לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
70597,059 עוקבים אודות עסקים

פורום כלכלה וחברה

ברוכים הבאים לפורום רפורמה כלכלית אלטרנטיבית אם לא הצלחתם להבין מדוע הכלכלה בקרשים. אם אתם בטוחים שחייב להיות פתרון אחר - אבל אומרים לכם שאין... אם אתם מרגישים שצריך לעשות מעשה - זה המקום!פורום זה נבנה כי ``אף אחד לא קם``... כדי לתת תשובה לשאלה: ``אבל אומרים שאי אפשר אחרת?`` מטרת הפורום לסייע בבניית רפורמה כלכלית חלופית שעקרונותיה: · זוהי הרפורמה שכל המפלגות יכולות לאמץ. · אין ברפורמה שום אמירה פוליטית כמו גדרות, קיבוצים, חרדים, התנחלויות וערי פיתוח. · אין ברפורמה שקל אחד נוסף כתשלומי העברה. · כל מפלגה מוזמנת להציע את מצעה הכלכלי פוליטי תוך השלמתו באימוץ המרכיבים המוצעים כאן. · הרפורמה מבוססת רק על שיקוליים כלכליים של אופטימום - להפיק את המיטב במשאבים נתונים. · לרפורמה בעייה קשה אחת: היא מטפלת בקשר שבין הון ושלטון. היא נוגעת בסיבה למצב האמיתי במדינה: ``סמוך``, ``קומבינה`` ו - ``חבר מביא חבר``... · הסיכוי היחיד של הרפורמה תלוי בהגעה למצב משברי אמיתי, ובסיכוי חד פעמי לשיתוף פעולה אמיתי בין כולם: ימין - שמאל, שלום עכשיו ומתנחלים, דתיים וחילוניים, מבוססים ועניים, יהודים וערבים. הפורום מיועד לכל אחד מאיתנו שאכפת לו המצב הכלכלי חברתי - כל אחד יוכל לעזור!!ראשית כדאי לקרוא את המאמרים (עדיין לא כל המידע לטיוטת הרפורמה הוקלד).ניתן להעזר במילון המונחים ובמקורות המידע שיצורפו בהמשך.לשאול, לבקר (בשפה תרבותית...), להעיר, להציע ולספר לחברים, להורים, לילדים...אם יש לכם רעיון שנראה כל כך פשוט ואף אחד ממי ששאלתם לא מסוגל להבין למה לא מבצעים זאת - תביאו את זה לכאן לבדיקה.גם אם מישהו חושב שאינו מבין ופוחד לקבוע עמדה:ספרו על הקהילה לסבא המרצה, או לדוד העיתונאי, או לאח המשפטן.אם יש לכם כישורים מיוחדים - כל עזרה תתקבל בברכה:כלכלנים: מתן חוות דעת מקצועיות נוספות.משפטנים: בדיקת מצב משפטי וניסוח חקיקה נדרשת.עיתונאים ותקשורת: פרסום, פרסום ועוד פרסום...מורים: איתור מידע ותוכניות לימודים רלבנטיות וכד'.ובהמשך, כאשר הרפורמה תהיה בשלה יותר: לחץ ועצומות על קובעי המדיניות.זהו צעד ראשון בדרך ארוכה - אם משהו יזוז ולו גם הקטן ביותר: כולנו נרוויח!אנא שמרו על כללי ההתנהגות בתפוז ועל תרבות דיון נאותה.הנחיות תפוז אוסרות על פרסום מסחרי, מכתבי שרשרת והצפת פורומים וכן על גילוי זהות של גולשים אחרים (outing). למקרים חריגים, של הודעות ללא כוונת רווח, ניתן לפנות דרכי (רצוי בדוא"ל) להנהלת הפורומים.לאור פניות גולשים בפורום ובדוא"ל, נפתחה לתקופת נסיון פינת רפורמה אישית. הפינה מיועדת לטיפים ועצות כדי לחסוך ולייעל בחיינו האישיים. כדי לא להסיט מהמהות המקורית של הפורום, מידע כזה ירוכז תחת הכותרת "רפורמה אישית" בהודעות בפורום, בקישורים, במאמרים וכד'.בתודה מראש: עדכון 17/4/2005לבקשת הנהלת תפוז אני עוזב את ניהול הפורום. בשלב זה לא מונה מנהל מחליף לפורום. הפורום ממשיך את פעילותו בפורטל BSH לשיוויון וצדק חברתי:http://www.bsh.co.il/forums/AllMessages2.asp?Fnumber=179דור

אודות הפורום כלכלה וחברה

ברוכים הבאים לפורום רפורמה כלכלית אלטרנטיבית אם לא הצלחתם להבין מדוע הכלכלה בקרשים. אם אתם בטוחים שחייב להיות פתרון אחר - אבל אומרים לכם שאין... אם אתם מרגישים שצריך לעשות מעשה - זה המקום!פורום זה נבנה כי ``אף אחד לא קם``... כדי לתת תשובה לשאלה: ``אבל אומרים שאי אפשר אחרת?`` מטרת הפורום לסייע בבניית רפורמה כלכלית חלופית שעקרונותיה: · זוהי הרפורמה שכל המפלגות יכולות לאמץ. · אין ברפורמה שום אמירה פוליטית כמו גדרות, קיבוצים, חרדים, התנחלויות וערי פיתוח. · אין ברפורמה שקל אחד נוסף כתשלומי העברה. · כל מפלגה מוזמנת להציע את מצעה הכלכלי פוליטי תוך השלמתו באימוץ המרכיבים המוצעים כאן. · הרפורמה מבוססת רק על שיקוליים כלכליים של אופטימום - להפיק את המיטב במשאבים נתונים. · לרפורמה בעייה קשה אחת: היא מטפלת בקשר שבין הון ושלטון. היא נוגעת בסיבה למצב האמיתי במדינה: ``סמוך``, ``קומבינה`` ו - ``חבר מביא חבר``... · הסיכוי היחיד של הרפורמה תלוי בהגעה למצב משברי אמיתי, ובסיכוי חד פעמי לשיתוף פעולה אמיתי בין כולם: ימין - שמאל, שלום עכשיו ומתנחלים, דתיים וחילוניים, מבוססים ועניים, יהודים וערבים. הפורום מיועד לכל אחד מאיתנו שאכפת לו המצב הכלכלי חברתי - כל אחד יוכל לעזור!!ראשית כדאי לקרוא את המאמרים (עדיין לא כל המידע לטיוטת הרפורמה הוקלד).ניתן להעזר במילון המונחים ובמקורות המידע שיצורפו בהמשך.לשאול, לבקר (בשפה תרבותית...), להעיר, להציע ולספר לחברים, להורים, לילדים...אם יש לכם רעיון שנראה כל כך פשוט ואף אחד ממי ששאלתם לא מסוגל להבין למה לא מבצעים זאת - תביאו את זה לכאן לבדיקה.גם אם מישהו חושב שאינו מבין ופוחד לקבוע עמדה:ספרו על הקהילה לסבא המרצה, או לדוד העיתונאי, או לאח המשפטן.אם יש לכם כישורים מיוחדים - כל עזרה תתקבל בברכה:כלכלנים: מתן חוות דעת מקצועיות נוספות.משפטנים: בדיקת מצב משפטי וניסוח חקיקה נדרשת.עיתונאים ותקשורת: פרסום, פרסום ועוד פרסום...מורים: איתור מידע ותוכניות לימודים רלבנטיות וכד'.ובהמשך, כאשר הרפורמה תהיה בשלה יותר: לחץ ועצומות על קובעי המדיניות.זהו צעד ראשון בדרך ארוכה - אם משהו יזוז ולו גם הקטן ביותר: כולנו נרוויח!אנא שמרו על כללי ההתנהגות בתפוז ועל תרבות דיון נאותה.הנחיות תפוז אוסרות על פרסום מסחרי, מכתבי שרשרת והצפת פורומים וכן על גילוי זהות של גולשים אחרים (outing). למקרים חריגים, של הודעות ללא כוונת רווח, ניתן לפנות דרכי (רצוי בדוא"ל) להנהלת הפורומים.לאור פניות גולשים בפורום ובדוא"ל, נפתחה לתקופת נסיון פינת רפורמה אישית. הפינה מיועדת לטיפים ועצות כדי לחסוך ולייעל בחיינו האישיים. כדי לא להסיט מהמהות המקורית של הפורום, מידע כזה ירוכז תחת הכותרת "רפורמה אישית" בהודעות בפורום, בקישורים, במאמרים וכד'.בתודה מראש: עדכון 17/4/2005לבקשת הנהלת תפוז אני עוזב את ניהול הפורום. בשלב זה לא מונה מנהל מחליף לפורום. הפורום ממשיך את פעילותו בפורטל BSH לשיוויון וצדק חברתי:http://www.bsh.co.il/forums/AllMessages2.asp?Fnumber=179דור
הפורום לא פעיל
x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו. מנהל הפורום אינו מחזיק ברשיונות ייעוץ הנדרשים, עפ``י חוק, בתחומים כני``ע וביטוח. אין ביכולתו לבדוק זאת גם לגבי שאר הגולשים.
עקרונות הרפורמה      בנק ההצעות     איך אפשר לעזור?
המשך >>

לצפיה ב-'איתור ניצולי שואה בשם טאוב'
איתור ניצולי שואה בשם טאוב
03/09/2012 | 15:26
61
אבי יצחק טאוב ע"ה נולד בביצ'קעב צ'כיה לאברהם יהודה ושושנה טאוב. אחרע המלחמה הוא נישא לאמי מלכה בת למה צבי לבית אדלר והם חיו בסיגד רומניה. בשנת 1950 עלו ארצה
לצפיה ב-'שלום לכם. אני לא יודעת אם זה הפורום'
שלום לכם. אני לא יודעת אם זה הפורום
01/08/2005 | 07:49
43
המתאים ואם לא אני מבקשת שתפנו אותי. מדובר על אגרת הטלויזיה. האם לא נראה לכם שהגיע הזמן לבטל את הדבר המעצבן הזה? הרי אנחנו משלמים לכבלים או יס. מדוע האזרח חייב לשלם פעמיים על אותו מוצר?!
לצפיה ב-'שלום לכם. אני לא יודעת אם זה הפורום'
שלום לכם. אני לא יודעת אם זה הפורום
01/08/2005 | 07:49
7
המתאים ואם לא אני מבקשת שתפנו אותי. מדובר על אגרת הטלויזיה. האם לא נראה לכם שהגיע הזמן לבטל את הדבר המעצבן הזה? הרי אנחנו משלמים לכבלים או יס. מדוע האזרח חייב לשלם פעמיים על אותו מוצר?!
לצפיה ב-'שוק חופשישי בירושלים'
שוק חופשישי בירושלים
21/05/2005 | 10:51
30
שוק חופשישי

האלטרנטיבה לתרבות הקניונים.
נותנים מה שלא צריכים ולוקחים מה שרוצים.
ניתן להביא כל דבר שאין לכם צורך בו אך עדיין שימושי לאחרים
כגון: בגדים, ספרים, כלים ועוד..
ג'ז בהופעה חיה, קפה ופיתות על הבית!

יום שישי, 27/5, 11:00-14:00
חצר סרגיי , הלני המלכה 13.
לפרטים – 0508364011

לינק לכתבה על השוק:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3078086,00.html

לצפיה ב-'מכפילים ענפיים'
מכפילים ענפיים
16/05/2005 | 10:55
241
איפה ניתן למוצא מכפילים ענפיים במיוחד לענף הטקסטיל בארץ.

בתודה על העזרה.
לצפיה ב-'אל מול השילטון הגנב והמושחת'
אל מול השילטון הגנב והמושחת
29/04/2005 | 12:25
11
אל מול השילטון הגנב והמושחת שום תוכנית  כלכלית לא תיצלח כול המיגזר הציבורי מושרש  מיגנבות ושחתויות מי יודע מה היה סופה של המדינה המושחתת  מדינות יותר עשירים מאתנו נפלו בגלל השחתויות כאן אין מקום ציבורי  שהגנבות לא חוגגות
לצפיה ב-'בשנה וחצי האחרונות יצא לי לעקוב'
בשנה וחצי האחרונות יצא לי לעקוב
28/04/2005 | 23:23
16
אחרי החברה לישראל והאחים עופר בכלל
שמתי לב לכך שהם זכו בשורה של טעויות מביכות מצד המדינה, כך גזרו הטבות במאות מיליוני שקלים מכיסו של משלם המסים.
למרות האי וודעות ומעטה העשן שהאחים עופר דואגים לפזר סביבם אי אפשר להתעלם מהאפשרות שיש בכך יד מכוונת.
החל ממכירת האחזקות בצים במחיר מגוחך לכל הדעות, פרשת בז"ן ועוד...
האם המדינה מחלקת מתנות חינם?
האם יש גבולות חוקיים לקשר ההון ושילטון?

אשמח להתייחסות שלכם לנושא

לצפיה ב-'להרויח כסף בעזרת פרמידת כסף'
להרויח כסף בעזרת פרמידת כסף
25/04/2005 | 16:46
23
אומרים שזמן שווה כסף, לכן תגדיש 5 דקות לקריאת המאמר הבא ותוכל להרויח כסף בשיטה פשוטה, אך גאונית.  האם אתה באמת מוכן להפסיד הזדמנות של פעם בחיים ולא לקרוא את המאמר?~
תוריד את הקובץ המצורף ותעשה הרבה כסף ( הקובץ מסביר את פרמידת הכסף + ישנה סכמה של הפרמידה).
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אחד מהפורומים הטובים "נעלם" למה?'
אחד מהפורומים הטובים "נעלם" למה?
20/04/2005 | 18:03
2
49
כגולש אינטרנט ותיק נעזרתי רבות בפורום תפוז "רפורמה כלכלית" בפרט מהמאמרים והדיונים שהתנהלו פה.

ניכר שמנהל הפורום השקיע עשרות אם לא מאות שעות עבודה להעמיד את הפורום "רפורמה כלכלית" והפך אותו לפורום מעולה.

רק תשבוחות על העבודה של מנהל הפורום וישנו צורך חשוב להבליט את עבודתו שבוצעה בהתנדבות.

לדעתי כולנו מפסידים בסיפור העצוב הזה של פורום רפורמה כלכלית באתר תפוז.
לצפיה ב-'http://www.bsh.co.il/forums/AllM...'
http://www.bsh.co.il/forums/AllM...
21/04/2005 | 08:44
26
הכתובת החדשה של הפורום:
http://www.bsh.co.il/forums/AllMessages2.asp?Fnumb...
לצפיה ב-'שם הכתובת החדשה והסיבות ...'
שם הכתובת החדשה והסיבות ...
21/04/2005 | 08:53
26
שם הכתובת החדשה של הפורום.
רמזים על הסיבות מופיעים גם בפורום החדש וגם בשרשור שבו הודעתי על כך בפורום כאן:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp...

ואח"כ טיפ-טיפת הרחבה לבקשת הגולש כאן:

כמובן שזה רק חלק אותו חשפתי מהסיפור...
תודה על מילות התמיכה, וכן, ההפסד גדול הרבה יותר מאשר רק הפורום.
לצפיה ב-'דרוש מנהל לניהול במקומי '
דרוש מנהל לניהול במקומי
15/04/2005 | 13:50
16
292
הקדמה:
הפורום התחיל כפורום רפורמה כלכלית בתפוז לפני כשנה וחצי.
מאז, הפורום הלך והתבסס כמקור לידע ייחודי בתחומי הכלכלה-חברה,
ידע מהסוג שבד"כ לא מגיע לכלל הציבור.
הפורום התבסס כמקום מפגש לאנשים וארגונים שרוצים לפעול על מנת לשפר את המצב.
ולאט לאט התחילו להגיע הצלחות  - וההצלחות האלו מאיימות ...

מזה זמן מה הרגשתי שמצרים  בתפוז את צעדי ואת היוזמות שאני מנסה לקדם (במבחר דוגמאות שאין לדעתי צורך לפרט כרגע).
השיא היה כשבתחילת החודש הגעתי לדבר בשם הפורום אצל גבי גזית ברשת ב'
הטריגר שאיפשר לעלות לשידור היה הנושא שמשרד הרווחה 'משתתף' במימון ב 11 ש"ח לסל לפסח למשפחות במצוקה.
ניצלתי את ההזדמנות לשלב בין הנושא,
דרך העובדה שכל משפחה במצוקה המוציאה לפחות  1000 ש"ח בחודש על לחם ושאר מוצרי יסוד, חשמל וכד'  
משלמת בשנה יותר מ 2000 שקל למע"מ.

משם קשרתי את הנושא לעיוות שבו כל הוצאה למשכורת גם של מיליון ש"ח בחודש מוכרת למס.
יוצא שאותן משפחות במצוקה משתתפות במימון המשכורות האלו באמצעות תשלומי המע"מ...
הזכרתי גם את העיוות בשוק העבודה שבעלי שליטה מעדיפים לרשום שכר לעצמם במקום לחלק את התגמול להון כדיבידנדים לכל בעלי המניות,
וכך מגיעים למשכורות מנופחות המקרינות גם על שאר המשק ובפרט המגזר הציבורי.
ומשם סיכמתי בהצעה להגדיר תקרה להכרה בהוצאות שכר לצורך מס חברות.
למחרת שתי כתבות ב Themarker חזרו (כמובן בלי לתת קרדיט) על חלק ממה שאמרתי ושטרסלר אף חזר על ההצעה.

ומה היתה התגובה בתפוז? במקום לפרסם ולקדם את הפורום, בהזדמנות הראשונה שהתאפשר, התבקשתי לעזוב את ניהול הפורום.
חשוב להדגיש שכל העדויות הן נסיבתיות בלבד. איני יכול להוכיח קיומו של לחץ כזה - כפי שהכחשה מצד תפוז,
תהיה הדבר הכי צפוי ומובן, ולא ממש תעיד שאין לחצים כאלו - מה גם שתפוז לא טרחו להכחיש...

למען האמת די צפיתי שפעילות כזו צפויה לגרור התנגדות. לא חשבתי שזה יקרה אחרי שנה וחצי של עבודה בפורום.
למען האמת חשבתי שייקח זמן רב בהרבה - מבחינה זו אני די מעודד ומופתע לטובה...
אין לי טענות אמיתיות כלפי תפוז, אני מבין את הלחצים שכנראה מופעלים עליהם.
קיויתי שמודל של שיתוף פעולה בין חברה מסחרית וקבוצת פעילים אקטיביסטית אפשרי.
ככל הנראה כרגע כנראה שטעיתי.

ולעניין...
לאור המצב שנוצר,
אני חוזר לפורטל BSH לשיוויון וצדק חברתי בו התחלתי את פעילותי בתחום כגולש לפני מספר שנים.
אני מקים שם את פורום רפורמה כלכלית:
אני מקווה שלפורטל ולגולשים יחד יהיה הכוח לעמוד בלחצים ולהפוך לגוף משפיע בקביעת סדר היום.
אני מזמין כל מי שהנושא חשוב לו, בין אם חושב חושב שהדרך שאותה אני מתווה נכונה, וגם מי שחולק על דעתי, להצטרף לכתיבה שם.

לגבי הפורום כאן:
למרות בקשותי, אין לי מידע על כוונות תפוז לגבי המשך קיומו של הפורום.
ייתכן והם יסגרו או יקפיאו אותו או ימנו את "זמני" כמנהל הפורום...
ייתכן גם שהם מעוניינים שיהיה פורום בנושאים כאלו,
ואולי רק מעדיפים שהפורום יישאר כפורום של דיבורים ושחרור קיטור, ללא פעילות אקטיבית.
מבחינתי:
  לי חבל שמאמץ של שנה וחצי של גולשים רבים (ביניהם אני) ירד לטמיון.
אני מזמין כל המעוניין לחשוב האם רוצים להשקיע את האנרגיות בניהול פורום, ואם כן למלא את טופס הבקשה לניהול פורום:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio...
(הקישור לטופס נמצא בפורום המשוב המיועד לפניות להנהלת הפורומים בתפוז).
תהליך האישור של מנהל פורום כולל מילוי הטופס, ראיון אישי, ובדיקת ההתנהלות של הגולש ויכולותיו הבין-אישיות.
המלצה של מנהל פורום מכהן מאוד מועילה, אולם הפעם ייתכן שהמלצה ממני דווקא תזיק...
עבורי אין בעיה לתקופה מוגבלת, עד שיימצא מחליף להמשיך לנהל את הפורום בפרופיל נמוך יותר...
גם כשיימצא מחליף אשמח לנהל איתו חפיפה ולהדריך אותו ככל יכולתי, אם ירצה - אשמח לשתף פעולה בעתיד.
(האמור בלשון זכר מתאים גם ללשון נקבה... גם גולשות מוזמנות ...)

כרגע - הכדור בידי תפוז....
למעט שם הפורום - את שם הפורום כאן אבקש לשנות בשלב ראשון ל'כלכלה וחברה'
- השם  'רפורמה כלכלית' הוא שם שאני בחרתי ומזוהה איתי, השתמשתי בו גם לפני הגעתי לתפוז.
מנהל הפורום החדש יוכל לבחור שם אחר.

שיהיה בהצלחה לכולנו.
לצפיה ב-'אני אישית עובר איתך'
אני אישית עובר איתך
15/04/2005 | 16:16
3
16
כבר פעם קרא לי דבר דומה בתפוז - הפורום "אנטי גלובליצזיה" ז"ל.

מה שמרגיז הוא שהם סוגרים את הפורום כאילו לא היה קיים בכלל, וכיאלו לא נכבתו בו הרבה דברים. לא נורא. נעשה קצת רעש, שגם תפוז לא ממש ישבאו נחת מכל העניין.

ודרך אגב, למה אף אחד מההנהלה של תפוז לא מגיב אף פעם על הדברים האלה.

ביי ולהתראות בפורום החדש.
לצפיה ב-'קודם כל '
קודם כל
15/04/2005 | 16:38
2
11
קודם כל ואשמח לראות תגובות נוספות דומות ... אולי שרשור התפקדות...

למען הסדר הטוב, לגבי פורום אנטי גלובליזציה:
אם הבנתי נכון ממה שקראתי בפורום כשנסגר, או שזה מה שרצו שנבין,
הפורום נסגר כי המנהלות רצו לפרוש ולא היה מי שייקח את מקומן - ניהול פורום זה באמת סוג של סריטה... מעניין למי יש קשר עם מנהלות הפורום לשעבר, כדי לוודא האם זה מה שקרה...

למיטב ידיעתי,
תפוז לא מוחקת את החומר של פורומים לא פעילים,
אלא מוציאה אותם מהרשימה ומהחיפוש.
לכן אם ידוע לך הלינק, או לפחות מספר הפורום, תוכל למצוא אותו.
כאשר מגיע מנהל חדש הפורום יכול לחזור להיות מוצג.
לצפיה ב-'מתפקד...'
מתפקד...
15/04/2005 | 17:49
1
8
הייתי שמח לנהל אם סתם היה בא לך לעזוב, אבל היות שמדובר בסיטואציה שונה אז אין שום מצב, אני עובר אתך לפורום החדש.

מה שיקרה (כבר קורה) הוא שתפוז יהפןך לפורטל זול ועלוב עם פורומים בסגנון "מה קרה השבוע בטלנובלה" ו"מעריצי רוני סופרסטאר", בלי שום דבר משמעותי.
כל אחד אוכל את הדייסה שהוא מבשל, ככה זה עובד.

לנו לעומת זאת, לא יקרה כלום, האינטרנט הוא מקום גדול.

הוספתי את הפורום החדש למועדפים, נתראה שם ושהאחרון יכבה את האור.
לצפיה ב-'גם אני'
גם אני
15/04/2005 | 20:02
8
לצפיה ב-'קודם כל- תודה'
קודם כל- תודה
15/04/2005 | 20:39
2
9
תודה על שהשקעת מזמנך ומרצך. תודה על זה שאתה חושב על החברה ודואג לה. תודה על שהינך מרגיש "מובס" אלא ההיפך- יודע שאתה בכיוון שנכון.
אני מתחתי בעבר ביקורת מסויימת על תפוז ונכוותי מכך ולכן אני אשקול את מילותי.
תפוז עוזרים לי כיום לא מעט בפעולותי, אך מכיוון שהן "פרווה"- משמע, אין מי שנפגע מהן (לדעתי)- אין כאן מתחים מיותרים שעלולים להוות מכשול לשיתוף פעולה בינם לביני.
אני לא מודע למערכת הלחצים שתפוז נתונים לה אך אני בהחלט יכול להבין שהיא קיימת ולמען השרדותם הם נאלצים לבצע פעולות שלאו דוקא מתאימות לקוים שלהם כאינדוידואלים. מערכת זו מערכת והיא נלחמת להישרדותה.
אני את תפוז לא עוזב כי הוא לי בית בהרבה תחומים, אך בהחלט אני מוסיף לי את הפורום החדש שלך במועדפים ואני משוכנע כי ניפגש עוד רבות.
שום דבר מעשייתך לא ירד לטימיון. ידע הוא ידע והוא אצלך ועל הכתב.
ולמען להיות ישר לגמרי, יהיה נחמד אם תפוז יתנו את תגובתם. בכל זאת- שני צדדים לכל מטבע וכמו שהם הודיעו בפורום אחר שאני חבר בו את הסיבות לעזיבת המנהלת לפי ידיעתם- יהיה נחמד אם הם יעשו זאת גם כאן.
דור, נשתמע בכל מקום שתהיה בו.
אורן
לצפיה ב-'אז ככה...'
אז ככה...
16/04/2005 | 18:36
1
9
1. למען הסר ספק המשפט 'הינך מרגיש "מובס"' צריך להיות 'אינך מרגיש "מובס"'.
  בד"כ אני לא נוהג לתקן מה גם שלי עצמי יש שגיאות כתיב והמסך לא מקל על כך.
  פשוט עכשיו היה היפוך משמעות...

2. לגבי הפעולות פרווה:
   הבעיה שלי עם הפעולות שלך - שזהו גם יתרונך בתפוז,
   שהפעולות הן סקטוריאליות. לטובת סקטור זה או אחר.
   בחשיבה אם יקבלו הפגים לעומת הנכים זה המשך המצב של "הפרד ומשול" שאני מנסה לצאת ממנו (אם תרצה נמשיך בכך, ונאבחן מצבים שונים בשרשור נפרד).
    זו לדעתי הסיבה שאינך מאיים..

3. לגבי : "ידע הוא ידע והוא אצלך ועל הכתב" - חשוב יותר שיהיה על הכתב, ונפוץ אצל רבים ככל האפשר ...
   לכן אצטער אם הפורום הזה יוקפא או יעוות ממטרתו המקורית.

4. התייחסתי לכך לעיל, אבל אני מדגיש שגם אני אשמח לקרוא את תגובת תפוז. אין לי שמץ טענה כלפי האנשים איתם עמדתי בקשר.
לצפיה ב-'טוב שתיקנת, כי כמובן, המסר שלי היה'
טוב שתיקנת, כי כמובן, המסר שלי היה
16/04/2005 | 22:02
8
כמו לאחר התיקון.
בנוגע לפעילויות שלי- לא הכל סובב סביב הפגים, אבל זה כמובן לא שייך לנושא השירשור. אני רק מרגיש צורך להבהיר משהו אחד- אני לא חושב שהפעילויות שלי גוזלות מאחד כדי לתת לאחר. רק לשם הדוגמה- שני פגים עם NEC עולים למדינה כ"א 200 אלף דולאר. זה בדיוק מה שהבנק חלב אם צריך, ולפי חישובים מסויימים- יהיה עוד כסף לפעילויות אחרות. אחרת- לא הייתי מעז. אני לא צר אופקים עד כדי כך.
ובנוגע למה שעל הכתב- אני עדיין חושב על דרכים להפצת המידע ויש לי כמה רעיונות, אבל דיה צרה בשעתה. קודם כל- "נתגבר" על השינוי...
לצפיה ב-'אנו מודים לדור'
אנו מודים לדור
17/04/2005 | 10:19
1
12
על ניהול הפורום והקמתו.
אין ספק שדור והדומים לו ממלאים תפקיד חשוב ואנו מקווים שיצליחו במעשיהם.
לצערנו הקשר שלנו עם דור הגיע לסיומו ממספר סיבות, העיקרית שבהן היא פערים בתקשורת שככל הנראה לא ניתן לגשר עליהם.

לבקשתו של דור שונה שם הפורום, וכפי שהסביר הוא חוזר ל BSH, שם אנחנו מאחלים לו יותר הצלחה מזו שנחל בתפוז.

במידה שמישהו מבאי הפורום הזה או גולשים אחרים מעוניינים להמשיך את קיום הפורום, בוודאי נשמח לבדוק אפשרות שכזו. עד כה טרם קיבלנו ולו פניה אחת בנדון.
לצפיה ב-'מה ש'יפה' שנמחקה הודעת הפרידה'
מה ש'יפה' שנמחקה הודעת הפרידה
17/04/2005 | 12:08
12
מה ש'יפה' בקטע הזה שנמחקה הודעת הפרידה שכתבתי למנהלים בפורום הסגור.
אני חושב שזו היתה הודעה מכובדת וראוי היה שתישאר.
ההודעה מעבר למילות פרידה הפנתה לכאן...
לצפיה ב-'אני מצדיע לך על עבודתך, אך אינני'
אני מצדיע לך על עבודתך, אך אינני
17/04/2005 | 21:40
7
מסכם את עבודתך. אני ממשיך איתך, אני חושב שאתה עושה עבודה נהדרת - מעבר לדברים שכותבים, נראה שלפורום כאן יש גם היבטים מעשיים.

אני ממשיך איתך, בדרכי שלי גם אני פועל בנושא הכלכלי-חברתי,

אני מרגיש שרמת העשייה שלי צריכה לעלות מדרגה.

חזק ואמץ !

יוסף,

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-''
17/04/2005 | 22:40
2
תודה על ניהול פורום מעניין, גם אם לרוב הייתי פאסיבי כאן.
דרך צלחה!
לצפיה ב-'על אילו "פערים בלתי ניתנים לגישו'
על אילו "פערים בלתי ניתנים לגישו
18/04/2005 | 11:23
3
7
ר" תפוז מדברים ?

אם אי אפשר, לא חייבים להכנס לפרטים עמוקים, אבל לפחות מושג כללי..
על מה היו חילוקי דיעות ?
לצפיה ב-'עוד לא החלטתי כמה לחשוף'
עוד לא החלטתי כמה לחשוף
18/04/2005 | 23:59
2
8
בכל אופן אני אשמח אם תפוז יגידו מה שיש להם לאמר.
אם אתה רוצה תשובה מהם - דאג לשרשר אותה להודעה של הנהלת הפורום,
או בפורום משוב - רק בכל מקרה דאג לתת קישור מהשרשור הזה לשאלה שלך ומשם לכאן.

עוד לא החלטתי כמה לחשוף, בוא נאמר בינתיים ככה:
אם לתפוז יש הרגלי עבודה מסוימים, שנועדו (ובצדק) להגדלת הצפייה בפורומים ולהגדלת ההכנסות מפרסום,
היו באחרונה מספר מקרים שיוזמות שלי נחסמו בצורה שנראית כהפוכה למדיניות של תפוז.

לדעתי, "הפערים הבלתי ניתנים לגישור" הם כאלו שבשיחה ובתקשורת פתוחה אמיתית הם בכלל לא היו נוצרים. אבל באתר "תפוז אנשים" שנשא את דגל התקשורת הבין אישית,
התשובה לשאלות היתה "לא סתמי" או התחמקות אחרת, או הבטחות ללא כיסוי וללא מימוש ...

מכיון שאני יודע שהעומדים מולי בקשר מטעם הנהלת הפורומים, יכולים לנהל תקשורת ברמה טובה יותר,
אני נאלץ למרות שאין לי הוכחות לכך, ובאופן טבעי לא יהיו לי, לחשוד שהסיבות הן כניעה ללחצים.
לכן גם הטענה שלי היא לא נגדם. אני מבין שיש להם רצון לשמור על מקום העבודה. אולי הטענה מתחילה במנכ"ל שידע ובחר לא להתערב בעצמו בדיון איתי.

בכל מקרה תודה לכל הכותבים - זה מאוד עוזר ומחזק!
לצפיה ב-'חדל קשקשת סיסמאות'
חדל קשקשת סיסמאות
19/04/2005 | 00:24
1
7
או שתדבר לעניין, או שלא תדבר בכלל.
לצפיה ב-'מה שהבנת הבנת ומה שלא לא.'
מה שהבנת הבנת ומה שלא לא.
19/04/2005 | 00:57
5
אם אתה רוצה תשובות נוספות ברמת פירוט יתרה, אני אשמח לדעת מה תפוז אומרים... כפי שכתבתי פנה לתפוז בדרך שציינתי.
כאן אני מבחינתי מסיים את התשובה.
לצפיה ב-'מצטער מאד לשמוע.'
מצטער מאד לשמוע.
18/04/2005 | 18:11
4
זה פורום חשוב ומעניין, אחד מהמוצלחים ביותר בתפוז ובכלל, וגם אחד מאלו שנוהלו בצורה הטובה ביותר. התנהגות הנהלת תפוז תמוהה מאד. בכל אופן, אני מאחל לך הצלחה, ומטיח להציץ מדי פעם בפורום החדש.
לצפיה ב-'דיון: תאונות דרכים - בעד ונגד'
דיון: תאונות דרכים - בעד ונגד
17/04/2005 | 21:50
124
מחר, יום שני 18.4 בשעה 20:00

תאונות דרכים-בעד ונגד

אוטובוס מפחית את הנזק הנגרם מתאונות דרכים לעומת מכונית פי 3.5 ורכבת פי 20: זה לא סוד, שבכדי להלחם בבעית תאונות הדרכים על המדינה להשקיע בתחבורה ציבורית במקום בתעשיית הרכב הפרטי. בשנים האחרונות, אנשי תעשיית הרכב הפרטי תופסים את עמדות המפתח בחוגי קבלת ההחלטות תוך פעילות במסווה של עמותה נגד תאונות דרכים - "אור ירוק". אינטרסים כלכליים של פוליטיקאים והמשפחות השולטות בתקשורת הישראלית מונעים את פרסום העובדות. מה עושים?

"סלון מזל", רחוב סימטה אלמונית 3 ת"א. תרומה מומלצת: 10 ש"ח (לא חובה)
לצפיה ב-'הצעה לבנק ההצעות?'
הצעה לבנק ההצעות?
14/04/2005 | 14:15
4
20
אורן של איה העלה את הנושא,
ואני רוצה להעלות באוב מאמר ישן שלי -
איך יכולה (אולי) להתקיים מפלגה שכל תפקידה (וחושב שלא יהיה לה תפקידים אחרים) הוא חיסולה שלה עצמה?
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'עוד לא קראתי (לצערי- אני שוקע)'
עוד לא קראתי (לצערי- אני שוקע)
14/04/2005 | 20:42
2
6
אבל אם תרצה, באחד מימות השבוע, אשמח לשלוח לך תקנון מפלגה שחיברתי שעוסק בדיוק בכך.
כאשר מפלגה שתוותר על חלק ניכר מהכספים שמגיעים לה על פי חוק תציג את עצמה- כל שאר המפלגות הן אלו שיהיו בסכנת כליה...
מהפכה ב"שוק" הפוליטיקה ואולי אפילו החזרת הכבוד למקצוע "פוליטיקאי"...
לצפיה ב-'לא בדיוק - יותר כמו'
לא בדיוק - יותר כמו
14/04/2005 | 22:34
1
2
פוליטיקה בלי פוליטקאים
דמוקרטיה בלי משחקים בכאילו.
לצפיה ב-'קראת את הפוליטאה של אפלטון?'
קראת את הפוליטאה של אפלטון?
15/04/2005 | 20:44
2
מלבד החלוקה לתפקידים שאני לא ממש אוהב אותה, יש שם משהו אחד ששווה הכל- המלך הפילוסוף. רק מי שלא ירצה בתפקיד מודע באמת לכובד המשקל שרובץ על כתפי האחראי ורק הוא יעשה עבודה טובה אמיתית בלקיחה בחשבון את צרכי העם כולו.
עזוב את התואר מלך. עזוב גם את התואר פילוסוף. אם תצליח להכניס אנשים שנמדדים לא בחוזק מרפקיהם אלא בחוזק מצפונם- עשית מהפיכה.
ואני באמת מאמין שיש לי את הדרך, ואם אמצא מספיק אנשים שמה שכתבתי מקובל עליהם במידה כזו שלא "יריבו" איתי על קוצו של יוד, אני מוכן לסכן לא מעט מחיי היום יום שלי כדי לשנות את המציאות.
אני מנחש שלא יעבורו עוד הרבה ימים ואשלח לך. אני רק מקווה שתסכים לעיקרי הכתוב.
לצפיה ב-'אכן טפשי'
אכן טפשי
19/04/2005 | 12:04
1
איך הם יכולים להיות מפלגה אם הם מתנגדים לשלטון נציגים????????????
חוץ מזה שמה שהם אומצרים לוקה בחסר ולכל טיעון שם אפשר למצוא 10 טענות נגד מוצדקות על למה דמוקרטיה ישירה כל כך בעייתית.
לצפיה ב-'מחפשת עזרה לחבר.'
מחפשת עזרה לחבר.
15/04/2005 | 09:20
7
20
עצמאי בן 52 בעל תואר שני שנאלץ לסגור את המשרד,
מאחר ועצמאי, לא זכאי לקבל אבטחת הכנסה.
מוכן להיות שכיר , כל פניה נענית, השכלתך גבוהה מידי, איננו יכולים לשלם אלא פחות משכר המינימום למרות שיש חוק.

כנראה שהנ"ל יאלץ למכור גם את דירתו כי אין לו ממה לחיות.

לא מבינה כיצד הגענו למצב שעצמאיים משלמים ביטוח לאומי וכאשר הם זקוקים כי חלו או נפגעו או אחרים, זורקים אותם לכלבים?

אני מאמינה שקיימת עמותה או אחר שמנסה לשנות את המצב כדי שגם עצמאיים יוכלו לקבל זכויות כאשר אינם יכולים לעבוד?

מה עושים?

תודה לתשובתכם
אתי
מנהלת פורום זכויות ומוגבלות(נכים)286
לצפיה ב-'הבהרה נוספת'
הבהרה נוספת
15/04/2005 | 09:39
6
12
לא אבטחת הכנסה אלא דמי אבטלה. הבטחות לתשלום שכר לא הגיעו לידי מימוש כי אין עבודה מוצעת. תמיד, המשכורת היא לא יותר משכר מינימום והתחרות עם המגזר ה"צעיר" קשה מאד.
לצפיה ב-'קרה לי דבר דומה +עצה'
קרה לי דבר דומה +עצה
15/04/2005 | 10:09
5
10
בעבדתי בהיטק חצי משרה, ובחצי השני למדתי לתואר שני בכלכלה.

כבמוןם שבתור עובד תוכנה המשכורת לא היתה רעה, ומכאן ששילמתי ביטוח לאומי ומס הכנסה.
לאחר שהעוזבתי עקב קיצוצים נרחבים בפירמה, התבשרתי על ידי ביטוח לאומי שאיני זכאי לדמי אבטלה - היות ועבדתי "פחות מידי" שעות. כלומר לקחת כסף הם לקחו לפי משכורת חודשית, ואילו לתת כסף הם נזקקו למספר השעות. אז אם אתם נותנים כסף על פי היקף השעות שלי - לפחות אל תקחו ממני כסף. עוד שני דברים:
1. מובן שהתקרה על השעות קוצצה על ידי נתניהו, ככה שאם הייתי מפוטר קודם, הייתי זוכה לדמי אבטלה.
2. באופן כללי יש הסכמה כמעט גורפת שהמוסד לביטוח לאומי הוא אחד המוסדות הממשלתיים שמתנהל רע. הוא לא ממש מבצע את הפעולה של ביטוח לאומי- פונקציה שחשוב מאוד שהוא יעשה, וגם בכל הקשור לתשלומי העברה יותר מידי אנשים נופלים בין הכסאות. בעד רפרומה שם - אבל לא על ידי התצ'אריסטים של ענרי האוצר וביבי.
3. למי שחושב שלא צריך ביטוח לאומי בכלל - כדאי שיתעדכן קצת את הידע הכלכלי שלו. כרגע השם הלוהט הוא דיוויד לייבסון  ומודל גולדן אגס שלו עם פונקייצת היוון היפרבולית. (אני מעדיף 100 ש"ח היום על 100 ש"ח מחר, אבל העדפה הזאת חזקה (מקדם בטע גדול יותר) יותר בכל הנוגע להבדל בין היום ומחר לבין לדוגמא 100 ש"ח עוד שנה או 100 ש"ח עוד שנה ויום). במקום קו יישר של הייון מקבלים היפרובולה יורדת. בסוף המאמר לייבסון מסביר למה לדעתו מכאן צריך גם ביטוח לאומי.

4. עצה - לא למכור את הדירה! כרגע מחיר הדירות נמוך (עקב המשבר הסקולטיבי בשוק הנדל"ן), והוא יעלה בעתיד (היות וכמות האכולסיה גדלה, וכמות הקרקע לא משתנה). עדיף בהרבה - להשכיר את הדירה, להנות מהכנסה של השכירות, ולעבור לדירה מושכרת , קטנה יותר, יותר בפריפרייה (אם יש אפשרות) ובאזור פחות טוב - עד שמוצאים עבודה. חוק חשוב בכלכלה - לקנות בזול ולמכור ביוקר.

5. עוד עצה - אפשר להתאים את קורות החיים למשרה. המעסיקים משקרים כל הזמן לנו (לדוגמא באשר ליציבות העסק שלהם, או לאפשריות קידום, או לסיבבה מדוע הם מסתירים את המשכורת של שאר העובדים), אין שום סיבה לתת להם יותר מידי מידע : אם הוא הולך למשרה שהוא חושד שידחו אותו בשל הכשרת יתר (איפה הלכלכלנים שצריך אותם, מי שמע על הון יתר?) שיוריד קצת פרופיל וקצת ניסיון. פחות רושם, אבל יותר כסף מזומן.

לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
15/04/2005 | 10:21
4
5
לפעמים צריך למכור דירה כי אין ממה לשלם את המשכנתא או חובות בבנק או אפילו לחיות.
לגבי קורות החיים, איך אפשר להעלים 17 שנים שבנאדם עובד כעצמאי בעל משרד ? ובתחום כזה שברור כי העיסוק דורש תואר אקדמאי.הרי לא ימציא עבודה דימיונית או מפוברקת.
לצפיה ב-'המלצות:'
המלצות:
15/04/2005 | 14:18
3
6
1. נסה לפנות לעמותת 50+- העוסקת בסיוע למחפשי עבודה בגילאים אלו.
2. בדוק בקישורי הפורום בקטגורית "רפורמה אישית" לגבי עזרה בהלוואות ללא ריבית וכד'.
לצפיה ב-'איך מגיעים לעמותה?'
איך מגיעים לעמותה?
15/04/2005 | 14:26
1
9
לצפיה ב-'קישורים: '
קישורים:
15/04/2005 | 15:04
7
הקישור לעמותה:
http://www.50.muvtal.co.il/

הגעתי דרך חיפוש ב google לרשימת עמותות באתר muvtal אולי שאר הרשימה תועיל גם:
http://www.muvtal.co.il/left/ProHelp/A_ProHelp.asp

שיהיה בהצלחה.
לצפיה ב-'נ.ב. לגבי עצמאיים'
נ.ב. לגבי עצמאיים
15/04/2005 | 15:09
6
לגבי השאלה לגבי שינוי החוק בנוגע לעצמאיים:
נסה לבדוק בארגוני העצמאיים וכד'. לא זוכר כרגע פרטים וקישורים.
לצפיה ב-'הזמנה למפגש: הכל על קואופרטיבים'
הזמנה למפגש: הכל על קואופרטיבים
14/04/2005 | 09:32
3
8
אני מזמינה את המתעניינים למפגש עם קבוצות שהתחילו קואופרטיב חדש. המפגש בסמינר אפעל ביום ג', 19.4.05 בשעה 14:00. לפרטים: טל. 03-5301258
לצפיה ב-'הוספתי ההזמנות ללוח הארועים'
הוספתי ההזמנות ללוח הארועים
15/04/2005 | 00:17
2
3
שימו לב שיש שם הזמנות שאילנה פתחה לשלושה ארועים שונים.

בכל מקרה תודה לאילנה על המידע.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/04/2005 | 17:33
1
3
ותודה רבה לדור על הסיוע בפרסום. חג שמח!
לצפיה ב-'שימי לב לשינוי בפורום'
שימי לב לשינוי בפורום
19/04/2005 | 00:03
4
אני כבר לא מנהל הפורום, והפורום הוא כבר לא פורום רפורמה כלכלית אלא פורום כלכלה וחברה.
בינתיים אין מנהל לפורום, ולא ידועות התוכניות של תפוז לגביו.
אני מקים את פורום רפורמה כלכלית מחדש בפורטל BSH לשיוויון זכויות וצדק חברתי.

מוזמנת...
לצפיה ב-'מחשבות אובדניות על רקע כלכלי'
מחשבות אובדניות על רקע כלכלי
14/04/2005 | 19:30
3
23
שלום לפורום ואשמח לתגובה לשאלתי

אדם שהיה בעל עסק בע"מ נקלע לקשיים וחובות לבנקים העסק נסגר והוכרז עליו
כפושט רגל,האיש אמור לעבור הליך עד לקביעת סכום ההחזר בהתאם לחקירת יכולתו ואז לקבל הפטר,כיום הוא איש שכיר המשתכר כ-4,000ש"ח לחודש,
מסכום זה אמור לשלם מזונות אך לא עומד בזה מתגורר אצל אחותו,
הבעיה היא שתקופה ארוכה סובל מהתקפי חרדה וחוסר ביטחון ותאבון יש ימים
שאין לו כסף לסיגריות ולנסיעות בזמן האחרון מדבר ברצון עז על התאבדות
לאן שהמשפחה פונה מציעים לקחת אותו לטיפול נפשי אך האיש פיקח וטוען שהוא לא חולה ורופאים או תרופות לא יפתרו את החובות שרובצות,

איך אפשר לעזור לקדם את ההליך של פשיטת הרגל עד להפטר זה לוקח זמן איך אפשר לזרז ?,המשפחה מוכנה לגייס כספים ככל שידם משגת ע"מ להוצאי אותו מהצרה וממחשבות אובדניות פנו אל הנאמן וזה טוען שיש פרוצדורה..הרי שאם האיש ישים קץ לחייו במילא לא ישולמו חובותיו אז מה הבעיה לזרז העינין ?
אודה לעצות או הפניה לצינורות המקובלים
לצפיה ב-'נראה לי'
נראה לי
14/04/2005 | 23:17
1
17
שאתם מחפשים את האגורה מתחת לפנס.

א. קחי את כל מה שאומר בערבון מוגבל. אני לא מכיר את האיש או את המקרה ועצה לאדם אחר , גם אם מכירים אותו היא תמיד מוגבלת.

ב. עד כמה שאני מבין את זה , נטיות אובדניות קיימות אצל אנשים מסוימים ומתפרצות אצלם ברגעי מצוקה או בנקודות קריטיות. כמו שצלחת נופלת לרצפה תישבר בנקודה שיש בה סדק ישן.

לא טוב לצלחת ליפול- כמו שלא טוב לאדם ליפול בחיי הנישואים , או בחיי הכספיים, המקצועיים וכו'. ומצד שני גם לא טוב אם בצלחת יש סדק. כשם שלא טוב שיש מחשבות אובדניות אצל אדם. כל אחד מהגורמים  - הכספי (החיצוני- שיכול היה להיות נסיבות אחרות כמו העפה מקורס בצבא, כשלון זוגי , שעמום, או אכזבה מקצועית או "אי הגשמה עצמית"), והפנימי - העולם המושגי הפנימי של האדם - תורם את חלקו להגדלת או הקטנת הבעיה.

לכולונו יש משברים בחיים, לחלק מאיתנו הרבה יותר ומשברים הרבה יותר קשים - השאלה היא (לא רק , אבל חלק מהשאלה) היא איך מתמודדים עם המשברים האלה.

"הבעיה היא שתקופה ארוכה סובל מהתקפי חרדה וחוסר ביטחון" - חרדה מפני מה?
חוסר בטחון מפני מה? האם הוא חושב שהוא הראשון בעולם שפשט את הרגל? גם דונלדד טרמפ פשט את הרגל. (וגם אחרים שלא חזרו להיות מיליונרים, ונהייו עניים אבל לא מתו מזה )

האם הוא פוחד להיות עני? הוא צודק, עוני זה לא סיבה להיות שמח. אבל לפחד תמיד יש "תרוץ ראציונלי" - מטוסים הם באמת מסוכנים. מעליות באמת מסוגלות ליפול, עוני זה באמת לא דבר נעים, ועכבישים הם יצורים די מגעילים. הפחד היחיד שקיים באמת הוא הפחד מפני תחושת הפחד. מפני שבעתיד הוא ירגיש חסר אונים. ו... ומה? הדבר שהוא באמת צריך (מעבר לפתרון של המשבר) הוא להתמודד עם עצמו לא לפחד להביט פנימה.

"לאן שהמשפחה פונה מציעים לקחת אותו לטיפול נפשי אך האיש פיקח וטוען שהוא לא חולה ורופאים או תרופות לא יפתרו את החובות שרובצות"

זו נקודה טובה. אחת הבעיות הרציניות של העולם שלנו כיום הוא שהיות ופסיחכולוגים אמורים להבין יותר טוב את הנפש (לפעמים הם באמת יותר מבינים, אבל לפעמים ממש לא), אז יוצא שאנחנו ממש לא מבינים כלום. בולשיט. כמו שלא רק טבחים מבינים בבישול, ולא רק פיזיקאים מבינים בנסיעה באופניים, יש בקרבנו אנשים שיש להם יכולת התבוננות פנימית ויכולת לנתח את מה שעובר על הנפש שלהם, ויכולת אמפטית לדובב ולעזור גם לזולתם. זה התכונה החשובה ביותר עבור פסיכולוג, מעבר לכל התאוריות שהוא לומד.

ובעיקר - פסיכולוגים מנסים לטשטש את העובדה , שכמו כל רופא רגיל, 10% מהטיפול נעשה על ידי המערכת הבריאותית החיצונית (הרופא וכל השאר), ו 90% נעשה על ידי האדם עצמו - הגוף במקרה של גוף בריא, והנפש במקרה של נפש בריאה. אם הגוף לא יכול לתקן עצמות, לא יעזרו גבסים. ללא מערכת החיסון, לא יעזרו כל התרופות בעולם וללא טסיות הדם, שום ניתוח לא היה מצליח. מנגנונים כאלו יש גם במרחב הנפשי שלנו - פשוט בתור אנשים מערביים מושם דגש מאוד קטן על זיהוי של מנגנונים כאלו ועל טיפוח שלהם.

(הערה כלכלית קטנה - זה עוד דוגמא ל"ייצור מחסור"  - אנשים בריאים במערכת התמריצים הכלכלית לא ממש עוזרים לפרנסה של רופאים, חברות תרופות ושאר "ספקי תוספים" ותעשיות רופאי האליל שמתפתחים סביב הנושא)

הפיסיכולוגיה - או מחקר הנפש, לא התחילו עם פרויד, הוא פשוט ההוגה המערבי הרציני הראשון שניסה להתחיל לחקור במטודה מדעית של ניסוי שניתן לחזור עליו. מי שעשה את זה קודם במזרח (בלי מתודה מדעית מסודרת, אבל עם הרבה מאוד מחשבה על הנושא) היה איש שאנו מכירים כיום בשם בודהה, שניסה לנסח תורה פילוסיפית (שהתפתחה לאחר מכן להרבה תורות) שבבסיס שלה היא מעין "עזרה ראשונה" לנפש (כמו שכל אחד מאיתנו יודע לשטוף את החתך ביד שלנו) ובדברים יותר מתקקדמים היא אמורה לנסות להקטין את הסבל שעובר על בני אדם. ככל שתתמקדי באספקט הזה, ותתרחקי מכל מיני מיסטיקות, אני חושב שתפיקי יותר מהתורה הזאת, ותמנעי מנפילה אצל כל מיני שרלטנים - שכמו כל דבר קיימים גם שם.

הנקודה החשובה שבודהיזם מתחיל איפה שפסיכולוג טוב גומר. בספר שלו "סערת נפש" ירמיהו יובל מסביר כיצד הוא מלווה את האדם מולו, ומנסה לגרום לו לסמוך עליו כדי שיוכל לעזור לו להתמודד בעצמו עם הבעיות הנפשיות שלו. במקום זה, בבודהיזם מספקים את הידע ישירות לאדם, ונותנים לו לטפל בעצמו (מובן שהוא יכול תמיד לשאול בעצת אחרים שהוא סומך עליהם).

התרבות סביבנו אומרת לנו שרוב הסבל שלנו נגרם על ידי נסיבות חומריות וחיצוניות לנו  , ושאם נשפר אותם, הכל יהיה בסדר. זה רק חצי אמת. חלק גדול מהסבל שלנו נובע מהעולם הפנימי שלנו, מהפחדים, מהרגשות, התקוות והאכזבות שלנו. איך אנחנו רואים את עצמנו ואיך אנחנו מתאכזבים, או מפחדים להתאכזב או לאכזב. אפשר להיות במקום נהדר ולאכול אוכל מצויין, אבל להרגיש זוועה. הטיפול בהרגשה חשוב לא פחות מאשר החוויה. עוד על בודהיזם ובעיות נפשיות - אני ממליץ שתחפשי בוויקיפדיה באנגלית לדוגמא אחר הערכים המתאימים, שם אני מקווה תמצאי גם הסברים פחות מעורפלים ממה שאני נתתי.

בודהיזם זו הצורה המזוקקת ביותר שאני מכיר לנושא הזה, אבל יסודות דומים קיימם גם בקרב רוב הדתות שאני מכיר. הצרה שבהם יש גם הרבה ממבו ג'מבו מסוגים אחרים לגמרי. אבל מצד שני, רבי טוב, או כל מורה רוחני שאינו שרלטן ועוזר לאנשים בבעיות שלהם יוכל אולי ליצור קשר אמפטי עם האדם, להבין מה עובר עליו ולנסות לדבר אל ליבו. זה עניין של ידע, כשרון , ניסיון והתאמה בין אנשים, לא של תעודה ומשרד.

בקיצור - אני לא ממש יודע איך לעזור בבעיה הגשמית, אבל אני חושב שכדאי לתת קצת מחשבה לנקודה הנפשית. נסו לדובב אותו, לעזור לו להבין ממה בעצם הוא מפחד, ושעוני זה לא סוף העולם (אבל כדור בראש, זה דווקא כן, לפחות מבחינתו).  נסו כל למצוא לו מזור נפשי, ולא לטפל רק בבעיות הכספיות.

לצפיה ב-'עוד שני דברים'
עוד שני דברים
14/04/2005 | 23:25
11
פסיכולוגים מנסים להקריא לך מכתב , כדי שתוכל לעבור את המשבר.
(וכל פעם שיהיה לך מכתב לקרוא, או בנמשל - משבר נפשי - תבוא אליהם).

בודהיזם ינסה לגרום לך להבין מה אתה קורא - כדי שתוכל לקרוא כל דבר בעולם.

אלו מוכרים דגים ואלו מחלקים חכות.

ודבר נוסף - אני מכיר אדם קרוב שניסה במשך זמן רב להיות מנהל. לא הצליח לו במיוחד. אבל הרבה מהזהות שלו היתה בנויה סביב זה שהוא תפס את עצמו כמנהל - וזה הפריע לו להבין שאפשר לחיות יופי , ולהיות אדם מאוד מוצלח, תורם, מאושר וכו' גם בלי להיות מנהל - כפי שאפשר להיות כל הדברים האלו בלי להיות טבח , שרברב, כדורסלן או מלכת יופי- זה פשוט לא קשור אחד לשני.
לצפיה ב-'שלום לך וברוכה הבאה '
שלום לך וברוכה הבאה
15/04/2005 | 00:04
17
קשה לענות ואין לי תשובה מוכנה ואנסה לעזור ככל האפשר:
אני מבין שאת מתרכזת בשאלה המשפטית: איך אפשר לזרז תהליכי פשיטת הרגל?
אפשר להניח שיש עורך דין המלווה אתכם? כי ייעוץ בפורומים לבעיות משפטיות זה דבר בעייתי ולא הייתי מסתמך עליו. בכל מקרה נראה לי שראוי לחפש תשובה בפורומים משפטיים - כמו פורום חוק ומשפט:
http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=145
או לדוגמא אם מדובר בבעיה מול הבנקים לברר בפורום בנק מול לקוח:
http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=643

אם אין כסף להעזר בעורך דין אזי נסו לעיין בקישורי הפורום רפורמה כלכלית בקטגורית "רפורמה אישית":
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/links.asp?i...
יש שם הפניות למקומות המספקים ייעוץ משפטי בחינם בתנאים אלו או אחרים.
הפניות נוספות שיש שם זה למקומות המאפשרים הלוואות ללא ריבית וכד'.
ובכלל, גם למצוקה הנפשית אולי כדאי להעזר בארגונים כמו סהר לעזרה נפשית ראשונה, שגם לו יש פורום בתפוז:
http://www.tapuz.co.il/forums/forum.asp?forum=63
ולסיום ציטוט מהאתר של סהר (גם הוא בקישורי הפורום):
"הגישה שלנו בסהר (ארגון סיוע והקשבה ברשת) היא שלדברים יש, בדרך-כלל, פתרון! ברוח זו, ליקטנו רשימה של ארגוני סיוע הפועלים בארץ אשר עשויים לסייע לכם בפתרון בעיות, במידע, או בתמיכה נפשית- במגוון של בעיות ותחומי חיים. ברשימה תוכלו למצוא גם קישורים לאתרים ולמאמרים רלוונטיים."
אני ממליץ שתפנו אליהם.

שיהיה לילה טוב
לצפיה ב-'הכלכלה במערומיה'
הכלכלה במערומיה
14/04/2005 | 19:13
9
בעוד התאוריה הינה לפיכך שגויה, אפשרי עדיין שבחלק מהמקרים, המחיר יעלה כאשר התפוקה תעלה. סיבות נגישות 'מהעולם האמיתי' כוללות את חוסר הגמישות של ההספקה בחלק מהשווקים במסגרת זמן מסויימת (לפעמים כלכלנים מנסים להתמודד עם זה על ידי הקונספט של תקופת השוק, בניגוד לתאוריה של הטווח הקצר שהופרכה בפרק זה), פירמות שמנצלות ביקוש גבוה כדי לקבוע מרווחים גבוהים יותר, ובנסיבות מסויימות, עליה בדרישות השכר בתקופות של תעסוקה גבוהה. אבל הניסיון הכלכלי לקשר מחירים גבוהים יותר ישירות לפריון יורד הינו כשלון.

דבר זה כשלעצמו לא היה קטסטרופלי, אלמלא ההיקף בו התפשטה תפוקה שולית פוחתת בתאוריה הכלכלית. זו אבן יסוד, שאם מזיזים אותה, ממוטטת למעשה כל דבר אחר יחד איתה. הביקורת של סראפה מספקת לכן הדגמה נוספת לשבירות הראויה לציון של התאוריה החברתית מלאת הבטחון למראית העין שאנו מכנים כלכלה. הכלכלה אינה הקיסר של מדעי החברה, אלא המפטי דמפטי.

גאה להציג - הכלכלה במערומיה - פרק 3.
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'יום הדין מתקרב'
יום הדין מתקרב
14/04/2005 | 13:58
2

הנה הודעה משחר:

"מסתבר שגנים מהונדסים שלא אושרו למאכל אדם מסתננים למאגר הגנים בטבע. המפגרים מגדלים גידולים עם גנים רפואיים בשדות פתוחים.

ממש תרחיש יום הדין."

מסכים על כל מילה (ומי שצריך נימוקים אני יכול גם לתת): רק לא ברור מה ישיג אותנו קודם - שואה גרעינית, התחממות גלובלית, התמוטטות שוק הכספים העולמי או הנדסה גנטית. מה שכן - התאוששות מפגיעה של הנדסה גנטית תהיה כנראה הקשה מכולן לתיקון (כל עוד לא מדובר במלחמה גרעינית גדולה מידי).

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שאלה לי אליכם- מישהו יכול לעזור לי'
שאלה לי אליכם- מישהו יכול לעזור לי
11/04/2005 | 13:15
22
9
להכין נספח כספי שיוכיח כדאיות (אם בכלל)?
אין לי מושג איך עושים את זה...
כל דיעה שלכם- תתקבל בענין.
תודה,
אני
לצפיה ב-'תגובות'
תגובות
12/04/2005 | 09:37
17
7
1. אני לא יודע לבצע נספח כספי. בנספח כספי צריך לבדוק את כלל ההוצאות וההכנסות למשק , ולשם כך צריך לחשוב קודם מהם הסעיפים השונים.

- נזק למקום העבודה עקב אי הגעת העובד.
- חסכון למשק הבית 1 עקב אי שכירת מטפל, ואובדן הכנסה למשק בית 2 של המטפל
- טיפול טוב יותר (?) של ההורים בילדים, ועקב כך חסכון למערכת הבריאות.
- הקטנת (?) מספר הימים בהם הילד נעדר ממערכת החינוך והקטנה (?) של תשלומים למורים פרטיים.

כל המקומות בהם יש סימני שאלה הם מקומות בהם יש להראות שבאמת זה המצב. לדוגמא מטפל מנוסה עשוי להיות טוב יותר מבחינה רפואית לילד (נסיון), ומצד שני יש לו מוטיבציה פחותה משל ההורה וגם אין את האינטמיות של ההורה. אולי לפעמים משתלם למשק לסבסד מטפל - אם ההורה גורם בעבודתו ליצירת ערך רב (מה שחלק יגידו שמתבטא בשכר שלו, אבל זה נכון רק לפעמים), ולאו דווקא לסבסד את העדרות מהעבודה של ההורה.

בקיצור נספח כספי שיראה עליות והכנסות למשק זה דבר די גדול.

2. מדוע שלא תהיה אפליה בין הורים למשפחה גדולה\ רווקים \ הורים למשפהחה קטנה? יש אפליה בין עובדים שלמדו מחשבים לכאלו שלא למדו מחשבים. יש אפליה של יהודים על פני ערבים. יש הפליה בין גברים לנשים. לפעמים יש למעסיק סיבה כלכלית להפלות - לדוגמא אם הוא חושב שהאשה שאותה הוא מראיין לעבודה תכנס להריון עוד חצי שנה, הוא יעדיף גבר. הוא יעדיף גבר שלא עושה הרבה מילואים על פני אחד שעושה הרבה מילואים. עובדים גבוהים (ס"מ) יזכו במשרות נחשקות יותר ובממוצע יהיו יותר מנהלים ויקבלו משכורת גבוהה יותר. בקיצור - יש אפליה על כל צעד ושעל. זה אולי לא כל כך טוב אבל הנקודה שנראית לי חשובה היא שיש לטפל קודם כל באפליה החזקה ביותר
נראה לי שהאפליה החזקה ביותר שקיימת היא העדפת העשירים על פני העניים.
נכון לטפל גם באפליות אחרות. אני לא מתנגד לכך. רק כדאי לשים דברים בפרופורציה.

3. למעסיק עשוי להגרם נזק כלכלי אמיתי אם העובד לא נמצא. השאלה מי צריך לממן את הנזק? העובד? ביטוח אישי? ביטוח לאומי?, כלל הציבור?  המעביד?

במידה וכלל הציבור ממן, אזי יש פה סבסוד של הרווקים ומשפחות קטנות את אלו בעלי המשפחות הגדולות. מדוע? יש סיבות אפשריות לכך, אבל זה לא נושא טריביאלי.

4. הערת הזהרה. יש כאן נושא אידואלוגי סמוי. לדעתי משפחות קטנות צריכות להיות, ויש לנו אינטרס שבבמוצע האוכלוסיה תקטן! ולא תגדל. כלומר לעודד משפחות קטנות (עד שני ילדים), ואפילו רווקים (בשלב זה) ולא את המשפחות הגדולות. הסיבה - "פרו ורבו ומלאו את הארץ" - אוקי, כעת הארץ די מלאה.
לדוגמא מלאי המים שהארץ יכולה לאגור מספיק לשנה וחצי של צריכת מים - כלומר תוך שנה וחצי שבהם לא יורדים גשמים, בצריכת המים הנוכחית (שרק עולה מידי שנה)מלאי המים בישראל נגמר לחלוטין - כולל כל מאגרי מי התהום והכינרת.  

ומבחינת מקום פיזי ו"טביעת רגל אקולוגית" יש צורך להקטין את מספר הנפשות שחיות כאן (נא לא להגיד מיד, את המילים סין, מלחמה והרג - אין קשר בין זה לבין הפחתת גודל האוכלוסיה בדרכים מתונות).

אפשר כמובן לבנות מגדלים לגובה, להטפיל מים, לייבא מים, מזון וכו' - אבל מדובר ביוהרה אנושית, ולא במשהו שיכול להחזיק מעמד זמן רב (הביעה של אוכלוסיה גדלה יתר על המידה קיימת לא רק בארץ הקודש). ולכן הפתרון המתבקש הוא להקטין את האוכלוסיה עד להגעה ליכולת נשיאה של הארץ (דבר התלוי כמובן גם בכמות ואופן הצריכה הפרטית של כל אדם).
לצפיה ב-'יש הרבה ענין במה שאתה אומר...'
יש הרבה ענין במה שאתה אומר...
12/04/2005 | 09:53
16
5
נתחיל במסובך ביותר- אוכלוסיה. אני סבור שיש מקומות רבים לישב בארץ ואם היו בונים תשתיות כפי שצריך- לאו דוקא היינו חיים בצפיפות האיומה הזו. לכן- אני דוקא בעד משפחות מרובות ילדים. אני לא בטוח שאני הייתי שורד, אבל אני לא מסכים עם הקביעה שהארץ מלאה.מי מממן את בעלי המשפחות? הביטח שהם משלמים. כמו שהבריאים מממנים את החולים, כך בהחלט הרווקים מממנים את בעלי המשפחות. מצבם של הרווקים עשוי להשתנות וכך גם מצבם של הבריאים. אני לא יודע אם זה נימוק כלכלי מתקבל, אבל אני חושב שכל בריא יודע שהגלגל מסתובב...אפליה יש על כל צד ושעל, אבל האפליה הגדולה ביותר כיום היא בין אישה ולגבר, לדעתי. במגוון דרכים ובמגוון צורות, ואני חושב שזה משבש את חיינו בדרכים רבות ו"מסורתיות"- ומול זה אני מנסה לצאת.ואנא, קרא את "חלק ב'" המצורף...
לצפיה ב-'במטוא ממך, אל תכעס'
במטוא ממך, אל תכעס
12/04/2005 | 21:05
15
3
אבל עוד לא קראתי את חלק ב'. אולי העשה זאת כשיהיה לי יותר זמן.

רשאית לדבר "קטן", הגיוני שהבריאים יסבסדו את החולים , היות וכל בריא סופו להיות חולה (או למות ללא מחלה גלויה). אין איש שאינו משתמש בשרותי הרפואה. מצד שני גודל המשפחה הוא החלטה פרטית (או משולבת פרטית - תרבותית) של הזוג - ולכן לא ברור (באופן נאיבי), מדוע על אחרים לסבסד את המשפחה הגדולה יותר - או אפילו מדוע אלו ללא ילדים צריכים לסבסד את אלו בעלי הילדים (מדוע לא להפך?)

שנית - ההפליה הגדולה ביותר לדעתי היא בין עניים לעשירים. הפער בין נשים לגברים גדול (גם בקרב עשירים וגם בקרב עניים) אבל הפערים בין עשירים לעניים (הן בקבוצת הנשים והן בקבוצת הגברים) גדול יותר. כל אחד יכול להפוך מעני או עשיר - או להפך - כמו שכל אחד יכול לזכות בלוטו. עדיין , לדעתי רוב העניים ימותו עניים, ורוב העשירים ימותו עשירים. מעניין אם יש מחקר על המוביליות הכלכלית.

אני גם חושב שבראי שהגלגל מסתובב. זה קשור קצת למושג הצדק אצל רולס - אם אתה לא יודע איפה תנחת מחר, ואתה יכול לעצב את החברה היום, כדאי שתתכנן חברה שבה מקומות הנחיתה לא כואבים יותר מידי.

ובניתיים לאוכלוסיה.

אני לא דיברתי על צפיפות ועל תשתיות. דווקא לפרבור אני מתנגד ואני חושב שיש לי סיבה די טובה לכך. הסבר אפשר למצוא (אני חושב ) בקישור על פרבור.

נחזור בבקשה לאוכלוסיה - כלומר לסך גודל האוכלוסיה שמאכלס את האזור הגיאוגרפי של ארץ ישראל (לצורך הדיון - בין הים לנהר הירדן , בסדר?). הבעיות האקולוגיות יכולות להיות מועצמות על ידי תשתיות לא מתאימות או פיזור לא נכון (דווקא הפיזור האחיד של האוכלוסיה הוא לדעתי בעיה גדולה יותר). - אבל הבעיה שנאי רוצה לשים עליה את האצבע היא גודל האוכלוסיה הכולל - ולא הדברים האחרים.

בשנת 1999 בדקתי בספרי האוכלוסין ומצאתי שישראל נמצאת במקום ה 29 מבחינת צפיפות האוכלוסין בעולם. זה משתנה היות ויש מדינות שגדלות מהר יותר מאיתנו באוכלוסיה. אבל זה אל אומר שמצבן טוב יותר. מתישהו יש גבול עליון לכמות האנשים שיכולים לגור בארץ - 10 מיליון, 100 מיליון ? 1 מליארד? אני לא יודע. אבל אם יש גבול כזה אז מתישהו נצטרך לדבר ברצינות על ייצוב כמות האוכלוסיה.

יש חוקרים שבודקים דברים מסוג זה, ובין היתר התפתח המושג של "טביעת רגל אקולוגית" - ממליץ מאוד עליו כדי להבין שההשפעה של תושבי יפאן לדוגמא על כדור הארץ לא נגמרת במה שהם עושים בתוך איי יפאן.  

שאלה שניה (כשהראשונה היא האם קיים גבול עליון) היא כאמור מה גודלו הספציפי של גבול כמות האנשים העליונה שיכולה לשבת בארץ בצורה בת קיימא  - ולדעתי עברנו כבר את הכמות הזאת - ולכן לפני ייצוב כמות האוכולוסיה כדאי לנסות להקטין אותה.
לצפיה ב-'חלילה לכעוס, אל דאגה'
חלילה לכעוס, אל דאגה
13/04/2005 | 09:06
14
1
רק שיהיה לשנינו ברור שהנושא עליו אנחנו מדברים הוא לאו דוקא קשור ישירות לרפורמה שאני מציע. בכל זאת, השלכות רחוקות הם באמת מעבר ליכולת הציפוי שלי ואני אשאיר את זה למי שאמור להיות מוכשר ממני, מנוסה ממני ואף מקבל על כך משכורת (נבחרי הציבור, אם לא הייתי מספיק ברור).
גבול אליון של צפיפות אוכלוסיה. אין ספק שיש משמעות גדולה לטכנולוגיה בענין. למשל- מזון. אם אתה יכול להכשיר יותר קרקעות למזון- אתה יכול להאכיל יותר פיות. אם אתה לא מסוגל להכשיר את הקרקעות- זו בעיה. דוגמה לתלות בטכנולוגיה. דוגמה שניה היא תלות בטכנולוגית הבניה. אתה יכול להכניס יותר אנשים בבית של 8 קומות מאשר בבית של 2 קומות. שוב- תלוי טכנולוגיה (ואני לרגע לא מדבר מה טוב ומה רע).
תשתיות? אין עם זה בעיה. קצת מחשבה לעתיד, קצת תוכנית חומש והכל יסתדר. הבעיה היא שלפוליטיקאים שלנו אין ביצים. אבל נעזוב את זה.
מה עוד אמרת? עניים מול עשירים? זו לא אפליה- זה מצב. אפליה הימה מצב בו שני אנשים עומדים זה מול זה לגבי דבר ספציפי ומעדיפים עקב שיקולים מגדריים או מגזריים ולא שיקולים לגופו של ענין. זו אפליה. העני והעשיר נדירות "רבים" על אותו משאב או ענין, לכן זו לא אפליה. אלו עולמות אחרים.
אני בעד סוציאליות ברמה מסויימת, ובעד צימצום הפערים, אבל הפעם, להצעתי זו, אין שום קשר לענין ושוב, לדעתי, הפער בין עשירים לעניים זו לא אפליה. זו מכת מדינה.
ואני לא אכאס, אל דאגה. למה לכעוס? זה לא יוביל אותנו לשום מקום...
לצפיה ב-'טוב שבדבר אחד לפחות אנחנו מסכימים'
טוב שבדבר אחד לפחות אנחנו מסכימים
13/04/2005 | 12:21
13
1
והוא שכעס הוא דבר רע למדי, שלא נותן הרבה לאף אחד.

לגבי פוליטקאים ועוני בישראל לדעתי הבעיות האלו לא יחודיות בשום צורה לישראל. הבעיות האלו קיימות בכל מדינות העולם, במאפיינים כאלו ואחרים. בישראל יש מאפיינם משיוכלים לחזק את הבעיות - עקב כך שאין לנו מסורת דמוקרטית ארוכת שנים, או הפנמה של ערכים דמוקרטיים בתרבות, או דיון כלכלי אורך שנים. ויש לנו את "הנושא הבטחוני" שגורם לכך ש"הפטריוטיות היא מפלטו של הנבל" כשהימין גורם לעוול כלכלי או לשחיתות הוא נתלה בצורך להלחם באויב, וכשהשמאל עושה דברים דומים הוא אומר שזה כדי לקדם את השלום. אנחנו צריכים להפסיק לתת להם להמשיך להשתמש בתרוצים השחוקים האלו.

פוליטיקאים ו"נבחרי ציבור" ו"שלוחי ציבור" בכל העולם פועלים באופן כללי (למעט מעטי מעט דברך כלל נשרפים לאחר זמן קצר) כך : 80% משחקי כוח פנימייים (מפלגתיים, פנים משרדיים וכו'), 15% מניירות אישיות וטובות הנאה לכאלו שעשו להם טובה בעבר או מתחייבים לספק כוח בעתיד (קבלנים, חברי מרכז וכו') ועוד %5 התחשבות בטובת הציבור באמת או פחד ממה הקהל יחשוב עליהם. ככה זה נראה לי לפחות.

ממה שראיתי, אם תשאיר את הדברים בידיים של :

"למי שאמור להיות מוכשר ממני, מנוסה ממני ואף מקבל על כך משכורת "
תקבל בדיוק את מה שמגיע לך - יוק. אם אתה בעד זה שאנשים יקחו אחריות על חייהם אין סיבה להשאיר את זה לאופטרונטיסטים בשכר שאומרים לך כל היום שהבעיות שלך הן מסבוכות מכדי שאתה תוכל לדון בהם ולפתור אותן (ומייצרים בעצמם 90% מהבעיות).

האם בנושא שבו העמקת - חלב אם לדוגמא, נתקלת בהרבה פקידים\ אישי ציבור שהיו בעלי ידע רב בנושא זה? שאמרת - "אכן טוב שהוא מחליט במחשכים ולא שהדבר גלוי ופתוח לכל מי שרוצה להשפיע על נושא זה" ?

עוד בנושא זה - דמוקרטיה ישירה. הדמוקרטיה האמיתית היחידה לפי דעתי.

ונחזור לאוכלוסין.

מי אמר שהגבול העליון הוא דבר לחזוי רחוק? להפך על פי רוב מה שאני מכיר בתחום או שבקרוב נעבור את הגבול או - לפי רוב המדדים - כבר עברנו אותו!
הבעיה קיימת ובוערת, וזה השפוליטיקאים לא עוסקים בה - עוד ציון לשבח להם.

אגב- בכל מדינות העולם כמעט בעיות עודף אוכלוסיה נחשבות בעיה, רק בארץ ישראל הגדלת האוכלוסיה נתפסת כנורמה טובה. הרקע ההיסטורי ברור - ברור אבל מוטעה כיום. - אם כך מי צודק - הנורמה הישראלית או הנורמה העולמית?

טכנולוגיה היא חרב פיפיות. היא מעניקה הרבה אבל תמיד יש מחיר. אתה יכול לבנות בית גבוה יותר - אבל בית גובה יותר שיש בו מעלית הוא יקר יותר לתחזוקה - כלומר דורש פעילות כלכלית גבוה יותר - שמשמעותה בדרך כלל - הפעלת לחץ גבוה יותר על הסביבה. בית גבוה יותר אורמ גם יותר עומס תחבורתי. בסופו של דבר כמוית המים , האדמה, האוויר, הם מוגבלים. יותר מכך - האנרגיה והשרותים שהסביבה הטבעית מספקת לך - כמו טיהור מים או טיהור אוויר על ידי הטבע הם דברים מוגבלים.

לדוגמא כל המין האנושי (וחיות בכלל) הוא במידה מסויימת טפיל, היות ואנחנו לא מסוגלים לרתום את אנרגיית השמש כדי לייצר מזון. אנחנו חייבים צמחים שיעשו את זה בשבילנו - ואחרת נמות. בלי צמחים אין מזון, ובלי צמחים אין חמצן. כעת השאלה כמה מהפוטוסינתזה העולמית יכול האדם לנצל לצרכיו. ברור שהוא אינו יכול לנצל 100 אחוז - חלק יש צורך לתת לצמחים עצמם, וחלק צריך לעבור ליצורים שמאפשרים לצמחים לגדול - לדוגמא חיידקים הקושרים חנקן, או דבורים הדואגות להאבקה וכו'.

כעת נדמה לי שהמין האנושי כבר מנצל 60 אחוזים מהפוטוסינתזה, ואם נגיע ל100 אחוזים , פרוש הדבר הרס של כלל הביוספרה על פני כדור הארץ - כלומר אם נרצה שבני אדם חיות וצמחים יוכלו להמשיך להתקיים , על האדם יהיה לקחת על עצמו את ניהול הכוכב - דבר שהוא בפרוש מעל לכוחותינו היום , ובעתיד הנראה לעין (אנחנו לדוגמא לא מכירים אפילו את כל הכוחות השולטים באקלים , ולא יודעים אפילו אם הכוכב מתקרר או מתחמם.)

שים לב, שהטכנולוגיה היתה בעקרון יכולה לאפשר לך להגדיל אוכלוסיה ולקטין צריכה - אבל כרגע היא עושה להפך בדיוק - היא מגדילה את טביעת הרגל האקולוגית - ולכן מקטינה את סך האנשים שיכולים לחיות על הכוכב.  

זהו בניתיים.
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'יש הרבה שאני מסכים איתך'
יש הרבה שאני מסכים איתך
13/04/2005 | 12:35
2
2
אבל כמה דיוקים קטנים. רוב העולם המערבי הולך ומצטמצם מבחינת ילודה. רוב העולם ה"מזרחי" הולך ומתפוצץ. אפריקה מתחסלת. כל מקום יראה את הדברים אחרת.
יתכן שאנחנו באמת כמו וירוס, מנצלים את מה שאפשר עד שהוא מת. מקווה מאוד שנתפקח ולא נגרום נזקים בלתי הפיכים (כרגע הם עדיין, אני מקווה, הפיכים) ואם לא זה יהיה המצב, האוולוציה תתנער מאיתנו לתנסה ליצור אחר להקים אימפריה שתהיה לא רק גדולה אלא גם נבונה.
אבל לענינינו- הפקידים, בכירים וזוטרים, על פי רוב, נוהגים בדיוק כפי שאמרת. הנקודה היא שבגלל החמישה אחוז- אפשר לסובב אותם על האצבע. עסקתי בשנתיים האחרונות במגוון פעילויות ובכמעט כולם ניצחתי. תמיד יהיה מישהו שאחראי על אותו נושא ואם אחד יסרב- השני יסכים- ואז זו מלחמה בינהם ואם המטרות שלך נכונות וטהורות- זה שיבחר בצד שלך ינצח- כמו דוגמת הבנק חלב.
הממשלה סירבה לאשר- אבל משרד הבריאות- כנראה יאשר. תמיד יש מסלול עוקף.
עוני ועושר אלו באמת הבעיות הקשות של המדינה והעולם- אבל כל עוד אמריקה מפיצה את תורתה ע"י כיבוש עוד ועוד מדינות- אי אפשר יהיה לשנות כלום. מי הוא זה שיעיז להתנגד להם?
השוק האירופי הולך באותה צורה אמריקאית ולאט לאט העולם הופך לקפיטליסטי מובהק ומנסה, כמו כל "תורה" מדינית, להפיץ את "הבשורה".
לא נוכל להלחם בהם ישירות. רק בעקיפין. להשחיל חוקים, להכניס מוסדות ואוירה שונה ואז, לאט לאט, למוטט את מוסדות הכוח שלהם ולהתפלל לנס. אם זה יקרה? בטוח. מה יחליף? מי יודע? כוח ההיסטוריה גדול יותר מהכוח שלי ושלך ביחד, נכון?
לכן אני לא מפסיק לרגע להלחם. אני רוצה שהקרקע תהיה נוחה יותר כי גם אני, כמו כל אחד אחר, עלול ליפול. כמובן שזו לא הסיבה היחידה, אבל אותה הזכרת בהתחלת השירשור.
מה אני אגיד לך. כל הצעת חוק כזו שעוברת משנה קצת את מאזן הכוחות בין כוחות השחור לכוחות האור. לאט לאט- נוכל להגדיל את בסיס כוחינו ולהלחם. הבעיה היא שזה מתיש, קשה, ואני לא מקבל על כך משכורת ולכן מסכן את הבסיס הכלכלי של משפחתי...
אבל גלשנו לאללה, לא?
מסכים איתך לגבי הטנולוגיה, מסכים איתך לגבי האוכלוסין, אבל אני באמת לא חושב שזו כרגע בעיה. כל עוד המטרה של המדינה היא להרבות בפריון- כל חוק שנוציא לא ישנה כלום בענין כי הגישה הראשית- היא החזקה ומתבטאת במליון ואחד תחומים.
לצפיה ב-'אוקי יש התקדמות'
אוקי יש התקדמות
13/04/2005 | 12:52
1
אנחנו מסכימים בקשר לדברים רבים.

תראה, אני לא חושב שהמקום לשינוי הוא דרך הכנסת. זה נראה מוזר, אבל לדעתי שינוי תרבותי הוא חזק יותר ומשפיע יותר מחקיקה כזאת או אחרת. אני חושב שבמישור התרבותי האלטרנטיבות הן ברורות - התנגדות לתרבות הצריכה ופיתוח של אלטרנטיבות תרבויות דמוקרטיות, סובלניות ו"ירוקות" - כולל לדוגמא אלטרנטיבות שיכולות להתבסס על יהדות (שמיטה, שבת, יובל לדוגמא). או נצרות או בודהיזם.

במישור הפוליטי אני חושב שדמוקרטיה היא דבר המוצלח ביותר - אבל דמוקרטיה אמיתית ולא שלטון נציגים.

במישור הכלכלי - שם אני חושב שיש אתגר גדול היות ולא ברור מה האלטרנטיבה לקפיטליזם תאגידי ומה זה אומר במישורי התייחסות שונים. בטח שמבחינת ניסוח של אלטרנטיבה כזאת יש הרבה עבודה לבצע.

לפני שאנחנו מדבירם על שינוי של אנשים אחרים, ועל הכנסת וארה"ב, בו נדבר עלינו כרגע. האם הגדלת האוכלויסה צריכה להיות מטרה שלנו או שמה דווקא ייצוב האוכלוסיה על רמה מסויימת תלויית טכנולויגה , צריכה, ערכים, ואקולוגיה?

בקשר לאבולוציה, קפיטליזם וכו' - האבולוציה חזקה הרבה יותר מהקפיטליזם או מהמין האנושי, הצרה היא שאנחנו חלק מהמין האנושי, ובעיה שלו היא קודם כל בעיה שלנו. לפני שמנסים לשנות את העולם, בו נחשוב מה לא בסדר, איך משנים , ואיך אפשר להתחיל בקטן.בו נתמקד בשאלת האוכלוסיה, בסדר?

לצפיה ב-'בכיף...ובלי פוליטיקלי קורקט'
בכיף...ובלי פוליטיקלי קורקט
13/04/2005 | 12:59
את המחשבות על השולחן, בלי רצון לפגוע באף אחד. רק המחשבות.
יש 5 מליון יהודים בארץ ו-5 מליון בחו"ל. משהו כזה, נכון?
לפי הגדרת המדינה היא הוקמה כבית של היהודים- לכן אני אתיחס רק אליהם (אלינו) כרגע.
היו להם כמעט 60 שנה לחזור הנה בלי שאלות ובלי תנאים. דבר ראשון- הייתי סוגר את זה להגבלות עם תנאים. רק אחרי 5 שנים של הוכחה בלי עבירה- יקבלו תושב ורק אחרי עוד 10 שנים, נניח, יקבלו אזרח.
כאלו שעברו עבירות מין, אלימות וכו'- לא יתקבלו. יש לנו מספיק משלנו, תודה.
כבר הגבלת גבול עליון מסויים, שהעליה שלו תהיה מדורגת הרבה יותר מאשר עם יבוא גל עליה של מליון איש בשנה. כבר יש לך שליטה מסויימת.
יש שאלה מאוד קשה- כמה המדינה יכולה להכיל (ושוב, בשביל שיהיה קל נדבר על הקו הירוק). ולהכיל- משמע מקומות עבודה, תקציבים, תשתית וכו'.
אתה באמת חושב שאני ואתה יכולים להגיע לאיזושהי מסקנה? מלבד העובדה שצריך להכין תוכנית אב להקמת ערים חדשות וכו'? זה גדול עלי. אני לא חושב שיש לי כלים לענות על השאלה הזו.
אולי אם תכוון אותי בשאלות ספציפיות- נוכל להתקדם ביחד...
לצפיה ב-'ועוד משהו'
ועוד משהו
13/04/2005 | 12:36
9
טוב לא יכולתי להתאפק.

השאלות של:
גודל אוכלוסיה
פיתוח טכנולוגי
כלכלה
אקולוגיה
תרבות ופוליטיקה

הן בדיוק סוג השאלות שיש בניהן הרבה מאוד קשר אבל מעט מידי ידע ודיון.

לדוגמא, מבחינה אקולוגית סוג הלחץ האקולוגיה שאוכלוסיה כלשהיא מפעילה על המערכת תלויה בגודל האוכלוסיה יחסית למערכת (וכשמדובר במערכת האקולוגית העולמית המערכת הזאת היא סופית בהבלט) כפול הלחץ הממוצע של כל נפש באוכלוסיה -במונחי כלכלה - כמה צריכה ראלית (של מוצרים בעיקר) האדם צורך בפרק זמן.

ככל שהצריכה של מוצרים גדלה, כך גדל הלחץ האקולוגי שאדם ממוצע מפעיל.  כך ארה"ב עם 6% מאוכלוסית העולם צורכת בין 25% ל 30% מצריכת האנרגיה העולמית ותורמת אחוז דומה לבעיות של התחממות כדור הארץ. בכל הנוגע ליצור פסולת, זיהום מי שתיה וים הרס קרקאות חקלאיות (עקב עיבוד יתר, המלחה, סחף קרקאות עקב חריש וכו') - התרומה של המשקים ה"מפותחים" גדולה בהרבה מזו של המשקים ה"בלתיח מפותחים - כך שבגדול 80 אחוזים מהבעיה נוצרת על ידי 18-15 אחוזים מאוכלוסיית העולם.

פיתוח טכנולוגי וכלכלי נוסף - שיביא להגדלת הצריכה  של מוצרים ממששיים (בניגוד לשרותים), יגרור החרפה של הבעיה ולא הקטנה שלה. רק פיתוח מסוג אחר - של טכנולוגיות אחרות ופיתוח כלכלי אחר - יכול להתחיל להוציא אותנו מהבוץ אליו אנחנו נכנסים לעומק גדל והולך.
לצפיה ב-'אתה צריך להבדיל גם בין כלכלות'
אתה צריך להבדיל גם בין כלכלות
13/04/2005 | 13:04
8
מתחשבות ולא מתחשבות.
כלכלת יפן, למשל, היא עדיין מערבית אבל מתחשבת בסביבה הרבה יותר מאשר כלכלת ארה"ב...
סתם משהו- תראה את הצביעות האמריקאית. אתה יודע מה ההבדל בין preservation ל reservation? האחד שומר על הסביבה ירוקה אצלך ומנצל את הסביבה אצל מישהו אחר, והשניה דואג לסביבה באשר היא. לא צריך להכביר מילים, נכון?
לצפיה ב-'לא בדיוק'
לא בדיוק
13/04/2005 | 13:34
7
טביעת הרגל האקולוגית של אזרח יפני היא קטנה יותר מאשר זו אזרח אמריקני
אבל היא עדיין גבוהה.

טביעת הרגל של אמרקני - 9.57 הקטר לאדם
ישראלי -   3.97 הקטר לאדם
יפני 3.91 הקטר לאדם
הולנד 3.8
הודו 0.76
(הנתונים מתוך http://www.rprogress.org/) 'להגדיר מחדש את הקידמה' - טביעת הרגל האקולוגית , דו"ח 2004.

ועדיין ביפאן יש כ120 מיליון איש , כך שטביעת הרגל היפנית  היא גדולה למדי.
יפאן מיבאת נפט ולמעשה שולטת על תאגידים כמו מיצבושי שכותרים יערות בכל העולם. ככה שלא שם הייתי מחפש את דרך ההתנהלות האופיטימלית. ומה בנוגע לאוכלוסין?
לצפיה ב-'או.קי..מקובל עלי לחלוטין'
או.קי..מקובל עלי לחלוטין
13/04/2005 | 13:36
6
מה בנוגע לאוכלוסין? איך אני יכול, עם הכלים שיש לי, לקבוע את הגבול העליון?
כתבתי לך מה הייתי עושה כדי להוריד את התקרה האפשרית...
לצפיה ב-'אם יש גבול עליון'
אם יש גבול עליון
13/04/2005 | 19:45
5
צריך לנסות לברר עד כמה אנחנו קרובים אליו, ולא סתם להמשיך את המגמה של הגדלת האכולוסיה ללא כל מחשבה קדימה.

אני לא מומחה בנושא זה, היות והוא נראה לי טרביאלי (באופן יחסי, רק באופן יחסי ולא בשום צורה אחרת) לבעיות אחרות. נראה לי שנושאים של צריכה וכלכלה דורשים מענה מורכב יותר - מה גם שככל שמדינות נהיות עשירות יותר, ועלות גידול הילדים עולה - אנשים עושים פחות ילדים - לפעמים עד כדי המצב הלא בריא ההפוך - כמו באירופה.

מה שכן - נראה לי שיש הרבה אתרים ומחקר על נושא זה, ותוכל ללמוד חלק מהדברים משם  - אם נתקלת במשהו "שווה" אנא ספר לח'ברה. (:

בשלב ראשון - אני ממליץ על המאמר על טביעת רגל אקולוגית שמביא מושג שהוא די מתקדם יחסית בהקשר של הבנת המגבלות שעומדות בפני המין האנושי בהקשר זה. (אם כי הוא מתמקד דווקא בצריכה ולאו דווקא באוכלוסין).  

כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'אני חייב לומר לך שגילית לי משהו חדש'
אני חייב לומר לך שגילית לי משהו חדש
14/04/2005 | 10:50
4
קצת קשה לי כרגע להכנס אליו לעומק (אם תרצה, תוכל לקרוא ב"הורים לפגים" כאן בתפוז), אבל בהחלט העלת אצלי כמה סימני שאלה.
בוא אני אשאל אותך ככה- האם אתה יכול בכמה מילים לא מסובכות יותר מדי לתת לי שיעור לגבי הגבול העליון ולמה? משמע- האם אפשר להגדיל אותו ולכמה ובמה זה תלוי?
הרי בטוח שאם תגיד 13 מליון, אפשר גם 14 מליון אם המדינה תזכה בלוטו, נכון? אם היא תוכל לעשות רשת תחבורה סולארית ומונעת ע"י רוח אפשר יהיה להגדיל את הגבול העליון.
לכן אני מניח שהתשובה היא לא אבסולוטית אלא מתבססת על נתונים שקיימים היום- ולא בעוד 30 שנה, נניח.
תתחיל?
לצפיה ב-'לא מוכן לדבר על דברים שאני לא יודע'
לא מוכן לדבר על דברים שאני לא יודע
14/04/2005 | 14:10
3
אני אמרתי איפה ואיך אשפר לממצוא על זה חומר.
כמה דברים שאני כן יודע :
שינוי של מגמות דמוגרפיות זה דבר שלוקח זמן.
א. לוקח זמן להגיע להרבה אנשים
ב. הרגלים משתנים לאט.
ג. ספציפית לנוא אוכלוסין, גם אם כולם משתכנאים היום, האוכלוסיה ממשיכה לגדול לפני שהיא מתחילה לקטון - היות ולדגומא מספר המשפחות שיהיו עוד 20 שנה תלוי במספר הילדים בני 2-3 שיש היום! היינו קיים פער בין 20-25 שנה בין התחלה של שינוי (משלב ג' ) ועד שהשינוי מתחיל להשפיע.

לשאלה של כסף וטכנולוגיה - אלו חלק מהגורמים אבל לא רק. לדוגמא השאלה היא כמה מים אנשים צורכים. לרוב ככל שיש לאנשים יותר כסף ויותר טכנולוגיה הם צורכים יותר מים - לא פחות!. שינוי של מגמה כזאת הוא קודם כל תרבותי.

אפשר לייבא \ להטפיל מים! אבל בעיות סביבה הם כמו אבק מתחת לשטיח, אתה מזיז מצד אחד כדי לגלות אותם בצד שני - לדוגמא הטפלת מים תתרום בתורה להגדלת זיהום האוויר היות ומן הסתם לא ישתמשו באנרגיה ירוקה.

ועוד לא דיברנו על בעיות תחבורה, בעיות דיור, אלימות (שצפיפות היא אחת הגורמים לה), ועוד.

כרגע התרחישים מדברים על 2020 כעל שנה שבה חיפה ירושלים ואשדוד יהיו בעצם קודקודים של עיר אחת גדולה - זה אומר - הרבה צפיפות, מעט מים נקיים, הרבה פקקים, מעט פארקים ומקומות טיול, הרבה זיהום אוויר - כעת אילו טכנולוגיות אתה צריך כדי לתקן דבר כזה?

חלק מהבעיות ניתן לנסות למנוע עוד לפני - אחת מהן היא הבעיה של הפרבור והרס התחבורה הציבורית - שתי מגמות שמחזקות אחת את השניה וגורמות להעצמת בעיית הצפיפות.

אני כן אשמח לשמוע על מספרים מדוייקים יותר - ולשמוע על מה הם מתבססים , מה שאני די בטוח בו , גם , הוא ששום גורם שאמור לתת מענה לדברים אלו - משרדי ממשלה, וכו' לא מתמודד בכלל עם השאלה שהעלית כאן - זה מאוד לא פוליטויקטי קורקט.

ועוד משהו- כרגע חיים בארץ קרוב ל 10 מיליון בני אדם, לא 5. זאת הבעיה שעלינו להתמודד איתה ולא בעיות היפוטטיות כאילו חיים כאן רק 5 מיליון איש.
לצפיה ב-'אני לא אתווכח על מספרים'
אני לא אתווכח על מספרים
14/04/2005 | 20:41
2
אני רק אספר לך שברשותי מסמך שמדבר על עיצוב תשתיות, אכות הסביבה וכו' של המדינה לשנת 2020 וכעת יוצא אחד גם על 2050.
אנשים חושבים על כל מה שאתה חושב. אנחנו לא מגלים את אמריקה. אם יהיו לך שאלות ספציפיות אני יכול לשאול את מחברי המסמך החוברת עמדה (שהוגשה כמובן לכל מקבלי ההחלטות במדינה ברוב הוד והדר).
הנה- כך אולי נבין קצת יותר מה מציאים ומה מתוך זה מקבלים...
לצפיה ב-'על מסמך 2020 שמעתי מזמן'
על מסמך 2020 שמעתי מזמן
14/04/2005 | 23:44
1
אדם מזור עמד בראש הצוות שלו. ונדמה לי גם שארזה צ'רצמן תרמה משהו?
על 2050 לא ידעתי, אבל בכל מקרה , לא קראתי אותם , אבל שמעתי אודותהים.

עד כמה שאני יודע, המסמכים האלו מנסים להתמודד עם בעיות תכנון וכו', תוך קבלה של כמות האוכלוסין כדבר נתון - בלי לנסות להקטין את כמות האוכלוסיה, ותוך הנחה פנימית שהדבר הוא באמת אפשרי.

ברור שזה אפשרי. הרי יש ערי ענק בעולם ובהם יותר אנשים מאשר במדינה שלנו, ובשטח קטן יותר. יש ערים עם 15 מיליון איש, ולדעתי בשטח יותר קטן משטח א"י.

אבל.

א. הערים האלו לא חיות בוואקום. סביבן שי מערכות כלכליות ואקולגיות שמזרימות להן "חמצן" . כאשר הזרם משתבש - שביתת פועלי זבל לדוגמא - המצב מחמיר באופן מהיר מאוד. כל שיבוש קטן שבכפר גדול או עיר קטנה הוא מטרד לא נעים - הופך להיות בעיה שיכולה להרוג הרבה אנשים, אם לא לאיים על כל העיר כולה. ושביתת פועלי זבל היא דבר קטן. השינויים שהמערכת האקולוגית יכולה להעביר עלינו (ראידות אדמה, חיידקים, חרקים , שינויים במחירי המזון ) הם בעלי יכולת נזק הרבה יותר גדולה.

ב. אני יכול לנסוע באופניים בלי יידים. זה לא חכם, וזה לא יכול להתקיים לאורך זמן. (מכאן המילה קיימות) הנקודה היא שאנחנו לא באמת מסוגלים לנהל את הביוספרה שלנו, ולא מסוגלים לחיות בלעדיה. אז כולנו נחיה בקוביית בטון בגודל 200 קמ" על 400 ק"מ. מאיפה האוכל יבוא? מי ייצר חמצן? איך יטוהרו המים? סחר עם מדינות אחרות? יש לי חדשות - גם להן תהינה בעיות דומות, וכשלי יש לחם, ולך יש מיליון דולר בבנק, נחש מצבו של מי טוב יותר?

ג. לא כל מה שניתן לעשות הוא גם דבר שרצוי לעשותו. לדעתי איכות החיים במדינה צפופה תהיה גרועה בהרבה מאוד היבטים יחסית להיום - אפילו אם התל"ג יהיה גבוה פי 5, שטח הדירות יהיה גדול פי 10, ולכולם יהיה מכשירים חשמליים מהגרביים ועד לכובע. אנשים מוכנים לנוסע הרבה לדוגמא כדי לראות שטחים פראיים, הם מוכנים לעמוד בפקקים . למה? כי אם הם לא עושים את זה חלק מתוכם מת. בשביל מה כל אנשי ההיטק חוסכים כל כך הרבה - כדי לטייל לכל מיני "חורים" בעולם. ומה יקרה כשכל החורים האלו יהפכו לבתי מלון, אוטוסטרדות , גני שעשועים וכו'?

ד. מאוד אשמח לשמוע את דעתם של מחברי הדוחות על נושאים של צריכה לנפש, כמות האוכלוסיה, פרבור, סביבה, טביעת רגל אקולוגית, ו\ או כל נושא אחר שהם חושבים שיש טעם לדבר עליו בהקשר של 2050.
לצפיה ב-'זה כבר יהיה לפורום החדש'
זה כבר יהיה לפורום החדש
15/04/2005 | 20:48
אבל אני בטוח שאוכל להזמין מי מהם להתארח, אם נבקש מספיק יפה.
ואת מערות הפלדה של אסימוה קראת? גם אני לא רוצה לגור בהן. בשביל זה אני מחפש את השקט, את הגינה ומתחרפן מהעיר ומחיי המערב המתועשים.
אבל אלו גם הדברים שעשויים לעזור למאות מיליון מזי רעב בעולם. עזוב את הויכוח "מי אשם". יש כיום מצב והתיעוש עשוי לעזור להם. אם המערב רק היה רוצה ומעונין.
בו נתחיל בזה. האם אתה מסכים איתי שכל דבר וכל המצאה יכולה להיות טובה או רעה? השאלה היא רק איך משתמשים בה?
לצפיה ב-'הערה'
הערה
19/04/2005 | 11:57
3
זה לא תמיד נכון שכל זמן שהילד נשאר עם הורה זה רווח לבריאותו ורווחתו.
אמירה זו נכונה רק עד גיל חצי שנה הערך (אולי טיפה יותר) לדעתי, כיוון שילד שכבר מגיל פחות משנה יוצר אינטראקציה חברתית כלשהי עם בני גילו מורווח מזה, בעיקר אם מי שמטפל בו מקצועי ואוהב.
בגילאי שנתיים-שלוש זה  בכלל מאד משמעותי כי בגילאים אלה מתפתחת האינטיליגנציה של הילד, שמושפעת הרבה מאד מפעילות מוחית כל הזמן ואינטרקציה חברתית עם בני גילו (ילד שנמצא בפעוטון שבו הדגש עליו, ולא נמצא עם אימו בסידורים יתפתח מן הסתם טוב יותר)

כל מה שאמרתי נוגע כמובן לפעוטון טוב ומקצועי עם מטפלות אוהבות ומסורות (יש כאלה) ולא לא למקומות בהם "מאכסנים" ילדים בזמן שהוריהם בעבודה.

לכן לדעתי המדינה צריכה  ליצור מערכת ציבורית זולה ואיכותית כבר לילדים בגילאים צעירים מאד, כי שם מתחיל הפער.(להבדיל מהמצב היום שבו מי שרוצה שלילדיו יהיה טיפול איכותי שמפתח את כישוריהם צריך לשלם הון)
לצפיה ב-'אתה צודק- וטועה'
אתה צודק- וטועה
19/04/2005 | 12:01
2
אינטראקציה חברתית מהותית לא מתחילה לפני גיל שנתיים, ומשחק משותף לא מתחיל לפני גיל שלוש.
עקרונית, מבחינה בריאותית (ולא התפתחותית בלבד) משרד הבריאות סימן את גיל חצי שנה עקב יתרונות ההנקה בחצי שנה הראשונה של הילוד.
לדעתי הבלתי מוסמכת- שנה וחצי ראשונות יטיב ההורא אם ישאיר את ילדו בהשגחה מצומצמת (הורה, מטפלת או משפחתון מצומצם מאוד) אבל יש יתרון רב לאינטראקציה הורה- ילד גם בגיל שנה וחצי.
אני מסכים איתך שמעבר לזה עלול היתרון מצטמצם ואף עלול בשלב מסויים ליצור נזק, אבל לבטח לא בחצי השנה הראשונה.
וחוצמזה- לצערי, אני לא אענה יותר בפורום זה. המנהל עבר פורום. תוכל לקרוא את הודעת הפרישה של המנהל.
לצפיה ב-'חבל שלא תענה אבל בכל זאת'
חבל שלא תענה אבל בכל זאת
20/04/2005 | 13:34
1
כתלמידה שעובדת בחופשים בפעוטון בקיבוץ שלי, אני לא יודעת מאיפה שמעת שילדים מתחילים לשחק ביחד רק מגיל שלוש- זה פשוט לא נכון!
בפעוטון שאני עובדת בו יש כרגע ילדים בני 2 וקצת ל-3 וקצת והם בהחלט משחקים אחד עם השני!
גם שנה שעברה כאשר היו צעירים יותר יצרו אינטראקציה ושיחקו אחד עם השני.
אגב בפעוטון הזה ישנם 14 ילדים עם שלוש מטפלות(לא כולל אותי) וכשהילדים היו יותר קטנים היו עוד פחות ילדים ככה שזה די מצומצם.
לצפיה ב-'לא דיברתי על אינטראקציה'
לא דיברתי על אינטראקציה
20/04/2005 | 13:40
אבל אם תרצי להשמיך- שלחי לי מסר ונמשיך בשימחה. מקובל עליך?
לצפיה ב-'פרפראות מתוך הכלכלה במערומיה'
פרפראות מתוך הכלכלה במערומיה
13/04/2005 | 23:44
2
היות ואני לא יכול לפרסם את הפרק (בדידות נפלה כרגע), אני מפרסם רק חלקים כאן שיתנו קצת תאבון.

הכלכלה במערומיה
הקיסר העירום של מדעי החברה

Debunking Economics
The naked Emperor of the social Sciences
http://www.debunking-economics.com

Steve Keen
Pluto Press Australia 2001

פרק 3

המחיר של כל דבר
והערך של שום דבר

מדוע ברוב המוצרים עלות הייצור יורדת
ככל שהתפוקה גדלה

....

התאוריה הכלכלית טוענת שהפריון (productivity) יורד ככל שהתפוקה עולה, כך שרמות גבוהות יותר של תפוקה מובילות למחירים גבוהים יותר. לכן 'עקומת ההיצע' משתפעת כלפי מעלה: יש להציע מחיר גבוה יותר כדי לעודד פירמות לייצר יותר תוצרת.
...
התוצאה היא שעלויות הייצור הן בדרך כלל קבועות או יורדות עבור רוב עצום מהמוצרים המיוצרים, כך ש 'עקומת ההיצע' היא בדרך כלל שטוחה או יורדת כלפי מטה. הדבר לא גורם קשיים ליצרנים, אבל הופך את החיים לבלתי אפשריים עבור כלכלנים, היות ורוב התאוריה הכלכלית תלויה בעקומת היצע משופעת כלפי מעלה
...
הביקורת של סראפה התבססה במלואה על פניה להיגיון; הגנה שעשויה להראות כפתוחה בפני מגיני התאוריה הכלכלית היא, כמובן, שהעובדות תומכות בהם במקום בסראפה. אבל, מחקרים אמפיריים הראו שהרוב המכריע של הפירמות פועלות עם עלויות קבועות או נופלות, וקובעות את המחירים שלהן ללא התייחסו למושגים הכלכליים של עלות שולית או הכנסה שולית. לדוגמא, כאשר מנהלי מפעלים נתבקשו לבחור בין גראפים שהמחישו דרכים שונות בהן עלויות משתנות עם התפוקה, כמעט 95% מהם הצביעו על גרפים שלא המחישו עלויות שוליות עולות (ראו טבלה 2).
...
הפגמים בהגיון הכלכלי שמצויינים בפרק זה ובפרק 4, הינם בעלי השפעה ישירה מאוד על המדיניות הציבורית בתחום של קביעת מחיר למוצר ציבורי. היות וכלכלנים מאמינים שתעשיות תחרותיות משוות את המחיר לעלות השולית, כלכלנים דוחקים בשרותים ציבוריים למכור את שרותיהם במחיר שווה ל'עלות השולית'.

היות והעלות השולית של הייצור היא בדרך כלל קבועה ונמוכה בהרבה מהעלות הממוצעת, המדיניות הזאת תוביל בדרך כלל לכך ששרותים ציבוריים יהיו לא רווחיים. זה אומר לרוב ששרותים ציבוריים לא מסוגלים לממן את ההשקעה לה הם זקוקים כדי לשמור את איכות השירות על פני זמן. הדילמה הזאת בתורה, משתלבת בלחץ שכלכלנים מפעילים להפרטה של נכסים ציבוריים, ולתת לאנשים 'להסתדר בלי' ההספקה הציבורית של שרותים חיוניים. התוצאה הסופית כפי שגלבריית' מנסח בצורה כה אלגנטית היא: "שפע פרטי ועליבות ציבורית".

לצפיה ב-'פרס הנובל שאינו קיים'
פרס הנובל שאינו קיים
11/04/2005 | 23:14
6

מאת :הזל הנדרסון (Hazel Henderson)

Le Monde diplomatique
February 2005

....
ההתנגדויות באות מצד מדענים "קשים" החוקרים את העולם הטבעי, ושממצאי המחקרים שלהם ניתנים לאימות או להפרכה. הם טוענים כי פרס 'הנובל' בכלכלה מפחית מערכם של כל פרסי הנובל האמיתים והפך למקור מבוכה.
אקולוגים, ביולוגים, מומחים למשאבי טבע, מהנדסים וחוקרי תרמודינמיקה, ביקרו את הכלכלה, תוך שהם מסתמכים על עבדותו של ניקולס ג'ורג'סקיו רוגן(Nicholas Georgescu-Roegen)  (2). אבל אפילו הפיתוחים של מקצועות בני-כלאיים ('כלכלה אקולוגית', כלכלת משאבי- טבע) לא יכולים לברוח מהטעויות היסודיות של הכלכלה. מבקרים רבים משווים את הדוגמות הכלכליות, כמו ההנחה המוקדמת בדבר היד הנעלמה של השווקים, לאמונות דתיות.

הערה - על מודל  ניקולס ג'ורג'סקיו רוגן אפשר לקרוא גם בפרק כלכלה אקולוגית בבדידות
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מעניין מאיפה הגיע ההשקפה שמדובר'
מעניין מאיפה הגיע ההשקפה שמדובר
12/04/2005 | 17:27
5
במדע מדוייק.

לא יצא לי להתעמק בזה עדיין אבל בפורום הסטוריה היה שרשור על המהפיכה התעשייתית ומישהו ציין שבאותה תקופה, מי שרצה להדגיש את הצד הלא יפה של התיעוש והשפעתו על מצבם של הפועלים הדגיש את המימד האנושי והצד השני דיבר במספרים ובגרפים כדי להראות איך הכל נמצא במגמת עליה.
יכול להיות ששם זה התחיל.
לצפיה ב-'נראה לי שהשימוש במתמטיקה'
נראה לי שהשימוש במתמטיקה
12/04/2005 | 20:48
4
הוא הנקודה המכריעה. אתה מנסח חוקים לא מדוייקים עם מונחים לא מדוייקים אבל משתמש בנוסחאות "מסובכות" ו90% מהאנשים כבר לא יכולים להתווכח איתך ברצינות.

מסכיר את ניסוי "זרם החשמל בניסוי מדעי" שהתבצע ובו אנשים התבקשו לתת זרם חשמלי בעוצמה גדלה והולכת (גם אחרי שהיה מדובר בעוצמה שיכולה להרוג אדם) , לאדם אחר במסגרת "ניסוי מדעי"  (האדם השני היה שחקן שהעמיד פנים שהוא מקבל זרם חשמלי). היות והכל נעשה עם חלוקים לבנים ועם טפסים מתאימים, הכל עבד חלק.

גם הניסוי החדש של רובינשטיין מראה שיש הבדלים בתשובות הערכיות שאנשים נותנים כאשר הם מתבקשים לבחור אחוז מפוטרים מטבלה או לחשב אותו על ידי גזירת משוואה.

מה שסתום (מתמיטיקה או רפואת אליל) סותם את השיח. יש צורך לבסס את הכלכלה על חוקי מדעי הטבע (קודם כל) ועל ממצאי מדעי החברה האחרים (ברמה גבוה יותר) - כל דבר אחר יהיה פשוט עוד נסיון שיכשל עם הזמן.
לצפיה ב-'איך מודדים תל"ג?'
איך מודדים תל"ג?
13/04/2005 | 18:51
3
18
אני יודע מה זה, אבל איך עושים את החישוב, מי עושה אותו ועם איזה נתונים?
לצפיה ב-'לא ממש יודע'
לא ממש יודע
13/04/2005 | 19:30
עד כמה שאני יודע:

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עושה אותו.

עפ ויקיפדיה:
הערך הכולל של סחורה ושירותים שנוצרו במדינה במשך תקופת זמן.

התמ"ג יחושב בשלושה דרכים:

על ידי חיבור כל הסחורה והשירותים שנוצרו בפרק הזמן.
על ידי חיבור סך כל ההוצאה הכספית על סחורה ושירותים בפרק הזמן.
על ידי חיבור רווחי היצרנים ממכירות של סחורה ושירותים בפרק הזמן.

אגב - הערכים בויקיפידה בנוגע לכלכלה ממש זקוקים לשיפורים ושינויים.
לצפיה ב-'שאלה קשה שאלת-לשדה מוקשים נכנסת...'
שאלה קשה שאלת-לשדה מוקשים נכנסת...
13/04/2005 | 23:17
1
10
בשורה התחתונה אין לי תשובה, רק הפניות מעניינות.

א. בגדול בד"כ יש שיטות שונות לחישוב כמעט כל נתון.
   יש כללים שאמורים להיות מחייבים:ההנחיות הבין-לאומיות למערכת החשבונות הלאומיים.
   תוכל לקרוא הסברים בנוגע לחשבונות הלאומיים בדף השאלות והתשובות באתר הלשכה:
   http://www1.cbs.gov.il/reader/faq/faq_h.htm
   סביר שהקריאה רק תעלה שאלות נוספות, בתחתית העמוד ניתן למצוא פרטי התקשרות לבירורן - שיהיה בהצלחה...

ב. קיים מודל אקונומטרי נורא מסובך שנקרא "מודל תשומה תפוקה":
   http://www.cbs.gov.il/publications/input_output/in...
   אתה מזכיר לי עכשיו נשכחות. לפני 20 שנה הייתי אחראי על הרצת המודל הזה במחלקת המחקר בבנק ישראל, במסגרת שיתוף פעולה שבו בנק ישראל תרם את משאבי המחשב וכ"א במחקר והלמ"ס את הנתונים ואת הפיקוח המקצועי. אני מקווה שאני זוכר נכון ולא מבלבל כרגע.
   הרעיון במודל הוא 'לצלם' את מצב המשק בשנה מסוימת "שנת הבסיס",
   ולהגדיר במטריצות את המקורות ואת השימושים לפי ענפים, ומי מוכר למי, את מדדי המחירים.
   בהמשך, יוצרים מטריצות של מקדמים.

בשנים הבאות, אוספים נתוני מכירות בין ענפים שונים ואת מדדי המחירים, מכפילים אותם במקדמים ומנסים לחזות מה יהיה מצב המשק בהנחה שהמשק לא השתנה עקרונית משנת הבסיס - זו לא מדידה חדשה אלא אומדן לאימות מדידות אחרות.

ג. וכאן אנחנו מגיעים לבעיה החמורה - "המדידות האחרות".
   לא בטוח שאם תתקשר ללשכה יספרו לך על כך. זה מסוג הדברים שנכנס לקריטריון "הכביסה המלוכלכת שבד"כ אם אין ברירה לא מוציאים החוצה"...
   הבעיה שלפעמים אין ברירה, ואולי לא מספיק , אבל מפעם לפעם דברים כן מבצבים.
   ואז אתה רואה ב(קישורי הפורום בקטגורית מידע) את הסטטיסטיקן הראשי פרופ שלמה יצחקי מתקיף את רמת שקיפות הנתונים של האוצר. ואומר בראיון ב ynet:
  "(כתבה ב Ynet ) פרופ´ שלמה יצחקי בהתקפה חסרת תקדים על רמת השקיפות של משרד האוצר:
    "משנות ה-70´ עוסקים אנשי האוצר בתעמולה, במקום לספק נתונים", אמר  
    יצחקי במסיבת העיתונאים שבה הציג את השנתון הסטטיסטי החדש.
    יצחקי הבהיר כי לדעתו מותר אמנם לאוצר לעשות זאת, כדי לנסות ולשכנע לפעול בכיוון שלו.
    "מה שאני מציע הוא לא לסרס את משרד האוצר, אלא להפריד בין נתונים לבין מדיניות.
    הבעיה אינה בדרג הפוליטי, אלא בדרג המקצועי של אנשי האוצר", אמר הסטטיסטיקן הממשלתי. ..."

בראיון בטלביזיה אצל רינו צרור הוא היה בוטה הרבה יותר וסיפר, כבר לא זוכר על מה בדיוק, שהנתונים הבסיסיים ביותר, שחייבים להגיע ללמ"ס ממשרד האוצר לא מגיעים. ואז הוא הודה, שכדי לספק נתונים במצב הבלתי אפשרי הזה, הלמ"ס מפברק את הנתונים על סמך נסיונות התאמה של אומדנים ממדינות אחרות - למשל ארה"ב (עד כמה שהמדינה הזו דומה לנו ...   )

עכשיו אתה מבין איך מחשבים תל"ג בפועל?

ועוד משהו בנימה אישית,
הזכרתי שלפני 20 שנה עבדתי בנושא תשומה /תפוקה בבנק ישראל.
הייתי אז בקשר עם הלמ"ס ובנושא זה ואחרים היו מתקבלים תיקונים לנתונים,
שהיו לפעמים בני 10 שנים.
אז בינינו לבין עצמנו החברה במחלקת המחקר די צחקנו על הלמ"ס,
משהו בבחינת "בוקר טוב אמריקה" עכשיו אתם מגלים שהנתון השתנה??".
היום, כשאני מבין יותר את הקשיים בפניהם עומדת הלמ"ס- אני חושב שזה המקום להתנצל בפני כל אחד מהם... אז ...

לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
13/04/2005 | 23:38
2
אני לא ידעתי.
בגדול כדאי לשים לב שאת מודל input-output

פיתח הכלכלן הרוסי לאוניטייב (זוכה "פרס נובל" בכלכלה). שהתקיף עד כמה שאני זוכר מבכירל וניצן את האקונומטיריקה.

ממה שקראתי בכלכלה במערומיה של סטיב קין, סרפאה השתמש בשיטה הזאת במודל שלו על ייצור מכונות על ידי מכונות כדי לתקוף את רעיון ההון הנאו קלאסי.

עוד הערה - סיימתי לתרגם את פרק 3 של קין, והייתי מפרסם, אבל משום מה אתר בדידות נפל כרגע. אפרסם בקרוב די מדהים.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

פורומים

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ