לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
97949,794 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'עייפות בסיפור ושיר'
עייפות בסיפור ושיר
26/04/2018 | 12:36
5
עייפות
בהיותי עייפה נרשמו המילים
עייפות זמנית עייפות מצטברת
מילה עייפה ומעייפת
אז איך במילה כזאת יש עוף
האם הוא יכול לעוף גם כשהוא עייף
ואולי להיפך ,הוא עף פי שתיים מהר
כדי להגיע למקום מבטחים
או לבנות קן להקמת משפחה
במילה יש גם יפות
מי הן והיכן ניתן למצוא אותן בתוך העייפות
טוב אני עייפה ומרוב עייפות נכנסתי לקשקשת
מעייפת
הגיע זמן  לאכול מנת עוף בגריל עם תוספת.
הגיעה העת  ...אולי גם פת לחם לטבול ברוטב.
מבעד לחלון להביט בציפורים עפות מעל,
ובחלום תבואנה  הפיות.
מרהיבות  ביופי
רואה אותן וכבר  עיניי לא עייפות

לצפיה ב-'״יש אומץ לפעמים להתערבב״?-משרד החינוך מציע להפריד את הבנות>>'
״יש אומץ לפעמים להתערבב״?-משרד החינוך מציע להפריד את הבנות>>
26/04/2018 | 09:02
7
משרד החינוך מציע להפריד את הבנות והבנים ב״משחקים של פעם: https://kavimvenekudot.wordpress.com/2018/04/25/%D...
 
 
לצפיה ב-'"בתיה לא אוהבת אמבטיה" מאת: עדי ענתבי'
"בתיה לא אוהבת אמבטיה" מאת: עדי ענתבי
25/04/2018 | 12:31
1
5
לצפיה ב-'“הנסיך דני" מאת יוכבד בן דרור. '
“הנסיך דני" מאת יוכבד בן דרור.
25/04/2018 | 12:36
3
"הנסיך בעל הצרכים המיוחדים
הסופרת והמשוררת עטורת הפרסים יוכבד בן־דור חוזרת עם ספר חדש ולוקחת את הקוראים, יד ביד, עמוק אל נפשו המיוחדת של ילד אחד, דני.
סיפורו מסופר במשיחות מכחול מלוטשות היטב, במעט מאוד מילים, המחזיקות את המרובה.
 
בספר, המיועד לכל הצעירים בנפשם לומדים הקוראים להכיר את דני מבחוץ פנימה – ואישיותו מתגלה כמו אותה השושנה הידועה מהיצירה הקלאסית "הנסיך הקטן".
 
בספר ישנה תערובת חד פעמית של תום ופיוט, של פשטות ושל קסם שבכוחו להפוך כל קושי לפליאה, וכל צער לשמחה. זוהי שירה כתובה בפרוזה דרך זרם תודעה ילדי הנמסר בפרקים קצרצרים.
 
הקריאה ב"הנסיך דני" היא קלילה וזורמת, אבל צופנת בחובה הבנה עמוקה של נפשו המיוחדת של ילד בעל צרכים מיוחדים ונקודת המבט שלו.
 
יוכבד בן־דור פרסמה עד כה שישה ספרי שירה: "הילד הכחול", "מביא עלי מחשבות זרות", "מציאות קוראת לי", "פני אישה", "לבן מתוך לבן", ו"ריח יסמין בסיוון"; ספר סיפורים קצרים: "מקל שפאציר", ושני ספרי ילדים: "אינשאללה" ו"חוטים של אהבה". היא בוגרת פילוסופיה יהודית, היסטוריה של עם ישראל ולשון עברית. בן־דור היא אם לשלושה, אחד מהם הנו בעל צרכים מיוחדים."
 
“הנסיך דני" מאת יוכבד בן דרור. 51 עמ’ מחיר. 98 ש"ח.
עיצוב: יאנה סגל; ציור: קטיה בריודין עורכת: לילי פרי. טוטם ספרים. להשיג באתר ההוצאה.
 
 
לצפיה ב-'"זריחת שבתאי" מאת ארתור סי קלארק – לרגל 50 שנה לפרסום הספר>>'
"זריחת שבתאי" מאת ארתור סי קלארק – לרגל 50 שנה לפרסום הספר>>
25/04/2018 | 12:16
4
>>>"זריחת שבתאי" מאת ארתור סי קלארק – לרגל 50 שנה לפרסום הספר ולהקרנת הסרט "2001: אודיסיאה בחלל"
מ'יְקוּם תַּרְבּוּת': http://www.yekum.org/2018/04/%D7%96%D7%A8%D7%99%D7...

 
לצפיה ב-'הסיפור האמיתי המדהים מאחורי "רובינזון קרוזו" מ'הארץ':'
הסיפור האמיתי המדהים מאחורי "רובינזון קרוזו" מ'הארץ':
25/04/2018 | 12:01
1
4
רב־המכר המתמיד של דניאל דפו, שהופיע היום לפני 299 שנה, התבסס על סיפורו ההרפתקני אף יותר של המלח אלכסנדר סלקירק. מה קורה לטיפוס בלתי נסבל שנזרק מאונייתו לאי בודד, אחרי ארבע שנות בידוד?רב־המכר המתמיד של דניאל דפו, שהופיע היום לפני 299 שנה, התבסס על סיפורו ההרפתקני אף יותר של המלח אלכסנדר סלקירק. מה קורה לטיפוס בלתי נסבל שנזרק מאונייתו לאי בודד, אחרי ארבע שנות בידוד?
יגאל ליברנט ל'הארץ': 
"בדיוק היום, לפני 299 שנה, ירד ממכבש הדפוס אחד מרבי־המכר הגדולים בהיסטוריה האנושית, בעל השם הקליט "חייו והרפתקאותיו המופלאות והמפתיעות של רובינזון קרוזו מיורְק, יורד ים: שחי שמונה ועשרים שנים, בגפו, על אי לא־מיושב לחופי אמריקה, סמוך לשפך הנהר הגדול אורינוקו; לאחר שנשטף אל החוף מאוניה טרופה שכל אנשיה מלבדו נספו. בצירוף התיאור כיצד חילצו אותו לבסוף שודדי ים. נכתב במו ידיו" — או, כפי שאנחנו מכירים אותו כיום, "רובינזון קרוזו" מאת דניאל דפו.
במאמר של הפרופסור מלאת שמיר בעיתון הזה לפני תריסר שנים (לקראת הופעתו של תרגום עברי חדש מאת סיגל אדלר, בהוצאת "מגנס"), היא כתבה על סוד קסמו של הרומן האנגלי הראשון הזה, ותהתה אם אכן מדובר בחגיגה רומנטית של ניצחון האדם על איתני הטבע: "לכאורה דומה ש–28 שנות הישרדותו של קרוזו על האי הבודד מעידות על ניצחונו של האדם על הטבע, ושבכך טמון סוד קסמו של הסיפור. אולם להוציא את הסופה שטרפה את ספינתו של קרוזו, הטבע אצל דפו הוא ידידותי ומיטיב. מזג האוויר באי יציב ונוח, האדמה פורייה וקבילה לגידול שעורה, וחיות טרף אין. ברחבי היער משוטטות עזים כנועות שכמעט מתנדבות להיצלות על מדורתו של קרוזו, ומן הענפים משתלשלים אשכולות של ענבים עסיסיים. בתור תרגיל הישרדות בטבע, לפיכך, סיפורו של קרוזו אינו מרשים במיוחד.

האי בקבוצת האיים חואן פרננדס, מערבית לחופי צ'ילה, שבו חי סלקירק ובו מתרחש הסיפור של רובינזון קרוזו. פחות מ-48 קמ"ר:https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028595...
נכון יותר יהיה לומר כי ניצחונו של קרוזו הוא על הבדידות שנכפתה עליו. בגלל הדגש החזק שהושם בביקורת הפוסט־קולוניאלית על יחסו האדנותי של קרוזו לבן האיים פריידי ("ששת" בתרגום הישן) — קל לשכוח שהלה מופיע רק לקראת סופו של הספר. במשך 24 השנים הקודמות להופעתו, חי קרוזו בבידוד מוחלט, ללא מגע אנושי כלשהו. אולם בעוד שההיסטוריה מכירה ניצולים שאחרי שנים ספורות של בידוד איבדו את שפתם ואף את שפיותם, יכולותיו השכליות והרוחניות של קרוזו רק הולכות ומשביחות עם השנים, ובסופן הוא חוזר לתפקד, ואף לתפוס מעמד מכובד בחברה האנגלית".
גם מוזת ההיסטוריה מצדיקה את עמדתה של פרופ' שמיר, מכיוון שעלילת הבסיס של רובינזון קרוזו הועתקה (כפי שסבורים מרבית החוקרים) מסיפור חייו האמיתי של מלח סקוטי מפורסם מאוד בזמנו של דפו — אלכסנדר סלקירק, אשר בילה יותר מארבע שנים על אי בודד באוקיינוס השקט, מרחק 670 קילומטרים מחופה של צ'ילה. ואכן, סיפורו הוא פחות "מאבק האדם מול הטבע" והרבה יותר "מאבק האדם מול טבעו".
מהדורה מאוירת מ-1824, ספריית בוסטון: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028588...
סלקירק היה רב־מלחים סקוטי סוער־מזג, שהתקשה להסתדר עם מרות עוד מילדותו, לכן גמלה בו ההחלטה להפוך ליורד ים ולעזוב את הוריו האדוקים בדתם ואת מולדתו הענייה. אחרי שרכש ניסיון ימי בכמה וכמה הפלגות, הוא הצטרף לשייטת הקטנה (2 ספינות מלחמה בינוניות בסך הכל) של ההרפתקן הנודע ויליאם דמפיר, שיזם מסע אל חופי אמריקה הדרומית, שם התכוון להשתלט על אניות ולבזוז ערים ספרדיות. ברם, התברר שחרף המוניטין שלו דמפיר לא ניחן בכישורי מנהיגות נדרשים, וההפלגה היתה רצופה בריבים בין המפקדים לבין עצמם ובינם לבין הצוות, וכן בכשלים אסטרטגיים וטקטיים.
מתוך הסרט "רובינזון קרוזו" של ג'ורג' מלייס, 1902: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028597...
בסופו של דבר, תומאס סטרדלינג, קברניט הספינה "Cinque Ports", שעליה שט סלקירק, החליט להיפרד מדמפיר ולהפליג לבד. אלא שגם איתו סלקירק לא הסתדר — הוא רב עם מפקדו וטען שהספינה לא מטופלת כראוי, שהיא נרקבת ודולפת, ושהוא, אישית, מעדיף להישאר על האי הבודד שהם עגנו לחופו מאשר להמשיך בהפלגה. סטרדלינג תפס אותו במילה, והוריד את מחרחר המדון בקבוצת האיים חואן פרננדס, מערבית לחופי צ'ילה.
 
המשך >>> 
 
לצפיה ב-'המשך הכתבה מ'הארץ'-הסיפור האמיתי המדהים מאחורי '
המשך הכתבה מ'הארץ'-הסיפור האמיתי המדהים מאחורי
25/04/2018 | 12:11
2
"להבדיל מרובינזון קרוזו, שלרשותו העמיד דפו תכולה של ספינה טרופה שלמה, סלקירק קיבל רק רובה ותחמושת, גרזן, סכין, כתבי קודש ועוד ספרים אחדים, סדינים וכמה בגדים. ברגע שהורד אל החוף, הוא מיד הצטער על מה שפלט בחופזה ורץ אל תוך הגלים אחרי הסירה המתרחקת, מתחנן אל הקברניט ואל חבריו המלחים לקחת אותו איתם, אבל סטרדלינג נותר איתן בדעתו להיפטר ממנו.
איור של נ"ס וויט, 1924: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028596...
עזים, חולדות וחתולים
וכך, בסתיו 1704, אלכסנדר סלקירק מצא את עצמו על אי בודד קטן, פחות מ–48 קמ"ר שטחו. בחודשים הראשונים הוא היה נואש לחלוטין וכילה את כל זמנו על החוף, מייחל לחזות במפרשים מתקרבים. הוא שקע בדיכאון עמוק ושקל ברצינות לשלוח יד בנפשו. ברם, הכורח לבנות מחסה לקראת החורף המתקרב גרם לו לנטוש את עמדת התצפית הקבועה שלו בחוף והסיח את דעתו. עם הזמן, הוא נזכר בנוסטלגיה בחינוך הדתי האדוק שלו בסקוטלנד, פנה לחפש נחמה בכתבי הקודש ובתפילה, ואכן מצא אותה. עם הזמן, הוא לא רק התרגל למצבו ולמקום מושבו, אלא התחיל להעריך אותם ואף ליהנות מהם. למזלו, לא היו באי "פראיים" (כמו אצל קרוזו) או חיות טרף. האקלים היה נוח מאוד, הקרקע הצמיחה פירות וירקות לרוב, והמים מסביב לאי סיפקו לו דגים, כלבי ים וסרטנים.
מלחים כלשהם, שביקרו באי לפניו, השאירו פה כמה עזים ואלה התרבו מאוד, כך שהיה לו מה לצוד, לביית ולחלוב. לרוע מזלו, אותם המלחים השאירו באי גם חולדות, ואלה הציקו לו מאוד, עד שהוא גילה שלמזלו, אותם מלחים פזרניים השאירו כאן גם כמה חתולים, שהפכו לפראים, אבל הוא ביית גם אותם, ואלה פתרו לו את בעיית החולדות.
בכלל, סלקירק גילה כישורי הישרדות מרשימים ביותר. לדוגמה, הוא השכיל לבנות לעצמו שתי בקתות, שבאחת בישל ואכל ובשנייה ישן — כל מי שהתנסה במפגש עם חיות בר שנכנסו לביתו בגלל שהריחו מזון, יבין את התבונה בפעולתו. הוא למד להדליק אש בשפשוף פיסות עץ, ובנה לו כלים דרושים – מחט ממסמר, סכין נוספת מחישוקי הברזל של החביות שהושארו על החוף וכד'. בסך הכל, הוא ארגן לעצמו חיים לא רעים באי בודד.
כאשר מלאי אבק השריפה שברשותו התחיל להידלדל, הוא כבר היה חזק ומהיר מספיק על מנת לרדוף אחרי העזים ברגל. במהלך מרדף כזה, הוא נפל מגובה רב ושכב הלום במשך יממה (למזלו, הוא נפל על העז שאחז בידיו וזו ריככה את הנפילה, חוסכת לו עמוד שדרה שבור). לאחר מכן, הוא הקפיד לחתוך את הגידים של כל הגדיים הצעירים שתפס, כדי שבבגרותם הם לא יהיו ניידים מדי. משהתבלו בגדיו, הוא נזכר בשעורי עיבוד עור שאביו הבורסקי העניק לו, והכין לעצמו בגדי עור סבירים למדי.
פעמיים נחתו באי מלחים שבאו לחדש אספקה — אבל אלה היו ספרדים וסלקירק ידע היטב מה צפוי לו מידיהם בתור שודד־ים אנגלי. בפעם הראשונה הוא הסתתר, ובפעם השנייה הבחינו בו והוא בקושי ברח.
געגועים לגן עדן
בנקודה זו כדאי לציין שחרף השלמתו עם מצבו, סלקירק עדיין קיווה בכל מאודו שייחלץ מן האי: כאשר ראה ספינות מתקרבות הוא רץ אל החוף, בתקווה שאלה יהיו אנגלים או צרפתים. חרף העובדה שצרפת היתה בעלת בריתה של ספרד במלחמה שהתנהלה אז על כס המלוכה הספרדי, הוא היה מוכן בהחלט להיכנע לצרפתים. הספרדים היו סיפור שונה בתכלית, מכיוון שהיה ידוע ברבים כי מדיניותם היא לא להניח לשום אירופאי שבילה במושבות הדרומיות שלהם לשוב חזרה אל ארצו. סלקירק ידע שאפשרויותיו בתור שבוי ספרדי נעו בין הוצאה להורג במקום, שיעבוד במכרות של פרו, או, במידה שימיר את דתו לקתוליות, שירות נצחי במושבות בדרום אמריקה. לכן, ברגע שווידא כי הספינות שעגנו לחופי חואן פרננדס היו ספרדיות, מיד נמלט חזרה אל תוך נבכי האי.
איור על פי הספר של קארל אופטרדינגר, אמצע המאה ה-19: https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028585...
כדי לבדר את עצמו, הוא לימד את הגדיים המבויתים ואת חתוליו לרקד על שתיים, וכדי לשמור על שפיות ולשמוע גם קול אנושי — הוא הקפיד כאמור על קריאה בקול בכתבי הקודש ותפילות. בדיעבד הוא טען שהאדיקות הדתית החדשה שגילה בעצמו היא שסייעה לו למצוא הרמוניה רוחנית. על כל פנים, כאשר המשלחת של וודס רוג'רס (לימים, המושל הבריטי הראשון של איי הבהאמה) נחתה באי ב–2 בפברואר 1709 — ביד המקרה, הנווט של המשלחת היה לא אחר מאשר ויליאם דמפיר בכבודו ובעצמו — הם מצאו שם אדם רגוע ומרשים, שאמנם שמח מאוד לראותם ולהיחלץ מן האי, אבל בהחלט לא היה כבר אותו צעיר פוחז שהורד שם. כישוריו ואופיו הרשימו את המפקדים עד כדי כך, שהוא שירת בהמשך הן כעוזר קברניט, הן כקברניט של ספינה ספרדית שלקחו בשבי והן כרב־מלחים. הוא הוכיח את עצמו כלוחם ומפקד נועז בים וגם ביבשה, במהלך הפשיטות על המושבות הספרדיות.
איור של אלכסנדר פרנק ליידון, 1865. כתבי הקודש החזיקו אותי, סיפר סלקירק:https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028594...
אחרי שהמשלחת של רוג'רס השלימה את הקפת כדור הארץ, סלקירק הגיע חזרה לאנגליה, שמונה שנים אחרי שעזב את חופיה. כאן, אגב, חרף הפרסום הרב שלו זכה ועושרו היחסי מכספי הפרס של מסע הביזה של רוג'רס, הוא התנסה בהתקפים חוזרים ונשנים של דיכאון וגילה שאינו מסתדר היטב עם חיי חברה. הוא התייסר בגעגועים לחלקת גן העדן הקטנה שלו: בנה לו עמדת תצפית על אחת הגבעות בכפר מולדתו, הרבה להתבודד ואף לימד גם את חתולי הבית לרקד על שתיים. במהרה שב והתגייס אל הצי.
 
הוא מת מקדחת צהובה לחופי אפריקה, ב–13 בדצמבר 1721, בגיל המופלג 45.
 
כאמור, סלקירק שימש השראה לדפו, כמו גם לאחרים, לרבות דיקנס, שמזכיר אותו בפרק השני של "רשומות מועדון הפיקוויקים". ב–1966, נשיא צ'ילה דאז, אדוארדו פריי מונטוויה, שינה את שמו של מאס־א־טרה, האי הקטן בקבוצת האיים חואן פרננדס, ל"אי של רובינזון קרוזו", ולאי הגדול ביותר בקבוצת האיים הסמוכה קרא "האי של אלחנדרו סלקירק".
איור של אלכסנדר פרנק ליידון, 1865:https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028598...
אגב, הספינה שממנה הורד סלקירק אל האי, "סינקה פורטס", טבעה זמן קצר לאחר מכן מול חופי קולומביה. הניצולים הבודדים נשבו בידי הספרדים והצטערו על כך מאוד."
הכרך הראשון של המהדורה העברית, הוצאת עם עובד, 1965:https://images.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.6028587...
 
לצפיה ב-'דרישת שלום מחולית, תחזור כשהתקלה באינטרנט תתוקן '
דרישת שלום מחולית, תחזור כשהתקלה באינטרנט תתוקן
25/04/2018 | 11:43
4
6
לצפיה ב-'תמונת היום '
תמונת היום
25/04/2018 | 12:59
3
8
לצפיה ב-'נוספת '
נוספת
25/04/2018 | 13:04
2
4
לצפיה ב-'מקסים פרחים וחיוכים'
מקסים פרחים וחיוכים
26/04/2018 | 11:01
1
1
לצפיה ב-''
26/04/2018 | 19:29
לצפיה ב-'הצבע השולט באביב הוא צהוב.'
הצבע השולט באביב הוא צהוב.
22/04/2018 | 17:12
33
7
שירים וספורים על הצהוב.
לצפיה ב-'איזה צבע/דבורה עומר. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד.'
איזה צבע/דבורה עומר. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד.
22/04/2018 | 17:16
2
4
''מי לא יודע? גבינה צהובה היא כמובן צהובה...ומה הצבע של הביצה?''
''לבן,,,לבן בחוץ וצהוב בפנים.''
לצפיה ב-'הרמזור יודע לדבר?/דבורה עומר. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד.'
הרמזור יודע לדבר?/דבורה עומר. מתוך הנשיקה שהלכה לאיבוד.
22/04/2018 | 17:20
1
2
''כאשר נדלק הפנס האדום-זהו סימן שצריך לעצור. כולם עומדים באור אדום.אור צהוב הוא סימן היכון והאור הירוק הוא סימן שמותר לעבור. אתה מבין, רון?''
לצפיה ב-'איזה ספר מקסים ואהוב'
איזה ספר מקסים ואהוב
23/04/2018 | 06:54
לצפיה ב-'הצבע הצהוב לפי ראות עיני'
הצבע הצהוב לפי ראות עיני
22/04/2018 | 18:26
29
6
צבעים- צהוב
קיץ, חם , בעונה זו הצבע הצהוב שולט  ביד רמה
אולי אין לו מושג כמה,
                                        את ירוק  העלים ייבש הפך לחום ואז  לצהוב
 והוא מתבייש ביובש הצהוב  שנכפה עליו
אך יש גם יופי בצהוב
קלחי התירס, צהובים, גאים  וזקופים
ולמאכל ערבים בהיותם חמים
ו הבננות מעט עקומות וכפופות
אולי הן צריכות  התעמלות מיוחדת לישור הקליפות
עם זאת הן בריאות ,  ומאד טעימות
גם הפלפלים שהיו פעם רק ירוקים
היום מופיעים גם בבגד צהוב מעוצב
כאילו  טבלו אותם בתבלין הכורכום הצהוב העז
ולכן הצהיבו ואולי התעצבו
כי התרגלו לבגד אדום או ירוק ופתאום גם צהוב
יתכן שאף  שמחו  לגוון המלתחה
והמילון מתהדר בחליפה צהובה מריחה בעוצמה
כאומר אני פה, הצהוב הכי גדול,
אל דאגה אני לא אחליף צבע לא מבחוץ ולא מבפנים .
ויש את הפומלה הגדולה עם שמלה צהובה
היא כמו גברת כבודה
רק הלימונים עדיין ירוקים על העצים
אך הם עוד יצהיבו בצהוב בוהק
כדי שיהיו שמישים וטעימים
ועוד יפרחו אחרי הגשם הראשון,  מיני פרחים צהובים
הצב הקטן שגר בתוך הצבע הצהוב
הולך לאט בשדה  כמו בעל בעמיו
גאה בצהובים שהטבע פיזר בשדות
ומעליו מתנשא לגובה  פרח החמנית המהודר
לבוש  צהוב כעין החמה שעל שמו הוא נקרא
הוצב הוא לשמור על הפריחה הצהובה.
ובין כל הפרחים מקפצת לה ילדה קטנה
לבושה שמלה צהובה מעוטרת בקרני שמש
את תלתליה הזהובים   מעטר סרט צהוב
רוקדת בין הפרחים,  קוטפת חמציצים
ושרה את שיר הסביונים הצהובים החמודים
שמהר מזדקנים והופכים לבנים
 
לצפיה ב-'הדוב הצהוב '
הדוב הצהוב
23/04/2018 | 08:33
28
3
לאה גולדברג 
 
"מי הוא זה אשר שכח 
את השכל במטבח 
ובמקום ההגדה 
את כרסו מילא גלידה? 
זה הדוב הצהוב 
בן הפיל אחי הקוף. "

 
לצפיה ב-'צוללת צהובה '
צוללת צהובה
23/04/2018 | 08:39
27
2
צוללת צברית -תלמה אליגון על פי החיפושיות .
 
"מין צוללת שכזאת
לא רואים במחזות,
מין צוללת צהובה
עם זנב וארובה." 
לצפיה ב-'הדוב הצהוב '
הדוב הצהוב
23/04/2018 | 08:41
26
2
מוסיפה תמונה 
בגעגועים לדובים שהסתובבו בביתנו. 
לצפיה ב-'שפות /עדולה '
שפות /עדולה
23/04/2018 | 08:47
25
2
שפות 
 
"סביון צהוב
בשפה של צבעים
מדבר אל עיני.
 
יסמין לבן
בשפה של ריחות
מדבר אל אפי.
 
הצרצר הזקן
מדבר
אל אוזני.
 
וגם הצופית
וגם בולבולים
וגם השלדג הצועק…
 
כולם ביחד:
השמש והירוק והקוצים
וכל מיני חיות קטנות שאני מכיר
 
מדברים… מדברים…
ופתאום מתחילים לשיר!"
 
השיר נמצא בתוך הספר "תמיד יש יש שמביט למעלה "
בהוצאת הקיבוץ המאוחד .
ציורים :אבי כץ  
לצפיה ב-'הסביון '
הסביון
23/04/2018 | 08:53
24
1
על אותו סביון צהוב 
כתב לוין קיפניס שיר 
דוד זהבי הלחין 
 
"סב סב סב, יון יון יון, 
ראש כל פרח-סב קטון. 
ראש הדור, קדקוד-כדור, 
כסף שערות עטור. 
סב סב סב, יון יון יון, 
על גיבעול שכב לישון. ​"
 
לצפיה ב-'חוויה עם מכחול בצהוב, אדום וכחול/סופי רחלנקו.'
חוויה עם מכחול בצהוב, אדום וכחול/סופי רחלנקו.
23/04/2018 | 09:14
23
1
צהוב, אדום וכחול
התוכחו ביניהם
מי יותר יפה, מי פחות,
מי יותר מרשים,
מי יותר יצירתי...
לצפיה ב-'אביב/נעמי גולן.'
אביב/נעמי גולן.
23/04/2018 | 09:18
22
1
פרג
פרח
בין חרציות
להן נשק באהבה
וצהוב ליבו של השדה
ניצת באודם להבה...
לצפיה ב-'מר צהוב /אורית רז / ספרות עכשיו '
מר צהוב /אורית רז / ספרות עכשיו
23/04/2018 | 10:55
21
2
לצפיה ב-'מעשה בבלון צהוב /דבורה אמיר / ספרית פועלים'
מעשה בבלון צהוב /דבורה אמיר / ספרית פועלים
23/04/2018 | 10:56
20
3
לצפיה ב-'חלום צהוב /מיריק שניר / הקבוץ המאוחד'
חלום צהוב /מיריק שניר / הקבוץ המאוחד
23/04/2018 | 11:00
19
1
לצפיה ב-'החסידה הצהובה - אגדה סינית :'
החסידה הצהובה - אגדה סינית :
24/04/2018 | 08:58
18
3
לצפיה ב-'השיר Yellow Bird - ציפור צהובה:'
השיר Yellow Bird - ציפור צהובה:
24/04/2018 | 09:05
17
3
לצפיה ב-'לא נורא/עדולה. מתוך מילים מלטפות.'
לא נורא/עדולה. מתוך מילים מלטפות.
24/04/2018 | 09:13
1
2
על החול הצהוב
אצייר ואכתוב...
גל
       יבוא
          וימחק!
לא נורא, זה משחק.
לצפיה ב-'מתוך מעשה בזיקית ובצב/לאה נאור. מהספר מקהלה עליזה.'
מתוך מעשה בזיקית ובצב/לאה נאור. מהספר מקהלה עליזה.
24/04/2018 | 09:17
1
שמלה אםורה
זה איום ונורא.
השמלה הורודה
לא לפי המידה,
וגם הכתומה
לא מתאימה.
אדום-כבר יש לכלנית.
צהוב-יש לחרצית...
לצפיה ב-'מעשה בטרקטור צהוב וטוב שחיפש צבע לאהוב-יובל ניסני'
מעשה בטרקטור צהוב וטוב שחיפש צבע לאהוב-יובל ניסני
24/04/2018 | 10:34
14
2
"מעשה בטרקטור צהוב וטוב שחיפש צבע לאהוב' הוא ספר הילדים הראשון של יובל ניסני, שממחיש לכל ילד כי הבחירה מה להיות ומי להיות נמצאת אך ורק בידיו, וכי אף אחד לא יכול להגיד לו אחרת – גם לא שוטר הצבעים... זהו ספר שמעודד את הילד לחשיבה עצמאית ולבחירה במה שהוא רוצה ובמה שמעניק לו הרגשה טובה."
 
לצפיה ב-'"פנקס צהוב" / דבורה רוזן '
"פנקס צהוב" / דבורה רוזן
24/04/2018 | 10:42
13
4
"קובי הוא ילד שחייו התנהלו בנעימים עד שתאונה מחרידה מנפצת אותם אל תוך תעלה שמסתירה סודות נוספים…
מה שהיה משמח כל ילד בעולם גורם לאורי ואחיו פחד וחשש נוראי. האם חששותיהם יתאמתו?
שנה אחת בחייהם של מה שנהוג לכנות ילדי פנימייה, מספרת את סיפורם של קבוצת נערים, מדריך, ומנהל אחד מיוחד במינו בסיפור קצבי הטומן בחובו אין ספור קשיים והתמודדויות, שזורים ברגעי מתח ואימה, עצב וכאב וגם…צחוק ושמחה.
עלילת הסיפור העוסקת בעולמם של בני נוער והתמודדויותיהם האישיות, החברתיות והמשפחתיות, חודרת אל נפשם וסודותיהם של גיבוריה ומחברת אותם זה לזה – היישר אל לבו של הקורא.
"פנקס צהוב" ספרה של הסופרת דבורה רוזן (מחברת "מסתורין בספרד" ו"כוכב בודד") שסיפוריה מתפרסמים מידי שבוע בעיתונות ונקראים בשקיקה ע"י עשרות אלפי קוראים."
 
 
לצפיה ב-'מתוך מיץ פטל/חיה שנהב.'
מתוך מיץ פטל/חיה שנהב.
25/04/2018 | 10:46
12
1
הבית של מיץ פטל עמד בקצה החורשה:
היו לו וילונות צהובים,
חלונות ירוקים ותריסים אדומים.
לצפיה ב-'מתוך שיר על צבעים/א' אופק.'
מתוך שיר על צבעים/א' אופק.
25/04/2018 | 10:51
11
1
הצהוב מטייל בין פרחי השדה
וניבט מעיניו של כוכב המרום
הוא נלווה אל דרכו של חרגול מדדה
ועוטף בגלימה את חולות הדרום...
לצפיה ב-'מתוך צבעים/דבורה בן נר.'
מתוך צבעים/דבורה בן נר.
25/04/2018 | 10:54
10
1
בכחול-אצבע שמיים.
ים-המים
ודגנית כחולת -עיניים.
הצהוב-לשמש חייכנית
לסביון, לחמנית...
לצפיה ב-'אילו הייתי אדום/יעל בן ברוך.'
אילו הייתי אדום/יעל בן ברוך.
25/04/2018 | 10:56
9
1
אילו הייתי צהוכ
הייתי
ברור כשמש בצהריים,
מתוק כדבש על שפתיים...
לצפיה ב-'הצבעים/ב' טנא.'
הצבעים/ב' טנא.
25/04/2018 | 10:59
8
1
לצבעים שבקופסה המנוחה כבר נמאסה.
ויחליטו פה אחד לצייר ציור לבד.
 
אז יצאו מהקופסה והחום צייר כבשה,
הצהוב גדר של עץ, הירוק אילן נוצץ...
לצפיה ב-'סוד המעגל/נורית יובל.'
סוד המעגל/נורית יובל.
25/04/2018 | 11:02
7
1
אדום, צהוב, כחול-שלושה צבעי יסוד.
השאר-תערובות-וזהו כל הסוד!
 
כל זוג מן השלושה, אם נערבב עד תום
יוסיף לנו צבעים:סגול, ירוק, כתום...
לצפיה ב-'הצבעים שבעולם/אמירה ברזילי.'
הצבעים שבעולם/אמירה ברזילי.
25/04/2018 | 11:05
6
1
צבעים רבים יש בעולם,
קשה לדעת שמות כולם-
ירוק, צהוב,חום וכחול
ורוד, בורדו, אפור, סגול
תכלת, בז', תפוז, כתום
שחור, לבן וגם אדום...
לצפיה ב-'קשת/עודד בורלא.'
קשת/עודד בורלא.
25/04/2018 | 11:09
5
1
קשת, קשת שם מעל
מי צבע אותה בכלל?
פס צהוב בה
פס כתום
פס תכול בה
פס אדום
פס ירוק בה וכחול
פס סגול בה זה הכל.
מי גבוה כך עלה
והקשת שם תלה?
לצפיה ב-'מתוך ציור של ים/לאה נאור. מהספר מקהלה עליזה.'
מתוך ציור של ים/לאה נאור. מהספר מקהלה עליזה.
26/04/2018 | 10:41
4
1
כל אחד יכול
על יד הים לצייר חול.
אז מה?
זאת לא חכמה.
עושים קו צהוב
וחושבים שזה חול די טוב...
לצפיה ב-'מתוך לכל צבע גוונים רבים/סימה כוכבי.'
מתוך לכל צבע גוונים רבים/סימה כוכבי.
26/04/2018 | 10:43
3
1
גם לצהוב גוונים רבים-
כולם יפים
כולם חמים.
יש צהוב של שמש
או כמו שיער בהיר של ילד...
לצפיה ב-'מתוך מכל הצבעים/עודד בורלא.'
מתוך מכל הצבעים/עודד בורלא.
26/04/2018 | 10:46
2
1
וזה השלישי, הוא צבע נאה
ונחמד לקשוט וקוראים לו צהוב.
זהו צבע עדין ובו טוב למלא
כל מיני דברים, למשל על פי רוב
ליצנים צהובים
אפרוחים צהובים
לימונים, בבונגים
ושמש...
לצפיה ב-'תפילת הצבעים לפני השינה/אפרים רימון.'
תפילת הצבעים לפני השינה/אפרים רימון.
26/04/2018 | 10:49
1
1
מה אומר הצהוב לםני לכתו לישון?
רוצה הוא בבוקר
לקום ראשון.
ולצבוע את היום החדש זהב
עם קרני השמש
כי הן מכחוליו...
לצפיה ב-'מתוך עולם הצבעים/אלי נצר.'
מתוך עולם הצבעים/אלי נצר.
26/04/2018 | 10:53
וחולות של זהב במדבר הצהוב,
וקשת פרושה מן ההר אל החוף,
וסרט אדום לילדה בצמה,
ובסתיו האדמה
חומה אחרי החריש
והאדם מתפעל ומחריש.
לצפיה ב-'חדש-תעלומה במגדל השעון מאת: ישי (אישי) רון '
חדש-תעלומה במגדל השעון מאת: ישי (אישי) רון
24/04/2018 | 22:09
8

איורים: ליאורה גרוסמן/הוצ.רימונים

ישי (אישי) רון לוקח את הקוראים הצעירים לאנגליה, לימיה של המלכה ויקטוריה. בשפתו המשובחת הוא מיטיב לרקום עלילה מרתקת שמתחילה ביום שבו שעון המגדל הפסיק לפתע לפעול והשען המלכותי ונכדו אוליבר, הוזעקו לארמון באקינגהאם והצטוו על ידי המלכה לתקנו מיד כי לונדון כולה עצרה מלכת.ישי (אישי) רון לוקח את הקוראים הצעירים לאנגליה, לימיה של המלכה ויקטוריה. בשפתו המשובחת הוא מיטיב לרקום עלילה מרתקת שמתחילה ביום שבו שעון המגדל הפסיק לפתע לפעול והשען המלכותי ונכדו אוליבר, הוזעקו לארמון באקינגהאם והצטוו על ידי המלכה לתקנו מיד כי לונדון כולה עצרה מלכת.האם הצליח אלפרד השען לתקן את שעון המגדל?מדוע ריגל הלורד אוז אחרי השען המלכותי ונכדו, ואיך קשורה חוחית צהובה אדומת ציצית לתעלומה במגדל השעון?

ישי (אישי) רון חוזר עם ספר חדש ומרתק, אחרי הצלחת "האף של וינסנט" שאף הפך להצגת ילדים בתיאטרון גושן, וזכה להיות ברשימת הספרים המומלצים של משרד החינוך לילדי כיתות ב'-ד', בשנת 2017. זהו ספרו השלישי.

http://rimonim-publishing.com/?product=%D7%AA%D7%A...
לצפיה ב-' יום כדור הארץ- 22 באפריל '
יום כדור הארץ- 22 באפריל
22/04/2018 | 05:38
19
7
         
הגוגל דודל (Google Doodle) או שרבוט גוגל המופיע היום הוא על
יום כדור הארץ ומצוין בתאריך 22 באפריל בכל שנה ומטרתו העלאת המודעות להגנה על סביבת כדור הארץ, והיכולת של כל אדם להשפיע באמצעות התנהלות יום יומית המתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים; ולהראות כי צריכת משאבים יעילה משפיעה על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.
היום המיוחד הזה נקבע בעצומה של האו"ם בשנת 2009.

ספרים /שירים וסיפורים על נושא חשוב זה
לצפיה ב-'יום כדור הארץ שלי/ טוֹד פָּאר /כנרת'
יום כדור הארץ שלי/ טוֹד פָּאר /כנרת
22/04/2018 | 05:47
18
3
הספר "כדור הארץ שלי" מעביר את נושא המיחזור ואיכות הסביבה והשמירה על כדור הארץ שלנו בצורה מקסימה לילדי הגן – על ידי טקסטים פשוטים מחיי היומיום שלהם ואיורים צבעוניים ומרגשים במיוחד, ויש גם פוסטר מדליק לתלייה. מומלץ בחום!
 
הספר הריבועי שמתוכו משקיף כדור הארץ העגול ולב אדום בתוכו ומשני הצדדים אוחזים בו ילד וילדה - שבה את לב כל המשפחה שלנו. צבעים שמחים מאוד של צהוב, אדום, כחול, ורוד פוקסייה וסגול על רקע ירוק הוסיפו לחגיגת העיניים, משפטים פשוטים שכולנו מוכרים בליווי איורים שממחישים את הנושא החשוב של שמירה על כדור הארץ פשוט חיממו את ליבנו.
 
"אני משתמש בשני צידי הדף", "אני סוגר את הברז כדי כשאני מצחצח שיניים", "אני אוהב את העצים" – קבוצת הילדים בני ה-3 התלהבו מהנושא, משום שהסיטואציות מוכרות להם מחיי היומיום. בחלק מהמשפטים משאירים את הסיבה להשלמה על ידי הילדים (או ההורים המקריאים...): "אני מביא סלים מהבית כדאי הולך לקניות, כי...". ההסבר הארוך שכדאי להשתמש בשקיות/תיקים רב פעמיים ולא בשקיות ניילון שאינו מתכלה נשאר להורים. בקריאה שנייה זו הזדמנות לשאול את הילדים מהי הסיבה.
 
השורה התחתונה – אני שומר על כדור הארץ, כי אני יודע שאפשר לעשות בכל יום דברים קטנים שיחוללו שינוי גדול
 
לצפיה ב-'ההר הירוק/מיריק שניר/יסוד צומת ספרים'
ההר הירוק/מיריק שניר/יסוד צומת ספרים
22/04/2018 | 05:54
16
2
הסיפור של הסיפור "ההר הירוק" "ההר הירוק" הוא סיפור על אירוע אמיתי שהתרחש במדינה רחוקה ושמה הונדורס. ספור עם תקווה. מיריק שניר שהתה בהונדורס תקופה ארוכה עם בעלה ובנה המגדלים דגים באגמיה ולמדה להכיר ולאהוב את הארץ המיוחדת הזו ואת ילדיה להם היא מקדישה ספר זה. מאייר הסיפור, ראול מנדוסה נולד וחי בהונדורס ומיטיב לראות ולהראות את יופייה וכאביה. איוריו ממחישים לקוראים את צבעיה, ריחותיה וקולותיה של הונדורס בנאמנות ובחיוניות רבה. "ההר הירוק" נכתב על מנת לעודד ילדים והורים להגן על הטבע ולהבין שאם ישמרו על העצים וההרים, העצים וההרים ישמרו עליהם. המסר הזה חיוני לא רק בהונדורס הרחוקה, גם פה בישראל ובכל מקום על פני כדור הארץ. בעבור כל ספק שייקנה, יישתל עץ בהונדורס.
 
לצפיה ב-'הלורקס/דוקטור סוס/כתר'
הלורקס/דוקטור סוס/כתר
22/04/2018 | 08:16
15
2
"קצה העיר. שם כבים עשבים עצובים,
הרוחות לא נושבים, הריחות לא טובים,
ציפורים לא שרות שם, חוץ מעורבים-
יש רחוב שהיה בו הלורקס."
 
כך מתחיל הספר הנפלא הזה. מסופר בו על ילד המגיע בעקבות חרושת שמועות לבית מוזר בו מתגורר אדון זקן בשם "אז". הוא משלם לאדון את התשלום עבור הסוד (שלוש מטבעות, מסמר וקונכיה עתיקה שתמצא בחצר), ובתמורה אז הזקן משלשל למטה לחישפון ומספר את הסיפור אודות הלורקס.
אז הגיע לאזור "בימים שהעשב היה עוד ירוק,
האגם עוד עמוק,
האויר עוד מתוק,
ושיר ברבורשיר עוד צלצל באויר..." ושם הוא גילה עצי צופולה רבים. הוא החליט להשתכן במקום, מקום בו
"בצל העצים שיחקו בלברות.
עלצו וקפצו בלברות בהירות,
שיחקו במסירות ואכלו את הפירות." כמו גם דגי זמזומים באגם.
אז בונה מפעל סריכים, כאשר כחומרי גלם משמשים לו עצי הצופולה היפים. כאשר הוא כורת את העץ הראשון, מגיח מתוך הגזע לורקס. יצור קצת מוזר "די קצר, ודי מבוגר,
קצת חום, אזובי שכזה, מפוזר,
הוא דיבר בקול מצוה,
חד וקר."
הלורקס מביע תרעומת על כריתת העצים, ומדבר בקולם, כיוון שלעצים עצמם אין קול.
אז מרגיע את הלורקס באומרו שכרת רק עץ אחד. אולם הסריכים הופכים במהרה למוצר מבוקש, ואז מזמן את בני משפחתו על מנת לעזור לו לייצר אותם. העצים נכרתים בזה אחר זה, והלורקס מופיע בכל פעם ומודיע כי החיות החלו לעזוב את האזור בגלל ששטח המחיה שלהם מושמד.
לבסוף, כאשר העץ האחרון נכרת, יער עצי הצופולה הופך לשממה ריקנית, והלורקס עוזב גם הוא. נשאר רק אז לבדו, במקום קודר וחסר חיים.
 
הציורים המקסימים המלווים את ספריו של ד"ר סוס, החרוזים והמסר החשוב הופכים את הספר לספר שחובה לקרוא בגיל צעיר. הוא מזהיר מפני הסכנה שבפגיעה בטבע, בצורה יוצאת מן הכלל.
ספר נהדר עם מסר חשוב מאין כמוהו.
 
לצפיה ב-'חייט מעיל וסיפור/שלמה אבס/עגור'
חייט מעיל וסיפור/שלמה אבס/עגור
22/04/2018 | 08:20
14
3
 
"חַיַּט, מְעִיל וְסִפּוּר" הוּא סִפּוּר הַמְּבֻסָּס עַל מַעֲשִׂיַּת יְלָדִים יִידִית יְשָׁנָה נוֹשָׁנָה. וְהִנֵּה, לֹא רַק שֶׁלֹּא נָס לֵחָהּ שֶׁל הַמַּעֲשִׂיָּה, אֶלָּא שֶׁהִיא מַתְאִימָה בְּאֹפֶן מְיֻחָד לְיָמֵינוּ אֵלֶּה, בָּהֶם נוֹשֵׂא הַמִּחְזוּר וּשְׁמִירַת אֵיכוּת הַסְּבִיבָה כֹּה מֶרְכָּזִי וְחָשׁוּב.
בָּעוֹלָם שֶׁבּוֹ מַרְבִּים לְהַשְׁלִיךְ וְלֹא לְהִשְׁתַּמֵּשׁ בְּמָה שֶׁהִתְיַשֵּׁן וְהִתְבַּלָּה, מְלַמֶּדֶת הַמַּעֲשִׂיָּה בְּאֹפֶן חָבִיב וּמְשַׁעֲשֵׁעַ אֶת חֲשִׁיבוּת הַמִּחְזוּר.
וּלְבַסּוֹף, וְלֹא פָּחוֹת חָשׁוּב מִכָּל אֵלֶּה, מְלַמֶּדֶת הַמַּעֲשִׂיָּה עַד כַּמָּה סִפּוּר טוֹב אַף פַּעַם אֵינוֹ מִתְיַשֵּׁן וְלֹא נָס לֵחוֹ.
 
לצפיה ב-'גדליהו והמיסטוק /דוקטור סוס/כתר'
גדליהו והמיסטוק /דוקטור סוס/כתר
22/04/2018 | 08:27
13
2
 
גדליהו והמיסטוק Bartholomeo and The Obleck         
זהו סיפור משעשע על המלך קרלו המפונק, מלך ארץ בוץ, שהתרגז על השמים,  ועל  המשרת גדליהו שהציל את הממלכה מאסון המיסטוק. (דומה למסטיק רק ירוק.) שירד מהשמים.
אחרי שיצא הספר לאור, פנה אלי המוסיקאי גרי אקשטיין בהצעה לעבד את הספר למחזמר, ואמנם עשינו זאת בכוחות משותפים. אני עיבדתי את הסיפור גרי אקשטיין הוסיף שירים, והמחזמר הוקלט ושודר במלואו בתכנית "החתול שמיל" בביצוע גרי אקשטיין, נתן דטנר, יגאל בשן, רותי הולצמן, לאה לופטין ואחרים. בתכנית מושקעת במיוחד.
חברת הד ארצי הוציאה לאור תקליט ויניל שמאוחר יותר הועבר לתקליטור.
קטע מהספר:
עוד מדברים על זה בארץ בוץ. קוראים לזה  השנה-שהמלך-התרגז-על-השמים. וגם מזכירים את הנער המשרת, גדליהו קובי, שרק בגללו המלך ההוא והשמים ההם לא הרסו את הארץ הקטנה ההיא.
גדליהו כבר הספיק לראות את המלך מתרגז הרבה-הרבה פעמים. אבל בשנה ההיא, כשהמלך התחיל להתרגז על השמים, גדליהו פשוט לא ידע מה לחשוב. המלך הזקן התרגז כל השנה ההיא. כל השנה הוא הסתכל למעלה, אל האויר שמעל לארץ בוץ, רוגז וממלמל אל תוך שפמו המלכותי: אוף! הדברים האלה שיורדים מהשמים שלי!
באביב, כשירד הגשם הוא התרגז בגלל זה. כל הקיץ כשהשמש זרחה הוא התרגז בגלל זה. בסתיו כשהיה ערפל, הוא התרגז בגלל זה, ובחורף, כשירד שלג, הוא התחיל לצעוק: השלג הזה! הערפל הזה! השמש הזאת! הגשם הזה! נמאסו לי ארבעת הדברים האלה שיורדים מהשמים שלי!
ועוד קטע מהספר:
המלך אמר: אני רוצה שאתם תורידו לי מהשמים שלי, משהו שעוד לא ירד אף פעם באף ממלכה אחרת, מה אתם יכולים לעשות? מה תעשו?
רגע אחד עמדו המכשפים וחשבו, ממצמצים בעיניהם הבורקות, ואז הם אמרו מלה אחת: מיסטוק.
מיסטוק? מה זה? שאל המלך.
           זה לא כמו גשם או ברד
           זה לא כמו כלום אשר ירד,
           לא יודעים גם את הטעם
           לא מיסטקנו עוד אף פעם.
הם השתחוו ופנו לכיוון הדלת
            אנו הולכים מפה עכשיו
            אל הר הקסם מִיכָּתַב   
            נקסום קסמים עד בוקר אור
            יהיה פה מיסטוק כשנגמור.
הם יעשו משהו מטורף! לחש גדליהו. קרא להם שיחזרו! הוד מלכותך, עצור את המכשפים!
לעצור אותם? לא! אפילו לא בשביל טון יהלומים, צהל המלך, אני אהיה המלך האדיר בכל הזמנים, תאר לך! מחר יהיה לי  מ י ס ט ו ק!
 
 
 
שיר פתיחה- גדליהו והמיסטוק מחזמר לילדים
 
 
לצפיה ב-' אין חיה כזאת!/עמי גדליה/כרטא'
אין חיה כזאת!/עמי גדליה/כרטא
22/04/2018 | 08:34
12
2
 
יוני מקבל מתנה מדוד שחזר ממזרח-אפריקה - ביצה ענקית. מן הביצה בוקע אפרוח מוזר, ויוני וחבריו מחליטים לגדל אותו בסתר. לאט לאט מגלים הילדים את סודו של האפרוח המסתורי.
 
הספר עוסק בנושא שמדובר בו רבות - סכנת ההכחדה הנשקפת לחיות הבר ותפקידו של האדם בהקשר זה. הנושא מטופל בעקיפין דרך סיפור ההרפתקאות של הילדים.
 
לצפיה ב-'אקו ולוגי/תמר אדר/אגם'
אקו ולוגי/תמר אדר/אגם
22/04/2018 | 08:38
11
3
 
מסופר על אקו, הגרינגורו הירוק - גמדון חביב שמאוד אוהב את הגן היפה שלו, אוהב לטייל בין הצמחים, להתבונן בחיות ובחרקים, להקשיב לשירת הציפורים ובקיצור, ליהנות מהטבע ומהסביבה הירוקה והבריאה. אבל, יום אחד, אקו מגיע אל הגן ומוצא אותו הרוס ומלוכלך והוא מחליט שההרס נעשה בוודאי על ידי "לוגי" המפלץ הרע.  אקו יוצא בעקבות לוגי ובדרך הוא פוגש את חבריו שמגלים התעניינות במצב ובחיפושו של אקו אחר "לוגי" שהרס את הגן.  במהלך השיחה בין אקו לחברים, שמצטרפים כל אחד בתורו לחיפוש, מתברר לקורא כי מי שהרס את הגן הם בעצם המשתמשים בו ולא לוגי המפלץ.
 
אי-שם בבית קטן ליד גן חי לו אקו.
בכל בוקר יוצא אקו לטיול בגן.
אקו אוהב לטייל בין העצים,
לנוח על הספסל,
להריח את הפרחים,
להתבונן בנמלים,
להביט בדגים,
להקשיב לציפורים,
ולנשום את האוויר הבריא והצח.
 
אקו אוהב מאוד את הגן היפה,
ומתפלל ומקווה,
שישאר תמיד כך.
 
לצפיה ב-'להציל את הכדור העגול/אבישג אמיר/צמרת'
להציל את הכדור העגול/אבישג אמיר/צמרת
22/04/2018 | 09:07
10
3
 
בדרך כלל נהוג להמחיז סיפור ולהפכו להצגה אולם הסיפור שלפנינו התחיל דווקא כמערכה אחת בהצגה בתיאטרון הבובות של אבישג, שרצה ברחבי הארץ כבר למעלה מ 4 שנים, ומשם התגלגל והפך לספר ילדים.
 
אבישג אמיר היא מפעילתו של תיאטרון הבובות המצליח "תיאטרון הבובות של אבישג", שאיתו היא מגיעה לגנים, מתנ"סים, ימי הולדת וחגיגות משפחתיות שונות. בתיאטרון מבחר של יותר מ-15 הצגות תיאטרון בובות המתאימות לילדים בגילאי 3-9. אחד הנושאים אליהם מתחברת הסופרת באופן אישי הוא נושא המיחזור. עבורה ועבור בני ביתה, לדוגמא, הפרדת הפסולת הינה דרך חיים והיא מאמינה שדרך חינוך הילדים יפנימו גם המבוגרים שבינינו את הנושא וחשיבותו.
 
וכך, הדאגה למצבו העגום של כדור הארץ והרצון להעניק לילדים כלים מעשיים כדי לפעול בנדון הביאו אותה להוציא לאור את ספרה הראשון: "להציל את הכדור הגדול".
 
הספר עוסק בנושא הפרדת פסולת ומיחזור ועושה את זה בקלילות ובהומור, בשפה קלה וציורית ועם איורים מקסימים שממחישים היטב את המסופר.
 
מתאים לילדים מגיל 4 עד 9.
 
בסיפור אנו מתוודעים למשפחת דביבונים הגרה בחורשה מוקפת בהררי אשפה. במקום לשחק בחפצים מהטבע, הם משחקים בזבל בהנאה מרובה. אבל מפגש של בונו הדביבון עם קונצי הקיפוד החולה ב'זבלת', פוקח את עיניו לסכנות ומבהיר לו את חשיבות הפרדת הפסולת והמיחזור. בעקבות מפגש זה מחליטים שניהם להתחיל למיין פסולת ולשמור על סביבה נקייה.
 
בהמשך לאורח החיים והאידיאולוגיה של המחברת הספר אף הודפס על נייר ממוחזר.
 
בנוסף, על כריכת הספר מודפס ברקוד שעל ידי סריקתו במכשיר הסלולארי ניתן לשמוע את הסיפור בקולה של המחברת, דבר שמוסיף מאד לחוויה של הילדים שיכולים לדפדף בספר תוך האזנה לסיפור.
 
 
לסיכום, מדובר בספר נפלא למי שאיכות הסביבה ועתיד ילדינו חשוב לו ומעוניין להעביר את המסר גם לדור הצעיר.
 
 
ניתן להשיג ברשתות הספרים או ישירות דרך היוצרת באתר או בפניה ישירה (דרך האתר) ואז מקבלים אותו עם הקדשה אישית למי שרוצים...
 
נמצא גם בגרסה אלקטרונית באתר "מנדלי מוכר ספרים ברשת" ובאנגלית באמאזון.
 
 
לצפיה ב-'תמר אדר /אקו ולוגי '
תמר אדר /אקו ולוגי
23/04/2018 | 08:56
9
1
סיפור אקולגי לילדים .
ציורים טניה רויטמן .
בהוצאת אגם 
 
"אי שם בבית קטן לי גן חי לו אקו.
בכול בוקר יוצא אקו לטייל בגן ."
לצפיה ב-'קנוט '
קנוט
23/04/2018 | 09:03
8
3
"סיפור על דוב קוטב קטן"
"שהפך בן לילה לסמל בינלאומי של אחריות סביבתית" .
 
של יוליאנה ,איזבלה וקריג האטקוף 
וד"ר ג'ראלד ר' אוליך .
לצפיה ב-'תשמור על העולם, ילד!/מדריך אקולוגי לילדים/ג'ון ג'אבנה.'
תשמור על העולם, ילד!/מדריך אקולוגי לילדים/ג'ון ג'אבנה.
23/04/2018 | 09:10
1
לצפיה ב-'למה כדאי לנו לכבות את האור '
למה כדאי לנו לכבות את האור
23/04/2018 | 09:18
6
1
בסדרה צעד אחד קטן .
העוסקת בנושאים חשובים בכול הקשור לסביבה . צעד קטן המביא לשינוי גדול . 
בהוצאת מודן מ"ג' נייט .
 
"עיזרו לכולם לזכור לנתק או לכבות" את כול מכשירי החשמל  זו כמות גדולה של אנרגיה מבוזבזת . ..... 
לצפיה ב-'שמירה על הסביבה '
שמירה על הסביבה
23/04/2018 | 09:20
5
4
סרטון 
בהמשך לספר "למה כדאי לנו לכבות את האור ? . מ"ג נייט 
לצפיה ב-'את הספר אקו ולוקי '
את הספר אקו ולוקי
23/04/2018 | 09:24
4
3
יעל ראיתי באיחור שכבר העלית .
לא נורא! 
ספר מצוין לילדים. 
לצפיה ב-'משקפים ירוקים '
משקפים ירוקים
23/04/2018 | 09:26
3
2
שיר חמוד הקשבתי לו פעם ראשונה . 
לצפיה ב-'"שותפים אמיתיים של אלוהים" / אמיר בר יוחאי/ספרי ניב'
"שותפים אמיתיים של אלוהים" / אמיר בר יוחאי/ספרי ניב
23/04/2018 | 11:10
2
3
 
 
 
ספר חדש:
 
"שותפים אמיתיים של אלוהים" מאת אמיר בר יוחאי בהוצאת "ספרי ניב"  הוא ספר שכתוב בצורה קלילה וברורה ומעביר מסר של שמירה על כדור הארץ והסביבה כדי שנוכל להמשיך לחיות כאן. המחבר מציע דרך מעשית לכולנו לחיות ולפעול יחד כדי לשמר את הפלנטה שאנחנו חולקים.
 
איש אחד, שכבר מת היה שותף של אלוהים. לא שותף אמיתי, סתם שותף, כמו כולנו – יכול להשמיד כל חי אשר על פני האדמה או בשפתו של אלוהים: "ויאמר ה' אמחה את האדם אשר בראתי מעל פני האדמה מאדם ועד בהמה עד רמש ועד עוף השמים כי נחמתי כי עשיתם" (בראשית, ו', ז'). את זה גם אנחנו יכולים, לכן אנחנו שותפים, אבל שותפים רגילים. לא בחרנו בזה, אלא נולדנו בתקופה שבה יש לאדם האמצעים לכך. שותפים שבוחרים בחיים, לא רק של עצמם, אלא של כולם ולא רק עכשיו, אלא לתמיד הם שותפים אמיתיים. האיש שכבר מת לא היה שותף אמיתי, אבל היה מוכשר מאוד: קצין צנחנים מצטיין, סטודנט מבריק, איש עסקים מצליח, נשוי באושר. כל אלה לא עזרו לו כאשר ראה את העוול שההצלחה שלו גרמה לילד קטן בקצה השני של העולם. מצפונו לא אפשר לו להמשיך להיות סתם שותף והוא הפך לשותף אמיתי. המחיר ששילם היה גבוה: עסקיו קרסו, נישואיו התמוטטו וחייו הסתיימו. לפני שמת הספיק לגבש דרך שאינה כרוכה באובדן ומאפשרת למי שחפץ בכך להפוך מסתם שותף של אלוהים לשותף אמיתי. גיבורי הספר לומדים את הדרך ומנסים להיות שותפים אמיתיים.
 
 
אמיר בר יוחאי (66), נשוי, אב ל-2 וסב לארבע נכדות, תושב נתניה, משמש כפסיכולוג שמתמחה בסיוע לקבוצות ולארגונים לחיות ולפעול יחד כדי לשמר את המסגרת אותה הם חולקים. הספר "שותפים אמיתיים של אלוהים" הוא ספרו הראשון.
 
 
אמיר בר יוחאי מספר על עבודתו: "כל ארגון מסמן לעצמו מטרות עסקיות או חברתיות ומגייס אנשים למימושן. האנשים בארגון מקיימים קשרי עבודה בינם לבינם ובינם לבין אנשים מחוץ לארגון. תפקידי כפסיכולוג בארגון הוא להקל על האנשים בארגון לממש את היכולות האישיות שלהם ואת היכולות המשותפות בשיתוף פעולה נינוח ככל הניתן עם כמה שפחות חיכוך ומתח. הצלחה במשימה זאת מובילה לכך שכל הפרטים בארגון מממשים את היכולות האישיות שלהם באופן מיטבי והארגון בכללותו פועל ביעילות להשגת מטרותיו".
 
 
אמיר בר יוחאי מספר כי בין המסרים שהוא רוצה להעביר באמצעות הקריאה: "בשעה שהאופן בו אנו מתנהלים בעולם משפיע על האפשרות או אי האפשרות של החיים לשרוד יש דרך נכונה לניהול חיינו ודרך שאינה נכונה. הדרך הנכונה היא הדרך שמגדילה את הסיכוי להמשך החיים. דרך זאת ניתנת לניסוח ולמימוש בחיי היום יום כשהאחריות ללכת בה היא אישית וניתנת לבחירה של כל איש ואישה".
 
 
על משמעות שם הספר מספר אמיר בר יוחאי: "נתחיל במה שאין בו: אין לו משמעות דתית, לפחות לא במובן המקובל. השימוש במילה אלוהים מייצג את אותו כוח מניע של הטבע שיצר את החיים ונתן להם את האפשרות להמשיך ולהתקיים. אנחנו מתוקף הצלחתנו והכוחות העומדים לרשותנו מאפשרים את השמדת החיים כולם. אנו הפכנו לשותפים של אותו כוח טבע, שותפים "סתם" אם לא נקפיד שלא להשתמש בכוחות העומדים לרשותנו להשמדת החיים או שותפים אמיתיים אם נחליט לעשות את הנדרש כדי להימנע מהשמדה".
 
אמיר בר יוחאי מקיים סדנאות שקשורות למסרים המועברים בספר. "הסדנה נמשכת יום שלם בהנחיית שני מנחים  על פי המודל שפיתחו אשתו של האיש המת והיועץ (פרקים ה עד ח בספר). הסדנה נפתחת במילים אלה :"החל מאמצע המאה ה 18 בני האדם מסכנים את הקיום של עצמם ושל שאר היצורים החיים בשלושה אופנים: פגיעה ישירה בסביבה בזיהום ובניצול יתר של משאבי כדור הארץ, פגיעה פוטנציאלית בשל שנאה אנושית שאוחזת בידה כלי נשק להשמדה המונית ופגיעה בגיוון שבטבע ובתרבות. משימת הקבוצה היא לחקור את שלושת הסכנות האלה ולגבש דרכי התמודדות שאינן תלויות בהנהגה קיימת. במהלך הסדנה יחוו המשתתפים את הקושי שבהתמודדות אישית מול מציאות כאוטית ללא תמיכה של מקור סמכות. יבחנו את עמדתם ביחס לשלושת הסכנות: הפגיעה בסביבה, השנאה והפגיעה בגיוון ויגבשו לעצמם דרכים מעשיות להתמודדות יום יומית עם סכנות אלה".
 
לצפיה ב-'תודה נראה מענין'
תודה נראה מענין
24/04/2018 | 07:09
1
3
לצפיה ב-'למה כדאי לנו למחזר פסולת?/מ''ג' נייט.'
למה כדאי לנו למחזר פסולת?/מ''ג' נייט.
26/04/2018 | 10:38
לצפיה ב-'רוח וחלומות בסיפורים-אני והרוח'
רוח וחלומות בסיפורים-אני והרוח
23/04/2018 | 09:02
2
7
עפה עם הרוח

רוח נשבה קלות בחן שלא כהרגלה
עדינה,רכה ונעימה
נכנסה בלילה דרך החלון הפתוח
הושיטה אלי ידיים שקופות
והרימה אותי בעדינות  וברכות
אני והרוח מרחפות בחלל
צמודות בלתי נפרדות ואני קלה כנוצה
אנחנו מרחפות ודואות
נכנסות ויוצאות ,מעל, מתחת, ובין העננים
אני פוחדת אך היא מלטפת


שומרת עלי ,עוטפת אותי בשמיכה אוורירית

היא שורקת ומדגדגת , אני צוחקת ,

כך זמן רב ואז לאט ,בעדינות וברכות

תוך כדי שהיא מלטפת מורידה אותי, משחררת
ודרך החלון מעיפה אותי ישר למיטה
עכשיו לישון היא לוחשת ,אני נרדמת
וחולמת שאני רוח.
לצפיה ב-'שחרזדה, מקסים.'
שחרזדה, מקסים.
23/04/2018 | 09:07
1
לצפיה ב-''
23/04/2018 | 11:04
לצפיה ב-'חתולה אורחת '
חתולה אורחת
23/04/2018 | 07:43
2
11
ליעל שלנו ,ולכול  מי שעם החתולים מדבר אליו ,ממליצה לקרוא את הספר "חתולה אורחת" של טקשי היראידה .
רב מכר בינלאומי בהוצאת כתר2017 .יצא לראשונה ב - 2001
 בספר קשר ואהבה של בני זוג צעירים יפניים לחתולה אחת השיכת לשכנים הגרים לידם,אותה חתולה נכנסת לבקרם והם מעריפים עליה דאגה וחום,לאחר מכן עם העלמותה,מגיעה תקופה קשה יותר של הסתגלות בלעדיה והתמודדות ,אבל בחצר מסתובבים חתולים נוספים.
הספר נפלא בהתמקדות הזוג ,בחתולה ובאיכפתיות שהם מגלים כלפיה.באורחות החתולה צ'יבי שמה ובהתנהגותה,בתאור השינוים החלים במזג האוויר ובגן הנפלא שליד ביתם, בשינויי מצב הרוח ובתובנות .
 
"התבוננות היא לב ליבה של האהבה שאינה חוטאת ברגשנות "
 
  
לצפיה ב-'אף על פי שחתול'
אף על פי שחתול
23/04/2018 | 07:51
1
6
אף על פי שחתול מוגדר כשאר החתולים,לכול אחד מהם יש אופי משלו .
"בשבילי צ'יבי היא חברה שמבינה ללבי ,העוטה דמות חתול "עמוד 45 
 
בספר תאורי טבע נפלאים , עץ הבוקיצה מוזכר פעמים רבות .מעלה תמונה 
 
"מתחת לעץ הבוקיצה הזה היה הזמן אחר "
לצפיה ב-'חולית, סיקרנת אותי אקח את הספר מהספריה'
חולית, סיקרנת אותי אקח את הספר מהספריה
23/04/2018 | 10:48
1
לצפיה ב-'108 שנים לפטירת מארק טווין.'
108 שנים לפטירת מארק טווין.
22/04/2018 | 17:11
3
סמואל לנגהורן קלמנס הוא מארק טווין,סופר,עתונאי וסטיריקן. נחשב לאחד מחשובי היוצרים האמריקנים. כתיבתו התאפיינה בהומור ובאירוניה צינית וסאטירית שכללה תפישת עולם פסימית וביקורתית נגד הממסד תוך התמקדות עמוקה בנבכי נפשם של גבוריו הספרותיים. ספריו הידועים''הרפתקאותיו של האקלברי פין'' ו''הרפתקאות תום סוייר.'' ב-1867 הגיע לישראל והשתומם למראה העזובה והשממה. את חוויותיו כינס בספר''מסע תענוגות לארץ הקודש.'' ב-1899 במאמר ''בנוגע ליהודים'' טען:''היהודי ראה את כולם, ניצח את כולם ואיננו מראה סימני הידרדרות...ערנותו לא קהתה וחוכמתו לא פגה. כל הברואים חדלים פרט ליהודי...''
מאת:ליאור יעקבי. מתוך ישראל היום.
לצפיה ב-'ועל נדנוד ונדנדה'
ועל נדנוד ונדנדה
22/04/2018 | 11:42
4
5


דן אוהב  להתנדנד בנדנדה
ולא משנה מה גודל או צורה לה
אוהב להתנדנד ולשיר,  נדנדה
עלי למעלה לשמיים   ורדי   למטה לאדמה...

רק מגיע דן  מהגן מנדנד  לאימו
שתיקח אותו לגינה
שם יש נדנדה ושם מחכה לו דנה חברה  מהגן,
הילדה הכי יפה ומתוקה .
יחד הם עולים ויורדים מטה מעלה
יחד שרים ומתנדנדים
אך אימא נדה בראשה ואומרת-
לא עכשיו דן, דן.

אז מה יש בנדנדה שכל כך מושכת את דן
האמת ,גם אני אוהבת להתנדנד]-
עם עיניים עצומות ומדמה שאני עולה לשמיים].
יש בה הד שחוזר אחרי כל מילה שדן אומר לאמא
ובהד יש קסם ,בכל מקום בו דן נמצא ההד מהדהד.
ומגיע עד הגינה שם דנה כבר מחכה על הנדנדה..
ולא יאומן יש בה נדן עם חרב קסומה
חרב שנועדה לבנות ולא להחריב
חרב שגורמת לקירוב לבבות ולהבנה
ודן רוצה שהיא תהיה שלו להעניק  לדנה מתנה

לצפיה ב-''
22/04/2018 | 14:59
3
1
לצפיה ב-'שחרזדה, נהניתי להתנדנד עם דן.'
שחרזדה, נהניתי להתנדנד עם דן.
22/04/2018 | 17:00
2
1
לצפיה ב-'תודה חרצית חביבה'
תודה חרצית חביבה
22/04/2018 | 18:27
1
1
לצפיה ב-'מקסים'
מקסים
23/04/2018 | 06:56
לצפיה ב-'הילדים מסמטת וילסדן'
הילדים מסמטת וילסדן
21/04/2018 | 21:03
3
27
מונה גולבק *יולי כהן .
בהוצאת ידיעות אחרונות *ספרי חמד/2018 
יצא לראשונה ב2017 
עיבוד:אמיל שר.מאנגלית :ענבל מלכה.
"הילדים מסימטת וילדסן"הוא ספר מרתק,אמיתי,מעורר השראה,קשה להניחו מהיד,מהמידע ניתן ללמוד עוד ועוד פרטים על מה שהיה בתקופת מלחמת העולם השניה.
הזרקור מופנה אל ליזה נערה צעירה,בת למשפחת יורה.הרקע כאמור,מלחמת העולם השניה .
החיים בוינה לפני המלחמה היו שקטים,ליל הבדולח פרץ והחיים השלווים והרגילים, נבלעו בתוך אוירת האימה והפחד.ההבנה שימים ללוא עתיד מתגלגלים לפתחי היהודים,חדרה לאט לאט להכרה ואיתה ההתלבטות כיצד לנהוג.באחת נודע למשפחת יורה,שהם יכולים לשלוח לאנגליה בת אחת מבין השלוש עם הקינדרטרנספורט,ולהציל את חייה,היתה זאת ליזה שנבחרה.
ליזה "הנערה שמנגנת בפסנתר",יוצאת עם הקינדרטרנספורט.בגוף ראשון היא מתארת את המסע שעוברת ממרגע יציאתה מוינה עד הגיעה לאנגליה.
בהגיעה לאנגליה,עוברת ליזה בתים רבים בין שהיו בתים פרטים לבין מקומות שקלטו ילדים יהודים,כדוגמת האכסניה לנוער בסמטת וילסדן243.
ליזה מספרת על השרדותה במקומות אלו,על פגישות עם ילדים בני נוער ואנשים שונים .ליזה מתארת  קשיים בעבודות שבהן הועסקה-כתפירה בבית חרושת פלאץ ובניו ,על אכזבות,געגועים להוריה ואחיותיה וחרדות,אבל היו לה גם חלומות.חלומות להציל את אחותה סוניה,לחזור לנגן בפסנתר שכה אהבה,ולהופיע בפני קהלים גדולים.
חלומות היו גם המוסיקה ליותה אותה,ומנגד מלחמה אכזרית שפגעה ברקמת החיים,הבליץ בלונדון ,הפצצות בלתי פוסקות ,הרס ואימה .
ליזה הנערה הצעירה מתבגרת,מתלבטת,מחליטה,יוזמת,עוברת ממקום למקום מחפשת מקום לפרוץ דרך ובעיקר,נזכרת בהוראת אמה "תיאחזי במוסיקה" "עשי משהו עם החיים שלך ".ליזה מנגנת.  
הצלילם מנחמים אותה,המוסיקה נוסכת בה כוחות,הקונצרטים זוקפים את קומתה , חייה ממשיכים. 
על משפחת יורה:האם מלכה,האב אברהם במקצועו חייט.האחיות סוניה בת ה12,רוזי בת ה20,וחתנה לואי שחיו בוינה,על אזרחים באנגליה,על נוצרים ארגונים יהודים,ונזירים,בעלי לב רחב שעזרו ,נתנו מקלט והצילו את ילדי הקינדרטרנספורט,ועוד שמות רבים של אנשים שהיו על ידה ומסביבה של ליזה בספר שכדאי להכיר,לקרוא,ולדעת.      
לצפיה ב-'ליזה והפסנתר'
ליזה והפסנתר
21/04/2018 | 22:37
2
9
יצירות רבות ניגנה ליזה
בינהן
הסונטה הפתטית
סונטה לפסנתר מספר 8 .
 
"הצלילים הראשונים של הסונטה היו חגיגים,הקצב מדוד ומהורהר. הצלילים הללו דיברו אל ליזה באופן עמוק כמו הדלקת נרות בבית הוריה.היא ראתה  את ידיה הזהירות של אימה מערסלות את הלהבה,וחשה את החום בחדר האוכל המואר בהרמוניות האקורדים הדרמטיים "עמוד 155 
 
דביסי -אור הירח 
 
הפוגה ברה מינור של באך
 
הערות 1.:את הספר כתבה מונה גולבק בתה .
2. בספר נסח  דף תמונות משפחתיות .
3. ליזה נישאה למישל גולבק. 
לצפיה ב-'תיקון '
תיקון
21/04/2018 | 22:39
1
6
במילה מרגע ,המ' הנוספת כמובן מיותרת .
לצפיה ב-'נשמע מאד מעניין.'
נשמע מאד מעניין.
22/04/2018 | 17:23
לצפיה ב-' מ"חסמב"ה" ועד "ג'ינג'י": ספרי הילדים הישראליים '
מ"חסמב"ה" ועד "ג'ינג'י": ספרי הילדים הישראליים
21/04/2018 | 20:55
7
הגדולים

כותבי מעריב בוחרים את 100 היצירות הגדולות והאהובות בתולדות המדינה: הגיבור שהיה אחד משלנו ודיבר באותה השפה, פולחן הלילה של לאה גולדברג וספדת הספרים על הילד הממוצע והפשוט


פרויקט מיוחד לכבוד יום העצמאות: מיטב כותבי "מעריב" בוחרים את 100 יצירות התרבות הישראליות הגדולות והאהובות מאז הקמת המדינה, אלה שקשה לדמיין את התרבות שלנו בלעדיהן, אלה שהשפיעו ועיצבו את התרבות הישראלית ב-70 שנות קיומה. והפעם: ספרי הילדים הגדולים שליוו אותנו בעשורים האחרונים.

"חסמב"ה" - יגאל מוסינזון החל מ־1950

ליד בית הקברות המוסלמי בצפון תל אביב יש מערה חבויה בין סלעים, הצופה אל פני הים התיכון, וחבורת "סוד מוחלט בהחלט" שיכנה את פעילותה בכוכים נסתרים אלו.

מאותו היום שבו גיל, חבר הילדות שלי, גילה לי את חסמב"ה, זנחתי את "וינטו - יד הנפץ האינדיאני", שבעצם המציא אותו סופר אחד גרמני שמימיו לא היה במערב הפרוע ולא ראה אף אינדיאני ולא פגש בחייו שום קאובוי. ירון זהבי נהפך מיד לגיבור שלנו. שלא כמו ג'ון קלייטון השלישי - האנגלי ההוא שגדל בג'ונגל ונודע בכל העולם בשם "טרזן" ורק אצלנו קראו לו טאראזאן ("על העצים") - ירון זהבי היה אחד משלנו ודיבר באותה השפה. והייתה גם תמר סגניתו, שלא רק הוא אהב אותה. גם אנחנו היינו מאוהבים בה בסתר.

היום, ממרחק השנים שחלפו, אני מוכן להודות כאן לראשונה בחיי שגיל היה יותר חסמבאיסט ממני. אצלו בחדר היו מסודרים על המדף כל הכרכים של חסמב"ה לפי סדר יציאתם, ואילו אני הסתפקתי בהחלפתם בספרייה. כשהיינו בכיתה ג', נולד לכל אחד מאיתנו אח קטן. לאח שלי קראו הורי דודי, אבל ההורים של גיל נאלצו להיכנע לו ולקרוא לילד ירון.

בבחינת הבגרות באנגלית התבקשנו לכתוב חיבור על "ספר שהשפיע עלי". אני, כמו כל הנבחנים החנונים, חשבתי איך להרשים את מי שיבדוק את הבחינה, והתלבטתי בין שייקספיר למרק טוויין לצ'רלס דיקנס. לגיל היה ברור שהוא כותב על חסמב"ה. הוא קיבל ציון עשר.

לימים השתלב גיל סדן בטלוויזיה הישראלית והיה לאחד מאנשי החדשות הבולטים בה. הרבה עברנו יחד, ויותר מכך כל אחד לחוד. אבל בין האהבות הסודיות שלנו שמור לחסמב"ה מקום מיוחד של אהבה משותפת. אהבת ילדותנו.

אבי קורן"דירה להשכיר" - לאה גולדברג 1959

זה היה פולחן הלילה. החדר החשוך, אלומת האור המתפזרת מהסלון, הישיבה על מזרן מקופל בין מיטות שני ילדי, ו"דירה להשכיר" על הברכיים. היצירה חוצת הדורות, הספר הקנוני של לאה גולדברג, היה סוגר תמיד את שרשרת הסיפורים לפני השינה. משורותיו נשב הפיוס. רוח ערבית צוננת, שפויה, משעשעת. התקווה הנחושה שנדפה ממנו שלחה את הקטנים שלי אל חלומותיהם. כפי שהיונה השלימה עם הסנאית וכל היתר, כך ייכון שלום גם בין ילדי לדן, המרביצן של הגן. קצר רוח הייתי חותר אל המילים החותמות. הפסוק "שכנים טובים - חיי שלום", היה נאמר בתרועה חרישית, כעדות חותכת לניצחון הטוב, לבוקר חומל שאולי יקרה כבר מחר.

"דירה להשכיר" (משמר לילדים, איירה רות שלוס הנפלאה) ראה אור כסיפור בסערת מלחמת העצמאות, ב־22 באוקטובר 1948, בשבוע שלאחר ההפוגה השנייה. היונה, השבה תמיד לשובך ומסמלת את התשוקה לקורת גג, חיפשה בדיוק חדר שבו תוכל להשמיע את המייתה. פורצי הדרך לנגב במבצע יואב, לוחמי פרוזדור ירושלים במבצע ההר, סיפקו לה את מבוקשה. ועדיין לא שקטה היונה.

ההדפסה השנייה והמוכרת יותר - בספרית פועלים בפברואר 1959 -יצאה חמישה חודשים לפני מהומות ואדי סליב בחיפה. היונה כאילו צפתה את מרי עדות המזרח נגד קיפוחם, וניסתה להזהיר בדרכה. כשרגעה זמנית הארץ, הבינו הכל שיש ללמוד מהיונה, והיא התעופפה אל פנתיאון התרבות הישראלי.

מה שהופך את "דירה להשכיר" לקלאסיקה ישראלית היא העובדה שהיא אינה רק קלאסיקה ישראלית. כל איש מקטמנדו עד טימבוקטו יכול להזדהות עם אהבת האדם שעולה מהספר הזה. אתה מעריץ את האמפתיה של היונה, מזדהה עם עלבון התרנגולת ומנסה להבין את חשש הארנבת. לאה גולדברג מחנכת בלי להיות דידקטית; משרטטת נוסחה אידילית של יחסי אנוש, אך משתמשת בגיר דק; מרסקת דעות קדומות, אבל הפטיש שלה עשוי פוך; מקעקעת גזענות, אולם מילותיה רכות.

70 שנה לאחר שראתה דוכנים, אתה נכנס לדירתה להשכיר של גולדברג ונדחק אל פינת הדילמה. האם ניתן למורא, לדחיית הזר, הלא מוכר, לשלוט בנו או אולי נהיה כיונה המתגברת על החשש, המישירה מבט אל החיים? האם נמאס בשכנינו הנטמעים בתוכנו? האם ניתן יד לגירושם אל מחוזות הרעב וחרפת הקיום? נראה שגולדברג הציבה לפנינו בחירה חד־משמעית: "שכנים טובים - חיי שלום".

מרדכי חיימוביץ


"ג'ינג'י" - גלילה רון־פדר־עמית החל מ־1980

בבניין דירות בשכונה חסרת אופי בחולון של שנות ה־80 לא היה הרבה במה להתנחם, מלבד בדמויות הספרותיות של גלילה רון־פדר־עמית, יגאל מוסינזון או שרגא גפני. נכון, הערצתי את ירון זהבי, מנהיג חסמב"ה שנאבק באויבי היישוב העברי והמדינה וגילם את הצבר המושלם, ועקבתי בשקיקה אחר דנידין, הילד מתל אביב שזכה בכוח־ על, נהפך לרואה ולא נראה, שיגע את סדאם חוסיין ועשה בית ספר לחיל המודיעין הישראלי. אבל לפעמים, בסיומו של יום משמים בבית הספר, מה שבאמת הייתי זקוקה לו הוא מישהו כמו ג'ינג'י של רון־פדר־עמית, או בשמו האמיתי אודי שחר: ילד פשוט וממוצע, כמו כולנו, שכמעט במקרה - כך הייתה ההרגשה - נקלע לככב בסדרה מיתולוגית בת יותר מ־60 ספרים.

ג'ינג'י לא היה המנהיג האולטימטיבי, עטור ההילה והזוהר שכולנו רצינו להיות. הוא לא היה כריזמטי בצורה יוצאת דופן, וחבריו לא הלכו אחריו בעיניים עצומות. גם המציאות שאיתה הוא התמודד לא הייתה כזו של מאבק בבריטים או בפורעי חוק כאלו ואחרים. הדרמה הסוערת בחייו הורכבה ממריבות עם הבת של השכן, מהמאבקים עם אחיו גילי ויורם, מהדינמיקות הכיתתיות ומהתאהבויות הנעורים. כמו שלל קוראיו הלהוטים, ג'ינג'י היה ילד רגיל, אנדרדוג, שהצליח לרכוש את לבם ואמונם של הילדים הישראלים, בין היתר, דווקא בזכות חולשותיו: ציוניו הלא טובים בבית הספר, היחס האמביוולנטי שלו לצבע שערו, העובדה שלא פעם הוא ספג עונש על לא עוול בכפו.

גם אני חלמתי לפקד על חבורת ילדים שתפתור תעלומות מורכבות ותציל אנשים ממוות או מהתנכלות, וגם אני תמיד מצאתי את עצמי בסופו של יום מתמודדת עם הפער בין החלום למציאות ועם קשיי ההתבגרות הרגילים של ילדה מן המניין; הפער בין התקווה של ילד להפוך לדמות בעלת משקל בסביבתו ולזכות להכרה ובין המציאות היומיומית שבסוף כולנו חוזרים אליה. וכאן בדיוק טמון הישגה של רון־פדר־עמית: היכולת לזהות את הפער ולרקום סביבו עלילה שבחיקה אפשר להתבגר, ואפילו להרגיש קצת יותר טוב עם זה.

אורלי עסיס

http://www.maariv.co.il/culture/literature/Article...
לצפיה ב-'70 -70 ספרים '
70 -70 ספרים
21/04/2018 | 19:07
4
14
 ידידתינו הסופרת :שלומית כהן אסיף כתבה 70 ספרים 
על דברים שאמרה בראיון שהתקיים עימה,לרגל יום העצמאות ,
מה שאיחלה לעצמה,ואיזה שירים בחרה להקראה .
בכתבה :
 
 
לצפיה ב-'נסיון נוסף -שלומית כהן אסיף '
נסיון נוסף -שלומית כהן אסיף
21/04/2018 | 19:12
2
4
לצפיה ב-'כתבה על שלומית כהן אסיף עיתון ידיעות /24 שעות/05.03.2018'
כתבה על שלומית כהן אסיף עיתון ידיעות /24 שעות/05.03.2018
21/04/2018 | 19:37
1
9
 
"ספרות ילדים היא לא תחליף לילדים"
 
היא זכתה בפרס ביאליק ובפרס ראש הממשלה, פירסמה 71 ספרים ומאות שירים שאותם ביצעו אריק איינשטיין, בדיסק המיתולוגי "כמו גדולים", יהורם גאון, יוני רכטר ורבים אחרים. בגיל 70, שלומית כהן־אסיף היא אחת ממשוררות הילדים החשובות והאהובות בישראל. בראיון נדיר וחושפני, לרגל זכייתה בפרס אריק איינשטיין לשירה, היא מדברת בכאב על כך שלא הביאה ילדים לעולם. "מתאים לי מאוד להיות אמא, אני מצטערת נורא שאין לי ילדים"
 
זה לא פשוט לתאם פגישה עם הסופרת שלומית כהן־אסיף. היא מגדירה את עצמה "אחרונת הדינוזאורים" ומסרבת להתחבר לסלולרי. התקשורת איתה מתנהלת באמצעות עמוד הפייסבוק שלה ובעזרת הטלפון הקווי בדירתה. רק נהג המונית שמסיע אותה למפגשים בבתי הספר יודע היכן בדיוק היא מתגוררת ומתי היא פנויה.
 
כהן־אסיף היא אחת ממשוררות הילדים החשובות הוותיקות והמצליחות בישראל. היא פרסמה 71 ספרים, אריק איינשטיין, יהורם גאון ויוני רכטר שיתפו איתה פעולה ושרו מיצירותיה ובארון שלה מונחים פרסים יוקרתיים כמו פרס ביאליק, פרס ראש הממשלה ופרס אקו"ם. עכשיו יצטרף אליהם גם פרס מפעל חיים לאמנים ותיקים על שם אריק איינשטיין.
 
אנחנו יושבות ב"קפה גן סיפור" בחולון, עיר מגוריה. רק כשהיא מסיימת לשתות תה אני קולטת שגם על כוס הזכוכית מוטבע שיר שלה. "אני מקווה שהחרוזים משפרים את טעם השתייה", היא מחייכת במבוכה. כהן אסיף שתחגוג בקרוב 70 מעולם לא נישאה ואין לה ילדים. "כמובן שרציתי ילדים", היא אומרת, "מתאים לי מאוד להיות אמא, אבל אני לא אמא. אני מצטערת נורא שאין לי ילדים, וספרות ילדים היא לא תחליף לילדים. כדי לשעשע את עצמי אני אומרת 'מילא שאין לי ילדים, אבל שלא יהיו לי נכדים?' עובדה".
 
מעולם לא נישאת.
 
"אני לא ממש יודעת להסביר למה. זה נתון ביוגרפי, 'לא נשואה'. אני לא יכולה להסביר למה. מדי פעם אני עדיין מציגה לעצמי את השאלה".
 
היו לך אהבות?
 
"בוודאי שהיו לי, אבל אני פטאליסטית. זה לא קרה".
 
יכולת לחוות אימהות ללא זוגיות.
 
"אני לא מאמינה שהייתי מסוגלת לגדל ילד בכוחות עצמי בלבד. אני מגדלת את הילדה שלומית, וזה קשה נורא מפני שצורת החיים שלי שונה. אני מקדימה לישון, בשבע בערב אני כבר במיטה, והשעון הביולוגי מעיר אותי בשתיים בלילה. אני חולמת את השירים והסיפורים וכשאני מתעוררת בלילה אני רוכנת אל הדף, אוחזת בעיפרון, כותבת או מוחקת, וחוזרת לישון עד שש בבוקר. כך הגוף שלי מתנהל. כשיש אירוע נדיר שאני חייבת להגיע אליו זה דורש ממני שינוי לא קל".
 
למה את ממשיכה לכתוב בעיפרון?
 
"מפני שאני הילדה ששכחו אותה. בכיתה א' בבית ספר 'חנקין' בחולון היה טקס של יום שישי. בשיעור 'קלבת שבת' המורה חיה הזמינה תלמיד או שניים והכריזה בצורה חגיגית ופאתטית שהם רשאים לעבור מעיפרון לכתיבה בעט. אליי המורה חיה לא הגיעה, כנראה שכתב היד שלי לא היה מספיק ברור. כיוון שלא עברתי את טקס החניכה נשארתי עם עיפרון".
 
ואת עדיין מרגישה כמו הילדה שנשכחה?
 
"כן, מפני שהיו לכך דוגמאות נוספות. בכיתה ד' חולון אימצה את חיל התותחנים. באותה תקופה למדנו לכתוב מכתב – מוען, נמען, מען – וכל תלמידי שכבת ד' התבקשו לכתוב מכתב לתותחן הפרטי. אחרי שבועיים כל תלמידי הכיתה קיבלו תשובה, חוץ ממני. הייתי נורא עצובה. אחרי חודש מצאתי בתיבת הדואר מכתב ממפקד היחידה שהתנצל על העיכוב. הוא כתב 'המכתב היפה שלך עדיין מסתובב בין חיילי היחידה, אני בטוח שתהיי סופרת'. שמחתי. ביום הולדתי ה־20 קיבלתי מהוריי מתנה, מכונת כתיבה הרמס בייבי, ובאותו מעמד אבי אמר 'שלומית, אני רוצה לגלות לך משהו, ואני מקווה מאוד שלא תכעסי עליי. את זוכרת שחולון אימצה את חיל התותחנים?' ניגשתי לספרייה ושלפתי את המכתב ממפקד היחידה שטמנתי למזכרת באחד הספרים. רק אז אבא שלי גילה לי שהוא היה זה שכתב לי את התשובה כדי לשמח אותי".
 
למה את לא מעלה על הכתב את קורות חייך ברומן למבוגרים?
 
"אני לא מתכננת מה אכתוב ולא מזמינה את החלום. הכתיבה היא חסד וסוד ומחבוא. עכשיו, על סף 70, אני מקווה שאצליח לגעת בדברים שבהם עוד לא נגעתי, אבל כנראה החסד לגדולים עדיין לא הגיע. אני לא מרגישה על כתפיי את כובד השנים וגם לא את כובד הספרים, אלא את כובד הספר הבא שהייתי רוצה לכתוב. אינני יודעת כמה אספיק".
 
גאונה של אבא
כשקיבלה את פרס ביאליק, לפני שמונה שנים, שמרה שלומית כהן־אסיף על התרגשות מאופקת, "מפני שלא ידעתי מה ביאליק חושב עליי ועל כתיבתי". התגובה שלה הייתה שונה לחלוטין כשהתבשרה, לפני כחודש, על זכייתה בפרס מפעל חיים לאמנים ותיקים על שם אריק איינשטיין. הפרס יוענק לה בדיוק בעוד שבוע בטקס חגיגי.
 
איינשטיין היה ידיד שלך?
 
"בילדותי, בראשית דרכי העיתונאית, ראיינתי אותו למדור 'כשהייתי ילד' ב'דבר לילדים'. הוא הזמין אותי לדירתו בתל־אביב, סיפר לי על אביו השחקן והתרשמתי במיוחד מהעובדה שהוא זכה באליפות ישראל בקפיצה לגובה. אינני יודעת איך הספרים שלי התגלגלו לידיו, אבל הוא ביקש מיוני רכטר להלחין שירים שלי והקליט את 'התפייסות', 'דגלי' ו'שותפים' לדיסק 'כמו גדולים'. יום אחד צילצל אליי מישהו מההפקה והזמין אותי לאולפן".
 
הלכת?
 
"לא. אמרתי לעצמי 'מי אני שאגיד לאריק הגדול איך לשיר?' חשבתי, ואני עדיין חושבת, שאמנות צריכה לזרום מעצמה ללא התערבות. זמן מה אחרי ההקלטה אריק צילצל וסיפר לי שעל פי בחירתו צילמו את 'שותפים' לתוכנית 'סיבה למסיבה' עם רבקה מיכאלי, ובשישי בערב, כשישבתי מול הטלוויזיה, שמעתי אותו בפעם הראשונה".
 
גם יהורם גאון גילה את שכיות החמדה שבספריה. "הוא הקליט 50 שירים שלי לסדרת הטלוויזיה 'גאון של אבא'. הטנור של יהורם הזכיר לי את קולו של אבי, שהיה חזן בבית הכנסת וגם תקע בשופר. ביקרתי כמה פעמים בצילומים וזו הייתה חוויה. מוזיקאים רבים שולחים אליי שירים שלי שהולחנו על ידם ומבקשים את חוות דעתי. לכולם אני עונה 'סליחה, אבל קשה לי לשפוט סקיצה'. עכשיו מועלים שני מחזות על פי שיריי: 'נשיקה בכיס' במדייטק, עם מוזיקה של דידי שחר, ו'מחשבות שאינן רוצות לישון' שהלחין נדב ויקינסקי בהפקת תיאטרון באר־שבע, אז קיבלתי עשרים שירים מולחנים בבת אחת".
 
כשאת כותבת, את חושבת על הלחנה?
 
"ממש לא. בהלחנה אני רואה סוג של תיווך ביני לבין הקוראים. עד שאני שומעת את השיר המולחן בשלמותו זו חידה. אבל כששיר שלי מתנגן ברדיו אני שמחה. זה מפצה אותי על החלום שלא הוגשם. בילדותי רציתי להיות זמרת, חשבתי שיש לי קול יפה, ורק בגיל 12 השלמתי עם העובדה שאין לי קול ושאני גם מזייפת. לא חוויתי את זה כמשבר, זה כמו שאני לא יכולה להיות שחקנית כדורסל, אבל עד היום, כשאני רואה זמרת עם גיטרה, יש בי צביטה של קנאה".
 
למה הפכת משלומית כהן לשלומית כהן־אסיף?
 
"היה לי קשה עם שם המשפחה כהן, הרגשתי שעם השם הזה לא אוכל להפוך לפופולרית. יש המון כהן במדינה וחיפשתי שם ייחודי. בחרתי ב'אסיף' בעקבות חלום שחלמתי ושאני מעדיפה לשמור לעצמי. רק בספר העשירי שלי עשיתי את השינוי. לא העזתי לשנות כל עוד אבי היה בחיים. חששתי שזה יפגע בו. גם חששתי ששינוי השם יבהיר לו שלא אנשא".
 
לא העזתי לומר
כהן־אסיף נולדה בעיראק ומגיל שנתיים היא מתגוררת בחולון. "זו העיר היחידה בעולם שבה יש לי תחושה של שייכות וגם של בעלות. כאן עומד העץ שנטעתי, וזה הגן בו שיחקתי בילדותי. אני מאמינה שאילו גרתי מול הים הכתיבה שלי הייתה שונה. כיוון שאני גרה בעיר של חול, למדתי מגרגירי החול את מה שאיש של ים לומד מהים. לפעמים השירים שלי קצרים כמו גרגירים. עם כל שיר נושרים גרגירי חול מגופי ואני מתקלפת".
 
 
לצפיה ב-'המשך'
המשך
21/04/2018 | 19:44
7
 
מאז ומתמיד שמרת בסוד את גילך.
 
 
"נכון. תאריך הלידה שלי הוא פרט ביוגרפי שלא הרגשתי צורך לחלוק אותו עם הקוראים. אבל עכשיו, לראשונה בחיי, אני מוכנה לגלות. כבר אי אפשר להסתיר מפני שהתאריך מעוגל ועגול. נולדתי ב־48', ב־5 באפריל, הלילה בו החל מבצע 'נחשון'. האמת? זה גיל מפחיד. אני מסתכלת על שתי הספרות ושואלת 'אני עשיתי את 70 השנים האלה? אז איפה הילדה בת השבע?' בתוכי אני עדיין מרגישה ילדה".
 
 
ילדה שחלמה להפוך למשוררת ילדים לאומית?
 
 
"לא ולא. חלמתי לשיר, אבל גדלתי בבית של ספרים. בגיל 18, כשחשבתי לעסוק בבימוי קולנוע, נשלחתי לראיין את אברהם שלונסקי עבור 'דבר לילדים' והראיתי לו שירים לגדולים שכתבתי. הוא קרא ואמר 'אני מרגיש שכדאי לך לכתוב אגדות ולכתוב לילדים'. רק איש כמוהו היה יכול לזהות את הניצוץ הפנימי. אחר כך הוא פירסם כמה משיריי ב'על המשמר'. בזכות שלונסקי התחלתי לכתוב לילדים וזה התחיל לזרום. גם ליוסי בנאי היה חלק בכך. באתי לראיין אותו ובסיום הפגישה הוא אמר 'זו הפעם הראשונה שאני מתראיין אצל עיתונאית שהיא לא עיתונאית. אני חושב שאת משוררת. תעזבי את העיתון ולכי לכתוב שירים'. נעלבתי נורא. לימים הבנתי שהוא צדק ושזו הייתה המחמאה הכי גדולה שיכולתי לקבל. אני מוקירה לו תודה".
 
 
כתבה מרגשת
לצפיה ב-'היא מדהימה כסופרת וכאדם'
היא מדהימה כסופרת וכאדם
22/04/2018 | 00:01
2
לצפיה ב-'שלום'
שלום
21/04/2018 | 09:35
2
11
שלום
גש הלום שלום
יש מהומה בסביבה עלולה לפרוץ מלחמה
היית צריך להגיע כבר אתמול
והיום אתה לא פה עדיין-
למה תתמהמה  ,למה אתה מחכה ?
נעלמת שלום –היש סיכוי שתחזור
אולי אתה חלום
או שמא רק פרי  הדמיון
האם למחר תגיע ?  התוכל להבטיח
העם פה לא רגוע ואפילו במצב גרוע
כל יום מצפה לך בתקווה שתגיח
רק  שהייאוש לא יתפוס את מקומך
ולא המלחמה, כי אז  נהיה בבעיה
היהודים-הישראלים עלולים לברוח  מהמדינה
אז האדמות יהיו הפקר ויגיעו  לחורשי המזימה,
אתה הרי יודע שאויבינו  רוצים ברעתנו,
אז אנא שלום   תגיע  גש הלום תפתיע
ואז נדע שאתה  אמיתי , לא חלום ולא הזיה,
,נ.ב.  מבטיחים לקבל אותך בפרחים
ולפרוס לכבודך שטיחים אדומים

לצפיה ב-'שחרזדה '
שחרזדה
21/04/2018 | 18:51
1
4
 שחרזדה  
לשיר שלך
יקשיב  ודאי גם השלום 
----ובוא יבוא. 
 אכן כולנו בתקוה.
תודה שחרזדה
 
שיר :שלום על העולם
ניסן פרידמן 
איתן מסורי 
 
"ביחד  
בואו ונשיר כולם 
שיר שלום על העולם 
שיר חזק כמו תפילה 
יאיר את השמים, מים. 
בוא ונשיר כולם 
שיר שלום על העולם 
שיר חזק במקהלה 
כשמש העולה." 
 
https://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=628&wrkid=10494
 
לצפיה ב-'תודה חולית-אמן'
תודה חולית-אמן
21/04/2018 | 19:23
לצפיה ב-'מה הילדים שלכם קוראים? נסו לתת להם לקרוא ביוגרפיות '
מה הילדים שלכם קוראים? נסו לתת להם לקרוא ביוגרפיות
19/04/2018 | 23:29
28

נטע שפירא

כולנו יודעים שחשוב שהילדים יקראו, אבל מה הם קוראים? אם גם הילדים שלכם קוראים פנטזיה ופנטזיה, קבלו המלצה חמה לגוון את מדף ספרי הילדים והנוער, ולהתחיל דווקא בביוגרפיות.


למה דווקא ביוגרפיות?  

כי החיים עולים על כל דמיון, כמובן.

קודם כל, קריאת ביוגרפיות היא חוויה מהנה ומרתקת. זו סוגה נהדרת שלא זוכה ליחסי ציבור ראויים. מעבר להנאה, ביוגרפיה טובה פותחת צוהר לתקופה היסטורית ומקרבת את העבר להווה. הקריאה מרחיבה את זווית המבט ומקנה ידע שנחרת בזיכרון. העובדה שמדובר בסיפור אמיתי עושה רושם גדול על הילדים, ומולידה שיחות מרתקות בבית.

השתכנעתם? גם אם לא, ממליצה פשוט לנסות.

המלצות על ביוגרפיות, מהכבד אל הקל.


שרה גיבורת ניל"י ואנחנו

דור שלם של ילדים גדל על הביוגרפיות שכתבה דבורה עומר וקשה להגזים בהשפעתן על הזיכרון הקולקטיבי שלנו. בדברי הפרידה אחרי מותה, כתבה עליה עטרה אופק "היא הפכה שמות של רחובות לבני משפחה". לא כל ילד היום יצלח בקלות את ספריה של עומר, אבל מי שיקראו את קול קרא בחשיכה, את שרה גיבורת ניל"י או את הבכור לבית אב"י יגלה שדמויותיהם של הרצל, שרה אהרונסון ואליעזר בן יהודה נחקקו בליבו יחד עם הבנה של התקופה בה הם חיו. רשימה מעמיקה על חשיבות פעלם של עומר ואחרים בכתיבת הביוגרפיות של אישים מרכזיים בציונות אפשר לקרוא כאן בבלוג אפלטון של אורי קציר. את ספריה של עומר אפשר להשיג בהוצאת דני ספרים.למיטיבי קרוא כדאי לחפש גם את סדרת הספרים  ראשונים בארץ שהוציא מכון יד בן צבי. חלקם ארוכים וכבדים, ומיועדים למי שכבר התאהב בז'אנר, אני קראתי ומאוד נהניתי. אלו שזוכרים את "הצנחנית שלא שבה" או גיבור חידה (על טרומפלדור) ויתר  הספרים בסדרת  נועזים, יכולים לשמוע אותם מוקלטים או למצוא אותם בחנויות ספרים משומשים דוגמת סיפור חוזר.


יש חיים אחרי דבורה עומר, ביוגרפיות עכשוויות מומלצות לבני נוער

כמה וכמה סופרים הוציאו בשנים האחרונות ביוגרפיות וספרים תקופתיים מענינים ומעודכנים. הסופרת תמר ורטה זהבי כתבה כמה ביוגרפיות מרתקות המתאימות לגילאי 11-15. הביוגרפיות המוצלחת בהן, לטעמי, היא מרטין, העוסקת בדמותו של מרטין לותר קינג. הספר הכיר לילדים פרק בהיסטוריה האמריקאית שאינו נלמד בבתי הספר והוביל לשיחות מרתקות בבית. עוד ספרים בסדרה: ואנגרי, מנדלה, וגנדי.


האוטוביוגרפיה אני מלאלה תקרב את הילדים לסיפורה הדרמטי של נערה בת גילם שמאבקה למען השכלה לילדות ונשים הביא אותה גם לבית החולים וגם לקבלת פרס נובל.

הספר הביתה מערבות השמש של אורי אורלב הוא אחד הספרים האהובים אצלנו בבית. אורלב מפליא לכתוב ביוגרפיה של ילד שחי עם משפחתו בכפר קזחי בתקופת מלחמת העולם השניה. סיפור חיים מרתק ומלא אופטימיות שמתאר את מסעה של המשפחה מהעיירה בפולין, אל החיים בקזחסטן תחת שלטון קומוניסטי (חלק מילדי שמעו על סטלין לראשונה בספר זה) הבריחה והעליה לארץ.


אפשר להציע לילדים גם ספרי פרוזה המתרחשים על רקע היסטורי כמו למשל אני לא גנב של תמי שם טוב, המפליא לתאר את החיים בוורשה שלפני מלחמת העולם השנייה. הספר נער אחד עקשן, שכתב  יאנוש קורצ'אק, מספר את סיפורו של לואי פסטר , אורי של אסתר שטרייט וורצל מתאר את חיי בני הנוער טרום קום המדינה וגבעת האיריסים השחורים של יצחק נוי פותח צוהר ליחסי המעברה והישוב הוותיק.למי שספרים אלו קשים או ארוכים מדי, ממליצה מאוד להתחיל מספריה של אורה מורג, במיוחד נהנו אצלנו מ'בעקבות הבית הנעלם' ומ'אניגמה'.

את רוב הספרים אפשר לקרוא גם בפורמט דיגיטלי או להאזין להם באפליקצית ICast.


בשולי הדברים - סדר חדש במדפים והמסקנות בעקבותיו:

בשבוע שעבר החלטתי לסדר את מדפי הספרים בבית. שמתי לב שהילדים גדלו אבל הספרים הנגישים על המדף מתאימים לגילאים צעירים יותר. הפעולה הפשוטה  של סידור המדפים מחדש, עוררה עניין וגרמה לילדים לעיין בספרים שמזמן העלו אבק. נסו להניח בהישג ידם של הילדים ספרי תצלומים, אטלסים לילדים, ספרים על גוף האדם, הם יופתעו לגלות שהחיים מעניינים יותר מכל פנטזיה.

בקרוב אכתוב פוסט נפרד על ספרי עיון לילדים צעירים. בינתיים, אם יש לכם המלצות על ביוגרפיות לילדים ולנוער, מוזמנים להוסיף ממש כאן בהערות.

https://www.lomedet.net/single-post/2017/08/20/%D7...

דרך  https://www.korebasfarim.com/2018/04/19/links-3/
לצפיה ב-'חג שמח '
חג שמח
19/04/2018 | 10:45
2
7
לכול חברות הצוות היקרות ולבני משפחותיכן
למור  האיכפתית מנהלת האשכול אתר תפוז 
לכול ידידי הפורום וקוראיו
חג עצמאות שמח !.
 
לצפיה ב-'חג עצמאות שמח'
חג עצמאות שמח
19/04/2018 | 11:20
2
לצפיה ב-'עצמאות שמח -ומזל טוב 70 למדינה'
עצמאות שמח -ומזל טוב 70 למדינה
19/04/2018 | 13:53
5
בשבעים שנות המדינה
שבו יהודים מכול רחבי העולם לגבולם
והיא משמשת כקיבוץ גלויות
ואילו אחרים עזבו כדי להגיע בעולם הגדול לגדולות
אולי כי שבעו מהנעשה במדינה
חושבים שטוב יותר במדינות אחרות
במשך שבעים שנה רוצים אויבנו לזרוק אותנו לים
אך לא צלחה הדרך בידם.
המדינה כבר בגיל מתקדם אך צעירה ברוחה
לפניה עוד דרך ארוכה, קודם עליה להגיע לגבורות
ומשם להמשיך הלאה לבנות ,להיבנות ולהגיע לתובנות .
לפתח כלפי האחר והשונה סבלנות וסובלנות
להצמיח פרח ודשא בכול השדות.
כן הדרך עוד ארוכה ומלאה מהמורות
אך יש לנו בנפש מספיק תעצומות
להיות מדינה בין המעצמות החזקות והמובילות.
מזל טוב מדינה מאחלת לך שנים רבות טובות יפות וחזקות
לצפיה ב-'ונזכור את כולם'
ונזכור את כולם
18/04/2018 | 08:18
1
10
לצפיה ב-'לזכרם '
לזכרם
18/04/2018 | 09:29
5
בראש מורכן עם כאב בלב. 

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא התמודדות עם ילדים בעת גירושין
אירוח בנושא התמודדות...
ביום שלישי, 1.5, תתארח בפורום מעיין אטיה, מדריכת...
אירוח בנושא התמודדות עם ילדים בעת גירושין
אירוח בנושא התמודדות...
ביום שלישי, 1.5, תתארח בפורום מעיין אטיה, מדריכת...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ