לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1013610,136 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'חוכמת הבורשט: חיי הכפולים כרוסיה בישראל'
חוכמת הבורשט: חיי הכפולים כרוסיה בישראל
08/11/2018 | 20:06
4
66
להיות רוסיה בארץ זה לא תמיד פשוט, אבל ג'ני דווקא נהנית מהחיים הכפולים שהיא מנהלת. איך אומרים? אוכלת את הדג המלוח ומשאירה אותו שלם

"ג'ני? את אמריקאית?"
"רוסיה"
"מה? את בכלל לא נראית רוסיה!"
..... תודה?
את השיחה הקצרה הזו אני מנהלת במשך כל חיי
, כמעט בכל פעם שאני פוגשת אדם חדש. אולי זו העברית התקנית, האות ר' שאני מצליחה להגיד מבלי שהיא תתגלגל לי על הלשון, או פשוט העובדה שבלוטו הגנים הרוסי די נדפקתי, משום מה זה תמיד מפתיע אנשים לגלות שהמוצא שלי זהה לזה של מריה שראפובה, אירינה שייק ופיליפ קירקורוב. ומצד שני, הם חושבים שהעובדה שאני נראית כאילו נולדתי בארץ ההמבורגרים לעומת ארץ הקוויאר היא מחמאה.
בגלל שאני רוסיה מנומסת אני לא טורחת לתקן אנשים ולהסביר שאני דווקא ממש אוהבת את המוצא שלי, ושבמהות שלי אני ממש, אבל ממש רוסיה, כזו שמתה על דג מלוח ועגבניות בחומץ, מעדיפה את הוודקה שלה קפואה בכוסות של שוט וחוגגת את ראש השנה האמיתי בסילבסטר.

במהלך 30 השנים בהן אני חיה בישראל למדתי שיש הבדל בין עולה חדש ממקום אחד לזה ממקום אחר, ובכלל, יש היררכיה שלמה של עליות. להיות אמריקאי זה תמיד מגניב, וכל רד-נק עם איי קיו של אוגר והורים שיש ביניהם קשר משפחתי יהיה לנצח מעניין ומרגש יותר מצבר, גם אם קוראים לו עומר אדם או בן-אל תבורי. תשאלו כל ישראלי שהיה באמריקה לתקופה של יותר מחמישה שבועות והוא יגיד לכם שמבחינתו (ומבחינתו בלבד) הוא לגמרי אמריקאי - כזה שלפעמים בורחות לו מילים באנגלית (קלוקלת) ומשפטים כמו "כשאני חייתי בניו יורק היה לי דיינר קבוע שאכלתי בו ברקפסט" למרות שטכנית הוא בכלל גר על הספה של חבר של דוד שלו מחוץ לג'רזי וכל מה שהוא עשה במהלך "חייו בניו יורק" היה להעלות לאינסטגרם תמונות היפסטריות של ברוקלין וללמוד להזמין קפה בסטארבאקס בלי להתבלבל.

קצת מתחת לאמריקאים נמצאים כל העולים ממקומות שנשמעים לנו אקוזטיים - קובנים, דרום אפריקאים, אירים, פינים, קרואטים, איסלנדים ועוד כל מני מקומות שרבים מהישראלים גילו על המפה רק כשהתחילו לצוץ לשם טיסות לואו קוסט. מיד אח"כ מגיעים האירופאים עם המבטא הלא ברור יחד עם כל מדינה שיודעת לייצר דוגמניות ורק אחריהן העלייה של ברית המועצות, שנחשבת מעין כלב עזוב שהישראלים מרגישים שהם יכולים ללטף. וזה לא ברור לי איך אנחנו, הרוסים הקפואים והקשוחים שמתהדרים בארבע הטיות לכל קללה, מקבלים את העובדה הזו בשלווה. ועוד יותר מוזרה העובדה שאנשים מעזים בכלל לעצבן אותנו, הרי לכל ויקטור אלוף השחמט יש בן דוד בוריס אלוף האגרוף, ובכל מקרה ויקטור יכול לפרוץ לכם לטלפון בארבע שניות, או שסתם תתקעו שעתיים בסופר כי עצבנתם את הקופאית.
אני חיה כאן שלושה עשורים, ואני עד היום לא מצליחה להגדיר את ההרגשה של חיים בשתי שפות ושתי תרבויות. אני יודעת להגיד שזה היה קשה יותר פעם, לפני עידן האוליגרכים והרוסיות באינסטגרם - אז היינו סתם רוסים. היום יש לנו מין הילה קרירה של מגניבות מאיימת שאם יודעים לנצל אותה נכון, לחלוטין אפשר לנווט אותה להצלחה גם בישראל.

אולי זה האינסטגרם שמראה לנו שבכל מכולת במוסקבה יש יותר בחורות יפות מאשר במועדון הכי אקסקלוסיבי בתל אביב (ספויילר, גם במועדון בתל-אביב 30% מהבחורות היפות רוסיות), אלפי הרוסים שהתברגו לכלכלה הישראלית או סתם פוטין, אבל אני שמה לב שעם הזמן אנחנו נעשים יותר ויותר מקובלים בחברה, ומצד שני אנחנו עדין נשארים מחוץ למשחק. והאמת היא שאני אוהבת את זה ככה, החיים הכפולים האלו נותנים רובד מעניין ליום יום ולא הייתי בוחרת בשום מוצא אחר, אפילו ששלי מגיע לפעמים עם סבתא בסלון.

וחוץ מזה שהיום, בעולם בו חיות אלפי סבטלנות עם שמות משפחה כמו חודדה או אמסלם ומניידות עגלות עם ילדות בשם אמילי וניקול, המחשבה על מוצא כמשהו טוב, רע או בכלל רלוונטי מוטעית בבסיס. לשמחתי, אני חושבת שאנחנו הדור האחרון שבכלל שם דגש על העניין הזה, כי כשליה ביטון תתחתן עם מייקי גולדשטיין יהיה מסובך מדי להסביר לילדים שלהם את השילוב בין מרוקאי, רוסי, פולני ועירקי עם שמינית אוקראינית. אז מה שנשאר לנו בינתיים, עד שכל הילדים שלנו יתערבבו לחלוטין, זה להסתכל על כל עניין המוצא כריאליטי איכותי במיוחד, כי אלו כנראה השנים האחרונות בהן נוכל לצפות במשפחה רוסית מנסה למצוא את המקום שלה בחינה של מרינה הקטנה שמתחתנת עם מכלוף המרוקאי.

------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'לא מסכים עם הפסקה האחרונה'
לא מסכים עם הפסקה האחרונה
09/11/2018 | 10:42
1
61
המחקרים מראים שילדים "מעורבים" בהחלט יודעים לתפוס צד ולשייך את עצמם לעדה מסוימת (לרוב, עם אבא מזרחי הילד יזדהה כמזרחי)

חוץ מזה, ארה"ב היא הדוגמה לכך שכור היתוך, בעידוד הממשלה או הודות לתהליכים דמוגרפיים, הוא פיקציה, ושגם אתנית וגם פוליטית יש חלוקה ברורה ל-WASP, שחורים, היספנים, אסיאתים וכן הלאה.

ואסיים בתובנה גזענית: אותה "מרינה הקטנה" שמתחתנת עם מכלוף, בהחלט ראויה לו, ואילו הייתה נשארת ברוסיה, הייתה יוזמת זוגיות עם איזה ואסילי או איוואן.  
לצפיה ב-'זה נכון, ואין בזה שום גזענות.'
זה נכון, ואין בזה שום גזענות.
09/11/2018 | 15:03
13
לצפיה ב-'אחת התגובות: של הגולש 'אנטון''
אחת התגובות: של הגולש 'אנטון'
12/11/2018 | 10:17
1
54
"רק חבל שגברים רוסים לא לוקחים חלק בחגיגה הזאת שלכן עם הביטונים והאמסלמים, כנראה שנשאר לנו רק לייבא כלות מאוקראינה"
לצפיה ב-'פתאט.'
פתאט.
12/11/2018 | 17:09
8
לצפיה ב-'מדוע דוברי הרוסית בארץ מכנים את החרדים'
מדוע דוברי הרוסית בארץ מכנים את החרדים
03/11/2018 | 11:24
12
53
בשם "אורתודוקסים" או לפעמים "אולטרא-אורתודוקסים" ?

בבחירות למועצות המקומיות הכינוי הזה מופיע בכל מקום ברוסית.
אם כבר, חרדים בתרגום לרוסית יוצא "беспокоящие" או "тревожные" או "паникори"
לצפיה ב-'כי זה התרגום הרשמי והמקובל של המילה לרוסית, יענו הכי אדוקים.'
כי זה התרגום הרשמי והמקובל של המילה לרוסית, יענו הכי אדוקים.
03/11/2018 | 14:32
12
לצפיה ב-'כי יש מינוח מקביל באנגלית'
כי יש מינוח מקביל באנגלית
03/11/2018 | 18:22
6
25

אין טעם לתרגם את המילה "חרדים" מילולית, כי זה רק יבלבל. לכל היותר, אפשר לכתוב харедим, כמו שכותבים талибы (=טאליבים באפגניסטן) ולא ученики שזה פירוש המונח.
לצפיה ב-'אז רק אולטרא-אורתודוקסים'
אז רק אולטרא-אורתודוקסים
03/11/2018 | 19:51
5
22
כי הרי התואר "אורתודוקסים" מתאים גם ליהודים שאינם חרדים.

ученики - תלמידים ?
לצפיה ב-'עניין של קיצור'
עניין של קיצור
03/11/2018 | 20:04
22
כשכותבים В Ашдоде ортодоксы вышли на демонстрацию, לכולם ברור שמדובר בחרדים, אחרת היו כותבים религиозные жители города וכיוצא בזה.
לצפיה ב-'בכלל לא מתאים'
בכלל לא מתאים
08/11/2018 | 22:13
3
14
אורתודוכסים הם זרם ביהדות, אתה יכול לשייך דתיים שאינם חרדים בישראל (למעט אם הם משתייכים לזרם אחר) לזרם האורתודוכסי, השאר (למשל חילונים, מסורתיים, וכו׳) פשוט אינם אורתודוכסים. אפילו אתה בעצמך אמרת שמי שלא מחויב להלכה (האורתודוכסית, מפני שבאלה של זרמים אחרים אינך מכיר) אינו אורתודוכסי, מה פתאום החלטת לסתור את טענתך מהעבר?
לצפיה ב-'אני לא אמרתי את זה'
אני לא אמרתי את זה
08/11/2018 | 22:52
2
12
אני טענתי שגם 'חילוני'(מלבד אתאיסטים מהזן שלא שומר אף מצווה) או 'מסורתי' הם 'אורתודוקסים' לכל דבר ועניין אם הם מאמינים שהתורה וההלכה היא האמת או לפחות הולכים לפיהם במצוות שהם כן שומרים.

בכל מקרה גם אם נלך לפי דתיים שכן שומרים מצוות, אז גם דתיים שאינם חרדים הם 'אורתודקסים' לכל דבר ועניין.
לצפיה ב-'זו המצאה חדשה?'
זו המצאה חדשה?
08/11/2018 | 22:55
1
16
אם לא צריך להיות מחוייב להלכה (האורתודוכסית) כדי להיחשב אורתודוכסי הרי כל יהודי (על פי כל הגדרה) יכול להיחשב אורתודוכסי, במקרה זה ההגדרה ״אורתודוכסי״ מאבדת את משמעותה.
לצפיה ב-'ברור'
ברור
09/11/2018 | 14:48
11
אין הגדרה כזאת ביהדות "אורתודקסי".
הרפורמים למיניהם התחילו עם הכינוי הזה בשביל לתייג את אלה שמתנגדים לדרכם ודבקים בתורה ובהלכה.
המונח 'אורתודוקסי' הוא יווני ויש לו משמעות בנצרות, ביהדות זה סתם כינוי שמדביקים עלינו מבחוץ, אין לו שום משמעות.
בדיוק כמו המונחים חסרי המשמעות 'דתי', 'חילוני', 'מסורתי'.
לצפיה ב-'כי התרגום הוא של המשמעות ולא תרגום מילולי'
כי התרגום הוא של המשמעות ולא תרגום מילולי
03/11/2018 | 18:40
3
21
עמדה אידאולוגית או דתית שתומכת בהשקפה הקיימת והמקובלת נגד אחרות.
לצפיה ב-'אבל זה לא מדוייק'
אבל זה לא מדוייק
03/11/2018 | 19:55
2
22
המשמעות של המונח חרדים הוא חרדים לדבר ה'.
המשמעות של השקפה דתית הדובקת בהשקפה הקיימת נמצאת גם אצל יהודים שאינם חרדים.
לצפיה ב-'מצ"ב עוד פירושים'
מצ"ב עוד פירושים
03/11/2018 | 20:14
1
21
דבקות במסורת ללא קבלת חידושים.

זרם ביהדות המתנגד לשינויים בהלכה.

צריך גם להבין איך המילה תשמע באוזני אדם שלא יודע מראש במה מדובר. אם היית עולה חדש, שלא מבין ברזי הזרמים ביהדות, איך היית מבין אם היו כותבים לך паникори?
לצפיה ב-'אוקיי, אך לא מדובר רק בחרדים'
אוקיי, אך לא מדובר רק בחרדים
04/11/2018 | 07:54
22
הרבה יהודים שאינם חרדים גם נכללים בהגדרות אלה.

בדיוק כפי שבעברית מופיע המונח חרדים.
אז אותו עולה חדש יברר וילמד שככה קוראים לחרדים.
לצפיה ב-'בהמשך ליהדות ארה"ב - דבריו של ד"ר גיא בכור'
בהמשך ליהדות ארה"ב - דבריו של ד"ר גיא בכור
31/10/2018 | 23:55
15
46
לצפיה ב-'יהודי ארה״ב עשו טעויות חמורות'
יהודי ארה״ב עשו טעויות חמורות
01/11/2018 | 01:12
9
45
אבל זה לא אומר שהציונות יכולה לפתור את הבעיות שגרמו לעצמם, היא לא יכולה לפתור את הבעיות שגרמו לעצמם. המנטאליות של יהודים אמריקאים שונה מאוד משל הישראלים, ההשקפות הפוליטיות של יהודי ארה״ב לא מקובלות על מרבית האמריקאים וגם לא על מרבית הישראלים, ההשקפות הדתיות של רוב יהודי ארה״ב אינן מקובלות על רוב יהודי ישראל, היהודים האמריקאים אכזבו יותר מדי בעלי ברית שלהם לשעבר, זה כולל גם בני ברית שהיו להם בישראל. הם יאלצו לשלם על טעויותיהם, אפשר לקוות בשבילם שיתפכחו.
לצפיה ב-'אילו השקפות פוליטיות בקרב יהודי ארה"ב לא מקובלות על מרבית'
אילו השקפות פוליטיות בקרב יהודי ארה"ב לא מקובלות על מרבית
01/11/2018 | 07:20
2
27
האמריקאים ?
לצפיה ב-'דוגמאות'
דוגמאות
01/11/2018 | 18:52
1
24
קליטת ״פליטים״ מוסלמים, ערי מקלט למהגרים בלתי חוקיים, תמיכה בסוציאליזם שלא מקובל אפילו על תומכי המפלגה הדמוקרטית ואפילו (זה יפתיע אותך) האשמת ישראל באי נכונות למו״מ עם הפלסטינים בזמן שאפילו רוב האמריקאים היום הם פרו ישראלים.
לצפיה ב-'נו זה שמאל, חסר אמריקאים לא יהודים שמאלנים ?'
נו זה שמאל, חסר אמריקאים לא יהודים שמאלנים ?
01/11/2018 | 21:16
6
לצפיה ב-'השקפות פוליטיות ומנטליות זה דבר נזיל ומשתנה'
השקפות פוליטיות ומנטליות זה דבר נזיל ומשתנה
01/11/2018 | 09:35
1
25
בתחילת -אמצע שנות ה-90 ההשקפות הפוליטיות של הישראלי הממוצע היו שונות משמעותית מהיום, וההשקפות הפוליטיות והמנטליות של מיליון עולים דוברי הרוסית שבאו אז היו שונים בתכלית השינוי משל הישראלים דאז, ועדיין העולים באו ולמרות כל ההבדלים והקושי השתקעו בישראל. יתכן מצב שהיהודים האמריקאיים, בדומה לחוזה המדינה, יאלצו להבין שלא יניחו להם להתבולל מרצון בשקט, והאופציה הציונית היא באמת היחידה שנשארה, כי הקרי כפי היהודים המתבוללים דוברי הרוסית למדו על בשרם אין דבר העומד בפני החוסר ברירה. ויתכן גם שזה לעולם לא יקרה.
לצפיה ב-'אין מה להשוות את מצבם של יהודי ברה״מ'
אין מה להשוות את מצבם של יהודי ברה״מ
01/11/2018 | 19:00
24
למצבם של יהודי ארה״ב. 

יהודי ברה״מ חיו במדינה עם מסך ברזל שמנע מהם לממש את הפוטנציאל שלהם וגם אחרי שהתפרקה חבר המדינות לא אפשרו הזדמנויות הולמות לאותם אנשים, משכילים ומוכשרים ברובם וממילא רצו לעזוב את ארצם כדי להשיג חיים טובים יותר, רובם רצו לארה״ב אבל אחרי הסכם שמיר-בוש לא יכלו ולכן עברו לישראל, שבכל מקרה הייתה טובה יותר מרוסיה, הם היו נכונים לפשרות מהותיות כי היה להם מעט מאוד מה להפסיד, ליהודי ארה״ב יש המון מה להפסיד ולכן לא יהיו מוכנים להתפשר כמו היהודים הסובייטים. רק מי שיש להם מעט להפסיד מוכנים להשתנות מהותית, אלה שיש להם הרבה מה להפסיד כלל לא סביר שירצו להגר, אלא אך ורק ל״חממה״ שמותאמת מראש לתרבותם עם עבודה מסודרת מראש.

למה אתה חושב ש75% מהמהגרים מחבר המדינות לישראל נקלטו בה בהצלחה ונשארו בה ולעומת זאת פחות מ10% מהמהגרים מארה״ב לישראל נשארו בישראל (שאר ה90% חזרו לארה״ב), זה לא סתם.
לצפיה ב-'נעבור על הקביעות'
נעבור על הקביעות
01/11/2018 | 18:07
3
26
המנטאליות של יהודים אמריקאים שונה מאוד משל הישראלים - V
ההשקפות הפוליטיות של יהודי ארה״ב לא מקובלות על מרבית האמריקאים - X
ההשקפות הפוליטיות של יהודי ארה״ב לא מקובלות על מרבית הישראלים - V
ההשקפות הדתיות של רוב יהודי ארה״ב אינן מקובלות על רוב יהודי ישראל - V

לצפיה ב-'יהודי ארה״ב ברובם שמאלניים יותר מהשמאל האמריקאי'
יהודי ארה״ב ברובם שמאלניים יותר מהשמאל האמריקאי
01/11/2018 | 19:03
2
41
רוב האמריקאים מתנגדים להשקפות הפוליטיות של רוב יהודי ארה״ב.
לצפיה ב-'עד כדי כך ?'
עד כדי כך ?
01/11/2018 | 21:26
1
8
לצפיה ב-'יש בזה מן האמת'
יש בזה מן האמת
01/11/2018 | 22:10
23
הגוי אמריקאי הממוצע מחזיק יותר מה-Bible שלו, שהתנ"ך הרי מהווה את חלקו הראשון - מאשר היהודי האמריקאי הממוצע, שהתורה בשבילו זהה לממצא ארכיאולוגי עתיק.
לצפיה ב-'למה בכתובת שבסרטון אין אזכור לפיטר פלצ'יק?'
למה בכתובת שבסרטון אין אזכור לפיטר פלצ'יק?
01/11/2018 | 09:20
3
9
לצפיה ב-'כי זה מה שבחרו לציין'
כי זה מה שבחרו לציין
01/11/2018 | 21:28
2
18
רק השאירו גם את הקטע המדבר על הזכייה.
לצפיה ב-'ומכאן קל להקיש (בצדק או שלא)'
ומכאן קל להקיש (בצדק או שלא)
01/11/2018 | 22:28
1
15
שבעיני עורכי התכנית פיטר פלצ'יק לא ראוי מספיק לבוא על תקן ישראלי שזכה בזהב.
לצפיה ב-'מי שהעלה את הסרטון אינם עורכי התכנית'
מי שהעלה את הסרטון אינם עורכי התכנית
02/11/2018 | 07:47
15
ולדעתי אין קשר, פשוט לקחו את הקטע שמדבר גם על הזכייה, כאשר הכוונה מלכתחילה הייתה לדבר על הקטע של גיא בכור.
לצפיה ב-'מבחינת יהודים שמלאנים רבים '
מבחינת יהודים שמלאנים רבים
01/11/2018 | 09:27
31
גם בארץ וגם בארה"ב אין שום בעיה בהתמוססות והיעלמות ההילה היהודית האמריקאית, האופציה הציונית היא היחידה שנשארה רק למי שלא תומך בהיתבוללות מרצון.  
לצפיה ב-'מי הסופרים הרוסיים העתיקים ביותר, ומה כתבו?'
מי הסופרים הרוסיים העתיקים ביותר, ומה כתבו?
30/10/2018 | 14:46
37
21
לצפיה ב-'הנזיר נסטור שחיבר את '
הנזיר נסטור שחיבר את
30/10/2018 | 15:36
36
38
"סיפור דברי הימים" הידוע, היה כנראה אחד הראשונים
נסטור הכרוניקן
לצפיה ב-'תודה! אך ייתכן וראוי לשאול קצת אחרת, כלהלן:'
תודה! אך ייתכן וראוי לשאול קצת אחרת, כלהלן:
30/10/2018 | 16:04
35
33
אלו יצירות משמעויות, כאלו שהרוסים קוראים אותן עד היום, נכתבו באלף השנים האחרונות?
לצפיה ב-'בעקרון פושקין נחשב לאבי הספרות והשפה הרוסית המודרנית, '
בעקרון פושקין נחשב לאבי הספרות והשפה הרוסית המודרנית,
30/10/2018 | 21:15
32
21
לפניו כתבו בשפה ארכאית יותר, ומכל יוצרים לפניו זכור לי רק גברייל דרז'בין.
לצפיה ב-'הם קוראים משהו שנכתב לפני פושקין?'
הם קוראים משהו שנכתב לפני פושקין?
30/10/2018 | 22:14
31
21
או שכל הספרות הרוסית המפוארת - בת מאתיים שנה בלבד?
לצפיה ב-'אף פעם לא חקרתי את הנושא לעומק'
אף פעם לא חקרתי את הנושא לעומק
30/10/2018 | 23:13
28
25
אבל לא נראה לי שיצירות שנכתבו לפני פושקין זוכים ברוסיה לפופולריות המונית, זה נראה לי נישתי יותר לחובבי היסטוריה.
לצפיה ב-'איפה הפושקין ואיפה הרמב"ם'
איפה הפושקין ואיפה הרמב"ם
31/10/2018 | 18:32
27
27
זכור לי איך ראינו את עצמינו כ"כ מתורבתים וספרותיים לעומת הצברים המזרחיים הפרימיטיביים - ופתאום מסתבר שהם קוראים (ועוד איך קוראים!!) בעשרות פרשני המקרא ובמשנה, בגמרא ובספרי המוסר, ההלכה ועוד.... אז איך אפשר בכלל לדמיין אפילו שבריר של השוואה ספרותית?
לצפיה ב-'אז למה ללכת סחור סחור? הרי כוונתך הייתה ברורה ישר מההתחלה.'
אז למה ללכת סחור סחור? הרי כוונתך הייתה ברורה ישר מההתחלה.
31/10/2018 | 19:31
26
22
למה שלא תנסה לעשות השוואה ספרותית? הרי קראת את פושקין, לא?
לצפיה ב-'זו הבעיה - אין כ"כ מה להשוות'
זו הבעיה - אין כ"כ מה להשוות
31/10/2018 | 20:02
25
22
מרבית הספרות שלהם דיי דכאונית ולא תורמת אפילו חצי דבר לחיים טובים. כמו לראות סרט לא מוצלח במיוחד ולהישאר עם טעם של איכסה. אלו שדווקא כן כתבו וכותבים משהו חיובי, אפילו שמח, בשפה הרוסית - כולם יהודים. ואגב, הרי חלק ניכר מהספרות הסובייטית הקלאסית (גם בעבר וגם כיום) מתורגמת משפות זרות - ואילו אצל היהודים הרוב המכריע (בוודא בימים עברו) מקורי משלהם.
לצפיה ב-'אבל לא ניסית להשוות'
אבל לא ניסית להשוות
31/10/2018 | 20:10
24
19
לירוק על הכל בטענה שזה "איכסה" לא אומר שאשכרה טעמת את מה שאתה מזלזל בו. הרי גדולי הסופרים היהודיים של העת החדשה הכירו ספרות זרה, לא זלזלו בה, לקחו אלמנטים ממנה ואף כתבו ברוסית ( למשל).

קראת למשל את צ'כוב או שאתה כמו מירי רגב?
לצפיה ב-'קראתי, קראתי... לא לאחרונה, כי כבר לא מעניין'
קראתי, קראתי... לא לאחרונה, כי כבר לא מעניין
31/10/2018 | 20:19
23
18
אבל כשבאנו, אלו הסדרות שהבאנו משם (כמו הרבה אחרים):

Чехов, Пушкин, Лондон, Фейхтвангер, Кристи, Маршак, Достоевский, Цветаева, Севелла, Рубина, Дойль.

וודאי שכחתי כמה שמות. והנה אכן חצי ממה שכתבתי - זה תרגומים משפות זרות.
לצפיה ב-'אבל זה מה שאתה כתבת'
אבל זה מה שאתה כתבת
31/10/2018 | 20:30
22
21
בוודאי זה לא כלל הספרות הרוסית שהרבה יותר ענפה. למשל- את גוגול,זושנקו, מאיקובסקי, פסטרנק, שולוחוב, גורקי, בולגקוב  לא ציינת אבל זה לא אומר שהם לא קיימים.

שוב, איפה ההשוואה עצמה? אתה טוען שצ'כוב למשל כתב סיפורים מלנכוליים?
לצפיה ב-'יפה, אכן הנה עוד כמה ששכחתי שהיו בבית'
יפה, אכן הנה עוד כמה ששכחתי שהיו בבית
31/10/2018 | 20:35
21
15
Гоголь, Зощенко, Маяковский, Булгаков, Пастернак.

אין השוואה, כי אלו לא נתונים שאפשר באמת להשוות. הערכים שלהם והערכים שלנו שונים בתכלית. רק עובדתית רוב כתביהם בני כמאתיים שנה - לעומת האלפיים שנה שלנו. שלא לדבר על הפריחה האדירה בכתיבה היהודית, פי כמה וכמה מהרוסים, מאז התחדשות הישוב היהודי בארץ ישראל.
לצפיה ב-'לא הבנתי מה בדיוק אתה רוצה'
לא הבנתי מה בדיוק אתה רוצה
31/10/2018 | 20:40
20
24
אתה רוצה לטעון שהיהודים טובים בהכל? בכיף. אתה רוצה "יענו" לעשות השוואה? בבקשה. אבל אתה רק מזלזל באחרים בלי שום סיבה או הצדקה. שאלת הזמן אינה רלוונטית לעניין ה"איכות" או ה"אי איכות". יש תרבויות בהרבה יותר עתיקות מהיהודים שהביאו לעולם יצירות מופת עוד הרבה לפני שהתנ"ך התגבש. הספרות האמריקאית לא נופלת באיכותה מהישראלית ( ואף עולה עליה) למרות שארה"ב קיימת רק מסוף המאה ה-18.
לצפיה ב-'באמת ישלי בעיה'
באמת ישלי בעיה
31/10/2018 | 20:58
12
21
אינני יודע כ"כ כיצד לשמר את השפה הרוסית במסגרת יהודית, והאם בכלל המאמץ הזה שווה, כי הספרות האיכותית שלהם מאוד מוגבלת. מה דעתך?
לצפיה ב-'את דעתי על דבריך כבר כתבתי'
את דעתי על דבריך כבר כתבתי
31/10/2018 | 21:06
11
21
אתה מזלזל בתרבויות אחרות רק בגלל שזה "לא שלך" אבל אין כאן שום הצדקה "הלכתית" ל. לא תהיה יהודי פחות טוב אם תקרא את צ'כוב או את המינגויי. יתרה מכך, גדולי אנשי הרוח של היהדות, כדוגמת רמב"ם והרמב"ן, היו אנשי אשכולות והכירו תרבויות אחרות. גדולי הסופרים היהודים הכירו סופרים לא יהודים, כתבו בשפות אחרות ושילבו ביצירותיהם מרכיבים "זרים". הדבקות שלך בבורות ואתנוצנטריות אינה מובנת לי.
לצפיה ב-'אנחנו זלזלנו בתרבות היהודית - והרי יש להודות שטעינו'
אנחנו זלזלנו בתרבות היהודית - והרי יש להודות שטעינו
31/10/2018 | 22:22
10
26
לא ראיתי אצל יוצאי ברה"מ, גם בחלוף 2-3 עשורים, ספרות יהודית-ישראלית בבית - למרות שיש המון מה לקרוא וללמוד מעולם היהדות. הבורות הייתה שלנו...

דווקא בקטע הזה, של להיחשף לספרות יהודית, יוצאי ברה"מ בארה"ב הצליחו יותר. באופן אירוני, זה דווקא לא מונע את התבוללותם.
לצפיה ב-'נו, אם אתה אומר.. '
נו, אם אתה אומר..
01/11/2018 | 05:10
5
לצפיה ב-'פשוט נראה לי (תקן אותי אם אני לא צודק)'
פשוט נראה לי (תקן אותי אם אני לא צודק)
01/11/2018 | 07:20
7
29
שקצב ההיטמעות של מהגרים דוברי הרוסית בחברה הכללית בארה"ב מהיר בהרבה מבישראל. מכאן כנראה נובעת גם הפתיחות הרבה יותר שלהם לכל מה שלא רוסי, כולל הספרות היהודית הענפה. בארץ האדם הרוסי יכול לחיות כל חייו חיים שלמים ומאושרים בתוך בועה תרבותית רוסית בלי להיחשף בכלל לתרבות המקומית, היהודית הכללית וכל תרבות לא רובית בכלל, בבואו במגע עם מי שאינם דוברי רוסית רק במקרים הכרחיים כגון בעבודה. רבים גם אחרי שלושה עשורים בארץ יודעים עברית ברמת שפת הישרדות בלבד (לשאול כמה עולה). האדם הרוסי נמשך לגודל ועוצמה.
מאידך גיסא, אפשר להסביר את הפתיחות הגדולה יותר של דוברי הרוסית כלפי התרבות האמריקאית (ובעיקבות זאת יציאה מהבועה והיפתחות גם כלפי התרבות היהודית) בגודלה ומעמדה הבינלאומי של ארה"ב ביחס לישראל.
לצפיה ב-'נכון, רק אולי תיקון קליל'
נכון, רק אולי תיקון קליל
01/11/2018 | 15:08
2
27
דוברי הרוסית היהודים עדיין מנסים להעביר משהו מיהדותם לדור הבא, אם כי ללא חינוך יהודי וחיים יהודיים בבית זה לא מצליח - ואילו לעומתם - דוברי הרוסית הלא יהודיים חשים גאווה מכך שהדור הבא מרגיש ומתנהג כאמריקאי לכל דבר לעניין.
לצפיה ב-''
01/11/2018 | 16:09
3
לצפיה ב-'חלק מנסים וחלק לא מנסים'
חלק מנסים וחלק לא מנסים
01/11/2018 | 19:52
16
מאלה שמנסים חלק מצליחים וחלק לא מצליחים. בין המצליחים יש גם כאלה שהצליחו בלי חינוך יהודי וחיים יהודיים בבית, תתפלא. מה שכתבתי הוא מנסיון, אמנם לא מארה״ב אלא מקנדה אבל עליך לדעת שלא כל מה שהגיוני בהכרח נכון.
לצפיה ב-'לדעתי הסיבות שונות'
לדעתי הסיבות שונות
01/11/2018 | 19:09
3
23
בארה״ב מהווים הרוסים מיעוט קטן ואין ממש מקומות עם ריכוז רוסי גבוה, אין בכלל מקומות בארה״ב שבהם ניתן להסתדר בלי לדעת אנגלית (ורמת הישרדות ממש לא מספיקה), בישראל חיים 2 מיליון דוברי רוסית לפחות (ברור לי שהמספר גדול ממספר המהגרים ממדינות דוברות רוסית, הוא כולל גם ילידי ישראל שדוברים רוסית) ולא קשה מדי להסתדר עם רוסית וידיעת עברית ברמת הישרדות בלבד, כך יכולים הרוסים להישאר סגורים בגטו שלהם מבלי לסבול מהשלכות מרחיקות לכת, בארה״ב זה פשוט בלתי אפשרי ולכן בארה״ב אין להם ברירה אלא להתאמץ ולהשתלב כמה שיותר מהר.
לצפיה ב-'בדיוק. ישראל הפכה למעין מיני-רוסיה, '
בדיוק. ישראל הפכה למעין מיני-רוסיה,
01/11/2018 | 22:31
2
24
היא לא ממש חו"ל למי שבא מהגוש הסובייטי. מי שלא משתמש בעברית איפה שאפשר להשיג את המטרה ברוסית כמעט ולא משתמש בא כלל. קשה למצוא את ישראל האוטנטית, המקורית, הייחודית, הבלעדית מבעד לרוסית, הערבית והאנגלית.
לצפיה ב-'שתי הערות'
שתי הערות
01/11/2018 | 22:46
1
27
נראה שהחוגים היהודיים פיספסו את משמעותו של חוק השבות העקום טרם תחילת העליה הסובייטית - אך לאחר מכן בחלוף שנים ספורות, כשכבר התחילו להסתובב בארץ הגויות הסלאביות, מדוע לא דרשו את התאמתו של חוק השבות הישראלי להלכה היהודית?

חבל שנתנו אזרחות אוטומטית לערביי ישראל בזמנו, במקום לגרום להם לקום וללכת - ועוד יותר עצוב שהכניסו אותם לכל מוסדות השלטון היהודי.

אך לכל הדעות זו (הייתה) הגלות האחרונה - ועל כן פנינו בס"ד לעתיד טוב יותר.
לצפיה ב-'נראה לי שלפני נפילת מסך הברזל ותחילת העליה הסובייטית, החוגים'
נראה לי שלפני נפילת מסך הברזל ותחילת העליה הסובייטית, החוגים
04/11/2018 | 15:02
11
היהודיים שהתקיימו מחוץ לשטחי השלטון הקומוניסטי ובמנותק מהם לא העלו על דעתם כמה יהודים יכולים להיות מתבוללים ועם זאת עדיין להתאים להגדרת היהודי ע"פ חוק השבות. הציבור הישראלי ערב העליה 
הגדולה ציפה לבואם של יהודים המחונכים על ברכי המסורת ובעלי תודעה ציונית מפותחת כמו שהיו ההורים והסבים שלהם שייסדו את המדינה, הרי הם עלו בדיוק מאותם המקומות. הם לא שיערו לעצמם מה עולל 
לבני עמם השלטון הקומוניסטי.
מסכים איתך לחלוטין שהמדינה עשתה טעות איומה שלא סיימה את העבודה ב-1948, או לפחות ב-1967, אז ישראל לא הייתה נתונה לסכנה דמוגרפית מתמדת ולא היינו זקוקים לסעיף הנכד כדי למלא את הארץ 
בכל-מיני אנשים לא קשורים כדי לשמור איכשהו על הרוב הלא-ערבי בארץ. אם כי אני לא בטוח אם היה זה אפשרי לא להשאיר במדינה הצעירה כל-כך הרבה ערבים להרביה, אם המעצמות היו מרשות לישראל לקום 
בתור אומה בריאה ולא להשאיר פצע מדמם קבוע כתנאי לעצם הקיום...
לצפיה ב-'זה לא אירוני'
זה לא אירוני
01/11/2018 | 20:04
15
זה נובע מסיבות פשוטות. מן הסתם בחירת בני/ות זוג היא בהתאם למצאי בסביבת המחפשים. 

בישראל בערך 4% התבוללות, כי בערך 4% מהאנשים שמכיר היהודי הממוצע בישראל הם לא יהודים, בארה״ב בערך 58% התבוללות כי בערך 58% מהאנשים שמכיר היהודי הממוצע הם לא יהודים, תבוא ותטען ״למה 58% ולא 98%?״ הסיבה הפשוטה היא שרוב היהודים חיים בקהילות ומכירים משמעותית יותר אנשים מקהילתם משיעור היהודים בארה״ב ככלל. הרי בישראל 25% לא יהודים, לא רק 4% ובכל זאת נדירים היהודים בישראל שכל אדם רביעי שהם מכירים אינו יהודי.

הן יהודים ישראלים והן יהודים אמריקאים לא מתאמצים במיוחד לא להתבולל וקריאת ספרים שחיברו יהודים לא משנה עובדה זו.
לצפיה ב-'לעניות דעתי הוא רק רוצה לטעון '
לעניות דעתי הוא רק רוצה לטעון
01/11/2018 | 06:57
6
21
שהדעה הרוסית הקלאסית על הישראלים "בבונים פראים אנאלפבתים חסרי כל תרבות שרק אתמול ירדו מעץ דקל ועוד לא לגמרי נפטרו מזנבם" היא שטות במיץ שמעידה רק על מי שמחזיק בה.
לצפיה ב-'הטענה שלו הייתה ברורה מההודעה הראשונה'
הטענה שלו הייתה ברורה מההודעה הראשונה
01/11/2018 | 08:20
5
21
ואינה שונה מכל טענה שלו בעבר- היהודים הכי טובים, אין לנו צורך ללמוד או לדעת משהו מעבר לתורה/דת, הגויים הם טיפשים ולא יוצלחים וגם אם תמצא משהו טוב שהם עשו אז זה בטח הועתק מיהודים.
לצפיה ב-'אני דווקא חושב שהטענה היא שונה, ולשוני הזה יש חשיבות'
אני דווקא חושב שהטענה היא שונה, ולשוני הזה יש חשיבות
01/11/2018 | 08:40
4
26
אם הוא נשמע מזלזל ברוסים במידת מה, זה רק כדי לתת משקל נגד לטענה הרוסית המפורסמת שהתרבות הרוסית היא הכי טובה בעולם ואילו תרבות ישראלית (והיהודית בהכללה, הם לא ממש מבדילים) לא קיימת כלל או לכל היותר קטנתנה ופרימיטיבית, כאשר הפועל העם היהודי הקטן יחסית לא מבייש אפילו את העם הרוסי הגדול והנפלא בכמות כותבים, סופרים, משוררים, הוגי דעות, אנשי תרבות ורוח, כמו גם במספר כתבים השייכים לתרבות היהודית (והישראלית החדשה כחלק ממנה) שנכתבו במשך ההיסטוריה, ועולה עליה פי כמה יחסית לגודל העמים. האיש למד סופסוף להערחיך את מורשתו והבין שאין במה להתבייש, באמת, והשמש לא זורחת מהתחת של הרוסים. לא שצריך לקפוץ מקיצוניות לקיצוניות ולזלזל בתרבות הרוסית הגדולה והענפה באמת, לא לצריך להתעסק בהשוואת גודל השטרונגולים, כבודה במקומה מונח, ויש כבוד, אבל התרבות הרוסית היא רק אחת מני התרבויות הרבות בעולם, לא טובה ולא גרועה מכל השער, בעולם יש הרבה תרבויות, מה עם התרבות הצרפתית, הגרמנית, הספרדית (ושם בכלל כל מדינה היא עולם ומלואו), ועכשיו נתחיל לזלזל בתרבות השוודית או הצ'כית כי יש רק מיליונים ספורים של שוודים או צ'כים בעולם? הרוסים מזמן צריכים לרדת מהעץ ולהבין שתרבותם, גדולה ומפוארת ככל שתהיה, היא רק אחת מני רבות, וחשיבותה לא עולה ולא נופלת מתרבויות אחרות כגון הפולנית, היפנית או היהודית.
לצפיה ב-'חזק וברוך!'
חזק וברוך!
01/11/2018 | 15:15
1
5
לצפיה ב-''
01/11/2018 | 16:09
5
לצפיה ב-'לא קשה לעקוב אחרי הדעות שלו'
לא קשה לעקוב אחרי הדעות שלו
01/11/2018 | 19:53
23
הן די חוזרות על עצמן:

>מרבית הספרות שלהם דיי דכאונית ולא תורמת אפילו חצי דבר לחיים טובים. כמו לראות סרט לא מוצלח במיוחד ולהישאר עם טעם של איכסה. אלו שדווקא כן כתבו וכותבים משהו חיובי, אפילו שמח, בשפה הרוסית - כולם יהודים. ואגב, הרי חלק ניכר מהספרות הסובייטית הקלאסית (גם בעבר וגם כיום) מתורגמת משפות זרות - ואילו אצל היהודים הרוב המכריע (בוודא בימים עברו) מקורי משלהם.

>אין השוואה, כי אלו לא נתונים שאפשר באמת להשוות. הערכים שלהם והערכים שלנו שונים בתכלית. רק עובדתית רוב כתביהם בני כמאתיים שנה - לעומת האלפיים שנה שלנו. שלא לדבר על הפריחה האדירה בכתיבה היהודית, פי כמה וכמה מהרוסים, מאז התחדשות הישוב היהודי בארץ ישראל.

>אינני יודע כ"כ כיצד לשמר את השפה הרוסית במסגרת יהודית, והאם בכלל המאמץ הזה שווה, כי הספרות האיכותית שלהם מאוד מוגבלת.

>שלא לדבר על העובדה שרהי כל המסעות הללו מתנהלים ברוח חילונית ולא יהודית - מבלי להזכיר את אלו שדווקא כן שמרו על חיים יהודיים, גם במהלך תקופת השמד הזו.

>התכוונתי בתקופת ברה"מ. אינני יודע ולא מתעניין מה קורה שם היום, כך שהמספרים לא אומרים לי כלום.
לצפיה ב-''
01/11/2018 | 21:14
1
לצפיה ב-'מיצירות ממש עתיקות '
מיצירות ממש עתיקות
30/10/2018 | 23:35
27
"משא מלחמת איגור" היא בין המפורסמות. אם מתאים לך גם מהספרות האוקראינית קבל את גריגוריי סקובורודה.
לצפיה ב-'לא'
לא
31/10/2018 | 13:07
28
היו, כמובן, משוררים גם לפני פושקין, כמו Тредиаковский, אבל היצירות שלו לא ממש קריאות. השפה מיושנת, מבנה השירים נראה פרימיטיבי בהשוואה למשקלים ולחריזה שהקורא המודרני רגיל אליהם.

להבדיל, גם ישראלי מצוי לא קורא את ר' יהודה הלוי. לכל היותר, שרים ומדקלמים פה ושם כל מיני פיוטים של משוררי ימ"ב, מבלי להבין את המשמעות.
לצפיה ב-'אין , הם גנבו הכל מהיהודים ( נכתב בהומור כמובן). '
אין , הם גנבו הכל מהיהודים ( נכתב בהומור כמובן).
30/10/2018 | 21:19
16
לצפיה ב-'משא מלחמת איגור'
משא מלחמת איגור
31/10/2018 | 13:03
24

זה לא שקוראים את זה על בסיס יומיומי, אבל פה ושם מלמדים פרקים נבחרים בבתי הספר (בתרגום לרוסית מעודכנת).
לצפיה ב-'יהדות, לאום ודת | נאומו של מנחם בגין בכנסת בשנת ה'תש"ל'
יהדות, לאום ודת | נאומו של מנחם בגין בכנסת בשנת ה'תש"ל
01/11/2018 | 17:06
1
23
לצפיה ב-'ראה כמה דעותיו של בגין שונות משלך'
ראה כמה דעותיו של בגין שונות משלך
08/11/2018 | 23:05
16
בגין ביקש להקל בגיור ואתה מבקש להקשות. בגין ביקש לקבל כל מי שמוצאו יהודי גם אם אינו יהודי וגם אם אינו מעוניין להתגייר ואתה מבקש למנוע מצאצאי יהודים שאינם יהודים להגר לישראל, מוזר, לא?
לצפיה ב-'סרטון תעמולה למתמודד אלי נכט מאשדוד'
סרטון תעמולה למתמודד אלי נכט מאשדוד
30/10/2018 | 08:39
5
27
אותו אחד עם הסרטון השנוי במחלוקת שנתתי כאן: http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/979/18373195...

עכשיו עם סרטון נוסף מבוסס על השיר הרוסי "כזה כמו פוטין":

דעתי ?  יצא עלוב.
לצפיה ב-'אלי השכיל להבין שכדי לא לעורר כלפי עצמו עוינות '
אלי השכיל להבין שכדי לא לעורר כלפי עצמו עוינות
30/10/2018 | 10:14
4
20
בקנה מידה כלל-ארצי מוטב לו להישאר בתוך גבולות הגזרה הרוסית המוכרת ומאחורי מחסום השפה. 
יצא די עלוב גם בעיני אבל די עלול לקלוע לטעמו של הקהל אליו הוא מכוון.
לצפיה ב-'קולע בצורה די מוגבלת'
קולע בצורה די מוגבלת
30/10/2018 | 10:54
3
19
הוא מקבל אחוזים ספורים
לצפיה ב-'טוב כנראה שהמטרה שלו היא '
טוב כנראה שהמטרה שלו היא
30/10/2018 | 10:58
2
15
רק להיכנס למועצה על הקשקש, אחרת הוא יורה לעצמו ברגל.
לצפיה ב-'אכן'
אכן
30/10/2018 | 11:10
1
15
וגיטרמן הליצן רץ לראשות העיר עם גג 3%
לצפיה ב-'גיטרמן לדעתי הוא בכלל חיית מחמד ונשק של לסרי '
גיטרמן לדעתי הוא בכלל חיית מחמד ונשק של לסרי
30/10/2018 | 11:16
20
הנועד לגנוב קולות של חלק מסוים מהרוסים מהמועמדים הרציניים יותר.
לצפיה ב-'רעיון חדש: מסעות שואה לאוקראינה'
רעיון חדש: מסעות שואה לאוקראינה
25/10/2018 | 09:23
6
30
כתב החינוך של 'ישראל היום', נועם (דבול) דביר, מפרסם הבוקר (ה') לראשונה על יוזמה חדשה שמציעה לצמצם את ההכנסות של הפולנים. "יש להמשיך ללמד את דור ההמשך את ההיסטוריה, מבלי לתרום למי שמנסה לשכתב אותה"
יוזמה חדשה שמגיעה כנקמה על החוק הפולני, מציעה מסעות שואה לאוקראינה במקום לפולין. לאחרונה, כ-20 מדריכים של מכון השואה הישראלי "שם עולם" הוכשרו להדריך קבוצות על שואת יהודי אוקראינה.
לצפיה ב-'לא נפרנס את האנטישמים הפולנים, כן נפרנס אנטישמים אחרים'
לא נפרנס את האנטישמים הפולנים, כן נפרנס אנטישמים אחרים
25/10/2018 | 10:37
1
28
איזה הגיון מוזר. אם כבר, אז לבטל את המסעות כליל. הנרטיב שלהם, סטייל "פעם היינו כצאן לטבח והיום יש לנו את גדי איזנקוט המצביא המהולל", הוא שחצני ושקרי. אי אפשר למנוע שואה נוספת, היל"ת, אי אפשר גם להסיק מסקנה אופרטיבית כלשהי, פרט לזה שהערבים בהחלט מעוניינים בקמבק של השואה (אבל אף אחד לא יספר זאת לתיירים במחנות הריכוז).
לצפיה ב-'היום יש כבר נרטיב חדש'
היום יש כבר נרטיב חדש
25/10/2018 | 22:14
38
"כולם יכולים להיות נאצים"
לכן חשוב שנסיק מסקנות מהשואה ולא נעשה למחבלי הפלסטלינה המסכנים את מה שהנאצים עשו לנו.
לצפיה ב-'תהיתי למה מסעות שואה נעשו רק לפולין'
תהיתי למה מסעות שואה נעשו רק לפולין
31/10/2018 | 21:44
15
לא רק בפולין ואוקראינה ניתן למצוא שרידי מחנות השמדה ומחנות ריכוז, בחלק ניכר ממדינות אירופה, במיוחד מרכז אירופה, ניתן. נכון שמחצית היהודים שנרצחו בשואה נרצחו בפולין, אבל זה לא מצדיק התעלמות ממקומות אחרים בהם נרצחו יהודים בשואה.
לצפיה ב-'כל המסעות מיותרים לחלוטין'
כל המסעות מיותרים לחלוטין
01/11/2018 | 18:26
2
17
אפשר ללמוד ולדעת הכל, כמו שאנחנו לומדים תורה - מהספר. אחרת, צריך גם מסעות לאנגליה ולספרד (לזכר הגירוש), לרוסיה ואוקראינה (לזכר הפוגרומים).

שלא לדבר על העובדה שרהי כל המסעות הללו מתנהלים ברוח חילונית ולא יהודית - מבלי להזכיר את אלו שדווקא כן שמרו על חיים יהודיים, גם במהלך תקופת השמד הזו.
לצפיה ב-'ספרים זה לא מספיק'
ספרים זה לא מספיק
01/11/2018 | 20:28
1
19
הרי הנייר סובל הכל, אין כמו מוצגים שהשתמרו ומעידים על מה שהתרחש בהם.

אפילו ספרי היסטוריה מוטים מהאג׳נדות הפוליטיות של מחבריהם ואינם אובייקטיבים, אז אתה רוצה לסמוך על ספרים בלבד? הגזמת. אין תחליף למסעות השואה.
לצפיה ב-'עובדתית, העם היהודי קיים בזכות ספר התורה'
עובדתית, העם היהודי קיים בזכות ספר התורה
01/11/2018 | 22:00
18
איננו יודעים מה מיקומו המדוייק של הר סיני.
איננו יודעים היכן בדיוק קבורים גדולי עם ישראל לדורותיו.
זה לא מפריע לדעת שזו התורה שקבלנו ואותה נעביר הלאה.

איך שום דבר אחר שהחזיק את העם היהודי לאורך שנות הגלות - זולת ספר התורה, שהוא סה"כ (לכאורה) רק קלף מגולגל עם אותיות.
לצפיה ב-'סליחה על השאלה | עולים מבריה"מ לשעבר'
סליחה על השאלה | עולים מבריה"מ לשעבר
23/10/2018 | 22:18
11
43
לצפיה ב-'בדיוק אתמול צפיתי בזה! '
בדיוק אתמול צפיתי בזה!
24/10/2018 | 09:12
10
34
נראה שהיו-טיוב הקפיץ את זה אתמול להרבה אנשים.

חשבתי לכתוב על זה כאן, אבל אמרתי לעצמי, האנשים שהופיעו בסרטון הם כולם טובי מזג, נעימי הליכות, בעלי הומור,אופטימיים וקומוניקטיביים: בטח תכתבו עליהם שהם מיעוט פיצפון שלא מייצג את ציבור העולים מברה"מ לשעבר.

צפיתי בעבר בפרקים נוספים של הסדרה החיננית הזו, ונראה לי שזו בחירה מודעת של ההפקה להזמין, מקרב הקבוצה המדוכאת שהפרק עוסק בה, דווקא את הטיפוסים החיוביים, אלה שהצופה היה שמח להכיר מקרוב. בשבילי, הבחירה הזו עובדת טוב.

לצפיה ב-'הרוסים הם לא "קבוצה מדוכאת"'
הרוסים הם לא "קבוצה מדוכאת"
24/10/2018 | 09:34
42
גם לא האתיופים או המזרחיים. מדובר בססמאות שהשמאל המציא, ואין בין הססמאות למציאות ולא כלום. אף אחד לא מדכא את יוצאי רוסיה, ואם תשאל את הוריי את בני גילם שעלו לפני 27 שנה, לא ממש למדו עברית ולא ממש השיגו משרות חלומיות, תראה שבסה"כ הם מרוצים מהמעבר לארץ.
לצפיה ב-'מדוע לא מייצגים ?'
מדוע לא מייצגים ?
24/10/2018 | 11:42
8
33
דווקא חתך שדי מייצג חלק לא קטן מיוצאי בריה"מ לשעבר.

"קבוצה מדוכאת"
לצפיה ב-'מעניין, אגב, איך הנרטיב השמאלני משתנה בחלוף הזמן'
מעניין, אגב, איך הנרטיב השמאלני משתנה בחלוף הזמן
24/10/2018 | 15:45
4
39
פעם זה היה "רוסים מתנשאים, גזענים ופשיסטים שקיבלו בארץ דירה, עבודה ומכונית". היום זה "קבוצה מדוכאת, אוי אוי אוי".
לצפיה ב-'יש ויש '
יש ויש
24/10/2018 | 16:02
34
גם שים לב, לפוסט מודרניסט בד"כ לא אכפת מה"מדוכאים", הם רק כלי בשביל להתנגח ב"מדכא".
לצפיה ב-'גם הנרטיב הימני משתנה בחלוף הזמן '
גם הנרטיב הימני משתנה בחלוף הזמן
13/11/2018 | 14:14
2
14

פעם זה היה "היהודים הם גזע מנוון, שבוודאי ייעלמו בקרוב",
עכשיו זה "היהודים שולטים בעולם באמצעות עושרם הבלתי ייאמן".  
או כמו שצעקו החברים היקרים בשרלוטסוויל: "יהודים לא יחליפו אותנו!"
לצפיה ב-'אתה לא מדבר על ימין, אלא על הנאצים ותומכיהם'
אתה לא מדבר על ימין, אלא על הנאצים ותומכיהם
13/11/2018 | 14:49
7
ממתי תנועה שנקראת "נאציונל-סוציאליסטית" נמצאת בימין של המפה הפוליטית? היטלר רצה לבנות מדינה טוטליטרית, עם מנהיג כל-יכול, חינוך מחדש, חיסול היריבים הפוליטיים - בדיוק מה שהשמאל הנאור עשה ברוסיה לאחר 1917.
לצפיה ב-'זה לא הימין'
זה לא הימין
14/11/2018 | 22:04
6
אלא שונאי ישראל.
ושכחת עוד פרק חשוב: האשמת היהודים הציוניים ב"כיבוש" ו"פשעי מלחמה" ואף השוואתם לנאצים.
לצפיה ב-'אפשר להשתמש גם במונח "קבוצה מוחלשת" '
אפשר להשתמש גם במונח "קבוצה מוחלשת"
25/10/2018 | 12:43
2
25

אם כל כך קשה לך עם המונח "קבוצה מדוכאת". המשמעות זהה.
לצפיה ב-'גם לא מוחלשת'
גם לא מוחלשת
25/10/2018 | 22:05
25
עצם הקביעה שמדובר בקבוצה מדוכאת או מוחלשת היא הטעות, ולא עצם המונח.
לצפיה ב-'אפשר פשוט שלא להשתמש במונחים שאין להם כל יסוד'
אפשר פשוט שלא להשתמש במונחים שאין להם כל יסוד
13/11/2018 | 14:46
7
אז כן, כל בן אדם שמגיע ממדינה א' למדינה ב' בלי לדעת את השפה ואולי גם ללא מקצוע מתאים, במשך כמה שנים יצטרך לעבוד קשה. אבל אין זה אומר שהממסד הרשע או האליטות המרושעות מחלישות/מדכאות אותו.
לצפיה ב-'"מבט על מעמדם ההלכתי של עולי אתיופיה"'
"מבט על מעמדם ההלכתי של עולי אתיופיה"
23/10/2018 | 11:08
44
46
מאת הרב מיכאל אברהם:
https://mikyab.net/%D7%9E%D7%91%D7%98-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%A2%D7%9E%D7%93%D7%9D-%D7%94%D7%94%D7%9C%D7%9B%D7%AA%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%99-%D7%90%D7%AA%D7%99%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94-%D7%98%D7%95%D7%A8/

אמ;לק:... המשך>>
מאת הרב מיכאל אברהם:
https://mikyab.net/%D7%9E%D7%91%D7%98-%D7%A2%D7%9C...

אמ;לק:

1. אצל האתיופים התפתחה גרסה משלהם לדת היהודית (במקרה הזה לא משנה, אם הם אכן צאצאים של יהודים שגָלו אחרי חורבן הבית הראשון, או שהם כת מתייהדת)

2. הם לא חייבים לאמץ את היהדות שאנו מכירים. יחד עם זאת, זכותנו המלאה שלא להכיר בהם בתור יהודים עד שיתגיירו.

3. כל הבכי והנהי בסגנון "אבל הם משרתים בצה"ל/אבל הם כל כך סבלו בדרך לארץ המובטחת" לא קשור לקביעת מעמדם ההלכתי.
לצפיה ב-'מדוע הציפיות מדוברי הרוסית הכזיבו? אולי כי לא ראיתם אותנו'
מדוע הציפיות מדוברי הרוסית הכזיבו? אולי כי לא ראיתם אותנו
22/10/2018 | 07:03
4
60
באמת.

כמעט 30 שנה אחרי גל העלייה הגדול, החברה הישראלית עדיין מתפלאת שדוברי הרוסית לא התמיינו לקטגוריות המוכרות לה
18.10.2018 ויקי אידזינסקי

"עכשיו כנראה שזה לא צחוק. יאשה, וסילי, נטליה וגניה באים... אם כל זה יקרה, תהיה פה רעידת אדמה דמוגרפית. לא, אני לא מדבר על ערבים לעומת יהודים. אני מדבר על מזרחים מול אשכנזים. המדינה שלנו, מה לעשות, פנתה בשני העשורים האחרונים לכיוון מזרחי־לבנטיני. היו כאלה ששמחו על זה (אני לא), היו כאלה שהשלימו עם זה והיו שהרגישו כי המדינה מתחלקת להם בין הידיים והיא לא מה שהכירו, לא מה שרצו... יש איזה ניחוח פרֶחי מובהק באוויר. האם העלייה הגדולה מרוסיה וממזרח אירופה תשנה את כל זה? אתם יכולים להמר על זה בשקט... תחשבו על זה — חצי מיליון או יותר יהודים שאוהבים ללמוד ולקרוא, לראות תיאטרון וללכת לקונצרטים... והילדים שלהם ממושמעים ומנומסים. אלה האנשים שאנחנו צריכים כאן. חושו, חושו אחים — אנחנו זקוקים לכם נורא".

המילים הגזעניות שכתב אמנון דנקנר בעיתון "חדשות" בדצמבר 1989 הן רק דוגמה אחת לציפיות הרבות שרווחו בישראל לקראת העלייה הגדולה מברית המועצות. האליטה הישראלית ציפתה שהעולים יחברו לקבוצה האשכנזית, למעמד הגבוה ולשמאל; היא ציפתה שהעולים יטו את החברה לכיוון חילוני יותר, שהם יתמכו בשמאל המדיני והכלכלי; ושהם יבשרו על מהפכת נישואים אזרחיים וישמשו כמעין טרפנטין מול הדתיים והמזרחים כאחד.

הציפיות האלה, אם לומר בעדינות, לא התממשו. כמעט 30 שנה אחרי תחילת העלייה מברית המועצות, נראה שדוברי הרוסית בישראל מסרבים להתמיין לקטגוריות המוכרות לאוכלוסייה הצברית. הם לא מזדהים בקלות כחילונים או דתיים, כחלשים או חזקים או כשמאלנים או ימנים. רבים מהם אוחזים בעמדות פטריוטיות־נציות, אך שיעור הירידה מהארץ בקרבם הוא גם הגבוה בישראל; רבים מהם תומכים בשלילת זכויות אזרחיות מהמיעוט הערבי, ומנגד דוגלים בהפרדת דת ומדינה ובשוויון אזרחי (נישואי עולים וערבים לא היו נדירים בתחילת גל העלייה); הם גם חלשים כלכלית, אך מתאפיינים במוביליות גבוהה.

מדוע הציפיות מדוברי הרוסית הכזיבו? טעויות ניבוי כאלה הן חלק כואב ובלתי נפרד מחוסר הנראות של המהגרים, כמעט בכל מקום. החברה הקולטת מסרבת לראות את העולה כפי שהוא, ומנהלת מערכת יחסים עם דימוי מסוים שלו שבנתה לעצמה — כזה שנוצר עוד טרם הגעתו, ושנותר על כנו זמן רב לאחר מכן. זה דימוי מומצא, שלא מאפשר ליליד הארץ להתוודע לנקודת מבטו האמיתית של המהגר. עבור העולים, זה לא פחות מאסון. אין דבר כואב יותר מאשר להיות בלתי נראה.

במידה מסוימת, חוסר הנראות בהגירה מקביל ליחס שמקבלות נשים מגברים. הנשים אמנם נראות בידי הגברים, אבל אך ורק כאובייקט מיני. חלק מהגברים משוכנעים שנשים באמת נהנות מההחפצה הזאת; שהן מוחמאות מצביטה בישבן או משריקה ברחוב. באופן דומה, דוברי רוסית נראים אך ורק מבעד לעיני הצברים, המקבעות את חוויית הייצוג. הצברים הם שקבעו, למשל, שהאוכל הרוסי "מוזר", או שהמבטא הרוסי "לא נעים" לאוזן. הם ירשו לעצמם לומר לדוברי רוסית שהמבטא שלהם מפריע להם, או אפילו לחקות אותו. האם זו קביעה שמישהו יעז להשמיע באוזניו של אדם מגמגם?

בדומה לנשים שאימצו צורת הסתכלות שוביניסטית על עצמן, גם דוברי הרוסית נשבו במבט מזלזל פנימי בהשפעת הדיכוי הצברי. דוברי רוסית רבים סבורים שהאוכל הביתי שלהם מגעיל, על אף שהתענגו עליו בילדותם; אחרים מובכים מהמבטא הרוסי. הם מתביישים בשמותיהם המקוריים, ומאמצים חלופות אירופיות שמעולם לא נהגו בארצם: מאשה הופכת למרי, סרגיי לסרג'יו, נטשה היא נטלי וסשה הוא בעצם אלכס.

חברה צברית שלי, שנישאה לגבר שעלה מאוקראינה בגיל שנה, הצליחה לחלץ ממנו את שמו המקורי רק אחרי החתונה, בחושך ובשקט. גם עולים רבים ששמרו על שמם הרוסי מעדיפים להגות אותו בהגייה העברית המשובשת. ואין זה פלא: הרי הגייתו המקורית מעוררת בצברים גיחוך ומהווה מקור לחיקויים משפילים.

לעומת העולים, הצבר, ההגמון, הוא תמיד שקוף ונורמלי; המיעוט הוא תמיד זה שצריך להצדיק את עצמו ולהתיישר לפי הכללים שלהם. הטעם הצברי הוא תמיד הנורמה, וכל חריגה מהאסתטיקה שלו נענשת בתיוג גזעני. עולות שמעזות להשתעשע בלבוש חגיגי נחשבות למי ש"התלבשו כמו גרוזיניות", ועולים שלובשים חליפות בצבעים שלא נחשבים "גבריים" מתויגים כמאפיונרים או "אוליגרכים".

הצברים עיוורים במיוחד לאפליה הממסדית הגדולה ביותר המופנית לדוברי הרוסית — האיסור על רבים מהם להינשא בישראל. לא כי הם אינם יהודים, אלא כי הם אינם יהודים בעיני הזרם היחיד השולט ברבנות, הזרם האורתודוקסי. בישראל יש חוסר התאמה מובהק בין חוק השבות, שפתח את שערי המדינה בפני כל אדם עם שורשים יהודיים, ובין חוקי האישות, המופקדים בידי ההלכה האורתודוקסית. המדינה לא מכירה כיהודים במי שרק אביו יהודי, או ביהודים רפורמים וקונסרבטיבים. דוברי רוסית רבים נאלצים לנסוע להינשא בקפריסין או בפראג, ללא בני משפחה או חברים, ובסיועה של תעשיית חתונות מפוארת שהתפתחה עבורם, ומוכרת בעיקר בתוך הקהילה. כמה אירוני: הטקס שהצעירים היהודים האלה עורכים בפראג — שוב בגולה, לעתים קרובות במזרח־אירופה ולפעמים גם בחסות סממנים נוצריים — הוא זה שמוכר בידי מדינת ישראל, אך לא כך הטקס היהודי, שרבים מהם רוצים לערוך. כמה כואב להיות חלק מחתונה כזאת, כמה הדרה מופנית לחתן ולכלה ביום חגם. אבל מרבית הצברים בקושי מודעים למצוקה הזאת. זו הרי בעיה של מהגרים, והם בכלל לא נראים.

אשה כמוצר צריכה
ביטול החוויה של דוברי הרוסית בולט גם בכל מה שקשור ליחס ל"נשים רוסיות", שהפכו בישראל לתופעה של ממש, עד היום, יותר מרבע מאה אחרי העלייה הגדולה. השוביניזם הסובייטי לא מוכר לצברים ומבלבל אותם. בניגוד לשוביניזם המוכר במערב — זה ששומר על האשה בבית — הגרסה הסובייטית לא מדירה את האשה מהמרחב הציבורי. שוק העבודה בברית המועצות היה שוויוני יותר מאשר במדינות המפותחות במערב אירופה, בין השאר בשל מותם של מספר עצום של גברים במלחמת העולם השנייה. אך בזמן שהאשה הסובייטית עבדה במשרה מלאה, ציפו ממנה גם להיות אובייקט מיני לכל גבר מזדמן (כפי שתיארו היטב סרטי הפולחן "רומן בעבודה" ו"מוסקבה אינה מאמינה בדמעות"). היא נדרשה להמשיך לנהל לבדה את משק הבית: לסחוב לבדה סלים מהמכולת, אך לעשות זאת על עקבים, בתנועות קלילות ובנענוע אגבי ונונשלנטי של הישבן.

הגברים הצברים שמחים להתנפל על "המוצר המבוקש" הזה — האשה המְרצה, שהיא גם אשת עבודה למופת, משכילה וגם מטופחת ובהירת עור לרוב. לעתים קרובות, נישואים אלה מלווים בניצול מרבי של העובדה שלנשים העולות אין ברירה אחרת. הן מהגרות, חלשות כלכלית ונעדרות כל תמיכה של חברים ומשפחה. אין עולה יוצאת רוסיה או אוקראינה שלא שמעה "מחמאה" בסגנון "אתן לא מפונקות כמו הצבריות, אתן לא מתלוננות". היש אמירה מבחילה, מבטלת ומוחקת יותר?

החוויה של דוברי הרוסית מבוטלת גם במערכת החינוך ובאקדמיה. במרבית החוגים המרשימים למגדר לא מקדישים זמן לחקר השוביניזם והפמיניזם הסובייטי. אבל גם קודם לכן, בבתי הספר, לא מלמדים את הילדים על המשמעות הסובייטית של יום הניצחון על הנאצים. מלחמת העולם השנייה, שעליה לומדים בישראל בעיקר מבעד לנראטיב של "המערב", היתה חוויה קשה ומעצבת לשלושה דורות של תושבי ברית המועצות. יותר מ–20 מיליון איש קיפחו את חייהם במלחמה — יותר מרבע מסך ההרוגים בה. רובם מתו מוות זוועתי, למשל כאשר נשלחו על ידי סטלין לחזית ללא נשק וללא מזון, מצוידים במנת וודקה בלבד. פשוטו כמשמעו, הם עצרו את הנאצים בגופם. היהודים הרוסים סבלו במיוחד מרדיפות השלטון, מהבריחה מהנאצים ומהיעלמות השטייטלים בזמן המלחמה, וכמובן מהאנטישמיות בזמן המלחמה ואחריה. הטראומות האישיות לא עובדו מעולם, שכן בברית המועצות לא היתה מערכת בריאות נפש מתפקדת, ורבים מהעולים המבוגרים ובני משפחותיהם נושאים עמם טראומות עד היום. כמה כואב להגיע לישראל ולא לפגוש כלום מזה, אפילו לא בספרי הלימוד? 9 במאי, היום שבו סבתי התאבלה על משפחתה שנשרפה בידי הנאצים, לא מוכר בישראל בהקשר הזה. מה היהודים העולים יודעים על עצמם, בין הדוגמה המפלגתית שהכתיבה את ספרי ההיסטוריה במולדתם, ובין השתיקה הרועמת לגביהם בישראל? בהיעדר גיבוי מחקרי, ממסדי וציבורי, אפילו אני חרדה שמא אני חוטאת לנרטיב של אותם וטרנים, ומתלבטת אם רק להזכיר את היעדרו או להתחיל לספר אותו מנקודת מבטה של משפחתי.

לצפיה ב-'המשך'
המשך
22/10/2018 | 07:04
29
ישראל היא מדינת עלייה, והיא חייבת לשנות את גישתה כלפי המיעוטים שחיים בה: מגישה פטרונית שקובעת את האקסיומות התרבותיות, שהתחילה עוד בקליטת העלייה המזרחית, לגישה שמספרת את סיפורן של שלל הקבוצות בישראל כפי שהן רואות את עצמן, מתוך אמונה שלכל מיעוט זכות להכרה.

כמה ציניות עולה מכתיבתו של דנקנר — אנחנו רוצים את העלייה הרוסית כי היא מתאימה לנו, כי הם משרתים את המטרות שלנו וכדי להילחם בתרבות של עלייה אחרת. גם ספרי הלימוד נכתבים מנקודת המבט של מקימי המדינה וצאצאיהם בלבד, וכל השאר מתפקדים כפלקטים מבוישים. העלייה הגדולה של שנות ה–90 כבר חלפה, אבל כל עוד הגישה כלפי העולים לא תשתנה, האלימות תימשך גם כלפי העליות הבאות, וכלפי שלל המיעוטים בקרבנו. עוצמתה של מדינה לא מגיעה מאזרחים לא־נראים, מדוכאים ומבוישים, אלא מאזרחים שטוב להם.

----------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'אידזינסקי היא פעילת שמאל מוצהרת'
אידזינסקי היא פעילת שמאל מוצהרת
22/10/2018 | 10:11
1
47
עם אבא בהתאם
לצפיה ב-'אכן, לפי דבריה שקוף מי היא'
אכן, לפי דבריה שקוף מי היא
23/10/2018 | 07:09
27
אביה היה חבר במפלגה הקומוניסטית ?
לצפיה ב-'אני יכול להסכים איתה במספר נקודות'
אני יכול להסכים איתה במספר נקודות
23/10/2018 | 08:18
26
את הצבר חינכו למודל העולה החדש ולא סיפרו לו בעצם שכמעט ואין יותר עולים מזן כזה ושמרבית העולים מבריה"מ לשעבר לא בדיוק יענו על הציפיה.
מה גם שחלק לא מבוטל מהצברים מתנהג דה-פקטו בחוסר ציונות ו/או יהדות אלא ישראליות נטו, "כי הם הרי נולדו כאן" ואנחנו לא.

ולצד של העולים, רוב האנשים פשוט הגיעו ולא ידעו כל כך מה מצופה מהם ובוודאי שהם לא ענו על המודל של העולה החדש.
חלק נשארו בעלי זהות מדינית-תרבותית זרה וחלק גם בני לאומים אחרים, והם פשוט "עברו דירה" לישראל, כפי שתיאר כאן פעם הגולש helio.

הגישה של מחיקה אגרסיבית של הזהות של העולים(כפי שקרה עם מחיקת היידיש ותרבות יהודי אשכנז במגזר החילוני), אינה במקומה.
אני אישית תומך בזהות יהודית-ישראלית כמרכזית תוך מתן כבוד להיסטוריה המשפחתית והעדתית.

לגבי דבריו של דנקנר, היא צודקת שהעולים אינם חיילים שלו בשביל להילחם את המלחמות שלו.
הם בני אדם עצמאים ולא כלי שרת של אינטרסנטים.
לצפיה ב-'תקלה בתפוז'
תקלה בתפוז
23/10/2018 | 07:25
6
16
כאשר שולחים הודעה מקבלים מסך עם צורך באישור מנהל לפרסום ההודעה.
לא התקנתי אפשרות כזאת בפורום ומדובר בתקלה כללית בתפוז.

בשביל לפתור את הבעיה, יש למחוק Cookies and Site Data של אתר תפוז בדפדפן בו אתם גולשים, לשמור שינויים, לסגור את הדפדפן ולהפעיל מחדש.
לצפיה ב-'אופציה נוספת: לצאת מהמערכת של תפוז ולהיכנס מחדש.'
אופציה נוספת: לצאת מהמערכת של תפוז ולהיכנס מחדש.
24/10/2018 | 15:33
2
8
לצפיה ב-'כבר עדיף לצאת ולא לחזור. '
כבר עדיף לצאת ולא לחזור.
29/10/2018 | 19:08
1
3
לצפיה ב-'לא מבין מדוע לא מתקנים את זה.'
לא מבין מדוע לא מתקנים את זה.
29/10/2018 | 21:42
9
רק מבריח גולשים
לצפיה ב-'אתם חווים את התקלה כל יום ?'
אתם חווים את התקלה כל יום ?
02/11/2018 | 09:04
1
6
אצלי זה עדיין כך.
כל יום לצאת מהמערכת ולהיכנס מחדש.
לצפיה ב-'כמו שאמרת, לא גורם לך לרצות להמשיך לגלוש כאן. '
כמו שאמרת, לא גורם לך לרצות להמשיך לגלוש כאן.
02/11/2018 | 10:58
5
לצפיה ב-'התקלה טופלה'
התקלה טופלה
11/11/2018 | 12:43
1
לצפיה ב-'מצאו כאן את רוסיה הגדולה, העצומה ובעיקר המפותחת '
מצאו כאן את רוסיה הגדולה, העצומה ובעיקר המפותחת
16/10/2018 | 08:13
7
46
לצפיה ב-'1.99 אחוזים מ GDP עולמי , זה לא מעט'
1.99 אחוזים מ GDP עולמי , זה לא מעט
18/10/2018 | 13:41
28
יותר מאיטליה או ספרד. יותר מאוסטרליה.

ישראל היא רק 0.44 אחוז. שזה פחות מנורבגיה או איראן.

יפן היא זו שבאמת יוצאת דופן.

מי שבאמת מפתיעה כמה היא חלשה  , זו הודו.
לצפיה ב-'1.99 אחוזים מ GDP עולמי , זה לא מעט'
1.99 אחוזים מ GDP עולמי , זה לא מעט
18/10/2018 | 13:43
5
17
יותר מאיטליה או ספרד. יותר מאוסטרליה.

ישראל היא רק 0.44 אחוז. שזה פחות מנורבגיה או איראן.

יפן היא זו שבאמת יוצאת דופן.

מי שבאמת מפתיעה כמה היא חלשה  , זו הודו.

לצפיה ב-'תשווה לארה"ב'
תשווה לארה"ב
18/10/2018 | 13:45
4
29
ובעיקר תציץ בהרכב הייצוא של רוסיה (רובו נפט ומוצריה, כמו לסעודים)

אגב, באיראן חיים 80 מיליון איש, היא לא ברת השוואה לישראל בשום צורה.
לצפיה ב-'סעודיה 0.86 אחוז שזה פחות מחצי מרוסיה'
סעודיה 0.86 אחוז שזה פחות מחצי מרוסיה
18/10/2018 | 14:09
3
28
ברוסיה יש 144 מיליון ובפקיסטן ש רק 0.38 אחוז , יש 200 מיליון איש.

אם ישראל מושוות לפי כמות האנשים אז
הולנד שיש בה 17 מיליון היא 1.04 אחוז , או אוסטריה שיש 8.8 מיליון 0.52 אחוז שזה כמו כמו איראן רק עם מספר תושבים כמו ישראל.

מדוע להשוות את רוסיה עם ארה"ב ? כי שתיהן היו מעצמות על ? גם מדינות אירופה היו פעם.

אם רוסיה תתקדם בתחומים המתאימים היא תוכל להיות בחוזק של יפן לפחות.
לצפיה ב-'היא לא תתקדם, אני חותם לך '
היא לא תתקדם, אני חותם לך
18/10/2018 | 14:17
2
33
אכן כן, רוסיה שממצבת את עצמה כמעצמה, היא לא יותר מ"תחנת דלק שהתחפשה למדינה" כדברי ג'ון מקיין.

לישראל, כידוע, אין יותר מדי אוצרות טבע לייצא, אלא טכנולוגיות, ככה שאנחנו במצב די טוב:
לצפיה ב-'never say never'
never say never
18/10/2018 | 14:36
1
28
אז כשפוטין אמר לילדים "Whoever leads in AI will rule the world"
הוא שלל מראש את רוסיה או שהוא מתכנן משהו ?
לצפיה ב-'מבחינתי, פוטין יכול להגיד כל דבר'
מבחינתי, פוטין יכול להגיד כל דבר
18/10/2018 | 14:52
29
יש לו רוחב אופקים של עובד קג"ב זוטר, ותו לא. כל עוד הוא נשאר בשלטון (שזה עוד 15-20 שנה), רוסיה תמשיך לדשדש.
לצפיה ב-'שנת 1992, ישראל השפויה: מתי גולן תוקף את יהדות ארה"ב '
שנת 1992, ישראל השפויה: מתי גולן תוקף את יהדות ארה"ב
14/10/2018 | 09:51
93
67
היום יחס התקשורת אל יהדות ארה"ב המתבוללת הוא חם ומחבק, סטייל "לא ניתן לביבי הפאשיסט להרחיק את אחינו, חייבים לשמוע את כל מה שיש להם להגיד בנושא הסכסוך הערבי-ישראלי, וגם להכיר בזרמים הלא-אורתודוקסיים שלהם".

אלא שלפני רבע מאה הדברים נראו אחרת לגמרי. ולראיה, ספרו של מתי גולן,...
המשך>>
היום יחס התקשורת אל יהדות ארה"ב המתבוללת הוא חם ומחבק, סטייל "לא ניתן לביבי הפאשיסט להרחיק את אחינו, חייבים לשמוע את כל מה שיש להם להגיד בנושא הסכסוך הערבי-ישראלי, וגם להכיר בזרמים הלא-אורתודוקסיים שלהם".

אלא שלפני רבע מאה הדברים נראו אחרת לגמרי. ולראיה, ספרו של מתי גולן, באותן השנים עורך ראשי של "גלובס", שיצא לאור בהוצאת "כינרת", אחת ההוצאות היותר סולידיות:
לצפיה ב-'עליה וקוץ בה'
עליה וקוץ בה
12/10/2018 | 07:12
31
47
רק 53 אחוזים מהעולים לישראל בשנים האחרונות הם יהודים
בנימין לשקאר |  09/10/2018

עידוד העליה לישראל הפך מכלי שאמור לחזק את הרוב היהודי לנשק שמערער עליו

על פי הנתונים שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקראת השנה החדשה, שיעור היהודים באוכלוסיית ישראל ירד במהלך השנה האחרונה מ- 74.6% ל- 74.4%. אך בניגוד למה שניתן לחשוב, ירידה זו אינה נובעת מגידול באוכלוסייה הערבית אלא בעיקר מהגידול באוכלוסיית ה״אחרים״ – תושבי ישראל שאינם יהודים או ערבים – שגדלו מ- 4.5% ל- 4.7% מהאוכלוסייה, ומהווים עכשיו כ- 418,000 בני אדם.

על פניו אלה דברים מפתיעים. ה״אחרים״, שברובם הגדול הם עולים מברית המוצעות לשעבר שאינם יהודים על פי חוקי מדינת ישראל, עושים הרבה פחות ילדים מהממוצע (פריון של 1.6 לאישה לעומת 3.1 אצל היהודים, וכ- 3% מכל הלידות), ומהווים כ- 20% מהיורדים, הרבה מעבר שיעורים באוכלוסייה. לכאורה הם לא אמורים לגדול בקצב מואץ אם בכלל, אך בפועל מספרם עולה במהירות גדולה, בפרט בשנים האחרונות, עם גידול של כ-4-5% בשנה.

על פי נתוני הלמ״ס, המקור העיקרי של הגידול באוכלוסיית האחרים הוא העלייה. כך למשל, כ- 40% מהעולים בשנת 2017, 12,000 מתוך 30,000, לא היו יהודים. רובם הגדול ״חסרי דת״, ומיעוט קטן נוצרים או מוסלמים מוצהרים (בפועל יכול להיות שמספר הנוצרים או מוסלמים גדול יותר אבל הם בחרו לא להציג את עצמם כך לרשויות).

בשיחה שקיימתי בשנת 2016 עם המדען הראשי של משרד הקליטה, פרופ׳ זאב חנין, הוא סיפר כי כמעט כל העולים הלא יהודים מגיעים ממדינות ברית המועצות לשעבר. מאחר והם מהווים כ-60% מהעולים בשנת 2017, המשמעות היא ששני שליש מהעולים מברית המועצות לשעבר שעלו בשנים האחרונות אינם יהודים.

נוסף, קיים הבדל בין ״האחרים״ ל״חסרי דת״. האחרים מתייחסים לכל מי שאינו שייך ללאום מוכר: יהודי, ערבי, צ׳רקסי וכו’. אך חלקם מזדהים כנוצרים או מוסלמים, ולכן בעוד שהאחרים מהווים ב-2018 כ- 418,000 איש, חסרי הדת הם ״רק״ כ360,000.

לא חלק מהעם
הלמ״ס סופרת אך ורק אזרחים ותושבי קבע כחלק מאוכלוסיית ישראל, כך שמסתננים או עובדים זרים אינם כלולים במספרים הנידונים כאן ולכן הם לא הסיבה לגידול באוכלוסיית ה״אחרים״. לכן גם ניתן להניח היא ששיעורם האמיתי של היהודים בקרב כלל אוכלוסיית ישראל הוא נמוך יותר ועומד על כ-72%.

שנית, מדובר באנשים שאינם יהודים על פי חוקי מדינת ישראל שנקבעו על ידי הכנסת ובית המשפט העליון, ולא על ידי הרבנות הראשית.

ישנים מקרים בהם הרבנות מסרבת להכיר ביהודים למרות שהם מוכרים על ידי המדינה. אך במקרה הזה מדובר, בין השאר, בבנים או נכדים של יהודי ובני זוגם וילדיהם הקטינים. כלומר, איש לא טוען שהם יהודים – חלקם ממוצא יהודי, חלקם בכלל לא; חלקם מזדהים כיהודים ומעוניינים להתגייר בצורה זו או אחרת; חלקם, או למעשה הרוב על פי המחקרים המעטים שבדקו את הסוגיה, אינם רואים את עצמם יהודים ואינם מעוניינים להיות חלק מהעם היהודי.

זיקה יהודית מוטלת בספק
בנוסף לעלייה הלא יהודית, אוכלוסיית ה״אחרים״ גדלה בעקבות התאזרחות של זרים, בדרך כלל באמצעות נישואים. זה לא כולל את תופעת ההגירה המוסלמית הערבית שנספרת בתוך האוכלוסייה הערבית המוסלמית.

על פי נתוני הלמ״ס, ההגירה המוסלמית כולל התאזרחות לישראל מהגיעה ל-9,300 אנשים בין השנים 2009 ל-2017 (בנוסף ל-1,100 עולים מוסלמים).

אך גם ישראלים יהודים, נוצרים או חסרי דת מתחתנים עם אזרחים זרים ומביאים אותם לארץ – סך הכל קרוב ל-13,000 איש בין 2009 ל-2017. באותו זמן מאזן ההגירה של האזרחים היהודים (לא כולל עולים) היה שלילי ועמד על 48,000, נמוך יותר מבשנים הקודמות.

בין 2009 ל- 2017, סך כל העולים והמהגרים המתאזרחים לישראל היה 211,000 איש ורק 112,000 מהם – חמישים ושלושה אחוזים – היו יהודים. כך הפכה העלייה לישראל מכלי שאמור לחזק את הרוב היהודי לנשק שמערער עליו.

לאור הנתונים הללו נשאלת השאלה מדוע  מדינת ישראל ממשיכה להשקיע משאבים כדי להעלות לארץ אנשים שאינם יהודים. כאשר חוק השבות נחקק ב-1950 הוא נועד ליהודים בלבד. בשנת 1970 הוסיפו את סעיף הנכד שמאפשר לכל מי שיש לו לפחות סבא יהודי לעלות, אך הכוונה הייתה אז לתקן את המצב בו יהודי מחליט לא לעלות לארץ רק בגלל שהנכדים שלו לא יכולים.

אין זה המצב כעת. אותם נכדים של יהודים אינם עולים עם בני המשפחה אשר לעיתים קרובות אינם קיימים יותר. הם עולים עם בני המשפחה הלא יהודים כמו בני זוגם.

כמובן שאסור למנוע מאנשים להתחתן עם בחירי ליבם, אבל גם אין סיבה להמשיך לעודד עלייה של אנשים שהזיקה שלהם לעם היהודי מוטלת בספק. השלב הראשון הוא להפסיק כל פעולה של עידוד עלייה במדינות ברית המועצות כלפי מי שאינם יהודים. השלב השני הוא שינוי חוק השבות על מנת לצמצמו ליהודים וילדיהם.

לאור המימדים של תופעת נישואי התערובת במערב, מספר זכאי העלייה גדול פי שניים ממספר היהודים בגולה. זה נכון שלרובם הגדול אין שום סיבה לרצות לבוא לכאן, אבל על מנת למנוע בעיה כזו בעתיד עדיף לטפל בה כבר עכשיו.

----------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'סבטלובה כבר הספיקה לפתוח ת'ג'ורה'
סבטלובה כבר הספיקה לפתוח ת'ג'ורה
12/10/2018 | 13:47
16
38
לצפיה ב-'סבטלובה צודקת'
סבטלובה צודקת
12/10/2018 | 15:22
14
33
כשהגוי הוא בשר תותחים או אפילו נהרג בקרב אז "כל הכבוד לו" (ואם הוא נהרג קוברים אותו מעבר לגדר) אבל אם הוא כבר לא בגיל שהוא אמור להתגייס אז רואים בו אויב כי אינו מגדיל את הרוב היהודי, זו צביעות מכוערת.

אגב, אני לגמרי נגד חוק השבות (וטוען שצריך לבטלו לגמרי, לא לשנותו), אבל אני עוד יותר נגד צביעות.
לצפיה ב-'ומה יקרה אם יבטלו את חוק השבות?'
ומה יקרה אם יבטלו את חוק השבות?
12/10/2018 | 15:40
13
32
רמז קל: תוך עשור היהודים בארץ יהפכו למיעוט, שזה כולל  תופעת לוואי כמו אנטישמיות. עם חוק השבות במסגרתו הנוכחית הדבילית שמאפשרת את העלאתם של נינים, זה יקרה תוך שלושה עשורים, אז יש קצת נחמה.
לצפיה ב-'זה בלתי נמנע'
זה בלתי נמנע
12/10/2018 | 15:50
11
32
אי אפשר למנוע מהדמוגראפיה לעשות את שלה, יש גבול ליכולת לדחוק את הקץ. הרוב היהודי לא יישאר רוב עוד הרבה זמן וצריך לדאוג שיוכלו לחיות בביטחון בכל מצב, בין אם הם רוב בין אם לא.
לצפיה ב-'לפי ההיגיון הזה צריך לבטל את משמר הגבול ואת הצבא'
לפי ההיגיון הזה צריך לבטל את משמר הגבול ואת הצבא
12/10/2018 | 16:20
10
26
כי יש יותר ערבים מיהודים, והערבים במוקדם או במאוחר יפלשו לשטח ישראל, אז למה לבנות מחסומים וגדרות?
לצפיה ב-'דווקא לא'
דווקא לא
12/10/2018 | 16:31
9
22
ברגע שמדינה מתייחסת לכל אזרחיה באופן שוויוני ומגנה עליהם באופן שוויוני (שים לב, אני מדבר על אזרחים, לא על מי שאינם) אין אזרחים שחשים שהמדינה פועלת נגדם ורוצים לפגוע בה מבפנים. בכל מקרה אין היגיון שמדינה תמנע מלהגן על עצמה מפני פולשים מבחוץ.
לצפיה ב-'ערביי ישראל לעולם יטענו שמקפחים אותם'
ערביי ישראל לעולם יטענו שמקפחים אותם
12/10/2018 | 16:57
8
22
הרי בערבית, שפת האם שלהם, הם לא מכנים את עצמם "ערביי ישראל", אלא "ערביי הפְנים" (כלומר, "אלה שגרים בתוכה של הישות הכובשת והבלתי רצויה"). נגיע למצב של רוב ערבי (איחוד משפחות, כבר אמרנו?) - נקבל את התסריט של דרום אפריקה, עם המיעוט המסכן שהופך לרוב ואז אונס, שודד ומגרש את "גזענים".
לצפיה ב-'מה אם לא?'
מה אם לא?
12/10/2018 | 17:28
7
30
אתה אולי לא מאמין שיהודים וערבים יכולים לחיות בשלום וטוען (בצדק) ששלטון ערבי יהיה אסון מפני שזו עובדה שאין בעולם מדינה ערבית דמוקראטית, אבל, באף מדינה ערבית מעולם לא נוסתה דמוקראטיה, בישראל יש פסאודו-דמוקראטיה, שזה בכל מקרה יותר טוב ממה שיש בכל ארצות ערב, כמו כן ערביי ישראל יודעים טוב מאוד שלו חיו במדינה ערבית היה מצבם הרבה פחות טוב ולכן הם לא עוזבים, האם אתה סבור שהם כל כך טפשים שהם יהפכו את ישראל לסוריה? האם אתה חושב שהם כל כך טפשים שיתנו לעצמם לסבול כפי שהיו סובלים לו חיו למשל בעיראק? ערביי ישראל הם גם משכילים יותר ממקביליהם בכל ארצות ערב ולכן יש סיבה להניח שהם מתקדמים מהם. אולי בכל זאת כדאי שבמקום להסיק מסקנות מתוך פחד תנסה להסיק מסקנות מתוך היגיון?
לצפיה ב-'שאספר לך מה הערבים עשו שכניהם בחברון בתרפ"ט?'
שאספר לך מה הערבים עשו שכניהם בחברון בתרפ"ט?
12/10/2018 | 17:36
3
18
עוד לפני "אקיבוש" וה"קיפוח".

דוגמה טובה נוספת - הפוגרום בלבוב ב-1941 שבוצע ברובו ע"י השכנים הגויים של היהודים.
לצפיה ב-'מה אתה מנסה לומר?'
מה אתה מנסה לומר?
12/10/2018 | 17:57
2
19
מה שהיה הוא שיהיה? אם כן אז לא משנה מה נעשה, תהיה גם עוד שואה, אם לא אז אפשר להתחיל לדבר על מה שכדאי לעשות  ולקחת בחשבון שינויים שהתרחשו ועדיין מתרחשים לאורך הזמן.
לצפיה ב-'מה שהיה הוא שיהיה, אכן'
מה שהיה הוא שיהיה, אכן
12/10/2018 | 17:59
1
19
גם ב-1993 אנשים כמוך סיפרו על סינגפור שתקום בעזה ועל ערפאת שהפך לידיד אמת.
לצפיה ב-'יש להפריד בין אינטרסים של מנהיגים'
יש להפריד בין אינטרסים של מנהיגים
12/10/2018 | 18:05
18
לבין האינטרסים של האדם הפשוט. הפער ביניהם במקרים רבים (מדי) גדול מאוד.
לצפיה ב-'חוץ מזה, אתה מזמן לבדוק את התנהגותם של ה"פליטים" באירופה'
חוץ מזה, אתה מזמן לבדוק את התנהגותם של ה"פליטים" באירופה
12/10/2018 | 17:58
1
22
שזה שוד, אונס, הטרדות ועוד תופעות כאלה ואחרות.

הבעיה שלכם, של אנשי השמאל, נעוצה בכך שאתם מאמינים בשווין הקדוש. אין הבדלי מנטליות, אין מנת משכל מולדת, יש שוויון, ולפיו כל עם יכול לאמץ משטר דמוקרטי ולהפוך מבועל כבשים לפרופסור. אגב, פתחי שקאקי היה בן אדם מאוד משכיל, מה שלא  הפריע לו להיות מחבל.
לצפיה ב-'מה קשורים ה"פליטים"'
מה קשורים ה"פליטים"
12/10/2018 | 18:12
18
נתנו להם מתנה שלא מגיעה להם, לא יקחו? אין להם מה להפסיד אם יתפסו, לכן דבר לא מונע מהם לפשוע. האנשים הכי מסוכנים הם אלה שאין להם מה להפסיד.

אם אתה חושב שאני איש שמאל אתה טועה. אם אתה חושב שאני תומך ב"פליטים" אתה מאוד טועה. אם אתה חושב שאני מאמין שכל בני האדם שווים אתה הכי טועה שיכול להיות. אני בכלל לא חושב כך.

אני מאמין שצריך להיות שוויון זכויות ושוויון חובות בין אזרחים בכל מדינה, אני כלל לא חושב שלמי שאינו אזרח צריכות להיות אותן זכויות כמו לאזרח.

לגבי הבדלי מנטאליות, אני מכיר בהם ואולי טוב ממך, נישפתי להרבה סוגי מנטאליות שונים.

לגבי מנת משכל, מכיר בעובדה שהיא מולדת ושיש פערים גדולים בה בין אנשים שונים, איך זה רלוונטי לדברים שאתה מייחס לי אני לא מבין.
לצפיה ב-'הם אכן טיפשים ואכן יבטלו את ישראל '
הם אכן טיפשים ואכן יבטלו את ישראל
14/10/2018 | 10:13
20
ברגע שמספרם יגיע לחצי ויהפכו את החיים של היהודים לבלתי נסבלים כשמספרם יגיע לכ-40%. אני לא מאמין בתבונה אנושית ובכוח רצון של המונים. למרות כל השנים של היותם אזרחי ישראל, ערבי ישראל, גם אם התרחקו מנטלית טיפה מהערבים בארצות הסובבות אותנו, הם עדיין בעלי מנטליות ערבית מובהקת, רובם מוסלימים אדוקים ושונאי ישראל ויהודים עד עמקי נפשם. אם האוכלוסיה של ערבים אזרחי ישראל תגיע במדינה לכ-40%, אפשר פשוט לסגור את המדינה, לכבות את האור בבן-גוריון ולמסור את המפתחות לאבו-מאזן. ברור שלדעתי ישראל אמורה להיות מדינה של יהודים עם רוב יהודי מובהק שאוטומטית מביא להגמוניה של תרבות ישראלית-עברית, באותו האופן שגרמניה היא מדינה גרמנית או רוסיה היא מדינה רוסית, אבל אם זה לא ניתן להשגה (ישראל קמה מאוחר מידי ולא הספיקה להתגבש היטב כאומה לפני תחילת העידן שבו זה נהיה אסור) אז עדיף כבר רוב של יהודים ואחרים על רוב ערבי. ערבים אזרחי ישראל לעולם לא יהיו ישראלים באותו אופן שאתה מייחל לו, המציאות בארץ היא לא כמו בקנדה וערבים הם לא מהגרים סינים או הודים. אם היה אפשר הייתי מעדיף להטיל עליהם משטר צבאי ישיר כמו שהיה בשנות ה-50 ולהפוך כיכרות מרכזיות בערים ערביות בישראל לבסיסי צה"ל לצורך השגחה מקרוב. 
לצפיה ב-'לא כל כך מהר'
לא כל כך מהר
12/10/2018 | 20:42
21
היהודים בארץ כרגע יולדים יותר מהערבים.
לצפיה ב-'כרגיל, טפשות ובורות.'
כרגיל, טפשות ובורות.
12/10/2018 | 20:40
19
הקריאה לשנות את חוק השבות הגיעה גם בשנות ה-70 ע"י הרבי מלובביץ', ומאוחר יותר בתחילת גל העליה הגדול ב-1989 ע"י הרב פרץ ואח"כ ע"י מגוון חברי כנסת כאשר ראו כמה החוק סוטה מהכוונה והמטרה המקורית של עליה יהודית.

וההשואות לטוהר דם ותורת הגזע
לפי דעתה כלל היהדות היא גזענית והיהודים מאז ומעולם היו גזענים.
לצפיה ב-'הגיע הזמן שיבטלו את חוק השבות'
הגיע הזמן שיבטלו את חוק השבות
12/10/2018 | 15:33
12
31
די לצביעות.
לצפיה ב-'לפחות שיעדכנו אותו בהתאם להלכה - אכי"ר!'
לפחות שיעדכנו אותו בהתאם להלכה - אכי"ר!
31/10/2018 | 20:05
11
8
לצפיה ב-'זו צביעות גדולה יותר'
זו צביעות גדולה יותר
31/10/2018 | 20:13
10
14
למחנות ההשמדה נשלחו גם מתבוללים, גם ילדיהם וגם נכדיהם.
לצפיה ב-'היום אין מחנות ההשמדה. היום מתבוללים מרצון ובמודע.'
היום אין מחנות ההשמדה. היום מתבוללים מרצון ובמודע.
31/10/2018 | 20:26
4
6
לצפיה ב-'איך זה רלוונטי?'
איך זה רלוונטי?
31/10/2018 | 21:53
3
17
האם אין יותר אנטישמיות בעולם? כשלא תהיה יותר אנטישמיות אסכים עם דעתך.
לצפיה ב-'ההלכה היהודית כפופה לתורה ולא לאנטישמיות'
ההלכה היהודית כפופה לתורה ולא לאנטישמיות
31/10/2018 | 22:50
1
18
האנטישמיות היא בסה"כ כלי אלוקי להזכיר לעם ישראל את ייעודו - להיות אור לגויים, ממלכת כהנים וגוי קדוש.
לצפיה ב-'ההודעות שלך מתחילות להיות הזויות'
ההודעות שלך מתחילות להיות הזויות
31/10/2018 | 22:56
13
והן גם מנוגדות למה שידוע לנו מההיסטוריה.

לו היית צודק היו הנאצים רוצחים רק את המתבוללים והיו חסים על היהודים שנמנעו מלהתבולל.
לצפיה ב-'כלומר אתה טוען שגם ילדי ונכדי מתבוללים סובלים מאנטישמיות ?'
כלומר אתה טוען שגם ילדי ונכדי מתבוללים סובלים מאנטישמיות ?
01/11/2018 | 20:38
6
האמת היא שברוב המקרים לא, כי הרבה מהם עם חזות לא יהודית ובעלי שמות ושמות משפחה לא יהודיים.
ואני לא מדבר על התרבות שלהם שהיא כבר זרה לחלוטין.

יש אמנם כמה שסובלים, אבל אני מעריך שהם מיעוט קטן.
לצפיה ב-'מה הקשר למחנות השמדה ?'
מה הקשר למחנות השמדה ?
01/11/2018 | 20:33
4
6
היו גם הרבה לא יהודים שנרצחו ע"י הנאצים.
מדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא מדינת נפגעי הנאציזם.
בנוסף, כיום תודה לאל אין מחנות השמדה.
לצפיה ב-'גם המתבוללים וילדיהם תויגו כיהודים ע״י הנאצים'
גם המתבוללים וילדיהם תויגו כיהודים ע״י הנאצים
01/11/2018 | 20:36
3
5
והם נרצחו על רקע היותם ״יהודים״, זו הסיבה. הצוענים, הנכים, עדי יהוה, ההומוסקסואלים ונרצחים מקבוצות אחרות לא נרצחו על רקע ״יהדותם״.
לצפיה ב-'בשל קרבה ליהודים'
בשל קרבה ליהודים
01/11/2018 | 20:42
2
6
אבל הם עדיין לא יהודים, מה לעשות...
גם מה שקרה בשואה כבר לא רלוונטי היום, משפחות מתבוללות לא נמצאות היום בסכנה כלשהי.
לצפיה ב-'לא מזמן הופיעו באוקראינה כתובות נאצה הקוראות להרוג יהודים'
לא מזמן הופיעו באוקראינה כתובות נאצה הקוראות להרוג יהודים
01/11/2018 | 20:51
1
9
אם מישהו יקח אותן ברצינות אתה חושב שהוא יחוס על מי שהוא מחשיב כיהודי רק בגלל שאינו יהודי על פי ההלכה? האם בן לאב יהודי יכול להיות בטוח שרוצח אוקראיני אנטישמי לא ירצח אותו?
לצפיה ב-'השאלה כמה מתוך אותם צאצאי מתבוללים יוחשבו בכלל כיהודים'
השאלה כמה מתוך אותם צאצאי מתבוללים יוחשבו בכלל כיהודים
01/11/2018 | 21:09
16
התשובה היא מעט.
לצפיה ב-'בו נבדוק מי זה בנימין לשקאר ומהם דעותיו'
בו נבדוק מי זה בנימין לשקאר ומהם דעותיו
12/10/2018 | 18:39
32

> מדינת ישראל חייבת להבין שיש כאן הזדמנות פז להעלות לארץ 100,000 יהודים ציוניים, משכילים ואיכותיים. יהודים שרובם ספרדיים ושייכים לאליטה של מדינה מערבית. זה דווקא יכול לתרום המון לכל הסוגייה העדתית בארץ. למרות ההצהרות וכמה וחוקים נחמדים שעברו יש עדיין יותר מדי חסמים, בירוקרטיה מטופשת, ופשוט בורות. מערך הקליטה כאן עדיין מיועד כמעט רק לרוסים ולאתיופים ולצרכים שלהם.
לצפיה ב-'כשבוכרים מתנסחים ברוסית, זה תמיד יוצא מצחיק '
כשבוכרים מתנסחים ברוסית, זה תמיד יוצא מצחיק
12/10/2018 | 13:46
2
36
לצפיה ב-'"איש של מילה" ?'
"איש של מילה" ?
13/10/2018 | 08:13
1
13
לצפיה ב-'ברוסית אכן אומרים ככה, ואין הכוונה לברית מילה.'
ברוסית אכן אומרים ככה, ואין הכוונה לברית מילה.
14/10/2018 | 09:59
7
לצפיה ב-'כל הרוסים האלה אותו הדבר'
כל הרוסים האלה אותו הדבר
09/10/2018 | 19:28
4
47
למה בכלל הם הגיעו לפה? כדי לאכול בשר לבן ביום כיפור? באו, קיבלו דירה ואוטו, מה רע? ואתם יודעים, הם בכלל לא ממש יהודים. הגיעו לפה להשתלט על המדינה!

אני מניח שקמפיין כזה היה מוציא אותי ורבים נוספים מדעתם. עוד זכור לי טוב טוב קמפיין "כוכבית גיור" או הפנינים של דרעי שהופנו כלפי ליברמן וציבור דוברי הרוסית בקשר למרכולים שפתוחים בשבת והרשימה עוד ארוכה.

אבל במקרה של הקמפיין של אלי נכט באשדוד הוא דווקא מזכיר מאד רוסים אחרים, אבל לא ישראלים דוברי רוסית, אלא רוסים של ממש, מרוסיה של פוטין.

בקמפיין "עידוד הצבעה" לבחירות 2018 שהופץ ברוסיה החליטו להפחיד גם כן מכל הדברים שיכולים להרוס להם את המדינה. אז שם לא בדיוק פוחדים או מפחידים מחרדים, אלא בעיקר מקומוניסטים (אני גם פוחד מהם) או שחורים. כמובן שם זה עשוי הרבה יותר טוב כיאה למכונת תעמולה שעובדת פיקס ברשתות החברתיות אבל התסריט זהה כמעט אחד לאחד.

תראו אני לא מיתמם, לישראלים דוברי הרוסית יש חשבון פתוח עם החרדים ויותר נכון עם הפוליטיקה החרדית עוד מימי "אם-ווה-דה פוד נאש קונטרול" (הקמפיין של ישראל בעליה שדרשו לקבל את תיק משרד הפנים ב- 1999 מידי ש"ס), דרך חקירות היהדות, תהליכי הגיור וכבר שנים הם מוצגים זה כלפי זה כ-"האחר" האולטימטיבי.

אבל קצת נמאס מזה ואולי הגיע הזמן לשנות את התקליט ולהפסיק לתת לפוליטיקאים לעשות סיבוב על הציבור החרדי ודובר הרוסית כאחד.

ברור שלא יהיו פה פשרות אידיולוגיות ותרבותיות אבל יש מספיק דוגמאות "חיה ותן לחיות" שעובדות יופי כאשר הפוליטיקה לא נכנסת פנימה.
למשל, בשכונה חביבה בירושלים אליה הגיעו לא מעט עולים דוברי רוסית בשנות ה-90 ועברה תהליך התחרדות מואץ בעשור האחרון פועלים במרכז המסחרי חנות שמוכרת את כל הדברים הטעימים של הרוסים לצד פיצריות גלאט כשר.

אבל במובן התרבותי העמוק יותר לחיבור הרוסי-חרדי יש פוטנציאל נוסף. אחרי לא מעט שנים של עבודה לצד קולגות חרדים וחרדיות אני לא יכול שלא לשים לב לדמיון התרבותי המטורף – האוכל, ההומור, המבנה הקהילתי, תרבות השטייטל שזכורה לנו עוד משם.

המקומות בהם נולדנו וגדלנו הם מקור לגאווה תרבותית חרדית ומספיק שהייתי מזכיר לחברי שאני מ-דווינסק (עיר בלטביה) ועיניהם היו בורקות – "אתה ממש משם! דווינסק זה האור השמח! זה הרגצ'ובר! זה הרב קוק!" הם היו מתחילים לעשות ניים-דרופינג של רבנים.

אפשר וחובה להתווכח על כל הנושאים האלה שהם בלבנו, אבל באמת, חאלס עם הקמפיינים האלה.

הכותב, בוריס רוזנברג, מנהל מיזם "דיבור אחר" העוסקת בחיבור בין קהילות שונות בחברה בישראל באמצעות הרשתות החברתיות, ומקים שותף של "הבריגדה התרבותית", קבוצת צעירים ישראלים דוברי רוסית שמטרתה לקדם את תרבות יוצאי ברית המועצות כחלק בלתי נפרד מהתרבות בישראל.

----------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'הסרטון המדובר'
הסרטון המדובר
09/10/2018 | 19:35
3
33
לצפיה ב-'חמוד'
חמוד
01/11/2018 | 19:38
2
16
הלוואי יסגרו כל חנויות האוכל הטרף בארץ
הלוואי יתנו כנסות לכל הבחורות העירומות למחצה
הלוואי יתנו קנסות לכל הגברים המקללים בלשון הקודש
לצפיה ב-'למה לעצור בזה?'
למה לעצור בזה?
01/11/2018 | 19:55
11
צריך גם לעשות לינצ'ים בחילונים, לירוק על ילדות בנות 8 כי הן לא לבושות "צנוע" מספיק. לגרש מפה כל מי שלא נראה לך..
לצפיה ב-'מסכים עם השלישי'
מסכים עם השלישי
01/11/2018 | 20:44
5
לצפיה ב-'עזרה לשכנים'
עזרה לשכנים
29/09/2018 | 13:05
1
60
שלום,
אני לא יודעת אם זה המקום הנכון אבל אני זקוקה לעזרה.
יש לנו מס' שכנים מבוגרים מהעלייה הרוסית, שרבו עם שכנים צעירים (שלא דוברי עברית) ועלו מרוסיה גם כן.
השכנים הצעירים, בכוונה הופכים את חייהם לגיהנום.
פטיש במשך שעתיים ב3-4 בבוקר, מקדחה לאורך כל הלילה,גם בחג ולאורך כל היום ורעשים חזקים מאוד. הם פשוט צוחקים על כל הבניין, וזה נמאס.
רציתי לסייע להם, ולדעת אם מישהו יוכל לתרגם את הפסקה הבאה לרוסית?
תודה בכל מקרה....

שלום רב,
ישנם תלונות רבות שמדירתכם בימי שבת, בחג ובשעות הלילה המאוחרות ישנם רעשים של פטיש, מקדחה ורעשים חזקים נוספים.
דירתכם הינה הדירה היחידה בקומה שיכולה להרעיש שם, וזה לא יכול להיות מישהו אחר.
על פי החוק בישראל, בזמנים אלו אסור להרעיש ולהטריד את השכנים ברעשים כאלו.
אתמול בשעות הבוקר, בחג , שוב , עבדתם עם מקדחה ופטיש.
אתם עוברים על החוק פעם אחר פעם בלי התחשבות בשכנים.
אנו מביאים לידיעתכם, כי לשכנים הספיק - ובפעם הבאה תוגש תלונה על הרעשים ( שאסורים לפי החוק ! ) על ידכם.

תודה
הדיירים
לצפיה ב-'בבקשה'
בבקשה
29/09/2018 | 20:08
59
Уважаемые жильцы!
По субботам, в праздничные дни, а также в позднее время из вашей квартиры постоянно доносятся удары молотка, жужжание дрели и другие громкие звуки. 
Доводим до вашего сведения, что согласно Закону о тишине, запрещается нарушать общественный покой в вышеназванные часы. Несмотря на это, вчера утром — в праздничный день — вы продолжили пользоваться дрелью и молотком.
Таким образом, вы постоянно нарушаете закон, не считаясь с соседями. Доводим до вашего сведения, что в следующий раз против вас будет подана официальная жалоба.
לצפיה ב-'ביטמן, במיוחד בשבילך'
ביטמן, במיוחד בשבילך
26/09/2018 | 19:09
8
74
כתבה על האם החרדים סובלנים פחות כלפי החילונים או להפך. שים לב למקרי התקיפה הפיזית שם וע"י מי הם נעשו.

https://www.facebook.com/KatZeBS/videos/1357179431...
לצפיה ב-'כל עוד הוא אישית לא סובל מזה לא אכפת לו'
כל עוד הוא אישית לא סובל מזה לא אכפת לו
26/09/2018 | 19:40
3
35
כך זה יישאר עד שזה יגיע אליו.
לצפיה ב-'ממה בדיוק לא אכפת לי ?'
ממה בדיוק לא אכפת לי ?
26/09/2018 | 22:47
2
30
מי שתוקף אנשים צריך להיענש.
לצפיה ב-'לא אכפת לך שחרדים כופים על חילונים להתאים עצמם אליהם אבל לא'
לא אכפת לך שחרדים כופים על חילונים להתאים עצמם אליהם אבל לא
27/09/2018 | 18:33
1
35
מוכנים להתחשב וזה קורה אפילו במקומות שבהם יש רוב חילוני. כל עוד עליך לא כפו  מבחינתך זו תופעה שולית  ולא רלוונטית אבל אני בטוח שאם זה היה קורה לך היית כועס.
לצפיה ב-'שקר, שוב אתה ממציא ומסיק מסקנות שגויות.'
שקר, שוב אתה ממציא ומסיק מסקנות שגויות.
27/09/2018 | 21:32
35
תמיד הבהרתי שאני נגד כפיה.
לצפיה ב-'נו, אז ?'
נו, אז ?
26/09/2018 | 22:46
2
4
לצפיה ב-'זו התגובה שמוכיחה שלא אכפת לך, I rest my case'
זו התגובה שמוכיחה שלא אכפת לך, I rest my case
27/09/2018 | 18:35
1
10
לצפיה ב-'אכפת ממה ?'
אכפת ממה ?
27/09/2018 | 21:36
28
בסרטון הראו כל מיני מקרים של תקיפות, התכתשויות וויכוחים.
בחלק מהמקרים מדובר באלימות מצד חרדים, ובחלק אחר במאבק איזורי מי ישלוט איפה ומי יטייל איפה.
ולגבי זאתי עם החזה הנשפך, שבאמת תלמד מעט צניעות מהי, לא צריך להיות חרדי בשביל צניעות.
לצפיה ב-'הלוואי שבקרב החילונים היו קבוצות כוח כאלה'
הלוואי שבקרב החילונים היו קבוצות כוח כאלה
09/10/2018 | 15:38
14
שיודעות להגן על האינטרסים איש של רעהו. אבל כל אחד דואג לתחת של עצמו ואחר כך מתפלאים למה קבוצות כוח ממגזר אחר גונבות את הבמה. 
לצפיה ב-'כ-92% מהטוקבקים הרוסיים קוראים לתקוף את ישראל'
כ-92% מהטוקבקים הרוסיים קוראים לתקוף את ישראל
26/09/2018 | 19:36
12
38
הטוקבקיסטים ברוסיה מייחלים לנקיטת יד קשה מול ישראל. כ-92% מהטוקבקים שבהם הוזכרה ישראל, כללו קריאה לתקיפה רוסית נגד מטוסים ישראלים ואף בשטח ישראל, כך עולה מסקירת תגובות הגולשים בכתבות שסיקרו את התגלגלות פרשת הפלת המטוס הרוסי בסוריה ואספקת מערכת הנ"מ S-300 לידי המשטר הסורי.

הבדיקה בוצעה על ידי חברת ההייטק Spot.IM המפתחת טכנולוגיות לניהול קהילות גולשים באתרי חדשות ותוכן. עוד עולה מהסקירה כי ל-76% מהטוקבקים המאזכרים את מערכת הטילים S-300 נוספה גם קריאה להעניש את ישראל על ידי השימוש במערכת. כמות מחיקת הטוקבקים הפוגעניים בסיקור הפרשה עומדת על 1.3% מכלל התגובות.

לדברי נדב שובל, מנכ"ל Spot.Im: "התעמולה הרוסית עובדת. הקמפיין על דעת הקהל הביא לכך שהציבור אימץ את טענות המשטר הרוסי. משתקף שהציבור משוכנע שישראל משקרת. אנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות על ידי שימוש בטכנולוגיות של עיבוד שפה טבעית ולמידת מכונה, המאפשרות לנו לאפיין את השיח האינטרנטי בזמן אמת".

מוצרי Spot.IM מותקנים באלפי אתרי תוכן ביותר ממיליארד וחצי דפים. בין האתרים שאימצו את הטכנולוגיה אפשר למצוא את Fox News, Forbes, AOL, Time Inc., Huffington Post, Sky, Oath ועוד. החברה נוסדה בשנת 2012, גייסה סכום השקעות כולל של 37 מיליון דולרים ומחזיקה במשרדים בתל אביב, ניו יורק ולונדון, שבהם מועסקים 50 עובדים.

------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'צפוי ועצוב'
צפוי ועצוב
26/09/2018 | 19:48
3
25
בדיוק כמו שרוב הציבור הישראלי מאמין לממשלה שמשקרת אותו רוב הזמן כך גם רוב הציבור הרוסי מאמין לממשלה שמשקרת אותו רוב הזמן. נראה שגם בישראל וגם ברוסיה יש רוב שמאמין ב"אין שכל אין דאגות" ומיישם.
לצפיה ב-'כיצד ממשלתנו משקרת ?'
כיצד ממשלתנו משקרת ?
26/09/2018 | 22:51
2
8
לצפיה ב-'אכן'
אכן
27/09/2018 | 21:37
5
לצפיה ב-'נכון, אך גם הישראלים הצטיינו'
נכון, אך גם הישראלים הצטיינו
26/09/2018 | 19:50
7
40
קראתי היום טוקבקים ישראלים בוואלה וווינט וחשכו עיניי. קריאות להרחיק את העולים מרוסיה מכל תפקיד מסווג במערכת הבטחון. טענות שכל הרוסים בישראל הם מרגלים. השוואות של שויגו עם שומר בסופר, כלומר מקומם של כל הרוסים בתור שומרים.
לצפיה ב-'עם יד על הלב'
עם יד על הלב
26/09/2018 | 20:09
3
30
כמה ישראלים מן השורה יודעים בכלל מי זה שויגו?! הרי רוב הטוקבקים האלה זה או טרולים (בתשלום או לא) או פיגועי פייסבוק. כנ"ל לגבי הסקר על הטוקבקים הרוסים.

לצפיה ב-'זה היה בכתבה עם תמונה של שויגו'
זה היה בכתבה עם תמונה של שויגו
26/09/2018 | 20:20
2
36
תגובה של ישראלי מצוי: מישהו שנראה כמו רוסי מבוגר = שומר בסופר
לצפיה ב-'זה העניין, הם לא יודעים בכלל מי זה'
זה העניין, הם לא יודעים בכלל מי זה
26/09/2018 | 20:35
1
28
הישראלי הממוצע (זה שאין לו ידע מקדים כלשהו או שורשים ב"אמא רוסיה") לא מתעניין ולא יתעניין לא ברוסיה ולא ברוסים מעבר לפיגועי פייסבוק אקראיים וכשהמשבר יחלוף לו אוסף הטרולים ימצאו פיגועי פייסבוק חדשים להתעסק בהם.
לצפיה ב-'וכאן אני מקשר לאשכול שפתחת לגבי חרדים מול חילונים'
וכאן אני מקשר לאשכול שפתחת לגבי חרדים מול חילונים
26/09/2018 | 23:02
21
להערכתי יש הרבה יותר אנשים שונאי 'רוסים' (במיוחד ערסים לא אינטליגנטיים בלשון המעטה מיוצאי צפון אפריקה) מאשר חרדים שתוקפים או מטרידים חילונים ו/או 'רוסים'.
הרגשתי את זה תמיד בעירי, גם כאשר הייתי ילד, וכך גם כיום ברשת, במיוחד במאבק שהיה בעיר לפני כחצי שנה.
זאת המסקנה שלי.
לצפיה ב-'גם אצלנו לא חסר כזה זבל'
גם אצלנו לא חסר כזה זבל
26/09/2018 | 22:53
2
33
אני למשל קראתי ברוטר, שם מקסימום היו תגובות עוינות כלפי רוסיה, אבל לא עירבו את העולים.
לצפיה ב-'ברוטר יש מודרציה'
ברוטר יש מודרציה
26/09/2018 | 23:12
1
38
כל מה שחורג, נמחק והמחבר נחסם
לצפיה ב-'אני מכיר חלק מהכותבים ואת המנהלים'
אני מכיר חלק מהכותבים ואת המנהלים
26/09/2018 | 23:13
37
לא היה חריג באשכולות אלה.
לצפיה ב-'אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה'
אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה
19/09/2018 | 22:18
112
697
אם עד עכשיו לא הייתי בטוח שההחלטה היתה נכונה, עכשיו, אחרי 28 שנים - כן.
אם עד היום פינטזתי מדי פעם על החזרת האזרחות הרוסית, לא עוד. 
המשך>>
אם עד עכשיו לא הייתי בטוח שההחלטה היתה נכונה, עכשיו, אחרי 28 שנים - כן.
אם עד היום פינטזתי מדי פעם על החזרת האזרחות הרוסית, לא עוד. 

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה