לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1057710,577 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'הסיבוב השני - ישראל בעליה| בעקבות הקול הרוסי'
הסיבוב השני - ישראל בעליה| בעקבות הקול הרוסי
16/09/2019 | 07:17
1
9
לצפיה ב-'אעתיק את מה שכתבתי בשרשור אחר'
אעתיק את מה שכתבתי בשרשור אחר
16/09/2019 | 13:59
3
את יוצאי ברית המועצות אפשר לחלק בהתאם לגיל הגעתם לארץ: בני 30+ הם ה"הארדקור" הרוסי. מי שעלה לפני שמלאו לו 10-12 שנה, נגזר עליו להיות יותר ישראלי מרוסי, ואילו כל השאר נמצאים בתווך בין שתי הזהויות ("אני אוהב ספרות רוסית, אבל מעורה היטב בפוליטיקה הישראלית ומצביע למפלגה דתית כי היא זאת שמשרתת את האינטרסים של הזהות השנייה שלי" וכן הלאה.
לצפיה ב-'"יוצא לדייט ראשון? אל תתן לה לשלם" אז מי אמור לשלם בדייט?'
"יוצא לדייט ראשון? אל תתן לה לשלם" אז מי אמור לשלם בדייט?
11/09/2019 | 08:15
19
47
מה דעתכם על הכתבה הזאת:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5585669,0...

אם בחור מזמין בחורה לצאת איתו, לדעתכם הוא צריך או לא צריך לשלם עליה?
לצפיה ב-'מניין לנו לדעת'
מניין לנו לדעת
11/09/2019 | 08:26
10
47
את זו שהתנסית עם גברים רבים ויודעת מה מקובל בדייטים ומה עושה לך את זה. רוב הגברים המשתתפים בפורום בקושי יצאו עם שתי נשים בחייהם
לצפיה ב-'זה לא קשור. זה כמו שתגיד: "מניין לנו לדעת שחיטוט באף במקום '
זה לא קשור. זה כמו שתגיד: "מניין לנו לדעת שחיטוט באף במקום
13/09/2019 | 09:23
9
14
ציבורי זה לא מקובל, את זו שראית יותר אנשים שמחטטים באף ויודעת מה מקובל במצב כזה" מספיק שאימא לימדה אותי שלחטט באף זה לא בסדר ואני לא אחטט.

לצפיה ב-'אמא לא לימדה אותי מה לעשות בדייטים'
אמא לא לימדה אותי מה לעשות בדייטים
13/09/2019 | 11:19
8
21
בדייטים המעטים שיצאתי אליהם שילמתי את החשבון, למרות שידעתי שאני כלל לא מעוניין בבחורה, מתוך נימוס.
לצפיה ב-'לא לימדו אותך במשפחה שהבחור צריך לפתוח את הדלת לבחורה?'
לא לימדו אותך במשפחה שהבחור צריך לפתוח את הדלת לבחורה?
13/09/2019 | 12:38
7
18
או לתת לה זכות קדימה אם הם שניהם יוצאים או נכנסים בדלת אחת בלי קשר אם היא סתם ידידה או בחורה שלומדת איתך בקורס?

אותי לימדו למשל שלא מנומס לא לענות לבחור שמתקשר אחרי דייט גם אני לא מעוניינת בו. אז תמיד הייתי עונה ואומרת את האמת באופן ידידותי שאולי זה לא יעבוד בינינו, או שאני לא מעוניינת כרגע, אבל לא מתעלמת. לימדו אותי שגם אם נניח את יוצאת עם מישהו ופתאום זה נראה לך לא זה, אז לא לברוח באמצע לבחור, אלא פשוט לחכות שהדייט יסתיים וללכת באופן מנומס [כמובן שכול זה תקף רק בתנאי שלא נפלתי על מישהו חצוף שדורש משהו ממני].

תמיד חשבתי שההורים הם אלה שמלמדים את הילד שלהם איך להתנהג עם אנשים. איך להתנהג לבחור או בחורה זה משהו שגם לומדים ממה שרואים בבית.
לצפיה ב-'לימדו אותי להיות מנומס באופן כללי'
לימדו אותי להיות מנומס באופן כללי
13/09/2019 | 14:05
4
36
נכון שחלק מהנימוסים בברית המועצות היה להתייחס לנשים כאילו הן בעלות צרכים מיוחדים (לפנות להן מקום בתחבורה ציבורית, לפתוח להן דלתות, לעזור לרדת מהאוטובוס). אבל במדינות מערביות התנהגות כזאת יכולה לגרום להאשמות בהטרדה מינית.
לצפיה ב-'למה ישר כמו צרכים מיוחדים? זה פשוט סימן תשומת לב וכבוד '
למה ישר כמו צרכים מיוחדים? זה פשוט סימן תשומת לב וכבוד
13/09/2019 | 20:58
15
לאישה.
לצפיה ב-'דווקא הבנתי שזה כן מקובל גם במערב אירופה'
דווקא הבנתי שזה כן מקובל גם במערב אירופה
15/09/2019 | 08:25
2
22
בארץ לא.
לצפיה ב-'היה ככה, מזמן, היום לא'
היה ככה, מזמן, היום לא
15/09/2019 | 16:33
17
בגרמניה, אנגליה ואירלנד זה לא מקובל כבר עשרות שנים.
לצפיה ב-'מצ"ב'
מצ"ב
15/09/2019 | 19:11
11

לגבי פתיחת דלתות ופינוי מקום זה נכון בעיקר כלפי אנשים מבוגרים, נשים בהריון ובעלי מוגבלויות.

/wiki/National_Etiquette_Differences_in_Europe#Rules_of_Etiquette
לצפיה ב-'ולגבי הדייטינג'
ולגבי הדייטינג
13/09/2019 | 14:11
1
22
החינוך הכללי שקיבלתי בברית המועצות היה שאפשר להכיר נשים רק לצורך נישואין. או שזה קורה בשידוך בין קרובי משפחה או חברים, או שזה קשר שנוצר באופן ספונטני (אהבה ממבט ראשון). בחינוך מהסוג הזה אין מקום לדייטים כלל.
לצפיה ב-'אני לא חושבת שזה רק היה בברית המועצות. היו זמנים שונים'
אני לא חושבת שזה רק היה בברית המועצות. היו זמנים שונים
13/09/2019 | 21:03
16
בכול העולם. היה יותר דגש על משפחה וילדים. איך ציפית שההורים שלך יכירו? לא היה אינטרנט, הגבולות היו סגורים אז ברור שזה היה יכול לקרות בנופש או משהו.
לצפיה ב-'ברור שהגבר צריך לשלם'
ברור שהגבר צריך לשלם
11/09/2019 | 09:06
8
לצפיה ב-'הוא צריך לשלם'
הוא צריך לשלם
12/09/2019 | 15:11
3
25
גבר הוא זה שמחזר אחר אישה, ומתפקידו לפנק אותה באופן כזה ואחר (הגולשת מירב מיכאלי מוזמנת לסתום ת'פה בטרם תשמיע את המילים "שוביניזם" ו"שוויון").
לצפיה ב-'ומה קורה במצב שהאישה יוזמת? יוזמת שיחה, מתקשרת, מתעניינת '
ומה קורה במצב שהאישה יוזמת? יוזמת שיחה, מתקשרת, מתעניינת
13/09/2019 | 09:25
2
18
ובסוף מעלה את הרעיון לצאת לדייט?
לצפיה ב-'גם במקרה הזה הגבר, אם לא חדל אישים, מחזר אחרי הבחורה'
גם במקרה הזה הגבר, אם לא חדל אישים, מחזר אחרי הבחורה
16/09/2019 | 14:01
1
5
שיפתח את הארנק בלי למצמץ.
לצפיה ב-'זה נכון אם הגבר באמת רוצה משהו מהבחורה'
זה נכון אם הגבר באמת רוצה משהו מהבחורה
16/09/2019 | 15:38
9
אבל היו כמה מקרים שבחורות פנו אלי באתר הכרויות, יצאתי איתן ומייד ראיתי שאני לא נמשך אליהן אך עדיין שילמתי עליהן, "כי כך נהוג".
לצפיה ב-'יש רצוי ויש מצוי'
יש רצוי ויש מצוי
12/09/2019 | 18:39
2
23
ב99% מהמקרים, גבר שלא ישלם על הבחורה בדייט ראשון לא יגיע לדייט שני איתה. זו המציאות. זה לא קטע של "צריך" או "לא צריך", אם הוא מעוניין לצאת איתה שוב הוא ישלם עליה בדייט הראשון, אם לא אז לא. ככה, פשוט.
לצפיה ב-'אז זה יוצא שאתה נאלץ לשלם, כי זה מצוי ולא רצוי? אתה לא חושב '
אז זה יוצא שאתה נאלץ לשלם, כי זה מצוי ולא רצוי? אתה לא חושב
13/09/2019 | 09:31
1
21
שגבר שלא משלם על האישה פשוט יוצר רושם של קמצן? זה בדיוק כמו שנגיד גבר יזמין אישה לדייט והם איפשהו יתיישבו על ספסל והיא תתיישב במרחק גדול ממנו, פשוט תייצור רושם של אני לא מעוניינת בך? גבר שלא משלם על האישה גורם לה לחשוב שהוא לא מעוניין בה ושהיא לא ראויה מספיק
לצפיה ב-'אני מאמין ביחס שוויוני לגברים ונשים'
אני מאמין ביחס שוויוני לגברים ונשים
13/09/2019 | 13:41
17
אבל אני מציאותי. אני לא אשנה את העולם. עם מה שאני לא יכול לשנות אני משלים.
לצפיה ב-'האם המאבק על ה"קול הרוסי" מתקרב לסופו?'
האם המאבק על ה"קול הרוסי" מתקרב לסופו?
13/09/2019 | 12:14
16
לצפיה ב-'הקרב על הקול הרוסי:העולים שנקלעו למאבק בין נתניהו לליברמן'
הקרב על הקול הרוסי:העולים שנקלעו למאבק בין נתניהו לליברמן
13/09/2019 | 08:52
13
כ-70% מקולות המגזר הרוסי מתחלקים בין הליכוד לישראל ביתנו, שמשקיעות בקמפיינים ייעודיים. מנגד, בכחול לבן כמעט שלא נלחמים על 15-13 המנדטים של עולי חבר העמים • "הקולות שיכריעו", פרק 2

רביב דרוקר| יום רביעי, 11.9

מחקר של פרופסור זאב חנין קבע, שכל מה שהשיג ליברמן בבחירות האחרונות הגיע מתוך כ-300 אלף המצביעים של עולי ארצות חבר העמים. על פי המחקר, רק 50% בקרב המגזר הלכו להצביע - רובם מצביעים מבוגרים. "בבחירות אני בוחרת ליברמן. כל השנים. כל החיים שלי", אמרה אחת מתומכות ישראל ביתנו מחוץ לבית הדיור המוגן בבת ים.

במאה הקודמת, היו העולים חלק חשוב בניצחונות האחרונים של השמאל. הם תמכו בגנרל רבין ב-1992 ובגנרל ברק ב-1999. בבחירות האחרונות, על פי אותו מחקר, רק 2.5 מהמנדטים של כחול לבן היו ממצביעים עולי ארצות חבר העמים, וגם זה מבלי שהמפלגה בכלל עשתה מאמץ לגייסם.

מדהים לגלות שכחול לבן כמעט ולא נלחמת על 13-15 מנדטים של הקול הרוסי. רבים ממצביעי ליברמן, כלל לא מכירים את בני גנץ: "אני לא יודעת על בני גנץ כלום. ממש כלום, חוץ מזה שהוא גנרל".

המאבק האמיתי על הקול הרוסי מצוי בעיקר בין מפלגת הליכוד לבין ישראל ביתנו. כמעט 70% מקולות המגזר הרוסי מתחלקים בין נתניהו לליברמן. "אנחנו רואים את הקמפיין האגרסיבי. לעומת כל המערכות הקודמות, הפעם גם תקציב שהוא מושקע בקמפיין ברחוב הרוסי בליכוד, גם היקף הפעולות שעושה הליכוד והמאמצים – לא ראינו דבר כזה בעבר", אמרה אנה רייבה ברסקי, כתבת מדינית ב"מעריב" וברדיו "כאן רק"ע".

"אני רואה כבר כמה ימים ברצף אנשים עומדים ברחוב המרכזי, בהרצל, מחלקים פלאיירים, מדברים עם אנשים", אמרה לורה טלינובסקי, תומכת במפלגת העבודה. "כשנתניהו מגיע ובא לפגוש את הציבור באופן בלתי אמצעי, אני חושבת שזה מאוד מרשים".

------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'בחירות 2019 מועד ב''
בחירות 2019 מועד ב'
12/09/2019 | 19:35
1
18
מתכוונים להצביע שוב ?
אם כן, למי ?

מה לדעתכם הסיכוי שיהיה מועד ג' ?
לצפיה ב-''
15/09/2019 | 23:14
4
מצביע לעוצמה יהודית

יש בהחלט סיכוי שיהיו בחירות מועד ג'.
הייתי מהמר על 25%
לצפיה ב-'תעזבו את הקול הרוסי בשקט'
תעזבו את הקול הרוסי בשקט
08/09/2019 | 19:32
3
24
נכון, קיימות סוגיות חברתיות ופוליטיות שמזוהות יותר עם יוצאי ברה"מ, וצרכים ספציפיים שאכן ייחודיים לאוכלוסייה הזאת. נושא הפנסיות, הפרדת דת ומדינה, נישואים אזרחיים, גיור. כל הנושאים האלה רלוונטיים ליוצאי ברה"מ – אך עד כמה? כמו שמצביע צבר יכול להאמין שחייבים להפריד דת ומדינה, אבל בסופו של דבר יצביע עבודה-גשר כי הנושא הכלכלי חשוב עבורו יותר מכל – כך גם אזרח יוצא ברה"מ יכול לרצות שינוי בתחום הזה, ובסופו של דבר להצביע ליכוד כי הנושא הבטחוני הוא בראש סדר העדיפויות שלו.

ענת יורובסקי|8.9.2019

בחודשים האחרונים, מאז הסכסוך האחרון בין ליברמן ונתניהו והגרירה של כולנו לבחירות החוזרות המוקדמות ביותר שידעה המדינה, צמד מילים ישן שב לקדמת הבמה הפוליטית: "הקול הרוסי".
מה שהתחיל כקרב יצרי בין נתניהו לליברמן על מאות אלפי המצביעים יוצאי ברה"מ, זלג ליותר ויותר מפלגות, ביניהן כאלה שמעולם לא עסקו בפנייה לקהל המצביעים הזה. פתאום גם מפלגות כמו ש"ס – שנהגה להתגאות במלחמתה מול הרוסים "הגויים" – או כחול-לבן, מנסות לאתר את הקהל המסתורי הזה. מהו כפתור הקסם שיגרום ל"קול הרוסי" להוסיף מנדטים דווקא למפלגתם?

אחרי הפוליטיקאים הולכת התקשורת. איך מסקרים את הקרב על הקול הרוסי? חוזרים למעדניות.

כן, אותן מעדניות בהן משתמשים עוד משנות התשעים כדי להתייחס לרוסים. בשר חזיר, נקניקים, שדרן דובר עברית משרבב מילים כמו "רבוטה", כאילו כלום לא קרה בשלושים השנים האחרונות.

רק שקרה. אותו זוג שירד מהמטוס עם בנם התינוק ב-1992, בלי לדעת מילה אחת בעברית, אחרי חיים שלמים במדינה בעלת אופי פוליטי וציבורי מסוים מאוד – חווה מאז עלייתו דבר או שניים. בני הזוג למדו עברית, ומצאו עבודות שדורשות מהן לדבר את השפה. היא עובדת כנציגת מכירות או כרופאה. הוא יכול להיות מורה או מהנדס בחברה גדולה. כך או כך – שניהם מוקפים בקולגות ישראלים, ובשלושים השנים האחרונות חיו חיים ישראליים. התינוק שהם החזיקו בידיים גדל בתוך תרבות ישראלית, גם אם בערבוב של רוסית ועברית. הוא הלך לגן ישראלי, לבית ספר ישראלי, התגייס לצה"ל, הצביע ב-2013 לליכוד, ב-2015 ליש עתיד, ובבחירות האחרונות – אולי לכחלון, אולי לכחול לבן, אולי לזהות. יכול להיות שהוא אפילו התנדב עבור אחת המפלגות האלה. יכול להיות שהוא כבר הספיק להביא לעולם תינוק משלו.

כשהצעיר הזה נפגש עם הוריו, למשל חודש לפני הבחירות, כל אחד מהשלושה יכול להיות משוכנע שצריך להצביע למפלגה אחרת. האמא מצביעה ליכוד, האבא ישראל ביתנו, הבן משכנע אותם שהם לא מעודכנים ושגנץ הוא הוא הכתובת. ב-2015 אולי בנט היה הכתובת. ב-2013 לפיד. מה שבטוח הוא, שלהתייחס למשפחה הזאת, שסוגרת שלושה עשורים של חיים והתפתחות בישראל, כאילו היא עדיין המשפחה שנכנסת ליומה הראשון באולפן – כבר לא רלוונטי.

כשאנחנו מדברים על "הקול הרוסי" אנחנו מדברים על 800,000 בעלי זכות הצבעה שעלו ארצה, וזה מבלי לקחת בחשבון את ילדיהם שנולדו בארץ. מאות אלפי בני אדם בעלי עמדות פוליטיות שונות, חוויות שונות בארץ, חוויות שונות במדינות מהן היגרו.

נכון, קיימות סוגיות חברתיות ופוליטיות שמזוהות יותר עם יוצאי ברה"מ, וצרכים ספציפיים שאכן ייחודיים לאוכלוסייה הזאת. נושא הפנסיות, הפרדת דת ומדינה, נישואים אזרחיים, גיור. כל הנושאים האלה רלוונטיים ליוצאי ברה"מ – אך עד כמה? כמו שמצביע צבר יכול להאמין שחייבים להפריד דת ומדינה, אבל בסופו של דבר יצביע עבודה-גשר כי הנושא הכלכלי חשוב עבורו יותר מכל – כך גם אזרח יוצא ברה"מ יכול לרצות שינוי בתחום הזה, ובסופו של דבר להצביע ליכוד כי הנושא הבטחוני הוא בראש סדר העדיפויות שלו.

במקום לרדוף אחרי הדימוי המדומיין של קול אחד, שמצביע הצבעה אחת, ואפשר לפנות אליו תמיד באותה דרך – המפלגות שרוצות לזכות בקהל המצביעים יוצא ברה"מ  חייבות לשנות את דרך ההתייחסות שלהן אליו. בראש ובראשונה – להבין שמדובר באוכלוסייה שאינה הומוגנית יותר, וספק אם אי פעם הייתה כזאת. מיד לאחר מכן – להבין מה הצרכים הספציפיים שלה. הצרכים האלה, אגב, לרוב ישרתו ציבור רחב הרבה יותר. הפרדת דת ומדינה? רלוונטית לציבור רחב הרבה יותר. נישואים אזרחיים? כנ"ל. פנסיות ודאגה לבני הדור השלישי? כמובן. קחו את אחד הנושאים האלה, אליו אתם יכולים להתחייב באופן ממשי כמפלגה. תהיו נאמנים אליו לאורך זמן. נסו לקדם אותו באופן ממשי. תהיו מופתעים לגלות עד כמה זה יעיל יותר מלקפוץ למעדנייה חודש לפני הבחירות.

--------------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מעטים מי שיצביע לעבודה מדוברי רוסית, רק אם הם צברים צברים '
מעטים מי שיצביע לעבודה מדוברי רוסית, רק אם הם צברים צברים
10/09/2019 | 10:13
2
22
וכבר לא שולטים בשפה הרוסית. אני דווקא שמתי לב ברשתות חברתיות שרוסים רבים התחילו להתלהב מליברמן. מעניין אם זה רק הרושם או שבאמת הם מתכוונים להצביע לו. בקיצור, אני ממש מקווה שתהיה לנו ממשלת ימין חזקה.
לצפיה ב-'יוצאי בריה"מ בהחלט לא מתלהבים בשנים האחרונות ממפלגת ה'עבודה''
יוצאי בריה"מ בהחלט לא מתלהבים בשנים האחרונות ממפלגת ה'עבודה'
10/09/2019 | 19:12
1
18
(אלא אם כן היא באה בעסקת 'המחנה הציוני' - רק לא ביבי לפני 4 שנים).
ליברמן בהחלט הצליח לסחוף אחריו דוברי רוסית שמתנגדים לדת ולממשלה עם דתיים שהצביעו למפלגות אחרות כמו 'כחול-לבן' ו'כולנו' בעיקר.
בנוסף היה איזה מחקר שטען שיש לא מעט אנשים שלא הצביעו בעבר בכלל וכיום מתכוונים להצביע לליברמן.
אני משער שמדובר בכאלה שלא מצאו למי להצביע ובמקביל מפריעים להם הצביון היהודי של המדינה והדתיים, וליברמן קפץ על המציאה.
מה שכן בשבוע+ האחרונים רואים ירידה בסקרים, כנראה חלק מהאנשים הבינו שהוא בלופר.

בשביל ממשלת ימין צריך שעוצמה יהודית תעבור ולדאוג שלליכוד יהיו מספיק מנדטים בשביל לבנות יחד איתם, עם ימינה והחרדתיות קואוליציה.
לצפיה ב-'גם הצברים לא מתלהבים ממנה'
גם הצברים לא מתלהבים ממנה
16/09/2019 | 14:02
4
כשעמיר פרץ הפך ליו"ר, כל האשכנזים ברחו
לצפיה ב-'פרסום סמוי והכפשות לליברמן: הקלטות הליכוד בקרב על הקול הרוסי'
פרסום סמוי והכפשות לליברמן: הקלטות הליכוד בקרב על הקול הרוסי
02/09/2019 | 21:10
19
לוואלה! NEWS נודע כי בכירה במטה הרוסי בליכוד הציעה לשלם 5,000 שקלים תמורת מאמרי דעה במקומון תחת הכותרת "ליברמן הזגזגן". במקום לשלם בחשבונית, הציעו לבעל המקומון להירשם כפעיל במפלגה. המאמר פורסם ללא גילוי נאות וגם החוזה לא ממש נסגר. הליכוד: "לא מטעמנו"

אחד הקרבות המרכזיים בבחירות 2019 מועד ב', הוא הקרב על הקול הרוסי, והמאמץ הגדול שהליכוד משקיע במטרה לנגוס בכוחם של ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן. קמפיין הליכוד השקיע תקציבים אדירים במטה הרוסי, גייס עשרות עובדים בתשלום לארגון יום הבחירות, ומאות פעילים חדשים נוספו למפלגה בשבועות האחרונים כחלק ממהלך. עם זאת, הקלטות שהגיעו לידי וואלה! NEWS חושפות כי המטה הרוסי בליכוד פועל גם בדרכים עקלקלות, שמעלות חשש לעקיפה של חוקי מימון מפלגות וחוק הבחירות (דרכי תעמולה).

מההקלטות עולה שהמטה הרוסי בליכוד קנה שטחי פרסום סמוי בתקשורת המקומית הרוסית, שהוקדשו להכפשת ליברמן - ללא כל גילוי נאות. כמו כן, במקום לרכוש את הפרסום בהתקשרות בחשבונית עם המו"ל או דרך חברת רכש מדיה, הליכוד מציע לרשום את בעלי העסק או מי מטעמו כפעילים של הליכוד בתשלום ובשכר.

"ליברמן הזגזגן" היא כותרת המאמר שהתפרסם במקומון "ישראל-יוג" (ישראל דרום בתרגום לעברית) לפני כשבועיים. מדובר במקומון היוצא לאור אחת לשבועיים ומופץ ב-5,000 עותקים בקרב דוברי רוסית באשדוד ואשקלון. בתמצית, המאמר תוקף את ליברמן ומהדהד את מסרי קמפיין הליכוד נגדו, לפיו עושה הכול כדי להפיל את נתניהו ולהעביר את ניהול המדינה לשמאל".

"ההתנהגות המזוגזגת של ליברמן היא התנהגותו המפורסמת. הוא נחשב לא ימני ולא שמאלני", נכתב במאמר, שחתום על ידי אדם בשם קיריל סבטלוב. "השתייכותו של ליברמן היא פשוטה מאוד, כמו זיקית. היו לו הישגים מועטים בבחירות האחרונות והוא סירב להצעות הליכוד לפתור את בעיות העולים החדשים וקפץ על הסוס נגד הדתיים ועבר לתמוך בגנץ ולפיד".

אלא שככל הידוע מבדיקות וואלה! NEWS, אין באמת אדם בשם קיריל סבטלוב, והטקסט של המאמר נכתב על ידי המטה הרוסי בליכוד, שהעביר אותו למערכת העיתון והציע לשלם סכום של כ-5,000 שקלים עבור שלושה פרסומים שונים. המאמר מוצג כתוכן מערכתי ככל דבר ומופיע מבלי שמתלווה אליו כל גילוי נאות או סימן שיבהיר לקוראים שמדובר בתוכן מפלגתי שממומן על ידי הליכוד. כמו כן, לטענת בעל המקומון, המאמר פורסם בסופו של דבר גם מבלי שנחתם חוזה או הוסכם סופית על אופן התשלום עבור הפרסום.

ההקלטות מתעדות שיחות בין ח"כ לשעבר טלי פלוסקוב, שהייתה בעבר בכולנו והיום מועמדת במקום ה-35 בליכוד וגם עובדת במטה הרוסי של הקמפיין, עם סרגיי קגנסקי, בעל המקומון וגם פעיל בישראל ביתנו. לדברי קגנסקי, פלוסקוב פנתה למערכת ישראל-יוג וביקשה לפרסם פרסומים בשלושה גיליונות בתמורה לסכום של כ-5,000 שקלים. בהמשך, אף העבירה את הטקסט והתמונות הרלוונטיות, ויועציה העבירו אל קגנסקי הצעה ל"הסכם עבודה לתקופת הבחירות", לפיו הוא יחתום על הסכם העסקה בתפקיד "פעילות מדיה".
בהמשך קגנסקי קיים שתי שיחות טלפוניות עם פלוסקוב בהן ביקש להבין את הסדר התשלום, גם לאחר שהתייעץ, לדבריו, עם רואת החשבון שלו שהביעה הסתייגות מהפרטים של ההסכם לפיו התשלום עבור הפרסום לא יועבר לעסק, אלא לקגנסקי באופן פרטי. בשיחות פלוסקוב מאשרת כי התשלום יועבר באופן פרטי, ולא דרך חשבונית עסקית, ומסבירה לו כי הוא יירשם בליכוד כפעיל מטעמה. היא אף אומרת לקגנסקי שהוא יכול לרשום את עצמו - או אפילו שמות אחרים - כפעיל במפלגה.
בשיחה הראשונה קגנסקי שואל את פלוסקוב: "רציתי לשאול אותך, תגידי לי בבקשה ההסכם יהיה כהסכם פעיל?", והיא משיבה "נכון". בהמשך, קגנסקי מתעניין בסעיף בחוזה ההעסקה עם הליכוד שקובע ניכוי מס בשיעור של 25% הקבוע בחוק לפעילות בתקופת בחירות ושואל את פלוסקוב: "אם סיכמנו על 5,000 וזה רק פרסומות אז ל-5,000 שקל האלה אפשר להוסיף עוד 25%?", ופלוסקוב מאשרת שכן.
בשיחה נוספת, כעבור מספר ימים, קגנסקי מספר לפלוסקוב כי העביר את החוזה לעיון רואת החשבון שלו שביקשה הבהרות נוספות.

קגנסקי: "היא שאלה אותי... שזה כאילו פרסומת וצריכה להיות חשבונית אבל אמרתי לה שאנחנו רשומים כפעילים, ואז היא שאלה שאנחנו צריכים להיות 5 אנשים, 5 או כמה? אני צריך לתת שם או שאפשר לאחד? איך עושים את זה נכון?"
פלוסקוב: "תרשום בן אדם אחד. אתה הפעיל שלי ואתה מקבל על העבודה"
קגנסקי: "אז אני רושם עליי?"
פלוסקוב: "כן או שאתה רוצה מישהו אחר. אין בעיה על מי, מה שתגיד זה מה שנעשה"
קגנסקי: "אז על העסק לא צריך לדווח נכון?"
פלוסקוב: "בטח שלא צריך - זה לא קשור לעסק. במסגרת חוק"

הליכוד: "כל עבודת המטה נעשית בצורה חוקית"
קגנסקי אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי בסופו של דבר החליט שלא לחתום על חוזה ההעסקה עם הליכוד, אך מסתבר שהכתבה המדוברת בכל זאת פורסמה כמה ימים לאחר מכן אצלו בעיתון. לדבריו, הכתבה הועברה לאחת מהעובדות שלו ופורסמה ללא ידיעתו. "פרסמתי בלי לקבל כסף, בלי שהיה אישור סופי ומבלי שחתמנו על כלום", אמר לוואלה! NEWS והוסיף שזו הייתה "תקלה" ביחסיו עם אותה עובדת.

שיטת התשלום שעולה מההקלטות מעלה חשש לניסיון לעקיפת חוקי מימון מפלגות במסגרתם כל המפלגות נדרשות להגיש דין וחשבון מפורט על הוצאות והכנסות הקמפיין למבקר המדינה. כמו כן, הפרסום הסמוי מטעם הליכוד ללא גילוי שמדובר בתוכן מפלגתי ממומן מנוגד לחוק הבחירות (דרכי תעמולה) שמחייב שכל מסר פוליטי יסומן ככזה, ואוסר על פרסום תעמולת בחירות אנונימי.

עם זאת, בליכוד מתנערים מהדברים ומסרו בתגובה כי "הגורם היחיד שקונה מודעות פרסום מטעם הליכוד הוא מטה הקמפיין של הליכוד, שכל עבודתו נעשית בצורה חוקית, מבוקרת ומפוקחת על ידי מבקר המדינה וכלל הגורמים המוסמכים. ככל הידוע לנו לא נעשתה כל פנייה אחרת ואם נעשתה היא לא מטעם הליכוד". פלוסקוב בחרה שלא להוסיף תגובה מטעמה.

לצפיה ב-'לאומנים רוסיים נגד המרכז לתרבות יהודית בעיר פרם'
לאומנים רוסיים נגד המרכז לתרבות יהודית בעיר פרם
23/08/2019 | 10:15
6
40
"ארה"ב רוצה לכבוש את רוסיה, יהודים מקריבים קרבנות אדם" ושאר הפנינים
https://www.novayagazeta.ru/articles/2019/08/22/81...
לצפיה ב-'מה החב"ד האלה נדחפים לכל מקום'
מה החב"ד האלה נדחפים לכל מקום
23/08/2019 | 11:39
4
41
אם באמת רוצים להקים מרכז תרבותי יהודי, היוזמה צריכה להגיע מהיהודים המקומיים ולא מכת שמרכזה בברוקלין.
לצפיה ב-'נציגי חב"ד מגיעים לכל מיני קהילות נידחות כדי להחיות אותן'
נציגי חב"ד מגיעים לכל מיני קהילות נידחות כדי להחיות אותן
25/08/2019 | 00:04
3
22
את הכתבה עצמה קראת או שהסתפקת בכותרת?
לצפיה ב-'קראתי'
קראתי
25/08/2019 | 07:50
2
34
במסווה של "החייאת הקהילה" הם מגייסים חברים חדשים לכת שלהם, שסוגדת לרבי מלובביץ' ז"ל. זה גם מה שטוען נציג הקהילה המתחרה, הקברניט בדימוס.
לצפיה ב-'השאלה מה דוחף את חב"ד יותר, נסיונות חיבור ליהדות בכללי'
השאלה מה דוחף את חב"ד יותר, נסיונות חיבור ליהדות בכללי
25/08/2019 | 09:38
1
21
או גיוס מאמינים במשחיותו של הרבי.
לצפיה ב-'הם כנראה לא מפרידים בין הדברים'
הם כנראה לא מפרידים בין הדברים
25/08/2019 | 10:52
32
אבל יתר היהודים צריכים לתת על כך את הדעת. מוזר שאף אחד לא רוצה להתעסק איתם ולרבנים הראשיים בישראל אין שום דעה בעניין.
לצפיה ב-''
23/08/2019 | 20:57
6
לצפיה ב-'פעילי הליכוד מפיצים פייק רוסופובי נגד ליברמן ברשת'
פעילי הליכוד מפיצים פייק רוסופובי נגד ליברמן ברשת
20/08/2019 | 14:10
3
30
https://m.maariv.co.il/elections2019/news/Article-...
שכביכול ישראל ביתנו קוראת לבטל את מנהג הברית מילה.

לצפיה ב-'גם כחול לבן יורדים על ביבי תוך כדי בורות'
גם כחול לבן יורדים על ביבי תוך כדי בורות
20/08/2019 | 20:58
25
כתבו אוקראינה ושמו דגל רוסיה.

לצפיה ב-'מדובר ב"עמך" שנעדר חשיבה ביקורתית ולא בפעילי הליכוד'
מדובר ב"עמך" שנעדר חשיבה ביקורתית ולא בפעילי הליכוד
20/08/2019 | 22:59
1
30
הייתה לי שיחה עם מישהי שהפיצה את הפוטושופ החובבני הזה:

"תיכנסי לחשבון הטוויטר של עצמך. ככה נראה ציוץ, מעוצב בגופן מוגדל עם מרווח מינימלי בין השורות?"

"לא, זה לא מתוך הטוויטר, זה מהפייסבוק"

"ראית פעם פוסט בפייסבוק שלידו רשום שם המשתמש עם סימן ה-@?"

"טוב, לא יודעת, זה נראה אמין".

"נכנסת לעמוד הרשמי של ליברמן? מצאת שם את הפוסט המדובר?"

"אולי הוא כבר הספיק למחוק".

וכו' וכו'

לכל הפחות, לימדתי אותה ואת חבריה לייצר פייקים איכותיים
לצפיה ב-''
21/08/2019 | 08:08
4
לצפיה ב-'לא זוכר אם כבר עסקנו בזה - מה חשבתם על הסדרה "צ'רנוביל"?'
לא זוכר אם כבר עסקנו בזה - מה חשבתם על הסדרה "צ'רנוביל"?
17/08/2019 | 17:32
7
49
בין אם צפיתם בסדרה של HBO, או רק שמעתם עליה מכלי שני?

א. הכל שקרים, פרופגנדה מערבית מרושעת.
ב. חבל שמדברים על התקלה הטכנית ולא על ההקרבה ההירואית.
ג. הם היו עדינים, במציאות היה יותר גרוע.
ד. אף לא אחד מהאמורים לעיל.
לצפיה ב-'מעניין מי חשבת שיבחר ב-א' או ב' '
מעניין מי חשבת שיבחר ב-א' או ב'
18/08/2019 | 15:46
1
32
היתה לך איזו דמות מסויימת בדמיון כשניסחת את האופציות האלה?

לצפיה ב-'אכן, הייתה לי דמות מסוימת בדמיון לגבי תגובה א'.'
אכן, הייתה לי דמות מסוימת בדמיון לגבי תגובה א'.
19/08/2019 | 11:27
18

כשהסדרה עלתה, קראתי כתבות פרומו ב"ידיעות אחרונות" שעסקו באסון צ'רנוביל, ובהן נתקלתי בתגובות ב' וג'. לא היה לי מושג, ועדיין אין לי, מי מגולשי הפורום יזדהה עם שתי תגובות אלה.  

לצפיה ב-'לא ראיתי, ודעתי היא שכדאי שהאמריקאיים או הבריטים יתעסקו'
לא ראיתי, ודעתי היא שכדאי שהאמריקאיים או הבריטים יתעסקו
18/08/2019 | 18:53
3
49
בעניינם. מעניין מה היו חושבים אמריקאיים אם רוסיה הייתה מפיקה סדרה על מלחמת וייטנאם.
לצפיה ב-'ועוד איך'
ועוד איך
18/08/2019 | 21:34
23
המניעים שמאחורי מלחמת ויטנאם ובעצם של רוב המלחמות המודרניות (יום כיפור, האביב הערבי וכו') זה דבר שמצונזר באמצעי התקשורת הרגילים.
לצפיה ב-'צולמו מספר סרטי תעודה על מלחמת וייטנאם'
צולמו מספר סרטי תעודה על מלחמת וייטנאם
18/08/2019 | 22:09
37
גם בברית המועצות וגן ברוסיה המודרנית. תעשיית הטלוויזיה הרוסית פחות בקטע של מיני סדרות היסטוריות איכותיות, אין להם תקציב כנראה.
לצפיה ב-'זו תגובה שלא צפיתי, סחתיין. '
זו תגובה שלא צפיתי, סחתיין.
19/08/2019 | 11:35
25
על כך, שני דברים.

אחד, לאסון צ'רנוביל הייתה השפעה מעבר לגבולות ברה"מ, כך שזה עניינם של כל תושבי כדור הארץ. 

שניים, יש לי כמה ידידים ומכרים אמריקנים ובריטיים, ואני מתרשם שממש לא מעניין אותם מה אומרים עליהם בארצות אחרות, כל עוד לא נוקטים פעולות עוינות כלפי אזרחים אמריקאים ובריטיים, וכל עוד לא מערימים מכשולים בפני עסקים אמריקניים ובריטיים. זאת בשונה מאיתנו הישראלים, שנורא חשוב לנו מה חושבים עלינו בארצות אחרות (ובצדק), ואנחנו מאד רגשיים בקשר לזה (שלא בצדק). 

לצפיה ב-'לא צפיתי, משום שחוויתי את האירועים המדוברים'
לא צפיתי, משום שחוויתי את האירועים המדוברים
20/08/2019 | 23:14
18
אני זוכר היטב איך בפעם הראשונה נודע לנו על האסון: השכנה ממול צלצלה בדלת וסיפרה שהיא שמעה ב"רדיו שוודיה" שזוהתה דליפה  רדיואקטיבית מכיוונה של אוקראינה. רק כעבור יום או יומיים בטלוויזיה הסובייטית דיווחו על איזושהי תקלה קטנטנה בכור הגרעיני שטופלה, אין מה לדאוג, לילה טוב. כמו כן, בקייב, כמה ימין אחרי האסון, התקיימה תהלוכה לרגל ה-1 במאי, מבלי שסיפרו לאזרחים על אחוזי הקרינה מסביבם.

כעבור שבוע התחילה חרושת שמועות, כולל סיפור על צי המכוניות הפרטי של המזכיר הראשון של המפלגה הקומוניסטית באוקראינה ולדימיר שרביצקי. בגלל הקרינה הרבה שספגו המכוניות שהיו ממוקמות באיזה כפר, שרביצקי נאלץ להיפטר מהן.

ובכן, לא ראיתי את הסדרה, אבל אני מהמר על התשובה השלישית. ככה זה היה אז וככה זה היום:
לצפיה ב-'הקול הרוסי לא בכיס של ליברמן: כך ייאבקו המפלגות על ליבם של'
הקול הרוסי לא בכיס של ליברמן: כך ייאבקו המפלגות על ליבם של
18/08/2019 | 12:33
1
28
דוברי הרוסית.

בליכוד מתמקדים ברצון של רוב דוברי הרוסית לראות את נתניהו ראש ממשלה • בעבודה בונים על תוכנית כלכלית • ובישראל ביתנו? מלגלגים

הקול הרוסי צפוי להיות לשון המאזניים בבחירות הקרובות, ובמטות המפלגות מתכוונים להסתער על המגזר. בדקנו כיצד הם מתכוונים לעשות זאת בפועל.

ליכוד
בליכוד ערכו אולי את השינוי הכי משמעותי ביחס לקול הרוסי במערכת הבחירות הנוכחית, והחליטו להשקיע רבות במגזר. בליכוד הקימו מטה עולים, צירפו שמות מוכרים והקימו מטות שטח עם רכזים ופעילים בערים עם ריכוז עולים גבוה כגון אשדוד ונתניה.
המסר העיקרי ש"מדבר" אל הקול הרוסי הוא הרצון שלהם לראות את נתניהו כראש הממשלה, ועל כן חוזרים המסרים על כך שליברמן מציב דרישה לא מעשית בכך שהוא אומר שימליץ על נתניהו רק אם יתחייב לשבת בממשלה ללא חרדים ודתיים. בליכוד מבהירים כי ליברמן יגרום לכך שהליכוד יפסיד את השלטון לטובת גנץ ולפיד.

כחול לבן
בכחול לבן חוששים לאבד את הקול הרוסי לליכוד ולישראל ביתנו, אך למרות זאת במפלגה לא טורחים להשקיע בתקציב קמפיין למגזר הרוסי לעומת המפלגות המתחרות, או להטיל את עבודת הקמפיין הרוסי על יותר מחבר כנסת אחד. מי שאחראי לכל עבודת המיזם הרוסי של כחול לבן הוא ח"כ יואל רזבוזוב, הממוקם במקום ה־18, והוא חבר הכנסת היחיד בכחול לבן שמגיע מהמגזר הרוסי. בבחירות הקודמות נראה כי רזבוזוב, שהגיע מיש עתיד, הצליח לגייס 3 מנדטים מהמגזר.

ישראל ביתנו
גם בבחירות האלה, בישראל ביתנו בונים, כמובן, כמו תמיד, על הקול הרוסי - הבסיס של המפלגה. במפלגה מלגלגים על נתניהו שפתאום נזכר בקול הרוסי ובעולים החדשים.
לפחות על פי המצע שלהם, בישראל ביתנו מנסים לקדם חוקים למען העולים וטוענים כעת, כחודש לפני הבחירות, כי בין הדרישות שלהם לכניסה לממשלה תהיה מציאת פתרון לבעיות המפריעות לעולים בעיקר בנושא דת ומדינה. לכן בישראל ביתנו ידרשו לבטל את המועצות הדתיות ולתת אפשרות לכל רב עיר לבצע גיור. "אם הוא טוב בשביל להיות רב עיר, אז הוא טוב לנהל תהליך גיור", אומרים בישראל ביתנו.
נוסף על כך, בישראל ביתנו מבטיחים הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים ופתיחת מרכולים בשבת. כל ההבטחות הללו חוזרות ביתר שאת רק כיוון שבבחירות האלה מדובר בקרב ראש בראש בין נתניהו לליברמן, ופרט להעלבות אישיות בין השניים, בישראל ביתנו מנסים לקרוץ לדור הצעיר של העולים, שרק כחמישית מהם הצביעו בבחירות האחרונות לישראל ביתנו.

העבודה-גשר
רשימת העבודה־גשר בראשות עמיר פרץ מעניקה דגש מיוחד לפריפריה ולמגוון מגזרים בחברה הישראלית, אך נראה כי המגזר הרוסי נדחק לשוליים בקמפיין. 
העבודה־גשר הציבה את ולדימיר סברדלוב, נציג דוברי הרוסית, רק במקום ה־25 ברשימה, שהוא כמובן לא ריאלי. גרוע מכך, היו"ר פרץ אף לא זכר את שם משפחתו של הנציג שלו ברשימה וכינה אותו בראיון לתחנת הרדיו "כאן רקע" "ולדימיר מנתניה", דבר שהמחיש את המקום הזניח שהעבודה־גשר והעומד בראשה מייחסים לקול הרוסי. 
בעבודה־גשר מתכוונים לנסות ולשפר כבר בימים הקרובים את נקודת התורפה הזו עם סרטונים של עמיר פרץ המופנים אל קהל דוברי הרוסית וראיון שלו בערוץ 9 וגם מפגש עם נציגי המגזר הרוסי, כדי להיכנס אל המגרש הרוסי בבחירות הקרובות. 
מזכ"ל מפלגת העבודה, עו"ד ערן חרמוני, אמר כי "אנו מעריכים שנזכה לתמיכה משמעותית מציבור דוברי הרוסית, מכיוון שהתוכנית הכלכלית־חברתית שלנו נוגעת באופן משמעותי לחיים של הרבה ישראלים דוברי רוסית בנושאים כגון פנסיית מינימום של 6,000 שקלים, העלאת שכר המינימום ל־40 שקלים לשעה, תוכנית לבניית דיור רחבת היקף על ידי המדינה ומודל חדשני של דירה בליסינג". 

המחנה הדמוקרטי
יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ, שפועל בתחום החתונות האזרחיות (מחוץ לרבנות) יותר מעשור, הודיע כי יפעל להקמת רשות לנישואים אזרחיים, על מנת שכל זוג יוכל להינשא בישראל ונישואיו יוכרו על פי חוק. למפלגה פעילים ופעילות ישראלים דוברי רוסית ובנוסף היא משקיעה בפרסום בתקשורת הישראלית בשפה הרוסית, שולחת את בכיריה וחברי הרשימה להתראיין בתקשורת בשפה הרוסית ופונה עם המצע הנוגע לדת ולמדינה למצביעים. 

ימינה
רשימת ימינה לא הקימה מטה למיליון דוברי הרוסית החיים בישראל, לא משקיעה בפרסום במדיה לציבור זה ולא מקיימת כנסים או אירועים פוליטיים למגזר.

------------------------------------------------------------------------------
בהכנת הידיעה השתתפו דניאל רוט־אבנרי, דן לביא, יהודה שלזינגר, אבי כהן, יורי ילון ואריאל כהנא
לצפיה ב-'יש ביניהם ולו עיתונאי אחד שיודע רוסית?'
יש ביניהם ולו עיתונאי אחד שיודע רוסית?
18/08/2019 | 19:14
27
אולי יורי ילון.
לצפיה ב-'מה הסיפור מסביב לאיילת שקד? למה כל כך הרבה מתלהבים ממנה? '
מה הסיפור מסביב לאיילת שקד? למה כל כך הרבה מתלהבים ממנה?
14/08/2019 | 11:13
93
440
אז כשאתם פותחים חדשות אין מצב שתפספסו כתבה על שקד. חלק מהאנשים מגדירים אותה כפנומן וכאישה חכמה ואפילו כראש ממשלה הבא (מתישהו בעתיד). ניסיתי לחוות אותה, צפיתי כמעט בכל הראיונות שלה. שום דבר חדש. משפטים מכובסים ועושה רושם שהאישה הזאת, שגדלה בצפון תל אביב, פשוט הבינה שאפשר לעשות קריירה פוליטית על...
המשך>>
אז כשאתם פותחים חדשות אין מצב שתפספסו כתבה על שקד. חלק מהאנשים מגדירים אותה כפנומן וכאישה חכמה ואפילו כראש ממשלה הבא (מתישהו בעתיד). ניסיתי לחוות אותה, צפיתי כמעט בכל הראיונות שלה. שום דבר חדש. משפטים מכובסים ועושה רושם שהאישה הזאת, שגדלה בצפון תל אביב, פשוט הבינה שאפשר לעשות קריירה פוליטית על דעות ימין מובהקות. אני שואלת את עצמי מה ה"פנומן" הזה עשה במשך הכהונה שלה כשרת משפטים? 

יופי. כולם מתלהבים מהחזות שלה. אומרים שהיא מהממת. ושלא תחשבו שאני לא יכולה להעריך יופי נשי, אני מאוד אוהבת לחוות הרגשה אסתטית (אני לא לסבית), אבל לא ברור לי למה עושים מהחזות שלה כזה סיפור. לדעתי, מדובר באישה עם חזות ממוצעת מאוד. 
לצפיה ב-'הכחשת השואה ברוסטוב'
הכחשת השואה ברוסטוב
11/08/2019 | 20:48
30
לצפיה ב-'דעה: בסוף גם לדוברי הרוסית יימאס מליברמן'
דעה: בסוף גם לדוברי הרוסית יימאס מליברמן
04/08/2019 | 21:49
13
43
שלושים שנה אחרי ראשיתה של העלייה הגדולה מבריה"מ, הביא הסיבוב השני של בחירות 2019 ללידתו מחדש של "המגזר הרוסי". הציבור המגוון הזה גילה להפתעתו, שהמפלגה שהתיימרה להיות נציגתו בכנסת ובממשלה, זו שלכאורה דואגת לענייניו, עוסקת בפועל בעניינים אחרים לגמרי, ומתמסרת בעיקר לתעמולה נגד החרדים. הכל קרה, כאמור, בהפתעה. הקואליציה הקודמת הלוא נפלה בין השאר אחרי שאביגדור ליברמן פרש מהממשלה בגלל נושאים ביטחוניים, לפי גרסתו. והנה, במסגרת המו"מ להרכבת הקואליציה הבאה, הוא מקדיש את כל מרצו לסכסוך המלאכותי עם החרדים. 

שתי שאלות עולות מייד בהקשר הזה. ראשית, האם סוגיות כמו גיוס האברכים או שיעור התעסוקה במגזר החרדי הן באמת הבעיות הבוערות כרגע בחייהם של דוברי הרוסית? ושנית, האם מישהו מתכוון ברצינות לעסוק בנושאים האלה אחרי 17 בספטמבר? לשתי השאלות, התשובה שלילית.

יש לזכור שמאחורי הכינוי "המגזר הרוסי", יש אמנם לא מעט עולים שהגיעו ארצה מבריה"מ לשעבר, אך רובם עלו לישראל ממדינות עצמאיות ולעיתים אף מסוכסכות עם אמא־רוסיה. יש כאן ותיקים שמזמן השתלבו בחברה הישראלית, ולצידם עולים חדשים העושים את צעדיהם הראשונים בישראל. ויש גם את ילדיהם, בני דור שני או אפילו שלישי, שנולדו וגדלו בארץ, ועבורם הרוסית היא שפה שלמדו מהוריהם, אך הם אינם מרבים להשתמש בה מחוץ להקשר המשפחתי. חשוב מכך: המתח שבין דת ומדינה נוגע לחייהם במישור שונה לגמרי: הוא נוגע בעיקר להגדרת יהדותם - לצורכי נישואים, גיור, קבורה וכדומה - ולא פחות מכך, להיבט הרוחני והערכי של ההשתייכות לעם ישראל.

הקמפיין האנטי־חרדי של ישראל ביתנו מלבה אפוא שסע פנימי בתוך ציבור דוברי הרוסית. רובם לא מתחברים אליו ואף סולדים מתכניו ומסגנונו. אין ספק, רבים מזדהים עם ישראל ביתנו כמפלגה, אך גם הם מחפשים רמז קלוש לפתרון החידה: כיצד גיוסם של 3,000 תלמידי ישיבות "יגייר" 350 אלף עולים ויהפכם ליהודים כשרים. או איך יציאתם של החרדים לשוק העבודה תפתור את בעיית הביטוח הפנסיוני החסר - באופן חמור - של העולים המבוגרים. אגב - משבר זה בדיוק היה על סף פתרון במסגרת המו"מ הקואליציוני, ואם ליברמן לא היה גורר את המדינה לבחירות חדשות, הממשלה החדשה היתה עוסקת בסוגיה ברגע זה. 

סביר להניח שעוד לפני הבחירות תבוא ההתפכחות, ההבנה שאי אפשר לפתור בעיות לאומיות מהותיות בעזרת שיח מסכסך ומפלג. ציבור העולים מתחיל להבין שמנצלים את תמיכתו ה"אוטומטית" לצרכים ציניים, ולמעשה רוכבים על גבו בניסיון להרוויח את קולותיהם של ישראלים ותיקים מקרב מצביעי השמאל החילוני, תומכי לפיד־האב ולפיד־הבן ומלחמתם ב"רוח הקודש". 

ציבור דוברי הרוסית, שהביא בבחירות באפריל את ישראל ביתנו לצד החיובי של אחוז החסימה, מבין שעומדים "לעשות עליו סיבוב". אם על חשבון הצרכים שלו מלבים שסעים, מנהלים התחשבנות ומסכנים את שלטון הימין, ייתכן שסיבוב הבחירות הנוסף יהווה עבורו הזדמנות היסטורית לשים קץ לפוליטיקה המגזרית.

------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מעניין למה הוא חושב ככה..'
מעניין למה הוא חושב ככה..
04/08/2019 | 22:33
1
34
לצפיה ב-'אני חושב שהוא טועה'
אני חושב שהוא טועה
04/08/2019 | 22:47
26
רוב דוברי הרוסית דווקא די מסכימים עם ליברמן והקמפיין האנטי-דתי דווקא מאוד משך מנדטים נוספים, זה מסתבר אחד העניינים הכי חשובים לאותם מנדטים, אם לא החשוב ביותר.
לצפיה ב-'שיגיד תודה לדרעי ונאום האימים שלו'
שיגיד תודה לדרעי ונאום האימים שלו
04/08/2019 | 23:37
4
30
לפני הבחירות הקודמות, כשאמר שאזרחי המדינה ממוצא רוסי נמצאים כאן "לצערו הרב", ושבמשרדי הממשלה שומעים יותר מדי רוסית. "שיח מפלג" בת*ת שלי.
לצפיה ב-'נראה שליברמן ודרעי מתואמים'
נראה שליברמן ודרעי מתואמים
05/08/2019 | 09:49
3
5
לצפיה ב-'גם אני חשבתי כך'
גם אני חשבתי כך
05/08/2019 | 09:59
2
23
אבל לאחר שלא הצליחו להגיע לפשרה בהרכבת הקואליציה, נראה שלא כך הדבר.
לצפיה ב-'ליברמן לא מרוצה מ-5 מנדטים'
ליברמן לא מרוצה מ-5 מנדטים
05/08/2019 | 10:08
1
22
הוא רוצה להכניס עוד כמה חברים לכנסת.
אני לא אופתע אם אחרי ~10 מנדטים הוא יסכים להיכנס גם לממשלת ימין וחרדים, וכמובן ימצא זמן מתאים עם אחלה תירוץ להתפטרות.
לצפיה ב-'הוא מזמן היה צריך להתפטר'
הוא מזמן היה צריך להתפטר
06/08/2019 | 00:19
21
והצוות הרוסי שלו, שמעולם לא עשו שום דבר מועיל לדוברי רוסית בארץ. להפך, דווקא אותם הפוליטיקאים הרוסיים שיקרו לעולים.
לצפיה ב-'או שיקום "ליברמן חדש" ומסוכן הרבה יותר '
או שיקום "ליברמן חדש" ומסוכן הרבה יותר
05/08/2019 | 10:08
4
34
יש כאן מאות אלפי גויים שיזדהו עם איזה פופוליסט רהוט ומיליטנטי שבא מקרבם, מעין הכלאה בין סמיון גרפמן, רון קובי ואבי ילאו.
לצפיה ב-'מי מתוך גרפמן, קובי וילאו הוא גוי?'
מי מתוך גרפמן, קובי וילאו הוא גוי?
05/08/2019 | 10:27
2
32
אם 15% מהאוכלוסיה בקושי הכניסו מפלגה של 5 מנדטים לכנסת, אין סיכוי שרק 30% מתוכם (אלה שאינם יהודים לפי ההלכה) כן יצליחו להכניס מפלגה שתעבור את האחוז החסימה.
לצפיה ב-'ישראל ביתנו מיתגה את עצמה מחדש'
ישראל ביתנו מיתגה את עצמה מחדש
06/08/2019 | 14:53
1
19
בגלגול הקודם היא הייתה מפלגת נישה שהבטיחה הטבות נישתיות למצביעים, ולכן הבייס שלה עמד על 5 מנדטים. עכשיו היא עברה למגרש של מפלגת שינוי הידועה לשמצה, ומחרתיים תתקדם למחוזות של "מדינת כל אזרחיה", דבר שבהחלט יוסיף לה קולות של הגויים והשמאל.
לצפיה ב-'לא הייתה לליברמן ברירה'
לא הייתה לליברמן ברירה
07/08/2019 | 19:49
17
המיתוג הקודם נכשל, הנוכחי יכשל גם כן כנראה (כי הנישה כבר תפוסה ע"י כחול לבן), הבא עדיין לא יודעים, אם כי נחוץ, כי אלה שאינם ערבים ומעוניינים בכך לא יצביעו למפלגה ערבית שמתנגדת לעצם קיומה של מדינת ישראל והם מחפשים להצביע למפלגה שבעד מדינת כל אזרחיה אך נגד מדינה דו לאומית ונגד מדינה פלסטינאית ונגד פתרון שתי המדינות.

למרות כל הנ"ל, אני סבור שעבר זמנו של ליברמן מאז הצהיר שיתן להנייה 48 שעות לפני שהוא מחסל אותו וזה לא קרה. גם אם ליברמן היה מציע את המיתוג "הבא" אני סבור שבכל מקרה אי אפשר לסמוך עליו.
לצפיה ב-'גם חשבתי על זה'
גם חשבתי על זה
05/08/2019 | 12:40
29
למשל גרפמן לא הצליח למשוך קולות בחירות האחרונות.
אם היה מצליח למשוך קולות, אולי גם הוא וגם ליברמן לא היו עוברים את אחוז החסימה, או שמועמד כזה היה לוקח את מרבית הקולות אליו.

לא הייתי מתמקד רק בגויים, חלקם לא בהכרח חושבים בכיוון כזה, אלא יותר בכיוון מפלגות אחרות.
ומנגד יש ממש לא מעט יהודים שמחזיקים בדעות כאלה.
לצפיה ב-'קל להבין את אלה שנמאס להם מליברמן'
קל להבין את אלה שנמאס להם מליברמן
05/08/2019 | 21:06
29
בעיקר קל להבין את אלה שזוכרים לו שלא חיסל את הנייה.

נמר מנייר.
לצפיה ב-'בגלל פוטין או בשביל הדרכון הכחול? זינוק של 73 אחוזים בעלייה '
בגלל פוטין או בשביל הדרכון הכחול? זינוק של 73 אחוזים בעלייה
04/08/2019 | 22:32
15
32
מנכ"ל החברה לקידום עלייה "אופק ישראלי": "זה נובע גם מהעבודה הנכונה שלנו ברשתות החברתיות". העולים מגיעים מרוסיה בעיקר, בייחוד מהערים הגדולות, אך חלקם חוזרים למוסקבה ולסנט־פטרסבורג לאחר קבלת הדרכון

מאת  צביקה קליין  כ״ט בתמוז ה׳תשע״ט (01/08/2019)

התחזקות ניכרת נרשמת השנה בעלייה ממדינות בריה"מ לשעבר, בעיקר מרוסיה ואוקראינה. בסוכנות היהודית מדווחים שבחצי הראשון של 2019 עלו לישראל מהמדינות הללו 11,882 עולים בסך הכול – 42 אחוזים יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. הסיבות לעלייה עשויות להיות כלכליות ופוליטיות, אבל גם שינוי שנערך לפני שנתיים בחוק הדרכונים הישראלי.

העולים ממדינות בריה"מ לשעבר מנו 77 אחוזים מהעולים לארץ מכלל העולם בחודשים ינואר עד יוני 2019. רובם כאמור הגיעו מרוסיה – 7,894 עולים, 73 אחוזים יותר מבמחצית הראשונה של השנה שעברה. קבוצה גדולה נוספת הגיעה מאוקראינה: 3,005 עולים הגיעו ממנה, רק 6 אחוזים יותר ממספר העולים בינואר־יוני אשתקד. 396 עולים הגיעו מבלרוס, אך כאן חלה דווקא ירידה של 17 אחוזים לעומת התקופה המקבילה ב־2018.

כמובן, אין להשוות בין גל העלייה הנוכחי לגל העלייה של שנות ה-90: בחמש השנים האחרונות הגיעו ממדינות בריה"מ לישראל כ־36 אלף עולים, בערך מספר העולים בתוך חודש אחד בשנות ה-90.

גורמים רשמיים בישראל טוענים שהעלייה מרוסיה נובעת מסיבות פוליטיות בעיקר, ואילו העלייה מאוקראינה – מסיבות של ביטחון וכלכלה. במשרדי הממשלה הרלוונטיים העדיפו לא להתייחס רשמית לממצאים, שכן הדבר עלול לפגוע ביחסים עם רוסיה. "ברוסיה יש אי אמון לגבי עתיד המדינה, ובעיקר אי אמון בנשיא ולדימיר פוטין", טוען גורם ממשלתי. "זו בעצם העלייה של פוטין".

שני גורמים מנוגדים מעודדים את העלייה מרוסיה. מצד אחד, המצב הפוליטי בעייתי ומחמיר: "קיימים סכסוך עם אוקראינה ומתיחות מול ארה"ב ואירופה. זה משפיע כלכלית על מעמד הביניים, שרוב היהודים נמנים עליו. יש גם אי אמון בעתיד המדינה בגלל מדיניות הפנים", אומר המקור הממשלתי. מנגד, דווקא חופש הדת והאפשרות לחיות חיים דתיים ללא הפרעה, עם תשתית יהודית חזקה, מסייעים להתחזקות העלייה: "כיום יש בתי ספר יהודיים ומחנות קיץ ציוניים, ואם ילד גדל במסגרת כזו, אך טבעי שישקול לעלות לישראל".

בתחילת שנות ה־2000, לדבריו, עלו בעיקר זכאי חוק השבות מהפריפריה של רוסיה, ולא ממוסקבה הבירה או מסנט־פטרסבורג, אך בשנים האחרונות מגיעים העולים בעיקר משתי הערים הגדולות. העלייה כיום, כשיהודי רוסיה כבר מבוססים במדינה בעלת כלכלה מתפקדת, היא של אנשים שמבוססים כלכלית ומקצועית, ולא של אנשים שתלויים לחלוטין במדינה.

רבה של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה פנחס גולדשמידט מכיר היטב את התופעה, אך לדבריו לא כל העולים מגיעים כדי להישאר. "אפשר היום לקבל אזרחות מבלי לחכות יותר מדי זמן לדרכון כמו בעבר", הוא אומר. תיקון חוק הדרכונים שעבר בישראל לפני שנתיים אפשר לאזרחים לקבל דרכון מיד עם עלייתם, בלי להוכיח שהשתקעו בארץ למשך שנה. בעבר העולים היו מקבלים תעודת מעבר, שחלות עליה מגבלות רבות, אך החוק החדש קובע ש"שר הפנים לא יוכל לסרב לבקשתו של עולה, אשר הוענקה לו אזרחות מכוח חוק השבות, לקבל דרכון ראשון רק משום שטרם השתקע בישראל". לכן, מסביר הרב גולדשמידט, "יש הרבה יהודים או בעלי שורשים יהודיים שעולים כדי לקבל אזרחות ישראלית – וחוזרים מיד לרוסיה. במוסקבה קוראים לזה 'עליית דרכון'. ממה שאני שומע, יש היום עשרות אלפים במוסקבה שמסתובבים עם דרכון ישראלי".

לדברי הרב גולדשמידט, המצב הכלכלי ברוסיה הוא רק גורם משני לעלייה: "הוא לא מספיק כדי להביא את המאסות. הסיבה העיקרית היא קבלת דרכון ישראלי".

מומחים אחרים לעלייה טוענים שהקשיים ברוסיה הם שעומדים מאחורי התגברות העלייה. שמעון כהן, מנכ"ל "אופק ישראלי" – חברה לתועלת הציבור שהיא הגוף האחראי להשקעת כספי הממשלה בעלייה לארץ, באמצעות המוסדות הלאומיים – מעז לקחת קרדיט חלקי על התופעה. "זה נובע גם מהעבודה הנכונה שלנו ברשתות החברתיות. כשזכאי העלייה מבינים שיש להם הזדמנות, שהם מתאימים לחוק השבות, הם יעשו את הצעד הזה, כי הם מחפשים הגנה.

"יש לחץ ברוסיה, הם לא יודעים לאן המדינה שלהם הולכת, יש מעצרים של כל מיני אנשים, מכל הרקעים, והמצב אינו נעים. יש גם בעיות כלכליות. נוצרה בשנים האחרונות עבודה נכונה של הסוכנות וגורמים שפועלים בשטח להעלאת המודעות, וכדי להראות לזכאי חוק השבות שיש להם הזדמנות לעלות. זה חלון הזדמנויות. בסוף אנחנו מדינה טובה, והאופי של העולים מחבר העמים הוא אופי של שורדים, אנשי עבודה, ומדינת ישראל נותנת להם מענה".

לדבריו, מדינות אחרות כמו ארה"ב או קנדה מקבלות מהגרים מרוסיה במשורה. "אין הרבה מדינות שיקבלו אותם בידיים פתוחות. מדינת ישראל כן, והיא גם מדינה בעלת כלכלה יציבה".

טוענים שהסיבה היא שינוי חוק הדרכונים.
"מי שאומר זאת, מגזים. אם חלק מהעולים חוזרים, אלה בודדים, כמו מכל מדינה. הלוואי שכל זכאי שבות בעולם יקבל תעודה שאומרת לו שהוא זכאי לעלות לישראל. זה יכול להיות טוב, כי כך יהיו לנו נתונים שלהם להמשך, אבל הם גם ישמשו מעין שגרירים שלנו בעולם".

מיקי גיצין, המנכ"ל הישראלי של הקרן החדשה לישראל, שנולד להורים יוצאי בריה"מ לשעבר, מסכים עם כהן שהעולים של רוסיה מגיעים מסיבות של רדיפה פוליטית. "פעם היו עולים לישראל בגלל ביטחון אישי או כלכלי, אך כעת המצב שונה. העולים היום אמידים יותר, ויכולים להרשות לעצמם לחיות בתל-אביב או בחיפה. העולים מרוסיה של היום מגיעים בגלל צמצום המרחב הדמוקרטי. אלה אנטי־פוטיניסטים, בעלי אוריינטציה ליברלית יותר מאשר דור ההורים שלי".

גיצין גדל במשפחה ימנית מאוד מבחינה מדינית וחברתית, כמו רוב יוצאי בריה"מ לשעבר, אך בחר בדרך אחרת ולכן הוא נחשב לעוף מוזר בקהילת העולים. "ההורים שלי ברחו מבריה"מ כי רדפו יהודים, אך היום כבר רודפים שם אחרי כולם", הוא אומר. "בעיניי, לו השמאל בישראל היה חכם הוא היה מדבר עם העולים האלה מרוסיה".

למה לא עושים את זה?
"השמאל בישראל פשוט לא חכם. אין שום היגיון לא לפנות אליהם, בשמאל חושבים משום מה שכולם מצביעים ליברמן, אבל זה לא נכון, הרוב דווקא מצביעים לליכוד.

"תבין שליברמן הוא ממולדובה, כמו משפחתי, אבל יוצאי בריה"מ של היום צוחקים על המבטא שלו ועל הרוסית שלו, כי זה נחשב לפריפריה ברוסיה. יכול להיות שההליכה שלו לכיוון של שאלות דת ומדינה ופחות למלחמה בבתי המשפט קשורה לשאיפה שלו להגיע אליהם, ואל הדור הבא".

-----------------------------------------------------------
לצפיה ב-'עד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות'
עד כמה שאני מכיר את הנפשות הפועלות
05/08/2019 | 14:57
14
49
יש אנשים מהערים הגדולות של רוסיה שבאים נטו כדי לקבל את הדרכון וחוזרים.
ויש אנשים מכל מיני עיירות בפריפריה של רוסיה ואוקראינה שעולים באמת כדי להשתקע כאן, אבל רבים מהם עוזבים תוך זמן קצר. זה שונה מאוד ממה שהיה בשנות ה-90. מוסקבה, סנט פטרסבורג ואפילו ערים כמו נובוסיבירסק וקאזאן הן ערים מודריניות, מושקעות ונקיות. לרוב העולים יש דיור בארץ מוצאם וכאן גורלם לגור בשכירות לנצח. לרוב הם לא ממהרים למכור את הדיור ברוסיה כדי לקנות כאן דירה. כמו כן רובם כבר אינם יהודים לפי ההלכה ומרגישים כאן לא שייכים.
לצפיה ב-'באמת הרבה חוזרים ?'
באמת הרבה חוזרים ?
05/08/2019 | 20:20
13
31
אני ראיתי ברשת ובטלויזיה עולים מרוסיה מהשנים האחרונות שהודו שהמניע העיקרי היה לברוח מפוטין, וכולם ד"א מחזיקים בעמדות פוסט-מודרניות ע"פ הסטנדרט האיחוד-אירופי, אופוזיציה שמאלנית קלאסית לפוטין.
לצפיה ב-'או חוזרים או ממשיכים הלאה. הנה לדוגמה'
או חוזרים או ממשיכים הלאה. הנה לדוגמה
05/08/2019 | 23:08
5
45
סרטון על בחורה צעירה שעלתה מבלרוס. היא אומרת בבירור שהתכוונה לגור כאן חצי שנה בתור חוויה ולחזור. אח"כ החליטה שאין ברצונה לחזור לבלרוס ונשארה. אחרי כשנה הגיעה למסקנה שגם ישראל לא מתאימה לה והיא מתכוונת להמשיך הלאה.
לצפיה ב-'כל הכבוד לה!'
כל הכבוד לה!
06/08/2019 | 00:09
4
44
שיהיה לה בהצלחה רבה. רק לא ברור לי עניין קטן. היא אמרה שהיא מתמחה בביולוגיה מלקולרית וחיפשה פה משרה והתקבלה. קצת הכעיס אותי הדבר אם זו האמת. מכירה רבים וטובים שסיימו פה תארים בביולוגיה וכימיה מטעם אוניברסיטאות או הטכניון ומתקשים למצוא עבודה, כי זה לא הכי נפוץ או שהניסיון שהמעסיקים דורשים הזוי.
לצפיה ב-'בהחלט'
בהחלט
06/08/2019 | 21:07
2
30
בוגרים חסרי ניסיון בארץ נדפקים במגוון מקצועות.
ואנשים מנוסים שמגיעים מחו"ל חוגגים חופשי.
לצפיה ב-'מי שרוצה למצוא עבודה בביוטק מתקשה'
מי שרוצה למצוא עבודה בביוטק מתקשה
07/08/2019 | 10:47
1
36
הדרישות הזויות,המשרות מצומצמות אחת הסיבות למה לא המשכתי לימודים.
לצפיה ב-'עשית טעות, יכולת לבחור ללמוד במדינה'
עשית טעות, יכולת לבחור ללמוד במדינה
07/08/2019 | 19:40
26
שבה ניתן למצוא התמחות במקצוע במהלך הלימודים ולסיים את הלימודים כבעלת ניסיון, סביר להניח שזה גם היה מקנה לך ויזת עבודה פתוחה עם תום הלימודים. לצערך גם בניו זילנד אין כמעט עבודה בזה.
לצפיה ב-'יש מקצועות שאפשר למצוא בהם עבודה לחסרי ניסיון רק במדינות'
יש מקצועות שאפשר למצוא בהם עבודה לחסרי ניסיון רק במדינות
07/08/2019 | 19:35
33
מעטות ובמדינות שבהן זה לא כך אין טעם ללמוד את המקצועות הללו, כי לא ניתנת בהן הזדמנות לצבור ניסיון. ביולוגיה מולקולרית אין טעם ללמוד בישראל, אבל בבלארוס, באסטוניה, בדנמרק, בארה"ב, בקנדה ובקוריאה דווקא כן, כי במדינות אלה מוצאים לסטודנטים במקצועות אלה מקומות להתמחות בהם עוד במהלך הלימודים, כך שהם מסיימים את הלימודים עם ניסיון.
לצפיה ב-'מי שמגיע למסקנה שישראל לא מתאימה לו'
מי שמגיע למסקנה שישראל לא מתאימה לו
08/08/2019 | 11:18
6
38
ומחליט לחזור לארץ מוצאו או להמשיך הלאה, כל הכבוד לו, הוא עושה טובה גם לעצמו וגם לאלו שנשארים כאן. בשנות ה-90 המוני עולים-מהגרים נתקעו כאן בעל כורחם וזה גרם לקליטה ממש לא בריאה וממושכת יותר מהצפוי של כמיליון איש, חבלי התאקלמות קשים ביותר ופצעים נפשיים לכל שארית חייהם, וגם מיתוג של כל הקבוצה כזרים נחותים שאף שנחלש מאוד בשנים האחרונות, סביר להניח שישאר עוד הרבה מאוד זמן אחרי לכתינו. כל זה היה נחסך מאיתנו אם כל מי מבני העליה של נות ה-90 שנפשו חפצה לעזוב הייתה לו אפשרות מעשית לעזוב, ובהסתכלות לאחור, גם הפתרון של ההתמודדות הדמוגרפית של ישראל ממש לא יגיע מהמוני הרוסים, ששיעור הילודה שלהם הוא נמוך ביותר, וגם אם הוא מיישר קו עם החברה הכללית לאחרונה, אין מה להשוות אותנו בפרמטר הזה לעליה המזרחית של אמצע המאה ה-20, שסביר להניח שהישועה הדמוגרפית טמונה דווקא בכוח הילודה שלה.
לצפיה ב-'אכן מזכיר את אלי צפון'
אכן מזכיר את אלי צפון
12/08/2019 | 21:40
5
6
לצפיה ב-''
13/08/2019 | 08:25
2
17
ל-2 אנשים לא יכולות להיות דעות דומות ?

אופן ההתבטאות לא דומה כלל לאלי.
לצפיה ב-'אגב כל ההשוואות האלה לאלי'
אגב כל ההשוואות האלה לאלי
13/08/2019 | 09:56
1
22
רק מזכירות לי כמה הדעות האלה מוקצות מחמת מיאוס בציבור הרחב עכשיו. עדיין יש הרבה אנשים ציוניים, במגזרים מסויימים יותר מהממוצע ובאחרים פחות, אבל בגדול, מבחינת הלכי הרוח השוררים הציונות די מתה, והעליה שלנו נתנה בזה יד רחבה לפוסטמודרניזם הצברי-אשכנזי, כך שלעליה שלנו אכן תרומה כענקית בעיצובה של פני ישראל המודרנית. כמובן אני לא מכליל, ולא מדבר בשל כולם, אלא רק מדגיש מגמות כלליות בקרב המיליון ורבע ששינו את המזה"ת.
לצפיה ב-'אתה מסתכל מנקודת מבט שמאלנית'
אתה מסתכל מנקודת מבט שמאלנית
13/08/2019 | 22:12
16
בציבור הימני הדעות האלה מאוד מקובלות ונחשבות מיינסטרים.
העליה שלנו תרמה לאנטי-דתיות והחלשת הצביון היהודי וכור ההיתוך, אבל לא לשאר האלמנטים של הפוסט-מודרניזם שהועתקו ע"י צברים אשכנזים מאוד חילוניים אחד לאחד מחבריהם לדעה מאירופה וארה"ב.
אם כבר ה'רוסי הכבד' הטיפוסי חופף איתם בדעה לגבי דת והדמוגרפיה היהודית בארץ, אך מתנגש לחלוטין בענייני הפמיניזם, להט"ב, צמחונות, סביבתנות וכו'.
לצפיה ב-'אולי הדעות שלי לא עומדות בתקן של תקינות פוליטית, '
אולי הדעות שלי לא עומדות בתקן של תקינות פוליטית,
13/08/2019 | 09:42
1
18
אבל מה לא נכון ממה שכתבתי? העליה הרוסית עודנה ממשיכה לסבול מהתדמית שסיגלה לעצמה בשנות ה-90, ותאר לעצמך מה היה יכול להיות מצבינו אם העליה הייתה לא כה מאסיבית, עם משקל גדול יותר של אנשים שלא סותרים באופן כה בוטה את תדמית העליה הרוסית שהתפתח בישראל עד שנות ה-80? הרי לעליה שלנו תרומה גדולה מאוד להפיכתה של ישראל, על כל פלחי החברה, ממה שהיא הייתה בשנות ה-80 למה שהיא כיום.
לצפיה ב-'דעתי'
דעתי
13/08/2019 | 10:56
38
מוטב היה לרוב העולים להישאר בארצות מוצאם (חוץ מאלה שעלו מאיזורים שבהם התלקחה מלחמת אזרחים או מדינות אסיה התיכונה שבה הם היו מיעוט גזעי), או להגר לארה"ב או גרמניה. בשביל ההורים שלי העליה היתה אסון שהרס להם את החיים והפך אותם מאנשים בטוחים בעצמם ומקובלים חברתית לשבר כלי. בשבילי, העליה הרסה לי את התקופה הכי יפה בחיים, הנעורים.
אבל ישראל בתור מדינה רק הרוויחה מהעליה הגדולה.
לצפיה ב-'טייס יהודי בצבא האדום שהוכרז ע"י שלטונות בריה"מ כמשת"פ'
טייס יהודי בצבא האדום שהוכרז ע"י שלטונות בריה"מ כמשת"פ
06/08/2019 | 22:29
21
לצפיה ב-'פעם בשבוע עם תם אהרון: הקול הרוסי (סאטירה)'
פעם בשבוע עם תם אהרון: הקול הרוסי (סאטירה)
05/08/2019 | 10:51
1
32
לצפיה ב-'ליאור שליין לממש, אבל ממש עניים'
ליאור שליין לממש, אבל ממש עניים
06/08/2019 | 14:56
32
לא מבין מה הקסם של תם אהרון.  שנון הוא לא, מצחיק הוא גם לא (מקסימים, ברמה של גיחי גיחי). ערוץ 1 בהתגלמותו.
לצפיה ב-'אז מה באמת חושבים יוצאי חבר העמים על הכרזה של נתניהו ופוטין'
אז מה באמת חושבים יוצאי חבר העמים על הכרזה של נתניהו ופוטין
06/08/2019 | 09:33
24
לא בטוח בכלל שהשלט הגדול על מצודת זאב יוסיף קולות לראש הממשלה. ומהיכן מגיעים המנדטים החדשים של ליברמן? לא מאיפה שחשבתם

אנה ברסקי 02/08/2019 18:40

1. הכל התחיל מתמונה אחת. אומנם ענקית, אך עדיין לא יוצאת מהכלל בנוף הפוליטי חודש וחצי לפני הבחירות. גאוני זה לא, אך בהחלט מעביר את המסר. והמסר הוא בדיוק כמו במועד א' של הבחירות: "נתניהו הוא מדינאי־על, ידיד אישי של מנהיגי העולם החשובים ביותר. בחברת מי עוד חוץ מנתניהו ילך ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, על שפת הים יחף ונינוח? למי עוד חוץ מנתניהו יספר טראמפ את הבדיחות הלא תמיד פוליטיקלי קורקטיות שלו? למי עוד בישראל ילחץ פוטין יד בחיוך כזה פתוח ואמיתי? נתניהו. זו פשוט ליגה אחרת".

עד כאן הרעיון היחצני וביצועו האומנותי, שאת פירותיהם אפשר היה לראות מתחילת השבוע על שלטי החוצות המפוזרים ברחבי הארץ. אבל מה חושב אזרח מן השורה, שלא נמנה עם מעריצי הליכוד, כאשר הוא מביט בתמונה ענקית של נתניהו לוחץ את ידו של פוטין? "יאללה, בחירות". מה חושב מצביע של הליכוד? "אין על ביבי, כוווולם מכבדים אותו". ומה חושב עולה חדש, אחד שעלה מרוסיה או מאוקראינה בסביבות שנת 2010, נחשב לבעל דעות מערביות־ליברליות ועדיין שומר על קשר עם החברים במוסקבה, פטרבורג או קייב (לפי ההערכות יש כמה עשרות אלפי ישראלים שעונים על הקריטריונים האלה)? להלן הציטוטים (בתרגומי. הערוץ והצ'ט מתנהלים ברוסית) מקבוצה ברשת טלגרם השייכת בדיוק לצעירים כאלה:

28.7, יום א', בשעת צהריים: "אההההההההההה! (באותיות ענק) היום תלו על המטה הראשי של הליכוד שלט בחירות (כן, כן, שוב בחירות אצלנו). לפני כן הייתה תמונתם של נתניהו וטראמפ, הפעם הם בחרו לתלות את זה. נתניהו עם פוטין! למעלה כתוב 'נתניהו. ליגה אחרת'. כאילו נתניהו הוא הכי מלך מכולם כי יש לו יחסי ידידות עם פוטין. אחרי מה שקרה אתמול במוסקבה, התמונה הזאת... זה פשוט משהו 'נפלא'. שלא לדבר על כך שבין כל אלה שקוראים להם פה 'רוסים' יש המון יוצאי אוקראינה, שהיחס שלהם כלפי פוטין די ברור מאליו".

28.7, יום א', 14:00: "אמש טיילתי במדבר, ותוך כדי הטיול צפיתי בשידור חי מהפגנת הענק שהתרחשה במוסקבה. ראיתי איך במרחק של 3,000 קילומטרים ממני השוטרים מפוצצים את חברַי באלות! לאחד מהם שברו רגל, לשני גרמו לזעזוע מוח. לחשוב כי בסך הכל מה שאנשים במוסקבה ביקשו זה להשתתף בבחירות מוניציפליות! ביקשו וקיבלו מכות ומעצרים. וכעבור פחות מיממה אנשי הקמפיין של הליכוד החליטו לתלות את הכרזה הזאת. הערב בשעה 19:00 אנחנו מגיעים למצודת זאב למחות ולדרוש להוריד את הגועל הזה לאלתר!".

28.7, יום א', 14:30: "ועכשיו משהו מעניין יותר. מסתבר שאני מוזמן להשתתף בפגישת נתניהו עם הבלוגרים 'הרוסים'! זה קורה ביום שלישי בערב. בפאב בראשון לציון. אני יודע בוודאות איזו שאלה אני הולך לשאול אותו! יאללה תעבירו שאלות, אשתדל לשאול גם אותן!".

רומן גולדשטיין, הבעלים של ערוץ הטלגרם המדובר, הצליח לארגן הפגנה קטנה עוד באותו ערב. המפגינים - כ-30 איש, רובם חברים בערוץ - הגיעו עם שלטים, התמקמו מול בית ז'בוטינסקי, מחו נגד תליית הכרזה, צילמו תמונות סלפי, העבירו שידורים חיים בפייסבוק והתפזרו בלי שאף אחד שם לב. או שבכל זאת היה שם, מעבר לכביש, מי ששם לב והסיק מסקנות? למחרת ההפגנה הודיעו לרומן כי "בעקבות השינויים בלו"ז של רה"מ צומצמה הפגישה עם הבלוגרים".

2. יום שלישי, 30 ביולי, ערב סגירת הרשימות, הפך ליום שכולו "הרחוב הרוסי". יאיר לפיד ויואל רזבוזוב בחרו להזמין את הפעילים ה"רוסים" שלהם לפגישה בבריכת אביחיל בנתניה. על אף המיקום המבטיח כולם נשארו מחוץ למים, והתקשורת חיכתה לשווא לתמונות בבגדי הים. בעוד לפיד ורזבוזוב דיברו על לבם של אלה שעתידים לרדת לשטח לעשות מאמץ־על כדי למנוע "מהרוסים של כחול לבן לברוח בטרם עת", בעלי הבלוגים בשפה הרוסית (טוב, אלה מהם שלא מארגנים הפגנות מול מצודת זאב) התכנסו בפאב "יודל'ה" שבראשון לציון.
"היינו כ־50 איש", מספר אחד ממשתתפי הפגישה, לאוניד זלצמן, "הגענו בזמן וגילינו שנתניהו מתעכב. זה לא הפריע לאף אחד, כי היה שם כיבוד כיד המלך ובירה בשפע על חשבון המארגנים. פטפטנו, הצטלמנו, שתינו בירה. ביבי הגיע כעבור כשעה וחצי, ויחד איתו כל אנשי 'הסיירת הרוסית' שלו: טלי פלוסקוב, רוברט אילטוב, הספורטאי אלכס אברבוך והיועץ אריאל בולשטיין. שאלתי אותו אם הוא לא עייף משנותיו הארוכות בפוליטיקה ואם אינו שוקל ללכת לנוח.
"בתור תשובה פתח נתניהו בנאום שלם, דיבר ארוכות, היה שנון וחד, והרעיון המרכזי שקלטתי היה: 'אם לא אני, אז מי? על מי אפשר לסמוך, אם אעזוב?'. השאלה מן הסתם הייתה רטורית. מה אגיד לכם, חברים? ביבי הוא פשוט זמיר! כמה יפה הוא יודע לדבר, כמה משכנע! מצדי, שיהיה שגריר ישראל באו"ם לנצח נצחים, אמן. הגעתי למסקנה כי ביבי לא עייף בכלל, מלא אנרגיות, וכנראה לא יעזוב אותנו עוד הרבה זמן. לטובה או לרעה - ימים יגידו".

3. מוקד "רוסי" נוסף, אולי מרכזי יותר, היה באותו ערב: אירוע הצגת הרשימה של מפלגת ישראל ביתנו באקספו תל אביב. ליברמן הסתובב בין כולם, לחץ ידיים ונראה מבסוט מקבלת הפנים. האירוע נתפס כ"רוסי" בעיני אנשי התקשורת, אך כשמתבוננים ברשימה נראה כי גם הפעם היא נבנתה על פי עקרון הריצ'רץ': אם מס' 1 הוא דובר רוסית, אזי הבא אחריו אינו, וכן הלאה.
לפי הסקרים, ישראל ביתנו שומרת על כמות מנדטים הנעה בין 8 ל־10, ולדברי הסוקרים, את רוב כוחה היא שואבת דווקא מבוחרים שלא שייכים למגזר העולים. מי ששוקלים הפעם לשלשל את האות "ל" בקלפי הם ילידי הארץ בגילי 40־70, רובם חילונים מובהקים. האג'נדה של ליברמן בינתיים מדברת אליהם. זה גורם לישראל ביתנו לעלות בסקרים, להבטיח לנתניהו חיים קשים אחרי 17 בספטמבר, ולהכין אותו לדרישה של ארבעה תיקים חשובים (כולל משרד הבריאות ומשרד הפנים לצד הביטחון והקליטה - ד"ש חם לליצמן ולדרעי).

במצודת זאב (הכרזה עדיין תלויה שם) עוקבים בקפדנות אחרי היריב המר. המטה הרוסי פועל ללא הרף. לכל ראיון של ליברמן וחבריו מגיעה מיד תגובה חריפה. אנשי הקמפיין ממעטים לאשר לחברי הליכוד להתראיין בתקשורת הרוסית. בינתיים עיקר המלחמה מתרחש בזירה הווירטואלית ובא לידי ביטוי בסרטוני תעמולה. על כל סרטון חריף של הליכוד מיד באה תשובה הולמת מבית היוצר של ישראל ביתנו. כיצד הקרב הזה ייגמר - איש לא יודע. אך לפי כמות הסרטונים ואיכותם, נראה שאפשר כבר להתחיל לארגן פסטיבל סרטים פוליטיים. הרייטינג בטוח יהיה בשמיים. אפשר גם להזמין את הבלוגרים. רק בבקשה, בלי תמונות של נשיא רוסיה!

------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'סרטון קצר של כאן 11 על היחס שהעולים מרוסיה קיבלו בישראל'
סרטון קצר של כאן 11 על היחס שהעולים מרוסיה קיבלו בישראל
02/08/2019 | 10:24
29
116
https://youtu.be/hWFJD2nXn5Y

יש לציין שגיבורת הסרטון היא אשה יפה שהיתה כנראה בהרבה קשרים חברתיים ורומנטיים עם ילידי הארץ, ומכאן כנראה כל החוויות השליליות. המצב של גבר עולה גרוע בהרבה. סביר להניח שהוא מעולם לא הגיע למצב שילידת הארץ יוצאת איתו ואז הוריה מתנגדים. הוא נפסל מראש. הוא גם לא הגיע למצב שחבריו הצברים זורקים לו הערות כאלה ואחרות. פשוט לא היו לו חברים צברים.

לצפיה ב-''
02/08/2019 | 16:17
3
לצפיה ב-'היא נראית קווקזית'
היא נראית קווקזית
04/08/2019 | 00:04
12
39
יכול להיות שאיתרע מזלה, והיא גדלה בין אחינו המזרחים ששונאים זה את זה, שלא לדבר על שנאת הזר והשונה מהם.

דווקא יש המון נישואים בין עולות לצברים.
לצפיה ב-'גדלה בנתניה'
גדלה בנתניה
04/08/2019 | 08:34
10
59
כנראה בשכונה עם רוב מזרחי, לכן אימצה ג'סטות וצורת דיבור וליבוש של פרחה.
אבל זה נכון שיש הרבה קשרים זוגיים בין עולות לצברים, בעיקר העולות היותר יפות. הפחות יפות נשארות בתור שאריות לרוסים.
לצפיה ב-'מאיפה אתה מביא את זה? '
מאיפה אתה מביא את זה?
04/08/2019 | 13:42
8
32
אני לא יפה, אני ממוצעת כמו רוב הנשים בארץ ובעולם והיו לי יותר 4 מערכות יחסים עם צברים היתר היו עם דוברי רוסית. מה הקשר?
לצפיה ב-'כתבתי "בעיקר" ולא "רק"'
כתבתי "בעיקר" ולא "רק"
04/08/2019 | 14:42
7
47
ככל שהאישה יותר יפה כך היא תשאף לבני זוג ממעמד כמה שיותר גבוה, והרוסים אוטומטית משוייכים למעמד נמוך.
כמו כן, המקרה שלך עוד יותר מדגיש עד כמה הגברים נמצאים במצב גרוע יותר מנשים. מעולם לא פגשתי אף גבר עולה, גם כזה שנראה מעל הממוצע שהיו לו 4 מערכות יחסים עם צבריות. קל וחומר גבר שסובל מחרדות ודכאון, כפי שהעדת על עצמך, ברוב המקרים יתקשה למצוא זוגיות כלהיא בלי קשר למעמדו ומוצאו.

לצפיה ב-'גם גבר עשיר ישאף למצוא לעצמו אישה יותר יפה'
גם גבר עשיר ישאף למצוא לעצמו אישה יותר יפה
04/08/2019 | 15:18
6
45
האינטרסים תואמים במצב כזה. רוב הגברים בעלי הסטטוס לא ימצאו שום עניין בבחורה רגילה, אפילו אם הם עצמם נראים כמו טראמפ, כלומר מכוערים ולא אטרקטיביים.

למי שיש קשיים נפשיים נידון לחיי בדידות. כל בני הזוג שלי עזבו אותי בגלל הבעיות שלי. הסיכוי שתהיה לי מערכת יחסים ארוכה ויציבה שואף לאפס, לאו דווקא בגללי, אלא בגלל שכולם רוצים חיים קלים ושקטים בלי בן משפחה מעורער נפשית.
לצפיה ב-'אין קשר לעושר'
אין קשר לעושר
04/08/2019 | 15:50
3
50
המעמד לא נקבע לפי העושר,אלא אם מדובר בעשיר מופלג שגר בסביון ונוהג בפרארי.
גם רוסים שעובדים בגוגל ומרוויחים 50 אלף לחודש, נחשבים למעמד נמוך בעולם הדייטינג.
לצפיה ב-'איזו מן אישה תתנגד לצאת עם הייטקיסט?'
איזו מן אישה תתנגד לצאת עם הייטקיסט?
04/08/2019 | 16:23
2
31
ברגע שהיא אישתו של הייטקיסט, אז גם היחס אליה משתנה. פתאום המורים יותר סבלניים לילד שלהם, ההורים מזמינים את הילד למסיבות יום הולדת, זה אחד שכדאי להיות איתו בקשר אומרים ההורים לילד שלהם. אז אל מי אתה עובד? בטוח לא עליי.

בנות היום מחפשות כסף. אף אחת לא רוצה לגדול עם הגבר שלה, רוצה תוצר מוגמר. הרי אף אחת לא תשמח לצאת עם עובד סוציאלי שמביא משכורת רעב הביתה ובחברה הישראלית מתייחסים אליו כאל חרא, למרות שהוא תורם יותר מכל הייטקיסט ממוצע שמתקן קודים או מפתח אפליקציות מפגרות.
לצפיה ב-'איזה שטויות'
איזה שטויות
04/08/2019 | 16:56
1
51
אני היטקיסט וכל ההורים בכיתות של הילדים שלי לא רוצים שום קשר איתי או עם אשתי.
הם רק יודעים שאני רוסי, לא מעניין אותם המקצוע שלי. אני מבחינתם לא בן אדם בכלל.
אותו דבר עם בנות. כשהייתי בגיל הדייטינג כבר הייתי הייטקיסט. זה אולי עניין את הבנות הרוסיות אבל לא את הצבריות. עבורן אני כלל לא גבר ולכן המקצוע שלי מעניין אותן כשלג דאשתקד.
לצפיה ב-'כנראה הילדים שלך לומדים בבתי ספר אליטיסטיים'
כנראה הילדים שלך לומדים בבתי ספר אליטיסטיים
04/08/2019 | 21:22
34
איפה שכל הילדים מגיעים מרקע סוציו-אקונומי דומה. אילו היו לומדים בבית ספר מעורב, מיד היית שם לב להבדלים. אני לא צריכה שמישהו יסכים איתי, אני יודעת איך זה עובד. למדתי בבית ספר מעורב, המורים אפילו לא התייחסו לעובדה שאני צריכה לקבל הארכת זמן במבחנים. מי שקיבל הארכת זמן היו כמובן הילדים שגרו בשכונות טובות, לא בגלל שהם צריכים אותה אלא בגלל שההורים ביקשו והם קיבלו. כשאימי ביקשה אמרו לה ישר בפנים לכי לחפש את החברים שלך. למה? בוא נחשוב ביחד.

בקשר לבנות, אני לא יכולה לשפוט. אני לא מכירה אותן, אולי הן בעצמן מגיעות ממשפחות עמידות ומרגישות נסיכות לא מהעולם הזה. אני די בטוחה שאם היית מסתובב בקרב בנות רגילות, היו מספיק שהיו רוצות אותך, במיוחד המזרחיות (במידה ואתה לא מכוער כמו טראמפ, אין לך משקל עודף ואתה לא גמד או חד-קרן).
לצפיה ב-'אז למה שלא תשתמשי בהצעות שלך? ולא תצאי עם גבר'
אז למה שלא תשתמשי בהצעות שלך? ולא תצאי עם גבר
04/08/2019 | 17:05
1
34
מארגז החול שלך? מישהו שגם חולה נפשית? גם אז אפשר לבוא ולטעון שנפתרו כל הבעיות.
לצפיה ב-'כי זה לא מעשי'
כי זה לא מעשי
04/08/2019 | 21:27
24
ההצעה שלי לבחורה ההיא מאוד מעשית. יש הרבה דוברי רוסית בארץ. איך את בדיוק מצפה ממני למצוא מישהו פגוע נפש? אף אחד לא הולך עם תווית "שלום, אני פגוע נפשית" חוץ מזה, האחוז שלהם לא כזה גבוה בקרב האוכלוסייה אז זה לא מעשי. דבר שני וחשוב לא פחות, זה לא רעיון טוב. נניח שניכם סובלים מדיכאונות, במידה ואת ברמיסיה והוא לא, הוא יכול בקלות להכניס אותך למיטת חולי.
לצפיה ב-'אכן, המראה והדיבור מיד מסגירים שגדלה בסביבה פרחית.'
אכן, המראה והדיבור מיד מסגירים שגדלה בסביבה פרחית.
04/08/2019 | 22:34
4
לצפיה ב-'מה רצית להגיד בזה שהיא נראית קווקזית?'
מה רצית להגיד בזה שהיא נראית קווקזית?
04/08/2019 | 13:39
9
לצפיה ב-'שתצא עם דוברי רוסית'
שתצא עם דוברי רוסית
04/08/2019 | 13:49
9
41
הם יותר יבינו אותה. חוץ מזה, רוב דוברי רוסית האשכנזיים הרבה יותר מנומסים ולרוב מדובר באנשים שעשו את עצמם ולא חיים על חשבון שסבתא נתנה לו בירושה.
לצפיה ב-'זה לא העניין פה'
זה לא העניין פה
04/08/2019 | 14:48
8
35
היא לא התלוננה שקשה לה למצוא זוגיות.
אחת כזו יכולה להחליף בן זוג כל יום כמו גרביים.
לצפיה ב-'היא התלוננה שהישראלים מתגרים בה'
היא התלוננה שהישראלים מתגרים בה
04/08/2019 | 15:21
7
32
אז שתמצא מישהו לא ישראלי. הינה נפתרו כל הבעיות.
לצפיה ב-'אבל זו מטרת הסרטון'
אבל זו מטרת הסרטון
04/08/2019 | 15:47
6
41
להראות את הבריונות המילולית שמופנית כלפי העולים מברית המועצות לישראל. ולא לתת שיטות איך לברוח מהבריונות.
אני למשל כמעט ולא נתקלתי בשום דבר ממה שהאישה הזאת פירטה, מאז שהשתחררתי מצה"ל לפחות. פשוט לא יצא לי לנהל שיחות נפש עם גברים צברים (אני לא מעניין אותם) או לצאת עם אישה צברית.
לצפיה ב-'גם העולים מברית המועצות לא נשמות טהורות'
גם העולים מברית המועצות לא נשמות טהורות
04/08/2019 | 21:37
5
34
גם מהם יש גזענות.
לצפיה ב-'זה נכון'
זה נכון
04/08/2019 | 22:01
4
25
אבל הם מיעוט. זה טבעי כשמיעוט מדוכא חש ממורמר כלפי הרוב המדכא.
לצפיה ב-'לא נראה לי שזה בגלל זה'
לא נראה לי שזה בגלל זה
04/08/2019 | 22:09
3
30
הם תוצר של רוסיה, ברוסיה כל מי ש"שחור תחת" הוא תת רמה ישר. הינה בבקשה, שאול רצה בזה הרגע לרמוז לנו שהבחורה הזאת קווקזית בגלל ההתנהגות שלה. כלומר, אשכנזיות לא יתנהגו ככה. בולשיט.
לצפיה ב-'יהודים קווקזים ובוכריים '
יהודים קווקזים ובוכריים
04/08/2019 | 22:15
2
29
בד"כ רואים את עצמם בתור מזרחים ונוטים יותר לאמץ ג'סטות וצורת דיבור של מזרחים.
ראי ערך שרית חדד שאפילו שינתה את שם המשפחה למרוקאי. אבל לאחרונה שמתי לב שגם רוסים אשכנזים שגדלו בשכונות עם רוב מזרחי, נוטים "להתמזרח".
לצפיה ב-'בגלל שהם מזרחים'
בגלל שהם מזרחים
04/08/2019 | 22:31
1
27
התרבות יותר חמולתית, הם בדרך כלל יותר חמים. זה נכון לכל הקווקזים גם הנוצרים, אבל זה לא אומר שצריך להפלות אותם בגלל זה. אפשר לחשוב שהגופניקים הרוסיים הם בעלי גינונים בריטיים.
לצפיה ב-'מי אמר שצריך להפלות?'
מי אמר שצריך להפלות?
04/08/2019 | 22:41
26
לא אמרתי דבר כזה.
לצפיה ב-'היא באמת יפה בפנים, אבל יש לה משקל עודף'
היא באמת יפה בפנים, אבל יש לה משקל עודף
04/08/2019 | 17:03
4
41
נראה לי שהיא קצת מגזימה, אולי כי זה הקטע. לא נראה לי סביר שמישהו יתנגד לצאת עם מישהי שיש לה מבטא במידה והיא מושכת אותו מינית. נראה לי שהאמירות של הסבתא בסלון או "אימא שלך זונה" נשארו איפשהו בעבר הרחוק. אולי היא פשוט נזכרת בזה.
לצפיה ב-'היא לא טענה שלא רצו לצאת איתה'
היא לא טענה שלא רצו לצאת איתה
04/08/2019 | 17:48
3
39
היא טענה שההורים של בחור שיצאה איתו לא רצו להיפגש איתה כי היא רוסיה
לצפיה ב-'היא טענה שאחד הבחורים אמר לה שאם היה'
היא טענה שאחד הבחורים אמר לה שאם היה
05/08/2019 | 21:47
2
27
מבטא יותר מודגש, הוא לא היה יוצא איתה. נשמע כמו שקר, גם אם היה לה מבטא פקיסטני היו יוצאים איתה כי היא אטרקטיבית.
לצפיה ב-'צרות של עשירים'
צרות של עשירים
05/08/2019 | 22:31
1
28
בחור שיצא איתה אמר לה שכך וכך. לפחות הוא יצא איתה והתעניין בה בתור בן אדם בצורה מספקת כדי לנהל איתה שיחות נפש.
לצפיה ב-''
06/08/2019 | 21:11
2
לצפיה ב-'הנפלאות של "מוזאון השואה" באוקראינה'
הנפלאות של "מוזאון השואה" באוקראינה
01/08/2019 | 13:44
18
30
ב"מוזאון השואה" האוקראיני ששמו "התקומה" ישנו המיצג שמראה את היהודים הבולשביקים שרצחו אוקראינים במסגרת האירגונים היהודיים כגון נ.ק.ב.ד. הדברים נעשו בכדי שהבמקרים יפנימו את הסיבות האמתיות לשואת יהודי אוקראינה, שהוסברו בזמנו עוד ע"י רייכסמיניסטר לתעמולה יוזף גבלס.

לצפיה ב-'עכשיו תקרא את התגובה הזאת'
עכשיו תקרא את התגובה הזאת
01/08/2019 | 14:21
14
23
עם תיאור התצוגה (גילוי נאות: אין קשר משפחתי ביני לבין המגיב)

לצפיה ב-'מעתה על המוזיאונים לשואה להתחיל את התצוגה מ"פישעי היהודים"'
מעתה על המוזיאונים לשואה להתחיל את התצוגה מ"פישעי היהודים"
01/08/2019 | 14:39
13
43
הבנקאים היהודים הפושעים שתקעו סכין בגבה של גרמניה הנלחמת במלחמת עולם הראשונה.
האומנים הדגנרטיביים היהודים שהפיצו סטיות מיניות וכדומה.
הפרזיטים היהודים שמצצו דם מאומות העולם.
המרצחים החהודים שטבחו בעמי ברה"ב במסגרת האירגונים היהודיים כגון נ.ק.ב.ד.

כך ההיסטוריה תהיה מובנת והיגיונית.

לצפיה ב-'מכיר את הבדיחה על он меня сукой обозвал?'
מכיר את הבדיחה על он меня сукой обозвал?
01/08/2019 | 15:59
12
27

צורת החשיבה שלך בהחלט זהה: געוואלד, במוזיאון היהודי יש חדר עם תמונה של יהודים ששירתו במשטרה החשאית, זה אומר שהמייסדים רוצים להשחיר את פניהם של כל היהודים באשר הם, זה אומר שהחונטה הבנדראית עוד מעט תציע פתרון סופי לבעיית היהודים, זה אומר שאני, טלמון סילבר הגדול, עליתי על המזימה שלהם ומגיע לי עיטור ע"ש לנין!
לצפיה ב-'חבל שאתה מתלוצץ'
חבל שאתה מתלוצץ
01/08/2019 | 16:52
11
28
זה לא זכרון הקינגורו באוסטרליה, אלה משפחתיך. וחבל שאתה מתחמק מאמת אחת פשוטה. ה"מוזיאון השואה" הזה מפיץ תעלומה נאצית. הרי בדיוק כך הנאצים הצדיקו את השואה.
לצפיה ב-'המוזיאון הזה משקף את חיי היהודים בברית המועצות'
המוזיאון הזה משקף את חיי היהודים בברית המועצות
01/08/2019 | 23:43
16
כולל חייהם של מהפכנים ואנשי המשטרה החשאית. אתם הקומוניסטים אוהבים לייפות ולזייף היסטוריה, אבל אנשים נורמטיביים נוהגים אחרת.
לצפיה ב-'מי שאשם בשואה הם לא האוקראינים'
מי שאשם בשואה הם לא האוקראינים
02/08/2019 | 00:21
9
30
אלה הארגונים היהודיים שיצרו פוגרומים ראשוניים ברחבי אירופה המזרחית על מנת ליצור מצב בלתי נסבל ולשכנע בכך יהודים שיש צורך במפעל הציוני. מה שהמצב יצר זה שהאירופאים לקחו דוגמה והמשיכו את מה שהתחילו יהודים. מה שנקרא אל תכניס רעיונות לראשם של אחרים, זה יכול לפעול כנגדך.
לצפיה ב-'האם תוכלי לספק מקורות לכך?'
האם תוכלי לספק מקורות לכך?
02/08/2019 | 01:07
3
לצפיה ב-'נו באמת ?'
נו באמת ?
02/08/2019 | 09:35
16
התחלת כבר להאמין שהפוגרומים הם פרי מזימה ציונית ??
שזה אפילו היה הגורם לשואה.
תלמדי מעט היסטוריה על פוגרומים ופרעות במהלך השנים.

אזהרה אחרונה מכתיבת שטויות כאלה
לצפיה ב-'מי שמאמינה שישראל ייבאה בשר תותחים, תאמין גם בשאר השטויות'
מי שמאמינה שישראל ייבאה בשר תותחים, תאמין גם בשאר השטויות
02/08/2019 | 10:03
1
25
את הפרוטוקולים של זקני ציון כבר הספקת לקרוא ולשנן?
לצפיה ב-'מעניין כיצד אנשים מגיעים לידי תמיכה בתאוריות הקשר'
מעניין כיצד אנשים מגיעים לידי תמיכה בתאוריות הקשר
03/08/2019 | 16:31
28
יש דעה שאומרת שמדובר דווקא באנשים אינטליגנטיים מעל הממוצע.
לצפיה ב-'עד כאן'
עד כאן
02/08/2019 | 10:17
4
27
אני מבין שנפגעת מהעלייה לישראל, אבל אל תגעי בנושא הזה
לצפיה ב-'אבל שאול רזניק הרי משרד פחות או יותר אותו דבר'
אבל שאול רזניק הרי משרד פחות או יותר אותו דבר
02/08/2019 | 11:18
3
25
אולי בצורה טיפה יותר מתוחכמת. וזה לא מקומם אותך...
לצפיה ב-'הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה מעניין אותי כשלג דאשתקד '
הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה מעניין אותי כשלג דאשתקד
02/08/2019 | 12:03
2
37
בגלל זה הפסקתי את המנוי לטלוויזיה הרוסית, כדי לא לשמוע כל הזמן "אוקראינה אוקראינה".
לצפיה ב-'אבל קורה דבר כזה'
אבל קורה דבר כזה
02/08/2019 | 14:09
1
23
במסגרת ה"קונפליקט" יוצא שיהודי דתי מוכן להלבין אפילו תעמולה גבלסית. עד לשם זה מגיע.
לצפיה ב-'בסדר, מה שתגיד'
בסדר, מה שתגיד
02/08/2019 | 15:13
1
לצפיה ב-'האשמת עם ישראל כולו בארגונים שרק חלק קטן מהם שחרגו '
האשמת עם ישראל כולו בארגונים שרק חלק קטן מהם שחרגו
02/08/2019 | 09:30
2
18
מדרכם לקחו בהם חלק.
לצפיה ב-'כפי שכבר כתבתי'
כפי שכבר כתבתי
02/08/2019 | 11:15
1
25
הדברים נולדו ברייכסמיניסטריום לתעמולה בראשות יוזף גבלס במהלך ההכנה למלחמה נגד ברית המועצות והשמדה של האוכלוסייה היהודית. הנאצים הבינו היטב שמעשי זוועה בקני מידה כה גדול לא ניתן להסתיר. לכן הם הטילו את המשימה על המקומיים, כאילו הנקמה העממית על "מעשי היהודים" ושהם רק יעמדו מהצד עם "ידיים נקיות". הלכה למעשה בנ.ק.ב.ד היו פחות מ-10% יהודים. הרוב היו רוסים, אוקראינים ויוצאי קווקז.
לצפיה ב-''
02/08/2019 | 15:33
1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום  ויזה ואזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
I-Immigrate
I-Immigrate

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה