לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1300013,000 עוקבים אודות עסקים

פורום לשאול את הרב

בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום לשאול את הרב

בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'צום תשעה באב.'
צום תשעה באב.
22/07/2018 | 12:23
1
14
האם בן אדם שאכל כחצי שעה לאחר כניסת הצום, צריך להמשיך לצום, או שאין טעם לכך? תודה, והמשך צום מועיל לצמים.
לצפיה ב-'צריך להמשיך לצום'
צריך להמשיך לצום
22/07/2018 | 12:36
9
לצפיה ב-'שאלה חשובה!!'
שאלה חשובה!!
22/07/2018 | 09:24
6
קראתי בכמה מקומות שניתן להשפיע על מין העובר במשך 40 יום מרגע ההתעברות - בעזרת תפילות.
איפה אני מוצאת יוסח כזה של תפילה?

תודה
לצפיה ב-'הלבנה ברבים בבית כנסת '
הלבנה ברבים בבית כנסת
19/07/2018 | 13:33
3
לצפיה ב-'הלבנה ברבים בבית כנסת '
הלבנה ברבים בבית כנסת
19/07/2018 | 13:31
6
שלום כבוד הרב כשנה לערך ולצערי מנהל בית הכנסת מלבין בפני הציבור היקר ולשמחתי הרבה איני עונה ואיני מגיב ושומר על שתיקה יתרה מכך איני כועס וידוע לי מה היא מידתהכעס מה עללי לעשות ? אני אובד עצה
לצפיה ב-'כל יכול?'
כל יכול?
07/07/2018 | 22:23
2
29
האם ה' יכול לשנות אירועים שהתרחשו בעבר? או נשאל בצורה יותר קונקרטית: האם קיימת אפשרות כזאת - לשנות את העבר? יש אופציה כזאת בקיום? התשובה לשאלה הזו היא אותה תשובה לשאלה "האם ה' הוא כל יכול?", "האם ה' יכול לתת הכל?"
קו מחשבה כזה יכול לשחרר לא מעט לחצים (ואחריות) ולמעשה יכול להסביר למה מצבים מסוימים של אנשים אינם ברי שינוי. מהסיבה הפשוטה שאין ישות בבריאה שיכולה לשנות אותם.
לצפיה ב-'ה' בחר לצמצם את כבודו'
ה' בחר לצמצם את כבודו
11/07/2018 | 11:02
10
ולברוא עולם עם חוקים מסוימים.
בזמנינו יש שיטות ריפוי מדהימות, למשל ; "שלושת המימדים" שיש לו הצלחות מדהימות בכל המחלות וההפרעות, גם מחלות גנטיות
לצפיה ב-'ידידי היקר'
ידידי היקר
13/07/2018 | 08:47
17
מסתמן שהנך בדרך הנכונה להגיע אל יעד חקירתך ולכל המשמעויות הנלוות מכך. יישר כוח. קח נא מעט אויר לנשימה והתכונן לצלילה העמוקה... 

אצייד אותך בזוג סנפירים ובבלון חמצן חדש ומרענן, ומכאן מובטח (בעהי``ת) שתגיע בשלום למעוז חפצך האמיתי... דרך צלחה. 

כעת, נא אחוז מהשאלה לקמן לעניין כל ההתעסקות הלוגית בנוגע לתפיסת היסוד (או להפיכין, מעניין אי היכולת האנושית לתפוס) מציאות של בורא לעולם:

נשאל: 
האם ייתכן שבורא עולם הוא מוגבל? 

יהיה זה שיאמר: 
כמובן שאינו מוגבל! 
הרי הוא כל יכול, בורא עולם ומלואו!

נענה לאותו האחד: 
האינך חושב שאתה מגביל במחשבתך את בורא-העולם בכך שקבעת שאינו יכול להיות מוגבל?

משמע: בתור הכל-יכול, הקב``ה מוגבל ואינו מוגבל גם יחד... 
אינו מוגבל במוגבלותו, ומוגבל באי מוגבלותו. אינו מוגבל 
באי מוגבלותו, 
ומוגבל במוגבלותו. 

הקב``ה הוא הכל והכל הוא,
ואין עוד מלבדו בכל הרבדים של היקום, והכל עומד כלא חשוב בהשוואה אליו יתברך: אחד! אלופו של עולם בכל ח` הרקיעים, הארץ וארבע רוחות שבעולם.

``אל עולם``: שהוא העולם והעולם זה הוא!, ואין שום דבר נפרד ממנו; שגם הנבראים הם אחד עמו. ולא חלילה וחס,
``אל העולם``, לאמור: 
שיש עולם וישנו הקב``ה, ושהוא האל (מלכו) של העולם המופרד כביכול ממנו...

ורק הוא להחליט האם לחשוף את הדרו בפני יצירי כפיו או להיות נמצא ואך בהסתר מהם!

נבין:

א.למי שיש סוֹף -- יש לו התחלה

•התחלה שהייתה מאז ומעולם -- 
לא הִתחילה את עצמה --
שהרי כבר הייתה קיימת מלכתחילה ואין צורך בּהתחלתה

•התחלה שמעולם לא הייתה-- 
לא התחילה את עצמה -- שהרי לא הייתה קיימת מלכתחילה כדי להתחִיל את עצמה

» אין התחלה שהתחילה את עצמה

» כל התחלה החלה ע``י מתחִיל (שקדם לה)

» למתחיל אין התחלה -- שאם לא כן, יהיו מוּתחלִים בלי מתחיל

» למי שאין התחלה -- אין לו סוף

ב.למי שהוא נִברא -- יש לו בּרִיאה

•בריאה שהייתה מאז ומעולם -- לא בּראה את עצמה --
שהרי כבר הייתה קיימת מלכתחילה ואין צורך בּברִיאתה

•בריאה שמעולם לא הייתה -- 
לא בראה את עצמה -- שהרי לא הייתה קיימת מלכתחילה כדי לִברוא את עצמה

» אין בריאה שבראה את עצמה

» כל בריאה החלה ע``י בּוֹרא (שקדם לה)

» לבורא אין בריאה -- שאם לא כן, יהיו בּרוּאים בלי בורא

» למי שאין בריאה -- אינו נברא

ג.למי שהוא מוּגבל -- יש לו מוּגבלוּת

•מוגבלות שהייתה מאז ומעולם -- 
לא הִגבילה את עצמה --
שהרי כבר הייתה קיימת מלכתחילה ואין צורך בּהגבלתה

•מוגבלות שמעולם לא הייתה -- 
לא הגבילה את עצמה -- שהרי לא הייתה קיימת מלכתחילה כדי להגבִּיל 
את עצמה

» אין מוגבלות שהגבילה את עצמה

» כל מוגבלות החלה ע``י מגבּיל (שקדם לה)

» למגביל אין מוגבלות -- שאם לא כן, יהיו מוּגבלים בלי מגביל

» למי שאין מוגבלות -- אינו מוגבל

כל טוב...
לצפיה ב-'המלצות על ספרים בנושאי אמונה ובטחון'
המלצות על ספרים בנושאי אמונה ובטחון
05/07/2018 | 00:37
3
12

שלום רב לכולם.
אני חוזר בתשובה ומחפש ספרים מסויימים המדברים בעיקר על אמונה בטחון בקדוש ברוך הוא ועבודת השם.שמעתי וגם קצת קראתי באינטרנט (ויצאתי די מבולבל מהחיפוש באינטרנט ולכן החלטתי לשאול פה) על ספרים בנושא זה.
הספרים שאני מעוניין לרכוש הם:
1.פלא יועץ
2.אמונה ובטחון של החזון איש
3.מסילת ישרים
4. בעל כד הקמח של פתחי לב
אני יודע שיש לחלק מן הספרים הללו כמה הוצאות ומהדורות אך הדבר הכי חשוב  לי הוא שתמליצו לי בבקשה על ההוצאה/המהדורה הכי קריאה ובהירה שתהייה לי קלה להבנה. יש לי עדיפות גם להוצאות עם פירוש בהיר וקריא חד וקולע.
לא מזמן קניתי את סט שלושת הכרכים של הספר "חובות הלבבות" בהוצאת כאייל תערוג של הרב אייל עמרמי ואני ממש נהנה לקרוא בו.(ממליץ בחום).
בכל מקרה אשמח גם חברי הפורום הנהדר ימליצו לי עוד ספרים מומלצים לדעתכם בנושאי אמונה ובטחון בקדוש ברוך הוא.
מודה לכם מקרב לב,
יניב.

לצפיה ב-'מישהו....בבקשה'
מישהו....בבקשה
05/07/2018 | 13:58
2
לצפיה ב-'יש את הספרים המאלפים'
יש את הספרים המאלפים
11/07/2018 | 11:05
1
4
של הרב שלום ארוש ; בגן האמונה, וכן הספר ; אמרתי תודה ונושעתי, שבו מבואר יפה על העניין של הודיה לה' ושזוהיא הדרך לזכות לניסים ונפלאות, וזה עובד במידה רבה, מנסיון
לצפיה ב-'ויש בספר'
ויש בספר
11/07/2018 | 14:16
4
אמרתי תודה ונושעתי
הדרכה נפלאה איך לחיות עם בורא עולם, להאמין בו, לבטוח בו, לשמוח בו, ולזכות להארת פנים מיוחדת
לצפיה ב-'עוד פעם לגשת לקבל היתר מרב?'
עוד פעם לגשת לקבל היתר מרב?
28/06/2018 | 18:48
2
25
בעבר התיר לי רב מסויים לא לצום בצום יש בתמוז . הנסיבות דאז חלות גם היום לאחר הרבה שנים. שוב צריך לגשת לבקש את ההיתר?
שאלה אחרת - אם במקרה אחר לא של צום, משהו אחר, אני רואה לנכון שמתקיים צורך גדול להתיר לי משהו מסויים בהלכה אני עדיין צריך לבקש היתר הלכתי ? אודה לתשובות
לצפיה ב-'מאוד פשוט להתקשר לרב'
מאוד פשוט להתקשר לרב
30/06/2018 | 22:10
18
ודרך הטלפון הרב יענה לך.
כדי לפסוק בעצמך צריך שיהיה לך ברור כשמש שכך היא ההלכה, או שזה כתוב מפורש למשל ; שיולדת לא צמה, או שברור לך שמדובר במנהג, ובמנהג אפשר להקל, באיסור מדרבנן אז אפשר להקל בחלק מהמקרים בעת צורך גדול או מצוקה ממשית, באיסורים מהתורה - עלינו לעשות הכל כדי לא לעבור על איסור תורה, ובכל ספק שהוא עדיף לא לעשות דבר, יש ספקות שאפשר לעקוף אותם, נגיד בספק ברכה - מברכים שהכל.
יתכן שהרב נתן לך היתר בזמנו על משהו שציינת, ואת/ה לא זוכר או לא שמת לב לדבר, אז שוב אם ברור לך מהספרים שכך הוא ההלכה אז אין צורך לשאול שוב.
מומלץ להתרגל לעיין לבד בספרים הקלים יותר להבנה כמו הספר "שמירת שבת כהלכתה".
ומה שהכי חשוב להתחיל ביהדות זה מצוות התורה, הם מבוארים בספר המצוות הקצר של החפץ חיים.
בהצלחה.
אגב, הצום מחר הוא קל יותר יחסית, היות והוא צום שנדחה
לצפיה ב-'יש בכותרות הפורום כמה טלפונים של בתי הוראה'
יש בכותרות הפורום כמה טלפונים של בתי הוראה
01/07/2018 | 19:34
8
אפשר להתקשר ולברר אם בנסיבות הללו אין לצום.
הנסיבות הן שמתירות (או מחייבות) לא לצום. הרב מסביר לך שבנסיבות הללו אין לצום. אם ההסבר היה מובן, הרי הנסיבות הן שקובעות. אם לא ברור לך לגמרי, בררי לגבי הנסיבות טלפונית באופן אנונימי.

יש מצבים שהרב מסביר שאתה קובע מתי הצורך שלך מתיר את ההלכה ומתי לא.
לדוגמה, יולדת לאחר שלושה ימים ועד שבעה ימים, קובעת אם היא צריכה לאכול ביום הכיפורים או לא.
דוגמה נוספת, אדם עם קושי נפשי גדול, מגדיר עפ"י הרגשתו מתי קיום ההלכה מחמיר את מצבו הנפשי ומתי לא (ומתי ספק). לא הרב קובע מה הרגשתו.

ויש מצבים שאתה לא יכול לקבוע, וצריך לשאול. מורה ההלכה מגדיר לך את המצבים השונים וסיבותיהם. 
לצפיה ב-'תכלית הבריאה'
תכלית הבריאה
26/06/2018 | 09:09
7
14
בוקר טוב ומבורך,
שאלה לגבי הפילוסופיה היהודית: אם התסריט המיטבי של הקב"ה לאנושות הייתה שאדם הראשון לא יחטא, אזי יש לי מספר שאלות בנושא:

1. מדוע התורה אינה מפרטת מה היה עולה בגורל האנושות במידה ואדם לא היה חוטא, הרי זה היה הייעוד האופטימאלי, לא?
מה, היינו מגיעים ישר לימות המשיח? היכן זה כתוב?
2. הרי חטא דור הפלגה גם לא היה קורה לולא אדם הראשון חטא, והייתה אמורה אם כן להיות אנושות אחת עם שפה אחת, האם בכל תסריט שהעולם היה עובר בו עם ישראל היה אמור להיות קיים, או שמא היינו צריכים להיות אנושות אחת של גוי קדוש שעובד את ה'?

יום טוב.
3. 
לצפיה ב-'תכלית הבריאה היא להיטיב לנבראים'
תכלית הבריאה היא להיטיב לנבראים
26/06/2018 | 14:47
5
15
באופן שהאדם יעשה את רצון ה' ויזכה לטוב האלוקי בזכות ולא בחסד. בעמל ולא בחינם.

התורה ניתנה כדי שהאדם יידע איך לעבוד את ה' ומה ההיפך מרצון ה'. 
לכן היא מסבירה לנו מה לעשות ומה לא לעשות. בפרטי פרטים, כולל כל מה שצריך ללמוד בהקשר זה ממעשיהם של הקדמונים. 

התורה לא ניתנה כדי לספר לנו סיפורים היסטוריים ולספק את סקרנותנו בנוגע ל"שיקולים" אלוקיים. 

מה יועיל לנו לדעת איך לעבוד את ה' נכון, אם נדע לפרטי פרטים מה היה קורה אם אדם הראשון לא היה חוטא? (וזאת מעבר למה שכבר נאמר לנו בבראשית, שהאדם הושם בגן העדן, נצטווה לעובדה ולשומרה, והיה מעותד להגיע להשלמת עולם המעשה עד לסוף היום השישי, בו נברא, ולזכות לעולם הגמול האלוקי ביום השבת. עולם המעשה אינו נצחי. הוא עתיד להסתיים. עולם הגמול הוא הנצח).
הרי האדם חטא, ולכן אנו צריכים לדעת מה לעשות אחרי שחטא. 

מי שרוצה לחקור עוד את הרצון האלוקי - מוזמן בכבוד.
אחד מתפקידי היהודי הוא ללמוד את התורה לרוחב ולעומק. הוא מוזמן גם להגיע לסתרי התורה, לסודות הכי כמוסים שלה (בקצב ובסדר הנכון של הלמידה כמובן). 
כיוון שאתה רוצה פירוט, עליך להבין שמדובר בהמון פרטים, ושיש למידת בסיס מוקדמת כדי להבין את הפרטים האלה. וזה ארוך מאוד, ולוקח הרבה זמן. אבל מרתק ומחיה נפשות.
אז בהחלט, אפשר ללמוד את התורה ולדעת כל פרט ופרט מהתוכנית האלוקית ומהרצון האלוקי ומתכלית עולם המעשה ואחריתו, וממהות עולם הגמול האלוקי הנצחי. כל מה שאתה רק רוצה לדעת.
אין קיצורי דרך. לעולם לא יהיה מצב של תמונה שלמה אם אתה מדלג על חלקיקים מהפאזל. אפילו על חלקיק אחד!

לצפיה ב-'תודה אך לא ענית לי כלל על שאלתי, התבססת על הכותרת'
תודה אך לא ענית לי כלל על שאלתי, התבססת על הכותרת
26/06/2018 | 14:56
4
7
לצפיה ב-'לא עניתי על השאלה מדוע התורה אינה מפרטת?'
לא עניתי על השאלה מדוע התורה אינה מפרטת?
26/06/2018 | 19:48
3
8
לא עניתי על השאלה מדוע התורה אינה מפרטת מה היה עולה בגורל האנושות במידה ואדם לא היה חוטא?
עניתי בדיוק מדוע היא לא מפרטת.

תורה לא קוראים בלי תורה שבע"פ ובלי מפרשים. וספר בראשית בפרקיו הראשונים מבהיר מאוד במדויק מה היה תכלית העולם לולא חטא האדם. 
ושאלה 2 מתייתרת ברגע שאתה נענה על שאלה 1. 
לצפיה ב-'עדיין לא עונה על שאלתי, אבל שיהיה'
עדיין לא עונה על שאלתי, אבל שיהיה
26/06/2018 | 21:00
2
11
אם חטא אדם הראשון הוא פספוס כה גדול של כלל האנושות, כפי שניתן להסיק מפרשת בראשית ומהפרשנים של מעשה בראשית, אזי משפט כמו "מה יועיל לנו לדעת איך לעבוד את ה' נכון, אם נדע לפרטי פרטים מה היה קורה אם אדם הראשון לא היה חוטא?" בכלל לא קשור לנושא.

אגב, אם כבודו שם לב אזי המדרש גם מציין ש"לולא חטאו בני ישראל לא נתן להם אלא חמישה חומשי תורה וספר יהושע" (נדרים כב ב), משמע, הייתה אפשרות שבהינתן בחירות דתיות/מוסריות אחרות שעם ישראל היה מקבל לאורך שנותיו (כמובן בחירות טובות יותר) - גם התנ"ך היה נראה אחרת לגמרי.

אבל כמובן הדבר הקל ביותר זה לא לשאול שאלות, או לשאול מה שפחות שאלות בפילוסופיה יהודית, לטעון ש"התורה לא ניתנה כדי לספר לנו סיפורים היסטוריים ולספק את סקרנותנו", ושלום עלייך נפשי.
רק שלענ"ד הנוקט בגישה זו מחטיא את המטרה, ובגדול.

כל טוב.
לצפיה ב-'אז מה המטרה שלך? לבוא ולספר את ענ"ד בפורום לשאלות הלכה?'
אז מה המטרה שלך? לבוא ולספר את ענ"ד בפורום לשאלות הלכה?
27/06/2018 | 22:29
1
7
ליידע אותנו שלפי המדרש היתה אפשרות אחרת? ומה בכך?
האם ה"שאלות שלך" קשורות באיזו צורה לפורום לשאלות הלכה?

שמח לי מאוד להחטיא מטרה זו שלך, ובגדול. 
ענ"ד לא מעניינת פורום שמיועד לשאלות הלכה.
פה שואלים הלכה. ובין אם זה קל או קשה - עובדתית, התורה לא ניתנה כדי לספר לנו היסטוריה אלא כדי להורות לאדם את הדרך לילך בה, שזה הלכה.
לצפיה ב-'ממש לא, עולמה של הלכה אינה רק דינים בשולחן ערוך'
ממש לא, עולמה של הלכה אינה רק דינים בשולחן ערוך
28/06/2018 | 07:47
6
פשוט תהיתי לעצמי אם החטא הקדמון של אדם הראשון היה פספוס כה גדול, מדוע אין הלימה על כך בספרות ההלכה ולא מגלים לנו מה האנושות "פיספסה" בעקבות כך.
וחוץ מזה - אף אחד לא דיבר על "קל או קשה", ואף אחד לא שאל על היסטוריה, כך שמשפטך האחרון לא קשור לשאלתי.
חמישי שמח!
לצפיה ב-'התורה כן אומרת '
התורה כן אומרת
13/07/2018 | 08:57
7
1.שאדם הראשון גורש מגן עדן אחר החטא דהיינו שקודם החטא היה בגן עדן , לאחר החטא נתן הקב''ה בידי כל אדם לבחור בטוב או ברע
2.דאכה האנושות לאחר חטא האדם הראשון כן היו מודעים להצמאותו של הבורא אך לצערנו הלכו בעצת יצרם ואף נלחמו נגדו , ראה ערך דור הפלגה
לצפיה ב-'למי ששאל "איך להתחזק'
למי ששאל "איך להתחזק
19/06/2018 | 19:45
12
מבחינה רוחנית"
התשובה היא ; ללמוד תורה.
לתורה יש כוח עצום.
המאור שבה מחזיר אותנו למוטב, מעט מהאור דוחה הרבה מהחושך,
ובכל זאת יש להשקיע קצת בלימוד ולעשות את זה כמו חובה כדי שנספיק משהו. נגיד ; ללמוד חצי שעה קבוע כל יום, ורצוי מאוד ללמוד עם חבר, או להגיע לשיעור כל יום או פעם בשבוע מרב שאפשר לשאול אותו שאלות ביהדות, יש גם ספרים מחזקים.
אני יכול להמליץ לך על ספרי ; אל המקורות, והספר ; והשבות אל לבבך של הרב מרדכי נויגרשל שליט"א
לצפיה ב-'איך להתחזק מהחינה רוחנית?'
איך להתחזק מהחינה רוחנית?
14/06/2018 | 15:23
1
7
לצפיה ב-'אך ורק בקביעת'
אך ורק בקביעת
13/07/2018 | 09:00
12
עיתים לתורה, דהיינו אתה צריך לבחור לך זמן קבוע בכל יום  ללמוד תורה בקביעות , הלכה, מוסר ,גמרא וכול'   
לצפיה ב-'שלום זוגיות'
שלום זוגיות
12/06/2018 | 14:52
2
33
מזה 5 חודשים אני כהן גלית אפרת בת סימי מכירה את דויד נדב ארד בן מרים שכולם קוראים לו דודי בן אדם מאוד טוב וישר בזמן הקשר שזה היה בלג בעומר הבן זוג שלי טבל בקבר הארי ומשם כל יום מתחזק בדת ברוך השם ואני יחד איתו מתחזקת ,בינינו יש קשר עצום הבנה כבוד והערכה אבל הבעיה  בינינו והפרידות שזה פעמים היה שקשה לו להתחבר אלי להתאהב הוא סגור בתוכו ולי נראה שהמזל שלו סגור הייתי רוצה שהרב דויד אבוחצירא ידריך אותי ויתן לי דרך איך לפתוח את הבעיה הוא כל בעיה אחרת שהוא רואה,אני עוברת משברים ימים לא פשוטים אני והוא רוצים אחד את השני אבל הוא נעול כמו מכסה שסגור וקשה לו אולי באמת סגרו אותו, אני רוצה בבקשה פתרון ,הצע, דרך,או כל פתרון אחר.
לתשובה לפנות לנייד 
0522393928
לצפיה ב-'לא ברור מה הבעיה'
לא ברור מה הבעיה
18/06/2018 | 15:26
17
תיפני ליועץ זוגי מומחה
שיפגש אתכם ויחווה את דעתו
לצפיה ב-'השאלה מתבקשת היא'
השאלה מתבקשת היא
13/07/2018 | 09:10
13
האם את גם מוכנה להתחזק ברוחניות יחד איתו,? מדבריך עולה שאת מאוד אוהבת אותו וגם הוא אותך , אבל את צריכה להפנים שכנראה התברר לו שכל עוד אתם אינכם נשואים את בגדר נידה שיש איסור הלכתית לגעת בך , וכנראה שזו הסיבה.
עצתי לי אליך אישית להציע לו נשואים כדת משה וישראל, לקבל עלייך בתחילת דרכיך את שלושת המצוות העיקריות טהרת המשפחה , שבת ,וכשרות
בהצלחה
לצפיה ב-'Hebrew Movie | God Saved the Child From Internet Addiction |'
Hebrew Movie | God Saved the Child From Internet Addiction |
10/06/2018 | 15:47
11
לצפיה ב-'הכל לטובה'
הכל לטובה
05/06/2018 | 19:39
3
23
איך אפשר להאמין שזו היא מהות הצדק של הקב"ה כשקיים רוע צרוף בעולמו? אותו רוע שמביא אנשים לשאול תחתית, אותו רוע שמרחיק את בני האדם מהקב"ה, אותו רוע שהופך אנשים תמימים וישרים לאנשים מעוותים. ביהדות האדם לא רק נדרש להאמין שהכול מאת הקב"ה (זה החלק הקל) והכל לטובה (זה כבר יותר קשה), אלא גם לאמץ אמונה זו אל תוך אורחות חייו, פעולותיו, מחשבותיו, הווייתו (*זה* הכסף הגדול. כמה כבר זוכים בפיס?)
לצפיה ב-'הרוע הוא בחירה של בני אדם'
הרוע הוא בחירה של בני אדם
08/06/2018 | 12:22
1
16
האפשרות לבחור ברע היא חלק בלתי נפרד מהעניין של הבחירה שניתנה לאדם, אם ללכת בדרך שהורה הבורא, או לכפור בה.
ומי שבוחר בחוכמה בדרך של הבורא שברא אותו, יקבל את הטוב האלוקי בעבור בחירתו, שלא יצטרך לקבל הטבה בחינם שאינה הטבה בשביל נשמתו אלא בושה. מכיוון שהנשמה היא חלק של אלוקים, והיא אינה רוצה לקבל אלא לתת. 

כלומר יש פה מטרה יסודית, שבשמה ניתן לאדם תפקיד חשוב מאין כמוהו, ההופך את חייו כל רגע ורגע למקודשים וערכיים.
לשם התפקיד הזה ניתנה בחירה, ובשמה - האפשרות לבחור ברוע.
למה זה לטובה? כי כשאת רואה את התוצאות של הבחירה ברע, את מבינה למה כדאי לבחור בטוב. למה עדיף שאדם יבחר בדרך החיים הטובה, ולא יעשה מה בראש שלו, כשהתוצאות הן שהוא פוגע בכל עבר מעבריו כל רגע.

כלומר גם כשאתה בשאול תחתית עקב הרוע שנובע מהבחירה של האנושות, אתה יכול להבין שהסיבה לכך היא חטאי האנושות, ומכאן להכיר ולדעת כמה טוב רצה אלוקים להשפיע על בני האדם בנתנו להם את תורתו. במתן מערכת הוראות איך לחיות חיים של הטבה ושל סדר עולמי לפי הכללים של מי שברא את העולם. 
אתה מבין למה אדם לא יכול לחרוג מהכללים לפי דעתו, ולומר: "בתורה אין צדק, הצדק הוא קומוניזם, סוציאליזם, שוויון, קיבוץ וכד'. בתורה יש מעמדות של עשירים ועניים וזה לא טוב". 
הנה, ראינו כמה הדעה האנושית הזו הביאה לעיוות ולרוע נוראיים... 
וכן הלאה, בכל עניין שאנחנו לא מבינים למה התורה אומרת כך. 

ולכן, העצה היא ללמוד הרבה את התורה ואת ספרי המוסר והאמונה, כדי להבין לעומק את שורשי ההבנה של האמונה הזו, ואז היא חודרת למחשבותיו והווייתו ואורחות חייו ודרישותיו המוסריות מעצמו.

הבעיה היא כשאדם כבר סובל בנפשו כתוצאה מחטאי האנושות, שזה מה שקורה בדורות האלה הרבה. כי אז יכולותיו לבחור מצטמצמות יותר, הוא מתקשה ללמוד את התורה, ומתקשה להעמיד דרישות מוסריות לנפשו. 
והפתרון הוא שירחם על נפשו ויעשה מה שהוא יכול, ובעיקר יעשה כל שביכולתו כדי לרפא את סבלו. ויידע שהאהבה האלוקית מעניקה הטבה עצומה בעבור המאמץ והרצון ולא בעבור התוצאה. ושכל מה שהוא עושה כדי להתקרב לדרך הבורא, אפילו מעט מאוד, ואפילו במאמץ גדול מאוד - הוא דבר עצום ונרחב לאין שיעור לטובת הרצון האלוקי שהוא מטרת הנשמה שלו. וכך יוכל לשמוח בחלקו, גם אם הוא קטן מאוד, וגם כאשר הוא שרוי בסבל. 
לצפיה ב-'תופתעי לגלות שגם הקב"ה "יוזם" רוע בעולם'
תופתעי לגלות שגם הקב"ה "יוזם" רוע בעולם
26/06/2018 | 21:40
10
אין פה שחור או לבן, אלא המון אפור באמצע.

מוזמנת לעיין בסנהדרין קב ע"ב, שם הקב"ה (בכבודו ובעצמו) שואל חבורה של נשמות בבית דין של מעלה מי מתנדב לפגוע באחאב מלך ישראל (!) עקב חטאיו המצטברים.
אה, ולא רק שהקב"ה יוזם פעולה שכזו, אלא לבסוף גם מעניש גם את הנשמה שהתנדבה לשליחות הזו שהוא עצמו יזם (רוחו של נבות הכרמלי, כשעונשו תורץ בכך שגם כרוח הייתה לו בחירה שלא להתנדב לשליחות זו).
כמו כן, במסכת חולין, ס, ע"ב מובא ש"אמר הקדוש ברוך הוא: הביאו כפרה עלי שמיעטתי את הירח", משמע ה' מודה שאי אפשר יהיה לתקן את שנעשה עם העוול ללבנה, והוא מבקש על עצמו בגין זה מעין "כפרה" במושגים הקדושים והנעלים שלו.

הקב"ה הוא בין היתר שר ההיסטוריה של העולם הזה, היסטוריה שלאחר הגירוש מגן עדן רצופה בשכול, רוע וכאב משחר הבריאה, שלא תמיד האנושות היא האחראית הבלעדית עליה.
לכן, לענ"ד גישה חד-מימדית של "מי שבוחר בחוכמה בדרך של הבורא שברא אותו, יקבל את הטוב האלוקי בעבור בחירתו, שלא יצטרך לקבל הטבה בחינם שאינה הטבה בשביל נשמתו אלא בושה" מחטיאה לגמרי את המטרה, כי הקב"ה יצר בעולם מציאות הרבה יותר מורכבת מהמציאות הליניארית המצטיירת בתגובתך.

ערב טוב.

לצפיה ב-'אמונה תמימה זו עבודה'
אמונה תמימה זו עבודה
11/06/2018 | 15:28
11
בחיי היום יום זה בסדר גמור לחשוב בצורה גשמית יותר, ולכלכל את צעדינו בהגיון פשוט כפי איך שאנחנו רואים את המציאות, ובד בבד אנחנו מנסים להתחזק באמונה ולהודות על כל הטוב ועל המעט הרע, ועל ידי ההודיה האדם מתחזק באמונה וזוכה לשפע.
יש גם רע /צרוף/ בעולם הזה, היות ואנחנו אמורים לעבור כאן שדה אימונים מסוים, ומתי שאנחנו מתחזקים באמונה אז טוב לנו ונעים לנו,
אמונה זה גם לראות את המציאות היפה כמו שהיא, ובלי להגזים ברע שיש כאן.
אמונה זה מלשון "אימון" = בבורא עולם ובחסדיו הרבים בהוה ובעתיד.
בורא עולם נתן לנו אתגרים כדי לנסות אותנו ולטוב לנו בעולם הזה ובעולם הבא
לצפיה ב-'נושא כשרות -מזון :'
נושא כשרות -מזון :
05/06/2018 | 12:19
2
24
אנו שומרים כשרות ,
לא ברור לנו כמה שעות על פי ההלכה,יש להמתין בין אכילת מזון בשרי לארוחה חלבית.
יש אומרים להמתין 5 שעות זה בסדר,ויש אומרים להמתין 6 שעות,
אודה לתשובתו של  הרב המלומד.

בתודה מראש,
שרון.
לצפיה ב-'ההלכה היא 6 שעות'
ההלכה היא 6 שעות
08/06/2018 | 12:05
1
24
יש דעות בהלכה, שאפשר להקל ולאכול חלבי כבר בשעה השישית, ולא רק אחרי תום השעה השישית. כלומר אחרי 5 שעות ומשהו. ויש אומרים אחרי קרוב לשש שעות. 
אפשר לנהוג לפי הדין המקל. ואכן, בבתי החולים ובמוסדות ציבוריים נוהגים כך. 
ובנוסף, יש עדות שונות, שיש להן מסורת של פחות שעות בין בשר לחלב. 
אבל שאר ורוב העדות, הן אשכנזים והן ספרדים, צריכים לנהוג 6 שעות, ולפי המקלים - 5 שעות ומשהו. 
לצפיה ב-'לא מדוייק'
לא מדוייק
26/06/2018 | 21:22
12
מנהג לא מעט מבני יהדות אשכנז בכלל, ויהדות גרמניה בפרט, הינה המתנה בת 3 שעות.
על המנהג להמתין שלוש שעות ראה מאמרו של הרב י"ב הופנר, "מנהג אשכנז בהמתנה בין בשר לחלב", ירושתנו א, תשס"ז, עמ' קכו-קכט.
כמו כן, נפוץ המנהג בקהילות בוכרה, אפגניסטן, כורדיסטן ופרס להמתין עד 4 שעות לאחר אכילת בשר עוף.
לצפיה ב-'הרב מנהריה'
הרב מנהריה
24/05/2018 | 10:56
1
34
האם הרב מנהריה מקבל נשים?

לצפיה ב-'הרבנית מקבלת נשים'
הרבנית מקבלת נשים
31/05/2018 | 20:17
14
לצפיה ב-'קושי בקיום מצוות'
קושי בקיום מצוות
23/05/2018 | 02:58
2
37
מצווים על יהודי לנהוג בדרך מסוימת, אבל מפקיעים ממנו את הכלים שנועדו לממש את הייעוד הזה? כמו כוחות נפשיים? סביבה בריאה? עידוד? תמיכה? ביטחון?
כמו לתת לאדם תיבה סגורה עם אוצר, להסביר לו שרק אם יפתח את התיבה וימכור את האוצר יוכל להתקיים - אבל אין מפתח בנמצא.
הוא בכל זאת צריך "להיסחב" עם התיבה.
אמר מי שאמר "יש מסע ארוך לעולם הבא, יהיו כאלה שיתחילו אותו כשהמזוודה שלהם ריקה."
לצפיה ב-'בעצב תלדי בנים?'
בעצב תלדי בנים?
23/05/2018 | 08:52
26
איך יתכן שהטוב והמיטיב, ה' יתברך שהוא מהות הטוב, נותן לאשה את צער הלידה, ולאדם את לחמו בזעת אפיו? 
אלא משחטא האדם, זהו תיקונו. הקב"ה נתן גן עדן, אך בחטאו של האדם, נגזרו על האנושות המיתה והלידה ועינוי הפרנסה. כי בכך יתוקן העולם שלאחר החטא.

מבול? בחטאי האדם. ואיך יילדו ויפרנסו? אלא זהו תיקון חטאם.
תורה ניתנה לעם ישראל. חטא העם, נגזר עליו למות במדבר, ובניו ירשו את הארץ המובטחת. חטאו הבנים, נחרבו המקדשות. גלה העם. 

יושב בבית האסורים שבכרך גדול ברומי, תינוק יהודי יפה עיניים ותלתלים, רק בן 3 שנים. שואל רבי יהושע: מי נתן למשיסה יעקב וישראל לבוזזים? עונה התינוק: הלא ה’ זו חטאנו לו ולא אבו בדרכיו הלוך ולא שמעו בתורתו.
איך יתכן? והלא התינוק לא חטא כלל? עדיין אינו בר חטא. איך יתכן שהוא נענש? אלא שהוא משלם את חטאי העם וסובל את הגלות שנגזרה עליו, ויודע את בוראו ומבין שזה לטובתו.

אכן, ניתנה התורה, ובחטאי העם ניתנו גם הקללות שבפרק התוכחה (דברים כ"ח). ולא משנאת ה' ניתנו, אלא מאהבתו, כדי לתקן את חטאי העם. כי משחטא העם, ייעודו הוא תיקון החטא. ומצווה היהודי לנהוג במצוות לפי יכולתו. ואין הקב"ה בא בטרוניא לבריותיו. אם יש שואה, ואי אפשר לבנות סוכה, הוא צריך לרצות לבנות סוכה, ולהבין שבגזירת עליון נמנע ממנו לבנותה, וכל מעשי הקב"ה באמונה וכל גזרותיו לטובה, והגאולה בוא תבוא.
ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא.

יסורי הנפש שבאו לעולם, הם תשובה לכפירה האנושית באלוקים. הם תיקון החטא האנושי. וכמו שהנשים יולדות בהשלמה כל הדורות, כך הסובלים יידעו שסבלם בא לתקן את חטאי הכפירה והגאווה האנושית, ואינם צריכים אלא לעשות מה שביכולתם.
לא בכדי אבד המפתח לתיבה, הדורות הקודמים מאסו בו והשליכוהו. אבל בעלי התיבה הבטיחנו שנמצא את המפתח ביום מן הימים, ולכן אנו סוחבים את התיבה איתנו באמונה, מתוך ידיעה שאוצרותיה לא יסולאו בפז. ומי ישליך מידיו אוצרות מסולאים רק בגלל שכרגע הוא נודד וטרם מצא מנוח לכף רגלו? 
ההולכים בגלות ימצאו כוח לשאת עימם את התיבה בזכות האמונה בארץ המובטחת שעוד תגיע לפתחם. האוצר חי וקיים, ונמצא בידיו של היהודי. רק יקשור היטב את התיבה בחבל האמונה, וימשכנה אחריו, ויחזיק בחבל זה היטב, כי בו תלויים חייו.

לא במפתח תלוי קיומו של היהודי. אלא הקב"ה גוזר ומקיים. הקב"ה מקיים אותנו יום יום ושעה שעה, מתיר אסורים וזוקף כפופים, זן ומפרנס ונותן ליעף כוח. ומקיים אמונתו לישני עפר ולעמלי הדרך. 
וגם גזר ייסורים, ועלינו לשאת בעוז את הגורל שנגזר עלינו, ולקוות לישועה. 
לצפיה ב-'לא עליך המלאכה לגמור'
לא עליך המלאכה לגמור
23/05/2018 | 21:34
14
ואי אתה רשאי להבטל ממנה.
מתחילים היכן שקל יותר,
מומלץ להתחיל בלימוד תורה קבוע כל יום, כשרות, שבת, תפילין, מצוות שבין אדם לחבירו,
וכמובן, מתחילים במצוות המופיעות בתורה, ראה בספר המצוות של הרמב"ם
לצפיה ב-'פסוקים על גמול לצדיקים'
פסוקים על גמול לצדיקים
02/05/2018 | 18:47
1
34
מחפש פסוקים מעוררי השראה שמדברים על כך שהקב"ה גומל לאנשים טובים/צדיקים בחייהם (לא פסוקים שמדברים על גמול בעולם הבא).
לצפיה ב-'כל ברכות הנהנין'
כל ברכות הנהנין
10/05/2018 | 19:50
11
כל התפילה, ברכת הבדלה, ברכי נפשי שבתהילים
לצפיה ב-'האם מותר לשים ברכת הבית בחדר שינה?'
האם מותר לשים ברכת הבית בחדר שינה?
16/04/2018 | 19:12
1
25
לצפיה ב-'כן'
כן
18/04/2018 | 10:54
20
לצפיה ב-'שימוש שגוי במחבת'
שימוש שגוי במחבת
05/04/2018 | 14:15
1
50
חג שמח לכולם!
בעוונותיי, מחבת שלא היתה מסומנת אצלי ושימשה בפסח שעבר לבשר, נעשה בה שימוש בפסח הזה להכנת מאכלי חלב.
מה הדין עכשיו עם המחבת הזה?
ובאופן כללי, האם יש "כלל" כזה ששנה ללא שימוש בכלי כלשהו,  "מכשיר" את הכלי לכל סוג של שימוש? מישהו אמר לי את זה פעם...
לצפיה ב-'תגובה'
תגובה
29/04/2018 | 00:03
26
אפשר וכדאי לשאול שאלות בהלכה באתר הבא
http://din.org.il
להיכנס לשם, לרשום את השאלה בתיבת השאלות.
(אם את/ה ספרדי/אשכנזי/תימני  תציין/י את זה כדי שעבור שאלות מסויימות יוכלו לענות לך בהתאם)
-----------
תוכל/י גם לשאול שאלות בהלכה בטלפון בקו ההלכה הספרדי 0737-860-860 
(24 שעות ביממה. ולשאלות דחופות אפשר להתקשר גם בשעות הקטנות של הלילה)
או לכתוב להם שאלה באתר http://kavhahalacha.co.il
----------
או תוכל/י להתקשר לקו ההלכה של אשכנזים 073-724-6000
(24 שעות ביממה. ולשאלות דחופות אפשר להתקשר גם בשעות הקטנות של הלילה)
------------
ואפשר לשאול שאלות בוואטספ (אנחנו לא מעודדים שימוש בווטספ אלא זה למי שאין ברירה)
זה מתאים בעיקר למתחזקים ולא לחרדים
054-748-9177  (יש לציין אם אתה ספרדי/אשכנזי)
(אפשר לשלוח הודעות מהבוקר עד שעה 23:00 אבל למקרים דחופים גם באמצע הלילה)
לצפיה ב-'עניין המסתננים'
עניין המסתננים
04/04/2018 | 22:00
1
39
על רקע כל הרעש סביב עניין המסתננים לישראל, עוד לא נתקלתי במישהו, או במאמר כלשהו, שמתייחס לסוגיה בעיניים הלכתיות.
ארחיב בשאלות:
1. מה הגישה של היהדות כלפי אדם לא יהודי שחדר לשטח מדינת ישראל שלא כחוק (גנב גבול, מסתנן, פולש וכו') ?
2. מהי אותה גישה לגבי אותו אדם בדיוק אם הוא מהגר עבודה?
3. או פליט?
4. אם החלטות הממשלה כלפי מסתננים אלו הם כאין וכאפס לעומת החלטות של בג"צ שקושרות את ידי הממשלה, היכן ההשגחה הפרטית פה? ברור שלקב"ה יש תכנית עבורנו בהקשר למסתננים (אני מקווה שתכנית טובה ולא עוד טרגדיה כלשהי) אבל כל עוד הם כאן, נגרם נזק וסבל רב לאוכלוסיות שהם חיים בתוכן (בדרום תל-אביב ובאילת, למשל).
לצפיה ב-'אני מתאר לעצמי שדנים'
אני מתאר לעצמי שדנים
13/04/2018 | 18:15
26
על כך באתר תחומין.
תוכניתו של בורא עולם שהרשות נטויה בתוך עולם של הסתר חלקי, והתגמול יהיה לעתיד לבוא

חם בפורומים של תפוז

משתפים בחוויות מהחופש וזוכים בפרס מהנה
משתפים בחוויות מהחופש...
משתפים בחוויה אישית ועוצמתית מהחופש הגדול וזוכים...
משתפים בחוויות מהחופש וזוכים בפרס מהנה
משתפים בחוויות מהחופש...
משתפים בחוויה אישית ועוצמתית מהחופש הגדול וזוכים...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ