לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1349513,495 עוקבים אודות עסקים

פורום פילוסופיה לכל

זהו הרגע. זה הנצח. כאן עכשיו

ברוכים הבאים לפורום ׳פילוסופיה לכל׳ במערכת הפורומים של תפוז.
הפורום מהווה במה אינטרנטית פתוחה לדיונים פילוסופיים בכל הרמות.
נא לשמור על כללי הפורום.
בברכה,
הנהלת הפורום

אודות הפורום פילוסופיה לכל

זהו הרגע. זה הנצח. כאן עכשיו

ברוכים הבאים לפורום ׳פילוסופיה לכל׳ במערכת הפורומים של תפוז.
הפורום מהווה במה אינטרנטית פתוחה לדיונים פילוסופיים בכל הרמות.
נא לשמור על כללי הפורום.
בברכה,
הנהלת הפורום
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
      נא להמנע ככל האפשר מדיונים בנושאים אישיים.
"קְרָא לא כדי לסתור ולהפריך... לא כדי למצוא שיחה, אלא כדי לשקול ולחשוב." ~ פרנסיס בייקון

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות לא ראויות עפ"י ראות עיניה,
ללא דיחוי ומבלי מתן הסברים ולחסום כל כותב שדבריו מנוגדים לחוקי הפורום.
המשך >>

לצפיה ב-'המשך מעבר להררי הERR על ההחלטות...'
המשך מעבר להררי הERR על ההחלטות...
03/06/2020 | 12:44
11
30
אפשר לדבר על השכל כעל תופעה של המוח?
לצפיה ב-'בהחלט '
בהחלט
03/06/2020 | 13:15
2
15
המוח חושב בעזרת הגלים החשמליים שבו, וגם מרגיש בעזרתם ושולט בגוף.
לצפיה ב-'קראת והבנת שאת השאלה ? נראה לך שענית על מה שנשאל ?'
קראת והבנת שאת השאלה ? נראה לך שענית על מה שנשאל ?
03/06/2020 | 13:54
1
12
לצפיה ב-'אני מקווה. למה התכוונו?'
אני מקווה. למה התכוונו?
03/06/2020 | 13:59
6
לצפיה ב-'קל להבין מה זה מוח אבל מה זה שכל ?'
קל להבין מה זה מוח אבל מה זה שכל ?
03/06/2020 | 14:48
3
8
לצפיה ב-'כל מה שקשור לעיבוד המידע'
כל מה שקשור לעיבוד המידע
03/06/2020 | 15:04
1
10
גם מבחינה מחשבתית וגם מבחינה רגשית, נוצר מהפעילות החשמלית בתוך המוח. מחוץ למוח אין שום פעילות שכלית או רגשית, בגוף עצמו נעשות רק פעולות ביולוגיות. לכן, גם השכל נוצר מפעילות חשמלית מסוימת במוח שעדין איננו יודעים מהי ואיך היא בנויה.

לצפיה ב-'לדעתי בפעילות המוח'
לדעתי בפעילות המוח
03/06/2020 | 16:34
13
יש העצמה אינסופית וחזקה שנוצרת מהשפעה הדדית במידע שבו, והיא שמאפשרת ליצור רגשות ותחושות מודעים וחשיבה שכלית מתקדמת. יצור מרגיש את עצמו במידה אינסופית, לאדם יש מעלה של תודעה שהוא יכול לחשוב על המחשבות של עצמו. אני גם מאמין שהמודעות ישות נוספת מעל החומר, האנרגיה, המקום והעובדות, כי הצפיפות האינסופית במודעות מקבילה לצפיפות בחומר שהיא קולטת ויוצרת עולם מקביל לו ובעל ערך נוסף.

לצפיה ב-'אני לא מבין בשניהם,'
אני לא מבין בשניהם,
03/06/2020 | 17:23
16
אבל אני יודע למה אני מתכוון כאשר אני אומר שכל. אני מדבר על יישות לא פיזית כי ככה הוא מופיע לפני. גם אם הוא תלוי במוח - הוא עומד בפני עצמו כמושא לדיון. כמו פאטה מורגנה שהיא תופעה הראויה שנספר בה בפני עצמה וננקוב בשמה גם אם אנו מסכימים שהיא אשליה הנגרמת מפעילות ביולוגית ואקלימית.
לצפיה ב-'תופעה זה מוטיב בר זיהוי של הנסיון'
תופעה זה מוטיב בר זיהוי של הנסיון
03/06/2020 | 16:42
1
18
השכל הוא תופעה מנטלית - היכולת שלנו לחשוב, והיא ניתנת לנו על ידי הסתכלות מנטלית
כלומר האופן בו אנחנו קוראים את עצמנו ואת הזולת.
המוח ניתן לנו על ידי הסתכלות אחרת - הסתכלות פיזית מה נמצא בתוך הגולגולת.
אנו יודעים היטב שיש קשר בין שני הדברים, השכל והמוח.
כל כמה שאנחנו יודעים ללא מוח (מתפקד) אין שכל, ומאידך משהו פיזי או כימי
שפועל על המוח יכול להשפיע על התודעה ועל המחשבה.
אבל האם אפשר ללכת צעד אחד הלאה? האם אפשר ללמוד ממבנה המוח משהו על תפקודו? משהו שמאפיין את המנטלי?
וצעד נוסף הלאה מהו הקשר הסיבתי, בין המוח לשכל?

טוב, קל לשאול, קשה לענות...

לצפיה ב-'עוד משהו'
עוד משהו
03/06/2020 | 17:03
12
בגלל הצפיפות האינסופית של המידע נוצרת אקראיות של החלטה מודעת, כי בבת אחת פועלים מעברי מידע שונים ומצטלבים שיוצרים חשיבה ומתוכם נבחרת בסוף באופן אקראי החלטה אחת. אולי יש אף המשך חדירה של המידע אל תוך שכבות עמוקות יותר של הנוירון. מעניין גם עניין הזהות: עד כמה זהות הפרט מושפעת מהחומר וכמה מהחשיבה ומהרגש. אני מניח שהמודעות היא שמתווכת באופן הדוק מאד בין החומר והנפש במוח ויוצרת זהות ברורה.

לצפיה ב-'כן - ״שכל״ הוא ״תוצר״ של המוח'
כן - ״שכל״ הוא ״תוצר״ של המוח
03/06/2020 | 23:15
4
שכל הוא מונח המתאר שיקול דעת והחלטה המבוססים על תפיסה פשוטה של מצב או עובדות.

או במילים אחרות: שכל הוא היכולת להשתמש בבסיס הידע האישי הנצבר - האפיסטמולוגיה של הפרט, לשקללו באמצעות כלי חשיבה שונים ולהגיע באמצעותם לתובנות ולהחלטות אישיות. 

עיבוד המידע והמסקנות הנובעות ממנו יעשו בכלים מגוונים כלוגיקה, היגיון, תחושות, רגשות והתניות. 

כיוון שעושר החוויות והעובדות האישי נצבר במוחנו, ובנוסף - כל סוגי תהליכי החשיבה והעיבוד (לוגיים אואינטואיטיביים) מתבצעים באמצעות המוח, שכל הוא תוצר של המוח. 

למעשה ״שכל״ הוא מושג המתאר חלק מפעילות המוח האחראי לשימוש, עיבוד והפקת החלטות המבוססות על הידע ועושר החוויות אשר נצבר בחיינו עד לאותה עת. 
לצפיה ב-'כשלעצמי - הריני מעדיף להשתמש במושגים אותם טבעו כהנמן/טברסקי'
כשלעצמי - הריני מעדיף להשתמש במושגים אותם טבעו כהנמן/טברסקי
04/06/2020 | 00:41
1

לתאור שני מנגנוני החשיבה הפועלים במוחנו. 

כיוון שאנו נתקלים בקשיים לתהות ולהכריע באשר לקונפליקט האפשרי בין ה״רגש״ ל-״שכל״ והשפעתו על תהליך קבלת ההחלטות שלנו, אולי עלינו להחליף את המושגים הנידונים באלו של הפרופ׳ כהנמן וטברסקי ולנסות שוב:

נחליף את המושג ״רגש״ ב-״מערכת החשיבה האינטואיטיבית״ של מוחנו (System 1) - זוהי מערכת החשיבה הוותיקה שלנו, אשר מתבססת על אוצר הידע החוויתי שצברנו ומפיקה ממנו החלטות ותובנות תוך שימוש בכלי ניתוח כמו תחושות ורגשות. כך למשל תעורר צפיה בחיית טרף בקירבתנו רגש מסוג פחד, אשר בתורו יאיץ בנו לברוח או להתגונן מפני הסכנה. 

נחליף את המושג ״שכל״ ב-״מערכת החשיבה הרציונלית״ של מוחנו (System 2) - הלו היא התוספת האבולוציונית החדשה שלנו (במונחי זמן אבולוציוניים). מערכת זו מתבססת גם היא על צבר תצפיותינו ונסיוננו, אך משתמשת בכלי ניתוח מדוייקים יותר, כגון לוגיקה, שפה וידע אמפירי נצבר. 

שימוש במושגים אלו מתווה בפנינו מיד ובאופן ברור מסלול קוהרנטי לניתוח הבעיה, כזה אשר כבר סיפק תשובות לחלקן של השאלות הנגזרות מנושא הדיון. 
לצפיה ב-'תובנות'
תובנות
02/06/2020 | 21:35
16
29
יש מצבים כמו בבית משפט שבמקום לענות על השאלה אפשר לתת בחירה אם להאמין לסיפור. מאד בוגר ויפה לשוחח על הזמן הפנוי כדי ליצור חברות אישית וטובה. צריך לדבר מאד ברור ולעניין. יש להימנע ככל האפשר מלדבר רעות על אנשים. כשיוצרים קשר בדרך לא ראויה, יכולים להישאר בעמדת כוח לעומת הקרבן רק במקרה שמצליחים ליצור את הקשר, ולכן צריך להתרכז במה שיש. מסר: מי שמדבר אליי לא יפה אינו בסדר ושישתוק ואני מקווה שיהיה לו רע ואתלונן עליו כדי שייענש.
לצפיה ב-'יש לי שאלה אליך. אחרי שלמדתי קצת להכיר אותך.'
יש לי שאלה אליך. אחרי שלמדתי קצת להכיר אותך.
02/06/2020 | 22:50
15
26
מדוע אתה כותב בפורום הזה ?

לצפיה ב-'כי אני פילוסוף'
כי אני פילוסוף
02/06/2020 | 23:08
7
29
אני עוסק בפילוסופיה ובאמנות מאד ברצינות כבר הרבה מאד זמן, ויש לי גם אופי מאד פילוסופי ורוחני. אני אוהב לדבר על נושאים רוחניים מופשטים וגם על נושאים אמפיריים מופשטים ואני אוהב להתלפסף ולהתווכח. אני יודע שאתם לא אוהבים את דעותיי אבל אני חושב שלא הכרתם אותי נכון ושאפשר למצוא בדרך חשיבתי הרבה אמת חשובה. חבל שכמה כאן בוחרים לתקוף אותי, לא כך צריך להתנהל פורום באינטרנט.

לצפיה ב-'אתה פילוסוף כמו שאני טייס f-16'
אתה פילוסוף כמו שאני טייס f-16
03/06/2020 | 12:46
9
לצפיה ב-'יש לך איזו שהיא השכלה פורמלית שקשורה לפילוסופיה ?'
יש לך איזו שהיא השכלה פורמלית שקשורה לפילוסופיה ?
03/06/2020 | 13:18
5
15
הייתי שמח להבין את המשפטים  שכתבת :"אני עוסק בפילוסופיה" ו "יש לי אופי מאוד פילוסופי".
לפילוסופיה יש ענפים רבים כמו בין היתר "הפילוסופיה של המדע", הפילוסופיה של המתמטיקה", "תורת ההגיון - לוגיקה", "הפילוסופיה של המוסר". ועוד. כל אחד ה=מהתחומים שציינתי דורש איזה שהוא ידע מקדים.
אתה מתלונן שלא מתיחסים אליך יפה, יתכן שאתה צודק בכך. אבל למרות זאת אתה ממשיך לכתוב כאן. אולי מה שאתה כותב לא מתיישב כל כך עם ההגדרות של פילוסופיה קלאסית ? מה  גם שיש לך נטייה לחזור כלהזמן על אותם מוטיבים -  מהי אמת, מה טוב ומה רע, ואתה משום מה "נדחף" ולא תמיד בהקשר הנכון לפוסטים עם אותם מנטרות. 
סיפרת בזמנו שאתה עוסק בפיתוח תוכנת AI , אולי כדאי לך לעבור לפורום תכנות,מחשבים,? מה דעתך ?
לצפיה ב-'שלום ותשובה'
שלום ותשובה
03/06/2020 | 13:24
4
21
יש לי אמנם השכלה קלה גם בפילוסופיה, לקחתי בזה כמה קורסים במכללה בעבר. עיקר הפילוסופיה שלי וגם האמנות מיצירה וחשיבה עצמאית שלי, אני חושב שיש לי מספיק חכמה להגיע למסקנות מעניינות וחשובות. גם קראתי כמה ספרים בעבר בנושאים כאלה. זכותי ליהנות לכתוב כאן ולהביע את דעותיי וגם את ידיעותיי מבלי להרגיש מותקף. אני מאמין בכוחן של הגדרות ומלים ואוהב להגדיר מלים, ואני משתמש בזה בתחומים שונים גם בבינה המלאכותית: הכתבתי למחשב מילון אנגלי קצר ומדויק שהמצאתי. אני חושב שהבנת משמעות של מלים יכולה מאד לעזור. גם התוכנות שאני מפתח הן בעיקר מחשיבה  עצמאית שלי, והעיסוק העיקרי שלי כתיבת שירים. אני שואף להיות מרצה לספרות עברית באוניברסיטת תל אביב, יש לי תואר אחד בספרות ועוד מעט אולי אתחיל גם שני.
לצפיה ב-'אגב עוד משהו '
אגב עוד משהו
03/06/2020 | 13:32
14
לפני כמה זמן הפניתי פה שאלה מאד חשובה שלא הבנתם כנראה או שלא רציתם להתייחס אליה ברצינות ועניתם בזלזול. השאלה הייתה איך אפשר בהיגיון להטעות מבלי להגיד דברים לא נכונים, אולי ע"י דיבור על מה שהשומע יאמין. אין לזה קשר לאמתות ושקרים, זו שאלה לוגית. אני חושב שעניתי עליה: אפשר לתת בחירה האם להאמין, ולא חייבים לענות על השאלה. כל זמן שלא מוכיחים שמישהו משקר, הוא יכול לצפות שיאמינו לו כי הוא יכול לשכנע.

לצפיה ב-'אין לי ויכוח איתך על הזכות שלך לכתוב כאן. זו המהות של פורום '
אין לי ויכוח איתך על הזכות שלך לכתוב כאן. זו המהות של פורום
03/06/2020 | 13:44
2
20
פלורליסטי, אבל זה גם אמור להיות פורום סמי מקצועי ולא פורום חברתי גרידא. כפי שכתבתי לך, יתכן וחלק מהכותבים כאן מרגישים שהעובדה שאתה חוזר כל הזמן על אותם מוטיבים/מנטרות  הופך אותך ל"טרחן" במידה מסוימת ולכן גם מגיבים לך בהתאם. תחום המיחשוב שאתה מתעסק בו, נשמע מרתק ואם יש לך את היכולות לכתוב קוד , אני במקומך, הייתי משקיע את כל כולי בתחום הזה ובהחלט ניתן לשלב אותו באטימולוגיה , בלשנות, ובחקר השפה שאולי בסופו של דבר תוביל אותך ליעד שאתה שואף אליו. פורום שמתאים לך במיוחד לדעתי : פורום "השפה העברית". 

בנוסף ישנו פורום ל"שפות תכנות"

לצפיה ב-'תודה לך, ובקשר למנטרות'
תודה לך, ובקשר למנטרות
03/06/2020 | 13:53
1
20
אולי אני צריך פחות לתת כאן הגדרות מילוניות למושגים אף שאני מאד אוהב את זה, אבל הדעות שלי בקשר לנושאים שונים אינן משתנות בדרך כלל ואני חושב שהן יותר מורכבות ממנטרות. עיקר עיסוקי ספרות ושירה, אני משורר. אני מאד אוהב את השפה העברית. אני לא יודע אם התוכנות יעבדו אבל אני מכין את הרעיון, מקווה ומאמין. אולי אצליח בעזרת המורה הפרטי שהוא גם איש מחשבים להתקדם באופן עצמאי עם התוכנות, אבל הן פחות חשובות לי גם כי אינן עיסוקי העיקרי בחיים וגם כי אני ממש לא יודע אם הן יכולות לעבוד.
לצפיה ב-'אגב בקשר למוסר '
אגב בקשר למוסר
03/06/2020 | 14:17
16
כל אדם טוב יודע שחשוב מאד להיות מתחשב ומוסרי כלפי אחרים, לא רק בשביל עצמו אלא גם בשביל אחרים. כל אדם חשוב כי לכל אדם יש רגשות, רצונות, נפש ונשמה. לא צריך להיות פילוסוף חשוב כדי לדעת את זה. יש הבדל בין מוסר במשמעות אופן פעולה של חברה, שזה יכול להיות מוסר מעוות, לבין מוסריות במשמעות של להיות מוסרי ומצפוני במעשים כלפי האחר.

לצפיה ב-'תשובה'
תשובה
03/06/2020 | 12:49
6
24
כי פה אין מנהל ולכן אין מי שיחסום אותו.
לצפיה ב-'חוצפה, לא צריך לחסום אותי'
חוצפה, לא צריך לחסום אותי
03/06/2020 | 13:10
5
24
אם כבר אתכם צריך לחסום. אתם מציקים לי. למה? האמינו לי שלא עשיתי לכם שום דבר. אני מקווה שיהיה למציקים לא טוב.

לצפיה ב-'כמובן מי שלא מציק בסדר'
כמובן מי שלא מציק בסדר
03/06/2020 | 13:18
4
18
אני מתכוון לתופעה בפורום הזה שמתנהגים אליי בתוקפנות מילולית ומציקים לי, והם לא בסדר וראויים לעונש.

לצפיה ב-'בכתיבה שלך יש יסודות ברורים של טרוליות .'
בכתיבה שלך יש יסודות ברורים של טרוליות .
03/06/2020 | 14:47
3
12
לצפיה ב-'איך למשל?'
איך למשל?
03/06/2020 | 14:58
2
25
אין לי כל כוונה לטרוליות, אני רק מנסה להביע את דעותיי בנעימות ואתם תוקפים אותי ואני לא יודע למה. אולי דווקא אתם הטרולים. אתה מעוניין בדיון בוגר שיפתור עניין או בהאשמות ותקיפות בלבד? אני לא חש בנוח עם מה שעושים לי כאן. אני לא מבין למה לא ענו לי כשהתלוננתי עליכם, אם ההעלבות האישיות ימשיכו אצטרך לפנות שוב ושוב עד שיטפלו. זו לא הדרך לנהל פורום. 

לצפיה ב-'אתם חוצפנים ואני מקווה שיהיה לכם רע'
אתם חוצפנים ואני מקווה שיהיה לכם רע
03/06/2020 | 15:25
21
ואמשיך להתלונן, לאיים ולהילחם בכם עד שאנצח אתכם. עכשיו התלוננתי להנהלת הפורומים.

לצפיה ב-'אין לי מושג על מה אתה מדבר באמירה'
אין לי מושג על מה אתה מדבר באמירה
03/06/2020 | 15:58
23
"בכתיבה שלך יש יסודות ברורים של טרוליות". בכתיבה כלפיי יש יסודות ברורים של טרוליות. את עובדת ההשמה אני אוהב מאד ואהבה אמתית ומותר לי לשתף בחוויה רגשית שחשובה לי כאדם, מה גם שיש לה גם משמעות פילוסופית בשבילי. את רוב ההודעות אני כותב על פילוסופיה, וגם כשאני משתף שירים אלה שירים פילוסופיים על מלחמתי בחברה. אני עורך מלחמה קדושה עם החברה כדי לנצח את החומרנות שבה בעזרת הרוחניות שבי, ואנשים כמוכם שמדברים לא יפה ומכוער הם ההוכחה שהחברה חומרנית וטיפשה.

לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 05:00
1
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:47
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:35
לצפיה ב-'error'
error
1
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:32
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:24
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:24
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:15
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:14
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:13
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:07
לצפיה ב-'error'
error
02/06/2020 | 04:05

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

הודעות נבחרות

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ