לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
97709,770 עוקבים אודות עסקים

פורום אבולוציה

המושג "אבולוציה" מחולק לשניים : עובדת האבולוציה, ותיאוריית האבולוציה המדעית. מבחינת "עובדת האבולוציה" : הכוונה היא לעובדה הנצפית כי התדירות של אללים (גרסאות שונות של אותו הגן) משתנה בקרב אוכלוסיה לאורך הדורות. שינוי גנטי זה בחומר התורשתי של הפרטים באוכלוסיה גורם לשינוי חיצוני (פנוטיפ) בקרב פרטיה, ולגיוון בתכונותיהם של הפרטים. עובדות אלו – בשילוב עם גוף ראיות עצום ממספר רב של תחומים מדעים, מובילים באופן בלתי נמנע אל המסקנה כי לכל המינים החיים על כדור-הארץ כיום, מחיידק ועד צמח ועד בני-האדם, הם בעלי צאצאים לאב קדמון אחד. תיאוריית האבולוציה, מצד שני, היא הכלי ההסברתי שמסביר את מנגנוני השינוי שבסופו של דבר גרמו להיווצרותם של כל היצורים החיים מיצורים פשוטים יותר. התיאוריה המקובל ביותר לכך היום היא תיאוריית הברירה הטבעית הניאו-דרוויניסטית. עיקרון הברירה הטבעית : כאשר ישנו מנגנון תורשה , שמאפשר גיוון - הדבר יוביל להצלחה רבייתית משתנה בקרב פרטיה. הברירה הטבעית מותירה יותר מהפרטים בעלי התכונות התורשתיות המאפשרות להם לשרוד ולהתרבות בצורה היעילה ביותר בסביבתם בהשוואה לאחרים. מדע האבולוציה מגדיר את המצליחים בתרחיש הנ"ל כבעלי כשירות גבוהה \ התאמה לסביבה ("פיטנס") המינים על פני כדור-הארץ, אם כן, על פי תיאוריית האבולוציה התפתחו כולם מאב קדמון אחד, והם ממשיכים לעבור אבולוציה עד היום. התיאוריה מסבירה באלגנטיות את הגיוון המדהים בעולם החי, ולמעשה שופכת אור על האחידות בעולם החי - למשל - מדוע לכל היצורים החיים אותו חומר התורשתי (הDNA)? מדוע ישנם מערכות מסוימות בגוף שאין להן שימוש \ מזיקות לבעליהן? מדוע ישנם מקטעים שלמים בDNA שאינם מבצעים דבר? מדוע ללוויתנים יש עצמות רגליים, אם הם חיות ימיות ונטולות רגליים? מדוע מדי פעם נולדים בני-אדם עם זנב או לוויתנים עם רגליים קדמיות? בין ביולוגים קיימת הסכמה רחבה בענין - אבולוציה היא לא עניין פעוט, היא אבן היסוד בביולוגיה המודרנית. לתיאוריית האבולוציה קיים ביסוס מחקרי רחב ממגוון תחומים במדע המודרני כגון : אמבריולוגיה השוואתית וביולוגיה התפתחותית, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, אנטומיה\פיזיולוגיה השוואתית \ פליאנטולוגיה וגיאולוגיה \ אקולוגיה ועוד. הפורום יעסוק במגוון של נושאים, שהעיקרי בהם יהיה תיאוריית האבולוציה ונושאים מדעיים הסובבים אותה. כמו כן, יעסוק הפורום בסוגיית הכחשת מדע האבולוציה בפרט ומיני הכחשת מדע בכלל. וכמו שהביולוג האוקראני דובזהנסקי אמר: "שום דבר בביולוגיה לא הגיוני, חוץ מאשר באורה של האבולוציה"

תקנון הפורום:
1. אין להתבטא ולהעליב משתמשים בפורום - אין שום בעיה "להעליב" מישו שאינו משתתף בפורום אך יש להשתמש בשפה מכובדת בכל מקרה.
2. אין לנהל דיונים מנהלתיים על גבי הפורום. הצעות לשיפור, ביקורת ורעיונות יתקבלו בברכה אך במסרים פרטיים בלבד.
3. אסור לפתוח נושא בפורום שאינו בנושא האבולוציה או קשור לאבולוציה או ישירות לחברי הפורום הקבועים.
4. אם מעלים נושא שאינו קשור לאבולוציה יש להוסיף לכותרת סימן |א-ט| - מדובר רק בנושאים שרלוונטיים לחברי הפורום הקבועים אך אינם עוסקים באבולוציה (למשל ימי הולדת או חגים).
5. בריאתנות אינה מדע ולכן אינה רלוונטית לפורום.

אודות הפורום אבולוציה

המושג "אבולוציה" מחולק לשניים : עובדת האבולוציה, ותיאוריית האבולוציה המדעית. מבחינת "עובדת האבולוציה" : הכוונה היא לעובדה הנצפית כי התדירות של אללים (גרסאות שונות של אותו הגן) משתנה בקרב אוכלוסיה לאורך הדורות. שינוי גנטי זה בחומר התורשתי של הפרטים באוכלוסיה גורם לשינוי חיצוני (פנוטיפ) בקרב פרטיה, ולגיוון בתכונותיהם של הפרטים. עובדות אלו – בשילוב עם גוף ראיות עצום ממספר רב של תחומים מדעים, מובילים באופן בלתי נמנע אל המסקנה כי לכל המינים החיים על כדור-הארץ כיום, מחיידק ועד צמח ועד בני-האדם, הם בעלי צאצאים לאב קדמון אחד. תיאוריית האבולוציה, מצד שני, היא הכלי ההסברתי שמסביר את מנגנוני השינוי שבסופו של דבר גרמו להיווצרותם של כל היצורים החיים מיצורים פשוטים יותר. התיאוריה המקובל ביותר לכך היום היא תיאוריית הברירה הטבעית הניאו-דרוויניסטית. עיקרון הברירה הטבעית : כאשר ישנו מנגנון תורשה , שמאפשר גיוון - הדבר יוביל להצלחה רבייתית משתנה בקרב פרטיה. הברירה הטבעית מותירה יותר מהפרטים בעלי התכונות התורשתיות המאפשרות להם לשרוד ולהתרבות בצורה היעילה ביותר בסביבתם בהשוואה לאחרים. מדע האבולוציה מגדיר את המצליחים בתרחיש הנ"ל כבעלי כשירות גבוהה \ התאמה לסביבה ("פיטנס") המינים על פני כדור-הארץ, אם כן, על פי תיאוריית האבולוציה התפתחו כולם מאב קדמון אחד, והם ממשיכים לעבור אבולוציה עד היום. התיאוריה מסבירה באלגנטיות את הגיוון המדהים בעולם החי, ולמעשה שופכת אור על האחידות בעולם החי - למשל - מדוע לכל היצורים החיים אותו חומר התורשתי (הDNA)? מדוע ישנם מערכות מסוימות בגוף שאין להן שימוש \ מזיקות לבעליהן? מדוע ישנם מקטעים שלמים בDNA שאינם מבצעים דבר? מדוע ללוויתנים יש עצמות רגליים, אם הם חיות ימיות ונטולות רגליים? מדוע מדי פעם נולדים בני-אדם עם זנב או לוויתנים עם רגליים קדמיות? בין ביולוגים קיימת הסכמה רחבה בענין - אבולוציה היא לא עניין פעוט, היא אבן היסוד בביולוגיה המודרנית. לתיאוריית האבולוציה קיים ביסוס מחקרי רחב ממגוון תחומים במדע המודרני כגון : אמבריולוגיה השוואתית וביולוגיה התפתחותית, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, אנטומיה\פיזיולוגיה השוואתית \ פליאנטולוגיה וגיאולוגיה \ אקולוגיה ועוד. הפורום יעסוק במגוון של נושאים, שהעיקרי בהם יהיה תיאוריית האבולוציה ונושאים מדעיים הסובבים אותה. כמו כן, יעסוק הפורום בסוגיית הכחשת מדע האבולוציה בפרט ומיני הכחשת מדע בכלל. וכמו שהביולוג האוקראני דובזהנסקי אמר: "שום דבר בביולוגיה לא הגיוני, חוץ מאשר באורה של האבולוציה"

תקנון הפורום:
1. אין להתבטא ולהעליב משתמשים בפורום - אין שום בעיה "להעליב" מישו שאינו משתתף בפורום אך יש להשתמש בשפה מכובדת בכל מקרה.
2. אין לנהל דיונים מנהלתיים על גבי הפורום. הצעות לשיפור, ביקורת ורעיונות יתקבלו בברכה אך במסרים פרטיים בלבד.
3. אסור לפתוח נושא בפורום שאינו בנושא האבולוציה או קשור לאבולוציה או ישירות לחברי הפורום הקבועים.
4. אם מעלים נושא שאינו קשור לאבולוציה יש להוסיף לכותרת סימן |א-ט| - מדובר רק בנושאים שרלוונטיים לחברי הפורום הקבועים אך אינם עוסקים באבולוציה (למשל ימי הולדת או חגים).
5. בריאתנות אינה מדע ולכן אינה רלוונטית לפורום.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
ברוכים הבאים לפורום אבולוציה !
מבקר/ת חדש/ה?
נא לעיין בתקנון הפורום

מספר משתמשים דיווחו כי הוטרדו בגלל הגלישה בפורום.
הוטרדת במסרים פרטיים?
שלח/י מסר למנהל !
“There is grandeur in this view of life, with its several powers, having been originally breathed into a few forms or into one; and that, whilst this planet has gone cycling on according to the fixed law of gravity, from so simple a beginning endless forms most beautiful and most wonderful have been, and are being, evolved.” 
המשך >>

לצפיה ב-'אפשר עוד לכתוב פה?'
אפשר עוד לכתוב פה?
29/08/2018 | 01:07
1
4
לצפיה ב-'מסתבר שכן'
מסתבר שכן
11/09/2018 | 13:01
10
באיזה מובן הפורום סגור?
לצפיה ב-'הפרכה להשערת האבולוציה. מה דעתכם?'
הפרכה להשערת האבולוציה. מה דעתכם?
24/02/2018 | 20:16
1
60
זכר ונקבה: הרי היום בכל יצור חי כולל בצומח יש זכר ונקבה. אם היצור החי הראשון היה חד תאי ולא היה זכר או נקבה, אפשר לשאול איך זה שממנו התפתחו זכר ונקבה שבמקרה מתאימים אחד לשני? אבל בסדר, עם זה זורמים. שנית, צומח ובעל חיים. אם הבנתי נכון (ותקנו אותי אם אני טועה), לפי השערת האבולוציה, היצור החי הראשון היה חד תאי ולא עשה פוטוסינתזה. ממנו התפתח יצור חד תאי שעושה פוטוסינתזה. מהיצור החד תאי שלא עושה פוטוסינתזה התפתחו כל בעלי החיים ומהיצור החי שעושה פוטוסינתזה התפתחו הצמחים. ועכשיו, מה התפתח קודם? זכר-נקבה או צומח? 1. אם נגיד שקודם התפתחו הצמחים ואז הייתה התפתחות לזכר-נקבה אם איך זה שגם בעלי חיים וגם צמחים עשו את אותה אבולוציה לזכר ונקבה? 2. ואם קודם התפתחו זכר-נקבה ואח"כ התאים של הצומח, יוצא שבמקרה גם תא זכרי עשה אבולוציה לתא זכרי שעושה פוטוסינתזה וגם תא נקבי עשה את אותה אבולוציה לתא נקבי שעושה פוטוסינתזה, אז צריך לשאול איך זה שתא זכרי עשה במקרה את אותה אבולוציה בדיוק כמו תא נקבי?

לצפיה ב-'לא קובי זה לא מפריך את האבולוציה, חפש על זה בגוגל'
לא קובי זה לא מפריך את האבולוציה, חפש על זה בגוגל
29/08/2018 | 01:09
3
לצפיה ב-' סגירת הפורום '
סגירת הפורום
10/09/2013 | 14:34
1
319
נוכח רמת הפעילות הנמוכה הוחלט לסגור את הפורום בשלב הזה.

המשך גלישה נעימה ב אנשים
לצפיה ב-'חבל דווקא פורום טוב, חבל שסגרתם לנו אותו '
חבל דווקא פורום טוב, חבל שסגרתם לנו אותו
29/08/2018 | 01:12
2
לצפיה ב-'ספר בעברית על אבולוציה לנוער '
ספר בעברית על אבולוציה לנוער
07/09/2013 | 10:44
3
184
מישהו מכיר ספר בעברית שמתאים לנוער?
משהו מושך לקריאה.
ספרי דוקינס ודומים דורשים רמה מדעית\ אקדמית מעבר לזו שיש לנערים\ות הספציפיים שלי.
לצפיה ב-'הספר של נח הררי מתאים גם לנוער.'
הספר של נח הררי מתאים גם לנוער.
09/09/2013 | 18:19
2
66
לצפיה ב-'ספר בעברית על אבולוציה לנוער'
ספר בעברית על אבולוציה לנוער
09/09/2013 | 19:59
1
115
תודה עמיקם100
בדקתי שוב בספר שהמלצת, ההתיחסויות לנושא האבולוציה הם מאד קצרות. הוא די לוקח את הנושא כמוכח ומקובל.
אני מחפש ספר לנוער שמדגים, ממחיש ומשכנע מדוע האבולוציה היא ההסבר להתפתחותנו כאן.
וכל זאת בשפה שנוער מבין, בלי רקע מדעי.

לצפיה ב-'הספר של הררי גם לא במיוחד מדייק'
הספר של הררי גם לא במיוחד מדייק
10/09/2013 | 04:49
310
מבחינת ההתייחסות לאבולוציה.
אני הייתי ממליץ בכל זאת על ה"גן האנוכי" - קראתי אותו כשהייתי בן 17 ועוד בחיים חייתי. אולי כדאי לחפש גם את אסופות המאמרים של סטיבן ג'יי גולד.
יש לי המלצות לספרים יותר מותאמים לנוער - אבל רק באנגלית, לצערי.
לצפיה ב-'טרמינולוגיה'
טרמינולוגיה
08/09/2013 | 11:56
1
154
כיצד ניתן להגדיר בשפה תקנית אדם השייך לגזע הלבן? (לצורך כתיבת עבודה)
תודה.
לצפיה ב-'קווקזואיד'
קווקזואיד
08/09/2013 | 13:06
83
לצפיה ב-'איזה יופי'
איזה יופי
04/09/2013 | 00:15
1
199
עכשיו כשאני שחור אני יכול להגיד ישר בלי בושה טרול
לצפיה ב-''
04/09/2013 | 11:15
26
לצפיה ב-'לא, סתם אגדה דבילית'
לא, סתם אגדה דבילית
04/09/2013 | 21:30
61
לצפיה ב-'שיבוט.'
שיבוט.
06/09/2013 | 23:42
45
לצפיה ב-'נפתח פורום "כתום זה השחור החדש"'
|*|נפתח פורום "כתום זה השחור החדש"
03/09/2013 | 15:29
39
הסדרה המצליחה והמדוברת, כתום זה השחור החדש, מגיעה לתפוז.
אם גם אתם לא יכולים להפסיק לעקוב אחר מעלליהן של פייפר צ'פמן וחברותיה לכלא, אז הפורום החדש הוא בדיוק המקום בשבילכם|!|
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
לצפיה ב-'מי שמע על anglerfish ?'
מי שמע על anglerfish ?
01/09/2013 | 13:59
2
162
סתם מסקרן אותי לדעת, האם כחובבי מדע שמעתם על הדג הזה.

ולמי שלא מכיר:

המין הזה הוא מין מיוחד בהחלט, מכוון שצורת "ההזדווגות" בין הזכר והנקבה היא מיוחדת ושונה: הנקבה היא חזקה ואימתנית וציידת מוצלחת. הזכר הוא קטן וחלש, שמרגע לידתו מחפש אוכל ובקושי מצליח למצוא. כאשר הוא מגיע לנקבה, הוא נוגס בבשרה, ואז ברגע הנשיכה גופו עובר תהליך כימי ביחד עם גופה של הנקבה, גופו "מותך" לתוך גופה, ובסיום התהליך הוא הופך לחלק בלתי נפרד מגופה. על גופה של הנקבה נשארים שני אשכים חיצוניים - מזכרת מהזכר שהיא ספגה.

http://lybio.net/true-facts-about-the-angler-fish/...
לצפיה ב-'אני מכיר'
אני מכיר
01/09/2013 | 18:45
37
לצפיה ב-'בניגוד ל...'
בניגוד ל...
02/09/2013 | 10:04
100
דג מלאך שאותו כותבים בלי רווח: angelfish
את דג החכה כותבים עם רווח: angler fish
לצפיה ב-'שאלה על ברירה זוויגית'
שאלה על ברירה זוויגית
31/08/2013 | 10:04
10
230
אני קורא את ״למה האבולוציה נכונה״ של ג׳רי קוין, שם הוא מסביר, בין היתר, מדוע הנקבות הן אלה שזוכות לבחור את בן זוגן, ולא להיפך, כלומר מדוע הזכרים הם אלה שנלחמים ביניהם על הנקבות ולא להיפך.
הוא אומר שזה נעוץ במספר הגמטות (שם כולל לתאי רבייה, כלומר תאי זרע וביציות) של כל מין.
הזכר יכול לייצר הרבה יותר תאי זרע מאשר הנקבה, והיריון וטיפול בצאצא לרוב לא דורש ממנו השקעה כפי שדרוש מהנקבה.
לכן, באופן פוטנציאלי הוא יכול להעמיד כמות עצומה של צאצאים, בניגוד לנקבה שמספר הביציות שלה מוגבל.
האסימטריה הזאת בין זכרים לגברים מובילה לכך שזכרים לא מפסידים הרבה בהזדווגות עם ״כל הבא ליד״ () כי הם יכולים להזדווג שוב בקלות, לעומת הנקבות, שאצלן היריון וצאצא כרוכים בהשקעה עצומה. ולכן הן נוקטות בטקטיקה של בררנות. הן צריכות להבטיח שלכל הזדמנות תהיה תוצאה חיובית, על ידי בחירה באב הטוב ביותר לשם הפריית הביציות שלהן, שכאמור מספרן מוגבל.
השאלה שלי היא, איך הן ״יודעות״ את זה? איך הן יודעות שמשתלם להן להיות בררניות ולא כדאי להן להזדווג עם כל אחד?
״יודעות״ לא במובן המודעות והידע, אלא ״יודעות״ במובן שבו, למשל, הברירה הטבעית ״יודעת״ לבחור את הכשירים ביותר.
לצפיה ב-'זה לא עונה על השאלה שלי'
זה לא עונה על השאלה שלי
31/08/2013 | 19:04
88
לא שאלתי למה פרט עשוי להימשך לפרט אחר. זה די ברור לי.
השאלה הייתה כיצד הנקבה "יודעת" שעדיף לה להיות בררנית? (כיצד היא יודעת שמספר הצאצאים הפוטנציאלי שלה הוא קטן משמעותית ממספר הצאצאים הפוטנציאלי של הזכר ולכן עליה לבחור בקפידה את הזכר).
לצפיה ב-'"תשובה" מהדיוט'
"תשובה" מהדיוט
31/08/2013 | 13:58
1
137
כלומר, מה שנראה לי הגיוני, לא מגובה מכלום...

נקבות שלא היו בררניות הולידו צאצאים פחות חזקים,ש"הפסידו" בקרב ההשרדות. ולכן הגנים שלהם נעלמו.

אלו שבמקרה היו בררניות יותר, הביאו צאצאים טובים יותר.

ברירה טבעית במלוא הדרה.
לצפיה ב-''
31/08/2013 | 19:01
22
לצפיה ב-'לא תמיד הנקבה בוחרת'
לא תמיד הנקבה בוחרת
31/08/2013 | 17:45
4
112
כאשר יש זכר אלפא בלהקה, זכר זה גבר על כל מתחריו בקרבות חיזור ועל כן הוא זכה בכל הנקבות בלהקה או בעדר. נכון לאיילים ,לצבאים,  לאריות, ואפילו לציפורים חברתיות כמו זנבנים. ישנן להקות כמו סוריקטות או זאבים שבהם רק זוג אחד מתרבה וכל השאר דואגים לצאצאים. הנקבה גם כן נלחמת על מעמדה ולפעמים היא בעצמה בת של נקבת אלפא. במקרים אחרים, של בעלי חיים שאינם חיים בלהקות כאלה, הנקבה בוחרת את המחזר המתמיד ביותר. מי שמתמיד ומחזר במרץ, הוא שנבחר. לפעמים המחזר צריך להראות כישורים כמו בניית קן מוצלח , או צריך להראות יופי. יופי הוא לא רק בעיני המתבונן, הוא מראה על כשירות. רק מי שיפה ו"ומטופח", מראה שהוא צעיר וחזק, שנצליח להימלט מטורפים ויופיו ( פרווה יפה, נוצות יפות ושלמות) מראות על בריאות ועמידה בפני טפילים. כמובן שהנקבות יכולות לטעות , אם יש חמישים אחוז נקבות וחמישים אחוז זכרים, אז יש להניח שלכולם יש בן/בת זוג ומי שלא נבחר עכשו ייבחר בהמשך.
לצפיה ב-'נכון, ויש גם מקרים'
נכון, ויש גם מקרים
31/08/2013 | 18:57
3
76
שהזכר הוא זה שבוחר. מקרים נדרים - אבל עדיין - יוצא מהכלל המעיד על הכלל.

השאלה שלי מתייחסת לאותם מינים ביולוגיים בהם הנקבה היא "בררנית".
כנראה שהייתי צריך לשאול: "כיצד התפתחה התכונה של הבררנות אצל הנקבה?"
התגובה של שם מקורי 19 עונה לי על השאלה.
לצפיה ב-'הבהרה'
הבהרה
31/08/2013 | 19:00
2
59
היוצא מהכלל הזה מעיד על הכלל מכיוון שבמינים אלה הזכרים הם אלה שנכנסים להיריון, לכן הזכר הוא זה שמספר הצאצאים הפוטנציאליים שלו קטן יותר (משל הנקבה).
ולכן הבררנות משתלמת יותר לזכר.
לצפיה ב-'אצל בני אדם הזכרים נכנסים להריון?'
אצל בני אדם הזכרים נכנסים להריון?
31/08/2013 | 20:42
1
51
לצפיה ב-'ברור (לא ראית ג'וניור?)'
ברור (לא ראית ג'וניור?)
31/08/2013 | 21:25
64
וברצינות, לא מצאתי איפה כתבתי שאצל בני האדם הזכר נכנס להיריון (או איך זה השתמע מדבריי).
בכל אופן, התכוונתי למינים ביולוגיים מסויימים, שאצלם הזכר מפרה את הנקבה ואז נושא את העובר על בטנו עד שהוא נולד. (לא זוכר אילו דוגמאות הוא נתן שם בדיוק, אבל היה שם סוסון ים אם אני זוכר נכון).
לצפיה ב-'הקשר בין אבולוציה וברית מילה'
הקשר בין אבולוציה וברית מילה
30/08/2013 | 20:57
6
272
שלום לחברי הפורום,

היהודים מבצעים ניתוח כריתת ערלה (ברית מילה) לזכרים דור אחרי דור אחרי דור.
ותמיד הדור החדש נולד עם ערלה.
נדיר מאד מאד (כמעט לא קיים) שגבר יוולד ללא ערלה, לא משנה כמה מאבות אבותיו עברו ניתוח כריתת ערלה.

עובדות אלו תומכות מאד בתורת האבולוציה אשר (בניגוד לתיאוריות אחריות) אומרת שהגנים שלנו לא משתנים ממה שעובר עלינו בחיים, ולכן אין כל דרך שכריתת ערלה בגבר תשנה את הגנים שלו ככה שבנו יוולד כבר ללא ערלה.    

למעשה ברית מילה היא ממש ניסוי מדעי שבודק את תורת האבולוציה והתוצאות אכן מחזקות את תורת האבולוציה (כצפוי).

מעבר לכך - הערלה היא איבר גוף תקין וחשוב, בבקשה בואו נפסיק לכרות אותה מתינוקות חסרי ישע.

רינה
לצפיה ב-'שלום לך'
שלום לך
30/08/2013 | 21:12
1
179
שמעי, אני אמנם מהאחרונים שיתמכו בברית מילה וחושב שזה טקס ברברי שמזמן צריך לעבור מהעולם.

עם זאת, לא מתאים לדחוף את האג'נדה פה רק כי הצלחת אישהו לקשר בין אבולוציה לברית מילה מבלי לרצות ולפתוח איזשהו דיון משכיל על אבולוציה.

לפני שנכנסים לבית דופקים בדלת, גם אם אין לבית מנהל (אלא אם יש כמובן שאלת תם, אבל לא היתה שאלה ואת לא הית תם).
לצפיה ב-'אני מסכים.'
אני מסכים.
31/08/2013 | 08:24
62
לצפיה ב-'לא קשור לאבולוציה.'
לא קשור לאבולוציה.
06/09/2013 | 23:47
3
164
באותה מידה היה יכול לבוא אדם דתי יהודי ולהסביר שהעובדה שאפשר להוריד את העורלה ללא פגיעה ביכולת ההתרבות - זו דווקא הוכחה לכך שהעורלה היא שם בכוונה כדי שיורידו אותה....

בין שלל הטיעונים בעד ונגד ברית מילה, הטיעון האבולוציוני לא שייך לשום  צד.
לצפיה ב-'כל מילה שכתבת לא נכונה. קרא שוב ונסה להבין.'
כל מילה שכתבת לא נכונה. קרא שוב ונסה להבין.
08/09/2013 | 20:12
2
85
לצפיה ב-'את מקשקשת שטויות, וחבל.'
את מקשקשת שטויות, וחבל.
08/09/2013 | 20:31
1
120
את עושה שירות דוב למטרה שלך.
לצפיה ב-''
08/09/2013 | 20:38
79
ושוב, לפותחת השרשור- מי שמעיר לך פה (גם רוקד וגם אני) בדיוק באותו צד שלך. שירות דוב זה בדיוק התיאור למה שאת עושה..
לצפיה ב-'אפליקציה חדשה לאייפון'
|*|אפליקציה חדשה לאייפון|!|
25/08/2013 | 16:36
22
אנחנו מזמינים אתכם להוריד את הגרסה החדשה של אפליקצית הפורומים שלנו.

|נורה| מה חדש באפליקציה?
|קדימה| שינויים משמעותיים בחוויית המשתמש!
כך למשל בעמוד הראשי של האפליקציה רואים את רשימת הפורומים המועדפים ולא צריך לבחור את הפורום שלכם בכל כניסה.
בפורום עצמו רואים את כל ההודעות לפי הסדר בלי דפדפוף בין עמודים. הממשק עצמו נקי וידידותי. |נייד|

|קדימה| האפליקציה כולה עובדת native, זה אומר שהיא טסה מהר! לא צריך לחכות לעמודים שיטענו. |שבלול|

|קדימה|  ממשק התרעות (כולל push notifications )כאשר מישהו הגיב לכם...|בועה|

|קדימה| עמוד הוספת הודעה חדש! נראה הרבה יותר טוב ומאפשר גם הוספת תמונה (מהמצלמה או הארכיון) |מצלמה|

|קדימה| ממשק מסרים חדש.|עפרון|

|קדימה|  בקרוב מאד נעלה גרסה דומה גם לאנדרואיד ועוד לפניה תועלה גרסה חדשה של האתר המותאם של תפוז שתיראה כמו האפליקציה. |אייפד|

את האפליקציה לאייפון ניתן להוריד כאן:
https://itunes.apple.com/il/app/tpwz-pwrwmym/id336...

גלישה נעימה|4U|
לצפיה ב-'עכבר העיר ועכבר הכפר'
עכבר העיר ועכבר הכפר
25/08/2013 | 10:56
77
http://www.haaretz.co.il/news/science/1.2105297
מענין אם זה יתפוס גם לבני אדם
לצפיה ב-'הודעה מנהלתית'
הודעה מנהלתית
21/08/2013 | 16:17
8
214
חברים יקרים,

אני רציתי להגיד שהיה לי נחמד לנהל את הפורום אבל כאמור אני כאן רק באופן זמני וזמני תם.
אני פורש מהנהלת פורום זה. אני אשמח אם מישהו יגיש מועמדות להחליף אותי אך מאחר ואני עובד בשלוש עבודות ולומד לתואר שני פשוט אין לי זמן.

אני מניח שעדיין אשתתף בדיונים מדי פעם, אני עדיין כאן
אבל לצערי לא אמשיך לנהל אתכם,

שלכם תמיד,

אילן
לצפיה ב-'בהצלחה אילן'
בהצלחה אילן
21/08/2013 | 16:22
1
44
לצפיה ב-'תודה'
תודה
21/08/2013 | 16:44
28
לצפיה ב-' פרישת מנהל הפורום '
פרישת מנהל הפורום
21/08/2013 | 16:48
1
126
אנו מודים ל sophalin על תקופת ניהול בפורום ומאחלים לו הצלחה בהמשך הדרך בתפוז ובכלל

המשך גלישה מהנה בתפוז אנשים
לצפיה ב-'לכל הדירדוסים!'
לכל הדירדוסים!
21/08/2013 | 16:52
116
אני כבר לא כחול!!
לצפיה ב-'בהצלחה '
בהצלחה
22/08/2013 | 15:32
36
לצפיה ב-''
26/08/2013 | 14:48
16
לצפיה ב-'בהצלחה! '
בהצלחה!
31/08/2013 | 21:26
15
לצפיה ב-'בהצלחה, ותודה רבה על התרומה מזמנך לניהול'
בהצלחה, ותודה רבה על התרומה מזמנך לניהול
04/09/2013 | 11:19
39
הפורום, אגב לפני עידנים ניהלתי אני את הפורום:

http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...
לצפיה ב-'משלבים הנקה ועבודה ב'
משלבים הנקה ועבודה ב|תפוז|
12/08/2013 | 12:06
13
|מוצץ|ספטמבר מתקרב והשאלות עולות. איך ניתן יהיה להמשיך ולהיניק? כיצד שואבים ומרגילים לבקבוק? האם ניתן להרדים ללא הנקה?
עדי יותם, יועצת הנקה מוסמכת, תתארח היום בפורום הנקה ותענה על שאלות הקשורות לחזרה לעבודה ולהסתגלות תינוקות ופעוטות לשינוי הקרב ובא.
אתם מוזמנים לשאול שאלות|!|
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...
לצפיה ב-'נפתח פורום המלצות על בתי מלון'
|*|נפתח פורום המלצות על בתי מלון
11/08/2013 | 17:25
18
|מטוס|חזרתם מנופש מצויין ואתם רוצים לפרגן? אתם בדרך לנופש ואתם מתלבטים במה לבחור? לאיזה מלון עדיף לקחת את כל המשפחה ובמה אפשר להסתפק כשנוסעים לבד? אנו מזמינים אתכם לדון על כל הנושאים האלו ועוד בפורום החדש,פורום המלצות וחוות דעת על בתי מלון
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
לצפיה ב-'אני קורא שוב את קיצור תולדות האנושות'
אני קורא שוב את קיצור תולדות האנושות
05/08/2013 | 21:01
15
349
ומנסה לדעת קצת יותר. יש שתי בעיות מרכזיות אחת שהחיים החלו מהתחברות של אנרגיה ועוד משהו. והשניה -האמונה בתכנון תבוני בשם- אלהים.
גם פרופ' הררי מתחיל את ההיסטוריה שלו- באכד או בשומר- [לנו יש בעיה שעם ישראל-היו אחר כך שכנים שלהם.]
מדובר בלא יותר מ-10 אלפים שנה. לגבי התכנון התבוני- יש לנו כמובן בעיה ייחודית..של התנ"ך. שיש לו קצת סימוכין אצל הבבלים.[חמורבי.]
אבל- איך פתאום פרצה החילוניות ששברה את הכלים.?
הגילוי שהארץ לא שטוחה. הרי גם קודם ראו אופק..! וגרמי שמיים עגולים..
האם המדע גרם לחילוניות..ולהפסקת האמונה באלים- אמונה שהחזיקה אלפי שנים ומחזיקה גם יום.
--------------------
וסליחה על ההפלגה..והעלאת מספר נושאים.
לצפיה ב-'זה לא בדיוק ככה'
זה לא בדיוק ככה
06/08/2013 | 13:31
195
בעבר אנשים לא ידעו מה קורה לדברים ו"האשימו" את האלים. כך צמחו הדתות במשך אלפי שנים ואפילו יותר.
עם הזמן, הצליחו להסביר דברים יותר ויותר טוב

בשלוש מאות השנים האחרונות המדע התקדם בצורה ממש ממש משמעותית והצליח להסביר דברים בצורה הרבה יותר אלגנטית מאשר "כי ככה אלוהים רוצה"
תמיד הייתה "חילונות" היא פשוט התגלתה יותר ויותר ככל שהבינו שאין צורך בדת...
לצפיה ב-'הגילוי שהארץ לא שטוחה הוא עתיק.'
הגילוי שהארץ לא שטוחה הוא עתיק.
06/08/2013 | 15:57
183
כבר בימי  היוונים הקדמונים זו היתה עובדה מקובלת.

לצפיה ב-'מדע מוכח מחזק תאורית בורא-מדע שלא יצא עדיין'
מדע מוכח מחזק תאורית בורא-מדע שלא יצא עדיין
07/08/2013 | 19:03
170
מגדר תאורייה-ומשתנה מפעם לפעם-מוכיח על
שאינו בגדר עובדה גמורה-אי לכך אינו בגדר מדע,אולי פילוסופיה.
מדע ודאי מצביע על אפשרות אחת-מורכבות גדולה בכול מ"מ
על פני האדמה-לא מכריח אותך -אבל תגיד
אין אין בורא
לצפיה ב-'פרופ' הררי-כתב שמקור הדיבור לא ידוע'
פרופ' הררי-כתב שמקור הדיבור לא ידוע
18/08/2013 | 16:48
11
140
ולא כפי שנכתב כאן-ממקור אחר-שהסיבה היא התפתחות הלסת. החשיבות של הדיבור והשפות- היא שההשתלטות של האדם על העולם היא בזכותן. אבל לעניות דעתי- חשיבותן הוא שאם לא יודעים..את זה..מה כן יודעים. חוץ כמובן ממה שהמדענים צופים בהוויה.
לצפיה ב-'יש במוח מרכזים לראיה.לתודעה.לשמיעה'
יש במוח מרכזים לראיה.לתודעה.לשמיעה
20/08/2013 | 19:42
5
98
למישוש.אולי לכל החושים. אולי את מרכז הדיבור לא מצאו עדיין. ההסבר של התפחות הלסת, אינו משכנע[אותי] ולמה זה חשוב כי השפה היא הגורם להשתלטות של האדם על משפחת האדם ועל העולם. ומדובר ב-50 אלף שנה..
לצפיה ב-'אין במוח מרכז תודעה.'
אין במוח מרכז תודעה.
23/08/2013 | 09:32
2
65
לצפיה ב-'תודעה- כוללת זכרון. נסיון. זכרונות -יש ?'
תודעה- כוללת זכרון. נסיון. זכרונות -יש ?
23/08/2013 | 19:49
1
61
קוגנטיבי..יש ?  
לצפיה ב-'לא.'
לא.
23/08/2013 | 20:06
61
זרקת סתם שמות של כל מיני מילים פונקציות קוגניטיביות. יש לך עם זה שלוש בעיות:
1) "זכרון, נסיון זוכרונות" זה אותו הדבר בדיוק בשלוש מילים שונות.

2) סך הפונקציות הקוגניטיביות אינו שווה "תודעה". איפה במוח יש את החלק שאומר "אני"?

3) הפונקציות הקוגניטיביות לא מרוכזות ב"מרכז" אחד במוח אלא מפוזרות בכל מיני איזורים בו.

יש?
יופי.
לצפיה ב-'במוח יש מרכז דיבור'
במוח יש מרכז דיבור
23/08/2013 | 18:49
1
69
אנשים שקבלו שבץ באזור מסויים במוח מאבדים את יכולת הדיבור
לצפיה ב-'זה לא מרכז דיבור-אלא מרכז מוטורי ששותק.'
זה לא מרכז דיבור-אלא מרכז מוטורי ששותק.
03/09/2013 | 09:15
24
לצפיה ב-'טוב אז יש כאן איזשהי הגדרה לא ברורה'
טוב אז יש כאן איזשהי הגדרה לא ברורה
31/08/2013 | 21:47
4
52
גם החיות יודעות לדבר. אם אתה מדבר על שפה אנושית אז הבעיה היא שזה דבר הרבה יותר מורכב

ישנן אוסף של יכולות קוגנטיביות שיחודיות לבני האדם - למשל היכולת הכמותית, היכולת לדמיין, היכולת להצביע וכדומה.
זה לא שהיכולות האלה יחודיות לאדם אלא שהאוסף שלהם ביחד אצל יצור יחיד היא יחודית לאדם.

שילוב היחידות האלה הוא זה שמאפשר את הדיבור אבל בדיבור יש לנו כמה תחומים

למשל יש את היכולת הפונטית/פונולוגית - היכול ליצור ולהבחין בין פונמות שונות, זו יכולת פיסיולוגית (אני מניח שהיא ממוקמת במוח הקטן אבל אני באמת לא מבין בזה מספיק)

ישנה גם את היכולת החישובית - הדיקדוקית- היא לא נמצאת במקום ספציפי מסוים שיודעים עליו - כך גם היכולת שלנו להבין את המשמעות שעולה מהשלם (היכולת הסמנטית)

מעבר לזה, היכולת המורכבת מכולן היא היכולת הפרגמטית - להסיק מהנאמר טענות נוספות שלא נאמרו לפי ההקשר. זה גם חלק מהיכולת הלשונית שלנו אבל אין לה שום מקום ספציפי.

אז נכון, ישנם מקומות ספציפיים במוח (למשל אזור הברוקה) שאנחנו יודעים שקשור בדיבור אבל בדיוק כמו יכולות קוגנטיביות אחרות, נראה שהיכולת הלשונית היא בעצם אוסף של יכולות שעובדות יחד באזורים שונים במוח.
לצפיה ב-'החיות לא יודעות לדבר.'
החיות לא יודעות לדבר.
03/09/2013 | 09:14
3
55
הנסוי שפרופ' הררי הביא של קול מסויים שמבטא 'יש אריה ליד הנהר' שהשמעת ההקלטה שלו גרם לקופים להתנהג באופן מסויים-אינו נקרא דיבור. לימוד הדיבור הוא חיקוי ואכן ילידי העם הצרפתי או הארגנטינאי מדברים בדיאלקט או במבטא דומה. מה שמצביע על חיקוי. [החתול שלנו במשך שר שנים לא למד שום מילה- ולמרות שהוא שומע אותנו הוא ממשיך ביללות שלו.]
נחזור לענין הדיבור- הייחודי לאדם- שפרופ' הררי טוען שהדיבור והתקשורת שמשמשת אותנו הביאה להשתלטות האדם על העולם.
הוא כתב -כאמור- שאין לנו ולו כנראה- מושג מדוע רק אצל משפחת האדם - התפתח הדיבור.
לצפיה ב-'אז החיות יודעות לדבר אבל'
אז החיות יודעות לדבר אבל
03/09/2013 | 11:48
49
לא בשפה אנושית. ויש הבדל כי דיבור זה היכולת לתקשר באמצעות קולות וצלילים ואת זה גם בעלי חיים רבים יודעים לעשות.
והדוגמא שהבאת לא מציגה את זה אבל למשל אצל דולפינים ישנם צלילים שונים ל'סכנה', 'אוכל', 'רופא' (כן יש להם רופא בלקסיקון) וכו'.

אז בוא לא נשחק יותר מדי בהגדרות אבל נתקן ונבהיר שמדובר על שפה אנושית ואז תחזור על ההסבר שהבאתי בפוסט הקודם ותבין שיש לנו מושג איך התפתח הדיבור.
לגבי השאלה למה, - למה היא לא שאלה מדעית.
לצפיה ב-'"בן האדם שלי לא יודע לדבר"'
"בן האדם שלי לא יודע לדבר"
05/09/2013 | 23:02
1
57
"שנים הוא חי איתי, ועוד לא למד ליילל. למרות שהוא שומע אותי, הוא ממשיך במילמולים שלו"

-- החתול של עמיקם.
לצפיה ב-'ההגיון האנושי מבוסס על סיבה ותוצאה.'
ההגיון האנושי מבוסס על סיבה ותוצאה.
07/09/2013 | 10:06
40
אין תוצאה ללא סיבה. כשאומרים 'לא ידוע' אז יש תוצאה ואין סיבה. ז"א אין הגיון.
לצפיה ב-'הוכחות מתמטיות לאבולוציה'
הוכחות מתמטיות לאבולוציה
06/08/2013 | 20:28
4
313
האם נעשו נסיונות להוכיח מתמטית שהמנגנון של ברירה טבעית ומינים ותהליכים אחרים כמו סחף גנטי ומוטציות (בהתאם לקצב המוטציות בטבע) יכולים להביא ליצירת המגוון הקיים בטבע? לחילופין, האם נעשו סימולציות מחשב רציניות שניסו להדגים לא תהליך או מנגנון אבולוציוני ספציפי (כמו פיתוח צבעי הסוואה) אלא היווצרות מגוון ביולוגי והתנהגויות מורכבות ואינטליגנטיות באמצעות תהליכים אבולוציונים?

תודה.
לצפיה ב-'lmgtfy'
lmgtfy
07/08/2013 | 07:18
1
242
לצפיה ב-'לא לעניין'
לא לעניין
07/08/2013 | 08:11
101
לצפיה ב-'ובכן'
ובכן
07/08/2013 | 08:13
1
185
ישנן כל מני תוכנות שמדמות אבולוציה (כך שאם תגגל כפי שהשבלול הציג תוכל לראות כמה)
כמובן שהתוכנות האלה מבצעות רק סימולציה, אני לא חושב שיש באמת דרך לחשב את שלל האפשרויות לאורך הזמן שנדמה לנו לעיתים כאינסופי.
מה עוד שיתכנו מוטציות, מנגנונים ומינים שעדיין לא ידועים לנו בשביל להגיד "אוקיי זה הגיוני"
אבל הסימולציות מדגימות בצורה די טובה איך דברים עובדים בטבע כך שאתה יכול להסיק מהדוגמאות הקטנות האלה על העולם בכלל.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
08/08/2013 | 22:21
52
לצפיה ב-'האם יש הסבר אבולוציוני לאלטרואיזם?'
האם יש הסבר אבולוציוני לאלטרואיזם?
01/08/2013 | 21:55
8
138
אם כן מה הוא? וכתוצאה ממה הוא התפתח?
תודה מראש
לצפיה ב-'תלוי איך מגדירים אלטרואיזם'
תלוי איך מגדירים אלטרואיזם
02/08/2013 | 04:47
6
134
אם מגדירים אותו כנתינה שלא מתוך ציפיה לקבל תמורה בשום צורה, אלטרואיזם עומד בסתירה לעקרון היסוד של האבולוציה. זאת משום שנתינה בלי שום ציפיה לתמורה באה על חשבון השרידות.
לעומת זאת אם מגדירים אלטרואיזם כנתינה שלוקחת סיכון שלא תהיה תמורה, אבל עקרונית כן מצפה לתמורה כלשהי (אם לא אישית אז לצאצאים, גם אם לא ממי שקיבל אז ממישהו אחר), התמורה מגדילה את כושר השרידות, ולכן ניתן להסביר אותה אבולוציונית.
אבל לפי ההגדרה האחרונה, גם בנק שנותן לך הלוואה כנגד ערבים, עושה מעשה אלטרואיסטי.
לצפיה ב-'עקרון ההכבדה + דאגה למין'
עקרון ההכבדה + דאגה למין
02/08/2013 | 11:27
2
120
סיבה אחת שידועה לי זה עקרון ההכבדה. אם המושג הזה לא מוכר, תחפש איפשהו באנטרנט.

סיבה שניה זה שקבוצה שבה יש אלטרואיסטים יכול להיות לה סיכוי יותר גבוהה לשרוד. כאמור הסיכוי הוא של הקבוצה, לאו דווקא של הפרט, אך מאחר שרוב הקבוצות על בסיס של קרבת משפחה - יש יותר סיכויים שחלק מהגנים של הפרט יעברו אם קרובי משפחתו ישרדו..

דוגמה כזו אצל חיות - אצל נמלים הרוב הכמעט מוחלט לא מתרבה, אבל המין עצמו שורד יפה מאוד.
לצפיה ב-'בדיוק סיימתי לראות את'
בדיוק סיימתי לראות את
06/08/2013 | 15:30
68
נייס גאיס פיניש פירסט של דוקינס , שם הוא מסביר את העקרון באמצעות דילמת האסיר
דוקו מעולה מומלץ לכולם ותודה על התגובות
לצפיה ב-'להבנתי'
להבנתי
04/08/2013 | 17:55
2
107
עפ"י המודל האבולוציוני: אלטרואיזם (כמו שהגדרת אותו) ברמת הפרט אפשרי ומתרחש בפועל כל הזמן, אך ברמת המאקרו אפשר לראות שהתנהגות זו היא "אנוכית" בצורה מסויימת.
לצפיה ב-'כן, ברמה הקוסמית לכל דבר יש משמעות'
כן, ברמה הקוסמית לכל דבר יש משמעות
05/08/2013 | 03:35
1
63
לצפיה ב-'איך אתה יודע זאת?'
איך אתה יודע זאת?
15/08/2013 | 09:54
29
לצפיה ב-'ישנם רבים. לא בהכרח כולם נכונים לכל מקרה.'
ישנם רבים. לא בהכרח כולם נכונים לכל מקרה.
10/08/2013 | 16:27
70
קודם כל בוא נגדיר אלטרואיזם במונחים מתמטיים. נראה לי שהכי פשוט זו ההגדרה: התנהגות המביאה לירידת הפיטנס אצל הפרט המסוים ולעליית הפיטנס אצל פרטים אחרים".
עכשיו נבחן כמה אפשרויות כדי להסביר את התנהגותו של משה, סטודנט לרפואה שבסופי שבוע מתנדב במד"א במקום לעסוק בפעילות אנוכית.
1) פסאודו אלטרואיזם. הפעילות של משה למעשה מגדילה את הפיטנס של משה. יכול להיות שהוא יוצר כך קשרים שיעזרו לו למצוא עבודה אחרי שיסיים את לימודיו, יכול להיות שבשעות המתות בתחנה הוא שוכב עם החובשות, יכול להיות שהוא בעצם מתאמן לקראת הסטאז'...
עקרון ההכבדה המפורסם של זהבי הוא דוגמא להסבר פסאודו אלטרואיסטי. אם ניישם אותו למקרה של משה, יכול להיות שמשה פשוט אומר לסטודנטיות בפקולטה "אני כזה גאון עד שאני יכול לבזבז את סוף השבוע בהתנדבות במד"א במקום בלימודים ובכל זאת אסיים את התואר בהצטיינות. מי רוצה להתחתן עם מנתח המח הסלבריטי של העתיד?".
2) בריררת קרובים- הפיטנס של הפרט עצמו יורד, אבל הפיטנס של פרטים אחרים הנושאים את הגנים שלו עולה. שכחתי לציין לגבי משה- הוא בן הקהילה האתיופית ובמושב בו הוא גר 90% מהאוכלוסיה אתיופית ואין שירותי רפואה בסופי שבוע. אז אמנם הוא יפסיד קצת פיטנס בגלל שהוא מבזבז זמן בסופי שבוע, אבל אם יציל מישהו יש סיכוי סביר ביותר שזה מישהו שנושא את אותם גנים כמוהו שהם נדירים יחסית באוכלוסיה הכללית. בחרתי בכוונה את העדה האתיופית מפני שאני מכיר רבים מבני הקהילה שהולכים ללמוד עבודה סוציאלית או חינוך מיוחד מתוך כוונה לחזור ולעבוד בתוך הקהילה האתיופית, וייתכן שחלק מההסבר לזה הוא אבולוציוני.
3) מניפולציה על ידי פרט אחר. משה למד בבית הספר כמה חשוב לתרום לחברה. בצבא בגולני הוא למד שחיל צריך להקריב את עצמו למען חבריו. יחודי לבני אדם? לא בהכרח. חברות בעלי חיים מענישות לעיתים פרטים שנהגו בצורה "לא אתית".
לצפיה ב-'אבולוציה כיוונית מול אקראית'
אבולוציה כיוונית מול אקראית
01/08/2013 | 17:00
18
153
אני אמנם מבין איך אבולוציה יכולה "לכוון" למטרה מסויימת
למשל אם נניח יש יצור שחי בתוך האדמה ואחד מהמנגנונים שלו מאפשרים לו לחפור מהר יותר אז באופן טבעי אלו שיש להם אמצעי חפירה טובים יותר ישרדו יותר ובאופן זה האבולוציה "מכוונת" לאברי חפירה טובים יותר.

עם זאת האיבר בשימוש הראשוני שלו שאינו מכוון מטרה עשוי ליצור בעיה.
למה אני מתכוון למשל? לכנפיים
אז ברור לי שאלו גפיים שהיו אמורים לשמש למשהו אחר (הרי בהתחלה הם לא עפו) ואני יכול להבין איך נעשו שכלולים כמו למשל משקל גוף קטן, נוצות חלולות וכדומה. אבל איך היה המעבר הראשוני מאיבר שמשמש למשל לקירור הגוף הופך להיות איבר שמשמש לתעופה?
אני מניח שיש עוד שלבים בין לבין אבל האם מישו יכול לשפוך לי קצת אור? בתמציתיות.

תודה :)
לצפיה ב-'תעופה זה לא הכל בחיים'
תעופה זה לא הכל בחיים
01/08/2013 | 19:52
4
120
אפשר גם למשל לדאות. יש דוגמאות לכל מיני בעלי חיים, שאינם ציפורים, הדואים מרחקים מסוימים.
למשל סוג של נחש עצים היודע לפרוש את גופו ולדאות באוויר וכך לעבור מעץ לעץ. חוץ מזה בטוח שמעת על הסנאים הדואים והשוגר גליידרז למינהם.
עכשיו, אם יש לחץ אבולוציוני לכיוון יכולות תמרון ומרחק גדול, למשל בכדי להמנע מטורפים, הרי שלאורך הזמן יתפתחו מנגנונים המגבירים ומשכללים את היכולת הזו.
גמישות הנחש ויכולתו לשטח את גופו כנראה היו שימושיים גם לדברים אחרים, אבל ברגע שנוצר לחץ אבולוציוני לכיוון דאייה, הרי שהתכונות השתכללו בכיוון זה.
אם נחזור לציפורים, אפשר רק לנחש את תהליך ההתפתחות המדויק, אבל סביר להניח שהכנפיים הקדומות אפשרו יכולת דאייה מסויימת שהקנתה יתרון אבולוציוני (כי אף אחד לא ידע אז לעוף) ומשם כבר דרכן היתה סלולה להפוך לכנפיים של ימינו.

שמחתי לתרום את חלקי,
נציב המים
לצפיה ב-'שוגר גליידרז? '
שוגר גליידרז?
03/08/2013 | 21:34
3
53
לצפיה ב-'אה, סליחה'
אה, סליחה
04/08/2013 | 06:31
2
99
הנה, כזה.
יש לו הרבה קרובים דואים באוסטרליה, אבל הוא הכי מפורסם, כי הוא משמש לעיתים כחיית מחמד.
בברכת שבוע טוב,
נציב המים
לצפיה ב-'זוהר אתה חייב להודות'
זוהר אתה חייב להודות
04/08/2013 | 17:19
1
81
שהיצור הזה ממש מתוק!
לצפיה ב-'מודה ומתוודה!'
מודה ומתוודה!
04/08/2013 | 19:27
35
לצפיה ב-'חורים ב"אבולציה"'
חורים ב"אבולציה"
04/08/2013 | 15:32
12
309
1-איך נוצרת התייעלות
2-מדוע נוצרו מספר זנים מוגבל
3-בצמח רעיל למאכל-כיצד נרכש המידע לבע"ח
4-כיצד נולד טרול
5-מדוע חיות לא מדברות
6-חיי נצח מדוע לא קרה עוד
7-לידה-מה צורך יש בה
לצפיה ב-'תשובות'
תשובות
04/08/2013 | 19:29
119
מלבד סעיף מס' 4... כל השאלות שלך לא מראות על חורים באבולוציה, אלא על בורות השואל.

סעיף מס' 4 לעומת זאת, אומר לא מעט על השואל...וגם עונה עליו במידה מסוימת.
לצפיה ב-'תשובות:'
תשובות:
05/08/2013 | 08:06
10
127
1) ע"י ברירה טבעית
2) כי יש מספר מוגבל של נישות,משאבים וזמן.
3) ניסוי וטעייה
4) עיניך הרואות
5) כן מדברות. זה אתה שלא מבין את השפה.
6) כן קרה, אבל לא בבני אדם.
7) זה כדי שהתינוק ייצא מהאם ולא יישאר שם לנצח.
לצפיה ב-'אין לי רשות לגלות חוכמתי או אחסם-סליחה'
אין לי רשות לגלות חוכמתי או אחסם-סליחה
05/08/2013 | 14:08
8
51
לצפיה ב-'לנצח אשאר תוהה וצמא לזיו חוכמתך.'
לנצח אשאר תוהה וצמא לזיו חוכמתך.
05/08/2013 | 14:35
7
64
לצפיה ב-'לנצח אשאר??חח אל תהיה בטוח--תוהה-היי בטוח'
לנצח אשאר??חח אל תהיה בטוח--תוהה-היי בטוח
05/08/2013 | 14:40
6
46
לצפיה ב-'אה, אתה מאלה.'
אה, אתה מאלה.
05/08/2013 | 14:41
5
43
לצפיה ב-'אני הוא לא מאלה'
אני הוא לא מאלה
05/08/2013 | 14:49
4
35
לצפיה ב-'אתה מה-זה מאלה שחבל על הזמן.'
אתה מה-זה מאלה שחבל על הזמן.
05/08/2013 | 15:39
3
44
לצפיה ב-'באיי גלגפגוס-הצעירים יחסית התפתחו מינים'
באיי גלגפגוס-הצעירים יחסית התפתחו מינים
05/08/2013 | 20:42
2
71
בהשפעת הסביבה. צמחים ובעלי חיים שלא היו שם. אומר דיויד אטנבורו -בסרט שהוקרן כעת בערוץ 1
משם לקח דרווין את תורתו ואת ההנחה שהסביבה היא שגורמת לשינויים ולהתפתחות המינים.
או שלא הבנתי נכון.?
לצפיה ב-'מממ תיאור סכמטי'
מממ תיאור סכמטי
07/08/2013 | 09:10
1
72
צריך לזכור את דבריו של ניוטון שאמר "אם ראיתי רחוק, זה בגלל שעמדתי על כתפי ענקים"
בדבריו אלו הוא מתכוון שלא הוא היה זה שגילה לבדו את גילוייו המדעיים בתחום הפיסיקה אלא שהמחקר שלו מבוסס על מחקרים של אחרים וכך המדע עובד.
דרווין יצר פריצת דרך אבל הוא לא היחיד שחקר את הנושא וזו לא היה גילוי ממממ נקרא לזה מרעיש לכל מדען שהיה מעורה בנושא וחקר אותו. זה היה מפתיע אבל צפוי בהתחשב באפשרויות המחקר דאז.
לצפיה ב-'ובל נשכח'
ובל נשכח
07/08/2013 | 19:06
54
את וולאס שהגיע לאותן מסקנות בדיוק, באותה תקופה, כתוצאה מתצפיות באיזור שונה לחלוטין של העולם.
לצפיה ב-''
10/08/2013 | 22:28
9
לצפיה ב-'שלום לכולם '
שלום לכולם
28/07/2013 | 23:13
50
275
אני אדם פשוט ואני לא מבין כלום בביולוגיה כתחום מדעי.
עם זאת, אני מוצא את עצמי לא פעם מסביר למישהו את תורת האבולוציה, וכשאני מסביר, אני מסביר רק את העקרונות הבסיסיים. דהיינו:
שכל החיים התפתחו ממקור אחד שהשתכפל להרבה פרטים, וגם הם המשיכו להשתכפל לרבים אחרים, ובשיכפולים ארעו לפעמים שנויים, ואם...
המשך>>
אני אדם פשוט ואני לא מבין כלום בביולוגיה כתחום מדעי.
עם זאת, אני מוצא את עצמי לא פעם מסביר למישהו את תורת האבולוציה, וכשאני מסביר, אני מסביר רק את העקרונות הבסיסיים. דהיינו:
שכל החיים התפתחו ממקור אחד שהשתכפל להרבה פרטים, וגם הם המשיכו להשתכפל לרבים אחרים, ובשיכפולים ארעו לפעמים שנויים, ואם השנויים היוו להם יתרון אז הם נשארו ואם לא אז הם לא נשארו.

אבל לרוב מבקשים ממני הדגמות והוכחות ואני לא בקי בנתונים, אני רק יכול לתת להבין שיש משפחות, וכמו שיש את משפחת החתולים ואת משפחת הכלבים, וכמו שהיהודים והערבים הם בני דודים וכל האנושות באים מאדם הראשון, כך אפשר ללכת לאחור עד שנגיע להבנה שכל בעלי החיים הם ממקור אחד.

ההסבר היחידי שיש לי הוא שלפי האבולוציה הכל מסתדר.

השאלה שלי היא: האם יש עוד הסברים פשוטים לאנשים פשוטים בלי להסתמך על נתונים מהשטח, ראיות הוכחות וכו'?

יום טוב לכולם

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ