18:19
24
היה איגור, לא איוון
לצפיה ב-'יש הרבה טטים בעלי השם "סרגיי" '
יש הרבה טטים בעלי השם "סרגיי"
20/08/2018 | 16:19
5
43
בני 50+.
לצפיה ב-'השאלה היא אם מדובר בשם מקורי'
השאלה היא אם מדובר בשם מקורי
20/08/2018 | 16:21
1
38
או בניסיון למצוא חלופה לשם מזרחי שקשה לבטא, בדומה למהגרים מסין שמציגים את עצמם בפני האמריקאים בשמות אנגליים לעילא ולעילא.
לצפיה ב-'לשם סרגיי גרסאות רבות מאוד בשפות שונות'
לשם סרגיי גרסאות רבות מאוד בשפות שונות
21/08/2018 | 19:06
33
לכן קשה לדעת.
לצפיה ב-'מי זה טטים?'
מי זה טטים?
22/08/2018 | 20:12
2
7
לצפיה ב-'יהודי דאגסטן'
יהודי דאגסטן
29/08/2018 | 10:15
1
5
לצפיה ב-'"פחות או יותר"'
"פחות או יותר"
06/09/2018 | 21:20
11
יש בדגסטן טטים יהודים וטטים מוסלמים. יש גם מעט טטים נוצרים. יש שפה טטית, ממשפחת השפות האיראניות, כמו הבוכרית, אם כי ענף רחוק. יש גרסאות שונות בנוגע להגדרה האתנית של הטטים. דרך אגב, אני לא בטוח שהטטים היהודים כל כך אוהבים את השם הזה - 'טטים'. בכל אופן, בארץ מכנים אותם "יהודים קווקזיים", או "הרריים" - כמו ברוסית: горные евреи. לפי הגרסה הסוביייטית הישנה, מדובר בעם נפרד, או אפילו שני עמים, בעלי שפה/שפות משלהם, המעידה/ות על מוצאם. בהתאם לגרסה היהודית, במשך מאות השנים תחת שלטון מוסלמי, חלק מהיהודים ההרריים התאסלמו.
מכר שלי, מרצה באחת האוניברסיטאות במוסקבה, סיפר לי על קולגה שלו, מרצה באותה אוניברסיטה, שהקפיד להגדיר את לאומיותו כ-טָט (тат). אבל כעבור שנים, כשהוא החליף במשטרה (כמו שאצלנו עושים זאת במשרד הפנים) את תעודת הזהות שלו, השוטר שהעתיק את נתוניו לא היה כל כך בקי ברשימת עמי דגסטן, והוא חשב ש-''טט" זה קיצור של טטרי (татарин) ורשם אותו בתעודת הזהות החדשה בתור טטרי
לצפיה ב-'מי ששמו סרגיי מעיד על הוריו שלא ידעו אנגלית'
מי ששמו סרגיי מעיד על הוריו שלא ידעו אנגלית
21/08/2018 | 18:59
4
39
ולעניינינו, השם סרגיי נפוץ בין יהודי רוסיה בדיוק כמו בין רוסים שאינם יהודים, דהיינו די נפוץ.
לצפיה ב-'איך השם קשור לידיעת האנגלית של ההורים?'
איך השם קשור לידיעת האנגלית של ההורים?
26/08/2018 | 09:55
3
10
לצפיה ב-'Sir Gay'
Sir Gay
26/08/2018 | 13:20
2
6
לצפיה ב-'חחחה מצחיק'
חחחה מצחיק
26/08/2018 | 14:22
1
33
אבל זה כמו לבוא בטענות להורים של ניקיטה שהם לא יודעים עברית.
לצפיה ב-'נכון וזה כך'
נכון וזה כך
26/08/2018 | 16:04
28
הרי לא תקרא לבנך ניקיטה כי אתה יודע שיצחקו עליו אם תעשה כך.
לצפיה ב-'די נדיר'
די נדיר
22/08/2018 | 21:18
34
לא הכרתי אישית אף יהודי ממוצא רוסי שקראו לו סרגיי. שירת איתי בצה"ל סרגיי אחד, אבל הוא היה רק חצי או רבע יהודי.
לצפיה ב-'כפור בלב - מכתב פתוח לראש הממשלה'
כפור בלב - מכתב פתוח לראש הממשלה
19/08/2018 | 10:23
62
115
16.08.2018 20:00
אולגה בקושינסקי

כבוד ראש הממשלה,

לאחרונה השיח אתך באמצעות מכתבים פתוחים נהיה רווח מאוד בארץ. כתבו לך יהודים, דרוזים, בדואים, ערבים, אנשי צבא ואזרחים. אך טרם כתבו לך גויים ישראלים...
המשך>>
16.08.2018 20:00
אולגה בקושינסקי

כבוד ראש הממשלה,

לאחרונה השיח אתך באמצעות מכתבים פתוחים נהיה רווח מאוד בארץ. כתבו לך יהודים, דרוזים, בדואים, ערבים, אנשי צבא ואזרחים. אך טרם כתבו לך גויים ישראלים פשוטים, צאצאי יהודים מצד אבא.

והנה אני כותבת לך. שמי אולגה בקושינסקי. עליתי ארצה לפי חוק השבות, בהיותי נכדה של יהודי. במוסקבה הייתי מנחת טלוויזיה ועיתונאית ידועה למדי, כאן, בחיפה, אני עולה חדשה מן השורה. אני אסירת תודה למדינת ישראל, שנתנה לי מקלט כשהחיים ברוסיה נהפכו לבלתי נסבלים בגלל השלטון הלא־אנושי. אני מעריכה מאוד את האנושיות דווקא משום שראיתי כבר פעם אחת איך ארצי מאבדת צלם אנוש. בארבע השנים שאני חיה בישראל התנסיתי בהתנסויות שונות. לפעמים עצובות. אבל עם כל הקשיים, היתה בלבי הבנה שזוהי בחירתי ועכשיו זוהי מדינתי.

בנוסף לעולים כמוני, ישנם גם בני הזוג הלא יהודים שלנו, וכמובן, ילדינו, שאינם יהודים על פי ההלכה או על פי חוק השבות. משום מה, יש לי תחושה שעם שאר המיעוטים אתה תסתדר: או שתקנה אותם או שתרתיע אותם. רק אתנו לא תנהג כך — כי מבחינתך אנחנו בכלל לא קיימים.

איננו רבים. מספרנו כפול מזה של הדרוזים, אבל אנחנו לא מלוכדים ואמיצים כמותם — עוד סיבה לכך שאיננו קיימים. אנחנו עומדים כמעט שקופים בתורים ארוכים במשרד הפנים כדי להאריך את האשרה לילד מהדור הרביעי. אתה, כנראה, לא יודע מה זה אומר. אני יכולה לספר לך שנאלצתי כמעט לרכוש השכלה משפטית עד שבתי קיבלה אזרחות ישראלית. ואתה יודע איך זה הולך במשרד הפנים? כל פקיד עושה את עבודתו כראות עיניו. אפילו השתתפתי בישיבה של ועדת הכנסת שדנה בילדי הדור הרביעי — אבל אותך לא ראיתי שם, ומצב ילדינו לא השתפר. הרי גם הם אינם קיימים.

אגב, ברוסיה כינו את הילדה שלי יהודייה מסריחה, ואילו בארץ — הפלא ופלא — היא מכונה רוסייה מסריחה. אני מבינה, לא צריך להיוולד להורים בני לאומים שונים. זה לא בסדר. למשל, אתה נולדת להורים יהודים, השר שלך, איוב קרא — להורים דרוזים. הכל טוב ויפה. כל הכבוד להורים שהתאהבו באנשים הנכונים, התחתנו עם בני זוג נכונים וילדו ילדים טהורי דם.

אז בוא נדבר על חוק הלאום, שפגע כל כך בדרוזים ובאנשים כמוני. אמרו לך לא אחת עד כמה הוא סותר את הנורמות הבינלאומיות, אז לא אחזור על כך — מכיוון שבמדינה היהודית יש לכם זכות לעשות כרצונכם. אספר לך על היבט אחר. על ההשלכות של החוק. למעשים טובים יש השלכות טובות, ואילו המעשה הזה שלך פתח פתח לגיהנום. אם קודם אמרו לי, "את גויה ונתנו לך מחסה, אז תשתקי", אז עכשיו אני שומעת ויכוחים שלמים, שבהם מציעים בשיא הרצינות לשלול מכל מי שאינם יהודים את זכות הבחירה, או אפילו לא לתת להם אזרחות ישראלית, אלא רק תושבות קבע, שתישלל במקרה של חוסר נאמנות.

אולי אתה, כבוד ראש הממשלה, תגיד שאין לי מה לפחד מהשטויות האלה. אבל סבי היהודי וכל משפחתו נשארו לשכב בבור. הוא ידע שבראשית היתה המלה. הוא ידע שמעשה טוב מאחד, ומעשה רע מפלג. לא בכדי לחוק הזה מתנגדים הומניסטים כמו עמוס עוז ואתגר קרת. אני מניחה שהם לא דמויות משמעותיות בשבילך, אבל אתה ודאי יודע, שאפילו זאב ז'בוטינסקי התנגד למתן העדפה ללאום בחקיקה. יתרה מזאת, הדרישה לשוויון מופיעה גם בתורה כמה פעמים — "כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר אתכם ואהבת לו כמוך, כי גרים הייתם בארץ מצרים אני ה' אלהיכם" (ויקרא, ט', לד'), ועוד.

מאז בואי, לפני ארבע השנים, אני אוהבת את הארץ הזאת: את השמים הכחולים, את החום, את ריח החול הלוהט, את הפרדסים. עד שנחקק החוק הזה ראיתי את עצמי כישראלית. חשבתי שזה הלאום שלי — ופתאום התברר שלא. ואני מבינה מה מרגישים הדרוזים, הבדואים, הערבים וכל המיעוטים: עלבון, קור עז בלב ורצון לצעוק בקולי קולות: "לכו לעזאזל!". האמת היא, שכעת אני חשה את אותו הדבר, אבל שבניגוד להם אינני מצפה לשום שינוי בחוק לטובתי. אני פשוט חשה כפור בלב.

אם כך, אז בשביל מה אני כותבת לך? אסביר. אמרת פעם שקראת את דוסטויבסקי. עכשיו אני ממליצה לך לקרוא את "ואנקה" של צ'כוב, סיפור קצר על הילד שגולל במכתב לסבו את כל צרותיו, אך לא ידע את כתובתו וכתב על המעטפה: "הכפר. לידי סבא". כך קורה גם עכשיו. אני עיתונאית ורגילה להביע את רגשותי במלים, אפילו אם המלים נאמרות לשווא. תזכור שמדינה שווה משהו כשטוב בה גם למיעוטים החלשים, כי הרוב החזק יסתדר גם בכוחות עצמו.

אני מאחלת לך ולכל ישראל כל טוב ושגשוג. אני יודעת שגם אתה אוהב אותה, ושאחיך הגיבור (ז"ל) נפל כשהגן עליה. אבל משום מה נדמה לי שהוא הקריב את עצמו למען בני אדם ללא קשר ללאום שלהם, וזה מה שעושה אותו לגיבור אמיתי.

הכותבת היא עיתונאית
 ------------------------------------------------------------------------------

לצפיה ב-'ילדי המהפכה'
ילדי המהפכה
16/08/2018 | 14:36
40
53
אנה הפכה לאניה, כי הגננת שלה החליטה שזה נשמע יותר עברי | כשלורה לובשת בגד פרחוני אומרים לה שהיא נראית "נורא רוסייה" | ובלה נזכרת דווקא פה ש"רצית להיות כל כך ישראלי, עד ששכחת מה אתה עוד" | יהודה נוריאל הצטרף למסע לסנט–פטרבורג של "הבריגדה התרבותית", צעירים בני העלייה של שנות ה–90, שמבקשים להפוך את מורשתם לחלק מהתרבות הישראלית, בלי למחוק ובלי להתנצל | בין חיפוש השורשים להתמודדות עם פצעי העבר הם רקדו את "תל–אביב בלילה" של עדן בן זקן בבר הומה במרכז העיר

יהודה נוריאל, סנט-פטרסבורג | צילומים: שירז גרינבאום

כדורגל
שלחו אותנו לרוסיה שבוע בדיוק אחרי המונדיאל. הכישלון הישראלי, קווים לדמותו. כדורגל הוא מקום טוב להתחיל בו, גם את המסע שלנו. המשחק הפופולרי בעולם ובארץ הוא מעין ברומטר, נייר לקמוס, לבחון תמורות פוליטיות ומוביליות חברתית. ובישראל אין כמעט שחקני כדורגל בני עליית שנות ה־90. זו תעלומה. ספורט ותרבות כמובן אינם זרים ליוצאי חבר העמים, עם החינוך הסובייטי של שיעור פסנתר וחוג ספורט כלשהו. גם הידיעה המוכחת שהשקעה בספורט ובתרבות, כמעט תמיד, תוביל להישגים. ועדיין, אין כדורגלנים פה. שטילוב, אברבוך, קלגנוב, טומרקין או נבחרת ההתעמלות האמנותית העדיפו להביא לנו מדליות במקום אחר.

זה לא בגלל שרוסים לא אוהבים כדורגל. אוהבים ועוד איך, מהמסד העממי ועד לשפיץ האוליגרכי של אברמוביץ' וגאידמק. הסיבה לבדלנות היא בגלל שהקוד החברתי של הכדורגל הישראלי הוא ברובו מזרחי, בעיקר מרוקאים, רקע סוציו־אקונומי בינוני ומטה, השתלבות מזהירה ודמיונית של ערבים, גם אתיופים. האליטה האשכנזית הוותיקה, שפעם כיכבו בה שפיגל ושפיגלר, מפגינה מזמן נוכחות זהירה. והעלייה הרוסית? נעלמה. העדיפה להבריח את בניה, או שנדחתה בבוז בשער הכניסה של גיל 14 וההורים הישראלים האגרסיבים על הגדר.

איזו החמצה. עולה שנות ה־90 הוא עכשיו בן 28, גיל הפריים של הספורטאי. זה אומר שבגלגול אחר של הקוביות, כוכבי נבחרת ישראל בכדורגל היום היו בוגוסלבסקי, טלינובסקי, וובנובוי, אלכסנדרוב ושרונוב. אולי אפילו היו מובילים אותה למונדיאל, על אדמת רוסיה עצמה. זה לא קרה. הכישלון הישראלי, קווים לדמותו.

נבחרת
במקום זה אני מגיע עם בוגוסלבסקי, טלינובסקי, וובנובוי, אלכסנדרוב ושרונוב לשבוע בסנט־פטרבורג. הם, ועוד כ־20 צעירות וצעירים. משלחת תרבות, בחסות קרן שוסטרמן וקרן ג'נסיס. מחצית מהם אמנים, שבאו לשאוב השראה לטובת פסטיבל "סנט־פטרבורג־ישראל" שיתקיים בארץ בנובמבר. החצי השני הם ישראלים חברי קהילת ROI, רשת בינלאומית של אקטיביסטים, השמנת של מנהיגות יהודית צעירה. לא כוחות: הם רבים ואני אחד. הם קוראים א.ב. קירילי, ואני לכל היותר את א.ב. יהושע.

תמונה אחת שאולי מתארת הכי טוב את הדינמיקה עם המקום: מרכז השדרה הראשית המפוארת, נבסקי פרוספקט, בצהרי יום. מגרש ביתי. היה חם רצח. על המדרכה מנגנת להקת רוקבילי מקומית מחולטרת, מזכרת מימי המרדנות של פעם, עם גיטרה מאולתרת מפח של זיתים. או כרוב. הקהל המקומי מוחא כפיים בנימוס אדיש. עד שהחבר'ה שלנו פשוט פורצים פנימה, ספונטני, ולתדהמת הקהל מתחילים לרקוד בסגנון הישראלי משולח הרסן. יצואנים מצטיינים.

היוזמה למסע היא של "הבריגדה התרבותית", צעירים דוברי רוסית בני עליית שנות ה־90. "דור 1.5", הם קוראים לעצמם. מי שנמצאים בין לבין – בין העלייה הוותיקה יותר לחדשה והחשודה מלידתה. בין ברית־המועצות שנתלשו ממנה, לישראל האכזרית, שכפתה עליהם "רוסיות" – שבעצם לא הכירו לעומקה מעולם. הבריגדה מבקשת להפוך את התרבות של יוצאי ברה"מ לשעבר לחלק מהתרבות הישראלית, בלי למחוק ובלי להתנצל. פרויקטים קודמים כללו למשל "נובי גוד" ישראלי, "טוסובקה" (שירת מהגרים) ופסטיבל אודסה.

מייסדת הבריגדה היא אלקס ריף המרשימה, 31, שעלתה ארצה בגיל חמש מטשרנוביץ באוקראינה. היא החלה בערבי השירה של "דור 1.5", שם החלה לנבור בפצע, כולל עבודת אמה בניקיון. "אמא שלי סיפרה לי שכשעלינו לארץ והמצב הכלכלי היה קשה, היא מכרה את גופה לגברים", כתבה באחד משיריה. העניין הנשי דומיננטי. מבלי לפגוע בכמה בחורים נהדרים באמת – כמעט כל המשלחת נשית. הפנתרים השחורים של "דור 1.5" הם קודם כל נשים, יותר מדויק לביאות. אלפא פימיילס.

לכל אחת מהן קורות חיים שגורמים לך להצטנף במבוכה, כמה לא הספקת. סיפורים של קצוות. מי שנחתו בבת אחת מהשפיץ האורבני של האימפריה לירוחם. מי שנולדו כשהם יודעים לקרוא את פושקין במקור, אבל הבינו שהחוסן התרבותי והמורשת לא יספיקו בזמן רעב. מי שהפנימו את הדיכוי של כור ההיתוך, ועשו את כל המסלול הישראלי בהצטיינות, כדי להתעורר יום אחד עם חור גדול בנשמה, שסלט האוליבייה לבדו לא יוכל לסתום.

למשל פולי שרונוב, המעצבת האמנותית של הבריגדה, פוסטר של סלאבית בלונדינית, שעלתה ממרכז אסיה. "לא היה לי שום קשר לטג'יקיסטן. רדפו אותי גם שם. ואז בארץ, כמובן הכחשתי קשר לרוסיה כל השנים", היא מספרת. "כשאבא שלי הגיע בזמנו לסנט־פטרבורג, הוא ממש עלה לרגל, מבחינתו זה היה המעיין של המים הקדושים. ואני? כל כך שנאתי את ההורים שלי, על הרוסיות שלי, על המקום הזה". המסע שלנו, גם מבחינתה, הוא המשכו של תיקון גדול.

לורה טלינובסקי
33, נשואה + 2, תושבת חיפה. ממייסדי "דור 1.5", ראש מכינת רבין בחיפה. נולדה בקייב לבית יהודי מכל הצדדים, סבתא רופאה ידועה, תנאי חיים מעולים, אפילו הייתה להם דאצ'ה, בית קיט. לא ברור כמה הייתה תודעה ציונית, אם בכלל, בבית ההורים. אבל נפילת האימפריה עוררה סנטימנט אנטישמי מסביב, אז הם הגיעו עם כל המשפחה לבית בגבעת־שמואל, באזור הפחות טוב. הרוסים היחידים בשכונה, שבעה אנשים בדירה.

"סבא וסבתא עבדו בניקיון. אמא ניקתה בניינים של ילדים שלמדו איתי, שראו אותי עוזרת לה. המורה בבית ספר הייתה מביאה לי את הבגדים של הבנות שלה. זה מאוד צרב אותי, לעשיית צדק ולתודעה פוליטית. הייתי גם צריכה לשקר או לנרמל המון דברים. עד כיתה ו', אנשים חוזרים מחופשת חנוכה ומספרים על הפסטיגל. הייתי משקרת שאני גם. ומשם זה היה חד־משמעי: להצטיין ולהיות מאוד ישראלי.

"הדומיננטיות הנשית בקבוצה ובכלל בפירוש לא מקרית. נשים מובילות את האקטיביזם של דוברי הרוסית בארץ. זה מאוד מאפיין את 'דור 1.5', 'הבריגדה התרבותית', קבוצת 'רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן'. אפשר להציע הסבר פסיכולוגיסטי של עולם בלי גברים ואמהות חד־הוריות. אבל הרבה פעמים זה משולב גם באג'נדה מגדרית. הרבה מהשיח הפמיניסטי הוא של נשים רוסיות.

"הציפייה לשינוי הגדול בחברה הישראלית הדמוקרטית־ליברלית, שיבוא מעולי שנות ה־90, נבעה מחוסר היכרות מוחלט עם התרבות הרוסית. לדוברי רוסית יש תרבות פוליטית פסיבית, שמאמינה בכוח. כשאני פניתי לפעילות פוליטית ההורים שלי חשבו שאני נאיבית וזה יזיק לי, כי שינוי עושים מלמעלה למטה. מעט מאוד מהם מנענעים את הסירה. איפה זה כן עבד? בהקמה מהירה של מפלגת עולים, רשת חינוך, תיאטרון. מצב דיכוטומי. מצד אחד התרסקות מוחלטת, ומצד שני כמה הצלחות.

"אחרי שנות הצבא והישראליות עשיתי פניית פרסה. כי חוויית ההגירה לא מתיישבת אף פעם. ואני מרגישה את המבט האנתרופולוגי עליי. לא, אני לא אוהבת שבאים אליי חברים הביתה, ואם לבשתי בגד פרחוני, אז אני פתאום 'נורא רוסייה'. נותרתי נפש מסוכסכת, שסועה בקונפליקט שלא ייפתר, והביקור פה החריף את הכאב.

"לא מזמן ראיתי ראיון עם נטע אלקיים, שאמרה, 'יש לי את כל העולם הערבי לכבוש'. אז מצד אחד, יאללה, באמת יש לי עוד מיליוני אנשים לדבר איתם! אבל מצד שני, אני כל כך ישראלית מקומית! והוויכוח, 'כן נובי גוד או לא', לא מעניין איש ברוסיה. רק ההקשר הישראלי מעניק לו – ולי - את המשמעות".

לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:42
2
23
סנט־פטרבורג
סנט־פטרבורג, "פיטר" בפי המקומיים, היא מפגן ראווה של כל העוצמה התרבותית הרוסית. היא יבגני אונייגין של פושקין, רסקולניקוב של דוסטויבסקי, החוטם של גוגול, הביצים של פברז'ה. היא אנה קרנינה, הטבלה המחזורית של מנדלייב והריבוע השחור של מלביץ', נורייב וברישניקוב. נבוקוב ערך שם את עיתון בית הספר, רספוטין הושלך אל מותו (?) בנהר הנייבה, וצ'ייקובסקי התאבד (?) בבליעת רעל. עונש על היותו הומו. אבל פוטין אומר שבכל זאת הרוסים אוהבים אותו.

באחד הרחובות בעיר יש לוח קיר קטן, ועליו ציטטה שהקדיש המשורר אלכסנדר וידונסקי לחברו כותב האבסורד דניאיל חארמס: "אל תלך בלעדיי לבאר, מנוול! אני מת פה מגעגועים, שיעמום, ועוד כל מיני תחושות של תרד". ברוסית זה נשמע יותר טוב.

סנט־פטרבורג היא גם זיוף אחד גדול. נכון, זה יהיה מאוד יומרני לקבוע דברים כה נחרצים מביקור חטוף של אורח צפוף פיגמנטים, יתוש שמנסה לתאר מנקודה אקראית על גב הדב. ובכלל, זו רוסיה, ר־ו־ס־י־ה העצומה. עליה כזכור אמר צ'רצ'יל – אחד שמכיר קצת יותר, כן – "רוסיה היא חידה, עטופה במסתורין, בתוך תעלומה".

ובכל זאת, העיר המרהיבה היא מלאכת מחשבת של רמייה. "פסאדה", דימוי פופולרי. היא נוסדה ב־1703 באופן מלאכותי משיגעון הגדלות של הצאר פיוטר הגדול. לא לשכוח: רוסיה תמיד ראתה עצמה כיורשת האימפריה הביזנטית, ו"צאר" הוא "קיסר", כן? זה, והתאווה של פיוטר להיראות כמו המערב. "חלון לאירופה". אוסף של להיטי כל הזמנים, מעמודי ניצחון נוסח רומא הקיסרית ועד תעלות של ונציה, פארקים ירוקים וגשרים, רחובות סימטריים מושלמים א־לה רנסנס וחזיתות בתים מרהיבות בצבעי פסטל צרפתי. אינסטנט אימפריה. "ויטרינה של עליונות רוסית", קורא לזה המוזיקאי מיקי שביב, המתלווה למשלחת. ככזו, היא גם מהווה תפאורה ומטאפורה מושלמת לרוח השלטון הרוסי של היום: אנחנו אימפריה, גם אם הכל רקוב בפנים.

בפינת רחוב רובינשטיין תמצאו בר קוויאר במחירי קוויאר. מוכרים שם גם בובת מזכרת מפלסטיק של דג חידקן מכוער. בפינה השנייה בר "הרוסים האורתודוקסים", המתמחה בקוקטיילים הנושאים שמות של יצירות רוסיות מפורסמות. לא קראתי צ'כוב, אבל לפחות שתיתי את "הדוד וניה". זה המקום האהוב על מדריך הקבוצה, שלום בוגוסלבסקי. אף הוא "דור 1.5", גם בדרך שבה יש לראות היום את העולם. ברנש יהודי־סיבירי קשוח ובעל עיניים מחייכות, אינטלקטואל וידען עצום, ואחד הכותבים החריפים שיש פה (חפשו את "תניח את המספריים ובוא נדבר על זה").

בכיכר הגדולה הוא קורא את המונולוג של סריוז'ה השיכור מ"המבול" של שלום עליכם. ובוחר במפגיע שלא לקחת אותנו לארמון שמשקיף מעל. הארמיטאז', המאסט התרבותי מספר 1 של העיר, מוזיאון עצום ובו אוספים דמיוניים, שנותן פייט לכל לובר בעולם. וגם מקום מת, כוזב, שאליו בוגוסלבסקי לא נכנס מעולם. "פי אלף יותר יאכטה של שייח' סעודי", הוא קורא לזה.

במקום זה הוא בא לפרק את מסכת הצביעות. לדבר על "דיבינוסטיי", שנות ה־90. השם הזה שעצם אזכורו מטיל אימה בגו כל רוסי; על הביזה הגדולה של האימפריה וימי שלטון הפחד, כאשר - כמאמר אילף ופטרוב ב"12 כיסאות" - "הצלתם של טובעים, הייתה עניינם של הטובעים בלבד"; על בן המקום, נוכל ממולח ואיש קג"ב בינוני, ולדימיר פוטין שמו; על מדינה עם פרנויה מפלישה, שמחרחרת מהומות בכל פינה וכורתת בריתות תועלתניות עם מנוולים. ומבפנים, זה רקוב. מערכות חברתיות קורסות, שיחות פוליטיות בחדרי־חדרים, חשש ממעצר או שיקראו לך במילה שגם עשתה עלייה לארץ, "בוגד". הרבה עוני, השכר הממוצע קטן פי 4 מישראל, הרובל בקריסה. בואו לסנט־פטרבורג, לא תאמינו איזה מחירים.

במקום הארמיטאז' הוא שולח אותנו עצמאית לבלוקים הסובייטיים המוזנחים, שנותרו אותו דבר, ולשוק הגנבים הקווקזי, אפרקסין. גם לעוני יש היררכיות. "הזונה הרוסייה" היא בכלל קזחית, לבושה כתום, מבוהלת. קוראים לה ז'אן. המוכרים בשוק מהגרים מטג'יקיסטן. סופסוף צליל של שפה מוכרת. "רחמאת!", אני מברך אותם לשלום ורוכש אדידס מזויף, לגמרי לא רע. אפילו לא קוראים לזה "אדידוס" כמו פעם. עלה לי 40 שקל. עדיין רימו אותי, אבל בכל זאת יצאתי מבסוט. כאן לפחות הזיוף לא מוסתר.

בית הכנסת
לעיר היסטוריה יהודית מתעתעת. בין אליטה חילונית משכילה, ליהדות הזו שנדבקת אליך. לפעמים המקור לפגיעה, לפעמים קרש ההצלה. בין הנאמנות והגיוס הכפוי לצבא הצאר, מושג ה"חאפר" - חוטפי הילדים - שנולד שם, לטרומפלדור שעבר בה, ההתעוררות הציונית, ועד משפטי לנינגרד, וליל הסדר המחתרתי של שנות ה־70, שהניע את "דור 1.0". חוץ מזה, שתי הדמויות הנערצות ברוסיה, לנין ופוטין, באות מפיטר, וכולם טוענים שהם בעצם יהודים. האחרון כבר הצהיר שהוא ממש אוהב מצות.

אנחנו מבקרים בבית הכנסת הכוראלי הגדול. מונומנט די מטורף, למען האמת: בלב סנט־פטרבורג ניצב בית כנסת בסגנון מורי – ממש פיסה שנתלשה מגרנדה או קורדובה. כמו להגיד לשכנים מהדתות האחרות, בתחרות על ליבו של אלוהים: בוא נראה לכם את עברנו המפואר – תור הזהב באנדלוסיה. אם אתה מזרחי, זה מחמם לב. בית כנסת עצום, בוהק משיש, כ־1,500 מושבים. ביקרנו בערב שישי חגיגי. נמנו כ־50 איש.

פיטר הייתה פעם העיר הכי יהודית־חילונית־מעורבת שיש. בבית הכנסת ניגנו בעוגב. היום במקומו יש פעילי חב"ד. וגם בחור מקומי שבא לתת לנו הרצאת רקע, אביגדור אמזי שמו. נראה כמו הכלאה ממזרית בין "היהודי האדום" של שאגאל, לליאון טרוצקי, עם הקסקט והזקנקן והברק המהפכני בעיניים. אמזי מספר על עליית שנות ה־90, שבחלקה לא הייתה ציונית בכלל. רק להציל את הנפש. ובעצם, האם זו אינה בדיוק הציונות? וגם מדבר על יציבות חיי היהודים היום ברוסיה. מפרגן למשטר הנוכחי. "פוטין טוב ליהודים", הוא אומר, ומצטט עיתונאי שקרא לבני עמנו, בזמן המהומה של רוסיה בחצי האי קרים: "היודנראט של פוטין".

מצד שני, הסנטימנט האנטישמי אולי טמון בקרקע, אבל קיים ועוד איך. לא רק בגלל העבר הרחוק, אלא גם ההווה האוליגרכי, והעובדה – למשל - שמתוך 200 המיליארדרים ברוסיה, 48 הם יהודים. אמזי תוהה בקול, עד כמה יישארו היהודים מוגנים במקרה של חילופי שלטון. כן, "דור 1.5" הוא גם דיבורים ברוסיה על החשש משינוי השלטון בפינה מוסתרת של בית הכנסת.

אליזה פרנקל, ממשתתפי המשלחת ובעצמה ילידת המקום, מצביעה על לוחות מתכת קטנים בכמה קירות בניינים בעיר. עניין חצי מחתרתי, מתחת לרדאר: סימון הכתובת האחרונה של יהודים שנשלחו מביתם, בעת הטיהורים הגדולים של סטלין. אני לא מבין את השפה, רק השנה חוזרת על עצמה, 1937. אני מתקרב לצלם ואליזה אומרת את המשפט, שכל יהודי אמר מתישהו: "רק תהיו בשקט. שהשכנים לא ישמעו".
לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:45
1
17
אניה שני
28, בזוגיות, תושבת ירושלים, מנהלת תרבות ואירועים בימק"א הבינלאומית בירושלים, וגם מנהלת שני עדרי בקר בצפון. נולדה "אנה", על שם אנה אחמטובה, בסטברופול, אזור הקווקז, למשפחה אמידה. סבא היה מנהל בית חולים עם נהג צמוד, אמא סיימה לימודי רפואה. אבא לא היה מעולם בתמונה. "ממילא אחרי מלחמת העולם השנייה, כש־20 מיליון גברים נעלמו, מצב של אם יחידנית היה נפוץ". חתכה באופן מוחלט מהמולדת ומאבא שנותר שם. הוא יודע על קיומה, היא על קיומו, מעולם לא התעורר בה רצון להיפגש. "כי אין לו את הזכות להכיר אותי".

עם נפילת החומה אמא האיצה לעלות והתגלגלו לקרוואן ביבנאל. אחרי כמה חודשים שידכו לאמא שלה בעל, וממנו אימצה את שם המשפחה "שני", במקום לדז'בסקי. הגננת הכריחה אותה להיקרא "אניה" במקום "אנה", מתוך מחשבה שזה יותר ישראלי. היא הפנימה ודיכאה את הרוסיות שלה. "התביישתי נורא. הטראומה הגדולה של חיי, אמא שולחת אותי לבית ספר עם סנדוויץ' נקניק וחמאה. ואז זה מגיע, 'רוסייה מסריחה' וכל היתר. יום למחרת, אבא היה מכין כיכר שלמה של לחם מטוגן, לחלק לכל הילדים. פיצוי".

עשתה את מסלול הישראליות המלא, כדורי, פרויקט נעל"ה של הסוכנות, שם החל באקראי מסע לחקר עברה הרוסי האבוד. "הגעתי למחנה באמריקה, היינו שמונה מדריכים, שישה מתוכם לא הכרנו את האבות שלנו. אמרתי, יש פה קטע גדול יותר. אני לימדתי אותם מה זה יהדות, הם לימדו אותי מה זה רוסיות".

עשתה תואר ראשון בבן־גוריון, הקימה קבוצת תיאטרון לנשים ככלי טיפולי בשכונה ד' בבאר־שבע, עוד תואר שני בחו"ל, הכל לבד. השתקעה בירושלים כבחירה בפריפריה התרבותית. באחד הערבים ב"ישיבה החילונית" ראתה את אלקס ריף מהבריגדה התרבותית, שרה על הבמה ברוסית. "פעם ראשונה שאני רואה את השבר שלי על הבמה. מתרגשת, בוכה. רק אחרי זה התחלתי לספר על טראומות הילדות המודחקות שלי. הבנתי שגם לי יש מקום לחשוף את זה".

המלחמה הגדולה
אפשר לנחש שהמספרים הבאים אינם מוכרים לרוב הישראלים. בלי לבדוק, נסו לענות על השאלה הבאה: כמה יהודים שירתו בצבא האדום במלחמת העולם השנייה? וכמה מתוכם נפלו בקרב? לא אזרחים שהושמדו בשואה – לוחמים של ממש. קחו לעצמכם כמה שניות.

המספרים מדהימים. חצי מיליון לוחמים יהודים, לא כולם על פי ההלכה אבל הכי יהודים, לחמו במדי ברית־המועצות, בחזית המפלצתית ביותר שידע המין האנושי. 200 אלף מתוכם נהרגו בקרבות. 200 אלף לוחמים יהודים הרוגים!

בסוף הכל מגיע לשם, לחור השחור של היהדות והישראליות. למלחמת העולם השנייה, השואה, והנרטיב הלאומי המכונן. זה אולי הפצע הכואב ביותר בזהות היהודית־רוסית החדשה. מצד אחד זה נרטיב הגבורה, שנדחה אצלנו כמעט לחלוטין. לכל היותר כמה תמונות של הווטרנים האלה, מתישהו במאי על הטיילת בבת־ים, עם המדליות המצחיקות. הם, שרואים עצמם – די בצדק – כמי שניצחו את הקרב הגדול ביותר להצלת המין האנושי. ההפך הגמור מ"כצאן לטבח".

ומצד שני, נרטיב השואה. פה העסק נעשה ממש מכוער. בהכללה גסה, ניתן לומר שניטש עליו קרב רוסיה־פולין. על המספר הקדוש של הקורבנות ממש, ה־6 מיליון נורא ההוד. לטענת היסטוריונים רוסים, מספר יהודי ברה"מ שנספו בשואה מתקרב ל־3 מיליון. בפולין טוענים: "רק" 2 מיליון. ובמרכז המידע של יד ושם: מיליון אחד בלבד. אלה לא רק המספרים, אלא עיצוב הסיפור – ובישראל רובו־ככולו פולני.

אלה האייקונים הצרובים בתודעה: אושוויץ, מספר מקועקע, רכבות, גטו ורשה, מסעות של בתי ספר, אפילו הסרט "שואה" של לנצמן נעצר בגבולות פולין. שואת יהודי ברה"מ נדחקת פיזית למסדרונות צרים מדי ביד ושם, ותודעתית, לקבר האחים של באבי־יאר, בלא להגיע לעוד אלפי באבי־יארים.

ההשכחה היחסית של שואת יהודי ברה"מ לא נובעת רק מישראל, אלא גם מהמולדת עצמה. מעולם לא היה שם מקום לסיפור הייחודי של שואת היהודים, מחשש ללאומנות בלתי רצויה. "הזיכרון הפרטיקולרי" כמו שקוראים לזה היום פה. על פניו הועדף "הזיכרון האוניברסלי" בלבד. היהודים חוסלו כמו הבולשביקים והיו חלק מהמלחמה ההרואית של העם כולו, "המלחמה הפטריוטית הגדולה", שבה מצאו את מותם כ־22 מיליון אזרחי ברית־המועצות (ויש האומרים קרוב ל־30).

פיטר, היא לנינגרד הסובייטית, היא מקום מאלף להתחיל בלימוד השיעור האוניברסלי. המצור הגרמני על לנינגרד, אם תרצו, הוא המקבילה האזרחית לקרב סטלינגראד. במערכת לנינגרד לבדה ספגו הסובייטים אבידות יותר מאלה של הכוחות הבריטיים והאמריקאיים במלחמה כולה. חנק מוחלט, היעדר מקורות חימום, אנרגיה ומזון בכפור הצפוני.

אנשים גססו למוות מקור, חיות המחמד נאכלו ראשונות, אחר כך החולדות, ואז אכילת הגוויות עצמן, ומשם לאכילת טיח, עור, טפטים וטירוף הדעת. 640 אלף אזרחים (לפחות) נספו ב־872 ימי מצור, ההרעבה הגדולה בהיסטוריה, שתחילתה בהוראה מס' 1601 של היטלר, ב־22 בספטמבר 1941: "סנט־פטרבורג חייבת להימחות מעל פני האדמה. אין בנו שום רצון להציל את חיי תושביה". ועידת ואנזה ו"הפתרון הסופי לשאלת היהודים באירופה" באו רק ב־1942. אבל זה לא מאוד רחוק משם.

וודקה היפסטר
בסוף הערב הראשון, הידרדרנו ל"נחלת שבעה" של פיטר. אתם יודעים, המתחם הזה שיש בכל עיר גדולה. כאן הוא נקרא "אוליטסה דומסקאיה", אוסף דחוס של ברים צועקים בניאון ורוד וסגול, צעירים שתויים מתגלגלים ממדרכה אחת לשנייה, נתקלים בפנים החתומות של המאבטח. "רק צריך שתהיה פה מוזיקה מזרחית", צחקנו בישראלית. דקה אחרי, נשבע שאני לא ממציא, נשמע מאיפשהו "תל־אביב בלילה" של עדן בן זקן.

אז דווקא בגלל כל ה"בדיוק כמו אצלנו" הזה, דווקא בגלל הקלות, ההשטחה וההאחדה שהעולם הגלובלי־טכנולוגי כופה עלינו – מתחזק עוד יותר הצורך למצוא את "הקול שלך". את הזהות, את השורשים, את ה"משהו" שעדיין מייחד. כי מה זה אומר בעצם, אני ישראלי, אני מזרחי, אני רוסי.

נו, בטח שנכנסנו פנימה. כמה שוטים מאוחר מדי של וודקה "מדבייד", "וודקה דב" נו מה, הושלכנו הביתה – תודה לאל על גט טקסי – להתנחם בהמשך הלילה בזרועות אדווילה נורופנה. אין מה לעשות, ברוסיה כולם יוצאים בסוף מובסים. זה החורף הרוסי, שניצח גם את נפוליאון והיטלר. ובקיץ? בקיץ יש וודקה.

אז בואו נדבר רגע על וודקה. על סטריאוטיפים. על ה־סטריאוטיפ הרוסי, הרי זה הטוקבק הפופולרי, "מה הבאתם לנו, תרבות של זונות ושיכורים". פי אלף יותר "הערק של סאלח שבתי". האמת היא שוודקה אכן זורמת בדם האומה הרוסית. יש סיפור קלאסי על ולדימיר הראשון, מלך "רוס של קייב", הערש של רוסיה. כמו בספר הכוזרי, המלך הזמין אליו את נציגי שלוש הדתות האברהמיות, לבחור את אמונת הממלכה החדשה. את היהודים דחה, בגלל שאי־אפשר בלי חזיר. ולמוסלמים אמר: "אלכוהול הוא העונג של הרוסים. לא נוכל לחיות בלעדיו". האמת? התשובה הכי נחמדה, והגיונית, לסלק את הדת הזו או כל אחת דומה, שגזרה את האיסור הזה.

הוודקה גם מסלקת מפניה את העם הרוסי. מדובר במגפה לאומית. הנתונים בלתי נתפסים. למשל: גבר רוסי שותה, לוגם כ־35 ליטר אלכוהול בשנה, פי חמישה מגבר ישראלי, ואישה רוסייה שותה פי שניים. כל מקרה מוות חמישי במדינה קשור לנזקי אלכוהול. רבע מהגברים הרוסים מתים לפני אמצע שנות ה־50 לחייהם בגלל בעיית שתייה. תוחלת החיים הממוצעת קצרה ב־12 שנה מהגבר האמריקאי.

נורא זול לשתות. במסעדות עממיות, "סטלובאיה", מגישים עד היום על אוטומט "סטו גראם", 100 גרם וודקה, מנה כפולה ורצחנית הנמזגת לכוס דורלקס פשוטה, במחיר של חמישה שקלים לערך. ולמי שאין גם את זה, מסתדרים עם מה שיש. המצב כל כך קיצוני שנדרש חוק כדי לציין את תכולת האלכוהול בכל מוצרי הצריכה. זאת לאחר ש־72 איש מאירקוטסק, בעיקר הומלסים, נספו לפני שנה מלגימת תחליב אמבטיה שהכיל מתנול, רק כדי להתחמם.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
16/08/2018 | 14:48
23
המצב החמור גורר צעדים חמורים. תסמכו על פוטין, הפוסטר הרוסי של גבר חזק, נפש בריאה בגוף בריא. בעשור האחרון נחקקו חוקים נוקשים ביותר לצמצום צריכת האלכוהול. בשלב מסוים אפילו הורידו את כמות האלכוהול המותרת לנהג לאפס, לא טיפה אחת. לשוטרים ניתנה סמכות – במקרה שהרכב החשוד בשכרות אינו עוצר – לירות על מנת להרוג. מיתרונות הדיקטטורה.

אנחנו יוצאים בחצות לחגוג עם כל העיר את טקס הרמת גשרי הנייבה, לאור זרקורים, ברקע מוזיקה של עוד מוזיקאי מקומי עם פוטנציאל, שוסטקוביץ', אווירה של יום העצמאות, לחגוג את עברנו המפואר. ואף טיפה. לא דוכן אחד. אפילו לא מרשים לך לצאת מהבר עם כוסית וסיגריה. גם עם סיגריות יש לפוטין תוכניות. לפני שנה הציע לאסור עישון, בכלל, על מי שנולד מ־2015. ובכך לחסל בהדרגה את העישון. תמר זנדברג, אגב, אימצה את ההצעה הזו. טוב שלמנהיגים דגולים יש המשך.

אבל השינוי העמוק יותר הוא תודעתי. התנכרות לוודקה כמבטאת מחלה מן העולם הישן. העתיד הוא ההיפסטרים. בדיוק אלה, עם הזקן הרך והמדובלל, יפרקו את הכוח המצ'ואיסטי הישן. בפיטר נפוץ כבר שנים מוסד שנקרא "אנטי־קפה" – בית קפה שבו אתה משלם על הזמן שאתה נמצא בו, לא על מוצרי הצריכה. הגיוני. ויותר מעניין: ברים היפסטריים בעיר הם אנטי־וודקה. לא שותים אלכוהול קשה בכלל, וודקה בפרט.

במתחם אמנות חלוד ומעניין בשם "קו־אופ גראז'" אני מתמקם בין הלפטופים. מאיפשהו מזהה אותי אנטון וזובסקי, על פי קופסת הנובלס שלי. איכות מזהה איכות. ממושקף, חייכן, בן להורים שעשו עלייה למגדל־העמק לפני כעשור. מגמגם קצת עברית. האחיות שלו חזרו בינתיים למוסקבה. והוא על הקו, תל־אביב סנט־פטרבורג. מיתרונות העולם החדש והדרכון הכפול, חיים כמו ציפורים נודדות. אנחנו מדברים קצת על החיים שם וכאן ומגיעים גם לשתייה. "אני שונא וודקה. חבריי לא שותים וודקה. ומה שמדהים אותי – בישראל כולם שותים", הוא אומר. "שותים רע מאוד. ובמחירים מטורפים! בכלל, מה פתאום וודקה בתל־אביב?" "דור 1.5", אפוא, הוא גם היפסטרים. משפט שלא חשבתי שאגיד בחיים: תודה לאל על קיומם.

רוסטלגיה
בסנט־פטרבורג מספר תלת־ספרתי של מוזיאונים. הכי מגניב מתוכם הוא "מוזיאון מכונות המשחק הסובייטיות". מקום מתוק, כל מיני משחקי ארקייד של פעם, רק מהצד ההוא של המלחמה הקרה. פולשים מהחלל (או מכיוון אלסקה), ירי צלפים בחיות האחו הרוסי (או מתנגדי המשטר), בעיצוב כל כך מיושן שזה מקסים.

זמן מה אחרי נפילת הגוש המזרחי, התעורר בצד ההוא של החומה גל של נוסטלגיה. אתם אולי מכירים את זה מגרמניה, ומסרטים כמו "להתראות לנין", המבכים את ימי היציבות של המפלגה האחת. קראו לזה "אוסטלגיה", נוסטלגיה למזרח. אז אני חיפשתי רוסטלגיה. רק שההבדל תהומי. גרמניה הפכה למעצמה מאוחדת ומשגשגת. רוסיה מעצמה מפורקת ומחרחרת.

רוחות ברית־המועצות בכל פינה. מין געגוע לימי התום, לגביע גלידת השמנת, "פלומביר", שקורע גלידה אמריקאית בהליכה. "זה הזיכרון שלי מסבתא וסבא, בחופש", אומרת פרנקל, "כל יום הייתי אוכלת פלומביר אחד. היינו קוראים לזה סטקנצ'יק, 'גביע קטן'". געגוע לימים של תקווה.

עמוק בליל שישי אנחנו מגיעים אל הכיכר המרכזית. אלפי "גופניקים", ערסים רוסים בטרנינג, רוקדים בטירוף. סופסוף אתה רואה חיוך של רוסים, האומה שמתפארת בצדק בהיותה הקשוחה בעולם – אכלו שלג לבוקר, אחד את השני לצהריים, ואת הראש של היטלר לקינוח. אז ראיתי גופניקים מחייכים, המכוניות מנגנות מסביב, דלתות פתוחות, פול ווליום, טראנס גרוע במיוחד. מה שקראו לו פעם במערב, Reclaim The Streets. רק ממי יתבעו את הרחוב עכשיו?

המשטרה מסביב בנוכחות מוגברת. מאז המונדיאל הכוחות שולשו. אז אולי זה מוגזם לצפות מהצעירים האלה לעוד מהפכה אחת. עם שעבר רק במאה האחרונה שלוש הפיכות, מלחמת אזרחים והטרור הגדול, הטיהורים, המלחמה הפטריוטית הגדולה, הדיכוי הקומוניסטי, השוד האוליגרכי – אולי זה לא פייר לצפות לעוד מפץ גדול, מאנשים כל כך מותשים, מרוסקים. מזל שנשאר להם כוח לטראנס. אני בכל אופן יצאתי מאוד פוסי, לא ריוט.

בלה אלכסנדרוב
34, נשואה + 2, תושבת באר־שבע, מנכ"לית עמותת "ארץעיר", לקידום איכות החיים הקהילתית בפריפריה. נולדה בריגה לאם יחידנית, האבא־בנפרד גם נפטר שם. תחילת שנות ה־90 ונפילת מסך הברזל סימנו קושי קיומי גדול מאוד. האמא פוטרה, התקיימו על לחם ומרגרינה, בערך. בהיותה בת שמונה הן עלו לבאר־שבע, שכונה ד'. ניקו ביחד אולמות בתי קולנוע, ספגו את ההשמצות הרגילות. מפעלים שבהם עבדה האם נסגרו. "ועד היום מצבה לא מזהיר", היא מצמצמת במיוחד. "הבנתי שאין ברירה. או שאני יוצאת מפה או שאני חיה בעוני. וינגייט. שפיים. שנת שירות, מקפצה מאוד משמעותית. עניין הישרדותי, שנובע מהצד הסובייטי, צריך לעבוד קשה כדי להצליח.

"אין בי תסביכים של רוסייה־ישראלית, אבל הביקור העיר בי דובים מתים. הוא מותיר אותי כואבת. כי אתה רוצה להיות כל כך ישראלי, עד ששכחת מה אתה עוד. הרוסית שלי כבר לא טובה. אני לא יודעת מספיק היסטוריה. יצאתי בתחושת פספוס, שאני לא מכירה את המקורות שלי, הלאומיים, האישיים. רק כותרות ריקות מִתוכֶן, 'סבתא הייתה פרטיזנית': מה זה בעצם אומר? זה מבלבל, זה מעציב. בארץ אני אוהבת להשוויץ בתרבות, בכבוד לסבא וסבתא – ופתאום לראות את הצדדים המכוערים של רוסיה. ולהבין, כמה העם שבאתי ממנו קשה. וכמה כאב יש בו".

בערב האחרון, אלקס ריף נטלה את הגיטרה והחלה לשיר ברכות. אניה, לורה, בלה וכל החבורה הזו, הקשיבה בדממה. לא הבנתי אף מילה. ובכיתי יחד איתם.

---------------------------------------------------------------------------------
מקור:
לצפיה ב-'נוריאל הוא זהותן ידוע'
נוריאל הוא זהותן ידוע
16/08/2018 | 16:47
36
48
שמרייר על השורשים המזרחיים האבודים של עצמו ומדברן אחרים להתלונן על "קיפוח"
לצפיה ב-'אפשר היה להבין את זה מהכתבה'
אפשר היה להבין את זה מהכתבה
17/08/2018 | 00:16
35
28
גם תפס אותי המשפט:
"יצאתי בתחושת פספוס, שאני לא מכירה את המקורות שלי, הלאומיים, האישיים."

"ולהבין, כמה העם שבאתי ממנו קשה. וכמה כאב יש בו"."

היא באמת רוסיה או שיהודיה שהזהות שלה רוסית לחלוטין ?
לצפיה ב-'ככה זה אצל הרוב הגדול של הישראלים הרוסים'
ככה זה אצל הרוב הגדול של הישראלים הרוסים
18/08/2018 | 18:13
34
28
ממש לא מבדילים בין עליה להגירה, בעצם לא מכירים במושג העליה ורואים את עצמם בני העם הרוסי שהיגרו לארץ נכר, גם אם במרוצת מחתית היובל האחרונה הספיקו להתרגל אליה.
לצפיה ב-'הגזמה לא מבוססת.'
הגזמה לא מבוססת.
18/08/2018 | 18:29
1
9
לצפיה ב-'רק תחושת הבטן שלי שמבוססת על הניסיון האישי הצר.'
רק תחושת הבטן שלי שמבוססת על הניסיון האישי הצר.
19/08/2018 | 13:07
6
לצפיה ב-'ככה זה ללא ספק בקרב אותה חבורה של 'הבריגדה התרבותית''
ככה זה ללא ספק בקרב אותה חבורה של 'הבריגדה התרבותית'
18/08/2018 | 23:45
2
18
וכל מיני 'רוסיות בלי חוש הומור' ו-'דור 1.5'.

לא הייתי מפליג שרוב גדול של יוצאי בריה"מ מרגישים כך.
לצפיה ב-'טוב, אולי באמת הגזמתי, אבל התחושה שלי מבוססת '
טוב, אולי באמת הגזמתי, אבל התחושה שלי מבוססת
19/08/2018 | 13:06
1
22
על ניסיון החיים האישי והאנשים שהזדמן לי לפגוש במהלך שנותי הארוכות בארץ. 
בגדול התחושה היא שכמובן תמיד יש יוצאי מן הכלל לכאן או לכאן, אבל בגדול, כקולקטיב, איך שהיא נראית מבחוץ, העליה הרוסית של שנות ה-90 ואילך התעקשה מאוד לשמור על הזהות הרוסית שלה בשייניים וציפורניים ולא לאמץ את הזהות הישראלית. עכשיו, כעבור שנות דור וכשדור הילדים הגיע לפרקו, החומה בכל זאת נשברת, וישראליות חודרת לחברה דוברת הרוסית בארץ בנחשולים הולכים ומתחזקים, ואבל ההרגשה שבכל זאת זה בבחינת מעט מידי ומאוחר מידי, עדיין יש בארץ חברה רוסית שמתקיימת במקביל ומאחורי הגב של החברה הישראלית הכללית, עדיין עולים רוסים רבים מאוד הם בעלי אוריינטציה רוסית חזקה שעדיין רואים את עצמם ואת כל שאר דוברי הרוסית בתןר עוף אחר ושונה משאר הישראלים, והחלוקה ל'רוסים' (כל מי שעלה מברה"מ/לשעבר ודובר רוסית כשפת אם) ו'ישראלים' (כל השאר, כולל ערבים ועולים חדשים שאינם דוברי רוסית) אמנם התערערה מאוד, אבל עדיין די שרירה ועומדת על כנה.
לצפיה ב-'די נכון'
די נכון
20/08/2018 | 01:10
6
לצפיה ב-'אני לא יכול לקבוע אם מדובר ברוב או לא אבל מבין את המניעים'
אני לא יכול לקבוע אם מדובר ברוב או לא אבל מבין את המניעים
21/08/2018 | 18:43
28
24
מי שטוב לו במקום אליו הגיע בוחר בדרך כלל להזדהות עם המקום אליו הגיע, מי שציפיותיו מהמקום החדש לא נענו בוחר בדרך כלל להזדהות עם המקום ממנו בא, קל וחומר אם המעבר לא היה מבחירתו (למשל דור 1.5, היגרו כילדים, ההחלטה לא הייתה שלהם).

הרוסי המרוצה בישראל יגדיר עצמו ישראלי ממוצא רוסי, הרוסי שרע לו בישראל יגדיר עצמו רוסי בישראל.
לצפיה ב-'אם בדיוק אותם האנשים היו מגיעים לארה"ב '
אם בדיוק אותם האנשים היו מגיעים לארה"ב
22/08/2018 | 19:48
1
20
אחוז ההזדהות היה הרבה יותר גבוה. 
לצפיה ב-'נכון, אבל איך זה רלוונטי לרוסים בישראל?'
נכון, אבל איך זה רלוונטי לרוסים בישראל?
24/08/2018 | 16:07
4
לצפיה ב-'עולים מרוסיה בעליות הקודמות ראו את עצמם כישראלים ממוצא רוסי?'
עולים מרוסיה בעליות הקודמות ראו את עצמם כישראלים ממוצא רוסי?
23/08/2018 | 21:47
25
32
אז אולי יש 3 רמות ?
1 עולים מרוסיה שלא ראו את עצמם כ ישראלים ממוצא רוסי.
2  עולים מרוסיה שרואים את עצמם כישראלים ממוצא רוסי.
3 עולים מרוסיה שרואים את עצמם כ רוסים בישראל.

לצפיה ב-'אני כנראה שייך ל-1'
אני כנראה שייך ל-1
23/08/2018 | 23:23
16
27
עולה מבריה"מ שרואה עצמו כיהודי, ישראלי, יליד בריה"מ.
לצפיה ב-'עם כל הצער אבל אם להודות על האמת '
עם כל הצער אבל אם להודות על האמת
24/08/2018 | 10:28
13
26
נכון להיום (מאז שנות ה-90) קטגוריה מס' 1 היא קטגוריה היסטורית ולא קיימת כלל עכשיו. גם אם יש מעטים מאוד שרואים את עצמם ככה, בהיעדר תמיכה חברתית ומצד המדינה אין להגדרה העצמית הזו שלהם שום תוקף.
לצפיה ב-'אבל הרבה מהאנשים שהקימו את המדינה היו כאלה'
אבל הרבה מהאנשים שהקימו את המדינה היו כאלה
24/08/2018 | 10:53
9
20
מה קרה להם ? והילדים שלהם ?
לצפיה ב-'אנשים שהקימו את המדינה נהיו ישראלים לכל דבר ועניין'
אנשים שהקימו את המדינה נהיו ישראלים לכל דבר ועניין
24/08/2018 | 11:17
17
עוד בחייהם, והצאצאים שלהם עכשיו נקראים אשכנזים.
לצפיה ב-'לפי זה beatman אשכנזי , ולא רוסי'
לפי זה beatman אשכנזי , ולא רוסי
24/08/2018 | 14:27
7
27
לצפיה ב-'היהודים הרוסים הם אשכנזים, זו עובדה, '
היהודים הרוסים הם אשכנזים, זו עובדה,
24/08/2018 | 17:11
5
17
ועם זאת הם לא נחשבים לאשכנזים בארץ, וגם זאת עובדה. למרות היותם אשכנזים בפועל, היהודים הרוסים (וכל מי ששפת אימו היא רוסית) מיוחדים בארץ לקטגוריה עצמאית של רוסים. הסיה להערכתי היא ההתעקשות העזה של רוב רובם של העליה הרוסית ואילך לשמור על זהותם הרוסית, שזה בא בסתירה עם הגישה המסורתית בארץ שהייתה נהוגה כאן לפני בואה של עליית שנות ה-90. בפועל כתוצאה הזהות הרוסית נכפתה גם על המיעוט של העולים שרואה את עצמו יהודים ישראלים לכל דבר והזהות הרוסית אינה זהותו. עכשיו הקריטריונים שהתקבעו בארץ לפיהם משייכים או לא משייכים אותך למגזר הרוסי הם המבטא הרוסי או העדרו, השליטה בשפה הרוסית, מראה חיצוני סלאבי ומקום הלידה (אם בשטח שאי-פעם היה בשליטת ברה"מ או לאו). 
לצפיה ב-'לא מדויק'
לא מדויק
24/08/2018 | 17:16
1
22
חלק מיהודי רוסיה הם קווקזים, קווקזים הם לא אשכנזים.
לצפיה ב-'התכוונתי ליהודים דוברי הרוסית '
התכוונתי ליהודים דוברי הרוסית
24/08/2018 | 20:09
22
מהחלק הארופאי של ברה"מ, שזה הרוב. קווקזים ובוכרים כמובן מזרחים.
לצפיה ב-'לא רק מראה סלאבי'
לא רק מראה סלאבי
24/08/2018 | 20:56
2
22
גם מראה יהודי אשכנזי טיפוסי משוייך בעקשנות ל"רוסים".
ולראיה הכי פופולרית: שר הביטחון.
לצפיה ב-'בארץ המראה הזה נחשב רוסי, '
בארץ המראה הזה נחשב רוסי,
25/08/2018 | 11:21
1
14
ואילו המראה האשכנזי נחשב המראה האופייני לצברים דוברי עברית שפת אם הצאצאים של יהודים ממוצא ארופאי (כולל מזרח-ארופאי) שהיו כאן לפני קום המדינה.

אגב יש גם יהודים רוסים שנראים בדיוק כמו צברים אשכנזים (מה שנחשב בארץ) ואי אפשר לשייך אותם לרוסים לפי המראה. הם אמנם גם משוייכים לרוסים ברגע שפותחים את הפה ברוסית, או אפילו בעברית עם מבטא. 
מוסר ההשכל: אם אתה לא רוצה שישייכו אותך לרוסים, תיראה כמו צבר ודבר עברית בלי מבטא.
לצפיה ב-'זה הקטע שבהרבה מקרים הצברים האשכנזים'
זה הקטע שבהרבה מקרים הצברים האשכנזים
25/08/2018 | 11:28
17
נראים אותו הדבר כמו אותו יהודי אשכנזי שעלה מבריה"מ.
ומנגד לא חסר מקרים שלאשכנזים צברים יש מראה סלאבי או אירופי אחר.
לצפיה ב-'אשכנזי זאת העדה'
אשכנזי זאת העדה
24/08/2018 | 20:52
14
הגדרה תרבותית/גיאוגרפית של עדות יהודיות.

רוסי זה או אזרח רוסיה, או בן לעם הרוסי.
אני לא זה ולא זה.
לצפיה ב-'קיים, גם אם מיעוט'
קיים, גם אם מיעוט
24/08/2018 | 20:45
2
17
והמיעוט הזה לא כל כך זניח.
אולי בסביבה שלי ושלך כן, אבל במקומות אחרים, למשל בסביבה של שאול וביו"ש.
לצפיה ב-'בסביבה של שאול הכוונה למגזר החרדי?'
בסביבה של שאול הכוונה למגזר החרדי?
26/08/2018 | 09:48
1
5
לצפיה ב-'סביבה גיאוגרפית'
סביבה גיאוגרפית
26/08/2018 | 20:12
9
ובגדול בקרב חרדים ודתיים דוברי רוסית כולם בערך כאלה.
לצפיה ב-'ואתה לא ממוצא רוסי/סובייטי ? אין לך מוצא?'
ואתה לא ממוצא רוסי/סובייטי ? אין לך מוצא?
24/08/2018 | 16:24
1
7
לצפיה ב-'מה זה "מוצא" ?'
מה זה "מוצא" ?
24/08/2018 | 20:50
18
הלאום שלי יהודי, המדינה בה נולדתי וממנה עליתי היא ברית המועצות וכך ציינתי.
אני לא מוצא במילה "מוצא" משמעות כלשהי.

יש לאום ודת, יש עדה, יש היסטוריה משפחתית, יש מקום מגורים.
לצפיה ב-'רמה 1 חיים בהכחשה'
רמה 1 חיים בהכחשה
24/08/2018 | 16:10
7
15
הרי הם ומשפחותיהם חיו עשרות דורות ברוסיה ולחלקם עבר משפחתי ברוסיה בלבד, אם הם מכחישים את מוצאם הרוסי הם מרמים את עצמם.
לצפיה ב-'אולי הזהות היהודית היא העיקר עבורם וזה שאבותיהם חיו ברוסיה'
אולי הזהות היהודית היא העיקר עבורם וזה שאבותיהם חיו ברוסיה
24/08/2018 | 16:33
6
17
זה מיקרי. כמו שאם תבקר כמה ימים חבר באפריקה לא תהיה אפריקאי.
לצפיה ב-'יש הבדל מהותי בין ביקור של ימים למחיה של עשרות דורות'
יש הבדל מהותי בין ביקור של ימים למחיה של עשרות דורות
24/08/2018 | 16:49
5
15
והם גם יודעים שאבותיהם לא חיו ברוסיה מסיבות מקריות, הם בחרו ברוסיה מסיבות הישרדותיות.
לצפיה ב-'מקריות מבחינת הזהות , אם היה אפשר היו שורדים במדינה אחרת'
מקריות מבחינת הזהות , אם היה אפשר היו שורדים במדינה אחרת
24/08/2018 | 17:04
4
18
יתכן ו beatman יאמר שאלפי שנות הקיום היהודי מול השהות ברוסיה לצורך הישרדות בלבד זה מקביל אירוח כמה ימים ?
לצפיה ב-'היה אפשר, אבל בדיעבד בחירתם הייתה הנכונה ביותר'
היה אפשר, אבל בדיעבד בחירתם הייתה הנכונה ביותר
24/08/2018 | 17:14
1
22
יהודי רוסיה הצארית (ומאוחר יותר ברה"מ) ניצלו ברובם הגדול מהשואה, בעוד יהודים ממרכז אירופה הושמדו בשואה ברובם הגדול. רבים מניצולי השואה ניצלו בזכות העובדה שברחו ממדינות שנמצאות ממערב לרוסיה אל ברה"מ. רוב יהודי רוסיה יודעים שאלמלא חיו אבותיהם ברוסיה יתכן שכלל לא היו נולדים.
לצפיה ב-'מה הקשר'
מה הקשר
24/08/2018 | 20:29
19
גם יהודים שהיגרו לאמריקה לפני השואה ניצלו, ליהודי רוסיה פשוט התמזל לא להיות בשטח שגרמניה כבשה בזמן מהעה"ש. ואגב, גם הרבה יהודים סובייטיים נספו בשואה כשגרמניה הנאצית כבשה חלק מברה"מ. נכון שהשלטון הסובייטי הפעיל תוכנית פינוי ליהודים, וניתב אותם מהאזורים שהיו עומדים לפול לידי הנאצים למרכז אסיה, אבל העם היהודי ברוסיה-ברה"מ עבר מסכת רוסיפיקציה נוקשה, ולקראת תקופת העליה של שנות ה-90 העם היהודי ברוסיה לא היה קיים הלכה למעשה.
לצפיה ב-'הוא יאמר את זה ובצדק, '
הוא יאמר את זה ובצדק,
24/08/2018 | 20:31
18
אבל שליטתו ברוסית כבר מספיקה כדי שישוייך למגזר הרוסי.
לצפיה ב-''
24/08/2018 | 21:00
8
נכון שיש מטען מסויים שנשאר מהחיים באירופה ובבריה"מ.
ואני גם ציינתי זאת בזהות שלי.

אבל הזהות שלי היא יהודי בראש ובראשונה, כל השאר על תקן תבלינים.
לצפיה ב-'נפטר אדוארד אוספנסקי'
נפטר אדוארד אוספנסקי
15/08/2018 | 16:32
1
30
סופר ויוצר דמויות רבות של תוכניות ילדים.

1937- 2018
לצפיה ב-''
15/08/2018 | 19:22
4
לצפיה ב-'ספרים אנטישמיים במשרד נציג "הליכוד" העולמית'
ספרים אנטישמיים במשרד נציג "הליכוד" העולמית
11/08/2018 | 20:49
7
41
לצפיה ב-'מי שחושב שהשתילו לו את זה ,שירים את היד. '
מי שחושב שהשתילו לו את זה ,שירים את היד.
11/08/2018 | 21:03
4
12
לצפיה ב-'אני לא מוצא סיבה מיוחדת לקנות ספרות אנטישמית ולאגור אותה...'
אני לא מוצא סיבה מיוחדת לקנות ספרות אנטישמית ולאגור אותה...
11/08/2018 | 21:19
3
24
בבית כנסת דווקא (אין לו בית?). מה שכן, אני גם לא מוצא סיבה מיוחדת לשתול ספרות אנטישמית בחדרו של פעיל יהודי כדי להאשים אותו בקיצוניות, היה מספיק להחדיר לשם את הרומן התמים מאת מרקוס להמן:
לצפיה ב-'אין לנו את כל המידע במקרה הנ"ל..'
אין לנו את כל המידע במקרה הנ"ל..
11/08/2018 | 21:59
2
25
1. לא ידוע לנו מי הוא ומה היה פועלו ברוסיה (יכול להיות שהוא דרך על אצבעות של מישהו שם).

2. לא ידוע לנו  מה יחס הרשויות אליו.

בכל מקרה, כדי להביך את האיש ואת ישראל באופן כללי לא צריך תחכום רב (כולל זה שפרטים בסיפור די תואמים להבנה השטחית הכוללת של הפס"ב לגבי יהודים ויהדות).
לצפיה ב-'אדרבה, אם הוא דרך למישהו על אצבעות...'
אדרבה, אם הוא דרך למישהו על אצבעות...
11/08/2018 | 22:14
1
22
המשטרה הייתה "מגלה" חומר הרבה יותר מביך, כגון סרטי פורנו בכיכובם של קטינים.
לצפיה ב-'לא תמיד.. לפעמים רק "מזהירים".'
לא תמיד.. לפעמים רק "מזהירים".
11/08/2018 | 22:20
4
לצפיה ב-''
12/08/2018 | 09:25
1
4
לצפיה ב-'הסיפור הולך ומסתבך'
הסיפור הולך ומסתבך
14/08/2018 | 23:14
14

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא
פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה