לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1060710,607 עוקבים אודות עסקים

פורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ישראל ברוסית

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.
בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.
כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.
הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.
ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.
גלישה מהנה ודיונים פוריים
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'רבים מאזרחי רוסיה רואים את ישראל כמעט טריטוריה רוסית'
רבים מאזרחי רוסיה רואים את ישראל כמעט טריטוריה רוסית
21/10/2019 | 00:20
5
22
מרעיון של שגריר רוסיה בישראל אנטוליי ויקטורוב לג'רוזלם פוסט:
ג"פ: כמה חשובה לדעתך קהילת דוברי רוסית בישראל לייצוב קשרים בין ישראל לרוסיה? האם הם משפיעים על האופן בו רואים הרוסים את ישראל?

אנטוליי ויקטורוב: וודאי הם משפיעים. לרבים ברוסיה ישראל מרגישה כמעט חלק מרוסיה - פסיכולוגית - והם לא חוששים לרכוש כרטיסים ולבוא לישראל.

לא ירחק יום ופוטין או יורשו יביע רצון להגן על דוברי הרוסית המקופחים כאן. ואין לי ספק שבארץ יימצאו רבים שישמחו להיות סוכני ההשפעה הרוסית.

RUSSIA-ISRAEL TIES: FROM THE VIEWPOINT OF RUSSIA&r...

אני אישית ממש לא מופתע מהטענה הזאת, הרי לדעת הרוסים רוסיה נגמרת איפה שנגמרת השפה הרוסית, וזה אומר שהיא משתרעת איפה שהשפה הזאת נשמעת.
לצפיה ב-'אולי רק במקרה של מלחמה עם אירן/חיזבאללה'
אולי רק במקרה של מלחמה עם אירן/חיזבאללה
21/10/2019 | 09:33
2
12
ולא במובן של השתלטות על ישראל, אלא עזרה לדוברי הרוסית בישראל להימלט מאזור הקרבות. אולי ידרשו מאירן לא לפגוע באזורים מאוכלסים על מנת לא לפגוע בדוברי רוסית.
לצפיה ב-'אתה באמת מאמין שפוטין באמת מתכוון'
אתה באמת מאמין שפוטין באמת מתכוון
21/10/2019 | 12:12
1
10
בתמימות להגן על דוברי הרוסית? לא אכפת לתחת שלו מרווחתם של דוברי הרוסית, לא בראורגיה, לא במולדובה, לא באוקראינה ולא בישראל. מה שאכפת לו ממנו זה האינטרסים שלו, והוא מנצל את דוברי הרוסית כססוכני ההשפעה לקידום האינטרסים הרוסיים ברחבי העולם. אם יש באיזו מדינה מספר משמעותי של דוברי רוסית, יש לו עילה מצויינת להכניס את המדינה הזאת לתחום האינטרסים הרוסיים, אם כל המשתמע מכך. מדברים ברוסית? אנחנו באים אליכם! מה שמבדיל את ישראל מאוקראינה זה זה שהיא מסורתית נמצאת בתחום ההשפעה של ארה"ב, אבל ארה"ב כבר לא מלכה בלתי מעורערת כמו שהיא הייתה בשנות ה-90, ורקנה של רוסיה הולך ועולה. 
לצפיה ב-'ואתה מאמין שדוברי רוסית בארץ'
ואתה מאמין שדוברי רוסית בארץ
21/10/2019 | 12:55
18
איכשהו מעוניינים להפוך אותה לסניף של רוסיה, וגם אם כן, שיש להם מספיק השפעה לשם כך? הרי רוב דוברי הרוסית כאן בכלל עלו מאוקראינה, כולנו ביחד בסה"כ מהווים כ-12% מהאוכלוסיה. כמו כן, גם ילידי רוסיה פרופר נוטרים טינה למולדתם על כך שנחשבו שם לאזרחים סוג ב'.

לצפיה ב-'רבים מאזרחי רוסויה רואים בישראל מדינה עוינת,'
רבים מאזרחי רוסויה רואים בישראל מדינה עוינת,
21/10/2019 | 15:34
13
רוסופובית, גרורה של ארה"ב. והם עוד לא קראו את העיתונות העברית!

עבור רוב תושבי רוסיה, ישראל היא משהו רחוק, לא ממש מוכר, מתקדמת בתחום הרפואה והטכנולוגיה, אתר נופש אקזוטי (אבל מסוכן - עע אלכסיי בורקוב), מסוכסכת עם הערבים (לא ברור על מה בדיוק. רוב הרוסים גם אינם יודעים את ההבדל בין הערבים אזרחי ישראל לבין תושבי השטחים הכבושים), מפציצה מפעם לפעם גם את סוריה הנאבקת בדאע"ש.

באתרי האקטואליה הרוסיים, אזרחי רוסיה נתקלים לרוב בטוקבקיסטים ישראליים דוברי רוסית, שרובם המכריע הוא רוסופובי פרו-מערבי, עובדה שלא כל כך מעצימה את אהדת אזרחי רוסיה לישראל, ואף מזינה את האנטישמיות.
לצפיה ב-'נראה לי מנותק מהמציאות'
נראה לי מנותק מהמציאות
21/10/2019 | 17:16
6
אין סיבה הגיונית לפוטין או לנשיא רוסי אחרי לרצות להשתלט על חלקים מישראל, ולגבי תומכים מבפנים, יש אולי כמה אלפי ליצנים כאלה.
לצפיה ב-'נעמה יששכר והיחס לדוברי רוסית בארץ'
נעמה יששכר והיחס לדוברי רוסית בארץ
21/10/2019 | 10:52
8
18
אני קצת מופתע שהתעלמתם מכליאתה של אזרחית ישראל ברוסיה, וגזר דין של 7 שנות מאסר בכלא הרוסי על 9 גרם חשיש. האם זה הולך להשפיע על התדמית של ישראלים דוברי רוסית בארץ? אומרים שזה היה מהלך פוליטי והיא נעצרה בגלל הימצאותו של האקר הרוסי בישראל. מצד שני, אני לא בטוח שזה נטו פוליטי על אף היותי ישראלי.
לצפיה ב-'היו פה רק 3 שרשורים בחצי השנה האחרונה'
היו פה רק 3 שרשורים בחצי השנה האחרונה
21/10/2019 | 11:56
5
17
הפורום לא כל כך פעיל, לכן לא דננו בהרבה נושאים. לגבי המעצר של אזרחית ישראל ברוסיה, למה לדעתך זה אמור להשפיע על תדמיתם של דוברי רוסית בארץ? האם נסיגת ארה"ב מסוריה השפיעה על תדמיתם של דוברי אנגלית כאן? האם פעילותם של המורדים החותים בתימן משפיעה על תדמיתם של יהודים תימנים בישראל?
לצפיה ב-'דוברי הרוסית הם אלה ששינו לראשונה את כללי המשחק הישראליים'
דוברי הרוסית הם אלה ששינו לראשונה את כללי המשחק הישראליים
21/10/2019 | 12:26
4
10
לגבי הדרך בה עליה אמורה להיקלט, ולמעשה ביטלו את כור ההיתוך הישראלי. זה יצר טינה עמוקה בקרב ישראלים וותיקים רבים, שמאז מעקביות רואים בכל מי שמדבר עם מבטא רוסי או יש לו תווי פנים סלאביים או פשוט ידועה עליו שהו נולד בבר"הם/לשעבר, סוכן השפעה רוסי, בבחינת כמה שלא תאכיל זאב, הלב שלו תמיד ביער.
לצפיה ב-'ישראל לא היתה צריכה להכריח אותנו לבוא לכאן'
ישראל לא היתה צריכה להכריח אותנו לבוא לכאן
21/10/2019 | 12:49
3
22
מוטב היה לרוב העולים של שנות ה-90 להגר לארה"ב או להישאר בארצות לידתם.
אני משווה את ההורים שלי, שעלו לכאן בגיל 40, עם קרובי משפחה שנשארו ברוסיה או שהיגרו לארה"ב באותה התקופה ויש הבדל תהומי ביניהם. ההורים שלי מפוחדים, חסרי בטחון עצמי, זקוקים לעזרתי בכל עניין קטן. מקביליהם שהיגרו לארה"ב או נשארו ברוסיה עצמאיים ובטוחים בעצמם.

לצפיה ב-'נשמע מעניין'
נשמע מעניין
21/10/2019 | 13:50
2
13
אני מבין למה הם עצמאיים ןבטוחים בעצמם ברוסיה, אבל ארה"ב היא הרי גם מדינה אחרת, עם אופי שונה ולא מוכר להם, תרבות שונה ושפה שונה. יכול להיות שאלו שהיגרו לארה"ב השקיעו יותר מאמצים להשתלב בהוויה המקומית היא הגיעו למקום בו רצו להיות מלכתחילה ולכן לא פיתחו אנטגוניזם כלפיו? יתכן וגם הייתה להם שליטה מסויימת באנגלית עוד בטרם ההגירה, היא לא הייתה לא מוכרת להם לחלוטין כמו עברית. וכאמור, היה להם הרבה יותר מוטיבציה ללמוד אותה.
לצפיה ב-'ההורים שלי השקיעו מאמצים גדולים כדי להשתלב'
ההורים שלי השקיעו מאמצים גדולים כדי להשתלב
21/10/2019 | 13:56
1
25
והם גם הגיעו למקום שרצו להיות בו, בהשפעת שטיפת המוח של קול ישראל ברוסית והעיתונים היהודיים למיניהם שהתחילו לפרוח בסוף שנות ה-80 ברוסיה.
ההבדל הוא שבארה"ב מתייחסים למהגרים מכל מקום בכבוד ובנימוס. וישראל בשנות ה-90 התייחסו לעולים מברית המועצות בבוז, בשנאה ובבריונות.

היום רבים מעולי שנות ה-90 סובלים מפוסט-טראומה בעקבות הבריונות שעברו כאן (ואני לא מדבר רק על מי שחווה בריונות בבית הספר, אלא לעג וקריאות גנאי ברחוב ובמקומות העבודה, ואפלו זריקת אבנים ואלימות פיזית). פוסט טראומה מתבטאת גם ברצון לברוח מכל מה שיכול להזכיר את החוויה הטראומטית, מכאן הבריחה לטלוויזיה ואינטרנט ברוסית, הסתגרות בחברת דוברי רוסית בלבד ואפילו ירידה מהארץ.

לצפיה ב-'הבריונות והגסות לא נגמרו לפני 20 שנה'
הבריונות והגסות לא נגמרו לפני 20 שנה
21/10/2019 | 17:05
9
הם נמצאים לצערנו לא מעט בארץ גם היום, אמנם במידה פחותה.
אבל בלי קשר לגזענות והתנכלות לעולים, יחסי אנוש יום-יומיים בארץ בחלק מהמקרים נגמרים בצעקות וגסות רוח בהשוואה למדינה כמו ארה"ב לדוגמא ששם הסיכוי לכך נמוך בהרבה.
לצפיה ב-'מה זאת אומרת "הימצאותו בישראל"? '
מה זאת אומרת "הימצאותו בישראל"?
21/10/2019 | 14:31
15
למה בדיוק הוא "נמצא בישראל"?
כמה זמן?

מסכן נתניהו! איזו דילמה קשה!
מצד אחד הוא חייב לשחרר את נעמה, ומצד שני אינו יכול להמרות את פיו של בעל הבית הדורש את הסגרת הרוסי.
הוא (נתניהו) אפילו התייעץ(?) עם פומפאו בעניין זה...
אז בינתיים אוחנה מחכה להחלטה...
לצפיה ב-'מה זה "התעלמתם" ?'
מה זה "התעלמתם" ?
21/10/2019 | 16:25
9
יש הרבה נושאים לשוחח עליהם, אם אף אחד לא פתח עדיין אשכול בנושא, אתה תמיד מוזמן.

לדעתי זה בהחלט מהלך פוליטי בשביל ללחוץ לשחרור ההאקר אלכסיי בורקוב.
קשה להאמין שברוסיה באמת נותנים לאנשים מהשורה 7.5 שנים על מעט עשב.
לצפיה ב-'קייב, אוקראינה: אנטישמי הותקף בידי רב יהודי '
קייב, אוקראינה: אנטישמי הותקף בידי רב יהודי
20/10/2019 | 21:37
1
10
תרגום הפוסט באדיבות הגולש 'אלכס מהכרמל' ברוטר:

אתמול בערב לאחר השיעור לבני נוח (הכוונה ללא יהודים כנראה) הלכתי אל דירתי מבית הכנסת בשעה 20:30.
גבר חסון לבוש היטב כבן ארבעים עם אשה בגילו בערך ועם בקבוק בירה ביד צעד בכיוון ההפוך להליכתי ואמר לי בפנים "מה רבי, אתה ממהר לבאבי יאר?". הוא חלף על פני בלי לעצור עם חיוך זוהר של שביעות רצון. עצרתי אותו במכה על הגב, וכאשר הוא פנה אלי כבר ללא החיוך, שאלתי אותו בזעם: "מה, אתה, כלב, תוליך אותי לשם?". הוא ענה בשלווה: "אני! אני אוליך אותך..." מכיוון שהוא היה הרבה יותר גבוה ממני, האגרוף שלי באפו בא מלמטה, האף היה רך ולח, מהנחיר החל לזרום דם. כמה שניות הבטנו זה בזה, אחרי זה אשתו משכה בידו והם החלו להתרחק במהירות מהמקום. לאחר שעברו עשרים מטר, הוא פנה אלי בעודי עומד נבוך וזועם, וצעק: "אתה לא רק תלך ליאר, אתה תרוץ לשם!". צעקתי לעברו: "כינה שעדיין לא מחצו אותה!" בזאת השיחה שלנו הסתיימה. אחוז זעם חסר אונים הלכתי אל דירתי.
הבנתי, ככל הנראה, לשם מה אלוהים ערך את התקרית הזו. התפנקתי בקרב אנשים טובים בעלי אור פנימי, שכחתי מכך ש"עשיו שונא ליעקב, זו הלכה!".
אני רוצה להאמין שבני האדם משתנים, אך זה לא בדיוק כך. תמיד היו חסידי אומות העולם, תמיד היו חיות בדמות אדם, תמיד היה רוב גדול שלא היה שייך לשני הקצוות, שהיה הולך לעתים אחר המנהיגים לכל אחד מהקצוות, וכל הכללה, ככל שתהיה, היא שגויה.
צריך לזכור את זה! שבת שלום!
לצפיה ב-'נשמע כמו פנטזיה'
נשמע כמו פנטזיה
20/10/2019 | 22:39
14
למה שאיש בן 40 עם בת זוג "לבושה היטב" יסתובב עם בקבוק בירה ביד? וקשה לי להאמין שאדם נורמטיבי יתן אגרוף בפנים לאדם אחר שלא תקף אותו פיזית. לאדם פשוט ללא רקע באמנויות לחימה או קטטות רחוב, יש רפלקס של להימנע ממכות בכל מחיר.  ואם הוא היה מומחה לאומנויות לחימה היה מודע לכך שאגרוף בפנים זו יותר שיטה לשבור לעצמך את היד מאשר לגרום נזק ליריב.
לצפיה ב-'כמה שלא תהיו "פטריוטים",'
כמה שלא תהיו "פטריוטים",
17/10/2019 | 11:32
89
136
המשך>>
זה לא יעזור לכם. תמיד יפיצו עליכם דברים כאלה: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=484393445480493&id=100017295245389
לצפיה ב-'ממועמד לגירוש ללוחם בסיירת גבעתי'
ממועמד לגירוש ללוחם בסיירת גבעתי
17/10/2019 | 19:15
6
20
הוא נולד לאם אוקראינית שעבדה בישראל כמטפלת סיעודית, ובמשך שנים נאבק נגד ההחלטה לגרשו. כשניצח במערכה הזו פנה אולג הרן להגשמת חלומו הנוסף - לשרת בצה"ל כלוחם. אמש נשבע אמונים לגבעתי

הצעיר שלימד את מדינת ישראל פרק בציונות: מנער שהיה מועמד לגירוש – הפך ללוחם בצה"ל. אתמול נשבע אולג הרן אמונים לגבעתי, ובעתיד ישרת כלוחם בסיירת של החטיבה הסגולה.

תחילת הסיפור לפני 20 שנה. אולג נולד באוקראינה, וכשהיה בן ארבעה חודשים בלבד נטש אביו את הבית. אימו טטיאנה, היום בת 41, גידלה אותו. ב-2007, בגלל מצוקה כספית, טסה לישראל, השתלבה בעבודה כמטפלת סיעודית, ואת מרבית שכרה שלחה לאוקראינה, שם גדל אולג עם סבתו.  

כארבע שנים לאחר שהגיעה לישראל התחתנה טטיאנה עם ישראלי, ונולדה להם בת, אחות למחצה של אולג. במשך השנים שמרו האם ובנה על קשר: מדי פעם היא נסעה לבקר אותו באוקראינה, ולפעמים הוא הגיע לישראל. בינתיים חלתה הסבתא, התקשתה להמשיך לגדל את אולג, ואז החליטה טטיאנה כי הגיע הזמן שיגיע לכאן, שיתאחד עם המשפחה.

לפני כחמש שנים, בגיל 15, ארז אולג את החפצים ונחת בישראל. הוא התחיל ללמוד בבית ספר ברמת גן, והשתלב היטב מבחינה חברתית. אימו, המחזיקה בתושבות קבע, החלה במקביל לפעול מול רשות האוכלוסין וההגירה כדי להשיג גם לבנה מעמד שיאפשר לו להישאר בארץ.

למרבה אכזבתם הבקשה נדחתה. אולג נדרש לעזוב את ישראל ולהיפרד מאימו. השניים התעשתו והחליטו לנהל מאבק משפטי מול הרשויות.

בני המשפחה פנו לעו"ד חיה מנע, שהחליטה לייצג אותם ללא תמורה. היא הגישה ערר לבית הדין לעררים והציגה הוכחות כי רשות האוכלוסין וההגירה פעלה בניגוד לנהלים בסירובה לבקשה. המאבק המשפטי הניב תוצאות: לפני כשנתיים חזרה בה רשות האוכלוסין מהחלטתה והעניקה גם לאולג תושבות קבע.

מכאן פנה אולג להגשים חלום נוסף: הוא ביקש מצה"ל להתגייס ולשרת בתפקיד משמעותי - וגם את היעד הזה כבש. לפני כחודשיים התגייס לגבעתי, כלוחם. אתמול, בטקס מרגש בלטרון שבו נכחה אימו הגאה, הוא נשבע אמונים ביחד עם חבריו הלוחמים. אולג, שנמצא כעת בטירונות, סיפר כי בהמשך יעבור לשרת בסיירת גבעתי, וכי כבר עבר בהצלחה את מבחני הקבלה.

אולג ואימו אינם יהודים. הוא צפוי לעבור במהלך שירותו גיור, אבל בכל מקרה השניים לא באמת זקוקים לחותמת שתוכיח את אהבתם ואת הקשר שלהם לישראל. אמש, בתום הטקס, סיפר הצעיר: "חיכיתי הרבה זמן ליום הזה. כבר בביקוריי בישראל כילד התחברתי למדינה. התרבות, האנשים והיחס שונים פה לגמרי מאשר באוקראינה, והרגשתי שפה אני רוצה לחיות, שכאן אני רוצה לתת מעצמי. החלטתי להתגייס ולהוכיח שאם מדינת ישראל הייתה מגרשת אותי, היא הייתה מפסידה". טטיאנה אמרה: "המאבק להשאיר את אולג בארץ היה שווה כל דמעה. אנחנו ישראלים לכל דבר".

עו"ד מנע, שהגיעה גם היא אתמול לטקס בלטרון, סיכמה: "היה מרגש מאוד לראות את אולג נשבע אמונים למדינת ישראל כלוחם בגבעתי. ישראל הרוויחה אדם לתפארת".

-------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'אני מצטער בשבילו'
אני מצטער בשבילו
17/10/2019 | 20:33
17
נראה לי שמגיב 148 אמר זאת הכי טוב.
זה די מצער שצה"ל המאניוק זה מן חותמת ל"ישראליות אמתית" כביכול.
ב"ה שאני לא עושה מילואים מאז גיל 25 ( הלכתי לקב"ן ). אחת ההחלטות הטובות ביותר שעשיתי למען עצמי.
לצפיה ב-'הכותרת מטעה'
הכותרת מטעה
17/10/2019 | 21:17
4
18
לא מדובר בסיירת אלא חיל רגלים רגיל. גבעתי זו יחידה שאליה מגייסים את כל הרוסים שרוצים קרבי. צה"ל ממשיך עם הפרופיילינג שלו.
לצפיה ב-'הוא עבר בהצלחה מיון לגדס"ר'
הוא עבר בהצלחה מיון לגדס"ר
18/10/2019 | 09:31
3
13
ובוודאי שלא מגייסים את כל ה'רוסים' הקרביים לגבעתי, יש מגמה מסויימת, אבל לא חסר 'רוסים' ביחידות אחרות.
לצפיה ב-'שיהיה לו בהצלחה'
שיהיה לו בהצלחה
18/10/2019 | 09:50
16
הוא לא הראשון ולא האחרון שמתגייס לצה"ל ולא מתוך חובה חוקית.

צה"ל לוקח הכל....
כל זמן שצה"ל לא משלם משכורות, אז הכל הולך. אבל באמת הכל.
אם צה"ל היה משלם משכורות, אפילו שכר מינימום, כל המציאות מסביבנו הייתה נראית אחרת לחלוטין.
צבא שמגייס חיילים ולא משלם להם משכורת.... טפו.
כל מקום שאתה מגיע אליו בחיים, שואלים אותך מה עשית בצבא ואם אתה משרת במילואים ואם לא אז למה לא.
זאת חברה חולה.
לצפיה ב-'יש רוסים בצנחנים? סיירת מטכ"ל? קומנדו ימי?'
יש רוסים בצנחנים? סיירת מטכ"ל? קומנדו ימי?
18/10/2019 | 12:01
1
15
כל הרוסים שפגשתי בחיים ששירתו בקרבי שירתו או בשריון או בגבעתי. צה"ל זה ארגון שידוע במדיניות הפרופיילינג האתני של.
לצפיה ב-'ברור'
ברור
19/10/2019 | 01:40
13
הכרתי יוצאי בריה"מ ששירתו בצנחנים, גולני, כפיר, נח"ל, שריון,תותחנים(כמוני), שלדג, שייטת 13 וחיל הים בכללי וכמובן גם בגדודי הסיור.
לצפיה ב-'דחליל עם תמונת קולומויסקי נזרק בפתח בית הכנסת המרכזי בקייב'
דחליל עם תמונת קולומויסקי נזרק בפתח בית הכנסת המרכזי בקייב
17/10/2019 | 09:32
9
23
בפעם ה-3 בחודש, פרובוקציה אנטישמית באוקראינה. בכניסה לבית הכנסת המרכזי בקייב הונח דחליל שותת דם ועליו תמונת נשיא הקהילה היהודית, איהור קולומויסקי. שגריר ישראל באוקראינה, יואל ליאון, גינה ואמר כי ״אוקראינה צריכה לעשות יותר כדי להילחם באנטישמיות שאם לא כן האלימות תלך ותתפשט״.

לצפיה ב-'שואל....'
שואל....
17/10/2019 | 11:55
5
16
האם אתה מאמין לכל דיווח שאתה קורא או שומע עליו ?
לצפיה ב-'אולי...'
אולי...
17/10/2019 | 12:04
1
16
השגריר הישראלי המציא את כל הסיפור מהראש. מתוך שעמום.
אוקראינה, כידוע, היתה מאז ומתמיד צחה כשלג, מעולם לא היתה בה אנטישמיות, ולכן אפשר להבין מדוע אתה מתקשה להאמין לשגריר הישראלי 
לצפיה ב-'אההה... הוא היה שם וצילם את הדחליל בעצמו ?'
אההה... הוא היה שם וצילם את הדחליל בעצמו ?
17/10/2019 | 12:09
5
לצפיה ב-'לא'
לא
17/10/2019 | 19:04
2
18
יש משהו חשוד לדעתך כאן ?
לצפיה ב-'מממ... לא בדיוק....'
מממ... לא בדיוק....
17/10/2019 | 19:14
8
האמת שכבר מזמן הפסקתי להאמין לדיווחי חוץ.
זה לא אומר שום דבר על אנטישימיות בפועל.
לצפיה ב-'בכל זאת יש משהו.... מהסס קצת'
בכל זאת יש משהו.... מהסס קצת
17/10/2019 | 19:26
10
שמע, אני כבר ראיתי כמה מצגות שנאה בחיים שלי. בדר"כ יש בהן יסוד ברור של הסתה לאלימות נגד קהל מסוים.
כלומר יש בהן יסוד מילולי ברור ואלים, וכן יש ציבור יעד מסוים וברור.
אם זה לא מילולי, אז יש שימוש ברור בסמלים מוכרים ( צלב קרס, מגן דוד ).

בהנחה שמה שאנחנו רואים בתמונה אכן נוצר בידי מסית אלמוני והכל אמתי, אין בו שום דבר "מטריד" ואין בו שום מסר ברור מכל סוג.
אפילו הדם נראה כמו ספריי מבקבוק תרסיס.

אבל כמו שאמרתי, אני פשוט הפסקתי להאמין לעיניי ולאוזניי, ומאז אנחנו חברים טובים .
לצפיה ב-'הוא גם "נשיא הקהילה היהודית"?'
הוא גם "נשיא הקהילה היהודית"?
17/10/2019 | 11:55
2
20
יש טוענים, שהוא נשיא כל אוקראינה למעשה 
לצפיה ב-'יש בימינו המון המון פייק ניוז'
יש בימינו המון המון פייק ניוז
17/10/2019 | 12:05
1
21
זה לא אומר שאין בעולם אנטישמיות, זה רק אומר שיש בעולמנו אוקיאנוס של פייק ניוז.
לגישתי, חלק מהפייק ניוז הזה, נעשה בתיאום מלא עם ממשלת ישראל.
כעומק הידידות בין המדינות, כך עומק הפייק ניוז ( צרפת, בלגיה, ארה"ב וגם אוקראינה ).

כשמדובר במדינות אויב, או מדינות שאינן ידידות קרובות של ישראל, הפייק ניוז נדיר יותר.
כשישראל וטורקיה היו חברות טובות, היה ים של פייק ניוז.
כעת המדינות ביחסים גרועים, והפייק ניוז פסק.
לצפיה ב-'אכן מסתובבת בתקשורת כמות אדירה של פייק-ניוז'
אכן מסתובבת בתקשורת כמות אדירה של פייק-ניוז
17/10/2019 | 22:01
15
אבל יש אנשים שניתן להם כושר שיפוט מסוים, והם יכולים, למשל, להצליב דיווחים שונים על אותו ארוע מדווח, רצוי - ממקורות יריבים. ומישהו שמכיר את הרקע של הארוע המדווח, ויש לו מקורות מידע מנוגדים בנדון, יכול להצליב אותם, להוסיף שיקול דעת, היגיון, ולקבל איזושהי גרסה "משוקללת" בדרגת סבירות זו או אחרת.

בנוגע לתגובתך, משהו לא לגמרי ברור: האם מעניין אותך בכלל הנושא המדווח?

האם ידוע לך בכלל הרקע? מחאות הלאומנים נגד הסכמי מינסק, פיצוץ הפרדת הכוחות בדונבס שהוסכמה ע"י כל הצדדים? מאבקי הכוח בין האוליגרכים האוקראינים?
אם כן, הרי יש באפשרותך לנסות ולגלות את האמת: לחפש מקורות שונים המדווחים על אותו דבר, לחפש הכחשות, לבקש מאחרים שיציגו אישורים-הוכחות-עדויות נוספות. משהו!

אבל אם, באופן גורף, אתה דוחה את הנושא "מחוסר הוכחות", אז מה בעצם היה הטעם בתגובתך? סתם להטריל?
לצפיה ב-'תעלומת הספר השחור/בוריס מפציר'
תעלומת הספר השחור/בוריס מפציר
17/10/2019 | 19:14
14
הסרט מוקרן מחר במסגרת פסטיבל חיפה.

https://www.haifaff.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%97_%D7%9...

תעלומת הספר השחור הוא סרט דוקומנטרי על שואת יהודי ברה"מ והסתרתה ע"י השלטונות הסובייטים לאחר המלחמה.

לצפיה ב-'"מירי רגב לא קראה צ'כוב"'
"מירי רגב לא קראה צ'כוב"
10/10/2019 | 00:49
52
123
ליברמן תקף את מירי רגב על כך שהא שרת התרבות ולא קראה אפילו ספר אחד של צ'כוב.
השאלה האם יש חובה כלשהי ששר תרבות יקרא יצירות מסויימות ?
והאם יש חובה שאדם משכיל ותרבותי יקרא יצירות מסויימות ?
המשך>>
ליברמן תקף את מירי רגב על כך שהא שרת התרבות ולא קראה אפילו ספר אחד של צ'כוב.
השאלה האם יש חובה כלשהי ששר תרבות יקרא יצירות מסויימות ?
והאם יש חובה שאדם משכיל ותרבותי יקרא יצירות מסויימות ?
לצפיה ב-'אלימות נגד נשים - של מי האשמה'
אלימות נגד נשים - של מי האשמה
07/10/2019 | 15:13
90
282
האם לדעתכם הנשים אשמות חלקית במקרי האלימות נגדן בכך שהן נמשכות יותר לזכרי אלפא אגרסיביים ואלימים ומתעלמות מגברים שקטים ומנומסים?
המשך>>
האם לדעתכם הנשים אשמות חלקית במקרי האלימות נגדן בכך שהן נמשכות יותר לזכרי אלפא אגרסיביים ואלימים ומתעלמות מגברים שקטים ומנומסים?
לצפיה ב-'אירוע מדהים של אהבת חינם'
אירוע מדהים של אהבת חינם
06/10/2019 | 19:07
10
39
https://www.tzomet-hrz.co.il/news/26316?fbclid=IwA...

אגב, מה עם הפורום? נפטר באופן סופי?
לצפיה ב-'הפורום מתלוצץ עם רופאיו'
הפורום מתלוצץ עם רופאיו
07/10/2019 | 00:09
1
37
הדבר היחיד שהחזיק את הפורום חי תקופה ממושכת היה אלי צפון הטרול המתוחכם והשירשורים שפתחתי לגבי האפליה נגד רוסים.
לצפיה ב-'אם לא היה פייסבוק, הפורום היה תוסס בהרבה'
אם לא היה פייסבוק, הפורום היה תוסס בהרבה
07/10/2019 | 10:03
20
מדהים איך קונספציה בודדת שאבה לתוכה את מירב התקשורת הבינאישית והקבוצתית ברשת.
לצפיה ב-'מעניין מה הסיבה הפעם שלקח למשטרה הרבה זמן להגיע'
מעניין מה הסיבה הפעם שלקח למשטרה הרבה זמן להגיע
07/10/2019 | 09:58
15
אם אנחנו כותבים, הפורום חי.
אמנם תנועת הגולשים והשתתפות באשכולות דלילה.
לצפיה ב-'נצל"ש - היי לכולם'
נצל"ש - היי לכולם
07/10/2019 | 11:31
5
27
זה אני, רוניק, המיזוגן המיזנטרופ הקונספירטור וכיוב'.
נזכרתי בפורום במקרה אז עברתי על כמה שרשורים, ובאיחור קל אני מאחל לכולם שנה טובה, חתימה טובה וכו' וכו'.
לצפיה ב-'רוניק ?'
רוניק ?
07/10/2019 | 11:43
3
23
Janem ?
לצפיה ב-'אני מוכר יותר כ ESPS'
אני מוכר יותר כ ESPS
07/10/2019 | 16:15
2
5
לצפיה ב-'אהה'
אהה
07/10/2019 | 19:21
1
27
אז מה שלומך ?
מה קרה לכינוי המקורי ?  שכחת סיסמא ?
לצפיה ב-'שלומי בסדר, רגיל '
שלומי בסדר, רגיל
07/10/2019 | 19:50
18
כל כמה שנים חוסמים אותי, אז אני נאלץ להירשם מחדש.
לצפיה ב-'לא מכיר'
לא מכיר
11/10/2019 | 12:21
11
אבל ברוך הבא
למה החלפת את הכינוי שלך?
לא ידעתי שיש בפורום הזה עוד קונספירטורים. אז מי לדעתך מי עושה את הכל?
לצפיה ב-'הסתה של ראש כבש'
הסתה של ראש כבש
11/10/2019 | 12:19
14
ברור שאצל הדתיים גם יש תופעות פסולות כמו זאת בדוגמא שלך, אבל למען ההגינות עליך להתייחס גם לכל הפגמים שבציבור החילוני, רבים בהרבה מאלה שאצל הדתיים (שאגב, אני לא מייצג אותם).
לצפיה ב-'אל תשאלו את העולים "איפה אתם בחג?"'
אל תשאלו את העולים "איפה אתם בחג?"
03/10/2019 | 09:38
2
30
מתגעגעים לרחובות המקושטים והמושלגים, מתקשים למצוא עם מי לחגוג את ראש השנה, או מתביישים בכך שהם לא ממש מתחברים לאווירה ● עבור רבים מיוצאי בריה"מ לשעבר, עונת החגים היהודיים היא מקור למצוקה ● אירה טולצ'ין אימרלגיק מכירה את זה מקרוב

ימים ספורים לפני ראש השנה, ושום דבר ברחובות לא מסגיר את החג הקרב. הערים לא מתגנדרות באורות חגיגיים וקישוטים אינם נתלים מראשי העצים.
פה ושם נשמעת תקיעת שופר או ברכת "שנה טובה", בעיקר מפי נהגי מוניות, מוכרנים ונותני שירותים אחרים. אבל ככל שמתקרבים למועד, חוזרת על עצמה אותה שאלה מצד חברים, מכרים וקולגות לעבודה: "איפה את עושה את החג?".
השאלה התמימה והפשוטה הזאת, שרוב ילידי הארץ בוודאי יודעים את התשובה עליה כמה שבועות לפני המועד, תפסה אותי במשך שנים לא מוכנה.
בתור עולה חדשה שגרה לבד בתל אביב, ובהעדר משפחה בארץ, תמיד הייתי צריכה לדאוג להיות מוזמנת לערב החג. מאחר שלמזלי הייתי עטופה בחום ואהבה של חברים טובים, הוזמנתי פעמים רבות לחגוג בביתם את ערבי החג.

בדידות וגעגוע
עבור עולים רבים, בני דורי, שהגיעו לארץ בילדותם וצעירותם, החגים היהודיים נתפשים באופן שונה לחלוטין מהתפישה הצברית. חלקם מרגישים שייכים וגאים ביהדותם דווקא בתקופה הזו, אחרים חשים דווקא בימי החג בדידות וגעגוע.

גם עבור מייק מור (35) שעלה עם אמו ממוסקבה בגיל 11, עד היום זה לא מובן מאליו שאפשר לציין חגים יהודיים בלי להסתתר, ועוד לקבל על זה חופש מעבודה.
"במקור ההורים שלי מגאורגיה", אומר מור. "מאחר שהקהילה היהודית שם לא סבלה מהתנכלות של הממשל הסובייטי בכל הקשור לחופש הפולחן, גם במוסקבה שמרנו על המסורת, וציינו את ראש השנה ופסח.
"אבל החגיגות שם מעולם לא היו רשמיות, כדי לא להוציא למשטר את העיניים. זה היה ממש מיוחד והרגיש כמו סוד משפחתי, שאסור לספר עליו בבית הספר".

ועדיין, ההתרגשות של מייק מהחגים בארץ מהולה באכזבה ובתחושת פספוס. "כאחד שגדל בעיר אירופאית גדולה כמו מוסקבה, עם עצי אשוח ענקיים שמקשטים את מרכז העיר, אני רואה איך מציינים את החגים הלאומיים בעולם, וחבל לי שכל החגים כאן בארץ כל כך אפורים ויזואלית.
"הכל סובב סביב האוכל ומה לובשים לארוחה. אבל ברגע שאתה יוצא החוצה הכל נראה אפור כרגיל. נכון שאני רואה את המושג 'אווירת חג' דרך עדשת התרבות המערבית, אבל צורם לי שבמדינה שלנו, שבה יש משקל כל כך גדול למסורת, לא מאמצים 'מעטפת שיווקית' מוצלחת יותר לחגים, מלבד הכפייה הדתית".

זהות בלי משמעות
עבורי, הזיקה של מייק למסורת היהודית והעובדה שחגג את החגים כבר בילדותו, לא מובנת מאליה. באזור שבו אני גדלתי בשנות ה-80, בעיר חברובסק במזרח הרחוק של ברית המועצות (שנמצאת במרחק של 7 שעות טיסה ממוסקבה), לזהות היהודית שלי לא הייתה כל משמעות, פרט לשורה בתעודת זהות.
היינו משפחה סובייטית חילונית רגילה לחלוטין: זוג הורים מהנדסים ושני ילדים. רק אחרי הנפילה של ברית המועצות ועם הגעתה של הסוכנות היהודית לעיר, התחלתי להיחשף ברצון וברעב גדול לסיפורים על ארץ ישראל ולמסורת, עד שעליתי לארץ בגיל 15, לבדי במסגרת תכנית נעל'ה.
למרות האהבה הגדולה שלי לישראל, ולמרות השייכות לחברה הישראלית, החגים הישראלים מעולם לא עוררו אצלי התרגשות. עבור עולים כמוני, שחגי ישראל לא היו חלק מילדותם, החג הוא הזדמנות למנוחה ולמפגשים חברתיים מהנים.

מבדיקה שערכתי מתברר שאני לא לבד. מחקר בשנת 2010 בדק המשרד לקליטת העלייה את מידת הדתיות של בני נוער עולים, ואת מנהגי החג שלהם בישראל.
המחקר מצא כי הרוב המכריע של בני הנוער (93%-100%) מקבוצות המוצא – אתיופים, דוברי אנגלית, צרפתית וספרדית – נוהגים לחגוג חגים יהודים, למעט עולי ברית המועצות לשעבר, שרק 67% מהם נוהגים לחגוג חגים יהודים.
עוד נמצא כי רוב מכריע של יוצאי אתיופיה וכן של דוברי אנגלית וצרפתית הם דתיים או מסורתיים, בשונה מרוב עולי בריה"מ לשעבר, ש-87% מהם אינם דתיים.

מסתובבים בנמל
גם אצל סוניה גורודייסקי, בת 39 שעלתה לארץ בגיל 15 לבדה מקומסומולסק (ושהיא גם בת דודה שלי) החגים תמיד עוררו את תחושת הבדידות.
"כשהייתי רווקה הרבה פעמים נשארתי לבד בחגים, וכמובן שהרגשתי בדידות. אני זוכרת את זה היטב. השמחה של לצאת לחופש מהעבודה הייתה מהולה במעט עצב. היום אני אישה נשואה ולרוב אנחנו מסודרים בחגים, ומתארחים בצד שלו.
"אבל בגלל שההורים שלי לא בארץ, לנו יש מלא חורים, בדרך כלל בחג שני. במצבים כאלה אנחנו מוצאים את עצמנו מסתובבים בערב חג בנמל או באתר בילוי אחר, כשסביבנו יש עוד הרבה יוצאי בריה"מ לשעבר, בדיוק כמונו.
"ברגעים כאלה אני קולטת שלמרות שעליתי לארץ לפני 25 שנה ולמרות שהתחתנתי עם ישראלי-צבר, אני עדיין מרגישה בהרבה מובנים עולה חדשה".

עבור לריסה מרקובסקי (35) שהגיעה לארץ עם משפחתה בגיל 7 מאודסה, חגי ישראל הם הזדמנות להיפגש עם חברים וקרובי משפחה, אבל לא פחות מכך הם מהווים גם מעמסה רגשית. "יש לחץ סביבתי מאוד גדול שלא להישאר לבד בחג. אנשים ממש נכנסים לדיכאון, ומרגישים שמשהו לא בסדר איתם אם הם לא מתארחים או מארחים. אם אני אומרת למישהו שאני נשארת בבית בחג, ישר נופל עלי מבול של הזמנות ואמירות בנוסח 'חבל שתהיי לבד בחג'.
"יחד עם זאת, אני שומעת אנשים שמדברים בסבל רב על ההכנות לחג והניקיונות, ומתייחסים לזה כאל משהו שעושים כי אין ברירה".

חוויה אחרת
לדברי ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה וראש בית הספר לפסיכותרפיה ומשחק, תהליכי הטמעת המסורת והחגים נמצאים בשלבי החינוך הראשוניים ביותר של האדם. "מי שחווה את החג לראשונה בגיל הרך, יחווה אותו אחרת ממי שחווה אותו בשלבי ילדות מאוחרים יותר או בגיל ההתבגרות.
"כשאדם נולד לתוך מסורת, הסימבוליות הופכת להיות חלק מובן וטבעי של האישיות שלו, והיא מתקבלת ללא שאלות. תחשבי למשל על המסורת של לאכול תפוח בדבש, מה הגיוני בה? העולים יחקרו וישאלו שאלות לגבי המנהג הזה, מה שכלל לא יעלה על דעתם של ילידי הארץ לברר".

ההסבר של ד"ר קגן נותן מענה גם לשאלה מדוע, בניגוד לחגי ישראל, חגיגת ערב השנה האזרחית החדשה, נובי גוד, כל כך חשובה לרוב דוברי הרוסית בארץ.
"כשהם היו ילדים זה החג שהם חוו ברחובות ובבתים. זה לא היה חג דתי, אלא חג חילוני של השנה החדשה, והם התרגשו ממנו. בישראל המסורת הזו התקבלה בחוסר לגיטימיות מוחלטת, ובאי הבנה למה בכלל צריך לחגוג את החג הנוצרי.
"כתוצאה מכך", היא מוסיפה, "חלק מיוצאי ברית המועצות לשעבר מתביישים ולא חוגגים, וחלקם פשוט מורדים בכך, ובתגובה אינם חוגגים את החגים היהודיים".
לדברי ד"ר קגן, החברה הישראלית מקבלת בהרמת גבה גם את העובדה שהעולים החדשים לא עושים המולה סביב ארוחות החג. "הרבה עולים מתכנסים ומקיימים את ארוחות החג רק כדי לא להיות שונים. הם מעדיפים שלא להתמודד עם השאלה 'מה אתם לא עושים כלום בחג?'"

עם זאת, החגים כל כך מוטמעים בעצם הישראליות שהם מביאים איתם מטען רגשי שלא קיים אצל העולים. "אם אצל עולים חדשים החג הופך להיות ארוחה נחמדה של אנשים שרצו להיפגש כי הם לא נפגשו כבר הרבה זמן, והמפגש מלווה בהנאה. אצל ילידי הארץ, לעומת זאת, ההתייחסות לחגים היא מאוד רגשית.
"'זה עשה לי פרצוף', 'זאת אף פעם לא מארחת', 'זה לא הביא כלום לארוחה', או 'אוף אין לי כוח לכל המשפחה'. הסיבה ל'סבל' של הישראלים בחגים, היא שמדובר באירוע שאיש אינו מעז לערער על החשיבות והמשמעות שלו בעצם הזהות שלו", מסכמת קגן.

---------------------------------------------------------------------------

לצפיה ב-'אמירה מצחיקה של מייק מור'
אמירה מצחיקה של מייק מור
03/10/2019 | 13:55
1
27
"גם עבור מייק מור (35) שעלה עם אמו ממוסקבה בגיל 11, עד היום זה לא מובן מאליו שאפשר לציין חגים יהודיים בלי להסתתר"

הוא בן 35, קרי, הוא נולד ב-1984 ועלה ב-1995, בתקופת שלטונו של יצלין, שבה אף אחד מזמן לא הסתיר את יהדותו.

לצפיה ב-'בהחלט לא מובן.'
בהחלט לא מובן.
03/10/2019 | 19:09
6
לצפיה ב-'שנה טובה'
שנה טובה
30/09/2019 | 12:21
2
17
ציון ראש השנה בקרמלין, שירים ביידיש
לצפיה ב-'שתהיה שנה טובה וחתימה טובה'
שתהיה שנה טובה וחתימה טובה
07/10/2019 | 21:51
1
10
מחר ערב יום כיפור, אז שתהיה גמר חתימה טובה לכולם.
לצפיה ב-'גמר חתימה טובה!'
גמר חתימה טובה!
08/10/2019 | 06:30
5
לצפיה ב-'מה דעתכם על תוצאות הבחירות ?'
מה דעתכם על תוצאות הבחירות ?
20/09/2019 | 14:43
31
79
האם ליברמן בעצם שינה כיוון מימני שלא סולד מחרדים ודת והפך בעצם לתוקע הפוליטיקה, בכך שמשך אליו גם לא מעט קולות מהליכוד ?
כאשר הטריגר המרכזי הוא ענייני דת ומדינה, לפני ביטחון, מדיניות וכלכלה.
לצפיה ב-'דרעי התחיל את התהליך'
דרעי התחיל את התהליך
21/09/2019 | 12:23
24
33
עם הנאום שלו שלצערו יש יותר מדי רוסים בישראל, ושהוא ידאג שפחות מבטא רוסי יישמע במסדרונות משרד הקליטה. כמובן, אין מה לצפות שמפלגה שמציגה את עצמה בין היתר כנציגת העולים מברית המועצות  תרצה לשתף איתו פעולה. ליברמן עשה מהלך חכם מאוד שכתוצאה ממנו ייתכן שש"ס תישאר באופוזיציה

לצפיה ב-'נכון, רק שליברמן לא בדיוק המשיך'
נכון, רק שליברמן לא בדיוק המשיך
21/09/2019 | 14:22
20
23
אלא קפץ על המציאה אחרי שהתאכזב מתוצאות מועד א', וחיפש דרך לשאוב קולות של יוצאי בריה"מ וגם מעט צברים אנטי דתיים.

סיכוי מאוד גבוה שליברמן יהיה באופוזיציה, כי לא ביבי ולא גנץ לא ירצו אותו.
הם ממש לא ירצו אדם שמשנה תקליטים ב-180 מעלות תוך זמן קצר ומתפטר כל קדנציה, בנוסף לתיקים הבכירים שידרוש.
לצפיה ב-'לא סביר שליברמן יישאר באופוזיציה לתקופה ארוכה'
לא סביר שליברמן יישאר באופוזיציה לתקופה ארוכה
21/09/2019 | 15:25
11
26
הוא יודע שזה מתכון להיעלמות מהפה הפוליטית. ואף אחד לא באמת הולך לעשות את החשבונות האלה, האם הוא הולך להתפטר מהממשלה עוד שנתיים. העיקר להקים קואליציה עכשיו, אח''כ אלוהים גדול.
לצפיה ב-'והוא באמת יעלם'
והוא באמת יעלם
21/09/2019 | 18:28
7
23
רוסים רבים רואים בו לא רלוונטי. הזונות הפוליטיות ישבו בקואליציה בכל מחיר, הדרך היחידה למנוע זאת היא שכל המפלגות החילוניות יסכימו לממשלת אחדות ללא חרדים, אבל זה לא יקרה. ליברמן לא יכול לכפות זאת ומצביעיו יתאכזבו כשגם הפעם זה לא יצליח. ליברמן סוס מת.

אם רוצים לעצור אחת ולתמיד את הכפיה הדתית צריך ליצור מצב שבו אי אפשר יהיה להקים ממשלה בכלל ויהיה אילוץ שלא ניתן להתחמק ממנו לעבור למשטר נשיאותי ולהפוך את הבחירות לאזוריות בלבד, באופן של חלוקת ישראל ל60 אזורי בחירה כאשר מכל איזור יבחרו שני נציגים בבחירות אישיות, כמו כן יש לבטל את הצורך ברוב כדי להקים קואליציה ולקבוע שהמפלגה בעלת מספר המושבים הגבוה ביותר תשלוט בכל מקרה והמפלגה השניה בגודלה תהיה באופוזיציה בכל מקרה.
לצפיה ב-'הבחירות הללו הוכיחו את ההפך'
הבחירות הללו הוכיחו את ההפך
21/09/2019 | 20:12
6
26
הוא הצליח למשוך הרבה 'רוסים'.
אם כלל המנדטים של ה'רוסים' שהצביעו בבחירות הם כ-12 מנדטים, אז קרוב ל-7 מהם הלכו לליברמן, אני מעריך שיש כמנדט של צברים שבחרו בו.
יותר מחצי.

לצפיה ב-'ניתחתי את התוצאות באשדוד, מעוז הימין וליברמן'
ניתחתי את התוצאות באשדוד, מעוז הימין וליברמן
21/09/2019 | 20:21
1
28
לצפיה ב-'אני השוותי לפי הקלפי שלי'
אני השוותי לפי הקלפי שלי
22/09/2019 | 06:19
19
ליברמן שאב די הרבה מהליכוד, יותר ממה שציפיתי.
ושאב כמות מסויימת מכחול-לבן.
אני משער שרוב מצביעי כולנו עברו לכחול-לבן וליברמן.
לגבי שס, הם התחזקו בעיקר על חשבון הליכוד ומעט מימינה.
זהות העבירה קולות בעיקר לליכוד ולימינה.
לצפיה ב-'אפשר לעבוד על חלק מהאנשים חלק מהזמן'
אפשר לעבוד על חלק מהאנשים חלק מהזמן
21/09/2019 | 22:26
1
26
אי אפשר לעבוד על כולם כל הזמן. לדעתי לליברמן נשארה עוד קדנציה אחת לפני שיעלם.
לצפיה ב-'נכון, ליברמן בינתיים מצליח'
נכון, ליברמן בינתיים מצליח
22/09/2019 | 06:29
17
פוליטיקאי ונוכל ממולח.
לצפיה ב-'ליברמן אמר שיכפה ממשלת אחדות'
ליברמן אמר שיכפה ממשלת אחדות
22/09/2019 | 14:02
1
13
והוא יודע שלאור תוצאות הבחירות ממשלת אחדות היא האופציה היחידה מלבד הליכה לבחירות מועד ג'. אם יהיה מועד ג' ליברמן יצטער על זה.
לצפיה ב-'לא נראה לי שלמצביעיו אכפת מזה'
לא נראה לי שלמצביעיו אכפת מזה
22/09/2019 | 19:57
9
הוא יאשים את השאר וימשיך למכור להם את מה שהם אוהבים לשמוע.
לצפיה ב-'במקרה של ממשלה בלעדיו,הוא יצטרך להתפשר ולבקש שיקחו אותו'
במקרה של ממשלה בלעדיו,הוא יצטרך להתפשר ולבקש שיקחו אותו
21/09/2019 | 20:02
2
19
והוא בכל רגע יוכל להתפטר ולהגיד שהוא עמד של שלו.
זה בהחלט עובד לו במשיכת קולות.
לצפיה ב-'ככל שעובר הזמן השפעת הפנסיונרים הרוסים פוחתת'
ככל שעובר הזמן השפעת הפנסיונרים הרוסים פוחתת
21/09/2019 | 22:40
1
14
אלה הבוחרים היחידים שישארו נאמנים לליברמן כי הם היחידים ש(עדיין)מאמינים לו. הרוסים שעדיין לא יצאו לפנסיה לא "מחזיקים" ממנו, רובם אפילו מזלזלים בו.
לצפיה ב-'אבל בבחירות אלה, הוא הצליח ועוד איך לגרום לרבים מהם'
אבל בבחירות אלה, הוא הצליח ועוד איך לגרום לרבים מהם
22/09/2019 | 06:33
12
להאמין.
מ-173K לכמעט 310K.
נראה כמה עוד מערכות בחירות זה יחזיק.
לצפיה ב-'אבל ביבי לא רוצה את גנץ וגנץ לא רוצה את ביבי'
אבל ביבי לא רוצה את גנץ וגנץ לא רוצה את ביבי
21/09/2019 | 18:21
7
19
לכן הם יגרמו לבחירות מועד ג'.
לצפיה ב-'ביבי כבר הזמין את גנץ'
ביבי כבר הזמין את גנץ
21/09/2019 | 20:15
6
26
הוא מוכן להתפשר על אחדות.
גנץ בינתיים לא.
לצפיה ב-'זו מלכודת שטוב שהאווז לא נפל בה'
זו מלכודת שטוב שהאווז לא נפל בה
21/09/2019 | 22:31
5
21
לכחול לבן יותר מנדטים מלליכוד, לכן יש הצדקה להתעקשותו של האווז על ראשות הממשלה, כמו כן כל המנדטים שקיבלה כחול לבן הם לצורך הקמת ממשלת מרכז שמאל ללא חרדים וללא ערבים. ביבי הזמין את גנץ לשבת בממשלת ימין-חרדים בראשותו, דבר שהיה מחסל פוליטית לא רק את האווז אלא את כל מפלגת כחול לבן. 
לצפיה ב-'ביבי מתוחכם'
ביבי מתוחכם
22/09/2019 | 06:39
4
20
גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה והאחריות הראשונה תיפול עליו הפעם.
לצפיה ב-'זה תחכום של מתווך דירות, לא יותר'
זה תחכום של מתווך דירות, לא יותר
22/09/2019 | 07:53
3
5
לצפיה ב-'ביבי מתוחכם הרבה יותר'
ביבי מתוחכם הרבה יותר
22/09/2019 | 09:47
2
17
ניהול מדיניות חוץ, עמידה מול לחצים ובניית הצגות בשביל לצלוח אותם, ניהול כלכלי מקנים לו קרדיט רב שקשה לי למצוא פוליטיקאי אחר שהיה מצליח לבצע זאת.
לצפיה ב-'בסדר, זה נגמר בכל אופן'
בסדר, זה נגמר בכל אופן
22/09/2019 | 10:06
1
28
הוא לא יהיה יותר ראש הממשלה לדעתי, וטוב שכך
לצפיה ב-'אני מקווה שכן, ואם לא אז שהמחליף לא יגרום לנו להתגעגע אליו'
אני מקווה שכן, ואם לא אז שהמחליף לא יגרום לנו להתגעגע אליו
22/09/2019 | 19:58
12
כי לפיד וגנץ יגרמו ומהר.
לצפיה ב-'ש"ס לא תישאר באופוזיציה'
ש"ס לא תישאר באופוזיציה
21/09/2019 | 18:17
2
27
כשש"ס הייתה באופוזיציה היא הפסידה את כל הישגיה מלפני כן. ש"ס היא זונה פוליטית, כל עוד היא ממשיכה להתקיים היא תשב בכל קואליציה.
לצפיה ב-'ליברמן לא ישב עם ש"ס אלא אם יסכימו על חוק הגיסו כלשונו '
ליברמן לא ישב עם ש"ס אלא אם יסכימו על חוק הגיסו כלשונו
22/09/2019 | 11:33
1
21
וויתורים נוספים בנושא הסטטסו קוו, כגון לימודי ליבה או תח"צ בשבת או מרכולים בשבת או נישואים אזרחיים. אומנם באמת יש יותר סיכוי שש"ס יסכימו לוויתורים מהסוג הזה מאשר יהדות התורה. אז או שאחת משתי המפלגות תישאר באופוזיציה, או שש"ס תהפוך את עורה ותסכים לשינויים בסטטוס קוו לטובת החילונים.
לצפיה ב-'הפעם יש הזדמנות פז לשבור את ש"ס'
הפעם יש הזדמנות פז לשבור את ש"ס
22/09/2019 | 13:56
14
רק חבל שזה בידיו של אווז מרוט שלא ידע כיצד לנצל את ההזדמנות.
לצפיה ב-'התכוננו למועד ג''
התכוננו למועד ג'
21/09/2019 | 18:15
2
26
כנראה לא תקום ממשלה גם הפעם.
לצפיה ב-'סיכוי גבוה שכך יהיה'
סיכוי גבוה שכך יהיה
21/09/2019 | 20:16
1
23
השאלה מה ישנה מועד ג' ?
לצפיה ב-'המשך המגמה'
המשך המגמה
21/09/2019 | 22:37
18
החילונים יתייאשו עוד יותר, המפלצות החרדיות והמפלצת הערבית המשותפת יתחזקו וגם אחרי מועד ג' לא תקום ממשלה.
לצפיה ב-'ביבי לא הבין שגם הימין סולד ממנו, ליברמן יתרסק עוד כמה שנים'
ביבי לא הבין שגם הימין סולד ממנו, ליברמן יתרסק עוד כמה שנים
21/09/2019 | 20:19
2
36
נתניהו פשוט נמאס על כולם, עם כל הכבוד להבנתו בכלכלה ועם קצת פחות כבוד להיעדר הביצים המוחלט שלו בתחום הביטחון. אצל  השמאל מחליפים מנהיגים כל הזמן, ואילו ביבי נשאר דבוק לכיסא תוך דקלום מנטרות בסגנון "אני ואפסי עוד".

ליברמן אימץ את האסטרטגיה של טומי לפיד, שִחְזר את הצלחתו ויתרסק בדיוק כמוהו (כי די ברור לכולם שאי אפשר להכריח את החרדים להתגייס בהמוניהם או ללמוד ליבה).

דרעי העביר כמה וכמה מצביעים מהליכוד לש"ס בחזרה בזכות הטריקים הישנים והבדוקים: תמונה של הרב עובדיה, סרטון בחירות עם פיוטים ובית אבא וכיו"ב.

כחול לבן ככל הנראה ירכיבו ממשלה, יסתכסכו ויתפרקו כמו "ישראל אחת" של אהוד ברק ב-1999.
לצפיה ב-'אני סבור שהניתוח שלך מדויק'
אני סבור שהניתוח שלך מדויק
21/09/2019 | 22:50
25
אבל ישראל באמת בצרות. ביבי מאוס, האווז מעדיף חיי מחבלים על חיי חיילי צה"ל, הגפרור מטומטם, הכיוון הוא אבדון.
לצפיה ב-'ביבי נמאס אולי על חלק קטן מהימין'
ביבי נמאס אולי על חלק קטן מהימין
22/09/2019 | 06:48
29
הרוב הגדול עדיין תומך בו, גם אם לא בליכוד, אז דרך מפלגות אחרות שחד וחלק מצדדים בו לראשות הממשלה.
גם אם יש לו חסרונות, היתרונות שלו הרבה יותר חזקים.
כל מיני ליצנים שמגדירים עצמם ימין והצביעו לכחול-לבן ולליברמן, לא הבינו בכלל למי הם מצביעים.

ליברמן הוא נוכל מתוחכם ומנוסה, הוא יידע למצוא אשם בשביל להפיל עליו אחריות על חוסר מימוש הבטחותיו וימשיך לעשות פוזה שמשפיעה על כל כך הרבה דוברי רוסית ולא רק.
אני משער שהוא ישאר מוצק מעל אחוז החסימה עוד שנים רבות.

ש"ס התחזקו כתגובת נגד של התחזקות השיח האנטי דתי וגם קיבלה חלק מסויים מאנשי הציונות הדתית שלא אהבו את בנט ושקד.
ד"א, גם ג' קיבלו 10K קולות יותר, כנראה מאותה הסיבה.

אני מתקשה לראות את גנץ מצליח להקים קואליציה, או שביבי יארגן ממשלת "אחדות" שתתפרק כמובן לפני (אולי הרבה לפני) תום הקדנציה, או שנלך למועד ג'.
לצפיה ב-'הסיבוב השני - ישראל בעליה| בעקבות הקול הרוסי'
הסיבוב השני - ישראל בעליה| בעקבות הקול הרוסי
16/09/2019 | 07:17
1
30
לצפיה ב-'אעתיק את מה שכתבתי בשרשור אחר'
אעתיק את מה שכתבתי בשרשור אחר
16/09/2019 | 13:59
38
את יוצאי ברית המועצות אפשר לחלק בהתאם לגיל הגעתם לארץ: בני 30+ הם ה"הארדקור" הרוסי. מי שעלה לפני שמלאו לו 10-12 שנה, נגזר עליו להיות יותר ישראלי מרוסי, ואילו כל השאר נמצאים בתווך בין שתי הזהויות ("אני אוהב ספרות רוסית, אבל מעורה היטב בפוליטיקה הישראלית ומצביע למפלגה דתית כי היא זאת שמשרתת את האינטרסים של הזהות השנייה שלי" וכן הלאה.
לצפיה ב-'"יוצא לדייט ראשון? אל תתן לה לשלם" אז מי אמור לשלם בדייט?'
"יוצא לדייט ראשון? אל תתן לה לשלם" אז מי אמור לשלם בדייט?
11/09/2019 | 08:15
25
73
מה דעתכם על הכתבה הזאת:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5585669,0...

אם בחור מזמין בחורה לצאת איתו, לדעתכם הוא צריך או לא צריך לשלם עליה?
לצפיה ב-'מניין לנו לדעת'
מניין לנו לדעת
11/09/2019 | 08:26
11
57
את זו שהתנסית עם גברים רבים ויודעת מה מקובל בדייטים ומה עושה לך את זה. רוב הגברים המשתתפים בפורום בקושי יצאו עם שתי נשים בחייהם
לצפיה ב-'זה לא קשור. זה כמו שתגיד: "מניין לנו לדעת שחיטוט באף במקום '
זה לא קשור. זה כמו שתגיד: "מניין לנו לדעת שחיטוט באף במקום
13/09/2019 | 09:23
10
22
ציבורי זה לא מקובל, את זו שראית יותר אנשים שמחטטים באף ויודעת מה מקובל במצב כזה" מספיק שאימא לימדה אותי שלחטט באף זה לא בסדר ואני לא אחטט.

לצפיה ב-'אמא לא לימדה אותי מה לעשות בדייטים'
אמא לא לימדה אותי מה לעשות בדייטים
13/09/2019 | 11:19
9
32
בדייטים המעטים שיצאתי אליהם שילמתי את החשבון, למרות שידעתי שאני כלל לא מעוניין בבחורה, מתוך נימוס.
לצפיה ב-'לא לימדו אותך במשפחה שהבחור צריך לפתוח את הדלת לבחורה?'
לא לימדו אותך במשפחה שהבחור צריך לפתוח את הדלת לבחורה?
13/09/2019 | 12:38
8
29
או לתת לה זכות קדימה אם הם שניהם יוצאים או נכנסים בדלת אחת בלי קשר אם היא סתם ידידה או בחורה שלומדת איתך בקורס?

אותי לימדו למשל שלא מנומס לא לענות לבחור שמתקשר אחרי דייט גם אני לא מעוניינת בו. אז תמיד הייתי עונה ואומרת את האמת באופן ידידותי שאולי זה לא יעבוד בינינו, או שאני לא מעוניינת כרגע, אבל לא מתעלמת. לימדו אותי שגם אם נניח את יוצאת עם מישהו ופתאום זה נראה לך לא זה, אז לא לברוח באמצע לבחור, אלא פשוט לחכות שהדייט יסתיים וללכת באופן מנומס [כמובן שכול זה תקף רק בתנאי שלא נפלתי על מישהו חצוף שדורש משהו ממני].

תמיד חשבתי שההורים הם אלה שמלמדים את הילד שלהם איך להתנהג עם אנשים. איך להתנהג לבחור או בחורה זה משהו שגם לומדים ממה שרואים בבית.
לצפיה ב-'לימדו אותי להיות מנומס באופן כללי'
לימדו אותי להיות מנומס באופן כללי
13/09/2019 | 14:05
4
50
נכון שחלק מהנימוסים בברית המועצות היה להתייחס לנשים כאילו הן בעלות צרכים מיוחדים (לפנות להן מקום בתחבורה ציבורית, לפתוח להן דלתות, לעזור לרדת מהאוטובוס). אבל במדינות מערביות התנהגות כזאת יכולה לגרום להאשמות בהטרדה מינית.
לצפיה ב-'למה ישר כמו צרכים מיוחדים? זה פשוט סימן תשומת לב וכבוד '
למה ישר כמו צרכים מיוחדים? זה פשוט סימן תשומת לב וכבוד
13/09/2019 | 20:58
23
לאישה.
לצפיה ב-'דווקא הבנתי שזה כן מקובל גם במערב אירופה'
דווקא הבנתי שזה כן מקובל גם במערב אירופה
15/09/2019 | 08:25
2
37
בארץ לא.
לצפיה ב-'היה ככה, מזמן, היום לא'
היה ככה, מזמן, היום לא
15/09/2019 | 16:33
29
בגרמניה, אנגליה ואירלנד זה לא מקובל כבר עשרות שנים.
לצפיה ב-'מצ"ב'
מצ"ב
15/09/2019 | 19:11
24

לגבי פתיחת דלתות ופינוי מקום זה נכון בעיקר כלפי אנשים מבוגרים, נשים בהריון ובעלי מוגבלויות.

/wiki/National_Etiquette_Differences_in_Europe#Rules_of_Etiquette
לצפיה ב-'ולגבי הדייטינג'
ולגבי הדייטינג
13/09/2019 | 14:11
1
33
החינוך הכללי שקיבלתי בברית המועצות היה שאפשר להכיר נשים רק לצורך נישואין. או שזה קורה בשידוך בין קרובי משפחה או חברים, או שזה קשר שנוצר באופן ספונטני (אהבה ממבט ראשון). בחינוך מהסוג הזה אין מקום לדייטים כלל.
לצפיה ב-'אני לא חושבת שזה רק היה בברית המועצות. היו זמנים שונים'
אני לא חושבת שזה רק היה בברית המועצות. היו זמנים שונים
13/09/2019 | 21:03
25
בכול העולם. היה יותר דגש על משפחה וילדים. איך ציפית שההורים שלך יכירו? לא היה אינטרנט, הגבולות היו סגורים אז ברור שזה היה יכול לקרות בנופש או משהו.
לצפיה ב-'לפתוח דלתות זה לכולם , זה נימוס.'
לפתוח דלתות זה לכולם , זה נימוס.
17/09/2019 | 19:10
12
לא משנה בן כמה האדם מינו או מצבו הבריאותי.
לצפיה ב-'ברור שהגבר צריך לשלם'
ברור שהגבר צריך לשלם
11/09/2019 | 09:06
12
לצפיה ב-'הוא צריך לשלם'
הוא צריך לשלם
12/09/2019 | 15:11
4
32
גבר הוא זה שמחזר אחר אישה, ומתפקידו לפנק אותה באופן כזה ואחר (הגולשת מירב מיכאלי מוזמנת לסתום ת'פה בטרם תשמיע את המילים "שוביניזם" ו"שוויון").
לצפיה ב-'ומה קורה במצב שהאישה יוזמת? יוזמת שיחה, מתקשרת, מתעניינת '
ומה קורה במצב שהאישה יוזמת? יוזמת שיחה, מתקשרת, מתעניינת
13/09/2019 | 09:25
3
23
ובסוף מעלה את הרעיון לצאת לדייט?
לצפיה ב-'גם במקרה הזה הגבר, אם לא חדל אישים, מחזר אחרי הבחורה'
גם במקרה הזה הגבר, אם לא חדל אישים, מחזר אחרי הבחורה
16/09/2019 | 14:01
2
22
שיפתח את הארנק בלי למצמץ.
לצפיה ב-'זה נכון אם הגבר באמת רוצה משהו מהבחורה'
זה נכון אם הגבר באמת רוצה משהו מהבחורה
16/09/2019 | 15:38
1
27
אבל היו כמה מקרים שבחורות פנו אלי באתר הכרויות, יצאתי איתן ומייד ראיתי שאני לא נמשך אליהן אך עדיין שילמתי עליהן, "כי כך נהוג".
לצפיה ב-'זאת שאלה חסרת פיתרון'
זאת שאלה חסרת פיתרון
17/10/2019 | 12:03
3
לכן כדאי לדאוד על כוס קפה ועוגה וזהו.
כל תשלום מעבר לכך, עלול לגרום לאי נעימויות.

אני חושב שהמבוך הזה נוצר באשמת נשים שמציבות לגבר דרישות בלתי אפשרויות.
מצד אחד הן דורשות שיוויון וזכויות, ומצד שני.... כשזה מגיע לכסף ומשאבים בזוגיות, אתה ( הגבר ) לעולם לא יכול לצאת מהמצב באופן "הוגן".
מה שלא תעשה, תמיד תצא נפסד, או בכסף או בזוגיות, או בשניהם.
לצפיה ב-'יש רצוי ויש מצוי'
יש רצוי ויש מצוי
12/09/2019 | 18:39
6
31
ב99% מהמקרים, גבר שלא ישלם על הבחורה בדייט ראשון לא יגיע לדייט שני איתה. זו המציאות. זה לא קטע של "צריך" או "לא צריך", אם הוא מעוניין לצאת איתה שוב הוא ישלם עליה בדייט הראשון, אם לא אז לא. ככה, פשוט.
לצפיה ב-'אז זה יוצא שאתה נאלץ לשלם, כי זה מצוי ולא רצוי? אתה לא חושב '
אז זה יוצא שאתה נאלץ לשלם, כי זה מצוי ולא רצוי? אתה לא חושב
13/09/2019 | 09:31
5
32
שגבר שלא משלם על האישה פשוט יוצר רושם של קמצן? זה בדיוק כמו שנגיד גבר יזמין אישה לדייט והם איפשהו יתיישבו על ספסל והיא תתיישב במרחק גדול ממנו, פשוט תייצור רושם של אני לא מעוניינת בך? גבר שלא משלם על האישה גורם לה לחשוב שהוא לא מעוניין בה ושהיא לא ראויה מספיק
לצפיה ב-'אני מאמין ביחס שוויוני לגברים ונשים'
אני מאמין ביחס שוויוני לגברים ונשים
13/09/2019 | 13:41
4
29
אבל אני מציאותי. אני לא אשנה את העולם. עם מה שאני לא יכול לשנות אני משלים.
לצפיה ב-'זה לא תחום בו אתה כן יכול לשנות ?'
זה לא תחום בו אתה כן יכול לשנות ?
17/09/2019 | 19:12
3
10
לצפיה ב-'לא, כי אני לא אישה'
לא, כי אני לא אישה
21/09/2019 | 18:09
2
18
רק אישה יכולה להתעקש שלא ישלמו עליה ולצאת טוב מזה, גבר שיתעקש להתחלק חצי חצי בדייט ראשון לא יראה את אותה אישה שוב
לצפיה ב-'אז לא יראה. ימצא מישהי אחרת.'
אז לא יראה. ימצא מישהי אחרת.
21/09/2019 | 19:17
1
16
יש מספיק נשים אחרות שרואות את ההגיון כמוך.
לצפיה ב-'כדאי גם לדעת לבחור את המלחמות שלך'
כדאי גם לדעת לבחור את המלחמות שלך
21/09/2019 | 19:33
23
יש קריטריונים חשובים יותר בבחירת זוגיות ממי משלם על דייט ראשון או כיצד מתחלק התשלום.
לצפיה ב-'האם המאבק על ה"קול הרוסי" מתקרב לסופו?'
האם המאבק על ה"קול הרוסי" מתקרב לסופו?
13/09/2019 | 12:14
26
לצפיה ב-'הקרב על הקול הרוסי:העולים שנקלעו למאבק בין נתניהו לליברמן'
הקרב על הקול הרוסי:העולים שנקלעו למאבק בין נתניהו לליברמן
13/09/2019 | 08:52
21
כ-70% מקולות המגזר הרוסי מתחלקים בין הליכוד לישראל ביתנו, שמשקיעות בקמפיינים ייעודיים. מנגד, בכחול לבן כמעט שלא נלחמים על 15-13 המנדטים של עולי חבר העמים • "הקולות שיכריעו", פרק 2

רביב דרוקר| יום רביעי, 11.9

מחקר של פרופסור זאב חנין קבע, שכל מה שהשיג ליברמן בבחירות האחרונות הגיע מתוך כ-300 אלף המצביעים של עולי ארצות חבר העמים. על פי המחקר, רק 50% בקרב המגזר הלכו להצביע - רובם מצביעים מבוגרים. "בבחירות אני בוחרת ליברמן. כל השנים. כל החיים שלי", אמרה אחת מתומכות ישראל ביתנו מחוץ לבית הדיור המוגן בבת ים.

במאה הקודמת, היו העולים חלק חשוב בניצחונות האחרונים של השמאל. הם תמכו בגנרל רבין ב-1992 ובגנרל ברק ב-1999. בבחירות האחרונות, על פי אותו מחקר, רק 2.5 מהמנדטים של כחול לבן היו ממצביעים עולי ארצות חבר העמים, וגם זה מבלי שהמפלגה בכלל עשתה מאמץ לגייסם.

מדהים לגלות שכחול לבן כמעט ולא נלחמת על 13-15 מנדטים של הקול הרוסי. רבים ממצביעי ליברמן, כלל לא מכירים את בני גנץ: "אני לא יודעת על בני גנץ כלום. ממש כלום, חוץ מזה שהוא גנרל".

המאבק האמיתי על הקול הרוסי מצוי בעיקר בין מפלגת הליכוד לבין ישראל ביתנו. כמעט 70% מקולות המגזר הרוסי מתחלקים בין נתניהו לליברמן. "אנחנו רואים את הקמפיין האגרסיבי. לעומת כל המערכות הקודמות, הפעם גם תקציב שהוא מושקע בקמפיין ברחוב הרוסי בליכוד, גם היקף הפעולות שעושה הליכוד והמאמצים – לא ראינו דבר כזה בעבר", אמרה אנה רייבה ברסקי, כתבת מדינית ב"מעריב" וברדיו "כאן רק"ע".

"אני רואה כבר כמה ימים ברצף אנשים עומדים ברחוב המרכזי, בהרצל, מחלקים פלאיירים, מדברים עם אנשים", אמרה לורה טלינובסקי, תומכת במפלגת העבודה. "כשנתניהו מגיע ובא לפגוש את הציבור באופן בלתי אמצעי, אני חושבת שזה מאוד מרשים".

------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'בחירות 2019 מועד ב''
בחירות 2019 מועד ב'
12/09/2019 | 19:35
1
21
מתכוונים להצביע שוב ?
אם כן, למי ?

מה לדעתכם הסיכוי שיהיה מועד ג' ?
לצפיה ב-''
15/09/2019 | 23:14
7
מצביע לעוצמה יהודית

יש בהחלט סיכוי שיהיו בחירות מועד ג'.
הייתי מהמר על 25%
לצפיה ב-'תעזבו את הקול הרוסי בשקט'
תעזבו את הקול הרוסי בשקט
08/09/2019 | 19:32
3
32
נכון, קיימות סוגיות חברתיות ופוליטיות שמזוהות יותר עם יוצאי ברה"מ, וצרכים ספציפיים שאכן ייחודיים לאוכלוסייה הזאת. נושא הפנסיות, הפרדת דת ומדינה, נישואים אזרחיים, גיור. כל הנושאים האלה רלוונטיים ליוצאי ברה"מ – אך עד כמה? כמו שמצביע צבר יכול להאמין שחייבים להפריד דת ומדינה, אבל בסופו של דבר יצביע עבודה-גשר כי הנושא הכלכלי חשוב עבורו יותר מכל – כך גם אזרח יוצא ברה"מ יכול לרצות שינוי בתחום הזה, ובסופו של דבר להצביע ליכוד כי הנושא הבטחוני הוא בראש סדר העדיפויות שלו.

ענת יורובסקי|8.9.2019

בחודשים האחרונים, מאז הסכסוך האחרון בין ליברמן ונתניהו והגרירה של כולנו לבחירות החוזרות המוקדמות ביותר שידעה המדינה, צמד מילים ישן שב לקדמת הבמה הפוליטית: "הקול הרוסי".
מה שהתחיל כקרב יצרי בין נתניהו לליברמן על מאות אלפי המצביעים יוצאי ברה"מ, זלג ליותר ויותר מפלגות, ביניהן כאלה שמעולם לא עסקו בפנייה לקהל המצביעים הזה. פתאום גם מפלגות כמו ש"ס – שנהגה להתגאות במלחמתה מול הרוסים "הגויים" – או כחול-לבן, מנסות לאתר את הקהל המסתורי הזה. מהו כפתור הקסם שיגרום ל"קול הרוסי" להוסיף מנדטים דווקא למפלגתם?

אחרי הפוליטיקאים הולכת התקשורת. איך מסקרים את הקרב על הקול הרוסי? חוזרים למעדניות.

כן, אותן מעדניות בהן משתמשים עוד משנות התשעים כדי להתייחס לרוסים. בשר חזיר, נקניקים, שדרן דובר עברית משרבב מילים כמו "רבוטה", כאילו כלום לא קרה בשלושים השנים האחרונות.

רק שקרה. אותו זוג שירד מהמטוס עם בנם התינוק ב-1992, בלי לדעת מילה אחת בעברית, אחרי חיים שלמים במדינה בעלת אופי פוליטי וציבורי מסוים מאוד – חווה מאז עלייתו דבר או שניים. בני הזוג למדו עברית, ומצאו עבודות שדורשות מהן לדבר את השפה. היא עובדת כנציגת מכירות או כרופאה. הוא יכול להיות מורה או מהנדס בחברה גדולה. כך או כך – שניהם מוקפים בקולגות ישראלים, ובשלושים השנים האחרונות חיו חיים ישראליים. התינוק שהם החזיקו בידיים גדל בתוך תרבות ישראלית, גם אם בערבוב של רוסית ועברית. הוא הלך לגן ישראלי, לבית ספר ישראלי, התגייס לצה"ל, הצביע ב-2013 לליכוד, ב-2015 ליש עתיד, ובבחירות האחרונות – אולי לכחלון, אולי לכחול לבן, אולי לזהות. יכול להיות שהוא אפילו התנדב עבור אחת המפלגות האלה. יכול להיות שהוא כבר הספיק להביא לעולם תינוק משלו.

כשהצעיר הזה נפגש עם הוריו, למשל חודש לפני הבחירות, כל אחד מהשלושה יכול להיות משוכנע שצריך להצביע למפלגה אחרת. האמא מצביעה ליכוד, האבא ישראל ביתנו, הבן משכנע אותם שהם לא מעודכנים ושגנץ הוא הוא הכתובת. ב-2015 אולי בנט היה הכתובת. ב-2013 לפיד. מה שבטוח הוא, שלהתייחס למשפחה הזאת, שסוגרת שלושה עשורים של חיים והתפתחות בישראל, כאילו היא עדיין המשפחה שנכנסת ליומה הראשון באולפן – כבר לא רלוונטי.

כשאנחנו מדברים על "הקול הרוסי" אנחנו מדברים על 800,000 בעלי זכות הצבעה שעלו ארצה, וזה מבלי לקחת בחשבון את ילדיהם שנולדו בארץ. מאות אלפי בני אדם בעלי עמדות פוליטיות שונות, חוויות שונות בארץ, חוויות שונות במדינות מהן היגרו.

נכון, קיימות סוגיות חברתיות ופוליטיות שמזוהות יותר עם יוצאי ברה"מ, וצרכים ספציפיים שאכן ייחודיים לאוכלוסייה הזאת. נושא הפנסיות, הפרדת דת ומדינה, נישואים אזרחיים, גיור. כל הנושאים האלה רלוונטיים ליוצאי ברה"מ – אך עד כמה? כמו שמצביע צבר יכול להאמין שחייבים להפריד דת ומדינה, אבל בסופו של דבר יצביע עבודה-גשר כי הנושא הכלכלי חשוב עבורו יותר מכל – כך גם אזרח יוצא ברה"מ יכול לרצות שינוי בתחום הזה, ובסופו של דבר להצביע ליכוד כי הנושא הבטחוני הוא בראש סדר העדיפויות שלו.

במקום לרדוף אחרי הדימוי המדומיין של קול אחד, שמצביע הצבעה אחת, ואפשר לפנות אליו תמיד באותה דרך – המפלגות שרוצות לזכות בקהל המצביעים יוצא ברה"מ  חייבות לשנות את דרך ההתייחסות שלהן אליו. בראש ובראשונה – להבין שמדובר באוכלוסייה שאינה הומוגנית יותר, וספק אם אי פעם הייתה כזאת. מיד לאחר מכן – להבין מה הצרכים הספציפיים שלה. הצרכים האלה, אגב, לרוב ישרתו ציבור רחב הרבה יותר. הפרדת דת ומדינה? רלוונטית לציבור רחב הרבה יותר. נישואים אזרחיים? כנ"ל. פנסיות ודאגה לבני הדור השלישי? כמובן. קחו את אחד הנושאים האלה, אליו אתם יכולים להתחייב באופן ממשי כמפלגה. תהיו נאמנים אליו לאורך זמן. נסו לקדם אותו באופן ממשי. תהיו מופתעים לגלות עד כמה זה יעיל יותר מלקפוץ למעדנייה חודש לפני הבחירות.

--------------------------------------------------------------------------------------
לצפיה ב-'מעטים מי שיצביע לעבודה מדוברי רוסית, רק אם הם צברים צברים '
מעטים מי שיצביע לעבודה מדוברי רוסית, רק אם הם צברים צברים
10/09/2019 | 10:13
2
30
וכבר לא שולטים בשפה הרוסית. אני דווקא שמתי לב ברשתות חברתיות שרוסים רבים התחילו להתלהב מליברמן. מעניין אם זה רק הרושם או שבאמת הם מתכוונים להצביע לו. בקיצור, אני ממש מקווה שתהיה לנו ממשלת ימין חזקה.
לצפיה ב-'יוצאי בריה"מ בהחלט לא מתלהבים בשנים האחרונות ממפלגת ה'עבודה''
יוצאי בריה"מ בהחלט לא מתלהבים בשנים האחרונות ממפלגת ה'עבודה'
10/09/2019 | 19:12
1
27
(אלא אם כן היא באה בעסקת 'המחנה הציוני' - רק לא ביבי לפני 4 שנים).
ליברמן בהחלט הצליח לסחוף אחריו דוברי רוסית שמתנגדים לדת ולממשלה עם דתיים שהצביעו למפלגות אחרות כמו 'כחול-לבן' ו'כולנו' בעיקר.
בנוסף היה איזה מחקר שטען שיש לא מעט אנשים שלא הצביעו בעבר בכלל וכיום מתכוונים להצביע לליברמן.
אני משער שמדובר בכאלה שלא מצאו למי להצביע ובמקביל מפריעים להם הצביון היהודי של המדינה והדתיים, וליברמן קפץ על המציאה.
מה שכן בשבוע+ האחרונים רואים ירידה בסקרים, כנראה חלק מהאנשים הבינו שהוא בלופר.

בשביל ממשלת ימין צריך שעוצמה יהודית תעבור ולדאוג שלליכוד יהיו מספיק מנדטים בשביל לבנות יחד איתם, עם ימינה והחרדתיות קואוליציה.
לצפיה ב-'גם הצברים לא מתלהבים ממנה'
גם הצברים לא מתלהבים ממנה
16/09/2019 | 14:02
20
כשעמיר פרץ הפך ליו"ר, כל האשכנזים ברחו
לצפיה ב-'פרסום סמוי והכפשות לליברמן: הקלטות הליכוד בקרב על הקול הרוסי'
פרסום סמוי והכפשות לליברמן: הקלטות הליכוד בקרב על הקול הרוסי
02/09/2019 | 21:10
19
לוואלה! NEWS נודע כי בכירה במטה הרוסי בליכוד הציעה לשלם 5,000 שקלים תמורת מאמרי דעה במקומון תחת הכותרת "ליברמן הזגזגן". במקום לשלם בחשבונית, הציעו לבעל המקומון להירשם כפעיל במפלגה. המאמר פורסם ללא גילוי נאות וגם החוזה לא ממש נסגר. הליכוד: "לא מטעמנו"

אחד הקרבות המרכזיים בבחירות 2019 מועד ב', הוא הקרב על הקול הרוסי, והמאמץ הגדול שהליכוד משקיע במטרה לנגוס בכוחם של ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן. קמפיין הליכוד השקיע תקציבים אדירים במטה הרוסי, גייס עשרות עובדים בתשלום לארגון יום הבחירות, ומאות פעילים חדשים נוספו למפלגה בשבועות האחרונים כחלק ממהלך. עם זאת, הקלטות שהגיעו לידי וואלה! NEWS חושפות כי המטה הרוסי בליכוד פועל גם בדרכים עקלקלות, שמעלות חשש לעקיפה של חוקי מימון מפלגות וחוק הבחירות (דרכי תעמולה).

מההקלטות עולה שהמטה הרוסי בליכוד קנה שטחי פרסום סמוי בתקשורת המקומית הרוסית, שהוקדשו להכפשת ליברמן - ללא כל גילוי נאות. כמו כן, במקום לרכוש את הפרסום בהתקשרות בחשבונית עם המו"ל או דרך חברת רכש מדיה, הליכוד מציע לרשום את בעלי העסק או מי מטעמו כפעילים של הליכוד בתשלום ובשכר.

"ליברמן הזגזגן" היא כותרת המאמר שהתפרסם במקומון "ישראל-יוג" (ישראל דרום בתרגום לעברית) לפני כשבועיים. מדובר במקומון היוצא לאור אחת לשבועיים ומופץ ב-5,000 עותקים בקרב דוברי רוסית באשדוד ואשקלון. בתמצית, המאמר תוקף את ליברמן ומהדהד את מסרי קמפיין הליכוד נגדו, לפיו עושה הכול כדי להפיל את נתניהו ולהעביר את ניהול המדינה לשמאל".

"ההתנהגות המזוגזגת של ליברמן היא התנהגותו המפורסמת. הוא נחשב לא ימני ולא שמאלני", נכתב במאמר, שחתום על ידי אדם בשם קיריל סבטלוב. "השתייכותו של ליברמן היא פשוטה מאוד, כמו זיקית. היו לו הישגים מועטים בבחירות האחרונות והוא סירב להצעות הליכוד לפתור את בעיות העולים החדשים וקפץ על הסוס נגד הדתיים ועבר לתמוך בגנץ ולפיד".

אלא שככל הידוע מבדיקות וואלה! NEWS, אין באמת אדם בשם קיריל סבטלוב, והטקסט של המאמר נכתב על ידי המטה הרוסי בליכוד, שהעביר אותו למערכת העיתון והציע לשלם סכום של כ-5,000 שקלים עבור שלושה פרסומים שונים. המאמר מוצג כתוכן מערכתי ככל דבר ומופיע מבלי שמתלווה אליו כל גילוי נאות או סימן שיבהיר לקוראים שמדובר בתוכן מפלגתי שממומן על ידי הליכוד. כמו כן, לטענת בעל המקומון, המאמר פורסם בסופו של דבר גם מבלי שנחתם חוזה או הוסכם סופית על אופן התשלום עבור הפרסום.

ההקלטות מתעדות שיחות בין ח"כ לשעבר טלי פלוסקוב, שהייתה בעבר בכולנו והיום מועמדת במקום ה-35 בליכוד וגם עובדת במטה הרוסי של הקמפיין, עם סרגיי קגנסקי, בעל המקומון וגם פעיל בישראל ביתנו. לדברי קגנסקי, פלוסקוב פנתה למערכת ישראל-יוג וביקשה לפרסם פרסומים בשלושה גיליונות בתמורה לסכום של כ-5,000 שקלים. בהמשך, אף העבירה את הטקסט והתמונות הרלוונטיות, ויועציה העבירו אל קגנסקי הצעה ל"הסכם עבודה לתקופת הבחירות", לפיו הוא יחתום על הסכם העסקה בתפקיד "פעילות מדיה".
בהמשך קגנסקי קיים שתי שיחות טלפוניות עם פלוסקוב בהן ביקש להבין את הסדר התשלום, גם לאחר שהתייעץ, לדבריו, עם רואת החשבון שלו שהביעה הסתייגות מהפרטים של ההסכם לפיו התשלום עבור הפרסום לא יועבר לעסק, אלא לקגנסקי באופן פרטי. בשיחות פלוסקוב מאשרת כי התשלום יועבר באופן פרטי, ולא דרך חשבונית עסקית, ומסבירה לו כי הוא יירשם בליכוד כפעיל מטעמה. היא אף אומרת לקגנסקי שהוא יכול לרשום את עצמו - או אפילו שמות אחרים - כפעיל במפלגה.
בשיחה הראשונה קגנסקי שואל את פלוסקוב: "רציתי לשאול אותך, תגידי לי בבקשה ההסכם יהיה כהסכם פעיל?", והיא משיבה "נכון". בהמשך, קגנסקי מתעניין בסעיף בחוזה ההעסקה עם הליכוד שקובע ניכוי מס בשיעור של 25% הקבוע בחוק לפעילות בתקופת בחירות ושואל את פלוסקוב: "אם סיכמנו על 5,000 וזה רק פרסומות אז ל-5,000 שקל האלה אפשר להוסיף עוד 25%?", ופלוסקוב מאשרת שכן.
בשיחה נוספת, כעבור מספר ימים, קגנסקי מספר לפלוסקוב כי העביר את החוזה לעיון רואת החשבון שלו שביקשה הבהרות נוספות.

קגנסקי: "היא שאלה אותי... שזה כאילו פרסומת וצריכה להיות חשבונית אבל אמרתי לה שאנחנו רשומים כפעילים, ואז היא שאלה שאנחנו צריכים להיות 5 אנשים, 5 או כמה? אני צריך לתת שם או שאפשר לאחד? איך עושים את זה נכון?"
פלוסקוב: "תרשום בן אדם אחד. אתה הפעיל שלי ואתה מקבל על העבודה"
קגנסקי: "אז אני רושם עליי?"
פלוסקוב: "כן או שאתה רוצה מישהו אחר. אין בעיה על מי, מה שתגיד זה מה שנעשה"
קגנסקי: "אז על העסק לא צריך לדווח נכון?"
פלוסקוב: "בטח שלא צריך - זה לא קשור לעסק. במסגרת חוק"

הליכוד: "כל עבודת המטה נעשית בצורה חוקית"
קגנסקי אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי בסופו של דבר החליט שלא לחתום על חוזה ההעסקה עם הליכוד, אך מסתבר שהכתבה המדוברת בכל זאת פורסמה כמה ימים לאחר מכן אצלו בעיתון. לדבריו, הכתבה הועברה לאחת מהעובדות שלו ופורסמה ללא ידיעתו. "פרסמתי בלי לקבל כסף, בלי שהיה אישור סופי ומבלי שחתמנו על כלום", אמר לוואלה! NEWS והוסיף שזו הייתה "תקלה" ביחסיו עם אותה עובדת.

שיטת התשלום שעולה מההקלטות מעלה חשש לניסיון לעקיפת חוקי מימון מפלגות במסגרתם כל המפלגות נדרשות להגיש דין וחשבון מפורט על הוצאות והכנסות הקמפיין למבקר המדינה. כמו כן, הפרסום הסמוי מטעם הליכוד ללא גילוי שמדובר בתוכן מפלגתי ממומן מנוגד לחוק הבחירות (דרכי תעמולה) שמחייב שכל מסר פוליטי יסומן ככזה, ואוסר על פרסום תעמולת בחירות אנונימי.

עם זאת, בליכוד מתנערים מהדברים ומסרו בתגובה כי "הגורם היחיד שקונה מודעות פרסום מטעם הליכוד הוא מטה הקמפיין של הליכוד, שכל עבודתו נעשית בצורה חוקית, מבוקרת ומפוקחת על ידי מבקר המדינה וכלל הגורמים המוסמכים. ככל הידוע לנו לא נעשתה כל פנייה אחרת ואם נעשתה היא לא מטעם הליכוד". פלוסקוב בחרה שלא להוסיף תגובה מטעמה.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

פורום  ויזה ואזרחות בארה
מעוניינים באזרחות
I-Immigrate
I-Immigrate

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה