לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86178,617 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אודות הפורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה
הפורום לא פעיל
x
הודעה מהנהלת הפורום

ברוכים הבאים לפורום תרבות מרוקו

המשך >>

לצפיה ב-'מקובלי דרעה. – רחל אליאור'
מקובלי דרעה. – רחל אליאור
04/12/2009 | 07:57
7
84


מקובלי דרעה. – רחל אליאור

מבוא. ממחצית השנייה של המאה ה-16 ואילך נמצא במקורות שונים בארץ ישראל ובצפון אפריקה עדויות על מקובלי דרעה. חכמי דרעה, מקובלי דרעה הקדמונים, מנהג מקובלי דרעה, וכיוצא באלה צירופים המצביעים על קיומו של חוג מקובלים בעל מסורת ייחודית בדרעה אשר במרוקו.

בחינה מפורטת של מסורות אלה מעלה, שמדובר ככל הנראה בשתי קבוצות : האחת – מזוהה מבחינה היסטורית, בת המאה ה-16, והשנייה – אנונימי., הקדומה לה בזמן.
שלושה מאפיינים בולטים מצויים במסורות אלה :

א – זיקה בין דרעה וחכמיה להתגלות הזוהר.
ב – הדגשת העתיקוּת והקדמוּת של המסורות המובאות משם מקובלי דרעה.
ג – צביון ייחודי למסורות המובאות משם מקובלי דרה בני המאה ה-16 : המסורות הקשורות בשמם מתאפיינות בזיקה לכוחות אוקולטיים ( תורת הנסתר, אמונה בתופעות מסתוריות שהן, כביכול, מעבר לתפישת החושים ), בידיעות על חושית, בראיית עתידות, בגילוי אליהו, בהשגת רוח הקודש וחישובי קץ.  

בטרם אדון באישוש ההיסטורי של מסורות אלה בבירורים נכרוכים במקום וביושביו, אעיר כי ביטויים הכורכים חוגים קבליים עם איזור גיאוגראפי מסוים אינם נפוצים בתקופה זו. אף במקומות שהם מרכזים ללימודי קבלה במאה ה-16.

איננו מוצאים בדרך כלל מסורות משם חכמיהם, נוסח מקובלי אדריאנופול, או מקובלי מאנטובה, שכן אקסלוסיביות גיאוגראפית לא היה בה טעם בעולם שאחרי גירוש ספרד, אשר סימן ההיכר המובהק בו היה אי היציבות והעדר הרציפות.

לפיכך, יש אפשרות להסיק מהצירוף " מקובלי דרעה , כי נמצאו חוגי מקובלים במגרב בשלהי המאה ה-15 ואורך המאה ה-16 שלא היו שרוים בטווח השפעתם המיידית של גולי ספרד. אלא גיבשו ושמרו מסורת קבלית שקדמה להשפעה הדומינאנטית של מקובלי דור הגירוש שהגיעו למרוקו.

שבת שלום

אלי פילו
לצפיה ב-'האם ידועים לך שמות של מקובלי דרה'
האם ידועים לך שמות של מקובלי דרה
04/12/2009 | 12:44
2
52
לצפיה ב-'יש ויש גם כן....'
יש ויש גם כן....
04/12/2009 | 15:06
1
41

בהמשך המאמר אביא את שמותיהם של מקובלי דרעא, כמו כן גם שמותיהם של המקובלים שהיו ידועים עד לשנת 1980 זמן כתיבתו של הספר של פרופסור משה חלמיש שמתמחה בהיסטורית המקובלים בכלל ובקבלב בפרט.

פרופסור משה חלמיש כתב כמה ספרים, הייתי אומר רבים מאוד בנושא המ'וקבלים והקבלה.

רחל אליאור גם היא מומחית בתחום הזה וכן כתבה מספר ספרים אודות המקובלים.

גם במושא זה ישנו ספר יחיד ומיוחד של רבי חיים ויטאל תחמידו וממשיך דרכו שלהאר"יזל בשם " ספר החזיונות " שגם הוא ספר מרתק מאוד, שהגיע לידי לא מזמן.

אם זה מעניין מאן דהו אשמח להביא קטעים ממנו.

שבת שלום ומבורך.

אלי פילו
לצפיה ב-'מקובלי דרה'
מקובלי דרה
05/12/2009 | 18:20
55
שבוע טוב לך מר פילו ולחבריי בפורום תרבות מרוקו
אודה לך אם תשתף אותי בשמות המקובלים בדרה בפרט ובמקובלי ארוקו בכלל

שבוע טוב ומבורך
לצפיה ב-'מקובלי דרעה'
מקובלי דרעה
05/12/2009 | 10:40
1
43


גילוי הזוהר בדרעה.

בשנות הארבעים של המאה ה-16 מביא רבי משה קורדובירו ב " אור יקר ", פירושו המקיף על הזוהר והתקונים. סקירה רבת עניין על משמעות התגלות הזוהר בהקשר המשיחי. הוא מביא בסוף דבריו מסורות שונות הדבר גילוי הזוהר, שחלקן נתפרסמו באורח מקוטע ומשובש ב " אור החמה " לרבי אברהם אזולאי, כותב הרב משה קורדובירו :

וכן היה במציאות גילוייו נס ופלא שאין מי שיודע אודות גילוייו ויש בזה דרכים רבים. יש מי שאומר שמצאו ישמעאלי עובד אדמה במערה במירון ומכרו לבשמים ורוכלים וכרוך התבלים. ןמצאו חכם אחת מתושבי דרעא בארץ ישראל בעיר צפת תוב"ב מפוזר ומפורד וקרוע וקבצו וטרח כמה טרחות.....

והלך על כל חנויות הרוכלים מוכרי בשמים ותבלים וקנה מהם כל מה שנשאר בידם שמכר להם עובד אדמה ישמעאלי במצאו במערה, והעתיקו ונמצא בו חסרונות הרבה מזה שנאבד וכלה ונקרע ונפזר ואין בזה הכרח ולא ראיה.

רק שמצינו שבארץ דרעא במדינות המערב היה עיקר מציאות הספר ומשם נתפשט אלינו וכבר חקרו על העניין בימים קדמונים בידי הרב משה די ליאון ובימי שמואל דמן עכו  ( צ"ל רבי יצחק בן שמואל מעכו ) בעל ספר מאירת עינים ככתוב בספר מעשה החסידים אשר לו.

דבריו המאלפים של קורדובירו, המעידים על ההתלבטויות בשאלת מוצא ספר הזוהר ומקורו, מלמדים על הקשר הכפול שהיה רווח במסורות צפת בין דרעא ובין הזוהר. הם כוללים מצד אחד סיפור אגדי על מציאתו ביד " חכם אחד מתושבי דרעא בארץ ישראל בעיר צפת ", ומצד אחר השקפה מקובלת שלפיה " מצינו שבארץ דרעא...היה עיקר מציאות הספר ומשם נתפשט אלינו ".

הדברים מתייחסים למקום הימצאו וגילויו של הספר בשלהי המאה ה-13 וראשית המאה ה-14. ולא מקום חיבורו. שכן, המסורת הקבלית מייחסת כידוע את חיבור הזוהר לרשב"י וקובעת את גניזתו לפרק זמן ארוך ואת גילויו בדור אחרון.מבלי לציין את מקום הגילוי.

יתכן שלפני קורדובירו עמד ספר דברי הימים של רבי יצחק דמן עכו בנוסחו השלם, שלא הגיע לידינו, ושמא משם נטל את מסורת השיוך לדרעה. שכן הוא מציין בסוף דבריו ב " אור יקר ", אחר אזכורה של דרעה, שרבי יצחק מעכו כבר חקר על אודות מציאות הזוהר וסיומם של דבריו, שאינו מצוי בידינו כיום אך היחה לנגד עיני רבי משה קורדובירו בספר מעשה החסידים אשר לי.

אלי פילו
לצפיה ב-'למשה שבוע טוב....'
למשה שבוע טוב....
05/12/2009 | 21:11
22

אנא עקוב אחר השירשור במלואו, כי פשוט מבחינה טכנית, לא ניתן להעתיק את הכל בפעם אחת, לכן כל יום אפרסם כתה אחת או שתיים. מלבד זה הנושא של המאמר של הכותבת המוכבדת הינו מעניין ביותר.

בהמשך אביא גם את שמות המקובלים, ויש הרבה עם קיצור תולדות חייהם, כפי שמביא אותם החוקר חלמיש.

אם אתה זקוק לזה לעבודה מסוימת, ואין לך בסלנות לחכות קמעא, אשמח לשלוח לך את הכתוב אצלי, למייל שלך.

שבוע טוב ומבורך.
לצפיה ב-'המשך המאמר........'
המשך המאמר........
06/12/2009 | 21:08
1
21

דבריו המאלפים של קורדובירו, המעידים על ההתלבטויות בשאלת מוצא ספר הזוהר ומקורו, מלמדים על הקשר הכפול שהיה רווח במסורת צפת בין דרעה ובין הזוהר. הם כוללים מצד אחד סיפור אגדי על מציאותו בידי " חכם אחד מתושבי דרעא בארץ ישראל בעיר צפת, ומצד אחר השקפה מקובלת, שלפיה מצינו שבארץ דרעא.....היה עיקר מציאות הספר ומשם נתפשט אלינו ".

הדברים מתייחסים למקום הימצאו וגילויו של הספר בשלהי המאה ה-13 וראשית המאה ה-14, ולא למקום חיבורו. שכן, המסורת הקבילה מייחסת כידוע את חיבור הזוהר לרשב"י וקובעת את גניזתו לפרק זמן ארוך ואת הגילוי " בדור האחרון ".  מבלי לציין את מקום הגילוי.

יתכן שלפני קורדובירו עמד ספר דברי הימים של רבי יצחק דמן עכו בנוסח השלם, שלא הגיע לידינו, ושמא משם נטל את המסורת השיוך לדרעה. שכן הוא מציין בסוף דבריו ב " אור יקר ", אחר איזכרוה של דרעה, שרבי יצחק ( שמואל ) מעכו כבר חקר על אודות מציאות הזוהר וסיומם של דבריו, שאינו מצוי בידינו כיום אך היה לנגד עיני רמ"ק בספר מעשה החסידים, מלמד שהתחקותו של רבי יצחק על מוצא הזוהר מקום התפשטותו לא נסיימה בספרד.

רבי יצחק הגיע בנדודיו לצפון אפריקה ולסביבות דרעה, ואולי יש מקום להניח שאכן ראה שם כתבי יד של הזוהר. וציין זאת בספר דברי הימים שעמד לפני קורדובירו.

ד"ר עמוס גולדרייך מצא במחקריו על אודות רבי יצחק מעכו, שאכן היה בצפון אפריקה והגיע עד איפראן. ספרו של רבי יצחק " אוצר החיים " נתחבר כנראה בצפון אפריקה. וראה תלונתו שם על הגייתם המשובחת של הברברים העלגים  ( שבע בני איליג' ? מקום בשם איליג הוא סמוך לאיפראן. כמעט כל כתבי היד של כתביו המאוחרים של רבי יצחק מקורם בצפון אפריקה.

משתי המסורות המובאות אצל קורדובירו עולה, שרווחו ידיעות על קשר רצוף בין דרעה לארץ ישראל מתקופת גילוי הזוהר ואילך, ושהגירסה בדבר " עיקר " מציאות ספר הזוהר בדרעה הייתה מקובלת בצפת.

מסורות נוספות על מקובלים קדמונים ועל ספרי קבלה קדומים ידועות לנו מכתבי יד מגרביים מן המאה ה-16 ומהעתקיהם המאוחרים.  בכתב יד אנונימי מן המאה ה-16, שחובר בצפון אפריקה נאמר בראשיתו : " מודעת זאת בכלנהארץ מודעה רבה להודיע ולהודע איך ספר זה הוא לאחד קדוש מדבר ממקובלי דרעא הקדמונים זצ"ל.

כתב היד הוא פירוש על התפילות, הכולל מובאות רבות מן ספר הזוהר ומסורות רבות מן הקבלה במאות ה-13 וה-14, ולהלן נדון בפירוט בתוכנו ואיפיוניו

אלי פילו

לצפיה ב-'עונג רצוף, שאתה אלי פילו כאן.'
עונג רצוף, שאתה אלי פילו כאן.
08/12/2009 | 15:14
21


  צהריים טובים, רבי אלייהו פילו.

אמנם, אין אני כל כך "מחזיק" מהקבלה לכל גווניה. משום שאני לא מבין, ולא רוצה לעסוק בה. מאידך, למדתי "מעט" קבלה. הבאת דבריך, אלינו, מרתקים ומעניינים. כמובן, למתעניין.
ואני, מתעניין בכל נושא ונושא, הקשור ליהדות. כך, שעונג רצוף, לחלוק אתנו, את מגוון "הספריה" שלך. על זה, אומר לך: "ישר כוח".  תמשיך בדרכך, להביא לנו, "מידע וידיעות", בתרבות המרוקנית.

בברכה, ידידי היקר!.

לצפיה ב-'שעתה היפה של ההריסה - מוקדש לאלי פילו.'
שעתה היפה של ההריסה - מוקדש לאלי פילו.
05/12/2009 | 07:40
3
43

  
שבת שלום!

  *סיפור דמיוני ביותר, שלא היה ולא נברא, אלא כמשל בלבד. "אלי פילו" יקיר "הפורום" הזמין סיפור על "ההריסה", אותו יקבל, על אף שאינו מעובד, כלל וכלל.*

  מי שיקרא, את הכותרת, לבטח ידמה לעצמו, כי הנושא הוא: "הריסת" העייירה "ספרו", חלילה. ולא היא. אלא, בשם זה, אנו מכנים את "החיטה" המפורסמת, הנאכלת מיד, אחרי תפילת שחרית של "שבת". כגון "הקיגל", הנאכל אף הוא בשבתות, ע"י אחינו בני "אשכנז", כארוחת ביניים, עד הסעודה של אברהם אבינו עליו השלום. משל, למה הדבר דומה? אם נתרגם את שם משפחת "פינס" מאנגלית לעברית, מה נקבל???. אינכם צריכים דמיון פרוע, כדי להבין...

כפי שיש, "שכינה" (חמין) של חורף ושל קיץ, כך יש שני סוגי "אלזרע" (עוד שם, להריסה). הריסה של קיץ, מתוקה ועדינה בטעמה, מלווה בטעם "הבצלים" ואילו הריסה של חורף, חריפה היא, ומתובלת בפפריקה ושומים. יש לי יסוד להניח, כי כאשר "חיים נחמן ביאליק ז"ל", כתב את יצירתו; "אלוף בצלות ואלוף שום", ביקר בעיירה "ספרו". כדי לחזור לשורשם ולטעמם, של הבצלים והשומים, שאת האוכל "מנעימים".

סיר, כחרס "הנשבר", היה לאמי שתחיה, בו היתה מכינה את "ההריסה". מדי שבת בשבתו, הייתה מפקידה את הסיר "בתנורו של עכנאי", הלו הוא "האופה חמיני". שם, היה מתבשל לו לאיטו, בגחלים לוחשות, מהשאריות של העצים בתנור, אשר היה שובת בשבת. את הסיר, היא עצמה הייתה מפקידה, כדי לשמור על היחס, בין החיטה לבין המים, שלא תחרך חלילה.  והיה, אם חלילה "תחרך ותשרף", יש לאבי ז"ל, רשות לגרש אותה, בלי "כתובה", ככתוב במשנה, במסכת גיטין. "אפילו אם הקדיחה את תבשילו". (כתוב כך, איני ממציא).  אך, להביא אותו ביום המחורת, הייתה מטילה עלינו הילדים, להביא. כדי שלא נתבלבל, בין סיר לסיר, סימן מיוחד היה לה, בסיר, אותו לימדה אותנו להבחין, בין שלנו, ללא שלנו. כי כאשר, אחי הבכור היה הולך להביא, תמיד היה מביא לנו, סיר אחר.

קרה הדבר, בשבת פרשת "וישלח" (כפרשת השבת), אמי שלחה אותי, להביא את "הסיר". שם, בתנור של "חמיני", היינו נפגשים נערים ונערות. זו יוצאת, וזה בא, וההיפך. היו מתפתחים בינינו, מיני שיחות סתומות ואנין מחייבות, אך היתה בנו שמחת חיים, של ילדים. אני, אהבתי, את התפקיד המיוחד הזה. כי, היה עלי לצאת מבית הכנסת, לפני "חזרת המוסף", כדי להספיק. אז, לא הבנתי, מדוע צריך "חזרה" לתפילה, כי מיותרת היא הייתה בעיני. (אף היום, איני מבין, מדוע בתפילה, צריך חזרה???).

כאשר אבי ז"ל, ישוב מבית הכנסת, "ההריסה", תוגש לו ולחבריו, מיד אחר "הקידוש", כמנהג הידוע המכונה, "אפיריטיף", שלפני הסעודה. הנה, באותה השבת, לזו "הנערה", אשר אהבתי "בימים ההם", הפילה את "הסיר" ונשבר לה, "כחרס הנשבר". מיד, פתחה בזעקה עד לב "השמים", אשר שברה את לבי. לימים מאוחרים, נפגשתי עם אותה "נערה", יפה היא להלל, אך בעלת ידיים שמאליות, כל דבר, נופל לה מהידיים.

מה יכולתי לעשות?? לתת לה את הסיר שלנו, חליפת הסיר שלהם "הנשבר"? אבי יגרש את אמי, בלשון הגזמה, כדברי המשנה לעיל. לתת לה, ללכת לדרכה, לבטח השבת של משפחתה, תהפוך ליום עצוב. אין מה לעשות, נשות העיר "ספרו", היו קפדניות ומדקדקות. מרוב צער גידול הבנים, אשר הוטל תמיד רק עליהן, לא היו מוותרות לנו "הילדים", קלה כבחמורה. את הכאבים של האמהות, היו מטילות עלינו הילדים.
ראשית, הרגעתי אותה. שנית, הורתי לה, לעמוד ליד "הריסות של ההריסה", לא תגע ולא תזוז. עד, אשר אשוב. לשם פיקדון, הפקדתי את "סיר ההריסה" שלנו, בידה. מיד ומהר, רצתי והבאתי מהבית שלנו, סיר אחר, דומה לסיר השבור. כך, אספנו את השברים, לשני סירים. חלק מהריצפה, וחלק מהסיר, שלא נשבר. ההורים, לא הבחינו בשינוי.

בסעודה השלישית, של אותה פרשת "וישלח", כאשר היינו יוצאים "לגנים" הרבים שהיו בעיירה ספרו, על אף, שהיתה שבת "חורפית", זכיתי לנשיקה הראשונה בחיי, מנערה יפה מהעיר ספרו, כפי שנאמר: "אלז'ין דבנאת ספרו". נשיקה, שחיממה לי את הלב, בזכות "ההריסה".

שבת שלום!.

לצפיה ב-'שבח והלל לרבי נסים'
שבח והלל לרבי נסים
05/12/2009 | 10:35
2
23

איך אומרים אצלנו, רבי יעטיק כאד לקאלב דיאלךּ.

ראשית תודה גדולה על ההקדשה, ועוד יותר על כתיבתך. אכן בזכות ההריסה הזו, התוודענו לעוד פרק אחד של חייך, " הנשיקה הראשונה על ההריסה ההרוסה, שלבטח הרסה את לבך הרך בשנים, ובלי נסיון קודם.

מהלך איסוף ההריסה כפי שהבאת לעיל, אינו שונה מאיסוף ה" סכינה " בקזה עם סימונו המיוחד של הסיר, ששינננו אותו שוב ושוב לבל נטעה חלילה. כמוך גם שמחתי לצאת מבית הכנסת לפני סיום התפילה, אך לצערי, בניגוד אליך, לא זכיתי לנשיקה. כל וואחד ומזאלו אהייא רבי נסים.

אמת התוודעתי להריסה, כיוון שיש במשפחתנו ספראויי חקיקי ( חאיאי ) שלא מוותר עליה, גם אם פריז בוערת, יען כי בפריז מתגוררים המה, וכאשר הוא מבקר אותנו, ליום שבת, אזי התנאי שלו, אם יש הריסה אני בא ואם אין.......

ומודה אני, שזה בהחלט דבר לא רע, לאכול את " הזראע " הזה, רק בצורתו החריפה, משום שזה הטעם החביב עלי יותר. כמובן, זה מלווה לכבוד השבת ( סתם תירוץ מצידי ) להעביר את ה " זראע " בכוסית מאחייא  " הגונה " ובאישורה של זוגתי, יען כי המטעם מקבל טעם אחר, וזה רק תירוץ, מלווה בהערה הנצחית שלה " לייהו, הרי אתה יודע שזה מזיק לך "

ושוב ידידי הטוב, מודה לך על היענותך המהירה, ועל התענוג שאתה מיסב לנו בכתיבתך הפורה.

אצל המקובלים במרוקו, נהוג לומר עליהם, שהשכינה ( הפעם השכינה העליונה ) שורה על קולמוסם, ולכן יכלו המה  להוציא מתחת ידם דברי חכמה, שאין בינתי יכולה לעקל, כמאמר השבוע הזה " קטונתי " במלוא מובן המלה, ואני סבור שגם חלק מהשכינה הזו, שורה על קולמוסך הקולח.

תבורך מפי עליון, ותודה לך, הדברים שמורים עמי, כהרגלי בקודש. אם תרצה פעם עותק מזה, תדע היכם למצוא אותו.

שבת שלום ומבורך

לייהו ההרוס על ההריסה.

לצפיה ב-'לא הבנתי את "הברכה"..'
לא הבנתי את "הברכה"..
06/12/2009 | 06:28
1
21

  שבוע טוב, אלי!

  לא הבנתי, את ברכתך, "רבי יעטיק כאד לקאלב דיאלך". אך, אני בטוח, כי התכוונת אך ורק לטובה.

  צחקתי מהמשפט: "כל וואחד ומז'אלו"....  אם אתה חושב, שאמא שלי, לא הרגישה בחסרונו של "הסיר מחרס", שנעלם לה בפתע מהבית, אתה טועה. היא, כן הבחינה והפנימה פנימה. אך, למחרת, ביום ראשון, אותה "הנערה", החזירה לאמא שלי, את "הסיר", מבלי שאני ידעתי. אבל, זה להמשך הסיפור, כאשר אעבד אותו "היטב הטב"....

לצפיה ב-'לבקשתך התרגום'
לבקשתך התרגום
06/12/2009 | 21:05
16

ה' יגמול לך כרוחב לבך.

זה תמיד טוב לומר, אם לא יועיל, ודאי לא יזיק.

ערב נעים לך ידידי הטוב.

לייהו
לצפיה ב-'מרסי תחנת מעב קונג'בולו 9/49 עליית הנוער'
מרסי תחנת מעב קונג'בולו 9/49 עליית הנוער
06/12/2009 | 02:12
84
מרסי ת' מעבר קונג'בולו 9/49 עליית הנוע'
בספטמבר 1949 שהתה קבוצת נערים ממרוקו ללא הורים ע"י עליית הנוער בתחנת מעבר במרסיי צרפת ב..קונג'בולו. .מבנה דמוי ארמון ענק..בדרך לישראל (באניה גלילה) כל היודע דבר/תצלומים אשמח לקבל תודה מראש, רוני.
הוסף תגובה
לצפיה ב-'פרשת " וישלח " מאת רפאל כהן.'
פרשת " וישלח " מאת רפאל כהן.
03/12/2009 | 18:12
2
11


פרשת וישלח.

מה בפרשה ?

בפרשה זו יעקב חוזר לארץ ישראל ומתכונן לקראת הפגישה עם אחיו עשו. יעקב חושש מאוד שאחיו עשו יהרוג אותו ולכן הוא מבצע כמה פעולות טקטיות :

הוא חוצה את משפחתו ואת אנשיו לשני מחנות, מתפלל לבורא עולם ושלוח עדרי צאן ובקר כמתנה לעשו. עם בוקר נפגשים עשו ויעקב על מתחנותיהם. יעקב משתחווה שבע פעמים לפני עשו והם מתחבקים ומתנשקים :

"וישתחו ( יעקב ) ארצה שבע פעמים עד גשתו עד אחיו. וירץ עשו לקראתו, ויחבקהו ויפול על צוארו וישקהו ויבכו "
בהמשך מלאך אלוקים קובע ליעקב שם חדש : ישראל.

מה אפשר ללמוד מזה היום ?

בפרשת " וישלח " אנו מקבלים מתכון מוצלח כיצד למוסס את השליליות, להתגבר עליה ולהפוך מצב שלילי למצב חיובי. יעקב מתפלל מתוך ביטול מוחלט כלפי הבורא : " קטונתי...הצילני נא מיד אחי, מיד עשו כי ירא אנוכי אותו פן יבוא והכני אם על בנים "

יעקב שלוח לאחיו מתנות גדולות, עזים, פרות ואתונות. המתנות הן לא רק ביטוי להנמכת האגו אלא גם כלי נשק רוחני במלחמה נגד השליליות.

אנו למדים מכך כי עלינו לתת מתנה או צדקה כדי שזו תכפר על מעשינו ותרכך את השליליות. כמו כן, יעקב גם מתכונן למלחמה : חוצה את המחנה לשניים, מתדרך את האנשים ומסדר אותם בסדר מסוים ומתוכנן לפרטים.

הנשק הסופי ששובר את עשו לחלוטין " יעקב משתחווה לפניו שבע פעמים. האגו של עשו מתנפח, השליליות מתנפצת, עשו מתרכך, והטקטיקה החכמה של יעקב מנצחת בגדול.

השבוע יש לנו הזדמנות להתחבר לטקטיקה הזו של יעקב ולנצח בתחומים האישיים שלנו. זה הזמן לעשות " וישלח " – לנסות להתפייס עם הזולת. להסיר חסימות ומחיצות, אפילו אם מדובר באדם שלא דיברנו איתו הרבה שנים או שמדובר בסיטואציה שלילית שקשה להתמודד איתה.

בכוחן של התפילות והמחשבות החיוביות להפשיר כל מתיחות. יעקב הצליח להפוך מצב שלילי הגיוני של " והכני אם על בנים " – למצב חיובי, לא הגיוני, של " ויפול על צווארו וישקהו "

השם " ישראל " הוא ביטוי של ניצחון. יעקב מגיע למעמד של ישראל ( אותיות לי – ראש ). הוא עובר ממצב של יעקב ( עקב ) כלומר אחד שעוקב ונגרר בפאסיביות אחר גורלו, למצב אקטיבי של נקיטת יוזמה יצירתית.

הפרשה נותנת לנו את הכוח להנמיך את האגו, להפוך מצבים שליליים למצבים חיוביים ולהגיע בחוכמה לדרגה של " ישראל "

קטע מתוך הספר " האיש שהצליח לשנות את הסרט " מאת רפאל כהן.

שבת שלום לכל באי הפורום.

אלי פילו
לצפיה ב-'עולם ומלואו בפרשת השבת'
עולם ומלואו בפרשת השבת
04/12/2009 | 05:56
7


  בוקר טוב ושבת שלום!

הפיכת השלילה לחיוב, זו "אומנות" בפני עצמה. מי יתן ובחיינו "הפרטיים והכלליים", נדע ללמוד ולהשכיל, מיעקב אבינו, אשר לא "שעה", לשליחיו ולמלאכיו שהפחידו אותו, ככתוב:. "ויירא יעקב מאוד וייצר לו"....לאחר "הדראמה", בענווה שאין גדולה הימנה, אומר הוא לעשיו: אתה, "אדוני" לך לדרכך, ואני אלך לי לדרכי....

תודה לך אלי פילו היקר.
לצפיה ב-'תבורך רבי נסים'
תבורך רבי נסים
04/12/2009 | 15:12
7

אמת, הגדרת היטב את נושא הפרשה של השבוע, אם האמת תינתן לי להאמר, האם אנחנו ( בכל אופן מדבר בשם עצמי ) נוהגים כך. לו השכלנו להפנים זעיר אנפין מן הכתובים בתורתנו הקדושה על כל כתביה, אזי, העולם היה נראה אחרת.

שבת שלום ומבורך, רבי נסים.

ואגב אשתי שתחיה, נדבקה בהריסה של הספרוויים, ומלעיטה אותי כל שבת במאכל הנהדר הזה. לבטח יש באמתחתך סיפור אודות הנושא הזה, ואם לא, זו לא בעיה עבורך, הן מקולמוסך ניגר שפע של מלים שעושות רק טוב על הנשמה.

אלך לבדוק את ההריסה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
לצפיה ב-' פורומים חדשים ב אנשים '
פורומים חדשים ב אנשים
03/12/2009 | 16:49
9

דקסטר מורגן הוא הרוצח הסדרתי הכי כריזמטי ונערץ שידעה הטלוויזיה. בעונה החדשה ניצב דקסטר מול אתגר מיוחד במינו: האם דקסטר יכול להיות איש משפחה אמיתי או שהוא רק מסכן את קרוביו? בואו לעקוב, לשתף ולדון בנושא דקסטר בפורום המחודש:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

אחרי תקופה ארוכה חוזר אלינו יפתי, כוכב ההיפ הופ העולה עם הפורום שלו בתפוז במתכונת משודרגת. הכנסו כבר עכשיו לדבר על העשייה, על השירים ועל כל מה שקשור אליו:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

פעם, היינו יכולים להכין קפה, לצאת לטיול עם הכלב ולישון צהריים עד שדף האינטרנט שרצינו נטען. היום, יש לנו אינטרנט מהיר של עד 100MB.
רוצים לדעת מה זה private NGN, מהם יתרונותיו ואיך הוא עובד? בואו לפורום Private NGN למהירויות גבוהות
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

הם חיים כחרדים לכל דבר, אך בתוכם - הם אחרים לגמרי. פורום חרדים בעל כורחם פותח את דלתו לכל מי ששם, למי שמתלבט וגם למי שרוצה לדעת עוד
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ForumPage.aspx?F...
לצפיה ב-' סגירת הפורום '
סגירת הפורום
30/11/2009 | 19:26
7
29
עקב פעילות נמוכה בפורום והעובדה כי לא אותר לו מנהל מתאים, הוחלט על סגירתו של פורום תרבות מרוקו.

במידה ואחד הגולשים יהיה מעוניין בעתיד לקחת על עצמו את ניהול הפורום, הוא מוזמן לפנות אלינו בקישור http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio... ונשקול את פתיחת הפורום המחודשת.

המשך גלישה נעימה ב אנשים
לצפיה ב-'פחות אנשים בפורום פחות אנשים בתפוז...'
פחות אנשים בפורום פחות אנשים בתפוז...
01/12/2009 | 05:43
31
נדמה שלא רק "תרבות מרוקו" סובל מתרדמת, אך נראה כי רק הוא מאויים...
לצפיה ב-'החיפזון הוא מהשטן'
החיפזון הוא מהשטן
01/12/2009 | 21:07
5
39

להנהלת הפורומים.

לעניות דעתי זו החלטה נמהרת מדי, ורצוי לדוש בה שוב.

בברכה

אלי פילו

לצפיה ב-'אלמרה לשלטון!!!'
אלמרה לשלטון!!!
02/12/2009 | 06:06
4
26
ידידי לייהו, אני מציע לארגן פנייה בדרך כלשהי לידידנו משכבר הימים לחזור לנהל את הפורום.

מבלי לפגוע ברגשותיהם של ותיקי הפורום, לי לא היה ספק שתחת שרביטו של אלמרה, הפורום היה תוסס, מעניין ומאתגר.

אלמרה, חזור הביתה!
לצפיה ב-'גם אני,....'
גם אני,....
02/12/2009 | 09:46
2
16
...כמו חבריי, בן לולו שלמה ואלי פילו, חושב שהחלטת הנהלת הפורומים לסגור את פורום "תרבות מרוקו" היתה נמהרת מדי. אני תומך בשם המנהל המוצע ע"י  שלמה ובכל שם אחר ובלבד שהפורום יחזור לימיו הטובים.
תלמה, WAN, רמפרוי ועוד...שובו הביתה!!
לצפיה ב-'תיקון: עלמה ולא תלמה.'
תיקון: עלמה ולא תלמה.
02/12/2009 | 10:26
15
לצפיה ב-'הודפי ידידי המשובח!'
הודפי ידידי המשובח!
02/12/2009 | 17:30
14
למרות ה"חשדות" וה"עוינות" לה זכיתי כשהצטרפתי לשבט "תרבות מרוקו", אודה שתקופת עלמות החן והאחרים (למען הדיוק הוא נקרא RANOFROY) שהזכרת, היתה מרתקת ומיוחדת במינה (זוכר לטובה גם את המפגש בביתך...) שהשפיעה על כולנו.

ציינתי עוינות ועל שום-מה? "היעלה על הדעת שאיש דתי ירבה שיחה עם אישה"? כך שאלו חברי הפורום ובעיקר מישהו שאתה נורא אוהב ומוקיר...
וכך עברנו כל מחסום ומכשול בשפה של קטנים ובהתנהגות של גדולים, של הבנה, עידוד ותמיכה הדדית.

אכן, ימים טובים היו בבית הזה...
לצפיה ב-'גם אני מצטרפת לבקשה'
גם אני מצטרפת לבקשה
02/12/2009 | 20:53
16
להציע לאלמרה את ניהול הפורום.

רק אלמרה יצליח להרים את הפורום ולהחזירו לימים יפים.

הנה קישור לכרטיס האישי שלו, אתם מוזמנים לשלוח לו מסרים ולבקש ממנו לחזור. מקווה שיתרצה ויסכים לקחת על עצמו את התפקיד החשוב הזה. מסתבר שרק אלמרה יכול

http://www.tapuz.co.il/olamot/users/אלמרה

לצפיה ב-'קזבלנקה 1955 רח' אל פונדוק ליד סינימה מדינה '
קזבלנקה 1955 רח' אל פונדוק ליד סינימה מדינה
30/11/2009 | 14:16
151
מי שמכיר שמע או יודע  על מתחם המגורים ב"מדינה" רחוב אל פונדוק צמוד לסינימה מדינה ב"מדינה"  בקזבלנקה  בבאב מראכס שנים  1950-1960  משפחת דדון  צרו קשר לאימייל

r1dadon@013.net
לצפיה ב-'והנה משהו מיוחד מארכיון יהדות ספרו עבורך'
והנה משהו מיוחד מארכיון יהדות ספרו עבורך
28/11/2009 | 10:32
5
126

רבי דוד עובדיה, פרסם בשני כרכים תעודות ותקנות שנתקנו בעיר צפרו יע"א, מן התעודות הללו, אנו יכולים ללמוד הרבה על הלך הרוח וחיי היהודים שם. לצערי השגתי רק כרך אחד מתוך השניים, ומביא לנלן תעודה מספר 257, ראשית בערבית יהודית ובהמשך תרגומה לעברית.

לבטח יזכיר לך נשכחות. הנה היא לכבודך אהייא רבי נסים.

תעודה מספר 257

תקנות שנתנו פה צפרו יע"א.

די יעמאל נפאש אוו בכורה אוו תפלין אוו עורס, מא יסיב יעמל גיר אתאי ולבידה וזוז טבאייך, לא פלעארדאת וואלה ספעודת מצווה, לא פעלראדאת דרזאל ולא דנסא, וחתא פלמלאך מא יעמלו לפחלאווא גיר אתאי ולבידה וזוזו דטבאייך.

לא דאר לחתן, ולא דאר לכלה, ומן תמא מא יעמלו עראדא חתא לעורס, וחתא פלעייאד מא יעמלו לא עראדר ולא זיירא כלל, לילת למימונא דאר לחתן יעביוו ללכלה לעאדא ווירסמוהא בלכאתם אוו בסי חאזא אוכרא, וסי חד אכור מא יעטי ללכלה סי חאזא אפילו יכון קרוב בזאף.

פשבועותמא יעביוו ללכלה גיר לחנא ולפאכייאף פכפור מא יעביוו גיר אספרזלא דוקא, ודאר לכלה סי מא ירדו כלל אפילו ספרזלא, םחנוכה מא יעביוו גיר ארחייא ולפכייא. ופפורים חתא וואחאד מא יעבבי ללכלה פורים גיר דאר לחתן יעביוולהא לעאדא ולכאתם אוו סי חאזא אוכרא
.
פשבת אלוולי דלערס מא ימסיווסי דאר לחתן לדאר לכלה גיר כל וואחד, יערד פדארו, גיר ימסיוו דאר לחתן לדאר לכלה יזוולו אסבנייא מא יעמלולהום גיר לבידה דוקא, וסי טסאייך מא יכונו סי ספנז אוו רגאייף מא יעמלו לא דאר לחתן ללבחורים, וואלא דאר לכלה ללעוואתק.

נהאר לחיד גיר ימסיוו לדאר לכלה לדק דלחנא מא יעמלולהום גיר אתאי דוקא, ונהאר אזמעא גיר ימסיוו לדאר לכלה ללחנא חתא הומא מא יעמלו גיר אתאי דוקא. פשבות ימי החופה כלהא יעמל די דהרלו אפילו כתר מן זוז דטבאייך.

המשך התעודה בערבית יהודית יבוא.

שבת שלום ומבורך

לייהו
לצפיה ב-'המשך התעודה מספר 257 בערבית יהודית'
המשך התעודה מספר 257 בערבית יהודית
28/11/2009 | 10:35
1
28

פשבת אתאני דרוחאן מא יעטיוו דאר לכלה לחתן גיר תזאזא מסלוקא וקרעא די מאחייא, וסי סקאר מא יעטיוולו לא הומא ולא לקרובים וסי אתאי מא יעמולו.

פלילת מצא אשה מא יערז סוואני לא ללחתן ולא ללכלה, לגזברת מא יעמלולהום גיר לבידה, לכמיס סי סקאר מא יהדיוו לבחורים ללחתן כלל, וסי תגייר מא יעביוו לכלה ללחתן פשבעת ימי החופה לא קליל ולא כתיר.

מנור לפטור די נהאר בעאייא מא יחסרוסי דאר לכלה ענדהום לחתן לילת לכמיס ולילת אזמעא ולילת אשבת, יפטרו באתאי ולבידה וזוז טבאייך, ווירזעו לילת לכמיס לחתן ולכלה למועדהום, נהאר למילה ונהאר לחופה סי תגירר אצפרא מא יכון מנור למילה ושבע ברכות גיר ישמעו אנאס למילה ושבע ברכות וויכרזו חתא לווקת סעודה וויערד לדי יחב.

פלילת למימונא ופחנוכה ופורים וסי תקאסם  מא יכונו פלבלאד גיר אזיראן יתדאווקו בינאתהום ודרארי לוואלדיהום, ולוואלדין לולאדהום ולכות בעדייאתהום, די יתדאווז עלא סי מן האד אסי ברא מן די דנוב דראוס פרקבתו גם כן יתסממא עבריין, ודי ימסי לאענדו חתא הווא עבריין ושומן לנו ישכון בטח ושאנן מפחד רעה.

סוף התעודה התרגום יובא מאוחר יותר

שבת שלום

לייהו
לצפיה ב-'הסיבה לתקנות, היא:'
הסיבה לתקנות, היא:
29/11/2009 | 06:02
21

  בוקר ושבוע טובים!

הסיבה העיקרית, לתקנות, כדי לא "לנקר", את עיניהם של העניים, שאין להם... מעניין, כי גם בימינו, "הרבנים האשכנזים", מורידים "פקודות" למאמיניהם, שלא לערוך "שמחות" מנקרות עיניים, אלא להסתפק במועט. (אבל, מי שומע להם???.... עובדה ממשיכים לערוך שמחות מפוארות יותר ויותר...ספרדים כאשכנזים....).
בכל מקרה, לי זכורות "סעודות ברית מילה", עשירים כעניים, היו מכבדים את כל "תושבי העיירה, ספרו", ב-ביצה קשה, או אפילו חצי, סלט ירקות, ואלכעכעה (מעין בייגעלך...), כמובן כוסית אחת קטנה של עארק. כך, שכל תושבי העיר, היו באים במשך כל היום... אפילו בלי הזמנה...(לברית, אין מזמינים, כולם באים)...

פעם, היה היתה צניעות...

בברכה!.
לצפיה ב-'אין לי אלא להסכים אתך בנושא הזה.'
אין לי אלא להסכים אתך בנושא הזה.
29/11/2009 | 18:42
19

אכן ההתחשבות בעניי העיר, שניסו בכל כוחם להתמודד עם שכינהם העשירים היא שהביאה את רבני העיר צפרו לתקן תקנות כאלו.
בספרו של רבי דוד, אכן מופיעות עוד הרבה תקנות ברוח זו שהובאה לעיל.

אם מדובר בצניעות, בחילול שבת, במסירות ( מלשינות של יהודים ) או איסור להפיע בפני בתי המשפט של המוסלמים. והיו הנגידים נוקטים ביד קשה ואף אומוסרים יהודים אשר לא נהגו לפי הכלל, או המפר את התקנות, לידי השלטונות המוסלמים למאסר.

ובכלל, יש לנו מה ללמוד מחוכמתם של אלו שהתקינו את התקנות הללו. אמת הדבר שהיו מקרים שזה לא עזר, ונהגו לפי מצבם, אך הרבנים לא ראו זאת בעין יפה.

בברכה

לייהו.
לצפיה ב-'תרגום התעודה חלק ראשון'
תרגום התעודה חלק ראשון
29/11/2009 | 18:45
29
תרגום התעודה מספר 257.

תקנות שנתקנו פה צפרו יכוננה עליון אמן.

מי שיעשה מסיבות בשבוע הבן או הבת, או מסיבת פדיון הבן או בר מצוה או חתונה, אין לעשות במסיבה רק טה וביצים ושני תבשילין. וכן במסיבות של סעודת מצוה בין יהיו המוזמנים גברים או גברות.

גם במסיבת השידוכין לא יהו רק טה וביצים ושני תבשילין בית החתן או ביתל הכלה. ומן מסיבה זו עד החתונה לא תהיה שום מסיבה אחרת, גם בחגים המחותנים לא יהיו ביניהם לא מסיבות ולא ביקורים כלל, בליל מוצאי חג הפסח, :

ליל המימונא " משפחת החתן יוליכו לכלה " העאדא " ( חלב וחמאה, תמרים וקליות ), וימסרו לה סִבְלוֹנוֹת טבעת או כל חפץ אחר ( סבלונות -  מתנות, ובייחוד מתנות שהיה החתן נוהג בימי קדם לשלוח לבית חותנו או לכלה לארח הקידושין " השולח סבלונות לבית חמיו " בבא בתרא ט ח )

ושם אחר מהמשתתפים לא יתן שום מתנה לכלה אף אם יהיה קרוב. בחג השבועות לא יוליכו לכלה רק את החננא וקליות. ביום הכפורים משפחת החתן לא יקחו לכה רק ספרזלא ( חבוש משובץ בעצי קרונפל ועוד ), ומשפחת הכלה לא יחזירו תמורה לחתן גם הספרזלא.

בחג החנוכה לא יוליכו לכלה כשי רק נעלים וקליות, בחג הפורים שום אחד מהמשפחה לא ימסור לכלות שום מתנה, רק משפחת החתן יוליכו לכלה " העאדא " ( עוגות ועוגיות ) וטבעת או חפץ זהב אחר.

אלי פילו
לצפיה ב-'תרגום החלק השני של התעודה'
תרגום החלק השני של התעודה
29/11/2009 | 18:48
15
החלק השני והאחרון של תעודה מספר 257 בעברית

בשבת הראשונה שלפני החתונה שתי המשפחות לא יוזמנו מאחת לשניה וכל משפחה תזמין לביתה למי שתרצה, כאשר ילכו בית החתן לבית הכלה להסיר מעל ראשה את המטפחת ( כי הכלה ביום שמתחילה לספור שבעה ימי נקיים לפני כן מסבבים על מצחה צטפחת וכשבאים הנשים ממשפחת החתן אל הכלה למוות עליה להתחיל בספירה מסירים מעל ראשה את אותה המטפחת, וזהו האקס הראשון שיהיה סימן להתחלת טקסי החתונה )
.
בטקס זה לא תסודר שום מסיבה בתבשילין למבקרות רק ביצים דוקא, סופגנים או לחמניות, לא יסדרו משפחת החתן לשושבינים וגם לא משפחת הכלה לבתולותיה, יום ראשון כאשר ילכו נשים ממשפחת החתן לבית הכלה לשחיקת החננא, לא יסדרו לפניהם רק טה לבד.

במסיבות השבתות וובשבעת ימי החופה כל אחד יעשה מה שהוא רוצה אף יותר משני תבשילין. בשבת הראשונה של החופה לא ימסרו משפחת הכלה לחתן ( כשהולך החתן בפעם הראשונה לביתם בליל שבת לנשק ידי חמיו וחמותו ולהגיד להם שבת שלום ) רק עוף מבושל ובקבוק מאחייא.

שום סוקאר לא יתנו לו הם או שאר הקרובים ולא תה או קפה ולא יסדרו בשבילו בלית " מצא אשה " ( ליל שלפני יום חופה וקידושין באים הקהל לבית החתן ומסבבים את החתן ועוטרים לו בעטרות מחגורות ארוגים חוט זהב ומזמרים לפניו את הפסוק " מצא אשה מצא טוב ויפק רצון מה', ואחר כך מפזרים על מצחו אפר בשעה שהוא מצטט את הפסוק " אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני וכו... ), לא יטליכו שתי המפשחות זו לזו מגשים שהיו ממלאים אותם במיני עוגות וממתקים.

לגזברת ( הם הנשים הזקנות שהיו באות בהשכמה לבית הכלה ביום החופה וקדושין לקלוע שערותיה של הכלה ). לא יסדרו לפניהם רק ביצים. השושבינים לא יתנו לחתן סוקאר כשי כמו כן לא יוליכו משפחת החתן למשפחת הכלה בעודת בקר בשבעת ימי החופה.
יום חמישי היו הולכים משפחת החתן עם הכלה לבית אביה ושם אוכלים סעודת הצרים, וההורים נותנים לכלה כל מלבושיה שהייתה מתלבשת בהם לפני חתונתה.

וזה היה נקרא יום השעאייא – יום חזרה על הפתחים, יום השעאייא בית הכלה לא יעכבו אצלם את החתן לא ליל חמישי ליל שישי וליל שבת, רק בסעודת התהרים יאכלו במסיבה שיהיה בה תה וביצים ושני תבשילין ויחזרו להם לבית החתן בליל החמישי.
יום הבריץ שוםפ סעודה בוקר לא תהיה אחרי הברית וכמו כן ביום החופה, המוזמנים שומעים ברכות המילה ואת שבע הברכות וילכו להם עד שמן סעודת הצהרים, ובעל המצוה יכול להזמין למי שירצה.

בליל המימונא ובחנוכה ובפורים שום ילוקת מתנות לא יהיה בעיר רק השכנים יחליפו ביניהם והבנים לאבותיהם והאבות לבניהם ןהאחים והאחיות ביניהם לבין עצמם, ומי שיעבור ולא יקיים את מה שהזכרנו מלבד עון העניים שתלוי על צוארו.
נוסף לזה יקרא עבריין ומי שיוזמן אצלו גם הוא יקרא עבריין ושומע לנו ישכון בטח ושאנן מפחד רעה.

אלי פילו
לצפיה ב-'קדיש דרבנן, לפורום??.'
קדיש דרבנן, לפורום??.
28/11/2009 | 05:52
2
22


  בוקר טוב, ושבת שלום!

"יתגדל ויתקדש שמיה רבה".....??. זהו, תם עידן "הפורום" המרוקני בתפוז??. לא נורא, זה קורה ועוד יקרה. ככה זה, חולפות להן תקופות ושנים.

לצפיה ב-'כבר בשעות מוקדמות של הבוקר.....'
כבר בשעות מוקדמות של הבוקר.....
28/11/2009 | 10:26
1
17

עולות בך מחשבות על קדיש, כאשר אנשים עוד ישנים, ולא הגיעו ל " מודה אני "

הפורום לא מת עדיין, אך יימשך בדבר כך, אכן יש מן האמת בדבריך, ולכן צריך להעיר ולעורר אותו כמיטב המסורת של הפורום. הכל תלוי בנו ( ונקווה זה לא יתייבש ) מכל מקום.

שבת שלווה ושקטה לך ולכל באי ביתך.

לייהו.
לצפיה ב-'מישהו מכם צריך לקחת את המושכות'
מישהו מכם צריך לקחת את המושכות
28/11/2009 | 11:10
13
ולנהל את הפורום.
לצפיה ב-' דרוש מנהל לפורום '
דרוש מנהל לפורום
23/11/2009 | 21:32
10
פורום תרבות מרוקו מחפש\ת מנהל\ת חדש, נמרצ\ת ומקצועי\ת.
חושב\ת שאת\ה מתאימ\ה

המעוניינים מוזמנים להגיש מועמדות בקישור http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio...
לצפיה ב-'אוניה "הרצל " המשך הרשימה'
אוניה "הרצל " המשך הרשימה
23/11/2009 | 18:31
66
אם  ידוע לכם  אודות מידע/ עולים/תצלומים/מארגנים/ מעליה זו  מנאפולי לחיפה ( עולים ממרוקו) אודה לכם אם תצרו קשר לאימייל   r1dadon@013.net
לצפיה ב-'עולים ממרוקו באוניה"הרצל" 19/12/1961'
עולים ממרוקו באוניה"הרצל" 19/12/1961
23/11/2009 | 18:17
1
110
לצפיה ב-'תצלןם האוניה "הרצל" מי זוכר מי יודע ?'
תצלןם האוניה "הרצל" מי זוכר מי יודע ?
24/11/2009 | 13:00
52
לצפיה ב-'שאלה טכנית להנהלת הפורום'
שאלה טכנית להנהלת הפורום
23/11/2009 | 18:01
1
23
שלום רב מס פעמים העלתי קבצים רלוונטים להודעתי בנפח כ 500 ק"ב בערך וזה לא מופיע באתר אף שיש אישור לכך ..מה בסיבה ? תודה רוני
לצפיה ב-'להנהלת הפורום הבייה הטכנית נפתרה תודה'
להנהלת הפורום הבייה הטכנית נפתרה תודה
23/11/2009 | 18:18
12
לצפיה ב-'מבקש עזרה במציאת בגדים וציוד לחינה'
מבקש עזרה במציאת בגדים וציוד לחינה
23/11/2009 | 14:35
33
היי
אני מעוניין לפתוח עסק של חינה.
נתקלתי בבעיה למצוא בארץ מישהו שמייבא או בכלל מוכר בגדים.
יש המון אנשים שעוסקים באירועים של חינה אבל כמעט אין אף אחד שמוכר בגדים.

מישהו יכול בבקשה להפנות אותי ליבואן בגדים או לחנות בארץ שניתן לקנות בה בגדים לחינה???
לצפיה ב-'תעודת לידה '
תעודת לידה
21/11/2009 | 09:28
9
186
בוקר טוב
שאלתי איך אני יכולה להשיג את תעודת הלידה שלי ממרוקו  נולדתי בשנת 1955
שמעתי מכמה אנשים שנסעו  למרוקו שזה אפשרי וזמין לכל אדם
האם מישהו יכול להדריך אותי ?
ממש מפריע לי שאין לי את תעודת הלידה שלי
עד היום לא ידעתי שקיים פורום שכזה ממש היה לי כיף לעיין בו
יום טוב לכולם
לצפיה ב-'תעודת לידה ממרוקו'
תעודת לידה ממרוקו
21/11/2009 | 11:11
6
318
אם אתה מרוקאי אז מהערייה שבו נולדת, אם אתה צרפתי ממוסד המאחד את כל התעודות לידה של הצרפתים שנולדו מחוץ לצרפת  דרך האינטרנט ב FRANCE DIPLOMATIE (אתר צרפתי).

בהצלחה
עו"ד ג'ולי דניאל
לצפיה ב-'תעודת לידה '
תעודת לידה
21/11/2009 | 12:01
1
174
תודה על התגובה המהירה .
ידוע לך מי יכול לעזור לי לפנות לעיריה נולדתי בקזבלנקה בבית חולים סופו
ואמא שלי אומרת שאני רשומה בעיריה
ובהמשך  תאריך החידה שלי 28.11.55 האם אני יכולה לבקש אזרחות צרפתית
תודה מראש
לצפיה ב-'תשובה לגבי אזרחות '
תשובה לגבי אזרחות
21/11/2009 | 15:25
141
אני לא יודעת לאן את יכולה לפנות במרוקו חוץ מהערייה של קזבלנקה,  אך לגבי האזרחות צרפתית אני יכולה להגיד לך שאם את או אחד מההורים הייה צרפתי אז ניתן להגיש בקשה לאזרחות , ההליך ארוך וכמובן צריך לצרף מסמכים רבים (ניתן למצוא את הרשימה בעברית באתר שלי). את יכולה לפנות לקונסוליה הצרפתית להנחייה ולהיעזר בעו"ד אם תרצי.

בהצלחה!
ג'ולי דניאל, מומחית לאזרחות צרפתית
לצפיה ב-'מעונין להוציא תעודת לידה'
מעונין להוציא תעודת לידה
21/11/2009 | 17:39
177
נולדתי בבי"ח בעיר ארפוד במרוקו האם עלי לפנות אליהם אשית בכתב או באמצעות הדואר האלקטרוני נא הנחיותייך כיצד עלי לפעול ע"מ לקבל תעודת לידה
בברכה משה דהן  באר שבע רחוב השופט אלקיים 30    נייד 0523567368
לצפיה ב-'תעודת לידה'
תעודת לידה
21/11/2009 | 17:40
2
141
נולדתי בבי"ח בעיר ארפוד במרוקו האם עלי לפנות אליהם אשית בכתב או באמצעות הדואר האלקטרוני נא הנחיותייך כיצד עלי לפעול ע"מ לקבל תעודת לידה
בברכה משה דהן  באר שבע רחוב השופט אלקיים 30    נייד 0523567368
לצפיה ב-'תעודת לידה ממרוקו'
תעודת לידה ממרוקו
21/11/2009 | 20:28
1
175
לדעתי יש להם אתר אינטרנט שדרכו ניתן להזמין תעודות לידה. אך אם ההורים שלך היו צרפתים אז צריך לפנות לצרפת.

בהצלחה
לצפיה ב-'מהו האתר'
מהו האתר
21/11/2009 | 23:27
126
אבקש כתובת האתר כדי שאוכל לפנות תודה
לצפיה ב-'גם אני מעונין להוציא תעודת לידה'
גם אני מעונין להוציא תעודת לידה
21/11/2009 | 17:31
1
133
גם אני מעונין להשיג תעודת לידה במידה והדבר יעלה בידך נא להודיעיני תודה ובהצלחה
לצפיה ב-'תעודת לידה '
תעודת לידה
10/12/2009 | 23:12
247
הי
האם קיבלת איזו אינפורמציה איך אפשר להשיג ת.לדה ?
אנא עדכן אותי
תודה
לצפיה ב-'עזרה חשובה'
עזרה חשובה
20/11/2009 | 19:05
1
72
שלום לכולם,

אינני נוהגת להשתתף כאן בפורום אך אולי זהו המקום בו אמצא תשובות וסיוע.
סבתי ז'קלין נולדה במרוקו בעיר רבאט, אני חושבת שבשנת 37, שם אמה היה מסודי ממשפחת אלקיים
(ככל הידוע לי, סבה של סבתי היה אדם חשוב בקהילה היהודית).
אמה של סבתי,מסודי, נכנסה להיריון שאינו היה מתוכנן ומגבר שלא היה בעלה ועוד לפני שהתחתנה בכלל ולכן לאחר שהתינוקת נולדה היא נמסרה לאימוץ ואומצה ע"י אישה אחרת שגידלה אותה במהלך כל חייה.
עם השנים הגיע לידי סבתי מידע ואף נודע לה כי אמה הביולוגית עלתה לישראל ומתגוררת בארץ, אינני יודעת היכן.
אשמח אם תוכלו לסייע לי בנושא ולמצוא את אמה הביולוגית של סבתי (אם היא עוד בחיים) או קרובי משפחה אחרים, כמו ילדים (שהם אחים למחצה של סבתי) או קרובים אחרים.

תודה!
לצפיה ב-'תנסי בכתובת הזו אולי יעזרו לך'
תנסי בכתובת הזו אולי יעזרו לך
04/12/2009 | 23:20
70
התוכנית "המדור לחיפוש קרובים" משודרת בימים א'-ה' ב-14:45.

דרכי ההתקשרות עם התוכנית:

mador2@gmail.com

פקס 02-5313315

כתובת למכתבים:

לידי המדור לחיפוש קרובים,

ת.ד 33069

ירושלים מיקוד 91035

טלמסר לתגובות:

052999006
לצפיה ב-'פרשת תודות - ורב יעבוד צעיר (אישי ביותר).'
פרשת תודות - ורב יעבוד צעיר (אישי ביותר).
20/11/2009 | 08:36
1
26

  שבת שלום!.

"וְאֵלֶּה תּוֹלְדֹת יִצְחָק, בֶּן-אַבְרָהָם:  אַבְרָהָם, הוֹלִיד אֶת-יִצְחָק.  וַיְהִי יִצְחָק, בֶּן-אַרְבָּעִים שָׁנָה, בְּקַחְתּוֹ אֶת-רִבְקָה בַּת-בְּתוּאֵל הָאֲרַמִּי, מִפַּדַּן אֲרָם--אֲחוֹת לָבָן הָאֲרַמִּי, לוֹ לְאִשָּׁה.  וַיֶּעְתַּר יִצְחָק לַיהוָה לְנֹכַח אִשְׁתּוֹ, כִּי עֲקָרָה הִיא; וַיֵּעָתֶר לוֹ יְהוָה, וַתַּהַר רִבְקָה אִשְׁתּוֹ.  וַיִּתְרֹצְצוּ הַבָּנִים, בְּקִרְבָּהּ, וַתֹּאמֶר אִם-כֵּן, לָמָּה זֶּה אָנֹכִי; וַתֵּלֶךְ, לִדְרֹשׁ אֶת-יְהוָה.  וַיֹּאמֶר יְהוָה לָהּ, שְׁנֵי גֹיִים בְּבִטְנֵךְ, וּשְׁנֵי לְאֻמִּים, מִמֵּעַיִךְ יִפָּרֵדוּ; וּלְאֹם מִלְאֹם יֶאֱמָץ, וְרַב יַעֲבֹד צָעִיר". (בראשית, כ"ה 19-24).

*מכל שלל הנושאים "היוצאים" מהפסוקים דלעיל, אני מבקש לכתוב בנושא אישי ביותר, אשר מן הסתם, אופייני ביותר, למשפחות "מרוקניות", אשר עלו לארץ ישראל, בשנות החמישים והשישים. זאת משום שעלינו לארץ ישראל, משפחה "מרובת ילדים". כרוב העולים המרוקנים. אין הפרנסה מצויה, לשני הורים, אפילו אם חרוצים ועובדים, כדי לכלכל את עשרת ילדיהם. כמובן, שאני מוציא דברים מהקשרם, במכוון.  כך, נטרלתי את "הביקורת", הצפויה לי, במסרים הרבים*.

במשפחה של "עשרה ילדים" ויותר, כאשר שני ההורים, עלו לארץ ישראל, "מפדן ארם" (שדה, ארץ מרוק), לארץ ישראל, ברור כי היה מעין "משבר". כאישה היולדת על "המשבר". ברור כי היה לנו, "משבר" רציני ביותר. רבקה, אחת מארבעת האמהות, כעמדה על "המשבר", בלידת שני "גויים". לידה ראשונה, של תאומים במקרא. חידוש מרגש ומרעיש. לכן, הלכה לדרוש את ה'.  מזל גדול היה לה לרבקה "האם", שילדה רק שניים ולא יותר.

מה עושה אישה, אשר ילדה "עשרה"? כאשר הבנים "מתרוצצים" לפניה, שיצאו מקירבה? אף היא הולכת לדרוש את ה'. כך, היא עשתה מדי בוקר בבוקרו, בהניחה את ידה, על המזוזה. מברכת, דורשת ומתפללת. מרוב תפילותיה הרבות, התקיים  בנו, "ורב יעבוד צעיר". כלומר, רב = גדול. הילדים הגדולים, יעזרו ויעבדו למען הצעירים. אף "לאום מלאום יאמץ", התקיים בנו. כי היינו רבים בינינו, פעם זה גובר, ופעם זו גוברת.  

אך, "האם", (החמישית, רוב האמהות) שאינה פחותה מארבעת האמהות, של עם ישראל, הייתה המכוונת והמכוננת. לא פעם ולא פעמיים, שמענו את אמא "אדמה", שלנו. בוכה לה, בחדרי חדרים, ואומרת: "למה זה אנכי"?. לאחר מכן, הייתה מניחה את ידה על "המזוזה", עותרת ודורשת את יהוה, למען עשרת ילדיה. על אף החוסר, הייתה לה קופה של צדקה, שם הייתה מניחה, כמה פרוטות. ככתוב: תפילה וצדקה"......וגו'. לעתים קרובות מאוד, אנו הילדים, היינו חושקים באותה קופה של צדקה. כן, היינו לוקחים, אך היא הקפידה, עלינו להחזיר כפליים.  תעיד העובדה, כאשר היה בא אותו "בעל הקופה" לגבות את קופתו, היה תמיד מוצא יותר ממה שהיה.  

מהר ומיד, היא מתעשתת, מצרפת תפילה וצדקה למעשה. מכוונת, מכוננת. מעירה, מלבישה, מכינה אוכל, מהמעט שיש. שולחת אותנו אחד אחת, במאור פנים, מוסיפה נשיקות מתוקות. היא, אשת "מעשים", ולא דיבורים ופרשנויות. קצר ביותר, מי שיבין יבין.

שבת שלום!
לצפיה ב-'אמאמא דיאלי'
אמאמא דיאלי
20/11/2009 | 14:12
29
תיארת נהדר את "האם החמישית" המכוונת והמכוננת
ורק שתדע בן תרבות יקר, שגם אם אני לא בדיוק מגיבה,
אני מקפידה לקרוא בשקיקה כל פרשת שבוע שאתה מביא לכאן

לכבוד "האם החמישית"  אני מביאה את מילות השיר שכתב חיים אוליאל

אממה דיאלי

שמש חמה
אור אהבה
רגש וחום ותקוה
יד ענוגה
שמחה ותוגה
מתמזגים בך אמא

דאוו ולפרחה לבכה ודחקה כלשי מנכ יא מאמא
אלוולידה אלמווימה, אנתי שדר להמום יא מאמא

בך השלוה
בך אהבה
אין לך יום, אין לך לילה
לך התרופה ולך התשובה
הכל על כתפך ולא די בך

אמאמא דיאלי לחנינה דיאלי עליכ נכמם ונגני
אמאמא דיאלי לחנִינה דיאלי אנתי דיימן פי באלי

בימים הקשים
בלילוץ הקרים
את ערה
את דואגת
בזמן מצוקה
ברגעי חרדה
את לנו משענת

פשתה ופלברד פדלמה ורעד כא תכתינה בלעבנה
פסיפה פסהד פלעדאב ופלמרד נתינה לִבייתה שהרנה

בך השלוה
בך אהבה
אין לך יום, אין לך לילה
לך התרופה ולך התשובה
הכל על כתפך ולא די בך

אמאמא דיאלי לחנינה דיאלי עליכ נכמם ונגני
אמאמא דיאלי לחנינה דיאלי אנתי דיימן פי באלי

לצפיה ב-'פיוט בלערבי לכבוד התורה הקדושה'
פיוט בלערבי לכבוד התורה הקדושה
19/11/2009 | 11:41
25
לצפיה ב-'פיוט לכבוד הרשב"י זיע"א'
פיוט לכבוד הרשב"י זיע"א
19/11/2009 | 11:16
13
לצפיה ב-'הזקן וההר'
הזקן וההר
15/11/2009 | 22:55
9
32
לאלי פילו. מדוע אתה כותב את שמי ב"ח" במקום ב"כ" שמי הוא שלום כלפון. אני מבדיל בין ח לבין כ. תהיה בריא
לצפיה ב-''
16/11/2009 | 17:31
6
לצפיה ב-'כליפא, כלפון, כלפאלה, מכלוף - ולכולם מכנה'
כליפא, כלפון, כלפאלה, מכלוף - ולכולם מכנה
17/11/2009 | 08:56
5
29
משותף - חילוף.

בד"כ אינני נוהג לסנגר על אליהו פילו (כי הוא תמיד מוצא סיבה להתעמר בי), אך אני חייב להודות שהפעם הוא דייק.
אמר לי רב שיודע דבר או שניים על יהדות ג'רבא, שהמקור לשמות הללו החל לפני מאות שנים, בהן שלטו "מנהגי גויים" שתפשו מקום גם בליבותם של קהילות היהודים.
למען הקיצור, אומר רק את עיקר המנהג - באחת המשפחות היהודיות שבנה התינוק נפטר, האמינו שהחוצנים גבו את מנתם.
לאחר לידת התינוק החדש האמינו שהם חייבים לעשות עסקה עם החוצנים וכך גם פנו אליהם וביקשו, שמותו של הילד הקודם יהיה חילוף נשמתו של הילד החדש.
כך האמינו שהוספת השם חלפון תגן על נשמת התינוק ותצילו מגורל דומה לתינוק שנפטר.

מכאן שהחלפת ה"ח" ב"כ" הוא גלגול של שנים עד ימינו...

אגב, זה כמעט דומה למקור השמות "כמוס" (חמסה) "חוטה" (דג) בשניהם נהגו איזכור נגד "עין הרע".

ועוד אגב, הנה תשובתו של אחד מענקי חכמי ג'רבא שעצמותיו הובאו לארץ-ישראל ונטמנו בסמוך לקברו של הרב שלום משאש זצ"ל בירושלים.

ג'רבא - הרב משה (כלפון) הכהן מג'רבא על הדג והחמסה.
האם מותר לתלות בבית או במכונית צורה בולטת של דג או צורת יד נגד עין הרע?
על-כך נשאל הרב משה (כלפון) הכהן מג'רבא וענה שהדבר אסור משום חשש עבודה זרה.

שאלה: האם מותר לתת בדלתי ההיכל (בבית הכנסת) צורת דג בולטת וצורת יד בולטת לנוי להסיר עין הרע, כמו שאומרים העולם ואם כבר עבר ונתן, האם מחויב להסיר ואם לא רצה להסיר האם חייבים הבית דין או הקהל למחות ולהסירה בעל-כורחו של נותנה, או לא.
תשובה: גם כי אין הזמן בידי כראוי לעיין בדבר, שורשו ומקורו, כי דרוש אנכי לרגל המלאכה אשר לפני, על-כל-פנים הנני כמזכיר וכמציין איזה מקורות לזה, ועל הבית-דין לעמוד לדינא להלכה ולמעשה, כי באמת העניין מצד עצמו רע ומר למאוד, לתת בהיכל ה' וחצרותיו צורת מה. ואילו ניתן הדבר לסברא תיכף ומיד כשמוע איש ישראל מזה יאזור חלציו  כגיבור להסיר דבר מוזר כזה בכח ואל, ולא ישא פני איש ואל אדם לא יכנה.
אך בהיות אין הדבר תלוי בסברות כרסיות, רק במה שקבלו חז"ל וכתוב בספר, ספרי עמודי ההוראה והשולחן-ערוך והכרעות האחרונים. לכן אמרתי לשנות פרק זה בורר, וה' יעזרנו על דבר כבוד שמו הגדול, אמן.
והנה מה שיש לצדד בזה לאסור הוא מג' סוגים:

הא': מצד אביזרא דעבודה זרה דאפילו בבית אסור לשים צורה בולטת.
הב': מצד בית הכנסת וההשתחוויות והכריעות ומקום העבודה לה' שמא יש בזה אביזרא דעבודה או חשדא דעבודה זרה, כי יראה הרואה.
הג': מצד ביטול הכוונה וערבוב המחשבה והרעיון, בהיות כזאת לנגד המתפללים.

(בסיכום:)
"...ואיך שיהיה הנה למדנו דאסור לתת צורת דג בולטת בהיכל ה' וגם בצורת יד נראה להחמיר דמשמע מדברי מרן ז"ל ביורה דעה סימן קמ"א סעיף ב' דגם בצורת יד או רגל איכא (=יש) לתא דעבודה זרה (=מעין עבודה זרה) וכמו שכתב הבאר-היטב בטעמא במלתא (בטעם הדבר) לדעת מרן (=הרב יוסף קארו) ואף דמרן מצריך עמידה על הבסיס, בנדון דידן איכא (=יש) בסיס והוא הקביעות בדלת ההיכל, כנ"ל.
(שאלות ותשובות: "שואל ונשאל" לרב משה (כלפון) הכהן חלק ה', סימן ק"מ)
  
לצפיה ב-'השלום לך ידידי ורעי'
השלום לך ידידי ורעי
17/11/2009 | 21:57
4
15

עלי לציין בראש דברי שאיני זקוק לסניגור, ובפרט אחד שכמותך. החשבון יוגש לך במלואו וזכור שחנוכה קרבה והמבין יבין. אם זכרונך עדיין מתפקד - דבר שהינו מוטל בספק רב - לבטח יודע אתה במה העניין.

לכתבתך החכמה והמחכימה, וביודעי היטב את דעותיך בנושא המדובר, אכן מודה אני החכמת אותי בעוד כמה דברים נבונים.( אעשה כמיטב יכולתי הדלה לזוכרם )

לבטח זככור מאמרו אותו הבאתי אודות " האמונות העממיות של יהודי מרוקו " ודעתו של הענק המוערץ עלי עד אין קץ רבי יוסף משאש זצוק"ל.
נר לרגלי דבריו שבמקרה במקרה ( לא אל תתנפח ) תואמים את דבריך לעיל.

אגב, מחשבי צועק חמס, משום הבחה שלך שלא קוימה בענייני חכמי מרוקו. אנא ממך דאג להרגיעו וגם אותי, פן אנקוט במעשה, שלא אהיה אחראי לו. חודש טוב לברכה ולטובה עליך ועל כל בני ביתך.

דרישת שלום משולה וממני לזוגתך שתחיה אמן.

אלי פילו
לצפיה ב-'השלום והברכה ידידי הנעים!'
השלום והברכה ידידי הנעים!
18/11/2009 | 12:45
10
"אין לך אדם שאין לו שעה ואין לך דבר שאין לו מקום", נאמר במסכת אבות, ולא אביא את האמרה במלואה...
דע, כי אין אדם שאינו זקוק לסנגור, אף אם הסנגור מ"דלת העם"... (סיבתי עלייא לגלבא? הא!) קל וחומר כשהוא עדיין חייב תשלום מלא עבור נר חנוכה שהודלק עבורו באחד מימי כסלו...
אך משום שהכרזתי על שווי הנר כהפקר, הנה אני מודיע קבל עם ומשתתפי הפורום ה"רבים", שאני מוותר על ההחזר ומוחל מחילה גמורה - רק אם אתה מבטיח לבוא שוב לצבור חוב נוסף...
אין בדברים שהבאתי כאן מאומה ממני, כולם מהחכם הנבון ר' משה אלחרר, רבה שלומי - שמח על שגרמתי תוספת ידיעה לבינתך.
כל כך חבל, שמאוד קשה להפיץ ברבים (בני קהילתנו) את משנתם וחוכמתם של חכמי מרוקו העצומים על דת, אמונה ואורח חיים. כולל את הלקח מכל הנאמר ב"אמונות העממיות של יהודי מרוקו".
וודאי זכור לך מאמר שהובא כאן מספר "נחלת אבות" לרב יוסף משאש זצ"ל, על יחס הקהילה כלפי הרמב"ם שהשמיט בספריו את כל העניינים הקשורים לעין הרע, שדים, קמיעים וכו'.
בדרכם אני מאמין ובמשנתם אני דבק, גם בעבור זה אני "חוטף" מהסביבה.

אני מקווה שבאחד הימים אשביע את רעבון מחשבך...

חודש טוב ומבורך!
דרישת שלום לרעייתך שולה וכל הבאים באהלך

שלמה בן לולו
לצפיה ב-'והנה דברי החכם "המוערך עד אין קץ"'
והנה דברי החכם "המוערך עד אין קץ"
19/11/2009 | 05:22
2
12
דברי הרב יוסף משאש זצוק"ל
בספרו: "נחלת אבות" על רמב"ם

...ועוד הרבה משיגים, רדוף רדפוהו על זה. (=רדפו את הרמב"ם על שהשמיט בספריו את כל העניינים הקשורים לעין הרע, שדים, קמיעים וכו' מ.א.) כידוע, ולדעתי המעט שיש להשיב עליו תשובה ניצחת כי בזמנו הייתה האמונה הזאת תקועה בלב כל ישראל, והיו תולים כל חולי וכל מכה וכל צרה ויגון גם בהפסד ממון ושכול בנים וכל מין צער, הכל בא מן השדים. והאמונה הזאת נתפשטה אצלם מימי חכמי הגמרא עד שאמרו: "האי דוחקא דהוי בשבת כלה מנייהו הוי", האי ברכי דשלהי מנייהו, הני מאני דרבנן דבלו מחופייא דידהו, הני כרעיד מנפקן מנייהו" (ברכות ו'-ע"א) (=הדוחק בשבת כלה-מהמזיקים, הברכיים העייפות-מהמזיקים, בגדי התלמידי חכמים שבלים במהרה-מחיכוך המזיקים הרגליים הנפצעות מהנפילות על העצים ואבנים, מדחיקה ודחיפת המזיקים מאחור. מ.א.) והיו חייהם חיי צער ופחד ואימת מוות מהשדים, וכמה רמאים מצאו כר נרחב למלא את אמתחותיהם כסף בכתיבת קמיעים על קלפים ועשבים ומיני פירות, שקדים ואגוזים. והיו עושים כמה מיני מאכלים ומטעמים לשדים בבתי קברות ובחרבות העיר וחוצה לה ועל חופי הנהרות ועוד ועוד...
וכל זה הוא כפירות גדולה בהשגחת המקום ברוך הוא שהכל בא מאיתו, ואין שום תרופה רק ע"י רפואות טבעיות עם כניעה ותפילה להבורא ברוך הוא, להציל מטעות הרופא ולהועיל לו לטבע הרפואה. ובכן, עיני קודשו של הרמב"ם ז"ל ראו כי האמונה בשדים ובקמיעים וכו', היא נוגעת נגיעה גסה באמונת הקדוש ברוך הוא. ונשא דעו למרחוק כי יסוד מוסד לעבודה זרה היה האמונה בשדים והיראה והפחד מהם, וכמו שאמר הכתוב: "יזבחו לשדים וכו'..."  ועוד הרבה כתובים.
לכן עקר הרמב"ם ז"ל הדבר מיסודו לומר שאין שדים ואין שעירים, רק דמיון הדיוטי קדמון. ודבריו עשו רושם גדול בישראל מאז ועד עתה. ובימינו, כל מי שידע מדבריו והכחשתו בשדים, מצא קורת רוח בחייו הוא והנלווים אליו והשומעים את דבריו, ושמו רק באל מבטחם, ואשר היו משוקעים באמונת השדים חיו חיי צער, הם ונשיהם ובניהם וכל המתחבר עימהם. ובעת צרתם עשו גם הם מטעמים לשדים ונתעסקו בקמיעים ובכל מיני כשפים להקל השדים ידם מעליהם.
ומה גם, בהיותי משרת בקודש בתלמסא"ן יע"א, מצאתי אצלם מנהגים גרועים באמונת השדים והם:

א. כל מי שנכנס לדור באיזה בית או לסחור באיזה חנות, לילה קודם בואו נותן בד' פינות הבית או החנות אסטיס (אלחננ"א בערבית) בכל פינה ומעמיד בתוך האסטיס שעווה דלוקה ומבקשים משכניהם התחתונים שהם השדים, שלא להזיקם ורק להצליחם בגופם ובממונם וכו'...

ב. למחר מביאים תרנגול שחור ושוחטים אותו בתוך הבית או החנות וזורקים את דמו בד' פינות ומבקשים עוד כמש"ל.
ועוד הרבה הבלים, ובשמעי, עמדתי משמים על עם חכם ונבון איך נשתקע בהבלים הללו שיש בהם שמץ עבודה זרה חס ושלום. ובכן דרשתי ודרשתי על זה במקהלות והודעתים חומר(ת) איסור דברים אלו, ולא יכולתי להסיר מליבם מחלה זו עד שדרשתי בפומבי דעת הרמב"ם הקדוש בעיני כל ישראל, שאין שדים ואין שעירים רק דמיון כוזב ושיחת נשים זקנות שקבלו מנשים זקנות ערביות, ואז דברינו עשו רושם גדול בעם. זהו טעמו של הרמב"ם זיע"א ואמנם גם הוא ודאי ידע אמיתות מציאותם והילל בחוכמתו הנוראה, האלוהית. היה בקי בהן ובשמותיהן ובשיחתן ורמיזתן וקריצתן.

בֵּית מִדְרָשׁ "שַׁעֲרֵי עֻזִּיאֵל", עיה"ק שְׁלוֹמִי ת"ו.  
לצפיה ב-'ישר כוח רבי שלמה'
ישר כוח רבי שלמה
19/11/2009 | 18:12
1
10

לצערינו וגם לצערו של הגאון רבי יוסף משאש וצוק"ל, כך הוא כותב " שאין ביכולתי להכריח את העם מלנהוג כך, דהיינו האמוניה בכל אמונות הטפלות שבהן העדה שלנו מתברכת גם מבתברכת בהרבה כאלו.

אכן רבי יוסף לא יכל לקהליתו הוא, ומי אנחנו שננסה לשנות.

ושאלה אחת לי אליך , כיצד נתגלגל הסימן שבני ישראל שמו על דלתות בתיהם בעת מכת הבכורות, ונשתרש במנהגי יהודי מרוקו, ויש לדעת שנוהגים בו עד עצם היום הזה, המנהג לטבול את היד בדמה של הבהמה שנשחטה לכבוד מאורע זה או אחר, ולסמן זאת על הקיר החיצוני של הבית.

ראיתי זאת לא מזמן בבית של יהודי טריפולי שנהגו כך, והדבר נראה לי מכוער.

בברכה

לייהו
לצפיה ב-'ואני שמעתי על מעשה מזעזע אחר...'
ואני שמעתי על מעשה מזעזע אחר...
19/11/2009 | 20:04
18
לפני שנים, בחנוכת הבית שערכה אחותי בביתם החדש, הגיעה חמותה החלאבית (תנוח על משכבה בשלום) ובידה תרנגול/ת שחור/ה.
המלווה הצמוד לחמות, שחט אותו/ה בתוך הבית ואת דמו/ה הקיזו על קירות הבית בכמה מקומות - מחזה מזוויע ביותר. עד כדי שיבוש הדעת!

ומכאן אולי אפשר להשיב לשאלתך, שכפי שיהודי טריפולי, תוניס מרוקו, אלג'יריה ועוד, האמינו בקיום השדים ובצורך לרצות אותם שלא יזיקו, כדברי הרב יוסף משאש זצ"ל,
כך האמינו יהודי טריפולי במעשי המזוויע שהבאת.

נראה שגם חמישיית נקודות החרוסת על משקוף הדלת, כמנהג מקצת מיהודי מרוקו, אינו שונה משיוש דעת שלקו בו קהילות אחרות - האם החמסה היא זו שמגינה על האדם?

ומה עם ריבונו של עולם, יצא לפנסיה מוקדמת?!
לצפיה ב-'הספור אגדה הזקן וההר של שלום כלפון'
הספור אגדה הזקן וההר של שלום כלפון
23/11/2009 | 17:33
1
20
הזקן וההר, הופיע במוסף הספרותי של דבר בתאריך 20 לנובמבר 53. שלום כלפון
לצפיה ב-'אדרבא, נשמח לקרוא את המסמך'
אדרבא, נשמח לקרוא את המסמך
23/11/2009 | 19:46
13
האם יש באפשרותך להעלות צילום המאמר? נשמח להרחיב ידיעותינו.

ידוע לך מיהו שנקרא "ענק התורה ואוהב ציון"? אם לאו, עיין בקובץ המצורף.

ערב נעים לך,  

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ