לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86178,617 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אודות הפורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה
הפורום לא פעיל
x
הודעה מהנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום תרבות מרוקו

המשך >>

לצפיה ב-'מחווה לג'ו עמר ביום חמישי 27.8 בצוותא ת"א'
מחווה לג'ו עמר ביום חמישי 27.8 בצוותא ת"א
20/08/2009 | 23:19
4
9
לצפיה ב-'תודה על המידע'
תודה על המידע
27/08/2009 | 10:50
4
זמר ענק.

כל הכבוד ליוזמים מחווה זו לג'ו עמר ז"ל
לצפיה ב-'הציון של רבי ג'ו יוסף עמר אשר בכפר בינון'
הציון של רבי ג'ו יוסף עמר אשר בכפר בינון
28/08/2009 | 01:10
2
6
שלום חברים יקרים !!!!!

גם השנה כבכל שנה אנו הנכדים של - יוסף באנוז ז"ל - עלינו לקיים אזכרה לסבנו היקר בבית העלמין של מושב יד רמבם , אשר בכפר בינון , שם גם ציונו של ר' ג'ו יוסף עמר , במרחק קברים ספורים !!!!!

אז לכל אוהביו ומוקיריו הינה צילמתי את הציון !!!!!

בברכה

בנט בלאד ספרו - yaffa banouz
לצפיה ב-'הציון של ר' יוסף ג'ו עמר '
הציון של ר' יוסף ג'ו עמר
28/08/2009 | 01:16
1
5
הציון של ר' יוסף ג'ו עמר אשר בכפר בינון

yaffa banouz

לצפיה ב-'הציון של ר' יוסף ג'ו עמר ורעייתו ז"צל'
הציון של ר' יוסף ג'ו עמר ורעייתו ז"צל
28/08/2009 | 01:24
3
הציון של ג'ו עמר ורעייתו - יד רמבם- כפר בינון

ת.נ.צ.ב.ה.

בברכת שבת שלום !!!!!

יפה באנוז
לצפיה ב-'מתמודדים עם השפעת ב- אנשים'
מתמודדים עם השפעת ב- אנשים
( לעמוד שלי בתפוז )
19/08/2009 | 14:35
1
10

חרדים מהחזירים? מושפעים מהשפעת?  
פרופ' מרווין שפירא, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי ת"א, בא לעשות סדר בבלאגן. בין השעות 16:00-17:00 הוא ישיב לכל שאלותיכם בנושא בפורום מחלות זיהומיות:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...

מאיה אשכנזי המגודלת האדומה של מגודלים מתארחת בפורום!‬
החל מהשעה 18:00 היא תשיב לכל שאלותיכם אליה, אותן רציתם לשאול אותה לאורך העונה:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/SiteForum/meguda...

ד"ר רונית אבוטבול וד"ר מירי שרגנהיים - וטרינריות המטפלות בהומיאופתיה בבע"ח יתארחו בנושא טיפול טבעי גם בחיות בפורום הומיאופתיה קלאסית, בין השעות 20:00-23:00. האירוח בשיתוף האגודה להומיאופתיה קלאסית.
אתם מוזמנים לשרשר את שאלותיכם כאן:

עדי יותם, יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, תתארח החל משעה 22:00 בפורום הנקה ותשיב לשאלות בנושא הנקה וחוזרה לעבודה, ועל הסתגלותם של תינוקות ופעוטות למסגרת החדשה
אתם מוזמנים לשרשר את שאלותיכם:

ההוביט, שר הטבעות, הארי פוטר נפגשים ב-27.8 בכנס מיתופיה.
רוצים גם אתם להיות שם? היכנסו לפורום מדע בדיוני ופנטזיה וענו על מספר שאלות. 50 גולשים שיענו נכונה על החידון שמתפרסם בפורום יזכו מאיתנו בכרטיס זוגי לכנס!
בנוסף, הטבה מיוחדת לגולשי : הדפיסו והביאו את הפלייר המצורף בהודעה על התחרות וקבלו כרטיס חינם לאחד מאירועי הכנס על כל רכישת שני כרטיסים.
הכנסו לקישור לפרטים נוספים:

תחרות הצילומים בפורום חובבי תעופה מתקרבת לסיומה!
הצביעו לצילום המטוס שאהבתם ביותר והשפיעו:
לצפיה ב-'test'
test
19/08/2009 | 22:46
4
לצפיה ב-'פרשת ראה - אפס כל לא יהיה בך אביון.'
פרשת ראה - אפס כל לא יהיה בך אביון.
14/08/2009 | 06:09
1
9

שבת שלוםI

….. "מקץ שבע שנים תעשה שמיטה. וזה דבר השמיטה שמוט כל בעל משה (מ' פתוחה ושי'ן ימנית. כלומר, מלווה)  ידו אשר ישה ברעהו לא יגוש (מלשון, נוגש ועריץ) את רעהו ואת אחיו כי קרא שמיטה לה'....אפס כי לא יהיה בך אביון כי ברך יברכך ה' בארץ אשר ה' אלהיך נותן לך נחלה לרשתה..... כי יהיה בך אביון מאחד אחיך באחד שעריך בארצך אשר ה' אלהיך נותן לך לא תאמץ את לבבך ולא תקפוץ את ידך מאחיך האביון. כי פתוח תפתח את ידך לו והעבט תעבטנו (להלוות) די מחסורו אשר יחסר לו. השמר לך פן יהיה דבר עם לבבך בליעל לאמר קרבה שנת השמיטה ורעה עינך באחיך האביון לא תתן לו... כי לא יחדל אביון מקרב הארץ על כן אנכי מצוך לאמר פתוח תפתח ידך לאחיך לענייך ולאביונך בארצך. (דברים ט"ו 1-11).

על אף שאין שנה זו, שנת "השמיטה", בכל זאת יש בנושא עניין "מעניין" תמיד. לפנינו, הרחבת חוקי "השמיטה", אשר חלה גם על "שמיטת חובות", מקץ שבע שנים.  מעניין, כי בספר דברים, אין מוזכרת "שמיטת הקרקעות". (עיינו ויקרא פרק כ"ה). בפסוקים הנ"ל, אנו מצווים לתת צדקה  ולהלוות, איש לרעהו, מבלי לחשוש ולהתחכם לקראת "שנת השמיטה", בה כל החובות נשמטים, בעיקר  למען "הצדק החברתי". אם בספר ויקרא, הדגש הוא על חלוקת "המשאבים" אשר היו בזמנו, והיא הקרקע, ממנה רובם ככולם התפרנסו, הרי כאן "הצדק" החברתי הולך ומתרחב אף לשמיטת החובות, לאלה "שכשלו".

הבה ונשאל שאלה עקרונית – הרי, כאשר בני ישראל כבשו את הארץ, היתה חלוקה של "המשאבים" והנחלות, "לרב תרבה, ולמעט תמעיט", לפי מספר האוכלוסין של כל שבט ושבט.  אם כן, מנין צמחו הפערים??. מעבר לסיבות אובייקטיביות, כי אין הנחלות שוות, בודאי לא בתנאי האקלים (איזור גשום ושחון, קרקעות פוריות וקרקעות "זיבוריות", וכדומה), לבטח היו עוד סיבות אחרות.

נראה לי, כי בעיקר, משום שלטון מרכזי לקוי, מושחת העושק את הדלים והנחשלים. (כאז, כן היום) לכן, באה שנת השמיטה  לחשבון נפש, להוציא מאלה ולתת לאלה. "משה רבנו" שכתב את חוקי השמיטה למיניהם, ידע כבר אז, מה שכולנו יודעים היום. השחיתות נצמדת לעשירים ולמנהיגים ולא לאלה העמלים בחריצות.

אף בפסוקים הנ"ל,  יש סתירה – "אפס כי לא יהיה בך אביון". "כי יהיה בך אביון". "כי לא יחדל בך אביון". אפס כי לא יהיה בך אביון - התורה מבטיחה שלא יהיה אביון בארץ. אח"כ "כי יהיה" – ההבטחה מתחילה להתערער, משהו התפספס בדרך. כי לא יחדל אביון – כנראה, זו מציאות קשה ומרה?. סתירה מארץ הסתירות.

התשובה המציאותית (ולא הדתית) היא: אפס כי לא יהיה בך אביון – שאיפה, ואוטופיה, אשר בעיקר מוטלת על המנהיגים. לצדק חברתי, בעיקר לחלשים.  כי יהיה,  וכי לא יחדל אביון – מציאות, ופתרונה המוצע בפרשתינו, שהוא: מדי פעם בפעם, לשבע שנים או פחות, לא יזיק אם הלווים יוותרו למלווים. אם העשירים, יתנו לעניים. ולא להעמיס יתר על המידה על השכבה "הבינונית" (כרובנו) המפרנסת גם את העשירים וגם את העניים גם יחד. מעין צדק חברתי ברשות התורה, לקחת מהעשירים ולתת לעניים.

*כוונתי לעניים מכורח מציאות חייהם הקשים והמרים, ולא "לפרזיטים", לאלה אשר בוחרים לחיות בעוני, וסומכים על  "הקב"ה", אח"כ באים לדרוש כספים בחוצפה, ועושים בכספים האלה, ככל העולה על רוחם...(לא ארחיב מעבר, וד"ל)*.

דרך אגב – בכל חברה מסחרית, כאשר מציגה דוחות כספיים שנתיים, ישנו סעיף הנקרא: "חובות אבודים". אף אחד לא חקר ובדק, מאיפה צמחו החובות האבודים האלה. אני רק יכול לנחש כי רובם נובעים מפשיטות רגל שפשטו והכריזו חברות אחרות בע"מ על פי החוק הישראלי  המעוות". באישורם של בתי המשפט, כי "הנושים" הקטנים, הם האחרונים. מיעוטם של אותם חובות "אבודים" הבטל בששים, אכן, מאנשים פשוטים, אשר "בנושים" הייתה מידת הרחמים, מחלו ושמטו את החוב. כלומר – שמץ מהשמץ, המוזכר בפרשתינו אכן מבוצע. ואילו עיקרם של "חובות אבודים", כדי לנקר עוד יותר בעיניים לעניים. הדוגמא הטובה ביותר, היא: נניח ורכשנו איזה מוצר, שילמנו עליו ממיטב כספינו, ואותה חברה הכריזה על "פשיטת רגל" (שמיטת רגל) , הרי אנו הקונים הקטנים, אבדנו את כל כספינו.

לשמיטת החובות המוצעת בפרשתינו, יש מחלוקת מעניינת בתלמוד. ידוע, כי הלל הזקן תיקן את "הפרוזבול" כדי שאנשים ימשיכו להלוות, אף לפני השמיטה, ומפני תיקון העולם. שמואל – לו הייתי יכול, הייתי מבטל את תקנת הפרוזבול. רב נחמן – מתלהב מהתקנה ונותן לה משנה תוקף, על ידי כך שהיה מאפשר להנהיגה גם בלי לכתוב פרוזבול. (בבלי, גיטין ל"ו 2). *שמואל ורב נחמן הראשון, מראשוני האמוראים בתלמוד, לידיעה*.
לדעתי, המחלוקת ביניהם, נובעת מהבנת הפסוק: "אפס לא יהיה בך אביון". שמואל – צדקה עד הסוף, ויש לוותר על ההלוואות, כך לא יהיו אביונים. רב נחמן – הצדקה האמיתית, היא נתינת הלוואות לעסקים, כדי להרים את האביונים ולתת להם כבוד. אין ספק, כי שניהם שואפים שלא יהיו "אביונים" בישראל. (הרמב"ם "הענק" פוסק לפי רב נחמן – כי דרגת הצדקה האמיתית היא, לתת הלוואות, כדי שהאביון יתרומם, ויצליח בעסקיו, עדיף על נתינת צדקות לסתם עניים. מחלוקת מרתקת ומעניינת, של שתי תפיסות עולם. קפיטליזם רחום, וסוציאליזם עד הסוף. מה עדיף?? איני יודע.

לכן, הפרשה מדגישה המילה "אביון" ביחיד. שם צריכים לעשות שמיטת חובות וסיוע. לא יזיק לנו, אם פעם בשבע שנים, ייעשו שינויים, כדי לעודד את רוחם של העניים בתוכנו. (כמובן עם הגבלות, בלי הותרת פרצות "לרמאים"...).

*בכל מקרה, יש "נחמא פורתא". יש לנו בארצינו הקטנה, את "הביטוח הלאומי" אשר מכבה שריפות בוערות, כדי שאף אחד לא יגיע עד "לפת לחם". אך, דא עקא - מה חבל, כי השלטון המרכזי, במיוחד שלטונו של ראש ממשלתינו "האכזרי", מנסה לפגוע במוסד הנפלא הזה, בכל דרך אפשרית. מהקיצוצים הרבים מכספי הביטוח הלאומי, ניזוקים "העניים" ומוכה הגורל בלבד. אותם כספים המגיעים בצדק לנזקקים, מגיעים בצורה זו או אחרת, כדי לרפד את כיסיהם המנופחים של העשירים ושל תומכי "ההון והשלטון"*.  

אסיים בפסוק מהפטרת השבת, הלקוחה מספר ישעיה "השני" אבי נביאי כל "הנחמות". ישעיה נ"ד: "וכל בנייך למודי ה' ורב שלום בנייך. בצדקה תכונני (תקומי, תווסדי) רחקי מעושק...". צדקה - צדק חברתי.  (חשוב לזכור, כי אין המילה "צדקה" במקרא, כפי שהיא מובנת בימינו, במובן "מעשה חסד", אלא הכוונה למילה "צדק"....)

בברכה!
לצפיה ב-''
27/08/2009 | 10:51
3
לצפיה ב-'איך כותבים את השמות במרוקו ?ועברית במרוקו'
איך כותבים את השמות במרוקו ?ועברית במרוקו
12/08/2009 | 14:58
5
18
שלום רב לכם נכבדי פורום
איך כותבים בצרפתית או שרושמים במרשם אוכלוסין במרוקו?

דויד - בטח שזה DAVID
אסתריה
סיסו
אסתר - בטח ESTHER ?
אוליאל

מצאתי כמה מסמכים שכתובים בעברית לא ברורה ,ארמית?
יש חותמת של בית דין של פס בעברית כזה ברור בעיגול
אך המלל לא מובן עקב שפה שונה
מי יכול לפענח את זה ?

תודה רבה על עזרה

לצפיה ב-'bennaim יקר,'
bennaim יקר,
12/08/2009 | 17:47
4
9
נוכל לנסות ולעזור לפענח את המסמכים אם תצרף צילום לכאן! אהיה מופתע אם זה יהיה כתוב בארמית? אולי כתיב חצי-קולמוס שדומה מאוד לכתיב אשכנז?
אני מנחש שיש בידך חוזה, פסק-דין או כתובה. אם אינך רוצה לפרסם צילום, גש לכל רב שעורך נשואין והוא יתרגם לך.
לגבי השמות, אתה כבר יודע איך כותבים את דויד ואסתר.
סיסו נכתב כך: SISSO
"אסתריה", שזה בעצם אסתר יכול להכתב בשתי צורות ואפילו שלוש: (ESTHERILLA, STRIYA (STRILLA

בברכה
לצפיה ב-'הודפי יקר'
הודפי יקר
13/08/2009 | 00:25
1
6
סליחה שזה לא קשור לשרשור, אבל מה פרוש המשפט שכתוב במרוקאית אצלך בסוף ההודעה? אני כל כך מצטערת שההורים שלי לא לימדו אותי את השפה, זה ממש הפסד, ולא רק בשפה, בהרבה דברים מרגישה שהתרבות המרוקאית הולכת והופכת לאמרוקאית, וחבל לי מאוד, ההורים פשוט לא התאמצו לשמר, אבל מצד שני באים בטענות איך גודל הדור הזה לא כמו אז....:)
לצפיה ב-'כתוב שם, בערבית מרוקאית, קורנת האחת יקרה.....'
כתוב שם, בערבית מרוקאית, קורנת האחת יקרה.....
13/08/2009 | 00:45
13
...."עם הזמן והסבלנות, עלה התות הופך להיות משי".
AVEC LE TEMPS ET LA PATIENCE, LA FEUILLE DU MURIER DEVIENT SATIN.
זהו פתגם סיני ידוע.
לצפיה ב-'תודה על תשובות,זה שונה ממה שאמא שלי טוענת'
תודה על תשובות,זה שונה ממה שאמא שלי טוענת
13/08/2009 | 10:46
1
8
הצלחתי לקבל תשובה מאמא שלי שהיא חושבת
שסיסו  = SISO
אסתריה - Estherya

מעניין שהניב "אסתריה" יש הרבה צורות ,מה המקורות שלך ? זה מעניין אותי

לגבי מסמכים אין לי בעיה לשים כאן,אנסה לחפש סורק ולשים קטע ולראות לאן אפשר להתקדם

תודה
לצפיה ב-'לחבר BENNAIM,....'
לחבר BENNAIM,....
13/08/2009 | 11:58
9
בשם "אסתריה", במרוקו, בדיבור הרגיל, היו "בולעים" את האלף ולכן היו אומרים "סטרייה" בהתכוונם לאסתר או "אסתריה".
לגבי SISO....בצרפתית, כאשר מדובר בתאותיות תנועה, .A. E. I. O. U. Y בין ה-S, האות S הופכת להיות מבוטאת כ-Z ולכן יש לכתוב SISSO ולא SISO כי אז בכתיב האחרון זה יישמע כ-SIZO.
ועוד...: בצרפתית האותיות הרצופות  ILL....מתבטאות כ-Y ולכן ESTHERILLA ו ESTHERYA חד-הן.
נחכה עד אשר יתאפשר לך להביא לכאן את צילום המסמך ואז נוכל, אולי, לעזור לפענחו.
יום טוב לך.
לצפיה ב-'רבינו "נהוראי" - משה אלטבאלי, ז"ל.'
רבינו "נהוראי" - משה אלטבאלי, ז"ל.
12/08/2009 | 05:20
2
14

בוקר טוב!

ויהי, ואין "ויהי", אלא לשון צער, (לפי חז"ל), כאשר בשרתי לאחי "פנחס" היקר, בשורה מצערת, כי "משה אל-טבאלי" נפטר מהעולם הזה, בדרכו "לעולם הבא", הרגשתי,  כי לבו הוסיף והחסיר עשר פעימות, מתוך צער.

אקדים ואומר, כי תמיד היינו מתפלאים במשפחתינו, מנין הידע הרב והבקיאות, של "פנחס" אחי "טראיידי" באומנות תורת "החשמל". (טראיידי = יריבי... שני אחים שנולדו בזה אחר זה, נקראים במרוקנית "ח'וואן טראייד"... אחים יריבים. משום שרוב הזמן הם מקנאים זה לזה ורבים זה עם זה. עד כדי כך, שהאחד רוצה לגרש את השני. ט.ר.ד. = גרש, מהשפה הערבית. אני מקווה, כי פרשתי נכונה). פנחס אחי היקר, מעולם לא למד את תורת החשמל בצורה סדירה ובכל זאת הוא בקיא ומומחה "במלאכה" חשובה זו, על אף כי מעולם לא עסק בה לפרנסתו. הנה, רק בשבוע פטירתו של "משה אל-טבאלי", נודע לי מנין אחי למד, את יסודות תורת החשמל. עכשיו, אני החסרתי "פעימות" מלבי.

מורו ורבו, של אחי "פנחס" יבדל"א, ביסודות תורת החשמל, הוא לא אחר מאשר "משה אל-טבאלי" ז"ל.

ואני, בדמיוני כי רב, מניה וביה, נזכרתי במאמרם של חז"ל, האומר: "...דרש בר קפרא: לעולם ילמד אדם את בנו, אומנות נקיה וקלה. מאי היא, אומנות נקיה וקלה? אמר רב יהודה אמר רב: מחטא דתלמיותא....רבי נהוראי (מאיר) אומר: אני מניח כל אומנויות שבעולם, ואיני מלמד את בני, אלא תורה..." (תלמוד בבלי, מסכת קידושין פ"ב א+ב. כדאי לעיין שם, על כל מיני מקצועות כדאיים וחיוניים, שאי אפשר לו לעולם אלה בלי אלה.....)))). משה "אל-טבלי" ז"ל, גרם לנו לקיים את שתי הדיעות, כדיעה אחת.  

היות ורבו הפירושים, מאי "מחטא דתלמיותא"?, אוסיף עוד "פירוש", והוא: מחטא דתלמיותא = תורת החשמל, המאירה למסבירי פנים. שהיא מלאכת "רקמה" מסובכת, לרקום את חוטי החשמל, במספר צבעים, כחוטי "הרקמה", שלא יגעו זה בזה ויגרמו לסכנת נפשות. על אף, שאינה "מלאכה נקיה" ובודאי אינה קלה, אלא מלאכה אשר היו רבים נזקקים לה, והיה בה מעין "סכנת נפשות". לפי, עדותו של אחי, בחלק ניכר מילדי העיר ספרו, האיש משה "הענו", משה אל-טבאלי, ראה בהם את בניו. כפניו הבהירים והנהוראים, כך הוא האיר לנו פנים.

לפי הידוע (לי לפחות), משה אל-טבאלי, היה החשמאלי "הנהוראי" (המאיר) היחיד בעיר ספרו, (אם היו אחרים, לא ידעתי ואתם הסליחה, על אף שאין חוסר הידיעה, פוטרת מהאשמה...) מלאכת החשמל, לגבינו אנו שנזקקנו אליו, "אומנות נקיה וקלה". במובן העמוק של "נקי וקל". קלי קלות, היה בא כאשר קראנו לו, לתקן את החשמל הרעוע, בבתים שהיו במלאח "החשוך". תמיד היה "נקי כפיים", שלא לגבות יותר מן המותר, אלא הנחוץ לו. עוד יותר, היה גם נקי בלבושו היחיד, במלאח של הימים ההם, שנות החמישים והשישים, של המאה הקודמת.  שהיה תמיד לבוש "סרבל" כחול, רב כיסים ורב פלאים, כיסים מלאים מכל מיני "כלים" לבדיקת ולתיקון "החשמל" המאיר.

מספרים על "האיש, משה אלטבאלי", שהיה בין האחרונים, אשר עזבו את העיר ספרו, כנראה, כי היה צריך לכבות את "האורות" אשר בהם האיר לנו "היהודים" את המלאח. נותר בין אחרוני היהודים, כדי להאיר להם עד הסוף, על כן נקרא שמו "רבינו נהוראי" = חשמלאי.

המילה "חשמל", מופיעה במקרא שלוש פעמים, כולן בספר יחזקאל, הנזקק הראשון, "לחשמל" בעולם???. תמיד בהקשר של "אש ונוגה"... איני יודע אם הכוונה של המילה, היא למה שאנו משתמשים בה היום. על כל פנים, טוב עשו מחדשי השפה העברית, שהחיו את המילה לשפתינו אנו.  מצאתי "בספר הרזים", שימוש במילה חשמל, אשר מתארת לפי הבנתי, את חשיבות מלאכתו של "משה אלטבאלי ז"ל, במיוחד בתוך המלאח החשוך. כתוב "התם" כהאי לישנא:  "...דמותם כחשמל הוד במפעלותם מדברים רעדה ואש במכונם ממולאים פחד מושלים ברוחות המשוטטות בארץ ובמקום שיזכרו לא תוכל להיראות שם רוח רעה".  

בין יהודי ארץ מרוק בכלל, ויהודי העיר ספרו הקטנה בפרט, היה תפקיד חשוב "לשדים ורוחות רעות", אשר היו לנו "בתודעה", כחיים אתנו ושותפים "להרע" בחיינו "הפשוטים" והתמימים. בעיקר היינו מדמים, כי ראינו אותם "בחושך". הדמיון והחושך, כחד הם. (התלמוד והזוהר, זרועים ברבים המקרים, בהם נראו שדים ורוחות, בעולם. כך, זה אופייני לכל היהדות בעולם. השדים והרוחות וכל מיני "מרעין בישין", לא הבחינו בין ספרדים ואשכנזים. אף ספרי ההלכה "הריאלית", מתייחסים לתופעות, ועד ימינו אנו, ישנן הלכות "מעשיות" בנושא.. הסופר "יצחק בשביס זינגר" ז"ל, מטיב לתאר בספריו, את התופעה. כמובן, גם פרופסור "גבריאל בן שמחון" יבל"א, יליד העיר "ספרו", בכתביו ובמחזותיו.).

והיה, אין "והיה" אלא לשון שמחה (שוב לפי חז"ל). כאשר היה לנו "החשמל" שהיה מביא לנו לתוך בתינו, "האיש משה", לבטח לא ראינו "רוחות רעות", משום שנדחו ע"י האור, אורו "ומלאכתו הנקיה". לא בכדי, "חשמל" בשפה המרוקנית, היא "צ'ווא'" = אור.  רבי מאיר = רבי נהוראי. רבינו "משה אל-טבאלי" האיר לנו באורו, ככתוב: אין תורה, אלא אור וחשמל, בעיקר במלאח שהיה חשוך ימים ולילות, מפאת הצפיפות הנוראית.  

יהי זכרו ברוך..

לצפיה ב-'וזה מה שנקרא: תוכו כברו'
וזה מה שנקרא: תוכו כברו
12/08/2009 | 13:53
4
זכות גדולה עומדת לו שם למעלה,
גם נעים הליכות ומאיר פנים לכל אדם,
וגם מימש כאן בעולם הזה, בעצם עיסוקו,
הבאת אור וגירוש החושך.
תרתי משמע.

יהי זיכרו ברוך
לצפיה ב-'אין עליך בן תרבות היקר -רבינו "נהוראי" - משה '
אין עליך בן תרבות היקר -רבינו "נהוראי" - משה
28/08/2009 | 01:39
4

רבינו "נהוראי" - משה אלטבאלי, ז"ל. -מאד חכם ומרגש !!!!!

תודה !!!!!

שבת שלום ומבורך !!!!!

yaffa banouz
לצפיה ב-'בקרוב רשימת משתתפי מחווה לג'ו עמר ב27.8 צוותא'
בקרוב רשימת משתתפי מחווה לג'ו עמר ב27.8 צוותא
11/08/2009 | 12:20
1
5
לצפיה ב-'שלמה בר, קובי אוז, גלית גיאת, גיא זוארץ. כן !'
שלמה בר, קובי אוז, גלית גיאת, גיא זוארץ. כן !
12/08/2009 | 19:55
59
לצפיה ב-'טיול למרוקו....'
טיול למרוקו....
10/08/2009 | 10:23
1
14
שלום לכם, אישי ואני נסע לטיול למרוקו בתחילת חודש ספטמבר, כחובבת ג'אנקיה, אופסים שונים, עתיקות ושמונצ'ס, אשמח אם תוכלו לכוון אותי לשווקים מענינים שניתן למצוא שם מציאות תרבותיות (לא בגדים כמו בשוק הכרמל או שוק הפשפשים) אני חובבת ואוספת מפות רקומות אתניות, מסגרות לתמונות עתיקות, חמסות ועוד....

תודה, ניל"י....
לצפיה ב-'תיקון טעות סופר...'
תיקון טעות סופר...
10/08/2009 | 10:41
8
אופסים=אוספים
לצפיה ב-'מאמר תוכחה כדבעי'
מאמר תוכחה כדבעי
07/08/2009 | 08:34
8

אין זו הפעם הראשונה רבי נסים שאתה עומד בשער ו " זועק " את הזעקה הזו, וחייב אני לומר בפה מלה, אני כן מסכים אתך. הפתרון לבעיה זו אינו נראה באופק, בכל אופן, יש סבירות גבוהה שאנחנו לא נזכה לראות ולהרגיש את אחוות החרדים האשכנזים עם הספרדים.

התהום בינינו עמוקה כל כך, שלפי עניות דעתי, אין גשר כזה בעולם, נכון לרגע זה, וגם לא בעתיד. ( אני מטבעי פסימי ואולי גם קצת מציאותי ).

אך, רבי נסים, אין לנו על מה להלין אלא על עצמנו בלבד. והייתי אומר, שמרחבייך מאתנו יצאו, כעזר לתפיסתם של החרדים האשכנזים, אותם דרך אגב, אינם זוכים לא לאהדה ולא להערצה מצידי.

למרות כל הדחיות מצידם הם, אנו מתאמצים בכוח שאינו מוסבר, להשליל את עצמנו, הכוונה לחרדים הספרדים, אל תוכם של אלו אשר רואים בנו, כנחותים וכמובן שאינם מבינים כלל לא בהלכה ולא בתורה.

ואולי הדבר החל כבר במרוקו, עת התקבלו בתמימות גדולה, באהבה יתירה, בהתמסרות שלמה לתורתם של כל מורי צדק שבאו למרוקו, ללמדנו תורה. ועוד סיבה, כיוון שמנהיגי הדור הקודם כמו משפחת משאש, אשר גדולתה אינה מוטלת בספק, ואף לדעתי עלו ועולים גם על הפוסקים שלהם דאז וגם דהיום, לא השתמשו במרפקים בצורה הנכונה, והמשיכו, כמו כל העדה המפוארה שלנו, להיות כנועים וצייתנים, כתוצאה מדיכוי בן מאות בשנים מצד המוסלמים, וכמובן גם מבני אדום.

שבת שלום.
לצפיה ב-'שלום ותודה על המאמר'
שלום ותודה על המאמר
07/08/2009 | 10:03
6
4
אני חושב שאתה צודק, אבל להאשים את החרדים האשכנזים בהתרפסות של הספרדים בפניהם זה לעשות מלאכה קלה. אני חושב שהבעייה היא אינדיוידואלית, קשה לי לקבל את ההתנהלות הזו כהתנהלות עדרית מוכוונת אעפ"י שזה נראה כך בהרבה מקרים ומקומות.
אינני מבין מדוע אנשים מגיעים לשפל כזה, יש לי סיפור אמיתי שמהוה דוגמא חזקה ובעיניי מחפירה של התרפסות הדתיים המזרחים בפני המוסדות האשכנזים:
שירתתי מס' שנים ביחידת צנחנים מהוללה (עדיין עושה מילואים), מפקד הפלגה שלנו, ממוצא מזרחי (שלא עיברת את שמו...) חזר בתשובה אט אט ו"התחזק" עמוק עמוק. לאיש היו ילדים קטנים שלמדו בביה"ס ובגנים (מוסדות דתיים כמובן). בשיחות שהיו לנו לגבי בנו הקטן (אז היה בן 3-4) הוא סיפר שהילד לומד במין גן/חדר אשכנזי, יודע קרוא וכתוב - ושיא גאוותו (הלא מוסתרת כלל) היה בכך שהילד מבין ודובר אידיש. אותי זה הדהים איך וממה חברי מתלהב, אבל הוא בשלו, ללא בושה חשב שזה הדבר הכי טוב שקרה לבנו הקטן בניגוד לגדולים שקצת פיספסו.
מדובר באיש משכיל ואינטיליגנט, איש צבא שלאחרונה פרש לפנסיה, ניתק קשר כמעט קליל עם אנשי היחידה. הבנתי שהוא לומד כל היום תורה (השירות הצבאי מאפשר לו כיום רווחה כלכלית נהדרת ללא עבודה). מה שחשוב כאן הוא העובדה שחזרתו בתשובה היתה די הדרגתית, ונעשתה ע"י רב מכובד בירושלים, ספרדי דוקא. האם הכוונתו היתה כזו? כנראה שכן, מדוע זה קורה, איך ולמה, לה' הפתרונים.

אגב, כמדומני, גם אריה ויהודה דרעי לדוגמא מתפארים בכך שלמדו והתחנכו דוקא בזרם האשכנזי, איך זה מסתדר עם ש"ס לא כל כך ברור השעטנז הזה.

שבת שלום לכולם.
לצפיה ב-'שלום normanD'
שלום normanD
07/08/2009 | 10:28
5
7
להבנתי, על זה בדיוק דיבר בן תרבות. גם הוא לא מבין איך החרדים הספרדים מתעקשים ללכת ללמוד בבתי ספר חרדיים אשכנזים, והאמת היא שגם אני לא מבינה זאת.

ההסבר שעולה בדעתי הוא כנראה, תחושה שהם "פחותים", או אולי תחושה של נמיכות קומה מול האשכנזים שניכסו לעצמם את הדת, כאילו והיא ניתנה רק להם על הר סיני והם שנצטוו להפיצה באידיש...

לטעמי זה זלזול בשפה העברית שהיא היא שפת הקודש.

מילא אם הבן היה לומד ארמית למשל, זו אולי סיבה לגאווה. אבל עם כל הכבוד, ויש כבוד - אידיש?
לצפיה ב-'שרונה, כהרגלך בקודש - אישה חכמה ומבינה!'
שרונה, כהרגלך בקודש - אישה חכמה ומבינה!
07/08/2009 | 12:36
9

תאמינו לי, כי יכולתי להוסיף עוד ועוד, מתוך הכתוב ומתוך פרשת השבת והפטרת השבוע. הרי "התורה", תודה לאל יתברך, אינה שייכת רק לאשכנזים החצופים, עד כדי בזיון וקצף, אשר עושים בה שימוש של "סרסורים" לזנות לשם שמים.  הכל כתוב, איני ממציא ואיני מחדש ולא כלום... אני רק, מעיר.

מצד שני, ציינתי את "הספרדים" אשר מתעקשים ללכת ללמוד אצליהם, זה גם בזיון וקצף... כלום דבר, אינם מלמדים... אפילו את "התורה" הם מעוותים, לטובתם... אין צורך בהוכחות אחרות, כאשר כולנו אני רואים מה מתרחש בירושלים... לית דין ולית דיין, המדינה "זונה נאמנה"...

לצפיה ב-'הבנתי את זה למן ההתחלה'
הבנתי את זה למן ההתחלה
07/08/2009 | 17:16
298
מספיק לקרוא את בן תרבות פעמים אחדות כדי להבין את כוונתו וכאבו (המוצדק) בנושא הזה. אני גם מתקשה להבין כיצד ולמה אנשים "מנחיתים" עצמם, מדוע אנשים "מפחיתים" מעצמם? מאיפה זה בא? בבית הוריי ובית הסבים והסבתות מעולם לא התביישו במוצא או בתרבות שלנו להיפך. לכן אמרתי שלדעתי זה בסופו של דבר עניין אינדיבידואלי למרות ההיקף הלא מבוטל של התופעה.
אימי מספרת שסבא שלי הגיע ארצה (בתחילת שנות החמישים) מבוגר, ולמרות שהצליח לפתוח חנות בארץ לא ממש הצליח לו כפי שהיה לו בספרו. בכל אופן, הוא היה צריך להגיע למשרד ממשלתי כלשהו (מס הכנסה או משהו בדומה) לאחיין שלו שעבד שם, מדובר על שנות השישים המוקדמות. כשהחל לדבר עם אחיינו במרוקאית, האחיין העז והיסה אותו לבל ידבר בשפה ה"ארורה". הוא לא הספיק אפילו להשלים את המשפט והשולחן התעופף עליו, סבי עזב את המקום והותירו המום ומושפל. מאז ועד שנפטר סבי, הוא לא היה מוכן לשוחח עם האיש הזה כלל.

כפי שאמרת הרגשת פחיתות ונמיכות קומה ביחס לאשכנזים, לא מובנת, אינה מקובלת וכלל לא ברורה לי.

.  

לצפיה ב-'או-הה שוב עלתה הסוגיה של אשכנזים וספרדים'
או-הה שוב עלתה הסוגיה של אשכנזים וספרדים
08/08/2009 | 20:43
2
9
שבת שלום לשרונה המקסימה(ליידיס פירסט),בן תרבות,אלי פילו ואחרים...
לעניות דעתי זאת אך ורק עבודת שטח טובה של החסידויות השונות כמו "ברסלב" ודוגמתם ולא כמו שכמה מכם סוברים שהציבור המזרחי נוהר לשם מתוך נחיתות או בושה.
במקרה של חסידות ברסלב הם לא עושים דבר "בכוונה",פשוט מאוד הם עושים את עבודתם נאמנה ויודעים איך להגיע לנוער שלנו(מזרחיסטים) ומגייסים אותם לשורתיהם\שורתינו (צבא האל).אגב,אני לא מוצאת בכך כל פסול מאחר וכולנו יהודים.אני מודה ש-ש"ס לא עושה דבר על מנת לבלום את התופעה של נוער מזרחי המתגייס לישיבות אשכנזיות.
יש לי אחיין ברסלבי חוזר בתשובה שהתחתן על טהרת המנהגים הברסלבים וזה אומר תלבושת חתן ברסלבית,זה הגיע עד לכדי כך שדחה את אביו מולידו מלהיות הסנדק של בנו בברית המילה וכל זאת לטובת רב ברסלבי כלשהו, תנחשו איך קוראים לילד?...נכון מאוד!,- קוראים לו נחמן.
זה אומר ישיבה ברסלבית,מנהגים ועוד...(שאפו לרב אליעזר ברלנד ראש ישיבת "שובו בנים" בירושלים).
לגבי האידיש,הם משמרים את שפתם!,- ועל כך כל הכבוד להם.זבשנו אנו יוצאי מרוקו שלא נלחמנו על שימור שפת האם שלנו והיום אנו מכים על חטא. חבל מאוד שמלחתחילה כמו אצל העליה הרוסית לא דיברנו עם ילדינו במרוקאית-יהודית כך שאין אנו יכולים להרים אצבע לכיוון מסוים ולהאשים מגזר שלם .
אספר לכם משהו,- בני האמצעי שיחיה חוזר בתשובה מזה כמה שנים (22.5),בזרם הספרדי (ש"סניק). לפני כשנה וחצי הוא בא לספר לי משהו ששמע בשיעור תורה על על הבן איש-חי ועל אור החיים הקדוש,- כששאלתי אותו האם הוא יודע שאור החיים הקדוש הוא הרב חיים בן עטר זיע"א ושהוא מרוקאי משלנו ושהבן איש חי הוא מבגדד הוא לא האמין לי עד שהוכחתי לו. משום מה הוא היה סגור ובטוח שהם אשכנזים.
לצערנו הרב,מי שאמור וצריך להעלות את קרנם של גדולי תורה יוצאי מרוקו בעיני הצעירים שלנו היום לא עושה זאת כלל והם זוכים להכיר אך ורק גדולי תורה יוצאי אשכנז
(לא שאני מתנגדת ח"וח) לדוגמא: מצווה גדולה לעלות מספר פע' בשנה ל-אומן לציון של רבי נחמן זצוק"ל,- מעניין מאוד למה לא עולים לציון של רבי חיים פינטו זצוק"ל במרוקו למשל?!.
חומר למחשבה...
תם ולא נשלם...משום מה יש לי תחושה שעוד יכתבו שורות רבות בנושא זה!,בנתיים אנחנו רק יכולים להתקנא במנהיגי הזרם הדתי האשכנזי ולקוות שביום מן הימים יקום אחד כזה (מרוקאי)משלנו .
בברכת שבוע טוב ומבורך לעם ישראל על מגזריו השונים
נ.ב החלפתי את הניק (אנימחולון)הקודם אם לא שמתם לב.
מרסל
לצפיה ב-'שלום לך מרסל'
שלום לך מרסל
09/08/2009 | 09:21
1
10
זה לא קשור לעבודת שטח טובה או פחות טובה, אין רע בזה שמזרחי רוצה ללמוד בישיבה חרדית, הבעיה היא שהחרדים "מרימים עצמם מעם" וחושבים שהם טובים יותר, וכשזה מגיע לשידוכים, הם לא משתדכים איתם.

הם גם לא מעוניינים שבנות מזרחיות תלמדנה בבתי הספר שלהם. הבעיה היא אצלם, הם אלה שאינם רוצים "להתערבב" והבעיה אצלינו שאנחנו "נכנעים" להם ומנסים "להידמות" להם, עד כדי כך, שלדעת אידיש ולהתפלל בניב אידי זו גאווה..

האמת היא שאני לא כל כך מכירה את התנהלות חסידי ברסלב, על פניו הם נראים בסדר, אבל שאלה לי אליך, האחיין שלך שחזר בתשובה והתחתן על טהרת המנהגים הברסלבים... עם מי התחתן? עם אחת "משלהם" או "משלנו"?
לצפיה ב-'שרונה יקרה'
שרונה יקרה
09/08/2009 | 12:24
6
שבוע טוב לכולם,
כנראה שלא הבהרתי את עצמי מספיק טוב. אני טוענת הפוך ממה שנכתב כאן ,- ואסביר למה אני מתכוונת .
הכוונה שלי הייתה כשכתבתי "עבודת שטח טובה" היא שחסידות ברסלב עושה עבודה מצוינת בגיוס נוער מזרחי אל הזרם הברסלבי.בניגוד למה שכמה כתבו כאן שהם דוחים מעל פניהם "מזרחים" ולא מקבלים אותם לישיבות "שלהם",נהפוכו הם עושים הכל - אבל ממש הכל כדי למשוך את הצעירים למוסדות של ברסלב.לצערנו הרב אנחנו לא רואים את הזרם הספרדי (ש"ס) עושה משהו כדי לעצור את הנהירה ההמונית של צעירים "שלנו" כדי שילמדו בישיבה "ספרדית" כגון ישיבת "פורת יוסף ".
לגבי שידוכים אם תבדקי היטב את תגלי שגם בינם לבין עצמם(אשכנזים) הם לא אוהבים "להתערבב".ניקח לדוגמא את כבוד הרב שלום ארוש שליט'א (מרוקאי משלנו שהשתכנז) גדל על ברכי הרב ברלנד (ברסלב) והתחתן עם אשכנזיה חרדית -ליטאית הרבנית מרים ארוש , - כך שאי אפשר להכליל.
כנ"ל גם בחסידות חב"ד.  
הסיפור של האחיין שלי שונה,-הוא נישא לנערה דתייה מהזרם הספרדי ( ש"ס) והם עברו לגור ב-"קרית -ספר",שכונה שאפשר להגיד עליה שהיא מעוז הברסלבים (לא רק).
כך שהיא הפכה להיות חסידה של ברסלב לאחר הנישואים שלהם.
המשך יום נעים לכולם,
מרסל

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'זה מוכר אף מנסיוני האישי'
זה מוכר אף מנסיוני האישי
10/08/2009 | 03:24
7
התארגנה אצלנו קבוצת בנות שרצו ללמוד הלכות בביה"כס ולצורך כך הזמינו את רבנית העיר שהיא אשכנזית, לא אכנס לפרטים למנוע לשון הרע. רוב הקבוצה היא בנות ספרדיות ובקשנו מאותה רבנית שתלמד אותנו את ההלכות שמתאימות לנו, הייתה תמיד אומרת את ההלכות של אשכנז ולאחר מכן של ספרד, בעוד שבבית הכנסת היה את ילקוט יוסף שהיא לא טרחה להביט בו ואו לקרוא לנו ממנו, אם היו שאלות לא ברורות לה הייתה אומרת אשאל ואחזור בפעם הבאה להגיד לכן. אבל זה כלום לעומת , פעם עשינו סעודת "אמנים" יחד כל הקבוצה, הרבנית אמרה שאפשר לעשות זימון ולפתור את כל הקבוצה וצריך להגיד אותה בקול רם, ובתוך דבריה אמרה דברים שלא ממש שמעתי מהרעש שהיה והבנות בקשו שאקרא את ברכת מעין שלוש על המחיה, וכך עשיתי, בגמר היא שאלה אותי אם אני אכלתי ענבים אמרתי לה שלא, ואז היא בכעס אמרה "זה לא בסדר עכשיו בגללך כל הבנות הפסידו ברכה, ואמרתי שצריך לברך קודם על הגפן " הפכתי לאדומה ומבויישת, אני סך הכל בעלת תשובה כמו כל הנשים שם, ביקשתי מחילה מכולם וגם ממנה על שנפלה אי הבנה, והיא שוב חזרה בטון מתנשא ובהטפה כועסת " זה לא בסדר בגללך כולנו הפסדנו את הברכה, ואי אפשר לתקן" הרגשתי כל כך רע, אמרתי שוב מחילה לא הבנתי, סליחה מכולכם, בלי נדר אפצה אתכן בפעם הבאה. והיא ממשיכה, "זה לא בסדר", כל כך הרגשתי רע כמעט ובכיתי, הבחורה שישבה לידי הבחינה בכך והרגיעה אותי, הרי לומר שלוש פעמים מחילה בפני כולם זה לא מספיק לדעתכם? אותה רבנית אשכנזיה שהקפידה עלי מאוד, מאותו יום הפסקתי ללכת לשיעורים שלה, ולאחר עוד שתי שיעורים בלעדי, כבר הבנות סלדו ממנה והפסיקו ללכת לשיעורים אצלה. לא הבנתי את הרבנית הזאת הרי היא יודעת שאנו בעלות תשובה ולא יודעות הכל ובאנו ללמוד, וההיא הקפידה עלי בפני כולם שלוש פעמים, מה גם שהן לא הבינו למה היא עד כדי כך ולא רק איתי, היא מתנשאת עלינו. זאת פעם ראשונה שאני הולכת ללמוד אצל רבנית אשכנזיה ופעם אחרונה. אין כמו הספרדים שלנו, שמבינים ומקרבים אותנו אל הקדוש ברוך באהבה ולא בהקפדה! אני לא אטוש בחיים את מורשתי הספרדית האהובה! הסיפור האישי שלי לימד אותי שאסור היה לי לעזוב את מורשת אבותי ואפילו לא לזמן קצר!
לצפיה ב-'הסרת מחיצות הבג"ץ אינן מסירות את מחיצות הלב..'
הסרת מחיצות הבג"ץ אינן מסירות את מחיצות הלב..
10/08/2009 | 08:14
7
3
הגם שהילוכי איטי ומסורבל משלכם, אוסיף את דעתי לדיון.
בשונה מהדיעה שהציג כאן בן תרבות, אני מאוד בעד הצבת "מחיצות" בין עדה לעדה ובין קהילה לקהילה ולא רק לשם ה"היפכא מסתברא".
מעניין הוא שחברי הפאנל המכובד בדיון זה, לא נגעו אף לא בשוליה של סוגיית מזרח ומערב בתוך קהילת "הספרדים", "המזרחיים" "עדות המזרח" ועוד מיני תארים שונים - והם לטעמי הוא שורש הבעיה.
מאז הקמת תנועת ש"ס הארצית בשנת 1984 תחת מנהיגותם הרוחנית של הרב עובדיה יוסף והרב ש"ך (ליטאי, אנטי ציוני, מגאוני חכמי אשכנז). תחילה, בראשות הרב יצחק פרץ שהוחלף לאחר קדנציה אחת ע"י אריה דרעי שהיה ל"מלך העולם" ברוב ממשלות ישראל שש"ס היתה שותפה להן.
הרב יצחק פרץ ואריה דרעי, מרוקאים ברמ"ח אבריהם (למען הדיוק, ברוב אבריהם), מאז הופקדה בידם שרביט ההנהגה, היה נדמה כי עסקו יותר בענייני המלוכה מאשר בענייני הממלכה. מכוח מנהיגותם הבלתי מעורערת, כל אחד בתקופתו. היה בידם "להרים מחיצה" ולהגדיר בגאון את מעמדה של קהילת יוצאי מרוקו (החלק הארי של מצביעי תנועת ש"ס) בתוך התנועה, על חכמיה ומנהגיה מדורי דורות שפסקיהם נודעו ונפוצו בעולם עוד טרם פסיקותיו של מר"ן הרב יוסף קארו, שבין מאתיים מסומכיו היו גם מרבני מרוקו העצומים (שלא כמר"ן דהיום הנסמך על מאתיים רבני ערים ושכונות שמונו על ידו). אלא שעיסוקם האובססיבי בענייני המלוכה והאדרת שמם, הסיח את דעתם מענייני הממלכה ויושביה, זנחו את צרכי הקהילה לאנחות ורצו לדקלם תחת כל מיקרופון את דברי "מר"ן" הקדושים תוך התבטלות מוחלטת משורשי תורת אבותיהם. הגדילו לעשות מרוקאי המחמד שאף אחרי התבטאויות חריפות של "מר"ן" נגד הקהילה המרוקאית וחכמיה, יצאו אלה וטענו בלהט ש"דברי הרב הוצאו מהקשרם".
די בלהזכיר שתי אמירות משורה ארוכה של "דברים שהוצאו מהקשרם" כדי להבין עד כמה עמוקה הטינה וכמה קיצונית ההתנשאות כלפי העדה המרוקאית. על פסיקתו של הרב שלום משאש זצ"ל בעניין עניית "ברוך הוא וברוך שמו", יצא קצפו של "מר"ן" על "מה מרוקו? אנשים מדלת העם הם יחלקו על הפוסקים האלה?". או בנוגע לאמהות והסבתות המרוקאיות אומר "מר"ן": "הן לא ידעו כלום, היו אוכלות ושותות כמו בהמה". ועל אלה יצאו מחמדי "מר"ן" ורצו מאולפן לאולפן לטעון את הטענה הנדושה על הוצאת דברים מהקשרם - וכל האמירות מוקלטות בסרטי וידיאו בשיעורי "מר"ן"...
ובנוגע להצבת הגדרות, אני בעד הצבת גדר בין ערבים ליהודים, בין אשכנזים למרוקאים ולשאר העדות, בין חינוך ציוני לאנטי ציוני, בין חינוך דתי לחינוך חילוני וכל זאת תוך שמירה על כבוד הזולת וכיבוד משנתו, מנהגיו, מוריו וחכמיו של האחר באשר הוא.  
לשם כך איעזר בציטוט ממאמרו של הרב משה אלחרר, רבה של שלומי "קמתם תחת אבותיכם" (מצ"ב), אשר עוסק בסוגיה הנדונה.

אחדות איננה התבטלות ואחידות
אולי בשמה של מילת הקסם: 'אהבת ישראל ואחדות ישראל' רצינו להפוך אותם ל'קוקיסטים' או 'חב"דניקים' או ל'ברסלבים' ועוד זרמים שונים... ולהפוך אותם להיות כמונו. כמונו פירושו – כל זרם ודרכו שלו.  אחדות ישראל אין פירושה אחידות.
ואין זה סותר ללמוד מכל זרם וקהילה מקהילות ישראל לגווניהם השונים, את הטוב שבהם אך לא במחיר איבוד המהות והזהות.  להוסיף עוד קומה לבנין הרוחני של כל קהילה מהטוב של חבירתה אך לא להרוס את הבניין על-מנת לבנות משהו אחר במחיר של מחיקת זהות ומנהגים.

התנשאות
אך כאמור, כל מיני זרמים רוחניים במאה השנים האחרונות עושים מאמץ גדול ושיטתי לפרוס את חסותם על קהילות אחרות החלשות יותר מבחינה כלכלית, רוחנית, חומרית או חולשות אחרות, זמניות, וכל זה מעיד שאינם יודעים לכבד ולהעריך בצורה אמיתית תרבות אחרת ועולמות אחרים.
נדמה שתהליכים אלו שהתרחשו במודע או שלא במודע בעשורים האחרונים נבעו מהתנשאות בלתי מוצדקת של ציבור מסוים כלפי ציבורים גדולים ויקרים בעלי מסורת מפוארת ועתיקה שאותם המתנשאים כלל לא הכירו אותה.
היש עלבון גדול יותר להתעלם או להתייחס בביטול למי שגדל וינק מתורתם של קדושים וגאונים בדורות האחרונים שמקצת שמותיהם הוזכרו במאמר זה ועוד רבים אחרים שכדי להעלות את דמויותיהם ואת משנתם יכלה הזמן והמה לא יכלו.

לצפיה ב-'תרתי אחר תגובה הולמת לידידי שלמה ומצאתי....'
תרתי אחר תגובה הולמת לידידי שלמה ומצאתי....
10/08/2009 | 11:33
1
7
משלי שלמה....לדעת חכמה ומוסר להבין אמרי בינה. לקחת מוסר השכל צדק ומשפט ומישרים....
וגם כתוב בהמשך: שמע בני מוסר אביך ואל תטוש תורת אמך (משלי א).
אמרתי הכל.
לצפיה ב-'ידידי הנשגב! אין תגובה שמרנינה את ליבי יותר '
ידידי הנשגב! אין תגובה שמרנינה את ליבי יותר
10/08/2009 | 18:58
4
מתגובתך ולוא הזעירה ביותר.
זעירה אמרתי? אין בי קמצוץ ממה שאתה משווה לי!
לצפיה ב-'שלמה שלום'
שלמה שלום
10/08/2009 | 17:11
2
5
לגבי התבטאויותיו של מר"ן שציינת על האמהות והסבתות המרוקאיות,- פעם ראשונה שאני שומעת על כך.אשמח מאוד לקבל ממך קישור לשיעור המדובר כדי שאוכל לצפות בו.
מרסל

לצפיה ב-'מרסל שלום'
מרסל שלום
10/08/2009 | 19:08
1
5
אינני תר אחרי התבטאויות הרב לציד כפייתי, אני מאמין שחיפוש באתר דרשות הרב וודאי יעלה תוצאות.

זה כנראה מה שהייתי צריך לעשות כדי למצוא עבורך את הקישור, אך מן הסתם לא ממש אמצא זמן פנוי לזה.

ערב טוב ומבורך
לצפיה ב-' thanks any way'
thanks any way
11/08/2009 | 07:30
10
לצפיה ב-'אני מתנגד לדבריך שלמה'
אני מתנגד לדבריך שלמה
23/08/2009 | 20:01
1
9
עם ישראל אחד הוא ולא ניתן ואסור להציב מחיצות בין העדות.
לצפיה ב-'הסבר, פרט ונמק...'
הסבר, פרט ונמק...
24/08/2009 | 00:16
5
לצפיה ב-'אנו קבוצה של נפגעי גזזת שנדחו על ידי הוועדות '
אנו קבוצה של נפגעי גזזת שנדחו על ידי הוועדות
06/08/2009 | 14:58
7
21
הקבוצה מתארגנת להוליך למאבק בארץ ובחו'ל  כל מי שמכיר מישהו שעבר טיפולים ונדחה, כל מי שהוא עצמו נדחה ,מתבקש לשלוח מסר  ובו מייל  אני אשלח מייל להתקשרות וטלפון
תודה
לצפיה ב-'יוזמה ברוכה. כל הכבוד'
יוזמה ברוכה. כל הכבוד
06/08/2009 | 21:00
1
7
ובהצלחה
לצפיה ב-'תודה שרונה'
תודה שרונה
06/08/2009 | 22:16
1
לצפיה ב-'נדבר בטלפון על כמה רעיונות'
נדבר בטלפון על כמה רעיונות
06/08/2009 | 23:33
1
8
לצפיה ב-'תודה אלי בהחלט צריך למנף את המאבק '
תודה אלי בהחלט צריך למנף את המאבק
07/08/2009 | 05:23
6
אסור לשתף פעולה עם קשר השתיקה
לצפיה ב-'כל הכבוד ישר כוח!'
כל הכבוד ישר כוח!
07/08/2009 | 01:28
2
6
לא מספיק הסבל שעברו בעבר הממשלה ממשיכה את סיבלם ומשפילה אותם בתירוצים מוזרים ביותר, ואילו שכבר זכו הסכום היה רעום ביותר. אפשר שתשלחו לי במייל פרטים? אתם עורכי דין שמיצגים את הקבוצה? מי מוביל אותכם במאבק? שלחתי לכם מסר עם אימל, תודה!
לצפיה ב-'בוקר טוב קורנת'
בוקר טוב קורנת
07/08/2009 | 08:18
1
8

אנחנו הכותבת ואנוכי אינם עורכי דין, אך מונחים על ידי עורכת דין וגם רופאה במקצועה. הגברת המכובדה הציבה לעצמה מטרה, לנסות להלחם בממסד הקשוח בנושא הגזזת וחוסר המעש המשווע של המרכז הקרוי על שמו של לא אחר, שעשה כמעט הכל על מנת להנהיג סלקציה אכזרית שלא הייתה מוצדקת, למרות הטיעון האווילי, של " צורך השעה " שהיה מונהג ומכוון רק כלפי יהדות מרוקו.

אנו תקוה שהפעם אולי משהו יזוז, אין אנו עושים זאת לא למטרת רווח אישי, ולא על מנת קלבל פרס כלשהו, אלא הכל בהתנדבות, גם אם יש צורך בהוצאה כספית אישית מכיסו של כל  אחד.

שבת שלום.

אלי פילו
לצפיה ב-'לנו אין יכולת כלכלית, שילמנו הרבה לעו"ד לשוא'
לנו אין יכולת כלכלית, שילמנו הרבה לעו"ד לשוא
07/08/2009 | 12:06
7
לצפיה ב-'משה טובאלי יקיר קהילת ספרו/ צפרו הלך לעולמו '
משה טובאלי יקיר קהילת ספרו/ צפרו הלך לעולמו
05/08/2009 | 18:21
4
20
בע"ה

ברוך דיין האמת !!!!!

משה טובאלי יקיר קהילת ספרו הלך לעולמו -

בצער רב אני נאלצת להודיע על פטירתו של יקירנו – משה טובאלי – יקיר קהילת  צפרו באשדוד ,
אנו הקהילה היום נפרדים מאיש רם במעלה , ירא שמים, איש חסד , אשר מתת בסתר הייתה אחת ממעלותיו הזעירים !!!!! ועוד יסופר !!!!!

ההלוויה תתקיים היום בערב בשעה- 20.00 – בבית העלמין באשדוד

ת.נ.צ.ב.ה.

בנט ספרו – yaffa banouz
לצפיה ב-'משתתפת בצער המשפחה והקהילה'
משתתפת בצער המשפחה והקהילה
05/08/2009 | 18:25
2
6
יהי זיכרו ברוך

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים
לצפיה ב-'חבל על דאבדין ואינם משתכחין.'
חבל על דאבדין ואינם משתכחין.
06/08/2009 | 07:12
1
6

יהי זכרו ברוך, של "משה אל-טבאלי"... במשך הזמן, אכתוב אדותיו סיפור "מדהים" שהיה בעיירה או בעיר ספרו, ביום אחד.

לצפיה ב-'יהי זכרו ברוך לעולמי-עד'
יהי זכרו ברוך לעולמי-עד
06/08/2009 | 10:19
4
זכיתי להכיר את האיש הנפלא הזה משה טובאלי (אביטבול). הוא היה דמות נערצת בקרב קהילת-קודש העיר ספרו.
תהי נשמתו בגן עדן.
לצפיה ב-'יהי זכרו ברוך'
יהי זכרו ברוך
06/08/2009 | 14:44
2
לא הכרתיו לצערי. אבי אמר לי שאכן מדובר באיש יקר במיוחד, שלא לדבר על החיוך והפנים המאירות האלה. וה"בירה" על הראש, אני לא יודע אם בערים נוספות במרוקו גם חבשו אותו, כל הזכרונות שלי מהאנשים המבוגרים בשבט ובכלל זה הסבים שלי חבשו את ה"בירה" הזה, דור הולך ונעלם.

ינוח בשלום על משכבו.
לצפיה ב-'ט"ו באב במשל ובחידות.'
ט"ו באב במשל ובחידות.
05/08/2009 | 06:45
1
12

בוקר טוב!

*אין לראות בסיפור דלהלן, סיפור "אישי", אלא אחת מהתופעות אשר הייתה, בזמני העלייה ההמונית, מארבע כנפות תבל, לארץ ישראל. ניתן גם לראות בו, מעין שלב ביניים, בין ערב רב של תרבויות חיוביות, אשר במקורן יהודיות, אך שונות זו מזו "לכאורה", משום הגלות "הארורה". יש לפרש את המילים "דוד, דודים ודודניות", בסיפור, גם מעין מעשה אהבים, לאו דווקא בני משפחה... יש בו בסיפור, מניחוחות ט"ו באב*.

שמו בישראל, "עמוס" (לא בדוי) על שם שהוא עמוס זיכרונות, טובים פחות וטובים עוד יותר פחות. רעים פחות ורעים יותר, על כן קרא שמו "עמוס". האגדה מספרת:, כי יש לו "זכרונות" עוד כאשר היה בבטן אמו. יש להאמין לו, כי כנראה המלאך הממונה על "הזכרונות", שכח להכות אותו בשפתו העליונה, אותה מכה המשכיחה את כל מה שלמד "העובר", בעודו בבטן אמו. כי לעתים, המלאך מפספס...

שלושה כישלונות באו לו לעמוס, "מהצפון", ככתוב: "כי מצפון תפתח הרעה" (ירמיהו א' 14) והכישלון הרביעי, בא לו מתוך העיר ירושלים, אשר ליד "בית שמש", בואכה "אור עקיבא",  המשך צפונה, לאחת "הקריות", אשר לא היו לו "קריות נאמנות", בדרכו לירושלים "הקריה הנאמנה".. תמיד הוא דיבר בכתב חידה וזה כישלונו. ככתוב: "על שלושת כישלונות (פשעי) דמשק, ועל ארבעה לא אשיבנו". (הרי הפסוק כשלעצמו, כתוב הוא בחידות. לצורך העניין, עיינו עמוס א' – ב) הוא כלל וכלל אינו ירושלמי, אלא ממושב "בן עמי". ולמי שאינו יודע היכן הוא "מושב" בן עמי, הרי בכל אתר ואתרא, די ברא קודשא בריך הוא, בעלמא כרעותיה, ושיכן שם את "עמו". במילים פשוטות, כולי עלמא, בו היו יהודים, היה מושב  "בן עמי".

הוא, נכשל ביותר משלושה ומארבעה  כישלונות, בחייו הקשים של "עמוס", מארץ "הנוקדים" והמדקדקים לנקד, בין חטף פתח לחטף קמץ, עד חטף סגול. כאשר, היה צריך "לחטוף", בט"ו באב, הוא לא חטף... עוד חידה מחידותיו של "חמיצר".

אך, תמיד ידע להסתדר עם כישלונותיו, מחלקם לא למד לקחים, השלים עם הקיים, בחירוק "שן ועיין".  ארבעת  הכישלונות אשר הותירו בו, רושם ניכר, היו בנושא  שבינו לבינה. נושא אשר הצינעא יפה ויאה לו, כן אז וכן כיום. לימים מאוחרים , נודע לו, כי הוא היה "הנח'נח'", הביישן, שאינו מהכפר "אומן" של נחמן, אלא מהעיר "בולמאן", הרחוקה  מסידי סליימאן, אשר עוד יותר רחוקה מהעיר "איפראן", הקרובה בשלג, להר החרמון אשר ברמת הגולן, הגובלת בעיר אשר באדמת "פולין" ושמה "פוזנאן". ערב רב, של ערים, בהם שכנו יהודים, שעלו לארץ, בחידות. ככתוב: "אדבר בו בחידות".
כתוב, "ולא בחידות", אבל "סירסתי" מעט את המקרא, נא לעיין במדבר, י"ב פסוק 7 ...מה יפה היא השפה העברית, כאישה, אשר תמיד "מכמינה" את עלומיה וסודותיה, עד אשר היא מוצאת, את זה אשר "נובר ברזיה", ואליו היא פותחת את "ברזיה", ככתוב: "הוי כל צמא לכו למים", ואין מים אלא "אהבה", שנאמר: "הגמיאני נא מעט מים מכדך". בגימטריה(א), עולה "תורת האהבה".  (אם ברצונכם לבדוק את תורת "הגימטריאות", תפנו "לרואה חשבון", כי אין תורת הגימטראות כפשוטה. לפי צורך הענין, ניתן להפוך אות א', ממספר 1 ל-10, 100 ואף ל-400...).  

בימים ההם, עמוס, לא היה אמיץ, כמו עכשיו, כאשר כבר מאוחר. עליו נאמר: "יפה היא זקנתו, המביישת את נעוריו". ארבעת הכישלונות שלו, היו בנושאים, שבינו לבינה, מתוך זרע "היהודים", אשר כולם בני משפחה אחת, ממשפחות בני העמים "היהודים". על שם, מושב: "בן עמי".

בדיעבד, מתברר, כי אותם ארבעת  הכישלונות שלו, היו גם הכישלונות, שלהן. יתכן ועשה להן מזל "רע", אפילו אם זה בלי "הכוונה" בלבד. יתכן והוא האשם בכישלונותיהן, כי היה צריך לבחור, אחת מהן, והיא הייתה "מכפרת" על האחרות, אבל הוא לא העז לבחור, באף אחת מהן. אם הוא היה מעז ואומר לה: את כפרתי, את אהובתי, יתכן והכל היה אחרת. אבל, אין אנחנו חיים מפיה של המילה "בדיעבד". החכמה של "בדיעבד", אינה חכמה. לכן, מיותר להקים ועדת חקירה אודות "כשלונותיו", משום שהוא "מודה ועוזב", על כן, "ירוחם". במיוחד ביום ט"ו באב.

ככה זה, באותה מידה קיבל את גמולו, ואף הוא נכשל כשלון חמור ביותר, בבחירת אשתו "דודתו" וזוגתו, אבל השלים, בחריקת "שן ועיין".

אז, בימים ההם, היה תחת השפעת "החינוך המרוקני", כי ההורים הם אשר צריכים לבחור "כלה" לחתן, או "חתן" לכלה. ביישן בן ביישן, הוא היה. היה מין "שעטנז" בין החינוך המרוקני, לחינוך המערבי בארץ. אפילו, כאשר חלק מארבעת האבות של אותן "הדודניות" (אהובות) אמרו לו, כאשר היה בא לבקר, האם באת "אלח'טבה"?. (הכוונה לבקש ידה של אישה מהוריה). המילים נעתקו מפיו, והתבייש להשיב, כאשר כוונתו הייתה, כן.  במיוחד, כאשר אחד מההורים, אמר לו, בפניה של "העדיפה" עליו, באותם הימים. ועמוס, נאלם דום, כאילם אשר אינו מדבר, אך שומע. (שוב, בחידות...כי האילם, אינו שומע ואינו מדבר, לא אליכם) על אף שהוא דברן וברברן, כמו תוכי בלי סוף, בכל נושא  ונושא.
אף היא, נעלמה לו, כנראה נעלבה, ובצדק. כן, נעלמה לו  והוא נעלם לה. הוא כשל בנושא שבינו לבינה, משום החינוך המרוקני, אשר נקטע בעודו באיבו, בעודו הוא רק נער. אף היא כשלה, אפילו שאינה מודה, שהיא הייתה צריכה לתת לו יותר "מרמז". הדברים נודעו לשניהם, בדיעבד. אין כל ערך למילה בדיעבד, כאשר הכל כבר אבד.  כל אשר היה עליו לעשות, "לחטוף" את אחת "מדודותיו" למשחקי דודים, כפי שעשו אבותיו הקדמונים, בט"ו באב.

לימים, בתו של "בעל הכשלונות", נישאה לבן של אחת, מארבעת כשלונותיו. זו "הדודה" (אהובה) האשכנזיה. דווקא "להכעיס" או "לפייס", אשר הוריה התנגדו לכל קשר ביניהם, בימים ההם. נחמה פורתא. תהי נחמתם כפרתם, ביום ט"ו באב. זה היום בו, הותרו "השבטים" להתחתן זה בזה... יום בו, נפלו החומות של הגזענות, אשר היו, ועדיין קיימים בעם ישראל. במיוחד עדיין הם קיימים, בקהילה "החרדית" לכל גווניה, ספרדים כאשכנזים. אין אלה נישאים באלה. ט"ו באב, המסופר בתלמוד, אינו אלא "עורבא פרח" בלבד, כפי שיש הרבה חוקים מהתורה, אשר הם מעדיפים להתעלם מהם, ברשות התורה, המתפרשת בפירושים "המעוותים" שלהם.

בברכה ובהבנה.

לצפיה ב-'עת דודים'
עת דודים
05/08/2009 | 08:10
6
אין ספק שאין ערך למילה בדיעבד, כאשר הכל כבר אבד.
אבל כל עוד נשמה באפנו, כדאי ללמוד מן הנסיון ו"לחטוף" ולרצות את רצוננו.

ולכבוד ט"ו באב, הנה השיר עת דודים שכתב רבי שלום שבזי ושר זוהר ארגוב:

עת דודים כלה
בואי אל גני
עת דודים כלה
בואי אל גני
פרחה הגפן
הנצו רימונים

עת דודים כלה
בואי אל גני
עת דודים כלה
בואי אל גני
פרחה הגפן
הנצו רימונים
פרחה הגפן
הנצו רימונים

חלף הגשם
הסתיו עבר
חלף הגשם
הסתיו עבר
קומי רעייתי
החשק גבר
קומי רעייתי
החשק גבר

ירדנו חברה
לרעות בגנים
ירדנו חברה
לרעות בגנים
שם בבית דודי
עינייך יונים
שם בבית דודי
עינייך יונים

יפית ונעמת
כשלג שינך
יפית ונעמת
כשלג שינך
דבש וחלב
תחת לשונך
דבש וחלב
תחת לשונך

עת דודים כלה
בואי אל גני
עת דודים כלה
בואי אל גני
פרחה הגפן
הנצו רימונים
פרחה הגפן
הנצו רימונים

לצפיה ב-'שרונה! איפה כל המרוקאים בטו' באב?'
שרונה! איפה כל המרוקאים בטו' באב?
05/08/2009 | 02:25
2
13
למה כל כך שקט פה?
למה החברים בפורום הזה כאילו סנובים? לא מברכים לברוך הבא........זה לא מתאים למרוקאים בכלל!
אז אני מברך את כל חברי הפורום וכל מי שקורא שיהיה לכם חג טו' באב שמח, המון אהבה!

עזיזים דיאלי!
לצפיה ב-'ברוך הבא - עולם אכזר??.'
ברוך הבא - עולם אכזר??.
05/08/2009 | 05:28
5

בוקר טוב! וט"ו באב עליז, כט"ו בשבט.

היתכן ומשום הניק שלך "עולם אכזר", מהססים?? שאלה רטורית.

על כל פנים, ברוך הבא....

לצפיה ב-'ט"ו באב שמח לך ולכולם'
ט"ו באב שמח לך ולכולם
05/08/2009 | 07:53
5
לצפיה ב-'שמעתי שמי שנולד במרוקו ועלה לארץ ב1956 יכול '
שמעתי שמי שנולד במרוקו ועלה לארץ ב1956 יכול
02/08/2009 | 00:08
5
31
לקבל אזרחות צרפתית. האם זה נכון?
לצפיה ב-'האם חברי הפורום הנכבד יוכלו להוסיף פרטים ????'
האם חברי הפורום הנכבד יוכלו להוסיף פרטים ????
02/08/2009 | 15:25
15
כן ?????
היכן שמעת ???????????
האם חברי הפורום הנכבד יוכלו להוסיף פרטים ?????????????
לצפיה ב-'לגבי אזרחות צרפתית - קודם כל'
לגבי אזרחות צרפתית - קודם כל
02/08/2009 | 21:30
3
25
א. צריך להוכיח שיש לך במשפחה שהם היו אזרחים צרפתים
    כמו יוצאי אלגירה שגרו במרוקו
    מרוקאים שביקשו אזרחות וקיבלו אותם

ב. במידה ואם יש לכם מסמכים שמוכחים שהיה לכם משפחה מצד אבא או אמא או סבא / סבתא  שהם צרפתים
    אזי ניתן אולי לבקש ,כמובן שיש תנאים ...

ג. בכל מקרה לפני כמה שנים היה שרשור בנושא הזה ,(יש לחפש בחיפוש פורמים)

בהצלחה
ט.ל.ח
לצפיה ב-'שרשור באדיבות הנהלת הפורום'
שרשור באדיבות הנהלת הפורום
02/08/2009 | 21:32
2
11
השרשור .....תהנו
לצפיה ב-'איך נכנסים לשירשור בנושא הזה ?תודה לבן-נעים'
איך נכנסים לשירשור בנושא הזה ?תודה לבן-נעים
05/08/2009 | 13:20
1
13
איך נכנסים לשירשור בנושא הזה ?

תודה
לצפיה ב-'שרשור שנעלם מהודעה הקודמת'
שרשור שנעלם מהודעה הקודמת
05/08/2009 | 13:55
10
השרשור של אירוח אז

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שאלה מסובכת על חינה'
שאלה מסובכת על חינה
02/08/2009 | 03:38
6
12
כשהבן שלי התחתן לפני 6 שנים, המשפחה של הכלה לא עשתה לה חינה בגלל מריבה של הכלה עם אמא שלה. ביום חתונתו הבן ביקש מגרושתי, (היינו גרושים ביום חתונתו לצערי) שתכין לו חינה לצורך תמונות וכו' והכלה הסכימה לכך, למרות שנאמר להם מראש שלא נהוג שגרושה תכין את החינה לחתן ולכלה (כי זה לא הכי טוב על פי מנהג המרוקאים) על ידי גרושתי, הם בכל זאת בקשו, עשתה כבקשתם הכינה את החינה מכל ליבה ומסרה להם בברכות ובהצלחה. המצב של הזוג הם כל הזמן רבים, היו נסיונות של גירושים שבטלו אותם, והאשמו את גרושתי שהיא אשמה בכל, כשהיא בסך הכל נענתה לבקשתם. הם החליטו על פי עיצה של משהו מקובל לדעתם, לעשות חינה חוזרת שאדם נשוי יכין אותה ויזמינו את כל המשפחה לארוחה משותפת. אני חייב לציין שגרושתי לא מדברת עם הכלה (הכלה העליבה את גרושתי) והבן שלי מתעקש שגרושתי תבוא גם לאירוע. ניסיתי לשכנע את גרושתי שתתעלם שתבוא לשמוח וענתה : "הזוג הפיצו שמועה עלי שאני בתור גרושה הכנתי להם חינה, ובגלל שאני גרושה הבאתי להם מזל רע, למרות שהם יודעים שכל הנסיונות שלהם להתגרש מנעתי אותם והתנגדתי בכל מחיר שיתגרשו, ותמיד באתי לטובת הכלה,תמיד ריככתי את העסק שלהם לטובה, ספגתי גם העלבות מהבן שלי כשבאתי לטובת כלתי, למרות שכלתי תמיד עלבה בי,  ובסוף כאילו אני אשמה בכל? וכלתי פרסמה לכל המשפחה שעתידה להגיע שהבעיות שיש לה בחיי הנישואין זה הכל בגלל החינה שהכנתי" איך אני אראה בעיני כולם? כשהם לא סיפרו שהם בעצמם ביקשו שאכין להם...... "

עכשיו אני שואל - כדאי לשכנע את גרושתי שבכל זאת שתבוא?
אם היא תשתכנע לבוא כדאי שתספר לכולם שהזוג ביקש את זה ממנה?
זה מסובך........
מה אתם אומרים?
לצפיה ב-'הסיפור נשמע מוזר'
הסיפור נשמע מוזר
02/08/2009 | 09:08
1
8
אם בני הזוג רבים כל הזמן, זה לא בגלל החינה, זה כי משהו במערכת היחסים שלהם ובתקשורת הבינאישית שלהם - משובש או השתבש...
ואת זה צריך לנסות לתקן.... חינה נוספת לא תפתור את בעיותיהם.

הזוג צריך לשבת זה מול זה, ולברר בינם לבין עצמם את הסיבות לריבים ביניהם, לשוחח זה עם זו שיחה כנה ואמיתית ולבדוק מאיפה מגיעים הכעסים, ולמה. הם צריכים לדבר בכנות מה מפריע, מה כואב, ובאיזו דרך לפתור את מה שעולה, ואיך הם יכולים לעשות טוב אחד לשני מבלי לפגוע ולריב כל הזמן. שיחזירו את האהבה ששכנה ביניהם, ויטפחו אותה.

או ללכת לייעוץ זוגי.

עכשיו לשאלתך, אתה לא צריך לעשות כלום. אין צורך לשכנע את גרושתך, תן לה להחליט לבד וכבד את רצונה.

ועוד משהו, גרושתך לא צריכה להתנצל או להצטדק בפני אף אחד על ידי כך שתטיל את ה"אשמה" על אחרים, כך או כך זו במילא אמונה טפלה ולהפוך את זה לסיבה של הטלת האשמות הדדיות על מצב הנישואים של הילדים זה ילדותי, טפשי ולא בוגר...
לצפיה ב-'תודה! שרונה את חכמה!'
תודה! שרונה את חכמה!
02/08/2009 | 18:08
9
לצפיה ב-'מה החינה קשורה?'
מה החינה קשורה?
02/08/2009 | 16:45
3
10
צ'מע הכלה שלך פסארה,,,,,,אים רבה עם אמא שלה בעלה וגרושתך היא תריב עם כל העולם,,,,,,צ'מע הכלה שלך צ'חירתווווו,,,,היאההה מוקה די לייל! מאתמסי !!! אל תלך לשם צ'נעעעע בלאאאאתי,,,,,,,, היא תריב גם איתך,,,,,,,לך לגרושתך ותעמלו שואאה....
לצפיה ב-'שרונה צודקת!'
שרונה צודקת!
02/08/2009 | 17:10
2
7
לערוסה דהרה מילילת לחינה!

אה וויאלה מאקאיין לילת לחינה? מאענדה דהרה?  מאקאיין עמוד שדרה בביצ' של בן שילך?  
לי סבר ראחה פל האבל אש יעמיל בלעקל? בזו'זוהום מהבולין ! רבים עם גרושתך בגלל חינה די מקאין לערוסה חה חה חה!
אצלנו כלה שלא עשתה חינה זאת חשומה גדולה מאודדד! בלאאתי עליק בלאאתי איזה חשומה ופדיחה יעשו לך!!!

לצפיה ב-'יפה? זו את?'
יפה? זו את?
02/08/2009 | 18:14
1
6
חחחחחחחחחחחחח הפתעת אותי....
לצפיה ב-' אנא איאההההההה'
אנא איאההההההה
02/08/2009 | 21:49
3
לצפיה ב-'תפילות '
תפילות
30/07/2009 | 10:36
6
7
יש בי געגוע למנגינות של התפילות בבית כנסת מרוקאי
בתור ילד היינו הולכים (היום רחמנן יצלן אני רחוק מזה) אבל מאוד רוצה לשמוע את הניגונים של התפילות ולא ללכת לבית כנסת
הכי זה שעולה לי לראש זה שיר השירים
יש למישהוא מוסג אם אפשר להסיג את התפילות על דיסק
תודה וסליחה שאני מציץ בפורום רק כשאני צריך את עזרתכם
מרקו
לצפיה ב-'יש גם ישי ידידי'
יש גם ישי ידידי
31/07/2009 | 09:35
2
6

בחנות של אזולאי בשעון, נמצא ברשותו מבחר גדול של כל מה חפצה נפשך, והמחירים סבירים מאוד.

שבת שלום.

אלי פילו
לצפיה ב-'תודה תודה אבל'
תודה תודה אבל
02/08/2009 | 08:50
1
7
אזולאי בשעון? סליחה על הבורות שלי אבל אין לי מוסג מי ומה
האם אתה מתכוון לשעון ביפו?
תודה מרקו
לצפיה ב-'אמת ויציב, אזולאי בשעון של יפו'
אמת ויציב, אזולאי בשעון של יפו
02/08/2009 | 19:40
8
לצפיה ב-'ויש גם את מכון רננות'
ויש גם את מכון רננות
03/08/2009 | 09:53
2
4
הנה לדוגמא מוצר אחד שלהם שאולי יעניין אותך:

לצפיה ב-'אלפי תודות'
אלפי תודות
03/08/2009 | 10:16
1
1
זה כבר עושה לי פרפרים בבטן
אני לא יכול לחכות לקנות את זה
לצפיה ב-'ויש גם את המוצר הזה לימים הנוראים'
ויש גם את המוצר הזה לימים הנוראים
03/08/2009 | 16:42
8
עם חזנים ותיקים שרובם כבר הלכו לעולמם בהנהגת ר' יצחק רווח ז"ל.

תפילות הימים הנוראים.
לצפיה ב-'חברים סוף שבוע מרוקו בערוץ החיים הטובים'
חברים סוף שבוע מרוקו בערוץ החיים הטובים
01/08/2009 | 11:31
1
39
לצפיה ב-'ממש מדהים רק חבל ש........'
ממש מדהים רק חבל ש........
01/08/2009 | 11:34
7

שלא הביאו מספיק חוקרים בעלי שם שיתנו דעתם בנושא, אבל גם זה דיינו.

שבת שלום.

אלי פילו
לצפיה ב-'אֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד, הָעִיר רַבָּתִי '
אֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד, הָעִיר רַבָּתִי
29/07/2009 | 20:42
7
6
אֵיכָה יָשְׁבָה בָדָד, הָעִיר רַבָּתִי עָם- הָיְתָה, כְּאַלְמָנָה; רַבָּתִי בַגּוֹיִם, שָׂרָתִי בַּמְּדִינוֹת--הָיְתָה, לָמַס.  {ס}  

ב בָּכוֹ תִבְכֶּה בַּלַּיְלָה, וְדִמְעָתָהּ עַל לֶחֱיָהּ--אֵין-לָהּ מְנַחֵם, מִכָּל-אֹהֲבֶיהָ:  כָּל-רֵעֶיהָ בָּגְדוּ בָהּ, הָיוּ לָהּ לְאֹיְבִים.  {ס}  

ג גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי, וּמֵרֹב עֲבֹדָה--הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם, לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ; כָּל-רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ, בֵּין הַמְּצָרִים.  {ס}  

ד דַּרְכֵי צִיּוֹן אֲבֵלוֹת, מִבְּלִי בָּאֵי מוֹעֵד--כָּל-שְׁעָרֶיהָ שׁוֹמֵמִין, כֹּהֲנֶיהָ נֶאֱנָחִים; בְּתוּלֹתֶיהָ נּוּגוֹת, וְהִיא מַר-לָהּ.  {ס}  

ה הָיוּ צָרֶיהָ לְרֹאשׁ אֹיְבֶיהָ שָׁלוּ, כִּי-יְהוָה הוֹגָהּ עַל רֹב-פְּשָׁעֶיהָ; עוֹלָלֶיהָ הָלְכוּ שְׁבִי, לִפְנֵי-צָר.  {ס}  

ו וַיֵּצֵא מן בת- (מִבַּת-) צִיּוֹן, כָּל-הֲדָרָהּ; הָיוּ שָׂרֶיהָ, כְּאַיָּלִים לֹא-מָצְאוּ מִרְעֶה, וַיֵּלְכוּ בְלֹא-כֹחַ, לִפְנֵי רוֹדֵף.  {ס}  

ז זָכְרָה יְרוּשָׁלִַם, יְמֵי עָנְיָהּ וּמְרוּדֶיהָ--כֹּל מַחֲמֻדֶיהָ, אֲשֶׁר הָיוּ מִימֵי קֶדֶם; בִּנְפֹל עַמָּהּ בְּיַד-צָר, וְאֵין עוֹזֵר לָהּ--רָאוּהָ צָרִים, שָׂחֲקוּ עַל מִשְׁבַּתֶּהָ.  {ס}  

ח חֵטְא חָטְאָה יְרוּשָׁלִַם, עַל-כֵּן לְנִידָה הָיָתָה; כָּל-מְכַבְּדֶיהָ הִזִּילוּהָ כִּי-רָאוּ עֶרְוָתָהּ, גַּם-הִיא נֶאֶנְחָה וַתָּשָׁב אָחוֹר. {ס}  

ט טֻמְאָתָהּ בְּשׁוּלֶיהָ, לֹא זָכְרָה אַחֲרִיתָהּ, וַתֵּרֶד פְּלָאִים, אֵין מְנַחֵם לָהּ; רְאֵה יְהוָה אֶת-עָנְיִי, כִּי הִגְדִּיל אוֹיֵב.  {ס}  

י יָדוֹ פָּרַשׂ צָר, עַל כָּל-מַחֲמַדֶּיהָ:  כִּי-רָאֲתָה גוֹיִם, בָּאוּ מִקְדָּשָׁהּ--אֲשֶׁר צִוִּיתָה, לֹא-יָבֹאוּ בַקָּהָל לָךְ.  {ס}  

יא כָּל-עַמָּהּ נֶאֱנָחִים מְבַקְּשִׁים לֶחֶם, נָתְנוּ מחמודיהם (מַחֲמַדֵּיהֶם) בְּאֹכֶל לְהָשִׁיב נָפֶשׁ; רְאֵה יְהוָה וְהַבִּיטָה, כִּי הָיִיתִי זוֹלֵלָה.  {ס}  

יב לוֹא אֲלֵיכֶם, כָּל-עֹבְרֵי דֶרֶךְ--הַבִּיטוּ וּרְאוּ, אִם-יֵשׁ מַכְאוֹב כְּמַכְאֹבִי אֲשֶׁר עוֹלַל לִי:  אֲשֶׁר הוֹגָה יְהוָה, בְּיוֹם חֲרוֹן אַפּוֹ.  {ס}  

יג מִמָּרוֹם שָׁלַח-אֵשׁ בְּעַצְמֹתַי, וַיִּרְדֶּנָּה; פָּרַשׂ רֶשֶׁת לְרַגְלַי, הֱשִׁיבַנִי אָחוֹר--נְתָנַנִי שֹׁמֵמָה, כָּל-הַיּוֹם דָּוָה.  {ס}  

יד נִשְׂקַד עֹל פְּשָׁעַי בְּיָדוֹ, יִשְׂתָּרְגוּ עָלוּ עַל-צַוָּארִי--הִכְשִׁיל כֹּחִי; נְתָנַנִי אֲדֹנָי, בִּידֵי לֹא-אוּכַל קוּם.  {ס}  

טו סִלָּה כָל-אַבִּירַי אֲדֹנָי בְּקִרְבִּי, קָרָא עָלַי מוֹעֵד לִשְׁבֹּר בַּחוּרָי; גַּת דָּרַךְ אֲדֹנָי, לִבְתוּלַת בַּת-יְהוּדָה.  {ס}  

טז עַל-אֵלֶּה אֲנִי בוֹכִיָּה, עֵינִי עֵינִי יֹרְדָה מַּיִם--כִּי-רָחַק מִמֶּנִּי מְנַחֵם, מֵשִׁיב נַפְשִׁי; הָיוּ בָנַי שׁוֹמֵמִים, כִּי גָבַר אוֹיֵב.  {ס}  

לצפיה ב-'תשעה באב'
תשעה באב
29/07/2009 | 21:01
2
יום קשה לעם ישראל.

בתשעה באב:

בשנת 576 לפני הספירה נחרב בית המקדש הראשון
בשנת 70 לספירה בית המקדש השני
אם אני לא טועה, גם גרוש ספרד ארע במועד זה
לצפיה ב-'איכה ישבה בדד - חמש מגילות.'
איכה ישבה בדד - חמש מגילות.
30/07/2009 | 07:47
5

צום קל!

אין לי הרבה מה לחדש, מעבר למה שנכתב ונאמר, על תשעה באב... בכל זאת, כדאי לומר מספר מילים, שאינן מחייבות...

מאי חמש מגילות?? ואלו הן, לפי סדרן הכרונולגי, המיוחס לחז"ל... הראשונה שבהן היא "מגילת רות" מטבע הדברים, והזירה בה קרה הסיפור, "שפוט השופטים". לאחר מכן, שתי המגילות: "שיר השירים", "קוהלת" (קהלת), המיוחסות לשלמה המלך.  (שתי המגילות המיוחסות לשלמה המלך, הן דבר והיפוכו... לא יכול לפרט, מפאת קוצר התווים המורשים...). המגילה הרביעית, היא "מגילת איכה", המיוחסת לירמיהו הנביא, נביא החרבן... אחריה נותרה המגילה "החביבה" על כולנה, והיא "מגילת אסתר"...

דווקא, "מגילת אסתר", האחרונה מבין חמשת המגילות, קבלה תוקף הלכתי, עד שיש "פוסקים" אשר כוללים את קריאת מגילת אסתר בפורים, כאחת מתרי"ג מצוות. לגבי יתר המגילות, אין חובה הלכתית, לקרוא אותן... (מי שירצה, יקרא ותבוא עליו הברכה, מי שלא ירצה לא יקרא, ואני "בטוח" שלא תבוא עליו הקללה לא עלינו..אבל, מי אינו "יכול" שלא לקרוא את מגילת איכה, בתשעה באב?? מי מרוקני "כמוני", שאינו יכול לא לקרוא את "שיר השירים" בערבי שבתות, ובערב פסח??.. .מי שיכול לא לקרוא, שיקום. כנ"ל לגבי מגילת "רות" בשבועות...).

אף אלה אשר בתוכינו, השוחים ומקיימים את "המצוות", לא רבים מהם יודעים, מה הטעם שמגילת "קהלת" נכללה בין חמשת המגילות. ועוד יותר, מדגוע נקבע לקרוא אותה "בחג הסוכות"?? תוכנה של מגילת "קהלת" משדר פסימיות, ואפילו מחשבות "לכפירה". אבל, המדרשים לכל חמשת המגילות, ניצחו את "הפשט"...

כדי שלא להגרר לויכוח סרק, אביא לכם מעט ממה שכתב "רבי אברהם אבן עזרא" בהקדמתו לפירוש מגילת "איכה", כך שיש לי על מה לסמוך.

"אנשי אמת יבינו מדרשי קדמונינו הצדיקים. שהם נוסדים על קשט (אמת) וביציקת מדע יצוקים. כל דבריהם כזהב וככסף, שבעתיים מזוקקים. אכן מדרשיהם על דרכים רבים נחלקים, מהן חידות וסודות ומשלים גבוהים עד שחקים. מהם להרויח לבות נלאות (לבבות נלאים ועייפים) בפרקים עמוקים..... ואני "אברהם בר מאיר" מארץ מרחקים, הוצאתני מארץ ספרד חמת המציקים.....".

אחרי דברי הפתיחה של הראב"ע, אין לי אלא לקרוא את "מגילת איכה", עם נגינתה המיוחדת, אשר מעוררת "בכה אבכה"... כאן המקום, לומר, כי לנו המרוקנים, יש "נגינות ולחנים" מיוחדים, לכל חמשת המגילות, נוסיף עליהם את "מגילות..." ספר "משלי" וספר "איוב". כמובן למגילת "התהילים" שהיא היא "אם כל המגילות", אשר ליוו אותנו בכל הגלויות... הלחנים והטעמים, הם הם "החן" של הקריאה הפשוטה בכל התנ"ך...

למחשבה...

...

לצפיה ב-'כן רבי נסים....'
כן רבי נסים....
30/07/2009 | 17:23
4
1

הלחן היחיד והמיוחד של המגילות הללו עוד טבוע בי מאבי ז"ל ומן התקופה שעדיין ביקרתי בבית הכנסת של המרוקאים הנקרא כך רק בשמו והמבין יבין.ולןצערי במזנים האחרונים איני נוהג כך.

לחנים אלו, הינם אבן שואבת לאינטימיות שנוצרת בין אב לבן, ובמיוחד כאשר זה עזבני בגיל צעיר מאוד.

אתמול בלילה, בערוץ 2 הוקרנו חמישה פרקים האחד אודות הנשר הגדול וארבעת האחרים על חכמי ספרד בתור הזהזב, ושם כמה פיוטים שבוצעו בידי זמרים שונים בין קטע לקטע, לא תאמו את הלחנים עליהם גדלנו, ואך טבעי הדבר שבעיני כל הפיוט הזה איבד מקסמו. וזהו כוחו של הלחן מבית אבא.

לקראת סיום היום יהפכו האל לטובה ולברה במהרה בימינו.

אלי פילו
לצפיה ב-'צפיתי, התפעמתי והפנמתי. (הוקלט ביום חול)...'
צפיתי, התפעמתי והפנמתי. (הוקלט ביום חול)...
01/08/2009 | 10:00
3
3

רבי לייהו, ראיתי, צפיתי הקשבתי והפנמתי. זו אינה פעם ראשונה, בה שודרה "התכנית" בערוץ 2, אך כל פעם שאני צופה בה, כאילו דברים חדשים, הם..

הלחנים המיוחדים של "המגילות", טבועים בך מאביך ז"ל, יהי זכרו ברוך. בי, הם טבועים מהמורים של "אם הבנים" הקשוחים. אף אבי ז"ל, נפטר בגיל צעיר מאוד.

לגבי "הנשר הגדול" הספרדי, הרי הוא "רבינו משה בן מימון" המכונה הרמב"ם, עדיין בלתי מובן, כמו "משה רבינו" וכמו רבינו  "שלמה יצחקי" האשכנזי, המכונה רש"י. משה רבינו הענק, רש"י "הגדול" והרמב"ם "הקטן", עוררו את "היהדות" רק לטובה ולברכה. רבים וטובים, נושאים כליהם של שלושת "הענקים" האלה ביהדות. למה הדבר דומה? הדבר דומה, לכל הפונה "למר"ם", בעיתות מצוקה, בקופות החולים.
מר"ם - משה, רש"י, משה.

לצפיה ב-'רבי נסים לעזיז...עבורך במיוחד'
רבי נסים לעזיז...עבורך במיוחד
01/08/2009 | 10:46
2
1

בן עירך המהוללה, רבי דוד עובדיה, שאנוכי מעריצו עד מאד, את כתיבתו, חכמתו ופועלו למען קהלת קודש העיר ספרו, כתב את הפרק הראשון שלו בספריו " קהלת ספרו " את הפרק הבא, שלבטח תבינו טוב ממני והצלע השלישית שחו הינה " הנשר הגדול ", ובכלל לבטח נמצאים ברשותך ספריו של רבי דוד, אשר מתאר את עירך בכל הצבעים האפריים, יורד הוא לפרטי פרטים, ובכלל אין לי דיעה, יען כי אני משוחד בנושא זה.

לכבודך הפרק הזה.

קהילת צפרו – רבי דוד עובדיה

פרק ראשון

יסוד וביסוס ההלכה העולמית על אדמת ספרד ומרוקו ושיטת הכלל " תרי מגו תלת " – עמודי ההוראה – הרי"ף הרמב"ם והרא"ש ז"ל – שקבע לו מרן הקדוש בפסקין בשלחן ערוך.
סקירה והשקפה קצרה על משכנם ומקום ישובם של עמודי ההוראה.

א.    הראשון בעמודי ההוראה רבי יצחק בן רבי יעקב הכהן אלפסי ( אלפאסי, רב אלפס, הרי"ף, הריא"ף ) נולד בשנת תשע"ג – 1013 – בקלעת חמד בכפר סמוך לעיר פאס בצפון אפריקה ועל שם פאס נקרא אלפאסי, וכבן ע"ה שנים ברח לקורדובה מפני המלשינים.

ב.    רבי משה בן רבי מימון הספרדי ( רמב"ם ) בשנת תתקי"ט 1159 כתת את רגליו מקורדובה ונסע לעיר פאס לשמוע לקח צפי גדול הדור רבי יהודה בן שושן ז"ל.

ג.    אם כי העמוד הג' בהוראה רבנו אשר בר יחיאל ( הרא"ש ) ז"ל נולד באשכנז ולא הגיע לעיר פאס, בכל זאת גם הוא כחבריו דרכה רגלו על אדמת ספרד מקום תפארת התורה שנשתלה שם על ידי ארזי הלבנון אבירי ואדירי התורה ימי רבי שמואל הנגיד תלמיד רבנו חנוך ורבי יהודה חיוג, כי מפני חמת המציק של המושלים הוכרח רבנו הרא"ש לעזוב את אשכנז הוא ובנו רבני יעקב בעל הטורים ובשנת הא' ס"ב – 1302 – עבר על ברצלונה ונפגש עם רבנו שלמה בן אדרת הרשב"א ז"ל עסקו בפלפולא דאורייתא כשבוע ימים, ומשם עבר לטולידו ונתקבל שם בכבוד, על פי מכתב המלצה מהרשב"א ז"ל. שם הרביץ תורה בישיבות תקן תקנות והעמיד תלמידים הרבה.

בזמן בואו של הרא"ש ז"ל לבית מדקשו של הרשב"א מצא בית מדרש כמרקחת בפתרון איזו קושייא. והרשב"א ז"ל הבטיח לתלמיד שיכול לפרק את הקושייא תנתן לו תרנגולת פטומה שהייתה אצלו, ואז עמד הרא"ש ז"ל שעוד לא הכירוהו ונתן הסבר ובזה פתר את הקושייא, הרשב"א ז"ל שמח על ההמצאה ושאל על שמו. ובכן הרא"ש ז"ל השיב בפסוק מלא בתורה לגר אשר בשעריך תתננה ואכלה. לגר כמוני בשם אשר הבא לשעריך תתנה לפטומה ואכלה.

גם רבנו הגדול יוסף הלוי אבן מיגש תלמיד רבנו יצחק אלפסי, שמש ברבנות בקהלת פאס כידוע, כך כתב הרב שאול אבן דנאן בהקדמתו לספר מלכי רבנן, של רבי יוסף בן נאיים.

ביסוס ההלכה העולמית והכלל " תרי מגו תלת " על אדמת מרוקו

אם אני אומר מארוק  כוונתי על עיר פאס יע"א שהייתה עיר ואם בישראל אם כל חי לכל ערי מרוקו, במדיניות, במסחר, ובמדע, במדיניות כי היא הייתה עיר הבירה, במסחר רוכלת עמים, ובמדע כל יושביה היו ענקי הרוח ושמה ושם רבניה וגדוליה הלך למרחוק ולכן הרמב"ם ז"ל נסע לשם לשמוע תורה.

ויפה המשיל ותיאר אותה מורי ורבי מר אבי ז"ל, בצחות לשונו : " כהופעת קרני אור המאור הגדול החשמל המאיר לארץ ולדרים אשר המכונה עומדת לראש פנה ומתוכה כעין החשמל תזרום זרמים אדירים אל הבתים ואל החצרים, ובכל הארץ יצא קום לפלס נתיב להדוף אופל וצלמות ולגרש חשכה ליל המרחפת על פני תבל, ובכריכת מים חיים אשר תמיד כל היום תשפיע בחזקה להשביע נפש שוקקה.

כן הייתה מלפנים עיר פאס המהוללה כלילת יופי משוש לכל הארץ, אשר מיום היותה הייתה כגן עדן עיר משכן החכמה לתורה ולתעודה אוצר כל כלי חמדה, ועל חוג אדמתה עמדו רבנים גדולים שרפי קדש הלולים, כמו שהעיד בנו האיש אדוני הארץ בימים ההם הוא הגאון מהר"י בירב זצ"ל בקונטרס הסמיכה וכמו שתראה בתשובה הרשב"א ה"א אלף קפ"ה לחכם רבי דוד בן זכרי ממדינת פאס.

ומה גם לעת באו שעריה רבותינו המגורשים אנשי השם חל"ב אשר גובה להם ויראה להם, שהעמידו בה משטרים וסדרים חדשים לבקרים, ולעומת אשר תמיד מגור מסביב וכל היום שמעו קול נוגש....בכל זאת החזיקו בכל תוקף במעוז התורה הקדושה ועשו לה אזנים ופתח עינים בתקנותיהם ובמנהגיהם הטובים ויסולו מסילה חדשה ודרך כבושה בענייני דת ודין כנודע...והגם שכמה ערים גדולות רכשו להם גם המה רבנים מצוינים יקרים מפנינים על כל זה העיר הזאת המעטירה לה משפט הבכורה, שכלם היו נגררים אחרי דבריה ואחרי עצתה....."

גם אוכלוסייתה הייתה עולה במספר הולך וגדל, כמו שהעיד רבו של מרן מהר"י בירב שם בקונטרס הסמיכה " ת"ל מיום הגירוש...הייתי מורה הוראות בישראל ורב לחמשת אלפים בעלי בתים יהודים במדינת פאס " ולכן היא הייתה הקובעת בכל דבר.

והנה דבר לרוחך רבי נסים, שגם יהדות מרוקו דבקה אז, בחכם אשכנזי והיווה עבורה עמוד הוראה ראוי להתייחסות גדולה. לאחר מכן יהדות מרוקו קצת התרחקה ממנו.

אשמח מאוד באם תגיב להודעה זו.

המשך יבוא, מפאת מגבלות טכניות של הפורום.

אלי פילו
לצפיה ב-'תרי מגו תלת .- שניים, מתוך שלושה....'
תרי מגו תלת .- שניים, מתוך שלושה....
02/08/2009 | 06:34
1
4

בוקר ושבוע טובים רבי "לייהו"...

את "רבי דויד עובדיה" דיין העיר ספרו, אני מכיר היטב, הרבה פעמים, אני מזכיר אותו בסיפורים. מה גם, שהוא הוא אשר "מל אותי ואת בני". אני, בעיר ספרו, ובני, בעיר ירושלים.. מה גם, כאשר עלה לארץ ישראל, והתיישב בירושלים, היה שכן שלנו... כאשר הוא עלה לארץ, הביא אתו, את כל "אוצרות" הספריה שהיו בק"ק דיספרו... דומני, כי הבן שלו "הרב פנחס", ממשיך את דרכו כאן בארץ... והספריה פתוחה "לכל מאן דבעי" לחקור וללמוד. (חילונים ודתיים כאחד... שני פרופסורים "ירושלמים" גדולים, מצטטים אותו הרבה, במחקריהם... כדי לא לעשות להם פרסום, אני לא מזכיר אותם בשמם).

בקצרה ובכלליות, "תרי מגו תלת" (שניים מתוך שלושה), הוא כלל "גדול" וקובע בפסיקת הלכות. (מקורו בתלמוד הבבלי) על פי רוב, פוסקים הלכה, לפי שניים מתוך שלושה... בכל קהילות ישראל. השלושה, הם: "..הרי"ף, הרמב"ם והרא"ש.."  (אבל, כרגיל ביהדות, בכל כלל יש יוצא מהכלל, לפעמים היוצא מהכלל, עולה על הכלל...הערה אישית..).
כך גם מר"ן (רבי יוסף קארו, בעל הבית יוסף.... השלחן ערוך...) פסק. הרא"ש היה "אשכנזי", אשר למד גם מרבנים ספרדיים, כפי שמספר לנו רבי דויד עובדיה... (חשוב מאוד לציין, כי ההבדלים "התהומיים", אשר אנו עדים להם בימינו, בין הספרדים לאשכנזים, החריפו עד כדי "תהום" רק בדורות האחרונים, במיוחד, לאחר השגותיו של הרמ"א - רבי משה איסרליש, על השלחן ערוך...).

להלן סיפור, אשר זכור לי מילדות, המעיד על גדולתו של רבי דויד עובדיה, איך נהג בקהילה, ביד רכה וקשה כאחת. ככתוב: "תהי, שמאל מקרבת, וימין דוחה" (אפשר גם ההיפך)....

נפוצה שמועה בעיר ספרו, כי אחד מבניה, הביא פטיפון ותקליטים, ובא ללמד את בני ובנות העיר, "ריקודים סלוניים" רחמנא ליצלן. מרוב חוצפתו, בחר את "שביעי של פסח", היום בו הפעיל את הפטיפון, והחל ללמד... רבי דויד עובדיה, ירד מגובה "בלאד אלג'דידה", (העיר החדשה)  אל מעמקי המלאח.
התמונה שעשתה עלי רושם ניכר, ועדיין היא בזכרוני, היא: רבי דויד עובדיה, התבונן מלמעלה, על הרוקדים מלמטה, מתוך הבית שממעל, דקות ארוכות. מילה אחת, לא הוציא מפיו, אלא כאילו שידר לרוקדים, תוכחה אילמת, זועקת.. בבת אחת, כל החבורה, התפזרה, בבושת פנים..... בדיעבד, נודע כי בחדרי חדרים, זימן אליו את "המארגן", ונזף בו ארוכות...בעיקר, על חילול "קדושת החג"... פחות על הריקודים הסלוניים, אשר רבי דויד עובדיה, הבין, בדרכו המיוחדת, כי רק דברי נועם יעזרו.
אנחנו כילדים קטנים, רק הצצנו, בתופעה החדשה... אז, לא הבנתי את גדולתו של רבי דויד עובדיה, רק לאחר שבגרתי, הבנתי.. הערכתי והערצתי אליו, רק הולכת וגדלה... איך ניתן "למחות" בלי אלימות... מחאה יעילה ונכוחה... מספרים, כי אותו "החוצפן", שב בתשובה שלמה... זה, אני לא זוכר, אלא מפי השמועה בלבד...

הגבתי.... בברכה!

לצפיה ב-'כהרגלך בקודש, תשובה מקיפה'
כהרגלך בקודש, תשובה מקיפה
02/08/2009 | 19:50
4

את בנו של רבי דוד, פגשתי בטקס הכנסת ספר תורה במושב יד רמב"ם, ביקשתי התחננתי לפניו שימכור, שיתן את הספרים שחסרים לי, אך לצערי טרם קיבלתי תשובה ממנו מאז.

מצורפת תמונה של בנו , עת שוחחתי אתו.

בברכה
אלי פילו
לצפיה ב-'ערב שבת שלום'
ערב שבת שלום
31/07/2009 | 11:44
6
12
חברי פורום יקרים
שמעתי שהפדרציה העולמית של ברית יוצאי מרוקו מארגנת שבת עיון בכפר המכביה
האם יצאו הזמנות? היכן ניתן לקבל פרטים אודות שבת העיון?
שבת שלום
יגל
לצפיה ב-'השבת עיון הקרובה שמתקיימת במלון כפר המכביה...'
השבת עיון הקרובה שמתקיימת במלון כפר המכביה...
31/07/2009 | 13:01
5
13
מתקיימת ב-4-5/9/09 . הנושא: "מרבי דוד בוזגלו ועד ג'ו עמר ז"ל"
אפשר להתקשר ל"ברית" לטל. 03-6054241 ולקבל פרטים.
לצפיה ב-'האם ברשותך הזמנה?'
האם ברשותך הזמנה?
31/07/2009 | 13:02
4
2
יש אפשרות להעלותה בתגובה?
לצפיה ב-'ברשותי חוזר המודיע....'
ברשותי חוזר המודיע....
31/07/2009 | 16:52
3
1
...על שבת עיון בכפר המכביה עם מרצים אורחים והפייטן אפריים יגודיוב וכן פרטים על דמי השתתפות. אני בטוח שישמחו בברית לתת לך את כל הפרטים דרך טלפון.
לצפיה ב-'אוכל לקבל דרכך את שמות המרצים?'
אוכל לקבל דרכך את שמות המרצים?
31/07/2009 | 17:12
2
1
פשוט אני רוצה להפיץ עניין זה השבת...
תודה רבה
לצפיה ב-'המרצים...'
המרצים...
31/07/2009 | 17:47
1
3
ד"ר מאיר בוזגלו, האוניברסיטה העברית
הדוקטורנט יוסי בן שבת, אוניברסיטת בר-אילן (כותב עבודת דוקטור על שירתו של ר' דוד בוזגלו).
שבת שלום.
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
31/07/2009 | 17:54
1
שבת שלום ומבורך..
לצפיה ב-'שמות מרוקאים'
שמות מרוקאים
31/07/2009 | 12:53
1
162
לצורך כתיבה מחורזת של מעשייה מרוקאית מדליקה אני זקוקה לשמות או לכינויים מרוקאיים המסתימים ב-אח במלרע, דוגמאת יפתח, יפרח, וכד' רצוי שהשם ייבנה מכמה חלקים, ואם יש משמעות לכינוי, עוד יותר טוב (מדובר באיש מאמין כחוש פשוט ועני אך חכם ויצירתי): חשבתי למשל על:  איטח בן סבאח הממולח, (סבאח בא בחשבון בתור מרוקאי?) או ג'וג'ו איזאח מן המלאח. פרוספר תופאח התותח .  יש רעיונות? גם שם בודד יכול לסייע.
לצפיה ב-'חחחחח אתה הרב לסרי הבדרן?'
חחחחח אתה הרב לסרי הבדרן?
02/08/2009 | 18:18
13

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ