לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1307713,077 עוקבים אודות עסקים

פורום פילוסופיה לכל

זהו הרגע. זה הנצח. כאן עכשיו

ברוכים הבאים לפורום ׳פילוסופיה לכל׳ במערכת הפורומים של תפוז.
הפורום מהווה במה אינטרנטית פתוחה לדיונים פילוסופיים בכל הרמות.
נא לשמור על כללי הפורום.
בברכה,
הנהלת הפורום

הנהלת הפורום:

אודות הפורום פילוסופיה לכל

זהו הרגע. זה הנצח. כאן עכשיו

ברוכים הבאים לפורום ׳פילוסופיה לכל׳ במערכת הפורומים של תפוז.
הפורום מהווה במה אינטרנטית פתוחה לדיונים פילוסופיים בכל הרמות.
נא לשמור על כללי הפורום.
בברכה,
הנהלת הפורום
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
      נא להמנע ככל האפשר מדיונים בנושאים אישיים.
"קְרָא לא כדי לסתור ולהפריך... לא כדי למצוא שיחה, אלא כדי לשקול ולחשוב." ~ פרנסיס בייקון

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות לא ראויות עפ"י ראות עיניה,
ללא דיחוי ומבלי מתן הסברים ולחסום כל כותב שדבריו מנוגדים לחוקי הפורום.
המשך >>

לצפיה ב-'אזהרתו של יהוה אלוהים מגיעה לאנשי נינוה'
אזהרתו של יהוה אלוהים מגיעה לאנשי נינוה
22/03/2019 | 19:06
5
28
(יונה א' 1-2) ויהי, דבר-יהוה, אל-יונה בן-אֲמִתַּי, לאמֹר. קום לך אל-נינוה, העיר הגדולה – וקרא עליה: כי-עלתה רעתם, לפנָי.
(יונה ג') ויהי דבר-יהוה אל-יונה, שנית לאמֹר. קום לך אל-נינוה, העיר הגדולה; וקרא אליה את-הקריאה, אשר אנֹכי דבר אליך. ויקם יונה, וילך אל-נינוה – כדבר יהוה; ונינוה, היתה עיר-גדולה לאלֹהים – מהלך, שלֹשת ימים. ויחל יונה לבוא בעיר, מהלך יום אחד; ויקרא, ויאמר, עוד ארבעים יום, ונינוה נהפכת. ויאמינו אנשי נינוה, באלֹהים; ויקראו-צום וילבשו שקים, מגדולם ועד-קטנם. ויגע הדבר, אל-מלך נינוה, ויקם מכסאו, ויעבר אדרתו מעליו; ויכס שק, וישב על-האפר. ויזעק, ויאמר בנינוה, מטעם המלך וגדֹליו, לאמֹר: האדם והבהמה הבקר והצאן, אל-יטעמו מאומה – אל-ירעו, ומים אל-ישתו. ויתכסו שקים, האדם והבהמה, ויקראו אל-אלֹהים, בחָזקה; וישֻׁבו, איש מדרכו הרעה, ומן-החמס, אשר בכפיהם. מי-יודע ישוב, ונִחם האלֹהים; ושב מחרון אפו, ולא נאבד. וירא האלֹהים את-מעשיהם, כי-שבו מדרכם הרעה; וינחם האלֹהים, על-הרעה אשר-דבר לעשות-להם – ולא עשה.

(יונה ד') ויֵּרַע אל-יונה, רעה גדולה; ויחר, לו. ויתפלל אל-יהוה ויאמר, אנה יהוה הלוא-זה דברי עד-היותי על-אדמתי – על-כן קִדַּמְתי, לברֹח תרשישה: כי ידעתי, כי אתה אל-חנון ורחום, ארך אפַּים ורב-חסד, ונִחם על-הרעה. ועתה יהוה, קח-נא את-נפשי ממני: כי טוב מותי, מחיי. ויאמר יהוה, ההיטב חרה לך. ויצא יונה מן-העיר, וישב מקדם לעיר; ויעש לו שם סֻכה, וישב תחתיה בצל, עד אשר יראה, מה-יהיה בעיר. וימן יהוה-אלהים קיקיון ויעל מעל ליונה, להיות צל על-ראשו, להציל לו, מרעתו; וישמח יונה על-הקיקיון, שמחה גדולה. וימן האלהים תולעת, בעלות השחר למחרת; ותך את-הקיקיון, וייבש. ויהי כזרֹח השמש, וימן אלהים רוח קדים חרישית, ותך השמש על-ראש יונה, ויתעלף; וישאל את-נפשו, למות, ויאמר, טוב מותי מחיי. ויאמר אלהים אל-יונה, ההיטב חרה-לך על-הקיקיון; ויאמר, היטב חרה-לי עד-מות. ויאמר יהוה – אתה חסת על-הקיקיון, אשר לא-עמלת בו ולא גדלתו: שבן-לילה היה, ובן-לילה אבד. ואני לא אחוס, על-נינוה העיר הגדולה – אשר יש-בה הרבה משתים-עשרה רִבו אדם, אשר לא-ידע בין-ימינו לשמאלו, ובהמה, רבה.
על אף שאורכו של סיפור "ישועת נינוה על ידי אלוהים" קצר, הוא מאפשר לנו לזכות במבט חטוף על הצד האחר של טבעו הצודק של אלוהים. כדי להבין בדיוק מה כולל הצד הזה, עלינו לשוב לכתבי הקודש ולשוב ולהתבונן באחד ממעשיו של אלוהים.
הבה נמשיך לקטע השני, הפרק השלישי בספר יונה: "ויחל יונה לבוא בעיר, מהלך יום אחד; ויקרא, ויאמר, עוד ארבעים יום, ונינוה נהפכת". אלה הם הדברים שאלוהים מסר ישירות ליונה, כדי שיאמר אותם לאנשי נינוה. כמו כן, הם כמובן הדברים שיהוה ביקש לומר לאנשי נינוה. דברים אלה אומרים לאנשים כי אלוהים החל לתעב ולשנוא את אנשי העיר מפני שרעתם הגיעה לעיניו, ולכן הוא ביקש להשמיד את העיר הזו. אולם בטרם השמיד אלוהים את העיר, הוא הכריז הכרזה בפני אנשי נינוה, ובה-בעת נתן להם הזדמנות להתחרט על רעתם ולהתחיל מחדש. הזדמנות זו עתידה היתה להימשך ארבעים יום. במילים אחרות, אילו האנשים שבתוך העיר לא היו מתחרטים, מודים בחטאיהם ומשתטחים בפני יהוה אלוהים תוך ארבעים יום, היה אלוהים משמיד את העיר כפי שהשמיד את סדום. זה היה הדבר שיהוה אלוהים ביקש לומר לאנשי נינוה. ברור שלא היתה זו הכרזה פשוטה. היא לא רק ביטאה את כעסו של אלוהים, אלא ביטאה גם את עמדתו כלפי אנשי נינוה. יחד עם זאת, הכרזה פשוטה זו אף שימשה כאזהרה חמורה לאנשים החיים בתוך העיר. אזהרה זו אמרה להם כי מעשיהם הרעים זיכו אותם בשנאתו של יהוה אלוהים וכי מעשיהם הרעים יביאו אותם במהרה אל סף השמדתם. חייהם של כול אנשי נינוה היו אפוא בסכנה מיידית.
לצפיה ב-'חזק על חלשים, הקב"ה, לא כן ?'
חזק על חלשים, הקב"ה, לא כן ?
23/03/2019 | 18:45
23
ובכלל, כל ההתנהלות הזו תמיד הזכירה לי דפוסי פעולה ומנטליות של איזה ארגון מפיוזי, מפעל בריונות טרנצנדנטאלי בע"מ : עשה את אשר ציווך, או תחטוף. תחטוף!
ומה באשר לקצת גאוה אנושית לשם שינוי ?
הגיבורים באמת הם אלה שלא מתיישרים, אני אומר לך...
לצפיה ב-'הסיפור של יונה הוא הסיפור הכי הזוי בתנך.'
הסיפור של יונה הוא הסיפור הכי הזוי בתנך.
23/03/2019 | 21:22
17
החלק שהדג אכל את יונה, זה החלק הכי אמין בסיפור.
נגיד שמישהו מהודו היה בא היום ואמר לנו שאנחנו חוטאים בזה שאנחנו אוכלים בשר ושיווה יעניש אותנו על זה ברעידת אדמה.
אתם חושבים שמישהו בארץ היה מאמין לו וניהיה טבעוני. בעיני זה מגוחך לחלוטין, הורס את כל האמינות של התנך.
לצפיה ב-'ספר יונה נקרא לי כמו פרודיה קומית על ספרות הנבואה.'
ספר יונה נקרא לי כמו פרודיה קומית על ספרות הנבואה.
24/03/2019 | 11:01
7
לצפיה ב-'ההבדל החד בין תגובתן של נינוה וסדום לאזהרתו של יהוה אלוהים'
ההבדל החד בין תגובתן של נינוה וסדום לאזהרתו של יהוה אלוהים
24/03/2019 | 15:07
1
13
מה פירוש הדבר, להיהפך? במונחים של שפה פשוטה, פירושו להיעלם. אך באיזו דרך? מי יכול להפוך עיר שלמה? אדם אינו יכול לבצע מעשה שכזה כמובן. האנשים האלה לא היו טיפשים. מייד לאחר ששמעו את ההכרזה הזו, הבינו את הרעיון. הם ידעו שהיא באה מאלוהים, הם ידעו שאלוהים עומד לבצע את עבודתו, הם ידעו כי רעתם עוררה את זעמו של יהוה אלוהים והביאה עליהם את כעסו, כך שבמהרה יושמדו יחד עם עירם. כיצד התנהגו אנשי העיר לאחר שהאזינו לאזהרתו של יהוה אלוהים? בכתבי הקודש מתואר בפרטי פרטים כיצד הגיבו אנשים אלה, החל ממלכם וכלה באדם הפשוט. כפי שמתועד בכתבי הקודש: "ויאמינו אנשי נינוה, באלֹהים; ויקראו-צום וילבשו שקים, מגדולם ועד-קטנם. ויגע הדבר, אל-מלך נינוה, ויקם מכסאו, ויעבר אדרתו מעליו; ויכס שק, וישב על-האפר. ויזעק, ויאמר בנינוה, מטעם המלך וגדֹליו, לאמֹר: האדם והבהמה הבקר והצאן, אל-יטעמו מאומה – אל-ירעו, ומים אל-ישתו. ויתכסו שקים, האדם והבהמה, ויקראו אל-אלֹהים, בחָזקה; וישֻׁבו, איש מדרכו הרעה, ומן-החמס, אשר בכפיהם…"

לאחר ששמעו את הכרזתו של יהוה אלוהים, הפגינו אנשי נינוה עמדה מנוגדת לחלוטין לזו של אנשי סדום – אנשי סדום התנגדו לאלוהים בגלוי, הלכו מדחי אל דחי, אך אנשי נינוה, לאחר ששמעו דברים אלה, לא התעלמו מן העניין ולא התנגדו, אלא האמינו באלוהים והכריזו על צום. למה מתייחסת כאן המילה "ויאמינו"? המילה עצמה מרמזת על אמונה וציות. אם ניעזר בהתנהגותם של אנשי נינוה בפועל כדי להסביר את המילה הזו, פירושה הוא שהם האמינו כי אלוהים יכול לעשות כדבריו ואכן יעשה זאת, ושהם היו מוכנים להתחרט. האם אנשי נינוה חשו פחד לנוכח אסון העומד להתרחש? היתה זו אמונתם שהחדירה פחד בלבבם. במה נוכל להיעזר אם כן כדי להוכיח את אמונתם ופחדם של אנשי נינוה? כפי שנאמר עליהם בכתבי הקודש: "ויקראו-צום וילבשו שקים, מגדולם ועד-קטנם". כלומר, אנשי נינוה האמינו באמת, ומתוך האמונה הזו בא הפחד, אשר הוביל לאחר מכן לצום וללבישת שק. כך הם הראו את תחילת החרטה שלהם. בניגוד מוחלט לאנשי סדום, לא זו בלבד שאנשי נינוה לא התנגדו לאלוהים, אלא הם אף הראו בבירור כי הם מתחרטים, באמצעות התנהגותם ומעשיהם. הדבר לא חל כמובן רק על פשוטי העם של נינוה. גם מלכם לא היה יוצא מן הכלל.

לצפיה ב-'למה הצאן והבקר צמים ולובשים שקים? זה בכלל הגיוני?'
למה הצאן והבקר צמים ולובשים שקים? זה בכלל הגיוני?
25/03/2019 | 07:47
4
ומדוע האל מכריז שהוא לא יחוס על נינווה בפסוק האחרון של ספר יונה?
לצפיה ב-'למה החרדים בורחים מהמדע?'
למה החרדים בורחים מהמדע?
22/03/2019 | 13:45
19
33
הרי שלמה המלך ביקש מאלוהים "חכמה ומדע תן לי"
אז למה החרדים הפנו גבם למדע, והם שקועים רק בלימוד התורה?

זה מתחיל ביוון, כשאריסטו היה האדם הראשון שחשב מחשבה מדעית.
אבל חכמי ישראל סרבו לקבל את "החוכמה היוונית", מטעמים פוליטיים של אז, וכך הרחיקו את עם ישראל מהידע והמדע.

זו הסיבה שעם ישראל הדתי לא הגיע לשום השג מדעי, טכנולוגי או אמנותי.
כאשר מסביבינו המציאו את המתמטיקה, האסטרולוגיה, הרפואה, הגאומטריה, הארכיטקטורה, הטכנולוגיה, ציור, תאטרון, פיסול.... אנו לא יצרנו כלום בעל משמעות עולמית.
עם שלם שהשאיר אחריו וואקום.

ומתי זה השתנה?
כאשר עם ישראל ניפרד מאזיקי הדת, ויצא לחרות של מחשבה.
מייד עם עזיבת הדת, קמו לנו איינשטיין, פרויד, צוקרברג ... יהודים ששינו את העולם.
היהדות החילונית העפילה מיידית לראש הפירמידה העולמית.
איזה עוצמה אדירה יש בעם הזה, עוצמה שהדת הצליחה לחנוק אלפי שניים.

מסקנה
אסור להתנתק ממקורות ידע עולמיים, רק בגלל פוליטיקה.
היטלר לא הגיע לפצצת אטום, אם כי גרמניה היתה אז מרכז הידע העולמי בנושא, רק בגלל שהתנגד ל"פיזיקה היהודית".
מי יודע מה אנחנו והעולם פיספסנו, לו חכמי היהדות לא היו כל כך טיפשים.

לצפיה ב-'*'
*
22/03/2019 | 15:47
13
לצפיה ב-'איפה רשום שהוא ביקש:"חכמה ומדע תן לי".'
איפה רשום שהוא ביקש:"חכמה ומדע תן לי".
22/03/2019 | 17:44
2
23
לפי הקישור הזה:

הוא ביקש:"לֵב שֹׁמֵעַ לִשְׁפֹּט אֶת עַמְּךָ לְהָבִין בֵּין טוֹב לְרָע"

עושה רושם שאלהים הוא ג'יני...

לצפיה ב-'אוקיי מצאתי...'
אוקיי מצאתי...
22/03/2019 | 17:48
9
לצפיה ב-'תגובה מעוררת השראה'
תגובה מעוררת השראה
22/03/2019 | 20:02
16
יותר מדי קורה לנו היום, שאנשים שומעים מכל מיני כוונים, כל מיני דברים, ולא טורחים, או לא מסוגלים, לבדוק בעצמם.
זהו הפתח לפייק-ניוז שמציף אותנו.

הניסיון שלך לברר את הנקודה לעומקה, ולא לסמוך סתם על דברי אחרים, מעורר השראה חיובית.
לצפיה ב-'צוקרברג הוא יותר עושה רושם של עוד עריץ...'
צוקרברג הוא יותר עושה רושם של עוד עריץ...
22/03/2019 | 17:53
20
לא היייתי שם אותו באותה רשימה עם איינשטיין, ההפך.

הדרך להתקשר עם אנשים אחרים הייתה עוד לפני פייסבוק, ההבדל היחיד שעכשיו הם מונופול ושולטים בכל חברה, וגורמים לך לחשוב מה שמתאים להם...

צוקרברג גם אמר שהוא מעריץ את יוליוס קיסר... איפה ברוטוס? איכה?!

לצפיה ב-'הרמב"ם למשל סרב לקבל את החוכמה האריסטוטלית???'
הרמב"ם למשל סרב לקבל את החוכמה האריסטוטלית???
22/03/2019 | 18:33
2
24
תמוה בעיניי...

נראה שללייבוביץ שלנו - שהיה גם איש מדע - יש חשיבה יותר סינקרטית משלך, לא מקוטעת, שרואה המשכיות בדברים, ולא מסתפקת בגנרציות ספונטניות ויותר מדי יש מאין: מה היתה פרשנותו, הסוציולוגית בעיקרה, לאותו "גניוס יהודי" שהיכה בגאוניותו בעולם המערבי המודרני ?

"התופעה ההיסטורית הגדולה של כניסת היהודים ב-150 השנים האחרונות לציוויליזציה של העולם המערבי - שהיא מעבר לכל פרופורציה בתחום האינטלקטואלי - נעוצה בכך שמדובר בקיבוץ אנושי שנכנס לתוך הציוויליזציה המערבית כשהוא כבר משוכלל מבחינה אינטלקטואלית."

אני תמה מה יכול היה לגרום ל"שכלול" הזה... ניתן לנו כיוון רעיוני מסוים, בדמותו של מנדלסון למשל, כאילוסטרציה להטמעתו המוצלחת של היהודי אל תוך הקלחת הנוכרית הנאורה (כביכול):

"כאשר מדברים על פלישה יהודית לתרבות המערבית מצביעים על משה מנדלסון, יהודי שנעשה פתאום סופר גרמני. אבל מי היה מנדלסון? בחור דל שבא מדסאו לברלין, אלא שכבר מילדותו למד ש"ס ופוסקים. לעומת זאת, בנו של איזה רוכל גרמני מדסאו שבא מדסאו לברלין היה יכול לכל היותר להיות שוער או מנקה רחובות... והבחור היהודי הדל הזה בא עם מטען אינטלקטואלי עצום, אף על פי שבילדותו לא למד שירה וספרות גרמנית. אבל הוא היה מסוגל ללמוד את הפילוסופיה הגרמנית ויכול היה מיד לקרוא את לייבניץ ולהבינו, מפני שבילדותו ידע את 'מורה נבוכים'." (ישעיהו ליבוביץ - עולם ומלואו)

וסליחה שני רק מצטט, אבל זה יותר פשוט ולא הייתי יכול לנסח זאת ביתר פשטות.
ובכן אני בדיעה שיש בתיזה הזאת של ליבוביץ משהו, יותר ממשהו, ככלל, ולא הייתי ממהר לנתק את ההישגיות האינטלקטואלית היהודית באופן כללי מן המטריציה היהודית הדתית, שהיוותה גם כשלעצמה במשך דורות מערכת חינוך משומנת שנגעה לכלל הציבור היהודי, כאשר הגויים באותו זמן היו במרביתם אנאלפבתים.
לצפיה ב-'זה נושא מעניין, אחר, אבל מעניין'
זה נושא מעניין, אחר, אבל מעניין
22/03/2019 | 19:25
1
12
השאלה למה פרצו היהודים האשכנזים לתוך הצויליזציה המערבית בכזו איכות אדירה, מעוררת הרבה חוקרים לחקור את הפנומונה הזו, כדי ללמוד איך לחנך דורות חדשים.

הפריצה הראשונה, מייד לאחר הוולד תנועת ההשכלה, נבעה מהבדל קריטי בהשכלה.
בגיל 10 הילד היהודי כבר למד רש"י ותלמוד, והגוי היה אנאלפאבית.
ברור שלילד היהודי היה יתרון אדיר בביה"ס על שכניו הגויים.

הפריצה השנייה נבעה מתרבות. התרבות היהודית של "לימוד תורה" הפכה לתרבות של "לימוד", כל לימוד.
עד היום לא תראה באירופה או בארה"ב אף יהודי אשכנזי שלא למד והרבה. לא תמצא אף זבן בחנות, אף מכונאי, אף שרברב... אך ורק בעלי מקצוע הדורשים לימוד רב.

אבל הזמנים משתנים, הגויים גם לומדים היום, אין ביניהם יותר אנאלפאבתיות, ובתי הספר שלהם לא טובים פחות מבתי הספר של היהודים (אם לא טובים יותר).
איבדנו את יתרון ההשכלה המאד בלעדי שלנו. אבל יש לנו, יחד עם תרבויות אחרות (סינים, הודים, קוראנים...) את תרבות ההשכלה. האמא היהודיה, הסינית, הקוראנית... לא תאפשר לילדיה לא ללמוד.

הייתרון האחרון שלא אוהבים לדבר עליו, מטעמים של פוליטיקלי-קורקט הוא יתרון מנת המישכל.
יצא המזל והיהודי האשכנזי נמצא בקבוצה גנטית שלה יש בממוצע מנת מישכל הגבוהה בכ- 10 נק' ע"פ האמריקאי הממוצע.
יש קושי רב לקבל תקציבים למחקרים כאלה, אבל מעט המחקרים שנעשו, הן בארה"ב והן באירופה, מחזקות את המסקנה הזו.

יחד עם זאת אסור לשכוח שמנת מישכל היא במתאם עם ההשכלה, כאשר כל שנת לימוד גבוה מוסיפה 1-2 נק' IQ, הן בגלל התפתחות המוח, הן בגלל הכרת החומר שנישאלות במבחני IQ.
כך שהשאלה כמה מהיתרון ה-IQ של היהודי האשכנזי הוא גנטי, וכמה הוא תוצר השכלתי? פתוחה עדיין.

לצפיה ב-'אם לסכם במשפט'
אם לסכם במשפט
23/03/2019 | 17:39
15
אז הסכמנו בסופו של דבר שהחיק היהודי-תרבותי המסורתי היווה מעין סדנת הכנה פנטסטית, אם כי ארוכה, לעת הקריטית בה בני הבית יצאו לעולם הגדול ויוכלו לעשות בו חיל : רק זה היה מצדיק למעשה את קיומו וערכו.

אני רואה אבל בתקופתנו יתרון נוסף למה שאפשר לקרוא לו "חינוך תורני" פרופר על פני כל חינוך עכשווי אחר : הוא משמר את ערך האות, הכתב, והספר : בעידן של ווירטואליות דיגיטלית בה התוכן המשמעי עובר כמעט רק דרך האסוציציה המידית והתמונה, שימור הערך של הכתב והקריאה נראה לי חיוני, כה החשיבה קשורה לשפה, והשפה יכולה להשתכלל רק דרך הפרקטיקה היסודית של הכתב...

לצפיה ב-'החרדים בורחים מהמדע כי הם זוכרים'
החרדים בורחים מהמדע כי הם זוכרים
22/03/2019 | 18:54
2
17
את ההבטחה בהר סיני: "נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע"! 
אמונה שלמה וקבלת התורה ללא תנאים. 

לצפיה ב-'זה נחמד, אך לא קשור'
זה נחמד, אך לא קשור
22/03/2019 | 19:28
1
17
האלוהים נתן לעולם מדע.
אז אנא חרדים, עשו ושמעו את דבר אלוהים, לימדו את תורתו, את חוכמתו, ואת מדעו.
לא במקרה שלמה המלך ביקש מהאלוהים את שניהם.

כמובן שאין לבקש מהם שיפסיקו ללמוד תורה,
אך יש לקיים את כל דרישות האלוהים.

לצפיה ב-'הנרי, תודה. '
הנרי, תודה.
23/03/2019 | 11:02
2
לצפיה ב-'הסיבה הפשוטה היא שהמדע הוא גם סוג של "דת", והיא מתחרה'
הסיבה הפשוטה היא שהמדע הוא גם סוג של "דת", והיא מתחרה
23/03/2019 | 11:36
7
19
עם הדת שלהם.

אחרת אין הסבר למה לא לקחת ידע מועיל מאחרים?
בעניין של טכנולוגיה, היהודים לא שונים משאר העמים, בעניין המדע זה תמיד ייחשב בתור עוד דת.

לצפיה ב-'ד"א אין שום דבר רע בלהיות דתי.'
ד"א אין שום דבר רע בלהיות דתי.
23/03/2019 | 12:10
18
ההפך אם זה נותן לך פרנסה זה רק מגדיל לך את סיכויי ההישרדות.

נשים כיפה על הראש אבל נאכל פיצה עם פפרוני, הרבי מתושלח...

לצפיה ב-'הידע מועיל ל"אחרים" לחלום טוב יותר? '
הידע מועיל ל"אחרים" לחלום טוב יותר?
23/03/2019 | 12:51
1
16
הידע מצוי בזמן ומתיחס לזמן.
תוכן החלום תמיד משתנה.
מדע הוא חלום בתוך חלום.
כל הדברים הם בני חלוף. 
והתורה? 
תורת הידע העצמי? 
זה המדע שצריך לעסוק בו. 

לצפיה ב-'מהי תורת הידע העצמי?'
מהי תורת הידע העצמי?
23/03/2019 | 13:26
22
לאף אחד אין ידע עצמי, כולנו נולדנו טאבולה ראזה.

לצפיה ב-'מה הקשר בין מדע לדת?'
מה הקשר בין מדע לדת?
24/03/2019 | 18:00
3
9
המדע מחפש סיבות של תופעות (לפי הגדרת אריסטו ולייבוביץ')
בדת הסיבה העליונה היא תמיד האל.

בדת יש תמיד סיבות על טבעיות,
במדע כל הסיבות הן טיבעיות.

לצפיה ב-'זה תלוי במדען עצמו.'
זה תלוי במדען עצמו.
24/03/2019 | 18:28
1
10
אם הוא מאמין בפיזיקליזם או מטראיליזם, הוא לא יכול להיות חרדי.

אבל אם הוא מאמין בסיבה על טבעית להכל אז הוא יכול להיות חרדי.
אני בטוח שתמצא מדענים חרדים.
אני מכיר אחד לפחות.
נ.ב
המדע לכשעצמו יש גם אמונות מאחורי כל חישוב, המכניקה הקלאסית מבוססת על מודל השעון של לאפלס (או של לאגרנז', אני לא זוכר זה מתחיל עם לא), והאמונה שיש שעון ומרחב מוחלט, אין לך דרך להוכיח את זה אתה פשוט צריך להאמין שככה זה. בפיזיקה קוונטית יש פרשנויות מאחורי כל חישוב, אתה לא יכול לתת הסבר מניח את הדעת ללא הנחה של אחת הפרשנויות.

אז כן, גם המדע הוא דת, סיבותיו הן טבעיות, כי להכל יש הסתברות להתרחשות, אבל את זה ידענו גם לפני המדע. אנחנו פשוט לא יודעים את כל מרחב המאורעות כדי לתת לכל מאורע סיכוי להתרחשות, כך שניסים קורים גם במדע...

מסע בזמן אפשרי של גופים מאקרוסקופיים, אבל מה הסיכוי לכך?!
ואיך תחשב את זה?

האמן לי אדם מן הישוב, לא יאמין לכך שאפשר לחזור בזמן בכל מקרה...
אבל למה? הרי זה אפשרי.

לצפיה ב-'איני מקבל את גישתך'
איני מקבל את גישתך
24/03/2019 | 18:54
5
אין מדענים מאמינים
מדען שניכנס למעבדה, משאיר יחד עם המעיל בכניסה גם את האמונה, והוא לוקחם בחזרה כשהוא עוזב את המעבדה.
לא תשמע מדען שאומר, התוצאה שקיבלתי מהניסוי שונתה ע"י האל כי אתמול חשבתי מחשבות זימה.

מדע
הראשון שהגדיר מהו "מדע" היה אריסטו, כשביקש לדעת "מהי הכרה מדעית?",
הכרה במובן של "אפיסטמה" שפרושו לדעת מדוע דבר זה הוא דבר זה.
פרופ' לייבוביץ' הסביר את הגישה הזו "המדען הוא זה המחפש את הקשר הסיבתי".
וזה היה נכון עד לתורת הקוואנטים, כשאנו מתחילים להתנתק מקשר סיבתי, ועוברים לקשרים סטאטיסטיים למאורעות חסרי סיבה.

מאחורי חישובים מדעיים אין שום אמונה
מדען שמאמין בחישוביו אינו מכיר את הפילוסופיה המדעית. הוא יכול להיות מדען טוב, אבל הוא לא מבין את הפילוסופיה מאחורנית.

המדע לא מתיימר לאמר שהתאוריה היא אמיתית, אלא רק שזו תאוריה (בלשון הפילוסופיה של המדע "מודל") שמנבא תוצאות ניסיוניות.
אין לזאת שום קשר עם השאלה איך הטבע באמת עובד?
ובזאת המדע מציב עצמו כהיפוכה של הדת.

מסע אחורה בזמן
הבעייה הפיזיקלית עדיין פתוחה.
התורות הפיזיקליות היום מאפשרות זאת, אך איש לא טוען שהתורות שאנו מכירים היום הן התורות הסופיות.

איינשטיין הבין מהתאוריה שלו את ה"חורים השחורים", אבל לדעתו זה היה קוריוז מתמטי שלא יתכן במציאות.
כעבור כמה עשרות שנים התברר שזה כן קיים במציאות.
כך שעלינו לנהוג באיפוק מירבי כאשר אנו מחליטים אם משהוא אפשרי או לא.

וכלל לא חשוב מה אומר אדם מן הישוב, או מן הג'ונגל.
כולנו תפוסים באינטואיציות שלנו, שאין להן ערך בתנאים שונים מאלו שבהם האינטואיציה שלנו התפתחה.
לצפיה ב-'ההבדל בין המדע לדת הוא עיקרון הידיעה'
ההבדל בין המדע לדת הוא עיקרון הידיעה
24/03/2019 | 19:04
5
לדת יש תשובה כל כל בעייה.
המדע הוא המהפכה של חוסר הידיעה.
המדען אומר "אני לא יודע", אז אלך לטבע ואבדוק.

עד המהפכה המדעית, לכומר ולרב היו כל התשובות על כמעט כל השאלות.
גלילאו, אחרי קופרניקוס, היו הראשונים שהלכו לטלסקופים כדי ללמוד, וקבעו שהידע שהם יונקים מהטבע עצמו הוא שונה מהידע של חכמי הדת.
ואף על פי כן נוע תנוע.

וכך יצאה לדרכה מהפכת אי הידיעה, היפוכה של הדת, המהפכה המדעית.

לצפיה ב-'קיצורי דרך להבנת העולם'
קיצורי דרך להבנת העולם
23/03/2019 | 21:13
18
אם מדובר בשאלה לגבי נושא שאני לא מבין בו:
אני כנה עם עצמי ואומר לעצמי שאני לא יודע.
אני לא מרגיש צורך לדעת הכל על הכל.

אם מדובר בסיפור מוזר שאין דרך להסביר על משהו שמישהו שמע,ראה, הרגיש, חווה, מישהו הבריא ממחלה חשוכת מרפה.
אני אומר לעצמי שאנשים משקרים, אנשים עושים טעויות ואנשים משקרים לעצמם.

לצפיה ב-'האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית?'
האם מדינת ישראל היא מדינה יהודית?
18/03/2019 | 18:22
21
35
עד לפני בערך 200 שנים העם היהודי היה עם התורה.
חוקי התורה, הכשרות, המין, התפילות ... הם היו הדבק הערכי שקישר את כל חלקי העם, מכל קצוות העולם, והם שהפכו את היהודים לעם.

זה השתנה בערך לפני 200 שנים, העם היהודי ברובו הנחרץ עזב את הדת, ומיד נולדה הציונות.
2,000 שנים הדת לא בנתה מדינה בישראל, הציונות התחילה לעשות זאת מייד לאחר שנולדה, ובתנאים הרבה יותר קשים.

העם היום בישראל הוא עם ציוני, לא עם יהודי.
הארוע המכונן של העם בישראל הוא הציונות, לא הדת, בדיוק כמו שהארוע המכונן של הצרפתים הוא המהפכה הצרפתית, לא הקאתוליות.

בעבר זה היה ההפך, האפיפיור היה השליט העליון של כל אירופה, העם היה ה"עם הנוצרי", וגם זה נישבר בערך באותו זמן.
הצרפתי הוא היום פאטריוט צרפתי, כי הוא נאמן לעקרונות המכוננים של המהפכה הצרפתית,
כמו שהישראלי הוא פאריוט ישראלי, כי הוא נאמן לעקרונות המכוננים של הציונות.

רוב הצרפתים קאתולים, כמעט כולם מדי פעם לפעם הולכים לכנסיה, אבל כאומה הם צרפתים, עם דת קתולית, וחגים נוצריים.
כך רוב הישראלים הם יהודים, כמעט כולם הולכים מדי פעם לבית כנסת, אבל כאומה הם ציונים, עם דת יהודית, וחגים יהודיים.

מה שהיה בעבר, שהיהדות היתה עם ודת בו-זמנית, היום זה פשוט עובדתית לא נכון.
צריך לשנות בכל מקום בחוק את המילה "יהודית" למילה "ציונית", כולל במגילת העצמאות.
דברים משתנים, ויש להסתכל לעובדות בעיניים
לצפיה ב-'לדעתי הבעיה היא לא עם המילה ״יהודית״'
לדעתי הבעיה היא לא עם המילה ״יהודית״
19/03/2019 | 07:41
3
27
אלא עם המונופול האורתודוכסי. אם היה מתקיים בארץ ׳שוק חופשי׳ של יהדות, כולם בסופו של דבר היו נהיים פשוט ישראלים בני האומה הישראלית בעלת השורשים היהודיים/ציוניים, בדומה לכך שבארה״ב יש חופש דת ופטור ממיסים לדתות וכל האזרחים הם אמריקאים בני האומה האמריקאית, בעלת השורשים הנוצריים/אירופאים.
אני טועה?
לצפיה ב-'אני מבדיל בין רעיונות תאורטיים למוסדות ארציים.'
אני מבדיל בין רעיונות תאורטיים למוסדות ארציים.
19/03/2019 | 14:14
2
19
עם הרבנות, או בלי הרבנות, מה שנקרא בטעות ה"עם היהודי", הוא עם חילוני.
אין בכוח המונופול האותודוקסי להשפיע על אמונם של הבריות, כפי שאין לוואתיקאן את הכוח הזה במדינות הנצרות.

אני אומר שהשם "עם יהודי" הוא שם מטעה, כי בהיסטוריה היתה לשם הזה משמעות שונה, כאשר היהדות היתה גם דת וגם לאום.
היום זה לא כך.

גם מה שקרוי "יהדות הגולה", זו בעיקרה "ציונות הגולה".
ה"יהודי האמריקאי" הממוצע לא מקיים מצוות, בנו התחתן עם נוצריה, אבל הם אוהדים את מדינת ישראל. לא כמדינה דתית, אלא כמדינה לאומית.
הם אוהדים את הציונות, ולמעשה עליהם להקרא לא "יהודים אמריקאים", אלא "ציונים אמריקאים".

החרדים בישראל ובעולם, שהם לא רק לא ציונים, אלא לפעמים ממש אנטי-ציונים, הם כבר עם אחר.
לרוב הציונים בעולם אין שום יכולת של שיג ושיח עם החרדים, אין להם שום דבר ערכי משותף, אין להם על מה לדבר, הם אפילו לא יבינו זה את זה.
ברור שאין להם את המכנה המשותף של עם.

הציונים והחרדים שייכים ל-2 עמים שונים זמ"ז.

לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
19/03/2019 | 16:08
1
17
מה תעשה עם חרדים ציונים? תאלץ אותם לבחור? (:
לצפיה ב-'קבוצת שייכות אינה כובע'
קבוצת שייכות אינה כובע
19/03/2019 | 19:18
20
אדם הולך רק עם כובע אחד,
אבל אדם יכול להיות שייך בו-זמנית לכמה קבוצות שייכות.

לגבי חרדי-קיצוני יש שאלה של הגדרה.
אחת ההגדרות על החוקרים בתחום, ש"חרדי" היוא יהודי דתי המתנגד למדינת ישראל (יהודי חילוני הוא חוטא גרוע מגוי).
על סמך הגדרה זו, אין "חרדים-ציוניים". זו סתירה פנימית.

על סמך הגדרה אחרת, לפיה "חרדיות" היא רק מידה קיצונית יותר של דתיות, הרי יתכן אדם שהוא גם חרדי, וגם ציוני, ושייך ל-2 העמים גם יחד.
בדומה ליהודי-ציוני-אמריקאי.
לצפיה ב-'העם היהודי'
העם היהודי
19/03/2019 | 17:11
3
14
עם - זוהי תופעה היסטורית, סוציולוגית, פסיכולוגית, תרבותית, פוליטית.
מיהו יהודי, מי הם היהודים, מה עושה את היהודים יהודים....
זה עוד לפני שמדברים על מדינת ישראל.
העניין של הגדרת מדינת ישראל, הוא העניין של מי בפנים ומי בחוץ,
מי שייך למדינה ומי המדינה שייכת לו. וחשוב לא פחות - מי לא שייך למדינה ומי המדינה לא שייכת לו. זה בשיח העכשווי של הפוליטיקה הישראלית.
לצפיה ב-'העם היהודי'
העם היהודי
19/03/2019 | 19:05
2
13
אני רואה בניסיון שלך להסביר את מושג ה"עם", את הקושי שאכן קיים בהגדרה הזו.
רבים ניסו להגדיר מהו "עם", על בסיס טריטוריאלי, שפה, מדינה, דת ...
וכל ההגדרות כשלו לגבי חלק מהעמים.

יש רק הגדרה אחת שנכונה לכל העמים, בכל ההיסטאוריה:
"עם" היא קבוצת אנשים די גודלה, שלאורך מספיק זמן, מרגישים באופן סובייקטיבי, שהם שייכים לעם המסוים".

בהגדרה יש נקודות סובייקטיות, עד כמה גדולה הקבוצה? כמה זמן זה צריך להיות קיים?
זו שאלה של מידתיות.
העם האמריקאי נוצר 11 שנים לאחר מלחמת העצמאות שלו (כינון החוקה האמריקאית), כך שכמה שנים זה אולי סביר, כמה ימים יהיה לא סביר.

כדי לדעת אם יש "עם יהודי" (או "עם פלסטיני"), עליך פשוט ללכת אל אותם אנשים ולשאול אותם: "האם אתם מרגישים עצמכם כשייכים לעם הזה? האם אתם מרגישים שותפות תרבות וגורל?"

לעניות דעתי, בין החילונים בתל-אביב ובין אברכי ברוקלין, לא תורגש שותפות גורל או שותפות תרבותית.
אלו 2 עולמות שונים, שהדבר היחיד המקשר ביניהם הוא ההיסטוריה, לא ההווה ולא העתיד.
ולכן אלו 2 עמים.

מכיון שגם הישראלי החילוני נקרא "יהודי" הרי השם מבלבל כי יש לו שני כוונות שונות.
כדי למנוע את הבלבול הזה כתבתי במקום "יהודי חילוני" את המושג "ישראלי ציוני".

לצפיה ב-'הגדרה של עם'
הגדרה של עם
20/03/2019 | 10:11
1
12
אני מסתכל על המושג של עם כתופעה, לא כמשהו בר הגדרה.
אם אתה מדבר על הגדרה כמבחן או קריטריון, אז ההגדרה של עם על ידי "תחושת שיכות לעם" היא מעגלית כמובן. אני לא רואה בזה פסול כמובן. זה רק מצביע
על כך שאי אפשר להגדיר עם במובן המקובל של הגדרה מתימטית או סיווגית.
לכן אני שואל, תחת איזו קטגוריה מושג העם נמצא, ולאו דווקה איך מגדירים אותו.
לצפיה ב-'ההגדרה אינה מעגלית'
ההגדרה אינה מעגלית
20/03/2019 | 13:16
15
אני מבין שבאופן אינסטנקטיבי כאשר מגדירים משהוא בעזרת עצמו, אנו ניכנסים להגדרה סיבובית. וכל בר דעת הגיוני מייד קופץ מעורו.
אבל הגדרת העם אינה הגדרה סיבובית, כי למושג "עם" בהתחלת המשפט ובסופו יש מובנים שונים.

יהיה אולי יותר ברור אם אכתוב
"עם זו קבוצת אנשים שמרגישים עצמם שייכים לאותה "קבוצת שייכות אנושית"
וכעת צריך להבדיל בין קבוצת השייכות הזו למשפחה, משפחה מורחבת, שבט...

כך שהשימוש במושג "עם" היה רק לצרכי הנוחות, ולא זהה למושג אותו רציתי להגדיר.
...................................

ללא שוטם חשיבות איך אתה מסתכל ועל מה, ההגדרות הראשוניות הינן מחויבות ההגיון.
אחרת לא רק ששנינו עלולים לדבר על דברים שונים, אלא אפילו האדם עצמו יכול לדבר בכל פעם על משהוא שונה.

דוגמא לבעיתיות תוכל למצוא בוויכוח האם קיים עם פלסטיני?
וויכוח שניתן לפתרון חד משמעי רק אם אנו מגדירים, הגדר היטב, מה זה "עם"? ובודקים האם הפלסטינים עומדים בקריטריון הזה.
לצפיה ב-'כמה נקודות'
כמה נקודות
19/03/2019 | 18:44
2
17
הציונות מבטיחה מקלט לכל יהודי הנרדף על יהדותו גם אם אינו ציוני.  ציונות היא מושג הנושא בחובו מושג ברור ובולט של יהדות. בלעדיה אין לציונות מובן. מעבר לטענה זו אני גם סבור שלא ניתן להתחמק מן היסוד החזק ש"העניקה" השואה לזהות היהודית. אלא שמעבר לכל אלו אני לא מבין מה פירוש הדבר שמדינה "שייכת" למישהו. מדינה היא גוף משפטי פיקטיבי חסר אדונים. החוק קובע כיצד תתנהל ותחת שרביטו של מי.

לצפיה ב-'המדינה היא גם גוף משפטי. '
המדינה היא גם גוף משפטי.
20/03/2019 | 10:19
1
14
אבל אם תוריד רגע את כובע עורך הדין, גם אדם וגם מדינה אינם רק ישויות משפטיות .
השיכות של המדינה לקבוצה היא במישור ההצהרתי, הפוליטי והמשפטי. כמובן שלפעמים המדינה מוגדרת יותר על פי מי שאינו שייך מאשר על פי מי ששייך.
על פי תפישה זאת מדינת היהודים היא מדינת היהודים בגלל שיש לה זיקה מיוחדת ליהודים בלבד, כקבוצה וכיחידים. ולא פחות חשוב שמי שאינו יהודי, אינו שייך (באותה המידה?).

לצפיה ב-'ולזאת בדיוק כוונתי'
ולזאת בדיוק כוונתי
20/03/2019 | 13:07
13
בד"כ (לא תמיד) מדינה היא של עם.
המדינה הצרפתית היא מדינתו של העם הצרפתי.

וכוונתי היתה שמדינת ישראל היא מדינתו של העם הציוני.
מי שלא ציוני, לא יכול להיות חלק מההויה הערכית הישראלית.
אבל גם דתי, וגם לא דתי, שהם ציונים, כן מהווים חלק מההוויה התרבותית הכללית, והרגשת שותפות הגורל, של מדינת ישראל.
לצפיה ב-'אלא שנראה כי המושג "עם יהודי" רחב יותר'
אלא שנראה כי המושג "עם יהודי" רחב יותר
19/03/2019 | 23:14
9
22
מאותו ציבור המאופיין ע"י אורח חיים יהודי-אמוני נטו, לא ?
כך שעל פי הקריטריונים המקובלים להשתייכות לאותו עם יהודי, יקרא גם יהודי מי שבפועל פרק עול : טוב או לא, נכון או לא, אינני יודע, ולמעשה זה גם לא כל כך חשוב : פורמלית אם כן, מדינת ישראל תמשיך להיות מדינתו של העם היהודי כל עוד המושג "יהודי שאיננו שומר מצוות" איננו ריק לחלוטין מכל תוכן.
והוא בשלב זה לא ריק, אפילו אם בשביל חלק לא מבוטל מן הציבור הנקרא יהודי תוכן כזה משול למעשה להכרה בלבד של השתייכות לאותו עם בגלל איזשהו קשר דם.
נו גם זה משהו : הלאום הישראלי ימשיך להיות בעל מרכיב דתי בעיקרו, גם אם נתיניו אינם דתיים בפועל, רק בפוטנציה.
היו כבר חיות יותר מוזרות עלי אדמות...
אז מה הבעיה ?

אגב, קביעתך לפיה האירוע המכונן של הצרפתים הוא המהפכה הצרפתית לא יהיה מקובל על חלק נרחב, כנראה רובם, של הצרפתים : למה מה, לפני המהפכה לא היו צרפתים (כ"סובייקטים פוליטיים של מלך צרפת" (régnicoles)) והערך "צרפת" היה משולל כל תוכן ומשמעות ? לדעתי הגזמת.
עוד לומדים את זה : האירוע המכונן של הצרפתים כחלק מצרפת הנצחית וההיסטורית הוא האיחוד ע"י קלוויס (Clovis) של כל השבטים הפראנקים בעיקר לכדי ממלכה פראנקית אחת על הטריטוריה של גאלייה הגדולה, בסביבות 500 לספירה נדמה לי. וואלא כבר אז...

אמר זאת דה גול, שלא היה מה זה פשיסט : "אנו ככלות הכל, כצרפתים,  בעיקרו של דבר עם אירופאי מגזע לבן, שורשים יוונים-לטינים ודת נוצרית."

לצפיה ב-'אתייחס לדבריך'
אתייחס לדבריך
20/03/2019 | 08:15
8
15
יהודי שאינו שומר מצוות
יהודי שאינו שומר מצוות, דומה בעיני לצרפתי שלא הולך כל שבוע לכנסיה.
הדת הפסיקה אצלהם להיות מרכיב מאד חשוב בהוויה התרבותית שלהם, ואת מקומם תפסה ההוויה הלאומית.
האידאולוגיה הלאומית היא הדבר המחזיק אותם כעם.

לדת עדיין יש עדין מקום קטן, אך לא מספיק ערכי, לא מספיק חזון עתידי, כדי להפכו לשיתוף לאומי.

המהפכה הצרפתית
היו עמים ומדינות לאורך ההיסטוריה. אך מדינות במובן שאנו מכירים היום החלו להתקיים באירופה במאה ה- 19, במה שקרוי "אביב העמים".

לפני כן הגרמנים, האיטלקים, הצרפתים... היו ערב של ערים-מדינות, לפעמים עם שלטון על, שמעל לכולם היה שלטון האפיפיור.
הם היו כולם שייכים ל"עם הנוצרי", מושג שמאד רווח בימי הביניים, וחדל מלהתקיים כאשר העם הנוצרי התפלג למדינות לאומיות.

ואותם "מדינות" היו למעשה הכלי של השלטון (המלכים), כשהעם לא לקח חלק בשותפות.
ההימנון הצרפתי, המאסלייז, הוא המנון המהפכה, ולא השענות על "גאליה".

על כל מבני הציבור בצרפת אתה רואה את סיסמת המהפכה, ואם תשאל צרפתים איך הן מדמים את עצמם, תשובתם לרוב היא "Nous sommes une nation révolutionnaire".
המהפכה הצרפתית היא הארוע המכונן של צרפת של היום, והטבע העיקרי של העם הצרפתי הוא המהפכנות, כולל זו שניראית היום בהתפרעויות האפודים הצהובים.

המהפכה הצרפתית, ובעיקבותיה "אביב העמים" העלו אידאולוגיה חדשה והיא האידאולוגיה הלאומית.
הלאומים שנוצרו בצרפת, גרמניה, איטליה..., יש להם לפעמים אותו שם כמו לאומים ומדינות שהיו קודם, אך יש להם משמעות מעשית וערכית שונה.

לצפיה ב-'אבל הצרפתיות אינה דת, היהדות כן'
אבל הצרפתיות אינה דת, היהדות כן
20/03/2019 | 18:23
7
23
לכן ההקבלה בין הצרפתיות ליהדות מוטעת לגמרי בעיניי : אינך צריך להיות בן דת מסוימת, נוצרי לצורך העניין, ואגב אף פעם לא היית צריך, כדי להיות צרפתי, משמע, בתקופת ה"השלטון הישן" (Ancien Régime), כדי להיות נתין של מלך צרפת.
לעניות דעתי אתה פה מתכחש לעובדה שאומה צרפתית, על כל מרכיביה למעשה, היתה קיימת הרבה לפני כינון הרפובליקה.
מה היתה המשמעות של "אזרחות" צרפתית תחת השלטון הישן ? ובכן היה אזרח כל מי שהיה נתין (sujet) של סוברניות המלך, ובכך היה שייך לקהילה הפוליטית (לא הדתית!) הנשלטת ע"י המלך בעל פררוגטיבה שלטונית מוחלטת.
זאת לא היתה רפובליקה, אבל צרפת למהדרין.
במילים אחרות, צרפת של היום היא כמובן לא צרפת של תמיד.

עכשיו, אני בדיעה שרוב הצרפתים לא יסכימו בשום פנים לוותר על עברם הקדם-מהפכני, זה לא מתקבל על הדעת, וכמעט כל אלה שאני מכיר - אני מכיר הרבה ובכלל אני עצמי גם צרפתי - דוקא רואים את גדולתם, התרבותית, הסגנונית והציוויליזציונית, אם אפשר לומר, דוקא בצרפת הקדם-רפובליקנית.
באשר לאפודים הצהובים, הם עכשיו קובץ הזוי של אידיוטים אלימים שלא יודעים מה הם רוצים ולשם מה בכלל הם מתפרעים : "אפוד צהוב" הוא באותה מידה השימפנזה שקרא לפינקיאלקרוט "יהודי מלוכלך", הסוברניסטי הקרוב לימין המסורתי שרוצה דוקא להחיות את "צרפת ההיסטורית" הקדם-רפובליקנית, וסתם בן למעמד הבינוני הנמוך האפוליטי שחושב שאין לו מספיק כסף לסגור את החודש : ערב רב של דרישות  מבולגנות, תמוהות, אנאכרוניסטיות וכו' : אלה כבר לא מייצגים את הצרפתים, ולבטח לא את "הטבע העיקרי" של העם הצרפתי.

לצפיה ב-'ההקבלה בין ישראל לצרפת'
ההקבלה בין ישראל לצרפת
21/03/2019 | 12:55
6
11
הרפובליקה הצרפתית היא אומה שונה, מאשר הצרפתים-גאלים שלפני המהפכה.
בדיוק כמו שהיהודים הישראלים הם אומה שונה מהיהדות ההיסטורית.

לפני המהפכה הצרפתית לא היתה אידאולוגיה לאומית, היה מלך, היה "צרפת זה אני", הצבא לחם לא את מלחמות צרפת אלא את מלחמות המלך, בתשלום.

כיון שזו השתלשלות היסטורית, הרי השמות נישארו,
אך מבחינה תרבותית-ערכית, מה שמייחד עם, אלו דברים שהשתנו.
הארוע המכונן של העם הצרפתי היום הוא המהפכה הצרפתית, והארוע המכונן של היהודים היום הוא המהפכה הציונית.
מה שהיה קודם, זו רק היסטוריה, עם מעט נוסטלגיה.  לא חישוקים ערכיים משותפים.

האפודים הצהובים
חלק מאד ניכבד מזמני אני מסתובב בין שוויץ לצרפת.
בכל פעם שבצרפת יש מהומות, שהצרפתים במקום לעבוד הולכים להפגנות, ששביתות פוגעות בתעשייה הצרפתית... אני אומר להם, ראו איך זה הולך בשוויץ, בלי שביתות, בלי מהומות, ולבסוף מגיעים לתוצאות טובות יותר.
התשובה בד"כ היא "כן, אבל אנחנו עם מהפכני".

המהפכה היא עדיין בלב ליבו של העם, ודברים שבמקומות אחרים משיגים במו"מ, הם יוצאים לבריקדות.
כך גם האפודים הצהובים, ואני כלל לא מתייחס לסיבות שלהם, שאין להם מכנה משותף, אני מתייחס לדרך שבה כל חלק מהם, מבטא את דחפיו. דרך העליה על בריקדות.
לצפיה ב-'השוני המהותי בין ישראל לצרפת'
השוני המהותי בין ישראל לצרפת
21/03/2019 | 18:25
5
28
נובע מכך שהלאום הישראלי מוגדר ע"י מאפיין דתי ביסודו, שכן היהדות היא דת.
דתי, אומר את זה שוב : דתי, ולא תרבותי-חברתי-פוליטי כמו שבצרפת, הן הרפובליקנית והן הקדם-מהפכנית.
ההבדל הזה הוא כה משמעותי שבעיניי כל הקבלה אפשרית בין שתי המדינות מתייחסת לאספקטים זניחים ושוליים בלבד, מה גם שהתופעה המודרנית יחסית של מה שקרוי בצרפתית Etat-nation היא רחבת היקף ונוגעת להרבה מאוד ארצות.

זה מוזר כמה אני חולק עליך כמעט על כל משפט : לטעמי, "מה שמייחד עם" מכל הבחינות, הוא דוקא מה שנותר ללא שינו, כאינוואריינטים אתניים ותרבותיים בעיקרו של דבר, למרות השינויים הבלתי נמנעים בזמן : זה הגרעין הקשה שרק בזכותו ניתן בכלל להגדיר קווים כלליים של היות ישות כ"עם" במהלך ההיסטוריה, כנבדל מן העמים האחרים : על פי ההנחה הזאת ברור כי מבנה פוליטי מסויים, נאמר זאת כך, לא יכול להיות מרכיב בלעדי להבדלה איפיונית כזאת.

ומן העם אל האומה : כתב זאת Ernest Renan במאמרו "מהי אומה?" ; היות ואני מניח כי אתה דובר צרפתית, אתן את הטקסט בשפה המקורית, אין לי עכשיו זמן לתרגם, אולי מאוחר יותר :

Une nation est une âme, un principe spirituel. Deux choses qui, à vrai dire, n'en font qu'une, constituent cette âme, ce principe spirituel. L'une est dans le passé, l'autre dans le présent. L'une est la possession en commun d'un riche legs de souvenirs ; l'autre est le consentement actuel, le désir de vivre ensemble, la volonté de continuer à faire valoir l'héritage qu'on a reçu indivis. L'homme, Messieurs, ne s'improvise pas. La nation, comme l'individu, est l'aboutissant d'un long passé d'efforts, de sacrifices et de dévouements. Le culte des ancêtres est de tous le plus légitime ; les ancêtres nous ont faits ce que nous sommes.

ובכן על פי ההגדרה המעולה הזו, "צרפת של היום" לא יכולה בשום אופן להתקיים כאומה בעלת משמעות ועומק היסטוריים כלשהם ללא העבר הקדם-רפובליקני. אין סיכוי.

ה GJ לא מייצגים את העם הצרפתי, כבר לא, לפחות כשהתברר יותר ויותר שה"מנהיגים" שלהם, אנשים די הזויים לכל הדיעות, רוצים אכן לנהל מערכה שכל מטרתה להפיל את השלטון בכוח.
יש דיסולידריזציה הולכת וגוברת לתנועה בקרב העם שהוא ברובו לגיטימיסטי מבחינה זו : צרפת של היום, כך אני מתרשם, מאסה בצהובים וכבר לא סובלת אותם, ורוצה לחיות את חייה בשקט. לא לעלות על בריקדות : על כן היא לא מהפכנית, נכון לעידן המקרוניסטי.

לצפיה ב-'אתה צודק. חבל שהעובדות הפוכות.'
אתה צודק. חבל שהעובדות הפוכות.
21/03/2019 | 23:51
4
8
לצפיה ב-'הו הו, זה כשלעצמו ארגומנט מרתק...'
הו הו, זה כשלעצמו ארגומנט מרתק...
22/03/2019 | 17:37
3
5
לצפיה ב-'זהו הארגומנט כאשר כל הטענות, מ-2 הצדדים, כבר נטענו'
זהו הארגומנט כאשר כל הטענות, מ-2 הצדדים, כבר נטענו
22/03/2019 | 19:33
2
5
לצפיה ב-'האמת היא שאני מסופק אם התחלנו בכלל לגרד את השאלה'
האמת היא שאני מסופק אם התחלנו בכלל לגרד את השאלה
23/03/2019 | 17:08
1
18
כל כך היא מורכבת ולא ניתנת להתרה באופן פשטני.
הלא "העם היהודי" כל כך קשור, מעצם הגדרתו ככזה, לדת היהודית, שהשאלה מה יוותר מן העם הזה לאחר היפרדותו מן הדת היא למעשה חסרת תשובה ופוערת תהום של תהיה.
זאת ועוד, הלאומיות הישראלית אף פעם לא היתה מטרה בפני עצמה, אלא כלי שרת מדיני לציבור המשתייך לעם היהודי : והיה ואינך יודע כבר מהו העם, לשם מה הלאומיות, ומכאן ישראל ?
שום "עובדות" כביכול לא תוכלנה לענות בצורה אווידנטית לשאלות כאלה, ויש סיכוי סביר שע"י התרת הקשר ההיסטורי והקיומי, באופן שהוא עצמו יהיה מלאכותי לגמרי, בין הציונות והיהדות אתה תחתוך את הענף עליו הצלחת איכשהו להתבסס כישראלי.
ה"יהודי" הדתי בפוטנציה שאינו שומר מצוות, אבל יהודי בכל זאת מכורח הגדרה שהיא ביסודה הלכתית, החיה האקסטראווגנטית הזאת - שהיא אבל עובדה קיימת - נראית לי למעשה עוד הרבה פחות פרדוקסאלית מהסבך שתמצא עצמיך בתוכו אם וכאשר תתיר את הקשר היהודי-ציוני-ישראלי...
לצפיה ב-'לדעתי הגענו למיצוי הבעייה'
לדעתי הגענו למיצוי הבעייה
24/03/2019 | 18:06
5
לטענתך, כפי שאני מבין אותה, העם היהודי הוא דת + עם.
לטענתי, זה היה כך בעבר, אך זה השתנה.

טענתי מבוססת על עובדות, שלדעתך אינן מספקות כדי להגיע למסקנה כה מרחיקת לכת.

שינויים היסטוריים כאלה הם על רצף של זמן ארוך, וקשה לקבוע במדויק מתי עוברים ממצב אחד למצב אחר.
זה בסדר שיש לנו דעות שונות בנושא.

לצפיה ב-'איך מבדילים בין שמאל לימין?'
איך מבדילים בין שמאל לימין?
16/03/2019 | 21:06
24
40
לא, לא פוליטיקה.

חוצן אינטליגנטי יוצר קשר מרחוק עם העולם שלנו, ומנסה להבין אותנו.
איך נוכל להסביר לו מה הוא צד שמאל? ומה הוא צד ימין?

לצפיה ב-'דומה לשאלה על שתי הכפפות אחת ימנית וחברתה שמאלית,'
דומה לשאלה על שתי הכפפות אחת ימנית וחברתה שמאלית,
17/03/2019 | 00:26
18
ומלבד הבדל זה הן שוות בכל. מדוע לא  ניתן לחפוף אותן? האם בשל משהו בתוכן? או חוצה להן? (קאנט ביקש להוכיח באמצעות חידה זו שהחלל הוא רק צורת הסתכלות).
לצפיה ב-'נמחק'
נמחק
17/03/2019 | 08:40
22

לצפיה ב-'התשובה באנגלית.'
התשובה באנגלית.
17/03/2019 | 08:48
33
right is the right way to do things

left is what is left with those who don't do it right

לצפיה ב-'תשובה מתמטית.'
תשובה מתמטית.
17/03/2019 | 19:43
20
20
בהנחה שהחוצן מבין שפה אנושית.

נגיד לו להסתכל על הביטוי: LSR
R- זה ימין ביחס ל-S.
L- זה שמאל ביחס ל-S.

שאלה מרחבית היא תמיד יחסית.

לצפיה ב-'מעניין'
מעניין
18/03/2019 | 18:34
19
16
איך תאמר לו להסתכל על המילה LSR?
תשלח לו את האותיות, אך אינך יודע באיזה סדר הוא יכתוב אותן.

נשלח לו קובץ של תמונה.
ואיך תאמר לו לסדר את הפיקסלים מימין לשמאל, או משמאל לימין?

אולי לשלוח תמונה מודפסת?
אבל כידוע המוח שלנו הופך את הכוון של מה שאנו רואים בעין, כך שזה יתאים למה שאנו חשים במישוש.
איך נדע האם מוחו של החוצן הופך, או לא הופך, את מה שהוא רואה?

אני מחפש איזה חוק טבע, שככזה הוא נמצא וזהה בכל מקום בעולם, שעליו אוכל להתבסס באופן אובייקטיבי.
לצפיה ב-'שמעתי פעם בקורס חלקיקים'
שמעתי פעם בקורס חלקיקים
19/03/2019 | 12:49
14
26
שכל הנייטרינים שנמצאו עד כה הם שמאליים ושכל האנטי נייטרינים הם ימניים.

אבל זה לא חוק טבע, זה מה שנכון עד שימצאו ממצאים חדשים.
בכלל עושה רושם שחוקי טבע קמים ונופלים כל כמה שנים...

ואולי החוצן הוא בכלל לא באותו מצב צבירה כמונו...
לצפיה ב-'דיויד דויטש הביא פעם דוגמא בריאיון באתר אדג''
דיויד דויטש הביא פעם דוגמא בריאיון באתר אדג'
19/03/2019 | 13:00
1
14
על כך שכל פעם כשבניסויים מצאו סתירה ל"חוקי" טבע, כמו שימור אנרגיה ושימור תנע פשוט הוסיפו משהו לתיאוריה כך שהחוקים הללו יישמרו עדיין.

כמו חלקיק הנייטרינו שפרמי הוסיף בדעיכת בטא.
אבל תמיד ייתכן שהחלקיקים האלה לא באמת קיימים, פשוט החוקים הללו לא מתקיימים תמיד.

קשה לפיזיקאים לחשוב על זה, כי הם כ"כ נמצאים בתוך צורת החשיבה הזו, קשה להם להתעלות מעל הפרדיגמה שלהם.

לצפיה ב-'יש דברים שאנו רוצים להאמין בהם'
יש דברים שאנו רוצים להאמין בהם
19/03/2019 | 14:25
12
חוק שימור המסה לא מתקיים. ושום "תוספת" לא הוספה לחוק.
הוא פשוט לא נכון.

חוק שימור האנרגיה-מסה, שזה חוק שונה, נכון להיום לא נמצאה לו סתירה.

יש חוקים בסיסיים שמבחינה פילוסופית אנו רוצים להאמין בהם:
- חוקי הטבע זהים בכל מקום בייקום.
- כל מערכת תהיה זהה אם נזיז אותה ממקום למקום.
- כל מערכת תהיה זהה אם נסובב אותה.
- כל מערכת תהיה זהה אם תנוע בקו ישר במהירות קבועה.
- חוקי הוטבע לא השתנו עם הזמן (יש הרבה התוקפים זאת).
- סה"כ האנרגיה לא משתנה.

הבעייה עם חוק שימור האנרגיה, שאנו לא בהכרח מכירים את כל רכיבי האנרגיה, ולפעמים נוספים אליהם רכיבים נוספים (כמו המסה של איינשטיין, אנרגיה אפורה, מסה אפורה ...).

ברגע שחוק שימור האנרגיה לא ישמר, אנו למעשה מדברים על "בריאה".
ואם יווכח ניסוי מעשי שזה אכן מה שקורה, זו תהיה מהפכה פילוסופית בכל הגישה שלנו לחוקי הטבע.

לצפיה ב-'זה נכון, בל זה רק שם.'
זה נכון, בל זה רק שם.
19/03/2019 | 14:05
11
15
אנו מדברים על "ספין" של חלקיק, ומנסים לדמות אותו כאילו זה סביבון שמסתובב לכוון אחד או שני. אבל"ספין" שזה מושג תאורטי מאד מעורפל.
ה"כוון" שהתורה נותנת לספין, שמאל או ימין, זו תכונה קוואנטית של החלקיק, שהנסיון לתת לה הסבר קלאסי זה כדי לסבר את הדעת, לתת הרגשה שאנו מבינים על מה אנו מדברים, אבל בתורת הקוואנטים אנו לא מבינים כלום, רק פותרים משוואות.

אם אלך אחורה למה שה"ספין" רוצה להדמות בפיזיקה הקלאסית, אחזור לתורת החשמל, לכלל יד ימין וכלל יד שמאל, שקובעים כוון סבוב על בסיס חוק פיזיקלי.
ואז אוכל לאמר שאם יש זרם בכוון האגודל של יד ימין, הרי השדה לפני המוליך פונה שמאלה, וזה שלאחורי המוליך פונה ימינה.

אבל אללי, איך אסביר לחוצן מהי יד ימין ומהי יד שמאל?
(כן, ברור, יד ימין זו היד בה הבוהן בצד שמאל ).

לצפיה ב-'אם אתה לא מבין כלום, ורק פותר משוואות.'
אם אתה לא מבין כלום, ורק פותר משוואות.
19/03/2019 | 14:42
10
18
איך אתה יודע שהפתרון שהגעת אליו הוא הנכון?

לצפיה ב-'משווה את התוצאה עם הניסיון המעשי'
משווה את התוצאה עם הניסיון המעשי
19/03/2019 | 19:12
9
12
והפתרון אינו נכון, והפיזיקה לא מתיימרת לאמר שהוא נכון.

הפילוסופיה הפיזיקלית אומרת שהיא בנתה מודל (תאוריה) שתוצאותיו די דומות לתוצאות הניסויים.

לצפיה ב-'וכאשר מדובר בתיאוריה שאין לה ניסוי כמו תורת המיתרים'
וכאשר מדובר בתיאוריה שאין לה ניסוי כמו תורת המיתרים
20/03/2019 | 07:33
8
14
קוראים לזה Not even wrong

לצפיה ב-'למה לתורת המיתרים אין ניסוי?'
למה לתורת המיתרים אין ניסוי?
20/03/2019 | 08:20
7
18
תורת המיתרים זו התאוריה עם הכי הרבה ניסויים שבעולם.
זו התאוריה (הכמעט יחידה) שתוצאות התאוריה המתמטית צריכה להתאים לכל הניסויים שבעולם, בכל התחומים.

לצפיה ב-'גם ניסויים בביולוגיה?'
גם ניסויים בביולוגיה?
20/03/2019 | 08:44
6
42
ומה הניסויים אומרים בנוגע לתיאוריה, המספרים הנחזים קרובים או רחוקים מתוצאות הניסויים?

איך הם קובעים אם התוצאות קרובות למציאות?

מהי חוזה בנוגע לניסויים הנערכים ב-LHC והאם התחזיות התאמתו?

לצפיה ב-'בעיקרון כל מודל פיזיקלי טועה'
בעיקרון כל מודל פיזיקלי טועה
20/03/2019 | 13:30
4
15
מודל שעדיין לא נמצאו בו טעויות בייחס למציאות, סביר להניח (ע"ס העבר) שימצאו טעויות שכאלה בעתיד, כשיכולת המדידות המדויקות יותר תתפתח.

"מודל" נחשב מודל טוב, כאשר הוא קרוב יותר לתוצאות המציאות, ומנבא טוב יותר תוצאות ניסויים עתידיים.
ולפעמים מודל נחשב טוב, אם דיוק תוצאותיו מספקת את הצרכים המעשיים שלנו.

כך למשל את המודל הניוטוני של כוח המשיכה
היום אנו יודעים שהמודל הזה פחות טוב מתורת הייחסות הכללית של איינשטיין.
אבל כמעט בכל שטחי החיים זה עדיין מודל מצוין.
גם היום אנו שולחים חלליות לירח ולכוכבים אחרים, כאשר החישובים מבוססים על המודל הניוטוני.

המודל הניוטוני מספק כדי לשלוח חללית למאדים, אך לא מספק כדי לחשב את מיקומך בעזרת ה- GPS.
בחישוב המיקום של תכנות הנווט, חייבים לקחת בחשבון את תורת הייחסות של איינשטיין, ולקחת בחשבון שהזמן בגובה הלווינים איטי יותר.

שני המודלים טובים, אחד בטוח טועה, והשני כניראה שגם טועה, אבל כל אחד מהם טוב מספיק לצרכים שונים.
לצפיה ב-'אתה לא עונה לי על השאלות שלי בנוגע למיתרים.'
אתה לא עונה לי על השאלות שלי בנוגע למיתרים.
20/03/2019 | 14:05
3
16
פשוט תגיד שאתה לא יודע, זה לא בושה.

גם אני לא יודע.

לצפיה ב-'כשהמציאו את הלייזר'
כשהמציאו את הלייזר
21/03/2019 | 12:59
2
11
כשהמציאו את הלייזר, הפיזיקאים אמרו "יש לנו את התשובה, כעת מה השאלה?"

להבנתי, עניתי לך על מה שחשבתי שמטריד אותך בתאורית המיתרים.
אם תשובתי לא מספקת, אז אנא, מה השאלה?
לצפיה ב-'הנה השאלות שוב:'
הנה השאלות שוב:
23/03/2019 | 10:53
1
18

ולא, לא ענית עדיין על שאלותיי.

לצפיה ב-'אשתדל לענות כמיטב יכולתי'
אשתדל לענות כמיטב יכולתי
24/03/2019 | 18:31
2
יש להבדיל בין מה שאנו מצפים מתורת המיתרים, לבין מה שהיא סיפקה לנו עד עתה.

הציפיות מתורת המיתרים
- אנו מצפים שתורה הזו תכלול בתוכה את כל תחומי הפיזיקה, תחומים שהיום נוגדים זא"ז (תורת הקוואנטים לא תואמת את תורת איינשטיין).
לכן קוראים לה "התאוריה של הכל".

- אנו מצפים שהתורה תצפה את הקבועים הפיזיקלים שהיום אנו מקבלים אותם כקבועים, רק מחישובים ניסיוניים, אך אין לנו שום בסיס תורתי להניח למה הם כאלה. למשל קבועה הכבידה, או מטען האלקטרון.
לפחות להוריד את מספר הקבועים מכמה עשרות ל- 2.

הדיוק שאנו מצפים מהתאוריה
אנו מצפים שהתאוריה תנבה את כל התאוריות הפיזיקליות הקיימות כיום, ואת כל הקבועים הידועים לנו כיום, לפחות ברמת הדיוק שיש לנו היום.

במה הצליחה התאוריה?
התאוריה רק בראשיתה, והיא תקועה בסיבוך מתמטי מעבר לידע המתמטי שלנו היום.
מעבר לכך, המתמטיקה של הבסיסים של התורה מביאים לפיתוחים מתמטיים של כמה תורות משנה, שלאחר עבודה מתמטית מעמיקה מתברר שלא כולן מנבאות ייקום יציב, וחלק מתברר שהן למעשה אותה תורה, אך בלבוש מתמטי שונה.

"תורת המיתרים" היא תורה של המאה ה-21, ומכיון שאנו לא צופים לפתרונות מתמטיים מהירים, היא איבדה הרבה מה"סקסיות" שלה, ויחד עם זאת מהתקציבים לפיתוחה.

לתורה הזו יש בינתיים מספר הצלחות מקומיות, כמו איחוד התורה הקוואנטית עם תורת הכבידה, והצלחה לנבא חלק מתכונות החורים השחורים ...

היש לתורת המייתרים סיכוי?
קשה לדעת.
ההנחות עליהן התורה מבוססת אינן מוכחות.
הנחת ריבוי הממדים מדברת על גדלים בסדר גודל של פלאנק, שאיננו רואים בעתיד הקרוב אפשרות לביסוסם הניסיוני.

הרצון להגיע ל"תורה של הכל" הוא רצון אנושי מאד חזק. זו הגישה האולטימטיבית להבנת הטבע.
איינשטיין עבד על כך 20 שנה ללא הצלחה, אני מאמין שאי פעם נגיע לתורה כזו, אבל לא בטוח שזו תהיה תורת המייתרים.

לצפיה ב-'אוסיף משפט אלמותי של בוהר'
אוסיף משפט אלמותי של בוהר
20/03/2019 | 13:36
14
נילס בוהר בוויכוח האלמותי שלו עם איינשטיין (שלבסוף הוכח שבוהר צודק ואיינשטיין טועה) אמר:

"טעות היא לחשוב שתפקידה של הפיזיקה הוא להגיד לנו איך פועל הטבע,
שכן הפיזיקה עוסקת במה שאפשר לומר על הטבע"
לצפיה ב-'ימין הוא כוון ההתברגות של ה DNA .'
ימין הוא כוון ההתברגות של ה DNA .
22/03/2019 | 10:05
3
3
לצפיה ב-'האם זה חוק טבע גם בעולם של החוצן?'
האם זה חוק טבע גם בעולם של החוצן?
22/03/2019 | 12:06
2
7
מכיון שהדנ"א הראשון ע"פ כדה"א היה בכוון מסוים, בסיכוי של 50% לכל כוון, הרי כל הדנ"א שהתפתחו ממנו, הם כולם באותו כוון.

האם זה אומר לנו משהוא על העולם בו נמצא החוצן, שממנו נוכל להסביר לו מה הכוון?

לצפיה ב-'היידע שלי בכימיה אורגנית לא מספיק אבל אם אני לא טועה'
היידע שלי בכימיה אורגנית לא מספיק אבל אם אני לא טועה
22/03/2019 | 12:33
1
7
כיוון הסיבוב הוא בלתי נמנע ואין אפשרות לDNA עם כוון סיבוב הפוך .
לצפיה ב-'בהחלט ניתן לחשוב על דנ"א בכוון הפוך.'
בהחלט ניתן לחשוב על דנ"א בכוון הפוך.
22/03/2019 | 13:48
10
איזה חוק טבע ישבר?
(וכימיה גם מבוססת על חוקי הטבע).

לצפיה ב-'טרגדיה = עבודתו של פרופ אליאב שוחטמן במשרד הפנים.'
טרגדיה = עבודתו של פרופ אליאב שוחטמן במשרד הפנים.
17/03/2019 | 18:46
4
16
פניתי לבג"ץ קעדאן במחשבה שהפיגוע נועד להפנות את תשומת לבנו לפרשה  ((חלל צה"ל גל קידן הי"ד)). אתה קורא את עמדתו של פרופ שוחטמן.....ומתבייש. הבן אדם קיבל פרס ישראל בשנת 2011 . בושה וחרפה. בושה וחרפה.  כנראה שבאוניברסיטת אריאל דוגלים בפילוסופיה שלו  (("פשע נגד האנושות")). על זה מתחנך נוער מסויים. שואה.
לצפיה ב-'טעיתי = במשרדי ממשלה אחרים....'
טעיתי = במשרדי ממשלה אחרים....
17/03/2019 | 18:53
3
8
"אביו עבד במשרד הפנים   =    סידר את זיופי והונאות כת-הכפילים.    אתה מזדעזע לעומק ה"הלצה" עליך ועל משפחתך  ((בנו סוג של "ממשלת צללים" לכל אזרח....סוג של "צל" מקטרג   =  אני מתלוננת על זה כבר 20 שנה בפני כל גורם אפשרי .    בג"ץ קעדאן לא הופנם. לא מיושם. ועל כן הפיגוע כנראה.הוא מסוג "פיגועי חינוך"...לגרום לכולנו לקרוא על בג"ץ קעדאן ולהפנים מה זה דמוקרטיה
לצפיה ב-'"פיגועי-הסברה" = פיגוע עם מטרה חינוכית להעביר מסר....'
"פיגועי-הסברה" = פיגוע עם מטרה חינוכית להעביר מסר....
17/03/2019 | 19:01
2
8
כי לפרסם מפלגה בעיתון זה מאוד יקר.....ואנשים  לא מקימים מפלגות בגלל הקושי הבירוקרטי....((שמחייב עורך דין ודמי פרסום))....ומה שקורה זה שרק מי שיש לו דרך לינוק כספי מדינה (או חברת חשמל ) יכול להשתתף במשחק הפוליטי. אז מישהו מצא דרך משלו להשפיע....בלי לשלם דמי פרסום.  מנצלים את הפרסום של שם החייל שנהרג....בשביל להעביר את המסר של "בג"ץ קעדאן"  ((איסור אפליה))... בכל תחומי החיים   ((גם בקבלה לבית ספר דמוקרטי.....)). חבל חבל חבל....שהמפלגה השלטת  לא מאפשרת למפלגות  אמיתיות להתמודד  ((....רק לממשל הצבאי והחשמלי)).
לצפיה ב-'אבי עתר לבג"ץ בשנת 2011 בפרשת "קרב לטרון" והאחים השכולים....'
אבי עתר לבג"ץ בשנת 2011 בפרשת "קרב לטרון" והאחים השכולים....
17/03/2019 | 19:07
1
6
אותה זרוע שדחתה את העתירה בגלל אי תשלום......נתנה לכת-המתחזים של המשפט העברי  ((בכירי משרד הפנים))....פרס הצטיינות. בזמנו לא הבנתי את הקשר. "זאת היתה בדיחה ממלכתית על גבו של אבי ז"ל ששמו היה זהה לשמו של היועץ המשפטי של משרד הפנים...  = המון שנים נסיתי לפענח....אבל השוחד של הצד השני היה כנראה לחלוטין גדול יותר מאשר המוטיבציה הטבעית לבחור בדרך הישר
לצפיה ב-'לא מבינה את ראש-הממשלה ....'
לא מבינה את ראש-הממשלה ....
17/03/2019 | 19:09
7
רק בדיחות יש לו בראש !!!!   ((על חשבוני)). ככה הוא מבין את החיים....
לצפיה ב-'תפיסת המציאות ומימדים'
תפיסת המציאות ומימדים
17/03/2019 | 15:46
24
האם יש מימדים נוספים מעבר למה שהמוח שלנו מסוגל לתפוס?
סרטון קצר ומעניין
https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=VaQKIQc7ZPg
לצפיה ב-'״את האמיתי ביותר לא ניתן להוכיח.'
״את האמיתי ביותר לא ניתן להוכיח.
13/03/2019 | 09:38
8
42
אין ברירה אלא להאמין. לבכות ולהאמין.״
לצפיה ב-'האמיתי והאמיתי ביותר.'
האמיתי והאמיתי ביותר.
16/03/2019 | 09:27
23
יש לנו את האפס הפיזיקלי (בקירוב / שואף ל...) ואת האפס המתמטי.
האמיתי ביותר - כנראה שאפשר להוכיח, כי הוא בקירוב (ביותר / בקירוב) ועל כן יש לו ממשות,
את האמיתי אי אפשר להוכיח (מתמטי), כי הוא אסיומה,
לצפיה ב-'את האמיתי לא ניתן להוכיח.'
את האמיתי לא ניתן להוכיח.
16/03/2019 | 19:48
19
שמור על דעת שקטה ותמצא. 

לצפיה ב-'חבל על הזמן'
חבל על הזמן
18/03/2019 | 17:17
5
22
האמיתי ביותר זה הכי טוב שיש; הכי הכי, אין מה לדבר.
מה גם שזה מזכיר לי את הביטוי הצרפתי "לנטוש את הטרף למען הצל".
מנגד, יאמרו מחדדי השפיץ, הממשי הוא כל מה שמשליך צל.
טוב, לכו לבכות, ולהאמין, רק אל תבואו בטענות...
לצפיה ב-'צריך ללכת בשביל לבכות?'
צריך ללכת בשביל לבכות?
18/03/2019 | 17:47
4
17
מספיקה הצצה אחת סביב כדי לבכות מרוב השתאות על פלא הקיום, המסווה עצמו כמציאות מובנת מאליה כביכול.
לצפיה ב-'זה רק ביטוי, ונכון, אפשר לבכות בלי לקום מהכיסא'
זה רק ביטוי, ונכון, אפשר לבכות בלי לקום מהכיסא
18/03/2019 | 18:52
3
20
ובמידה ועובדת קיום הקיים יכולה לעורר תמיהה מסוימת (היא יכולה), אף פעם לא היה ברור לי הקשר בין התמיהה עצמה להמשכיה הסנטימנטלים האלה: האמונה, הבכי, וחלילה, ההתבכיינות.
זו כנראה עניין של תגובה אישית לדברים, אבל מבחינתי חייבים להסתפק בפעירת פה ותו לוא, תחילה שהיא גם סוף.
שלמות החידה היא הטעם היחיד, זה הכי אמיתי שיכול להיות...

לצפיה ב-'״ישׁ וְעִנְיָן שֶׁבּוֹ נִטְרַח נִרְאֶה מָלֵא חִידָה וּסְבַךְ'
״ישׁ וְעִנְיָן שֶׁבּוֹ נִטְרַח נִרְאֶה מָלֵא חִידָה וּסְבַךְ
18/03/2019 | 19:13
2
20
וְהוּא פָּשׁוּט תַּכְלִית הַפֶּשָׁט.״
לצפיה ב-'והיה וחידת החיים היתה מבוארת'
והיה וחידת החיים היתה מבוארת
18/03/2019 | 20:08
1
22
ממשותם היתה מתפוגגת כמצג של קוסם שפעלולו נחשף.
לצפיה ב-'...tell me about it '
...tell me about it
18/03/2019 | 21:02
5
לצפיה ב-'קדושה'
קדושה
14/03/2019 | 08:04
2
25
הקטגוריות האנושיות של טוב ורע, אמת ושקר, יפה ומכוער הן חלק מבסיס התרבות האנושית. אולי מאפיין חשוב של התרבות.
אבל בדת קיימות עוד קטגוריות - טומאה וטהרה, קדוש ולא קדוש.
נדמה לי שהמהפכה החילונית  יצרה תרבות בה הקטגוריות הללו של טומאה וטהרה, קודש וחול, אינן קיימות עוד.

לצפיה ב-'"הבורגנות ערטלה מזיו־הקדושה את כל מעללי־האדם'
"הבורגנות ערטלה מזיו־הקדושה את כל מעללי־האדם
15/03/2019 | 10:04
1
22
שעד כה נערצים היו ומעוררים יראת־רוממות. היא הפכה את הרופא, את המשפטן, את הכומר, את הפייטן, את איש המדע – לפועלים שכירים המקבלים שכרם מידיה."
לצפיה ב-'הם היו שכירים עוד לפני שבאה המילה "בורגנות" לעולם.'
הם היו שכירים עוד לפני שבאה המילה "בורגנות" לעולם.
16/03/2019 | 09:07
7
לצפיה ב-'איפכא מסתברא הוא בעצם "ממשלת צללים"...'
איפכא מסתברא הוא בעצם "ממשלת צללים"...
14/03/2019 | 20:36
2
13
קראתי על "ממשלת צללים" בכל מיני אתרים והחכמתי. בעצם מדובר ב"איפכא מסתברא" נגד הממשלה.    סוג של אופוזיציה לוחמת. אבל אצלנו   - האופוזיציה איננה לוחמת בכלל....למשל   = הייתי מצפה מהמפלגות  לקחת את נושא "כת הכפילים" ולשכלל אותו.... = תזכורת   = לאחרונה מצאתי שהיועץ המשפטי של משרד הפנים היה "כפיל" של אבא שלי. הוא גם היה היועץ המשפטי של משרד הסעד.... כלומר "פרשת ילדי תימן" קשורה באופן הדוק ל"כת הכפילים" ואני "חשתי" באינטואיציה את הנושא הזה.....למרות שלא מדובר באבא שלי אלא בכפיל שלו.  מדובר במפלגת המפד"ל
לצפיה ב-'המדינה מאפשרת לכתות לחנך את ילדיהם בדרכם....'
המדינה מאפשרת לכתות לחנך את ילדיהם בדרכם....
14/03/2019 | 20:45
1
10
בגידה גמורה של מדינת ישראל בילדי המפדל = מאפשרת חינוך-דתי מקטנות.... והילדים הם תינוקות שנשבו.   בשם זכויות הילד הישראלי אני מקימה קול זעקה.... אאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא אאאאאאאאאאאא   הם ילדים כמו כל הילדים...למה המדינה מוכרת אותם לטרולים מוכי  פאנאט
לצפיה ב-'כואב הלב על הילדים הללו... שנפלו בשבי'
כואב הלב על הילדים הללו... שנפלו בשבי
14/03/2019 | 20:49
9
המדינה חוששת מהכתות ובכלל לא מנסה  להעניק חינוך רגיל....כאילו לא חלפו   2000 שנה......מאז  אברהם אבינו.....    והברית המדממת....
לצפיה ב-'מה מניע את בני האדם?'
מה מניע את בני האדם?
11/03/2019 | 08:44
23
29
כשאדם נמצא בנפילה חופשית זהו כח המשיכה מן הסתם.
אבל בחיים, כאשר אדם נמצא בהכרה ופועל (או שנח), זהו המוח כמובן.
או שיהיו כאלו שיגידו שזו האנרגיה שמשתחררת בתוך התאים, למשל במיטוכונדריה. גם זה נכון. אלא שהקפיץ שמניע את השעון לא מסביר מדוע מחוג השעון מראה על שעה מסוימת. בשביל כך נצטרך ללמוד משהו על המנגנון הפנימי של השעון. אז אני רוצה לשאול על המנגנון הפנימי של האדם.
אני לא חוקר מדעי המוח, ואני לא בטוח שצריך להיות כזה בשביל לשאול על המנגנון הזה. אפשר להביט פנימה, להסתכל במראה המנטלית שלנו ולשאול מה רואים ומה קורה.
קודם כל נאמר שמה שאנחנו רואים פנימה אינו אשליה, בדיוק כמו שמה שאנחנו רואים כשמסתכלים החוצה אינו אשליה. יש כאן כיסא , שולחן וחלון, ומחשב על השולחן ומקלדת בה אני מקליד עכשיו.
אם כך אפשר ללמוד גם משהו על המנגנון הפנימי של האדם מהסתכלות (זהירה?) פנימה. אפשר גם לבחון את ההתנהגות,
אבל זה לא מבטל את הצורך להסתכל פנימה.

לצפיה ב-'אלהים'
אלהים
11/03/2019 | 12:25
13
9
לצפיה ב-'נחדד את השאלה, איך האדם מונע, מהו המנגנון שמכוון אותו'
נחדד את השאלה, איך האדם מונע, מהו המנגנון שמכוון אותו
11/03/2019 | 12:43
12
14
לבחור או לעשות דבר כזה או אחר, או לא לעשות דבר?

לצפיה ב-'זו שאלה לאלהים.'
זו שאלה לאלהים.
11/03/2019 | 13:29
4
17
במקרה אני אלהים, לכל אחד יש מנגנון שהוא מתוכנת על פיו לפעול.

לא תמצא הסכמה שעל פיה כולם צריכים לחיות לפיה.
כמו שמחשב מתוכנת לעשות משהו, שעון מתוכנת לפעול על פי משהו כך גם האדם.

השאלה היותר טובה האם אלהים מתוכנת לפעול על פי משהו?
את זה אני לא יודע לענות, תצטרך לשאול את God-God.

הבעיה שאז תכנס ללולאה אינסופית שאין דרך לצאת ממנה.

לצפיה ב-'ממתי יש לאלוהים בעיה עם לולאות אינסופיות?'
ממתי יש לאלוהים בעיה עם לולאות אינסופיות?
11/03/2019 | 14:17
3
8
לצפיה ב-'אין בעיה, פשוט צריך לכבות את המחשב ולהדליק מחדש...'
אין בעיה, פשוט צריך לכבות את המחשב ולהדליק מחדש...
12/03/2019 | 10:32
2
23
אבל מה זה להתחיל מחדש, עד שהתחלתי?!

לצפיה ב-'שימור עצמי - זו לולאה ששואפת להיות אינסופית.'
שימור עצמי - זו לולאה ששואפת להיות אינסופית.
12/03/2019 | 12:53
1
9
לצפיה ב-'תמיד צריך שיהיו שימורים אתה לא יודע מתי הפיצוחים הגרעיניים'
תמיד צריך שיהיו שימורים אתה לא יודע מתי הפיצוחים הגרעיניים
12/03/2019 | 15:35
26
יתחילו להתפוצץ...

לצפיה ב-'איך יודעת הציפור את דרכה בשמים הכחולים העצומים? '
איך יודעת הציפור את דרכה בשמים הכחולים העצומים?
16/03/2019 | 19:56
6
14
אולי היא מחפשת נקודות התייחסות על האדמה?
אולי היא יכולה לעוף רק קדימה, בעקבות מקורה?
אולי משהו פנימי מכתיב לה את הדרך?
ואולי זהו אינסטינקט? 
לצפיה ב-'השדה המגנטי של כדה"א'
השדה המגנטי של כדה"א
21/03/2019 | 13:00
5
8
לצפיה ב-'אולי משהו פנימי מכתיב לה את הדרך? '
אולי משהו פנימי מכתיב לה את הדרך?
22/03/2019 | 18:36
4
2
לצפיה ב-'העובדות לא תומכות בתאוריה שלך'
העובדות לא תומכות בתאוריה שלך
22/03/2019 | 19:37
11
כאשר לוקחים ציפורים, ובעזרת מטוס בסביבה משנים את כוון השדה המגנטי,
הציפורים משנות כוון בהתאם.

דומה לדבורות שמשנות כוון בחזרתן לכוורת, אם שמים בצד ראי, שבו הן רואות את השמש בזווית אחרת.

כיון שצפורים ודבורות אינן דתיות, אין להם שום צורך פסיכולוגי בדברים "פנימיים", והן מוכתבות לחלוטין, כמו האדם, על חוקי הטבע.
לצפיה ב-'בטח שיש מנגנון פנימי שמכתיב לה'
בטח שיש מנגנון פנימי שמכתיב לה
23/03/2019 | 03:09
2
15
אחרת לא יכלה לחוש את השדה המגנטי
לצפיה ב-''
23/03/2019 | 10:59
לצפיה ב-'כן, יש מנגנון טבעי'
כן, יש מנגנון טבעי
24/03/2019 | 19:13
2
במוח נמצא חלק עם קטבים מגנטיים, שמשמש כמצפן.

לפני שהציפור מפעילה את הנווט המגנטי, היא מנווטת בעזרת השמש.
כאשר חוברו מגנטים לציפורים, כל זמן שהשמש זרחה הן נווטו היטב, אך כשהשמש החלה לשקוע הן התחילו להתברבר.

בנווט של ציפורים יש גם לימוד תוואי הקרקע ממעופים קודמים.
כאשר משחררים יונת דואר לראשונה, תוואי התעופה שלה הוא לא יעיל, והיא סוטה לא מעט מהתוואי האופטימלי.
בכל מעוף נוסף, התוואי שלה משתפר.
במקרים מסוימים היונה יכולה לעוף ממש בכוון שונה, כדי לעלות למשל על תוואי של כביש, ולעוף אח"כ לאורך הכביש.
כך שציפורים לומדות מהניסיון את תוואי הקרקע, ומשפרים בכך את הנווט.

לצפיה ב-'איד'
איד
11/03/2019 | 15:58
6
5
לצפיה ב-'הדחף, האינסטינקט,החיקוי, הצורך, הרגש, המטרה, הרצון, התבונה'
הדחף, האינסטינקט,החיקוי, הצורך, הרגש, המטרה, הרצון, התבונה
12/03/2019 | 08:52
5
24
יש הרבה תיאוריות, או תיאורים, של המנגנון של ההנעה.
התיאור הראשון הוא הרפלקס, וההתניה. הרפלקס זוהי תגובה ראשונית
שנעשית ללא מחשבה, וללא תיווך. זהו לא דבר נלמד, אלא טבוע בבני האדם (כמו בחיות). בצמוד עם הרפלקס נמצא האינסטינקט. האינסטינקט אינו גורם פעולה פשוטה אלא להתנהגות ספציפית. בניגוד לרפלקס, האינסטינקט מותנה באיזה רמה של תודעה, ותיווך של תודעה. אבל האינסטינקט לא בהכרח משרת מטרה מודעת.
הוא פשוט שם. בנוסף לאינסטינקט ולרפלקס ישנו הדחף. הדחף הוא מיידי,
הוא גורם ברגע מסוים לעשות דבר מסוים בלי מחשבה.
גורם נוסף הוא הלמידה. יש למידה מתוך חזרה. תרגול שוב ושוב של איזו פעולה,
עד שהפעולה נעשית אוטומטית. יש למידה מתוך חיקוי, אנו לומדים מתוך חיקוי של אחרים. בני אדם נוטים לחקות אחרים, שוב בלי מחשבה אלא מטבעם.
כאשר נמצאים בסביבה מסוימת, אנו סופגים אותה על ידי החיקוי, וכך נוצרים דפוסי פעולה מסוימים, דמויי אינסטינקטים או דחפים.
יש לימוד מתוך התניה (פבלוב) כאשר על ידי משוב חיובי או שלילי
נגרמת התניה מסוימת.

השאלה האם יש משהו מעבר לזה.

לצפיה ב-'בדיוק כשקראתי את המשפט האחרון בהודעה שלך, מישהו ברדיו אמר'
בדיוק כשקראתי את המשפט האחרון בהודעה שלך, מישהו ברדיו אמר
12/03/2019 | 09:43
29
״מעבר לזה״...
לצפיה ב-'האבולוציה של הגנים שלך שרוצים לשכפל את עצמם'
האבולוציה של הגנים שלך שרוצים לשכפל את עצמם
13/03/2019 | 12:49
3
25
כל מה שאתה חושב עושה זה אך ורק למטרה הזאת
כל מה שמעבר לזה אלה תופעות לואי צדדיות .
לצפיה ב-'תופעות לוואי צדדיות. יפה !!!'
תופעות לוואי צדדיות. יפה !!!
13/03/2019 | 12:59
5
לצפיה ב-'אז לטענתך גם ״אתה״ רק תופעת לוואי צדדית..'
אז לטענתך גם ״אתה״ רק תופעת לוואי צדדית..
13/03/2019 | 13:05
27
או שהתכוונת רק ל׳רגלים׳?!..

לצפיה ב-'אז זה מה שמלמדים בביה"ס?'
אז זה מה שמלמדים בביה"ס?
13/03/2019 | 17:55
24
הכל זה גנים.

אז הגן הוא אלהים, עד שיבוא האלהים הבא...

לצפיה ב-'הנחתום?'
הנחתום?
15/03/2019 | 12:52
11
לצפיה ב-'נסה לקרוא את הספר שכתב דיק סוואב'
נסה לקרוא את הספר שכתב דיק סוואב
16/03/2019 | 10:45
14
אנחנו , המוח שלנו
מהרחם ועד מאה עשרים

הוצאת כנרת זמורה-ביתן
לצפיה ב-'אלוהות הכאוס'
אלוהות הכאוס
12/03/2019 | 09:59
6
20
נסתרות דרכי האל ?
בראשית היה תוהו ובוהו, ומתוכו הגיח הבורא.
אבל הכאוס עדיין איתנו, כך או אחרת.

לצפיה ב-'אלהים וכאוס נמצאים בו זמנית.'
אלהים וכאוס נמצאים בו זמנית.
12/03/2019 | 10:37
1
34
אלהים לא הגיח מהכאוס, הסדר והכאוס חיים בכפיפה אחת.

קוונטים וזה...

לצפיה ב-'יין-יאנג '
יין-יאנג
16/03/2019 | 20:02
3
לצפיה ב-'יש סדר שהוא היפוכו של כאוס ואלוהים - קיומו עוד לא הוכח .'
יש סדר שהוא היפוכו של כאוס ואלוהים - קיומו עוד לא הוכח .
16/03/2019 | 10:49
1
9
לצפיה ב-'היוונים מיקמו את האלוהות על האולימפוס'
היוונים מיקמו את האלוהות על האולימפוס
17/03/2019 | 09:03
21
ולא סתם כך, אלא מפני שהוא אינו נגיש לבני האדם.
העיקרון הזה של אלוהות בלתי נגישה לנסיון (אוביקטיבי),  להבנה ולהגיון
עובר כחוט השני בדתות ובכל המחשבה העוסקת בכך.
אם כך אין להתפלא שאין להוכיח את קיומו.

אבל זהו גם העקרון של הכאוס. אנחנו , או המוח שלנו, בנויים לראות
רק סדר ותבנית.
לצפיה ב-'מה זה כאוס?'
מה זה כאוס?
22/03/2019 | 09:31
1
8
כדי שאני, וגם אתה, נבין על מה אתה מדבר,
הגדר בבקשה מהו "כאוס".

לצפיה ב-'אסביר בעצמי'
אסביר בעצמי
22/03/2019 | 19:54
8
כאוס - התפתחות של מערכת התלויה חזק בתנאי התחלה.

אסביר
אנו רגילים, והטבע ברור לנו, כאשר שינוי קטן גורם לתוצאה קטנה.
אם דוחפים בכוח קטן, אנו מצפים שתהיה תזוזה קלה.
המערכת תלויה חלש בתנאי ההתחלה.

אם שינוי קטנטן בתנאי ההתחלה, גורם לשינוי אדיר בהתפתחות המערכת, אנו לא יכולים לנבא את ההתפתחות, והמערכת ניראית לנו כחסרת ארגון פנימי.
הרעיון מודגש לפעמים ע"י "אפקט הפרפר", לפיו תזוזה קלה של כנפי פרפר בצד אחד של כדה"א, יכולה לגרום לטורנדו בצידו השני של כדה"א.

מזג האוויר היה בזמנו מערכת כאוטית.
בלתי ניתן היה להבין את ההתפתחות של מזג האוויר, עד כדי שהוענקה למערכת תכונות אלוהיות, ואנשים התפללו "תפילת גשם".

כאשר חזית קרה פוגשת חזית חמה, לפעמים שינוי של חלקיק מעלה, יכול לשנות איזוו חזית תנצח, ולאן תתפתח המערכת.
זה בלתי ניתן לחיזוי מדויק, על אף שכל החוקים הפיזיקליים ידועים לנו, אך כמות המשתנים, ודיוקם, לא מאפשרים חישוב מדויק.

תורת הכאוס
מתגבשת תורת מתמטית הקוריה "תורת הכאוס", שעל אף שמתמטית היא לא מסוגלת לנתח התפתחות מערכת שלב אחר שלב, היא בכל זאת מצליחה למצוא חזרות מסובכות של גלי משתנים עם שינויי מופע, ולאפשר לנו לראות כמה תוצאות למערכת, כל תוצאה עם הסתברות כלשהיא.

כך שכיום חיזוי מזג האוויר, יכול לתת תוצאה הסתברותית, שמחר ירד גשם בהסתברות של 30%.

אני מצטער שאני מוריד מהכאוס את האיצטלה הרוחנית שלו.
זהו פשוט ענף פיזיקלי-מתמטי שההיגיון שלנו לא מסוגל אינטואיטיבית לעקוב אחריו, ולנחש את תוצאותיו.
לצפיה ב-'התשוקות כולן טובות מטבען'
התשוקות כולן טובות מטבען
11/03/2019 | 20:59
24
אך צריך להימנע מלהגזים בהבאתן על סיפוקן." ~ דקארט
לצפיה ב-'"כי חי אני גם במותי, כל עוד הנייר יחס עליי."'
"כי חי אני גם במותי, כל עוד הנייר יחס עליי."
11/03/2019 | 19:10
9
לצפיה ב-'מחשבותיי על דרך החיים'
מחשבותיי על דרך החיים
10/03/2019 | 22:39
31
מחשבותיי על דרך החיים

"רינג…" הטלפון צלצל ועל הקו הייתה אחת מידידותיי. היא הזמינה אותי לארוחת ערב בביתה ונעניתי לחיוב ברצון. התארגנתי ויצאתי לדרך רכובה על אופניים. רכבתי לאורך דרך ששמשה אותי לעתים קרובות, מאחר שהייתה הדרך הקצרה ביותר לביתה של חברתי. כבר ממרחק ראיתי שישנן מספר חסימות בדרך לפני וכשהתקרבתי גיליתי שצוות בנייה עובד על שיפוץ הדרך. הבטתי ימינה וראיתי קיר ושום דרך ללכת בה; הבטתי שמאלה וראיתי מדשאה שעליה פרסו עובדי הבנייה את ציודם, ושתהיה בוודאי קשה לחצייה. חשבתי לעצמי: הדרך הזו נמצאת בבנייה, מה עליי לעשות? האם עליי להתקדם בה או לשוב על עקבותיי? בעודי מתלבטת בירך אותי אחד מן העובדים לשלום וסימן לי ללכת דרך השטח הפתוח של המדשאה. הנהנתי בראשי ובעודי דוחפת את אופניי הקפתי את המחסומים ורכבתי הלאה. לא הספקתי לרכב זמן רב לפני שהבחנתי באדם אשר צעד לפניי בדרך. הדרך לא הייתה רחבה, לכן כדי להימנע מפגיעה בו פסקתי מלרכוב ודחפתי את אופניי בעודי צועדת הלאה. לאחר שעברתי אותו, שבתי לרכב על אופניי כדי להתקדם, אך לפני שהספקתי לעבור מרחק רב נתקלתי בקטע דרך שהיה חסום על ידי קרש עץ. לא הייתה לי ברירה מלבד לעצור פעם נוספת, לסלק את הקרש מן הדרך ולהמשיך הלאה. לבסוף הגעתי לביתה של חברתי בשעה היעודה.
כשחשבתי על כל הדברים שקרו לי בדרכי לא יכולתי שלא להיאנח: במהלך מסע כה קצר מביתי לדירת חברתי נתקלתי בכל כך הרבה מכשולים. בדומה לכך, האין דרך החיים מלאה במכשולים גם כן? רבים מאתנו שואפים ללכת בדרך חלקה ומקווים לנהל חיים שלווים ורגועים ולא להיאלץ להתמודד עם מכשולים ומעצורים במהלך הלימודים, הקריירות, העתיד ובניהול חיי המשפחה שלנו. אך מי יכול לשלוט בכל זה? אירועים רבים מתרחשים לעתים קרובות מבלי שנצפה להם וגורמים לנו להרגיש שאיננו יכולים לשלוט בתקריות הללו ובהשלכותיהן. בדיוק כמו שלא יכולתי לדמיין שהדרך לחברתי שהייתה חלקה מאז ומתמיד תהיה תחת עבודה ושיהיו בה מחסומים אשר ימנעו ממני להתקדם בה. למרות זאת, כשאנו נתקלים בקשיים כאלה, רבים מאתנו מהססים ולא בטוחים האם עלינו להתקדם או לשוב על עקבותינו וקורה לעתים קרובות שאיננו יודעים כיצד להתמודד עם אירועים כאלה. לדוגמה, כל הסטודנטים רוצים להצליח בקריירות האקדמאיות שלהם ולזכות לפרסום ולהצלחה. עם זאת, כאשר הם נכשלים בבחינה באופן בלתי צפוי, הם מתמלאים ספקות בנוגע להמשך לימודיהם בבית הספר ורבים מהם אף נעשים מיואשים ומתבוססים בתבוסתם לאחר כישלונם בבחינת הקבלה ללימודים למכללה. דוגמה נוספת היא אנשים שמתחילים בקריירה. הם מקווים לממש את השאיפות שלהם וליהנות מאושר אשר מגיע מן התהילה ומן העושר, אך כאשר הקריירות שלהם נתקלות בקשיים גם הם יתמלאו בספקות ויתהו האם עליהם להמשיך ולהיאבק הלאה. בינתיים, חלק מהם ייעשו מתוסכלים ויתלבטו לגבי ההמשך שכן אין ביכולתם להתמודד עם כישלונות. דוגמה נוספת היא אנשים ששואפים בסך הכול להקים משפחות מאושרות ולכונן בהן יחסי חיבה הדדית. עם זאת, השאיפה שלהם לעתים קרובות לא יכולה להתממש בשל תקריות בלתי צפויות כלשהן… בדיוק כמו המזמור של דברי אלוהים, האומר: "בימי חייו, אף אדם לא יודע באילו עכבות הוא עתיד להיתקל, ואף אדם לא יודע איזה זיכוך הוא עתיד לעבור. חלק מבני האדם חווים זאת בעבודתם, חלקם חווים זאת בסיכוייהם העתידיים, חלקם חווים זאת במשפחתם המקורית, וחלקם חווים זאת בנישואיהם."

ובכן, כיצד עלינו לנהוג כדי להתמודד עם כך באופן נכון כאשר מתרחשים אירועים בלתי צפויים? דברי האל אומרים: "העליות והמורדות היום-יומיים והדרכים שבהן הם מתגלים או הדפוסים שבהם הם מתממשים, מהווים תזכורות תמידיות לאנושות על כך שדבר אינו מתרחש באקראי, שרצון האדם אינו יכול לשנות את ההסתעפויות של הדברים האלה, ואת העובדה שהם בלתי נמנעים. … מן העליות והמורדות היום-יומיים האלה עד לגורלם של חיים אנושיים שלמים, אין דבר שאינו חושף את תכניות הבורא וריבונותו. אין דבר שאינו מעביר את המסר כי 'לא ניתן לחרוג מסמכות הבורא', שאינו מעביר את האמת הנצחית כי 'סמכות הבורא היא סמכות עליונה."' "כשאתם מתעמתים עם בעיות בחיים האמיתיים, כיצד עליכם להכיר ולהבין את סמכותו של אלוהים וריבונותו? כשאינכם יודעים כיצד להבין בעיות אלה, להתמודד עמן ולחוותן, איזו גישה עליכם לאמץ כדי להראות את כוונתכם, רצונכם והמציאות שלכם, של ציות לריבונותו של אלוהים ולסידורים שהוא קובע? דבר ראשון, עליכם ללמוד לחכות; אחר כך, עליכם ללמוד לחפש; אחר כך, עליכם ללמוד להישמע. "לחכות" פירושו לחכות לזמנו של אלוהים, לחכות לבני האדם, לאירועים ולדברים שהוא סידר למענכם, לחכות לכך שרצונו יתגלה בפניכם בהדרגה. "לחפש" פירושו לצפות בכוונותיו מלאות המחשבה של אלוהים ביחס אליכם ולהבינן, דרך בני האדם, האירועים והדברים שהוא סידר, להבין את האמת דרכם, להבין מה על בני האדם להשיג ואת הדרכים שעליהם לשמור, להבין אילו תוצאות מתכוון אלוהים להשיג בבני האדם ולאילו הישגים הוא מתכוון להגיע בהם. המלה "להישמע" מתייחסת כמובן לקבלתם של בני האדם, האירועים והדברים שאלוהים תזמר, קבלת ריבונותו, ודרכה הגעה לידיעה על האופן שבו מכתיב הבורא את הגורל האנושי, מקיים את האדם בעזרת חייו, מטמיע את האמת באדם. כול הדברים תחת סידוריו וריבונותו של אלוהים מצייתים לחוקי הטבע, ואם אתם מחליטים להניח לאלוהים לסדר ולהכתיב לכם כול דבר, עליכם ללמוד לחכות, עליכם ללמוד לחפש, עליכם ללמוד להישמע. זוהי הגישה שעל כול אדם שברצונו להישמע לסמכותו של אלוהים לנקוט, התכונה הבסיסית שצריכה להיות לכול אדם שברצונו לקבל את ריבונותו וסידוריו של אלוהים." חשבתי לעצמי: בכל אותם אירועים בלתי צפויים, מה שעלינו לעשות הוא ללמוד כיצד להמתין, לחפש את אלוהים ולהישמע, בדיוק כמו הביטוי “Let’s play it by ear” שאנו דנים בו לעתים קרובות, מאחר שמלבד אלוהים אף אחד לא מסוגל לשלוט בהתרחשויות או באופן התפתחותן של נסיבות חיינו. רק על ידי בחירה בציות לאלוהים יש באפשרותנו להתמודד באופן שליו עם העליות והמורדות, האכזבות והתסכולים של החיים.

המשך

מאת שיאויה, קנדה
לצפיה ב-'״אמת היא -'
״אמת היא -
10/03/2019 | 09:26
1
25
יש רק משורר אחד,
ושמו אחד,
שלח שירו למגרתי
הוצאתי קראתי וכל העם
רואים את הקולות״

לצפיה ב-'יפה מאוד! '
יפה מאוד!
10/03/2019 | 22:28
14

לצפיה ב-'אולפן חדשות הוא כמו מראה מעוותת'
אולפן חדשות הוא כמו מראה מעוותת
06/03/2019 | 20:47
9
36
עורכי החדשות מציגים את המציאות בצורה שונה, בתקווה שהמציאות תתקן את עצמה כדי להיות דומה יותר לתמונת המראה.
לצפיה ב-'נבואה המגשימה את עצמה?'
נבואה המגשימה את עצמה?
07/03/2019 | 10:45
21
או אולי נבואה המכשילה את עצמה?

לצפיה ב-' "הודות לטלוויזיה בפעם הראשונה ילדים יכולים לראות היסטוריה '
"הודות לטלוויזיה בפעם הראשונה ילדים יכולים לראות היסטוריה
10/03/2019 | 01:34
7
32
לפני שזו מצונזרת על ידי המבוגרים."

״הטלוויזיה היא גאולת האדם.״
לצפיה ב-'תמיד יש מישהו שמצנזר את האמת.'
תמיד יש מישהו שמצנזר את האמת.
10/03/2019 | 22:39
26
האמת לא מביא רייטינג מנשים בנות 18 עד 35 שהן קלות להשפעה ואפשר למכור להן מוצרים שהן לא צריכות.
לצפיה ב-'רעיון מצויין, רק בלי הגאולה.'
רעיון מצויין, רק בלי הגאולה.
11/03/2019 | 10:15
4
11
לצפיה ב-'מה יש לך נגד גאולה(אבן)? '
מה יש לך נגד גאולה(אבן)?
11/03/2019 | 15:57
3
9
לצפיה ב-'גאולה ותקווה - שתי אחיות רעות שמהתלות בבריות.'
גאולה ותקווה - שתי אחיות רעות שמהתלות בבריות.
12/03/2019 | 16:26
2
12
לצפיה ב-'ללא תקווה האדם יהיה ביאוש. '
ללא תקווה האדם יהיה ביאוש.
13/03/2019 | 08:41
1
10
התקווה אינה אמונה תמימה שיהיה טוב, או שיהיה בסדר,
אלא שיש אפשרות לטוב. זה לא מנקה את האדם מהצורך להתמודד עם המציאות,
אבל זה נותן לו כוח להתמודד איתה.
לצפיה ב-'מאושר הוא זה אשר שני המושגים הללו, חסרי משמעות בשבילו:'
מאושר הוא זה אשר שני המושגים הללו, חסרי משמעות בשבילו:
13/03/2019 | 18:47
11
תקווה וגאולה. תראו רגע אנשים אשר אינם זקוקים למושגים הללו, תראו איזה חיוך תמידי נסוך על פניהם.
לצפיה ב-'מה זה "היסטוריה"?'
מה זה "היסטוריה"?
22/03/2019 | 17:01
5
היסטוריה היא השתלשלות המאורעות של המלכים.
לייבוביץ': היסטוריה היא קיבוץ כל הזוועות והאסונות בתולדות האדם.

בסיכומו של דבר: היסטוריה הוא הסיפור השקרי שהמנצחים ממציאים.

לצפיה ב-'הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות'
הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות
04/03/2019 | 11:40
15
37
אוקי, כוונות טובות לא מספיקות. צריך גם תבונה שתכוון את המעשים לתוצאות טובות. אבל מה אם טועים? מה שאפשר לתקן, מתקנים.
האם יש לאדם די כוונות טובות, ודי תבונה שתעזור להגיע לתוצאות הטובות,
אפילו אם יש שגיאות בדרך? אני מקווה שכן (אפילו אם אין לי ודאות בדבר).

לצפיה ב-'"הדרך איננה חשובה. '
"הדרך איננה חשובה.
04/03/2019 | 13:02
8
31
די ברצון להגיע."
לצפיה ב-'לגיהינום?'
לגיהינום?
04/03/2019 | 15:53
7
9
לצפיה ב-'כולם עוברים שם, כולם חוץ מאליהו הנביא שעלה בסערה השמיימה (:'
כולם עוברים שם, כולם חוץ מאליהו הנביא שעלה בסערה השמיימה (:
04/03/2019 | 20:32
6
12
לצפיה ב-'הוא נשרף באטמוספירה כמו אילן רמון...'
הוא נשרף באטמוספירה כמו אילן רמון...
05/03/2019 | 10:21
5
18

לצפיה ב-'הוא לא נשרף'
הוא לא נשרף
05/03/2019 | 11:11
4
28
גופו נשרף
לצפיה ב-'אז הוא נשרף.'
אז הוא נשרף.
05/03/2019 | 16:34
3
23
אז הוא נשרף.
לצפיה ב-'"כשחוזרים על השקר פעמיים, נעשית אצלו אמת."'
"כשחוזרים על השקר פעמיים, נעשית אצלו אמת."
05/03/2019 | 21:50
2
9
לצפיה ב-'כן שמתי לב את זה אצלך.'
כן שמתי לב את זה אצלך.
06/03/2019 | 19:16
1
26
אתה באמת חוזר על השקרים שלך הרבה פעמים...

לצפיה ב-'מש״ל'
מש״ל
06/03/2019 | 19:17
5
לצפיה ב-'אל דאגה, לא כל הקלישאות נכונות'
אל דאגה, לא כל הקלישאות נכונות
04/03/2019 | 18:25
11
לצפיה ב-'הגדרת המטרה היא תנאי קדם לדיון בשאלת הצדקתה את האמצעים'
הגדרת המטרה היא תנאי קדם לדיון בשאלת הצדקתה את האמצעים
05/03/2019 | 11:08
4
20
או להיפך.

כך או כך - לדיון תשובות נכונות רבות, כולן תוצאותיהן של אמות מוסר סובייקטיביות.

עם זאת - בהנחה שהגיהנום בפתגם שבפתיח איננו המטרה המוצהרת, ואף לא המוגדרת (אם כי יתכנו מקרים שכן), הרי שהקלישאה והדיון בה נסובים סביב חטאי האדם - היוהרה, האדישות והצביעות.

לצפיה ב-'או הבורות והעוורון.'
או הבורות והעוורון.
05/03/2019 | 17:08
3
15

לצפיה ב-'איש לא יכול להלך בדרך למעננו. '
איש לא יכול להלך בדרך למעננו.
05/03/2019 | 21:07
2
20
כשאתה חווה את הדרך, הרי שבין שאתה טועה ובין שלא,
ניתנת לך ההזדמנות ללמוד. 
לצפיה ב-'אבל נוכל להימנע מלהלך בדרכים מוטעות בהסתמך על קודמינו. '
אבל נוכל להימנע מלהלך בדרכים מוטעות בהסתמך על קודמינו.
06/03/2019 | 14:00
1
15
ואת שאנו חווים ולומדים לבסוף בהולכינו,
אנו מורישים לבאים אחרינו,
אלו העומדים ותוהים - באותו מקום בו היו רגלינו.
זוהי בעצם תמצית מהותנו, אנושיותנו, יתרוננו.
לצפיה ב-''
07/03/2019 | 08:05
2
לצפיה ב-'״משורר מבין את הטבע טוב יותר מאשר את המדע.״'
״משורר מבין את הטבע טוב יותר מאשר את המדע.״
04/03/2019 | 13:38
9
36
"המשורר מבין את הטבע טוב יותר מאשר המדען."
לצפיה ב-'רק חבל שקשה להבין למה התכוון המשורר '
רק חבל שקשה להבין למה התכוון המשורר
04/03/2019 | 15:54
2
8
לצפיה ב-'לא מבינים את המשורר בגלל הקושי'
לא מבינים את המשורר בגלל הקושי
04/03/2019 | 20:35
1
28
אם היו מרפים ומתרככים, היו מבינים.
לצפיה ב-'אם המשורר היה מובן הוא לא היה נקרא'
אם המשורר היה מובן הוא לא היה נקרא
05/03/2019 | 16:36
22
משורר.

במקרה זה הוא היה נקרא דמגוג.

לצפיה ב-'כה אמר המשורר המשוחד....'
כה אמר המשורר המשוחד....
04/03/2019 | 18:50
27
The aim of science is to make difficult things understandable in a simpler way; the aim of poetry is to state simple things in an incomprehensible way. The two are incompatible.

paul dirac
לצפיה ב-'מחפשים סיבה לריב? כמו בריונים בבר.'
מחפשים סיבה לריב? כמו בריונים בבר.
04/03/2019 | 19:45
4
7
לצפיה ב-''
04/03/2019 | 20:30
3
3
לצפיה ב-'כל האנשים הם בלבם משוררים. '
כל האנשים הם בלבם משוררים.
05/03/2019 | 21:13
2
7
לצפיה ב-'אני לא מכיר את כל האנשים '
אני לא מכיר את כל האנשים
06/03/2019 | 18:36
1
5
לצפיה ב-''
07/03/2019 | 08:05
1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

בעלי מקצוע

עו
עו"ד דניאל ארנסט

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה