לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1024610,246 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'התאהבתי בגבר בן 51, מה לעשות?'
התאהבתי בגבר בן 51, מה לעשות?
15/01/2019 | 16:59
15
120
ביטמן, אני מבקשת ממך למחוק את ההודעה הזו בעוד שבוע. יש פה הרבה פרטים עליי וזה נושא רגיש מאוד.

הוא בן 51, אני בת 26. הוא גר בהתנחלות, אני עירונית. הוא דובר רוסית "רוסי", אני דוברת רוסית "ישראלית". הוא אשכנזי, אני ספרדיה. הוא גוי מגוייר, אני יהודיה פרוטסטנטית. התאהבתי. התאהבנו.

מעולם לא יצאתי עם מישהו דובר רוסית.
התנשמות.

למי שיש לב חלש, שלא יקרא מפה.
לא מזמן חזרתי אחרי חודשיים מאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי אחרי ניסיון אובדני אכזרי שני בחיי. אני מבולבלת מאוד, פגועה פסיכולוגית וחרדה. הוא ייציב בנפשו. מובן לי שהוא לא התפשר עליי, כי אין לו בעיה עם ביקוש. אני מפחדת מניסיון אובדני נוסף מתישהו בעתיד, והוא מבין את עומק בעייתי ותומך בי. הוא סוג של מנשים אותי. אנח קרוסה כבר שנים רבות.
התנשמות.

אני אימפוטנטית גמורה. גילוי נאות. בגלל חסכים פסיכולוגיים ותרופות. שילוב של שניהם אני מניחה. הוא מבין גם את זה, אבל לא מוותר. אני יודעת בעומק ליבי שאני מצערת אותו ומנמיכה את ביטחון העצמי שלו.
יש לי גם בעיות זעם ואני מרביצה לעצמי ולעיתים פוגעת גם באחרים. לפני שבוע חנקתי אותו במיטה תוך כדי שינתו כמעט למוות באימפולס מטורף של זעם. הוא מבין גם את זה וסולח לי מראש. בשבוע האחרון הוא גם הציע לי נישואין.

אני מאוהבת בו וזה מזרים לעורקי אנרגיה של חיים. 

כרגע מערכת היחסים שלנו דומה למערכת של מאהבים. הוא מציע לי לבנות איתו מערכת יחסים ולעבור אליו.

מה לעשות?
לצפיה ב-'את במצב נפשי רגיש'
את במצב נפשי רגיש
15/01/2019 | 17:12
10
45
טפלי בעצמך, את מסוכנת לו ולעצמך, אל תתחייבי לשום דבר לפני שתתאזני.
לצפיה ב-''
15/01/2019 | 19:57
9
5
לצפיה ב-'השאלה היא '
השאלה היא
15/01/2019 | 20:15
8
41
האם אפשר לבנות מטרכת יחסים עם פער גילאים כזה?
לצפיה ב-'לא מכיר דוגמאות מוצלחות'
לא מכיר דוגמאות מוצלחות
15/01/2019 | 23:22
5
49
חוץ מהמלחין שאינסקי אולי.
סבי היה מבוגר ב-14 שנה מסבתי, זה הפער הכי גבוה שנתקלתי בו מחוץ למסך הטלוויזיה.
לצפיה ב-'שאינסקי היה רב-שגל '
שאינסקי היה רב-שגל
16/01/2019 | 10:45
4
34
לצפיה ב-'אגב, אל תדאגו לי '
אגב, אל תדאגו לי
18/01/2019 | 14:26
3
13
חזרתי לאשפוז
לצפיה ב-'החלמה מהירה'
החלמה מהירה
18/01/2019 | 16:39
11
לצפיה ב-'החלמה מהירה'
החלמה מהירה
18/01/2019 | 17:18
2
לצפיה ב-'רפואה שלמה'
רפואה שלמה
18/01/2019 | 17:59
2
לצפיה ב-'כבר בגיל 40 מתחילות להופיע מחלות כרוניות'
כבר בגיל 40 מתחילות להופיע מחלות כרוניות
16/01/2019 | 10:29
1
35
שלא לדבר על גיל 50, בהתאם לבדיחה הידועה: "איזו שאלה שואל גבר מזדקן כשהוא קם בבוקר? התשובה: 'נו, מה כואב אצלי היום?'"

אימא שלי צעירה מאבא ב-13 שנה. הם התחתנו כשהוא היה בן 40. מאז שאני זוכר את עצמי, לא היו לנו בילויים משפחתיים במלוא מובן המילה: או שאימא לוקחת אותי לנסיעה חווייתית לעיר אחרת, או שאני מטייל עם אבא בפארק הסמוך או בעיירה הסמוכה, לכל היותר. כי פער גילים רב פירושו פער באנרגיות ובחיוניוּת של כל אחד מבני הזוג.

לצפיה ב-'דווקא למי שאין אנרגיות זה לי'
דווקא למי שאין אנרגיות זה לי
17/01/2019 | 05:19
20
הוא יוזם הכל, בואי נסע לפה, בואי נסע לשם. בואי נעשה ככה וככה...
לצפיה ב-'לדעתי את צריכה עזרה'
לדעתי את צריכה עזרה
15/01/2019 | 18:35
1
40
מקצועית. הפורום הוא לא הפלטפורמה לכך ועצות מאנשים לא מוסמכים עלולות להזיק ( גם כאשר הכוונה טובה).
לצפיה ב-'העצה היחידה היא האם'
העצה היחידה היא האם
15/01/2019 | 20:16
33
לתת ולקבל צ'אנס.
לצפיה ב-''
15/01/2019 | 20:12
37
צר לי לשמוע על מצבך.
כפי שאמרו החברים למעלה, את צריכה להתאזן ואני מניח שאין בפורום אנשי מקצוע היכולים לעזור לך.
אולי תנסי לבקש עזרה בפורומים הבאים:

לצפיה ב-'יש פה נכי צה"ל דוברי רוסית?'
יש פה נכי צה"ל דוברי רוסית?
17/01/2019 | 09:10
8
לצפיה ב-'סיפורו העצוב של המלחין הסובייטי-ישראלי לוי שער (Виля Шер)'
סיפורו העצוב של המלחין הסובייטי-ישראלי לוי שער (Виля Шер)
16/01/2019 | 18:34
19
לצפיה ב-'מסמכים חדשים חושפים איך הנקוו"ד שיתף פעולה'
מסמכים חדשים חושפים איך הנקוו"ד שיתף פעולה
13/01/2019 | 21:13
1
22
עם הגסטפו, כולל העברה לידיהם של הנאצים פליטים יהודים.

https://www.svoboda.org/a/29704294.html?fbclid=IwA...
לצפיה ב-'עכשיו יבוא לכאן טלמון ויצרח שהכול הוא זיוף של הקפיטליסטים'
עכשיו יבוא לכאן טלמון ויצרח שהכול הוא זיוף של הקפיטליסטים
14/01/2019 | 14:34
3
לצפיה ב-'40% מהעולים מחבר העמים אינם יהודים.'
40% מהעולים מחבר העמים אינם יהודים.
07/01/2019 | 08:30
12
37
ח”כ לנדבר: ”האנשים האלה רצויים כאן הם מגיעים מכוח חוק השבות וכל הפוליטיקאים רוצים שיבחרו בהם ”

7 בינואר 2019

לפי נתוני הלמ”ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) עולה כי בשנה האחרונה ירד מספר היהודים בישראל מ-74.6% ל-74.4%. וזאת בשל עליית נוצרים ושאינם יהודים ממדינות חבר העמים. המדובר הוא ב- 418,000 עולים כחוק שאינם יהודים על פי ההלכה ולא עברו הליכי גיור. נתון מדאיג נוסף העולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הוא שבשנה האחרונה 40% מהעולים, קרי 12,000 עולים ממדינות חבר העמים, מתוך 30,000 שעלו, הגדירו עצמם ”חסרי דת” ונוצרים.

ח”כ סופה לנדבר, שרת הקליטה לשעבר אמר ל”האשתאג ניוז” בעקבות ממצאים אלה: ”לפי חוק השבות הם רצויים במדינת ישראל. אנחנו מכירים את מצב ההתבוללות של היהודים במקומות מהם הם מגיעים היום. אני אומרת שהם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. נעשה הכול שהם ימשיכו להגיע לכאן ולחיות כאן. היום, כל המפלגות מחזרות אחריהם ופונים אליהם שיבקשו את קולם בבחירות. אני לא מתערבת בנושא הגיור. מי מהעולים שרוצה לעבור תהליך גיור שיעבור, ומי שלא רוצה ימשיך לחיות כאן. העולים האלה משרתים בצבא של מדינת ישראל, עובדים במקומות שהעבודה שם לא פשוטה, מדינת ישראל שמה על כתפיים של אנשים אלה נטל כלכלי, היא גם צריכה לדאוג להם. האנשים האלה רצויים כאן והם מגיעים לפי חוק השבות”.

------------------------------------------------------------------------------------

לצפיה ב-'מדינה יהודית, פחחחח'
מדינה יהודית, פחחחח
08/01/2019 | 10:15
1
34
מעניין מתי חוק השבות יבוטל כליל ובמקומו תונהג מכסה למהגרים מכל המינים והגזעים, כמו בארה"ב.
לצפיה ב-'אני חושב בדיוק כמוך'
אני חושב בדיוק כמוך
08/01/2019 | 16:22
5
לצפיה ב-'אינם יהודים לפי ההלכה, אבל עם שורשים יהודיים'
אינם יהודים לפי ההלכה, אבל עם שורשים יהודיים
08/01/2019 | 10:25
9
28
אין עם זה שום בעיה, כל עוד לא מדובר באנטישמים
לצפיה ב-'נכון, אבל'
נכון, אבל
08/01/2019 | 17:09
8
23
שורשים יהודיים יש לרבע מתושבי ספרד ופורטוגל וסביר להניח גם לרבע מתושבי אמריקה הלאטינית, לכל הפאשטונים באפגניסטאן שורשים יהודיים והפלאשמורה האתיופים הם נוצרים שאבותיהם היו יהודים שהתנצרו, בהודו יש שבטים רבים בעלי שורשים יהודים, ועוד. יש להניח שבעולם כולו לחצי מיליארד בני אדם יש שורשים יהודים, האם אתה מבין את ההשלכות לכך שכל אלה יכולים להיות זכאים להגירה לישראל על פי חוק השבות? קח בחשבון שרובם המכריע חיים במדינות פח שישראל עדיפה עליהן בהרבה ואם ידעו להוכיח את  שורשיהם היהודים תהיה יראל חייבת לקבלם, אך הבעיה המהותית נארה, אין שום דרך בעולם ליישב חצי מיליארד אנשים במדינת ישראל ולכן מוטב שישאטל תאמץ מדיניות הגירה תועלתנית כמו מדינות המערב.
לצפיה ב-'אני מדבר על בנים לאב יהודי'
אני מדבר על בנים לאב יהודי
08/01/2019 | 20:10
7
37
או בנות זוג של יהודי או חצי יהודי.
לא על שורשים יהודיים מיתולוגיים. בכל אופן, כרגע אין שום סכנת הצפה בעולים, בסה"כ בשנה האחרונה עלו כ- 10000 אנשים מרוסיה ואוקראינה. כמעט ואין עולים מאמריקה הלטינית או אפגניסטן, כנראה שהם לא עומדים בקריטריונים או לא מעוניינים. אגב, פלשמורה בכלל לא עולים לפי חוק השבות אלא לפי צו השעה או תקנה ממשלתית כלשהי.
לצפיה ב-'בנים לאב יהודי? הלוואי ואלה היו רק בנים...'
בנים לאב יהודי? הלוואי ואלה היו רק בנים...
08/01/2019 | 20:42
6
22
ע"פ חוק השבות במתכונתו הנוכחית אפילו נינים לסבא-רבא יהודי יכולים להתאזרח ולהתיישב בישראל די בקלות. לא באותה קלות מיידית כמו הנכדים (וזה אחד הנושאים האהובים ברחוב הרוסי להתלונן בגלל זה על המדינה האיומה),  אבל עדיין התהליך די פשוט ומי שרוצה בהחלט יכול לעבור אותו.
לצפיה ב-'לא כזה פשוט כמו שאתה חושב.'
לא כזה פשוט כמו שאתה חושב.
08/01/2019 | 21:18
3
לצפיה ב-'נינים יכולים להתיישב רק עם הוריהם אם הם קטינים'
נינים יכולים להתיישב רק עם הוריהם אם הם קטינים
09/01/2019 | 09:26
4
31
והם מקבלים בהתחלה רק תושבות ארעית ולא אזרחות.
בכל אופן, זו לא הבעיה המרכזית של ישראל כרגע. האנשים האלה ברובם עובדים ותורמים לכלכלה. רובם גם שומרי חוק. כמו כן, מדובר במספרים לא גבוהים של כ-10000 מהגרים בשנה מכל הרפובליקות לשעבר של בריה"מ גם יחד, רובם יהודים לפי ההלכה או בנים/בנות לאב יהודי. וזה כשבאוקראינה יש מלחמת אזרחים ורוסיה נמצאת תחת סנקציות כלכליות. כך שאין לנו ממה לדאוג.
לצפיה ב-'התשובה הזאת היא גם ל-Tal53'
התשובה הזאת היא גם ל-Tal53
09/01/2019 | 10:54
3
18
הבן דוד שלי הוא נין ליהודי (אחיה של סבתי, שייסד משפחה ענפה שהוא בה היהודי היחיד) והוא זכאי עליה, הוא התארח כמה פעמים בארץ ובסופו של דבר בחר לגור באוקראינה (הרוסית) מולדתו, אבל אם היה מחליט להשתקע בישראל, היא בהחלט היה יכול להישאר כאן לתמיד.
לצפיה ב-'הוא רק חושב שהוא זכאי'
הוא רק חושב שהוא זכאי
09/01/2019 | 11:40
2
29
נין של יהודי זכאי לעלות רק עם הוריו ורק אם הוא עד גיל 18
לצפיה ב-'טוב אז כנראה הוא היה צריך לעבור איזה תהליך הגירה'
טוב אז כנראה הוא היה צריך לעבור איזה תהליך הגירה
09/01/2019 | 11:42
1
20
אני ממש לא נכנסתי לפרטים של התהליך הבירוקרטי שלו, אבל הוא כן ביקר אצל כמה עורכי דין.
לצפיה ב-'הוא יכול רק לרצות '
הוא יכול רק לרצות
09/01/2019 | 12:07
19
ברגע שהפך לבגיר הוא איבד את זכותו לתושבות. אומנם הוא יכול מטעמים הומנטריים אך הסיכוי לכך קלוש. מספיק לקרוא כמה סיפורים דומים כדי להבין את הנושא.
לצפיה ב-'ארוחת בוקר יהודית אשכנזית'
ארוחת בוקר יהודית אשכנזית
06/01/2019 | 09:59
61
360
חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי תשובה.
מה נהגו האבות של רובינו לאכול לארוחה הראשונה ביום ?

המשך>>
חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי תשובה.
מה נהגו האבות של רובינו לאכול לארוחה הראשונה ביום ?

לצפיה ב-'גם לי פסק ההלכה הנ"ל נראה מוזר'
גם לי פסק ההלכה הנ"ל נראה מוזר
08/01/2019 | 10:22
17
אבל הרב ליאור הוא סמכות רבנית שקשה לערער עליה
לצפיה ב-'כנראה זה בגדר פיקוח נפש'
כנראה זה בגדר פיקוח נפש
08/01/2019 | 10:23
1
8
לצפיה ב-'פיקוח נפש די מעניין'
פיקוח נפש די מעניין
08/01/2019 | 12:15
18
האם ניתן היתר כזה בכל מצב בו עוד צריך לתדרך את מרשו?
לצפיה ב-'סיכום שנה: רוב העולים ב-2018 אינם מוכרים כיהודים'
סיכום שנה: רוב העולים ב-2018 אינם מוכרים כיהודים
03/01/2019 | 01:04
115
139
נתונים שפרסמה הלמ"ס לרגל השנה החדשה, עולה כי כ-54% מהעולים החדשים שהגיעו לארץ ב-2018 אינם מוכרים על ידי המדינה כיהודים על פי ההלכה. הם מצטרפים למספר העצום של צאצאי יהודים הרשומים כ"חסרי דת" מטעמים הלכתיים, אך מתקשים להתגייר בבתי הדין הממלכתיים
קובי נחשוני...
המשך>>
נתונים שפרסמה הלמ"ס לרגל השנה החדשה, עולה כי כ-54% מהעולים החדשים שהגיעו לארץ ב-2018 אינם מוכרים על ידי המדינה כיהודים על פי ההלכה. הם מצטרפים למספר העצום של צאצאי יהודים הרשומים כ"חסרי דת" מטעמים הלכתיים, אך מתקשים להתגייר בבתי הדין הממלכתיים
קובי נחשוני פורסם:  02.01.19 , 12:19

מספר העולים מכוח חוק השבות שלא מוכרים כיהודים ממשיך לטפס: מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרגל השנה החדשה, עולה כי יותר ממחצית העולים החדשים שהגיעו לארץ ב-2018 אינם מוכרים על ידי המדינה כיהודים על פי ההלכה.

לפי הלמ"ס, בשנה החולפת גדלה אוכלוסיית ישראל בכ-173,600 איש ואישה – מתוכם 32,600 בזכות מאזן הגירה בין-לאומי חיובי (מספר העולים בניכוי ה"יורדים" שעזבו את הארץ). מבין הישראלים החדשים רק 39% מוכרים כיהודים, לעומת לא פחות מ-54% שהוגדרו "אחרים" - רובם המוחלט צאצאי יהודים שעלו ארצה כזכאי חוק השבות, אף שבעצמם הם אינם יהודים על פי ההלכה. 7% הנותרים הם ערבים. לשם השוואה: ב-2017 היה בקרב העולים רוב של 52% יהודים ורק 39% "אחרים".

מדינות המוצא העיקריות של העלייה אשתקד הן רוסיה, אוקראינה, צרפת וארה"ב, ונראה, כאמור, כי היא מורכבת ברובה מרבבות בני אדם בעלי זהות והיסטוריה משפחתית יהודית, שהיו גם המוטיבציה שלהם להגר לישראל. העולים הללו מצטרפים, אפוא, למספר העצום של צאצאי יהודים, שמצד אחד רשומים במשרד הפנים כאזרחים "חסרי דת", מטעמים הלכתיים, ומצד שני מתקשים להתגייר בבתי הדין הממלכתיים.

לפי הערכות הדמוגרפים מספרם עומד על 400-300 אלף איש, והוא, כאמור, הולך ומתעצם - הן בגלל ריבוי טבעי והן בזכות המשך ההגירה החיובית. אחת המשמעויות העיקריות של המעמד המורכב היא שמרובם המוחלט נמנעת הזכות להתחתן, שכן הנישואים בישראל הם דתיים בלבד והרבנות הראשית אינה מכירה בהם כיהודים. בכך נמנעת מהם אחת מזכויות האזרח הבסיסיות במדינתם.

רק במקרים הבודדים שבהם שני בני זוג הם חסרי דת, הם יוכלו להינשא באמצעות רישום משפטי, בהתאם לחוק ברית הזוגיות המצומצם מ-2010, אך גם זאת רק לאחר שהרבנות וידאה ואישרה כי אף אחד מהם איננו יהודי או ספק-יהודי.

"המדינה יוצרת משבר דמוגרפי"
משמעות נוספת למעמדם היא ציבורית - החשש של העולם הדתי והממסד מנישואי תערובת, שהרי אותם חסרי דת נטמעים בחברה כשווים בין שווים, משתלבים בה כישראלים לכל דבר ומוצאים בני זוג יהודים אף שהם עצמם אינם מוכרים ככאלה מבחינה הלכתית.

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מתפרסמים בסיומה של שנה שבה המפלגות החרדיות והרבנות הראשית הצליחו לטרפד את קידום "חוק הגיור". הן הביאו לגניזה דה-פקטו של מסקנות ועדת ניסים, ודחו את המתווה שנועד להקל את הליך ההצטרפות לעם היהודי בבתי הדין הממלכתיים, במטרה לצמצם את בעיית חסרי הדת. למעשה, המדינה מעודדת עלייה - אך איננה מאפשרת לעולים להשתקע ולהתחתן בה, ואף מקשה על אלה המבקשים להתגייר ולהסדיר את מצבם.  

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים" וממייסדי בית הדין הפרטי "גיור כהלכה", התייחס לנתונים ואמר: "מדינת ישראל במו ידיה יוצרת משבר דמוגרפי, כאשר היא מעודדת עלייה של יהודים לארץ לפי חוק השבות, אך לא מאפשרת להם להתמסד ולהקים כאן חיי משפחה. מדובר באנשים שמשרתים בצה"ל, משלמים מיסים, והם חלק בלתי נפרד מהמארג החברתי היהודי-ישראלי".

"המדיניות הזו פוגמת אנושות בהתאקלמותם של העולים, פוגעת בזהותם היהודית, ומעלימה עין מבעיותיהם", הוסיף פרבר. "'גיור כהלכה' מהווה פתרון ערכי עבורם, אך אין מנוס מטיפול שורשי במערך הגיור והתנהלותו. זאת חובתנו היהודית והדמוקרטית".

בתנועת "נאמני תורה ועבודה" אמרו כי "המשמעות היא יצירת אזרחים סוג ב' באופן מודע ומכוון", וקראו לכל המפלגות המתמודדות בבחירות להצהיר כיצד הן מתכוונות לפעול בנושא.

מנגד, במרכז ליב"ה אמרו: "עמותת עיתים מתנהלים כמו חכמי חלם, שבמקום לתקן את הגשר בנו בית חולים מתחתיו. במקום לתקן את חוק השבות, שיאפשר רק כניסה של יהודים לארץ, רוצים לפרוץ את כל גבולות ההלכה, לרסק את הרבנות הראשית, והכול בשם חוק בעייתי שדורש תיקון. יש לתקן את חוק השבות כך שיאפשר רק כניסה של יהודים לארץ, ויש לחוקק את חוק הגיור שישמור על גיור כהלכה בסמכות הרבנות הראשית, כפי שהיה מאז ומעולם וכפי שראוי במדינה יהודית".

-----------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'סקר: מרבית היהודים בישראל אינם מציינים את ראש השנה האזרחי'
סקר: מרבית היהודים בישראל אינם מציינים את ראש השנה האזרחי
02/01/2019 | 19:31
4
22
מחקר חדש של המכון למדיניות העם היהודי מגלה כי רק 20% מהישראלים יבלו במסיבות בליל הסילבסטר. פחות מ-6% מרגישים שזהו "ראש השנה האמיתי שלי"

גדי דויטש 17:03 27/12/2018

רוב ניכר מהיהודים בישראל לא מציין את ראש השנה האזרחי. כך עולה מפרויקט המחקר #יהדותישראלית של המכון למדיניות העם היהודי, אותו מובילים שמואל רוזנר, עמית בכיר במכון ופרופ' קמיל פוקס. עבור מרבית היהודים בישראל, עונת החגים באה בתשרי, לא בדצמבר. רק 2% מהיהודים בישראל מעידים שבראש השנה האזרחי הם עושים ״חשבון נפש״ ורק 6% אומרים שהם מרגישים ש״זה ראש השנה האמיתי שלי״.

ראש השנה האזרחי הוא כמובן לא רק זמן לחשבון נפש. הוא גם זמן למסיבות. ברחבי העולם חוגגים את כניסת השנה החדשה, ויש בישראל גם מי שחוגגים. רבים, אבל לא המונים. מקרב היהודים מדובר, בסך הכל, על כאחד מכל חמישה (20%). בקרב מי שאין להם ילדים, בעיקר צעירים, השיעור גבוה יותר, ומגיע עד כשליש מכלל היהודים (34%).

וכמובן, בחלוקה למגזרים ניכרים פערים גדולים מאוד בהקשר זה בין חילונים ומסורתיים (בסקר המכון - חילונים לחלוטין, חילונים קצת מסורתיים ומסורתיים) לבין הקבוצות הדתיות לסוגיהן. מקרב החילונים אחוז החוגגים הוא בין רבע לשליש. מקרב הדתיים מדובר רק על אחוזים בודדים. אבל, קבוצה אחת חורגת מהכלל הזה: באורח מעניין, מי שמגדירים את עצמם ״דתיים ליברלים״ חוגגים בליל השנה האזרחית במסיבות באחוז דומה לזה של החילונים, ובפער ניכר מאוד מהקבוצות הדתיות האחרות.

בישראל ישנה קבוצה מקרב היהודים עולי חבר המדינות החוגגת בליל השנה האזרחית החדשה את נוביגוד. גודלה של הקבוצה הזאת לא מבוטל – 8% מהיהודים בישראל אומרים שהם ״חוגגים עם חברים״ את החג. ל-4% מהיהודים בישראל יש עץ אשוח בבית. מדובר בדרך כלל ביהודים המגדירים את עצמם חילונים לחלוטין או חילונים קצת מסורתיים. בסך הכל, בהתייחס למספר בתי האב בישראל, מדובר באופן משוער על בין שישים לבין שבעים אלף בתים יהודיים שמוצב בהם עץ אשוח לכבוד נוביגוד. בבתים אלה, בשיעור דומה, נהוג גם לתת מתנות לכבוד נוביגוד. באוכלוסייה הדתית אין כלל בתים כאלה, וגם מעט מאוד בתים שמצוין בהם נוביגוד (1%).

נוביגוד הוא אירוע של קבוצה מסוימת מכלל האוכלוסייה היהודית, ולא התפשט בינתיים מעבר לקבוצה זו. בהתאם, זהו חג שגם המודעות אליו בקרב ישראלים שאינם מעולי חבר המדינות עודה נמוכה יחסית. בוודאי אם משווים אותו לחג כמו המימונה, שהובא לישראל בעיקר על ידי העולים ממרוקו.

בכלל האוכלוסייה היהודית, קרוב לארבעה מכל עשרה יהודים שואלים על נוביגוד ״מה זה?״. אבל כולם (חוץ מ-2%) מכירים את מימונה הוותיק יותר. התופעה הזאת בולטת הרבה יותר במגזר החרדי, שהוא בדרך כלל האחרון לדעת – קרי, חרדים הם הפחות מודעים מכלל הקבוצות לחגים שאינם חוגגים בעצמם. בהתאם, רק מיעוט קטן מהחרדים, שרובם אשכנזים (6%) לא שמעו על מימונה. לעומת זאת, רוב גורף מהם (75%) אינם יודעים מהו נוביגוד.

בראש פרויקט #יהדותישראלית של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI) עומדים שמואל רוזנר, עמית בכיר במכון, ופרופ׳ קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב האחראי לסקרים ולניתוח הסטטיסטי. עמית המכון נוח סלפקוב מסייע בניתוח הנתונים, המבוססים על סקר של 3000 יהודים ישראלים שנערך בשני סבבים, האחד של 2000 יהודים ישראלים והשני של 1000 נוספים, המייצגים את האוכלוסייה היהודית בישראל. הטעות המקרית עבור התוצאות המבוססות על 3000 נשאלים היא כ-1.8% והיא גדולה בהתאמה עבור תוצאות המתקבלות מתשובותיהם של פחות נשאלים.

----------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'כתבתָ שהנושא "לא מטריד אותך" '
כתבתָ שהנושא "לא מטריד אותך"
02/01/2019 | 22:49
1
21
כתבה די מטופשת. שכחו לציין שמדובר ביום עבודה רגיל בארץ, מה שמקשה על רוב האוכלוסיה לחגוג.
דבר אחר: יום כיפור! זה החג השמח ביותר לילדים: אפשר לנסוע באופניים על הכביש!
זה פלא שאנשים רבים בישראל אינם דוברי רוסית, ואינם מכירים "נוביגוד" ברוסית?
האם שאלו אנשים אם הם מכירים "Happy New Year" באנגלית?
לצפיה ב-'לא מטריד'
לא מטריד
03/01/2019 | 00:33
18
יש כתבות, אז למה לא להעלות ?

"מה שמקשה על רוב האוכלוסיה לחגוג" - אם היה יום חופש רשמי אז עוד 2% היו חוגגים.
מי שזה כל כך בוער לו, לוקח יום חופש ויש המון שמציינים עד חצות/מעט אחרי חצות וזזים לישון.
לצפיה ב-'הערה, בנוגע לכמות/אחוז האנשים ששמעו'
הערה, בנוגע לכמות/אחוז האנשים ששמעו
03/01/2019 | 00:08
1
18
על דבר זה או אחר.
ובכן, יש להציג את השאלה קצת אחרת: באיזו מידה התקשורת מספרת לקהל על דבר זה או אחר!
וכי לא מובן מאליו, שאם התקשורת מספרת לקהל הרחב על מימונה יותר מאשר על נוביגוד, אז הקהל ישמע יותר על מימונה מאשר על נובידוד?

על זה שבאוקראינה חוגגים ב-1 בינואר יום הולדת של בנדרה, בישראל אף אחד "לא שמע", כי התקשורת הישראלית לא מספרת על כך. על מה זה מעיד?

מעניין, אם מחברי הכתבה יודעים בכלל ש"נוביגוד" זה תרגום מדויק של "שנהחדשה, ניוּיִיר" (ולהיפך)?
לצפיה ב-''
03/01/2019 | 00:49
1
לצפיה ב-'ynet ניסו למצוא זוגות "מעורבים" של רוסי וצברית וזה מה שמצאו'
ynet ניסו למצוא זוגות "מעורבים" של רוסי וצברית וזה מה שמצאו
30/12/2018 | 16:23
18
79
שימו לב להבדל בין הזוגות שבהם האישה נולדה בבריה"מ לבין הזוגות שבהם הגבר נולד בבריה"מ

לצפיה ב-'מה ההבדל?'
מה ההבדל?
30/12/2018 | 17:15
16
15
לצפיה ב-'אתה לא רואה שום הבדל?'
אתה לא רואה שום הבדל?
30/12/2018 | 17:26
15
18
לצפיה ב-'יש הרבה הבדלים'
יש הרבה הבדלים
30/12/2018 | 17:30
14
45
מדובר באנשים שונים. לאן בדיוק אתה מכוון?
לצפיה ב-'הגיל, המראה החיצוני והמצב המשפחתי הקודם של האישה'
הגיל, המראה החיצוני והמצב המשפחתי הקודם של האישה
30/12/2018 | 17:33
13
15
לצפיה ב-'אהא. אז לא טעיתי בניחוש'
אהא. אז לא טעיתי בניחוש
30/12/2018 | 17:41
12
45
שמע, לפני כמה שנים הסתובב פה גולש שחילק אנשים עפ פרמטרים שטחיים וילדותיים מאין אלו. מצער שגם אתה נפלת לזה.
לצפיה ב-'На безрыбье и рак - рыба'
На безрыбье и рак - рыба
30/12/2018 | 17:53
11
50
גבר רווק בן 30 לא סתם הולך ומתחתן עם גרושה + 1 בת 40, לא יפה במיוחד, אלא מתוך מצוקה.
לצפיה ב-'נו בטח'
נו בטח
30/12/2018 | 17:56
9
40
תספר את זה לכל הגרושים והגרושות שהם בעצם סחורה פגומה. אבל זה הרי רק זוג אחד.. מה המסקנה לגבי כל השאר?
לצפיה ב-'לאו דווקא סחורה פגומה, הכל תלוי בביקוש והיצע'
לאו דווקא סחורה פגומה, הכל תלוי בביקוש והיצע
30/12/2018 | 18:03
8
57
זה לא זוג אחד, כל 3 הזוגות הם כאלה.
לצפיה ב-'כאלה?!'
כאלה?!
30/12/2018 | 18:10
7
36
איזה בדיוק? מצורעים?! פיסחים?! רק לגבי זוג אחד האישה היא פרק ב וגם אז המסקנה שלך היא סובייקטיבית. מה ה"בעיות" אצל השאר?
לצפיה ב-'לא'
לא
30/12/2018 | 18:18
6
44
בשני מקרים הנשים הרבה יותר מבוגרות מהגברים, במקרה השלישי האישה סובלת מהשמנת יתר קיצונית. אין בזה שום דבר מצורע או "פיכס", אבל בהחלט מהווה חסרון כשבוחרים בן זוג.
לצפיה ב-'שוב'
שוב
30/12/2018 | 18:27
4
33
ראיה ילדותית ושטחית שאולי התאימה לילד בן 20 אבל בגיל 40 ההסתכלות , לרוב, היא שונה. יש לי מכרים 'חתיכים' ו'חתיכות'שיוצאים/ות עם ההפך הגמור מהם/ן ואין שם שום פשרה או בעיה בהיצע. יש זוג שאני מכיר שהאישה בחרה להתחתן עם הגבר למרות שידעה שיש לו ניוון שרירים ( והיא חכמה , נראית טוב ומבוקשת). ההסתכלות שלך היא מאוד סובייקטיבית מבלי שאתה יודע כלל על טיב היחסים בין האנשים בהם אתה מזלזל.
לצפיה ב-'לא מזלזל בכלום'
לא מזלזל בכלום
30/12/2018 | 18:31
3
36
ייתכן שמדובר באהבת אמת, שיהיה להם בהצלחה. אבל אם חיפשו בנרות זוגות מעורבים שבהם הגבר הוא יליד בריה"מ, ולא מצאו אף זוג שבו שני בני הזוג שווים מבחינת המראה והגיל, כנראה שאין הרבה כאלה.
לצפיה ב-'אתה שוכח'
אתה שוכח
30/12/2018 | 18:39
2
37
שממש לא כולם ששים להתראיין. אני מכיר לפחות 10 זוגות מעורבים ישירות ונתקל בעוד 20 לפחות בעקיפין שלא עונים ל'בעיות' שטענת להם.

ואגב זלזול- הסתכלות שלילית על גיל , מצב משפחתי  ומראה חיצוני זה זלזול ילדותי ושטחי.
לצפיה ב-'שטחי או לא שטחי, המראה החיצוני והגיל הם גורמים חשובים'
שטחי או לא שטחי, המראה החיצוני והגיל הם גורמים חשובים
31/12/2018 | 09:21
1
39
מאוד במשיכה המינית.
ראה את הדיון הזה:
רוב הנשים שענו לשואל, כתבו שהוא חייב להיות אטרקטיבי מבחינה חיצונית כדי שנשים ישראליות יסכימו לצאת איתו.
לצפיה ב-'אני לא אומר שלא'
אני לא אומר שלא
31/12/2018 | 09:40
32
אבל ממה שאני רואה ומניסיון אישי המראה החיצוני חשוב לבני 20. בגילאים יותר מאוחרים מי שמתעניין רק בזה נתפס כשיטחי,ילדותי ולרוב אנשים לא מתייחסים אליו ברצינות.
לצפיה ב-'אחי יוצא עם צברית מרמת השרון'
אחי יוצא עם צברית מרמת השרון
01/01/2019 | 15:57
58
בת גילו.
לצפיה ב-''
30/12/2018 | 21:48
4
לצפיה ב-'כל כך צפוי לגבי הזוגות'
כל כך צפוי לגבי הזוגות
30/12/2018 | 21:45
46
הנה הסרטון של צבר ממוצא אשכנזי מבקר במסעדת באבא יגה וטועם דג מלוח במעיל פרווה ולשון בקר מבושל עם חזרת.
כמובן בשילוב כוסיות וודקה.
לצפיה ב-'כשר: מתנות מיוחדות לכריסמס'
כשר: מתנות מיוחדות לכריסמס
28/12/2018 | 15:25
32
42
לצפיה ב-'זה רמלה, יש שם אוכלוסיה ערבית נוצרית'
זה רמלה, יש שם אוכלוסיה ערבית נוצרית
30/12/2018 | 11:39
31
32
מעניין שזה לגיטימי להיות ערבי נוצרי, אבל לא לגיטימי להיות רוסי נוצרי בישראל.
לערבים מותר להקים כנסיות ולהציב עצי אשוח בפרהסיה, ולרוסים אסור. חופש הדת?
לצפיה ב-'בהחלט מעניין'
בהחלט מעניין
30/12/2018 | 12:34
2
35
ערבים נוצרים חיו כאן לפני הקמת המדינה.
חוק השבות נועד לעליית יהודים, כך רוב הציבור משוכנע לפחות, אבל בתכל'ס הוא מכניס גם נוצרים.
זה כאילו לא-יהודי על תקן יהודי.

אז נשאלת השאלה, האם זה לא אבסורד להעלות נוצרים ואז להתפלא שהם בעצם נוצרים ?
לצפיה ב-'אבל יש קרובי משפחה של יהודים שעלו כחוק והם אזרחים'
אבל יש קרובי משפחה של יהודים שעלו כחוק והם אזרחים
30/12/2018 | 13:23
1
28
לא ייתכן שערבים נוצרים יהיו אזרחים סוג א' ויהנו מחופש הפולחן, ורוסים נוצרים אזרחים סוג ב'. שלא לדבר על יהודים ממוצא רוסי שרוצים להציב עץ אשוח בנובי גוד לחגיגה חילונית והאפשרות הזו נשללת מהם. האם חופש פולחן לא כולל גם חגיגות חילוניות?
לצפיה ב-'צודק'
צודק
30/12/2018 | 22:27
19
זה הפרדוקס של אלה שקבעו ומצדדים בחוק השבות במתכונתו הנוכחית.

חופש פולחן זאת רק מילה יפה למגילת העצמאות, שכחו לציין שכל מה שפוגע בצביון היהודי מוקצה.
לצפיה ב-'האם המתנות לאוכלוסיה זו... כשרוֹת? '
האם המתנות לאוכלוסיה זו... כשרוֹת?
30/12/2018 | 14:45
27
34
אתה תמיד כל כך רציני, שחייב להרוג כל דבר מצחיק, כמו פרסום על "מתנות כריסמס כשרות"?

מה שכתבת זו שטות מוחלטת.
דבר ראשון, הערבים חיו כאן לפנינו. זה אנחנו באנו אליהם, ולא להיפך.
דבר שני, יש בארץ הרבה כנסיות נוצריות, כולל יווניות-אורתודוקסיות (פרבוסלביות), כולל רוסיות ומנזרים רוסיים.

כל נוצרי פרבוסלבי, רוסי או ערבי או גרוזיני או רומני, יכול להתפלל באין מפריע בכל כנסיה פרבוסלבית בארץ. אתה מוזמן לראות את החגים האורתודוקסיים ואת ימי ראשון בכנסיית גאורגיוס (ג'ורג') הקדוש בלוד, ותראה שם ערבים, רוסים, אוקראינים, גרוזינים ואפילו נוצרים אתיופיים החולצים את נעליהם בכניסה לכנסיה.

הטרוניה המצחיקה שלך בדבר אפלייה היתה יכולה להתאים למצב היפותטי-דמיוני כזה: באו לכאן מהגרים משני סוגים: ערבים נוצרים, ורוסים נוצרים. למהגרים הערבים הרשו להקים להם כאן כנסיות, ולמהגרים הרוסים הנוצרים לא הרשו.

כנ"ל האשוחים. עכשיו יש אשוחים על כל צעד ושעל, בעיקר בעקבות הלגיטימציה לחג המולד האמריקאי עכשיו פלאפון מציעה לביטמן למהר לכריסמס.
לצפיה ב-'יש ערים כגון אשדוד, ראשון ופתח תקווה עם עשרות אלפי נוצרים'
יש ערים כגון אשדוד, ראשון ופתח תקווה עם עשרות אלפי נוצרים
30/12/2018 | 14:53
26
41
אבל לא נבנתה שם אף כנסיה מאז 1990. איפה השוויון כאן?
כמו כן, זה שהערבים הנוצרים היו כאן לפנינו, לא אומר שאמורות להיות להם יותר זכויות אזרח. אזרח א' אמור להיות שווה לאזרח ב' בלי קשר לכמה דורות אבותיו נמצאים בארץ.
לגבי עצי אשוח לנובי גוד, אף עיריה או מועצה מקומית לא מסכימה להציב עצי אשוח בפרהסיה, אלא אם זה במקומות עם מיעוט ערבי נוצרי. חוץ מזה, עד כמה שאני יודע בדיור מוגן לא מסכימים להציב עצי אשוח.

לצפיה ב-'מישהו רצה להקים כנסיה באשדוד?'
מישהו רצה להקים כנסיה באשדוד?
30/12/2018 | 15:09
25
29
ולא הרשו לו? תוכל לפרט?

בשביל מה אתה צריך "אשוח פומבי"? נובי גוד הוא חג משפחתי. לא מספיק לך אשוח בבית?
שמעתי שבאשדוד דווקא הציבו אשוחים במקומות ציבוריים, במרכזי קניות.

אגב, בנצרת עילית ובערים נוספות, שאינן מוגדרות כ"מעורבות", מתגוררים אלפי מוסלמים, ואין מסגדים. אז מה? מעולם לא שמעתי שמוסלמי יתלונן על זה. על אלף דברים אחרים, אפלייה, גזענות וכו' - זה כן. אבל לא על זה שאין מסגד בעיר "יהודיה".
לצפיה ב-'אם יש עיר ש-40% מהתושבים שלה חוגגים נובי גוד'
אם יש עיר ש-40% מהתושבים שלה חוגגים נובי גוד
30/12/2018 | 16:10
21
41
הייתי מצפה מהעיריה לכבד את החגיגה שלהם ולהציב עצי אשוח במקומות מרכזיים. אם בניו יורק, טורונטו ומוסקבה מציבים חנוכיות, אז גם בבת ים ואשדוד אפשר להציב עצי אשוח.
לצפיה ב-'ההבדל הוא'
ההבדל הוא
30/12/2018 | 22:45
20
27
שבניו-יורק, טורנטו ומוסקבה חנוכיה לא גורמת לשום קונוטציה שלילית או פגיעה בצביון.
אם במדינה כלשהי היתה דת רשמית-שלטת שרואה סמל שלילי או אסור במתקנים של חנוכיות אז היה מובן לחלוטין אם היו מסרבים להציבן בפומבי.
לצפיה ב-'מה זה בכלל "פגיעה בצביון"?'
מה זה בכלל "פגיעה בצביון"?
31/12/2018 | 10:26
19
25
זה בעצם מכבסת מילים עבור פגיעה בחופש הביטוי ובחופש הפולחן.
כמו כן, לא חובה שהעיריה תמקם ממש עצי אשוח גדולים בכיכרות המרכזיים, אפשר להגיע לאיזושהי פשרה כשהעיריה מברכת את התושבים לרגל השנה האזרחית החדשה בדרכים אחרות (שלטים, קישוטי רחוב). לא ייתכן שעיריות של בת ים, פתח תקווה, ראשון, אשדוד ובאר שבע מתעלמות מהחגיגה של חלק נכבד מהתושבים שמשלמים הארנונה.
לצפיה ב-'פשרות של היום הן נורמות של מחר'
פשרות של היום הן נורמות של מחר
31/12/2018 | 13:10
2
לצפיה ב-'ראש העיר הדתי של לוד לא התעלם'
ראש העיר הדתי של לוד לא התעלם
31/12/2018 | 23:53
16
26
הוא בירך את התושבים וארגן חגיגת "נוביגוד" המונית במתנס גני אביב.

בינינו, כל ההתנגדות היא לנוביגוד החילוני מכיוון שהוא "רוסי". עאלק ביאליק "נמצא שם בשביל לספר את האמת" האיומה ונוראה על חג נבזי זה של הרוסים הנבזים.

בנוגע למולד ישו האמריקאי אף אחד לא מתנגד. בתל אביב מתקיימות חגיגות המוניות ואף נחסמים רחובות וצמתים.
לצפיה ב-'לא נכון, ההתנגדות לראש השנה הגרגוריאני משום שהוא אינו יהודי'
לא נכון, ההתנגדות לראש השנה הגרגוריאני משום שהוא אינו יהודי
01/01/2019 | 08:59
11
18
ולא קשור להיותו נחגג ע"י יוצאי בריה"מ.

בת"א דווקא היום בלילה היו חגיגות המוניות ולא בכריסמס.
לצפיה ב-'לא נכון'
לא נכון
01/01/2019 | 11:01
10
25
לוח השנה הגריגוריאני הוא של כולם, בלי קשר לדת, למרות שהוא נקרא על שמו של אפיפיור, ומבוסס על לוח השנה האלילי הרומאי.
חוגגים אותו בכל העולם, כולל ארצות בודהיסטיות, מוסלמיות, פרבוסלביות, פרוטסטנטיות. לא קשור לדת.

אתה מחרים את השפה האנגלית בגלל שהיא "לא יהודית"?
לצפיה ב-'הוא לא של כולם'
הוא לא של כולם
01/01/2019 | 20:47
9
14
הוא אומץ רשמית רק ע"י חלק מהנוצרים (הפרבוסלבים משתמשים בלוח היוליאני למשל).
אחרים משתמשים בו בגלל שהוא הפך לבינלאומי, בשביל יישור קו עם מסחר, כלכלה ופוליטיקה בינלאומיים, כך גם בישראל.
זה הלוח הרשמי של הנוצרים הקתולים, הפרוטסטנטים וכו'.

לא חוגגים את ראש השנה הגרגוריאני בכל העולם, נתתי פה קישור למדינות בהן לא חוגגים אותו.

מה הקשר להחרמת שפה ?
אל תהיה ילדותי.
לצפיה ב-'קיבלתָ כבר את משכורת כסלו?'
קיבלתָ כבר את משכורת כסלו?
01/01/2019 | 21:37
8
16
כבר הורידו לך את המיסים על חשון?
מילאתָ כבר כרטיס עובד לשנת תשע"ט (או דוח מס לשנת תשע"ח)?

אתה חושב שהפרבוסלבים מקבלים משכורת לפי הלוח היוליאני?

אולי אתה יודע במקרה, מבלי לבדוק בגוגל, כמה ימים יש בכל חודש "עברי", למשל חשון וכסלו?

עוד לא ראיתי את הקישור שלך, אבל מספיק להצביע על ארצות "קטנטנות" כמו סין ויפן, שחוגגות ועוד איך את תחילת השנה האזרחית שכל כך מטרידה אותך

הטענה המצחיקה שלך, שתחילת השנה האזרחית היא "לא של יהודים", מעוררת שאלות מיידיות:
האם מחשב הוא "של יהודים"?
האם מכונית היא "של יהודים"?
האם מתג חשמלי הוא "של יהודים"?

רואים שממש משעמם לך
היית יכול להיות טוב במשמרות הצניעות באפגניסטן
לצפיה ב-'עוד פעם דברים ללא קשר'
עוד פעם דברים ללא קשר
02/01/2019 | 08:48
7
18
אחרים משתמשים בו בגלל שהוא הפך לבינלאומי, בשביל יישור קו עם מסחר, כלכלה ופוליטיקה בינלאומיים, כך גם בישראל.
- זאת התשובה לטענה שלך למה משתמשים בלוח הגרגוריאני שהפך לבינלאומי.

אני לא זוכר בע"פ כמה ימים יש בכל חודש, לא בעבריים ולא בגרגוריאניים.

מי לא חוגג שנה גרגוריאנית חדשה:

"שכל כך מטרידה אותך" - שום דבר לא מטריד.

לוחות שנה שייכים לעמים/דתות/תרבויות.
מוצרי חשמל ורכבים לחברות המייצרות והמדינות מהן יצאו אותן חברות.

לא משעמם.
אפגניסטן לא מעניינת אותי.
לצפיה ב-'ועוד איך מטרידה אותך'
ועוד איך מטרידה אותך
02/01/2019 | 13:23
6
22
"התעמולה של הרוסים הגאים"  

הקישור שלך משקר. בסין חוגגים בהחלט את ראש השנה האזרחי הכללי לכל העולם:
גם אם לא באותה ההתלהבות כמו את ראש השנה הלאומי המסורתי שלהם.

הסינים הבודהיסטים והרוסים הפרבוסלבים והישראלים היהודים משתמשים בלוח השנה האזרחי הכללי, בדיוק כמו שמשתמשים במחשב, במכונית ובחשמל.

את מספר הימים בכסלו גם אני יכול לדעת רק באמצעות תוכנה שכתבתי לפי נוסחת גאוס. שנינו, אתה ואני, אין לנו מושג מה פירוש המילה הבבלית (או אכדית או שומרית) הזאת שכל כך חשובה לך

לא נראה לי ש"הויכוח" בינינו נמצא במישור הרציונלי
לצפיה ב-'הלוואי ואצלינו היו חוגגים את ראש השנה הלאומי המסורתי שלנו '
הלוואי ואצלינו היו חוגגים את ראש השנה הלאומי המסורתי שלנו
03/01/2019 | 07:09
5
25
באותה התלהבות כמו שהסינים חוגגים את ראש השנה הלאומי המסורתי שלהם. אולי באמת היינו פוזלים פחות לדשא (או זין...) של אחרים. בנתיים ביחס לעליבות בה נחגגים חגי ישראל (למעט יום העצמאות) אפילו נובי הגוד הרוסי נראה מפואר וקסום, כל שכן חגי החורף האמריקאיים... איפה עדלאידעות, איפה פורימשפילים, איפה מסיבות נוער בחנוכה? למה לא לעשות קרנבל אליהו הנביא בפסח? ברור שישראל היא לא אמריקה ומשאבים פה מוגבלים, אבל אם היה רצון היו מוצאים גם דרך, וחגיגת יום העצמאות תעיד על כך.
לצפיה ב-'רק בלי גסויות בבקשה'
רק בלי גסויות בבקשה
03/01/2019 | 10:20
17
בהחלט חגיגת החגים היהודיים בארץ די חלשה, אפשר היה להשקיע יותר, פעם למשל היו מסיבות חנוכה מושקעות.
אפשר היה לתת יום חופש רשמי בפורים ואולי יום אחד בחנוכה, בסופו של דבר נוצרה קונוטציה שאלה חגי ילדים והדבר אינו נכון.
לצפיה ב-'ישראל היא מדינה לא כיפית באופן כללי'
ישראל היא מדינה לא כיפית באופן כללי
03/01/2019 | 10:40
2
38
כשנמצאים בערי אירופה, תמיד יש שם פסטיבלים, תזמורות רחוב, מלא בתי קפה וברים בכל מקום, אנשים חוגגים. כאן הכל עלוב, מוזנח, נטוש, חוץ מטיילת תל אביב אולי.
רק ללכת לעבודה ולחזור הביתה לדירת שיכון עלובה, אלה החיים בישראל.
לצפיה ב-'אני לא מסכים עם התיאור הכללי, ולא עם הציון הכללי.'
אני לא מסכים עם התיאור הכללי, ולא עם הציון הכללי.
03/01/2019 | 14:29
25
אבל זה לא נושא להודעה קצרה בפורום
לצפיה ב-'נכון מאוד'
נכון מאוד
03/01/2019 | 16:41
14
ובנוסף לכך, למי שלא גר בתל אביב זה סיוט להגיע לטיילת בגלל הפקקים ובגלל שאין חניה. באירופה קל מאוד להגיע מערים סמוכות לעיר גדולה באמצעות אוטובוסים חשמליים (מה שקרוי באנגלית Tram) שתדירותם גבוהה מאוד ומתוך העיר (כולל הקצוות) באמצעות רכבות תחתיות שגם תדירותן גבוהה מאוד ותמיד יש מקום לשבת. בישראל זה סיוט להזדקק לתחבורה ציבורית בגלל הצפיפות האדירה והתדירות הנמוכה של אוטובוסים בינעירוניים וגם גלל שבימי חג אין תחבורה ציבורית בכלל ובאירופה יש כל יום כולל ימי חג. מי שאין לו סבלנות של פיל ועצבים מברזל לא יגיע בכלל לטיילת של תל אביב גם אם זה המקום המעניין היחיד בישראל ביום חג.
לצפיה ב-'רעיון "קרנבל אליהו הנביא" מוצא חן בעיניי '
רעיון "קרנבל אליהו הנביא" מוצא חן בעיניי
03/01/2019 | 14:25
18
רק בלי לצבוע את הקישון בצבע אדום!
לצפיה ב-'נו באמת, עיוותת את המסר שלי'
נו באמת, עיוותת את המסר שלי
02/01/2019 | 17:23
1
16
האמת על החג היא לא שהוא נבזי של רוסים נבזים, אלא שהוא לא כזה חגיגי וקסום כמו שמנסים לתארו. אולי ברוסיה או באוקראינה הוא באמת כזה (ומהבחינה הזו חגי החורף האמריקאיים עדיין שמים אותו בכיס הקטנה), אבל בישראל חוגגים אותו בתוך משפחה, שכל חבריה מתאספים סביב שולחן עמוס מאכלים רוסיים וצופים בטלוויזיה הרוסית. רגע השוא הוא להקשיב לברכה של פוטין באחד בלילה (חצות לפי שעון מוסקווה). זה הכל. אם כשיגדל ירצה לצאת עם חבריו למסיבת נוביגוד בסדר גמור, שיהיה לו בכיף.
לצפיה ב-'הבנתי את המסר שלך מצוין,'
הבנתי את המסר שלך מצוין,
02/01/2019 | 18:26
18
הוא די גלוי: גם כשהרוסים אינם נבזים, אז הם מה זה עלובים, לעומת האמריקאיים הענקיים, ששמים אותם בכיס.
ממש "מקורי"
לצפיה ב-'אגב, אפילו ההורים שלי, שהם אנשים סובייטיים עד לשד עצמותיהם, '
אגב, אפילו ההורים שלי, שהם אנשים סובייטיים עד לשד עצמותיהם,
02/01/2019 | 17:29
1
29
מאשרים שדד מורוז וסנטא קלאוס חד הם, ההסבר שלהם הוא שלפני המהפכה (1917) הדמות של סבא חורף הייתה ניקולאי הקדוש, כשהבולשביקים עלו לשלטון הם אסרו על חגיגת חג המולד והשנה החדשה כדתיים ובורגניים מידי, אבל בימי מהעה"ש החזירו את חגיגות החורף בדמות נובי גוד, ובגלל שע"פ האידאולוגיה קומוניסטית הדת הייתה אסורה, ניקולאי הקדוש הפך לסבא כפור חסר זהות דתית.
לצפיה ב-'לא יפה לקרוא להורים בשמות גנאי!'
לא יפה לקרוא להורים בשמות גנאי!
02/01/2019 | 18:46
22
ואללה! ממש גילית את אמריקה! זה רק עכשיו נודע לך?
זה כבר אלפי שנים, בכל העולם, ששליטים חדשים מתלבשים על חגים עממיים ומנכסים אותם לעצמם.

ויש הרבה הגזמה ועיוותים בדרך שאתה מעביר את זה. זה לא נכון שהדת "היתה אסורה", אם כי נרדפה כך או אחרת בזמנים שונים. אבל כללית, בברה"מ פעלו באין מפריע כנסיות, בתי כנסת וכדומה. הייתי אישית פעמים רבות בכנסיות, מנזרים ובתי כנסת בערים שונות בברה"מ.

את נובי גוד חגגו בברה"מ עוד לפני המלחמה.
ומה כל זה בעצם משנה?
אם חג המולד היה חג של נוצרים בלבד, הרי נובי גוד הפך לחג עממי של כולם (שאתה מזלזל בו כי הוא נראה לך עלוב לעומת האמריקאים הענקיים:
America über alles
לצפיה ב-'צביון זאת הרוח שקיימת במרחב הציבורי, במוסדות המדינה'
צביון זאת הרוח שקיימת במרחב הציבורי, במוסדות המדינה
01/01/2019 | 08:55
19
אפשר גם להגיד שהגבלת שעות הרעש עד 23:00 זאת פגיעה בחופש הביטוי ושריפת דגלים(דוגמא קיצונית אמנם) זאת פגיעה בחופש הפולחן.
אם היחיד עושה מעשה שפוגע ברגשות רוב הציבור סביבו, אז בהחלט יש הגיון בהגבלה.
למשל בבלגיה נכנס מהיום חוק האוסר שחיטה כשרה ברחבי המדינה, היהודים בהחלט נפגעים מזה, אבל זה מה שרוב הציבור במדינה בחר.

"לא חובה" - עבורך.
אחרים יכולים לרצות עץ גדול בכיכר מרכזית.
הרבה אנשים במדינה מתייחסים למועד זה בצורה עויינת ולכן לא מעוניינים בשום קשר רשמי לחג.
בהרבה חנויות בעיר יש עצים וקישוטים שונים נמכרים בשפע, אני חושב שזה מספיק.
לצפיה ב-'באשדוד הציבו עץ במרכז מסחרי שהוא שטח פרטי'
באשדוד הציבו עץ במרכז מסחרי שהוא שטח פרטי
30/12/2018 | 22:31
2
21
ואני כמוך לא מבין בשביל מה צריך עץ אשוח פומבי.
לצפיה ב-'כי נובי גוד הוא חג לא כזה משפחתי במקור'
כי נובי גוד הוא חג לא כזה משפחתי במקור
31/12/2018 | 07:34
1
23
הוא הפך למשפחתי גרידא בישראל, בברה"מ הים מציבים עצי אשוח ענקים בגובה גורדי שחקים במרכזי הערים ואף במרכזי המחוזות שבעיר. אני גרתי בקומה האחרונה בבניין בן 9 קומות ובשבועיים הראשונים לחודש יאנואר יכולתי לראות מהחלון עז אשוח מלאכותי ענקי שהתנשא הרבה מעבר לגובה העיניים שלי. בשעות היום ליד האשוחים האלה נהגו לארגן מופעים של סבא כפור ושלגנית נכדתו, וככל שהאשוח היה מרכזי יותר, המופעים היו מפוארים יותר. הייתה ממש היררכיית אשוחים, החל מהאשוח בכיכר האדומה במוסקווה, דרך האשוחים במרכזי הבירות של הרפובליקות, בירות מחוזיות, 'בירות' תת-מחוז וכלה במרכזי מחוזות בחוך הערים. בעיירות קטנות וכפרים כנראה היה אשוח מרכזי ענקי אחד.
לצפיה ב-'וזה היה איום ונורא, וטוב שאתה שם להעיד על כך.'
וזה היה איום ונורא, וטוב שאתה שם להעיד על כך.
01/01/2019 | 00:11
25
לא סיפרת שאתה מאוקראינה? זאת אומרת, הרוסים המנוולים כפו את האשוחים המנוולים על האוקראינים?
לצפיה ב-'ציורים המתארים את מה שקרה בגולא"גים '
ציורים המתארים את מה שקרה בגולא"גים
29/12/2018 | 18:00
7
55
שצוירו ע"י עד ראייה שעבד בזמנו בתור סוהר. כל מי שחש איזו נוסטלגיה או חיבה לימי ברה"מ או אף לרוסיה המודרנית אמור לראות את הציורים קורעי ומכמירי הלב האלה.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=...
לצפיה ב-'תרגום הטקסט שבתמונה'
תרגום הטקסט שבתמונה
29/12/2018 | 18:37
1
26
למעלה: נשים, אחיות ובנות של "אויבי עם" ב"מחנה עבודה וחינוך מחדש" של הגולא"ג בסקירה רפואית.

למטה: "אדוני הרופא, האסירות האלה לא ממלאות את המכסה, תעביר אותן לתפריט אפס!"
במחנות עבודה וחינוך מחדש השתמשו בנשים "אויבות עם" בעבודות הכי קשות, עבודות עפר ובירוא יער. כתוצאה, מעבודה מעבר ליכולת הפיזית ורעב, לאסירות רבות נפלט הרחם. את הנשים החולות והחלשות המיתו ב"תפריט אפס", קרי הרעבה.

לצפיה ב-'ימח שמה של ברית המועצות המרושעת'
ימח שמה של ברית המועצות המרושעת
30/12/2018 | 09:19
3
לצפיה ב-'אזהרת צניעות ואכזריות'
אזהרת צניעות ואכזריות
30/12/2018 | 09:17
11
לצפיה ב-'"סוהר" כשרוני'
"סוהר" כשרוני
30/12/2018 | 14:59
3
26
לא כל אחד יודע לצייר ככה.
לצייר אפשר מה שרוצים. בעיקר על תקופה מלפני 60-80 שנה, בארץ שזה 27 שנים לא קיימת, בעיקר אם יש מטרה.

מה זה קשור ל"רוסיה המודרנית"?
איך זה קשור ל"רוסיה המודרנית" יותר מאשר לאוקראינה המודרנית או לגרוזיה המודרנית?

למה זה יותר אקטואלי כיום משערוריית תערוכת סָלַספּילְס?
לצפיה ב-'אקטואליה: ביטול תערוכת אונסקו בפריס,'
אקטואליה: ביטול תערוכת אונסקו בפריס,
30/12/2018 | 15:22
2
19
על מנת... "לא לפגוע בשמה הטוב של לטביה"!
לצפיה ב-'תודה על המידע'
תודה על המידע
30/12/2018 | 22:57
1
13
הלטבים טבחו באחינו לא מעט, ה' יקום דמם.
לצפיה ב-'השאלה האקטואלית היא איך ארצות שונות מתייחסות כיום'
השאלה האקטואלית היא איך ארצות שונות מתייחסות כיום
30/12/2018 | 23:56
24
לכל מיני מנוולים.
לצפיה ב-'סקר'
סקר
25/12/2018 | 20:40
60
150
מה דעתכם על הצבת עץ אשוח וסימני חג הכריסמס ו/או סילבסטר/נובי גוד(ראש השנה האזרחי-גרגוריאני) במקומות ציבוריים בערים יהודיות בארץ ?

1. בעד
2. נגד
3. נמנע
4. אחר

ניתן לפרט בתגובות.

* קיימת...
המשך>>
מה דעתכם על הצבת עץ אשוח וסימני חג הכריסמס ו/או סילבסטר/נובי גוד(ראש השנה האזרחי-גרגוריאני) במקומות ציבוריים בערים יהודיות בארץ ?

1. בעד
2. נגד
3. נמנע
4. אחר

ניתן לפרט בתגובות.

* קיימת בעיה לשלב את אתר PlayBuzz בתפוז כרגע, לכן הסקר ידני.

לצפיה ב-'צפויים שיבושים במערכת המסרים'
צפויים שיבושים במערכת המסרים
27/12/2018 | 19:51
9
בימים הקרובים.
מתבצעות עבודות תחזוקה.

אתכם הסליחה.
לצפיה ב-'הנה שאול, חג מולד ישראלי'
הנה שאול, חג מולד ישראלי
25/12/2018 | 00:31
83
120
בדוק כפי שהערכת:

בשנים הקרובות נראה יותר ויותר כריסמס בישראל.
המשך>>
בדוק כפי שהערכת:

בשנים הקרובות נראה יותר ויותר כריסמס בישראל.
לצפיה ב-'עיתון נאצי מימי המלחמה: "אנחנו נתנו לכם את עץ האשוח"'
עיתון נאצי מימי המלחמה: "אנחנו נתנו לכם את עץ האשוח"
26/12/2018 | 10:20
3
23
(והיהודים הבולשביקים הם אלה שבתחלה רמסו אותו)
לצפיה ב-'הבנתי שגרמנים שגרו בסט. פטרבורג חגגו את חג המולד'
הבנתי שגרמנים שגרו בסט. פטרבורג חגגו את חג המולד
26/12/2018 | 20:56
2
19
עם עצי אשוח ומשם הצארים התחילו לקשט את ארמונותיהם והרחובות בעצי אשוח וכך העסק נכנס לעם הרוסי.

לגבי האשמת היהודים בבולשביזם, זה כמעט תמיד המוטיב לגבי שנאת ישראל: התלבשות על מספר יהודים שנתפסים כאויב והאשמת כלל העם היהודי בעניין, תוך התעלמות מבני עמים אחרים שבעלי אותה דעה/אותו עיסוק.

למשל במקרה הנ"ל "היהודים הם בולשביקים".
במחאה בצרפת לפני שבועיים: "היהודים הם קפיטליסטים עשירים שמרוששים את צרפת, חוגגים חנוכה בזמן שלצרפתים אין מה לאכול".
לצפיה ב-'הזכרת לי בהקשר הזה אימרה יהודית-סובייטית ישנה, '
הזכרת לי בהקשר הזה אימרה יהודית-סובייטית ישנה,
26/12/2018 | 22:42
1
20
המתארת איך הסביבה התייחסה ליהודים: 

"אם רוסי גנב משהו, אז זה גנב גנב, אבל אם יהודי גנב, אז זה יהודי גנב".
לצפיה ב-'בול'
בול
26/12/2018 | 23:02
4
לצפיה ב-'יהודים 'רוסיים' בין החגים'
יהודים 'רוסיים' בין החגים
25/12/2018 | 14:45
28
טקסט ברוסית של קונסטנטין שוויביש מלפני 3 שנים:

תרגום דרך גוגל:
כמו בכמה מדינות שאנחנו מכירים, הפרלמנט אינו מקום לדיון, אבל המיטה אינה סיבה לפגישה, אז להיפך, יש לנו חג, אפילו לא מזיק, חסר דאגות וא-פוליטי כמו השנה החדשה, היא סיבה נצחית למאבקים אידיאולוגיים.

25 שנות העלייה הגדולה, שציינו ביום חמישי שעבר בבניני האומה בירושלים, בהשתתפות ראש הממשלה, נראו בתקופה מספקת כדי שתשוקות אלה יישככו. אבל בכל פעם, כולל הרדיו במכונית ושומעים איך המארסמים הדוברים יהודים מציגים בחריצות את ה"נוביגוד "ובסקרנות שאין מנוס מהם, הם שואלים את הדובר בלי המבטא של האורח הרוסי הבא, ואחר כך בכנות ושוב מפתיעים נס כזה מופלא , אני משוכנע כי אין - נראה כי עדיין לא, עדיין מוזר.
בסדר עבור אותם, אבל עבור עצמנו?
בפער קטן זה בין שני חגים (חנוכה וראש השנה) הגיע הזמן לחשוב על משהו גדול. מה שהם (דוברי העברית שלנו). לחשוב על מי אנחנו באמת. זמן נוח מאוד להבנה לא נשאר הרבה, לוח השנה מסתיים, ואת העץ עומד, מי יש את זה.

יש מפלגות כאלה!
כאשר הגענו לראשונה לאותם 25 שנה, שנה קודם לכן, שנה או שתיים נוספות, אפילו אז, ככל שהתקרב חורף השנה, התחלקנו כולנו לשני מפלגות מנוגדות, "חנוכיסטה" ו"חדשים ".
הראשון היה קטן, וכמו כל קטן, כדי למשוך תשומת לב לעצמו, הפיק הרבה רעש.
- אנחנו לא צריכים את goyskogo השנה החדשה! - צעק "חנוכי" במשפחה, בחברות ובעיתונות. - יש לנו חנוכה יהודית! זה נר שנשרף על העצים שלך, מאנקורט . אין שום דבר לגרור את הג'לי הנמס שלך מתוך הגלות - אנחנו על אדמתנו!
מפלגה זו נותרה קטנה, במשך 25 שנה זה לא כאב והיא הגיעה, היא עלתה, אולי, על חשבון ילדיה שכבר גדלו כאן.
ה"נובוגודניקי "תמיד היו ברובם ברחוב" הרוסי ", אבל היסטריה ציבורית התגלגלה בכל עונה כמו מיעוט מדוכא ומורד.
- תן לנו לחגוג את השנה החדשה, obscurantists! תן! הם צעקו. - אלה המסורות הלאומיות שלנו! למה אנחנו צריכים להסתיר אותם, כמו שאנחנו מסתיר את היהדות שלנו בגלות, המצער? תן לזה להיות עצמך!
נאט! הדבר המעניין ביותר הוא שאף אחד לא לקח מהם כלום. איש לא אסר לחגוג את ראש השנה ולא מנע מהם לעשות כן. אבל הם עדיין צועקים - והקמפיין שהושק היום לפגישה ראויה של האטרקציה הרוסית "נוביגוד" היא עדות חיה לכך.
האם זה היה ממש בתחילת שנות ה -90 היה איזה סוג של מבוכה ובלבול במונחים. רק פה וגם מהישראלים למדנו, מסתבר, אנחנו חוגגים את סילבסטר - ובתחילה נדהמנו מהבורות שלנו. אבל זה היה הדדי: השנה החדשה נקראת בהתמדה סילבסטר ונחשב לחג נוצרי רק בשתי מדינות בעולם: בפולין ובישראל. ובישראל, ברור למה ואחרי מי. זה היה מקובל כאן (לפני בואנו) שכל החוכמה באה מפולין, אבל "לסובייטים יש גאווה משלהם", ומעולם לא זיהינו את ההכללה הגורפת הזאת.
אולם, בין הבלבול בשמות לבין איסור ההוקעה - מרחק עצום. איש לא אסר על שום דבר. יתר על כן - בשילוב משולב. בחג החנוכה כולם אוכלים סופגניות בהנאה, ובערב ראש השנה לא רק מסעדות רוסיות נדחסות, אלא הסורגים המלאים בפאבים בתל אביב, ואפילו במרכז ירושלים לא צפופים על ידי קהל.

הרב פרץ וה"קרקס" של סבא
כלומר, חגיגת השנה החדשה לא עושה לנו יהודים קטנים יותר, בדיוק כמו חגיגה של חנוכה הוא גדול. אנחנו יהודים וכך. אז אין מה לדאוג? עדיין יש משהו.
נדחפתי על ידי הדיון של אביגדור ליברמן עם אינטלקטואל אמריקאי בפורום סבן לכתוב את ההערות. ראש משרד החוץ לשעבר טוען כי אם כולנו יחד לא נשנה את המבנה החזק של החינוך היהודי בתפוצות, העם היהודי יאבד עוד שישה מיליון - כמו בשואה.
זה מפחיד. אבל זה נכון. וזה נכון: מחר עלול להיות מאוחר מדי. אני לא מסכים עם ליברמן רק בדבר אחד: לא רק בגולה, אלא גם בסכנה, ורוסיה ישראל נמצאת מלכתחילה.
כאן עלינו להבין מה קרה ב -25 השנים האחרונות, אלא שמעל מיליון יהודים רוסים הפכו לישראלים.
כשאנחנו, בני הדור השני של שנות התשעים, באנו לארץ, עובדי משרד העלייה, ובראשם הרב פרץ ממפלגת ש"ס, ביקשו לעשות את הדבר החשוב ביותר עבורנו - לספק לנו חוברות צבע המתארות את החגים היהודיים. ובכן, כדי שנוכל להבדיל בין ראש השנה המזוהם שלנו לחנוכה, לבין חנוכה מפסח. בהגשת ש"ס, הרב פרץ ומשרדו, ואכן חלק גדול מהישראלים, היינו פראים, למרות התעודות שלנו. מה ידענו על הדת, המסורת, ההיסטוריה היהודית? פראים, פגאנים! מאתנו רק היה צריך לעשות את היהודים - הרב פפר ניסה. ניסיתי כמיטב יכולתי.
כשהחברים המקומיים שלי מספרים איך חגגו את החגים היהודיים בביתם בברית המועצות ביחס לכשרות, עם סבא מתפלל ואבא שקרא את התלמוד, אני בהחלט מאמינה להם, אבל מעולם לא ראיתי שם דבר כזה. הרוב המכריע של המשפחות היהודיות לא. מן הדת, הכוח הניע דור נוסף של הורי. אבל היינו יהודים.
סבי צפה בסרט "קרקס" 36 פעמים. לא מפני שהוא אהב כל כך את התסיסה הסובייטית הזאת, שגם הסופרים - אילף ופטרוב (הם לא מכירים) נדחתה - אלא משום שבסופו של דבר יש מייקל בשיר ביידיש. אחרת איך יכול סבא בפולון שלו לראות את מיכואלס? הלכתי לקולנוע - וצפיתי. וידעתי על סבי, על מיכואלס, על העובדה שהוא נהרג ומדוע. הוא מופקד במוח ...
פעם בשנה, באביב, הביאה הסבתא וופלים מיוחדים מאיזה מקום. אהבנו אותם מאוד. פעם הוא טיפל בהם לחבר שלו ויטקה מהקומה השלישית. הוא אהב את זה, ביקש עוד, לקח אותו הביתה. בבוקר, בדרך לעבודה, התנגש אבא עם אביו, סגן אלוף הק.ג.ב, שאמר בעגמומיות: "אתמול הבאתי לך את המצות שלי". באותם ימים הם לא כלאו אותם על כך, הם לא רדפו אותם מהעבודה, אבל היתה זריזות - הם נזכרו אחר כך בצחוק איך אני, בן חמש, כמעט שרפתי את משפחתי.

עד כמה ה'רוסים' - יהודים ?
מגרגרים אקראיים כאלה יצרו זהות יהודית אצלנו. באנו לכאן עם המטען הזה. והם חשבו שהם יהודים.
יותר מהמשפחה היהודית הממוצעת לא יכלה לתת. ולילדים שגדלו כאן, זה לא מספיק שיהפכו ליהודים מלאים, ישראלים אמיתיים. ההורים - החוזרים לא נאלצו לעבור לצאצאיהם אפילו את מטען היהדות, שהיה במשפחתם. הם חיפשו עבודה, השתכרו דירה, קריירה, הישרדות - אין זמן לחינוך היהודי של הילדים. זה לא נראה חשוב - זה המקום שבו, איפה ובישראל, כל כך הרבה יהודים, הוא יכנס בעצמו, ובית הספר ...
אז, על בית הספר. זו טעות גדולה מאוד. הילדים שלנו מלמדים את התנ"ך כנושא בית-ספר - רק כדי לקבל הערכה עליו (ופעם - בגרות, כשהתאחח נכנס לבחינות הגמר). עבר - שכחתי. האם יש הרבה הומטריסטים שמסוגלים לפתור משוואה אלגברית, האם כל מומחה IT זוכר את כללי הדקדוק? אז זה עם הדיסציפלינות היהודיות.
לבית הספר הישראלי אין מה להאשים. הוראת הדיסציפלינות היהודיות בנויה בו בציפייה שילדים יקבלו את השאר במשפחה. וחישוב זה נכון - ביחס לישראלים ולשובנים ממדינות שבהן לא היה ליהדות קורבן כמו ביסוד ברית המועצות "המבורכת". הילדים שלהם יש תוכנית הלימודים מספיק, שלנו - לא.
ומבחינת היהדות - יסודות התרבות היהודית והזהות הלאומית - הם גדלים בורים. יתר על כן, הצבא, העבודה, המשפחה - לא חינוך עצמי. והם יעבירו את ילדיהם אפילו פחות מכפי שיכולנו. מדור לדור הזהות היהודית תרד. סכנה זו חדה במיוחד במשפחות ישראל ה"רוסית ". אנחנו כבר רואים את זה בבירור בזריקות של מה שנקרא "דור אחד וחצי".
אם ברצוננו להציל את עצמנו כקהילה, את ילדינו ונכדינו כיהודים וישראלים מלאים, עלינו ליצור בדחיפות מערכת של חינוך יהודי רב-עוצמה ואיכותי, החל מגן הילדים. אף אחד לא צריך את זה כמו שאנחנו עושים, ואף אחד לא תיצור את זה בלעדינו ובמקומנו. ראשית אתה צריך להבין את זה, ואז לעשות את זה.
ואז אנחנו לא מפחדים מהחג הלא יהודי של השנה החדשה, בייחוד מפני שהיא כל כך יפה.
לצפיה ב-'זה לא סילבסטר, זה לא חג המולד, זה נובי גוד'
זה לא סילבסטר, זה לא חג המולד, זה נובי גוד
25/12/2018 | 00:21
1
25
הטענה העמוקה מאחורי פעילותם של אנשי דור 1.5 והבריגדה התרבותית היא ש"קליטה" אינה רק אימוץ התרבות הקולטת ע"י המהגרים – אלא גם תרומתם של המהגרים לעושרה התרבותי של החברה הקולטת

שלום בוגוסלבסקי|17.12.2018

קשה לפספס את העובדה ש"נובי גוד" עבר תהליך מזורז של מיינסטרימינג ופופולריזציה בישראל. רק לפני שנים בודדות, מעטים מאוד מחוץ לציבור יוצאי ברה"מ הכירו את צמד המילים הזה או אף את החג. הכירו את "סילבסטר", כשם לחגיגות השנה החדשה שהטביעו יוצאי גרמניה ומרכז אירופה בשנות השלושים – שהתגלגל בארץ ל"סיבה למסיבה" חסרת ייחוד או מטען תרבותי במועדונים ופאבים. הכירו גם את "חג המולד" של הכנסיות המערביות, שחל ב-25 לדצמבר. והציבור הישראלי נטה, ועדיין נוטה בחלקו, לבלבל בין שני החגים ולראות בו חג נוצרי.

בשנים האחרונות, לעומת זאת, "נובי גוד" הפך למותג שחורג אפילו מציבור דוברי הרוסית. ראש הממשלה ופוליטיקאים אחרים מפרסמים סרטוני ברכה לנובי גוד, הוא נחגג במועדונים שקודם לכן חגגו "סילבסטר", הוא מופיע בפרסומות לרשתות חנויות ומצויין גם במתנ"סים ומוסדות אחרים.

פרקטיקות כגון שחרור חיילים ליום חופש בראשון בינואר רק בתנאי שמדובר בנוצרים, וקביעת מבחנים ואירועים מחייבים ליום זה בבתי ספר כדי למנוע מתלמידים יוצאי ברה"מ לציין את החג ה"נוצרי" פחתו. והצבת עצי אשוח במרחב הציבורי, גם אם הם עדיין מעוררים את הסקנדלים השנתיים הרגילים, לפחות נתפסים לא רק כשאלה של "חופש דת" אלא גם כשאלה של מקומן וזכותן של קהילות ישראליות-יהודיות להחצין את תרבותן.

השינויים הללו הם, במידה רבה, תולדה של פעילות נמרצת של אנשי "דור 1.5" ו"הבריגדה התרבותית".

אמנם, מהלך המיינסטרימינג הונע בשל חוסר ההבנה, הדעות הקדומות והעוינות שחוו צעירים יוצאי ברה"מ מסביבתם, בבואם לציין את חגם, אך הוא מבוסס גם על תובנה עמוקה יותר בדבר מהותה של "קליטת עלייה". מסורתית, קליטת עלייה נתפסת כתהליך שבו המהגרים סופגים את תרבות החברה הקולטת ונטמעים בה, עד שאי אפשר להבחין בכך שהם הגיעו ממקום אחר. "לא רואים עליך" היא עדיין "מחמאה" נפוצה על קליטה מוצלחת.

אך נשאלת השאלה, איזו תרבות בדיוק עלינו לספוג? הישראלית האשכנזית? המזרחית? אולי הדתית ושמא בכלל האתיופית? כל אלו, ואחרות, הן חלק מהפסיפס התרבותי הישראלי. ואם התרבות הישראלית היא פסיפס, או כור היתוך, או "קערת סלט", מדוע שהתרבות שהביאו איתם יוצאי ברה"מ לא תהפוך גם היא לאחד המרכיבים בה?

הטענה העמוקה מאחורי פעילותם של אנשי דור 1.5 והבריגדה התרבותית היא ש"קליטה" אינה רק אימוץ התרבות הקולטת ע"י המהגרים – אלא גם תרומתם של המהגרים לעושרה התרבותי של החברה הקולטת.

זוהי תפיסה הפוכה מזו המקובלת בקרב אקטיביסטים של קהילות מיעוט רבות בעולם, לפיה את תרבות המיעוט יש לשמר ולהגן עליה מפני "ניכוס תרבותי" וכדומה. זוהי תפיסה שגורסת שהפצת התרבות היא דרך להעצמה של קהילה, כשעל הערוץ התרבותי אפשר להלביש גם אקטיביזם למטרות חברתיות ופוליטיות. זוהי תפיסה פרו-אקטיבית ולא הגנתית, ופעילים אלו רואים את עצמם לא כסוכני שימור אלא כסוכני שינוי.

המהלך הגדול והמעניין ביותר הוא פרויקט "נובי גוד ישראלי". הוא התפתח מגרעין ספונטני של מספר אנשים מיוזמי הפרויקט שנהגו לקיים מסיבות נובי גוד בביתם. מסיבות אלו היו מחוץ לקונטקסט המשפחתי האינטימי שמאפיין את החג, אפילו ביתר שאת בסביבה הישראלית החשדנית. ורוב האורחים במסיבות אלו היו חבריהם הישראלים של החוגגים, שגילו בחג, בתרבות סביבו ובתרבותם של יוצאי ברה"מ עניין רב.

הפרוייקט עודד לעשות זאת בפריסה ארצית. יוצאי ברה"מ יפתחו את בתיהם לאורחים ישראלים שאינם יוצאי ברה"מ, יזמינו אותם לחגיגה ויחשפו אותם לחג – ולתרבותם. במהרה, המערכת שהוקמה כדי לצוות מארחים עם אורחים קרסה מעוצמת הביקוש והאירוח הפך להמוני וספונטני.

הפרוייקט לווה באתר ייעודי ובו חומרי נרקע שונים על החג. היסטוריה, מנהגים, מתכונים ועוד. וגם בפעילות נמרצת ומוצלחת מאוד ברשתות החברתיות, כתיבת מאמרים, ראיונות בכלי התקשורת ועוד. מעל למיליון ישראלים נחשפו לפרויקט כבר בשנתו הראשונה.

מטבע הדברים, הפרוייקט משך ביקורת גם מקרב יוצאי ברה"מ. הוא נתפס כאפולוגטי ומתחנף, במיוחד הדגש שניתן על ההסבר לפיו לא מדובר בחג נוצרי. הוא גם נתפס כנוגד את רוח החג עצמה, שהיא משפחתית וביתית. בטענות האלו יש ממש. אירועים במסגרת הפעילות ובסביבתו גלשו לא פעם למקומות מלאכותיים ולא אותנטיים. ואפשר גם לטעון במידה לא מבוטלת של צדק שכל הפרוייקט פוגע באותנטיות של החג הנוסטלגי והאינטימי.

אלו בעיות שלא נעלמו מעיני הפעילים, וכמובן שהתשובה המקובלת לטענות אלו נוגעת לנושא האיזונים ולשאלת הרווחים הצפויים מול הסכנות האפשרויות, כשהראשונים נתפסו כגדולים יותר מהאחרונים. אך יש כאן אלמנט נוסף: מדובר באנשים צעירים שעברו ברובם את ה"קליטה" במובנה הישן. הם ספגו את התרבות הקולטת ונטמעו בה. אך בבגרותם, שאפו לנכס לעצמם מחדש את התרבות שהשאירו מאחוריהם כדי לעשות זאת. חגיגת הנובי גוד בצורתה המסורתית כבר לא הייתה מובנת מאליה עבורם. לכן, הם ניגשו לחג הזה לא רק כיוצאי ברה"מ שמציינים אותו מימים ימימה אלא גם כישראלים שמגלים ולומדים אותו מחדש. ומשום כך, במובנים רבים, לחגוג "נובי גוד ישראלי" הוא מהלך אותנטי יותר עבור בני דור 1.5 מאשר ציון החג בדרך המסורתית, כמו שעושים אותו בני הדור הראשון לעלייה.

--------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'כל ידוען שהוא 'רוסי' '
כל ידוען שהוא 'רוסי'
25/12/2018 | 11:34
26
מרגיש צורך בסוף דצמבר לסנגר על חג נובי הגוד. יש גם כאלה שחושבים אחרת, גם בין יוצאי ברה"מ/לשעבר, הם מיעוט קטן אבל הם ישנם. אמה מה, אנשים כאלה פוחדים להגיד את דעותיהם בקום וכל האווירה במדינה מפעילה עליהם לחץ להתבייש בהן, הם מרגישים שאם הדעות שלהם "סוטות מהקוו הכלי של המפלגה", הם יכולים בחופש מוחלט ברוח הפלורליזם המהוללת לתחוב את דעותיהם לעצמם לתחת, לכל היותר לכתוב תגובה ב"Ynet" בעילום שם.
לצפיה ב-'נובי גוד: למה הישראלים עדיין מפחדים מעצי אשוח?'
נובי גוד: למה הישראלים עדיין מפחדים מעצי אשוח?
24/12/2018 | 19:28
18
השכנים שלכם מציינים בכל שנה את הנובי גוד ואתם מתחלחלים בכל פעם שהדלת שלהם נפתחת ועץ האשוח מבצבץ ומציץ החוצה? הגיע הזמן שתתקדמו ותבינו שלפחד מעץ אשוח זה בדיוק כמו לפחד מקישוטי סוכה או ממופלטה. מרינה קיגל עושה סדר בדברים וחושפת את הסוד השמור של הנצרות והיהדות

מאת: מרינה קיגל , 17/12/2018

כבר כמה שנים שזה קורה בכל דצמבר - הרשת מתחילה לבעבע סביב ה"נובי גוד". כשאני למדתי בתיכון "נובי גוד" נחשב למילת גנאי, מי שחגג את החג הזה היה סוג של מוקצה, וההנהלה תמיד דאגה לאיזה מבחן במקצוע 5 יחידות בשעה 8 בבוקר בראשון לינואר. היום לכאורה הנובי גוד מצא את מקומו בלוח חגי ישראל, בתי ספר רבים מציעים לתלמידים סוג של "יום בחירה" אם הם חוגגים עם המשפחה ויש אפילו חוזר של מנכ"ל משרד החינוך. אבל למרות שמעל לפני השטח יש שינוי, בפועל אנחנו פחות או יותר עומדים באותו מקום, ובכל שנה מתעורר מחדש אותו ויכוח – הוויכוח על עץ האשוח.
משום מה, מכל הסממנים של החג דווקא העץ הירוק נחשב לסממן נוצרי וכידוע אין דבר יותר גרוע מסממן שכזה המוצג במקום ציבורי: "לא מספיק לכם שיש עצים ביפו, חיפה, ירושלים, נצרת ובכל מקום שעדיין קיימת בו האשליה הכה מתוקה של 'שלוש דתות מתקיימות בשוויון', רוצים עץ אשוח? העמידו אותו בבית ותחגגו עם חלונות סגורים את ההתבוללות שלכם!' - טוב, המשפט האחרון לא באמת נאמר על ידי אף אחד, לפחות לא באופן רשמי, אבל זו התחושה והיא מתעוררת ומתעצמת בכל פעם מחדש בכל שנה, כאשר לכל אחד מהצדדים חשוב ממש להוכיח את צדקתו. אז כדי להעמיד דברים על דיוקם, החלטתי לעשות קצת סדר. תקראו ותפנימו.

לא סממן נוצרי, כלי יח"צני
בואו רגע נחזור לשחר ההיסטוריה כשעוד לא היו דתות מונותאיסטיות כמו נצרות ויהדות. האנושות עבדה בעיקר בחקלאות ובמשק, והחגים שנחגגו סבבו סביב מועדים חקלאיים ועונות השנה. כך נוצרו חג האביב בו האדמה מתעוררת ומוכנה לזריעה, חג האסיף, חג הקציר וכדומה. בין היתר היה גם חג שנחגג בעונה הקרה, בתקופה בה הלילות מתארכים ונראה שיום אחד השמש תיעלם מהשמיים ויישאר רק חושך. ומה עשו החקלאים כדי לעודד את האלים הקדומים? ברור, הקריבו קורבן והדליקו מלא מדורות ולפידים, המיועדים לגרש את החושך. נשמע מוכר? רגע, בואו נמשיך.
כשהגיעו הדתות המונותאיסטיות היה צריך לשווק אותן לציבור ולכן, כדי להקל על ההטמעה של המוצר החדש, הלבישו על כל חג קדום סיפור יפה על גבורה או אהבה. כך נולדו ביהדות חנוכה, פסח, שבועות וסוכות (זה לא שהאירועים המתוארים בחגים לא קרו, אבל זה היה נוח, ואם אתם רוצים – תקראו את "מלאכים ג'" של יוכי ברנדס, כל התהליך הזה מתואר שם נפלא). את ראש השנה לאילנות השאירו, כי בסך הכל מדובר בחג נחמד כשלעצמו.
אותו תהליך בדיוק עברה הנצרות. ולכן יום הולדתו של ישו תוזמן "לגמרי במקרה" לעונה הכי קרה בשנה, כדי להתאים את המאורע למועד חג שהיה נהוג אצל שבטים גרמנים קדומים, שהיו נוהגים -בעונה הכי קרה בשנה - ללכת ליער ולקשט עץ עם נרות וסמרטוטים צבעוניים ובהמשך אף להביא עץ כזה הביתה. ההמשך ברור – השבטים הגרמנים ויתרו על האלים הקדומים, התנצרו, אבל המסורת נשארה ועם השנים העץ הפך לחלק בלתי נפרד מחגיגת יום ההולדת של ישו הנוצרי. בשורה התחתונה החנוכייה ועץ האשוח משרתים את אותה מטרה והיא להיות כלי שיווקי לדת שבזמנו הייתה חדשה. כי מה לעשות, פעם היו עושים יח"צ קצת אחרת.

תנו ליולוצ'קה להפוך לחלק מכור ההיתוך הישראלי
בשנת 1917 נוסדה הדת החדשה – בעקבות מהפכת אוקטובר, האימפריה הרוסית הפכה למדינה עם משטר קומוניסטי. אחד החוקים הראשונים שהעבירה הממשלה החדשה היה הפרדה בין דת למדינה. חוקים חדשים דורשים חגים חדשים וכך חג המולד הופך לנובי גוד. העץ נשאר, המתנות נשארו, הדת הועלמה.
חג הנובי גוד היה אחד החגים האהובים בברית המועצות כי לא הלבישו עליו שום אידיאולוגיה. היית פשוט יכול לחגוג ולשמוח, להעניק ולקבל מתנות, לראות טלוויזיה עד מאוחר ולהביע משאלה ברגע שהשעון מצביע על חצות. עבור כל מי שעלה מברית המועצות ומחבר העמים, החג הזה הוא חלק בלתי נפרד מהחיים, בין אם הוא הקפיד לשמור ולקיים מצוות כהלכתן או התבולל לחלוטין.
עץ האשוח, או כפי שקוראים לו ברוסית, יולקה, יולוצ'קה, לא מהווה איום דמוגרפי. הוא בסך הכל חלק מחג אהוב על תפוצה מסוימת. בינינו, לפחד מעץ האשוח זה בדיוק כמו לפחד ממופלטה או מקישוטים לסוכה. הגיע הזמן שגם יולקה תהפוך לחלק מכור ההיתוך הישראלי.

---------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'דוגמה למישהי אמיתית'
דוגמה למישהי אמיתית
23/12/2018 | 01:00
38
79

סוף סוף מישהי שחושפת את הסיבות האמיתיות של הוריה להגירה לישראל, את הטעויות שלהם, את הטעויות שלה, את הלקחים שהפיקה והשינויים שעברה במהלך השנים, מישהי שלא מנסה ליצור לעצמה תדמית מושלמת אלא מראה שהיא בן אדם אמיתי, לא "פלסטיק", האמת בפרצוף, בלי לייפות שום דבר ובלי לזייף.
לצפיה ב-'יש קבוצות בפייסבוק עם המוני'
יש קבוצות בפייסבוק עם המוני
23/12/2018 | 06:43
9
36
אנשים מהזן הזה ודומים לו.
מה גם שברוסית המון יוצאי בריה"מ כתבו שהם מהגרים, לא חדש עבורי.

כבר כמה שנים שאנשי "דור 1.5" התפרסמו בעיתונים, אתרים ותוכנית טלויזיה עם דעות כאלה.
לצפיה ב-'אכן, עם כלל הכמות של מאמרים ופוסטים שהתפרסמו '
אכן, עם כלל הכמות של מאמרים ופוסטים שהתפרסמו
23/12/2018 | 07:26
8
35
על זה בעברית, כל זה כאין וכאפס בהשוואה לכל מה נכתב ונאמר על זה בעל פה בשיח הרוסי ברוסית בארץ מאז תחילת שנות ה-90 ועד עכשיו. העליה-הגירה הרוסית לא מרגישה כאן בבית וכבר מזמן לא מתביישת לטעון בריש גלי שהיא הייתה מעדיפה מדינה שהיא רוסיה מבחינה תרבותית וארה"ב או מערב ארופה מבחינה כלכלית. 
לצפיה ב-'אכן, זאת דעת הרוב'
אכן, זאת דעת הרוב
23/12/2018 | 07:54
3
27
חגיגות ראש השנה הגריגוריאני עם צפיה בנאום נשיא רוסיה ב-23:00 (חצות במוסקבה) ושאגות השמחה והברכות לפי שעון מוסקבה(הרבה יותר מאשר בחצות לפי שעוננו) אומרות הכל.
ממש מהגרים סובייטים בגולה הישראלית.

מקריאה בעמודים הרוסיים-ישראליים בשבועות האחרונים ניתן להסיק שהדבר שהכי חשוב לרוב הישראלים-רוסים זה עץ אשוח וסבא כפור.
על זה הפוליטיקאים נאבקים בשביל למשוך אהדה.
לצפיה ב-' מעציב אבל נכון...'
מעציב אבל נכון...
23/12/2018 | 11:22
6
לצפיה ב-'זו תגובה לכך שחלק גדול מהציבור הישראלי הסכים לקבל חגים'
זו תגובה לכך שחלק גדול מהציבור הישראלי הסכים לקבל חגים
23/12/2018 | 16:14
1
24
לא יהודים מתרבויות אחרות ולא קוראים להם חגים של גויים, כמו למשל המימונה, הסיגד, הסהרנה ולעומת זאת לחג השנה החדשה הם קוראים בשם סילבסטר על שם כומר אנטישמי שאין לו שום קשר לשנה החדשה (יום הולדתו חל ב31 לדצמבר וחג הסילבסטר נחגג בכלל בבוקר אותו יום ולא בלילה וגם זה רק בגרמניה ופולין והרוב במדינות אלה לא חוגגים חג זה וגם אלה שכן חוגגים את החגים האלה בנפרד) וחלקם מציגים אותו כחג של גויים ומשתמשים בו כדי לנגח מהגרים רוסים שחוגגים אותו. לתרבויות המרוקאית האתיופית והכורדית אין התנגדות עזה כמו לתרבות הרוסית ולכן זה מרגיז את המהגרים הרוסים בצדק.
לצפיה ב-'כמה טעויות'
כמה טעויות
23/12/2018 | 16:32
22
רוב יוצאי בריה"מ שכל כך דלוקים על החג פשוט אוהבים אותו ורוצים שזה יהיה חלק מסביבתם, מהעיר שלהם, הם רואים בחג הזה ביטוי למסורת (בת 2-3 דורות יש לציין) שלהם ולתרבותם.
נכון שיש את הטענות שמדוע מקבלים את המימונה והסיגד ואת הנובי גוד לא, אבל אני מבטיח לך גם אם לא היו מקבלים את המימונה והסיגד, הם עדיין היו באותה דעה לגבי הצבת עצי אשוח וקרנבל סבא כפור.

לגבי "סילבסטר", כבר הוסבר בעבר בפורום, אסביר שוב:
הכינוי "סילבסטר" נצמד לליל ראש השנה הגריגוריאני בגלל שהאפיפיור סילבסטר הראשון מת ב-31 לדצמבר והקתולים מציינים את היום לזכרו.
החגיגה מכונה סילבסטר, אך חוגגים בדיוק את אותה שנה חדשה כמו שברוסיה חוגגים.
בנוסף קתולים מציינים בכנסיות בבוקר ה-31 לדצמבר אירוע כלשהו לכבודו, אך זה כבר לא קשור לחגיגות בערב.
כינוי זה הגיע לארץ ע"י עולים בעיקר מפולין וגרמניה שחגגו שם את החג והביאו אותו ארצה, בדיוק כמו ה"נובי גוד" הסובייטי שהובא ע"י יוצאי בריה"מ.
ולגבי הטענות שאותו סילבסטר היה אנטישמי - בולשיט שלא מבוסס על כלום.
לצפיה ב-'היא לא טענה שהיא רוצה לחיות במדינה שהיא רוסיה מבחינה תרבותית'
היא לא טענה שהיא רוצה לחיות במדינה שהיא רוסיה מבחינה תרבותית
23/12/2018 | 16:07
3
26
היא יצאה נגד כור ההיתוך שניסה למחוק את התרבות שלה. היא אמרה שהיא אימצה גם את התרבות הישראלית והפריע לה שהתנשאו עליה כי היא רוסיה. היא אמרה בדרך אחרת שהגישה הנכונה היא רב תרבותיות. היא לא בזה לתרבות הישראלית אלא מקבלת אותה והיא ציפתה שיקבלו את תרבותה כפי שהיא קיבלה את התרבות הישראלית.

לא הבאתי את הכתבה כדוגמה למישהי קיצונית (כמו ההודעה שלך עליה אני מגיב כעת) אלא כדוגמה למישהי אמיתית שלא מנסה ליצור לעצמה תדמית מזויפת כדי לרצות את מי שנוכן להקשיב ומאידך גם לא מציגה אנטיתזה למדינה הקולטת כמו המהגרים שמסרבים להשתלב ולא מנסים בשום דרך להרגיש בבית.
לצפיה ב-'בשנות ה-90 כור ההיתוך כבר הלך ודעך'
בשנות ה-90 כור ההיתוך כבר הלך ודעך
23/12/2018 | 19:41
1
26
אז כן, היו פה ושם הצקות בבתי הספר על רקע השימוש בשפה הרוסית, אבל בכל עיירת פיתוח שכוחת א-ל פעלו חוגי שחמט, בלט, מוסיקה ומה לא, על טהרתם של דוברי הרוסית וילדיהם. לעיתון "וסטי" הייתה תפוצה של כ-150 אלף עותקים, בנוסף פעלו עוד כחצי תריסר עיתונים. רדיו רק"ע התחיל את שידוריו, באמצע שנות ה-90 כל העולם ואשתו התחבר לכבלים פיראטיים ואח"כ לליגאליים כדי לראות ערוצי טלוויזיה מוסקבאיים. כל שבוע היו מגיעים לכאן אמנים רוסיים ממדרגה ראשונה.

בקיצור, כל מי שמספר על ישראל של שנות ה-90 במונחים של ישראל של שנות ה-70, חוטא לאמת.
לצפיה ב-'בהחלט היו מלא חוגים ומפגשים חברתיים'
בהחלט היו מלא חוגים ומפגשים חברתיים
23/12/2018 | 23:10
17
למשל אני השתתפתי החל מ-1999 ב-מה?איפה?מתי? במתנ"ס הקרוב לביתי.

לגבי כבלים - כבר מתחילת ה-90' היו כבלים חוקיים מסודרים, למשל 'תבל' באשדוד.
תקופת הפירטיים פרחה לפני זה.
אבל היה דבר כזה 'הום סינמה' להזמנת סרטים (האב הקדמון של ה-V.O.D) ואני זוכר איך רדפנו אחרי אפשרות לצפות בסרטים חינם שלפעמים הצלחנו לקלוט בצורה חלקה בתדרים אחרים במקלט הטלויזיה, ומי שהיתה לו טלויזיה עם היפרבנד בכלל חגג.
לצפיה ב-'אלכס ריף בהחלט לא רוצה לחיות ברוסיה מבחינה תרבותית'
אלכס ריף בהחלט לא רוצה לחיות ברוסיה מבחינה תרבותית
23/12/2018 | 20:21
22
אבל רוב העולים כן. רבים אף מצליחים לעשות את זה בפועל. 
לצפיה ב-'עוד לפני שפתחתי את הקישור, תן לי לנחש'
עוד לפני שפתחתי את הקישור, תן לי לנחש
23/12/2018 | 07:12
3
31
המאמר בסגנון משהו כמו "ההורים שלי רצו להגר לארה"ב או לכל הפחות לגרמניה אבל ממשלת ישראל הבזויה עשתה דיל עם ארה"ב והמערב וסגרה לנו את השארים ככה שמשפחתי ואני נאלצנו לבוא לארץ לבנטינית קטנה, פרימיטיבית וחסרת תרבות אמיתית ואפשרויות כלכליות."

ועכיו אחרי שאלחץ "שלח" אקרא את המאמר.
חבל רק שהשקפה ציונית אי אפשר לעשות קריירה עכשיו בדומה לאלה שהתפרסמו מהיבדלות והדגשת היותם מהגרים.

לצפיה ב-'עכשיו פתחתי את המאמר'
עכשיו פתחתי את המאמר
23/12/2018 | 07:18
2
24
זו אלכס ריף, דמות מוכרת מ"הבריגדה התרבותית"
לצפיה ב-'אז אמנם לא קלעת בול'
אז אמנם לא קלעת בול
23/12/2018 | 08:03
1
25
אבל קרוב במידה מסויימת
לצפיה ב-''
23/12/2018 | 11:21
3
לצפיה ב-'ובנושא הכתבה'
ובנושא הכתבה
23/12/2018 | 07:42
16
29
ריף היא קורבן של לחץ חברתי די מכוער שכופה זהות תוך דריסת הזהות הקודמת של האדם, בעצם כור ההיתוך.
היא על הדרך מתנשאת על יבגני בגן, בהמשך על הוריה ומשפחתה ואף פוגעת האמה.

"אמא שלי הייתה זונה"
איך אפשר לחשוב על שם כזה לספר ?!
אפילו לא בצחוק, אין לה בושה בפני אמא שלה ??

"יש כאלה שהיגרו ממניעים ציוניים ויש כאלה שהיגרו ממניעים כלכליים, כי ארצות-הברית נסגרה בפניהם, כי גרמניה לא הייתה אופציה. אז לנסות להעלות את כולם זה שקר היסטורי שנאמר כדי להתקבל"
- מסכים.
לצפיה ב-'ריף היא בעיקר קרבן של זהותנות שמאלנית'
ריף היא בעיקר קרבן של זהותנות שמאלנית
23/12/2018 | 09:18
2
31
שהחליפה את הלאומנות השמאלנית. פעם זה "יהודי דבר עברית, ואוי ואבוי אם תדבר יידיש", היו זה "הציונים הארורים מחקו את הזהות הרוסית שלי". בשורה התחתונה, ריף היא תוצר טיפוסי של עלייה בגיל רך עד מאוד: את התרבות הרוסית היא לא ממש מכירה (ולראיה, אותו "פרוצ'יק גליצין" הנערץ עליה הוא לא שיר געגועים למולדת, אלא ככל הנראה, חיקוי זול שהומצא בארה"ב בשנות ה-70 ע"י מהגרים יהודיים שלפתע פתאום החליטו להאדיר את הצבא הלבן - https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%80%D....
לצפיה ב-'אמת'
אמת
23/12/2018 | 09:26
6
לצפיה ב-'זה אומר שלמרות שהימין כביכול בשלטון '
זה אומר שלמרות שהימין כביכול בשלטון
23/12/2018 | 09:43
19
מאז המהפך של 1977, כל השנים האלה השמאל למעשה שולט במדינה מאחורי הקלעים, מעין "מסדר חשמנים אפורים" שקובע את הלכי הרוח במדינה ע"פ ראות עיניו והאזרחים נשלטים כמו מריונטות בלי להיות מודעים לזה בכלל. אתה רוצה להיות נחשב, רוצה שקולך יישמע ושתתקבל בהבנה ועידוד ולא בבוז וביטול, תצעק בראש חוצות את מה שקובע צו האופנה התרבותי-חברתי האחרון של השמאל, מה שהשמאל למעשה על פניו שרירותית, אבל כשמסתכלים על זה בפרספקטיבה רחבה יותר מגבולות הארץ הצרים, הלכי הרוח שנכפים על החברה הם בהתאם למה שתופס אצל השמאל בזירה גלובלית. 
לצפיה ב-'נכון והיא מודה בטעויות שלה גם, לא מאשימה את כל העולם'
נכון והיא מודה בטעויות שלה גם, לא מאשימה את כל העולם
23/12/2018 | 15:57
12
34
אפילו בדבר מביך כמו לחשוב לקרוא לספר "אמא שלי הייתה זונה" אבל היא הבינה שזה לא נכון וירדה מהשם המבזה לספר. אני מעריך אותה דווקא על כך שהיא לא מפחדת לומר את האמת גם אם היא יוצאת ממנה לא טוב ואומרת מה שהיא חושבת בלי לחשוש מהדעות של אלה שמקשיבים לה, מישהי שלא מנסה ליצור תדמית מזוייפת אלא כמו מצהירה "זאת אני, קבלו אותי כמו שאני ומי שלא מתאים לו בעיה שלו", לרוב האנשים, במיוחד מהגרים, אין את האומץ הזה.
לצפיה ב-'האומץ והכנות שלה ראויים להערכה'
האומץ והכנות שלה ראויים להערכה
23/12/2018 | 16:40
18
אבל היא די מאשימה את הוריה שלא תבעו לעצמם חיים טובים יותר.
לדעתי היא לא ממש מבינה את המצב שאליו הם נקלעו.
לצפיה ב-'התדמית שלה ושל חבריה לגמרי מזויפת'
התדמית שלה ושל חבריה לגמרי מזויפת
23/12/2018 | 19:31
10
44
ה"בריגדה התרבותית" וקבוצת "דור 1.5" מורכבות מאנשים שעלו ארצה בגילאי 3-7. הרוסית שבפיהם לוקה בחסר, השליטה שלהם בתרבות הרוסית לא יותר משטחית. אלא מה, החבר'ה התחילו להמציא לעצמם זהות: "הרי אבותינו באו מרוסיה הגדולה והמפותחת! הבה נחזיר לעצמנו את אוצרותיה של ארץ זו!"

ואז מתחילים חיפושים קדחתניים אחרי אותה זהות שאולה ולא אמינה. ממש לא מזמן בקבוצה "רוסיות בלי חוש הומור" דנו ברצינות תהומית בסוגים של "קוקושניקים", כיסויי ראש מסורתיים שהיו בשימוש בכפרים הרוסיים של המאה ה-18. קרי, הילדים לשעבר לא מאמצים את הזהות הסובייטית-יהודית של הוריהם, אלא את הזהות הרוסית-אסלית, הזרה והרחוקה אפילו עבור מוסקבאי בן ימינו.

משל למה הדבר דומה? לבן של יוצאי מרוקו שבמקום להתעניין במסורת היהודית-מרוקאית של הוריו, מנהל ויכוחים תיאולוגיים, מי יותר צודקים, הסונים או השיעים
לצפיה ב-'רוב בני האדם זקוקים לזהות'
רוב בני האדם זקוקים לזהות
23/12/2018 | 19:45
8
37
ולכן אם הם מגיעים למצב שאין להם זהות ברורה הם יוצרים אותה בעצמם.
לצפיה ב-'מה זה "אין להם זהות ברורה"? היא עלתה בגיל 4, משהו כזה'
מה זה "אין להם זהות ברורה"? היא עלתה בגיל 4, משהו כזה
23/12/2018 | 19:54
7
24
קרי, היא ב-90% ישראלית טיפוסית ששומעת את המוסיקה ששומעים בני גילה האשכנזיות וכו'
לצפיה ב-'נתת דוגמה לבעיית ההגדרה של זהותה'
נתת דוגמה לבעיית ההגדרה של זהותה
23/12/2018 | 20:10
6
27
לא הצלחת להגדיר אותה בצורה ברורה, מה זה "90% ישראלית טיפוסית"? זו הגדרה עמומה. היא לא מקבלת את ההגדרה העמומה הזאת ומגדירה עצמה "רוסיה ישראלית". היא אימצה את התרבות הישראלית וזנחה עד לפני מספר שנים את התרבות הרוסית, התחרטה על זניחת התרבות הרוסית וחזרה להתעניין בה ולקחת בה חלק ועם זאת גם כתבה ספר בעברית ומקריאה שירה בעברית בנוסף לשירה ונגינה ברוסית. היא מראה שילוב תרבויות מוצלח ואת זה שאין סתירה בין להיות רוסיה ללהיות ישראלית. היא סיפרה שגם כשניסתה להיות ישראלית לגמרי ולהתכחש לכל מאפיין רוסי זה לא עזר לה והמשיכו להתייחס אליה כאל "זרה", היא זכתה להערכה רק כאשר הפסיקה להתכחש למאפיינים הרוסיים שלה, מה שהיא יודעת היום זה הלקחים מנסיון החיים שלה.

למרות שיש מספר טעויות (על רובן הצבעת בשרשור) בדבריה, המסר הוא מסר ברור ונכון ואי הדיוקים שלה לא היו שקרים אלא רק דוגמאות לחוסר ידע, אבל הגישה שלה ללא ספק גישה נכונה.
לצפיה ב-'זה לא שילוב תרבויות'
זה לא שילוב תרבויות
23/12/2018 | 20:28
2
26
ככל הנראה, היא יודעת רוסית מדוברת ברמה כזו או אחרת ("אימא, תביאי לי את הטאפאצ'קי שלי") וכמה שירי פופ מן הסוג היותר סליזי. אני כמעט בטוח שהיא לא מסוגלת לנהל שיחה סטייל "איך קראו ליצירתו המפורסמת של הסופר המנוח אדנריי ביטוח שהלך לעולמו לפני חודש". בקיצור, לאה גולדברג היא לא (גם לא במישור העברי), וגם לא סיון בסקין.
לצפיה ב-'אז מה זה לשיטתך?'
אז מה זה לשיטתך?
23/12/2018 | 20:31
1
7
לצפיה ב-'כפי שכתבתי - זהותנות שטחית ואובססיבית'
כפי שכתבתי - זהותנות שטחית ואובססיבית
23/12/2018 | 20:40
27
שילוב תרבויות זה אלי בר יהלום, למשל, אחד שעלה בשנות ה-70, אבל הוריו דרבנו אותו לקרוא ספרים בשפת האם. היום הוא כותב שירים (שירים אמיתיים, לא הבולשיט נטול החריזה והחן ועתיר הקלישאות, כמו במקרה של ריף ושות') בעברית וברוסית גם יחד. חוץ מזה, הוא בקיא ב"ארון הספרים היהודי" בקיאות מופלאה, ומשום מה, הוא לא מתלונן על קיפוח.
לצפיה ב-'די צודק'
די צודק
24/12/2018 | 00:14
2
26
לא היתה לה זהות ברורה כפי שאין לאותם חברי 'דור 1.5' ולכן הזהותנות האובססיבית הזאת (שאול צודק בקטע שאין כאן תרבות אמיתית ועמוקה) מגיעה לחלל שנוצר.

בגדול רוב הישראלים ה'חילוניים' (וגם לא מעט 'מסורתיים' ו'דתיים') הם בעלי זהות תרבותית ישראלית-עברית שמבוססת על תיוגים ומקום לידה ולכן ה'רוסי' תמיד ישאר רוסי.
פעם מי שהיה עובר כור היתוך היה הופך ל'ישראלי' אמיתי, אבל בעשורים האחרונים זה נשחק.
גב' ריף הרגישה לא בנוח שהיא לא 'ישראלית אמיתית' בגן וכולם צחקו על הזרות שלה וכך בהמשך בבית הספר, לכן ניסתה להפוך לכמה שיותר 'ישראלית אמיתית' וכאילו צברית.
בינתיים החברה הישראלית השתנתה והיא תייגה אותה כ'רוסיה' בלי קשר כמה טוב היא יודעת עברית, כמה טוב מכירה את הארץ ואיזה ידע על ישראל והיהדות יש לה או אין לה ומה עשתה בצבא.
שילוב של דחיה ותיוג ע"י החברה והרגשה של איבוד זהות מקורית מתקופת הגן גרמו לה לאימוץ הזהות ה'רוסית חדשה' הזאת.
לצפיה ב-'אמת לאמיתה'
אמת לאמיתה
24/12/2018 | 07:01
1
14
פעם (לפני 1990) אם היית עובר כור היתוך היית הופך לישראלי אמיתי, אבל מאז 1990 והלאה זה כמו בכל מדינה בעולם, יש מקומים ויש מהגרים, ומהגר תיד ישאר מהגר בעיני המקומיים לא משנה אילו שמיניות באוויר יעשה. הרכבת האחרונה עברה ב-1989, מי שהספיק עד אז, גם אם הוא לא נולד בארץ ואף עלה בגיל בוגר יחסית, הפך לישראלי אמיתי ושורשי, מי שלא הספיק, לעולם ישאר מהגר. מה שכן, הנוסחא האת נוקשה מאוד רק עם דוברי הרוסית, לעולה בעל שפת אם אחרת (צרפתי, מרוקאי, אלבני) עדיין יש אפשרות להפוך לישראלי אמיתי ושורשי אם הוא חפץ בכך, גם אם עלה לא בילדות, רק לרוסים המבטא (אפילו קל שבקלים), מראה הפנים ועצם העובדת ההשתייכול ל'רוסים' מעפילים בעיני כל האחרים על כל שמיניות באוויר שאותו 'רוסי' משקיע כדי לקבל כרטיס כניסה לישראליות.
לצפיה ב-'בדיוק על מה שחשבתי'
בדיוק על מה שחשבתי
24/12/2018 | 08:34
15
השינוי בחברה הישראלית התרחש בסביבות המעבר לעשור ה-90'.
בשנות ה-80' עוד היה בסיס ציוני מוצק.
אני לא יודע עד כמה עולה מצרפת יהפוך ל'ישראלי שורשי אמיתי', יוצאי צרפתי מתוייגים נכון לעכשיו בתואר 'צרפתים'.
ד"א, כתבתי שהתיוג הוא ע"פ ארץ לידה ואני חוזר בי, כי התיוג הוא על פי קבוצות שרירותיות וגם אם 'רוסי' כלשהו נולד בארץ, הוא עדיין שייך לקבוצת ה'רוסים'.
קו פרשת המים הוא כפי שאמרת 1989 בדיעבד, כי עוד בתחילת ה-90' נשארה איזושהי ציונות כור היתוכית לחלק מהציבור שהלכה ודעכה בהמשך.
לצפיה ב-'אמת, אלה רוב האנשים שם'
אמת, אלה רוב האנשים שם
23/12/2018 | 23:41
20
אמנם יש שם גם צברים בני דור 2 ועולים שעלו בגילאי העשרה, אבל הגרעין הוא בול כפי שתיארת.
הם דלוקים ספציפית על ה"רוסיות האסלית" כפי שהגדרת.

והסיבה לכך לדעתי היא התיוג הישראלי (שמגיע גם מהצברים וגם מהעולים/מהגרים עצמם) של 'רוסי'.
בהתחלה נראה שזה פשוט תיוג של ארץ המוצא, אבל נקשרות לו תכונות ומשמעות של להיות רוסי אסלי תוך התעלמות כמעט מוחלטת מיהדות.
בשילוב רגשי הנחיתות של חלקם וואקום תרבותי אצל חלקם אלה התוצאות.

זאת אחת הסיבות שאני לא מגדיר עצמי כך ומסרב להשתייך לקבוצה הזאת.
לצפיה ב-'נו שוין, הכוהנת הגדולה של התרבות הרוסית, פחחחח'
נו שוין, הכוהנת הגדולה של התרבות הרוסית, פחחחח
23/12/2018 | 09:11
1
26
ששרה כל מיני שירי זבל שהומצאו ע"י מהגרים בארה"ב בשנות ה-70
לצפיה ב-'כנראה השיר הזה נחרט אצלה בזיכרון'
כנראה השיר הזה נחרט אצלה בזיכרון
23/12/2018 | 09:45
8
לצפיה ב-'האם אתם יכולים לתאר לעצמכם גבר כותב כתבה דומה?'
האם אתם יכולים לתאר לעצמכם גבר כותב כתבה דומה?
24/12/2018 | 10:35
4
39
"למדתי לזיין קיבוצניקיות" וכו'? חוץ מזה שזה לא מציאותי עובר גבר שעלה מברית המועצות, גם מייד היו מאשימים אותו בניצול נשים ושוביניזם.
לצפיה ב-'נכון, ע"י בהיררכיה החברתת הלא פורמלית '
נכון, ע"י בהיררכיה החברתת הלא פורמלית
24/12/2018 | 17:28
2
22
'צבר' הוא מעל 'רוסי', ואישה היא מעל גבר. ולמרות שרוב הנשים יטענו בלהט שזה הפוך, זה לא יותר מהגנה על האינטרסים של קבוצת השייכות שלהן, במישור הזה המגדר. לראייה תשווה את קורות החיים וסגנון ההתבטאות של אלכס ריף ומקס פריידין.
לצפיה ב-'מעניין שבלי קשר לעניין הסטטוס, אשה יכולה לכתוב '
מעניין שבלי קשר לעניין הסטטוס, אשה יכולה לכתוב
24/12/2018 | 17:36
1
29
שהיא זיינה הרבה גברים, ובו זמנית להתלונן שבעצם הם ניצלו אותה, כמו במקרה של אלקס ריף הזאת. אבל אם גבר יכתוב שהוא זיין הרבה נשים, זה בהכרח אומר שהוא ניצל אותן. היא כל כך צינית שאפילו במפורש כתבה שלא חיפשה אהבה אלא גברים בעלי סטטוס כמה שיותר גבוה (טייסים) ושכבה איתם כדי לשפר את המעמד של עצמה, ובכל זאת הם אלה שניצלו אותה? 
לצפיה ב-'תסביך פמיניסטי'
תסביך פמיניסטי
24/12/2018 | 19:22
5
לצפיה ב-'לגמרי'
לגמרי
24/12/2018 | 19:19
5

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה