לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן

פורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום כלבים

ברוכים הבאים לפורום כלבים,

הפורום הוא מקום מפגש לאוהבי כלבים בכלל ולבעלי כלבים בפרט, והוא נועד לשמש במה להחלפת ידע, ניסיון, חוויות ועצות בנושא כלבים, גידולם, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הפורום נועד גם לעודד אוהבי כלבים לסייע ולתמוך בהצלת כלבים נטושים, לעודד טיפול אחראי ויחס הוגן לכלבים, ולעודד עיקור וסירוס כלבים.

הפורום נועד לשרת אותנו הגולשים, ועל כן חשוב שתשרור בו אווירה נעימה וחברית.

לכן כל אחד מוזמן לבטא את עמדותיו ולהביע את דעתו בחופשיות, יהיו עמדותיו אשר יהיו, אך יש להקפיד על תרבות דיבור נעימה וראויה בפורום.

בפורום לא יותרו שימוש בשפה בוטה, ואף לא השמצות או התקפות אישיות כנגד גולשים או כנגד אנשים או גופים, אף אם אינם גולשים בפורום.

הנה קישור לתקנון הפורום המלא - נא קראו אותו.

גלישה נעימה.

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
נא  קראו  את  תקנון הפורום  לפני  שאתם  מתחילים  לכתוב  בו !

קחו את העצות הניתנות בפורום בעירבון מוגבל. זכרו כי העצות עלולות להתברר כשגויות ולא נכונות.
בכל מקרה, העצות הניתנות בפורום אינן מהוות תחליף להתייעצות ולביקור אצל וטרינר, או לפניה לבעל מקצוע מיומן ומנוסה.

המשך >>

לצפיה ב-'נשכנות (המשך להודעה קודמת)'
נשכנות (המשך להודעה קודמת)
06/12/2016 | 12:15
3

שלום לכל חברי הפורום,
כתבתי לכם פה בפורום ב-29/10, וניסיתי להקפיץ את השרשור, לא כל כך עבד. בכל זאת, מבקשת שוב את עזרתכם בקשר לגורה שאימצנו- ברנדי שמה (בת 4 חודשים בערך, קצת פחות).
אני אפתח בשאלה- מה הרמה הנורמלית לנשכנות ולביטוי על ידי נשיכה, ובאיזה גיל זה כבר מתחיל להיות חשוד ורע?
אספר מה קורה- אני והבן זוג שלי מרגישים שברנדי ממש לא נינוחה. מצד אחד היא מראה ביטויי ביטחון כמו לשכב על הגב שנלטף לה את הבטן, או שינה לצד הספה שעליה אנחנו יושבים או לצד הרגליים שלנו כשאנחנו במטבח (אינטרס..?) אבל מצד שני, בכל פעם שאנחנו משחקים איתה זריקה והבאה, אז כשאנחנו לוקחים את הצעצוע ממנה כדי לזרוק שוב, ומנסים לתת לה פקודות תוך כדי, במקום לבצע את הפקודות, היא פשוט מתחילה לנשוך אותנו! יש פעמים שזריקת הצעצוע גורמת לה להרפות, ויש פעמים שהיא פשוט מתעלמת מהצעצוע וממשיכה לנשוך אותנו. אנחנו מנסים להכניע אותה פיזית, אבל היא פשוט עוד יותר מוטרפת לנשוך אותנו בגלל זה, היא ממש קופצת עלינו ונושכת את הבגדים ואת הידיים, וגם את הרגליים. עד שמתייאשים וסוגרים אותה במקום שלה (לא מאחורי דלת, היא יכולה לראות אותנו). 
מה שקורה כשהיא במקום שלה, ממשיך להדאיג אותנו. לפעמים היא הולכת לישון, אבל לפעמים היא פשוט קורעת את הכרית של המיטה שלה, ולועסת את הקירות! ניסינו לקנות את המרה הזו שמשפריצים, אבל יש מקומות שזה פשוט לא עובד, כמו הקירות למשל. לפעמים אנחנו חושבים שיציאה מהמקום תרגיע אותה, אבל היא ממשיכה בשלה בנשיכות. 
אני אישית מרגישה שהיא עצבנית מאוד ולא נינוחה. אני לא יודעת לפרש את ההתנהגויות שלה. אנחנו באמת מנסים להשרות רגיעה בבית ומרעיפים עליה המון אהבה, כי היא באמת מתוקה אמיתית, עד שהיא משתגעת.... וזה קורה לא מעט. 
יש לציין שאנחנו קוראים כל הזמן מאמרים וכתבות ובאמת מנסים ליישם הכל, אבל משום מה שום דבר לא עובד עליה... ואנחנו מנסים במשך ימים, לא שעה או שעתיים. לכל דבר חדש שאנחנו קוראים אנחנו נותנים ניסיון של זמן שנראה לנו מספיק בשביל לראות סימני שיפור.
מקווה שאני מובנת, כי היום יום איתה מאוד מגוון ואני לא רוצה להלאות מידי בפרטים...
אשמח לעצות לפחות ממה שכתבתי כאן.

המון תודה על כל עזרה!!
אלה.

לצפיה ב-'מזון רפואי יורינרי לכלבים -שאלה'
מזון רפואי יורינרי לכלבים -שאלה
05/12/2016 | 07:16
4
29
יש לי פודלית בת 5 וחצי, שבעקבות דלקת בדרכי השתן, התגלו קריסטלים בשתן ונאמר לי ע"י הוטרינר כי יש לעבור לאוכל רפואי - יורינרי.
לאחר כשבועיים שהיא אוכלת את האוכל הזה (הרטוב), שמתי לב הבוקר כי היא "עשתה פיפי" במקום בו ישנה. זה לא הריח ריח חריף של שתן אבל זה היה על הספה... ממש היתה "שלולית". האמת שהיא נראתה מופתעת בעצמה מהרטיבות...
האם זו תופעת לוואי של האוכל החדש?
תודה רבה לעונים....
לצפיה ב-'קשה לי להאמין שמדובר בתופעה של האוכל מאחר ועברו כבר שבועיים'
קשה לי להאמין שמדובר בתופעה של האוכל מאחר ועברו כבר שבועיים
05/12/2016 | 09:23
15
מאז שמקבלת את האוכל הזה , אני ממליצה להתייעץ עם הוטרינר ולבדוק האם האוכל עוזר לדלקת , כלב לרב ינסה ככל שהוא יכול להתאפק ולא לעשות איפה שהוא ישן לכן אני חושבת שכן מדובר עדיין בדלקת 
שווה להתייע עם הוטרינר

מיכל כהן - מבט הכלב
בית הספר להכשרת מאלפים - בהנהלת שימי כהן 
מאלפת ומומחית להתנהגות כלבים

לקבלת מדריך חינם לבעלי כלבים היכנסו לקישור 

מייל: mabatakelev.m@gmail.com 
אתר: http://mabatakelev.com/
פייסבוק: https://www.facebook.com/mabatakelev.School/
לצפיה ב-'האם הכלבה מעוקרת? האם טופלה באנטיביוטיקה?'
האם הכלבה מעוקרת? האם טופלה באנטיביוטיקה?
05/12/2016 | 12:45
1
12
לרוב הטיפול האנטיביוטי ארוך (שבועיים אני חושבת), האם היא טופלה?
היא מעוקרת? לפעמים אחרי ייחום מופיעה דלקת
לצפיה ב-'קיבלה אנטיביוטיקה והיא מעוקרת'
קיבלה אנטיביוטיקה והיא מעוקרת
05/12/2016 | 15:17
13
קיבלה טיפול אנטיביוטי במשך 10 ימים - אופלודקס.
מעוקרת מכיל שנה וחצי.
לצפיה ב-'אני מציעה לחזור לבדיקה יסודית אצל הווטרינר.'
אני מציעה לחזור לבדיקה יסודית אצל הווטרינר.
05/12/2016 | 19:29
16
כלבים אינם אמורים להשתין במקום שבו הם ישנים.

לא נראה שזה קשור לאוכל החדש, לדעתי יותר סביר שקשור לדלקת שלא חוסלה או לבעיה בריאותית אחרת, אבל רק הווטרינר יוכל לתת תשובה סופית בהתבסס על כל הממצאים יחד.
לצפיה ב-'אימוץ כלב- הכנה'
אימוץ כלב- הכנה
03/12/2016 | 17:36
15
68
היי:)
אני מאמצת כלב אבל לפני שאני מכניסה אותו לבית, אני רוצה להיות כמה שיותר מוכנה אליו. 
הכלב היה באומנה לתקופה וחזר לפנסיון. תהיה לי עבודה לא קלה על אילוף הכלב אבל ניראה שהוא בסהכ ניתן לאילוף. כמה שאלות:
מקלחת- לפי בעליו באומנה, הוא ניסה לקלח אותו אבל לא היה פשוט. אשמח לייעוץ כיצד לקלח אותו בלי יותר מידיי סיבוכים. 
אוכל- הבנתי שיש כמה סוגי אוכל. להתחיל בקטן, לראות למה הוא מתחבר יותר? איך אדע אם הוא מתפנק או פשוט לא אוהב?
צרכים- כמה פעמים יש להוציא? האם באמת שעה קבועה היא נחוצה? 
יציאה מהבית- אינני יודעת איך הוא יגיב כאשר אצא מהבית. אני חושבת שכאשר אביא אותו אצא לפרקי זמן קצרים ואז אראה את התגובה שלו בבית (אם היו נשיכות\ הרס של חפצים..) נשמע אפקטיבי? אשמח להדרכה נוספת..

כמובן שאשמח לכל ייעוץ שהו כיצד להכניס כלב חדש הביתה (אחד כזה שההסטוריה שלו לא ידועה וכניראה לא ככ .. וורודה). 
תודה לכל המשיבות והמשיבים!:)

לצפיה ב-'ראשית - מזון:'
ראשית - מזון:
03/12/2016 | 20:40
3
52
צריך לברר לאיזה מזון הוא רגיל. אם המזון נחשב איכותי ומיטיב עם הכלב - אין סיבה להחליף. אם המזון נראה לא איכותי או לא עושה טוב לכלב - הייתי רוכשת מזון שנחשב לטוב ולא מחליפה אלא אם כן יתעוררו בעיות (אם כי בהחלט אפשר לקנות מזון של אותה חברה בכמה טעמים כדי לגוון). אם משנים לו את סוג המזון, יש להרגיל אותו בהדרגה, כלומר תחילה להוסיף מעט מהמזון החדש למזון הישן ולוודא שהכלב מגיב טוב, ואז להגדיל בהדרגה ולאט לאט את כמות המזון החדש, עד שיחליף לגמרי את הישן. מעבר מיידי או מהיר מדי למזון חדש עלול לגרום לבעיות בקיבה, גם אם המזון כעקרון טוב ומתאים לכלב.
צרכים: לא כתבת בן כמה הכלב, אך בהנחה שכבר אינו גור, יש להוציא לצרכים 3 פעמים ביום לפחות. היות שטיול גם נועד כדי לאפשר לכלב להכיר את הסביבה, כולל אנשים וכלבים אחרים (דבר שמונע בעיות התנהגות), להוציא אנרגיה, להפיג שעמום ולהוסיף עניין וגיוון לחייו (שוב, דברים חיוניים לרווחתו הנפשית והתנהגותו התקינה של הכלב), רצוי שלפחות אחד הטיולים יהיה ארוך כמה שיותר ויכלול בילוי בגינת כלבים או בחברת כלבים אחרים, אם יש אפשרות כזו.
יציאה מהבית: אכן כדאי לפעול בהדרגה ולראות תחילה איך הוא מגיב להעדרות קצרה. אם הכלב יהרוס את הבית בזמן ההעדרות שלך, יש אפשרות לתחום אותו במרחב קטן עם תעסוקה, כמו צעצועי לעיסה שונים, עצמות לכרסום וכד'. אני לא יודעת מה גודל הכלב, אך אם מדובר בכלב לא גדול, גדר גורים רגילה בהחלט יכולה להספיק.
באשר למקלחת - במה מתבטא הקושי? הכלב מפחד או תוקפני? אולי חוה איזו טראומה בעבר בהקשר זה? לא לגמרי ברור מה בדיוק קרה ממה שסיפרת.
בכללי, אם תמצא את עצמך מתקשה בחינוך ואילוף הכלב בגלל חוסר ניסיון או קושי עם הכלב הספציפי, מומלץ מאוד לפנות למאלף, לפחות לקבלת אבחון והכוונה, כדי לא לקבע התנהגות בעייתית ולמנוע בעיות בעתיד.
לצפיה ב-'הכלב כניראה בן שנתיים- שנתיים וחצי.'
הכלב כניראה בן שנתיים- שנתיים וחצי.
03/12/2016 | 21:31
2
44
לגבי המקלחת הוא רק אמר לי שפחד וממש נמנע ממנה. לפי דבריו, הוא לא תקף וגם בכללי לא כלב תוקפני. 
תודה:)

לצפיה ב-'אם הכלב פוחד ממקלחת, מצטרפת לדעה'
אם הכלב פוחד ממקלחת, מצטרפת לדעה
04/12/2016 | 03:52
1
58
שכדאי להניח לו בינתיים ולתת לו קודם להתרגל אלייך ולמקום החדש. אם הכלב לא מלוכלך במיוחד, לא חייבים לעשות מקלחת בזמן הקרוב, אלא לסרק היטב את הפרווה ולשים תכשירים/קולר נגד פרעושים וקרציות.
אם את לא מסתדרת לבד עם השטיפה גם כעבור זמן, יש ספרי כלבים (שבין היתר גם מקלחים, מברישים ומטפחים) שבאים הבייתה עם מספרה ניידת או שאפשר לבוא למספרה שלהם. ספרי כלבים מנוסים ועם גישה טובה לכלבים יכולים אולי להצליח היכן שאדם בודד ולא מנוסה מתקשה.
לצפיה ב-'Kalla נתנה לך תשובות נהדרות '
Kalla נתנה לך תשובות נהדרות
04/12/2016 | 12:33
27
בהחלט כדאי להתכונן ולהיות ערוכים, אך תמיד יתעוררו בעיות בלתי צפויות ואני מצאתי שקריאה בפורום והתייעצות מאד עוזרת ומכוונת. 
שאלה נוספת- מה סוג הכלב? 
לצפיה ב-'בהצלחה '
בהצלחה
04/12/2016 | 03:21
3
42
זה טוב שאת נכנסת לסיפור הזה בידיעה שיהיה צורך באילוף... ככה לא יהיו לך הפתעות.
את מתכוונת לאלף לבד או להעזר במאלף? אם את מתכוונת להעזר במאלף, אז הייתי מציעה, ליצור כבר עכשיו קשר עם מאלף, שיוכל לעזור לך לקבל את הכלב הביתה, ויגיד לך איזה עזרים הוא יצטרך בשביל האילוף. יש מאלפים שמשתמשים בכלוב ויש כאלה שלא, אם המאלף שלך בכיוון של כלוב, אז אולי כדי להכין אותו מראש.
לדעתי האישית כדי לך מאוד לקחת כמה שעורי אילוף מיד בהתחלה כדי שתתחילו ברגל ימין, קל מאוד לטעות, ולתקן התנהגות יותר קשה מללמד את ההתנהגות הנכונה בפעם הראשונה. בגלל שאת יודעת שהכלב עבר לא מעט בחייו ויכול להיות שיש לו טראומות או פחדים, הייתי מתייעצת עם מישהו מקצועי שיכיר אותך ואת הכלב וילווה אותכם בתהליך ההכרות עם הבית החדש.

לגבי המקלחת, הייתי עוזבת את זה לגמרי עד שהכלב יתרגל לבית החדש. רוב הכלבים לא אוהבים מקלחת, ולחלק מהם מקלחת יכולה להיות די טראומטית, אם מראש את יודעת שזה מכשול אז הייתי עוקפת אותו בינתיים... תני לו להתרגל ותתרגלי אליו... בינתיים תברישי אותו, רוב הליכלוך יורד בהברשה.

לגבי עשית צרכים, גור בין 8 שבועות שמגיע לבית חדש צריך לצאת לעשות צרכים בחוץ כל שעתיים, כלב בוגר שמורגל לגמרי לעשות צרכים בחוץ צריך לצאת 3 פעמים ביום... הכלב שלך נמצא איפשהו בינהם.
האם בבית האומנה הרגילו אותו לעשות צרכים בחוץ והאם הוא היה עקבי עם זה ועשה רק בחוץ? 
האם בפנסיון הוא יצא לעשות צרכים בחוץ או שהוא עשה בכלוב?
אם הוא רגיל לעשות צרכים בחוץ אז שלוש פעמים ביום זה מספיק, אחת מהיציאות, הבוקר או הערב, צריכה להיות יציאה ארוכה יותר ובה תאפשרי לכלב להוציא מרץ, כמו טיול ארוך יותר, עם הליכה מהירה או ריצה, שיחרור בפארק הכלבים אם הוא ידידותי לכלבים אחרים... בכל מקרה לא לשחרר אותו בשום אופן במקום לא מגודר מיד בהתחלה כי הוא עלול לברוח, את צריכה לעבוד איתו על הפקודה 'אלי' ורק כשהוא מבצע את זה בצורה מושלמת ואחרי שהתרגל אליך ולבית ולסביבה החדשה, רק אז תוכלי לנסות לשחרר אותו במקום לא מגודר.

סדר יום קבוע הוא בהחלט רעיון טוב שיעזור לכלב להשתלב בבית יותר מהר, כשהכלב יודע למה לצפות ומבין את הציפיות ממנו אז המצב הוא מצויין. תקפידי על סדר פעולות קבוע, למשל אחרי הטיול הוא מקבל אוכל וכ"ו.

לגבי השארה של הכלב לבד בבית, שוב, אני לא יודעת באיזה מצב תקבלי את הכלב ועד כמה הוא מחונך להיות לבד בבית, בנוסף עם כל העבר שלו, יש סיכוי שיש לו חרדות נטישה שיכולות להיות מתורגמות להרס חפצים. במקומך, הייתי מנסה לקבל את הכלב בתחילת סוף השבוע (יום חמישי אחה"צ אם את לא עובדת ביום שישי) והייתי מעבירה איתו את כל הסופ"ש בלי להשאיר אותו לבד בשביל שתכירו קצת אחד את השני והוא יכיר את הבית. ביום ראשון הייתי משאירה אותו לבד בשטח תחום שבו אין דברים שהוא יכול להרוס, בשביל לתחום את הכלב אפשר להשתמש בחדר עם דלת (למשל אמבטיה),או בשער לתינוקות שאפשר להתקין על משקוף של דלת, ועוד אפשרות היא גדר גורים אבל אם הכלב חזק וגדול הוא יכול להפיל אותה - זה פתרון שמתאים לכלבים קטנים ולגורים. הפיתרון הנוסף הוא כלוב, אבל זה חייב להיות תהליך שתעברי בעזרת מאלף, כי חשוב שהיחס של הכלב ל"כלוב" יהיה יחס כאל "מערה" שלו שבה נוח לו ונעים לו וזה מקום שיתן לו בטחון, אם תשתמשי בכלוב בצורה לא נכונה הכלי הזה כבר לא יהיה אפקטיבי בעתיד.
כשאת משאירה אותו לבד, צריך להשאיר לו כמובן אוכל ומים, ובנוסף רצוי להשאיר לו צעצועים מעניינים לשחק איתם. רוב צעצועי הכלבים מבוססים על אוכל, למשל הקונג הוא חרוט מגומי, שממלאים אותו באוכל והכלב "עובד" במשך זמן מסויים לאכול את האוכל שנמצא בחרוט. או הצעצוע בתמונה המצורפת הוא צעצוע שלתוכו מכניסים אוכל לכלבים או חטיפים והכלב צריך "לעבוד" בשביל להוציא אותם.

כשאני כותבת "לעבוד" הכוונה היא להיות עסוק ומרוכז במטרה מסויימת במקום להרוס את הבית. זה חשוב לכלב שנשאר לבד לפרק זמן ארוך, כי כלב עם אנרגיה (שלא הוציא מספיק אנרגיה בחוץ) ומשעמם לו בבית, זה מתכון כמעט בטוח לבעיות. והתעסוקה הכי פשוטה וטובה היא עצם לעיסה עסיסית (לא עצמות עוף ובטח לא עצמות עוף מבושלות כי הן נשברות בצורה חדה מאוד ויכולות לגרום לנזק לכלב(לקרוע איברים פנימיים), עצמות בקר זה מעולה.

בהצלחה ותחזרי להתייעץ

הנה לינק למאמרים בפורום את יכולה למצא את זה גם תחת כלים ומידע:
לצפיה ב-'ועוד משהו'
ועוד משהו
04/12/2016 | 03:54
2
26
אם את מתכננת לתחום את הכלב ביום ראשון בבוקר, למשל בחדר אמבטיה, אז רצוי להרגיל אותו לזה בהדרגה, וכבר במהלך סוף השבוע להכניס אותו לשם בפעם הראשונה לכמה שניות כשאת מחוץ לדלת ולראות איך הוא מגיב, אם זה עובד אז להאריך קצת את משך הזמן ולהתרחק, אם זה עובד אז לנסות לעזוב אותו שם לשעה או שעתיים, עם עצם לעיסה... בעיקרון ההרגלה לתיחום זה תהליך שאמור לקחת יותר מיומיים, אבל אם את חייבת לעזוב אותו לבד ליום שלם ביום ראשון אז חשוב לעבור את ההדרגה הזאת.
לצפיה ב-'תודה לכולם!:)'
תודה לכולם!:)
04/12/2016 | 13:33
1
25

אעדכן ואמשיך להתייעץ!
הלוואי ואוכל להעניק לו אהבה עד אין סוף. בפעם הראשונה שראיתי אותו הוא ניראה עצוב כל כך. 
אם אראה שאצטרך מאלף, זה יהיה שווה את זה.
שוב תודה:)

לצפיה ב-' אין ספק שיהיה לו טוב אצלך!'
אין ספק שיהיה לו טוב אצלך!
04/12/2016 | 17:24
10
לצפיה ב-'וואו תודה רבה!! '
וואו תודה רבה!!
04/12/2016 | 12:13
1
36
אעדכן ואמשיך להתייעץ!
הלוואי ואוכל להעניק לו אהבה עד אין סוף. בפעם הראשונה שראיתי אותו הוא ניראה עצוב כל כך. 
אם אראה שאצטרך מאלף, זה יהיה שווה את זה.
שוב תודה:)
לצפיה ב-'מצטערת, משו התחרפן לי בתגובות שלי כאן '
מצטערת, משו התחרפן לי בתגובות שלי כאן
04/12/2016 | 21:23
17
ואני לא ממש יודעת למחוק
ואני באמת מקווה, אי אפשר להתכונן להכל אבל מזל שיש מי שיכול לעזור למה שכן ניתן לתכנון..
לצפיה ב-'היי יעל , ממש כל הכבוד לך על הרצון להתחיל נכון'
היי יעל , ממש כל הכבוד לך על הרצון להתחיל נכון
05/12/2016 | 09:20
4
17
זה ממש לא מובן מאליו והלוואי שכל בעלי הכלבים יהיו כאלו חכמים להקדים ולעשות לפני שיתחילו בעיות.
החבר'ה בפורום מלאי ניסיון ובאמת ענו לך בצורה מקצועית ונכונה ונתנו לך פה עיצות ממש ממש מעולות ומועילות.
מחדדת ומוסיפה-
לגבי המקלחת - ראשית כלב לא צריך הרבה מקלחות בכלל  לפרווה של הכלב יש שכבת שומן ששומרת עליו מנזקי אקלים ומטפחת את הפרווה ולכן רצוי לא לקלח את הכלב יותר ממספר פעמים בודד בשנה (לא יותר מ-5 לצורך העיניין) , זה באופן כללי שתדעי . כמו שכבר אמרו לך פה עזבי כרגע את המקלחת לגמריי , תני לכלב זמן להסתגל אל הבית הסביבה ואליכם ואחר כך תוכלי לבחון את הבעיה עם המקלחת , בגדול אם כלב פוחד ממקלחת צריך להרגיל אותו לכך ממש בהדרגה ( בהתחלה רק למים שזורמים לידו ואז רק קצת מים שאת שמה עם היד וכן הלאה) , כל תהליך של פחד כלשהו חייב להיות בהדרגה ובצורה מאוד חיובית , אבל שוב כרגע אל תתעסקי עם זה בכלל, הברשה בהחלט יכולה להספיק כדי להוריד לכלוך ואפשר להעביר מגבון לח אם ישנם חלקים מאוד מלוכלכים.
לגבי האוכל - יש מליון סוגים שונים של מזונות , צריך לבחור מזון אחד שמשפיע טוב על הכלב מבחינת היציאות שלו (שלא יהיו רכות מידי או עצירויות למיניהם) מבחינת העלייה במשקל ומבחינת הפרווה . אין טעם להחליף מזון כל פעם זה רק יצור בררנות אצלו , וכמו כן יש לתת לאוכל זמן להשפיע (יכול לקחת עד כחודש) , תבדקי עם הפנסיון מה הוא אוכל כרגע ואם המזון מתאים לו ואולי שווה להמשיך עם אותו מזון , אם את מחליפה מזון אז חשוב לעשות זאת בהדרגה עם המזון שקיבל עד עכשיו כדי להרגיל את הכלב אליו , ממש לערבב את 2 המזונות למשך כמה ימים ביחסים שונים , להתחיל מהמזון הישן בכמות גדולה יותר ולאט לאט להוסיף יותר ויותר מהחדש.
לגבי הצרכים - האם רגיל עשיית צרכים בחוץ ?בעיקרון כלב בוגר שיודע להתאפק ומורגל לצרכים צריך לצאת ל3 טיולים ביום - גם לפורכן מהצרכים וגם להוצאת אנרגיה ופריקת מתחים , הכרת הסביבה וכמובן הנאה , רצוי להקפיד על שעות דיי קבועות וסדר יום דיי קבוע . 
לגבי היציאה מהבית - כמו שהמליצו לך פה כדי להביא אותו בסוף השבוע כך שתוכלו להיות איתו כמה שיותר בימיו הראשונים ללא היעדרות ואז לצאת לפרקי זמן קצרים ולתחום אותו בשטח בו הוא לא יכול להרוס שום דבר , לא שטח קטן מידי , אפשר אולי אפילו לתחום את החלקים הבעייתיים ולא אותו בתור התחלה (למשל לחסום את הספות עם משהו וכו'.. , אם תראי שהוא הורס צריך להבין מדוע עושה זאת ולהתאים טיפול מתאים , הרס יכול לנבוע מהמון סיבות התנהגותיות.
את עוד לא מכירה את הכלב האופי שלו וההתנהגות לכן הייתי מנסה לקבל כמה שיותר מידע מהאומנה שהיה בה ומהפנסיון על אופיו , התנהגותו בטיולים , בבית כשנמצא לבד וגם באופן כללי על מזגו ובכל,ל מבחינת צרכים , התנהגות מול כלבים , וכל פיסת מידע שאת יכולה לקבל עליו ועל ההיסטוריה שלו. 

מצרפת לך קישור למדריך בסיסי שכל בעל כלב צריך להכיר 
ממליצה לך לקרוא ולקבל קצת מושג 
בנוסף כל שאלה שיש לך אשמח לענות 

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה על החידוד והתוספות! :)'
תודה על החידוד והתוספות! :)
05/12/2016 | 13:21
3
4
לצפיה ב-'שאלה נוספת ברשותכם..'
שאלה נוספת ברשותכם..
05/12/2016 | 17:48
2
15
הכלב כרגע בכלבייה וסוכם שלפני שלוקחים אותו, הוא יעבור בדיקה אצל ווטרינר. היום הם אמרו שלדעתם לא צריך כי הוא ניראה שמח ובסדר. אני כן חושבת שצריך כי הוא מאד רזה, למרות שיש לו תאבון והוא אוכל. וגם בכללי, כדאי לבדוק שהכל בסדר.
האם להתעקש שיקחו אותו לווטרינר שלהם או כדאי לקחת אותו לבדיקה אצל ווטרינר באופן עצמאי?
לצפיה ב-'תלוי במטרת הבדיקה.'
תלוי במטרת הבדיקה.
05/12/2016 | 19:26
1
16
האם בכוונתך לאמץ את הכלב בכל מקרה, ולא משנה מה ממצאי הבדיקה, או רק במקרה שתקבלי אישור שהוא בריא?
בכל מקרה, כמובן, כדאי שכלב ייבדק על ידי וטרינר בהקדם כדי שתדעי למה את נכנסת.
אבל אם בכוונתך לאמץ בכל מקרה, נראה לי שעדיף שייבדק על ידי וטרינר שאת סומכת עליו ויטפל בו גם בהמשך. זו תהיה הזדמנות בשבילו להכיר את הכלב כמה שיותר מהר, ולרכז את כל המידע והטיפול בו תחת קורת גג אחת.
אם בכוונתך לקבל אישור שהכלב בריא כתנאי לאימוץ, עלייך להתעקש על בדיקה אצל וטרינר העמותה (או שיאפשרו לך להוציא הכלב לבדיקה אצל וטרינר חיצוני) לפני שתתחייבי סופית ותקחי אותו הביתה. כמובן שבכל מקרה תצטרכי למצוא בשלב כלשהו וטרינר שאצלו תנהלי את המעקב, תחסני וכו', אבל לפחות לא תאמצי חתול (או כלב) בשק.
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
06/12/2016 | 10:22
2
לצפיה ב-'מבקשת עזרה מהמאלפים כאן בעניין בריחות'
מבקשת עזרה מהמאלפים כאן בעניין בריחות
05/12/2016 | 09:50
2
15
סנופ דמוי ג'ק ראסל כבר בן 7,
בארבע השנים הראשונות של חייו נזרק, נכלא, ננטש, שוטט וכו',
יש לו כמה שריטות מוטבעות,
פחד נטישה נשלט ומטופל,
זללנות וחיפוש תמידי אחרי זבל ברחוב, יודע פקודת עזוב, אבל מתפקשש לעיתים.
החמור ביותר הוא הפחד הנורא מברקים רעמים וגשם.
וברחנות בלתי מוסברת, פתאומית ואף לא הגיונית.
הוצאת מרץ יש, עבודה מנטאלית יש, אהבה בשפע,
ובכל זאת מדי פעם הוא מנצל הזדמנות לברוח.
הבוקר טייל 40 דקות מספקות, ומיד בתום הטיול, עוד לפני שנסגרה הדלת, ברח.
שעה של חיפושים היסטריים, והאדון חזר פתאום כאילו כלום.
למה הוא בורח?!? את זאת כנראה לא נדע,
השאלה היא מה לעשות בנושא?
אין לו שום יכולת או מקרה שהוא יוצא מהבית לבד, תמיד יש טקס הלבשת רתמה, התארגנות, ואז יוצאים מהבית באופן מסודר.
מאוד מתסכל.

לצפיה ב-'לגבי הפחד מברקים רעמים וגשם'
לגבי הפחד מברקים רעמים וגשם
05/12/2016 | 10:06
1
15
זוהי תופעה מאוד נפוצה בהרבה כלבים, כל כלב מגיב בצורה אחרת לחרדה מרעשים. ישנם שיחפרו בקירות, דלתות, משקופים ובספות. כלבים אחרים יכנסו למצבים קשים יותר אשר יראו תופעות פיזיות של רעד, התכנסות, מציאת מקום חשוך. 
הדרך לעבוד על כך היא להרגיל אותם לרעשים אלו בהדרגה
אפשר להכין הקלטה של כל אותן התופעות  ( גשם, רוחות, רעמים , זיקוקים, יריות ). אפשר להוריד מהאינטרנט קולות כאלה .
השימוש וההתחלה בהקלטה זו  חייב להיות זהיר מחושב איטי וחיובי.
רצוי להתחיל לעשות זאת בשעת צהריים (כשיש אור ) להפעיל את ההקלטה בווליום הכי נמוך שניתן ולראות איך הכלב מגיב. אם אינו מגלה כל התנהגות בעייתית ומפוחדת יש לחזק אותו בכלב טוב ובצ'ופרים, אם מתחיל לגלות סימני פחד יש להנמיך את העוצמה המתאימה על פי תגובות הכלב.
חשוב שאם הכלב מגלה התנהגות לחוצה לא ללטף ולשבח אותו כמו שעושים לבני אדם אלא  להתעלם ממנו לחלוטין, ולהוריד את ווליום הרעשים על מנת שלא יהיה בחרדה.
ואז באופן הדרגתי, להעלות את עוצמת הווליום בהדרגה.
לאחר שאנחנו רואים שהכלב התרגל יש לחזור על התרגיל בחושך .
כמו כן אפשר בזמני גשם וסערה לסגור את כל החלונות בבית ובכך להחליש את העוצמה של הרעשים.
כמו כן שימוש בתא הטסה בהחלט יכול לתרום לכלב במצבי הפחד והלחץ

לגבי הבריחות לא ממש הבנתי , באילו מצבים הוא בורח ? כאילו איך הוא מצליח לברוח אם אינו יוצא ללא רצועה?

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה על תשובתך '
תודה על תשובתך
05/12/2016 | 13:43
9
בעניין הברקים וגשם, הוא מטופל בדיוק כפי שכתבת, תירגולים לרעשים, הקלטות של מזג אוויר, יש גם כלוב וכו'... כלום לא עוזר. רועד מתנשף ומתחבא מתחת למיטה.
לפימים כאשר מגיע למצב קיצון מקבל טיפות הרגעה שרשמה לו הרופאה בהנחיית המטפלת ההתנהגותית שאיבחנה אותו מזמן.
איך בורח?
נכנסים הביתה, מורידים לו את הרתמה, אם מישהו שכח לסגור את הדלת עד הסוף הוא בחוץ!
נכנסים הביתה, הוא שמח, עד שכל מי שהגיע הביתה, הוא עלול לחמוק בין הרגליים ממש.
כך קרה מספר פעמים והבוקר גם.
לצפיה ב-'כלבה שמפחדת בבית ופורחת בחוץ'
כלבה שמפחדת בבית ופורחת בחוץ
04/12/2016 | 15:25
8
117
שלום, אמצנו כלבה בת כשנתיים מעמותה בדרום, אנחנו יודעים שהיא הייתה ברחוב ובהסגר ולפי התנהגותה הפחדנית הם מעריכים שהיא עברה התעללות, לפי הפטמות גם עברה המלטה. כעת כמובן עברה עיקור. היא אצלנו פחות מחודש בהתחלה היא פחדה לצאת מהבית, פחדה להכנס למעלית, פחדה להכנס לבניין, הסתובבה כל הזמן עם זנב בין הרגליים. לאט לאט עם הרבה אהבה ופסטרמה, היא יוצאת מהבית, נכנסת למעלית וחוזרת, מסתובבת ברחוב עם זנב למעלה, מתלהבת מכלבים אחרים ממש רצה אליהם, היא מפחדת מהבעלים של הכלבים שאנחנו פוגשים, אם הם רוצים ללטף אותה היא בורחת. בבית מפחדת פחד מוות מכל רעש קטן, אם הילדים מסובבים סביבון , אם מישהו פתח מטריה, היא כבר בצד השני של הבית. אם באים אנשים שהיא לא מכירה, הרגליים שלה ג'לי רועדת ומתחבאת במרפסת. אנחנו מלטפים ואוהבים אבל אני לא יודעת איך לגרום לה לפחד פחות. אני רואה שיפור קטן שפעם שהזזתי את הפח במטבח או פתחתי את המקרר כל הגוף שלה היה קופץ והיא ברחה והיום הגוף שלה קופץ אבל היא לא בורחת, נראה לי שהיא מתרגלת לחלק מהרעשים. אנחנו מאוד אוהבים אותה ורוצים שהיא תרגיש יותר בטוחה, יש לכם רעיון בשבילנו?

לצפיה ב-'פחות מחודש זה מעט מאוד זמן.'
פחות מחודש זה מעט מאוד זמן.
04/12/2016 | 17:47
3
23
נראה שאתם בדרך הנכונה ושלאט לאט הכלבה משתחררת מחלק מהפחדים שלה. אין נסים, אם היא עברה התעללות, לוקח זמן להאושש מזה, להפסיק לחשוש ולבטוח שוב באנשים ובעולם מסביב. ייתכן שלא ניתן להעלים לגמרי את השלכות הקשיים שחוותה ומשהו מההתנהגות הפוסט טראומטית יישאר לתמיד, אבל אין ספק שאפשר לשפר את המצב בהרבה, וזה כבר קורה בהדרגה. צריך לתת לזה עוד זמן והרבה סבלנות ואהבה, מה שנראה שאתם עושים בכל מקרה.
אם עוד חודשיים-שלושה לא תראו שיפור משמעותי, יש מקום להתייעץ עם מומחה התנהגותי. אבל בינתיים פשוט המשיכו במה שאתם עושים.
לצפיה ב-'תודה, נמשיך כך בתקווה שהיא תרגיש בטוחה יותר עם הזמן'
תודה, נמשיך כך בתקווה שהיא תרגיש בטוחה יותר עם הזמן
04/12/2016 | 18:10
2
3
לצפיה ב-'תשתמשי בחטיפים'
תשתמשי בחטיפים
04/12/2016 | 19:06
1
18
קחי חתיכות קטנות של נקנקיה (כלבים מאוד אוהבים את החטיף הזה), תעשי את הרעשים שמפחידים את הכלבה בכוונה, ובכל פעם שהיא לא מגיבה אליהם בבריחה ופחד, תתגמלי אותה. לאט לאט היא תלמד שהיא מתוגמלת על ההתנהגות הנכונה ושהרעשים האלה מביאים תוצאה טובה ולא תוצאה רעה. לעשות את זה בצורה הדרגתית, להתחיל מהדברים שמפחידים אותה פחות לכיוון הדברים היותר מפחידים. יחד עם התיגמול בחטיף, לתת לה גם לטיפה ולשבח אותה, בהמשך תספיק הלטיפה והמילה הטובה בשביל לתגמל אותה ולא תצטרכי יותר את החטיף.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה, אני אעשה את זה. '
תודה, אני אעשה את זה.
05/12/2016 | 08:33
3
לצפיה ב-'כמה עיצות'
כמה עיצות
05/12/2016 | 09:54
1
15
ראשית מזל טוב על האימוץ , אין ספק שהכלבה קיבלה בית חם ואוהב כמו שמגיע לה ושהיא זכתה בחיים חדשים איתכם , נשמע שאתם באמת אוהבים אותה ומוכנים להשקיע בה , אז כל הכבוד :).
מאחר ומדובר בכלבה שאומצה מעמותה סביר כי עברה חיים לא קלים לפני כן , בין אם מדובר בהתעללות כלשהי , בין אם מדובר בטראומות שחוותה , בין אם מדובר פשוט בהזנחה וחוסר חשיפה.
מאחר ואנחנו לא ממש יודעים מה ההיסטוריה שלה אנחנו רק יכולים לשער ולעבוד על זה.
קודם כל עבר רק חודש ולכן היא עדיין אפשר לומר בתקופת הסתגלות , אליכם , לסביבה החדשה ולחיים החדשים שקיבלה , לכן צריך להיות סבלניים ולעשות הכל מאוד בהדרגה ולאט לאט .
את מתארת התנהגות שכבר עכשיו אחרי חודש השתפרה מאוד וזה נתון שמאוד מעודד , אך צריך לקחת בחשבון (שמאחר ואנו לא יודעים מה ההיסטוריה) שיכול להיות שאת הפחדים שלה לא יהיה ניתן לפתור לגמריי , אבל בהחלט אפשר לשפר אותם מאוד ולעזור לה להתמודד.
לגבי פחד מאנשים - מה שצריך לעשות זה בעצם לגרום לה לחוויות טובות מתקנות וחיוביות מאנשים , ראשית לבקש מאנשים לא לגשת אליה ולנסות ללטף אלא להיפך לתת לה להיות זו שניגשת , לבקש שירדו נמוך אליה (ממש שישבו על הריצפה או יתכופפו לגמריי - חשוב לא לרכון מעליה זו תנוחה שתלחיץ אותה) שיגישו לה יד פתוחה ופרוסה קדימה ויסיטו את המבט שלהם ממנה ויחכו שהיא תיגש אליהם , ברגע שניגשת או אפילו עושה צעד לכיוונם או אפילו לא בורחת או מגלה טיפה עניין יש מיד לעודד אותה בכלבה טובה ולתת לה משהו טעים , אתם יכולים להתחיל לעשות זאת עם אנשים שמגיעים אליכם הבייתה ולתת להם איזה חטיף טעים שיגישו לה ולאט לאט היא תקבל חוויות טובות מאנשים חשוב לא להלחיץ אותה ולהנחות את האורחים לא ללטף אותה אם היא עוד לא מוכנה לכך , ממש ממש בהדרגה להרגיל אותה לנוכחות של אנשים לידה ואז לאט לאט להרגיל אותה למגע של אנשים , המגע והליטוף צריך לבוא מלמטה ולא מלמעלה(ללטף מתחת לפה ובצוואר ולא על הראש) הכל חייב להיות מלווה בהמון המון שמחה מצידכם ועידוד ושוב ממש בהדרגה .
איך היא מגיבה לליטופים ממכם?
לגבי הפחד שלה בבית , אני מאוד ממליצה עם כלבים כאלו שימוש בתא הטסה 
מצרפת לך מאמר בנושא (קישור למאמר) , כלבים פחדנים מאוד מאוד מחפשים את הפינה השקטנה והבטוחה וזה בהחלט יכול לעזור לה במצבים בהם היא פוחדת , חשוב לעשות את ההרגלה לתא הטסה בצורה נכונה הדרגתית וחיובית.
לגבי רעשים , יש להרגיל אותה גם אליהם בצורה הדרגתית , להתחיל להשמיע לה רעשים (בווליום ממש נמוך) כלומר אם מסובבים סביבון אז תחילה לעשות זאת ממש לשניה או אפילו רק להניח את הסביבון על הריצפה לאפשר לה להריח ולהתקרב כל אותו זמן לעודד אותה ולתת לה צ'ופרים , ואז להתחיל להזיז אותו (עוד לא לסובב) ושוב בהתאם לתגובה של הכלבה לעבור שלב קדימה , הכל צריך להיות מאוד איטי ומאוד חיובי.
אם היא מגלה סימני פחד זה הזמן לא ללטף אותה , כשכלב מפחד ומלטפים אותו הוא בעצם מקבל על כך חיזוק ובראש שלה היא מבינה שההתנהגות הזו היא טובה . את ההרגלה לרעשים יש להתחיל ממרחק ובווליום נמוך ומדברים קטים ולעבור שלבים בהדרגה.
מקווה שזה מובן , בכל מקרה אני פה לכל שאלה .

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה רבה!! אלו רעיונות טובים, אני חושבת שנוכל לעשות את זה. '
תודה רבה!! אלו רעיונות טובים, אני חושבת שנוכל לעשות את זה.
05/12/2016 | 10:08
4
לצפיה ב-'נשמע שאתם בדרך הנכונה'
נשמע שאתם בדרך הנכונה
05/12/2016 | 12:05
10
ברכות על האימוץ של הכלבה החמודה. נשמע שהיא עדינה ועברה לא מעט עד שמצאתם אותה, ולכן חששנית. הייתי מבקשת מאנשים זרים לא ללטף אותה בשלב זה, אלא אם את רואה שהיא מתקרבת אליהם, מרחרחת ורוצה ליטוף. 
אני גם לא אוהבת שמלטפים את הכלב שלי ללא רשות, זה מלחיץ אותו ואני רואה שהוא מסית את הראש ומנסה להתחמק. 
לפי התיאור, נשמע שהיא מתחילה כבר להיפתח ובונה ביטחון בבית. הייתי ממשיכה להרעיף עליה אהבה ופינוקים, מקנה לה סדר ומסגרת (ארוחות בשעות קבועות, 3 טיולים ביום, אולי פינה משלה עם כרית בבית) ובגדול ממשיכה באותה דרך כי נשמע שאתם סך הכל מתקדמים איתה מאד יפה. 
תעדכני עוד שבועיים-שלושה לספר מה שלומה ומה שלומכם 
כלבים מכניסים המון אור ושמחה הביתה, שיהיה בצלחה עם הקטנה
לצפיה ב-'איזה תגובות יפות חכמות ומועילות, אתם פשוט מקסימים! תודה!'
איזה תגובות יפות חכמות ומועילות, אתם פשוט מקסימים! תודה!
05/12/2016 | 14:52
2
לצפיה ב-'דוגווקר'
דוגווקר
05/12/2016 | 09:42
12
כמה עולה דוגווקר לחודש?
לצפיה ב-'הכלבה משתינה על השטיח החדש'
הכלבה משתינה על השטיח החדש
03/12/2016 | 22:12
4
36
אימצנו כלבה לפני חודשיים מsos, כיום היא בת כשנה, בריאה ואנרגטית. 
הכלבה מחונכת לצרכים, ומורגלת ב3-4 טיולים ביום, בהם היא עושה צרכים בדשא/חול. 
בשבוע שעבר החלפנו את השטיח שהיה בסלון כשהבאנו אותה בשטיח חדש, ומאז היא משתינה עליו, גם בנוכחותנו וללא קשר לטיולים.  
ניקינו את הרצפה, והשטיח היטב והיא ממשיכה להשתין עליו. 

לא לתת לה להכנס לסלון זו לא אופציה, הוא במרכז הבית. לסגור אותה בחדרים אחרים לא יעבוד, במיוחד אם אנחנו בבית, היא תשרוט את הדלת ותקפוץ עליה עד שהדלת תיפתח.  
כלוב הטסה אינו אופציה, והיא תקפוץ בקלות מעל גדר גורים.  

רעיונות יצירתיים? 

לצפיה ב-'עם אילו חומרים אתם מנקים את השטיח?'
עם אילו חומרים אתם מנקים את השטיח?
04/12/2016 | 01:42
2
25
יש לנקות אותו היטב ועם חומרים מתאימים (למשל, ריח אקונומיקה מזכיר לכלבים ריח של שתן והם ימשיכו להשתין באותו מקום) ולייבש בשמש היטב. הנה קישור למאמר עם טיפים לניקיון.
אם זה לא יעזור, אישית הייתי פשוט מוציאה את השטיח (אבל אולי כי אני לא חובבת שטיחים ברמה העקרונית). אפשר לנסות להחזיר את השטיח אחרי זמן מה ולבדוק אם היחס של הכלבה אליו השתנה.
עוד אפשרות היא לנסות לעבוד עם מאלף או מטפל התנהגותי.
לצפיה ב-'המאמר רק אומר לייבש ולנקות בחומרים ללא אמוניה.. '
המאמר רק אומר לייבש ולנקות בחומרים ללא אמוניה..
04/12/2016 | 20:26
1
18
אנחנו מייבשים, שוטפים את הרצפה (משפשפים בחומץ ולאחר מכן שמפו רצפה רגיל) ואת השטיח מברישים בחומץ,  ולאחר מכן בחומר מיוחד לשטיחים.. אני לא יכולה להרשות לעצמי ניקוי יבש.. וגם,  לעזאזל איתה, היא מחונכת לצרכים ועל השטיח הקודם היא לא השתינה בחיים, גם לא על המגבת שאנחנו מנגבים לה את הרגלים בכניסה לבית, המיטה שלה או על השמיכה שלה.. ההבדל היחיד הוא שהשטיח הקודם היה כאן כשהיא הגיעה, וזה חדש.  
לצפיה ב-'אז נראה לי שהפתרון המתבקש הוא להוציא את השטיח,'
אז נראה לי שהפתרון המתבקש הוא להוציא את השטיח,
04/12/2016 | 23:44
15
לפחות זמנית. אגב, אפשר לעשות ניסיון ובמקום השטיח הזה לשים שם איזה שטיחון או סמרטוט אחר שהיא לא מכירה ושלא יפריע לך אם היא תשתין עליו, וככה תדעי אם זו תגובה ספציפית לשטיח החדש. אפשרות אחרת היא לכסות זמנית את השטיח החדש, למשל לשים מעליו את השטיח הישן, כך שריחות שני השטיחים יתמזגו והיא תתרגל לחדש מבלי להשתין עליו. עוד אפשרות היא לנסות חומר דוחה כלבים, כמו שהוצע. אישית, לא המלצתי עליו כי אצלנו זה לא עבד, אבל אולי לך יהיה מזל.
לצפיה ב-'יש חומר שדוחה כלבים, זה מריח להם לא נעים'
יש חומר שדוחה כלבים, זה מריח להם לא נעים
04/12/2016 | 02:24
30
יכול להיות שזה יעבוד... אפשר לקנות את זה בחונויות לציוד לבעלי חיים

לצפיה ב-'איתור כלב מסוכן.'
איתור כלב מסוכן.
02/12/2016 | 21:54
1
69
שלום רב,

לצערי, תקף את כלבי כלב פיטבול שהיה משחורר ללא רצועה.
למזלי, הכלב בסדר, שמח ובריא.
אני רוצה להגיש תלונה נגד בעל הפיטבול המתגורר בהוד השרון.
האם יש לעירייה רשימה של בעלי פיטבול ברדיוס X מרחוב מסויים בעיר ?

אודה מאוד לעזרתכם בכיצד להתנהל כדי למצות את הדין עם החלאה שמגדל את הכלב.

תודה.
לצפיה ב-'לא כל הבעלים טורחים לרשום את הכלבים שלהם בעירייה.'
לא כל הבעלים טורחים לרשום את הכלבים שלהם בעירייה.
04/12/2016 | 19:50
17
דווקא עבריינים בתחום אחד (בטיחות) יש יותר סיכוי שיהיה עבריינים גם בתחום אחר (רישום מסודר). אתה יכול לנסות לבדוק כמובן, אך לא בטוח שתצליח.
אני באמת לא יודעת איך לעזור לך, מה גם שלרוב טורחים לטפל רק במקרים שבהם נפגעו בני אדם ולא כלבים.
לצפיה ב-'שבוע טוב - המלצות לגורת כלבים מגזע טוב לשמירה'
שבוע טוב - המלצות לגורת כלבים מגזע טוב לשמירה
04/12/2016 | 08:37
2
196
שבוע טוב,

אני מחפש גורת כלב מגזע שישמש לשמירה על בית במשק שסובל ממכת פריצות.

הכלב צריך להיות מרתיע ורעשן, אבל גם חכם ולא תוקפני יתר על המידה כי יש בבית ילדים והרבה אורחים חברים והבית פתוח אל הכביש.

אשמח להמלצות. כמובן שלא חייב להיות גיזעי ומושבח ו/או כיוב' חירטוטים.

לצפיה ב-'כלב שמירה'
כלב שמירה
04/12/2016 | 12:28
41
כלב הוא חיה חברתית. כלב שמשאירים אותו בחצר, אולי קשור 24/7 בד"כ נמצא במצב תמידי של סטרס ומצוקה. כלב כזה בד"כ ינבח על כל מי שעובר, לא יהיה ידידותי לאנשים ועם סבירות גבוהה לפתח מזג תוקפני. אנשים חושבים בטעות שכלב חזק וגדול שנמצא במצב כזה "שומר" על הבית. בפועל, הוא עצבני ואומלל. אז נכון שגנבים מעדיפים להמנע להיות בסביבה של כלב כזה, אבל זה גם אומר שאתה לא יכול לצפות ממנו להיות ידידותי לאנשים אחרים. מה גם שהכלב לא ממש יכול להבדיל בין אנשים שאתה מחבב ואנשים לא רצויים. בגלל הסטרס התמידי שלו, רצוי מאד שלא יהיה בחברת ילדים, אורחים וחברים. להיפך, ככל שיהיו יותר רעש והמולה סביב הכלב, זה רק יגדיל את המצוקה שלו.
הצעה שלי: קח מהעמותה המועדפת עליך כלב בוגר ומחונך, עם אופי רגוע. אל תצפה ממנו להיות כלב שמירה. צרף אותו כחלק מהמשפחה, כולל להיות בבית עם כולם. שים על השער שלט: זהירות! כלב עצבני! הכלב לא ייעלב, והגנבים מאד יתרשמו. הכלב ינבח, כמו כל כלב, אם הוא ישמע רעש חריג. יכול להיות שינבח גם כשידידים שלך יגיעו, אבל רוב הסיכויים שהוא יהיה ידידותי אליהם, ולא מסוכן, ואת הגנבים הוא יבריח בכל מקרה.
בהצלחה!
לצפיה ב-'מסכימה מאוד עם הדברים בתגובה הקודמת.'
מסכימה מאוד עם הדברים בתגובה הקודמת.
04/12/2016 | 19:10
37
מה שצריך במקרה כזה הוא פשוט כלב שירתיע: כלב גדול ובעל מראה מאיים, רצוי בצבע שחור או כהה, שנובח בקול חזק.
אגב, אם מישהו באמת ירצה לפרוץ, כלב לא בהכרח יעצור אותו. הוא עלול פשוט להרעיל את הכלב או לנטרל אותו בצורה אחרת (היו דברים מעולם). ההגנה הטובה ביותר בפני פריצות היא מערכת אזעקה. כלב צריך לקחת בראש וראשונה כי רוצים לצרף חבר נאמן למשפחה. אם בעקיפין הוא גם ירתיע חלק מהפורצים - מה טוב, אבל מי שלוקח את הכלב לא מתוך אהבה, אלא משיקולי תועלת, עלול להתאכזב.
לצפיה ב-'חשיפת גורה '
חשיפת גורה
04/12/2016 | 09:40
6
30
יש לי גורה בת 12 שבועות, שקיבלתי בגיל 9 שבועות. היא עוד לא יוצאת החוצה לצרכים (עד החיסון השני) אבל אני חושפת אותה לסביבה על הידיים, כל יום כמה דקות. הבעיה היא שהיא חוששת, כשחוזרים הביתה היא ממש "בדיכאון", לא משחקת, שוכבת בשקט..
מה אפשר לעשות עם זה?
לא יכולה לתת לה צ'ופרים כי הוטרינר המליץ להוריד בכלל אחרי שהיא לא אכלה את האוכל שלה בגלל זה (חיכתה לצ'ופרים).
תודה
לצפיה ב-'היי , ממליצה לא לחכות עם לחשוף אותה ולא על הידיים'
היי , ממליצה לא לחכות עם לחשוף אותה ולא על הידיים
04/12/2016 | 11:57
2
21
מצרפת לך מאמר חשוב על חשיפה בגורות המוקדמת - חשוב מאוד לא להקל בכך ראש ובכך למנוע המון בעיות בעתיד.
חשיפה על הידיים אינה מספיק טובה מאחר והכלבה לא חווה את הגירויים נכון בגובה האמיתי שלה , לא מרגישה את המצע שעליו היא דורכת- חשוב מאוד 
כמו כן כאשר היא על הידיים ולצורך העיניין היא מפחדת ממשהו היא יכולה לקבל ממך חיזוק על הפחד וזה עלול להגביר לה את זה.
הדיכאון שאת מתארת נשמע כמו פשוט עייפות , היא גורה צעירה מאוד וזקוקה להרבה שעות שינה ומנוחה ולאחר יציאה לבחוץ היא מותשת מנטלית (נחשפת להמון גירויים חדשים שמעייפים אותה יותר).
לגבי הצ'ופרים , אם הוטרינר המליץ לא להשתמש את יכולה פשוט לצ'פר אותה עם המזון היבש , במקום לשים לה בצלחת לתת לה את האוכל היבש כצ'ופר .

בברכה,
מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה! אבל שאלה- האם זה לא מסוכן לה לפני חיסון שני?'
תודה! אבל שאלה- האם זה לא מסוכן לה לפני חיסון שני?
04/12/2016 | 12:56
1
8
לצפיה ב-'בהחלט מסוכן אם לא שומרים על זהירות '
בהחלט מסוכן אם לא שומרים על זהירות
04/12/2016 | 13:12
20
במאמר שצירפתי יש כללי זהירות שיש לשים לב אליהם , אני יכולה להגיד לך שהרבה יותר מסוכן זה לא לחשוף אותה . כמובן מהבחינה ההתנהגותית 

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'מספר עצות'
מספר עצות
04/12/2016 | 15:18
15
לי כרגע יש גור בן 3 וחצי חדשים, אצלי מגיל 7 שבועות וגם אני בתהליך חשיפה איתו.
קודם כל, אם את יוצאת כשהגור בידייך זאת לא ממש חשיפה. הגור מפחד והא נמצא בידיים שלך, וכתוצאה מכך כשיגדל,  כל פעם שהוא יפחד הוא ישר יחפש את הבעלים שלו. במקרה שלי, הגור מפחד מנביחות. אני לא מרים אותו בשום פנים ואופן, אלא מושך אותו ולא מוותר לא, ומדבר אליו בקול רגוע (שיבין שאם אני רגוע אין לו סיבה לפחד)
בנוסף, הגורה שלך קטנה מאוד. שימי לב לא ללכת איתה למקומות בהם יש הרבה נביחות ורעשים משום שיכולה להיות לה טראומה.
תני לה לגדול בקצב שלה, לפתח את הביטחון הדרוש ורק אז, תתחילי בהדרגתיות לחשוף אותה.
לצפיה ב-'מעבר למה שכתבו פה, אני ממליצה'
מעבר למה שכתבו פה, אני ממליצה
04/12/2016 | 17:54
17
להאריך בהדרגה את זמן החשיפה. כמה דקות ביום זה לא מספיק, צריך ממש להרגיל אותה לסביבה שמחוץ לבית ולתת לה להתאקלם בה לאט לאט. גם לצאת יותר פעמים ביום וגם להאריך, כאמור לאט ובהדרגה, כל פעם בעוד דקה או שתיים, את משך זמן הטיול.
לצפיה ב-'גם בין הוטרינרים יש חילוקי דעות בעיניין הזה'
גם בין הוטרינרים יש חילוקי דעות בעיניין הזה
04/12/2016 | 18:50
10

"... דברי הווטרינרית ד"ר קלר ברקאי לגבי תהליך חשיפה בטוח מבחינה בריאותית:
כדי להוסיף ולחדד את הפן הבריאותי המטריד הקשור לחשיפה יש לחזור ולציין מספר דברים:
ישנו פרדוקס בין חלון ההזדמנויות שהוא בעצם חלון הזדמנויות אל חזור, אשר אם לא נעשה בו את תהליך החשיפה כנדרש לא נוכל לשחזר מוכנות חושית וחווייתית של הכלב לצורכי למידה למשך כל חייו. מצד שני התקופה הזו עד גיל 14 שבועות חופפת כמעט לחלוטין לתקופה של החיסונים שבמהלכה הגור עדיין אינו נחשב מחוסן ויכול להדבק במחלות קטלניות ומפחידות כמו פרוו וירוס או כלבלבת.
ישנם הרבה בעלי כלבים הפותרים את הבעיה בכך שהכלב אינו יוצא החוצה ואינו נחשף עד תום החיסונים והם אומרים אחר כך כשיהיה בטוח יש זמן לחשוף אותו. אבל זו טעות! תקופת החשיפה היא תקופה קריטית בכך שאם הכלב לא נחשף לסביבה בתקופה זו יותר לא נוכל לשחזר את סוג ואיכות החשיפה ויכולות להיות הפרעות התנהגותיות שונות הבאות לידי ביטוי בעיקר בפחדנות.
לכן צריך לדעת כיצד נדבקים במחלות קטלניות להזהר מזה ויחד עם זאת לעשות עבודת חשיפה טובה ויסודית.
דרכי ההדבקה במחלות הקטלניות הן במגע ישיר עם כלב נגוע או נשא או במגע עם הפרשות כמו ליחה או צואה. שתן אינו מדבק. עלינו לקבוע כי במהלך הטיולים הכלב שלנו אינו מתרועע עם כל הכלבים האחרים בשכונה וכי אנחנו לא לוקחים אותו לטיול בפארקים כל עוד לא סיים את חיסוניו. יחד עם זאת עליו לפגוש כלב או שניים אחרים ולכן נבחר מראש כלב שאינו חשוף למקורות הדבקה רבים (אינו הולך לכל הפארקים בשכונה) וכלב בעל מזג נוח כדי שהמפגשים לא יהיו מאיימים אלא נעימים ועם כלב או כלבים אלה הגור שלנו יוכל לשחק.  במהלך הטיולים שלנו נקפיד להיות קשובים לכלב כדי למנוע ממנו הרחה של צואה של כלבים אחרים.
בהצלחה, בברכה,
ד"ר קלר ברקאי..."

ולינק לכל המאמר (שמתוכו הובא הציטוט) בנושא חשיפה נכונה:
לצפיה ב-'בוא, הביתה. כלבים לאימוץ מכלביית פ"ת.'
בוא, הביתה. כלבים לאימוץ מכלביית פ"ת.
04/12/2016 | 17:48
1
14

לואי היא נסיכה מעורבת בת כשמונה חודשים וניראית כהעתק מוקטן של רועה גרמני. לואי עדינה, חכמה, טובה וידידותית ותתאים לכל בית חם ומפנק. מספרה בכלביה הוא: 63631956 והיא תימסר תמורת תמורת סל אימוץ זול במיוחד שכולל חיסון,תילוע,עיקור ושבב,כל זה ב-450 ש"ח בלבד.

הכלביה נמצאת ברחוב משה שוולב 6 ,פתח תקווה.(איזור התעשייה סגולה מול "אושר עד") טל' :03-9303647 ופתוחה כל יום בין 8:00-14:00 וביום שישי וחגים עד השעה 11:00
לצפיה ב-'בוא, הביתה. כלבים לאימוץ מכלביית פ"ת.'
בוא, הביתה. כלבים לאימוץ מכלביית פ"ת.
27/11/2016 | 18:27
42
פיצי הקטנטן והעדין הוא מעורב מתוק בן כשלושה חודשים וישאר קטן\בינוני. מספרו בכלביה: 63631856 והוא ימסר תמורת סל אימוץ זול במיוחד שכולל חיסון,תילוע,עיקור ושבב,כל זה ב-450 ש"ח בלבד.

הכלביה נמצאת ברחוב משה שוולב 6 ,פתח תקווה.(איזור התעשייה סגולה מול "אושר עד") טל' :03-9303647 ופתוחה כל יום בין 8:00-14:00 וביום שישי וחגים עד השעה 11:00

לשיתוף בפייסבוק:
לצפיה ב-'שאלות לגבי אימוץ כלב ללא מסמכים'
שאלות לגבי אימוץ כלב ללא מסמכים
02/12/2016 | 17:04
3
63
אימצתי כלבה חמודה ממשפחה בעיר אחרת שטיפלה בה במשך שנה ולפני זה היא הייתה אצל קשישה שהייתה צריכה לעבור לבית אבות בשל דמנציה. המשפחה לא רשמה אותה, לא קיבלו רישיון ,ולא העבירו בעלות ולכן לפי השבב היא עדיין רשומה על שם של הגברת הקשישה ואין לי מסמכים להוכיח לעירייה כדי לרשום אותה על שמי או לקבל רשיון. האם מישהו יודע אם אוכל לקבל בעלות ורשיון בשבילה למרות שאין לי הוכחה שקיבלתי אותה באופן חוקי? (המשפחה גרה בנתניה ואני בירושלים)אני רוצה לעשות את כל התהליך לפי החוק, לחסן אותה (חסר לה כלבת) ולרשום אותה אצלי.
תודה מראש דבורה
לצפיה ב-'אני מציעה שתתקשרי לווטרינר העירוני,'
אני מציעה שתתקשרי לווטרינר העירוני,
03/12/2016 | 09:08
2
36
אפילו בעילום שם, תסבירי לו את המצב ותשאלי מה לעשות.
לצפיה ב-'אכן לפנות לוטרינר רשותי ואולי גם להתעייץ עם העו''ד של תל''ל'
אכן לפנות לוטרינר רשותי ואולי גם להתעייץ עם העו''ד של תל''ל
04/12/2016 | 13:24
1
17
כעקרון, שמאמצים כלב מבעלים אחרים צריך להחתים אותו על טופס ויתור. מכיוון שהבעלים הקודמים סובלת מדמנציה, יתכן שזה לא אפשרי ויאפשרו לכם להעביר את השבב על שמכם גם בלי הטופס. אולי המחלקה המשפטית של ''תנו לחיות לחיות'' יוכלו לסייע, הם מנוסים ונחמדים מאד. 
לצפיה ב-'אכן לפנות לוטרינר רשותי ואולי גם להתעייץ עם העו''ד של תל''ל'
אכן לפנות לוטרינר רשותי ואולי גם להתעייץ עם העו''ד של תל''ל
04/12/2016 | 16:59
12
תודה !
לצפיה ב-'גור שלא אוכל מספיק'
גור שלא אוכל מספיק
03/12/2016 | 17:39
3
32
שלום לכולם,
יש לי גור בן 3 וחצי חדשים שוקל כרגע 12.5 ק"ג. הוא מקבל אוכל מסוג אקאנה לגורים מגזע גדול, וצריך לאכול כ- 300 גרם ביום, איך משום מה הוא אוכל הרבה פחות, באזור ה220 גרם. האוכל טוב לו- פרווה מבריקה וקקי טוב לכן אנחנו לא רוצים לחפש מזון חדש, ולשים לו באוכל אוכל ביתי לא בא בחשבון גם.
אשמח לקבל עצה בעניין כדי שהוא יאכל את הכמות הרצוייה.
לצפיה ב-'יש הבדלים אינדיבידואלים בין כלבים'
יש הבדלים אינדיבידואלים בין כלבים
03/12/2016 | 20:23
2
26
מבחינת מכות המזון שמספיקה להם. ההנחיות על שקי המזון הן מאוד כלליות, ובפועל יש גם צרכים אינדיבידואליים. אם הוא בריא, חיוני, אנרגטי, נראה טוב ועולה במשקל באופן תקין, לא נראה לי שיש מה לדאוג. אם יש ספק לגבי חלק מהפרמטרים האלה (למשל עלייה במשקל או רמת האנרגיה), הייתי מראה אותו לווטרינר ומתייעצת לגבי סוג וכמויות המזון. אפשרות נוספת היא להתייעץ בפורום רפואת חיות מחמד.
לצפיה ב-'מכות=כמות, כמובן.'
מכות=כמות, כמובן.
03/12/2016 | 20:44
5
לצפיה ב-'לא יודע אם להגדיר '
לא יודע אם להגדיר
04/12/2016 | 08:07
17
את זה כבעיה בעליית המשקל,אבל הגור נולד פג. הוא שוקל כעת 12.5 קג בעוד האחים שלו שוקלים 3 קג יותר. אבל בכל מקרה הוא עולה במשקל.
הכוונה שלי בלא אוכל, היא שבבוקר הוא אוכל בערך 20 גרם ונכנס למלונה.
לצפיה ב-'הכלב מסרב לאכול'
הכלב מסרב לאכול
01/12/2016 | 11:31
6
68
מכיוון שהכלב שלנו (פודל בינוי בן 7 חודשים) אוכל רק אוכל יבש, מדי פעם אנחנו מחליפים לו את הסוג ומשתדלים לבחור רק מהמותגים המובילים.
את הסוג האחרון הוא טרף. עד כדי כך שמיד כשהגיע, הפסיק לאכול את הקודם. ממש ברר מתוך הקערה רק את החדש. אבל במקביל התחיל להתגרד והווטרינר המליץ לחזור לאוכל קודם שנהג לאכול ברצון.
מאז, הכלב מסרב לאכול. מגיע לקערה, מרחרח, והולך משם. כאילו אומר שאם זה לא האוכל הטעים יותר הוא עושה דווקא.
כבר שלושה ימים שהוא אוכל ממש מעט וגם זה בעיקר מהיד שלנו.

איך מסבירים לו שהאוכל ה"טעים" יותר כבר לא יהיה וזה מה שיש?
לצפיה ב-'כעקרון, עדיף להימנע מלהחליף מזון טוב,'
כעקרון, עדיף להימנע מלהחליף מזון טוב,
01/12/2016 | 12:14
1
43
שהכלב אוכל בלי בעיות ובתיאבון, בלי סיבה. מלכתחילה רצוי לרכוש אך ורק מזון איכותי המכיל את כל המרכיבים הדרושים לבריאותו התקינה של הכלב, ואם הוא עושה טוב לכלב אין צורך להחליף. אם הכלב בריא והסיבה היחידה שהוא לא אוכל היא כי הוא מעדיף את המזון החדש - אפשר פשוט להמתין בסבלנות כמה ימים בתקווה שהרעב ייקח את שלו. אפשרות אחרת היא להחליף לסוג מזון חדש שטרם נוסה, ואם הכלב יאהב אותו והוא יעשה לו טוב מבחינה בריאותית - פשוט לעבור למזון הזה ולא להחליף יותר.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
01/12/2016 | 13:27
7
לצפיה ב-'פתרון שעובד תמיד'
פתרון שעובד תמיד
01/12/2016 | 12:36
2
52
אם הכלב בריא והכל תקין , והאוכל הזה זה מזון שאכל בעבר והתאים לו וגם אהב אותו אין כל בעיה לעשות את הדבר הבא, אבל חשוב לא לוותר ולהיות עיקביים,
מהיום אתם שמים לו את הקערה של האוכל ל10 דקות בלבד , אם אכל מעולה אם לא אכל הוא מקבל אוכל רק בארוחה הבאה (למשל אם לא אכל את ארוחת הבוקר ויקבל לאכול רק בארוחת הערב) , כל פעם שמקבל אוכל להשאיר לו את הקערה ל10 דקות בלבד , לא לוותר ולהשאיר לו ליותר מזה , לא לתת לו שום אוכל ביתי אחר , נכון הוא יהיה רעב וזה יכול לקחת כמה ימים טובים (עד שבוע וחצי שבועיים במקרים חריגים) אבל בסוף הוא יאכל , כלב בריא בלי שום בעיה בריאותית לא ירעיב את עצמו , מה שיקרה הוא פשוא ילמד שיש לו זמן קצוב לאכול ויתחיל לאכול מיד עם קבלת הארוחה.

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה'
תודה
01/12/2016 | 13:27
6
לצפיה ב-' הייתי רק מוסיפה'
הייתי רק מוסיפה
01/12/2016 | 22:01
21
שאם זה מתארך לשבוע שבועיים, חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולוודא שהכלב אכן בריא וחיוני. וכמובן להקפיד שתמיד תהיה לו שתייה טרייה.
לצפיה ב-'גם אנחנו נתקלנו באותה בעיה...'
גם אנחנו נתקלנו באותה בעיה...
01/12/2016 | 18:07
36
גם לנו יש פודל אך מעורב ויותר מבוגר מהכלב שלכם.הם בררניים קצת וצריך לחנך אותם מגיל קטן לאכול את מה שיש. למדנו מהנסיון עם לאקי שלנו שלהחליף אוכל כל הזמן לכלב זה מתכון בדוק לבררנות יתר!
צריך "להיתפס" על סוג אחד של מזון שטעים לכלב,טוב לו מבחינה בריאותית וטוב לכיס שלנו ולת לו את זה וכמו שאמרו קודמיי,עשר דרות\רבע שעה ומרימים את האוכל עד הארוחה הבאה אין מזון(מקסימום חטיפי אילוף קטנים ולא יותר) אחרי כמה זמן הכלב יבין שאם הוא לא יאכל עכשיו הוא יהיה רעב ולא יעזור לו כלום.
ככה זה גם בטבע אם הם לא גומרים את הציד כמה שיותר מהר יבוא פרט יותר חזק מהלהקה ויקח לו את המזון.
בהצלחה

לצפיה ב-'חורף ובעיות אחרות'
חורף ובעיות אחרות
30/11/2016 | 23:51
7
76
שלום לכולם!
יש לי כלב מעורב קטן כבן ארבע,בדרך כלל כשנעים בחוץ יש לו מלונה גדולה וגם גישה חופשית לבית הבעיה שלנו מתחילה כשמתחיל להיות קר(ואצלנו קר מאוד) אז אנחנו מכניסים אותו הבייתה ובגלל זה נוצרו כמה בעיות שקצת מפריעות:
1. הוא נגמל מעשיית צרכיפ בבית אבל לעיתים הוא עושה בכניסה לחדר שלי(שבו הוא גם ישן)ותמיד באותו מקום, האם זה סימון טריטוריה למרות שהוא מודע שהטריטוריה שלו?(כלב לא מסורס).
2.קפיצה על המיטה והספה והתעקשות לישון שם,הוא מתעקש לישון על המיטה שלי(אולי בגלל שיש שם שמיכות שנעימות לו?) ולפעמים כשאנחונו יושבים על הספה הוא קופץ לשבת לידנו.
3.ישנוניות,רוב היום הוא סגור בחדר כי קר ורטוב בחוץ ומזה הוא נעשה מאוד ישנוני ולא ממש מתעניין באוכל שלו או במשחקים ועצמות(הוא עצוב כי הוא לא בחוץ?או שזה סתם התנהגות רגילה וסוג של "שנת חורף" של כלבים?)
אשמח לעזרה.
אם צריך פרטים:
הכלב מגזע פודל מעורב ואם זה ממש חשוב אז יש לו פרוות חורף מאוד עבה.
הוא רגיל לישון בבית לפעמים וההתנהגות הזאת יחסית חוזרת על עצמה כמעט בכל פעם.
הוא יוצא לטיולים של רבע שעה בבוקר ובערב וטיול אחר הצהריים של שעה\שעה וחצי 

לצפיה ב-'בוקר טוב'
בוקר טוב
01/12/2016 | 09:33
5
44
1. נשמע שההשתנה נובעת מתוך סימון , הסימון נובע מתוך רצון של הכלב להבהיר לאחרים שזהו השטח שלו והוא מביע עליו טריטוריה. לצורך העניין פה הוא מסמן את החדר שלכם כטריטוריה שלו והוא מסמן זאת על ידי השתנה בכניסה בשביל להבהיר לכם זאת.
2. השינה במיטה שלכם נובעת כנראה גם מתוך זה שהוא מרגיש שהוא "בעל הבית" , אז הוא רוצה לישון בגובה ובמקום בו אתם ישנים , או לחלופין לשהות על הספה בה אתם יושבים (לגובה יש חשיבות , וגם לזה שאתם יושבים שם) .
השינה איתכם במיטה תורמת רבות לסימון הטריטוריה , אלו התנהגויות קשורות.
אם אתם מנסים להוריד אותו מהמיטה או מהספה איך הוא מגיב?
* האם הוא כלב שדורש תשומת לב ? אם לא מתייחסים אליו איך הוא מגיב?
3. ההתנהגות הישנונית היא משהו שקורה רק כשהוא סגור בחדר? איך הוא מתנהג כשנמצא בשאר חלקי הבית ? איך מתנהג בחצר?
בעיקרון כלב ישן בממוצע כ-1816 שעות ביממה (כל עוד הוא לא חרד ממשהו , מקבל טיולים ומסופק מבחינה מנטלית ופיזית ), ובחורף אף יותר . לכן אני לא רואה בכך משהו רע וזה לאו דווקא כי הוא עצוב).

נשמע שהטיפול בסימון הטריטוריה ובעניין השינה במיטות והעלייה על הספות היא שינוי בהתנהלות בינכם וביסוס ההיררכיה בלהקה המשפחתית שלכם, זאת יש לעשות על ידי לימוד פקודות משמעת ( ליצור בינכם שפה משותפת) , ריסון התנהגויות , מניעת דרישה לתשומת לב , צמצום טריטוריה ומניעת ואכיפת התנהגויות על ידי שימוש בתא הטסה (מצרפת מאמר בנושא - קישור למאמר), זאת על מנת ליצור גבולות ברורים והתנהגויות רצויות . כמובן שמומלץ לעשות זאת בליווי של איש מקצוע שמתמחה בבעיות התנהגות .

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'שכחתי את הקישור, מצרפת פה '
שכחתי את הקישור, מצרפת פה
01/12/2016 | 12:39
20

מיכל כהן - מבט הכלב

מייל: mabatakelev.m@gmail.com 
אתר: http://mabatakelev.com/
פייסבוק: https://www.facebook.com/mabatakelev.School/

לצפיה ב-'המשך:'
המשך:
01/12/2016 | 17:51
3
23
1:הוא עושה אך ורק בכניסה לחדר במקומות מסוימים.
2.הישנוניות שלו נמצאת גם בשאר חלקי הבית,מחפש כל הזמן מקום לישון,חוסר התענינות במשחק,הליכה כבדה.(חשוב להבהיר שהוא עבר ביקור אצל הוטרינר כדי לשלול מחלה).
בחצר הוא ישן קצת ולפעמים משחק עם כלבים אחרים אבל בדרך כלל הוא יותר אנרגטי.
3.כשמנסים להוריד אותו מהמיטה הוא לא מסכים וצריך לגשת אליו ולהוריד אותו וברגע שעוזבים את החדר הוא שוב קופץ על המיטה.
4. עד הצהריים הוא נמצא עם ההורים שלי ופעם בשבוע הוא לבד 
כשאני איתו אני מאוד מקפידה איתו על החוקים אבל ההורים שלי לא(נותנים לו לרוץ לבד בטיול,לא מורידים אותו מהמיטות,צומת לב מוגברתולא נוזפים בו על התנהגות שלילית) זה כנראה מה שיצר אצלו בלבול בהתנהגות.
5. כשהוא הולך בבית בדרך כלל הוא דורש המון צומת לב,הולך לפעמים אחרי אנשים(לא כל הזמן),מבקש אוכל ליד השולחן
כל אלו גם קשורות לבעיות היררכיה?
בנוסף האם כדאי שכשהוא ישן בבית הוא ישן במיטת כלבים?או שיש עדיפות לכלוב?
לצפיה ב-'נשמע בהחלט שמדובר על התנהגויות שנובעות '
נשמע בהחלט שמדובר על התנהגויות שנובעות
04/12/2016 | 10:34
2
12
מפינוק יתר , חוסר גבולות וחוקים ברורים , מה שיוצר בלבול אצל הכלב וחוסר מסגרת וחוקים ברורים לשמור עליהם.
הסימון לפי מה שאת מתאר בהחלט נובע מהיררכיה לא נכונה ומכך שאין לו שום גבולות ברורים בבית (לא מספיק שאת שומרת על הגבולות אלא חייבת להיות אחידות בין כל בני הבית בשביל שהכלב יבין ) .
לגבי עניין הורדה מהמיטות , כמו שחשבתי הוא לא מסכים מה שבהחלט מעיד ע היררכיה לא נכונה ותחושה מבחינתו שהוא מחליט.
כמו כן הצורך בתשומת לב והדרישה לכך הכל קשור יחד לכלב שאין לו חוקים ברורים ומרגיש שהוא בעל הבית.
הפתרון הוא בראש ובראשונה שינוי הגישה שלכם (ושל ההורים כמובן) , הכלב חייב מסגרת של חוקים וגבולות ברורים בבית , ללמד אותו משמעת , להוציא אותו לגמריי מחדרי השינה (לסגור דלתות ולא לאפשר לו להיכנס בכלל , בטח ובטח לא לישון שם , גם לא על הרצפה) , אני בהחלט ממליצה על שימוש בתא הטסה במקרה שלכם מאחר וגם יש בעיית צרכים (סימון) וגם צמצום הטריטוריה יגביל אותו ויאכוף התנהגויות לא טובות כמו עליה על ספות/ כניסה לחדרים וכו'...  ואף יגרום לו ללמוד להיות רחוק מכם ולא להיות תמיד מרכז העיניינים. למנוע ממנו דרישה לתשומת לב , להתעלם ממנו הרבה כשאתם בבית וכאשר הוא מבקש תשומת לב ולהיות אתם אלו שיוזמים את מתן תשומת הלב.
בגדול אני ממליצה לכם לקבוע עם איש מקצוע שיגיע אליכם הבייתה , יאבחן את ההתנהגות המלאה של הכלב ואת ההתנהלות שלכם מולו (שכרגע אינה נכונה) ויציע לכם טיפול מתאים . בעיקרון הטיפול הוא בעיקר בכם, ברגע שתשנו את הגישה שלכם לכלב ותקבעו חוקים ברורים , תגבילו את הכלב מהתנהגויות לא טובות ותעשו לו סדר יום הבעיות לאט לאט יפתרו . 

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
05/12/2016 | 17:42
1
4
בכללי הוא כלב מאוד ממושמע וחברותי אבל ההצעה לאילוף מקצועי עלתה אצלנו כמה פעמים ואנחנו עדיין קצת מתלבטים בין כמה מאלפים התנהגותיים.
פודות משמעת הוא כבר למד וכן מקשיב להם רק כשזה  מגיע למצב מסויים הוא בוחר להתעלם.
תודה רבה
לצפיה ב-'שיהיה בהצלחה :) '
שיהיה בהצלחה :)
06/12/2016 | 09:48
1
לצפיה ב-'השאלה החשובה היא:'
השאלה החשובה היא:
01/12/2016 | 10:04
42
האם זה משהו שתמיד היה כך או התחיל לאחרונה? אם תמיד היה כך, אז זה באמת משהו התנהגותי, אם התחיל לאחרונה עלול גם להעיד על בעייה בריאותית כלשהי. אני מתכוונת ספציפית לשילוב של השתנה בבית, ישנוניות וחוסר עניין במזון. במקרה שזה לא היה גם בחורפים הקודמים, ראשית הייתי לוקחת לבדיקה יסודית אצל וטרינר.
לצפיה ב-'בלוטות אנאליות של הכלב'
בלוטות אנאליות של הכלב
28/11/2016 | 13:05
2
86
שלום לכלום
הבלוטות האנאליות של הכלב שלי נסתמות באופן כרוני. אני משתדלת לשמור עליו בבית ולעשות לו טיולים, אבל אני גרה בקיבוץ עם כלבים נוספים- חברים שלו. אני מוציאה אותו שישחק איתם- הוא אוכל "שטויות"- הבלוטות נסתמות.
שמעתי על ניתוח להסרת הבלוטות (דבר שאני ממש ממש לא מעוניינת בו) אבל זה מגיע למצב שהכלב סובל (וגם אני).
האם שמעתם על הניתוח הזה? מכירים מישהו שעשה אותו לכלב שלו? עד כמה הכלב נהיה מיסכן בלי בלוטות הריח שלו?
תודה רבה
:)
לצפיה ב-'הכלב לא ממש מתגעגע לבלוטות שלו כשהן מוסרות'
הכלב לא ממש מתגעגע לבלוטות שלו כשהן מוסרות
30/11/2016 | 18:37
38
הבעיה בניתוח הזה היא אחרת - אחד הסיכונים שלו הוא שבמהלך הניתוח יפגעו העצבים ששולטים בשרירי הסוגרים, פגיעה כזו הופכת את הכלב למשהו שדי בלתי אפשרי לחיות איתו, ולרוב התוצאה היא הרדמה של הכלב.
אני הייתי ממליץ להתייעץ בפורום רפואת חיות מחמד, שם אני מניח שיוכלו לומר לך עד כמה הפגיעה הזו נפוצה, ולבחור בוטרינר מאד מנוסה שיבצע את הניתוח בפועל.
לצפיה ב-'מצטרפת להמלצה על פורום רפואת חיות מחמד.'
מצטרפת להמלצה על פורום רפואת חיות מחמד.
01/12/2016 | 10:09
27
בזמנו קראתי שיש תוסף מזון שמקל על הבעיה גם ללא ניתוח - הוא נקרא פסיליום או מטמוציל. אך לפני שנותנים לכלב כדאי להתייעץ בפורום לרפואת חיות מחמד ו/או עם וטרינר.
לצפיה ב-'אימוץ כלב, ותינוק בן חודשיים'
אימוץ כלב, ותינוק בן חודשיים
27/11/2016 | 12:58
11
398
שלום לכולם,
אנחנו מחפשים כלב המון זמן , עוד לפני שהקטנצ'יק נולד, אנחנו מאוד רוצים כלב קטן ושקט שמתאים לגידול בסביבת תינוק.
שמעתי ממספר אנשים שמאוד חכם לגדל כלב ביחד עם תינוקות משום שזה נותן המון להתפתחות התינוק כמו כן, להתפתחות הרגישות של הכלב.

אנחנו גרים בדירה ולכן חשוב מאוד שהכלב יתאים לחיים בדירה.

השאלות שלי הן:
האם כדאי לי להמתין עם אימוץ גור כלבים לעוד שנה שנתיים שהילד יגדל קצת?
מה סוג הכלב המועדף לאימוץ ? הכוונה לדירה ורגישות לילדים קטנים ?

אשמח לשמע מניסיונכם האישי 

תודה מראש, עדי 

לצפיה ב-'קודם כל לפי כל מה שאני יודעת - זה רעיון מצויין '
קודם כל לפי כל מה שאני יודעת - זה רעיון מצויין
27/11/2016 | 18:44
63
מעבר לזה - לא הייתי פוסלת אימוץ דווקא של כלב בוגר ובגודל בינוני.
הכלבים הקטנים בד"כ יותר אנרגטים ועם יותר נטיה לעצבנות ופחות סבלנות.
כלב גדול בד"כ יותר שלו ויותר סבלני.
אין בעיה לגדל כלב יותר גדול בדירה, כי למרות שהם "תופסים יותר מקום" ברוב המקרים הם יותר שקטים ויש להם מזג נח.
הייתי מחפשת כלב בוגר, ולא גור, שכבר יכול לשמש בתפקיד "אח גדול" . יש לו יותר סבלנות והוא יותר שקט ונח.
בעמותות השונות יוכלו לייעץ לכם על כלב ספציפי, כי הם מכירים את הכלבים ובטוח יוכלו למצוא עבורכם את הכלב עם האופי המתאים.
המון הצלחה!
לצפיה ב-'כתבה מעניינת'
כתבה מעניינת
27/11/2016 | 19:16
2
45
לצפיה ב-'בתור אמא שמאוד אוהבת כלבים'
בתור אמא שמאוד אוהבת כלבים
28/11/2016 | 04:20
1
73
אני מציעה לחכות כמה חודשים או אפילו שנים עד שהילדים יעמדו על הרגליים ויהיו עצמאיים (גיל 3-4).

אם היה לך כלב לפני בואו של התינוק, לא הייתי ממליצה לך "להפטר" ממנו, כמו הרבה הורים שמגיעים לכאן לקבל עיצה איך למסור את הכלב כי כלב ותינוק קשים להם מידי. אבל כמי שעברה לידות ותינוקות רכים פעמיים, אני יכולה להגיד לך שכלב ותינוק זה לא תמיד אידיליה. מעבר למצבים מעצבנים כמו כשברגע שהתינוק סוגר את העיניים ונרדם סוף סוף, אז עובר בחוץ כלב אחר והכלב שלך פותח בסדרת נביחות רמות שמעירה את התינוק... או ביום גשם קר, עדיין צריך להוציא את הכלב לעשות את צרכיו ואין לך ברירה ואת צריכה לסחוב גם את התינוק לטיולים האלה... אבל מעבר לזה, לא כל הכלבים מגיעים מחונכים, חלקם דורשים די הרבה עבודה עד שהם מתרגלים לבית החדש, ועד שאתם הבעלים מתרגלים אליהם, אם מדובר בלהרגיל אותם לעשות צרכים בחוץ, או לא לכרסם רהיטים, או אפילו לוודא שאת בוטחת בכלב שלא ינשך את התינוק ברגע שתסובבי את הגב. תאמיני לי, תינוק קטן יכול להיות יצור מאוד מעצבן מבחינתו של הכלב, ולא כל הכלבים יקבלו בהבנה תינוק בן חצי שני שסוחב להם את האוזן ומושך בזנב. אני לא יודעת אם היה לך אי פעם כלב ואם את יודעת עד כמה אינטנסיבי כלב חדש יכול להיות, וזה בלי להכנס בכלל לדיון על גור שדורש הרבה יותר עבודה מכלב בוגר.
שוב, הרבה בעלי כלבים, שהיו מאוד מחוייבים לכלבם, החליטו למסור אותו בגלל תינוק חדש שהגיע למשפחה. כלב זאת מחוייבות, עבודה השקעה ובאלגן, זה לא צעצוע אינטראקטיבי לתינוק, גשי לשילב יש שם צעצועים נהדרים שמעודדים זחילה והם לא מסוכנים לתינוק ולא דורשים אוכל... 
ממליצה לך לצפות בסרט מארלי ואני כדי להבין איך חיים עם תינוקות וכלבים יכולים להראות.

לי באופן אישי, היו שתי חתולות כשהילדים נולדו, זה גם אינטראקטיבי וגם דורש הרבה פחות השקעה ולפחות לא צריך להוציא חתול לטיול (הן היו איתנו 6 שנים לפני שהבת הבכורה נולדה), ואת כלבתינו הראשונה אימצנו כשהגדולה היתה בת 8 והקטן בן 6. (היום הגדולה בת 17 והקטן בן 15).

לגבי מה לאמץ? אם את בכל זאת מחליטה לאמץ... אז הייתי הולכת לעמותה (תוכלי לקבל כאן המצלות מחברים בפורום הזה שמכירים את העמותות) ומוודאה שהכלב שאת לוקחת רגיל לתינוקות ויהיה טוב איתם, חשוב מאוד לברר על איזה רקע הוא נמסר לעמותה (מאוד לא נעים כשהתינוק הקטן חוטף ביס מהכלב וזה עלול להיות גם מאוד מסוכן). לא הייתי מאמצת במקומך גור, כי בגורים צריך להשקיע הרבה יותר עבודה בחינוך שלהם, ואת אף פעם לא יודעת מה יצא בסוף ואיך הכלב יתנהג כשהוא יהיה בוגר, כלב שהוא כבר בוגר הרבה יותר צפוי ואפשר לסמוך עליו.

ודבר אחרון, אף פעם אסור להשאיר תינוק זוחל עם כלב לבד. ברגע שיהיה לכם כלב לא תוכלו להשאיר את הכלב והתינוק ללא השגחה אפילו לשניה, גם אם תרצי ללכת לשרותים תצטרכי להפריד בין הכלב והתינוק...

אני לא מנסה להפחיד, אני פשוט לא בטוחה אם זה העיתוי הנכון. תאמיני לי כלבים וילדים זה מקסים ויש לי רק דברים טובים להגיד על זה, אבל כלבים ותינוקות זה הרבה יותר מסובך.

בהצלחה
לצפיה ב-'ואם את מחליטה שאת בכל זאת רוצה לאמץ'
ואם את מחליטה שאת בכל זאת רוצה לאמץ
28/11/2016 | 23:28
40
הייתי מאמצת כלב/ה ממשפחת אומנה ולא ישירות מעמותה, יש הבדל בין כלב ששהה בכלוב לבין כלב שכבר רגיל לחוקים של בית. משפחת אומנה עם ילדים קטנים יהיה הכי טוב מבחינתך. דרך העמותות תוכלי להגיע למשפחות כאלה.
לצפיה ב-'אני ממליצה בחום להביא גם לתינוק בן יומו'
אני ממליצה בחום להביא גם לתינוק בן יומו
30/11/2016 | 11:23
6
51
לי יש שתי כלבות קטנות וילדה בת 3 שגדלה איתם מיומה הראשון.
לדעתי זה מאוד תרם להתפתחות שלה. תמיד כששואלים אותה על המשפחה שלנו היא מזכירה אותן ואוהבת מאוד לשחק איתן. זה גם בעיקר עניין של חינוך. אני חושבת דווקא שאם מביאים כלב כשהילד ממש תינוק הוא גודל לתוך זה ולומד להתייחס אליהם בכבוד גם כשהוא כבר קצת יותר גדול, אבל אם מביאים כלב כשהילד כבר פעוט שובב אז הוא רואה בו סוג של צעצוע והרבה יותר קשה לחנך אותו לכבד ולהיות סבלן ולא להציק.
לי מעולם לא היו בשום גיל בעיות שהילדה הציקה לכלבות כי מראש חינכנו למצב הזה.
הכלבות גם מעולם לא עשו לה משהו. להפך, רק שמרו עליה והיו באות לקרוא לי כשהיא הייתה בוכה ומנחמות אותה.
אם אני כועסת וצועקת עליהן (למשל כשהופכות את הפח) הילדה מייד אומרת לי שלא צועקים על המשפחה שלנו :)

ההסתייגות היחידה שיש לי היא שתינוק זה המון עבודה, וגם גור, וצריך לקחת את זה בחשבון שתהיו מסוגלים לעמוד בזה. בשנה הראשונה לחיים שלה בעלי היה מוריד אותן בבוקר ובלילה ואחרי הצהריים הייתי מורידה את הכלבות כשהיא עליי עם מנשא.

לגביי סוגי כלבים, כל הכלבים הם משפחתיים בעיניי. יש לי ג'ק ראסלית ועוד אחת מעורבת. שתיהן לא מסתדרות עם כלבים אחרים ולא אוהבות זרים, אבל לתינוקת התייחסו מייד כחלק מהמשפחה ורק מגוננות עליה.
באופן כללי אני מאוד מאוד אוהבת ג'ק ראסלים והם מאוד מתאימים לילדים בעיקר כי יש להם אנרגיות מטורפות ממש כמו של ילד והן זורמות איתו במשחקי כדור וכו'. הכלבה שלי כבר בת 6 ועדיין עם מרץ של גור. גם בגלל שהם קטנים לא חייבים להוציא אותם לשעות של ריצות בחוץ אלא אפשר גם לשחק איתם בכדור ומשיכות בבית וזה מוציא המון מרץ.

ועוד נקודה - הכלבות שלי ליקקו את התינוקת, גם בפנים, מהיום הראשון שהבאנו אותה הביתה. אי אפשר להלחם בזה, ברגע שמניחים שניה בטרפולינה או אוניברסיטה הן מייד מלקקות :) אני יודעת שלחלק מהאנשים זה מפריע, לי ממש לא. הן גם ישנו איתה באותה מיטה והיא הייתה מכבדת אותן באוכל מהכפית שלה. אני יכולה להגיד לך שטפו טפו זה יוצר מערכת חיסון עמידה בטירוף (יש לנו עוד חיות בבית). הבת שלי הייתה חולה חודש אחד בכל שלושת שנותיה החיים שלה וזה היה ביום שעברה ממשפחתון לגן עם 30 ילדים (ככה שהמחלות היו מבני אדם לא כלבים), וגם זה היה שלשולים ודלקות עיניים ולא משהו רציני. אני שומעת על ילדים שחולים כל חודש. אני בטוחה במאה אחוז שזה קשור לבעלי החיים.

בשורה התחתונה - אם תוכלו להסתדר עם העומס - לכו על זה.

לצפיה ב-'דווקא על ג'ק ראסל ממש לא הייתי ממליצה להם'
דווקא על ג'ק ראסל ממש לא הייתי ממליצה להם
30/11/2016 | 17:32
5
49
זה גזע מאוד פעיל ומאוד קשה לחינוך, אם לא מוציאים לו מספיק מרץ ולא מאלפים אותו כמו שצריך הוא כלב שיכול ממש להרוס את הבית.
אם אני מבינה נכון, מדובר על משפחה עם תינוק ובלי נסיון בגידול כלבים, ג'ק ראסל זה כלב למתקדמים.
אני הייתי מאמצת במקומכם, מאחת העמותות, לברדור או גולדן רטריבר בוגר (גיל שנה ומעלה), אם הכלב מאוזן מבחינה נפשית ולא נמסר לעמותה על רקע בעיות התנהגות, אז הוא כלב מדהים למשפחה עם ילדים קטנים.

לצפיה ב-'חולקת על דעתך '
חולקת על דעתך
01/12/2016 | 18:42
4
24
הכלבה שלי לא עברה אילוף, ולא הרסה מעולם דבר בבית כולל בתור גורה.
אפילו יודעת להבחים בין הצעצועים הפרוותייים שלה לבין של הילדה ולא נוגעת בהם.

להפך, ג'ק ראסלים הם כלבי עבודה ממושמעים שצמאים לרצות את הבעלים שלהם ובתור כלב קטן קל להוציא להם מרץ בבית במיוחד עם משחקי כדור ועם ילדים פעילים.

אני אישית חושבת שכלב גדול בדירה עירונית הוא דבר לא פשוט ובמיוחד עם תינוקות רכים מצריך זהירות (לא כי חלילה הכלב ירצה לפגוע, אלא בגלל הגודל, הכובד והמגושמות בסביבה צפופה).

בלי קשר לילדים, לדעתי האישית דווקא לברדור וגולדן מתאפיינים בנשירת שיער מטורפת שמצריכה המון ניקיון של הבית, ומעבר לזה בריח גוף מאוד חזק כשהם מגיעים לבגרות.
בכל בית שיש בו כלב כזה כשנכנסים מייד מריחים. אבל זו כאמור דעתי האישית.
לצפיה ב-'הנה מה שכתוב בויקיפידיה '
הנה מה שכתוב בויקיפידיה
01/12/2016 | 22:07
2
98
ג'ק ראסל:
הג'ק ראסל טרייר ידוע בתור כלב שאם תתנו לו אצבע, הוא ירצה את כל היד, על כן חשוב ביותר שבעלי הכלב יהיו המנהיגים שלו וילמדו אותו את מקומו. לג'קים מוסר עבודה גבוה מאד והם עובדים על מנת לעבוד. הם גזע כלבים קל, נוח ומתאים לאילוף, צייתן, כל עוד האימונים נוקשים ועקביים. הג'ק ראסל ידוע בכישוריו לבצע פעלולים ועל כך גזע זה מככב בתוכניות טלוויזיה וסרטים. חשוב להיות מנהיג עבור הכלב ולתת לו חוקים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור, שמא עלול להיות לא מחונך, להפגין שליטה, ולפתח בעיות התנהגות כמו התפרעויות, נזק, נביחות בלתי פוסקות ועלול לתקוף כלבים אחרים. על כן חובה להיות נוקשים, עקביים וקשוחים. כלבים אלו חופרים, מטפסים וקופצים ולא רצוי לשחרר אותם מן הרצועה אלא אם הם מאולפים מאד.

ולגבי לברדור כתוב:

לברדור רטריבר
הלברדור רטריבר הינו הכלב הפופולארי ביותר בעולם. בני אדם רבים מחזיקים לברדור בבתיהם לא לחינם. הכלב הזה ידוע באופיו העדין ובאינטליגנציה הגבוהה שלו. הלברדור פופולארי ביותר בקרב כלבי הנחייה והוא משמש ברוב המקרים ככלב משטרה וכלב עזר עם גופים אחרים. תפקידו המקורי של הלברדור הוא לשמש ככלב מביא, הנספח לצייד או דייג. אם וכאשר מצליח האדם לתפוס ניצוד, חברו הלברדור רץ ומביא אותו חזרה בים או ביבשה.... כלב חכם במיוחד, עדין מאד, נאמן, אוהב ללמוד ולעזור, טוב עם ילדים ומגונן כלפי משפחתו. הלברדור מסתדר עם כלבים אחרים כמו עם בני אדם, אוהב מאד לשחק ומטבעו אוהב מאד לשחות. הלברדור קל לאילוף ותמיד רוצה וצריך להרגיש שהוא חלק מן המשפחה.

אין לי נסיון עם ג'ק ראסל אבל גידלתי לברדורית מקסימה עם שני ילדים קטנים.
לצפיה ב-'שימי לב שלא התייחסתי לתכונות האופי של לברדור'
שימי לב שלא התייחסתי לתכונות האופי של לברדור
05/12/2016 | 21:17
1
3
אלא לחסרונות אחרים - ריח ונשירת שיער.

לגביי ג'ק ראסל, הצלחתי "להדביק" דיי הרבה מהסובבים אותי בחיידק ואני מכירה לפחות 7 שהם בעלים שמחים של ג'ק ראסלים, כולם עם ילדים בגילאים שונים, כולם לא עברו אילוף בשום צורה (אם כי שניים הולכים לאג'יליטי) ולאף אחד מהם אין בעיה של הרס רכוש או תוקפנות כלפיי ילדים. רובם חיים בדירה, אחד בבית פרטי, ולא מוציאים אנרגיה באופן חריג.
לכל גזע יש את החסרונות שלו, בעיניי החסרונות של החזקת כלב גדול בדירה צפופה עם משפחה עולים כמה וכמה על אלה של כלב קטן. מה גם שהיופי בג'ק ראסל זה שהוא פעיל, שמח וחובב משחקים גם בגילאים בהם גזעים אחרים מגיעים לגילאים מתקדמים כמו 7 הם הופכים להיות מאוד מאוד לא פעילים וילדים דווקא מציקים להם (למשל הכלבה השניה שלי כזו).

לגביי מעורבת או לא, קשה מאוד שלא לזהות באופן מובהק את כדור האנרגיה הזה :)

בסופו של דבר זה גם הרבה פעמים כימיה של סוג הכלב עם הבעלים. ברשותך, אני עומדת מאחורי ההמלצה שלי ונסכים שלא להסכים   
לצפיה ב-'בלי קשר להמלצה על גזע כלב כזה או אחר בהקשר הנוכחי,'
בלי קשר להמלצה על גזע כלב כזה או אחר בהקשר הנוכחי,
06/12/2016 | 00:24
2
לדעתי דווקא לרוב כלבים גדולים מאוד נוח להחזיק בדירה צפופה, כי הם מאוד רגועים ושקטים, יותר ממרבית הכלבים הקטנים.
לצפיה ב-'ההתנהגות שלה מאד לא אופיינית'
ההתנהגות שלה מאד לא אופיינית
04/12/2016 | 12:53
9
ג'ק ראסל הוא אכן כלב עבודה, וככזה הוא אנרגטי מאד, חותר למטרה ובעל אינסטינקטים ויצרים מאד חזקים. שג'ק ראסל מחליט שהוא רוצה לצוד משהו או רואה משהו מעניין, הוא לא יקשיב לבעלים כל כך. יש להם רצונות מאד חזקים ואופי עיקש- מה שמשרת עבודות ציד. הוא צריך המון אתגר מנטלי, משחקים, ספורט ואילוף כדי להיות שמח ומאוזן. אחרת, הם ימצאו דרכים הרסניות להעסיק את עצמם. כמובן שהם גם מתוקים וכלבי משפחה טובים, אבל דורשים הרבה השקעה.
בכל גזע יש יוצאי דופן, ואולי הכלבה שלך מעורבת עם גזע יותר נינוח :) 

אני ממליצה להגיע עם ראש פתוח ליום אימוץ ולהתמקד בתכונות שמתאימות למשפחה- רמת אנרגיה, דרישות טיפוח, גודל וכו'..
לצפיה ב-'התייעצות, אלרגיה '
התייעצות, אלרגיה
27/11/2016 | 19:46
8
227
מבקש עזרה; אחד הילדים שלנו שלא גר במשך השבוע בבית ובא רק לסופי שבוע נתקף פתאום בתגובות אלרגיות מאד חזקות, ויש לנו הרושם שזה קשור לכלבת הבית. למה אנחנו חושבים שזה קשור לכלבה ? כי שבת אחת נסענו יחד עם הכלבה באוטו ובהמשך היינו איתה בבית אחר כל אותה השבת ושוב האלרגיה היתה בשיא התבטאותה אצל הילד.  
(מצד שני הכלבה איתנו 5 שנים , היא מסוג שנאוצר שלא אמור לגרום לאלרגיות, ולמה פתאום עכשיו 'הוא נזכר' להיות אלרגי אליה ?).

האם יש למשהו נסיון עם מצב כזה. האם למשהו יש רעיון מה אפשר לעשות. יכול להיות שהאלרגיה קשורה לפרעושים שאני מנסה לטפל בהם בלי הצלחה חד משמעית בחודשים האחרונים אצל הכלבה ?
אשמח לשמוע עצות להתמודדות עם המצב המתסכל מאד שנכנסנו אליו.
תודה . תודה מראש לעוזרים.
לצפיה ב-'אולי אלרגי לחומרי ההדברה ששמתם עליה?'
אולי אלרגי לחומרי ההדברה ששמתם עליה?
27/11/2016 | 20:42
1
39
אבל יכולה גם להתפתח פתאום אלרגיה לכלבה, בהחלט. אלרגיות מתפתחות ולפעמים גם חולפות כך באמצע החיים.
שווה לעשות בדיקות אלרגיה ולגלות, הילד צריך לדעת למה הוא אלרגי.
אם האלרגיה היא אכן לכלבה, הבנתי שיש ספריי שאפשר לשים עליה שימנע את זה, צריך להתייעץ עם וטרינר.
בהצלחה ורק בריאות!
לצפיה ב-'תודה. '
תודה.
28/11/2016 | 05:07
3
לצפיה ב-'בדיקות אלרגיה לילד קלות ויעילות בהרבה מבדיקות אלרגיה לכלב'
בדיקות אלרגיה לילד קלות ויעילות בהרבה מבדיקות אלרגיה לכלב
28/11/2016 | 10:28
5
34
אז הייתי לוקחת את הילד למבחן גירוד. יכול להיות שהילד רגיש גם לאבק שהיה באויר בכמויות גדולות בזמן האחרון וכו'. מכיוון שהילד סובל מהתקפי האלרגיה רק כשהוא חוזר הביתה, אולי מדובר במשהו סביבתי, עצים ששותלים בשכונה ועוד. 
אם הכלבה היתה אלרגית... זה היה סיפור מסובך בהרבה. אבל לבני אדם, הבדיקות לא יקרות ויותר יעילות. 

בנוגע לפרעושים- ניסיתם כדור? יש היום 3 כדורים בשוק, שלושתם נחשבים יעילים ובטוחים. אנחנו נותנים ברבקטו פעם בשלושה חודשים, ויש עוד שני סוגים של כדורים שנותנים פעם בחודש- טריפקסיס ונקסגארד. יעילים בהרבה מאמפולות מנסיוני וכדאי להתייעץ עם הוטרינר, במיוחד כשהכלבה סובלת מאלרגיה לפרעושים. 

לצפיה ב-'הילד הלך להומאופת, בינתיים אין שיפור...'
הילד הלך להומאופת, בינתיים אין שיפור...
28/11/2016 | 11:38
4
40
עלתה בי מחשבה שאולי זה הפרעושים או האמפולות שאנחנו משתמשים בהם בחודשים האחרונים כנגדם.

לצפיה ב-'אולי תקחו את הילד לאלרגולוג ולא להומיאופת?'
אולי תקחו את הילד לאלרגולוג ולא להומיאופת?
28/11/2016 | 18:56
1
12
לצפיה ב-'תודה'
תודה
29/11/2016 | 10:38
7
לצפיה ב-'הומאופתיה זה טיפול כללי ואלטרנטיבי'
הומאופתיה זה טיפול כללי ואלטרנטיבי
29/11/2016 | 07:58
1
38
שבד''כ הולכים אליו במקביל לטיפול רגיל כמשלים, או אחרי שטיפול קונבנציונלי פחות הצליח. תבקשו הפניה דרך קופ''ח לבדיקות אלרגיה רגילות, ממש לא בטוח שזו הכלבה. אמנם אנחנו בדצמבר, אבל זו עדיין סוג של תקופת מעבר ויש המון אבק ופריחות ודברים עונתיים שיכולים להיות אלרגניים ולהכביד. 
לצפיה ב-'תודה. '
תודה.
29/11/2016 | 10:37
3
לצפיה ב-'שאלה לגבי החורף'
שאלה לגבי החורף
27/11/2016 | 15:25
5
68
הכלב אצלי כבר שבעה חודשים , רציתי לדעת מה קורה למשל מתי שמאוד קר? כמה מעלות בערך אפשר להוציא את הכלב, למשל האם מתחת ל 10 מעלות ניתן ? מתי צריך להלביש עליו סוודר כזה?
למשל האם כדאי לצאת שיורד גשם ,לפעמים אני הולך איתו להליכות ארוכות ויכול להיות מצב שהגשם יתגבר. יש לי מטריה די גדולה שיכולה לכסות אותו. אשמח לדעת כמה טיפים לקראת החורף. תודה רבה.
לצפיה ב-'היי , מאיזה סוג הכלב שלך?'
היי , מאיזה סוג הכלב שלך?
28/11/2016 | 10:36
1
34
בעיקרון אין מניעה לטייל בקור , כמובן שאם ממש ממש קר והרוחות חזקות אפשר לקצר קצת את זמן הטיול או לטייל במקומות יותר סגורים , רב הכלבים מתמודדים עם הקור מצויין (יש להם פרווה שמגינה עליהם) , ורב הכלבים לא צריכים לבוש מסויים , כמובן שיש כלבים שיותר רגישים לקור ותנאי מזג אוויר ואז אפשר להלביש להם משהו , תלוי בסוג הכלב , סוג הפרווה וכמובן רמת הקור בחוץ.
לגבי גשם , כמובן שאם יורד גשם חזק עדיף להימנע מלצאת איתם , או שוב לטייל במקומות מקורים כמו חניות של בניינים וכו'... אם יש מזג אוויר סוער בחוץ והגשם עלול להתגבר ברמה שתחזרו ממש רטובים אולי עדיף להימנע מהליכות רחוק מהבית , למרות שישנם כלבים שאין להם שום בעיה עם הגשם ואף יהנו מטיול בין השלוליות . 
אשמח לענות על כל שאלה,
מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'גולדן מעורב, יחסית יש לו הרבה פרווה'
גולדן מעורב, יחסית יש לו הרבה פרווה
28/11/2016 | 14:37
10
לצפיה ב-'בדרך כלל כלבים קטנים עם פרווה קצרה עלולים להיות'
בדרך כלל כלבים קטנים עם פרווה קצרה עלולים להיות
28/11/2016 | 10:48
47
רגישים לקור. עבור כלבים כאלה אפשר לרכוש בגד חם, אפשר לחפש באינטרנט או בחנויות כלבים.
פרט לאלה, מרבית הכלבים אינם סובלים מקור בטמפרטורות של החורף הישראלי. בטח לא כשהם בתנועה ויוצאים לזמן מוגבל. אם הכלב מראה סימנים שהוא סובל מקור (רועד, מבקש לחזור הביתה במצב שבו הוא בדרך כלל נהנה מהטיול) - אפשר לדאוג להלבשה בלי קשר לגודל או פרמטרים אחרים. אך לדעתי רוב הסיכויים שזה לא יקרה.
לצפיה ב-'זה בעיקר מפריע לכלבים קטנים מאד או מבוגרים עם פרווה קצרה'
זה בעיקר מפריע לכלבים קטנים מאד או מבוגרים עם פרווה קצרה
28/11/2016 | 11:03
1
36
הבעיה האמיתית בחורף היא הלכלכוך, וזאת כבר בעיה שלנו ולא של הכלב :) 

ד''א 10 מעלות זה ממש אחלה, כלב שאינו זקן/ ננסי/ קירח/ שילוב לא יסבול מ-10 מעלות ואולי אפילו יעדיף את זה על הקיץ שלנו. 
לצפיה ב-'תודה רבה לכולם'
תודה רבה לכולם
28/11/2016 | 14:37
6
לצפיה ב-'שאלה למאלפים: האם הפחד שלי מבוסס?'
שאלה למאלפים: האם הפחד שלי מבוסס?
25/11/2016 | 09:33
8
146
אנחנו גרים בשכנות למשפחה עם כלבה דומה לכלבה שלנו - פיטית מעורבת - ושתי הכלבות דומיננטיות ומגיבות באגרסיביות אחת לשנייה מההתחלה. אנחנו מקפידים על הפרדה מוחלטת ולא יוצאים לטיול באותם זמנים.

לפני כמה שבועות הכלבה השנייה השתחררה ותקפה את הכלבה שלנו. זה היה אירוע קשה לשנינו עם נשיכות, הרבה דם והיה לא פשוט לתפקד שם ולהפריד ביניהן. הרגע שבו היא השתחררה וטסה אלינו כולה ממוקדת על לתקוף, הבהיר לי כמה זה מסוכן ומאז אני קצת חוששת.

אתמול כשירדתי במדרגות - לבד - הכלבה עלתה עם הבעלים מטיול. איך שעברתי אותם היא פשוט תקפה אותי מהגב וניסתה לנשוך אותי. למזלי תפסה רק את החולצה. אני משערת שהריחה את הכלבה שלי? אולי קישרה אותי לאירוע התקיפה שקרה? בכל מקרה, מאתמול אני חוששת *מאד* בגלל שיש לי ילד קטן. אני מפחדת שאם נרד במדרגות כשהוא על הידיים או יורד לבד, היא עלולה לתקוף אותו. היא אורבת ליד הדלת שלהם מבפנים ומגיבה בתוקפנות כשאנחנו יוצאים עם הכלבה ואני מתחילה לפחד כי היא מאד דרוכה ומחפשת הזדמנות כל הזמן ואני אפילו חוששת שהם יצאו איתה כשאנחנו מחכים למעלית.

היא כלבה מאד חזקה שמושכת בטירוף כשהולכים איתה. יוצאים איתה לטיול האמא והבן שלה בן ה17. אני מרגישה שהם לא מבינים את הפוטנציאל המסוכן של הכלבה ושהם לא ממש יוכלו להשתלט עליה כמו שכבר קרה.

אני כותבת את כל זה בתור בעלים של פיטית חזקה וריאקטיבית שאומצה ממקום מפוקפק ולא מסתדרת עם כלבים עד היום, אז אני יודעת שזה לא פשוט ולא בקטע של להציק להם אבל הניסיון שלה לקפוץ עלי אתמול מרגיש לי לא טוב. היא לא נבחה או גירגרה אלא פשוט קפצה על הגב שלי. האם הפחד שלי מבוסס בקשר אליה ולילד שלי? מה הסיכוי שהיא תנסה לתקוף אותנו שוב? האם אני מגזימה בתגובה שלי? האם כדאי לפנות אליהם ואם כן, מה להגיד? הם אנשים נחמדים והילדים שלנו באותו גן ואנחנו לא רוצים לפגוע בהם אבל אני מרגישה שכדאי לדבר איתם. 
לצפיה ב-'הכלבות שלכן צריכות לצאת עם זמם'
הכלבות שלכן צריכות לצאת עם זמם
25/11/2016 | 10:18
2
73
אני לא מאלפת, אבל במקרה הזה מחסום לשתי הכלבות נראה לי מאד בסיסי והכרחי. אם המשפחה השניה נחמדה סך הכל, דברי איתן ותבקשי שיטיילו עם הכלבה עם מחסום, וגם את צריכה לשים לכלבה שלה מחסום בטיולים. Better safe than sorry, וחוץ מזה החוק מחייב.
לפי התיאור שלך זה רק עניין של זמן עד שהכלבה תנשך אותך או את בנך ותגרום לנזק בריאותי רציני. 
במקביל הייתי פונה למאלף עבור הכלבה שלך ומציעה למשפחה השניה לעשות אותו דבר. אבל דבר ראשון- לצמצם סיכונים ולשים זמם. 
לצפיה ב-'היא עברה אילוף '
היא עברה אילוף
25/11/2016 | 10:37
1
68
ועובדת עם מאלף להקטין ריאקטיביות. היא אומצה בגיל בוגר מבעלים בעייתי וכנראה אף פעם לא תהיה לגמרי קול עם כלבים למרות שיש לה חברים שהיא משחקת איתם. היא עם מחסום בחלק מהטיולים. לא בטוחים שזה המקום שלנו לדרוש מהם שיתחילו ללכת עם מחסום ואיך הם יגיבו..
לצפיה ב-'אז כן, יש לך את כל הסיבות לחשוש'
אז כן, יש לך את כל הסיבות לחשוש
25/11/2016 | 11:32
73
כי גרה לידך פיטבולית נשכנית ונשיכה מפיטבול זה כואב. אחרי שהיא ניסתה לתקוף אותך והצליחה לתקוף את הכלבה שלך, אפשר לבקש מהמשפחה שביציאה וכניסה ישימו לכלבה מחסום. סביר שהיא לא תוקפנית רק כלפייך והמשפחה מודעת לקושי. אגב, ע''פ חוק, גם כלבים שמעורבים בפיטבול חייבים במחסום בטיולים, אבל אין ממש אכיפה של החוק. בכל מקרה, בפעם הבאה שהיא תנשך מישהו הוא כנראה יכנס לבית חולים והכלבה תשב בהסגר, תענוג שאפשר בהחלט למנוע. זה אולי לא המקום שלך להעיר על חינוך ואילוף, אבל לבקש מחסום זה לגמרי לגיטימי ומתבקש. 

לצפיה ב-'נשמע כמו מצב בהחלט לא נעים ואף מסוכן'
נשמע כמו מצב בהחלט לא נעים ואף מסוכן
27/11/2016 | 10:42
37
ההמלצה שלי היא בהחלט לשלב זמם , אין פתרונות קסם , אני לא יכולה להגיד לך שהקפיצה עלייך תקרה שוב או לא אבל לא הייתי לוקחת את הסיכון , יכול להיות שהאירוע מול הכלבה שלכם גרם לכלבה של השכנים לקשר אותך לעניין ויכול להיות שהיא תוקפנית מטבעה גם לאנשים (לא ציינת זאת)
בכל מקרה הייתי כן פונה אל השכנים שלכם ומדברת איתם ממש אמיתי מהלב , על המצב הבעייתי שאתם נמצאים בו שניכם , תבהירו להכם שזהו מצב מסכן חיים הן לכלבה והן לכם ושאתם מפחדים ממה שעלול לקרות אני מאמינה שאם הם אנשים מבינים לא תראו כל התנגדות לשימת מחסום ואף לטיפול התנהגותי על ידי מאלף שיעבוד איתם על אדישות לכלבים ולאנשים .
תסבירו להם שהכלבה שלהם עלולה להיכנס להסגר והם עלולים לשלם הרבה הוצאות כספיות על תביעות טיפולים וכו'..

מיכל כהן - מבט הכלב

לצפיה ב-'לחששות מתקיפה בטיול הצטידי במיכל גז פלפל'
לחששות מתקיפה בטיול הצטידי במיכל גז פלפל
28/11/2016 | 04:35
2
41
כמו אלה שיוצאים לרוץ במקומות בהם יש כלבים משוחררים.
אם זה לא מספיק מרתיע, אז למשוטטי יערות באמריקה יש ספריי לדובי גריזלי
כל הזממים והאילופים בצד. קודם כל הביטחון האישי והידיעה, שאת יכולה להתגונן ביעילות.
לצפיה ב-'כלב כזה יכול לתקוף בשניה, לדעתי זה לא פתרון'
כלב כזה יכול לתקוף בשניה, לדעתי זה לא פתרון
28/11/2016 | 10:38
1
42
לטובת כולם עדיף שלכלב יהיה מחסום. סך הכל היא לא יוצאת לרוץ בשמורת טבע, היא יוצאת ונכנסת הביתה כמה פעמים ביום ואין סיבה שהפעולה הזאת תהיה מסוכנת. 
לצפיה ב-'כלב "כזה" לא תוקף מהר יותר מפינצ'ר זעיר'
כלב "כזה" לא תוקף מהר יותר מפינצ'ר זעיר
29/11/2016 | 01:59
48
ואם זה כלב מזוהה וגם לא כזה קטן שיכול להסתתר מאחורי קליפה של בננה, אז בטיפונת ערנות אפשר לאכן אותו מספיק זמן לפני שהוא תוקף. מיכל הספריי צמוד לחגורה או לדש הבגד והשמשתו מהירה ביותר.
הסיבה או אי הסיבה שכתבת, היא המניע לנקוט אמצעי ביטחון.
לא פסלתי זמם, אבל זמם לכלב של מישהו אחר זה כרוך בלסמוך על מישהו אחר שיסדר לך את הביטחון. אולי הוא ישכח, אולי הוא יחליט שהיום זה מיותר, אולי הכלבה שלו לא אוהבת את זה אז הוא יוותר לה רק הפעם. בעיני זה לא אמין. ביטחון זה דבר שכל אחד מסדר לעצמו, וכל מה שמסביב בא אח"כ.
בכל מקרה, לפותחת השרשור הזכות להחליט מה טוב בעיניה.
לצפיה ב-'מצטרפת לממליצים על זמם לשתי הכלבות.'
מצטרפת לממליצים על זמם לשתי הכלבות.
28/11/2016 | 09:14
35
זה יפה שאתם עובדים על אילוף, אך הוא אינו פתרון קסם. במקרה של נשיכות כולם יסבלו - גם הננשך, גם הבעלים וגם הכלב. אם את תשימי זמם, תהיה לך יותר לגיטימיות לבקש גם מהשכנים.

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא זכויות הקשישים
אירוח בנושא זכויות...
שירות הייעוץ לקשיש של הביטוח הלאומי פועל למיצוי...
אירוח בנושא זכויות הקשישים
אירוח בנושא זכויות...
שירות הייעוץ לקשיש של הביטוח הלאומי פועל למיצוי...
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
במיוחד להורים לתינוקות
Developy הינו פורטל תוכן המיועד להורים לתינוקות
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

פורום הדברת מזיקים
מזיקים בבית?בואו לדבר
המרפאה הוטרינרית רמת אביב -ד
המרפאה הוטרינרית רמת אביב
פורום אקווריומים ודגי נוי
פורום אקווריומים ודגי נוי

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה