לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
97699,769 עוקבים אודות עסקים

פורום בקרת איכות תוכנה - QA

פורום זה עוסק בתחום בקרת איכות תוכנה, בדיקות תוכנה ו- QA. שאיפתי היא שהוא יהווה מקור ידע לאנשי ומנהלי QA ובדיקות שרוצים לחלוק פרוצדורות ומתודולוגיות. כמו כן יוכל לתמוך בשאלות הנוגעות בכלים וטכנולוגיות ושיטות עבודה. לבסוף יוכל לתת טיפים כיצד להתנהל מול אנשי פיתוח ומה נחוץ כדי שעבודה זו תהיה חלקה ונעימה ככל האפשר. אלו הם כמובן רק חלק מהנושאים שיכולים להופיע. פורום זה יקדם כל כיוון אחר אפשרי ויקבל בברכה כל חומר או לינק שיכולים לקדם אותו (זהירות עם זכויות יוצרים).
בכדי לעזור לכם לקבל את העדכונים המעניינים בצורה נוחה - יצרנו מס' כלים להצפת המידע:
קב' בפייסבוק: http://www.facebook.com/groups/405915096141090
דף בגוגל+
https://plus.google.com/b/101407766666630341390/101407766666630341390/posts

הנהלת הפורום:

אודות הפורום בקרת איכות תוכנה - QA

פורום זה עוסק בתחום בקרת איכות תוכנה, בדיקות תוכנה ו- QA. שאיפתי היא שהוא יהווה מקור ידע לאנשי ומנהלי QA ובדיקות שרוצים לחלוק פרוצדורות ומתודולוגיות. כמו כן יוכל לתמוך בשאלות הנוגעות בכלים וטכנולוגיות ושיטות עבודה. לבסוף יוכל לתת טיפים כיצד להתנהל מול אנשי פיתוח ומה נחוץ כדי שעבודה זו תהיה חלקה ונעימה ככל האפשר. אלו הם כמובן רק חלק מהנושאים שיכולים להופיע. פורום זה יקדם כל כיוון אחר אפשרי ויקבל בברכה כל חומר או לינק שיכולים לקדם אותו (זהירות עם זכויות יוצרים).
בכדי לעזור לכם לקבל את העדכונים המעניינים בצורה נוחה - יצרנו מס' כלים להצפת המידע:
קב' בפייסבוק: http://www.facebook.com/groups/405915096141090
דף בגוגל+
https://plus.google.com/b/101407766666630341390/101407766666630341390/posts
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
כללי התנהגות בפורום
כולנו, אני מאוד מקווה , רוצים שהפורום יהיה מקצועי, תרבותי וכזה שנעים לגלוש בו. שכל מי שרוצה לשאול שאלה , ישאל מבלי להסס ומבלי לפחד מתשובה מתנשאת , מעליבה כו'.
כדי להבטיח רמה גבוהה של דיונים אני מבקש מכל הגולשים להימנע מכל סוג של הערות אישיות, הבעת דעה או ביקורת אישית על גולש אחר. הפורום הוא מקצועי וטכני. 

הודעות אשר יכילו הערה אישית כלפי גולש אחר יימחקו  ללא קשר לתוכן הנוסף שיהיה בהן.

המשך >>

לצפיה ב-' הזמר לירון עמרם מתארח בתפוז '
הזמר לירון עמרם מתארח בתפוז
12/12/2017 | 15:03

ביום שני, 18.12, יתארח בפורום מצעדים וביקורת מוזיקה לירון עמרם, מוזיקאי ייחודי שזוכה לשבחי המבקרים ו"תגלית השנה" באמצעי התקשורת. שירו ״חלום ישן״ היה השיר המושמע ביותר בגלגל״צ בשנה החולפת.

במסגרת האירוח תוכלו להתכתב עם לירון על ההשפעות המוזיקליות שלו, ההצלחה ברדיו, הקשר המוזיקלי עם אביו ועוד

כיתבו ללירון עמרם על גבי שרשור האירוח כבר עכשיו!

לצפיה ב-' קורס פייתון '
קורס פייתון
09/12/2017 | 04:47
1
69
שלום, 
סיימתי קורס בדיקות ידניות במכללת QA EXPERTS ומחפש עבודה בתחום. האמת רק פעם אחת פנו אליי. אני שולח מלא קורות חיים אבל לא חוזרים. אשמח לדעת באיזה צורה ואיפה אפשר לשלוח כך שיחזרו אליי יותר. בנוסף, אשמח לדעת מה הציפיות שכר עבור מי שסיים קורס? אמנם אין לי תואר במדעי המחשב אבל יש לי תואר במדעי החברה.
להעשרה  ולחיזוק,חשבתי לעשות קורס פייתון ( במאוחר יותר חשבתי עוד לעשות קורס ג'אווה  ואולי עוד משהו באוניברסיטה הפתוחה כדי לכסות הכל) . התעניינתי במכללת REAL TIME GROUP ,שם הם מלמדים קורס בהיקף של 90 שעות אקדמיות. לעומת זאת בדקתי גם ב- EXTRA STUDENT של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב שהינו בהיקף של 30 שעות אקדמיות במחיר כמעט פי 4 יותר נמוך. השאלה עד כמה זה קריטי מבחינת היקף השעות וקבלת סוג התעודה.
אשמח לתשובות, תודה
לצפיה ב-'יש לנו מסמך הנחיות ובלוג פוסט של דנה לחיפוש עבודה'
יש לנו מסמך הנחיות ובלוג פוסט של דנה לחיפוש עבודה
10/12/2017 | 07:43
13
מציע לקרוא גם את התגובות לפוסט של דנה:
לצפיה ב-'שאלה על בדיקת טופס רישום'
שאלה על בדיקת טופס רישום
08/12/2017 | 00:22
1
46
נניח שיש לי טופס הרשמה ואני ממלא את תיבת השם שלי ומקבל הודעת שגיאה ליד התיבה.
מה אני אמור לבדוק (קליינט/סרבר) ואיך בדיוק אני יודע מאיפה זה מגיע?

תודה
לצפיה ב-'קונטקסט?'
קונטקסט?
08/12/2017 | 10:07
15
התשובה יכולה להשתנות לפני מה בדיוק אתה בודק, איזו גישה יש לך ומה אתה מנסה לעשות.
למשל - כאשר אני מקבל הודעת שגיאה בכניסה לחשבון הג'ימייל שלי, אני בודק אם הקלדתי את הסיסמה כמו שצריך. אם זה קורה במוצר שאני בודק כי הכנסתי קלט שאמור לגרום לשגיאה, אני יכול להיעזר ברעיונות שיש כאן: http://www.questioningsoftware.com/2007/08/failure...

אם קיבלתי שגיאה בלתי צפויה שנזרקה מהמערכת שאני בודק,  המשחק הופך להיות חקירה ושחזור - חיטוט בלוגים, מעבר על תנועת הרשת, בחינה של האלמנט או של הודעות השגיאה של הדפדפן. בשאיפה - אני מכיר את המוצר טוב מספיק כדי לדעת איפה להתחיל את החקירה שלי.

אם מדובר בשגיאה חיצונית (למשל, המחשב צועק "אין מספיק זיכרון") יכול להיות שאתעלם לחלוטין, ויכול להיות שאתחיל להפוך את העולם כדי לראות אם לאפליקציה שאני בודק יש קשר לנפילה הזו, או שזו תוכנה אחרת שאני מריץ ברקע.

כמובן, אני מניח שכל מיני דברים כמו "הטקסט ברור, בשפה הנכונה ובלי שגיאות כתיב" מובנים מאליהם ואין צורך להתייחס אליהם.
לצפיה ב-'איך מחליטים'
איך מחליטים
02/12/2017 | 19:38
5
231
היי, יש לי כבר שנתיים ניסיון בבדיקות
אבל אני תוהה אם סדר הפעולות שלי נכון.
כשאני מקבלת אפיון ואמורה לגזור מתוכו stp, אני מבינה מה השינוי ורושמת את גישת הבדיקות מה יבדקו ומדוע.
משהו חסר לי למעט הזמן של הכתיבה, ויצרת התרחישים.. איך אני עושה סדר בבלאגן?
מה עם טכניקות הבדיקה? איך להתאים הכל ?
לצפיה ב-'זו שאלה קשה'
זו שאלה קשה
03/12/2017 | 01:41
4
26
התשובה, בגדול - מנסים כמה שיותר דברים עד שמוצאים משהו שעובד בשבילך.
אם לנסות לתת תשובה כללית, זה ייראה בערך כך:
צעד ראשון - להבין.
להבין מה המוצר שאת בודקת, מה השתנה בו, מה חשוב יותר ומה פחות, מי האנשים שאת עובדת איתם ומי אלו שאת עובדת בשבילם, מה כל אחד מהאנשים שאכפת לך מהם רוצה ממך (ואיך הוא רוצה לקבל את זה), מה את יכולה לעשות, מה נופל תחת אחריותו של מישהו אחר ואיפה תזדקקי לעזרה.
הצעד השני הוא לבצע - בין אם ע"י כתיבת תוכניות בדיקה והרצה שלהן או סתם ע"י ביצוע מבדקים שונים שקופצים לראשך בצורה לא מאורגנת.
שלב שלישי - איסוף משוב. האם את מרוצה מהתוצאות? האם האנשים האחרים מרוצים? האם יש דברים שאת רוצה לשנות? מה צריך לשפר?
ואז, עם התובנות החדשות, משפרים את סעיף 1 וחוזרים על כל השלבים שוב.
באופן אידיאלי, שלושת השלבים האלה קורים מאוד מהר - את מבינה כמיטב יכולתך, פועלת כמיטב הבנתך, ואוספת נתונים כדי להשתפר.

כמובן, אפשר להגיע לתשובות קצת יותר ספציפיות, אבל כדי לעשות את זה צריך להכיר היטב את המצב שלך - מי את, באיזו תעשייה את עובדת (דברים שיפעלו בסטארט-אפ למשחקי מובייל לא יעבדו בחברה למוצרים רפואיים) ומי האנשים שאת צריכה להתחשב בהם - שלושה פריטים שהאדם המתאים ביותר לענות עליהם (ולכן, על כל השאלה) הוא את.
לצפיה ב-'עמית התייחס בחלק הראשון לשלב אותו תיארת - לחשוב ולתכנן'
עמית התייחס בחלק הראשון לשלב אותו תיארת - לחשוב ולתכנן
03/12/2017 | 07:37
3
16
STP - הוא תכנון אסטרטגית בדיקות (לצערנו לא רבים מממשים אותו היום כלשונו, חלקים ממנו מתבצעים תחת הגדרות אחרות)
כאן מעבר לבדיקות ע"פ הדרישות כדאי לתכנן גם בדיקות לא פונקציונאליות, אזורים שיקבלו קדימות גבוהה יותר ויותר תשומת לב, לעומת אזורים שייזנחו במודע, המשאבים, החלוקה לבדיקה ידנית ואטומציה וכד'.
לצפיה ב-'לא, הוא לא. '
לא, הוא לא.
03/12/2017 | 07:59
2
14
ניסיתי להתייחס בצורה הכי כללית שיכולתי לכל התהליך - כן STP או לא, אלה כבר פרטים לא מאוד מעניינים: יש מי שחושבים היטב בעזרת כתיבת מסמכים, יש מי שהדרך היעילה עבורם לחלוק את תהליכי המחשבה היא בעזרת מסמך, ויש מי שמסמך יהיה בזבוז זמן משווע עבורם. לכן אני מתייחס לכתיבת המסמך כאל חלק משלב הביצוע.

לפני שמגיעים לחלק של הביצוע, צריך להבין איך תהיה הדרך הנכונה לגשת לביצוע הזה - על ידי ניחוש (ותיקון בעקבות פידבק), שיחות עם בעלי העניין והבנה של הדרישות הרגולטוריות (אם יש). בשאיפה, נמצא מהשלב הראשון עם הבנה של מה הם התוצרים שאנחנו צריכים לספק: האם יש צורך במסמך מסוג כזה או אחר, או אולי מספיקה לנו שיחת מסדרון של חמש דקות (דוגמה: בהינתן פיצ'ר: הזזה של קבצי התמונות על שרת ווב לתיקיה אחרת. בדרך כלל, תוכנית בדיקות סבירה תהיה בערך "נעבור על כל הדפים באפליקציה ונגרום לכל התמונות להיטען, נוודא שהמצב תקין ע"י חיפוש 404 בaccess log" במקומות מסויימים, ירצו שנרכיב את רשימת הדפים\צעדים ונציג אותם בישיבה, במקומות אחרים ירצו מאיתנו פשוט לומר "זה מה שאני הולך לעשות" ואז להתחיל לעשות את זה בלי לבזבז זמן על כתיבת מסמך שאף אחד לא יקרא)

לצפיה ב-'המשך'
המשך
03/12/2017 | 18:40
1
10
יש לי שנתיים ניסיון בבדיקות ווב ומובייל (לא בסטרטאפ), אני שואלת מכיון שיצא לי לתהות האם לוקחים בחשבון מכונת מצבים? טבלת החלטות? 
או פשוט לחלק את הבדיקות לפי סוגים, האם אילתור על הדרך זה לא משהו שעלול לגרום לפספוס?

תודה על המענה, אני אנסה להשתמש במשוב ואת מה שהצעת.
חשבתי שיש תהליך מסודר אבל בפועל זה כנראה לכתוב תוך כדי תנועה וקריאה של האפיון.
לצפיה ב-'זה תלוי בעיקר בך'
זה תלוי בעיקר בך
03/12/2017 | 19:05
11
יצא לי לעבוד בכמה מקרים בצורה מפורשת עם דיאגרמת מצבים, ועם טבלאות החלטה, ואפילו עם מחלקות שקילות וערכי קצה שבדרך כלל נמצאים באופן מובלע ולא במפורש - אבל המקרים האלה, מבחינתי, היו המיעוט. בדרך כלל, רוב הדברים שאני בודק לא דורשים ממני סוג כזה של מתודולוגיה, וחשוב לי הרבה יותר להשקיע את הזמן שלי בלייצר מעין "צ'ק ליסט" כדי לוודא שלא נופלים לי דברים בין הכיסאות - בסופו של יום, גם אין לי את הצורך להראות לאף אחד תהליכים פורמליים בבחירת מקרי בדיקה (או, בכנות, את מקרי הבדיקה) - אני צריך לתקשר מול הצוות מה אני מתכנן לעשות בשפה שתהיה ברורה וקצרה. במהלך הסקירה אני בדרך כלל מציג רעיונות בדיקה לפי נושא (לוגים, פיצ'רים,אבטחה, מקרי שגיאה וכו') כדי לעודד אנשים להעלות רעיונות ולהצביע על דברים שפספסתי.  אין שום דבר קדוש בכלים הפורמליים לגזירת דרישות, יש מקומות בהם הם נוחים מאוד, ויש כאלה בהם הם מסורבלים ומתישים.
לצפיה ב-'בדיקת סלניום כחלק מבניית גירסה '
בדיקת סלניום כחלק מבניית גירסה
29/11/2017 | 14:13
4
26
שלום וברכה .
יש לי מערך סקריפטי פייתון שבודק את השרת שלנו .
עד עכשיו הייתי בונה את השרת ( jenkins ) , מעלה לסביבת טסט , ואז מריץ את הסקריפט.
כעת המנהל שלי רוצה שהבדיקה תהיה כחלק מבניית השרת . כלומר שהג'נקינס יתממשק עם שרת אחר שאמור להריץ את השרת שנוצר ויריץ את הבדיקה.
תוצאת הבדיקה תשפיע על תוצאת הבניה .

איך אתם עושים את זה בארגון שלכם ?
במה להתחיל ?

תודה מראש.
לצפיה ב-'זה לא חייב להיות מסובך. '
זה לא חייב להיות מסובך.
29/11/2017 | 20:40
3
27
מה שעושים אצלנו נראה כך:
1. פרוייקט אחד (אני חושב שג'נקינס משתמש במינוח "job", אני לא בטוח איך לתרגם את זה) בונה את המוצר.
2. פרוייקט שני לוקח גרסה בנויה של המוצר ומתקין אותה על סביבת בדיקות
3. פרוייקט שלישי בונה את קוד הבדיקות ומריץ אותו מול סביבת הבדיקות(במקרה שלנו, קוד הבדיקות נבנה ורץ על שרת windows, והמערכת רצה על שרת לינוקס)
4. פרוייקט רביעי קורא לשלושת הפרוייקטים הקודמים לפי הסדר.
זהו.

כתלות בכמה מסובך להתקין את המוצר שלך, כמה זמן לוקח לבדיקות לרוץ (וכמה הן יציבות) וכמה מהר אתם רוצים את המשוב יש מגוון דרכים לסדר את הריצה עצמה - זה יכול להיות משהו שרץ כל לילה, או בכל פעם בה קוד נכנס למוצר, או בכל פעם בה אתה לוחץ על כפתור. זה לא ממש קריטי איך אתה גורם לשלושת הפרוייקטים לרוץ בסדר הנכון (נדמה לי שג'נקינס מאפשר משהו בשם pipeline שאמור לתמוך בכזה דבר) - אבל אלה שלוש המשימות שצריך לבצע: לבנות את המוצר, להתקין אותו, להריץ את המבדקים האוטומטיים.
לצפיה ב-'וכל הפרוייקטים רצים מהג'נקינס ?'
וכל הפרוייקטים רצים מהג'נקינס ?
30/11/2017 | 13:34
2
10
תודה מראש
לצפיה ב-'שום דבר, אף פעם, לא רץ מג'נקינס. '
שום דבר, אף פעם, לא רץ מג'נקינס.
01/12/2017 | 01:50
1
17
ג'נקינס עובד במודל של master-slaves. בדרך כלל, אתה לא רוצה להריץ שום דבר מהשרת של ג'נקינס עצמו, כי זה עלול לגרום לכל מיני קריסות של השרת הראשי.
מה שקורה הוא כזה:
על slave אחד המוצר שלנו נבנה. התוצר של הדבר הזה הוא קובץ התקנה (תכל'ס, קובץ דחוס וסקריפט שפורש אותו, אבל זה לא משנה מאוד)
על slave שני (שבמקרה זהה לראשון, אבל זה לא מתחייב), רץ תהליך שמושך את קובץ ההתקנה ומתקין אותו על סביבת הבדיקות (במוצר השני שאני עובד עליו, הslave השני שונה מהראשון, והוא מריץ yum install על סביבת הבדיקות שמושכת לבד את הגרסה).
על slave שלישי בונים את פרוייקט מבדקי המערכת, ומריצים אותו.
פרוייקט המעטפת, שלא עושה כלום אלא רק מסמן לכל פרוייקט מתי לרוץ, רץ על השרת של ג'נקינס.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/12/2017 | 10:18
10
תודה רבה עמית !

ובכלל תודה על כל התגובות המושקעות והמחכימות שלך !
לצפיה ב-'מה הסקרים אומרים?... - יאן ברון (עולם הבדיקות גיליון #9)'
מה הסקרים אומרים?... - יאן ברון (עולם הבדיקות גיליון #9)
30/11/2017 | 00:16
15

מה הסקרים אומרים?... - יאן ברון (עולם הבדיקות גיליון #9)
היום, אני רוצה להציג לכם כמה סקרים מהפעילות של TechWell על מצב מקצוע הבדיקות.
המידע נאסף מקהל של 529 מגיבים הכולל בודקי- תוכנה, מנהלים, מפתחים, מנתחים ויועצים...
http://bit.ly/2j3vl57

לצפיה ב-'סיכומונים ותמונות מכנס סיגיסט 2017 (SDP)'
סיכומונים ותמונות מכנס סיגיסט 2017 (SDP)
28/11/2017 | 11:09
29
ניתן למצוא כאן - מוזמנים להרחיב הדיון:
https://www.facebook.com/groups/IL.Testing.QA/perm...
לצפיה ב-'התאמה לתחום'
התאמה לתחום
27/11/2017 | 07:39
2
44
היי,
אני שוקל אם לנסות להיכנס לתחום הqa דרך לימודי תעודה , אני למדתי sql אבל ללא רקע כלשהו בתכנות ,
רציתי לדעת אם יש אתר שאפשר לעשות מבחנים לדוגמא על קצה המזלג רק כדי לבדוק אם בכלל יש לי נגיעה לתחום

בברכה,
טל
לצפיה ב-'מבחנים לא יתנו לך את התשובה'
מבחנים לא יתנו לך את התשובה
27/11/2017 | 20:22
22
וכדי לסבך לך את החיים יותר, גם מה זה "בודק תוכנה" משתנה בצורה די דרסטית ממקום למקום.
יש מקומות בהם בודקי תוכנה הם מתכנתים לכל דבר ועניין, יש מקומות בהם נדרש ידע באלקטרוניקה, או בביולוגיה, או בפיזיקה (תלוי איזה מוצר בודקים), יש מקומות בהם העבודה מסודרת מאוד ויש מי שיאמר לך מה לעשות ומתי לנשום, ויש מקומות בהם יש לך חופש מלא ואפס הדרכה (וכל דבר באמצע).

האם יש התאמה? אולי. הדרך היחידה שאני מכיר חוץ מאשר לעבוד בתחום, היא לדבר עם אנשים ולשמוע מהם על שגרת היומיום שלהם (עדיף יותר מאדם אחד, שעובדים במקומות שונים). אפשר גם לראות הרצאות שמיועדות לבודקי תוכנה ולנסות לשאוב מהן  קצת תחושה ( הנה אחד: https://www.youtube.com/watch?v=ILkT_HV9DVU    הנה עוד אחד:  https://www.youtube.com/watch?v=ufZ4tDSgvv8 ).

לגבי כן\לא קורס, יש הרבה דיונים בהיסטוריה של הפורום, אני באופן אישי מאוד לא אוהב את הקורסים האלה ומעדיף להמליץ על תואר המדעי המחשב (או על כמה קורסים בפתוחה, אם תואר שלם אינו אופציה מבחינתך). יש כאלה שיאמרו שקורס הסבה כזה עזר להם להגיע לראיונות עבודה, ולפעמים אפילו לעבור אותם (אם מישהו טוען שהוא למד מהם משהו יעיל, הוא טועה, או מנסה למכור משהו) - אז אם אתה לא מצליח להגיע לראיונות עבודה, אולי שווה לך להשקיע את הזמן ואת הכסף בקורס. אני עדיין חושב שקורס בפתוחה יעזור יותר, אבל לא בדקתי את התיאוריה הזו מעולם.
לצפיה ב-'עוד קצת חומר שאולי יאפשר לך למצוא התשובה בעצמך'
עוד קצת חומר שאולי יאפשר לך למצוא התשובה בעצמך
28/11/2017 | 08:27
19
לצערנו יועצי ההשמה לא ממש מכירים היטב מספיק את תחומי ההייטק - ואני עדיין לא מכיר יועץ שעושה זאת ביעילות,
אוסיף לאמירה של עמית על או"פ - שאמנם שם יש קורסי בסיס חשובים, אך שום דבר שמדבר על בדיקות - ורצוי לשלב או קורס או לימוד עצמי של התחום עצמו (איך - אפשר לקרוא בהודעה הנעוצה בפורום הדרכות של אתר ITCB).
כאן כתבנו קצת על מהות העבודה של איש הבדיקות, ושם גם תמצא עוד פוסטים כמו מהן התכונות הנדרשות, ומה הידע הנדרש:
לצפיה ב-'התייעצות לגביי שכר Automation QA'
התייעצות לגביי שכר Automation QA
25/11/2017 | 19:37
2
63
שלום לכולם. אני חייל משוחרר בן 23 מירושלים.
בשירותי הצבאי הייתי לוחם ולא עסקתי בשום דבר שקשור למחשבים/תוכנה/QA - משמע אין לי ניסיון בבדיקות תוכנה או בתכנות/קוד באופן כללי.

לפני חצי שנה בדיוק התקבלתי לעבודה בחברת סטראט-אפ בירושלים בתור Manual QA. המשכורת שלי היא 8,000 שקל ברוטו הכוללים בתוכם נסיעות,דמי הבראה ו-20 שעות נוספות כלולות. את החודש אני מסיים עם קצת פחות מ-7,000 שקל נטו.

השבוע אמרו לי שרוצים לקדם אותי ל-Automation QA וכשייגמר חודש דצמבר אני אעבור לשם רשמית עם תוספת בשכר. 
רציתי לברר איתכם מה אתם חושבים שנחשב מבחינתי שכר ראוי לקבל?

חשוב לי לציין שהעבודה הזאת מאוד תובענית ודורשנית ואני עובד ביום לפחות 9 שעות, בדרך כלל יותר. מאז שהצטרפתי הוסיפו לי עוד דברים ועוד פרויקטים ואני עומד בהכל בהצלחה וניכר שהם סומכים עליי ועל היכולות שלי.

בנוסף, החברה די מבוססת ולא מזמן הם גייסו מיליוני דולרים ובאופן כללי מרוויחה טוב, ככה שבעיות של כסף ממש אין להם.

בעוד כחודש כשאעבור רשמית להיות Automation QA , מה יהיה שכר הוגן שעליי לקבל? בהתחשב ב'וותק' שצברתי שם ובקידום שצפוי לי.
תודה רבה רבה מראש!
לצפיה ב-'זה מורכב. '
זה מורכב.
26/11/2017 | 00:22
51
בגדול, באזור ירושלים, מתכנת מתחיל שסיים תואר יכול היה לצפות לפני שש שנים לשכר של כ15K, לא התעדכנתי מאז, אבל אני מניח שהמצב דומה, או טיפה יותר טוב.
תחת ההנחה שאין לך השכלה כלשהי בתכנות, ולא בילית את חצי השנה האחרונה במאמץ גדול ללמוד לתכנת, אתה לא באמת שם. יחד עם  הנטייה של מקומות מסויימים לשלם למתכנתים שלהם פחות כי הם "מפתחי אוטומציה" (או לשכור מתכנתים גרועים כי נדמה להם שפרוייקט אוטומציה איננו פרוייקט תוכנה לכל דבר) - הניחוש שלי הוא שפשוט יעגלו לך את השכר לסביבות 10, ואופתע אם זה יעבור את ה12.
חשוב לומר - אני מדבר מתוך תחושת בטן ולא מתוך היכרות עם המצב העכשווי או עם איזשהו מאגר נתונים.

ודבר אחרון לסיום - מעבר לתכנות איננו "קידום". כן, יש בזה שכר גבוה יותר, אבל זו פשוט התמחות אחרת - כמו שמתכנת יחליט להיות DBA (או להיפך).  
לצפיה ב-'ובהייטק 9 שעות אינו נחשב לעבודה תובענית (מ- 12+ מתחיל) '
ובהייטק 9 שעות אינו נחשב לעבודה תובענית (מ- 12+ מתחיל)
26/11/2017 | 09:06
27
לצפיה ב-'צוות QA ב Agile- כחלק מ צוות פיתוח ?'
צוות QA ב Agile- כחלק מ צוות פיתוח ?
22/11/2017 | 11:23
2
398
שלום לפורום הנכבד,
אשמח לעצת המומחים וחוכמת ההמונים.

הארגון שלנו, היררכי, ו 4 צוותי הפיתוח ביצעו מעבר ל שיטת אג'ייל.
צוות הבדיקות ששיך לפיתוח , למעשה משאיל אנשים שמשתלבים בספרינטים, כלומר האנשים שלו מוקצים לספרינטים אבל שייכים ארגונית לצוות הבדיקות.
האם לדעתכם להישאר במתכונת זו של צוות בדיקות נותן שירות, או לפזרו בין הצוותים ? 
תודה
לצפיה ב-'זה צעד ביניים'
זה צעד ביניים
22/11/2017 | 21:21
1
53
אחד הדברים הטובים יותר שקרו בארגון שלנו (לא מזמן) היה ביטול של מחלקת הבדיקות,  ואנחנו בדרך לבטל את תפקיד בודקי התוכנה (את תפקיד הבודק, לא את הבדיקות).  למרות שההנחייה הגיעה מלמעלה (בחברה של 140,000+ איש, יש הרבה "למעלה"), זה היה בעיקר עניין בירוקרטי ששיקף את המציאות טוב יותר - בצוות אג'ילי אין זמן לבזבז על העברת אחריות ועל זריקת מוצר\דו"ח מעבר לקיר (גם כשהקיר הוא גדר נמוכה מאוד), וצוותים אג'יליים אפקטיביים מתפקדים כצוות אחד לכל דבר ועניין (מבחן טוב לבשלות אג'ילית של צוות -שואלים "מי הצוות שלך". אם בודקי תוכנה מצביעים על בודקי תוכנה ומפתחים על מפתחים - לא בשל מספיק).
אצלנו, למרות שההפרדה הייתה מינורית לגמרי, בערך יומיים אחרי ההודעה על השינוי היה אפשר לראות סימנים חיוביים שהראו עד כמה לא שמנו לב להפרדה שבירוקרטיה יוצרת. למרות שהתפקידים עדיין נמצאים, פחות או יותר, הגבולות ביניהם מטושטשים יותר וכולם מעורבים יותר במה שקורה עם המוצר - גם בקוד וגם בבדיקות.

אני מניח שבהמשך הדרך יהיו אתגרים בשמירת הרמה המקצועית של הבדיקות, אבל טווח הפתרונות האפשריים כשאנחנו חלק מצוות הפיתוח גדול יותר מאשר בתור צוות בדיקות נפרד. בכל מיני מקומות דואגים ליצור "גילדות" שמהוות מוקד ידע מקצועי ומתנהלות במקביל לצוותים האורגניים.
לצפיה ב-'אני חושב שכדאי להרחיב דיון זה לגבי כיצד בכ"ז לשמר הידע וההתמ'
אני חושב שכדאי להרחיב דיון זה לגבי כיצד בכ"ז לשמר הידע וההתמ
23/11/2017 | 09:42
50
אני חושב שכדאי להרחיב דיון זה לגבי כיצד בכ"ז לשמר הידע וההתמחות - תוך כדי הפצת הידע בבדיקות גם לשאר הצוות (מפתחים וכד').
לגבי האם זה מספיק או שעדיין יש צורך להחזיק בודקים ייעודיים - יש דיון מעניין בפייסבוק כעת
לצפיה ב-'סיפור של אוטומציה - גיל שפס (עולם הבדיקות גיליון #9) '
סיפור של אוטומציה - גיל שפס (עולם הבדיקות גיליון #9)
20/11/2017 | 13:52
24

סיפור של אוטומציה - גיל שפס (עולם הבדיקות גיליון #9)
בסביבות שנת 2014 , מחלקת הפיתוח של חברת Inneractive קיבלה החלטה אסטרטגית שעשויה לפשט את תהליך הבדיקות בחברה. לאחר שהם הבינו עד כמה אוטומציה מקצרת את מחזורי הבדיקות, הוחלט בחברה להקצות יותר זמן לטובת פיתוח פלטפורמה לבדיקת המוצרים...
http://bit.ly/2hRGBEp

לצפיה ב-'בדיקת אפליקציות cross'
בדיקת אפליקציות cross
19/11/2017 | 16:32
15
היי,
איך הייתם בודקים אפליקציות משחקים למובייל גם באנדרואיד גם אייפון גם בווב בבדיקות ידניות?
אילו סוגי בדיקות או במה הייתם מתמקדים?
אשמח לעזרה :)
לצפיה ב-'שאלות מראיונות עבודה'
שאלות מראיונות עבודה
18/11/2017 | 14:09
3
75
אהלן,
למישהו יש מסמך מרוכז של שאלות ששואלים בראיונות, משהו שאפשר ללמוד איתו לקראת ראיון?
ראיתי שיש את אתר BeTheOne, מישהו מכיר?
לצפיה ב-'גם אם תמצא כזה - המראיין כנראה לא מכיר אותו'
גם אם תמצא כזה - המראיין כנראה לא מכיר אותו
18/11/2017 | 19:42
2
57
כלומר, אין שום דבר שיבטיח לך שהשאלות שם רלוונטיות למשהו.
חשוב יותר - לראיון טוב אי אפשר באמת ללמוד תשובות בע"פ, כי בודקים כל כך הרבה יותר מאשר "האם התשובה נכונה".
אני יכול לספר שכאשר לי יצא לראיין אנשים, שאלתי שתי שאלות -  שאלת תכנות אחת קלה מאוד, ושאלת "הנה מערכת, ספר לי מה תעשה כדי לבדוק אותה". אחר כך, בהתאם למועמד, לזמן, ולמצב הרוח, הראיון קיבל כיוון שונה לגמרי. אני משתמש בשאלות האלה כדי לקבל רושם על מי שאני מראיין, ומאלתר את דרכי קדימה.  
לצפיה ב-'והמלצה -'
והמלצה -
18/11/2017 | 19:44
1
47
ביליתי קצת זמן בלומר "למה לא לחפש מאגרי שאלות", יש שני דברים שאתה יכול לעשות כדי בכל זאת כן להתכונן:
1. לשאול את מי שזימן אותך לראיון על מה כדאי לך לחזור ולמה לצפות. בדרך כלל עונים.
2. לשבת עם מישהו לסימולציה ולקבל משוב על איך אתה "עובר מסך".
לצפיה ב-'ארחיב עוד קצת: '
ארחיב עוד קצת:
19/11/2017 | 09:12
39
קרא על החברה והמוצר באתר שלהם ובמקורות אחרים.
חפש את המראיין בלינקדאין וראה מה הרקע שלו - מכאן תוכל להבין לאן עשוי ללכת הראיון
(הראיון עשוי ללכת כמובן גם לפי מה שרשמת בקו"ח - וודא שאתה עומד מאחורי כל מה שרשמת)
חפש בודקים אחרים מחברה זו בלינקדאין והבן מה הרקע של הבודקים שחברה זו מחפשת, ובמה הם מציינים שהם עוסקים.
לצפיה ב-'מגזין עולם הבדיקות - גיליון אחד-עשר - רבעון 4 - 2017'
מגזין עולם הבדיקות - גיליון אחד-עשר - רבעון 4 - 2017
16/11/2017 | 08:49
14
** בואו לגלות את עולם הבדיקות **
מגזין עולם הבדיקות - גיליון אחד-עשר - רבעון 4 - 2017
http://bit.ly/TWM_11
לקבלת המגזין במייל הרשמו: http://bit.ly/TW-Reg
>>> יש לכם מדפסת צבעונית? - הדפיסו עותק לפינת הקפה <<<
עזרו לנו להגיע לבודקים נוספים - עשו Share אל הדף שלכם.

בגיליון זה מופיעות הכתבות הבאות:
ראיון עם מנהלת הבדיקות לנה כץ - מראיין דורון בר .............................................. 4
בחן את עצמך - שאלה - טל פאר ...................................................................... 7
מפנימיית ימין אורד למחלקת QA באיביי - מיומנו של מרצה לבדיקות - קובי יונסי............. 8
חדשות מעולם הבדיקות- האם אוטומציה מחלישה אותנו כבודקים - קובי הלפרין ............. 10
בחן את עצמך - תשובה טל פאר....................................................................... 11
אתגרים ומשמעויות בבדיקות - Internet of Things - אלון לינצקי ............................... 12
האנציקלופדיה לבדיקות - בדיקות בגישת אג'ייל - אייל זילברמן .................................. 15
מבדקי מערכת אוטומטיים - השכבה החסרה - עמית ורטהיימר ................................. 16
מחפש צרות - כפול או שניים - מיכאל שטאל ....................................................... 20
ממשפט לבדיקות תוכנה ומה שביניהם - לי-אור וסרצוג מקובר.................................. 22
פינת הטיפים- בחן את את רעיונותיך והקשב לאחרים - קובי הלפרין .......................... 24
כלי לניהול בדיקות ובאגים- Lean Testing - שגיא וכמן.......................................... 25
מה הסקרים אומרים?... - יאן ברון .................................................................. 29

לצפיה ב-'לימודי QA '
לימודי QA
14/11/2017 | 13:36
12
64
שלום רב,

מעוניין לעשות הסבה מקצועית מהתחום הכלכלי לתחום המחשבים
הגעתי למסקנה שתכנות לא בשבילי (לא מעצלנות אלא בעיקר מאופי זה לא אני)

הגעתי לנושא הQA
מעוניין לדעת מנסיונכם מהו השכר ההתחלתי בתחום והאם בסיום הקורס אכן יש ביקוש בשוק העבודה לבוגרי הקורס
או שאמצא את עצמי מחפש ומחפש...

שמעתי על מכללת svcollege המלצות טובות מאוד על מקצועיות הקורס ואיכות החומר המועבר בשיעורים ועל כך שבוגרי המכללה אכן משתלבים בשוק העבודה במשכורות התחלתיות יפות מאוד

אודה לעזרתכם ואם יש בוגרים של svcollege וגם של מכללות אחרות שיכולים לתת טיפים, יתרונות וחסרונות או דברים מניסיונם ואיך הם השתלבו בשוק העבודה

תודה רבה
לצפיה ב-' היכן ללמוד בדיקות / איזו מכללה מומלצת?'
היכן ללמוד בדיקות / איזו מכללה מומלצת?
14/11/2017 | 14:30
73
היכן ללמוד בדיקות / איזו מכללה מומלצת?

הרוב מוצאים עבודה - איך ליזום בחיפוש עבודה (במקום להסתמך על הבטחות המכללות)  http://bit.ly/LinkedIn-TST

המשכורת לחסרי ניסיון ורקע נעה בטווח של 5-10.

רקע ללימוד עצמי לפני הקורס:

בהצלחה
לצפיה ב-'ובכן,'
ובכן,
14/11/2017 | 20:18
10
56
אם תכנות אינו בשבילך, יש סיכוי לא רע שגם בדיקות אינן. זה אמנם לא תנאי כניסה (לפחות לא למשרות במדרגת השכר הנמוכה), אבל בודק תוכנה הוא אדם שחי את המוצר וצריך לפחות להבין קוד (גם אם אינו כותב כזה).
האם יש ביקוש לבוגרי קורסים? ובכן, בוגרי קורסים מצליחים למצוא עבודה, כך שיש ביקוש לעובדים. לדעתי, הביקוש הוא פשוט לעובדים ללא הכשרה, כי הקורסים (כל אלה שאני שמעתי עליהם) לא נותנים שום הכשרה שמקום העבודה יכול להסתמך עליה. ההבדל בין SVC לבין קורסים אחרים הוא שהוא ממוקד הרבה יותר על איך להגיע לראיון ואיך לעבור אותו. עד כמה הוא יעיל? אין לי מושג - בוגרי קורסים לא עומדים בדרישות הסף למשרות אליהן יצא לי לגייס.
לצפיה ב-'דרישות סף'
דרישות סף
15/11/2017 | 00:00
7
60
כוונתך בדרישות סף הוא הידע המקצועי?

האם תואר רלוונטי מהווה שיקול? או יותר חשובה המקצועיות?
לצפיה ב-'כן, כן וכן. '
כן, כן וכן.
15/11/2017 | 00:20
6
46
בסופו של יום, לכל מה שנמצא בקורות החיים יש מטרה אחת ויחידה - לשכנע את המגייס שיש סיכוי סביר שהמועמד יעבור את הראיון. תואר רלוונטי מהווה שיקול חשוב מבחינתי, כי יש מתאם בין תואר כזה לסיכוי לעבור את הראיון. גם ניסיון נותן לי יכולת כלשהי לנחש מה הסיכוי של מועמד לעבור ראיון.
כשמדובר במשרת כניסה, זה אף פעם לא "זה או זה" אלא "זה וגם זה" - קורות החיים מציירים תמונה, ואם השתכנעתי שיש לך סיכוי - אזמין אותך לראיון.
"מקצועיות", אגב, זה לא משהו שאתה יכול ללמוד בקורס, או בתואר. אתה יכול ללמוד את זה בעבודה, לאורך זמן. הכשרה נותנת לך כלים שאתה יכול להפעיל בסביבה המקצועית. הכשרה טובה תיתן כלים חזקים, הכשרה גרועה תיתן אוויר חם.

ספציפית לגבי קורסי הסבה לבדיקות - כאשר מגיע אלי מועמד שמציין בקורות החיים שלו "עברתי קורס בדיקות ויש לי הסמכת ISTQB" (אף אחד לא כותב CTFL, שזה מה שיש להם בפועל), אני מתייחס לזה כנקודה לרעת המועמד (גילוי נאות - עברתי את הבחינה של CTFL, התעודה מתחבאת אצלי בבית), כי זה אומר שלא רק שצריך ללמד אותם דברים מאפס, אלא שיש גם הרגלים מגונים שצריך לשבור (וגם, יותר מדי אנשים ניגשים לקורס בדיקות כי משהו סיפר להם שאפשר להיות בודק תוכנה בלי להתאמץ. אז כבוגר קורס, אתה חלק מקבוצה לא מאוד אטרקטיבית גם אם אתה עצמך שונה). מצד שני - זה אני ואלה דעותי. יש כאלו שיאמרו שהם כן מוצאים ערך בקורסים האלה.  
לצפיה ב-'תיקון קל - "סיכוי לעבור את הראיון" => "סיכוי להקלט היטב"'
תיקון קל - "סיכוי לעבור את הראיון" => "סיכוי להקלט היטב"
15/11/2017 | 08:01
35
עמית כתב "לכל מה שנמצא בקורות החיים יש מטרה אחת ויחידה - לשכנע את המגייס שיש סיכוי סביר שהמועמד יעבור את הראיון",
אמנם מה שכתוב בקו"ח מופנה לקראת ראיון - אך הן מטרת המגייס והן מטרת המגוייס היא לא רק למעבר הראיון - אלא אפילו הרבה יותר מכך - לקליטה טובה בתפקיד!
הראיון הנו רק כלי אחד של המגייס בכדי לנסות להעריך זאת.
אין זו לטובתו של המגייס ובוודאי שלא לטובתו של המגוייס - אם יקבל את העבודה ואז לא יענה על הציפיות (בגלל זה יש בעיתיות רבה כשאנשים מנסים "לייפות" הדברים ושאר טריקים למעבר ראיון ללא היכולות הנדרשות) - מנהל ראוי - לא ייתן לעובדים כאלו להשאר ברגע שיראה כי טעה בזיהוי יכולות המגוייסים.
לצפיה ב-'גיל המועמד'
גיל המועמד
15/11/2017 | 08:29
4
38
תודה רבה על התשובות

לגבי גיל המועמד?
אני בן 32, האם הגיל הוא פקטור בתחום זה?

לצפיה ב-'באופן רשמי? לא'
באופן רשמי? לא
15/11/2017 | 08:37
39
בפועל, כן.
יש לפעמים כל מיני רמזים במודעות הגיוס ("אווירה דינמית ותוססת") ולפעמים זה פשוט עניין של איך המראיינים ירגישו שתתאים מבחינה חברתית (רמז - אם זה סטארט-אפ בו כל העובדים הם בני שלושים פלוס מינוס, חלק נכבד מבני הארבעים ומעלה ישדרו אווירה אחרת, והנה קיבלת אפליה בלי שהמראיין מתכוון או מודע לזה).
לצפיה ב-'כבן 32 לא תהיה לך בעיה למצוא עבודה'
כבן 32 לא תהיה לך בעיה למצוא עבודה
15/11/2017 | 10:29
2
50
מאידך - חלק מהאנשים מתחילים לנטוש את עולם ההייטק בסביבות גיל 45-50 מכיוון שהצעירים חסרי הניסיון אינם מבינים את היתרון בגיוס אנשים מנוסים יותר, או חוששים שיתקשו לנהל מישהו מבוגר מהם,
עד לפני כמה שנים גם אנשי HR דחפו לכיוון זה (והיום אותם אנשי HR מתקשים בעצמם למצוא עבודה בגילאים אלו - צחוק הגורל ),
בשנים האחרונות קמה צעקה, והתחילו להפנים קצת הנושא ולדחוף לשינוי - אבל זה תהליך איטי...
בתור אחד שעבד עם אנשים בגיל 60 שהיו הרבה יותר חברתיים, ספורטיביים ונחמדים מהרבה בני 30 - לדעתי הכל שטויות במיץ.  (או במילים אחרות - כל אדם לגופו)
לצפיה ב-'תודה רבה לכם על התשובות'
תודה רבה לכם על התשובות
17/11/2017 | 15:15
11
לצפיה ב-'גילאי 45-50'
גילאי 45-50
24/11/2017 | 00:07
19
מדוע בגילאי 45-50 נפלטים העובדים בתחום ההייטק?
האם מראש לדעת שההסבת קריירה תהיה למקסימום 20 שנה ובגיל 50 שוב ריסטרט?
מה הסיבה ש"לא אוהבים" אנשים בגילאי 50 פלוס בהייטק?

לצפיה ב-'לא ממש מדוייק....'
לא ממש מדוייק....
15/11/2017 | 07:54
1
54
בניגוד לבוגרי קורסים מהם אני רואה הרבה שמצליחים להתברג,
ומעט בוגרי תואר שטורחים להכנס למקצוע (למרות שלהם לא אמורה להיות בעיה),
הרי שאין כמעט אנשים ללא שום הכשרה שנכנסים לתחום.
(בניגוד לעמית - אני מתפקידי עוקב אחר נתונים אלו באופן קבוע - לפחות מתוך מה שניתן לראות ממעל 13.5K בודקים אליהם אנו מחוברים בלינקדאין - ועוד כמה אלפים אליהם פנינו בבקשת התחברות)
אז כן - העובדה שבוגרי קורסים מצליחים להכנס למקצוע נעוצה בכך שיש ביקוש ער (מעבר לכמות בוגרי התארים הפונים למקצוע), אבל המסקנה של עמית נעוצה בעיקר באיך שהוא רואה את הדברים ולא איך שמרבית המנהלים המגייסים רואים את הדברים.
(מכיוון שעמית הוא בין הפעילים היחידים שנותרו בפורום זה שעבר ברובו לפייסבוק - עלולה להיווצר פה תחושה שונה מהמצב בפועל)
לצפיה ב-'גם אופציה'
גם אופציה
15/11/2017 | 08:00
27
לצפיה ב-'רגרסיה ביפנית זה עדיין רגרסיה - גיל גולדשטיין (עולם הבדיקות)'
רגרסיה ביפנית זה עדיין רגרסיה - גיל גולדשטיין (עולם הבדיקות)
13/11/2017 | 23:31
10
רגרסיה ביפנית זה עדיין רגרסיה - גיל גולדשטיין (עולם הבדיקות גיליון #9)
תמיד חלמתי על רילוקיישן, אפילו אם זה רק לתקופה קצרה - רק בשביל החוויה. כמו רבים אחרים, רציתי ללכת לעבודה ברחובות עם מבני ענק ולעצור ב-"סטארבקס" לקפה. בדמיון שלי זה תמיד היה ארה"ב, מעולם לא חשבתי על אפשרות לרילוקיישן במדינה אחרת
בתור בודק תוכנה לא חשבתי שאי-פעם תוצע לי ההזדמנות לרילוקיישן אבל לשמחתי טעיתי...
לצפיה ב-'בודק תוכנה QA ראשון בחברת סטרטאפ'
בודק תוכנה QA ראשון בחברת סטרטאפ
08/11/2017 | 20:19
8
105
שלום וערב טוב לכולם,
התקבלתי לעבודה  בחברת סטרטאפ קטנה בתפקיד בודק תוכנה יחיד בחברה. 
במסגרת תפקידי אני צריך לתכנן את תהליכי האיכות והבדיקות בחברה  (יש לי ניסיון בבדיקות של בערך שנתיים)
אשמח לקבל עצות וטיפים במה להתחיל קודם (מה עושים ביום הראשון לעבודה) ומה סדר הדברים הנכון כדי לבנות את תהליך האיכות בצורה נכונה.
תודה לכולם
לצפיה ב-'תראה,'
תראה,
08/11/2017 | 22:25
63
תגיע בבוקר, שתה תה (או קפה, אם אתה מאלה) ואז תפוס מישהו זמין שיכול להסביר לך מה הקטע של המוצר ולהראות לך מי נגד מי. קח קצת זמן (איפשהו בין שעה לחודש) כדי לנסות להבין מי נגד מי - מה המוצר עושה, מה גורם לאנשים לשלם (או, במקרה הזה, למשקיעים לשים כסף) ואילו תהליכי עבודה כבר קיימים (איך מנהלים את המשימות, באיזה source control משתמשים). גם אם אתה לא כותב קוד, אתה רוצה לבקש מהם שיראו לך איפה הקוד נמצא כדי שתוכל לקרוא (לא יודע לקרוא קוד? אף פעם לא מאוחר מכדי ללמוד).
תוך כדי שמראים לך את המוצר, שים לב לדברים שנראים לך מוזר, ושאל עליהם. חלק מהשאלות אולי ייתקלו ב"אוי, לא חשבנו על זה" (קרדיט מיידי לטובתך) וחלק אחר יקבלו תשובה ויעזרו לך להבין את המוצר טוב יותר.
חוץ מזה, מישהו שכר אותך - בטח יש לו (או לה) ציפיות. שב לשיחה קצרה כדי לקבל כיוון ראשוני של מה הכי דחוף.

ובהצלחה.

נ.ב.
שים לב, יש פה מעט מאוד תוכן מעשי ופרקטי. הסיבה לזה היא שאתה תצטרך להמציא את הגלגל שלך  - צריך לאזן בין עומס בירוקרטי לבין כאוס ולהבין איך מתמקדים בדברים החשובים. בלי לדעת מה העסק עושה, עם מי אתה עובד באופן יומיומי, מי צריך את העזרה שלך ואיזו עזרה הוא צריך, אי אפשר למצוא תהליך שיתאים באופן כללי לכולם.
לצפיה ב-'תתחיל מלבקש מהם לגייס מנהל בדיקות עם ניסיון...'
תתחיל מלבקש מהם לגייס מנהל בדיקות עם ניסיון...
09/11/2017 | 09:16
4
65
כן - אני מודע לכך שאני נשמע "קצת" ציני על הבוקר,
אבל לבקש ממך (ולעיתים אף מחסרי ניסיון כלל) להקים מערך בדיקות זו פשוט זילות של המקצוע,
ולהסכים להתגלח במקצוע ניהול הבדיקות על חשבון עתיד הסטארטאפ - זה גם לא משהו אידיאלי...
אז יש לך המון מה להגדיר בשיטות וכלי הניהול של בדיקות, ללמוד איך לתכנן אסטרטגייה של בדיקות, להבין את הפוליטיקה של הגורמים הסובבים ושאר בעלי העניין,
וזה עוד לפני שהלכנו להגדרת הפן הטכני של הבדיקות.
לצפיה ב-'מנהל בדיקות עם ניסיון - תגובה'
מנהל בדיקות עם ניסיון - תגובה
09/11/2017 | 09:50
3
61
צר לי מאוד והתאכזבתי לקבל ממנהל הפורום (שמטרתו לקבל מידע בנושאים שונים בתחום הבדיקות תוכנה) תגובה צינית שכזו.

במקום לקבל תשובה עניינית התחושה שלי זה תשובה מזלזת הן בכישורים שלי (נכון אני לא עם הרבה ניסיון) והן במקצוע הבדיקות, למה לנצל את הנושא ולהשתלח בכל התעשייה שלכאורה מזלזלים במקצוע הבדיקות (וגם אם זה נכון זה לא המקום ולא התזמון המתאים). אתה טוען שאני מנסה כביכול "להתגלח" על חשבון עתיד הסטרטאפ, מאיפה הקביעה הזו כשאתה לא מכיר אותי ולא את דרישות המשרה שהתקבלתי איליה ומה השיקולים של החברה עצמה.
זה שיש לי המון מה ללמוד זה ברור בשביל זה שלחתי הודעה בפורום אז אתה לא מחדש לי כלום (מבחינתי בתגובה שלך לא קיבלתי מידע שאני לא מכיר ולא מודע איליו)
לצפיה ב-'צר לי שנעלבת ומקווה שלפחות קראת את שאר התגובה'
צר לי שנעלבת ומקווה שלפחות קראת את שאר התגובה
09/11/2017 | 10:17
2
42
אבל כשאתה מציין ניסיון של שנתיים בתחום, ושאתה מתבקש לנהל תהליך כזה - זה מראה על בעיה
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
09/11/2017 | 10:40
1
35
כן קראתי את שאר התגובה, כנראה שאתה לא הבנת מה שאלתי.
אני לא אמרתי שאני הולך להיות מנהל הבדיקות בחברה אלא שאני צריך לתכנן ולשפר את תהליכי האיכות והבדיקות בחברה (זה לא אומר בהכרח שאני הולך עכשיו להיות מנהל הבדיקות החברה ולקבוע אסטרטגיות). עם ניסיון של שנתיים אני חושב שאפשרי לפחות להתחיל את התהליך (ובהמשך לגייס מנהל בדיקות מנוסה).
ושוב התגובה שלך לצערי (זה מראה על בעיה) זו דעתך האישית ואני אישית מכיר אנשים מהתחום שקיבלו הזדמנות שכזו ולמדו והתקדמו וצברו ניסיון גם אם בסוף לא הפכו להיות מנהלי הבדיקות בפועל. 
ישנם חברות סטרטאפ שלא מגייסות בתפקיד הראשוני מנהל בדיקות (מעדיפים לגייס מישהו עם ניסיון ויכולות מקצועיות כדי לשפר את האיכות) 
אתה מוזמן לבדוק את זה.....
לצפיה ב-'אני רוצה רגע להידחף'
אני רוצה רגע להידחף
09/11/2017 | 22:43
33
קודם כל, חשוב לי לומר - כל מה שאני עומד לכתוב כאן אינו הערה אישית, כי אני לא מכיר אותך, או את החברה, ואין לי מושג ירוק מה הציפיות שלהם ממך.

עם זאת, אני כן מזדהה (לא מעט אפילו) עם התחושה הכללית של קובי - בודק תוכנה יחיד בחברה, לא משנה איך עוד קוראים לו, הוא מנהל הבדיקות בחברה. יש לו מנהל אישי, אבל הוא הסמכות המקצועית העליונה בכל מה שקשור לבדיקות תוכנה. למה? כי אין אף אחד אחר בסביבה. בכנות, עם חמש וקצתשהו שנות ניסיון - אני יודע לומר שמשימה כזו גדולה עלי בחצי מידה (תרגום - אני די בטוח שאני יכול להתמודד איתה, אבל אני יודע שההתחלה תהיה קשה ומלאה טעויות). אני יודע לומר שלפני שלוש שנים, משימה כזו הייתה גדולה עלי בסדר גודל או שניים (תרגום - הייתי מפשל שם בצורה כואבת).  יותר מזה, הודות לאפקט dunning-kruger- לפני שלוש שנים גם הייתי פחות מודע לפער הזה.  (אילוסטרציה - https://understandinginnovation.files.wordpress.co... ).

כאשר סטארט-אפ מפרסם מודעת גיוס לבודק תוכנה ג'וניור, הוא אומר "מה שחשוב לי מבודק תוכנה הוא מדרגת שכר נמוכה". האמירה הזו, בלי קשר למי שנשכר, מצביעה על בעיה נפוצה הרבה יותר מדי של הבנת הערך שאמור להגיע מבדיקות תוכנה. לכן, כיוון שכל אחד יכול להיות בודק תוכנה ואין ערך בהתמקצעות (כך על פי התפיסה הבעייתית), אפשר לתפוס מישהו עם מעט ניסיון וזה יוסיף את אבקת הקסם שאנחנו צריכים.
לכן, כאשר סטארט-אפ עושה כזה דבר, מדובר בזילות של מקצוע הבדיקות. בלי שום קשר למי שמאייש את המשרה.

הדבר השני הוא מצד העובד - עם שנתיים ניסיון, אני מניח שיצא לך להיתקל כבר בדברים שעובדים עקום "כי ככה כתבו את זה פעם, ועכשיו יקר מדי לשנות את זה" (או, כמו שקוראים לזה אצלנו "מסיבות היסטוריות"). הטעויות שתעשה בתחילת הדרך (וכולם עושים טעויות) ייגררו לאורך לא מעט זמן. הדרכים בהן תפעל יגדירו תהליכים ויצרו הרגלים אצל כולם (כולל, אגב, את הציפיות משאר הבודקים שאולי יגייסו בעתיד - כבודק תוכנה יחיד, אתה צריך ליצור רושם של סופרמן). אין לי ספק שאתה תלמד המון בתהליך הזה, ואין לי ספק שתעשה גם לא מעט דברים טובים. אבל כשאתה מקבל משרה כזו, הסיכון שאתה מציע לעסק לקבל (והעסק, שבמקרה הגרוע, לא מבין חצי דבר בבדיקות תוכנה, מקבל בלי להבין) די משמעותי - תהליכי בדיקות שלא מתאימים למוצר המפותח יכולים לגרום למגוון בעיות -
האטה בקצב הפיתוח, בזבוז זמן על תיקון דברים מיותרים, הכנסה של שגיאות נוספות לתוך המערכת, ומרמור כללי במקום העבודה. המקרה הגרוע ביותר של פרוייקט בדיקות שנכשל איננו "מפטרים אותי", אלא "המקום בו אני עובד קורס".  נשמע קצת פטאלי, אבל במקומות קטנים, ההשפעה של כל אדם גדולה מאוד. במקרה היותר נפוץ, הטעויות שתעשה יעלו לחברה לא מעט כסף לאורך הזמן.  
הגדרת תהליכים היא עבודה קשה מאוד (אנחנו כרגע מגדירים תהליכים בצוות, עם לא מעט אנשים מנוסים למדי ובהקשר שאנחנו מכירים היטב, ואנחנו מזיעים לא מעט בתהליך הזה), ואני מוכן להבטיח לך שאם תסתכל לאחור בעוד שנה מהיום, יהיו לא מעט דברים שתאמר עליהם "בדיעבד, הייתי צריך לפעול אחרת". במיוחד, אגב, במקומות בהם תשים לב שהגדרת תהליך בלי להתכוון לזה - פשוט על ידי איך שעבדת.

כאשר שולי הטעות נמוכים (אין לסטארט אפ רזרבות תקציביות כמו שיש לחברה גדולה יותר, וכשיש לך רק מוצר אחד ורק צוות אחד, המוצר הזה לא יכול לקרטע בלי להפיל את החברה), הבחירה האחראית היא למצוא מישהו שכבר עבר סבב אחד של טעויות כאלה ויודע לא לחזור עליהן, או לפחות למצוא מישהו שראה מקרוב את הבחירות ואת הטעויות שעשו אחרים ולמד מהן. כשאתה מקבל משרה כזו ואין לך את הרקע הזה, שים לב למשקל שמונח לך על הכתפיים.

אחרי שאמרתי את זה - אני עדיין מאחל לך בהצלחה, ואם יהיו לך שאלות או התלבטויות, אשמח לנסות לעזור (ואני בטוח שגם קובי ישמח לתרום עצה או שמונה).

(ובלי קשר, המלצה, מחק את המילה "איכות" מהמילון שלך, אם איכות תהיה רק הבעיה שלך, הפרוייקט ייכשל לפני שתספיק לומר ג'ק רובינזון)
לצפיה ב-'דיון שאולי יכול לעזור לך'
דיון שאולי יכול לעזור לך
10/11/2017 | 14:32
1
37
לצפיה ב-'מאוד מזדהה..כמה עצות'
מאוד מזדהה..כמה עצות
12/11/2017 | 16:37
30
גם אני התחלתי תפקיד ניהולי אחרי שנתיים וחצי נסיון. אמנם נסיון נרחב מבחינת כמות הדברים שנחשפתי אליהם, אבל עדיין רק שנתיים וחצי. אני כמעט 3 שנים ראש צוות ואין מה לעשות..הכל תלוי בך..צא מנקודת הנחה שהאנשים שעובדים אתך, לא ממש מבינים את התחום ובמקרה הטוב הם עוד נותנים לו את הכבוד הראוי לו כמקצוע. יש כאלה שגם לא מבינים את זה וחושבים שאין פה מטודולוגיה והכל זה ניסוי ותהייה על סף השרלטנות. לכן, הכל בגדול תלוי בך ובמה שתעשה מזה. אני מציע להשיג חומר כתוב כדי להתמקצע יותר.
תתחיל כאמור כמו כל דבר מללמוד את המערכת..אני אישית נצמדתי לדבאופס ולמפתחים בחברה ולא זזתי מהחדר שלהם במשך חודשיים. אתה צריך לחפש תהליכים ופחות להתעניין בקוד וכו'. להבין תהליכים ומה רץ מאחורי התהליכים.
במקביל, הייתי מתחיל לבנות מיפוי של המערכת, אם יש מסמכי דרישות אז הייתי מתחיל לנסות להבין אותם במקביל.
בשלב הבא, הייתי כותב לעצמי איזה STP ראשוני, על מנת להבין מה צריך לבדוק ומה הצרכים שלך. תתחיל לאגור ציוד בדיקות ובמקביל תנסה לתכנן את בניין הכוח, איזה בדיקות חשובות יותר, נקודות כשל, עומסים וסטרס על המערכת.. איפה ניתן לאתגר אותה בהמשך תהליך הפיתוח שלה.
תמנע מאוטומציות וכו' בשלב הראשון.
תנסה לבנות תכנית עם יעדים לפי שלבי הפרוייקט.
הכי חשוב, מעורבות בכל פינה קיימת. יהיו מי שלא ירצו אותך בכל פינה והצורך שלך הוא להיות בכל נקודה ובכל צומת פיתוח.
זהו בשלב הזה, בהצלחה.

לצפיה ב-'איך מודדים איכות'
איך מודדים איכות
07/11/2017 | 15:38
2
31
שלום רב,
אודה לכם על עזרתכם בפיצוח השאלה באלו דרכים ניתן למדוד את איכות הגירסה המדולברת.
תודה רבה!
לצפיה ב-'מגדירים מה חשוב לעסק'
מגדירים מה חשוב לעסק
08/11/2017 | 07:56
1
21
"איכות" זה לא מעניין. אף אחד לא יודע מה זה, ורובנו נדע לזהות את זה כשנראה את זה. זה גם חסר משמעות מבחינה עסקית.
מה שחשוב יותר הוא להבין מה מעניין את העסק.  הנה כמה אופציות:
- אפליקציה לטלפונים יכולה למדוד את אחוז המשתמשים שמסירים את האפליקציה ולשאוף לצמצם את המספר הזה.
- אפשר למדוד את כמות הפניות לתמיכה הטכנית שקשורות לפיצ'רים חדשים.
- כמות השגיאות שנזרקות לתוך הלוגים,
- זמני התגובה של המערכת
- ביקורות חיוביות על המוצר
- דפוסי שימוש במוצר
- כמות הhotfixes שמשוחררים בחצי שנה
- זמן פיתוח פיצ'רים (בחלק מהגרסאות למימוש אג'ייל, עושים את זה עם story points)
- כמה משאבים נדרשים רק כדי להחזיק את השרתים באוויר
- כמה זמן משתמשים נמצאים בתוך האפליקציה שלנו.

יש דבר אחד משותף אחד לכל הדברים האלה (ולכל מיני מדדים אחרים שהחמצתי) - הדבר הראשון שהם עושים הוא להבין מה חשוב לעסק ולהתמקד בזה. כל מיני מדדים כמו "כמה באגים מצאתי" או "כמה כיסוי בדיקות יש לי" הם כלים שיכולים להועיל לך בעבודה היומיומית (טוב, השני יכול, הראשון סתם מסיח את הדעת), אבל חסרי משמעות ברמת המוצר - כשפייסבוק משחררים באג לאוויר שמרגיז את המשתמשים, הקהל שלהם ממילא שבוי. אבל אם בעקבות הבאג הזה יש להם ירידה של עשירית אחוז בהכנסות מפרסומות - הבאג הזה יעלם מהר מאוד.  אם תצליחו למצוא את הדברים האלה בגללם צריך להזעיק את כולם ולתקן דברים *עכשיו*, תוכלו לנסות ולהשתפר בהם.

חוץ מזה, ליואל יש דבר או שניים להגיד על מדדים (סיכום זריז - השתמשו בזהירות, החליפו מעת לעת):
לצפיה ב-'תודה'
תודה
08/11/2017 | 13:10
11
הרבה תודה. בהחלט נותן פרספקטיבה, ומענה לאתגר וכיווני מחשבה. עוזר לי מאוד. רב תודות!
לצפיה ב-'מומחה UFT \QTP מחפש פרוייקטים או הדרכה'
מומחה UFT \QTP מחפש פרוייקטים או הדרכה
07/11/2017 | 17:24
1
54
מומחה QTP\UFT מעוניין לעסוק כמשרה נוספת בהדרכה על UFT\QTP ואו בפיתוח פרוייקטים 
אפשרות ליעוץ
יש לי 6 שנות נסיון על מגוון מערכות ופלטפורמות

לצפיה ב-'וזה הלינק למייל שלי'
וזה הלינק למייל שלי
07/11/2017 | 17:55
28
לצפיה ב-'לימוד QA'
לימוד QA
29/10/2017 | 11:52
4
129
מתלבט היכן ללמוד QA בטכנין הקורס נערך 3 חודשים ובגו'ן ברייס 7 חודשים 

לצפיה ב-'זה נבלה וזה טריפה'
זה נבלה וזה טריפה
29/10/2017 | 20:51
2
105
למרבה הצער אין (למיטב ידיעתי, בארץ) מקום מסודר בו אפשר ללמוד בדיקות תוכנה היום - מה שיש לך הוא אוסף של קורסים מחופפים שמתיימרים לתת לך בתקופת זמן מאוד קצרה גם ידע בסיסי ב"מה זה מחשב" (ו"מה זו תוכנה"), גם לתרגל כלי או שניים שיכול להיות שתיתקל בהם בתעשייה (ויכול להיות שלא) וגם ידע על "מה הן בדיקות תוכנה" - וכל זה לאנשים שאין להם שום רקע קודם.
כל הקורסים האלה הם הכשרה סוג ב' במקרה הטוב, והקניית הרגלים רעים במקרה הנפוץ.

מה כן?
ובכן, אם זו אופציה מבחינתך - תואר במדעי המחשב. חלקם כוללים קורס או שניים על בדיקות תוכנה, ואחרי שיש לך קצת רקע בתכנות, מסדי נתונים, רשתות וכו', הקורס יכול להיות ממוקד הרבה יותר ולהיקלט הרבה יותר טוב (גם אם הקורס עדיין מבוסס על הסילבוס הבסיסי של ISTQB, שאני פחות מחבב).
אם לא היה לך קורס בדיקות במהלך הלימודים - לא כזה נורא. אפשר למצוא עבודה בבדיקות גם בלי זה, ואחרי קצת זמן בעבודה ללכת לקורס בן שבוע כדי להשלים את הפערים המתודולוגיים (והפעם - עם היכולת לשים לב בעצמך מה קשור למציאות ומה סתם קשקוש).
אם תואר אינו אופציה מבחינתך, אני ממליץ ללמוד לבד מהאינטרנט. אפשר להעיף מבט על BBST
(לינק - http://www.testingeducation.org/BBST/ ) ולהתחיל משם. אפשר גם סתם להיעזר בגוגל.

נקודה אחת בה לקורסים יכול להיות יתרון - אמנם הקורס עצמו הוא לא משהו שנדרש ברוב מוחלט של המשרות (ואם אני זוכר נכון, גם לא מצויין כ"יתרון"), אבל לחברות שמנהלות את הקורסים יש גישה למגוון משרות רחב ויש להן אינטרס לעזור לך להגיע לראיון עבודה, אז אולי יש להם את היכולת להפעיל לחץ ולהעביר את קורות החיים שלך את הסינון הראשוני. אין לי מושג ירוק לגבי סיכויי הקבלה של אנשים למשרה עם וללא קורס שכזה, אבל אני אופתע מאוד לגלות מקום שמוכן לגייס בוגרי קורס בדיקות ולא יסכים לקבל סתם אדם אקראי מהרחוב עם ראש על הכתפיים.
וגם, אני משער שישנם עוד כמה אנשים, חוץ ממני, שרואים בקורס בדיקות נקודה לחובת המועמד ולא לטובתו (אבל אני מניח שאנחנו מיעוט - לרוב לא באמת אכפת).
לצפיה ב-'מסכים איתך חלקית'
מסכים איתך חלקית
02/11/2017 | 17:30
1
55
אני בוגר קורס והיום אני עובד ב-QA. אני כן גם יודע שהמון תלמידים במחזור שלי מצאו עבודה, חלקם גילו שזה לא בשבילם (אבל נשארו עד לסוף...) וחלקם לא מוצאים כי לדעתי הם לא מחפשים חזק מספיק כי אני כן יודע שהשוק צמא לכח עבודה QA זול. ונכון השכר לא יהיה 5 ספרות בהתחלה, אבל אחרי שנה שנתיים +- השכר האמיתי יגיע, חשוב כמובן ללמוד באופן עצמאי/מהחברה עצמה על כל מה שאפשר ללמוד, תכנות, קוד, אוטומציה, מתודולוגיות.
אני אישית אמליץ על תואר למי שיש את הכסף, סבלנות ויכול להרשות לעצמו לא להחזיק עבודה במשרה מלאה.
צריך להיות עם ראש, ללמוד כל הזמן, אם רוצים קורס חייבים להיות תותחים ולהתפתח באופן אצמעי מהקורס בעוד כיוונים כי הקורס מקיף דברים בסיסיים (חשובים!) אבל בסיסיים, וע"מ להגדיל את הסיכויים לעבודה אז כדאי ללמוד באופן עצמאי בנוסף לקורס.
לצפיה ב-'ובכן, '
ובכן,
02/11/2017 | 19:42
55
היות שיש לך ניסיון שאין לי (לא הייתי צריך להסתמך על קורס בדיקות כדי למצוא עבודה, כך שהמידע שיש לי על הקורסים הוא בעיקר מקריאת סילבוסים וממועמדים שיצא לי לראיין) - האם קורס כזה יהיה מה שיגרום לך, כמעסיק פוטנציאלי, לזמן מועמד לראיון ולא לזרוק את קורות החיים לפח? בסביבה המיידית שלי התשובה היא "לא". שאלה חשובה יותר - בין מי שמתהדר בתואר "בוגר קורס" ובין "סטודנט למדמ"ח באוניברסיטה הפתוחה": את מי תעדיף? שניים-שלושה קורסים באו"פ הם בערך אותה השקעה של זמן, עולים משמעותית פחות (7000 ש"ח לשלושה קורסים בהנחיה מוגברת, לעומת קרוב ל20,000 בחלק מהקורסים) ומספקים הכשרה עדיפה.  לא בדקתי, אבל אני מניח שהם גם מספקים יתרון בסינון קורות החיים.

בעיקר שמתי לב למשפט אחד שלך - "אם רוצים קורס חייבים להיות תותחים ולהתפתח באופן עצמאי מהקורס". מי שיכול לעשות את זה לא צריך את הקורס, הוא ימצא עבודה בכל מקרה.
לצפיה ב-'קרא דיונים קודמים בנושא'
קרא דיונים קודמים בנושא
05/11/2017 | 08:04
30

חם בפורומים של תפוז

המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
המוזיקאי לירון עמרם מתארח בפורום
המוזיקאי לירון עמרם...
המוזיקאי המוכשר והייחודי ופריצת השנה בגלגל``צ...
אירוח בנושא פיענוח ציורי ילדים
אירוח בנושא פיענוח...
מעלים ציורים של הילד/ה שלכם ומקבלים פיענוח לציורים
אירוח בנושא פיענוח ציורי ילדים
אירוח בנושא פיענוח...
מעלים ציורים של הילד/ה שלכם ומקבלים פיענוח לציורים
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ