לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
98529,852 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'רב קונסרבטיבי עוכב לחקירה משום שערך חופות'
רב קונסרבטיבי עוכב לחקירה משום שערך חופות
19/07/2018 | 10:24
18
23
לצפיה ב-'לא הבנתי מה הבעיה'
לא הבנתי מה הבעיה
19/07/2018 | 12:57
14
הרי רפורמים וקונ' עורכים חופות לפי דתם בצורה קבועה זה הרבה שנים.
החוק אוסר לקיים חופה פרטית ע"פ ההלכה, כאן לא מדובר בסוג זה של חופה.
לצפיה ב-'מה יקרה לעו"ד ולרופא שאין להם רישיון ישראלי?'
מה יקרה לעו"ד ולרופא שאין להם רישיון ישראלי?
19/07/2018 | 14:49
10
15
התשובה: חקירה וקנס. אם היית אומר "אני נגד המונופול האורתודוקסי", מילא. אבל במצב הנתון רב שלא הוסמך ע"י הרבנות הראשית משול למדריך טיולים שלא הוסמך ע"י משרד התיירות משול לעו"ד שלא עבר את מבחני הלשכה.
לצפיה ב-'הדוגמה שלך לא נכונה'
הדוגמה שלך לא נכונה
19/07/2018 | 19:14
7
15
הרב הנ"ל איננו מתחזה לרב אורתודוקסי מטעם הרבנות.
אנשים שעורכים חופה אצלו מודעים לכך שעליהם גם לערוך טקס אזרחי בחו"ל או להיחשב כידועים בציבור.
לפי ההגיון שלך גם אברי גלעד שעורך חופות חילוניות אמור להיעצר.
לצפיה ב-'היא בהחלט נכונה'
היא בהחלט נכונה
19/07/2018 | 19:22
6
17
ראשית, הוא בכלל ביצע עבירה הלכתית - חיתן ממזרה עם מי שאינו ממזר, ראה קובץ מצורף.

שנית, ככה נשמעת לשון החוק:
לצפיה ב-'מסתבר שהוא בעצם ביצע חופה ע"פ ההלכה'
מסתבר שהוא בעצם ביצע חופה ע"פ ההלכה
19/07/2018 | 19:31
4
14
וחיתן ממזר.
ולא טקס חתונה קונסרבטיבי שאז לא היתה בעצם שום בעיה, כי טקסים כאלה הם עורכים חופשי.
לצפיה ב-'מה השטויות האלה'
מה השטויות האלה
19/07/2018 | 20:13
3
13
החתונות הקונסרבטיביות הן חתונות לפי ההלכה. הקונסרבטיביות מכירים בהלכה, אבל פחות מחמירים.
לצפיה ב-'לא'
לא
20/07/2018 | 06:56
2
3
הקונסרבטיבים משנים את ההלכה ולא פחות מחמירים.
החתונות ושאר המצוות שלהם חורגים מהגדרות בסיסיות של ההלכה.

גם אם תיקח כיפות סרוגות בגירסת הלייט או דתיים לא לאומיים ולא חרדים (כמו חלק מיוצאי תימן או הודו או צרפת של היום) אז תראה שהם עומדים בסטנדרטים בסיסיים ולא מחמירים בד"כ מעבר.
אבל קונסרבטיביים שינו ומשנים את ההלכה בצורה שאף יהודי נאמן למקור ('אורתודוקסי') לא יסכים עליה.

במקרה הנוכחי, כפי שהבנתי האדון הוסמך לרבנות (אורתודקסית) ולאחר מכן הפך לקונסרבטיבי , הוא ערך חתונה הלכתית בדיוק ע"פ הכללים ומבלי שיש לו אישור מהרבנות לערוך אותה והוא חיתן ממזר, דבר שמנוגד להלכה.
על בסיס זה מדובר בעבירה על החוק.
לצפיה ב-'מה ההבדל בין חתונה קונסרבטיבית'
מה ההבדל בין חתונה קונסרבטיבית
20/07/2018 | 09:33
1
7
לחתונה לפי ההלכה בדיוק? בשתיהן עומדים מתחת לחופה, אומרים אם ישכחך ואומרים מקודשת ויש שני עדים.

המשטרה כפופה ליועץ המשפטי לממשלה, ואם הוא קבע שאין לעצור רבנים קונסרבטיבים או רפורמים על עריכת חופות מטעמי חופש פולחן, אז אין לעשות זאת.
לצפיה ב-'הקונסרבטיבים שינו כמה דברים'
הקונסרבטיבים שינו כמה דברים
20/07/2018 | 20:48
2
כמו ביטול כתובה והכנסת תכן שלא מבדיל בין המינים למשל.

תפקיד היועץ הוא לייעץ ולא לחוקק חוקים.
המשטרה פועלת ע"פ החוק.
לצפיה ב-'ממתי המשטרה מטפלת בעבירות הלכתיות?'
ממתי המשטרה מטפלת בעבירות הלכתיות?
19/07/2018 | 20:11
11
אנחנו עוד לא מדינת הלכה ואין עדיין סנהדרין.
לצפיה ב-'A lawyer or a guide that haven't received a license '
A lawyer or a guide that haven't received a license
19/07/2018 | 22:15
1
15
is not the same as a rabbi whom works without reference of the Chief Rabbinate of Israel. In the first case, we got a human-risk situation.
לצפיה ב-'מדריך טיולים שלא הוסמך על ידי משרד התיירות'
מדריך טיולים שלא הוסמך על ידי משרד התיירות
20/07/2018 | 08:37
6
ברוב המקרים לא גורם שום נזק. אלא מה, החוק מחייב קורסים ותעודה רשמית.
לצפיה ב-'מעט פרטים:'
מעט פרטים:
19/07/2018 | 19:19
3
9
בתי הדין הרבניים מגיבים לסערת חקירת הרב הקונסרבטיבי בחיפה וטוענים כי היא ההנחיה למשטרה לחקור אותו ניתנה לאחר שבדיון שנערך בבית הדין התברר שהוא חיתן כדת משה וישראל אדם שהוגדר על פי ההלכה באותה שעה - ממזר.

"מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון שבאותה העת היו ממזרים, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק - דבר שכל יהודי יירא שמים מגנה. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק", נמסר מהנהלת בתי הדין.

נציין כי חתונה שכזו אשר מנוגדת להלכה ולחוק ועלולה להכניס לעם ישראל פסולי חיתון ובפועל ליצור מכשלה הלכתית לרבים בעם היהודי. עריכת חופה לפסולי חיתון אסורה לא רק על פי פקודת רישום הנישואין והגירושין אלא גם על פי חוק העונשין.

חיון נחקר בחשד לעבירה על סעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין, האוסר על קיום נישואין וגירושין פרטיים וקובע עונש מאסר של שנתיים על עריכת נישואין או גירושין ללא רישום וכן בחשד לעבירה על חוק העונשין.

מקור:בשבע
לצפיה ב-'יש לי תחושה שהחיון הזה לא בקו השפיות, בלשון המעטה'
יש לי תחושה שהחיון הזה לא בקו השפיות, בלשון המעטה
19/07/2018 | 19:28
1
7
ראיתי פוסט שבו הוא סיפר על עצמו בסגנון הבא: "הייתי אורתודוקסי וגם חילוני, וגם קיבלתי הסמכה לרבנות משני המחנות הללו". כאילו דה, רב חילוני? אהממממ...
לצפיה ב-''
19/07/2018 | 19:30
1
לצפיה ב-'מה זה משנה את מי חיתן?'
מה זה משנה את מי חיתן?
19/07/2018 | 20:10
17
הרי ממילא החתונות שערך אינן מוכרות ע"י המדינה וע"י הרבנות הראשית. כמו כן, המעצר מנוגד להוראת היועץ המשפטי לממשלה שלא לאכוף את החוק הנ"ל כלפי רבנים רפורמים וקונסרבטיבים.
לצפיה ב-'מעניין איך המשטרה פעלה בכזאת נחישות'
מעניין איך המשטרה פעלה בכזאת נחישות
19/07/2018 | 20:32
1
9
במקרה הזה. חבל רק שהנחישות הזאת חסרה בהתמודדות מול הפושעים החרדים מבית שמש.
לצפיה ב-'לא עוצרים אותם גם ?'
לא עוצרים אותם גם ?
20/07/2018 | 07:06
5
לצפיה ב-'תעודת לידה ואפוסטיל - מקרה מאתגר'
תעודת לידה ואפוסטיל - מקרה מאתגר
16/07/2018 | 14:12
26
72
שלום לכל באי הפורום,

אשתי נולדה במוסקבה ב-1987. יחד עם זאת, היא הייתה תושבת אזרבייג'ן עד שעלתה ארצה ב-1997. הלידה במוסקבה הייתה מקרית. באותה התקופה, כידוע, רוסיה ואזרבייג'אן היו אותה מדינה - ברית המועצות. כעת, יש לנו צורך בתעודת לידה של אשתי עם חותמת אפוסטיל של משרד החוץ של המדינה המתאימה. השאלה היא: מי היא המדינה המתאימה? אזרבייג'ן או רוסיה? אל מי פונים כדי לקבל תעודת לידה וחותמת אפוסטיל.

תודה!
לצפיה ב-'רוסיה, תעודת הלידה היא הקובעת'
רוסיה, תעודת הלידה היא הקובעת
16/07/2018 | 15:30
4
16
לצפיה ב-'אז פונים לשגרירות רוסיה?'
אז פונים לשגרירות רוסיה?
16/07/2018 | 15:45
3
36
מישהו פה בפורום התנסה בתהליך? אני יודע שיש להם גם קונוסליה, בנוסף לשגרירות, בתל-אביב. למי פונים? יעשו לנו חיים קשים כי היא לא אזרחית של אף אחד מהמדינות? אנחנו לא רוצים אזרחות של רוסיה, רק תעודת לידה (יש לנו את המקורית שאנו רוצים לשמור ולא למסור) ואפוסטיל. אשמח לקבל מידע לגבי, הליכים, מחירים ממי שעבר את התהליך ו/או תהליך דומה. גוגל ממש אובד עצות.

תודה!
לצפיה ב-'לא התנסיתי אך אכתוב לך מידע שקיבלתי'
לא התנסיתי אך אכתוב לך מידע שקיבלתי
16/07/2018 | 15:54
1
17
אשתך זכאית לאזרחות רוסית (במידה ולא ויתרה עליה) ואם תבקשו תעודת לידה מרוסיה של אשתך (ורק מרוסיה אפשר לבקש מכיוון שנולדה במוסקבה, ששייכת היום לרוסיה) ירשמו את אשתך במרשם האזרחים של רוסיה (אם לא רשמו ממילא ויכול להיות שהיא כבר רשומה ואינך יודע, אפילו סביר להניח שהיא רשומה), יכול להיות שיכריחו אותה להזמין דרכון רוסי (ולשלם עליו כמובן).

במידה ואשתך ויתרה על אזרחותה הרוסית או אזרחות ברה"מ כשהיגרה לישראל (תלוי מתי היגרה לישראל) אז יכולים לעשות לכם בעיות, אם היא מעולם לא ויתרה על אזרחות ברה"מ או אזרחותה הרוסית לא סביר שיעשו לכם בעיות.
לצפיה ב-'תיקון טעות'
תיקון טעות
16/07/2018 | 15:57
15
קראתי שוב את הודעתך וכתבת שאשתך היגרה לישראל בשנת 1997, לכן מדובר חד משמעית באזרחות רוסית ולא באזרחות ברה"מ. כמו כן בנושאים אלה פונים לקונסוליה, לא לשגרירות.
לצפיה ב-'אני לא מבין מה בדיוק הבעיה'
אני לא מבין מה בדיוק הבעיה
16/07/2018 | 16:09
22
ע"פ מה שכתבת אשתך מעולם לא הייתה אזרחית רוסיה וגם אין לה זכאות לכך. אם היא עלתה ב-1997 אזי היא אזרחית אזרביג'אן ( אלא אם כן ויתרה על אזרחותה).

שנית, לצורך מה אתה צריך את האישור הנוטריוני? מי דרש את זה? היכן נמצא המקור של תעודת הלידה שלה?
לצפיה ב-'מאחר והיא אזרחית אזרביג'אן'
מאחר והיא אזרחית אזרביג'אן
16/07/2018 | 15:55
5
23
ורישום האוכלוסין שלה נעשה שם אזי האישור צריך להיות מאזרביג'אן.

שאלה- אני מבין מדבריך שמה שאתה צריך זה תרגום נוטריוני למקוריות המסמך. אם כך, אם יש לאשתך את המקור ( ואמור להיות לה) אז למה לא לפנות לנוטריון דובר רוסית בישראל?
לצפיה ב-'היא אינה אזרחית אזרביג'אן - בוודאות'
היא אינה אזרחית אזרביג'אן - בוודאות
16/07/2018 | 16:15
4
19
תעודת הלידה שלה, מאחר והיא נולדה ב-1987, היא סובייטית. הלידה עצמה, התרחשה בבית חולים במוסקבה, קרי, ברוסיה. זה מה שהופך את העניין לכ"כ מורכב. מכל מקום, אין לנו כל עניין באזרחות רוסית/אזרית. רק בעותק נאמן למקור של תעודת הלידה (את המקור נשמור לעצמנו ואת ההעתק נמסור לגורם צד שלישי) בצרוף חותמת אפוסטיל.  אני זקוק לתרגום נוטריוני מרוסית לפורטוגזית. מאתגר, אני יודע  אבל זה כבר עניין אחר. אני מניח שמאחר ואין תשובה חד-משמעית בעניין, אנסה את מזלי עם הקונסוליה הרוסית לפני שאפנה לאזרים.  
לצפיה ב-'העניין הוא לא מסובך'
העניין הוא לא מסובך
16/07/2018 | 16:23
3
22
היא נולדה במוסקבה אך לא חייה שם, משמע רישום האוכלוסין שלה ( וכך נקבע שיוכו של אדם למקום ספציפי בברה"מ) היה באזרביג'אן. היא עזבה את אזרביג'אן בשנת 1997- 5 שנים לאחר קבלת העצמאות ומכאן שהיא אזרחית אזרביג'אן (יכול להיות שעזבה כאשר הייתה קטינה ואז היא לא מודעת להיותה אזרחית המדינה).
שלישית, אני מבין מדבריך שהדרישה היא מצד רשות כלשהי בפורטוגל ומה שהם מבקשים זה אישור על מקוריות המסמך. היכן נמצאת תעודת הלידה המקורית? אצל אשתך? אם כך אין צורך לפנות לאף מדינה. מה שאתה צריך זה נוטריון שיכול לתרגם לשתי השפות. יש בישראל מספר חברות תרגום עם אישור נוטריוני. מציע לך לפנות לאחת מהן.

רביעית, אני ממליץ לך, לאור היכרותי עם מקרים דומים, לא לבזבז את זמנך בפנייה לרוסים. במקרה הטוב הם ישלחו אותך לחפש. במקרה הרע הם יתעלמו ממך.

לצפיה ב-'רישום אוכלוסין שונה מרישום אזרחים'
רישום אוכלוסין שונה מרישום אזרחים
16/07/2018 | 16:32
200
מכיוון שהייתה בת 10 כשעזבה את אזרבייג'אן היא מעולם לא ביקשה תעודת זהות אזרית או תעודה מזהה כלשהי מאזרבייג'אן, לא היו מסמכים ממשלתיים שהונפקו לה לאחר לידתה, כך שהמצב פחות סבוך מכפי שהוא נראה.
לצפיה ב-'ומה לגבי אפוסטיל על תעודת הלידה?'
ומה לגבי אפוסטיל על תעודת הלידה?
16/07/2018 | 16:58
1
14
בשביל זה אני כן צריך את הרוסים/אזרים. מנצל"ש - מכיר נוטריון בארץ שמתרגם מרוסית לפורטוגזית?
לצפיה ב-'שוב,אם המקור נמצא אצלכם'
שוב,אם המקור נמצא אצלכם
16/07/2018 | 17:05
20
למה אתה צריך את האזרים?!

לא מכיר אבל תעשה חיפוש באינטרנט על חברות תרגום. לחלקן יש אישור נוטריון.
לצפיה ב-'מציע לפנות ל"שורשים" שמכירים את הביורוקרטיה '
מציע לפנות ל"שורשים" שמכירים את הביורוקרטיה
16/07/2018 | 17:36
2
24
לצפיה ב-'תודה! את הרוסים/אזרים צריך בכל מקרה כי...'
תודה! את הרוסים/אזרים צריך בכל מקרה כי...
17/07/2018 | 07:28
1
20
על אף שתעודת הלידה המקורית נמצאת ברשותנו, רשויות פורטוגל דורשות שתהיה עליה חותמת אפוסטיל. חותמת שכזו ניתן לקבל רק ממשרד החוץ של המדינה הרלוונטית. ובשביל זה, צריך לדעת לאיזה מדינה לפנות. גם אני עברתי את התהליך שאשתי עוברת כעת, וגם אני, כאזרח ישראלי יליד ישראל, נדרשתי להמציא תעודת לידה מקורית עם חותמת אפוסטיל של משרד החוץ הישראלי.
לצפיה ב-'איך ממציאים תעודת לידה ?'
איך ממציאים תעודת לידה ?
17/07/2018 | 08:09
16
אני לא יודע אם יש לי בכלל.
לצפיה ב-'אם יש לה תעודת לידה מקורית מרוסיה'
אם יש לה תעודת לידה מקורית מרוסיה
17/07/2018 | 08:24
11
19
אז יש לפנות עם התעודה לשגרירות רוסיה ולבקש אפוסטיל.
לצפיה ב-'רק שהיא לא הייתה אי פעם אזרחית רוסיה'
רק שהיא לא הייתה אי פעם אזרחית רוסיה
17/07/2018 | 09:03
10
16
לצפיה ב-'אין קשר לאזרחות'
אין קשר לאזרחות
17/07/2018 | 18:34
9
16
מה שחשוב הוא איפה הופקה התעודה
לצפיה ב-'בברית המועצות'
בברית המועצות
17/07/2018 | 18:43
8
16
אז לאן היא אמורה לפנות אם הייתה וכנראה עודנה אזרחית אזרביגאן.
לצפיה ב-'התעודה הופקה כנראה ב-РСФСР'
התעודה הופקה כנראה ב-РСФСР
17/07/2018 | 20:44
7
15
רוסיה היא היורשת החוקית
לצפיה ב-'מי שאמור להנפיק את האפוסטיל'
מי שאמור להנפיק את האפוסטיל
17/07/2018 | 20:48
6
20
זאת מדינת אזרחותו של האדם. הנ"ל אינה אזרחית רוסיה ומעולם לא הייתה. מקום לידתה לא רלוונטי מאחר ו-שוב- היא לא הייתה אי פעם אזרחית המדינה בה נולדה. בהקבלה- כאשר מבקשים מישראלי, יליד ברה"מ שעלה לפני 1992, תרגום נוטריוני של תעודת הלידה שלו לא שולחים אותו לקונסוליה הרוסית/אוקראינית/בלרוסית/אוזבקית.
לצפיה ב-'סיבכתם אותי אז לפנות לאזרים?'
סיבכתם אותי אז לפנות לאזרים?
19/07/2018 | 12:37
5
9

אגב, לא הבנתי מה הקשר לתרגום נוטריוני? תרגום נוטריוני יכול לעשות כל נוטריון מוסמך עם שליטה בשתי השפות בכל מקום בעולם ללא קשר ללאום/אזרחות המדינה של האדם שבשבילו הוא מתרגם.

לצפיה ב-'חסר לי מידע בסיפור שלך'
חסר לי מידע בסיפור שלך
19/07/2018 | 13:36
4
9
למה הפורטוגזים שולחים אותך לאישור ממדינה אחרת אם אשתך היא בעלת אזרחות ישראלית?
לצפיה ב-'כי אין קשר, וגם לא סתירה, בין הדברים'
כי אין קשר, וגם לא סתירה, בין הדברים
19/07/2018 | 14:08
3
12
הם רוצים, מצד אחד, לדעת היכן היא נולדה ודורשים מסמוך רשמי המעיד על כך. מצד שני, הם גם רוצים לדעת באיזה אזרחות היא מחזיקה כעת, וגם כאן, הם דורשים מסמכים המעידים על כך.
לצפיה ב-'עכשיו יותר ברור'
עכשיו יותר ברור
19/07/2018 | 14:28
2
10
1. על תעודת לידה אתם צריכים תרגום נוטריוני. זאת ניתן לבצע בישראל ללא בעיה.

2. באם היא מחזיקה באזרחות ישראלית בלבד- זאת ניתן לקבל במשרד הפנים. באם היא מחזיקה גם באזרחות אזרית אז צריך לפנות אליהם. היא עזבה כקטינה (לדבריך בגיל 10) ואם הוריה לא ביקשו בפועל לבטל את אזרחותה האזרית יש מקום להניח שהיא עדיין אזרחית אזרית (מה שנקרא- אזרח בעל כורחו). האם אשתך פנתה אי פעם לשגרירות אזרביג'אן בנושא?
לצפיה ב-'היא יכולה לקבל תעודת לידה ממשרד הפנים הישראלי?!'
היא יכולה לקבל תעודת לידה ממשרד הפנים הישראלי?!
19/07/2018 | 14:41
1
7
זה חידוש. טוב, אבדוק. זה יכול ממש להקל עם החיים.
לצפיה ב-'לא, היא יכולה לקבל רישום'
לא, היא יכולה לקבל רישום
19/07/2018 | 14:47
11
אוכלוסין וזה מסמך המעיד על אזרחות. תעודת לידה יש לתרגם וזה לא קשור למ.הפנים.
לצפיה ב-'מה כבר ההבדל בין רוסים גויים ומבקשי מקלט מאפריקה?'
מה כבר ההבדל בין רוסים גויים ומבקשי מקלט מאפריקה?
08/07/2018 | 07:36
110
181
מבקשי המקלט באפריקה הם עבדים שחורים. אם הם עושים צרות, נביא עבדים אחרים. מה הבעיה?
23.01.2018 14:05
ניסן שור

בתחילת שנות ה–90, אחרי העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, אמא שלי טענה שבין יותר ממיליון מהגרים שהגיעו...
המשך>>
מבקשי המקלט באפריקה הם עבדים שחורים. אם הם עושים צרות, נביא עבדים אחרים. מה הבעיה?
23.01.2018 14:05
ניסן שור

בתחילת שנות ה–90, אחרי העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר, אמא שלי טענה שבין יותר ממיליון מהגרים שהגיעו זה עתה לישראל היא יכולה לזהות, באופן מדויק ומוחלט, מיהו גוי ומי יהודי. מספיק לה מבט אחד. היא לא צריכה יותר מזה. "מי שחי איתם, יודע איך הם נראים", הסבירה לי בזמנו. כשהיינו הולכים ברחוב, היא היתה סורקת את העוברים והשבים ומסננת בשקט — "זה גוי, זו גויה, זה גוי, זו גויה, עוד גויה, עוד גויה. זו יהודייה". זה היה התחביב המוזר של אמא שלי. הוא הסב לה עונג משונה. כאילו שבכל פעם שזיהתה מישהו בתור "גוי" נוספו לה עוד כמה סנטימטרים לתחושת העליונות היהודית שלה.

היא נהגה להצביע על מנקי רחוב — "זה בטוח גוי. תראה איך הוא עומד עם המטאטא כמו איזה קוזאק". על קופאיות בסופר — "יש לה אף של יהודייה, אבל שיער של גויה. מאה אחוז שהיא גויה מצד האמא. צריך לבדוק שהיא לא רימתה אותנו בחשבון". על אחיות בקופת חולים — "היא לא יודעת לקחת דם. יש לה אצבעות של גויה". על רופאים — "רק לגוי יש כזה ביטחון עצמי". על בחורות צעירות — "רק גויות מתלבשות ככה. אין להן בושה של יהודיות". כך היתה מסמנת אותם אחד־אחד. מי שייך למחנה שלנו, ומי הגיע לכאן בטעות. מי ציוני ומי תפס טרמפ. מי ראוי ומי פרזיט.

השנים עברו ואמא שלי למדה לקבל את הרוסים הגויים שמספרם, בוודאי נאמד בעשרות, אם לא מאות אלפים. היא התגברה על הטראומה שהסבה לה האנטישמיות בנעוריה, וצלם המאיים של הגויים כבר לא רודף אותה ומשגע לה ת'שכל. בנוסף, התברר שיש לנו לא מעט קרובי משפחה רחוקים שהתחתנו עם כל מיני שיקס'ז, אבל על זה לא מדברים. על זה שותקים ומעלימים עין. אמא שלי אמרה שלרוסים שעלו בניינטיז יש מנטליות אחרת מאשר לעולים ותיקים וטהורי דם ואידיאולוגיה כמוה וכמו אבא שלי, וחוץ מזה — "הגויים הם כבר בסדר גמור. יש להם מוסר עבודה. אפילו לצבא הם מתגייסים". בקיצור, אמרתי לה, הם עבדים. "למה עבדים? יש יהודים חכמים ויש גויים. לא יזיק להם לשרת אותנו, עכשיו שיש לנו מדינה משלנו. מה קרה? לא נאה להם? רק אנחנו היינו צריכים להתכופף בשבילם?"

שאלתי אותה השבוע מה היא חושבת על התוכנית לגרש בכוח את מבקשי המקלט שמגיעים מאפריקה. צריך לזכור שגם הרוסים הגויים שהגיעו מברית המועצות לשעבר לא באו לכאן מאהבת הארץ. הם נסו על נפשם אחרי נפילת מסך הברזל. לא נותרו להם הרבה ברירות. ישראל היתה עבורם מקום מפלט, והם הסתננו הנה בכל מיני דרכים שונות ומשונות, חלקן כשרות וחלקן לא. העובדה היא שהרבה רוסים גויים הסתפחו לתוך הישראליוּת, גם אם במעמד נמוך יותר, כשואבי מים וחוטבי עצים. אחרי יותר מ–20 שנה שחלפו מאז שהגיעו הנה, קשה לומר אם זהו מעמד קבוע או זמני. מה שבטוח זה שבישראל מעדיפים שהמסכנים יישארו מסכנים והעבדים יישארו עבדים במשרה מלאה, ללא אפשרות חנינה.

"אתה משווה בין כושים לרוסים?" שאלה אמא שלי בעלבון נורא. "כן", אמרתי לה. "הכושים עושים צרות", היא ענתה, "רוסים גויים לא עושים צרות". אמרתי לאמא שלי שזו לא טענה סטטיסטית. אין הוכחה שמבקשי מפלט אפריקאים מעורבים ביותר מעשי אלימות מגויים רוסים. "כושי מאפריקה זה כושי מאפריקה", היא אמרה. אני חושב שזו השורה התחתונה בסופו של דבר. לא הדיבורים היפים על לקחי השואה, שהפכו פופולריים בחודש האחרון אצל אנשי רוח וחותמי עצומות. ישראלים ממש לא מתעניינים בגלגל ההיסטוריה. זה לא נראה להם רלוונטי והם לא מזהים את עצמם עם מבקשי המקלט, ובוודאי שלא עם הנאצים, אף על פי שיש קווי דמיון עם שתי הקבוצות גם יחד.

העניין בסך הכל פשוט מאוד. מבקשי המקלט עושים יותר מדי צרות. ה"צרה" הכי גדולה שהם עשו זה לבלוט בשטח. הם שחורים והמדינה שאליה הגיעו חושבת בטעות שהיא לבנה. הדבר הכי גרוע שאתה יכול לעשות בישראל זה לבלוט. לא אוהבים כאן אנשים בולטים. לא בגישה, לא בתרבות, לא בצבע. מבקשי המקלט בולטים בשטח, ומכיוון שריכזו אותם במקום אחד בדרום תל אביב, אז הם עושים יותר מדי שחור בעיניים, במקום להתפזר ברחבי ישראל ולעשות קצת שחור בהרבה מקומות. יותר מעניין מוסרי, מדובר כאן בעניין ויזואלי.

הצרה של צבע העור מובילה לצרות אחרות, שעליהן דובר כבר מיליוני פעמים, אבל בשורה התחתונה — עבדים שעושים צרות הם עבדים שמאבדים מיעילותם, ועל כן הלקוחות זועמים. הישראלים רואים את עצמם כגזע של אדונים. אין בכוונתם להעסיק ולשעבד עבדים שמהווים איום אופציונלי או סכנה מוחשית. הרי לא מדובר ברוסים גויים או במזרחים בעיירות פיתוח שלמדו להוריד את הראש ולהנמיך קומתם. זה משהו שחור־שחור. אפילו לא שחור־לייט או חום כהה. והשחור השחור הזה לוחץ על יותר מדי נקודות רגישות: על פחדים קמאיים, חששות מוצדקים ופרנויות מופרכות. זה לא באמת משנה מה הסיבה האמיתית לתסבוכת שנוצרה — אם זו הסכנה האפריקאית או הגזענות המקומית. בסופו של דבר, הישראלים חושבים במושגים של פריון עבודה. כמו בעלי מטעים, הם מתמקדים בתכלס. עדיף לא לקחת סיכונים מיותרים. מה הבעיה הגדולה? תעיפו לכל הרוחות את השחורים־שחורים האלה ותביאו עבדים חדשים במקומם.

מבקשי המקלט יילכו מפה בסופו של דבר. למרבה הצער, עושה רושם שזה יקרה בכוח. במקומם יביאו פלסטינים, ואם הם יתחילו עוד פעם עם האינתיפאדות שלהם — נביא במקומם פיליפינים או מלוכסני עיניים כנועים אחרים. תאילנדים? יאללה, שיהיה תאילנדים. ואם גם הם לא יספקו את הסחורה או יתחצפו ויחשבו שיש להם זכויות או איזו שטות אחרת, נייבא עבדים מטורקיה, מצרים, ערב הסעודית או בנגלדש. מאיפה שצריך נביא אותם. ואם תהיה בעיה בכוח אדם, נשיג רובוטים. נייבא אותם מאמריקה, ונקווה שלא יקפוץ להם איזה פיוז בתוכנה, כדי שהשר לביטחון פנים לא ייתן הוראה לשבור להם את העצמות בפטיש.

ואיך אמא שלי אומרת — "היהודים החכמים יעשו הכל, העיקר לא לעבוד קשה בעצמם". "נכון שאת מתכוונת לאשכנזים?" "אל תתחיל עוד פעם", היא ענתה. "ראית פעם אשכנזי שוטף כלים במסעדה? מנקה את הביוב? סוחב על הגב מקרר? מסדר סחורה במכולת?" שאלתי. היא השתתקה.

---------------------------------------------------------------------------
https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.5759...
לצפיה ב-'דרגות בכירות בצה"ל ועליית שנות ה-90'
דרגות בכירות בצה"ל ועליית שנות ה-90
04/07/2018 | 13:37
95
448
כרגע קראתי שתא"ל מנליס, דובר צה"ל, התגייס ב-1998. 
בין 1992 ו-1999 כ-20% מכלל המתגייסים היו עולים מברית המועצות.
היום יש רק אל"מ אחד מקרבם, אין אף תת-אלוף או אלוף. מה ששוב מביא אותי לחשד שקיימת הפליה לפי מוצא בצה"ל בקידום לדרגות קצונה ומינוי לתפקידים....
המשך>>
כרגע קראתי שתא"ל מנליס, דובר צה"ל, התגייס ב-1998. 
בין 1992 ו-1999 כ-20% מכלל המתגייסים היו עולים מברית המועצות.
היום יש רק אל"מ אחד מקרבם, אין אף תת-אלוף או אלוף. מה ששוב מביא אותי לחשד שקיימת הפליה לפי מוצא בצה"ל בקידום לדרגות קצונה ומינוי לתפקידים. מה דעתכם?
לצפיה ב-'מתקפה גזענית על ח"כ רוברט אילטוב'
מתקפה גזענית על ח"כ רוברט אילטוב
25/06/2018 | 18:40
33
50
אתמול בתכנית הרדיו של דב גיל-הר ברשת ב׳, מר גיל-הר העביר ביקורת על הצעת החוק שלי ״איסור צילום ותיעוד של חיילי צה״ל״ ומצא לנכון להדגיש בפני המאזינים את ארץ מוצאי בהקשר להצעת החוק, ואף רמז שאם אני מבקש לאסור צילום של לוחמים שנשלחו למשימה, הרי ואני ארצה גם לאסור תיעוד של ילדים אשר הופרדו מהוריהם, מבלי לברר בכלל את עמדתי בנושא.

מר גיל-הר המשיך במונולוג הגזעני שלו ורמז שאולי יש לי עוד רעיונות להביא מברית המועצות, אולי אני רוצה להביא את ה"אמת" שלי, את ה-״פרבדה״ שלי (עיתון תעמולה סובייטי), תוך שהוא עושה דה לגיטימציה והכללה לציבור של כ-1.4 מיליון אזרחים בישראל אשר נולדו בברית המועצות ועלו לארץ ישראל.

מדובר באמירות גזעניות ומסיתות. הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן לציין את מדינת מוצאם של חברי כנסת, באשר הם, ללא כל קשר לדיון, אלא רק כאשר אין הסכמה עם הצעת חוק כלשהי שהם מקדמים, היא בלתי נסבלת. קל וחומר, כאשר מדובר בשדרן רדיו בשידור הציבור.

על כן, פניתי אתמול לראשי התאגיד בדרישה להשעות מיד את מר גיל-הר מכל פעילות בתחנת הרדיו ובשידור הציבורי, בכפוף להתנצלותו על הדברים החמורים שנאמרו. אין מקום לגזענות בשידור הציבורי, וחשוב כי ראשי התאגיד יביעו את הדעה הזאת באופן נחרץ.

הוידאו באדיבות ערוץ 20
אנא שתפו והביעו את דעתכם בתגובות

לצפיה ב-'מעניין, פליטות הפה של דב גיל-הר, וקודם, גידי גוב, '
מעניין, פליטות הפה של דב גיל-הר, וקודם, גידי גוב,
27/06/2018 | 09:58
32
41
נחשבות להתגרבזות או שגרבוז זה רק נגד מזרחים? 
רוברט אילטוב צריך לטבוע טת השמאלן הגזעני לדין. אגב, גזענות בוטה כלי העדה שלנו אופיינית מאוד לשמאל האחוס"לי הוותיק, ובד"כ יוצאת מהשק בשיח פוליטי, כאשר העמדות הימניות של "רוסי" פלוני מייד נקשרות למוצאו. אני בטוח שאם החכ' אילטוב היה יליד ארה"ב, מרוקו או כל מדינה שרוסית אינה מדוברת בה, מר דב גיל-הר הלא מכובד לא היה מעלה על דעתו להפיק מפיו מרגליות גזעניות. מעניין, כל אותם ה"רוסים" השמאלנים שהתפלחו להגמוניה האחוס"לית, לא מפריע להם שישראליותם מותנית בדעותיהם הפוליטיות ה"נכונות"?
לצפיה ב-'זו כמובן לא גזענות אלא קסנופוביה'
זו כמובן לא גזענות אלא קסנופוביה
27/06/2018 | 19:47
34
הרוסים מוצאים מן הכלל, מסומנים בתור האחר הזר והלא-שייך.
אם היו מתייחסים לצבע העור שלהם, צורת הפנים או מאפיינים פיזיים אחרים, אפשר היה לדבר על גזענות. כמו הח"כ טיבי שטען שלערביי ישראל יש עור בצבע האדמה המקומית ולליברמן יש עור בצבע של השלג במולדובה. אלה דברי גזענות קלאסיים. היתה פי גם גולשת ממוצא מרוקאי שטענה שלרוסים יש עור חיוור חולני. גם זו גזענות.
לצפיה ב-'גם אותם "רוסים" שמאלנים נחשבים כזרים ע"י השמאל האחו"סלי'
גם אותם "רוסים" שמאלנים נחשבים כזרים ע"י השמאל האחו"סלי
27/06/2018 | 23:11
30
34
לא פעם קיבלו מהם סטירות, למרות שינקו מהם את האידיאולוגיה הפוסט-מודרנית טיפה אחר טיפה.
לצפיה ב-'הימין לא יותר טובים'
הימין לא יותר טובים
28/06/2018 | 23:14
8
42
יש לי חבר שהיה פעיל במפלגה ימנית מסויימת ואפילו עזר להקים סניף של המפלגה בעיר מסויימת עם אוכלוסייה גדולה של עולי בריה"מ.
אחרי זמן מה נתנו לו להרגיש שהרוסים לא רצויים במפלגה, וגם אם כן, אז לא בתפקידי מנהיגות.
לצפיה ב-'תלוי איזה ימין'
תלוי איזה ימין
29/06/2018 | 07:07
7
39
תן לנחש, מדובר ביוצאי עדות ה"מזרח" ?

בקרב ימין ז'בוטינסקאי קלאסי או הציונות הדתית(דגש על מתיישבי יו"ש) זה לא היה קורה.
לצפיה ב-'מולדת'
מולדת
29/06/2018 | 08:37
6
לצפיה ב-'תלוי גם באיזה שמאל'
תלוי גם באיזה שמאל
29/06/2018 | 15:02
1
28
ומטריף לראות שכשבחרת לבקר פלג ימני, הגדרת אותו לפי ארץ מוצא. אתה עיוור?
לצפיה ב-'בהחלט תלוי איזה שמאל'
בהחלט תלוי איזה שמאל
30/06/2018 | 10:15
23
אני לא עיוור, 90% ממקרי הגזענות כלפי יוצאי בריה"מ לשעבר מגיעים מיוצאי צפון אפריקה.
לצפיה ב-'אתה מבין שמשהו לא בסדר כאן אם אנחנו "משלנו" '
אתה מבין שמשהו לא בסדר כאן אם אנחנו "משלנו"
29/06/2018 | 18:33
3
22
רק בסביבות מסוימות, ולא על אוטומט.
לצפיה ב-'בוודאי, אבל זה לא רק בעיה שלנו'
בוודאי, אבל זה לא רק בעיה שלנו
30/06/2018 | 10:20
20
לכל "מגזר" או מחנה במדינה יש קונפליקטים עם האחרים.
לצפיה ב-'נראה לך שאם המרואיין היה ממצוא מרחי, '
נראה לך שאם המרואיין היה ממצוא מרחי,
30/06/2018 | 20:21
1
20
מראיין היה מרשה לעצמו להעלות לגלי האתר דברי לעג וזלזול כאלה כלפי מוצאו? ואם כן, האם היה ממשיך את הקריירה שלו כאילו לא קרה כלום?
לצפיה ב-'זו בדיוק הבעיה'
זו בדיוק הבעיה
01/07/2018 | 06:45
25
הפוליטקלי קורקט הישראלי רואה ביוצאי עדות המזרח מעין נסכנים שנפגעו ואסור אפילו להזכיר את מוצאם בתור כפרה על איזה חטא קדמון,בדומה ליחס לשחורים בארה"ב.
אבל כלפי שאר האוכלוסיות מותר לשפוך זבל ובחופשיות: "רוסים", דתיים, חרדים, מתיישבי יו"ש, אתיופים וכו'.
גם פה בפורום זה קרה לא פעם ואף בשרשור זה.
לצפיה ב-'למה רוסים שמאלנים הם "רוסים"?'
למה רוסים שמאלנים הם "רוסים"?
29/06/2018 | 15:04
20
43
חובה להיות פאשיסט אלים כדי להיות "רוסי אמיתי"?

הגזענות בהתכתבות הזו גואה, זה אירוני.
לצפיה ב-'הוא התכוון ליהודים ממוצא סובייטי'
הוא התכוון ליהודים ממוצא סובייטי
29/06/2018 | 15:14
35
ולא לרוסים אתניים, מכאן המרכאות
לצפיה ב-'ברוכה המצטרפת'
ברוכה המצטרפת
30/06/2018 | 10:42
18
59
המטרה במרכאות במילה "רוסים" היא לציין שהכוונה למי שבארץ מקוטלג רוסי, כלומר לאו דווקא אזרח רוסיה או בן העם הרוסי, אלא כל מי שעלה ארצה ממדינות בריה"מ לשעבר.
מה הקשר בין פאשיזם ל"רוסי אמיתי" ?
אם כבר להאשים את כל מי שהגיע מבריה"מ בטוטאליטריות אז בקומוניזם ולא בפאשיזם.
תסתכלי במילון מה זה פאשיזם.

אין כאן שום גזענות.
לצפיה ב-'זו אחת ההאשמות האהובות על שמאלנים כלפי יוצאי ברה"מ/לשעבר.'
זו אחת ההאשמות האהובות על שמאלנים כלפי יוצאי ברה"מ/לשעבר.
30/06/2018 | 20:10
17
25
יש גם האשמות שאהובות על הצד הימין של המפה הפוליטית, למשל, גוים.
לצפיה ב-'הזן האנרכיסטי השמאלני'
הזן האנרכיסטי השמאלני
01/07/2018 | 06:49
16
22
שהיום רובו מיוצג ע"י הפוסט מודרנים שהם אנרכיסטים לכל דבר, מאשימים בערך את כל מי שלא מוכן להתיישר עמם ב"פאשיזם".

מי שמאשים בכינוי גויים, הם דתיים בעיקר.
זה שעלו הרבה גויים זה נכון הרי, אם מציינים עובדה זו, אין טעות.
הבעיה כאשר יש טמבלים שחושבים שכולנו גויים וזייפני מסמכים.
לצפיה ב-'הרבנות חושבת שכולנו זייפני מסמכים'
הרבנות חושבת שכולנו זייפני מסמכים
01/07/2018 | 07:53
15
32
העמדה הרשמית של הרבנות הראשית היא שכל עולי חבר העמים הם מתחזים, אלא אם יוכיחו אחרת.
מדובר במוסד ממשלתי רשמי, ולא בכמה "טמבלים" כפי שהגדרת את זה.
לצפיה ב-'בולשיט'
בולשיט
01/07/2018 | 13:14
14
9
לצפיה ב-'באמת'
באמת
01/07/2018 | 23:59
12
26
יהודים שנרשמו לנישואין בישראל, ואין בידיהם תעודת נישואין או כתובה של הוריהם מהרבנות בארץ.

איך זה קשור לזיופי מסמכים ??
לצפיה ב-'שזה בערך כל עולי בריה"מ'
שזה בערך כל עולי בריה"מ
02/07/2018 | 15:26
11
18
הם צריכים להוכיח יהדות, כלומר חשודים כמתחזים.

לצפיה ב-'לא, כל אחד צריך להוכיח יהדות'
לא, כל אחד צריך להוכיח יהדות
02/07/2018 | 20:52
10
19
מי שהוריו נישאו נישואים יהודיים ויש להם כתובה, זאת ההוכחה הטובה ביותר.
בגלל שבערך כל יהודי בריה"מ נעקרו מהיהדות וההורים נישאו נישואים אזרחיים, אנחנו נדפקנו.
רק מסביר כמה חשוב להינשא נישואים יהודיים מסודרים, גם במידה ומדובר בחילוניים.
כיום במדינת ישראל אאל"ט רק הרבנות מאפשרת זאת.
לצפיה ב-'למה בכלל צריך להוכיח משהו?'
למה בכלל צריך להוכיח משהו?
02/07/2018 | 23:29
9
31
בבית משפט פלילי החשוד לא צריך להוכיח שהוא לא אשם, אלא התביעה צריכה להוכיח שהוא אשם. אם הרבנות טוענת שפלוני לא יהודי, שתוכיח את זה. ולמה בן אדם שומר חוק ולא עבר פלילי בכלל אמור להיות בחזקת חשוד? זה מבזה ומשפיל.
לצפיה ב-'כי אין איך לדעת האם האדם יהודי או לא'
כי אין איך לדעת האם האדם יהודי או לא
03/07/2018 | 08:23
5
14
במיוחד אם אינו שומר מצוות ולא חלק מקהילה יהודית דתית.

ההשוואה לחשוד בבית משפט פלילי אינה נכונה, כי להיות יהודי אינו תלוי במעשה כלשהו שעשית או לא שאפשר להוכיח אם ביצעת אותו או לא.
יהדות הולכת לפי אילן יוחסין משפחתי.
לצפיה ב-'קל מאוד לדעת האם אדם יהודי או לא'
קל מאוד לדעת האם אדם יהודי או לא
03/07/2018 | 08:57
4
22
כאשר פלוני עושה עלייה עליו להוכיח את יהדותו או זכאות ע"פ חוק השבות. מכאן שכאשר אותו פלוני עולה לארץ הרשויות כבר יודעות האם הוא יהודי או לא יהודי ע"פ ההלכה. לכן תמוה מדוע הרבנות צריכה לעשות שוב את אותה העבודה ולאמלל אנשים בלי שום סיבה.

האמת היא שהתשובה פשוטה- הרבנות לא רוצה לוותר על כוח פוליטי וגם לא מכירה, בין היתר, בסמכות המדינה. כמו למשל העובדה שהרבנות מפרה בשיטתיות את החוק בכל הנוגע לגיורים אשר נעשו בחו"ל.
לצפיה ב-'בגלל שהרבנות היא גוף עצמאי שלא סומך על משרד הפנים'
בגלל שהרבנות היא גוף עצמאי שלא סומך על משרד הפנים
03/07/2018 | 17:57
3
16
היו אף מקרים של זיופי מסמכים שהצליחו להערים על הרשויות ולהגר לישראל.

הפתרון צריך להיות איחוד בירור היהדות של משרד הפנים/סוכנות/נתיב עם הרבנות, כך כל מי שעולה ארצה יוכיח יהדות גם עבור נישואין וכפל הבירורים ימנע.
לצפיה ב-'בירור היהדות המחמיר זו פרקטיקה חדשה'
בירור היהדות המחמיר זו פרקטיקה חדשה
03/07/2018 | 20:35
1
21
שהומצאה במיוחד עבור עליית שנות ה-90. כבר סיפרתי פה בעבר על משפחות שאני מכיר שעלו מפולין וצ'כיה בקום המדינה כשבנות הזוג לא היו יהודיות. ילדיהם נרשמו כאן כיהודים והתחתנו ברבנות ללא בעיה.
לצפיה ב-'רק בשנות ה-90 ?'
רק בשנות ה-90 ?
04/07/2018 | 07:13
15
לפני זה לא היה בירור יהדות ?

הפאשלות מתקופת קום המדינה ידועות.
לצפיה ב-'הרבנות היא לא גוף עצמאי'
הרבנות היא לא גוף עצמאי
03/07/2018 | 20:41
22
אלא גוף ציבורי המקבל משכורת מהמדינה ונתון לביקורת בהתאם.
שנית, המסמכים המוגשים לרבנות זהים למסמכים הנמצאים בידי מ. הפנים והקליטה. מכאן שהכפילות מיותרת.
שלישית, ברבנות לרוב יושבים אנשים ללא שום ידע או הכנה על קהילות יהודיות בחול והניואנסים הרלוונטים לכל קהילה. יתר על כן- לקונסולים הבוחנים את נושא העלייה יש הרבה יותר ידע וניסיון ומכאן שהבדיקה שלהם מהימנה ומקצועית בהרבה.
לצפיה ב-'סוף-סוף מישהו עם דעה צלולה'
סוף-סוף מישהו עם דעה צלולה
04/07/2018 | 11:43
2
26
תודה.
לצפיה ב-'דעה צלולה היא דעה'
דעה צלולה היא דעה
04/07/2018 | 12:11
1
21
שעולה בקנה אחד עם הדעה שלך?
לצפיה ב-'על פי דעתה'
על פי דעתה
04/07/2018 | 19:44
5
לצפיה ב-'יו"ר הסוכנות החדש נגד נישואי תערובת'
יו"ר הסוכנות החדש נגד נישואי תערובת
24/06/2018 | 20:00
33
78
הרצוג נבחר ליו"ר הסוכנות החדש ומייד פתח את הפה. לטענתו, קיימת מגפת נישואי תערובת בקרב היהודים בעולם ויש להיאבק בתופעה. מעניין איך הוא מתכוון להיאבק בזה? לספק לכל גבר יהודי כלה יהודיה? לפתוח שירות שידוכים מטעם הסוכנות? http://m.ynet.co.il/Articles/5295221

לצפיה ב-'באמת מעניין'
באמת מעניין
24/06/2018 | 20:28
23
8
לצפיה ב-'מה דעתך בעניין?'
מה דעתך בעניין?
24/06/2018 | 21:56
22
39
נניח אתה רווק שמתקשה למצוא זוגיות ופתאום מכיר בחורה שמוצאת חן בעיניך, שאינה יהודיה. האם היית פוסל אותה ומסתכן בכך שתישאר לבד להרבה זמן?
האם ישראל והסוכנות היהודית צריכות להתערב בחייהם הפרטיים של היהודים?
לצפיה ב-'בהחלט, נישואי תערובת אינן אופציה'
בהחלט, נישואי תערובת אינן אופציה
25/06/2018 | 08:44
21
33
זאת לא זוגיות יהודית, לא ילדים יהודים.
האם מדינה או ארגון צריכים להתערב בחייהם הפרטיים של אנשים ?  לא.
אבל כאשר יש הרבה פרטים שנוהגים בדרך מסויימת שנותנת ביטוי בכלל הציבור ומשפיעה על המדינה, אז המדינה יכולה לבחור במדיניות כלשהי שתשמור על האינטרסים של המדינה ועל האינטרסים של העם.

איך היא יכולה לבצע את זה ?  לא יודע, בדיוק כפי שמעניין לדעת איך הרצוג מתכנן להילחם בעניין.

מה שבטוח, לדת יש משקל קריטי בשמירת זהות יהודית ומשפחה יהודית, כפי שלחוסר ו/או אנטי דת יש משקל קריטי בהתבוללות.
לצפיה ב-'ז"א'
ז"א
25/06/2018 | 10:03
20
43
אתה מעדיף להיות לבד ולא להיות עם בת זוג שאינה יהודיה?
לצפיה ב-'אכן'
אכן
25/06/2018 | 18:38
19
34
אתה לא ?
לצפיה ב-'ברור שלא'
ברור שלא
25/06/2018 | 19:36
5
46
אני חי פעם אחת והנשים לא עומדות אצלי בתור
לצפיה ב-'אני זוכר לפני כעשור דעתך היתה שונה'
אני זוכר לפני כעשור דעתך היתה שונה
25/06/2018 | 22:32
4
27
לא כך ?
לצפיה ב-'יכול להיות, לא זכור לי'
יכול להיות, לא זכור לי
25/06/2018 | 23:10
3
45
בכל אופן, כרגע דעתי היא שהחיים קצרים ואין טעם לבזבז אותם על המתנה לאיזו נסיכה יהודיה מהאגדות. זה לא אומר שצריך לקפוץ על האשה הראשונה שנקרית בדרכך, אבל גם לא לפסול על שטויות כמו לאום.
לצפיה ב-'לא מחכה לנסיכה מהאגדות'
לא מחכה לנסיכה מהאגדות
26/06/2018 | 07:26
2
32
לאום זוהי לא שטות עבורי.
זה גם לא סתם לאום כפי שבעמים אחרים מתייחסים אליו כיום.
זה לאום המבוסס על דת שמנחה לנהוג בדרך מסויימת.
לצפיה ב-'באיזו דרך? '
באיזו דרך?
29/06/2018 | 23:06
1
3
לצפיה ב-'תורה'
תורה
30/06/2018 | 10:18
3
לצפיה ב-'אם כך הינך קסנופוב טהור '
אם כך הינך קסנופוב טהור
29/06/2018 | 23:05
12
19
זהות יהודית, לדידך, מעל לכל... מעל יחסי-אנוש. מממ... אכן רוב יהודי ישראל קסנופובים.
לצפיה ב-'לא גבירתי'
לא גבירתי
30/06/2018 | 10:27
11
19
קסנופוביה זה פחד מזרים, איני פוחד מזרים.

אני יהודי שרוצה בסה"כ לשמור על זהותי ועל יעודי כיהודי ע"פ האמונה היהודית.

הזהות היהודית ויחסי האנוש כלל לא מפריעים זה לזה ולא צריכים לבוא האחד על חשבון השני, אפשר לחיות בשלום עם שאר העמים ולכבד אחד את השני ותוך כדי לשמור על היחודיות.
את פוסט מודרנית שדוגלת באנרכיה לאומית בין היתר ולפיכך אין אצלך לגיטימציה לשמירת זהות של קבוצה כלשהי.
אצלך קיים רק "אני", לעם אין שום ערך.
אדם לא נולד לעולם הזה בעצמו, יש לו משפחה(אבא ואמא דבר ראשון) שהוא חלק ממנה, יש לו עם שהוא ומשפחתו הם חלק ממנו.
למחוק את כל זה ולשים רק את ה"אני" במרכז זה אגואיזם ואנרכיזם.
לצפיה ב-'פוחד וגם פוחד'
פוחד וגם פוחד
30/06/2018 | 14:01
10
17
הינך חושש מקבוצת חוץ ומעוניין להיסתגר בקבוצתך.
לצפיה ב-'זה לא פחד'
זה לא פחד
30/06/2018 | 15:03
9
26
זאת היבדלות.
המטרה של עם ישראל היא להיות נפרד משאר העמים, לשמור על יחודו ולמלא את תפקידו.
מה גם שאני וגם את קיימים כיום כיהודים בזכות אותה שמירה על זהות יהודית של אבותינו.
אם את תוקפת את העיקרון הזה, את בעצם יורקת לבאר שבזכותה את קיימת.
לצפיה ב-'בחייאת'
בחייאת
04/07/2018 | 11:38
8
31
קיומי אינו מותנה בזהותי הלאומית, אלא בתהליכים כימיים וביולוגיים בין הביצית והזרע.

"...ולמלא את תפקידו", כלומר?

היבדלותך הינה מושתתת על חשש היחדרותם של גנים נוכריים אל גנומך. היא, למעשה, בנויה על הבדלי אידיאולוגיה, לא על גנום, לכן היסתגרות הנ"ל נובעת מהאימה להיחשפות לאידיאולוגיה אחרת.

".We share the same biology, regardless of ideology"

לצפיה ב-'קיומך בתור בן אדם'
קיומך בתור בן אדם
04/07/2018 | 19:47
6
20
אבל קיומי בתור יהודי בהחלט תלוי בשיוכי לעם ישראל.

תפקידו = למלא אחר מצוות התורה ולהראות לשאר העמים את הדרך הנכונה לקיום האנושי.

יהדות היא רכיב רוחני ולא גנים, שוב נפלת אל טעות שנבעה מהסקת מסקנות שגויות בשל בורות.
לצפיה ב-'מנין לך שיש לך בכלל תפקיד?'
מנין לך שיש לך בכלל תפקיד?
15/07/2018 | 00:06
5
5
לצפיה ב-'הסיבה שאני קיים'
הסיבה שאני קיים
16/07/2018 | 08:49
4
12
לצפיה ב-'הסיבה שאתה קיים היא שהוריך הביאו אותך לעולם'
הסיבה שאתה קיים היא שהוריך הביאו אותך לעולם
16/07/2018 | 15:20
3
9
מטרה וסיבה אינן אותו הדבר, מה מטרת קיומך אתה מחליט.

ייעוד זה דבר אחר ויש מקרים שהוא קיים ויש מקרים שהוא לא, אם יש לך ייעוד תגלה אותו בדרכים שלא תלויות בך ואם לא אז לא נורא, אתה בחברה טובה, לרוב בני האדם אין ייעוד, הם חיים ומתים ואף אחד לא זוכר אותם אחר כך למעט מי שהכירו אותם אישית.
לצפיה ב-'מישהו גם החליט שיהיו הורים ויהיה עולם'
מישהו גם החליט שיהיו הורים ויהיה עולם
16/07/2018 | 20:42
2
10
לצפיה ב-'אבל הוא לא דיבר איתך'
אבל הוא לא דיבר איתך
18/07/2018 | 17:18
1
3
ומכיוון שלא דיבר איתך לא נתן לך תפקיד. כפי שאתה יודע יש לך בחירה חופשית, אם בחרת לך תפקיד אז אתה בחרת, לא הוא.
לצפיה ב-'הוא נתן תפקיד לאדם.'
הוא נתן תפקיד לאדם.
19/07/2018 | 00:07
4
ולעם ישראל בין היתר.
לצפיה ב-'בחייאת'
בחייאת
08/07/2018 | 13:34
17
מתי תביני שאדם הוא יצור קצת יותר מורכב מעכבר, ובהתנהלותו כבן מינו הביולוגי (homo sapiens), לאידאולוגיה יש משקל רב שלא נופל מהביולוגיה. אנשים בד"כ נותים לאהוב את המרכיבים המנטליים המעצבים שלהם (האידאולוגיות, האמונות, הזהויות וכד') ומעדיפים שקבוצת אנשים בעלי מרכיבים מנטליים מעצבים הדומים לשלהם עצמם תהייה רחבה כמה שיותר ותתקיים כמה שיותר לאורך זמן. אי אפשר לגמד את כל ההוויה האנושים לביולוגיה גרידא.
לצפיה ב-'הרצוג הוא זיקית'
הרצוג הוא זיקית
25/06/2018 | 21:33
6
30
שמחליפה את הצבעים בהתאם למה שרוצים לשמוע ולראות.
לצפיה ב-'וזה בדיוק מה שנדרש מאדם כדי להיות פוליטיקאי מצליח'
וזה בדיוק מה שנדרש מאדם כדי להיות פוליטיקאי מצליח
26/06/2018 | 10:01
5
26
כל עקרון באשר הוא עלול ברוב המקרים למנוע או לעכב את ההתקדמות האישית של דמות ציבורית, חוץ מהעקרון האחד והיחיד, והוא ההצלחה האישית בכל מחיר.
לצפיה ב-'נראה שטראמפ הוא לא כזה'
נראה שטראמפ הוא לא כזה
26/06/2018 | 13:51
4
33
אני לא מחבב את האיש, אבל כל מה שהבטיח בבחירות הוא מנסה לקיים.
לצפיה ב-'אחד הדינוזאורים האחרונים עם חינוך ג'נטלמני ליושרה'
אחד הדינוזאורים האחרונים עם חינוך ג'נטלמני ליושרה
27/06/2018 | 09:18
5
לצפיה ב-'אגב אתה רוצה להיות חבר בקהילה רפורמית'
אגב אתה רוצה להיות חבר בקהילה רפורמית
27/06/2018 | 09:45
2
34
האם לא מפריע לך שרובעי קווינס וברונקס של ניו-יורק, שרפורמים הם חלק משמעותי מאוכלוסייתן, הדיחו חבר קונגרס וותיק אוהד ישראל והכניסו במקומו צעירה היספנית בעלת עמדות אנטי-ישראליות מובהקות, ובאופן כללי, הקהילה הרפורמית בארה"ב (עיקר הרפורמים בעולם) מזוהה עם שמאל קיצוני ועמדות אניטי-ישראליות?
לצפיה ב-'לא, קונסרבטיבית'
לא, קונסרבטיבית
27/06/2018 | 19:52
1
28
קח בחשבון ש-80 אחוז מיהודי ארה"ב הם רפורמים או קונסרבטיבים. אז אם אתה מייחס לרפורמים אנטי-ציונות אז אתה בעצם טוען שרוב יהודי ארה"ב הם אוייבי ישראל.
לצפיה ב-'בטוח ש-80% ?'
בטוח ש-80% ?
27/06/2018 | 23:05
26
חלק נכבד מיהודי ארה"ב אכן בעל עמדות לא אוהדות כלפי ישראל, במיוחד בקרב רפורמים למיניהם.
זה ד"א פוסל את הטענות על ה"לובי היהודי" שיכול ללחוץ על השלטון לטובת ישראל.
בפועל יש לובי אוונגליסטי-רפובליקני שתומך בנו בצורה איתנה.
לצפיה ב-'הסיפור הרבה יותר פשוט'
הסיפור הרבה יותר פשוט
27/06/2018 | 14:11
1
24
לצפיה ב-'אחד בפה ואחד בלב'
אחד בפה ואחד בלב
27/06/2018 | 23:07
10
לצפיה ב-'חופש דת בישראל - האמנם?'
חופש דת בישראל - האמנם?
12/06/2018 | 21:05
179
472
בעליית שנות ה-90 עלו לישראל כ-100 אלף נוצרים פראבוסלאביים (רוסים אורתודוקסים). רובם השתקנו במקומות כמו אשדוד, בת ים, פתח תקווה וכו'.
הכיצד באף אחת מהערים האלה לא הוקמה אף כנסיה ב-25 השנים האחרונות? איפה כל הנוצרים האורתודוקסים האלה מתפללים? האם חופש הדת חל רק על ערביי ישראל ועל יהודים?

המשך>>
בעליית שנות ה-90 עלו לישראל כ-100 אלף נוצרים פראבוסלאביים (רוסים אורתודוקסים). רובם השתקנו במקומות כמו אשדוד, בת ים, פתח תקווה וכו'.
הכיצד באף אחת מהערים האלה לא הוקמה אף כנסיה ב-25 השנים האחרונות? איפה כל הנוצרים האורתודוקסים האלה מתפללים? האם חופש הדת חל רק על ערביי ישראל ועל יהודים?

לצפיה ב-'מוכרת בזארה ללקוחות: "רוסיות מטומטמות"'
מוכרת בזארה ללקוחות: "רוסיות מטומטמות"
13/06/2018 | 10:21
40
הלקוחות עמדו בתור לקופה בסניף זארה בקניון רננים. לאחר שנפגעו מדבריה של המוכרת, העירה לה אחת מהן בעדינות, אולם המוכרת המשיכה והטיחה לעברן מילים קשות. קבוצת זארה: "כולם שווים ללא הבדל דת גזע ומין, נבדוק את המקרה לגופו"

יעל געתון
יום רביעי, 13 ביוני 2018, 07:41

נלי מרעננה בסך הכול ביקשה לבלות את היום החופשי שלה עם חברתה הטובה אינה. הן ניגשו לסניף זארה בקניון רננים בעיר אתמול בשעות הבוקר ורכשו פריטים רבים בסכום של כ-1,000 שקל. נלי ואינה הן עולות ותיקות מרוסיה, לכן שוחחו ברוסית בשעה שהמתינו לתורן. כשהתקרבו אל הקופה שמעה נלי את המוכרת מדברת עם לקוחה אחרת, צוחקת לעומתן ואומרת "רוסיות מטומטמות". בתחילה, החליטה נלי לא להגיב, אולם כשהגיע תורה לשלם, העירה בעדינות למוכרת לא לדבר כך על לקוחות.
"אחרי ששילמתי, אמרתי למוכרת 'את יודעת, לדבר ככה עם הקליינטים, לידם, לצחוק על קליינטים אחרים זה קצת לא יפה'", סיפרה נלי בשיחה עם וואלה! עסקים. "המוכרת ענתה לי 'מה, אני צוחקת על מי שאני רוצה ואומרת מה שאני רוצה'. המשכתי לדבר אליה בשקט, ועניתי לה, 'את רואה? קניתי ב-1,000 שקל, ההפסד הוא שלך ושל כל החנות אם אני לא אבוא'".
לדבריה, בסך הכל רצתה להגיד ששמעה את הדברים ונפגעה, ולא רצתה לעורר מהומה. "כאב לי הלב לשמוע דברים כאלה, ודיברתי בשקט אבל הבחורה התחילה להיות אגרסיבית, עומדת מולי, היא צעירה, ואני כבר לא בת 16", סיפרה נלי. לדבריה, בנקודה זו העניינים יצאו מכלל שליטה והחלו להתפתח חילופי דברים בין העומדים בתור למוכר נוסף שהצטרף. רק כשהגיע מנהלת המשמרת, המוכרת הוצאה מהמקום.
"ילדתי כאן שני ילדים, למדתי כאן, הבת שלי השתחררה מהצבא, והילד תכף מתגייס, אני לא מאמינה ששמעתי מילים כאלה, במרכז הארץ, דווקא איתי. לא מאמינה שיכול לקרות דבר כזה, מילים כאלה קשות", אמרה נלי. עוד הוסיפה שאיננה מחפשת נקמה ולא פיצוי, "אני רק לא רוצה שיפטרו את הבחורה, ומקווה שבסך הכל עבר עליה יום קשה, אולי קרה לה משהו, לא יכול להיות שאדם יהיה נגד מישהו שהוא לא מכיר, רק בגלל השפה שלו, או מבטא. אני מקווה שזה לא מה שהיא חושבת תמיד".

"בסך הכול רצינו לבלות יום נעים יחד", הוסיפה אינה, חברתה של נלי. "נלי העירה למוכרת בשקט, אבל המוכרת צעקה עליה 'אם לא מתאים לך, תעופי מפה' ועוד דברים שאני לא רוצה לחזור עליהם". בהמשך, סיפרה, הגיע איש צוות נוסף, אבל גם הוא לא סייע למהומה שנוצרה. "הוא נתן תחושה כאילו אנחנו מפריעות לעבוד ואפילו לא ביקש סליחה, הייתי בשוק, פעם ראשונה שזה קורה לי, כל היום היית נסערת".
לצדן בתור לקופה עמדה שרית, לקוחה נוספת, שצפתה במתרחש. "שמעתי את המוכרת מדברת בצורה בוטה ומגעילה כלפי הלקוחה וזה צרם לי", סיפרה. בשלב מסוים היא החליטה להתערב. "אמרתי לקופאית שבתור נותנת שירות היא לא יכולה לדבר ככה, אז היא ענתה לי 'מה את מדברת, יאללה תעופי מפה', זה היה מחריד". בסופו של דבר המוכרת עזבה את המקום, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. "הלקוחה הושפלה, היא הייתה כזו חסרת אונים, לא מגיע למישהו יחס כזה, אנחנו בני אדם, בטח כשאתה נותן שירות".

"אמא שלי 25 שנה בארץ, היא יודעת לעמוד על שלה", הוסיפה בתה של נלי, דניאלה. "היא פיתחה את העור העבה של עולה חדשה בישראל, זו מדינה קשה, בתור ובכבישים, וצריך לדעת לעמוד על שלך, אבל לזה, היא לא ציפתה".
לאחר ששוחחה עם האם, העלתה את הדברים לפוסט בקבוצת הפייסבוק "רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן": "אחת העובדות החליטה להריץ דאחקות עם עובדת אחרת על אימא שלי וחברה שלה כי 'הרוסיות' שלהן לא באה לה טוב בעין", כתבה. "היא אמרה לחברתה 'איזה רוסיה דפוקה' ודברים נוספים בסגנון הזה. אמא שלי מחליטה לא להרים סצנה, סה"כ מצב הרוח טוב ואם אפשר להעיר בשקט, עדיף".
היא גוללה את שאירע והוסיפה, "אמרתי שאני אעשה הכל כדי שהנושא הזה לא יעבור על סדר היום. היום זאת אמא שלי, מחר זאת מישהי אחרת שהעזה ברוב חוצפתה לדבר ברוסית". הפוסט זכה לתגובות רבות ושיתופים, בהם גולשים שביקשו להחרים את הרשת, ואחרים שעודדו את דניאלה להגיש תלונה במשטרה או תביעה. "אמא שלי סיפרה לי את הסיפור עם דמעות בעיניים, החלטתי שאני לא יכולה לשתוק ולא יכולה להבליג", סיכמה.

מקבוצת זארה נמסר בתגובה: "אנו מאמינים בלב שלם כי כל בני האדם שווים ללא הבדל דת, גזע ומין. הן הלקוחות והן עובדי הקבוצה. המקרה המצוין אינו מייצג את קבוצת זארה, אנו נבדוק את המקרה לגופו בסניף המדובר".

לצפיה ב-'חדשה משמחת: יאנדקס פותחת מכללה באוניברסיטת ת"א '
חדשה משמחת: יאנדקס פותחת מכללה באוניברסיטת ת"א
07/06/2018 | 12:47
2
44
קראתי, שמחתי, והנה אני משתף:
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5280201,0...

אקווה שהיזמה תתרום לפריחה ולשגשוג של כל המעורבים, ולקידום תחום הבינה המלאכותית בישראל.
לצפיה ב-'כיצד ממשלת רוסיה כופפה את האלגוליתמים של יאנדקס'
כיצד ממשלת רוסיה כופפה את האלגוליתמים של יאנדקס
07/06/2018 | 16:03
36

בשורה התחתונה, לא ברור מה בדיוק יש ליאנדקס להציע. גוגל הם לא, רק העתק חיוור. 
לצפיה ב-'לא ברור מה זה המכללה הזאת'
לא ברור מה זה המכללה הזאת
12/06/2018 | 20:59
30
ובשביל מה יאנדקס צריכה את זה
לצפיה ב-'מכירים את בוריס דוברוב מאשדוד? הצייר הטוב בישראל'
מכירים את בוריס דוברוב מאשדוד? הצייר הטוב בישראל
03/06/2018 | 21:33
12
60
-לפחות לדעתי.
יכולים להתרשם בעצמכם באתר שלו:

למיטב ידיעתי הוא לא ממש זכה להכרה בישראל.

מי כן זכה? אפשר לראות למשל באתר מוזיאון ישראל:
אומנות זבל.

זאת הוכחה לכך שהרוע השקר והכיעור שולטים.
עדיין אבל לא לעולם, בינתיים מחכים שוב לילד שיצעק שהמלך הוא עירום.

לצפיה ב-'באמת יפה'
באמת יפה
03/06/2018 | 23:28
5
לצפיה ב-'די קיטשי'
די קיטשי
04/06/2018 | 09:37
10
38
במיוחד הסדרה היהודית, עם כל סממן נפוץ ונדוש שאפשר להעלות על הדעת: כינור, סנדלרים, שטריימלים וכו'
לצפיה ב-'לא קיטש, יפה.'
לא קיטש, יפה.
04/06/2018 | 12:27
9
32
כולל גם נושא היהדות שכינית פה "נדוש". צריך לברך על כך שסופסוף הגיע לפה כישרון ענק שיכול לצייר את הנושאים האלה ברמה הגבוהה ביותר, שעד עכשיו צוירו בידי חובבנים (במחילה גם ממעריציו של מארק שאגאל האהוב) כי למרבה הצער חוש ליופי לא נמנה עם כשרונותיו של העם היהודי.
לצפיה ב-'אין בציורים שלו שום חידוש אומנותי'
אין בציורים שלו שום חידוש אומנותי
04/06/2018 | 12:38
8
31
אז כן, הוא צייר דיוקנאות ריאליסטיים, זה הכול. שום טאץ' אישי.
לצפיה ב-'תפקידו של הצייר הוא לבטא יופי ביצירה, לא את עצמו.'
תפקידו של הצייר הוא לבטא יופי ביצירה, לא את עצמו.
04/06/2018 | 13:05
7
30
כשהוא נאמן ליצירה והופך את עצמו לצינור לכוחות שמימיים, גם עצמיותו וסגנונו האישי באים לביטוי כאפקט נלווה, גם בנושאים נדושים. אצל דוברוב הסגנון מופיע בנושאים האחרים, ומותר לו גם לצייר נושאים נדושים זה עניין שולי. היום כמעט אין עוד ציירים ריאליסטיים כי זה דורש עבודה קשה, הציירים המודרניים עלו על גל הפוסטמודרניזם שטוען שהיופי הוא רק בעין המתבונן, כי רובם חסרי כישרון ועצלנים. אז הם יצרו את הדעות המשובשות האלה שיוצר חייב כביכול לחדש ושזה יותר חשוב מאיכות היצירה. לכן הבאתי כדוגמא את התערוכות ממוזיאון ישראל, כל אמן שם מחדש ללא ספק, אבל הכל זבל חסר תוכן ויופי.
לצפיה ב-'מאז שהומצאה המצלמה הראשונה...'
מאז שהומצאה המצלמה הראשונה...
04/06/2018 | 13:16
6
41
אין יותר מדי משמעות לציורים ריאליסטיים. בקצה השני ניצבת האומנות המודרנית סטייל האסלה של מרסל דושאן. אבל בין לבין יש לא מעט מקום לחידושים אמיתיים, מה שלא קיים אצל הצייר הנ"ל.

כל תחום בחיים עובר תהליך אבולוציוני. אני קורא עם ילדיי לא מעט ספרי ילדים, והמגמה ניכרת לעין: לפני 30-40 שנה האיורים היו "בול בפוני", אם מסופר על ארנב וזאב, מציירים ארנב וזאב כפי שהם נראים בטבע. היום המגמה היא להאניש את הדמויות, לצייר ארנב העומד על שתיים, לבוש ג'ינס, עם מזוודה ביד. גם הקוראים הצעירים נהנים בהתאם.

אם יבוא צייר שימשיך להנציח ארנבים כפי שהם, בשם כישורי הציור שלו, הוא לא יעניין את אף אחד, ובצדק. אגב, יש בארץ עשרות ציירים ממוצא סובייטי שעושים את מה שדוברוב עושה (וזאת הסיבה לכך שהם לא מעניינים איש). לדוג'

לצפיה ב-'כל מה שכתבת הוא אמנם מה שמקובל כיום, '
כל מה שכתבת הוא אמנם מה שמקובל כיום,
04/06/2018 | 14:47
28
והוא גם הסיבה להרס התרבות ולרמה הירודה של היצירות כיום.
הציור הריאליסטי והשועל והארנב שצוירו כהלכה מעטרים ספרים קלאסיים במשך מאות שנים והם ימשיכו לעשות זאת, בזמן שהשועל עם הג'ינס שעורר צחוק חולף ייעלם מהתודעה כעלה נידף.
מה שמציל את האומנות הוא מבחן הזמן, שמיטיב רק עם איכות אמיתית.
שים לב מה קורה למשל עם סדרת STARWAR, אמנם זה סרטים אבל פועל פה אותו עיקרון. אנשים ימשיכו ליהנות מההסדרה הישנה של שנות ה70, לעומת הסרטים החדשים העלובים עתירי התקציב והטכנולוגיה שגם נחשבים למוצלחים כשבוחנים רק הכנסות ומתעלמים ממבחן הזמן. החדשים האלה ייעלמו במהירות מבלי להותיר כל רושם עמוק, איש לא ייזכור אותם. אותו דבר עם הצלמים והאנשים שאתה מחשבים ליוצרים.

ייתכן שאם היית יותר מעורה באומנות היית יודע להעריך ציור ריאליסטי משובח, לדעת שהוא מכיל יופי שלא עובר בשום צילום ואין אפילו מקום להשוואה ביניהם. אתה עומד מול ציור והוא מקרין אליך גלים של יופי, אפשר לומר.
יש רק אספקט אחד שאני רואה בו חיסרון בציור הריאליסטי, שרוב הציירים מעתיקים מתמונות וממודלים וזה מפחית הרבה מערך היצירה בעיניי, מוריד את הצייר לרמה של טכנאי במובן מסוים. כך שציור אימפרסיוניסטי שצויר מהדמיון עשוי להכיל יותר יופי מציור ריאליסטי שהועתק מתמונה או נוף. אני גם צייר ואני מנסה לצייר ריאליסטי מהדמיון. בוריס דוברוב בנושאים האחרים שלו, נראה לי שמצייר מהדמיון ועושה זאת יפה מאוד ובמקוריות.
לצפיה ב-'תראה למשל את ציוריו של ארתור רקהאם'
תראה למשל את ציוריו של ארתור רקהאם
04/06/2018 | 15:17
4
28
אחד האהובים עליי, ציוריו מעטרים ספרים רבים שנכנסו לקלאסיקה, בזכות קסמם המיוחד.
לצפיה ב-'"קלאסיקה" = התרפקות סנטימנטלית על העבר'
"קלאסיקה" = התרפקות סנטימנטלית על העבר
04/06/2018 | 15:26
3
27
למשל, ציוריה של לאה גולדברג שמעטרים את "המפוזר מכפר אז"ר" הם בלתי מקצועיים בעליל, אבל נחשבים לקלאסיקה. למה? ככה, כי הספר יצא בכמה מהדורות עם אותם הציורים הפשטניים, הקוראים התרגלו, והרי נהוג לחשוב כי "פעם הכול היה הרבה יותר טוב".

אז זהו, שלא. שוב, כל תחום בחיים עובר אבולוציה. המכוניות של פעם הן גרוטאות לעומת המכוניות של היום, וגם הציורים הריאליסטיים של פעם, או איוריו של שפרד ל"פו הדב" נראים היום חיוורים למדי.

גם מי שירצה לחקות את מארק שאגאל, אף הוא לא יחדש הרבה.
לצפיה ב-'אתה מבלבל בין קלאסיקה לנוסטלגיה'
אתה מבלבל בין קלאסיקה לנוסטלגיה
04/06/2018 | 15:36
2
23
קלאסי הוא דבר איכותי שעבר בהצלחה את מבחן הזמן על פני תקופות ואופנות חולפות
לצפיה ב-'איכות זו הגדרה סובייקטיבית'
איכות זו הגדרה סובייקטיבית
04/06/2018 | 15:38
1
28
ביאליק נחשב לקלאסיקאן ולמשורר איכותי. אלא ששירי הילדים שלו, למשל, פשטניים למדי ונופלים בערכם לעומת שיריה של לאה גולדברג. ומי נחשב לקלאסיקן בתקופתו של פושקין? בטח, איזשהו משורר משעמם כמו טרדייקובסקי שהיום מעניין את הקוראים כשלג דאשתקד.
לצפיה ב-'זה מחזיר אותנו לרפש הפוסט-מודרני של הבינוניות'
זה מחזיר אותנו לרפש הפוסט-מודרני של הבינוניות
05/06/2018 | 18:18
30
ולבגדי המלך הישנים-חדשים
לצפיה ב-'קטגוריית יוצאי בריה"מ לשעבר בסקרים'
קטגוריית יוצאי בריה"מ לשעבר בסקרים
05/06/2018 | 10:33
33
באחוז לא קטן מהסקרים שיוצא לי לענות עליהם קיימת השאלה היכן נולדתי ולרוב יש אפשרות של: ישראל, בריה"מ לשעבר, מדינות אחרות.
ואז שאלה באיזו שנה עליתי: 1989/1990 ואילך או לפני.

כלומר, מכוני הסקרים מדגישים בנפרד את יוצאי בריה"מ שעלו בגל הגדול 1989+
לצפיה ב-'ועדת החקירה לגבי הפלת המטוס המלזי '
ועדת החקירה לגבי הפלת המטוס המלזי
29/05/2018 | 11:09
8
38
פרסמה את מסקנותיה, לפיהם, כמה מפתיע, המטוס הופל עי טיל רוסי מבריגדת הנמ מס 53 של צבא רוסיה.
לצפיה ב-'עכשיו יבוא לכאן טלמון'
עכשיו יבוא לכאן טלמון
29/05/2018 | 20:18
1
33
ויסביר באותות ובמופתים שהאימפריאליסטים והפאשיסטים שוב העלילו על אימא רוסיה את עלילותיהם הנלוזות.
לצפיה ב-'שששש'
שששש
29/05/2018 | 21:15
23
הוא לא משתתף.. רק צופה בנו בזעם מהצד..  
לצפיה ב-'שמעתי בערוץ הרוסי שמדובר בדגם מיושן של הטיל'
שמעתי בערוץ הרוסי שמדובר בדגם מיושן של הטיל
30/05/2018 | 07:13
5
27
שלא נמצא בשירות ההגנה האווירית הרוסית מזה שנים.
לצפיה ב-'שמעתי באותו משדר חדשות את אותן הטענות'
שמעתי באותו משדר חדשות את אותן הטענות
30/05/2018 | 20:13
3
17
והטענה הרוסית היתה שהצבא הרוסי לא משתמש (וגם לא השתמש כבר ב-2014) בטילים מסדרה זו.
לצפיה ב-'הרוסים העלו מספר תיאוריות'
הרוסים העלו מספר תיאוריות
30/05/2018 | 20:30
2
21
כולם נדחו ע"י ועדת החקירה ונמצא כי לא היה להן בסיס עובדתי. מערכת "בוק" שאחראית לאסון נמצאת בשימוש צבא רוסיה.

לצפיה ב-'המערכת בהחלט כן'
המערכת בהחלט כן
31/05/2018 | 08:56
1
24
לפי טענת הרוסים, אותו טיל ספציפית שזוהה בועדת החקירה, לא נמצא בשירות הכוחות הרוסיים כבר מספר שנים.

איך לדעת מי דובר אמת ?
לצפיה ב-'זה מאוד פשוט'
זה מאוד פשוט
04/06/2018 | 15:44
18
מדינה אוטוריטרית משקרת בד"כ, מדינה דמוקרטית בד"כ דוברת אמת, ע"ע ישראל ופאליווד.
לצפיה ב-'ספר התהילים שהציל את נתן שרנסקי בכלא הסובייטי'
ספר התהילים שהציל את נתן שרנסקי בכלא הסובייטי
28/05/2018 | 08:26
20
סיפורו של ספר התהילים הקטנטן שייצג עבור אסיר הציון את הקשר עם אשתו אביטל ואת הקשר עם ארץ ישראל והפיח בו אור גדול בימים של אפילה
נתי גבאי | 11.02.18

"ב-20 בינואר 1980, יום הולדתי חיכיתי בקוצר רוח למברק ברכה מהבית… ביום הבא זכיתי להפתעה לא צפויה – מתנת יום הולדת של ממש! – כאשר אחד מפקידי הכלא המופקד על המחסן שבו אוחסנו חפצי האסירים הביא לי ספר קטן עם כריכה שחורה, ספר התהילים שלי!"
(מתוך: לא אירא רע מאת נתן שרנסקי. הוצאת עידנים/ ידיעות אחרונות, 1988. תרגום: אביעזר גולן)

כך מתאר נתן שרנסקי את אותו הרגע ב-21 בינואר 1980, שבו החזירו לו מנהלי הכלא הסובייטי את ספר התהילים שלו. הספר הזה, כך מספר שרנסקי, היה אחד הדברים שהחזיקו אותו באותן השנים הקשות כאסיר ציון. מהספר הזה, הוא כבר לא ייפרד לעולם.

ספר התהילים הקטן והשחור ליווה את שרנסקי בשנים הקשות ביותר שלו בכלא. בספרו האוטוביוגרפי לא אירא רע מספר שרנסקי כי הספר, אותו העניקה לו אשתו אביטל ערב מעצרו, הוחרם ממנו כיוון שהיה ספר דתי שנדפס מחוץ לברית המועצות. כשהספר היה בחזקתו בעת מעבר מכלא לכלא, הוא תלש את העמוד בו היה כתוב שהודפס בישראל, ותיאר אותו כספר "עממי". רק בעקבות זה, הסכימו לבסוף שלטונות הכלא להחזיר אותו אליו.

"ספר התהילים היה ההוכחה החומרית היחידה לקשר המיסטי שלי עם אביטל. מה גרם לה לשלוח אותו אלי ערב מעצרי? וכיצד אירע שקיבלתיו דווקא ביום פטירת אבי? קריאת המזמורים לא רק חיזקה את הקשר בינינו, אלא אף הוציאה את מחברם ממסתוריותו. המלך דוד נגלה עתה לפני לא כגיבור אגדי או יצור על מיסטי, כי אם כנפש חיה, בלתי נכנעת – רדופת ספקות, מתקוממת על הרשע וסובלת בזוכרה את חטאיה."

בשנת 2014, ביקר נתן שרנסקי בספרייה הלאומית. בין היתר הוא פגש את מנהלת מחלקת השימור והשיקום תימנה אלפר.

"התרגשתי מאוד לראות את שרנסקי", מספרת אלפר, "אמרתי לו כמה נגע ללבי סיפורו של ספר התהילים הקטן שמוזכר בספרו האוטוביוגרפי שלו". שרנסקי בתגובה שלף את התהילים מכיסו. חברי הנהלת הספרייה שהתלוו לביקור, הציעו לו שהספרייה תנסה לשקם את הספר, שכמובן לא היה במצב מזהיר.

ספר התהילים עבר טיפול יסודי בספרייה. הכריכה שנפגעה מאוד שוקמה, קרעים בדפים אוחו בחומרים מחזקים, פינות הדפים שנשחקו במרוץ השנים עברו טיפול מיוחד, וב-8 במאי 2014, קיבל שרנסקי בהתרגשות את הספר המתוקן.

לקראת סוף ספרו האוטוביוגרפי, מספר שרנסקי כי ממש רגעים לפני שעלה על המטוס שהוציא אותו מברית המועצות לחופשי, לא התכוונו השלטונות הסובייטיים לתת לו את הספר:

'היכן ספר התהילים שלי?'
'קיבלת את כל מה שאתה זכאי לקבל', ענה האינטלקטואל בטון שהפתיע בגסותו. הוא סימן לעוקבים לקחת אותי משם.
מיד נשכבתי על השלג. 'לא אזוז עד שתחזירו לי את ספר התהילים שלי!' משלא התרחש דבר, התחלתי לצעוק: 'החזירו לי את ספר התהילים שלי!'
הצלמים נראו כנדהמים וכיוונו את מצלמותיהם אל השמים.
לאחר התייעצות קצרה, נתן לי הממונה את ספר התהילים. מיד קמתי ועליתי בכבש המדרגות."

בתוך עולם אפל של תופת ואי צדק, הצליח ספר תהילים שחור וקטנטן לתת אור בחייו של שרנסקי. להזכיר לו את משפחתו, להזכיר לו את מורשתו היהודית ואת ארץ ישראל. ספר תהילים זה, ימשיך ללוות את שרנסקי עוד שנים רבות.

-----------------------------------------------------------------
תמונות בכתבה:
לצפיה ב-'תמונות נדירות: האיש שתיעד את אסירי ציון בכלא הסובייטי '
תמונות נדירות: האיש שתיעד את אסירי ציון בכלא הסובייטי
28/05/2018 | 08:20
19
חשיפה ראשונה מארכיונו של הצלם, הצלף והפעיל הציוני במחתרת יוסף שניידר שנתרם לאחרונה לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי
חן מלול | 16.05.18 

בשנת 1944 התגייס הנער יוסף שניידר לשירות הצבא האדום. בתור יליד ריגה, וכמי שנמלט מהכיבוש הנאצי בלטביה עם אמו ובני משפחה נוספים שלוש שנים קודם לכן, סופח החייל הצעיר אל דיוויזית לטביה עד לפירוקה. הוא ביקש לשרת בלטביה, בקרבת אמו שחזרה אל ביתה עם התקדמות הצבא האדום, אך בקשתו נדחתה.

חוויות המלחמה וגילוי ממדי השואה לאחריה שכנעו אותו להקדיש את חייו לנושא ההגנה היהודית, והוא גייס את יכולותיו לשם מטרה זו. בתום שירותו הצבאי, בשנת 1951, התמחה ברובה צלפים וסיים את בית הספר הגבוה למאמני קליעה כעבור מספר שנים. חזרה בעיר מולדתו ריגה, אירגן שניידר קבוצה שמנתה כ-70 איש למועדון ירי. מועדון הירי היה למעשה כיסוי, ובמסווה של אימון בקליעה ספורטיבית, אימן שניידר את החברים היהודים במועדון להגנה עצמית. חברי הקבוצה, שלה הוענק השם "נקמה", עמלו להגן על מבני הקהילה היהודית בחגים ובמועדים שונים, ובכל עת שיעלה הצורך.

רעיון ההגנה היהודית והרצון של שניידר וחבריו לטפח את התרבות היהודית הנרדפת, הובילו אותם לזרועות הציונות. התמיכה הנלהבת במדינת ישראל סימנה את שניידר ואת חבריו בעיניי המשטר הסובייטי כגורמים חתרניים העוינים את ברית המועצות, שהשתלטה סופית על המדינות הבלטיות (וביניהן לטביה) בתום מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1955 פנה שניידר לאנשי השגרירות הישראלית בריגה וקיבל מהם חומרי הסברה, בהם ספרי לימוד עברית, תנ"ך ועיתונים ישראליים דוגמת 'במחנה'. שניידר החזיק סטודיו לצילום במרכז ריגה. סטודיו זה שימש מקור פרנסה, אך גם מקום מפגש לפעילות מחתרתית. אנשי קשר ופעילים ציוניים מרחבי ברית המועצות היו מגיעים אל הסטודיו במסווה של לקוחות, מקבלים משניידר חומר תעמולה ויוצאים להפיץ אותו בקהילותיהם. שנתיים לאחר מכן, כשידפקו על דלתו סוכני ק.ג.ב ויערכו חיפוש בביתו – ישתמשו בחומרים אלה כהוכחה להיותו של שניידר פעיל מחתרת אנטי-סובייטית.

יממה לפני מעצרו ב-23 באפריל 1957, קיבל שניידר בדואר חבילה מקרוב משפחתו, מנצח תזמורת משטרת ישראל הפקד נפתלי גריבוב. בתוך החבילה ארז גריבוב מדים של משטרת ישראל וכשפרצו סוכני הק.ג.ב לביתו, הם מצאו אותו לבוש במדים אלה.

בתום כארבעה חודשי מעצר וחקירה, נשפט שניידר לארבע שנות מאסר עם עבודות פרך במורדוביה. ההאשמות שהועלו במשפט כללו תעמולה ציונית, קשר עם השגרירות הישראלית, השמצת ברית המועצות, ניסיון לחטוף אנייה סובייטית כדי להימלט למדינת ישראל, החזקת נשק ללא רישיון והכנות לרציחתו של נשיא מצרים גמאל עבד אל-נאצר. בבית הכלא הכיר שניידר פעילים ציונים רבים, פעילים שלאחר שחרורם ישמרו על קשר ויסייעו בהקמת תאים ציוניים ברחבי ברית המועצות.

השמועה על יכולות הצילום של שניידר נפוצה במחנה העבודה. אחד הסוהרים, שקיבל משימה לתעד את המחנה לצרכים פנימיים, כרת עם שניידר עסקה בחשאי: שניידר ילמד את הסוהר לצלם ובתמורה יזכה להשתמש בשני פריימים של כל סרט צילום. בזכות עסקה זו הצליח שניידר לתעד את האסירים הפוליטיים היהודיים ואת החיים במחנה העבודה הסובייטי. את התמונות החביא ככל הנראה בתחתית כפולה של מראה.

בשנת 1969, לאחר שאושרה לבסוף עלייתו ארצה, העביר שניידר את התמונות מהמחנה לגורם ציוני לא ידוע – ייתכן שעובד השגרירות הישראלית בריגה או עובד מוסד. בווינה קיבל את התמונות בחזרה, והעלה אותן יחד עם בני משפחתו ארצה.

ארכיונו האישי של יוסף שניידר נתרם לאחרונה בידי בנו, אורי שניידר, לארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. אהבתו הגדולה של שניידר לצילום העשירה את ארכיון זה רבות, ובעזרת אלבומי התמונות שבארכיון נוכל לשחזר חלק מהפעילות המחתרת-ציונית שהתקיימה בלטביה בפרט, וברחבי ברית המועצות בכלל, לאחר מלחמת העולם השנייה.

הארכיון מלמד שגם לאחר מאסרו המשיך שניידר בפעילות ציונית קדחתנית. אחרי שהשתחרר בשנת 1961, ועל אף היותו אסיר פוליטי לשעבר, הסתכן שניידר ועזב את ריגה לתקופות ממושכות. הוא נסע ברחבי ברית המועצות ותיעד בין השאר קברים יהודים שחוללו בלטביה, קישינב, אודסה, מוסקבה ומינסק לפני ובעיקר אחרי מלחמת ששת הימים – גם את התשלילים האלה הצליח להבריח לישראל.

------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'בג"ץ רומז לצה"ל: נתערב בסדרי מסלול הגיור הצבאי'
בג"ץ רומז לצה"ל: נתערב בסדרי מסלול הגיור הצבאי
26/05/2018 | 10:15
54
42
בדיון בעתירה נגד זימונם של חיילים לא יהודים לקורס 'נתיב', המליץ יו"ר הרכב השופטים לצבא לבטל את "המסגרת הכופה". התוצאה המסתמנת: הקטנה משמעותית במספר החיילים המתגיירים

מאת  יוחאי עופר , נטעאל בנדל  -  י״א...
המשך>>
בדיון בעתירה נגד זימונם של חיילים לא יהודים לקורס 'נתיב', המליץ יו"ר הרכב השופטים לצבא לבטל את "המסגרת הכופה". התוצאה המסתמנת: הקטנה משמעותית במספר החיילים המתגיירים

מאת  יוחאי עופר , נטעאל בנדל  -  י״א בסיון ה׳תשע״ח (25-05-2018)

צה"ל עשוי לשנות בקרוב את מדיניות הזימון של חיילים לא-יהודים ל"נתיב", מסלול הכנה לחיזוק הזהות  הישראלית–יהודית–ציונית לקראת גיור. כך עולה מהשתלשלות הדיון בעתירה שהוגשה לאחרונה נגד מדיניות הזימון הקיימת.  העתירה נידונה בפני הרכב של שלושה שופטי בג"צ, ובמהלך דיון שהתקיים בסוגיה בשבוע שעבר, רמז השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, כי הוא עתיד לקבל את עמדת העותרים והמליץ לנציג צה"ל לשנות את המדיניות.

נתיב, המרכז הלאומי ללימודי יהדות, זהות וגיור,  הוקם בשנת 1999 בהחלטת ממשלת ישראל בשיתוף עם הסוכנות היהודית. הארגון משמש כזרוע הביצועית של הממשלה בתחום הגיור ומהווה את גוף ההכנה לגיור הגדול בישראל. הארגון פונה לאזרחי ישראל שאינם רשומים כיהודים במטרה להעשיר את עולמם בידע, בערכים, בהיסטוריה והתרבות של העם היהודי וללוות אותם לאורך כל תהליך הגיור. אלפי חיילים שהוריהם עלו ארצה ממדינות חבר העמים, אך אינם יהודים לפי ההלכה,  עשו בו את ראשית צעדיהם בדרך לגיור.

את העתירה נגד צה"ל הגיש אשתקד סגן סטניסלב יורובסקי, קצין צה"ל, באמצעות האגודה לזכויות האזרח. הוא טען כי נדרש להתייצב לכנס, אף שהצהיר כי אינו מעוניין בכך. לדבריו,  בלשכת הגיוס הצהיר שאינו מעוניין להמיר את דתו, ובכל זאת פקדו עליו מפקדיו להגיע לכנס ההסברה על קורס "נתיב". באגודה לזכויות האזרח נטען עם הגשת העתירה כי חיילות וחיילים רבים נוספים פנו אליהם והלינו על חדירה לפרטיותם, ועל פגיעה בזכותם לחופש דת ומצפון.

עתירת הקצין והאגודה לזכויות האזרח נוגעת בשלב המקדים לקורס, שבסיומו מחליטים החניכים אם אכן ברצונם להתגייר. הפקודה הצבאית התקפה היום מחייבת את החיילים הללו להגיע לכנס הסברה ראשוני שבמסגרתו ניתנים להם הסברים על תהליך הגיור. גורם צבאי הבקי בפרטים אומר עם זאת שבצה"ל מעלימים עין מאלו שלא מגיעים לאותו כנס ואינו נוקט נגדם צעד משמעתי כלשהו, כך שלמעשה אין חובה להגיע לאותו כנס הסברה.

במהלך הדיון בעתירה בפני השופטים חנן מלצר, ג'ורג קרא ויוסף אלרון שאל המשנה לנשיאת בית המשפט העליון את עו"ד אודי איתן, המייצג בדיון את ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, מדוע צריכים אותם חיילים להתייצב לאותו כנס, ונענה כי "המסגרת הזאת חשובה לצה"ל. הצבא רוצה שהחיילים יכירו את אותה תוכנית".

עו"ד איתן הוסיף: כי אם החייל "שמע ומחליט שהוא לא רוצה ללכת, הצוהר הזה נסגר. (אבל רק) כשהוא שומע לתכנים הוא יכול לקבל החלטה הרבה יותר מושכלת".

בתגובה השיב השופט מלצר כי כאשר מודיע חייל בלשכת הגיוס שאינו מעוניין להתגייר, אין לזמן אותו כלל לקורס של נתיב, והוסיף "זו לא יכולה להיות מסגרת כופה".  הוא קצב למדינה שבועיים להשיב להצעה לשנות את פקודת הזימון לקורס, ולבטל אותה למעשה כליל. ההערכה היא שאם אכן כך יקרה, יקטן משמעותית מספר החיילים המתגיירים, ומסלול הגיור המרכזי היום בחברה הישראלית יידלדל משמעותית.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים: ״לאור המלצת בית המשפט, נושא ההשתתפות בכנס ההסברה לקורס נתיב מצוי בבחינה. נדגיש כי ההשתתפות בקורס עצמו היא על פי רצון הפרט בלבד".

-----------------------------------------------------------------
https://www.makorrishon.co.il/news/49481/
לצפיה ב-'דניאל החולה בן ה־7 יגורש לאוקראינה: "הוא ימות שם"'
דניאל החולה בן ה־7 יגורש לאוקראינה: "הוא ימות שם"
23/05/2018 | 12:37
4
35
מכתב גירוש שקיבלה משפחתו של חולה ה־CF דניאל גורזי הורה להם לעזוב את ישראל עד יום חמישי • המשפחה ברחה מאזור מלחמת האזרחים • "ללא טיפול רפואי מתאים גזר דינו של הילד נחרץ"

יהודה שלזינגר
פורסם ב: 22.05.2018 22:56

משפחתו של ילד חולה בסיסטיק פיברוזיס (CF), דניאל גורזי בן ה־7, שהגיעה לישראל לאחר שברחה מאזור הקרבות באוקראינה, קיבלה ביום חמישי מכתב שבו נמסר כי עליה לעזוב את המדינה בתוך שבוע בלבד.
לפני כארבע שנים הגיע דניאל עם משפחתו לישראל. הילד, החולה בסיסטיק פיברוזיס, החל לקבל טיפולים בארץ, ובניגוד לאחיו הצעיר שנפטר מהמחלה בשל חוסר אבחון וטיפול, התקדם ונשאר יציב לאורך זמן. 
בני משפחת גורזי, שמתקשים אל מול הביורוקרטיה הישראלית, פנו לאיגוד CF, וזה שלח מכתב דחוף לשר הפנים אריה דרעי ובו נכתב כי "הילד ומשפחתו ברחו מאזור קרבות באוקראינה לפני ארבע שנים, ומאז הילד מטופל במרפאת CF בביה"ח שניידר. במסגרת הטיפול הילד מקבל תרופה מצילת חיים".
מנכ"לית האיגוד, שירה זגורי, סיפרה במכתב כי "ביתה של המשפחה נהרס בקרבות, והכפר שבו הם גרו סופח לרוסיה ונמצא תחת שלטון צבאי ללא גישה לטיפול רפואי". זגורי הוסיפה כי "ללא טיפול רפואי מתאים גזר דינו של הילד נחרץ והוא לא יחיה! אני מבקשת שתציל את חייו של הילד, שהוא ומשפחתו כבר נקלטו בישראל, ותאפשר לו המשך טיפול בישראל". 
לדבריה, מחלת סיסטיק פיברוזיס היא כרונית ואף מחמירה עם השנים. החולים בה מטופלים בכל יום בטיפול שכולל אינהלציות, טיפולי פיזיותרפיה לניקוז הריאות וכ־50 כדורים ותוספי תזונה. זאת תוך השגחה רפואית ואשפוזים במרפאת CF, ובאוקראינה אין הכלים והיכולת לטפל בילד.
אמו של דניאל גורזי, ויקטוריה, אמרה כי "אנחנו נמצאים במצב נוראי. הכפר שלנו נמצא היום תחת שלטון צבאי, ואם נחזור לשם הילד שלי לא יחיה. אנחנו נהיה שם בסכנה ביטחונית ורפואית - אין לנו בית כי הוא נהרס בקרבות, אין שם טיפול רפואי, אין מי שילווה אותו וזה ממש לגרום לו למות".
מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר כי "בני המשפחה נכנסו לישראל כתיירים. האם, האב ובנם. מעט לאחר כניסתם הגישו בקשה למקלט. הבקשה נידונה בהליך בדיקה מהיר, ולפני ימים אחדים נדחתה בקשתם למקלט וזאת בהסתמך על בדיקת הבקשה ועל חוות דעת של משרד החוץ בנושא. על בני המשפחה לעזוב את ישראל".

לצפיה ב-'עניין מחלתו של הילד לא קשור לסיבה עליה הצהירו'
עניין מחלתו של הילד לא קשור לסיבה עליה הצהירו
23/05/2018 | 13:05
3
44
הההורים כבקשהה למקלט מדיני.
לצפיה ב-''
23/05/2018 | 15:20
6
לצפיה ב-'זה לא אומר שאי אפשר להתחשב'
זה לא אומר שאי אפשר להתחשב
25/05/2018 | 08:02
1
12
לצפיה ב-'בוודאי, אבל זה לא ההליך הנכון'
בוודאי, אבל זה לא ההליך הנכון
25/05/2018 | 09:03
30
עליהם לפנות לועדה ההומניטרית.
לצפיה ב-'ראיון עם קרוב של טלמון סילבר, בן לישראלים שירדו לבריה"מ'
ראיון עם קרוב של טלמון סילבר, בן לישראלים שירדו לבריה"מ
21/05/2018 | 07:23
2
63
לצפיה ב-'אז לטלמון בעצם היסטוריה דומה ?'
אז לטלמון בעצם היסטוריה דומה ?
22/05/2018 | 22:35
1
12
לצפיה ב-'אכן'
אכן
22/05/2018 | 22:48
46
רק שהוא נשאר בווילנה ומשם חזר לארץ.
לצפיה ב-'חג שבועות שמח'
חג שבועות שמח
19/05/2018 | 20:21
2
לצפיה ב-'קראתי את האמן ומרגריטה מאת בולגקוב'
קראתי את האמן ומרגריטה מאת בולגקוב
15/05/2018 | 13:25
9
42
הספר הנ"ל זכה לדברי טובות, אך לדידי הוא 3/5. האם כשמרגריטה נמחה בקרם שהובא לה מאת עזאזלו והפכה למכשפה, היא הפציעה מגופתה והתגלמה בתור נשמה? האם כשהאמן הוזמן לדירה מספר 50 המטורללת ונטולת המימדים ברחוב סדובייה, הוא התגלם בתור נשמה? הרי הן מרגריטה והן האמן המורעלים על-ידי יין גוועים במקום שהותם ולא במרתפו של האמן. האם בולגקוב היה בעל-ידע ביהדות? הרי נשף השטן הינו גיהנום על-פי היהדות בו מתארחי הנשף החטאים מתייסרים בגין מעשיהם ומכים על החטא.
לצפיה ב-'יש מאמר הדן בתפיסת היהדות אצל בולגקוב'
יש מאמר הדן בתפיסת היהדות אצל בולגקוב
15/05/2018 | 14:23
5
37
ברוסית, אך גוגל טרנסלייט גם יעזור
לצפיה ב-'נו נו...'
נו נו...
16/05/2018 | 14:30
2
25
יהודים מצטיינים בהתחקות אחר sub-text, לא, לא... בהמצאתו. "הפרעת אישיות יהודית". כן... מפליא מדוע ה-DSM אינו מוסיף הפרעה זו לערכיו. בקיצור, שטויות.
לצפיה ב-'יש מצב שזה נכון היו מלא אנטישמים בין אנשי התרבות אז זה'
יש מצב שזה נכון היו מלא אנטישמים בין אנשי התרבות אז זה
18/05/2018 | 14:05
1
21
לא מפתיע שבולגקוב היה אחד מהם והתכוון למשהו אנטישמי ביצירה שלו. בכול אופן, לטעון שליהודים יש הפרעה זה גם אנטישמיות וכדאי לך להיזהר בדברים שאת פולטת, אפשר לשפוט אותך על הדעה הזאת בקלות.
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
20/05/2018 | 22:52
16
לטעון שוולנד והסוויטה שלו הינם מעין יהודי ברה"מ ויצירתם הינה תכליתנית מאת בולגקוב על-מנת להציג את הסכנה הקולחת מיהודי ברה"מ, נונסנס. יצירת sub-texts מעין אלו משרתת את המפעל הציוני, כי היא בוראת אנטישמיות מלאכותית.
לצפיה ב-'סתם שאלה. ממש מסקרן אותי לדעת איך אתה מוצא בדיוק מה שמבקשים'
סתם שאלה. ממש מסקרן אותי לדעת איך אתה מוצא בדיוק מה שמבקשים
18/05/2018 | 13:59
1
18
אתה תמיד כאילו מוכן עם האתרים? זה ממש מעניין. או שאתה פשוט יודע לחפש נכון?
לצפיה ב-'לפי מילות מפתח'
לפי מילות מפתח
18/05/2018 | 14:36
1
לצפיה ב-'גם אני שמעתי שזה ספר טוב. יש מצב שהתרגום לא משהו לכן לא אהבת'
גם אני שמעתי שזה ספר טוב. יש מצב שהתרגום לא משהו לכן לא אהבת
18/05/2018 | 14:03
1
21
את האמת התחלתי לקרוא אותו פעם [ואני שונאת קלאסיקה פשוט שונאת ולא קוראת שום דבר מקלאסיקה, אבל אמרתי וואלה נשמע מעניין בואי נתן לזה צ'אנס] אחר כך עזבתי אותו לא יודעת למה. נראה לי שהגעתי עד פרק 7 או משהו. את יכולה לשאול בפורום ספרים אולי יש מי שקרא שם.
לצפיה ב-'קראתי ברוסית...'
קראתי ברוסית...
20/05/2018 | 22:34
2
לצפיה ב-'ספר נפלא '
ספר נפלא
07/06/2018 | 13:03
3
לצפיה ב-'שאלון בנושא עלייה מברית המועצות לשעבר'
שאלון בנושא עלייה מברית המועצות לשעבר
13/05/2018 | 14:19
1
29
היי חברים, אודה לעזרתכם במילוי שאלון קצר לעבודת סמינריון לתואר ראשון. תודה !

קישור לשאלון -
לצפיה ב-'עניתי'
עניתי
14/05/2018 | 08:08
4

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פיינר את לביא
משרד עו"ד פיינר את לביא
פורום אזרחות בארה
מעוניינים באזרחות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה